ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI"

Transkript

1 ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI AYDIN MUŞ İLİ GELİŞİM PLANI PLANI ( )

2

3

4

5 ÖNSÖZ GENEL BİLGİLER TARİHÇE COĞRAFİ KONUMU İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ NÜFUS EĞİTİM DURUMU EKONOMİK FAALİYETLER STRATEJİK ÖNEMİ MEVCUT DURUM VE POTANSİYEL SU VE SU YAPILARI ORMANCILIK VE ÇÖLLEŞMEYLE MÜCADELE DOĞA KORUMA VE KORUNAN ALANLAR METEOROLOJİ YATIRIMLAR VE HİZMETLER SU VE SU YAPILARI ORMANCILIK VE ÇÖLLEŞMEYLE MÜCADELE DOĞA KORUMA VE KORUNAN ALANLAR METEOROLOJİ... 80

6

7

8 Aydın Gelişim Planı 1 ÖNSÖZ İçinde bulunduğumuz yüzyıl, pek çok imkânı insanlığın hizmetine sunarken diğer taraftan tabii kaynakları ve çevresel değerler üzerindeki baskıyı arttırmaktadır. Tabii kaynaklarımızın başında yer alan orman ve su kaynaklarımız koruma kullanma dengesi gözetilerek işletilmekte ve insanlarımızın hizmetine sunulmaktadır. Ülkemizin önemli ziraat, hayvancılık, turizm merkezlerinden biri olan ve kalkınmada öncelikli illerimiz arasında yer alan Aydın İl inde, tabii kaynakların korunması ve geliştirilmesinin yanı sıra projelendirilen yatırımların hızla tamamlanması bölge açısından büyük önem arz etmektedir. Planlı yatırımlar bir bölgenin, bir ilin gelişimine hız kazandırmaktadır. Bu minvalde planlı, nereye ulaşmak istediğini bilen, hedef ve faaliyetlerini belirlemiş ve bu hedeflere ulaşmak için stratejisini ortaya koymuş bir teşkilat olarak Aydın İl ine ve halkına faydalı hizmetler sunmanın gayreti içerisindeyiz. Bu minvalde Bakanlığımız birimlerinin görev ve sorumlulukları dâhilinde, Aydın İlinin potansiyelini ortaya koyan, mevcut ve gelecekte yapılması planlanan iş, faaliyet ve projelerden teşekkül eden dönemi Aydın İli Gelişim Planı nın ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni eder, desteklerini esirgemeyen ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Prof. Dr. Veysel EROĞLU Orman ve Su İşleri Bakanı

9 2 Aydın Gelişim Planı

10 Aydın Gelişim Planı 3 1 GENEL BİLGİLER Tarihçe Aydın; çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış, Antik Çağda Afrodisias, Milet, Didyma, Nysa, Priene, Makinesi gibi önde gelen kentlerdir. Bugünkü Aydın; Tralleis Kenti ile birlikte MÖ 2500 yılında Hititler zamanında gelişmiş, 8. yüzyılda Lydia zamanında da en parlak çağını yaşamıştır. Selçuklularla birlikte Türk uygarlığının kültür varlığı ve eserleriyle donatılmıştır. Aydınoğluları zamanında şehrin adı Aydın Güzel Hisarı olmuş, daha sonra Aydın adını almıştır de İzmir, Saruhan (Manisa), Menteşe (Muğla), Antalya, Isparta sancaklarını kapsayan eyaletin merkezi olan Aydın, Kurtuluş Savaşından sonra 1923 yılında müstakil vilayet olmuştur.

11 4 Aydın Gelişim Planı Coğrafi Konumu Aydın, Anadolu'nun batısında, Ege Bölgesi'nin güneybatı kesiminde kıyı Ege bölümündedir. Kuzeyinde İzmir, Manisa, doğusunda Denizli, güneyinde Muğla ve batısından Ege Denizine açılır. Kuzey ve güneyi dağlık, engebelidir, iki bölüm arasında iki yandan faylarla sınırlanmış ve sonradan alüvyonlarla örtülmüş genç bir çöküntü alanı olan Büyük Menderes ovası yer alır. 1. derece deprem alanı olan bölge birçok kez yıkıcı depremlere maruz kalmıştır. Aydın iline bağlı 16 ilçe bulunmaktadır. Bunlar; Bozdoğan, Buharkent, Çine, Didim, Germencik, İncirliova, Karacasu, Karpuzlu, Koçarlı, Köşk, Kuşadası, Kuyucak, Nazilli, Söke, Sultanhisar ve Yenipazar'dır. İklim ve Bitki Örtüsü Aydın ilinde Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlı ve ılık geçer. Senelik sıcaklık ortalaması C'dir. Kuzey rüzgârları sebebiyle Akdeniz bölgesine göre daha serindir. Senelik yağış miktarı mm arasındadır. İl yüzölçümünün % 40'a yakını orman ve makilerle kaplıdır. Ormanlarda, meşe, çınar, kızılçam, karaçam, fıstıkçamı, ıhlamur, kuruyemiş, delice, dişbudak, defne ve kestane oldukça fazladır. Ovalarında ise her çeşit meyve, sebze ve tarım ürünleri yetişir. 806 bin 715 hektar mera ve çayır, 250 bin hektar orman, 6722 hektar göl ve bataklık ile 109 bin 600 hektar tarıma müsait olmayan toprak mevcuttur.

12 Aydın Gelişim Planı 5 Nüfus Aydın ili toplam nüfusu kişi olup bu nüfusun yerleşim yerleri bakımından sınıflaması aşağıdaki şekildedir. İl/İlçe merkezi Belde/Köy Toplam Toplam Erkek Kadın Toplam Erkek Kadın Toplam Erkek Kadın Aydın Kaynak: TUIK, 2012 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Nüfusun ilçeler bazındaki dağılımı ise şu şekildedir; İl/İlçe merkezi Belde/Köy Toplam Toplam Erkek Kadın Toplam Erkek Kadın Toplam Erkek Kadın Merkez Bozdoğan Buharkent Çine Didim Germencik İncirliova Karacasu Karpuzlu Koçarlı Köşk Kuşadası Kuyucak Nazilli Söke Sultanhisar Yenipazar Toplam Eğitim Durumu Aydın ilinde öğretim yılı bilgileri itibariyle 34 okul öncesi kurum, 464 ilköğretim okulu, 9 özel eğitim okulu, 100 genel ve meslek lisesi olmak üzere toplam 607 okul bulunmaktadır. Bu okullarda; derslik bulunmakta olup öğrenci öğrenim görmekte ve öğretmen görev yapmaktadır. İlde yükseköğretim kurumu olarak Adnan Menderes Üniversitesi bulunmakta olup, üniversite 1993 yılında eğitime başlamıştır. Üniversitede 7 Fakülte, 4 Yüksekokul, 3 Enstitü, 13 Meslek Yüksek Okulu, 1 Devlet Konservatuarı ile 11 Araştırma ve Uygulama Merkezi olmak üzere 39 birimde eğitim-öğretim, araştırma, yayın ve danışmanlık hizmetlerini sürdürmektedir. Üniversitede akademik personel görev yapmakta olup öğrenci öğrenim görmektedir.

13 6 Aydın Gelişim Planı Ekonomik Faaliyetler Aydın ilinin ekonomisi tarım, tarıma dayalı sanayi ve turizme dayanmaktadır. Nüfusun % 71'i tarımla uğraşmaktadır. Ulaşım kolaylığı, iklim ve tabii güzelliklerin ve tarihi eserlerin fazla olması sebebiyle ilde turizm oldukça gelişmiştir.

