TELEVİZYON İÇİN HAZIRLANAN REKLAM FİLMİNİ SIRADANLIKTAN VE SIKICILIKTAN KURTARABİLECEK TEK ŞEY YARATICILIKTIR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TELEVİZYON İÇİN HAZIRLANAN REKLAM FİLMİNİ SIRADANLIKTAN VE SIKICILIKTAN KURTARABİLECEK TEK ŞEY YARATICILIKTIR"

Transkript

1 TELEVİZYON İÇİN HAZIRLANAN REKLAM FİLMİNİ SIRADANLIKTAN VE SIKICILIKTAN KURTARABİLECEK TEK ŞEY YARATICILIKTIR Televizyon reklam filmleri birbirinden ayıran ve onları yaratıcı yapan değerler vardır. Yaratıcı düşünü oluşturan bu değerleri şöyle sıralayabiliriz;

2 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Özgün olmak : Reklamın düşüncesinde özgünlük olmalıdır. Kimsenin düşünmediğini düşünerek, anlatmak istediğini anlatmaktır. Değişik, şaşırtıcı nitelikte olan düşünler özgündür.

3 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler İzlerkitlenin ilgisini çekmek özgünlüğü bağlıdır. İzlerkitlenin ilgisini çekmek için yaratılan görünümde amaç hiç birzaman gerçeği yeniden yaratmak değildir.

4 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Basmakalıp Olamamalıdır : Basmakalıp reklam düşüncesinden uzak kalınmalıdır. Daha önce yaratılan düşüncenin taklit edilip, reklama kopyalanması basmakalıp reklamı oluşturur.

5 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Basmakalıp Olamamalıdır : Yaratıcı reklam düşüncesi özgündür. Basmakalıp düşünlere yer yoktur

6 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Dikkat Çekmelidir : Yaratıcı reklam, izlerkitle içindeki Hedefkitlenin dikkatini çekecek biçimdedir.

7 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Dikkat Çekmelidir : Gönderilen iletinin hedefine ulaştığı ve amacını gerçekleştirdiği ancak izler kitlenin dikkati çekilerek anlaşılır.

8 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Yaratıcı düşün etkin olmalıdır : Reklamı yapılan ürün ya da hizmetin kalıcı olması, markaya hizmet etmesi beklenir.

9 Yaratıcı düşünü oluşturan değerler Yaratıcı düşün etkin olmalıdır : Markalaşmayı sağlayan etkenlerden biri özgün düşündür. Yaratıcı düşünün etkinliği izlerkitle araştırmalarında ortaya çıkar.

10 REKLAM FİLMİ ANLATI BİÇİMLERİ Reklamcılıkta 1960 ların başından itibaren iletilerde görülen artış, bu iletilerin düzenlenmesine olanak veren anlatım biçimlerini, içeriklerini ve tekniklerini ortaya çıkarmıştır.

11 REKLAM FİLMİ ANLATI BİÇİMLERİ Bu anlatı biçimleri, ürünü dolaysız doğrudan anlatı denkleminden, sınırsız düşsel anlatıya kadar değişmektedir. Hiç bir formül reklamların tümünü içine almaz. Reklamı bir kalıp içinde düşünmek olanaksızdır.

12 REKLAM FİLMİ ANLATI BİÇİMLERİ Televizyon reklamlarının bir bölümü kesinlikle melezdir. Bir çok formülü bir arada kullanmaktadır ve birkaçı da özgündür tanımlanamaz.

13 REKLAM FİLMİ ANLATI BİÇİMLERİ Reklamların çoğunluğu bir sanat biçimine uygundur. Belirgin bir amacı, psikolojik durumları ve biçimleri paylaşmaktadır

14 A. Özdeci, Dolaysız, Sert Anlatı Bu tür reklam filminde geri plandaki ayrıntıların tam anlamıyla ihmal edildiği ve dikkatin ürün yada onun yerine geçen şey üzerine yoğunlaştırıldığı gerçeğin çok basitleştirilmiş görüntüsü kullanılır.

15 A. Özdeci, Dolaysız, Sert Anlatı Bu biçimde adeta intikam alan sert satış söz konusudur. Dolaysız satış yapılır ve hemen deneyin, şimdi alın gibi çağrılar yer alır. Amaç, ürün ya da hizmetin en kısa zamanda tüketiciler tarafından satın alınmasını sağlamaktır.

16 B. Dolaylı Romantik Anlatı Bu anlatı biçimi Amerika da çok yandaş bulmuştur. Özdeci biçimin ağırlığı sert satış ve niçin-neden den yana ise, dolaylı biçimin etkinliği tam anlamıyla yumuşaktır. Romantik reklam, gerçeğin çok idealleştirilmiş ya da duygusallaştırılmış bir uyarlamasını sunar

17 B. Dolaylı Romantik Anlatı Bu tür reklamda müziğin genel havayı belirlemesi ve sürdürmesi gereklidir.yumuşak ışık, pastel renkler ve geçişler kullanılır. Arkadaşlık, uyum, sevgi ve saygı konuları işlenir.

18 C. Gerçeküstücü Anlatı Bu anlatı biçimi en çeşitli ve çılgın görüntülere olanak vermektedir. Reklam yapımcısı genellikle her türlü özel görsel katkıları kullanmak eğilimindedir. Reklam filmlerinin giderek artması, değişik türden reklam filmleri yapma zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır.

19 C. Gerçeküstücü Anlatı Beko Reklamları Reklamcılar tüketicilerin ilgisini çekebilmek için gerçeküstü reklam filmlerine yönelmişlerdir. Gerçeküstü reklam bazen basitleştirilmiş bir düşün, bazen ikilemli açık uçlu bir senaryo, bazen de bir dizi görkemli, örtüşen simgeler sunabilir. Ama her defasında bu tür reklamın düşsel bir niteliği vardır.

20 D. Gülmece Anlatı Modacı Sonia Rykiel e göre, reklamcılıkta normallik izlerkitleyi ilgilendirmez. Kışkırtıcı bir reklam filmi hazırlamak için normallikle nerelere kadar gidilebilir ki? Ancak sınırlar aşılarak ilgi çekicilik yakalanabilir. Gülmece kullanılarak reklam filmi yapmak da çılgınlık demektir.

21 D. Gülmece Anlatı Çünkü bu anlatım biçimi dikkatli yapılmazsa izlerkitlenin tepkisini çekebilir. Gülmece ögeleri herkes için komik olmayabilir. Gülmece anlatı biçimiyle yapılan bir reklam filmi, kulaktan kulağa iletişimi harekete geçirerek, olumlu duygular yaratarak ve dikkat çekerek reklamın amacına doğrudan hizmet eder.

22 Anlatı İçerikleri Anlatı biçimleri ışığında reklamların anlatı içerikleri de bulunmaktadır. Her reklamın bir anlatım biçimi ve içeriği vardır. Anlatımlar bir ya da birden fazla biçimi kapsayabilir. Reklamcı amacına uygun birden fazla anlatıyı reklamda kullanır. Reklamcılıkta imgelerin sınırı yoktur. Yeter ki reklamcı yaratmak istesin.

23 Anlatı İçerikleri Reklam imgeleri uzak bir istasyona koşan hızlı trenler gibi durmaksızın önümüzden geçiyormuş izlenimini bırakır. Biz dururuz onlar hareket eder. Gazete atılıncaya, televizyon programı bitinceye ya da reklam afişinin üstüne yenisi yapıştırılıncaya dek böylece sürer gider bu.

24 1. Gösterim (Demonstrasyon) Televizyon reklamları için en uygun anlatıdır. Bir ürünün ya da hizmetin tanınması, öbür ürünlerden ya da hizmetlerden daha üstün olduğunun vurgulanması ve ürünün kullanımdan sonra sağlayacağı etkinin anlatısı için kullanılır.

25 1. Gösterim Çoğunlukla uygulamalı gösterim ürün ya da hizmetin nasıl kullanılacağını gösterir. Ürünün kullanımının adım adım işleyişi ya da ürünün çeşitli kullanımlarının bir özeti, gösterime dahil edilir.

26 1.a. Açıklayıcı Gösterim Ürünün işlevini, ne işe yaradığını, tüketicinin hangi ihtiyacını karşılayacağını gösterir. Öncelikle ürünün bütün özellikleri en ince ayrıntısına kadar izlerkitleye tanıtılır. Daha sonra izlerkitlenin bu ürünü kullandığında hangi sorunlardan kurtulacağı gösterilir.

27 1.b.Yan Yana ya da Kıyaslama Gösterim Ürünün öbür ürünlerin yanında daha güçlü ve üstün olduğunu kanıtlamak için kullanılır. Ürün öbür ürünlerle yan yana getirilir. Öbür ürünlerin özellikleri gösterilir. Daha sonra reklamı yapılan ürünün, öbür ürünlere göre, üstün yanları izlerkitleye sunulur.

28 1.c.Ürünün Öncesini ve Sonrasını Gösterim Saçından, cildinden, temizlikten vb. sorunu olanlar, ümitsizliğin eşiğindedir. Bir arkadaşına ya da ailesine başvurur. Arkadaşı zor durumdaki kişinin dikkatini reklamı yapılan ürüne çeker. Bazen sorunlu kişi ürünü ilanlardan ya da panolardan görür.

29 1.c.Ürünün Öncesini ve Sonrasını Gösterim İkna olur ve ürünü kullanır. Sorunundan kurtulur. Reklam filminde izlerkitleye, sorunu ortadan kaldıracak ürünün bulunması, kullanılması ve etkisi gösterilir.

