İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ ŞUBAT-MART 2013 YIL 2 SAYI 12 İSZÜ Gıda Güvenliği

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ ŞUBAT-MART 2013 YIL 2 SAYI 12 www.iszu.edu.tr. İSZÜ Gıda Güvenliği"

Transkript

1 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ ŞUBAT-MART 2013 YIL 2 SAYI 12 İSZÜ Gıda Güvenliği Farklı Yaklaşımlardan Kadın ve Aile Paneli Düzenlendi Geleceğin Üniversitesi Geleceğin İş Alanları Çalıştayı Düzenlendi Çanakkale Kahramanları Anıldı

2 01 İSZÜ HABER İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ Farklı Yaklaşımlardan Kadın ve Aile Paneli Düzenlendi İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Dünya kadınlar Günü dolayısıyla anlamlı bir etkinliğe imza attı. Farklı Yaklaşımlardan Kadın ve Aile konulu panel, günümüz Türkiye sinde kadını sosyolojik, psikolojik, dini, siyasal, ekonomik ve hukuksal açılardan mercek altına aldı. Kadınlar Haftası boyunca kampüsümüzde Ka-der, Kagider, Mor Çatı, Film Mor gibi kadın örgütlerinin afişlerinden oluşan küçük bir sergi yer aldı. Öğrencilerimizin toplumsal cinsiyet konusundaki duyarlılığını arttırmak üzere pazartesiden perşembeye Film Mor belgeselleri gösterilerek, belgesel öncesi ve sonrasında öğrencilerle bilgilendirici sohbetler düzenlendi. Haftanın son gününde, 8 Mart 2013 Dünya Kadınlar Günü nde ise üniversitemiz Farklı Yaklaşımlardan Kadın ve Aile Paneli ne ev sahipliği yaptı. Panelin amacı Türkiye deki kadınların durumuna sosyolojik, psikolojik, dini, siyasal, ekonomik ve hukuksal açılardan yaklaşmaktı. Bu panel çerçevesinde farklı kurumlardan gelen altı kadın uzman bizlerleydi. Üniversitemizdeki kadın haftasının organizatörü ve panelin moderatörü Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Şebnem Cansun panelin açılış konuşmasında Fransız felsefeci Simone de Beauvoir ın Kadın doğulmaz, olunur sözlerini ele aldı. Ardından, Sinema Kulübü ve Toplumsal Sorumluluk Kulübü öğrencilerinin 8 Mart Kadınlar Günü Panelinde gösterilmek üzere özel olarak hazırladıkları kampüs üstü sözel anketine dair video çekimleri izleyicilerle paylaşıldı. İlk oturumun birinci konuşmacısı İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü eski başkanlarından Prof. Dr. Ümit Meriç ti. Meriç, günümüz

3 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 02 İSZÜ HABER Türkiye sindeki kadının yerini sosyolojik açıdan ele aldı. İkinci konuşmacı uzmanlık alanları arasında çocuk psikopatolojisi ve ergen psikolojisi de olan Boğaziçi Üniversitesi nden Doç. Dr. Feyza Çorapçı ydı. Kadını psikolojik açıdan ele alan Çorapçı, Türk kadınını anne rolü içerisinde değerlendirdi. İlk oturumun son konuşmacısı Türkiye Diyanet Vakfı ndan, tefsir uzmanı Dr. Hafsa Fidan Vidinli idi. Vidinli, kadın ilahiyatçıların sayısının çoğalmasının ve kadınların Kur an ı yorumlayanlar arasına girmelerinin öneminin altını çizdi. Konuşmacılarla izleyicilerin tartışma imkanı bulduğu çay arasından sonra panel ikinci oturumla devam etti. İkinci oturumun ilk konuşmacısı İstanbul Üniversitesi nden Doç. Dr. Sevgi Uçan- Çubukçu ydu. Çubukçu birinci ve ikinci dalga kadın hareketinin kısaca ne olduğunu anlattı. Panelin sosyal bilimci konuşmacılarının arasındaki tek mühendis misafiri, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Raziye Selim di. İstatiksel veriler üzerinden detaylı bir sunum yapan Selim, özellikle eşit işe eşit ücret konusunun üzerinde durdu. Panelin son konuşmacı Medeni Hukuk uzmanı, İstanbul Üniversitesi nden Dr. Arzu Arıdemir ise kanunlarımızdaki son dönem değişikliklerini kadınlar açısından değerlendirdi. Panel sonrasında Yrd. Doç. Dr. Şebnem Cansun konuşmacılara, üniversitemizin hediyesi olarak, İstiklal Marşı Murakkası ve buket çiçek takdim etti.

4 03 İSZÜ HABER İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ Üniversitemiz İlk Yüksek Lisans Mezunlarını Verdi Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü ne bağlı Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek Lisans programında eğitimlerini tamamlayan öğrenciler, mezuniyet belgelerini aldı. Düzenlenen törende konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Adem Esen, Yeni kurulan bir üniversite olmamıza rağmen yüksek lisansta iddialı olduğumuzu gösterdik. İlk mezunlarımız yüksek lisanstan oldu. Mutlu ve gururluyuz diye konuştu. Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü ne bağlı Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek Lisansı Programı nda öğrenim gören 181 öğrenci, mezun olma sevinci yaşadı. Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) üyelerine mezuniyet belgeleri Maltepe de düzenlenen törenle verildi. Törene, Üniversitemiz Mütevelli Heyeti Üyesi Özkan Göksal, Rektör Prof. Dr. Adem Esen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer İnan, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Teyfik Yağcı, Şube başkanı ve mezunumuz Talat Yavuz, İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Solmaz ve yüksek lisans programından mezun olan öğrenciler katıldı. Üniversitemizin hedeflerini hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Adem Esen, Bu yıl Türkçe öğretmenliği bölümünü de açıyoruz. Öğrencilerimizi alacağız. Eğitim Fakültesi üniversitemizin bel kemiği olmaya devam edecek. Ufkumuz var, bizden beklentiler var. Bunları boşa çıkarmamak için her birimizin çalışması gerekiyor dedi. Konuşmaların ardından, Özkan Göksal, Prof. Dr. Adem Esen, Teyfik Yağcı ve İbrahim Solmaz tarafından öğrencilere mezuniyet belgeleri verildi. Program sonunda Üniversitemiz tarafından hazırlanan hediyeler tüm katılımcılara takdim edildi.