14 Aydın Gelişim Planı 7 Tarım Aydın ilinin ovaları çok bereketlidir. Modern tarım araçları, gübreleme ve sulama ile verim daha da artmıştır. Türkiye'de incir üretiminde birinci, pamuk ve zeytin üretiminde ikincidir. Başlıca tarım ürünleri saf pamuk, çiğil pamuk, buğday, arpa, patates, ayçiçeği, mısır, tütün ve susamdır. Aydın'da meyvecilik ve sebzecilik oldukça önemlidir. Tarıma elverişli arazinin yarısı meyve ve sebzecilik için ayrılmıştır. 2,5 milyon incir, 15 milyon zeytin, 1 milyona yakın turunçgil ağacı ile meyvecilik oldukça ileridir. Senede 110 bin ton incir, 110 bin ton zeytin ve 45 bin ton üzüm elde edilir. Ayrıca badem, ceviz, armut, kavun, karpuz, kestane, vişne, kiraz, kayısı, erik, elma, antep fıstığı ve her çeşit meyve yetişir. Sebzecilik, seracılık ve turfanda sebzecilik çok gelişmiştir. Seralar, jeotermal enerji ile ısıtılmaktadır. Senede ortalama 25 bin ton pırasa, 25 bin ton lahana, 60 bin ton patlıcan, 120 bin ton domates, 60 bin ton biber ve 40 bin ton soğan yetiştirilir. Hayvancılık Aydın ilinde bitki örtüsü ve iklimin elverişliliği ile hayvancılık gelişmiştir. Fakat meralar gittikçe azalmaktadır. Koyun, kıl keçisi ve sığır beslenir. Arıcılık gelişmekte olup, arı kovan sayısı 70 bine yükselmiştir. Tavukçuluk da bazı bölgelerde önem arz etmektedir. Madenler Maden bakımından zengin değildir. Sadece az miktarda linyit ve zımpara taşı çıkar. Bundan değirmen taşı imal edilir. Cıva, antimon, baryum, demir, kuvars, amyant, magnezyum ve talk madenleri bulunmuş fakat işletilmemektedir. Enerji Sıcak yeraltı suları seracılıkta kullanılır. Kemer hidroelektrik santralı vasıtasıyla senede 150 milyon kilovat saat, muhtelif küçük enerji santrallerinde beş milyon kilovat saat elektrik enerjisi istihsal edilmekte olup, enterkonnekte sisteme bağlıdır. Sanayi Aydın'da tarıma dayalı sanayi daha gelişmiştir. Yağ ve sabun, konserve ve dokuma fabrikaları vardır. Başlıcaları; Söke İplik Fabrikası, Nazilli İplik Fabrikası, Nazilli Basma Fabrikası ve Aydın Tekstil İplik Dokuma İşletmesidir. Bunların dışında Koçarlı Alüminyum Profil ve Boru Fabrikası, oto yedek parçaları ve dondurma makinesi imal eden fabrikalar, tarım aletleri, çimento, tuğla, kiremit ve mobilya imal eden işletmeler mevcuttur. Turizm Turizm, tarımdan sonraki ikinci önemli gelir kaynağıdır. Aydın İlinde Aydın Müzesi ve buna bağlı Yörük Ali Efe Etnografya Müzesi, Afrodisias Müzesi ve buna bağlı Karacasu Etnografya Müzesi, Milet Müzesi, Çine Kuva-i Milliye Müzesi, Çine Arıcılık Müzesi ve Nazilli Etnografya Müzesi olmak üzere 8 müze ile 21 önemli ören yeri mevcuttur. Ulaşım Ege sahilini takip eden E-24 karayolu Aydın'dan geçer. Aydın komşu il merkezlerine karayolu ile bağlı olup merkez ilçeyi diğer ilçe ve köylere bağlayan yollar iyi kalitededir. İlden Denizli, Aydın, İzmir demiryolu geçmektedir. Deniz ulaşımı konusunda Aydın'a ait Kuşadası limanı önemli bir yere sahiptir.

15 8 Aydın Gelişim Planı Stratejik Önemi Aydın; Doğu Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu üçgeninin tam ortasında yer alan, Türkiye'nin tarım, sanayi ve dış ticaret ile turizm faaliyetlerinin bir arada bulunduğu, ekonomisi en gelişmiş bölgelerden olan Ege Bölgesi içindedir. Aydın ili ilk çağlardan beri verimli toprakları, elverişli, iklimi, ticaret yolları üzerinde bulunması nedeniyle önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Tarihi süreç içerisinde çeşitli uygarlıklara beşiklik etmiştir. Günümüzde de tarımsal faaliyetlerin yoğunluğu ve çeşitliliği, turizm olanaklarına sahip bulunması İl in önemini giderek artırmaktadır.

16 Aydın Gelişim Planı 9 2 MEVCUT DURUM VE POTANSİYEL Su ve Su Yapıları Aydın ili su kaynakları yönünden zengindir. İldeki su kaynaklarının yıllık akım miktarları ve su yüzeyi alanları aşağıdaki gibidir; Yerüstü Suları: (İl çıkısı toplam ortalama akım) : hm3 /yıl Büyük Menderes Nehri : hm3 /yıl Yeraltı suları: (İldeki toplam emniyetli rezerv) : 292 hm3 /yıl Toplam su potansiyeli : hm3 /yıl Doğal göl yüzeyleri : Bafa gölü : ha Azap gölü : 123 ha Serçin gölü : 673 ha Toplam: ha Baraj rezervuarı yüzeyleri : Kemer Barajı : ha Topçam Barajı : 418 ha Karpuzlu-Yaylakavak Barajı : 99,1ha Toplam: 1 675,1ha Gölet rezervuarı yüzeyleri : Germencik-Hıdırbeyli Göleti : 37,2 ha Çine-Akçaova Göleti : 29,5 ha Çine Çatak Göleti : 18,8 ha Koçarlı Karacaören Göleti : 9,35 ha Toplam: 94,85 ha Akarsu yüzeyleri : Büyük Menderes nehri : ha İldeki toplam su yüzeyi alanı 8 126,95 ha dır.

17 10 Aydın Gelişim Planı İçme Suyu Potansiyeli Aydın ili ile civar yerleşim yerlerinin mevcut su kaynakları toplamı 52,35 milyon m3/yıl olup içme suyu kaynakları toplamı 14,2 milyon m3/yıl dır. İkizdere Barajı ve Tabakhane Deresinden alınacak su içme suyu tesisleri ile şehrin 2050 yılına kadar olan su ihtiyacı karşılayabilecek kapasitededir km² yüzölçümü ve nüfusa sahip Aydın il merkezinin yılda 72,6 milyon m³ içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak olan Aydın içme suyu tesislerinin inşaatı devam etmektedir. Nazilli ve yöresinin yılda 10,73 milyon m3 içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak olan içme suyu tesisleri, Kuşadası Söke ve Yöresinin yılda 20,75 milyon m³ içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Sarıçay Barajı ve içme suyu tesisleri ile Didim-Akbük ve Yöresinin yılda 7,84 milyon m3 içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Beşparmak Barajı ve içme suyu tesislerinin proje çalışmaları devam etmektedir dekar sahayı sulama suyuna kavuşturacak olan Bozdoğan Ovası Sulaması İkmali Sağ Sahil, dekar araziyi sulayacak olan Dalama Sulaması, dekar sahayı sulayacak olan Çine Sulaması, dekar araziyi sulayacak olan Koçarlı Bağası Sulaması, dekar araziyi sulayacak olan Yenice Ovası Sulaması ve 3600 dekar sahayı sulayacak olan Esençay Sulaması 2014 yılı inşaat programına alınmıştır. 58 adet taşkın koruma tesisinin inşaat ve proje çalışmaları devam etmektedir. Göl-Su projesi kapsamında yer alan 19 adet göletten 7 adedinin inşaatı, 6 adedinin proje çalışmaları, 6 adedinin ise planlama çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca; 16 adet gölette inceleme çalışması devam etmektedir. Göl-Su Projesi Kapsamında 34 Adet Tesis İnşaa Ediyoruz, Bu Tesislerle Toplam Dekar Araziyi Sulamaya Açıyoruz..

18 Aydın Gelişim Planı 11 Havza Koruma Eylem Planı Tedbirleri Aydın İli Büyük Menderes Havzasında yer almaktadır. Büyük menderes Havza Koruma Eylem Planı 2010 yılında Mülga Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanmıştır. Ayrıca Büyük Menderes Taslak Nehir Havza Yönetim Planı 2010 yılında Mülga Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanmıştır. Coğrafi özellik itibarı ile Büyük Menderes Havzası, Yukarı B. Menderes ve Aşağı B. Menderes Havzası olarak mütalaa olunur ve toplam km² lik bir yağış alanını ifade eder. Bu rakamın akışa geçen miktarı, B. Menderes Nehri nin su verisini oluşturmaktadır. Aydın ilinde dekar tarıma elverişli arazi, dekar sulanabilir ve dekar ekonomik olarak sulanabilir arazi bulunmaktadır yılları arasında tamamlanan sulama tesisleri ile dekar zirai arazi sulamaya açılmıştır. Ayrıca dekar arazinin sulama suyu depolama tesisi hazırdır. Tamamlanan 43 adet dere ıslahları ile 57 yerleşim yeri, dekar arazi taşkın zararlarından korunmuştur.