30 1.d.Dayanıklılık testi Ürün değişik ortamlarda dayanıklılık testine sokulur. Ürünün sağlamlığı ve dayanıklılığı izlerkitleye gösterilmeye çalışılır. Arazi araçları reklam filmleri, dayanıklılık testi anlatısına iyi birerer örnek sayılırlar.

31 2. Günlük Hayattaki Sorunları Çözen Anlatı: Tüketiciler hergün bir çok sorunla karşılaşmaktadır. Bazı sorunlar, hemen çözülebilecek sorunlardır. Tüketicinin istemi bu sorunlara çözüm bulmaktır.

32 2. Günlük Hayattaki Sorunları Çözen Anlatı: Reklam filmi bu aşamada izlerkitleye yol gösterir ve karşılaştığı sorundan, reklamı yapılan ürünle kurtulması sağlanır. Kolay kirlenen beyaz çamaşırlara yeni ürün deterjan gibi.

33 3. Sunucu ve Seslendiren Kullanılan Anlatı Bazı televizyon reklamlarında ürünleri tanıtan ve ürünle ilgili bilgiler veren sunucular bulunur. Sunucu ve seslendiren kullanılan anlatı içeriğinde, ürün izlerkitleye doğrudan doğruya bir kişi tarafından tanıtılmakta ve anlatılmaktadır.

34 3. Sunucu ve Seslendiren Kullanılan Anlatı Televizyon reklamının içeriğine göre, ürününün tanıtımını yapan sunucu, ünlü ya da ünsüz kişilerden seçilebilir. Sunucu, tanıtımı yapılan ürünün uzmanı olabilir.

35 4.Ürünü Kullanan Tüketicinin Tanıklığı Reklamcılar ürünü tanıtırken daha önce bu ürünü kullananları reklam filminde oynatırlar. Dikkat edilmesi gereken, gerçek kullanıcılardan seçim yapmak ve onları kamera karşısına geçirip deneyimlerini anlatmalarını sağlamaktır.

36 4.Ürünü Kullanan Tüketicinin Tanıklığı Ürünün kullanışlı, sağlam ve istemlere karşılık verebilecek nitelik ve nicelikte olduğuna tanıklık ederler. Ürünün özellikleri gösterilerek, izler kitle ikna edilmeye çalışılır.

37 5. Gerçek Görüntülere ve Belgelere Dayandırılan Anlatı Gerçek olaylar, ürün ile ilişkilendirilerek izlerkitleye aktarılır. İzlerkitleye, ürünle ilgili verilen sözlerin doğruluğunu ispat etmek için bu anlatı kullanılır. Ürünü kullanan gerçek kişilerle görüşülür. Ürün için verilen garantiler, kullanım kolaylıkları, sağlamlık dokümanter bir anlatım biçimiyle ispat edilir.

38 5. Gerçek Görüntülere ve Belgelere Dayandırılan Anlatı Tüketiciye bir araba karoserinin üç yıl paslanmaya karşı garantili olduğu sözü verilmişse, üç yıldır kullanılan aynı model ve markada bir arabanın paslanmadığı ya da otomobilin performansı gerçek koşullarda izlerkitleye gösterilir.

39 6. Öykülü Anlatı İzler kitlenin dikkati, bir film gibi başlangıcı, gelişimi ve sonucu olan bir reklam filmine çekilmek istenir. Reklamda dramatik yapı ögeleri kullanılır. Kişiler, olaylar, uzamlar ve sürem birbirleriyle ilişkilendirilir. Reklam filmi 30, 60 ya da 90 saniyelik süremde dramatik yapıyı kurmaya çalışır.

40 6. Öykülü Anlatı TTNET Reklamı Kısa zaman içerisinde öyküyü başarılı biçimde anlatmak güçtür. Burada amaç izleyiciyi öykü ile yakalamak ve ürünün izler kitleyiciye verdiği iletileri daha hatırlanabilir hale getirmektir.

41 7. Dizi Öykülü Anlatı Popüler yaşam biçiminin, toplumun her kesimine girmesiyle, dizilere de ilgi artmıştır. Sabah ve gece kuşaklarında yayınlanan dizi filmlerin büyük bir kitle tarafından izlenmesi, reklamcıların ilgisini çekmiştir

42 7. Dizi Öykülü Anlatı Reklamcılar izlerkitlenin bu ilgisini dizi reklam filmleriyle, ürün ya da hizmet üzerine çekmeye çalışmışlardır. Bu düşüncelerinde de başarılı olmuşlardır. İzlerkitlenin ilgisini çeken bir başka konu da reklamlarda oynayan oyunculardır.

43 7. Dizi Öykülü Anlatı TTNET Reklamları

44 8.Cinsellik ve Cinselliği Sergileme Cinsellik günümüzde türsel bir öztutkuya, insan türünü kapsayan bir öztutukuya dönüşmüştür. İnsanın gövdesini bol bol kullanan reklamcılar, yeni bir gövdeyi, bütün kusurlarından arınmış ve sonsuz gençliğe kavuşmuş bir gövde anlayışını yayan, dolayısıyla da oluşturulan olağanüstü bir aracıdır.

45 8.Cinsellik ve Cinselliği Sergileme Artık insan gövdesi bir tüketim malı olarak, ahlaka aykırı, yasalara aykırı değil ama yine de cinsellik, bir ölümsüzlük rüyası olarak karşımıza çıkıyor. Reklamlardaki insan gövdesi hiç bir zaman yok olabilecek bir gövdeymiş gibi görünmez

46 9.Bilmece ve Merak Uyandıran Anlatı Genç Turkcell Reklamı. Ürün ya da hizmetin anlatıldığı reklam filmi görüntülerinin ilk önce ne olduğunu anlaşılmaz. Açılış görüntüleri öylesine anlaşılmazdır ki ardından ne geleceği tahmin edilememektedir. Daha sonra şekiller ve görüntüler belirginleşmeye başlayınca ürün ve ileti algılanır.

47 9.Bilmece ve Merak Uyandıran Anlatı Bazı reklamlarda görüntüler bellidir. Ama hangi ürün ya da hizmetin reklamı yapıldığı anlaşılmaz. Ancak ürünün görüntüsüyle karşılaşılınca, reklamın ne olduğunu anlaşılır.

48 10. Kısa Kısa Görüntülerle Anlatı İzlerkitlenin ilgisini çekmenin yanında ayrıca izlerkitleyi bilgilendirmek reklamın işlevleri arasındadır. Kısa kısa görüntülerin arka arkaya birleştirilmesiyle ortaya çıkartılan reklamın amacı, izlerkitleye fazlaca görüntüler sunarak, ürün ya da hizmet hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktır.

49 10. Kısa Kısa Görüntülerle Anlatı Bu anlatı kısa kısa görüntülerin bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Bu anlatının önemi, iletinin görüntülerle verilmesidir.

50 11. Dolaylı Anlatı Bir kişi ya da durumla ilgili anlamsal simgeler bir takım görevleri, amaçları ve durumları anlatır. Elde edilmek istenen zenginliğin, tinsel değerlerin ve coğrafi yerlerin simgelerle ilişkilendirilmesidir

51 11. Dolaylı Anlatı Reklam filminde düz anlamı vermek, yani çocuk için çocuk, kedi için kedi gösterilebilir. Ama yan anlam yaratmak o kadar da kolay değildir. Reklamcılar yan anlamlı görüntüler vererek, izler kitlenin algıladığı görüntüleri düşünmelerini ve kafalarında canlandırmalarını isterler

52 12. Gelenekçi Anlatı Reklamcılar, izlerkitlenin ilgisini çekmek için gelenekleri de kullanmaya başlamışlardır. Bir ülke tanıtımındaki reklam filminde, yiyecekler, giyim tarzı, konukseverlik, sıcak arkadaşlık, yardımseverlik, çok çalışma, aile gibi değerler yer alır.

53 12. Gelenekçi Anlatı Amaç varolan geçerli imgeleri canlandırmaktır. Eski değerler, modern süremin yıpratmasına karşı koymaya çalışmaktadır. Bazen reklam filmlerinde, izler kitleden, bir geleneğin karşısında hayranlık duyması, bazen de eski olan her şeyin kalıcı değeri olduğunu kabul etmesi istenir.

54 13. Doğanın Kullanıldığı Anlatı Reklamcılar doğanın saflığından, temizliğinden, renklerinden, sesinden reklam filminde yararlanmışlardır. Reklam doğada uçsuz bucaksız kırları, ormanları, suyu, çiçeği izlerkitleye gösterir.

55 13. Doğanın Kullanıldığı Anlatı Doğanın pek çok değişik anlamı vardır. Doğanın en çok vurgulanan anlamı, bir üstünlük olağanüstülük duygusundan kaynaklanmaktadır.

56 13. Doğanın Kullanıldığı Anlatı Reklamcılar doğadan gelen güzellik, doğanın saflığı biçiminde sloganlar bulup, ürünlerini doğanın güzelliği, saflığı ile bütünleştirmişlerdir. Çay

57 14.Teknoloji ve Çağcıllığın Kullanıldığı Anlatı Reklam filminde kullanılan bu tür anlatıda teknolojinin üstünlüğü üzerinde durulmaktadır. Bu filmler çok güzel olmasına karşın heyecan verici değildi.

58 14. Teknoloji ve Çağcıllığın Kullanıldığı Anlatı Bu durum 1980 lerin ortasında değişmiştir. Reklam yapımcıları yeni moda olan yüksek teknolojiyi eski bireysellik inancıyla birleştirdiler.