5 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 04 İSZÜ HABER Geleceğin Üniversitesi Geleceğin İş Alanları Çalıştayı Düzenlendi Üniversite ve kariyer seçiminde doğru tercih yapmanın önemini konu edinen Geleceğin Üniversitesi, Geleceğin İş Alanları konulu çalıştay toplantısı, Küçükçekmece de yer alan 24 okuldan 51 müdür ve rehber öğretmenin katılımıyla, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı Merkez Kampüsünde düzenlendi. İki oturumdan oluşan çalıştay toplantısında, gelecekte revaçta olacak iş alanları ile kariyer seçiminde doğru yönlendirmenin önemi konuları üzerinde duruldu. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Esen in açılış konuşmasıyla başlayan program, Tanıtım ve Halkla İlişkiler Müdürü Tolga Mar ın, sınava hazırlanan gençlere üniversite tarafından verilen tercih danışmanlık hizmeti ve Geleceğin Üniversitesi, Geleceğin İş Alanları projesini anlatan sunumuyla devam etti. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yüksel Erdoğdu ile aynı bölümün Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Kemalettin Parlak ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Zeki Ilgar ın konuşmacı olarak katıldıkları program, gelecekte ihtiyaç duyulacak iş alanları konusunda yapılan istişare ile neticelendi. Geleceğin üniversiteleri araştırma üniversiteleri olacaktır Geleceğin üniversitelerinin, belli alanlarda branşlaşmayı seçen araştırma üniversiteleri olması gerektiğini söyleyen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kemalettin Parlak, az sayıda öğrenci yetiştiren bölümlerden mezun gençlerin iş bulma konusunda daha şanslı olduğuna dikkat çekti. Gelecekte insanların kariyer edinmek için dört alternatifi olacağını dile getiren Parlak, Geleceğin en büyük problemlerinden biri bugün de olduğu gibi işsizlik olacak. Zorlaşan koşullarda kariyer elde etmek için insanların farklı özelliklerinin olması gerekecek. Geleceğin insanı ya yaratıcı olacak tasarımla ilgili alanlarda çalışacak, ya özel bir beceriye sahip olacak ve özel yetenekler isteyen bir mesleğe yönelecek, ya çok çalışacak bir işi yoğun mesai koşullarında en ince ayrıntısına kadar öğrenecek, ya da girişimci olacak kendine bir iş alanı oluşturacak dedi.

6 05 İSZÜ HABER İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ İslam İktisadi Atölyes Çalıştayı ve dünyanın çeşitli ülkelerinden İslam iktisadı alanında uzman birçok akademisyen, bankacı, araştırmacı, iş adamı ve davetli katıldı. Açılış konuşmasını Prof. Dr. Sabri Orman ın yaptığı çalıştaya, Rektörümüz, Emirates İslam Bankası ndan Dr. Abdulazeem Abozaid in Fıkrın İslami Finanstaki Rolü ve Prof. Dr. Muhammad Syukri Salleh in İslam Ekonomisinde Yoksulluk Kavramının Yeniden Değerlendirilmesi adlı tebliğ sunumlarına başkanlık yaptı. Tebliğ Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Adem Esen, sunucularını ve müzakerecilere teşekkür eden İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği, İlim Kültür Rekrörümüz, Üniversitemizin İslam İktisadı Eğitim Derneği ve İlmi Etüdler Derneği tarafından 2-3 Mart 2013 tarihleri arasında düzenlenen İslam İktisadı Atölyesi I: Temel Kavram ve Fikirler başlıklı atölye çalışmasına oturum başkanlığı yaptı. Çalıştaya, Prof. Dr. Sabri Orman, Prof. Dr. önemsediklerini ve bu doğrultuda Türkiye de ilk defa üniversitemiz bünyesinde Uluslararası İslam Ekonomi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi ni kurulduğunu ifade etti. İslam İktisadı çalışmalarının ve bu tür programların önemine Necdet Şensoy, Dr. Asad Zaman, Dr. Masudul değinen Rektörümüz, çalıştayı düzenleyen İGİAD, Alam Choudhury, Dr. Ahmet R. Albayrak, Türkiye İLEM ve İLKE yöneticilerine teşekkür etti. Osmanlı Revaklarının Taşınma İşlemleri Yerinde İncelendi Mescid-i Haram da bulunan tarihi Osmanlı revaklarının, Kâbe yi Genişletme Projesi kapsamında başlanan söküm işlemleri, aralarında Üniversitemiz Mimarlık Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erol Gürdal ın da yer aldığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü ( KUDEB) heyeti tarafından incelendi. Revaklardaki mevcut kolonların, kubbelerin, kemer taşlarının, sütün, başlık ve kaidelerinin sökülerek, bakımdan geçirilmesi ve yeniden yapımı sürecinde yapılacak işlemlerin belirlenmesi ve incelenmesi için KUDEB heyeti geçtiğimiz günlerde Mekke ye gitti. Heyette Prof. Dr. Erol Gürdal da yer aldı. Kabe çevresindeki söküm işlemlerini inceleyen heyet üyeleri, sökülen revakların muhafaza edildiği yerleri gezerek, muhafaza ve bakımları hakkında şirket yetkilileriyle görüştü.

7 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 06 İSZÜ HABER Kenan Işık: Mükemmel Toplumlar Sanatla Oluşur Usta tiyatro oyuncusu ve sunucu Kenan Işık, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Psikoloji Kulübü nün öncülüğünde düzenlenen etkinlikle, öğrencilerle buluştu. Türkiye de Sanatı Konuşuyoruz konulu konferansta konuşan Kenan Işık, İyi sanat, bizi daha iyi insana, mükemmel insana dönüştürür. Bu da mükemmel insanlardan oluşan toplumu oluşturur dedi. Kenan Işık ın konuşmacı olarak yer aldığı, Türkiye de Sanatı Konuşuyoruz konferansına, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Esen, Psikoloji Bölümü Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Kökrek, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Usta tiyatro oyuncusu Kenan Işık sözlerine, Bugün burada ihmal edilmiş bir şeyi, sanatı konuşuyoruz. Sanatı ihmal ettiğimizden hayat tatsız, tuzsuz ve çileli bir hale dönüşüyor diyerek başladı. Konuşması sırasında katılımcıların ısrarı üzerine bir de şiir okuyan Kenan Işık a, katılımlarından dolayı Prof. Dr. Adem Esen tarafından el yapımı çini tabak ve İstiklal Marşı Murakkası hediye edildi. Libya Omar Al-Mukhtar Üniversitesi ile İşbirliği Üniversitemiz ile Libya Omar Al-Mukhtar Üniversitesi arasında, kardeş üniversite projesi kapsamında işbirliği protokolü imzalandı. TİKA organizasyonundaki protokole İstanbul ve Ankara da birçok üniversite katıldı. Protokol ile Libya Omar Al-Mukhtar Üniversitesi, Türkiye deki üniversite yapısını, durumunu ve işleyişini yakından incelemeyi amaçlarken, bilgi alış-verişinde bulunmak ve akademik işbirlikleri hedeflenmektedir. Protokolü Üniversitemiz adına Rektörümüz Prof. Dr. Adem Esen ve Libya Omar Al-Mukhtar Üniversitesi Rektörü Ibrahim Al-Ghariani imzaladı.