19 12 Aydın Gelişim Planı Ormancılık ve Çölleşmeyle Mücadele Aydın İlinin ormanlık alanı dekar olup, yüzölçümünün % 39 unu oluşturmaktadır. Aydın İli ormanlarının %50 si normal, %50 si bozuk ormanlardan oluşmaktadır. Ormanlar kızılçam, fıstıkçamı, karaçam, kestane, meşe türlerinden oluşmaktadır. İlde 2012 yılında dekar ormanlık alanda ve 17 işletme şefliğinde amenajman planı yapılmıştır. Böylece orman alanlarının tamamının amenajman planı yenilenmiştir. Aydın İli ne yılları arasında; 203 km yeni yol, 126 km büyük onarım, 35 km üst yapı, 346 km sanat yapısı olmak üzere 710 km yol yatırım faaliyeti yapılmıştır. ORKÖY çalışmaları kapsamında döneminde; Ekonomik nitelikli kredilerden 756 aileye TL kredi desteği sağlanmıştır. İlde yılları arasında; 1 adet bal ormanı, 3 adet şehir ormanı, 9 adet mesire yeri açılmıştır. Yakacak odun üretimi Ster, endüstriyel odun üretiminin ise m 3 gerçekleşmiştir yılında, Erozyonla Mücadele Eylem Planı ( ) gereği, Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Projesi kapsamında aşağıdaki çalışmalar yürütülmüştür; Ağaçlandırma tesis: dekar, Ağaçlandırma bakım: dekar, Rehabilitasyon tesis: dekar, Rehabilitasyon bakım: dekar, Toprak muhafaza tesisi: dekar, Toprak muhafaza bakımı: dekar, Fidan üretimi: 1 milyon 500 bin adet yılları arasında dekar alanda çalışılmış ve yaklaşık adet fidan toprakla buluşturulmuştur. Uygulanan Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliği Eylem Planı kapsamında; 152 kilometre karayolu/kent içi/köy yolu ağaçlandırması yapılarak yaklaşık adet, 10 adet mezarlık ağaçlandırılarak adet, 27 adet ibadethane bahçesi ağaçlandırılarak 505 adet, 207 adet okul bahçesi ağaçlandırılarak adet fidan, 51 adet sağlık ocağı ve hastane bahçesi ağaçlandırılarak adet fidan toprakla buluşturulmuştur yılı bitimine kadar; gelir getirici türlerle, 25 köyde, dekar sahada adet ceviz, fıstıkçamı, menengiç ve kestane fidanı dikilmesi planlanmıştır yılı içerisinde ilde Orman Genel Müdürlüğünce yürütülen ağaçlandırma ve toprak muhafaza projesi kapsamında; dekar Ağaçlandırma, dekar Ağaçlandırma bakım, dekar Rehabilitasyon, dekar Rehabilitasyon bakımı çalışması yapılacaktır. Badem Eylem Planı ( ) kapsamında; 250 dekar sahada badem fidanı dikilmesi planlanmıştır.

20 Aydın Gelişim Planı 13 5 hektar alanda kurulmuş olan 1 milyon 510 bin adet/yıl kapasiteli Aydın Orman Fidanlığında fidan üretimi yapılmakta olup yılları arasında; 16 milyon 104 bin adet fidan, 36,9 ton tohum üretilmiştir.

21 14 Aydın Gelişim Planı Doğa Koruma ve Korunan Alanlar Aydın İlinin toplam alanı km² dir. Korunan alanlar toplamı ise ,87 ha olup, il yüzölçümünün %10 unu oluşturmaktadır. İlde ha sulak alan ve ha Ramsar alanı mevcuttur. Aydın İli tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra flora ve fauna açısından da zengin bir yapıya sahiptir. Bu nedenlerle doğa koruma açısından önemli bir yer tutmakta olup Bakanlığımızın bütün faaliyetleri gerçekleştirilebilmektedir. Aydın ilinde doğa koruma ve milli parklarla ilgili olarak aşağıdaki çalışmalar yapılmıştır. YILI YAPILAN FAALİYET 2003 Eski Doğanbey Köyünde Ziyaretçi Tanıtım Merkezi Yapıldı Tavşanburnu Mesire Yeri özel sektör eliyle işletilmek üzere ihale edildi Bafa Gölü Tabiat Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı İhalesi Yapıldı 2007 Tavşanburnu Mesire Yeri 1. Revizyon Gelişme Planı yapılmıştır 2008 Bafa Gölü Tabiat Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı Tamamlandı 2011 Tavşanburnu mesire yeri tarih ve 903 sayılı Bakanlık Makamı Olur'u ile Tabiat Parkı ilan edilmiştir İki (2) adet devlet avlağı yapılmıştır. (Aydın Merkez ve Çine Madran Devlet Avlağı) 2012 İdari bina yaptırılmış ve kullanıma başlanmıştır DKMP Nazilli Şeflik binası Nazilli Meteoroloji İstasyon Müdürlüğünden devralınarak faaliyete geçmiştir Beşparmak Dağları Milli Park Teklifi yapılmıştır Aydın İli Doğa Turizmi Master Planı yapılmıştır Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkında Ziyaretçi Tanıtım merkezi yapılmıştır Aydın ili Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesinin ihalesi yapılmış iş programı hazırlanmıştır.

22 Aydın Gelişim Planı 15 Meteoroloji Aydın İlinde 18 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu bulunmakta olup bu istasyonlar sırayla; Bozdoğan, Çine, Kavşit Ekip (ORMAN), Didim, İncir Arş.(TAGEM), Karacasu, Kuşadası, Aydın, Çıldır, Aydın, Nazilli, Söke, Sultanhisar, Buharkent, Germencik, Koçarlı, Köşk, Kuyucak, Yenipazar ( TL) Bunun yanında 1 adet Denizcilik Faaliyetlerine Destek Maksatlı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu bulunmakta olup istasyon Kuşadası 3. nolu Şamandıra ( TL)dır. Hava Durumu Teknoloji ile Anlık ve Güncel

23 16 Aydın Gelişim Planı 3 YATIRIMLAR VE HİZMETLER Su ve Su Yapıları BOZDOĞAN OVASI SULAMASI 1.KISIM SAĞ SAHİL İKMALİ Büyük Menderes Havzası Kemer Barajı Akçay Regülatörü arasında 4908 ha arazinin sulu tarıma kavuşturulması. Sulama alanı : ha Brüt Su Alma Yapısı: Kemer Barajı-Akçay Regülatörüdür Sulamanın Tipi : Borulu Sulama Modülü : 0.90 l/s/ha Toplam Anakanal Uzunluğu : m Açık Kanal, m Boru Anakanalların Başlangıç Kapasiteleri : 4,05 m3/s Toplam Sulama Şebekesi Uzunluğu : m Toplam Tahliye ve Drenaj Şebekesi Uzunluğu: m Toplam Pompa İstasyonu : 1 adet Pompaların Toplam Kurulu Gücü : 362 kw Projeli Durumda Ürün Deseni : Pamuk, mısır, hububat, sebze, narenciye, incir, zeytin, 2. ürün yer fıstığı ve susam Net Gelir Artışı : 415,23 TL/da Projesiz Durumdaki Net Gelir : 105,54 TL/da Projeli Durumdaki Net Gelir : 520,78 TL/da ile İlgili Açıklama İhale süreci devam etmektedir. Başlama-Bitiş Tarihi TL 4908 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve kişilik istihdam artışı sağlanacaktır.

24 Aydın Gelişim Planı 17 YENİPAZAR DALAMA SULAMASI Yenipazar ilçesi ile Dalama beldesi arasında mevcut 5100 ha sahanın sulama şebekesinin sulama sistemi yenilenecektir. * Proje aşamasında ile İlgili Açıklama Proje çalışmaları devam etmektedir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Sulama alanı : ha Brüt Su Alma Yapısı : Kemer Barajı-Akçay Regülatörüdür Sulamanın Tipi : Klasik + kanalet Sulama Modülü : l/s/ha Toplam Anakanal Uzunluğu : m Anakanalların Başlangıç Kapasiteleri : 6.25 m3/s Toplam Sulama Şebekesi Uzunluğu : m Toplam Tahliye ve Drenaj Şebekesi Uzunluğu : m

25 18 Aydın Gelişim Planı DALAMA SULAMASI Aydın-Çine karayolu ile Dalama beldesi arasında 2000 ha arazinin sulu tarıma kavuşturulması. İnşaat aşamasındadır. ile İlgili Açıklama İhale süreci devam etmektedir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Sulama alanı : ha Brüt Su Alma Yapısı : Kemer Barajı-Akçay Regülatörüdür Sulamanın Tipi : Borulu Sulama Modülü : 0.83 l/s/ha Toplam Anakanal Uzunluğu : m Boru Anakanalların Başlangıç Kapasiteleri : 2.00 m3/s Toplam Sulama Şebekesi Uzunluğu : m Toplam Tahliye ve Drenaj Şebekesi Uzunluğu : m Toplam Pompa İstasyonu : 1 adet Pompaların Toplam Kurulu Gücü : 1 764,95 Kw Net Gelir Artışı : 471,36 TL/da Projesiz Durumdaki Net Gelir : 5,15 TL/da Projeli Durumdaki Net Gelir : 476,51 TL/da 2000 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 666 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır.

