TELEVİZYON İÇİN HAZIRLANAN REKLAM FİLMİNİ SIRADANLIKTAN VE SIKICILIKTAN KURTARABİLECEK TEK ŞEY YARATICILIKTIR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TELEVİZYON İÇİN HAZIRLANAN REKLAM FİLMİNİ SIRADANLIKTAN VE SIKICILIKTAN KURTARABİLECEK TEK ŞEY YARATICILIKTIR"

Transkript

1 TELEVİZYON İÇİN HAZIRLANAN REKLAM FİLMİNİ SIRADANLIKTAN VE SIKICILIKTAN KURTARABİLECEK TEK ŞEY YARATICILIKTIR Televizyon reklam filmleri birbirinden ayıran ve onları yaratıcı yapan değerler vardır. Yaratıcı düşünü oluşturan bu değerleri şöyle sıralayabiliriz;

2 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Özgün olmak : Reklamın düşüncesinde özgünlük olmalıdır. Kimsenin düşünmediğini düşünerek, anlatmak istediğini anlatmaktır. Değişik, şaşırtıcı nitelikte olan düşünler özgündür.

3 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler İzlerkitlenin ilgisini çekmek özgünlüğü bağlıdır. İzlerkitlenin ilgisini çekmek için yaratılan görünümde amaç hiç birzaman gerçeği yeniden yaratmak değildir.

4 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Basmakalıp Olamamalıdır : Basmakalıp reklam düşüncesinden uzak kalınmalıdır. Daha önce yaratılan düşüncenin taklit edilip, reklama kopyalanması basmakalıp reklamı oluşturur.

5 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Basmakalıp Olamamalıdır : Yaratıcı reklam düşüncesi özgündür. Basmakalıp düşünlere yer yoktur

6 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Dikkat Çekmelidir : Yaratıcı reklam, izlerkitle içindeki Hedefkitlenin dikkatini çekecek biçimdedir.

7 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Dikkat Çekmelidir : Gönderilen iletinin hedefine ulaştığı ve amacını gerçekleştirdiği ancak izler kitlenin dikkati çekilerek anlaşılır.

8 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Yaratıcı düşün etkin olmalıdır : Reklamı yapılan ürün ya da hizmetin kalıcı olması, markaya hizmet etmesi beklenir.

9 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Yaratıcı düşün etkin olmalıdır : Markalaşmayı sağlayan etkenlerden biri özgün düşündür. Yaratıcı düşünün etkinliği izlerkitle araştırmalarında ortaya çıkar.

10 REKLAM FİLMİ ANLATI BİÇİMLERİ Reklamcılıkta 1960 ların başından itibaren iletilerde görülen artış, bu iletilerin düzenlenmesine olanak veren anlatım biçimlerini, içeriklerini ve tekniklerini ortaya çıkarmıştır.

11 REKLAM FİLMİ ANLATI BİÇİMLERİ Bu anlatı biçimleri, ürünü dolaysız doğrudan anlatı denkleminden, sınırsız düşsel anlatıya kadar değişmektedir. Hiç bir formül reklamların tümünü içine almaz. Reklamı bir kalıp içinde düşünmek olanaksızdır.

12 REKLAM FİLMİ ANLATI BİÇİMLERİ Televizyon reklamlarının bir bölümü kesinlikle melezdir. Bir çok formülü bir arada kullanmaktadır ve birkaçı da özgündür tanımlanamaz.

13 REKLAM FİLMİ ANLATI BİÇİMLERİ Reklamların çoğunluğu bir sanat biçimine uygundur. Belirgin bir amacı, psikolojik durumları ve biçimleri paylaşmaktadır

14 A. Özdeci, Dolaysız, Sert Anlatı Bu tür reklam filminde geri plandaki ayrıntıların tam anlamıyla ihmal edildiği ve dikkatin ürün yada onun yerine geçen şey üzerine yoğunlaştırıldığı gerçeğin çok basitleştirilmiş görüntüsü kullanılır.

15 A. Özdeci, Dolaysız, Sert Anlatı Bu biçimde adeta intikam alan sert satış söz konusudur. Dolaysız satış yapılır ve hemen deneyin, şimdi alın gibi çağrılar yer alır. Amaç, ürün ya da hizmetin en kısa zamanda tüketiciler tarafından satın alınmasını sağlamaktır.

16 B. Dolaylı Romantik Anlatı Bu anlatı biçimi Amerika da çok yandaş bulmuştur. Özdeci biçimin ağırlığı sert satış ve niçin-neden den yana ise, dolaylı biçimin etkinliği tam anlamıyla yumuşaktır. Romantik reklam, gerçeğin çok idealleştirilmiş ya da duygusallaştırılmış bir uyarlamasını sunar

17 B. Dolaylı Romantik Anlatı Bu tür reklamda müziğin genel havayı belirlemesi ve sürdürmesi gereklidir.yumuşak ışık, pastel renkler ve geçişler kullanılır. Arkadaşlık, uyum, sevgi ve saygı konuları işlenir.

18 C. Gerçeküstücü Anlatı Bu anlatı biçimi en çeşitli ve çılgın görüntülere olanak vermektedir. Reklam yapımcısı genellikle her türlü özel görsel katkıları kullanmak eğilimindedir. Reklam filmlerinin giderek artması, değişik türden reklam filmleri yapma zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır.