8 07 İSZÜ HABER İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ Çanakkale Kahramanları Anıldı Çanakkale Zaferi gibi birçok önemli olaya şahit olduğunu hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Oral, Böyle önemli günlerimizi unutmamamız gerekiyor dedi. Konferansın ardından iç bahçemize geçen katılımcılar, Bağcılar Belediyesi Mehteran Takımı tarafından hazırlanan gösteriyi izledi. Mehteran Takımı nın çaldığı marşlara, öğrencilerimiz, Üniversitemiz Sosyal Gençlik Kulübü personelimiz ve akademisyenlerimiz de eşlik etti. tarafından, Çanakkale Zaferinin 98 inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen programda, büyük zafer tekrar hissedildi. Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Oral ın hazırladığı, Çanakkale Zaferi nin Manevi Temelleri başlıklı sunum duygu dolu anlar yaşattı. Çanakkale Savaşı sırasında yaşanan gerçek hikayelerin ve savaşın detaylarının anlatıldığı sunum, izleyenlerin beğenisini kazandı. Ülkemizin Kamuda Siber Güvenlik Paneli Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Elektrik Elektronik Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen panelin açılış konuşmasını, YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ve Güngören Belediye Başkanı Yücel Karaman yaptı. Panel oturumlarını Anka Bilişim den Ruşen Özkan ve Fintek firmasından Ekrem Arıkan ın yönettiği panelde, TÜBİTAK Ulakbim den Dr. Ahmet Kaplan ve Siber Güvenlik Enstitüsü nden Tahsin Türköz de konuşmacılar arasında yer aldı. Konusunda uzman panelistler, özellikler Teknik Elemanlar Derneği (TEKDER) ve Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) kamuda siber güvenlik ile ilgili mevcut durumdan, devletin bu konuda attığı adımlardan, yeni kurulan tarafından organize edilen, Kamuda Siber Siber Güvenlik Enstitüsü nden, siber savaşlardan Güvenlik seminerine konuşmacı olarak katılan, Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanı Murat Günsay Sosyal Odaklı Hacking başlıklı bir sunum yaptı. bahsederek dinleyicileri bu konularda aydınlattı. Sunum ve soru/cevap bölümlerinin ardından TEKDER ve ESAM, konuşmacılara katılımlarından dolayı hediyelerini takdim etti.

9 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 08 İSZÜ HABER Başbakanlık Müşaviri Ahmet Kocaer den Rektörümüze Ziyaret Başbakanlık Müşaviri Ahmet Kocaer ve Birlik Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Alacacı kampüsümüze gelerek, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Adem Esen ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer İnan ile görüştü. Görüşmenin ardından Ahmet Kocaer, Mehmet Alacacı, Prof. Dr. Adem Esen ve Prof. Dr. Ömer İnan, kampüsümüzü gezdiler. Gıda laboratuvarında ders gören öğrencilere başarılar dileyen Ahmet Kocaer, Laboratuvar Sorumlusu Bilal Çakır dan bilgiler aldı. Daha sonra dersliklerin bulunduğu bölüme geçen Ahmet Kocaer, yabancı öğrencilerimiz ile bir süre sohbet etti. Kısa süreli kampüs turunun ardından, Prof. Dr. Adem Esen tarafından Ahmet Kocaer ve Mehmet Alacacı ya İstiklal Marşı Murakkası hediye edildi. Prof. Dr. Şehabettin Yiğitbaşı dan Üniversitemize Ziyaret Afyon Kocatepe Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Şehabettin Yiğitbaşı, üniversitemizi ziyaret ederek, Mütevelli Heyeti Üyemiz Sabahattin Kırkan ve Rektörümüz Prof. Dr. Adem Esen ile görüştü. Prof. Dr. Adem Esen den üniversitemiz hakkında bilgi alan Prof. Dr. Şehabettin Yiğitbaşı, Sabahattin Kırkan ile birlikte kampüsümüzde kısa bir gezinti yaptı. Anı defterini imzalayan Prof. Dr. Şehabettin Yiğitbaşı, Hocaların Hocası Prof. Dr. Sabahattin Zaim isminin, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy un eğitim gördüğü kampüste birleşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

10 09 İSZÜ HABER İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ Rektörümüz İslam Kalkınma Bankasını Ziyaret Etti Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Adem Esen, merkezi Suudi Arabistan ın başkenti Cidde de bulunan İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Tıktık ı ziyaret etti. Görüşmeye, Dr. Malek Shah Bin Mohammed Yusoff da katıldı. Ziyarette, üniversitemize İslam İşbirliği Teşkilatı na (IOC) üye olmayan ülkelerden öğrenci alınması konusu ele alındı. Daha sonra Prof. Dr. Adem Esen, İslam Kalkınma Bankası na bağlı, İslamic Research Training Institute (IRTI İslam Araştırmaları ve Eğitim Enstitüsü) Genel Müdürü Dr. M. Azmi Omar ve ünlü İslam İktisatçısı Prof. Dr. M. Umer Chapra ile görüştü. Görüşmede, İslamic Research Training Instiute ile üniversitemizde kurulan Uluslararası İslam Ekonomi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Denize Konsol Ahşap Platform Maketleri Sergilendi Üniversitemiz Mimarlık Bölümü 1 inci sınıf öğrencilerinin Güz Yarıyılı döneminde yaptığı Denize Konsol Ahşap Platform maketleri ve Proje 1 çalışmaları kampüsümüzde sergilendi. Mimarlık Bölüm Başkanı Prof.Dr. Erol Gürdal, Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Oktay Cansun, Yrd. Doç. Dr. İlknur Yüksel ve Araştırma Görevlisi Serhat Anıktar tarafından yürütülen, Mimari Çizim ve Anlatım Teknikleri Dersinin son uygulama çalışmasında öğrencilerden, Denize Konsol Ahşap Platform konulu maket yapmaları istendi. Öğrenciler ikili gruplar halinde çalışmalarını tasarlayarak, 1/20 ölçekte maketlerini tamamladılar. Proje 1 dersi kapsamında öğrencilerden kendi yaşadıkları evlerin projesini 1/50 ölçekte çizmeleri istendi. Dönem sonuna kadar yürütülen projede öğrenciler yaşadıkları evin sorunlarına çözüm üreterek evlerinin projesi üzerinde tasarımlar gerçekleştirdiler. Öğrencilerin hazırladığı maketler ve projeler, değerlendirmenin ardından kampüsümüzde sergilendi.