26 Aydın Gelişim Planı 19 ÇİNE BARAJI HES Çine ilçesinin 16 km güneydoğu Çine çayı üzerinde inşa edilen Çine Adnan Menderes Barajı üzerindedir. * İnşaat aşamasındadır. ile İlgili Açıklama İş tamamlanma aşamasındadır. Başlama-Bitiş Tarihi TL Santral Tipi: Yarı gömülü tipte Enerji Tünel Tipi Çapı ve Boyu : 3,9 m iç çapında ve m boyunda Ünite Sayısı : 2 Türbin Tipi : Düşey eksenli francis Kurulu Güç : 47,20 MW (2 x 23,60 ) Toplam Enerji : 118 GWh/yıl Kuyruksuyu Tün. Tipi Çapı ve Boyu : Dairesel, 6,5 m iç çapında ve 591 m boyunda Enerji kaynaklarının arttırılması bütün alanlarda fayda sağlamaktadır. Üretilen kwh enerjinin ülke ekonomisine sağladığı toplam ekonomik getiri TL'dir. Çine Adnan Menderes Barajı İle Dekar Arazi Sulamaya Açılacaktır

27 20 Aydın Gelişim Planı Ege nin 141 Yıllık Hayalini Gerçekleştirdik

28 Aydın Gelişim Planı 21 GÖKBEL BARAJI Aydın İli Çine ilçesinin 9 km güneyinde, Çine çayı üzerindedir. İnşaat aşamasındadır. Derivasyon tüneli giriş ve çıkış ile ulaşım yol kazıları ile İlgili Açıklama tamamlanmış tünel kazısına başlanmıştır. Dolusavak m kazı yapılmıştır. İşin fiziki olarak %10'u tamamlanmıştır. Başlama-Bitiş Tarihi TL Hidroloji Yağış alanı: 1490 km² Yıllık ortalama su: 413,05 Kadastoral Feyezan Piki: 2498 m³/s Derivasyon Feyezan Piki: 100 m³/s Çekilen Su: 329,49 Regülasyon Oranı : %.80 Derivasyon Tüneli Yeri: Sağ sahilde Kesit Tipi Sayısı ve Çapı: Dairesel kesitli olup, 1 adet tünel 4 iç çapında Toplam Deşarj Kapasitesi : 100 m³/s Boyu : 463,51 m Gövde Tipi : Ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu Gövde Hacmi : 0,400 hm3 Kret Kotu : 111,7 m Kret Uzunluğu : 176 m Gövde Yüksekliği (Talvegden) : 43,20 m Gövde Yüksekliği (Temelden) : 60,70 m Dolusavak Yeri : Sağ sahil Tipi : Karşıdan alışlı Kapak Sayısı ve Boyutu : Kapaklı 3 adet Kapak Tipi : Dairesel Deşarj Kapasitesi :2498³/s

29 22 Aydın Gelişim Planı ÇİNE SULAMASI Batı Anadolu da Büyük Menderes havzasının Çine çayı alt havzasında ha arazisinin sulu tarıma kavuşturulması. Proje aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Proje çalışmalarına müteakip 2014 yılında ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Proje çalışmaları devam etmektedir ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 2155 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır. KOÇARLI-BAĞARASI SULAMASI I.KISIM Koçarlı Bağarası Ovalarında ha arazinin sulu tarıma kavuşturulması. İhale aşamasındadır. ile İlgili Açıklama İhale süreci tamamlanır tamamlanmaz inşaatına başlanacaktır. İş kapsamında isale kanalı yapılacaktır. Başlama-Bitiş Tarihi TL Sulama alanı : ha Brüt Su Alma Yapısı : Çine Çayı, Gökbel Barajı Sulamanın Tipi : Borulu Şebeke Sulama Modülü : 0,73 l/s/ha Toplam Anakanal Uzunluğu : İletim kanalı m Anakanalların Başlangıç Kapasiteleri : m3/s Koçalı-Bağarası Sulaması şebekesi tamamlandıktan sonra ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 4868 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır.

30 Aydın Gelişim Planı 23 YENİCE OVASI SULAMASI Karacasu Barajı nın mansabında bulunan Yenice Ovasında 1485 ha arazinin sulu tarıma kavuşturulması. Proje aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip 2014 yılında ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Proje çalışmaları devam etmektedir ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 495kişilik istihdam artışı sağlanacaktır.

31 24 Aydın Gelişim Planı AYDIN İÇMESUYU ARITMA TESİSİ Aydın il merkezi ile imar gelişme alanı içi ve dışındaki 30 yerleşim yerinin İkizdere Barajı ve Tabakhane Deresinden karşılanacak suyun arıtılması işi. İnşaatı tamamlanmıştır. ile İlgili Açıklama İnşaatı tamamlanmış olup geçici kabul aşamasındadır. Başlama-Bitiş Tarihi TL Arıtma Tesisleri için Tesisin Tipi : Klasik Tesisin normal kapasitesi : m3/g (1. kademe), m3/g (2. kademe) Üniteler : Havalandırma ünite sayısı : 1 adet (1. ve 2. Kademe) Hızlı karıştırma ünite sayısı : 2 ünite(1. Kademe), 2 ünite (2. Kademe) Yavaş karıştırma ünite sayısı : 4 ünite(1. Kademe), 4 ünite (2. Kademe) Durultucu sayısı : 4 ünite(1. Kademe), 4 ünite (2. Kademe) Filtre sayısı : 6 ünite(1. Kademe), 6 ünite (2. Kademe) Temas tankı hacmi : 1354 m3 (1. Kademe), 1354 m3 (2. Kademe) Temiz su tankı hacmi : 3000 m3 (1. Kademe), 3000 m3 (2. Kademe) Çamur susuzlaştırma : Tipi : Mekanik Susuzlaştırma (Belt Filtre) Ünite sayısı : 1 adet (1. Kademe), 1 adet (2. Kademe) Kimya ünitesi : Kullanılan kimyasallar : Demir Üç Klorür, Polielektrolit, Kireç, Potasyum Permanganat (gelecekte), Aktif karbon (gelecekte) Dezenfeksiyon ünitesi : Kullanılan kimyasallar :Klor Mevcut İ Arıtma T. İlave Hav. Ünitesi :1 adet Sağlıklı içme suyunun sağlanması salgın hastalıkların önüne geçecektir.

32 Aydın Gelişim Planı 25 AYDIN VE CİVAR YERLERŞİMLERİN İÇMESUYU İSALE HATTI 1.KISIM Aydın il merkezi, imar gelişme alanı içi ve dışındaki 30 Yerleşim yerinin 2050 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacının İkizdere Barajı ve Tabakhane Deresinden karşılanması. İnşaat aşamasındadır. Arıtma - BR1 arası 100 m 1422mm çelik boru imalatı tamamlandı. DY1 ve DY3 depoları kazı ve drenaj imalatları ile İlgili Açıklama tamamlandı. Tüm 200, 400 ve 500mm HDPE ve 1422 mm çelik borular temin edilerek şantiyeye gelmiştir. Başlama-Bitiş Tarihi TL m isale hattı uzunluğu, 3 adet depo Sağlıklı içme suyunun sağlanması salgın hastalıkların önüne geçecektir. AYDIN VE CİVAR YERLERŞİMLERİN İÇMESUYU İSALE HATTI 2.KISIM Aydın il merkezi, imar gelişme alanı içi ve dışındaki 30 Yerleşim yerinin 2050 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacının İkizdere Barajı ve Tabakhane Deresinden karşılanması. İnşaat aşamasındadır. ile İlgili Açıklama İhale süreci devam etmektedir. Başlama-Bitiş Tarihi TL m Çelik Boru, 12 Adet Depo Sağlıklı içme suyunun sağlanması salgın hastalıkların önüne geçecektir.

33 26 Aydın Gelişim Planı SARIÇAY BARAJI Aydın İli Söke İlçesi Bağarası beldesi Çalışlı köyü Sarıçay deresi üzerinde inşa edilerek, Kuşadası, Söke Ve Yöresinin içmesuyu ihtiyacı karşılanacaktır. Proje aşamasındadır. Proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Temmuz ile İlgili Açıklama 2014 yılında ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tipi: SSB Yüksekliği: 122 m (Temelden) Dolgu Hacmi: 1,015 milyon m³ Depolama Hacmi: 66,09 milyon m³ Sağlıklı içme suyunun sağlanması salgın hastalıkların önüne geçecektir. Sel ve heyelan tehlikesi altındaki bölgelerde erken uyarı sistemleri muhtemel can ve mal kaybını önleyecektir. BÜYÜK MENDERES NEHRİ MANSAP YATAK ISLAHI 3.KISIM Büyük Menderes Nehri ıslah edilmesi. İnşaat aşamasında ile İlgili Açıklama İhale süreci devam ediyor. Başlama-Bitiş Tarihi TL Makineli ıslah çalışması yapılacaktır. Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecektir. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri.

34 Aydın Gelişim Planı 27 BÜYÜK MENDERES NEHRİ SEDDE CANLI İKSA TAHKİMİ Büyük Menderes Nehrinin ıslah edilmesi. İnşaat aşamasında ile İlgili Açıklama İhale süreci devam ediyor. Başlama-Bitiş Tarihi TL Bitkisel koruma önlemleri alınacaktır. Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecektir. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri. KARPUZLU OVASI SULAMASI TAHLİYE KANALLARININ TAMAMLANMASI Karpuzlu Ovası Sulaması Tahliye Kanallarının Tamamlanması İnşaat devam ediyor D-1 Tahliye kanalında kamulaştırma işlemi devam ile İlgili Açıklama etmektedir.3.00m civarında tahliye kanalı hazırlanmıştır. 4 adet geçiş yapısı yapılmıştır. Başlama-Bitiş Tarihi TL İş kapsamında D-1, D-4 ve T-10 tahliye kanalları inşa edilecektir. Tarım arazilerinin korunması sağlanacaktır. Mevcut su ve toprak varlığı korunacaktır.