19 C. Gerçeküstücü Anlatı Beko Reklamları Reklamcılar tüketicilerin ilgisini çekebilmek için gerçeküstü reklam filmlerine yönelmişlerdir. Gerçeküstü reklam bazen basitleştirilmiş bir düşün, bazen ikilemli açık uçlu bir senaryo, bazen de bir dizi görkemli, örtüşen simgeler sunabilir. Ama her defasında bu tür reklamın düşsel bir niteliği vardır.

20 D. Gülmece Anlatı Modacı Sonia Rykiel e göre, reklamcılıkta normallik izlerkitleyi ilgilendirmez. Kışkırtıcı bir reklam filmi hazırlamak için normallikle nerelere kadar gidilebilir ki? Ancak sınırlar aşılarak ilgi çekicilik yakalanabilir. Gülmece kullanılarak reklam filmi yapmak da çılgınlık demektir.

21 D. Gülmece Anlatı Çünkü bu anlatım biçimi dikkatli yapılmazsa izlerkitlenin tepkisini çekebilir. Gülmece ögeleri herkes için komik olmayabilir. Gülmece anlatı biçimiyle yapılan bir reklam filmi, kulaktan kulağa iletişimi harekete geçirerek, olumlu duygular yaratarak ve dikkat çekerek reklamın amacına doğrudan hizmet eder.

22 Anlatı İçerikleri Anlatı biçimleri ışığında reklamların anlatı içerikleri de bulunmaktadır. Her reklamın bir anlatım biçimi ve içeriği vardır. Anlatımlar bir ya da birden fazla biçimi kapsayabilir. Reklamcı amacına uygun birden fazla anlatıyı reklamda kullanır. Reklamcılıkta imgelerin sınırı yoktur. Yeter ki reklamcı yaratmak istesin.

23 Anlatı İçerikleri Reklam imgeleri uzak bir istasyona koşan hızlı trenler gibi durmaksızın önümüzden geçiyormuş izlenimini bırakır. Biz dururuz onlar hareket eder. Gazete atılıncaya, televizyon programı bitinceye ya da reklam afişinin üstüne yenisi yapıştırılıncaya dek böylece sürer gider bu.

24 1. Gösterim (Demonstrasyon) Televizyon reklamları için en uygun anlatıdır. Bir ürünün ya da hizmetin tanınması, öbür ürünlerden ya da hizmetlerden daha üstün olduğunun vurgulanması ve ürünün kullanımdan sonra sağlayacağı etkinin anlatısı için kullanılır.

25 1. Gösterim Çoğunlukla uygulamalı gösterim ürün ya da hizmetin nasıl kullanılacağını gösterir. Ürünün kullanımının adım adım işleyişi ya da ürünün çeşitli kullanımlarının bir özeti, gösterime dahil edilir.

26 1.a. Açıklayıcı Gösterim Ürünün işlevini, ne işe yaradığını, tüketicinin hangi ihtiyacını karşılayacağını gösterir. Öncelikle ürünün bütün özellikleri en ince ayrıntısına kadar izlerkitleye tanıtılır. Daha sonra izlerkitlenin bu ürünü kullandığında hangi sorunlardan kurtulacağı gösterilir.

27 1.b.Yan Yana ya da Kıyaslama Gösterim Ürünün öbür ürünlerin yanında daha güçlü ve üstün olduğunu kanıtlamak için kullanılır. Ürün öbür ürünlerle yan yana getirilir. Öbür ürünlerin özellikleri gösterilir. Daha sonra reklamı yapılan ürünün, öbür ürünlere göre, üstün yanları izlerkitleye sunulur.

28 1.c.Ürünün Öncesini ve Sonrasını Gösterim Saçından, cildinden, temizlikten vb. sorunu olanlar, ümitsizliğin eşiğindedir. Bir arkadaşına ya da ailesine başvurur. Arkadaşı zor durumdaki kişinin dikkatini reklamı yapılan ürüne çeker. Bazen sorunlu kişi ürünü ilanlardan ya da panolardan görür.

29 1.c.Ürünün Öncesini ve Sonrasını Gösterim İkna olur ve ürünü kullanır. Sorunundan kurtulur. Reklam filminde izlerkitleye, sorunu ortadan kaldıracak ürünün bulunması, kullanılması ve etkisi gösterilir.

30 1.d.Dayanıklılık testi Ürün değişik ortamlarda dayanıklılık testine sokulur. Ürünün sağlamlığı ve dayanıklılığı izlerkitleye gösterilmeye çalışılır. Arazi araçları reklam filmleri, dayanıklılık testi anlatısına iyi birerer örnek sayılırlar.

31 2. Günlük Hayattaki Sorunları Çözen Anlatı: Tüketiciler hergün bir çok sorunla karşılaşmaktadır. Bazı sorunlar, hemen çözülebilecek sorunlardır. Tüketicinin istemi bu sorunlara çözüm bulmaktır.

32 2. Günlük Hayattaki Sorunları Çözen Anlatı: Reklam filmi bu aşamada izlerkitleye yol gösterir ve karşılaştığı sorundan, reklamı yapılan ürünle kurtulması sağlanır. Kolay kirlenen beyaz çamaşırlara yeni ürün deterjan gibi.

33 3. Sunucu ve Seslendiren Kullanılan Anlatı Bazı televizyon reklamlarında ürünleri tanıtan ve ürünle ilgili bilgiler veren sunucular bulunur. Sunucu ve seslendiren kullanılan anlatı içeriğinde, ürün izlerkitleye doğrudan doğruya bir kişi tarafından tanıtılmakta ve anlatılmaktadır.