59 14. Teknoloji ve Çağcıllığın Kullanıldığı Anlatı Bu yaklaşımla yola çıkan reklamcılar, reklam filmlerinde otomobil, bilgisayar gibi üstün teknoloji ürünlerini, insanın hizmetinde insanı aşamayan birer nesne olarak gösterdiler

60 15. Öneri ve Tavsiye Anlatı Reklamcılar yeni bir anlatı içeriği geliştirdiler. İzlerkitlenin belleklerinde yer eden tanınmış markalar, başka bir ürünü Hedefkitleye önermektedir

61 15. Öneri ve Tavsiye Anlatı Bosh Calgonit reklamı Amaç, markalaşmış firmaların kendi konularıyla ilgili bir ürünü önererek; tüketicinin ürüne karşı güvenini, inancını arttırmak ve ikna olmasını sağlamaktır.

62 15. Öneri ve Tavsiye Anlatı Öneren marka, önerilen ürün kategorisiyle ilintilidir. Çamaşır makinesi ürüten bir firma, deterjanı önermektedir.

63 SİNOPSİS Reklam filmi hakkında kısa bir bilgi vermek için hazırlanır. Diyaloglar yer almaz. Reklam filminin öyküsü hakkında fikir sahibi olunur. Öykünün ana düşünü ve konusu verilir. İskeleti oluşturur.

64 SİNOPSİS Her ayrıntıyı değil ama reklam verene yol gösterecek bilgileri içerir. Böylece reklam ajansları müşterilerine ön bilgi vermek için özet hazırlar ve sunarlar. Senaryo özetinin mutlaka senaryodan önce yazılması gerekmez.

65 SİNOPSİS Genellikle senaryo ile birlikte sinopsis de reklam verene sunulur. Amaç, özeti okuyan reklam verenin konu hakkında bilgi sahibi olması, beğenirse senaryoyu okumaya başlamasıdır. Ayrıca özet senaryodan önce hazırlanıp yapımcıya da verilebilir. Yapımcı konuyu onaylarsa senaryo yazılabilir.

66 ÖRNEK SİNOPSİS Milano 2001 Ajans: Ali Taran Creative Workshop Yönetmen : Rezzan Tanyeli Yapım : Shark Film Prodüksiyon Müzik : Jingle House Süre : 94 sn.

67 ÖRNEK SİNOPSİS Milan takımının formasını giymiş bir çocuk Fatih Terim in otomobilini durdurarak imza ister. Cep telefonu ile Türkçe konuşan Terim telefonu kapatır. Çocuk bir yandan imza alırken, bir yandan da Fatih Terim e yakında oynanacak maçla ilgili tavsiyelerde bulunur.

68 ÖRNEK SİNOPSİS Terim arabası ile giderken çocuk Milan formasını çıkartır, cep telefonu ile bir arkadaşını arar. Formanın altından rakip takımın forması vardır.çocuk telefonla arkadaşına, tuttuğu takımın galibiyetini sağlayacak şekilde Terim i ikna ettiğini söyler.

69 FİLMİN AYRINTILI ÖYKÜSÜ (TREATMENT) Sessiz sinemayla, sesli sinema arasındaki geçiş döneminde ortaya çıkmıştır. Sinopsisin geliştirilmiş evresidir. Öykü sinopsisdeki gibi kısa değildir.

70 FİLMİN AYRINTILI ÖYKÜSÜ (TREATMENT) Treatmentte öykü uzun bir biçimde anlatılır. Diyaloglar yoktur, ya da çok önemli olan az diyalog vardır. Filmdeki kişiliklerin ilişkileri ve çevresini kapsamış bulunan biçimi treatmentte verilir. Sinema terimleri kullanılmaz.

71 FİLMİN AYRINTILI ÖYKÜSÜ (TREATMENT) Herkesin anlayabileceği bir dil kullanılır. Böyle tür bir senaryoyu kavramak için film tekniğini bilmek gerekmez. Düz yazıyla devinimlerin anlatılması kuru bir izlenim yaratır. Reklam verene sunulur.

72 ÇEKİM SENARYOSU Senaryonun gerçek biçimidir. Çekim senaryosunda uzamın betimlemesi bulunur. İç/dış, gece/gündüz gibi. Sadece teknik dekupaj yoktur. Onun dışında reklam filminde yapılması gereken her şey oluşturulmuştur.

73 ÇEKİM SENARYOSU Çekim senaryosu yazılan kağıt ikiye ayrılır. Sol tarafta görsel bilgiler, sağ tarafta sesle ilgili bilgiler yer alır. Reklam filmi, sinema filmi gibi bölümlere, sekanslara, sahnelere ve çekimlere ayrılmaktadır.

74 ÇEKİM,SAHNE,SEKANS,BÖLÜM Çekim: Reklam filmi, sinema filmi gibi bölümlere, sekanslara, sahnelere ve çekimlere ayrılmaktadır. Çekim, filmin en küçük birimi olup, çekimlerin birleştirilmesiyle sahne oluşur.

75 ÇEKİM,SAHNE,SEKANS,BÖLÜM Sahne: Sahne, bir çekimle de yapılabilir. Sahnede önemli olan kişilerin ve uzamın değişmemesidir. Sahneler sekansları oluşturur.

76 ÇEKİM,SAHNE,SEKANS,BÖLÜM Sekans: Sekans a ayrım diyebiliriz. Ayrımda uzam ve kişiler değişebilir. Ama sürem atlaması yoktur. İki ayrı günde geçen olaylar iki ayrı sekans olur. Ayrımların bir araya gelmesiyle bölüm ortaya çıkar.

77 ÇEKİM,SAHNE,SEKANS,BÖLÜM Bölüm: Bölümde kişiler, olay ve sürem değişebilir. Bir film birden fazla bölümden oluşabilir.

78 AYRINTILI ÇEKİM SENARYOSU 1. Çekim Dış Gün düz Genel Çekim Bu alçaktan yapılan bir çekimdir. Sahile vuran dalgaların kum düzeyinden görürüz. Kısa bir süre alıcının (kameranın) arkasından denize bir taş atılır. Alıcı geri kaydırma yapar ve iki çocuğun sahilde oynadıklarını görürüz. Çekingenlikle suyun kenarına yaklaşırlar. İki yana bakarlar ve sonra biri denize bir taş daha atar. Öteki kumun üzerinde oturur. Ve deniz hayvanlarının kabuklarını araştırmaya başlar. Üzerinde okul önlüğü ve ellerinde kitapları vardır. Arada sırada martılar uçar. Onların sesiyle sahile vuran dalgaların sesini duyarız. Birden Uzaktan ve çerçevenin dışından insan sesleri ve birbirine vuran askeri donatım sesi duyulur. Kesme

79 AYRINTILI ÇEKİM SENARYOSU 2. Çekim Dış Gün düz Yakın Çekim Çocuklar korkuyla sesin geldiği yana, çerçevenin dışına bakarlar. Kesme

80 AYRINTILI ÇEKİM SENARYOSU 3. Çekim Dış Gün düz Yakın Çekim Askerler çocukların üzerine gelmektedir. Kesme

81 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

82 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

83 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

84 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

85 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

86 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

87 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 1.ANLATI YAPISI 1.1.Reklamda ne olmaktadır? 1.2.Filmin olaylar dizisi nedir? 1.3.İzleyiciyi yakalamak için hangi teknikler kullanılmıştır?

88 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 1.ANLATI YAPISI 1.4.Filmde anlatıcı var mıdır? 1.5.Aksiyon var mıdır? 1.6.Çatışma var mıdır?

89 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 2.KARAKTERLER 2.1.Reklamda karakterler kişiler kimdir? 2.2.Bu karakterlerin özellikleri nedir? 2.3.Aralarındaki ilişkiler nelerdir? Çekici mi yoksa komikler mi? Çekici kız ya da erkek var mı? Varsa işlevleri nedir?

90 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 2.KARAKTERLER 2.4.Karakterlerle nasıl ilişki kurmamız düşünülmüştür? Yüz ifadeleri, saç rengi, biçimi, vücut biçimleri, yaşları, giydikleri elbiseler, bağlı bulundukları sınıf nedir? Sesleri nasıldır? Reklamı yapılan ürün ya da hizmetin satılmasına nasıl katkıda bulunurlar?

91 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 3.KONUŞMA 3.1.Nasıl bir dil kullanılmış? 3.2.Satma tekniği için hangi dil kullanılmıştır? 3.3.Anlatı biçim ve içeriği nedir? Ya da nelerdir?

92 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 4.DEKOR 4.1.Aksiyon nerede yer almaktadır? 4.2.Ne zaman olmaktadır? 4.3.Dekorun ne anlamı vardır? Mobilya, tablolar, makineler, araba, aletler gibi önemli öneriler var mıdır?

93 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 5.ÇEKİMLER (Teknik kodlar) 5.1. Reklamda yer alan çekim türleri nelerdir? (Yakın, uzak, detay vb.çekim ölçekleri) 5.2.Hangi çekim açıları ve hareketleri kullanılmıştır? Etkisi nasıldır?

94 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 5.ÇEKİMLER (Teknik kodlar) 5.3.Kurgu nasıldır? (Hareketli, paralel kurgu var mı?hangi etkiyi yaratmıştır?) 5.4.Renk nasıl kullanılmaktadır? 5.5. Aydınlatma nasıl?

95 TV REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ 6.İZLEYİCİNİN BİLGİ BİRİRKİMİ 6.1.Hangi inançlar, tutumlar, değerler, mitler, fikirler, kahraman tipleri yansıtılmaktadır? 6.2.Ne önemde yansıtılmaktadır? 6.3.Tepki, arzu ve istek yaratıyor mu?izleyicinin bilgi ve görüş açısına ne kattı?