11 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 10 İSZÜ HABER Üniversitemiz Sosyal Gençlik Kulübü tarafından organize edilen tarihi Bursa gezisi, 45 öğrenci ve 4 personelimizin katılımıyla gerçekleştirildi. 15 Mart Cuma gecesi yola çıkan kafilemiz, yol boyunca eğlenceli dakikalar geçirdi. Bursa Ulu Cami de kılınan sabah namazının ardından Ulu Cami nin tarihi ve yapılışı ile ilgili etkileyici bilgiler anlatan profesyonel rehber eşliğinde kafilemiz, şehir turuna başladı. Otantik bir mekanda kahvaltı yapan öğrencilerimiz, Kınalıkar dizisiyle ünlenen Cumalıkızık Köyü ne geçerek, burada Osmanlı zamanından kalma Bursa da Tarihi Keşif köy evlerini ve köy hayatını yakından inceleme fırsatı buldular. Gezi kapsamında sırayla Osmanlı Devleti nin kuruluşunda önemli roller üstlenen I. Murat, Osman Gazi ve Orhan Gazi nin Türbeleri, Üftade Hazretleri Türbesi, Atatürk Köşkü, İnkaya Çınarı ve Karagöz Müzesi gezildi. Öğle yemeğinde meşhur Bursa İskender inin tadına da bakan öğrencilerimiz, Emir Sultan Türbe ve Camisi ni ziyaret ederek şehir turunu noktaladı. Ayrıca üniversitemiz kafilesini oldukça sıcak bir şekilde karşılayarak misafirperverlik gösteren Bursa İlim Yayma Cemiyeti ne de ayrıca teşekkürlerimizi sunarız. Türk Okullarındaki Öğrencilerle Buluştuk Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Adem Esen, Cidde, Mekke ve Medine de bulunan Milli Eğitim Bakanlığı na bağlı Türk okullarındaki öğrencilerle bir araya geldi. Prof. Dr. Adem Esen, buradaki öğrencilere, Türkiye deki eğitim sistemi hakkında bilgiler verdi ve yöneltilen soruları cevapladı.

12 11 İSZÜ HABER İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ Geleceğin Üniversitesi, 01 Kasım Mayıs 2013 Üniversitemiz Tanıtım ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yürütülen, Geleceğin Üniversitesi, Geleceğin İş Alanları projesi kapsamında çok sayıda lise ve dershane kampüsümüze gelmeye devam ediyor. Üniversitemize gelemeyen lise ve dershanelere de akademisyenlerimiz ile birlikte gidiyoruz. Proje kapsamında üniversiteye hazırlanan öğrencilere bölümler, doğru tercih, geleceğin iş alanları ve bir çok konu hakkında bilgiler verilerek, soruları cevaplıyoruz. ŞUBAT AYINDA BULUŞTUĞUMUZ LİSE VE DERSHANELER Esenler Kültür Dershanesi Bakırköy İmam Hatip Lisesi Bayrampaşa Hüseyin Bürge Anadolu Lisesi Çatalca Anadolu Lisesi Kağıthane İmam Hatip Lisesi Beykoz İrfan Dershanesi FDD Üniversite Tanıtım Fuarı Küçükçekmece Toki Halkalı Lisesi Beykoz İrfan Dershanesi Cağaloğlu Kız Meslek Lisesi K.Çekmece Marmara Lisesi Vefa Lisesi Bakırköy İmam Hatip Lisesi Bahçelievler Mehmet Akif Lisesi Eyüp Alibeyköy Anadolu Lisesi Şişli Ayazağa Lisesi Küçükçekmece Toki Güneşpark Evleri Lisesi Maltepe İrfan Dershanesi Çatalca İmam Hatip Lisesi Bayrampaşa Hüseyin Bürge Anadolu Lisesi Şişli Ayazağa Lisesi Esenler Kültür Dershanesi Cağaloğlu Kız Meslek Lisesi Beykoz İrfan Dershanesi Bakırköy İmam Hatip Lisesi

13 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 12 İSZÜ HABER Geleceğin İş Alanları 01 Kasım Mayıs 2013 Vefa Lisesi Maltepe İrfan Dershanesi Beykoz İrfan Dershanesi Kağıthane İmam Hatip Lisesi Final Dershaneleri Üniversite Tanıtım Fuarı Küçükçekmece Toki Halkalı Lisesi Çatalca Anadolu Lisesi Çapa Kültür Dersanesi Cağaloğlu Kız Meslek Lisesi Bakırköy İmam Hatip Lisesi Bahçelievler Mehmet Akif Lisesi Eyüp Alibeyköy Anadolu Lisesi

14 13 İSZÜ HABER İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ MART AYINDA BULUŞTUĞUMUZ LİSE VE DERSHANELER Ümraniye İrfan Koleji Fatih Samiha Ayverdi Anadolu Lisesi Küçükçekmece Sefaköy Uğur Dershanesi Fatih İstanbul İmam Hatip Lisesi K.çekmece İMKB Otelcilik ve Turizm Meslek L. Sultangazi Cumhuriyet Anadolu Lisesi Bağcılar Lisesi Zeytinburnu İhsan Mermerci Lisesi Bağcılar Mehmet Niyazi Altuğ Anadolu Lisesi Beylikdüzü Beşir Balcıoğlu Lisesi Bağcılar A.N.Kadayıfçıoğlu Kız Meslek Lisesi Beylikdüzü Gürpınar İMKB Teknik Lisesi Bağcılar Hikmet Nazif Kurşunoğlu Kız Meslek L. Büyükçekmece Yaşar Acar Fen Lisesi Başakşehir İmam Hatip Lisesi Çatalca İmam Hatip Lisesi Başakşehir Birikim Dershanesi Silivri Toki Cumhuriyet Anadolu Lisesi Bahçelievler Necip Fazıl Kısakürek Lisesi Silivri Gümüşyaka Anadolu Lisesi Bahçelievler Yenibosna Lisesi Beykoz Barbaros H. Paşa Endüstri Meslek L. Bağcılar A.N.Kadayıfçıoğlu Kız Meslek Lisesi K.çekmece İMKB Otelcilik ve Turizm Meslek L. Bağcılar Lisesi Bahçelievler Necip Fazıl Kısakürek Lisesi Büyükçekmece Yaşar Acar Fen Lisesi Beylikdüzü Gürpınar İMKB Teknik Lisesi Fatih Samiha Ayverdi Anadolu Lisesi Bağcılar Mehmet Niyazi Altuğ Anadolu Lisesi Silivri Toki Cumhuriyet Anadolu Lisesi