34 3. Sunucu ve Seslendiren Kullanılan Anlatı Televizyon reklamının içeriğine göre, ürününün tanıtımını yapan sunucu, ünlü ya da ünsüz kişilerden seçilebilir. Sunucu, tanıtımı yapılan ürünün uzmanı olabilir.

35 4.Ürünü Kullanan Tüketicinin Tanıklığı Reklamcılar ürünü tanıtırken daha önce bu ürünü kullananları reklam filminde oynatırlar. Dikkat edilmesi gereken, gerçek kullanıcılardan seçim yapmak ve onları kamera karşısına geçirip deneyimlerini anlatmalarını sağlamaktır.

36 4.Ürünü Kullanan Tüketicinin Tanıklığı Ürünün kullanışlı, sağlam ve istemlere karşılık verebilecek nitelik ve nicelikte olduğuna tanıklık ederler. Ürünün özellikleri gösterilerek, izler kitle ikna edilmeye çalışılır.

37 5. Gerçek Görüntülere ve Belgelere Dayandırılan Anlatı Gerçek olaylar, ürün ile ilişkilendirilerek izlerkitleye aktarılır. İzlerkitleye, ürünle ilgili verilen sözlerin doğruluğunu ispat etmek için bu anlatı kullanılır. Ürünü kullanan gerçek kişilerle görüşülür. Ürün için verilen garantiler, kullanım kolaylıkları, sağlamlık dokümanter bir anlatım biçimiyle ispat edilir.

38 5. Gerçek Görüntülere ve Belgelere Dayandırılan Anlatı Tüketiciye bir araba karoserinin üç yıl paslanmaya karşı garantili olduğu sözü verilmişse, üç yıldır kullanılan aynı model ve markada bir arabanın paslanmadığı ya da otomobilin performansı gerçek koşullarda izlerkitleye gösterilir.

39 6. Öykülü Anlatı İzler kitlenin dikkati, bir film gibi başlangıcı, gelişimi ve sonucu olan bir reklam filmine çekilmek istenir. Reklamda dramatik yapı ögeleri kullanılır. Kişiler, olaylar, uzamlar ve sürem birbirleriyle ilişkilendirilir. Reklam filmi 30, 60 ya da 90 saniyelik süremde dramatik yapıyı kurmaya çalışır.

40 6. Öykülü Anlatı TTNET Reklamı Kısa zaman içerisinde öyküyü başarılı biçimde anlatmak güçtür. Burada amaç izleyiciyi öykü ile yakalamak ve ürünün izler kitleyiciye verdiği iletileri daha hatırlanabilir hale getirmektir.

41 7. Dizi Öykülü Anlatı Popüler yaşam biçiminin, toplumun her kesimine girmesiyle, dizilere de ilgi artmıştır. Sabah ve gece kuşaklarında yayınlanan dizi filmlerin büyük bir kitle tarafından izlenmesi, reklamcıların ilgisini çekmiştir

42 7. Dizi Öykülü Anlatı Reklamcılar izlerkitlenin bu ilgisini dizi reklam filmleriyle, ürün ya da hizmet üzerine çekmeye çalışmışlardır. Bu düşüncelerinde de başarılı olmuşlardır. İzlerkitlenin ilgisini çeken bir başka konu da reklamlarda oynayan oyunculardır.

43 7. Dizi Öykülü Anlatı TTNET Reklamları

44 8.Cinsellik ve Cinselliği Sergileme Cinsellik günümüzde türsel bir öztutkuya, insan türünü kapsayan bir öztutukuya dönüşmüştür. İnsanın gövdesini bol bol kullanan reklamcılar, yeni bir gövdeyi, bütün kusurlarından arınmış ve sonsuz gençliğe kavuşmuş bir gövde anlayışını yayan, dolayısıyla da oluşturulan olağanüstü bir aracıdır.

45 8.Cinsellik ve Cinselliği Sergileme Artık insan gövdesi bir tüketim malı olarak, ahlaka aykırı, yasalara aykırı değil ama yine de cinsellik, bir ölümsüzlük rüyası olarak karşımıza çıkıyor. Reklamlardaki insan gövdesi hiç bir zaman yok olabilecek bir gövdeymiş gibi görünmez

46 9.Bilmece ve Merak Uyandıran Anlatı Genç Turkcell Reklamı. Ürün ya da hizmetin anlatıldığı reklam filmi görüntülerinin ilk önce ne olduğunu anlaşılmaz. Açılış görüntüleri öylesine anlaşılmazdır ki ardından ne geleceği tahmin edilememektedir. Daha sonra şekiller ve görüntüler belirginleşmeye başlayınca ürün ve ileti algılanır.

47 9.Bilmece ve Merak Uyandıran Anlatı Bazı reklamlarda görüntüler bellidir. Ama hangi ürün ya da hizmetin reklamı yapıldığı anlaşılmaz. Ancak ürünün görüntüsüyle karşılaşılınca, reklamın ne olduğunu anlaşılır.

48 10. Kısa Kısa Görüntülerle Anlatı İzlerkitlenin ilgisini çekmenin yanında ayrıca izlerkitleyi bilgilendirmek reklamın işlevleri arasındadır. Kısa kısa görüntülerin arka arkaya birleştirilmesiyle ortaya çıkartılan reklamın amacı, izlerkitleye fazlaca görüntüler sunarak, ürün ya da hizmet hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktır.

49 10. Kısa Kısa Görüntülerle Anlatı Bu anlatı kısa kısa görüntülerin bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Bu anlatının önemi, iletinin görüntülerle verilmesidir.

