TELEVİZYON İÇİN HAZIRLANAN REKLAM FİLMİNİ SIRADANLIKTAN VE SIKICILIKTAN KURTARABİLECEK TEK ŞEY YARATICILIKTIR

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TELEVİZYON İÇİN HAZIRLANAN REKLAM FİLMİNİ SIRADANLIKTAN VE SIKICILIKTAN KURTARABİLECEK TEK ŞEY YARATICILIKTIR"

Transkript

1 TELEVİZYON İÇİN HAZIRLANAN REKLAM FİLMİNİ SIRADANLIKTAN VE SIKICILIKTAN KURTARABİLECEK TEK ŞEY YARATICILIKTIR Televizyon reklam filmleri birbirinden ayıran ve onları yaratıcı yapan değerler vardır. Yaratıcı düşünü oluşturan bu değerleri şöyle sıralayabiliriz;

2 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Özgün olmak : Reklamın düşüncesinde özgünlük olmalıdır. Kimsenin düşünmediğini düşünerek, anlatmak istediğini anlatmaktır. Değişik, şaşırtıcı nitelikte olan düşünler özgündür.

3 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler İzlerkitlenin ilgisini çekmek özgünlüğü bağlıdır. İzlerkitlenin ilgisini çekmek için yaratılan görünümde amaç hiç birzaman gerçeği yeniden yaratmak değildir.

4 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Basmakalıp Olamamalıdır : Basmakalıp reklam düşüncesinden uzak kalınmalıdır. Daha önce yaratılan düşüncenin taklit edilip, reklama kopyalanması basmakalıp reklamı oluşturur.

5 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Basmakalıp Olamamalıdır : Yaratıcı reklam düşüncesi özgündür. Basmakalıp düşünlere yer yoktur

6 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Dikkat Çekmelidir : Yaratıcı reklam, izlerkitle içindeki Hedefkitlenin dikkatini çekecek biçimdedir.

7 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Dikkat Çekmelidir : Gönderilen iletinin hedefine ulaştığı ve amacını gerçekleştirdiği ancak izler kitlenin dikkati çekilerek anlaşılır.

8 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Yaratıcı düşün etkin olmalıdır : Reklamı yapılan ürün ya da hizmetin kalıcı olması, markaya hizmet etmesi beklenir.

9 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Yaratıcı düşün etkin olmalıdır : Markalaşmayı sağlayan etkenlerden biri özgün düşündür. Yaratıcı düşünün etkinliği izlerkitle araştırmalarında ortaya çıkar.

10 REKLAM FİLMİ ANLATI BİÇİMLERİ Reklamcılıkta 1960 ların başından itibaren iletilerde görülen artış, bu iletilerin düzenlenmesine olanak veren anlatım biçimlerini, içeriklerini ve tekniklerini ortaya çıkarmıştır.

11 REKLAM FİLMİ ANLATI BİÇİMLERİ Bu anlatı biçimleri, ürünü dolaysız doğrudan anlatı denkleminden, sınırsız düşsel anlatıya kadar değişmektedir. Hiç bir formül reklamların tümünü içine almaz. Reklamı bir kalıp içinde düşünmek olanaksızdır.

12 REKLAM FİLMİ ANLATI BİÇİMLERİ Televizyon reklamlarının bir bölümü kesinlikle melezdir. Bir çok formülü bir arada kullanmaktadır ve birkaçı da özgündür tanımlanamaz.

13 REKLAM FİLMİ ANLATI BİÇİMLERİ Reklamların çoğunluğu bir sanat biçimine uygundur. Belirgin bir amacı, psikolojik durumları ve biçimleri paylaşmaktadır

14 A. Özdeci, Dolaysız, Sert Anlatı Bu tür reklam filminde geri plandaki ayrıntıların tam anlamıyla ihmal edildiği ve dikkatin ürün yada onun yerine geçen şey üzerine yoğunlaştırıldığı gerçeğin çok basitleştirilmiş görüntüsü kullanılır.

15 A. Özdeci, Dolaysız, Sert Anlatı Bu biçimde adeta intikam alan sert satış söz konusudur. Dolaysız satış yapılır ve hemen deneyin, şimdi alın gibi çağrılar yer alır. Amaç, ürün ya da hizmetin en kısa zamanda tüketiciler tarafından satın alınmasını sağlamaktır.

16 B. Dolaylı Romantik Anlatı Bu anlatı biçimi Amerika da çok yandaş bulmuştur. Özdeci biçimin ağırlığı sert satış ve niçin-neden den yana ise, dolaylı biçimin etkinliği tam anlamıyla yumuşaktır. Romantik reklam, gerçeğin çok idealleştirilmiş ya da duygusallaştırılmış bir uyarlamasını sunar

17 B. Dolaylı Romantik Anlatı Bu tür reklamda müziğin genel havayı belirlemesi ve sürdürmesi gereklidir.yumuşak ışık, pastel renkler ve geçişler kullanılır. Arkadaşlık, uyum, sevgi ve saygı konuları işlenir.

18 C. Gerçeküstücü Anlatı Bu anlatı biçimi en çeşitli ve çılgın görüntülere olanak vermektedir. Reklam yapımcısı genellikle her türlü özel görsel katkıları kullanmak eğilimindedir. Reklam filmlerinin giderek artması, değişik türden reklam filmleri yapma zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır.

19 C. Gerçeküstücü Anlatı Beko Reklamları Reklamcılar tüketicilerin ilgisini çekebilmek için gerçeküstü reklam filmlerine yönelmişlerdir. Gerçeküstü reklam bazen basitleştirilmiş bir düşün, bazen ikilemli açık uçlu bir senaryo, bazen de bir dizi görkemli, örtüşen simgeler sunabilir. Ama her defasında bu tür reklamın düşsel bir niteliği vardır.

20 D. Gülmece Anlatı Modacı Sonia Rykiel e göre, reklamcılıkta normallik izlerkitleyi ilgilendirmez. Kışkırtıcı bir reklam filmi hazırlamak için normallikle nerelere kadar gidilebilir ki? Ancak sınırlar aşılarak ilgi çekicilik yakalanabilir. Gülmece kullanılarak reklam filmi yapmak da çılgınlık demektir.

21 D. Gülmece Anlatı Çünkü bu anlatım biçimi dikkatli yapılmazsa izlerkitlenin tepkisini çekebilir. Gülmece ögeleri herkes için komik olmayabilir. Gülmece anlatı biçimiyle yapılan bir reklam filmi, kulaktan kulağa iletişimi harekete geçirerek, olumlu duygular yaratarak ve dikkat çekerek reklamın amacına doğrudan hizmet eder.

22 Anlatı İçerikleri Anlatı biçimleri ışığında reklamların anlatı içerikleri de bulunmaktadır. Her reklamın bir anlatım biçimi ve içeriği vardır. Anlatımlar bir ya da birden fazla biçimi kapsayabilir. Reklamcı amacına uygun birden fazla anlatıyı reklamda kullanır. Reklamcılıkta imgelerin sınırı yoktur. Yeter ki reklamcı yaratmak istesin.

23 Anlatı İçerikleri Reklam imgeleri uzak bir istasyona koşan hızlı trenler gibi durmaksızın önümüzden geçiyormuş izlenimini bırakır. Biz dururuz onlar hareket eder. Gazete atılıncaya, televizyon programı bitinceye ya da reklam afişinin üstüne yenisi yapıştırılıncaya dek böylece sürer gider bu.

24 1. Gösterim (Demonstrasyon) Televizyon reklamları için en uygun anlatıdır. Bir ürünün ya da hizmetin tanınması, öbür ürünlerden ya da hizmetlerden daha üstün olduğunun vurgulanması ve ürünün kullanımdan sonra sağlayacağı etkinin anlatısı için kullanılır.

25 1. Gösterim Çoğunlukla uygulamalı gösterim ürün ya da hizmetin nasıl kullanılacağını gösterir. Ürünün kullanımının adım adım işleyişi ya da ürünün çeşitli kullanımlarının bir özeti, gösterime dahil edilir.

26 1.a. Açıklayıcı Gösterim Ürünün işlevini, ne işe yaradığını, tüketicinin hangi ihtiyacını karşılayacağını gösterir. Öncelikle ürünün bütün özellikleri en ince ayrıntısına kadar izlerkitleye tanıtılır. Daha sonra izlerkitlenin bu ürünü kullandığında hangi sorunlardan kurtulacağı gösterilir.

27 1.b.Yan Yana ya da Kıyaslama Gösterim Ürünün öbür ürünlerin yanında daha güçlü ve üstün olduğunu kanıtlamak için kullanılır. Ürün öbür ürünlerle yan yana getirilir. Öbür ürünlerin özellikleri gösterilir. Daha sonra reklamı yapılan ürünün, öbür ürünlere göre, üstün yanları izlerkitleye sunulur.

28 1.c.Ürünün Öncesini ve Sonrasını Gösterim Saçından, cildinden, temizlikten vb. sorunu olanlar, ümitsizliğin eşiğindedir. Bir arkadaşına ya da ailesine başvurur. Arkadaşı zor durumdaki kişinin dikkatini reklamı yapılan ürüne çeker. Bazen sorunlu kişi ürünü ilanlardan ya da panolardan görür.

29 1.c.Ürünün Öncesini ve Sonrasını Gösterim İkna olur ve ürünü kullanır. Sorunundan kurtulur. Reklam filminde izlerkitleye, sorunu ortadan kaldıracak ürünün bulunması, kullanılması ve etkisi gösterilir.

30 1.d.Dayanıklılık testi Ürün değişik ortamlarda dayanıklılık testine sokulur. Ürünün sağlamlığı ve dayanıklılığı izlerkitleye gösterilmeye çalışılır. Arazi araçları reklam filmleri, dayanıklılık testi anlatısına iyi birerer örnek sayılırlar.