35 28 Aydın Gelişim Planı AYDIN-İLİ TAŞKIN KORUMA 1.KISIM (KÖŞK-KÖŞK ÇAYI, NAZİLLİ DEREKÖY 2.KISIM) Köşk ilçesi Köşk Çayı taşkınlarından korunması ve Nazilli ilçesi Dereköy Deresi taşkınlarından korunması İnşaatı devam ediyor. ile İlgili Açıklama %10 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Başlama-Bitiş Tarihi TL 2 derede ıslah çalışması Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecektir. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri. AYDIN-İLİ TAŞKIN KORUMA 2.KISIM (KOÇARLI CİNCİN KÖYÜ ÇAYDERE ARAZİLERİ, BOZDOĞAN ÇAMLIDERE KÖYÜ KÖYİÇİ DERESİ) Koçarlı İlçesi Cincin Köyü ve arazilerinin Çaydere taşkınlarından korunması ile Bozdoğan ilçesi Çamlıdere Köyü ve arazilerinin Köyiçi Deresi taşkınlarından korunması İnşaatı devam ediyor. ile İlgili Açıklama %17 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Başlama-Bitiş Tarihi TL 2 derede ıslah çalışması Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecektir. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri. Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk

36 Aydın Gelişim Planı 29 AYDIN-İLİ TAŞKIN KORUMA 3.KISIM (KUŞADASI DEĞİRMENDERE, SÖKE-GÜLLÜBAHÇE TURUNÇLAR DERESİ) Kuşadası ilçesinin Değirmendere taşkınlarından korunması ile Söke İlçesi Güllübahçe beldesinin taşkınlardan korunması. İnşaatı devam ediyor. ile İlgili Açıklama %21 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Başlama-Bitiş Tarihi TL 2 derede ıslah çalışması Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecektir. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri. AYDIN-AŞAĞI BÜYÜK MENDERES NEHRİ VE YAN KOLLARI YATAK ISLAHI Aydın-Aşağı Büyük Menderes Nehri ve Yan Kollarının Yatak Islahı İnşaat aşamasında ile İlgili Açıklama İhale süreci devam ediyor. Başlama-Bitiş Tarihi TL Nehir ıslah çalışması Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecektir. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri.

37 30 Aydın Gelişim Planı AYDIN-İLİ TAŞKIN KORUMA 4.KISIM İkizdere tersip bendi Atca Yağdere tersip bendi Kuşadası Davutlar Alaçay deresi Taban beton kaplaması, Germencik ilçe Merkezi Reisköy ve Turanlar köyleri ve Arazileri. Hıdırbeyli, Bozçay ve Alangüllü Dereleri taşkın koruma ikmali İnşaat aşamasında ile İlgili Açıklama İhale süreci devam ediyor. Başlama-Bitiş Tarihi TL Dere ıslah çalışması Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecektir. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri. AYDIN-İLİ TAŞKIN KORUMA 5.KISIM 1-Söke Yuvaca köyü arazileri Boynak ve Karadut deresi 2-Söke Nalbantlar, Pamukçular ve Kisir köyü arazileri Kisir çayı 3- Aydın Söke Yeşilköy deresi ıslahı Proje aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Temmuz 2014'de ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Dere ıslah çalışması Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecektir. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri.

38 Aydın Gelişim Planı 31 AYDIN-İLİ TAŞKIN KORUMA 6.KISIM 1-Söke ilçe merkezi. Kızılkilise deresi ıslahı 2-Söke Savuca beldesi Piren ve Karataş deresi ıslahı Proje aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Temmuz 2014'de ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Dere ıslah çalışması Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecektir. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri. AYDIN-İLİ TAŞKIN KORUMA 7.KISIM 1- Aydın Koçarlı Yağhanlı köyü Kavaklı deresi, 2- Aydın Koçarlı Merkez İlhanlı dere, 3-Aydın Koçarlı Kasaplar Köyü Sarıçay dere ıslahı Proje aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Temmuz 2014'de ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Dere ıslah çalışması Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecektir. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri.

39 32 Aydın Gelişim Planı AYDIN-İLİ TAŞKIN KORUMA 8.KISIM 1- Aydın Koçarlı Boğaziçi Köyü Madrandere 2- Aydın Koçarlı Orhaniye Köyü Orhaniye deresi Proje aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Temmuz 2014'de ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Dere ıslah çalışması Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecektir. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri. AYDIN-İLİ TAŞKIN KORUMA 9.KISIM 1- Aydın Koçarlı Boydere Köyü, 2- Aydın Koçarlı Dereköy Kumbahçe deresi ıslahı Proje aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Temmuz 2014'de ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Dere ıslah çalışması Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecektir. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri.

40 Aydın Gelişim Planı 33 AYDIN İNCİRLİOVA İKİZDERE ÇAYI TAŞKIN KORUMA VE REKREASYON ALANI DÜZENLENMESİ Aydın İncirliova İkizdere çayı taşkın koruma ve Rekreasyon alanı düzenlenmesi Proje aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Temmuz 2013'4e ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Dere ıslah ve rekreasyon çalışması Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecek ve rekreasyon alanları oluşturularak yöre insanına dinlenme ortamları oluşturulacaktır. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri. AYDIN SULTANHİSAR ATÇA YAĞDERE T.K. VE REKREASYON ALANI DÜZENLENMESİ Aydın Sultanhisar Atça Yağdere T.K. Ve Rekreasyon alanı düzenlenmesi Proje aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Temmuz 2014'de ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Dere ıslah ve rekreasyon çalışması Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecek ve rekreasyon alanları oluşturularak yöre insanına dinlenme ortamları oluşturulacaktır. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri.

41 34 Aydın Gelişim Planı AYDIN-İLİ TAŞKIN KORUMA 10.KISIM 1- Aydın Merkez Tabakhane deresi 2- Aydın Merkez Kızılçay 3- Aydın Germencik Neşetiiye Kızılcapınar ve Tekin köyü arazileri. Neşetiye deresi Proje aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Temmuz 2014'de ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Dere ıslah çalışması Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecektir. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri. AYDIN-İLİ TAŞKIN KORUMA 11.KISIM 1- Aydın Yenipazar Dereköy deresi 2- Aydın Buharkent Merkez Pamuklu ve Bıçıklı deresi Proje aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Temmuz 2014'de ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Dere ıslah çalışması Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecektir. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri.

42 Aydın Gelişim Planı 35 AYDIN-İLİ TAŞKIN KORUMA 12.KISIM 1- Aydın Çine Bahçearası köyü Bahçearası deresi 2- Aydın Çine Kargı, Kabataş, Camızağılı ve Akdere Köyleri Kargı Deresi TK. 3- Aydın Karpuzlu Ektirli köyü Ektirli dere Tk. Proje aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Temmuz 2014'de ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Dere ıslah çalışması Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecektir. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri. AYDIN BOZDOĞAN AKÇAY YATAK ISLAHI, AĞAÇLANDIRMA VE REKREASYON ALANI DÜZENLENMESİ Aydın Bozdoğan Akçay yatak ıslahı, ağaçlandırma ve Rekreasyon alanı düzenlenmesi Proje aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Temmuz 2014'de ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Dere ıslah ve rekreasyon çalışması Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecek ve rekreasyon alanları oluşturularak yöre insanına dinlenme ortamları oluşturulacaktır. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri.

43 36 Aydın Gelişim Planı AYDIN NAZİLLİ DALLICA DERESİ TK. Nazilli İlçesi Dallıca deresi taşkın koruma tesisi Proje aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Temmuz 2014'de ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Dere ıslah çalışması Taşkın tehlikesi altındaki bölgelerde muhtemel can ve mal kaybını önleyecek ve rekreasyon alanları oluşturularak yöre insanına dinlenme ortamları oluşturulacaktır. Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Toprak varlığına etkileri. AYDIN-İKİZDERE BARAJI YANDERELERİ SİLTASYONDAN KORUNMA İkizdere Barajının siltasyondan korunması İnşaatı devam ediyor. ile İlgili Açıklama İşin fiziki olarak %5'i tamamlanmıştır. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tersip bendi yapılması Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Erozyonu önleyecektir.

44 Aydın Gelişim Planı 37 AYDIN-İLİ TAŞKIN VE RUSUBAT KONTROLU 1.KISIM Karacasu barajı taşkın ve rusubattan korunacaktır İnşaatı devam ediyor. ile İlgili Açıklama İşin fiziki olarak %5'i tamamlanmıştır. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tersip bendi yapılması Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Erozyonu önleyecektir. AYDIN-İLİ TAŞKIN VE RUSUBAT KONTROLU 2.KISIM 1-Buharkent Çağlayan dere TRK, 2-Feslek Çayı TRK Proje aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Mayıs 2014'de ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tersip bendi yapılması Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Erozyonu önleyecektir.