50 11. Dolaylı Anlatı Bir kişi ya da durumla ilgili anlamsal simgeler bir takım görevleri, amaçları ve durumları anlatır. Elde edilmek istenen zenginliğin, tinsel değerlerin ve coğrafi yerlerin simgelerle ilişkilendirilmesidir

51 11. Dolaylı Anlatı Reklam filminde düz anlamı vermek, yani çocuk için çocuk, kedi için kedi gösterilebilir. Ama yan anlam yaratmak o kadar da kolay değildir. Reklamcılar yan anlamlı görüntüler vererek, izler kitlenin algıladığı görüntüleri düşünmelerini ve kafalarında canlandırmalarını isterler

52 12. Gelenekçi Anlatı Reklamcılar, izlerkitlenin ilgisini çekmek için gelenekleri de kullanmaya başlamışlardır. Bir ülke tanıtımındaki reklam filminde, yiyecekler, giyim tarzı, konukseverlik, sıcak arkadaşlık, yardımseverlik, çok çalışma, aile gibi değerler yer alır.

53 12. Gelenekçi Anlatı Amaç varolan geçerli imgeleri canlandırmaktır. Eski değerler, modern süremin yıpratmasına karşı koymaya çalışmaktadır. Bazen reklam filmlerinde, izler kitleden, bir geleneğin karşısında hayranlık duyması, bazen de eski olan her şeyin kalıcı değeri olduğunu kabul etmesi istenir.

54 13. Doğanın Kullanıldığı Anlatı Reklamcılar doğanın saflığından, temizliğinden, renklerinden, sesinden reklam filminde yararlanmışlardır. Reklam doğada uçsuz bucaksız kırları, ormanları, suyu, çiçeği izlerkitleye gösterir.

55 13. Doğanın Kullanıldığı Anlatı Doğanın pek çok değişik anlamı vardır. Doğanın en çok vurgulanan anlamı, bir üstünlük olağanüstülük duygusundan kaynaklanmaktadır.

56 13. Doğanın Kullanıldığı Anlatı Reklamcılar doğadan gelen güzellik, doğanın saflığı biçiminde sloganlar bulup, ürünlerini doğanın güzelliği, saflığı ile bütünleştirmişlerdir. Çay

57 14.Teknoloji ve Çağcıllığın Kullanıldığı Anlatı Reklam filminde kullanılan bu tür anlatıda teknolojinin üstünlüğü üzerinde durulmaktadır. Bu filmler çok güzel olmasına karşın heyecan verici değildi.

58 14. Teknoloji ve Çağcıllığın Kullanıldığı Anlatı Bu durum 1980 lerin ortasında değişmiştir. Reklam yapımcıları yeni moda olan yüksek teknolojiyi eski bireysellik inancıyla birleştirdiler.

59 14. Teknoloji ve Çağcıllığın Kullanıldığı Anlatı Bu yaklaşımla yola çıkan reklamcılar, reklam filmlerinde otomobil, bilgisayar gibi üstün teknoloji ürünlerini, insanın hizmetinde insanı aşamayan birer nesne olarak gösterdiler

60 15. Öneri ve Tavsiye Anlatı Reklamcılar yeni bir anlatı içeriği geliştirdiler. İzlerkitlenin belleklerinde yer eden tanınmış markalar, başka bir ürünü Hedefkitleye önermektedir

61 15. Öneri ve Tavsiye Anlatı Bosh Calgonit reklamı Amaç, markalaşmış firmaların kendi konularıyla ilgili bir ürünü önererek; tüketicinin ürüne karşı güvenini, inancını arttırmak ve ikna olmasını sağlamaktır.

62 15. Öneri ve Tavsiye Anlatı Öneren marka, önerilen ürün kategorisiyle ilintilidir. Çamaşır makinesi ürüten bir firma, deterjanı önermektedir.

63 SİNOPSİS Reklam filmi hakkında kısa bir bilgi vermek için hazırlanır. Diyaloglar yer almaz. Reklam filminin öyküsü hakkında fikir sahibi olunur. Öykünün ana düşünü ve konusu verilir. İskeleti oluşturur.

64 SİNOPSİS Her ayrıntıyı değil ama reklam verene yol gösterecek bilgileri içerir. Böylece reklam ajansları müşterilerine ön bilgi vermek için özet hazırlar ve sunarlar. Senaryo özetinin mutlaka senaryodan önce yazılması gerekmez.

65 SİNOPSİS Genellikle senaryo ile birlikte sinopsis de reklam verene sunulur. Amaç, özeti okuyan reklam verenin konu hakkında bilgi sahibi olması, beğenirse senaryoyu okumaya başlamasıdır. Ayrıca özet senaryodan önce hazırlanıp yapımcıya da verilebilir. Yapımcı konuyu onaylarsa senaryo yazılabilir.

66 ÖRNEK SİNOPSİS Milano 2001 Ajans: Ali Taran Creative Workshop Yönetmen : Rezzan Tanyeli Yapım : Shark Film Prodüksiyon Müzik : Jingle House Süre : 94 sn.

67 ÖRNEK SİNOPSİS Milan takımının formasını giymiş bir çocuk Fatih Terim in otomobilini durdurarak imza ister. Cep telefonu ile Türkçe konuşan Terim telefonu kapatır. Çocuk bir yandan imza alırken, bir yandan da Fatih Terim e yakında oynanacak maçla ilgili tavsiyelerde bulunur.