Ali YAŞAR. Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku Bakımından. Televizyon Reklamlarının Hukukî Niteliği ve Televizyon Reklamları Üzerinde Hak Sahipliği

Ali YAŞAR. Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku Bakımından. Televizyon Reklamlarının Hukukî Niteliği ve Televizyon Reklamları Üzerinde Hak Sahipliği Ali YAŞAR Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku Bakımından Televizyon Reklamlarının Hukukî Niteliği ve Televizyon Reklamları Üzerinde Hak Sahipliği İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... vii İÇİNDEKİLER...ix KISALTMALAR... xvii

Detaylı

İLERİ DÜZEY SENARYO YAZARLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI

İLERİ DÜZEY SENARYO YAZARLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI İLERİ DÜZEY SENARYO YAZARLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ile ARDEV Vakfı nın birlikte düzen-lediği ileri düzey senaryo yazarlığı atölyesi 10 hafta sürecektir. Program hafta içi yapılacaktır.

Detaylı

Demografive Öykü Anlatma Tarzının, Video Reklam Etkinliğini Etkileme Biçimi

Demografive Öykü Anlatma Tarzının, Video Reklam Etkinliğini Etkileme Biçimi Demografive Öykü Anlatma Tarzının, Video Reklam Etkinliğini Etkileme Biçimi Demografive Öykü Anlatma Tarzının, Video Reklam Etkinliğini Etkileme Biçimi Yazan: Ben Jones Yayınlanma Tarihi: Ocak 2016 Konular

Detaylı

Sinema tüm sanatları kapsar. Zaman ve mekan sanatıdır. Sinema iki boyutlu bir mekanda ve hareket halindeki bir tempoda (zamanda) görüntüleri verir.

Sinema tüm sanatları kapsar. Zaman ve mekan sanatıdır. Sinema iki boyutlu bir mekanda ve hareket halindeki bir tempoda (zamanda) görüntüleri verir. SG-2 Resim, heykel, mimari mekan sanatlarıdır. Şiir, müzik tempo/zaman sanatlarıdır. Tiyatro, dans zaman ve mekan sanatlarıdır. Sinema tüm sanatları kapsar. Zaman ve mekan sanatıdır. Sinema iki boyutlu

Detaylı

Brighton Ekolü. Film d'art (yapımevi)

Brighton Ekolü. Film d'art (yapımevi) Brighton Ekolü İngiliz fotoğrafçı topluluğudur. Superpoze, yakın çekim, kamera hareketleri görülür. Konulu filmler yapmadılar. Görsel efektlere ve hilelere yer verdiler. Film d'art (yapımevi) Ünlü klasik

Detaylı

TUTUNDURMA PAZARLAMA İLETİŞİM MODELİ 09.05.2013

TUTUNDURMA PAZARLAMA İLETİŞİM MODELİ 09.05.2013 TUTUNDURMA PAZARLAMA İLETİŞİM MODELİ Tutundurma, mal ya da hizmetleri satışını arttırabilmek için, alıcıları satın almaya ikna edebilmeye yönelik satıcı tarafından başlatılan tüm çabaların koordinasyonu

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Film yapım temel kavramları Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans ( ) Lisans ( ) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (x ) Uzaktan

Detaylı

Pazarlama Taktikleri Kut 470, 16 Mart 2005. Pazarlama Taktikleri. Umut Al H.Ü. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü umutal@hacettepe.edu.

Pazarlama Taktikleri Kut 470, 16 Mart 2005. Pazarlama Taktikleri. Umut Al H.Ü. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü umutal@hacettepe.edu. Pazarlama Taktikleri Umut Al H.Ü. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü umutal@hacettepe.edu.tr Pazarlama Taktikleri Halkla ilişkiler Doğrudan posta Telepazarlama Reklam (Walters 1992) Internet Halkla İlişkiler

Detaylı

İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 BÖLÜM 2

İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 BÖLÜM 2 İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 1. REKLAMIN TANIMI, KAPSAMI VE TARİHSEL GELİŞİMİ... 5 1.1. Reklamın Pazarlamadaki Yeri... 5 1.2. Reklamın Tanımı... 6 1.2.1. Üretici Açısından Reklam... 7 1.2.2. Tüketici Açısından

Detaylı

TELEVİZYON REKLAM FİLMİ YAPIMI. Kavramlar, Uygulamalar, Sorunlar ve Telif Hakları

TELEVİZYON REKLAM FİLMİ YAPIMI. Kavramlar, Uygulamalar, Sorunlar ve Telif Hakları TELEVİZYON REKLAM FİLMİ YAPIMI Kavramlar, Uygulamalar, Sorunlar ve Telif Hakları Nesrin Tan AKBULUT Elif Eda Balkaş ERDOĞAN 1 Yayın No : 1840 İletişim Dizisi : 39 1. Bası - Ekim 2007 - İSTANBUL ISBN 978-975

Detaylı

Kesintisizlik. Her sinema filmi bir çekim planına dayanmalıdır. Notlar İskelet plan Storyboard Çekim senaryosu

Kesintisizlik. Her sinema filmi bir çekim planına dayanmalıdır. Notlar İskelet plan Storyboard Çekim senaryosu Kesintisizlik Her sinema filmi bir çekim planına dayanmalıdır. Notlar İskelet plan Storyboard Çekim senaryosu Sinema filmleri bir yanılsama yaratır ve sürdürürler. Seyircilerin dikkati ya da ilgisi bozulduğu

Detaylı

Derece Alan Üniversite Yıl Lisans İletişim T.C. Galatasaray Üniversitesi 2004. Sanat ve Tasarım Fakültesi, İletişim Sanatları Bölümü

Derece Alan Üniversite Yıl Lisans İletişim T.C. Galatasaray Üniversitesi 2004. Sanat ve Tasarım Fakültesi, İletişim Sanatları Bölümü ÖZGEÇMİŞ 1. Adı Soyadı: İrem Kahyaoğlu 2. Doğum Tarihi: 23/05/1986 3. Ünvanı: Öğr. Gör. 4. Öğrenim Durumu: e-posta: iremkahyaoglu@plato.edu.tr Tel: 533 669 37 95 Derece Alan Üniversite Yıl Lisans İletişim

Detaylı

DRAMATİK METİN YAZARI

DRAMATİK METİN YAZARI TANIMI Tiyatro oyunu, sinema, TV senaryosu, reklam yazarlığı alanlarında yaratıcılığını kullanarak canlandırmaya dayalı metinler yazan kişidir. A GÖREVLER Dramatik Metin Yazarı; KULLANILAN ARAÇ, GEREÇ

Detaylı

GOOGLE AdWords REKLAMLARI

GOOGLE AdWords REKLAMLARI Örnek Sunum GOOGLE AdWords REKLAMLARI Kullanılabilir Google Reklam Biçimleri Arama Ağı Reklamları Görüntülü Reklam Ağı YouTube Reklamları ve tüm reklam biçimlerinde kullanılabilen Görüntülü ReMarketing

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Televizyonda yapım ve uygulamalara giriş Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans ( ) Lisans ( ) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim

Detaylı

Festivalin Tarihçesi

Festivalin Tarihçesi Festivalin Tarihçesi Uluslararası İzmir Film Festivali ilk kez 1990 yılında düzenlenmeye başladı. 11 kez düzenlenen Festivale 2000 yılında ara verildi. İzmir Film Festivali, 11 yıl boyunca dünyadan ve

Detaylı

AÇIKHAVA REKLAMCILIĞI

AÇIKHAVA REKLAMCILIĞI AÇIKHAVA REKLAMCILIĞI İngilizce açık hava anlamına gelen outdoor, aynı zamanda bir reklamcılık terimi; mecra olarak açık havanın kullanıldığı reklamları kapsar. Açıkhava reklam araçları en eski reklam

Detaylı

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN 1.SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (20 Ekim 2014 05 Aralık 2014 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında, disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ

HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ A. ALANIN MEVCUT DURUMU VE GELECEĞİ Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri alanı, küreselleşen dünya içinde kurum ve kuruluşlar için bir ihtiyaç olarak

Detaylı

TELEVIDYON.COM. Medya Kiti

TELEVIDYON.COM. Medya Kiti TELEVIDYON.COM Medya Kiti MYK MEDYA HAKKINDA Televidyon.com adresinde şu ana kadar 9 kategorideki 27 programda 2000'in üstünde yapımın hazırlanması, çekimi, montajı, yayını ve yönetimini gerçekleştirdik.

Detaylı

Müze eğitiminin amaçları nelerdir?