31 2. Günlük Hayattaki Sorunları Çözen Anlatı: Tüketiciler hergün bir çok sorunla karşılaşmaktadır. Bazı sorunlar, hemen çözülebilecek sorunlardır. Tüketicinin istemi bu sorunlara çözüm bulmaktır.

32 2. Günlük Hayattaki Sorunları Çözen Anlatı: Reklam filmi bu aşamada izlerkitleye yol gösterir ve karşılaştığı sorundan, reklamı yapılan ürünle kurtulması sağlanır. Kolay kirlenen beyaz çamaşırlara yeni ürün deterjan gibi.

33 3. Sunucu ve Seslendiren Kullanılan Anlatı Bazı televizyon reklamlarında ürünleri tanıtan ve ürünle ilgili bilgiler veren sunucular bulunur. Sunucu ve seslendiren kullanılan anlatı içeriğinde, ürün izlerkitleye doğrudan doğruya bir kişi tarafından tanıtılmakta ve anlatılmaktadır.

34 3. Sunucu ve Seslendiren Kullanılan Anlatı Televizyon reklamının içeriğine göre, ürününün tanıtımını yapan sunucu, ünlü ya da ünsüz kişilerden seçilebilir. Sunucu, tanıtımı yapılan ürünün uzmanı olabilir.

35 4.Ürünü Kullanan Tüketicinin Tanıklığı Reklamcılar ürünü tanıtırken daha önce bu ürünü kullananları reklam filminde oynatırlar. Dikkat edilmesi gereken, gerçek kullanıcılardan seçim yapmak ve onları kamera karşısına geçirip deneyimlerini anlatmalarını sağlamaktır.

36 4.Ürünü Kullanan Tüketicinin Tanıklığı Ürünün kullanışlı, sağlam ve istemlere karşılık verebilecek nitelik ve nicelikte olduğuna tanıklık ederler. Ürünün özellikleri gösterilerek, izler kitle ikna edilmeye çalışılır.

37 5. Gerçek Görüntülere ve Belgelere Dayandırılan Anlatı Gerçek olaylar, ürün ile ilişkilendirilerek izlerkitleye aktarılır. İzlerkitleye, ürünle ilgili verilen sözlerin doğruluğunu ispat etmek için bu anlatı kullanılır. Ürünü kullanan gerçek kişilerle görüşülür. Ürün için verilen garantiler, kullanım kolaylıkları, sağlamlık dokümanter bir anlatım biçimiyle ispat edilir.

38 5. Gerçek Görüntülere ve Belgelere Dayandırılan Anlatı Tüketiciye bir araba karoserinin üç yıl paslanmaya karşı garantili olduğu sözü verilmişse, üç yıldır kullanılan aynı model ve markada bir arabanın paslanmadığı ya da otomobilin performansı gerçek koşullarda izlerkitleye gösterilir.

39 6. Öykülü Anlatı İzler kitlenin dikkati, bir film gibi başlangıcı, gelişimi ve sonucu olan bir reklam filmine çekilmek istenir. Reklamda dramatik yapı ögeleri kullanılır. Kişiler, olaylar, uzamlar ve sürem birbirleriyle ilişkilendirilir. Reklam filmi 30, 60 ya da 90 saniyelik süremde dramatik yapıyı kurmaya çalışır.

40 6. Öykülü Anlatı TTNET Reklamı Kısa zaman içerisinde öyküyü başarılı biçimde anlatmak güçtür. Burada amaç izleyiciyi öykü ile yakalamak ve ürünün izler kitleyiciye verdiği iletileri daha hatırlanabilir hale getirmektir.

41 7. Dizi Öykülü Anlatı Popüler yaşam biçiminin, toplumun her kesimine girmesiyle, dizilere de ilgi artmıştır. Sabah ve gece kuşaklarında yayınlanan dizi filmlerin büyük bir kitle tarafından izlenmesi, reklamcıların ilgisini çekmiştir

42 7. Dizi Öykülü Anlatı Reklamcılar izlerkitlenin bu ilgisini dizi reklam filmleriyle, ürün ya da hizmet üzerine çekmeye çalışmışlardır. Bu düşüncelerinde de başarılı olmuşlardır. İzlerkitlenin ilgisini çeken bir başka konu da reklamlarda oynayan oyunculardır.

43 7. Dizi Öykülü Anlatı TTNET Reklamları

44 8.Cinsellik ve Cinselliği Sergileme Cinsellik günümüzde türsel bir öztutkuya, insan türünü kapsayan bir öztutukuya dönüşmüştür. İnsanın gövdesini bol bol kullanan reklamcılar, yeni bir gövdeyi, bütün kusurlarından arınmış ve sonsuz gençliğe kavuşmuş bir gövde anlayışını yayan, dolayısıyla da oluşturulan olağanüstü bir aracıdır.

45 8.Cinsellik ve Cinselliği Sergileme Artık insan gövdesi bir tüketim malı olarak, ahlaka aykırı, yasalara aykırı değil ama yine de cinsellik, bir ölümsüzlük rüyası olarak karşımıza çıkıyor. Reklamlardaki insan gövdesi hiç bir zaman yok olabilecek bir gövdeymiş gibi görünmez

46 9.Bilmece ve Merak Uyandıran Anlatı Genç Turkcell Reklamı. Ürün ya da hizmetin anlatıldığı reklam filmi görüntülerinin ilk önce ne olduğunu anlaşılmaz. Açılış görüntüleri öylesine anlaşılmazdır ki ardından ne geleceği tahmin edilememektedir. Daha sonra şekiller ve görüntüler belirginleşmeye başlayınca ürün ve ileti algılanır.

47 9.Bilmece ve Merak Uyandıran Anlatı Bazı reklamlarda görüntüler bellidir. Ama hangi ürün ya da hizmetin reklamı yapıldığı anlaşılmaz. Ancak ürünün görüntüsüyle karşılaşılınca, reklamın ne olduğunu anlaşılır.

48 10. Kısa Kısa Görüntülerle Anlatı İzlerkitlenin ilgisini çekmenin yanında ayrıca izlerkitleyi bilgilendirmek reklamın işlevleri arasındadır. Kısa kısa görüntülerin arka arkaya birleştirilmesiyle ortaya çıkartılan reklamın amacı, izlerkitleye fazlaca görüntüler sunarak, ürün ya da hizmet hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktır.

49 10. Kısa Kısa Görüntülerle Anlatı Bu anlatı kısa kısa görüntülerin bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Bu anlatının önemi, iletinin görüntülerle verilmesidir.

50 11. Dolaylı Anlatı Bir kişi ya da durumla ilgili anlamsal simgeler bir takım görevleri, amaçları ve durumları anlatır. Elde edilmek istenen zenginliğin, tinsel değerlerin ve coğrafi yerlerin simgelerle ilişkilendirilmesidir

51 11. Dolaylı Anlatı Reklam filminde düz anlamı vermek, yani çocuk için çocuk, kedi için kedi gösterilebilir. Ama yan anlam yaratmak o kadar da kolay değildir. Reklamcılar yan anlamlı görüntüler vererek, izler kitlenin algıladığı görüntüleri düşünmelerini ve kafalarında canlandırmalarını isterler

52 12. Gelenekçi Anlatı Reklamcılar, izlerkitlenin ilgisini çekmek için gelenekleri de kullanmaya başlamışlardır. Bir ülke tanıtımındaki reklam filminde, yiyecekler, giyim tarzı, konukseverlik, sıcak arkadaşlık, yardımseverlik, çok çalışma, aile gibi değerler yer alır.

53 12. Gelenekçi Anlatı Amaç varolan geçerli imgeleri canlandırmaktır. Eski değerler, modern süremin yıpratmasına karşı koymaya çalışmaktadır. Bazen reklam filmlerinde, izler kitleden, bir geleneğin karşısında hayranlık duyması, bazen de eski olan her şeyin kalıcı değeri olduğunu kabul etmesi istenir.

54 13. Doğanın Kullanıldığı Anlatı Reklamcılar doğanın saflığından, temizliğinden, renklerinden, sesinden reklam filminde yararlanmışlardır. Reklam doğada uçsuz bucaksız kırları, ormanları, suyu, çiçeği izlerkitleye gösterir.

55 13. Doğanın Kullanıldığı Anlatı Doğanın pek çok değişik anlamı vardır. Doğanın en çok vurgulanan anlamı, bir üstünlük olağanüstülük duygusundan kaynaklanmaktadır.

56 13. Doğanın Kullanıldığı Anlatı Reklamcılar doğadan gelen güzellik, doğanın saflığı biçiminde sloganlar bulup, ürünlerini doğanın güzelliği, saflığı ile bütünleştirmişlerdir. Çay

57 14.Teknoloji ve Çağcıllığın Kullanıldığı Anlatı Reklam filminde kullanılan bu tür anlatıda teknolojinin üstünlüğü üzerinde durulmaktadır. Bu filmler çok güzel olmasına karşın heyecan verici değildi.

58 14. Teknoloji ve Çağcıllığın Kullanıldığı Anlatı Bu durum 1980 lerin ortasında değişmiştir. Reklam yapımcıları yeni moda olan yüksek teknolojiyi eski bireysellik inancıyla birleştirdiler.