68 ÖRNEK SİNOPSİS Terim arabası ile giderken çocuk Milan formasını çıkartır, cep telefonu ile bir arkadaşını arar. Formanın altından rakip takımın forması vardır.çocuk telefonla arkadaşına, tuttuğu takımın galibiyetini sağlayacak şekilde Terim i ikna ettiğini söyler.

69 FİLMİN AYRINTILI ÖYKÜSÜ (TREATMENT) Sessiz sinemayla, sesli sinema arasındaki geçiş döneminde ortaya çıkmıştır. Sinopsisin geliştirilmiş evresidir. Öykü sinopsisdeki gibi kısa değildir.

70 FİLMİN AYRINTILI ÖYKÜSÜ (TREATMENT) Treatmentte öykü uzun bir biçimde anlatılır. Diyaloglar yoktur, ya da çok önemli olan az diyalog vardır. Filmdeki kişiliklerin ilişkileri ve çevresini kapsamış bulunan biçimi treatmentte verilir. Sinema terimleri kullanılmaz.

71 FİLMİN AYRINTILI ÖYKÜSÜ (TREATMENT) Herkesin anlayabileceği bir dil kullanılır. Böyle tür bir senaryoyu kavramak için film tekniğini bilmek gerekmez. Düz yazıyla devinimlerin anlatılması kuru bir izlenim yaratır. Reklam verene sunulur.

72 ÇEKİM SENARYOSU Senaryonun gerçek biçimidir. Çekim senaryosunda uzamın betimlemesi bulunur. İç/dış, gece/gündüz gibi. Sadece teknik dekupaj yoktur. Onun dışında reklam filminde yapılması gereken her şey oluşturulmuştur.

73 ÇEKİM SENARYOSU Çekim senaryosu yazılan kağıt ikiye ayrılır. Sol tarafta görsel bilgiler, sağ tarafta sesle ilgili bilgiler yer alır. Reklam filmi, sinema filmi gibi bölümlere, sekanslara, sahnelere ve çekimlere ayrılmaktadır.

74 ÇEKİM,SAHNE,SEKANS,BÖLÜM Çekim: Reklam filmi, sinema filmi gibi bölümlere, sekanslara, sahnelere ve çekimlere ayrılmaktadır. Çekim, filmin en küçük birimi olup, çekimlerin birleştirilmesiyle sahne oluşur.

75 ÇEKİM,SAHNE,SEKANS,BÖLÜM Sahne: Sahne, bir çekimle de yapılabilir. Sahnede önemli olan kişilerin ve uzamın değişmemesidir. Sahneler sekansları oluşturur.

76 ÇEKİM,SAHNE,SEKANS,BÖLÜM Sekans: Sekans a ayrım diyebiliriz. Ayrımda uzam ve kişiler değişebilir. Ama sürem atlaması yoktur. İki ayrı günde geçen olaylar iki ayrı sekans olur. Ayrımların bir araya gelmesiyle bölüm ortaya çıkar.

77 ÇEKİM,SAHNE,SEKANS,BÖLÜM Bölüm: Bölümde kişiler, olay ve sürem değişebilir. Bir film birden fazla bölümden oluşabilir.

78 AYRINTILI ÇEKİM SENARYOSU 1. Çekim Dış Gün düz Genel Çekim Bu alçaktan yapılan bir çekimdir. Sahile vuran dalgaların kum düzeyinden görürüz. Kısa bir süre alıcının (kameranın) arkasından denize bir taş atılır. Alıcı geri kaydırma yapar ve iki çocuğun sahilde oynadıklarını görürüz. Çekingenlikle suyun kenarına yaklaşırlar. İki yana bakarlar ve sonra biri denize bir taş daha atar. Öteki kumun üzerinde oturur. Ve deniz hayvanlarının kabuklarını araştırmaya başlar. Üzerinde okul önlüğü ve ellerinde kitapları vardır. Arada sırada martılar uçar. Onların sesiyle sahile vuran dalgaların sesini duyarız. Birden Uzaktan ve çerçevenin dışından insan sesleri ve birbirine vuran askeri donatım sesi duyulur. Kesme

79 AYRINTILI ÇEKİM SENARYOSU 2. Çekim Dış Gün düz Yakın Çekim Çocuklar korkuyla sesin geldiği yana, çerçevenin dışına bakarlar. Kesme

80 AYRINTILI ÇEKİM SENARYOSU 3. Çekim Dış Gün düz Yakın Çekim Askerler çocukların üzerine gelmektedir. Kesme

81 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

82 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

83 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

84 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

85 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

86 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

87 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 1.ANLATI YAPISI 1.1.Reklamda ne olmaktadır? 1.2.Filmin olaylar dizisi nedir? 1.3.İzleyiciyi yakalamak için hangi teknikler kullanılmıştır?

88 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 1.ANLATI YAPISI 1.4.Filmde anlatıcı var mıdır? 1.5.Aksiyon var mıdır? 1.6.Çatışma var mıdır?

89 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 2.KARAKTERLER 2.1.Reklamda karakterler kişiler kimdir? 2.2.Bu karakterlerin özellikleri nedir? 2.3.Aralarındaki ilişkiler nelerdir? Çekici mi yoksa komikler mi? Çekici kız ya da erkek var mı? Varsa işlevleri nedir?