15 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 14 İSZÜ HABER Beylikdüzü Beşir Balcıoğlu Lisesi Başakşehir Birikim Dershanesi Yenibosna Lisesi Çatalca İmam Hatip Lisesi Zeytinburnu İhsan Mermerci Lisesi Beykoz Barbaros H. Paşa Endüstri Meslek L. Bahçelievler Necip Fazıl Kısakürek Lisesi Sultangazi Cumhuriyet Anadolu Lisesi Bahçelievler Yenibosna Lisesi Bağcılar Hikmet Nazif Kurşunoğlu Kız Meslek L. Başakşehir İmam Hatip Lisesi Ümraniye İrfan Koleji Bahçelievler Yenibosna Lisesi Sİlivri Gümüşyaka Anadolu Lisesi Sefaköy Uğur Dershanesi

16 15 İSZÜ HABER İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ Beykoz Belediye Başkanı Çelikbilek Yüksek Lisans Dersimizde Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Üniversitemiz Fen Bilimleri Enstitüsü ne bağlı Kent Çalışmaları ve Yönetimi Yüksek Lisans Programı na konuk olarak, ilçedeki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Adem Esen tarafından verilen Yerel Yönetimlerin Güncel Sorunları dersine katılan Yücel Çelikbilek, 2B arazileri ve Beykoz ilçesindeki çalışmalarla ilgili konuları değerlendirdi. Down Cafe ye Anlamlı Ziyaret Üniversitemiz Çocukça Yaşam Kulübü öncülüğünde bir araya gelen Okul Öncesi Öğretmenliği 1 inci ve 2 nci sınıf öğrencileri, Dünya Down Sendromlular Günü nde anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdi. Şişli de bulunan Down Cafe yi ziyaret eden öğrencilerimiz ve akademisyenlerimiz, oradaki gençlerle keyifli vakit geçirdi. Dünya Down Sendromlular Günü nde bir farklılık yaratmak isteyen öğrencilerimiz, Üniversitemiz Okul Öncesi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Belgin Parlakyıldız, Hemşirelik Bölümü Öğretim üyeleri Doç. Dr. Candan Öztürk ve Yrd. Doç. Dr. Özlem Akman ile birlikte, Down Cafe yi ziyaret etti. Down sendromlu gençlerin çalışmalarını sağlamak amacıyla açılan kafede, yetkililerden detaylı bilgi alındı. Gençlerle iletişim kuran öğrencilerimiz, down sendromlulara dikkat çekilmesi gerektiğini söyledi. İSZÜ, Madrid de Düzenlenen Biyoyararlılık Konferansı nda Üniversitemiz Gıda Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Merve Tomaş İspanya nın Madrid şehrinde, Mart 2013 tarihleri arasında düzenlenen, 2nd International Conference on Food Digestion (2 nci Uluslararası Biyoyararlılık Konferansı) kongresine katıldı. Merve Tomaş ile İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Çapanoğlu, birlikte hazırladıkları, In-Vıtro Bioaccessibility and Antıixidant Capacity of Organic Black Mulberry (Morus Nigra) Juice Following Simulated Gastro-Intestinal Digestion konulu poster sunumunu yaptı. Uluslararası alanda söz sahibi çok sayıda bilim insanını bir araya getiren sempozyumda, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü de yer almış oldu.

17 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 16 İSZÜ HABER Yrd. Doç. Dr. Cansun, Siyaset ve Toplumsal Cinsiyet Konferansı nda Üniversitemiz Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şebnem Cansun, Barselona da düzenlenen, 3 üncü Avrupa Siyaset ve Toplumsal Cinsiyet Konferansı na (3. European Conference on Politics and Gender) katılarak bir sunum yaptı. Üniversitat Pompeu Fabra da, Mart 2013 tarihleri arasında düzenlenen konferansta, Yrd. Doç. Dr. Şebnem Cansun, Türkiye de Kadınların Siyasal Katılımının Algılanmaları: AKP ve CHP Örnekleri başlıklı bildiriyi sundu. İSZÜ Kış Fest Coşturdu Üniversitemiz Sosyal Gençlik ve Sinema Kulübü nün işbirliği ile organize edilen, İSZÜ Kış Fest öğrencilerimizin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Coşkuyla geçen festivalde yapılan karaoke partisi büyük beğeni topladı. Karaoke partisinde İSZÜ nün en güzel şarkı söyleyeninin seçildiği yarışmada, jürilerin oylarıyla, birinciliği Gıda Mühendisliği öğrencimiz Erva Nur Karasu kazandı. Daha sonra Grup Balans sahneye çıktı. Şarkılarıyla katılımcılara eğlenceli dakikalar yaşatan Grup Balans, performansıyla keyif verdi. Sosyal Gençlik Kulübü ve Sinema Kulübü adına gruba katılımlarından dolayı hediye takdim edildi. Restorasyondan Çıkan Osmanlı Zekası Üniversitemiz Mimarlık Kulübü nün koordinasyonunda bir grup öğrencimiz, Nuruosmaniye Camii nde yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde inceleme fırsatı buldu. Nuruosmaniye Camii nin tüm kısımlarında detaylı bir inceleme fırsatı bulan Mimarlık bölümü öğrencilerimiz, restorasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkan bir özelliği de öğrendiler. Çalışmalar sırasında, Nuruosmaniye Camii nin altında büyük bir Su Dengeleme Yapısı (Su Terazisi) ortaya çıkarıldı. Caminin altında bulunan su terazisi, bölgenin yar altı ve yüzeysel sularını topluyor, böylece bölgede diğer yapıların altında su birikmesi önlendiğinde bölgenin su dengesi de kontrol altına alınmış oluyordu. Burada Osmanlı nın çok önemli bir şehircilik anlayışına sahip olduğu ortaya çıkıyor. Geziye katılanlar, restorasyon çalışmalarında nasıl bir emek harcandığına da şahit oldular. Cami içerisindeki eserle, büyük bir özenle, bisturi ile iğne oyası yapar gibi temizleniyor ve ortaya çıkarılıyor. Ayrıca Nuruosmaniye Cami nin diğer bir özelliği de günümüzde kullanılan radye temel uygulamasının, 258 yıl önce burada uygulanmış olmasıdır.