59 14. Teknoloji ve Çağcıllığın Kullanıldığı Anlatı Bu yaklaşımla yola çıkan reklamcılar, reklam filmlerinde otomobil, bilgisayar gibi üstün teknoloji ürünlerini, insanın hizmetinde insanı aşamayan birer nesne olarak gösterdiler

60 15. Öneri ve Tavsiye Anlatı Reklamcılar yeni bir anlatı içeriği geliştirdiler. İzlerkitlenin belleklerinde yer eden tanınmış markalar, başka bir ürünü Hedefkitleye önermektedir

61 15. Öneri ve Tavsiye Anlatı Bosh Calgonit reklamı Amaç, markalaşmış firmaların kendi konularıyla ilgili bir ürünü önererek; tüketicinin ürüne karşı güvenini, inancını arttırmak ve ikna olmasını sağlamaktır.

62 15. Öneri ve Tavsiye Anlatı Öneren marka, önerilen ürün kategorisiyle ilintilidir. Çamaşır makinesi ürüten bir firma, deterjanı önermektedir.

63 SİNOPSİS Reklam filmi hakkında kısa bir bilgi vermek için hazırlanır. Diyaloglar yer almaz. Reklam filminin öyküsü hakkında fikir sahibi olunur. Öykünün ana düşünü ve konusu verilir. İskeleti oluşturur.

64 SİNOPSİS Her ayrıntıyı değil ama reklam verene yol gösterecek bilgileri içerir. Böylece reklam ajansları müşterilerine ön bilgi vermek için özet hazırlar ve sunarlar. Senaryo özetinin mutlaka senaryodan önce yazılması gerekmez.

65 SİNOPSİS Genellikle senaryo ile birlikte sinopsis de reklam verene sunulur. Amaç, özeti okuyan reklam verenin konu hakkında bilgi sahibi olması, beğenirse senaryoyu okumaya başlamasıdır. Ayrıca özet senaryodan önce hazırlanıp yapımcıya da verilebilir. Yapımcı konuyu onaylarsa senaryo yazılabilir.

66 ÖRNEK SİNOPSİS Milano 2001 Ajans: Ali Taran Creative Workshop Yönetmen : Rezzan Tanyeli Yapım : Shark Film Prodüksiyon Müzik : Jingle House Süre : 94 sn.

67 ÖRNEK SİNOPSİS Milan takımının formasını giymiş bir çocuk Fatih Terim in otomobilini durdurarak imza ister. Cep telefonu ile Türkçe konuşan Terim telefonu kapatır. Çocuk bir yandan imza alırken, bir yandan da Fatih Terim e yakında oynanacak maçla ilgili tavsiyelerde bulunur.

68 ÖRNEK SİNOPSİS Terim arabası ile giderken çocuk Milan formasını çıkartır, cep telefonu ile bir arkadaşını arar. Formanın altından rakip takımın forması vardır.çocuk telefonla arkadaşına, tuttuğu takımın galibiyetini sağlayacak şekilde Terim i ikna ettiğini söyler.

69 FİLMİN AYRINTILI ÖYKÜSÜ (TREATMENT) Sessiz sinemayla, sesli sinema arasındaki geçiş döneminde ortaya çıkmıştır. Sinopsisin geliştirilmiş evresidir. Öykü sinopsisdeki gibi kısa değildir.

70 FİLMİN AYRINTILI ÖYKÜSÜ (TREATMENT) Treatmentte öykü uzun bir biçimde anlatılır. Diyaloglar yoktur, ya da çok önemli olan az diyalog vardır. Filmdeki kişiliklerin ilişkileri ve çevresini kapsamış bulunan biçimi treatmentte verilir. Sinema terimleri kullanılmaz.

71 FİLMİN AYRINTILI ÖYKÜSÜ (TREATMENT) Herkesin anlayabileceği bir dil kullanılır. Böyle tür bir senaryoyu kavramak için film tekniğini bilmek gerekmez. Düz yazıyla devinimlerin anlatılması kuru bir izlenim yaratır. Reklam verene sunulur.

72 ÇEKİM SENARYOSU Senaryonun gerçek biçimidir. Çekim senaryosunda uzamın betimlemesi bulunur. İç/dış, gece/gündüz gibi. Sadece teknik dekupaj yoktur. Onun dışında reklam filminde yapılması gereken her şey oluşturulmuştur.

73 ÇEKİM SENARYOSU Çekim senaryosu yazılan kağıt ikiye ayrılır. Sol tarafta görsel bilgiler, sağ tarafta sesle ilgili bilgiler yer alır. Reklam filmi, sinema filmi gibi bölümlere, sekanslara, sahnelere ve çekimlere ayrılmaktadır.

74 ÇEKİM,SAHNE,SEKANS,BÖLÜM Çekim: Reklam filmi, sinema filmi gibi bölümlere, sekanslara, sahnelere ve çekimlere ayrılmaktadır. Çekim, filmin en küçük birimi olup, çekimlerin birleştirilmesiyle sahne oluşur.

75 ÇEKİM,SAHNE,SEKANS,BÖLÜM Sahne: Sahne, bir çekimle de yapılabilir. Sahnede önemli olan kişilerin ve uzamın değişmemesidir. Sahneler sekansları oluşturur.

76 ÇEKİM,SAHNE,SEKANS,BÖLÜM Sekans: Sekans a ayrım diyebiliriz. Ayrımda uzam ve kişiler değişebilir. Ama sürem atlaması yoktur. İki ayrı günde geçen olaylar iki ayrı sekans olur. Ayrımların bir araya gelmesiyle bölüm ortaya çıkar.

77 ÇEKİM,SAHNE,SEKANS,BÖLÜM Bölüm: Bölümde kişiler, olay ve sürem değişebilir. Bir film birden fazla bölümden oluşabilir.

78 AYRINTILI ÇEKİM SENARYOSU 1. Çekim Dış Gün düz Genel Çekim Bu alçaktan yapılan bir çekimdir. Sahile vuran dalgaların kum düzeyinden görürüz. Kısa bir süre alıcının (kameranın) arkasından denize bir taş atılır. Alıcı geri kaydırma yapar ve iki çocuğun sahilde oynadıklarını görürüz. Çekingenlikle suyun kenarına yaklaşırlar. İki yana bakarlar ve sonra biri denize bir taş daha atar. Öteki kumun üzerinde oturur. Ve deniz hayvanlarının kabuklarını araştırmaya başlar. Üzerinde okul önlüğü ve ellerinde kitapları vardır. Arada sırada martılar uçar. Onların sesiyle sahile vuran dalgaların sesini duyarız. Birden Uzaktan ve çerçevenin dışından insan sesleri ve birbirine vuran askeri donatım sesi duyulur. Kesme

79 AYRINTILI ÇEKİM SENARYOSU 2. Çekim Dış Gün düz Yakın Çekim Çocuklar korkuyla sesin geldiği yana, çerçevenin dışına bakarlar. Kesme

80 AYRINTILI ÇEKİM SENARYOSU 3. Çekim Dış Gün düz Yakın Çekim Askerler çocukların üzerine gelmektedir. Kesme

81 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

82 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

83 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

84 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

85 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

86 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

87 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 1.ANLATI YAPISI 1.1.Reklamda ne olmaktadır? 1.2.Filmin olaylar dizisi nedir? 1.3.İzleyiciyi yakalamak için hangi teknikler kullanılmıştır?

88 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 1.ANLATI YAPISI 1.4.Filmde anlatıcı var mıdır? 1.5.Aksiyon var mıdır? 1.6.Çatışma var mıdır?

89 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 2.KARAKTERLER 2.1.Reklamda karakterler kişiler kimdir? 2.2.Bu karakterlerin özellikleri nedir? 2.3.Aralarındaki ilişkiler nelerdir? Çekici mi yoksa komikler mi? Çekici kız ya da erkek var mı? Varsa işlevleri nedir?

90 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 2.KARAKTERLER 2.4.Karakterlerle nasıl ilişki kurmamız düşünülmüştür? Yüz ifadeleri, saç rengi, biçimi, vücut biçimleri, yaşları, giydikleri elbiseler, bağlı bulundukları sınıf nedir? Sesleri nasıldır? Reklamı yapılan ürün ya da hizmetin satılmasına nasıl katkıda bulunurlar?

91 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 3.KONUŞMA 3.1.Nasıl bir dil kullanılmış? 3.2.Satma tekniği için hangi dil kullanılmıştır? 3.3.Anlatı biçim ve içeriği nedir? Ya da nelerdir?

92 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 4.DEKOR 4.1.Aksiyon nerede yer almaktadır? 4.2.Ne zaman olmaktadır? 4.3.Dekorun ne anlamı vardır? Mobilya, tablolar, makineler, araba, aletler gibi önemli öneriler var mıdır?

93 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 5.ÇEKİMLER (Teknik kodlar) 5.1. Reklamda yer alan çekim türleri nelerdir? (Yakın, uzak, detay vb.çekim ölçekleri) 5.2.Hangi çekim açıları ve hareketleri kullanılmıştır? Etkisi nasıldır?

94 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 5.ÇEKİMLER (Teknik kodlar) 5.3.Kurgu nasıldır? (Hareketli, paralel kurgu var mı?hangi etkiyi yaratmıştır?) 5.4.Renk nasıl kullanılmaktadır? 5.5. Aydınlatma nasıl?

95 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 6.İZLEYİCİNİN BİLGİ BİRİRKİMİ 6.1.Hangi inançlar, tutumlar, değerler, mitler, fikirler, kahraman tipleri yansıtılmaktadır? 6.2.Ne önemde yansıtılmaktadır? 6.3.Tepki, arzu ve istek yaratıyor mu?izleyicinin bilgi ve görüş açısına ne kattı?