90 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 2.KARAKTERLER 2.4.Karakterlerle nasıl ilişki kurmamız düşünülmüştür? Yüz ifadeleri, saç rengi, biçimi, vücut biçimleri, yaşları, giydikleri elbiseler, bağlı bulundukları sınıf nedir? Sesleri nasıldır? Reklamı yapılan ürün ya da hizmetin satılmasına nasıl katkıda bulunurlar?

91 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 3.KONUŞMA 3.1.Nasıl bir dil kullanılmış? 3.2.Satma tekniği için hangi dil kullanılmıştır? 3.3.Anlatı biçim ve içeriği nedir? Ya da nelerdir?

92 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 4.DEKOR 4.1.Aksiyon nerede yer almaktadır? 4.2.Ne zaman olmaktadır? 4.3.Dekorun ne anlamı vardır? Mobilya, tablolar, makineler, araba, aletler gibi önemli öneriler var mıdır?

93 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 5.ÇEKİMLER (Teknik kodlar) 5.1. Reklamda yer alan çekim türleri nelerdir? (Yakın, uzak, detay vb.çekim ölçekleri) 5.2.Hangi çekim açıları ve hareketleri kullanılmıştır? Etkisi nasıldır?

94 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 5.ÇEKİMLER (Teknik kodlar) 5.3.Kurgu nasıldır? (Hareketli, paralel kurgu var mı?hangi etkiyi yaratmıştır?) 5.4.Renk nasıl kullanılmaktadır? 5.5. Aydınlatma nasıl?

95 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 6.İZLEYİCİNİN BİLGİ BİRİRKİMİ 6.1.Hangi inançlar, tutumlar, değerler, mitler, fikirler, kahraman tipleri yansıtılmaktadır? 6.2.Ne önemde yansıtılmaktadır? 6.3.Tepki, arzu ve istek yaratıyor mu?izleyicinin bilgi ve görüş açısına ne kattı?

GELİŞEN TELEVİZYON VE SİNEMA TEKNOLOJİLERİNİN TELEVİZYON REKLAM FİLMİ YAPIM SÜRECİNDE KULLANIMI

GELİŞEN TELEVİZYON VE SİNEMA TEKNOLOJİLERİNİN TELEVİZYON REKLAM FİLMİ YAPIM SÜRECİNDE KULLANIMI T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ RADYO TELEVİZYON ANABİLİM DALI GELİŞEN TELEVİZYON VE SİNEMA TEKNOLOJİLERİNİN TELEVİZYON REKLAM FİLMİ YAPIM SÜRECİNDE KULLANIMI YÜKSEK LİSANS TEZİ DANIŞMAN

Detaylı

TELEVİZYONDA YAYIMLANAN GIDA REKLAMLARINDA KADIN İMGESİNİN İNCELENMESİ

TELEVİZYONDA YAYIMLANAN GIDA REKLAMLARINDA KADIN İMGESİNİN İNCELENMESİ T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KADIN ÇALIŞMALARI ANABİLİM DALI TELEVİZYONDA YAYIMLANAN GIDA REKLAMLARINDA KADIN İMGESİNİN İNCELENMESİ Yüksek Lisans Bitirme Projesi Nursel YILMAZ ANKARA,

Detaylı

OTOMOTİV SEKTÖRÜ YAZILI BASIN REKLAMLARINDA KADIN VE ERKEK HEDEF KİTLEYE GÖRE KARŞILAŞTIRMALI İÇERİK ANALİZİ

OTOMOTİV SEKTÖRÜ YAZILI BASIN REKLAMLARINDA KADIN VE ERKEK HEDEF KİTLEYE GÖRE KARŞILAŞTIRMALI İÇERİK ANALİZİ T.C. BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ OTOMOTİV SEKTÖRÜ YAZILI BASIN REKLAMLARINDA KADIN VE ERKEK HEDEF KİTLEYE GÖRE KARŞILAŞTIRMALI İÇERİK ANALİZİ Yüksek Lisans Tezi BARIŞ TARCAN İSTANBUL, 2009 T.C. BAHÇEŞEHİR

Detaylı

1.HAFTA REKLAMA GİRİŞ: SİNEMA VE TELEVİZYON ARASINDAKİ İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ RADYO- TELEVİZYON VE SİNEMA BÖLÜMÜ REKLAM-1

1.HAFTA REKLAMA GİRİŞ: SİNEMA VE TELEVİZYON ARASINDAKİ İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ RADYO- TELEVİZYON VE SİNEMA BÖLÜMÜ REKLAM-1 1.HAFTA REKLAMA GİRİŞ: SİNEMA VE TELEVİZYON ARASINDAKİ İLİNTİ İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ RADYO- TELEVİZYON VE SİNEMA BÖLÜMÜ REKLAM-1 DOÇ. DR. ERGÜN YOLCU 1 ÖZET: Reklam tanımı, reklamın hedef

Detaylı

ULUSLARARASI REKLAMDA TÜKETİCİ DAVRANIŞINI ETKİLEYEN BİR FAKTÖR OLARAK KÜLTÜREL FARKLILIKLARIN ÖNEMİ

ULUSLARARASI REKLAMDA TÜKETİCİ DAVRANIŞINI ETKİLEYEN BİR FAKTÖR OLARAK KÜLTÜREL FARKLILIKLARIN ÖNEMİ ULUSLARARASI REKLAMDA TÜKETİCİ DAVRANIŞINI ETKİLEYEN BİR FAKTÖR OLARAK KÜLTÜREL FARKLILIKLARIN ÖNEMİ Doç. Dr. Müge ELDEN Ege Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Türkiye GİRİŞ Günümüz değişen yönetim anlayışları

Detaylı

ÖNSÖZ. Reklâm sektörü firmaların veya ürünlerin tüketim olgusunu artırma ve bunun sürekliliğini sağlama çabasındadır.