18 17 İSZÜ HABER İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ İSZÜ Gıda Güvenliği Gıda güvenliği tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insan yaşamında en güncel konulardan biridir. Toplumun her kesiminde insanlar sağlıklı ve kaliteli gıdalar ile yeterli ve dengeli olarak beslenmelidir. Birçok öğrencinin okuduğu, barındığı ve akademik-idari birçok personelin çalıştığı Üniversitelerde sağlıklı beslenme ve gıda güvenliği konusunda alınan önlemlerin yeterli olmadığı görülmektedir. Üniversitelerin çoğunda yiyecek içecek hizmetleri sözleşmeli olarak özel firmalara yaptırılmakta ve gıda güvenliği ve kalitesi ile ilgili alınan önlemler firma imkanları ile sınırlı kalmaktadır. Aile ortamından uzaklaşan birçok üniversite öğrencisinin değişen yaşam şekillerine bağlı olarak beslenme şekilleri de değişmekte ve bu durum üniversite öğrencisinin zihinsel ve fiziksel durumu ile okul performansını da dolaylı olarak etkileyebilmektedir. Yapılan araştırmalarda, öğrencilerin genellikle öğünlere dikkat etmeden, sandviç ve simit gibi yiyecekleri daha çok tükettikleri, beslenme bilinçsizliği ve ekonomik zorluklar nedeni ile yetersiz ve dengesiz beslendikleri, ayrıca yurtlarda kalan öğrencilerin kötü hijyen şartları nedeni ile sağlıklı beslenmedikleri ve sadece karınlarını doyurdukları tespit edilmiştir. Üniversite ortamında sunulan gıdaların sağlıklı ve kaliteli olması üniversite çatısı altında bulunan öğrenci ve personelin sağlığı ve performansı açısından çok önem taşımaktadır. Tüketime sunulan gıdalar kalitesiz, bekletilmiş, bozulmuş olmamalı ve hiçbir şekilde gıda kökenli bir hastalığa neden olmamalı, aksine lezzetli, doyurucu, besleyici ve hijyen açısından güvenilir olmalıdır. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesine bağlı Gıda Mühendisliği Bölümü ile üniversitemizdeki yiyecek ve içecek hizmetlerinin öğrenci ve personelimize yakışır şekilde kaliteli ve sağlıklı olmasını sağlamak için bu web sayfası tasarlanmış ve uygulamaya konulmuştur. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesine bağlı Gıda Mühendisliği Bölümü ile üniversitemizdeki yiyecek ve içecek hizmetlerinin öğrenci ve personelimize yakışır şekilde kaliteli ve sağlıklı olmasını sağlamak için Gıda Güvenliği çalışmaları uygulamaya konulmuştur. Detaylı bilgi için web sitemizden Gıda Güvenliği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

19 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 18 İSZÜ HABER Küresel rekabetin artması, geleceğin yönetici ve işletmecilerinin profesyonelce bilgilenmiş ve donatılmış girişimci kişiler olmasını gerektirmektedir. Bu nedenle bir işletme eğitimi programı, ulusal ve uluslararası piyasadaki değişen koşullar dikkate alınarak hazırlanmalıdır. İşletme Bölümü, dünyada hızla gelişmekte olan ekonomi ve işletme alanında yeni arayış ve uygulamaları takip eden, değişime açık bir bölüm olmalı, gerçek anlamda modern işletme eğitimi vermeyi kendisine amaç edinmeli, esnek bir düşünce yapısına sahip ve giderek artan küresel rekabete uyum sağlayabilen öğrencilerin yetiştirilmesini hedeflemelidir. Bölümümüz, genç bir bölüm olmakta birlikte başarılarını akademik alanda kanıtlamış akademisyenlerden ve iş hayatının başarılı uygulayıcılarından oluşan deneyimli akademik kadrosuyla öne çıkmaktadır. İşletme (İngilizce) Bölümü, küresel bakış açısına sahip ve İngilizce seviyesi mükemmel olan işletmeciler yetiştirmektedir. Bölümümüzün eğitim dilinin İngilizce olması, yabancı öğrencilerin de bölümümüze rağbet İşletme (İngilizce) Prof. Dr. Ömer İNAN İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekan V. göstermesinde etkili bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte, yurtdışı öğrenci değişimi programları vasıtasıyla da öğrencilerimizin uluslararası etkileşimin eğitimsel, sosyal ve kültürel faydalarından yararlanmaları sağlanmaktadır. İşletmecilik öğretiminin temel amacı, ekonomik örgütlenmelerin içerdiği karmaşa, değişim dinamiği, yenileşme zorunlulukları ve stratejik üstünlük elde etme çabalarının oluşturduğu ortamla başa çıkabilecek insan gücünü yetiştirmektir. Bu nedenle, tasarlanan öğretim programı insan ilişkileri, psikolojik çözümleme, toplumsal-örgütsel değişmeden başlamakta ve giderek karmaşık sayısal-istatistiksel verileri etkili bir biçimde kullanmayı öngören birçok değişik ders grubunu içermektedir. Öğretim programı çerçevesinde işletme öğrencileri, niteliksel ve niceliksel düşünme, sorun çözme ve karar verme becerileri yanı sıra, mesleki açıdan gerekli İngilizce bilgisi ve bilgisayar kullanım becerileriyle de donatılmaktadırlar. Öğretim programı, 2000 li yıllardaki Türkiye nin gereksinme duyduğu yaratıcı, yenilikçi, sorun çözücü, üretken, ileri görüşlü ve lider nitelikli yöneticileri yetiştirmeyi amaçlamaktadır. BÖLÜMLERİMİZİ TANIYALIM İMTİYAZ SAHİBİ İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Adına Prof. Dr. Adem ESEN (Rektör) İLETİŞİM Halkalı - Küçükçekmece İSTANBUL T: (pbx) F: / Yayın Türü: Süreli Yayın Ayda Bir Yayınlanır

20

Uluslararası Konferanslar Serisi Başladı

Uluslararası Konferanslar Serisi Başladı İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ ARALIK 2013 YIL 2 SAYI 18 www.iszu.edu.tr Uluslararası Konferanslar Serisi Başladı Mehmet Âkif ve Gölgeler Bilgi Şöleni İngilizce Münazara Etkinliği

Detaylı

01 EKİM 2013-15 HAZİRAN 2014

01 EKİM 2013-15 HAZİRAN 2014 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ EKİM 2013 YIL 2 SAYI 16 www.iszu.edu.tr 01 EKİM 2013-15 HAZİRAN 2014 Küçük Kâşifler, Yaratıcı Hayaller Projesi İSZÜ de Kültürlerarası Yetkinlik Çalıştayı

Detaylı

ORTAÖĞRETİMDEN YÜKSEKÖĞRETİME SORUNLAR ve ÇÖZÜM ÖNERİLERİ PANELİ ÜNİVERSİTEMİZDE GERÇEKLEŞTİ

ORTAÖĞRETİMDEN YÜKSEKÖĞRETİME SORUNLAR ve ÇÖZÜM ÖNERİLERİ PANELİ ÜNİVERSİTEMİZDE GERÇEKLEŞTİ İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ KASIM 2013 YIL 2 SAYI 17 www.iszu.edu.tr ORTAÖĞRETİMDEN YÜKSEKÖĞRETİME SORUNLAR ve ÇÖZÜM ÖNERİLERİ PANELİ ÜNİVERSİTEMİZDE GERÇEKLEŞTİ Yeni Rektörümüz