Ders: Görsel senaryo taslağının önemi

Ders: Görsel senaryo taslağının önemi Ders: Görsel senaryo taslağının önemi İletişim, harika bir prodüksiyonun anahtarıdır. Fikirlerinizi görselleştirmek için görsel senaryo taslakları kullanın ve etkili bir çekim planlayın. Çizilecek içerik

Detaylı

ÜNİTE:1. Reklam Nedir? ÜNİTE:2. Bütünleşik Pazarlama İletişimi ve Reklam ÜNİTE:3. Reklamın İletişim Etkileri ÜNİTE:4. Reklamcılık Sektörü ve Kurumlar

ÜNİTE:1. Reklam Nedir? ÜNİTE:2. Bütünleşik Pazarlama İletişimi ve Reklam ÜNİTE:3. Reklamın İletişim Etkileri ÜNİTE:4. Reklamcılık Sektörü ve Kurumlar ÜNİTE:1 Reklam Nedir? ÜNİTE:2 Bütünleşik Pazarlama İletişimi ve Reklam ÜNİTE:3 Reklamın İletişim Etkileri ÜNİTE:4 1 Reklamcılık Sektörü ve Kurumlar ÜNİTE:5 Reklam ve Tüketiciler ÜNİTE:6 Reklam Planlama

Detaylı

HP, Y Kuşağına Ulaşmak için İlgi Çekici YouTube Reklamları Kullanıyor

HP, Y Kuşağına Ulaşmak için İlgi Çekici YouTube Reklamları Kullanıyor HP, Y Kuşağına Ulaşmak için İlgi Çekici YouTube Reklamları Kullanıyor Yayınlanan Mayıs ayı 2016 Konular Video Reklâm HP artık dijital video ile tek bir platform üzerinden tüm Y kuşağı kitlesine ulaşabiliyor.

Detaylı

İLERİ DÜZEY SENARYO YAZARLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI

İLERİ DÜZEY SENARYO YAZARLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI İLERİ DÜZEY SENARYO YAZARLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ile ARDEV Vakfı nın birlikte düzen-lediği ileri düzey senaryo yazarlığı atölyesi 10 hafta sürecektir. Program hafta içi yapılacaktır.

Detaylı

Ali YAŞAR. Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku Bakımından. Televizyon Reklamlarının Hukukî Niteliği ve Televizyon Reklamları Üzerinde Hak Sahipliği

Ali YAŞAR. Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku Bakımından. Televizyon Reklamlarının Hukukî Niteliği ve Televizyon Reklamları Üzerinde Hak Sahipliği Ali YAŞAR Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku Bakımından Televizyon Reklamlarının Hukukî Niteliği ve Televizyon Reklamları Üzerinde Hak Sahipliği İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... vii İÇİNDEKİLER...ix KISALTMALAR... xvii

Detaylı

REKLAM VE REKLAM YAZARLIĞI VİZE SORU VE CEVAPLARI

REKLAM VE REKLAM YAZARLIĞI VİZE SORU VE CEVAPLARI REKLAM VE REKLAM YAZARLIĞI VİZE SORU VE CEVAPLARI 2015-2016 1 ) Daha samimi, daha şahsi ve nazik bir hitap şekline sahip ve bireysel ziyaretler kadar etkili olan doğrudan postalama reklam aracı Mektup

Detaylı

GRAFİK VE FOTOĞRAF / STORYBOARD

GRAFİK VE FOTOĞRAF / STORYBOARD Dersin adı GRAFİK VE FOTOĞRAF / STORYBOARD FOTOĞRAF VE GRAFİK Sınıf 11 Konu Süre İLLÜSTRASYONDA / STORYBOARD 40 Dakika Amaçlar Hedef ve Kazanımlar Storyboardın ne olduğunu anlama ve uygulabilecek düzeye

Detaylı

Sinema tüm sanatları kapsar. Zaman ve mekan sanatıdır. Sinema iki boyutlu bir mekanda ve hareket halindeki bir tempoda (zamanda) görüntüleri verir.

Sinema tüm sanatları kapsar. Zaman ve mekan sanatıdır. Sinema iki boyutlu bir mekanda ve hareket halindeki bir tempoda (zamanda) görüntüleri verir. SG-2 Resim, heykel, mimari mekan sanatlarıdır. Şiir, müzik tempo/zaman sanatlarıdır. Tiyatro, dans zaman ve mekan sanatlarıdır. Sinema tüm sanatları kapsar. Zaman ve mekan sanatıdır. Sinema iki boyutlu

Detaylı

Demografive Öykü Anlatma Tarzının, Video Reklam Etkinliğini Etkileme Biçimi

Demografive Öykü Anlatma Tarzının, Video Reklam Etkinliğini Etkileme Biçimi Demografive Öykü Anlatma Tarzının, Video Reklam Etkinliğini Etkileme Biçimi Demografive Öykü Anlatma Tarzının, Video Reklam Etkinliğini Etkileme Biçimi Yazan: Ben Jones Yayınlanma Tarihi: Ocak 2016 Konular

Detaylı

Pazarlama Taktikleri Kut 470, 16 Mart 2005. Pazarlama Taktikleri. Umut Al H.Ü. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü umutal@hacettepe.edu.

Pazarlama Taktikleri Kut 470, 16 Mart 2005. Pazarlama Taktikleri. Umut Al H.Ü. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü umutal@hacettepe.edu. Pazarlama Taktikleri Umut Al H.Ü. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü umutal@hacettepe.edu.tr Pazarlama Taktikleri Halkla ilişkiler Doğrudan posta Telepazarlama Reklam (Walters 1992) Internet Halkla İlişkiler

Detaylı

Brighton Ekolü. Film d'art (yapımevi)

Brighton Ekolü. Film d'art (yapımevi) Brighton Ekolü İngiliz fotoğrafçı topluluğudur. Superpoze, yakın çekim, kamera hareketleri görülür. Konulu filmler yapmadılar. Görsel efektlere ve hilelere yer verdiler. Film d'art (yapımevi) Ünlü klasik

Detaylı

İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 BÖLÜM 2

İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 BÖLÜM 2 İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 1. REKLAMIN TANIMI, KAPSAMI VE TARİHSEL GELİŞİMİ... 5 1.1. Reklamın Pazarlamadaki Yeri... 5 1.2. Reklamın Tanımı... 6 1.2.1. Üretici Açısından Reklam... 7 1.2.2. Tüketici Açısından

Detaylı

TUTUNDURMA PAZARLAMA İLETİŞİM MODELİ 09.05.2013

TUTUNDURMA PAZARLAMA İLETİŞİM MODELİ 09.05.2013 TUTUNDURMA PAZARLAMA İLETİŞİM MODELİ Tutundurma, mal ya da hizmetleri satışını arttırabilmek için, alıcıları satın almaya ikna edebilmeye yönelik satıcı tarafından başlatılan tüm çabaların koordinasyonu

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Film yapım temel kavramları Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans ( ) Lisans ( ) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (x ) Uzaktan

Detaylı

Video Reklamcılığında, Daha Uzun Videolar Daha Güçlü Videolar mıdır?

Video Reklamcılığında, Daha Uzun Videolar Daha Güçlü Videolar mıdır? Video Reklamcılığında, Daha Uzun Videolar Daha Güçlü Videolar mıdır? Yayınlanan Aralık 2015 Konular Video Çekirdek kitlenizde kaç oyun meraklısı olduğunu biliyor musunuz? MediaVest te Grup Kıdemli Başkan

Detaylı

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SORGULAMA PROGRAMI

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SORGULAMA PROGRAMI 3-4 Aile bireyleri birbirlerine yardımcı olurlar. Anahtar kavramlar: şekil, işlev, roller, haklar, Aileyi aile yapan unsurlar Aileler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar Aile üyelerinin farklı rolleri

Detaylı

Conceptos aprendidos a través de experimentos con la creación de contenido de realidad virtual

Conceptos aprendidos a través de experimentos con la creación de contenido de realidad virtual Conceptos aprendidos a través de experimentos con la creación de contenido de realidad virtual Yayınlanma tarihi: Nisan 2017 Konular Video, Reklam, Mobil Sanal Gerçeklik (VR) hikâye anlatma konusunda sınırsız

Detaylı

TELEVİZYON REKLAM FİLMİ YAPIMI. Kavramlar, Uygulamalar, Sorunlar ve Telif Hakları

TELEVİZYON REKLAM FİLMİ YAPIMI. Kavramlar, Uygulamalar, Sorunlar ve Telif Hakları TELEVİZYON REKLAM FİLMİ YAPIMI Kavramlar, Uygulamalar, Sorunlar ve Telif Hakları Nesrin Tan AKBULUT Elif Eda Balkaş ERDOĞAN 1 Yayın No : 1840 İletişim Dizisi : 39 1. Bası - Ekim 2007 - İSTANBUL ISBN 978-975

Detaylı

Medya ve Toplumsal Cinsiyet

Medya ve Toplumsal Cinsiyet Medya ve Toplumsal Cinsiyet Medya: Haberleşmenin büyük insan gruplarına aktarımını sağlayan araçlar Televizyon Sinema Radyo Kitaplar Gazeteler, dergiler ve çizgi romanlar Bilgisayar ve internet Televizyon

Detaylı

Dijital Video Reklamlarla Yapılan Bir Yıllık Denemelerden Sonra Neler Öğrendik?