ÖNSÖZ. Reklâm sektörü firmaların veya ürünlerin tüketim olgusunu artırma ve bunun sürekliliğini sağlama çabasındadır. ÖNSÖZ İki binli yıllara yaklaştığımız şu günlerde gittikçe zenginleşen teknik imkanları ve bu doğrultuda ardan etkileme gücü ile günümüzün en önemli pazarlama yöntemi haline gelen Reklâm ve Reklâmcılık,

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2652 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1618 REKLAMCILIK

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2652 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1618 REKLAMCILIK T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2652 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1618 REKLAMCILIK Yazarlar Doç.Dr. Ayhan YILMAZ (Ünite 1) Yrd.Doç.Dr. Sinan ERGÜVEN (Ünite 2,6) Öğr.Gör. Bilge SANDIKÇIOĞLU (Ünite

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI

İSTANBUL TİCARET ODASI İSTANBUL TİCARET ODASI SEKTÖR PROFİLİ HAZIRLAYAN VİLDAN YAZICI MAYIS 2004 İÇİNDEKİLER Sayfa No. 1.REKLAMIN TANIMI 1 1.1. Reklamın Özellikleri 1 1.2. Reklamın Amacı 1 1.3. Reklam Çeşitleri 2 2. REKLAMCILIĞIN

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) EĞLENCE HİZMETLERİ REKLÂM ve TASARIM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

MARKA İLETİŞİM KAMPANYALARI

MARKA İLETİŞİM KAMPANYALARI T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3027 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1979 MARKA İLETİŞİM KAMPANYALARI Yazarlar Doç.Dr. Hüseyin ALTUNBAŞ (Ünite 1, 5) Prof.Dr. Müge ELDEN (Ünite 2) Doç.Dr. Rasime Ayhan

Detaylı

I. GİRİŞ A. REKLÂMIN TANIMI VE GÜNCEL REKLÂM BİLGİLERİ

I. GİRİŞ A. REKLÂMIN TANIMI VE GÜNCEL REKLÂM BİLGİLERİ I. GİRİŞ A. REKLÂMIN TANIMI VE GÜNCEL REKLÂM BİLGİLERİ Eğer genel bir tanım yaparsak: Reklâm, gazete, dergi, radyo, televizyon, afiş, tabela gibi medyalar aracılığıyla çeşitli mal ve hizmetlerin geniş

Detaylı

Reklamların Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Reklamların Çocuklar Üzerindeki Etkileri Aile Akademisi Derneği Mayıs 2013 Reklamların Çocuklar Üzerindeki Etkileri Aile Akademisi Derneği Medya Takip Komisyonu Hazırlayanlar: Ayşe Burcu Koç Ayşe Kaya Ayşen Çıtlık Kübra Akgül Sedef Sevinç Sevde

Detaylı

Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi UYUM EĞİTİM PROGRAMI. etkinlikler teknikler hedefler kazanımlar formlar

Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi UYUM EĞİTİM PROGRAMI. etkinlikler teknikler hedefler kazanımlar formlar Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi UYUM EĞİTİM PROGRAMI etkinlikler teknikler hedefler kazanımlar formlar SAKARYA 2012 1 Sıtkı DİLMAÇ Komisyon Başkanı Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Hazırlayan Yıldıray

Detaylı

GÖRÜNTÜ YÖNETMENLİ(;İ VE SANAT OLARAK FİLM

GÖRÜNTÜ YÖNETMENLİ(;İ VE SANAT OLARAK FİLM Kurgu Dergisi S: 18, 13-27,2001 GÖRÜNTÜ YÖNETMENLİ(;İ VE SANAT OLARAK FİLM ÖZET Doç. Dr. Nadi KAFALı" Bu makale filmin sanat olup olmadığı konusunu tartışmakla birlikte; türlerin, örneğin "Belgesel Sinema"

Detaylı

ÖĞRETMENLER ĐÇĐN EL KĐTABI

ÖĞRETMENLER ĐÇĐN EL KĐTABI UNESCO tarafından hazırlanarak Đngilizce ve Fransızca dillerinde yayımlanan özgün eser RTÜK tarafından UNESCO dan resmi izin alınmak suretiyle Đngilizce ye tercüme edilmiştir. Atıfta bulunmadan eserin

Detaylı

Tüketicinin Bilgilendirilmesi Sürecinde Reklam Etiği

Tüketicinin Bilgilendirilmesi Sürecinde Reklam Etiği Küresel İletişim Dergisi, sayı 2, Güz-2006 1 Tüketicinin Bilgilendirilmesi Sürecinde Reklam Etiği Işıl KARPAT AKTUĞLU 1 Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Özet İşletmelerin ürün ve hizmetlerle ilgili

Detaylı

T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI

T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI REKLAM VE REKLAMIN TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ: BİR ALAN ARAŞTIRMASI YÜKSEK LİSANS TEZİ NİLAY

Detaylı

ERKEKLERE YÖNELĐK TELEVĐZYON REKLAMLARININ ANALĐZĐ

ERKEKLERE YÖNELĐK TELEVĐZYON REKLAMLARININ ANALĐZĐ T.C. MARMARA ÜNĐVERSĐTESĐ SOSYAL BĐLĐMLER ENSTĐTÜSÜ HALKLA ĐLĐŞKĐLER ANABĐLĐM DALI REKLAMCILIK VE TANITIM BĐLĐM DALI ERKEKLERE YÖNELĐK TELEVĐZYON REKLAMLARININ ANALĐZĐ Yüksek Lisans Tezi HASAN VOLKAN GÜÇLÜ