Detaylı

İZÜ de Lale Zamanı. Milli Şairimiz Mezun Olduğu Okulda Anıldı Kadınlar İş Hayatındaki Deneyimlerini Anlattı İZÜ Siyaset Akademisi Tüm Hızıyla Sürüyor

İZÜ de Lale Zamanı. Milli Şairimiz Mezun Olduğu Okulda Anıldı Kadınlar İş Hayatındaki Deneyimlerini Anlattı İZÜ Siyaset Akademisi Tüm Hızıyla Sürüyor İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ MART 2014 YIL 3 SAYI 21 www.izu.edu.tr İZÜ de Lale Zamanı Milli Şairimiz Mezun Olduğu Okulda Anıldı Kadınlar İş Hayatındaki Deneyimlerini Anlattı İZÜ

Detaylı

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ MAYIS 2014 YIL 3 SAYI 23 www.izu.edu.tr

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ MAYIS 2014 YIL 3 SAYI 23 www.izu.edu.tr İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ MAYIS 2014 YIL 3 SAYI 23 www.izu.edu.tr TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu Öğrencilerimizle Buluştu Ürdün ün Önde Gelen Üniversiteleriyle Akademik

Detaylı

Öğrencilerimizin Gözünden İZÜ

Öğrencilerimizin Gözünden İZÜ İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ KASIM 2014 YIL 3 SAYI 25 www.izu.edu.tr Öğrencilerimizin Gözünden İZÜ Rektörümüz MÜSİAD 18. Uluslararası İş Forumu na Katıldı İstanbul Valisi Vasip Şahin

Detaylı

Asil Geçmişten Aydınlık Geleceğe: İZÜ KAMPÜS

Asil Geçmişten Aydınlık Geleceğe: İZÜ KAMPÜS İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ OCAK 2014 YIL 3 SAYI 19 www.izu.edu.tr Asil Geçmişten Aydınlık Geleceğe: İZÜ KAMPÜS Uluslararası Konferanslar Serisi, İZÜ de başladı. Gıda Mühendisliği

Detaylı

Tarih ve Doğayla İç İçe Eğitim

Tarih ve Doğayla İç İçe Eğitim İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ MAYIS 2013 YIL 2 SAYI 14 www.iszu.edu.tr Tarih ve Doğayla İç İçe Eğitim 2.Bahar Şenliği Coşkusu İSZÜ Dragon Boat Yarışlarında Üçüncü Oldu Günay, Üniversite

Detaylı

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ ARALIK 2014 YIL 3 SAYI 26 www.izu.edu.tr. İZÜ de Kar Vakti

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ ARALIK 2014 YIL 3 SAYI 26 www.izu.edu.tr. İZÜ de Kar Vakti İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ ARALIK 2014 YIL 3 SAYI 26 www.izu.edu.tr İZÜ de Kar Vakti İZÜ Siyaset Akademisi, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile Başladı O Artık Bizden Biri:

Detaylı

Sancaktepe Belediyesi ile İşbirliği. İZÜ Siyaset Akademisi Faik Tunay ı Konuk Etti Bir Eylem Adamı Malcolm X İZÜ Siyaset Akademisi 3; Savcı Sayan

Sancaktepe Belediyesi ile İşbirliği. İZÜ Siyaset Akademisi Faik Tunay ı Konuk Etti Bir Eylem Adamı Malcolm X İZÜ Siyaset Akademisi 3; Savcı Sayan İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ OCAK 2015 YIL 4 SAYI 27 www.izu.edu.tr Sancaktepe Belediyesi ile İşbirliği İZÜ Siyaset Akademisi Faik Tunay ı Konuk Etti Bir Eylem Adamı Malcolm X İZÜ

Detaylı

Tarih ve Doğa ile İç İçe Eğitim

Tarih ve Doğa ile İç İçe Eğitim İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ ŞUBAT 2014 YIL 3 SAYI 20 www.izu.edu.tr Tarih ve Doğa ile İç İçe Eğitim Yeni Logomuz Öğrencilerimiz Tarafından Belirlendi 28 Şubat Süreci ve Günümüz

Detaylı

Girişimcilik Ödülü Kampüsümüzde Sahibini Buldu İSZÜ Sosyal Bilimler Dergisi Çıktı Bölümlerimizi Tanıyalım: Mimarlık

Girişimcilik Ödülü Kampüsümüzde Sahibini Buldu İSZÜ Sosyal Bilimler Dergisi Çıktı Bölümlerimizi Tanıyalım: Mimarlık İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ OCAK 2013 YIL 2 SAYI 11 www.iszu.edu.tr Girişimcilik Ödülü Kampüsümüzde Sahibini Buldu İSZÜ Sosyal Bilimler Dergisi Çıktı Bölümlerimizi Tanıyalım: Mimarlık

Detaylı

2014-2015 Akademik Yılı Başladı

2014-2015 Akademik Yılı Başladı İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ EYLÜL-EKİM 2014 YIL 3 SAYI 24 www.izu.edu.tr 2014-2015 Akademik Yılı Başladı Saraybosna da Birinci Dünya Savaşı, Osmanlı Devleti ve Balkan Konferansı

Detaylı

sunuş İSTANBUL DAN DÜNYA YA AÇILAN YENİ NESİL DEVLET ÜNİVERSİTESİ

sunuş İSTANBUL DAN DÜNYA YA AÇILAN YENİ NESİL DEVLET ÜNİVERSİTESİ . sunuş İSTANBUL DAN DÜNYA YA AÇILAN YENİ NESİL DEVLET ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELER Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Edebiyat Fakültesi Fen Fakültesi Hukuk Fakültesi Siyasal Bilgiler

Detaylı

HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 8 HAZİRAN 2013 ÜNİVERSİTEMİZDE. UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ (HUZEM) KURULUYOR

HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 8 HAZİRAN 2013 ÜNİVERSİTEMİZDE. UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ (HUZEM) KURULUYOR www.hitit.edu.tr HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 8 HAZİRAN 2013 ÜNİVERSİTEMİZDE UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ (HUZEM) KURULUYOR Kısa adı HUZEM olan Hitit Üniversitesi Uzaktan

Detaylı

à Başkent Konya Hastanesi ne Bir Ödül Daha

à Başkent Konya Hastanesi ne Bir Ödül Daha 14 2015 à Türk Yunan İlişkilerinde Medyanın Rolü Türk ve Yunan medya kuruluşları arasında karşılıklı anlayış ve işbirliği temelinde çeşitli konularda medya aracılığı ile sürdürülebilir bir diyalog geliştirmeyi