Dijital Video Reklamlarla Yapılan Bir Yıllık Denemelerden Sonra Neler Öğrendik? Dijital Video Reklamlarla Yapılan Bir Yıllık Denemelerden Sonra Neler Öğrendik? Yazar Noël Paasch Yayınlanan Haziran 2016 Konular Video Reklâm Yaratıcı Artık geleneksel reklamcılık modellerinin yetersiz

Detaylı

herkesin bir reklamı olmalı

herkesin bir reklamı olmalı bilgi@herkesinreklami.com www.herkesinreklami.com herkesin bir reklamı olmalı herkesin bir reklamı olmalı Günümüzde reklam ve tanıtım gibi faaliyetlerin öneminin herkes farkında. Ancak çok zaman bu işler

Detaylı

İletişimin Sınıflandırılması

İletişimin Sınıflandırılması İletişimin Sınıflandırılması Toplumsal ilişkiler sistemi olarak Kişiler arası Grup i Örgüt i Toplumsal Grup ilişkilerinin yapısına göre Biçimsel olmayan (informel) / yatay Biçimsel / Formel) /dikey Kullanılan

Detaylı

TURİZM PAZARLAMASI REKLAM

TURİZM PAZARLAMASI REKLAM TURİZM PAZARLAMASI Turizm Pazarlamasında Tutundurma REKLAM Reklâm; belirli bir ücret karşılığında ve ücretin kimin tarafından ödendiği bilinecek biçimde; bir turizm işletmesinin ve turizm bölgesinin ürünlerinin

Detaylı

Kurumsal Kimlik. Web Sitesi Tasarımı & Kodlaması. Reklam Tanıtım Ürünleri. Dijital Medya. Stand Tanıtım Ürünleri. Prodüksiyon.

Kurumsal Kimlik. Web Sitesi Tasarımı & Kodlaması. Reklam Tanıtım Ürünleri. Dijital Medya. Stand Tanıtım Ürünleri. Prodüksiyon. Biz küçücük ama sıcacık bir ekibiz. İşimizi Tutkuyla yapar ve en iyi sonucu almak için çabalarız. Müşterilerimize verdiğimiz değer başta olmak üzere, birbirimize ve işimize aşkla bağlı oluşumuz, bizi yukarıya

Detaylı

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI YÖNETMELİĞİ

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI YÖNETMELİĞİ ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI YÖNETMELİĞİ AMAÇ Son yıllarda Türk sinema sektöründe görülen gurur verici gelişmeler, Türk sinemasına ve film yapımcılarına var olan ilginin artmasına neden olmuştur.

Detaylı

Derece Alan Üniversite Yıl Lisans İletişim T.C. Galatasaray Üniversitesi 2004. Sanat ve Tasarım Fakültesi, İletişim Sanatları Bölümü

Derece Alan Üniversite Yıl Lisans İletişim T.C. Galatasaray Üniversitesi 2004. Sanat ve Tasarım Fakültesi, İletişim Sanatları Bölümü ÖZGEÇMİŞ 1. Adı Soyadı: İrem Kahyaoğlu 2. Doğum Tarihi: 23/05/1986 3. Ünvanı: Öğr. Gör. 4. Öğrenim Durumu: e-posta: iremkahyaoglu@plato.edu.tr Tel: 533 669 37 95 Derece Alan Üniversite Yıl Lisans İletişim

Detaylı

Kesintisizlik. Her sinema filmi bir çekim planına dayanmalıdır. Notlar İskelet plan Storyboard Çekim senaryosu

Kesintisizlik. Her sinema filmi bir çekim planına dayanmalıdır. Notlar İskelet plan Storyboard Çekim senaryosu Kesintisizlik Her sinema filmi bir çekim planına dayanmalıdır. Notlar İskelet plan Storyboard Çekim senaryosu Sinema filmleri bir yanılsama yaratır ve sürdürürler. Seyircilerin dikkati ya da ilgisi bozulduğu

Detaylı

AÇIKHAVA REKLAMCILIĞI

AÇIKHAVA REKLAMCILIĞI AÇIKHAVA REKLAMCILIĞI İngilizce açık hava anlamına gelen outdoor, aynı zamanda bir reklamcılık terimi; mecra olarak açık havanın kullanıldığı reklamları kapsar. Açıkhava reklam araçları en eski reklam

Detaylı

DRAMATİK METİN YAZARI

DRAMATİK METİN YAZARI TANIMI Tiyatro oyunu, sinema, TV senaryosu, reklam yazarlığı alanlarında yaratıcılığını kullanarak canlandırmaya dayalı metinler yazan kişidir. A GÖREVLER Dramatik Metin Yazarı; KULLANILAN ARAÇ, GEREÇ

Detaylı

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI YÖNETMELİĞİ

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI YÖNETMELİĞİ ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI YÖNETMELİĞİ AMAÇ Son yıllarda Türk sinema sektöründe görülen gurur verici gelişmeler, Türk sinemasına ve film yapımcılarına var olan ilginin artmasına neden olmuştur.

Detaylı

İDİL DİZDAR, HEM OYUNCU HEM YÖNETMEN

İDİL DİZDAR, HEM OYUNCU HEM YÖNETMEN İDİL DİZDAR, HEM OYUNCU HEM YÖNETMEN Bodrum un beyaz perdedeki gülen yüzü İdil Dizdar, fotoğrafçılık ve oyunculuk kariyerine bir de yönetmenlik ekledi. Bodrum un yakından tanıdığı oyuncu, yönetmen ve fotoğraf

Detaylı

Buruşuk Ömer Destanı. www.tersisler.org 0212 881 11 58 0212 883 16 86

Buruşuk Ömer Destanı. www.tersisler.org 0212 881 11 58 0212 883 16 86 Buruşuk Ömer Destanı 1900 yılları Türkiye sinden günümüze 100 yıllık süreci konu almaktadır. İstanbul da konakta yaşayan aile ilişkileri örgüsü; arka planında Türkiye de ve dünyada yaşanan toplumsal değişim

Detaylı

GOOGLE AdWords REKLAMLARI

GOOGLE AdWords REKLAMLARI Örnek Sunum GOOGLE AdWords REKLAMLARI Kullanılabilir Google Reklam Biçimleri Arama Ağı Reklamları Görüntülü Reklam Ağı YouTube Reklamları ve tüm reklam biçimlerinde kullanılabilen Görüntülü ReMarketing

Detaylı

PAZARLAMA İLETİŞİMİ (PZL304U)

PAZARLAMA İLETİŞİMİ (PZL304U) DİKKATİNİZE: BURADA SADECE ÖZETİN İLK ÜNİTESİ SİZE ÖRNEK OLARAK GÖSTERİLMİŞTİR. ÖZETİN TAMAMININ KAÇ SAYFA OLDUĞUNU ÜNİTELERİ İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜNDEN GÖREBİLİRSİNİZ. PAZARLAMA İLETİŞİMİ (PZL304U) 1 KISA

Detaylı

Çalışmalar Mp3 veya Wav formatında kabul edilecektir. Çalışmaların süresi en az 10 dakika, en fazla 20 dakika olmalıdır.

Çalışmalar Mp3 veya Wav formatında kabul edilecektir. Çalışmaların süresi en az 10 dakika, en fazla 20 dakika olmalıdır. 1) En İyi Radyo Spikeri Başvuru Şartları Ses Tonu Ses Tınısı Konuşmada Akıcılık Programı Yürütmedeki Becerisi Çalışmalar Mp3 veya Wav formatında kabul edilecektir. Çalışmaların süresi en az 10 dakika,

Detaylı

HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ

HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ A. ALANIN MEVCUT DURUMU VE GELECEĞİ Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri alanı, küreselleşen dünya içinde kurum ve kuruluşlar için bir ihtiyaç olarak

Detaylı

Kreatif yaklașımımız, profesyonel bakıș açımız, dinamik fikirlerimiz ile emek ve zamanımızı da harmanlayarak sizlere hizmet vermeyi hedefliyoruz.

Kreatif yaklașımımız, profesyonel bakıș açımız, dinamik fikirlerimiz ile emek ve zamanımızı da harmanlayarak sizlere hizmet vermeyi hedefliyoruz. Tanıtım Kataloğu Kreatif yaklașımımız, profesyonel bakıș açımız, dinamik fikirlerimiz ile emek ve zamanımızı da harmanlayarak sizlere hizmet vermeyi hedefliyoruz. www.janrmedya.com 05 07 09 11 13 15 17

Detaylı

Reklam Filmlerinde Görünen Kadmlarm İşlevsel Rolleri

Reklam Filmlerinde Görünen Kadmlarm İşlevsel Rolleri Kurgu Dergisi s: 14,33-40,1996 Reklam Filmlerinde Görünen Kadmlarm İşlevsel Rolleri Yrd.Doç.Dr.,AydınZiya ÖZGÜR* GİRİş Son yıllarda Türk reklamcılık sektörü, yaratıcılık ve bilimsel yöntemleri kullanma

Detaylı

Pazarlamanın Önemi. Toplumsal açıdan önemi. İşletmeler açısından önemi. Para Uzmanlık Pazar - 1. BBY 465, 6 Ekim 2015

Pazarlamanın Önemi. Toplumsal açıdan önemi. İşletmeler açısından önemi. Para Uzmanlık Pazar - 1. BBY 465, 6 Ekim 2015 Pazarlamanın Önemi Toplumsal açıdan önemi Para Uzmanlık Pazar İşletmeler açısından önemi - 1 Pazarlamanın Topluma Sağladığı Katkılar Toplumun gereksinim ve isteklerini karşılama hizmeti görür Ekonomik

Detaylı

«Pek çok küçük şey, doğru reklamla devleşmiştir.» Mark Twain

«Pek çok küçük şey, doğru reklamla devleşmiştir.» Mark Twain Video Reklamlar «Pek çok küçük şey, doğru reklamla devleşmiştir.» Mark Twain 1 2 3 4 Türkiye deki Arama Türkiye Pazarında Arama Hacmi Türkiye de Beyazperde Nerede? Rakip Analizi, Yıllık Analiz YouTube

Detaylı

TEŞEKKÜR. Kısa Film Senaryosu. Yazan. Bülent GÖZYUMAN

TEŞEKKÜR. Kısa Film Senaryosu. Yazan. Bülent GÖZYUMAN TEŞEKKÜR Kısa Film Senaryosu Yazan Bülent GÖZYUMAN Sahne:1 Akşam üstü/dış Issız bir sokak (4 sokak çocuğu olan Ali, Bülent, Ömer ve Muhammed kaldıkları boş inşaata doğru şakalaşarak gitmektedirler.. Aniden

Detaylı

OKUL ÖNCESİNDE OYUN VE HAREKET ETKİNLİĞİ

OKUL ÖNCESİNDE OYUN VE HAREKET ETKİNLİĞİ OKUL ÖNCESİNDE OYUN VE HAREKET ETKİNLİĞİ Oyun bir çocuğun en önemli işidir. Çocuklar oyun ortamında kendilerini serbestçe ifade edip, yaşantılarını yansıtırlar ve dış dünyaya farketmeden hazırlık yaparlar.