Müze eğitiminin amaçları nelerdir? Müze eğitiminin amaçları nelerdir? Sergilenen nesnelerle insanlar arasında köprü kurarak nesnelerin onların yaşantıları ile bütünleşmesini sağlamak; Nesnelerin maddi ve ideal değerleri ile algılanması

Detaylı

HıZMETLERıMıZ MARKA TASARIMI DİJİTAL. - Web Sitesi Tasarımı - Advergame - Banner - E-mailing - Web Hosting - E-Katalog Tasarımı

HıZMETLERıMıZ MARKA TASARIMI DİJİTAL. - Web Sitesi Tasarımı - Advergame - Banner - E-mailing - Web Hosting - E-Katalog Tasarımı TANITIM KATALOĞU HAKKIMIZDA sekizpiksel, 2011 yılının Aralık ayında kurulmuştur. Oğuzhan Özel in önderliğinde toplanan sekizpiksel ekibi, hem markalara, hem televizyona, hem de topluma yönelik projeler

Detaylı

Çekim senaryosunda yer alan bilgiler:

Çekim senaryosunda yer alan bilgiler: Çekim Senaryosu Çekimlere bölünen, çevrim için gerekli tüm uygulamayla ilgili açıklamaları taşıyan, konuşmaları ve sesle ilgili tüm bilgileri veren senaryo; senaryonun film çevirmeye hazır durumdaki en

Detaylı

PAZARLAMA İLETİŞİMİ (PZL304U)

PAZARLAMA İLETİŞİMİ (PZL304U) DİKKATİNİZE: BURADA SADECE ÖZETİN İLK ÜNİTESİ SİZE ÖRNEK OLARAK GÖSTERİLMİŞTİR. ÖZETİN TAMAMININ KAÇ SAYFA OLDUĞUNU ÜNİTELERİ İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜNDEN GÖREBİLİRSİNİZ. PAZARLAMA İLETİŞİMİ (PZL304U) 1 KISA

Detaylı

[!] Bu ünitede verilecek temel beceriler Gözlem, iletişim, yaratıcılık, problem çözme, girişimcilik, Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanma

[!] Bu ünitede verilecek temel beceriler Gözlem, iletişim, yaratıcılık, problem çözme, girişimcilik, Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanma - ÖĞRETİM YILI... İLKÖĞRETİM OKULU MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ LENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI SINIF:. EYLÜL 3. 2. İletişimi tanıyarak ögelerini fark eder (. İletişim türlerini sınıflandırarak örnekler verir I:

Detaylı

SİNEMA YÖNETMENİ TANIM

SİNEMA YÖNETMENİ TANIM TANIM Sinema için oyunlaştırılmış öykü ve romanların (senaryoların) oyuncular tarafından canlandırılması ve oyunun filme alınmasını sağlayan kişidir. A- GÖREVLER - Yazılı metni (senaryoyu) görsel olarak

Detaylı

Buruşuk Ömer Destanı. www.tersisler.org 0212 881 11 58 0212 883 16 86

Buruşuk Ömer Destanı. www.tersisler.org 0212 881 11 58 0212 883 16 86 Buruşuk Ömer Destanı 1900 yılları Türkiye sinden günümüze 100 yıllık süreci konu almaktadır. İstanbul da konakta yaşayan aile ilişkileri örgüsü; arka planında Türkiye de ve dünyada yaşanan toplumsal değişim

Detaylı

RYD / Bilgi Üniversitesi Reklam Yaratıcılığı Eğitimleri

RYD / Bilgi Üniversitesi Reklam Yaratıcılığı Eğitimleri RYD / Bilgi Üniversitesi Reklam Yaratıcılığı Eğitimleri Reklam Yazarlığı Atölyesi Eğitimin İçeriği: Reklam sektöründe, reklam ajansları içindeki yaratıcı ekipte yer alan reklam yazarlığı mesleğini seçmek

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI KAMERA KARŞISINDA OYUNCULUK KURS PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI KAMERA KARŞISINDA OYUNCULUK KURS PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI KAMERA KARŞISINDA OYUNCULUK KURS PROGRAMI ANKAR A, 2012 KURUMUN ADI : Özel Pana Sinema Oyunculuk ve Spikerlik Kursu KURUMUN ADRESİ : Teşvikiye

Detaylı

«Pek çok küçük şey, doğru reklamla devleşmiştir.» Mark Twain

«Pek çok küçük şey, doğru reklamla devleşmiştir.» Mark Twain Video Reklamlar «Pek çok küçük şey, doğru reklamla devleşmiştir.» Mark Twain 1 2 3 4 Türkiye deki Arama Türkiye Pazarında Arama Hacmi Türkiye de Beyazperde Nerede? Rakip Analizi, Yıllık Analiz YouTube

Detaylı

OKUL ÖNCESİNDE OYUN VE HAREKET ETKİNLİĞİ

OKUL ÖNCESİNDE OYUN VE HAREKET ETKİNLİĞİ OKUL ÖNCESİNDE OYUN VE HAREKET ETKİNLİĞİ Oyun bir çocuğun en önemli işidir. Çocuklar oyun ortamında kendilerini serbestçe ifade edip, yaşantılarını yansıtırlar ve dış dünyaya farketmeden hazırlık yaparlar.

Detaylı

TURİZM PAZARLAMASI REKLAM

TURİZM PAZARLAMASI REKLAM TURİZM PAZARLAMASI Turizm Pazarlamasında Tutundurma REKLAM Reklâm; belirli bir ücret karşılığında ve ücretin kimin tarafından ödendiği bilinecek biçimde; bir turizm işletmesinin ve turizm bölgesinin ürünlerinin

Detaylı

10. hafta GÜZELLİK FELSEFESİ (ESTETİK)

10. hafta GÜZELLİK FELSEFESİ (ESTETİK) 10. hafta GÜZELLİK FELSEFESİ (ESTETİK) Estetik, "güzel in ne olduğunu soran, sorguluyan felsefe dalıdır. Sanatta ve doğa varolan tüm güzellikleri konu edinir. Hem doğa hem de sanatta. Sanat, sanatçının

Detaylı

Reklam Filmlerinde Görünen Kadmlarm İşlevsel Rolleri

Reklam Filmlerinde Görünen Kadmlarm İşlevsel Rolleri Kurgu Dergisi s: 14,33-40,1996 Reklam Filmlerinde Görünen Kadmlarm İşlevsel Rolleri Yrd.Doç.Dr.,AydınZiya ÖZGÜR* GİRİş Son yıllarda Türk reklamcılık sektörü, yaratıcılık ve bilimsel yöntemleri kullanma

Detaylı

RADYO-TV PROĞRAMCILIĞI TEKNİKERİ

RADYO-TV PROĞRAMCILIĞI TEKNİKERİ TANIM Radyo ve Televizyonda programların kaliteli bir biçimde sunulması için kamera çekim, ses, kurgu, ışık, görüntü gibi işlerde çalışan kişidir. A- GÖREVLER KULLANILAN ARAÇ, GEREÇ VE EKİPMAN Radyo-TV

Detaylı

SANAL GERÇEKLİK. Reklamcılık için ne ifade ediyor? Kaynak: thinkwithgoogle

SANAL GERÇEKLİK. Reklamcılık için ne ifade ediyor? Kaynak: thinkwithgoogle SANAL GERÇEKLİK Reklamcılık için ne ifade ediyor? Kaynak: thinkwithgoogle Sanal gerçeklik içeren bir gelecek reklamcılık, yaratıcılık ve hikaye anlatıcılığı için ne anlama geliyor? Sanal gerçekliğe olan

Detaylı

Kreatif yaklașımımız, profesyonel bakıș açımız, dinamik fikirlerimiz ile emek ve zamanımızı da harmanlayarak sizlere hizmet vermeyi hedefliyoruz.

Kreatif yaklașımımız, profesyonel bakıș açımız, dinamik fikirlerimiz ile emek ve zamanımızı da harmanlayarak sizlere hizmet vermeyi hedefliyoruz. Tanıtım Kataloğu Kreatif yaklașımımız, profesyonel bakıș açımız, dinamik fikirlerimiz ile emek ve zamanımızı da harmanlayarak sizlere hizmet vermeyi hedefliyoruz. www.janrmedya.com 05 07 09 11 13 15 17

Detaylı

TEŞEKKÜR. Kısa Film Senaryosu. Yazan. Bülent GÖZYUMAN

TEŞEKKÜR. Kısa Film Senaryosu. Yazan. Bülent GÖZYUMAN TEŞEKKÜR Kısa Film Senaryosu Yazan Bülent GÖZYUMAN Sahne:1 Akşam üstü/dış Issız bir sokak (4 sokak çocuğu olan Ali, Bülent, Ömer ve Muhammed kaldıkları boş inşaata doğru şakalaşarak gitmektedirler.. Aniden

Detaylı

FİKRİ VE SINAÎ MÜLKİYET HAKLARI. Dr. Deniz ŞENYAY ÖNCEL deniz.oncel@deu.edu.tr

FİKRİ VE SINAÎ MÜLKİYET HAKLARI. Dr. Deniz ŞENYAY ÖNCEL deniz.oncel@deu.edu.tr FİKRİ VE SINAÎ MÜLKİYET HAKLARI Dr. Deniz ŞENYAY ÖNCEL deniz.oncel@deu.edu.tr Tasarım Nedir? Tasarım nesnel çevreyi gereksinimlerine uyarlama sürecidir. Herkesin aynı işlediği konuyu kişisel farklarınızla

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 31

ÖĞRENME FAALİYETİ 31 ÖĞRENME FAALİYETİ 31 GÖRSEL İŞİTSEL TEKNİKLER VE MEDYA ALANI (RADYO, TELEVİZYON VE SİNEMA) AMAÇ Bu faaliyet sonucunda görsel - işitsel teknikler ve medya yapımcılığı alanındaki meslekleri tanıyabileceksiniz.

Detaylı

Doğruların buluştuğu adres...