45 38 Aydın Gelişim Planı AYDIN-İLİ TAŞKIN VE RUSUBAT KONTROLU 3.KISIM 1-Bozdoğan Ovası Yandereleri TRK, 2-Mergen Çayı Yandereleri TRK, 3-Aydın Merkez Koçak Çayı TRK Proje aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Haziran 2014'de ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tersip bendi yapılması Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Erozyonu önleyecektir. AYDIN-BÜYÜK MENDERES YANDERE YUKARI HAVZA ISLAHI 2.KISIM 1-Gencelli Deresi İkmali TRK, 2-Yamalak Acıdere TRK, 3-Yamalak Geneviş Deresi TRK, 4-Kestel Deresi TRK, 5-Ocaklı Gireniz Çayı TRK Proje aşamasındadır. Proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Haziran ile İlgili Açıklama 2014'de ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tersip bendi yapılması Taşkınların vereceği zarar önlenecektir. Erozyonu önleyecektir.

46 Aydın Gelişim Planı 39 AYDIN-ESENÇAY SULAMASI ANAKANALININ BARAJ REZERVUARI DIŞINA ALINMASI Karacasu Baraj rezervuarında kalan Esençay anakanalının bir regülatör ve iletim hattı ile baraj rezervuar üst kotuna ve rezervuar alanı dışına alınmasıdır. 360 ha tarım arazisine su iletimi sağlanacaktır. İnşaatı devam ediyor. ile İlgili Açıklama İşin fiziki olarak %90'ı tamamlanmıştır. Başlama-Bitiş Tarihi TL Sulama alanı : 360 ha Su Alma Yapısı : Regülatör Toplam Anakanal Uzunluğu : İletim hattı m ( Ø 600 HDPE Boru) Anakanalların Başlangıç Kapasiteleri : 0,256 m3/s 360 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 120 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır. AYDIN-KARACASU ATAKÖY GÖLETİ VE SULAMASI İKMALİ 2.KISIM Aydın-Karacasu ilçesinin 12 km doğusunda İnyanı deresi üzerinde gölet inşa edilerek 150 ha arazinin sulu tarıma açılması. * İnşaat aşamasındadır. ile İlgili Açıklama İhalesi Ekim 2014 de yapılacaktır. Başlama-Bitiş Tarihi TL Gövde Tipi : Kil çekirdekli zonlu dolgu Gövde Hacmi : m³ Kret Kotu : 623,50 m Kret Uzunluğu : 378,36 m Gövde Yüksekliği (Talvegden) : 29,00 m Gövde Yüksekliği (Temelden) : 32,50 m 150 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 50 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır.

47 40 Aydın Gelişim Planı AYDIN-ÇİNE İBRAHİM KAVAĞI GÖLETİ VE SULAMASI Aydın İli- Çine ilçesine bağlı İbrahimkavağı köyüne 500 metre mesafede Göltepe deresi üzerinde gölet inşa edilerek 81 ha arazinin sulu tarıma açılması. İnşaat aşamasındadır. ile İlgili Açıklama İşin fiziki olarak %70'i tamamlanmıştır. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tipi : Kil çekirdekli kaya dolgu Gövde Hacmi : m3 Kret Kotu : 770,00 m Kret Uzunluğu : 172 m Gövde Yüksekliği (Talvegden) : 27,00 m Gövde Yüksekliği (Temelden) : 29,00 m 81 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 27 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır. AYDIN-KARACASU GÖKÇEBURUN GÖLETİ VE SULAMASI Aydın İli- Karacasu ilçesinde gölet inşa edilerek 108 ha arazinin sulu tarıma açılması. İnşaat aşamasındadır. ile İlgili Açıklama İşin fiziki olarak %20'si tamamlanmıştır. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tipi : Kil çekirdekli kaya dolgu Gövde Hacmi : m3 Kret Kotu : 619 m Kret Uzunluğu : 298 m Gövde Yüksekliği (Talvegden) : 25 m Gövde Yüksekliği (Temelden) : 32 m 108 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 36 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır.

48 Aydın Gelişim Planı 41 AYDIN-KÖŞK BAŞÇAYIR GÖLETİ VE SULAMASI Aydın iline bağlı olan Köşk ilçesinin yaklaşık 13 km kuzeydoğusundaki Başçayır Köyünün Gülköy mahallesinin 1000 m kuzeydoğusunda Çatma Deresi üzerinde gölet inşa edilerek 202 ha arazinin sulu tarıma açılması. İnşaat aşamasındadır. ile İlgili Açıklama İşin fiziki olarak %13'ü tamamlanmıştır. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tipi : Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu Gövde Hacmi : m3 Kret Kotu : 406 m Kret Uzunluğu : 145 m Gövde Yüksekliği (Talvegden) : 39 m Gövde Yüksekliği (Temelden) : 42 m 202 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 67 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır. AYDIN-SULTANHİSAR SULTANHİSAR GÖLETİ VE SULAMASI Aydın iline bağlı olan Sultanhisar ilçesinde gölet inşa edilerek 152 ha arazinin sulu tarıma açılması. İnşaat aşamasındadır. ile İlgili Açıklama İşe başlanmıştır. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tipi : Ön yüzü beton kaplı kum çakıl Gövde Hacmi : m3 Kret Kotu : 200,75 m Kret Uzunluğu : 208 m Gövde Yüksekliği (Talvegden) : 35,7 m Gövde Yüksekliği (Temelden) : 38,2 m 152 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 51 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır.

49 42 Aydın Gelişim Planı AYDIN-KARPUZLU ŞENKÖY GÖLETİ VE SULAMASI Aydın iline bağlı olan Karpuzlu ilçesinde gölet inşa edilerek 74 ha arazinin sulu tarıma açılması. İnşaat aşamasındadır. ile İlgili Açıklama İşin fiziki olarak %10'u tamamlanmıştır. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tipi : ön yüzü beton kaplı kaya dolgu Gövde Hacmi : m3 Kret Kotu : 498,80 m Kret Uzunluğu : 152 m Gövde Yüksekliği (Talvegden) : 17,20 m Gövde Yüksekliği (Temelden) : 19,20 m 74 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 25 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır. AYDIN-KARPUZLU MERİÇLER GÖLETİ VE SULAMASI Aydın iline bağlı olan Karpuzlu ilçesinde gölet inşa edilerek 161 ha arazinin sulu tarıma açılması. İnşaat aşamasındadır. ile İlgili Açıklama İşe başlanmıştır. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tipi : Kil çekirdekli kaya dolgu Gövde Hacmi : m3 Kret Kotu : 499 m Kret Uzunluğu : 112,60 m Gövde Yüksekliği (Talvegden) : 18,40 m Gövde Yüksekliği (Temelden) : 23,40 m 161 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 54 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır.

50 Aydın Gelişim Planı 43 AYDIN-YENİPAZAR KATRANCI GÖLETİ VE SULAMASI Aydın iline bağlı olan Katrancı ilçesinde gölet inşa edilerek 145 ha arazinin sulu tarıma açılması. İnşaat aşamasındadır. ile İlgili Açıklama İşe başlanmıştır. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tipi :Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu Gövde Hacmi : m3 Kret Uzunluğu : 101 m Gövde Yüksekliği (Talvegden) : 30,80 m Gövde Yüksekliği (Temelden) : 32,80 m 145 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 48 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır. AYDIN-NAZİLLİ İSABEYLİ GÖLETİ VE SULAMASI Aydın İli, Nazilli İlçesi sınırları içinde, İsabeyli Beldesi nin 3 km kuzeyinde, Değirmen Dere üzerinde gölet inşa edilerek 195 ha arazinin sulu tarıma açılması. İnşaat aşamasındadır. ile İlgili Açıklama İhale süreci devam etmektedir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tipi: Silindirle Sıkıştırılmış beton (RCC) Gövde Hacmi : m³ Kret Kotu : 269,50 m Kret Uzunluğu : 148 m Gövde Yüksekliği (Talvegden) : 35,0 m Gövde Yüksekliği (Temelden) : 42,0 m 195 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 53 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır.

51 44 Aydın Gelişim Planı AYDIN-SÖKE KARACAHAYIT GÖLETİ VE SULAMASI Aydın iline bağlı olan Söke ilçesinde gölet inşa edilerek 204 ha arazinin sulu tarıma açılması. İnşaat aşamasındadır. ile İlgili Açıklama İhale süreci devam etmektedir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tipi : Ön yüzü jeomemran kaplı kaya dolgu Gövde Hacmi : m3 Gövde Yüksekliği (Talvegden) : 28,60 m Gövde Yüksekliği (Temelden) : 33,60 m 204 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 68 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır. AYDIN-YENİPAZAR HAMZABALİ GÖLETİ VE SULAMASI Aydın iline bağlı olan Yenipazar ilçesinde gölet inşa edilerek, 100 ha arazinin sulu tarıma açılması. İnşaat aşamasındadır. ile İlgili Açıklama İhale süreci devam etmektedir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tipi : Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu Gövde Hacmi : m3 Gövde Yüksekliği (Talvegden) : 28,40m Gövde Yüksekliği (Temelden) : 32,40m 100 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 33 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır.