Detaylı

Baykuş Ödülleri 2013 -Ödül Alan Projeler

Baykuş Ödülleri 2013 -Ödül Alan Projeler Baykuş Ödülleri 2013 -Ödül Alan Projeler Proje Adı: DEODORANT KATEGORİSİ KEŞİF VE MARKA YAPILANDIRMA ARAŞTIRMASI Araştırma Şirketi: SİA INSIGHT Araştırma Veren: BEIERSDORF Ödül Alınan Kategori: İÇGÖRÜLÜ

Detaylı

HALKLA İLİŞKİLER. HALKLA İLİŞKİLERDE FAYDALANILAN YÖNTEM ve ARAÇLAR - 2. Yrd.Doç.Dr. Özgür GÜLDÜ

HALKLA İLİŞKİLER. HALKLA İLİŞKİLERDE FAYDALANILAN YÖNTEM ve ARAÇLAR - 2. Yrd.Doç.Dr. Özgür GÜLDÜ HALKLA İLİŞKİLER HALKLA İLİŞKİLERDE FAYDALANILAN YÖNTEM ve ARAÇLAR - 2 Yüzyüze İlişkiler Yüzyüze ilişkilerde, kararların verilmesinde halktan gelen geri bildirimlerin önemli bir işlevi vardır. Bu tür ilişkilerde

Detaylı

3. Yazma Becerileri Sempozyumu

3. Yazma Becerileri Sempozyumu Prof. Dr. Nurçay Türkoğlu Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi MEDYA OKURYAZARLIĞINI EĞİTİMDE UYGULAMAK Terakki Vakfı Okulları 19.12.2015 MEDYALANMIŞ DÜNYA MEDYA ÇALIŞANLARI YURTTAŞ: kişi/ meslek/

Detaylı

10. hafta GÜZELLİK FELSEFESİ (ESTETİK)

10. hafta GÜZELLİK FELSEFESİ (ESTETİK) 10. hafta GÜZELLİK FELSEFESİ (ESTETİK) Estetik, "güzel in ne olduğunu soran, sorguluyan felsefe dalıdır. Sanatta ve doğa varolan tüm güzellikleri konu edinir. Hem doğa hem de sanatta. Sanat, sanatçının

Detaylı

YÜZ YÜZE 2016 ISTANBUL 2016

YÜZ YÜZE 2016 ISTANBUL 2016 YÜZ YÜZE 2016 ISTANBUL 2016 İyi Öğretmenin Önemi Çocukta etki bırakır (doğrudan veya dolaylı) Eğitime yakınlaştırır veya uzaklaştırır Rol modeldir Hayat felsefesini aşılayabilir Karakter oluşumunda etki

Detaylı

Kullanım Durumu Diyagramları (Use-case Diyagramları)

Kullanım Durumu Diyagramları (Use-case Diyagramları) Kullanım Durumu Diyagramları (Use-case Diyagramları) Analiz aşaması projeler için hayati önem taşır. İyi bir analizden geçmemiş projelerin başarı şansı azdır. Analiz ile birlikte kendimize Ne? sorusunu

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI KAMERA KARŞISINDA OYUNCULUK KURS PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI KAMERA KARŞISINDA OYUNCULUK KURS PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI KAMERA KARŞISINDA OYUNCULUK KURS PROGRAMI ANKAR A, 2012 KURUMUN ADI : Özel Pana Sinema Oyunculuk ve Spikerlik Kursu KURUMUN ADRESİ : Teşvikiye

Detaylı

Çekim senaryosunda yer alan bilgiler:

Çekim senaryosunda yer alan bilgiler: Çekim Senaryosu Çekimlere bölünen, çevrim için gerekli tüm uygulamayla ilgili açıklamaları taşıyan, konuşmaları ve sesle ilgili tüm bilgileri veren senaryo; senaryonun film çevirmeye hazır durumdaki en

Detaylı

FİKRİ VE SINAÎ MÜLKİYET HAKLARI. Dr. Deniz ŞENYAY ÖNCEL deniz.oncel@deu.edu.tr

FİKRİ VE SINAÎ MÜLKİYET HAKLARI. Dr. Deniz ŞENYAY ÖNCEL deniz.oncel@deu.edu.tr FİKRİ VE SINAÎ MÜLKİYET HAKLARI Dr. Deniz ŞENYAY ÖNCEL deniz.oncel@deu.edu.tr Tasarım Nedir? Tasarım nesnel çevreyi gereksinimlerine uyarlama sürecidir. Herkesin aynı işlediği konuyu kişisel farklarınızla

Detaylı

Çekim senaryosunda yer alan bilgiler:

Çekim senaryosunda yer alan bilgiler: Çekim Senaryosu Çekimlere bölünen, çevrim için gerekli tüm uygulamayla ilgili açıklamaları taşıyan, konuşmaları ve sesle ilgili tüm bilgileri veren senaryo; senaryonun film çevirmeye hazır durumdaki en

Detaylı

[!] Bu ünitede verilecek temel beceriler Gözlem, iletişim, yaratıcılık, problem çözme, girişimcilik, Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanma

[!] Bu ünitede verilecek temel beceriler Gözlem, iletişim, yaratıcılık, problem çözme, girişimcilik, Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanma - ÖĞRETİM YILI... İLKÖĞRETİM OKULU MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ LENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI SINIF:. EYLÜL 3. 2. İletişimi tanıyarak ögelerini fark eder (. İletişim türlerini sınıflandırarak örnekler verir I:

Detaylı

RADYO-TV PROĞRAMCILIĞI TEKNİKERİ

RADYO-TV PROĞRAMCILIĞI TEKNİKERİ TANIM Radyo ve Televizyonda programların kaliteli bir biçimde sunulması için kamera çekim, ses, kurgu, ışık, görüntü gibi işlerde çalışan kişidir. A- GÖREVLER KULLANILAN ARAÇ, GEREÇ VE EKİPMAN Radyo-TV

Detaylı

HıZMETLERıMıZ MARKA TASARIMI DİJİTAL. - Web Sitesi Tasarımı - Advergame - Banner - E-mailing - Web Hosting - E-Katalog Tasarımı

HıZMETLERıMıZ MARKA TASARIMI DİJİTAL. - Web Sitesi Tasarımı - Advergame - Banner - E-mailing - Web Hosting - E-Katalog Tasarımı TANITIM KATALOĞU HAKKIMIZDA sekizpiksel, 2011 yılının Aralık ayında kurulmuştur. Oğuzhan Özel in önderliğinde toplanan sekizpiksel ekibi, hem markalara, hem televizyona, hem de topluma yönelik projeler

Detaylı

d) Yarışmaya 01 Ocak 2015 tarihinden sonra yapılmış ve Eser İşletme Belgesi almış olan filmler katılabilir.

d) Yarışmaya 01 Ocak 2015 tarihinden sonra yapılmış ve Eser İşletme Belgesi almış olan filmler katılabilir. 27. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ 28 Nisan 8 Mayıs 2016 ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI YÖNETMELİK 1. TARİH 27. Ankara Uluslararası Film Festivali 28 Nisan - 8 Mayıs 2016 tarihleri arasında, Dünya Kitle

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 31

ÖĞRENME FAALİYETİ 31 ÖĞRENME FAALİYETİ 31 GÖRSEL İŞİTSEL TEKNİKLER VE MEDYA ALANI (RADYO, TELEVİZYON VE SİNEMA) AMAÇ Bu faaliyet sonucunda görsel - işitsel teknikler ve medya yapımcılığı alanındaki meslekleri tanıyabileceksiniz.

Detaylı

HEDEF KİTLE DAVRANIŞINI ETKİLEYEN PSİKOLOJİK FAKTÖRLER

HEDEF KİTLE DAVRANIŞINI ETKİLEYEN PSİKOLOJİK FAKTÖRLER Ünite 5 HEDEF KİTLE DAVRANIŞINI ETKİLEYEN PSİKOLOJİK FAKTÖRLER Öğr. Gör. Şadiye Nur GÜLEÇ Bu ünitede, reklamın önemi ve reklamın hedef kitlesi konusu işlenecektir. Hedef kitle davranışını etkileyen psikolojik

Detaylı

RYD / Bilgi Üniversitesi Reklam Yaratıcılığı Eğitimleri

RYD / Bilgi Üniversitesi Reklam Yaratıcılığı Eğitimleri RYD / Bilgi Üniversitesi Reklam Yaratıcılığı Eğitimleri Reklam Yazarlığı Atölyesi Eğitimin İçeriği: Reklam sektöründe, reklam ajansları içindeki yaratıcı ekipte yer alan reklam yazarlığı mesleğini seçmek

Detaylı

Out of Home. Afiş tasarımı. Önemli tasarım unsurları

Out of Home. Afiş tasarımı. Önemli tasarım unsurları Out of Home Afiş tasarımı Önemli tasarım unsurları Başarıya giden yol; hızlı seçilebilirlik Afişler, özellikle hızlı bir şekilde etki yaratması gereken reklam taşıyıcılarıdır hem hızlı algılanabilmeli

Detaylı

Doğruların buluştuğu adres...