Doğruların buluştuğu adres... M E D I A Doğruların buluştuğu adres... İletişim Sanattır Firmaların kıyasıya rekabet ettikleri Etnik Pazar sürekli yeniliklere açıktır. Reklam stratejileri yapılırken hedef kitlenin doğru bir şekilde

Detaylı

3. Yazma Becerileri Sempozyumu

3. Yazma Becerileri Sempozyumu Prof. Dr. Nurçay Türkoğlu Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi MEDYA OKURYAZARLIĞINI EĞİTİMDE UYGULAMAK Terakki Vakfı Okulları 19.12.2015 MEDYALANMIŞ DÜNYA MEDYA ÇALIŞANLARI YURTTAŞ: kişi/ meslek/

Detaylı

OYUN GELİŞTİRME DÖKÜMANTASYONU. BCO 623 Mehmet Han ALGEN

OYUN GELİŞTİRME DÖKÜMANTASYONU. BCO 623 Mehmet Han ALGEN OYUN GELİŞTİRME DÖKÜMANTASYONU BCO 623 Mehmet Han ALGEN GENEL BAKIŞ Oyun geliştirme dökümantasyonu oyun geliştiricisinin kendisini iyi bir şekilde ifade edebilmesini sağlar. Fakat az kişiden oluşan takımlarda

Detaylı

Out of Home. Afiş tasarımı. Önemli tasarım unsurları

Out of Home. Afiş tasarımı. Önemli tasarım unsurları Out of Home Afiş tasarımı Önemli tasarım unsurları Başarıya giden yol; hızlı seçilebilirlik Afişler, özellikle hızlı bir şekilde etki yaratması gereken reklam taşıyıcılarıdır hem hızlı algılanabilmeli

Detaylı

Düşüncelerimizi, duygularımızı ve kültürümüzü oyunlar aracılığı ile ifade ederiz.

Düşüncelerimizi, duygularımızı ve kültürümüzü oyunlar aracılığı ile ifade ederiz. ANASINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (8 Aralık 2014-23 Ocak 2015 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

SİZİN WEB SİTENİZ BİR TANEDİR!

SİZİN WEB SİTENİZ BİR TANEDİR! 1 SİZİN WEB SİTENİZ BİR TANEDİR! Tabi şu da bir gerçek ki, sizin siteniz 350 milyon ve hala artmakta olan siteden bir tanesidir. Sitenizin diğerlerinden ayrılması ve ayakta kalması için ne yapabilirsiniz?

Detaylı

Baykuş Ödülleri 2013 -Ödül Alan Projeler

Baykuş Ödülleri 2013 -Ödül Alan Projeler Baykuş Ödülleri 2013 -Ödül Alan Projeler Proje Adı: DEODORANT KATEGORİSİ KEŞİF VE MARKA YAPILANDIRMA ARAŞTIRMASI Araştırma Şirketi: SİA INSIGHT Araştırma Veren: BEIERSDORF Ödül Alınan Kategori: İÇGÖRÜLÜ

Detaylı

YouTube Türkiye Verileri

YouTube Türkiye Verileri YouTube REKLAMLARI YouTube Türkiye Verileri Aralık 2013 verilerine göre; Türkiye de YouTube tekil kullanıcı sayısı 24.9 milyon kişi İzlenen video sayısı 3,5 milyar video İzleyici başına video 142,4 adet

Detaylı

1. SINIF BAHAR DÖNEMİ

1. SINIF BAHAR DÖNEMİ 1. SINIF GÜZ DÖNEMİ FILM 101- Sinema Dili I (2-2-3) 6: Ders, sinema sanatının kendine özgü anlatım tekniklerini incelemektedir. Bunun için sinema dilini oluşturan kamera, ışık, ses, kurgu, renk, müzik,

Detaylı

İzmir Ekonomi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü

İzmir Ekonomi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü İzmir Ekonomi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜMÜ Günün Menüsü Görsel İletişim Tasarımı nedir? Görsel İletişim Tasarımcısı ne yapar?

Detaylı

1, 2, 3, 4, 5, 14,16. Haftalık Konular. Konular

1, 2, 3, 4, 5, 14,16. Haftalık Konular. Konular Ders Kodu Teorik Uygulama Lab. SİNEMADA ANLATIM YÖNTEMLERİ Ulusal Kredi Öğretim planındaki AKTS 213032000000504 3 0 0 3 6 Ön Koşullar : Bu dersin ön koşulu ya da yan koşulu bulunmamaktadır. Önerilen Dersler

Detaylı

3. Yazma Becerileri Sempozyumu

3. Yazma Becerileri Sempozyumu YARATICI DRAMAYÖNTEMİYLE SENARYO YAZARLIĞI EĞİTİMİ VE SENARYO YAZMAK BANU HEPÇEKENLER YAŞAR ÜNİVERSİTESİ SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ TAŞ EV AKADEMİ Projenin Amacı Proje senaryo yazarlığı eğitiminde yaratıcı

Detaylı

15. TÜRKISCHES FILMFESTIVAL FRANKFURT/M. 02.- 09.10.2015 FİLM YARIŞMASI YÖNETMELİĞİ

15. TÜRKISCHES FILMFESTIVAL FRANKFURT/M. 02.- 09.10.2015 FİLM YARIŞMASI YÖNETMELİĞİ 15. ULUSAL TÜRKISCHES FILMFESTIVAL FRANKFURT/M. 02.- 09.10.2015 UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI YÖNETMELİĞİ AMAÇ Son yıllarda Türk sinema sektöründe görülen gurur verici gelişmeler, Türk sinemasına ve film

Detaylı

ÖRGÜT SAĞLIĞI OKULDA SAĞLIK, İKLİM VE. Sağlıklı örgüt için gerekenler: Yrd. Doç. Dr. Çetin Erdoğan. Örgüt Sağlığı. Örgüt Sağlığı.

ÖRGÜT SAĞLIĞI OKULDA SAĞLIK, İKLİM VE. Sağlıklı örgüt için gerekenler: Yrd. Doç. Dr. Çetin Erdoğan. Örgüt Sağlığı. Örgüt Sağlığı. ÖRGÜT SAĞLIĞI OKULDA SAĞLIK, İKLİM VE KÜLTÜR Yrd. Doç. Dr. Çetin Erdoğan Örgütün amaçlarına uygun olarak görevlerini yerine getirebilmesi, yaşamını sürdürmesi, karşılaştığı sorunları çözmesi ve gelişimini

Detaylı

Dr. YALÇIN TOSUN İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi SİNEMA ESERLERİ VE ESER SAHİBİNİN HAKLARI

Dr. YALÇIN TOSUN İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi SİNEMA ESERLERİ VE ESER SAHİBİNİN HAKLARI Dr. YALÇIN TOSUN İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi SİNEMA ESERLERİ VE ESER SAHİBİNİN HAKLARI İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ...vii İÇİNDEKİLER... xi KISALTMALAR...xix GİRİŞ... 1 Birinci Bölüm

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Türk Dili II Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans (x ) Lisans ( ) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim ( X) Uzaktan Öğretim( )

Detaylı

Yüz Yüze Eğitimde (Örgün) Öğreti m Yönte mleri. Ölçme Yöntem leri 1-2-4-5-12-14-16 D-J 1-2-4-5-12-14-16 D-J 1-2-4-5-6-12- 14 1-2-4-5-6-12- 14 D-J

Yüz Yüze Eğitimde (Örgün) Öğreti m Yönte mleri. Ölçme Yöntem leri 1-2-4-5-12-14-16 D-J 1-2-4-5-12-14-16 D-J 1-2-4-5-6-12- 14 1-2-4-5-6-12- 14 D-J Ders Kodu Teorik Uygulama Lab. Ulusal Kredi Öğretim planındaki AKTS Film Yönetimi II 213032000001203 2 2 0 3 6 Ön Koşullar : Film Yönetimi I dersinin alınıp başarılmış olması gerekmektedir. Önerilen Dersler

Detaylı

DESKPORT. Bilișim Hizmetleri. 2014 Yılı Hizmet Tanıtım Kataloğu

DESKPORT. Bilișim Hizmetleri. 2014 Yılı Hizmet Tanıtım Kataloğu 2014 Yılı Hizmet Tanıtım Kataloğu info@deskport.net BİZ KİMİZ? Biz Kimiz? Deskport Bilişim ekibinin karakteristik özellikleri olan; özgüven, çalısma azmi, tecrübe ve liderlik vasıflarımızla amacımız, müşterilerimizi

Detaylı

Rol Kapmak İçin Yarıştılar

Rol Kapmak İçin Yarıştılar Rol Kapmak İçin Yarıştılar TRT nin yapımcılığını üstlendiği ve 10 gün boyunca Bodrum da çekilecek olan dizi için oyuncu seçmelerine başlandı. Bodrum Merkez de Köşem Pub Cafe de yapılan oyuncu başvurusuna

Detaylı

YAPIM KUŞAĞI ETKİNLİK FORMLARI

YAPIM KUŞAĞI ETKİNLİK FORMLARI YAPIM KUŞAĞI ETKİNLİK FORMLARI Öğrencilere Yapım kuşağında yer alan bireysel etkinlere geçmeden önce takip edecekleri tasarım süreci açıklanır. Tasarım sürecinde yer alan ifadeler ideal bir süreci öngörmektedir.

Detaylı

1. Tema. Eserde işlenen konu, düşünce, görüş. Yargı içeren bir cümledir. Mantıklı ve açıktır. Diyalogla açıklanmaz. Yazıyla gösterilmez.

1. Tema. Eserde işlenen konu, düşünce, görüş. Yargı içeren bir cümledir. Mantıklı ve açıktır. Diyalogla açıklanmaz. Yazıyla gösterilmez. 1. Tema Eserde işlenen konu, düşünce, görüş. Yargı içeren bir cümledir. Mantıklı ve açıktır. Diyalogla açıklanmaz. Yazıyla gösterilmez. 2. Sinopsis Filmin özetidir. Tanıtım yazısıdır. İlgi çekmelidir.