52 Aydın Gelişim Planı 45 AYDIN-KARACASU KAHVEDERESİ 2 GÖLETİ VE SULAMASI Aydın iline bağlı olan Karacasu ilçesinde gölet inşa edilerek, 22 ha arazinin sulu tarıma açılması. İnşaat aşamasındadır. ile İlgili Açıklama İhale süreci devam etmektedir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tipi : Homojen toprak dolgu Gövde Hacmi : m3 Gövde Yüksekliği (Talvegden) : 11,83m Gövde Yüksekliği (Temelden) : 12,83m 22 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 7 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır. AYDIN-KARPUZLU HATİPKIŞLA GÖLETİ VE SULAMASI Aydın iline bağlı olan Karpuzlu ilçesinde gölet inşa edilerek, 100 ha arazinin sulu tarıma açılması. İnşaat aşamasındadır. ile İlgili Açıklama İhale süreci devam etmektedir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tipi : Kil çekirdekli kaya dolgu Gövde Hacmi : m3 Gövde Yüksekliği (Talvegden) : 22 m Gövde Yüksekliği (Temelden) : 32 m 100 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 33 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır.

53 46 Aydın Gelişim Planı AYDIN-YENİPAZAR KOYUNLAR GÖLETİ VE SULAMASI Aydın iline bağlı olan Yenipazar ilçesinde gölet inşa edilerek, 74 ha arazinin sulu tarıma açılması. Proje aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Projelerinin tamamlanmasına müteakip Ekim 2014 de ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tipi : Kil çekirdekli kaya dolgu Gövde Hacmi : m3 Gövde Yüksekliği (Talvegden) : 23 m Gövde Yüksekliği (Temelden) : 25 m 74 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 25 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır. AYDIN-KARACASU IŞIKLAR BOZYER GÖLETİ VE SULAMASI Aydın iline bağlı olan Karacasu ilçesinde gölet inşa edilerek, 150 ha arazinin sulu tarıma açılması. Proje aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Projelerinin tamamlanmasına müteakip Ekim 2014 de ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tipi: Kil çekirdekli kaya dolgu Gövde Hacmi: m3 Gövde Yüksekliği (Talvegden) : 30 m Gövde Yüksekliği (Temelden) : 35 m 150 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 50 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır.

54 Aydın Gelişim Planı 47 AYDIN-KUYUCAK MUSAKOLU GÖLETİ VE SULAMASI Aydın iline bağlı olan Kuyucak ilçesinde gölet inşa edilerek, 100 ha arazinin sulu tarıma açılması. Planlama aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Planlama ve Projelerinin tamamlanmasına müteakip Şubat 2016 da ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tipi: Kil çekirdekli kaya dolgu Gövde Yüksekliği (Temelden) : 25 m 100 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 33 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır. AYDIN-KUYUCAK KURTULUŞ GÖLETİ VE SULAMASI Aydın iline bağlı olan Kuyucak ilçesine gölet inşa edilerek, 100 ha arazinin sulu tarıma açılması. Planlama aşamasındadır. ile İlgili Açıklama Planlama ve Projelerinin tamamlanmasına müteakip Şubat 2016 da ihale edilecektir. Başlama-Bitiş Tarihi TL Tipi: Kil çekirdekli kaya dolgu Gövde Yüksekliği (Temelden) : 28 m 100 ha alanın sulu tarıma açılması ile yılda TL gelir artışı ve 33 kişilik istihdam artışı sağlanacaktır.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI AĞRI GELİŞİM PLANI

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI AĞRI GELİŞİM PLANI ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI AĞRI GELİŞİM PLANI (2014-2018) İçindekiler ÖNSÖZ... 1 1 GENEL BİLGİLER... 3 1.1 KONUMU... 3 1.2 COĞRAFYA... 3 1.2.1 Akarsular ve Göller... 4 1.3 İKLİMİ... 5 1.4 BİTKİ ÖRTÜSÜ...

Detaylı

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI BİTLİS GELİŞİM PLANI

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI BİTLİS GELİŞİM PLANI ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI BİTLİS GELİŞİM PLANI (2014-2018) İçindekiler ÖNSÖZ... 1 1 GENEL BİLGİLER... 3 1.1 KONUMU... 3 1.2 COĞRAFYA... 3 1.3 AKARSULAR VE GÖLLER:... 4 1.4 İKLİMİ... 8 1.5 BİTKİ ÖRTÜSÜ...

Detaylı

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI GAZİANTEP GELİŞİM PLANI

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI GAZİANTEP GELİŞİM PLANI ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI GAZİANTEP GELİŞİM PLANI (2014-2018) İçindekiler ÖNSÖZ... 1 1 GENEL BİLGİLER... 3 1.1 KONUMU... 3 1.2 YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ... 3 1.2.1 Dağları... 3 1.2.2 Plato, Vadi, Ova ve

Detaylı

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI IĞDIR GELİŞİM PLANI

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI IĞDIR GELİŞİM PLANI ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI IĞDIR GELİŞİM PLANI (2014-2018) İçindekiler ÖNSÖZ... 1 1 GENEL BİLGİLER... 3 1.1 KONUMU... 3 1.2 YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ... 4 1.3 İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ... 5 1.4 TARIM ARAZİLERİ...

Detaylı

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI SİİRT GELİŞİM PLANI

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI SİİRT GELİŞİM PLANI ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI SİİRT GELİŞİM PLANI (2014-2018) İçindekiler ÖNSÖZ... 1 1 GENEL BİLGİLER... 3 1.1 KONUMU... 3 1.2 COĞRAFYA... 3 1.2.1 Akarsular ve Göller:... 3 1.3 İKLİMİ... 6 1.4 BİTKİ

Detaylı

AYDIN TİCARET BORSASI

AYDIN TİCARET BORSASI AYDIN TİCARET BORSASI AYDIN COMMODITY EXCHANGE 2012 YILI EKONOMİK RAPORU Ata Mahallesi Denizli Bulv. No:18 09010 AYDIN Tel: +90 256 211 50 00 +90 256 211 61 45 Faks:+90 256 211 63 15 www.aydinticaretborsasi.org.tr

Detaylı

AYDIN İLİNDE MARKALAŞMA POTANSİYELİNE SAHİP YEREL ÜRÜNLER

AYDIN İLİNDE MARKALAŞMA POTANSİYELİNE SAHİP YEREL ÜRÜNLER AYDIN İLİNDE MARKALAŞMA POTANSİYELİNE SAHİP YEREL ÜRÜNLER GİRİŞ Aydın İlinde Markalaşma Potansiyeline Sahip Yerel Ürünlerin Araştırılması Projesi Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) 2011 Doğrudan Faaliyet

Detaylı

ASKİ Genel Müdürlüğü. 2015-2019 Dönemi. Stratejik Planı

ASKİ Genel Müdürlüğü. 2015-2019 Dönemi. Stratejik Planı ASKİ Genel Müdürlüğü 2015-2019 Dönemi Stratejik Planı 1 Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve

Detaylı

DSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 24. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

DSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 24. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ 24. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TUZLUCA BARAJI VE HES PROJESİ (KIRMA ELEME YIKAMA TESİSİ, BETON SANTRALİ VE MALZEME OCAKLARI DAHİL) KARS İLİ, DİGOR İLÇESİ, VE IĞDIR İLİ, TUZLUCA İLÇESİ, ARAS NEHRİ ÜZERİ KASIM - 2013

Detaylı

SAKARYA UYGUN YATIRIM ALANLARI

SAKARYA UYGUN YATIRIM ALANLARI SAKARYA UYGUN YATIRIM ALANLARI DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI SAKARYA YATIRIM DESTEK OFİSİ 1 İÇİNDEKİLER 1.SAKARYA (GENEL BİLGİLER)... 4 2.SAKARYA İLİ NİN GENEL ANLATIMI... 5 2.1.Coğrafi Konum, Doğal ve

Detaylı

EKONOMİK ARAŞTIRMALAR VE PLANLAMA BİRİMİ. T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI Ekonomik Araştırmalar ve Planlama Birimi SULTANHİSAR İLÇE RAPORU

EKONOMİK ARAŞTIRMALAR VE PLANLAMA BİRİMİ. T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI Ekonomik Araştırmalar ve Planlama Birimi SULTANHİSAR İLÇE RAPORU EKONOMİK ARAŞTIRMALAR VE PLANLAMA BİRİMİ T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI Ekonomik Araştırmalar ve Planlama Birimi SULTANHİSAR İLÇE RAPORU 2012 1 İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... 3 1.1. AMAÇ... 3 1.2. KAPSAM... 3

Detaylı

Eriç Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. Eriç Barajı ve HES 613.000.000 TL

Eriç Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. Eriç Barajı ve HES 613.000.000 TL Proje Sahibinin Adı : Adresi : Eriç Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. Bulgurlu Caddesi No : 60 Küçükçamlıca / İstanbul Telefon Numarası : 0216 325 73 30 Faks Numarası : 0216 339 91 77 Projenin Adı : Proje