Doğruların buluştuğu adres... M E D I A Doğruların buluştuğu adres... İletişim Sanattır Firmaların kıyasıya rekabet ettikleri Etnik Pazar sürekli yeniliklere açıktır. Reklam stratejileri yapılırken hedef kitlenin doğru bir şekilde

Detaylı

Birinci Medya Reklam. Markanıza Değer KATALIM. Yeni Nesil TV - GençTVExpress Apple Ipad Online SMS EXPRESS CEP ABONE 2399

Birinci Medya Reklam. Markanıza Değer KATALIM. Yeni Nesil TV - GençTVExpress Apple Ipad Online SMS EXPRESS CEP ABONE 2399 HABER PORTALINIZ www.kibrisgenctv.com Kıbrıs ta Birinci, Akdeniz de bir inci 90.0* 96.6 Mağusa Yeni Nesil TV - GençTVExpress Apple Ipad Online SMS EXPRESS CEP ABONE 2399 Birinci Medya Reklam Markanıza

Detaylı

ANA SINIFI PYP VELİ BÜLTENİ. (19 Aralık Şubat 2017)

ANA SINIFI PYP VELİ BÜLTENİ. (19 Aralık Şubat 2017) ANA SINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (19 Aralık 2016-10 Şubat 2017) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

1. SINIF BAHAR DÖNEMİ

1. SINIF BAHAR DÖNEMİ 1. SINIF GÜZ DÖNEMİ FILM 101- Sinema Dili I (2-2-3) 6: Ders, sinema sanatının kendine özgü anlatım tekniklerini incelemektedir. Bunun için sinema dilini oluşturan kamera, ışık, ses, kurgu, renk, müzik,

Detaylı

OYUN GELİŞTİRME DÖKÜMANTASYONU. BCO 623 Mehmet Han ALGEN

OYUN GELİŞTİRME DÖKÜMANTASYONU. BCO 623 Mehmet Han ALGEN OYUN GELİŞTİRME DÖKÜMANTASYONU BCO 623 Mehmet Han ALGEN GENEL BAKIŞ Oyun geliştirme dökümantasyonu oyun geliştiricisinin kendisini iyi bir şekilde ifade edebilmesini sağlar. Fakat az kişiden oluşan takımlarda

Detaylı

YouTube Türkiye Verileri

YouTube Türkiye Verileri YouTube REKLAMLARI YouTube Türkiye Verileri Aralık 2013 verilerine göre; Türkiye de YouTube tekil kullanıcı sayısı 24.9 milyon kişi İzlenen video sayısı 3,5 milyar video İzleyici başına video 142,4 adet

Detaylı

Festivalin Tarihçesi

Festivalin Tarihçesi Festivalin Tarihçesi Uluslararası İzmir Film Festivali ilk kez 1990 yılında düzenlenmeye başladı. 11 kez düzenlenen Festivale 2000 yılında ara verildi. İzmir Film Festivali, 11 yıl boyunca dünyadan ve

Detaylı

PROMOSYON DEFTERİ PROMOTION NOTEBOOK

PROMOSYON DEFTERİ PROMOTION NOTEBOOK PROMOSYON DEFTERİ PROMOTION NOTEBOOK PROMOSYON DEFTERİ PROMOTION NOTEBOOK 5 EKONOMİK KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ PROMOSYON DEFTER Promosyon defterini farklı kılan özelliği, amacını tüketiciye KALICI ve DİREKT

Detaylı

İzmir Ekonomi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü

İzmir Ekonomi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü İzmir Ekonomi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜMÜ Günün Menüsü Görsel İletişim Tasarımı nedir? Görsel İletişim Tasarımcısı ne yapar?

Detaylı

Rekabet üstünlüğü, bıçaklarla yapılan bir kavgada, bir tabancaya sahip olmak gibidir.

Rekabet üstünlüğü, bıçaklarla yapılan bir kavgada, bir tabancaya sahip olmak gibidir. PAZARLAMA İLETİŞİMİ Rekabet üstünlüğü, bıçaklarla yapılan bir kavgada, bir tabancaya sahip olmak gibidir. Hızla artan iletişim olanakları karşısında hedef kitleye en etkin şekilde ve doğru kanaldan ulaşmanın

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Televizyonda yapım ve uygulamalara giriş Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans ( ) Lisans ( ) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim

Detaylı

Uluslararası 3. Antakya Altındefne film festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışma Yönetmeliği

Uluslararası 3. Antakya Altındefne film festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışma Yönetmeliği Uluslararası 3. Antakya Altındefne film festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışma Yönetmeliği Amaç Türk Sineması nın gelişmesine ve eserlerinin tanıtılmasına katkı getirmeyi; Yerel halkın, sanatsal etkinlikler

Detaylı

İ.Ü. AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ Senaryolu Hizmetler Standardı

İ.Ü. AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ Senaryolu Hizmetler Standardı Dök. No: AUZEF-SS-2.6.-02 Yayın Tarihi:30.06.2014 Rev.No:00 Rev Tarihi: Sayfa 1 / 14 1. Amaç... 2 2. Kapsam... 2 3. Sorumlular... 2 4. Tanımlar... 2 5. Standartların Detayları... 2 Dök. No: AUZEF-SS-2.6.-02

Detaylı

1.İkna Kavramı. 2. İknanın Psikolojik, Toplumsal ve Mantıksal Boyutları. 3. İkna Kuramları. 4. İkna Edici İletişimde Kaynak

1.İkna Kavramı. 2. İknanın Psikolojik, Toplumsal ve Mantıksal Boyutları. 3. İkna Kuramları. 4. İkna Edici İletişimde Kaynak 1.İkna Kavramı 2. İknanın Psikolojik, Toplumsal ve Mantıksal Boyutları 3. İkna Kuramları 4. İkna Edici İletişimde Kaynak 1 5. İkna Edici İletişimde Mesaj 6. İkna Edici İletişimde Mesajın Alıcıları 7. Sözsüz

Detaylı

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN 1.SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (20 Ekim 2014 05 Aralık 2014 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında, disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

TELEVIDYON.COM. Medya Kiti

TELEVIDYON.COM. Medya Kiti TELEVIDYON.COM Medya Kiti MYK MEDYA HAKKINDA Televidyon.com adresinde şu ana kadar 9 kategorideki 27 programda 2000'in üstünde yapımın hazırlanması, çekimi, montajı, yayını ve yönetimini gerçekleştirdik.

Detaylı

3. Yazma Becerileri Sempozyumu

3. Yazma Becerileri Sempozyumu YARATICI DRAMAYÖNTEMİYLE SENARYO YAZARLIĞI EĞİTİMİ VE SENARYO YAZMAK BANU HEPÇEKENLER YAŞAR ÜNİVERSİTESİ SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ TAŞ EV AKADEMİ Projenin Amacı Proje senaryo yazarlığı eğitiminde yaratıcı

Detaylı

ÇOCUĞUNUZLA BİRLİKTE OYNAMANIN YARARLARI

ÇOCUĞUNUZLA BİRLİKTE OYNAMANIN YARARLARI ÇOCUĞUNUZLA BİRLİKTE OYNAMANIN YARARLARI Çocuğunuzla oyun oynamak anne babalara neler kazandırır? Ondaki değişimleri ve gelişimleri gözlemleyebilir, Oyun yoluyla çocuğundaki sınır ve kuralların oluşmasına

Detaylı

HALKLA İLİŞKİLER HALKLA İLİŞKİLERDE İMAJ VE SOSYAL SORUMLULUK. Yrd.Doç.Dr. Özgür GÜLDÜ

HALKLA İLİŞKİLER HALKLA İLİŞKİLERDE İMAJ VE SOSYAL SORUMLULUK. Yrd.Doç.Dr. Özgür GÜLDÜ HALKLA İLİŞKİLER HALKLA İLİŞKİLERDE İMAJ VE SOSYAL SORUMLULUK Genel anlamda imaj, kişilerin bir başka kişi, obje ve kurumlar hakkında düşünceleridir. Kişi ve kuruluşlar ile ilgili görüşler ve düşüncelerin

Detaylı

IBAK Panoramo Serisi 3D Optik Boru Hattı Tarayıcılar

IBAK Panoramo Serisi 3D Optik Boru Hattı Tarayıcılar IBAK Panoramo Serisi 3D Optik Boru Hattı Tarayıcılar Son yıllarda boru hattı kontrol teknolojisinde en büyük yenilik, Panoramo sistemi, mühendisler daha iyi veri sağlayan operatörler için stresi azaltarak,

Detaylı

ÖZEL ATACAN EĞİTİM KURUMLARI

ÖZEL ATACAN EĞİTİM KURUMLARI ÖZEL ATACAN EĞİTİM KURUMLARI ANAOKULU PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK SERVİSİ VELİ BÜLTENİ MAYIS -2012 ÇOCUK VE KİTAP "EĞİTİM YAŞAM İÇİNDİR" 2 ÇOCUK VE KİTAP Önceleri çocuk için kitap bir oyuncaktır.

Detaylı

Düşüncelerimizi, duygularımızı ve kültürümüzü oyunlar aracılığı ile ifade ederiz.