Detaylı

2013 SAYI: 7. à Türkiye de Karaciğer Naklinin 25. Yılı. Başkent Üniversitesi Bülten

2013 SAYI: 7. à Türkiye de Karaciğer Naklinin 25. Yılı. Başkent Üniversitesi Bülten 2013 SAYI: 7 à Türkiye de Karaciğer Naklinin 25. Yılı Prof. Dr. Mehmet Haberal, 8 Aralık 1988 tarihinde kadavradan alınan karaciğeri başarılı bir ameliyatla Fuat Koç adlı bir gence naklederken yalnızca

Detaylı

PROF. DR. REHA METiN ALKAN

PROF. DR. REHA METiN ALKAN PROF. DR. REHA METiN ALKAN Değerli Okurlar, Anadolu'nun parlayan yıldızlarından biri olmak için kurulan Üniversitemiz, 2006 yılında başladığı yolculuğuna, bugün 11 binden fazla öğrencisi ve sayısı 800

Detaylı

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2011 2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU. www.iszu.edu.tr

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2011 2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU. www.iszu.edu.tr İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2011 2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU www.iszu.edu.tr İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2 2011 2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU Yazışma Adresi:

Detaylı

Başkent Üniversitesi Mezuniyet Töreni Coşku İle Yapıldı

Başkent Üniversitesi Mezuniyet Töreni Coşku İle Yapıldı 11 2014 Başkent Üniversitesi Mezuniyet Töreni Coşku İle Yapıldı Başkent Üniversitesi, 23 27 Haziran tarihleri arasında arka arkaya düzenlediği Mezuniyet Töreni ile 2013 2014 eğitim öğretim yılı yükseklisans,

Detaylı

2012-2013 Akademik Yılı Bahar Dönemi Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi

2012-2013 Akademik Yılı Bahar Dönemi Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi YIL:4 SAYI:41 HAZİRAN - TEMMUZ 2013 ÜCRETSİZDİR 2012-2013 Akademik Yılı Bahar Dönemi Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi 36 farklı ülkeden yaklaşık 1500 öğrencisinin diplomalarını alması ile bir kez daha

Detaylı

üniversitemizde myo larda kalite: mevcut durum, sorunlar ve Çözüm önerileri konulu ulusal konferans GerÇekleŞTİrİldİ

üniversitemizde myo larda kalite: mevcut durum, sorunlar ve Çözüm önerileri konulu ulusal konferans GerÇekleŞTİrİldİ www.hitit.edu.tr HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 16 MART 2014 alaca myo Gıda İŞleme Bölümü Beyaz peynir üretti üniversitemizde myo larda kalite: mevcut durum, sorunlar ve Çözüm önerileri konulu

Detaylı

Hayrünnisa Gül. Çocuğa yapılan yatırım en önemli yatırımdır. Çınaraltında Hoş Bir Sada. Niçin Yaşam Becerileri Merkezi? Hakkı Haykırış: Çanakkale

Hayrünnisa Gül. Çocuğa yapılan yatırım en önemli yatırımdır. Çınaraltında Hoş Bir Sada. Niçin Yaşam Becerileri Merkezi? Hakkı Haykırış: Çanakkale ÇINAR KOLEJİ KÜLTÜR-EDEBİYAT DERGİSİ YIL 18 SAYI 18 HAZİRAN 2013 Çocuğa yapılan yatırım en önemli yatırımdır. Hayrünnisa Gül Röportaj Bir Dünya Projesi Niçin Yaşam Becerileri Merkezi? Çınaraltında Hoş

Detaylı

HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 2 ARALIK 2012 DEVAM EDİYORUZ!

HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 2 ARALIK 2012 DEVAM EDİYORUZ! www.hitit.edu.tr TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan KAÇALİN Üniversitemizde Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan KAÇALİN, Üniversitemizin davetlisi olarak Çorum a geldi. makamında ziyaret eden

Detaylı

Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı Törenle Açıldı

Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı Törenle Açıldı YIL:4 SAYI:38 MART 2013 ÜCRETSİZDİR Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı Törenle Açıldı Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı 18 Şubat 2013 tarihinde, saat 12:00 de gerçekleştirilen törenle açıldı.

Detaylı

DAÜ Hızla Büyümeye Devam Ediyor

DAÜ Hızla Büyümeye Devam Ediyor D O Ğ U A K D E N İ Z Ü N İ V E R S İ T E S İ YIL:5 SAYI:49 MAYIS - HAZİRAN 2014 ÜCRETSİZDİR DAÜ Hızla Büyümeye Devam Ediyor 2014 2015 Akademik Yılı nda eğitim hayatına başlayacak olan Eğitim Fakültesi,

Detaylı

à Başkent Üniversitesi Anadolu Osb Polikliniği Açıldı à Bilimin Işığı, Astana da Parladı

à Başkent Üniversitesi Anadolu Osb Polikliniği Açıldı à Bilimin Işığı, Astana da Parladı 15 2015 à Bilimin Işığı, Astana da Parladı Türkiye ve Dünya da bir çok ilkin altına imza atmış olan isim; Prof. Dr. Mehmet Haberal ın 14 Aralık 2014 de kurduğu Türk Dünyası Transplantasyon Derneği nin,

Detaylı

Başkan dan ENSAR BÜLTENİ

Başkan dan ENSAR BÜLTENİ ENSAR BÜLTENİ 2013 Haziran/Aralık 3 Başkan dan Yüz Yıllık Çınar: İmam Hatip Okulları İmam Hatip Okulları, yüz yılın ardından bugün eğitim sistemimiz içerisinde önemli bir yere sahip bulunuyor. Geçirdiği

Detaylı

Bir Kampüs Üniversitesi. 1. Bahar Şenliği Arap Baharı ve Türkiye İlim Yayma Mezunları Buluşması

Bir Kampüs Üniversitesi. 1. Bahar Şenliği Arap Baharı ve Türkiye İlim Yayma Mezunları Buluşması İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ MAYIS 2012 YIL 1 SAYI 5 www.iszu.edu.tr Bir Kampüs Üniversitesi 1. Bahar Şenliği Arap Baharı ve Türkiye İlim Yayma Mezunları Buluşması 01 İSZÜ HABER

Detaylı

SEVİNÇ ÇOKUM ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTU PROF. DR. RHOADS MURPHEY NİN KONFERANSLARI İLGİ GÖRDÜ NEVRUZ ÜNİVERSİTEMİZDE COŞKUYLA KUTLANDI

SEVİNÇ ÇOKUM ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTU PROF. DR. RHOADS MURPHEY NİN KONFERANSLARI İLGİ GÖRDÜ NEVRUZ ÜNİVERSİTEMİZDE COŞKUYLA KUTLANDI SEVİNÇ ÇOKUM ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTU HİTİTSEM1 Yaşında PROF. DR. RHOADS MURPHEY NİN KONFERANSLARI İLGİ GÖRDÜ Sayfa 15 Sayfa 18 Sayfa 21 www.hitit.edu.tr HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 17

Detaylı