Detaylı

PROJE SAHİBİNİN ADI MURAT KAAN ELEKTRİK ÜRETİM A. Ş. TELEFON VE FAKS NUMARALARI 0312 284 43 30

PROJE SAHİBİNİN ADI MURAT KAAN ELEKTRİK ÜRETİM A. Ş. TELEFON VE FAKS NUMARALARI 0312 284 43 30 MURAT KAAN ELEKTRİK ÜRETİM A. Ş. KUZKAYA REGÜLATÖRÜ, HİDROELEKTRİK SANTRALİ VE MALZEME OCAĞI PROJESİ (KUZKAYA-1 REGÜLATÖRÜ VE 3,59 MW (3,700 MWm / 3,590 MWe) LIK HES İLE KUZKAYA-2 REGÜLATÖRÜ VE 2,928 MW

Detaylı

Korucuköy Sulama Barajı, Sulama Kanalları, Malzeme Ocakları, Kırma-Eleme Tesisi ve Beton Santralı Projesi

Korucuköy Sulama Barajı, Sulama Kanalları, Malzeme Ocakları, Kırma-Eleme Tesisi ve Beton Santralı Projesi DSİ 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ İstasyon Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Sokak No:1- EDİRNE Tel : (284) 214 81 85 Faks : (284) 225 31 94 Korucuköy Sulama Barajı, Sulama Kanalları, Malzeme Ocakları, Kırma-Eleme Tesisi

Detaylı

T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI TASLAK

T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI TASLAK T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI TASLAK EROZYONLA MÜCADELE EYLEM PLANI 2013-2017 Niğde - Çakıt - Erozyon Kontrolü Çalışması Küresel ısınma, iklim değişikliği ve çölleşme, başta bilim adamları olmak üzere

Detaylı

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2010-2014 STRATEJİK PLANI

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2010-2014 STRATEJİK PLANI 2010-2014 STRATEJİK PLANI İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...I BAŞKANDAN... VII GİRİŞ...1 1. MEVCUT DURUM ANALİZİ...4 1.1. SAKARYA YA İLİŞKİN BİLGİLER...4 1.1.1. Kent Tarihi...4 1.1.2. Coğrafi Alanı ve Yerleşim

Detaylı

AKHİSAR YATIRIM İMKANLARI VE YAPILABİLİR İŞLER RAPORU

AKHİSAR YATIRIM İMKANLARI VE YAPILABİLİR İŞLER RAPORU AKHİSAR YATIRIM İMKANLARI VE YAPILABİLİR İŞLER RAPORU AKHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Tahirün Caddesi No: 87 Kat: 2 Akhisar 45200 Tel: 0 236 414 15 63 Faks: 0 236 414 80

Detaylı

2015-2019 STRATEJİK PLAN

2015-2019 STRATEJİK PLAN 2015-2019 STRATEJİK PLAN KASIM 2014 Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana da vücut bulmuştur. Saygıdeğer Adanalılar! Su, hayat için olduğu kadar, sürdürülebilir kalkınma

Detaylı

2014 2019 STRATEJİK PLANI. Sibel ERBAŞ Şehir ve Bölge Plancısı S. Dilek CESUR Mali Hizmetler Müdür V. Sumran ÜNAL Başkan Yardımcısı

2014 2019 STRATEJİK PLANI. Sibel ERBAŞ Şehir ve Bölge Plancısı S. Dilek CESUR Mali Hizmetler Müdür V. Sumran ÜNAL Başkan Yardımcısı EFELER BELEDİYESİ 2014 2019 STRATEJİK PLANI HAZIRLAYANLAR Sibel ERBAŞ Şehir ve Bölge Plancısı S. Dilek CESUR Mali Hizmetler Müdür V. Sumran ÜNAL Başkan Yardımcısı Mali Hizmetler Müdürlüğü 2014 - AĞUSTOS

Detaylı

AYEN ENERJİ A.Ş. PAŞALAR REGÜLATÖRÜ, HES VE MALZEME OCAKLARI ÇED RAPORU

AYEN ENERJİ A.Ş. PAŞALAR REGÜLATÖRÜ, HES VE MALZEME OCAKLARI ÇED RAPORU PAŞALAR REGÜLATÖRÜ, HES VE MALZEME OCAKLARI RİZE İLİ, FINDIKLI İLÇESİ OCAK-2008 ANKARA Başlık Sayfası Adresi Proje Sahibinin Adı AYEN ENERJİ A.Ş. Hülya Sok No:37 G.O.P./ANKARA Telefon Numaraları (0 312)

Detaylı

SEYDİŞEHİR İLÇE RAPORU

SEYDİŞEHİR İLÇE RAPORU SEYDİŞEHİR İLÇE RAPORU 2011 ÖNSÖZ Mevlana Kalkınma Ajansı, TR52 (Konya, Karaman) Düzey 2 Bölgesi için bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, bölgesel gelişmenin sürdürülebilirliğini sağlamak ve bölgeler arası

Detaylı

MERSİN İLİ 2013 YILI ÇEVRE DURUM RAPORU

MERSİN İLİ 2013 YILI ÇEVRE DURUM RAPORU T.C. MERSİN VALİLİĞİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ MERSİN İLİ 2013 YILI ÇEVRE DURUM RAPORU HAZIRLAYAN: ÇED VE İZİN ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ MERSİN - 2014 1 ÖNSÖZ Mersin ilimiz 321 km. kıyı bandı, görülmeye değer

Detaylı

AKSARAY. TiCARET BORSASI. Şehrin Lokomotifi. Stratejik Plan

AKSARAY. TiCARET BORSASI. Şehrin Lokomotifi. Stratejik Plan AKSARAY TiCARET BORSASI Şehrin Lokomotifi Stratejik Plan 2013-2017 Ç a ğ d a ş Ya r ı n l a r İ ç i n D a i m a G ü ç B i r l i ğ i İlimizde yetişen yonca BAŞKANIN SUNUŞU GİRİŞ STRATEJİK PLANLAMA AMACI

Detaylı

Ocak 2011 Say 90 SULAR. Gözyaşları gibi ulu dağlardan İnginden ingine çağlayan sular Derin derelerden dönerek Arayıp aslını arayan sular

Ocak 2011 Say 90 SULAR. Gözyaşları gibi ulu dağlardan İnginden ingine çağlayan sular Derin derelerden dönerek Arayıp aslını arayan sular Ocak 2011 Say 90 İmtiyaz Sahibi Devlet Su İşleri Vakfı Adına Yönetim Kurulu Başkanı Haydar KOÇAKER Yayın Danışman Kurulu Prof. Dr. Veysel EROĞLU Prof. Dr. H. Zuhuri SARIKAYA Mustafa ELDEMİR İsmail UĞUR

Detaylı

SANAYİLEŞME VE KENTLEŞMENİN TARIM ÜZERİNE ETKİLERİ: BURSA İLİ ÖRNEĞİ

SANAYİLEŞME VE KENTLEŞMENİN TARIM ÜZERİNE ETKİLERİ: BURSA İLİ ÖRNEĞİ SANAYİLEŞME VE KENTLEŞMENİN TARIM ÜZERİNE ETKİLERİ: BURSA İLİ ÖRNEĞİ Araş.Gör. Dr. Barış Bülent AŞIK Yrd.Doç.Dr. Gökhan ÖZSOY Doç. Dr. Ertuğrul AKSOY Prof.Dr. A. Vahap KATKAT Uludağ Üniversitesi, Ziraat

Detaylı

Genel Bilgiler GENEL BİLGİLER

Genel Bilgiler GENEL BİLGİLER İÇİNDEKİLER GENEL BİLGİLER... 2 SOSYAL GÖSTERGELER...4 TARIM...5 SANAYİ...10 KÜLTÜR VE TURİZM...25 ENERJİ...32 LOJİSTİK...36 DIŞ TİCARET...38 HATAY DA DEVAM EDEN KAMU YATIRIMLARI...41 NEDEN HATAY?...46

Detaylı

Fuar ve Kongre Merkezi

Fuar ve Kongre Merkezi Fuar ve Kongre Merkezi Fizibilite Etüdü Şubat 2012 Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı 2011 yılı Doğrudan Faaliyet Destek Programları kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı

Detaylı

K VE SOSYAL DURUM PROF

K VE SOSYAL DURUM PROF TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. K A R S STRATEJİK GELİŞME RAPORU EKONOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ Haziran 2008 ANKARA TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. KARS STRATEJİK GELİŞME RAPORU Hazırlayanlar Orkun

Detaylı

KONYA BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ T.C. KONYA VALİLİĞİ

KONYA BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ T.C. KONYA VALİLİĞİ KONYA BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ T.C. KONYA VALİLİĞİ Konya, 2012 KONYA BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ T.C. KONYA VALİLİĞİ Hazırlayanlar: Prof.Dr. Fatih Mehmet Botsalı Selçuk Üniversitesi

Detaylı

DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 12. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 12. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 12. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ YENİCE BARAJI, SULAMA VE İÇMESUYU PROJESİ (MALZEME OCAKLARI, BETON SANTRALİ, KIRMA ELEME YIKAMATESİSİ DAHİL) YOZGAT İLİ, MERKEZ İLÇESİ, TEKKE YENİCESİ

Detaylı