Detaylı

RYD / Bilgi Üniversitesi Reklam Yaratıcılığı Eğitimleri

RYD / Bilgi Üniversitesi Reklam Yaratıcılığı Eğitimleri RYD / Bilgi Üniversitesi Reklam Yaratıcılığı Eğitimleri Reklam Yazarlığı Atölyesi Eğitimin İçeriği: Reklam sektöründe, reklam ajansları içindeki yaratıcı ekipte yer alan reklam yazarlığı mesleğini seçmek

Detaylı

d) Yarışmaya 01 Ocak 2015 tarihinden sonra yapılmış ve Eser İşletme Belgesi almış olan filmler katılabilir.

d) Yarışmaya 01 Ocak 2015 tarihinden sonra yapılmış ve Eser İşletme Belgesi almış olan filmler katılabilir. 27. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ 28 Nisan 8 Mayıs 2016 ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI YÖNETMELİK 1. TARİH 27. Ankara Uluslararası Film Festivali 28 Nisan - 8 Mayıs 2016 tarihleri arasında, Dünya Kitle

Detaylı

TURKCEDERSĠMĠZ.COM 2014-215EĞĠTĠM ÖĞRETĠM YILI TÜRKÇE DERSĠ 5. SINIF ÜNĠTELENDĠRĠLMĠġ YILLIK PLANI KAZANIMLAR METİNLER ÖLÇME DEĞ.

TURKCEDERSĠMĠZ.COM 2014-215EĞĠTĠM ÖĞRETĠM YILI TÜRKÇE DERSĠ 5. SINIF ÜNĠTELENDĠRĠLMĠġ YILLIK PLANI KAZANIMLAR METİNLER ÖLÇME DEĞ. BİREY VE TOPLUM 15 26 EYLÜL (12 SAAT) PARA CÜZDANI (ÖYKÜLEYİCİ METİN) OKUMA KONUŞMA YAZMA DİL BİLGİSİ 11. Kurallarını Uygulama 1. k için hazırlık 2. amacını belirler. 3. amacına uygun yöntem belirler.

Detaylı

24. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ 14-24 Mart 2013 ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI YÖNETMELİK

24. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ 14-24 Mart 2013 ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI YÖNETMELİK 24. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ 14-24 Mart 2013 ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI YÖNETMELİK 1. TARİH 1. AMAÇ 24. Ankara Uluslararası Film Festivali 14-24 Mart 2013 tarihleri arasında, Dünya Kitle İletişimi

Detaylı

Panelden amaç bir konuda karara varmaktan ziyade sorunu çeşitli yönleriyle aydınlatmak, farklı görüşleri, farklı anlayışları ortaya koymaktır.

Panelden amaç bir konuda karara varmaktan ziyade sorunu çeşitli yönleriyle aydınlatmak, farklı görüşleri, farklı anlayışları ortaya koymaktır. Panel Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Yapılır? Toplumu ilgilendiren bir konunun dinleyiciler önünde, sohbet havası içinde, uzmanları tarafında n tartışıldığı konuşmalara panel denir. Açık oturum ile

Detaylı

BÜTÜNLEŞİK PAZARLAMA İLETİŞİMİ. Yrd.Doç.Dr. Tolga DURSUN

BÜTÜNLEŞİK PAZARLAMA İLETİŞİMİ. Yrd.Doç.Dr. Tolga DURSUN BÜTÜNLEŞİK PAZARLAMA İLETİŞİMİ Yrd.Doç.Dr. Tolga DURSUN Pazarlama İletişimi Yönetimi Yavuz Odabaşı, Mine Oyman MediaCat Kitapları Coca Cola'nın efsanevi pazarlama müdürü Sergio Zyman der ki; "Pazarlamanın

Detaylı

Bir başka benzer model ise DAGMAR dır. Tüketicinin benzer aşamalardan geçtiğini varsayar.

Bir başka benzer model ise DAGMAR dır. Tüketicinin benzer aşamalardan geçtiğini varsayar. İletişim mesajlarına gösterilen tepkiler açısından; amaçlar değişik modellerle açıklanmaya çalışılmıştır. A.I.D.A modeli olarak da adlandırılan bu model dört aşamalıdır.[8] 1. 2. 3. 4. Dikkat İlgi Arzu

Detaylı

12.000 yıl önce Yeryüzünde kutsal bir yer vardı

12.000 yıl önce Yeryüzünde kutsal bir yer vardı 12.000 yıl önce Yeryüzünde kutsal bir yer vardı Filmin Hikayesi Herkesin ve herşeyin anlatacak bir hikayesi vardır. Bu hikayelerden bazıları hiçbir zaman günışığına çıkmaz, sonsuza dek birer sır olarak

Detaylı

Birinci Medya Reklam. Markanıza Değer KATALIM. Yeni Nesil TV - GençTVExpress Apple Ipad Online SMS EXPRESS CEP ABONE 2399

Birinci Medya Reklam. Markanıza Değer KATALIM. Yeni Nesil TV - GençTVExpress Apple Ipad Online SMS EXPRESS CEP ABONE 2399 HABER PORTALINIZ www.kibrisgenctv.com Kıbrıs ta Birinci, Akdeniz de bir inci 90.0* 96.6 Mağusa Yeni Nesil TV - GençTVExpress Apple Ipad Online SMS EXPRESS CEP ABONE 2399 Birinci Medya Reklam Markanıza

Detaylı

11 Eylül de Sinemalarda

11 Eylül de Sinemalarda İyi Performanslarla Dolu, Çekici Bir Hikaye Milton Moview Review Gece Bitmeden de Chris Evans ın Yakışıklılığından Fazlası Var Culled Culture Gece Doğmadan ve In Search Of A Midnight Kiss in İzinde Filmaluation

Detaylı

İ.Ü. AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ Senaryolu Hizmetler Standardı

İ.Ü. AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ Senaryolu Hizmetler Standardı Dök. No: AUZEF-SS-2.6.-02 Yayın Tarihi:30.06.2014 Rev.No:00 Rev Tarihi: Sayfa 1 / 14 1. Amaç... 2 2. Kapsam... 2 3. Sorumlular... 2 4. Tanımlar... 2 5. Standartların Detayları... 2 Dök. No: AUZEF-SS-2.6.-02

Detaylı

26. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ 24 Nisan 3 Mayıs 2015 ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI YÖNETMELİK

26. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ 24 Nisan 3 Mayıs 2015 ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI YÖNETMELİK 26. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ 24 Nisan 3 Mayıs 2015 ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI YÖNETMELİK 1. TARİH 26. Ankara Uluslararası Film Festivali 24Nisan-3Mayıs 2015 tarihleri arasında, Dünya Kitle İletişimi

Detaylı

İnsanlar, tarihin her döneminde olduğu gibi bundan sonra da varlıklarını sürdürmek, haberleşmek, paylaşmak, etkilemek, yönlendirmek, mutlu olmak gibi

İnsanlar, tarihin her döneminde olduğu gibi bundan sonra da varlıklarını sürdürmek, haberleşmek, paylaşmak, etkilemek, yönlendirmek, mutlu olmak gibi İLETİŞİMLETİŞİİŞİM İnsanlar, tarihin her döneminde olduğu gibi bundan sonra da varlıklarını sürdürmek, haberleşmek, paylaşmak, etkilemek, yönlendirmek, mutlu olmak gibi amaçlarla iletişim kurmaya devam

Detaylı

BİLGİSAYAR DESTEKLİ GRAFİK TASARIM

BİLGİSAYAR DESTEKLİ GRAFİK TASARIM BİLGİSAYAR DESTEKLİ GRAFİK TASARIM KURUMSAL YAPI Genel Tekrar MÜY (Masaüstü Yayıncılık) Yazılımları Kelime İşlem Yazılımları Sayfa Düzenleme Yazılımları Görüntü İşleme Yazılımları Çizim (Vektörel) Yazılımlar

Detaylı

Çocuğunuzun uyumu, öğrenimi ve gelişimi

Çocuğunuzun uyumu, öğrenimi ve gelişimi Çocukları günlük bakımcıya veya kreşe gidecek olan vede başlamış olan ebeveynlere Århus Kommune Børn og Unge Çocuğunuzun uyumu, öğrenimi ve gelişimi Tyrkisk, Türkçe 9-14 aylık çocuklar hakkında durum ve

Detaylı

Sinema ve Televizyon da Etik. Meslek Etiği, İletişim (Medya) Etiği

Sinema ve Televizyon da Etik. Meslek Etiği, İletişim (Medya) Etiği Sinema ve Televizyon da Etik Meslek Etiği, İletişim (Medya) Etiği Etik ve Ahlâk Ayrımı Etik gelenek anlamına gelir ve törebilim olarak da adlandırılır. Bir başka deyişle etik, Bireylerin doğru davranış

Detaylı

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor!

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! BASIN BÜLTENİ MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! MediaCat dergisi tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Felis Ödülleri ne başvurular 8 Temmuz Pazartesi günü başlıyor. Başvuruda bulunmak

Detaylı

14. New York Türk Film Festivali

14. New York Türk Film Festivali 14. New York Türk Film Festivali Değerli Başvuru Sahibi, Festivalimize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. A.B.D. de yapılan tek düzenli Türk Film Festivali olma özelliğini kazanan ve son

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 16

ÖĞRENME FAALİYETİ 16 ÖĞRENME FAALİYETİ 16 AMAÇ FOTOĞRAFÇILIK ALANI Bu faaliyet sonucunda fotoğrafçılık alanındaki meslekleri tanıyabileceksiniz. A. ALANIN MEVCUT DURUMU VE GELECEĞİ Reklâm ve tanıtım sektörü ile bilgisayar

Detaylı

Bu resmi ne yönden yada nasıl gördüğünüz,nasıl yorumladığınız çok önemli! Çünkü medya artık hayatımızın her alanında ve her an yanı başımızda!