Düşüncelerimizi, duygularımızı ve kültürümüzü oyunlar aracılığı ile ifade ederiz. ANASINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (8 Aralık 2014-23 Ocak 2015 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

İLLÜSTRASYON KİTAP KAPAĞI RESİMLEME KİTAP KAPAĞI İLLÜSTRASYONU. 15 Kız Orta düzey

İLLÜSTRASYON KİTAP KAPAĞI RESİMLEME KİTAP KAPAĞI İLLÜSTRASYONU. 15 Kız Orta düzey GRAFİK VE FOTOĞRAF BÖLÜMÜ DERS PLANI DERS SINIF ÜNİTE KONU ÖĞRENCİ TANIMLAMASI SINIF SAYISI CİNSİYET AİLE DURUMU AMAÇLAR HEDEF VE DAVRANIŞLAR DERS İÇERİĞİ VE SÜREÇ ÖĞRETME-ÖĞRENME - YÖNTEM VE TEKNİKLERİ

Detaylı

Rol Kapmak İçin Yarıştılar

Rol Kapmak İçin Yarıştılar Rol Kapmak İçin Yarıştılar TRT nin yapımcılığını üstlendiği ve 10 gün boyunca Bodrum da çekilecek olan dizi için oyuncu seçmelerine başlandı. Bodrum Merkez de Köşem Pub Cafe de yapılan oyuncu başvurusuna

Detaylı

Müze eğitiminin amaçları nelerdir?

Müze eğitiminin amaçları nelerdir? Müze eğitiminin amaçları nelerdir? Sergilenen nesnelerle insanlar arasında köprü kurarak nesnelerin onların yaşantıları ile bütünleşmesini sağlamak; Nesnelerin maddi ve ideal değerleri ile algılanması

Detaylı

Araç Altı Tarama Sistemi

Araç Altı Tarama Sistemi Araç Altı Tarama Sistemi Otus Araç Altı Tarama Sistemi (AATS), güvenlik ihtiyacı olan korunaklı alanların giriş noktasında araçların altının otomatik olarak kontrol edilmesini ve uyarı verilmesini sağlayan

Detaylı

SANAL GERÇEKLİK. Reklamcılık için ne ifade ediyor? Kaynak: thinkwithgoogle

SANAL GERÇEKLİK. Reklamcılık için ne ifade ediyor? Kaynak: thinkwithgoogle SANAL GERÇEKLİK Reklamcılık için ne ifade ediyor? Kaynak: thinkwithgoogle Sanal gerçeklik içeren bir gelecek reklamcılık, yaratıcılık ve hikaye anlatıcılığı için ne anlama geliyor? Sanal gerçekliğe olan

Detaylı

BÖLÜM 1: Radyo Yayınlarının Tarihçesi Radyonun Bulunuşu ve İlk Radyo Yayınları Radyo Yayıncılığının Gelişimi...

BÖLÜM 1: Radyo Yayınlarının Tarihçesi Radyonun Bulunuşu ve İlk Radyo Yayınları Radyo Yayıncılığının Gelişimi... İÇİNDEKİLER Giriş... 1 BÖLÜM 1: Radyo Yayınlarının Tarihçesi... 5 1.1 Radyonun Bulunuşu ve İlk Radyo Yayınları... 5 1.2 Radyo Yayıncılığının Gelişimi... 8 BÖLÜM 2: Radyo Yayın Sistemleri, Örgüt Yapısı...

Detaylı

İçindekiler Kısım 1 Sınıfta Yaratıcı Drama Yaratıcı Drama: Bir Sanat, Bir Sosyalleştirme Etkinliği ve Bir Öğrenme Yolu 3 2. Hayal Başlangıçtır 22

İçindekiler Kısım 1 Sınıfta Yaratıcı Drama Yaratıcı Drama: Bir Sanat, Bir Sosyalleştirme Etkinliği ve Bir Öğrenme Yolu 3 2. Hayal Başlangıçtır 22 Çeviri Editörünün Ön Sözü xiv Ön Söz xvi Doç. Dr. Ömer Adıgüzel'in Ön Sözü Giriş xx xviii Kısım 1 Sınıfta Yaratıcı Drama 1. Yaratıcı Drama: Bir Sanat, Bir Sosyalleştirme Etkinliği ve Bir Öğrenme Yolu 3

Detaylı

Ekonomi. Doç.Dr.Tufan BAL. 3.Bölüm: Fiyat Mekanizması: Talep, Arz ve Fiyat

Ekonomi. Doç.Dr.Tufan BAL. 3.Bölüm: Fiyat Mekanizması: Talep, Arz ve Fiyat Ekonomi 3.Bölüm: Fiyat Mekanizması: Talep, Arz ve Fiyat Doç.Dr.Tufan BAL Not:Bu sunun hazırlanmasında büyük oranda Prof.Dr.Tümay ERTEK in Temel Ekonomi kitabından faydalanılmıştır. 2 Fiyat Mekanizması:Talep,

Detaylı

1. Tema. Eserde işlenen konu, düşünce, görüş. Yargı içeren bir cümledir. Mantıklı ve açıktır. Diyalogla açıklanmaz. Yazıyla gösterilmez.

1. Tema. Eserde işlenen konu, düşünce, görüş. Yargı içeren bir cümledir. Mantıklı ve açıktır. Diyalogla açıklanmaz. Yazıyla gösterilmez. 1. Tema Eserde işlenen konu, düşünce, görüş. Yargı içeren bir cümledir. Mantıklı ve açıktır. Diyalogla açıklanmaz. Yazıyla gösterilmez. 2. Sinopsis Filmin özetidir. Tanıtım yazısıdır. İlgi çekmelidir.

Detaylı

Yavaş Kapanma / Kolay Açılma

Yavaş Kapanma / Kolay Açılma ÇEKMECE SİSTEMLERİ Stil ve Konfor Modern mobilya dünyasının dekorasyona katacağı farklılık, yaratıcı vizyonla tasarlanmış fonksiyonlardır. SAMET, sahip olduğu tecrübe ve yüksek teknoloji olanaklarını SAMET

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 16

ÖĞRENME FAALİYETİ 16 ÖĞRENME FAALİYETİ 16 AMAÇ FOTOĞRAFÇILIK ALANI Bu faaliyet sonucunda fotoğrafçılık alanındaki meslekleri tanıyabileceksiniz. A. ALANIN MEVCUT DURUMU VE GELECEĞİ Reklâm ve tanıtım sektörü ile bilgisayar

Detaylı

1 )Herhangi bir iletişim kanalı yardımıyla farklı ortamlarda bulunan kaynak ve alıcının gerçekleştirdiği iletişime ne ad verilir?

1 )Herhangi bir iletişim kanalı yardımıyla farklı ortamlarda bulunan kaynak ve alıcının gerçekleştirdiği iletişime ne ad verilir? 1 )Herhangi bir iletişim kanalı yardımıyla farklı ortamlarda bulunan kaynak ve alıcının gerçekleştirdiği iletişime ne ad verilir? Görsel iletişim Yüz yüze iletişim Sözsüz iletişim Sözlü iletişim Araçlı

Detaylı

1.Bireyden Kitleye. 2.Habere İlk Adım: Gazete. 3.Her Yerdeki Ses: Radyo. 4.Düş mü, Gerçek mi?: Sinema. 5.Evdeki Dünya Televizyon

1.Bireyden Kitleye. 2.Habere İlk Adım: Gazete. 3.Her Yerdeki Ses: Radyo. 4.Düş mü, Gerçek mi?: Sinema. 5.Evdeki Dünya Televizyon 1.Bireyden Kitleye 2.Habere İlk Adım: Gazete 3.Her Yerdeki Ses: Radyo 4.Düş mü, Gerçek mi?: Sinema 5.Evdeki Dünya Televizyon 1 6.Becerikli F@reyle Uzaklara: İnternet 7.Markalar ve İmajlar: Reklam ve Halkla

Detaylı

Tüketici Satın Alma Davranışı Tüketici Davranışı Modeli

Tüketici Satın Alma Davranışı Tüketici Davranışı Modeli Bölüm 6 Pazarları ve Satın alma Davranışı Bölüm Amaçları davranış modelinin unsurlarını öğrenmek davranışını etkileyen başlıca özellikleri belirtmek Alıcı karar sürecini açıklamak Satın Alma Davranışı

Detaylı

Metin Edebi Metin nedir?

Metin Edebi Metin nedir? Metin Nedir? Metin, belirli bir iletişim bağlamında, bir ya da birden çok kişi tarafından sözlü ya da yazılı olarak üretilen anlamlı bir yapıdır. Metin çok farklı düzeylerde dille iletişimde bulunmak amacıyla

Detaylı

YOL AYRIMI SENARYO ALĐ CEYLAN

YOL AYRIMI SENARYO ALĐ CEYLAN YOL AYRIMI SENARYO ALĐ CEYLAN 2011 PAZARTESĐ SAAT- 07:42 Sahne - 1 OTOBÜS DURAĞI Otobüs durağında bekleyen birkaç kişi ve elinde defter, kitap olan genç bir üniversite öğrencisi göze çarpar. Otobüs gelir

Detaylı

1, 2, 3, 4, 5, 14,16. Haftalık Konular. Konular

1, 2, 3, 4, 5, 14,16. Haftalık Konular. Konular Ders Kodu Teorik Uygulama Lab. SİNEMADA ANLATIM YÖNTEMLERİ Ulusal Kredi Öğretim planındaki AKTS 213032000000504 3 0 0 3 6 Ön Koşullar : Bu dersin ön koşulu ya da yan koşulu bulunmamaktadır. Önerilen Dersler

Detaylı

MATEMATİĞİN GEREKLİLİĞİ

MATEMATİĞİN GEREKLİLİĞİ Dr. Serdar YILMAZ MEÜ Fizik Bölümü Ses dalgalarının özellikleri 2 MATEMATİĞİN GEREKLİLİĞİ Matematik, yaşamı anlatmakta kullanılır. Matematik yoluyla anlatma, yanlış anlama ve algılamayı engeller. Yaşamda

Detaylı