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2537 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1508 MEDYA PLANLAMA

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2537 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1508 MEDYA PLANLAMA T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2537 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1508 MEDYA PLANLAMA Yazarlar Doç.Dr. Hasan Kemal SUHER (Ünite 1, 8) Doç.Dr. Hüseyin ALTUNBAŞ (Ünite 2, 5) Yrd.Doç.Dr. Bilgen BAŞAL

Detaylı

T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MARKA FARKINDALIĞI YARATMA SÜRECİNDE SANAL ORTAMIN ETKİSİ: A D V E R G A M I N G

T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MARKA FARKINDALIĞI YARATMA SÜRECİNDE SANAL ORTAMIN ETKİSİ: A D V E R G A M I N G T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MARKA FARKINDALIĞI YARATMA SÜRECİNDE SANAL ORTAMIN ETKİSİ: A D V E R G A M I N G YÜKSEK LİSANS TEZİ GÜZİN TARHAN 610050004 Anabilim Dalı: İletişim

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2508 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1479 İKNA EDİCİ İLETİŞİM

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2508 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1479 İKNA EDİCİ İLETİŞİM T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2508 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1479 İKNA EDİCİ İLETİŞİM Yazarlar Prof.Dr. Ahmet Halûk YÜKSEL (Ünite 1, 2) Öğr.Gör. Bilge SANDIKÇIOĞLU (Ünite 3, 4, 7) Öğr.Gör.Dr.

Detaylı

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ REKLAMIN ETKİLERİ 341TP0063 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

21. YÜZYIL OKURYAZARLIĞI

21. YÜZYIL OKURYAZARLIĞI 1 21. YÜZYIL OKURYAZARLIĞI Medya Okuryazarlığına Genel Bir Bakış ve Sınıf İçi Etkinlikler Tessa Jolls Elizabeth Thoman Ders Plan Tasarımı / Yazımı: Jeff Share Çevirenler Yrd. Doç. Dr. Cevat ELMA Yrd.

Detaylı

KADINLARIN BESİN SATIN ALMA VE BESİN TÜKETİMLERİNE BASIN VE REKLAMLARIN ETKİLERİ. Diyetisyen Serkan TUTAR

KADINLARIN BESİN SATIN ALMA VE BESİN TÜKETİMLERİNE BASIN VE REKLAMLARIN ETKİLERİ. Diyetisyen Serkan TUTAR T.C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BESLENME VE DİYETETİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI KADINLARIN BESİN SATIN ALMA VE BESİN TÜKETİMLERİNE BASIN VE REKLAMLARIN ETKİLERİ Diyetisyen Serkan

Detaylı

Marka: tüketicilerin zihninde yer etmesini sağladığınız benzersiz bir fikir, hatta sadece bir kelime. Ries & Ries (2002) MARKA OLUŞTURMA

Marka: tüketicilerin zihninde yer etmesini sağladığınız benzersiz bir fikir, hatta sadece bir kelime. Ries & Ries (2002) MARKA OLUŞTURMA MARKA OLUŞTURMA Marka: tüketicilerin zihninde yer etmesini sağladığınız benzersiz bir fikir, hatta sadece bir kelime. Ries & Ries (2002) Mercedes = Prestij Volvo = Güvenlik 1 Marka: ürünleri ya da bir

Detaylı

REKLAMLARDA ÜNLÜ KULLANIMININ SATIN ALMA DAVRANIŞI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

REKLAMLARDA ÜNLÜ KULLANIMININ SATIN ALMA DAVRANIŞI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ RADYO, SİNEMA VE TELEVİZYON ANABİLİM DALI REKLAMLARDA ÜNLÜ KULLANIMININ SATIN ALMA DAVRANIŞI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Eda ERKAL YÜKSEK LİSANS TEZİ Danışman Doç.

Detaylı

T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TOPLUMSAL SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK HAZIRLANAN REKLAM KAMPANYALARI: ANLATISAL VE TEMATİK İLETİ ÇÖZÜMLEME ÖRNEKLERİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Begüm

Detaylı

GİRİŞ. Bir- Maviş, 1988, s. 17 2. Backman, 1972, s. 20 3. Ünsal, 1984, s.12

GİRİŞ. Bir- Maviş, 1988, s. 17 2. Backman, 1972, s. 20 3. Ünsal, 1984, s.12 GİRİŞ Reklamcılık, her geçen gün boyutları ve maliyetleri açısından giderek büyüyen bir sektördür. Bunun yanı sıra Pazar ortamında da büyük bir hızla aynı tür ürün ve hizmet üreten işletmeler tarafından,

Detaylı

Türk Sinemasının En İyi Aşk Filmi Selvi Boylum Al Yazmalım Filminde Yakın Çekimin Gücü

Türk Sinemasının En İyi Aşk Filmi Selvi Boylum Al Yazmalım Filminde Yakın Çekimin Gücü Türk Sinemasının En İyi Aşk Filmi Selvi Boylum Al Yazmalım Filminde Yakın Çekimin Gücü Prof.Dr. H. Hale KÜNÜÇEN * Özet: Cengiz Aytmatov un ünlü eseri Kızıl Cooluk Calcalım ın Türk Sinemasına aynı adla

Detaylı