Bu resmi ne yönden yada nasıl gördüğünüz,nasıl yorumladığınız çok önemli! Çünkü medya artık hayatımızın her alanında ve her an yanı başımızda! SUNUMUMUZA HOŞGELDİNİZ Bu resmi ne yönden yada nasıl gördüğünüz,nasıl yorumladığınız çok önemli! Çünkü medya artık hayatımızın her alanında ve her an yanı başımızda! Haber ve bilgi verme amacı başta olmak

Detaylı

MATEMATİĞİN GEREKLİLİĞİ

MATEMATİĞİN GEREKLİLİĞİ Dr. Serdar YILMAZ MEÜ Fizik Bölümü Ses dalgalarının özellikleri 2 MATEMATİĞİN GEREKLİLİĞİ Matematik, yaşamı anlatmakta kullanılır. Matematik yoluyla anlatma, yanlış anlama ve algılamayı engeller. Yaşamda

Detaylı

MEGAN KOLTUK KULLANIM KILAVUZU

MEGAN KOLTUK KULLANIM KILAVUZU 1 İÇİNDEKİLER: Sayfa 1. ÖN SÖZ (TAKDİM) 2. HAKKINDA 3. ÖNEMLİ GÜVENLİK UYARILAR 4. KOLTUĞUN ÖZELLİKLERİ 5. KOLTUĞUN FONKSİYONLARI 5.1. MEGAN KOLTUĞUN ÖNDEN GÖRÜNÜŞÜ 5.2. MEGAN KOLTUĞUN YANDAN GÖRÜNÜŞÜ

Detaylı

3. SINIFLAR BU AY NELER ÖĞRENECEĞİZ? OCAK

3. SINIFLAR BU AY NELER ÖĞRENECEĞİZ? OCAK 3. SINIFLAR BU AY NELER ÖĞRENECEĞİZ? 04 22 OCAK TÜRKÇE ÖĞRENME ALANI: DİNLEME 1. Dinleme Kurallarını Uygulama 1. Dinlemeye hazırlık yapar. 2. Dinleme amacını belirler. 3. Dinleme amacına uygun yöntem belirler.

Detaylı

1 )Herhangi bir iletişim kanalı yardımıyla farklı ortamlarda bulunan kaynak ve alıcının gerçekleştirdiği iletişime ne ad verilir?

1 )Herhangi bir iletişim kanalı yardımıyla farklı ortamlarda bulunan kaynak ve alıcının gerçekleştirdiği iletişime ne ad verilir? 1 )Herhangi bir iletişim kanalı yardımıyla farklı ortamlarda bulunan kaynak ve alıcının gerçekleştirdiği iletişime ne ad verilir? Görsel iletişim Yüz yüze iletişim Sözsüz iletişim Sözlü iletişim Araçlı

Detaylı

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor!

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! BASIN BÜLTENİ MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! MediaCat dergisi tarafından bu yıl 8. düzenlenen Felis Ödülleri medya planlama stratejilerini ödüllendirmesinin yanı sıra bu yıl genişleyen

Detaylı

DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU. NİSAN AYI 1. ve 2. HAFTASINDA NELER YAPTIK?

DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU. NİSAN AYI 1. ve 2. HAFTASINDA NELER YAPTIK? DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU NİSAN AYI 1. ve 2. HAFTASINDA NELER SERBEST ZAMAN YAPTIK? Çocuklara sporun önemi anlatıldı ve her sabah spor yaptırıldı. Çocuklar ilgi köşelerinde öğretmen rehberliğinde serbest

Detaylı

Uluslararası 3. Antakya Altındefne film festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışma Yönetmeliği

Uluslararası 3. Antakya Altındefne film festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışma Yönetmeliği Uluslararası 3. Antakya Altındefne film festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışma Yönetmeliği Amaç Türk Sineması nın gelişmesine ve eserlerinin tanıtılmasına katkı getirmeyi; Yerel halkın, sanatsal etkinlikler

Detaylı

4. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (17 Aralık 2012 25 Ocak 2013) Sayın Velimiz, 17 Aralık 2012 25 Ocak 2013 tarihleri arasındaki temamıza ait bilgiler bu

4. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (17 Aralık 2012 25 Ocak 2013) Sayın Velimiz, 17 Aralık 2012 25 Ocak 2013 tarihleri arasındaki temamıza ait bilgiler bu 4. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (17 Aralık 2012 25 Ocak 2013) Sayın Velimiz, 17 Aralık 2012 25 Ocak 2013 tarihleri arasındaki temamıza ait bilgiler bu bültende yer almaktadır. Böylece temalara bağlı düzenlediğimiz

Detaylı

Yavaş Kapanma / Kolay Açılma

Yavaş Kapanma / Kolay Açılma ÇEKMECE SİSTEMLERİ Stil ve Konfor Modern mobilya dünyasının dekorasyona katacağı farklılık, yaratıcı vizyonla tasarlanmış fonksiyonlardır. SAMET, sahip olduğu tecrübe ve yüksek teknoloji olanaklarını SAMET

Detaylı

ULUSLARARASI KUM HEYKEL FESTİVALİ 2007 - ANTALYA SPONSORLUK BİLGİ NOTU

ULUSLARARASI KUM HEYKEL FESTİVALİ 2007 - ANTALYA SPONSORLUK BİLGİ NOTU ULUSLARARASI KUM HEYKEL FESTİVALİ 2007 - ANTALYA SPONSORLUK BİLGİ NOTU Projenin Adı: 2. ULUSLARARASI ANTALYA KUM HEYKEL FESTİVALİ, BEACHPARK 2007 Projenin Teması: 1001 gece masalları Projenin konusu: Dünyada

Detaylı

KARTVİZİT. www.diversotour.com. Ceren ANADOL ceren@diversotour.com. tour. tour

KARTVİZİT. www.diversotour.com. Ceren ANADOL ceren@diversotour.com. tour. tour Diverso Firmanız tarafından verilen sözlü brief de de belirtildiği üzere Diverso farklı anlamına gelen İtalyanca bir kelimedir. Marka olarak diverso nun tercih edilmiş olması aynı zamanda oluşturulmak

Detaylı

REKLAMCI TANIM A- GÖREVLER

REKLAMCI TANIM A- GÖREVLER TANIM Reklamcı, herhangi bir ürünü ve hizmeti özellikleri ile tanıtarak kişilerin etkilenmelerine ve satın almaya istekli hale gelmelerine çalışan kişidir. A- GÖREVLER KULLANILAN ARAÇ, GEREÇ VE EKİPMAN

Detaylı

HİKÂYE ETME BİLİMİ 1 :

HİKÂYE ETME BİLİMİ 1 : HİKÂYE ETME BİLİMİ 1 : Temel Bilgiler Hazırlayan : Prof. Dr. Rıza FİLİZOK Bir anlatıyı (récit ), hikâyeyi yazan kişidir. YAZAR = Yazar, yaşayan yahut yaşamış olan gerçek bir şahıstır! Yazarın hitap ettiği

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı SPİKERLİK, SUNUCULUK KURS PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı SPİKERLİK, SUNUCULUK KURS PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, KURS PROGRAMI ANKARA 2010 , KURS PROGRAMI KURUMUN ADI : KURUMUN ADRESİ : KURUCUNUN ADI : PROGRAMIN DAYANAĞI : 1739 sayılı Millî Eğitim Temel

Detaylı

1. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (08 Aralık 2014 23 Ocak 2015 )

1. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (08 Aralık 2014 23 Ocak 2015 ) 1. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (08 Aralık 2014 23 Ocak 2015 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

PREZANTASYON 1/20 DBE-Ib 01.2007

PREZANTASYON 1/20 DBE-Ib 01.2007 PREZANTASYON 1/20 DBE-Ib 01.2007 Prezantasyon : Bir moderatörün, belli bir içeriğin dinleyicilere ulaşması onlarda merak uyandırması ve belli etkileri yaratması için yaptığı sunuştur. 2/20 DBE-Ib 01.2007

Detaylı

I. Bölüm REKLAM(CILIK) Advertising. Doç. Dr. Olgun Kitapcı

I. Bölüm REKLAM(CILIK) Advertising. Doç. Dr. Olgun Kitapcı I. Bölüm REKLAM(CILIK) Advertising Doç. Dr. Olgun Kitapcı Akdeniz Üniversitesi, Pazarlama Bölümü 1 Reklama maruz kaldığınız mecralar (TV, Radyo, Gazete, Dergi, Sosyal Medya v.s.) En son ne zaman bir reklamdan

Detaylı

Sanatın Tanımını yaparmı sınız Nurdan Gül Kökten

Sanatın Tanımını yaparmı sınız Nurdan Gül Kökten Bir duygunun, bir tasarının ya da güzelliğin anlatımında kullanılan yöntemlerin tümü ve bu anlatım sonucu ortaya çıkan üstün yaratıcılıktır. insan yaratıcılığının, yeteneklerinin ve düş gücünün; mimari,

Detaylı

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ SEÇİMLİK DERSLER HAVUZU

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ SEÇİMLİK DERSLER HAVUZU DERSİN KODU FBS 2220 FBS 11 FBS 33 FBS 3320 SİNEMA VE GÖRSEL KODLAR (Film Tasarım ve Yazarlık) SUALTI FOTOĞRAF VE VIDEO GORUNTULEME TEKNIKLERI I ADI YEREL KREDİ AKTS DERS PROGRAMI HOLLYWOOD TARİHİ VE ANAAKIM

Detaylı