SİS 6 (MAYIS 2015) Okuduklarında geçen varlıkları ve olayları sınıflandırır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SİS 6 (MAYIS 2015) Okuduklarında geçen varlıkları ve olayları sınıflandırır."

Transkript

1 2. sınıf 1 Türkçe 2. sınıf 2 Türkçe 2. sınıf 3 Türkçe 2. sınıf 4 Türkçe 2. sınıf 5 Türkçe 2. sınıf 6 Türkçe 2. sınıf 7 Türkçe 2. sınıf 8 Türkçe 2. sınıf 9 Türkçe 2. sınıf 10 Türkçe Okuduğunu Anlama Söz Varlığını Geliştirme Okuduğunu Anlama Söz Varlığını Geliştirme Yazma Kurallarını Uygulama Görsel Okuma Yazma Kurallarını Uygulama Görsel Okuma Yazma Kurallarını Uygulama Söz Varlığını Geliştirme Okuduklarında geçen varlıkları ve olayları sınıflandırır. Kelimelerin eş ve zıt anlamlılarını bulur. Okuduklarında ne, nerede, ne zaman, nasıl, niçin ve kim (5N 1K) sorularına cevap arar. Görsellerden yararlanarak söz varlığını geliştirir. Kelimeler, cümleler ve satırlar arasında uygun boşluklar bırakır. Resim ve fotoğraşarı yorumlar. Yazılarında yazım kurallarını uygular. Resim ve fotoğraşarı yorumlar. Anlamlı ve kurallı cümleler yazar. Kelimelerin eş ve zıt anlamlılarını bulur.

2 2. sınıf 1 Matematik Doğal Sayılarla Çarpma İslemi 2. Toplamları 20 ye kadar ve toplananları aynı olan toplama islemlerini, çarpma islemine dönüstürerek çarpma islemini yapar. 2. sınıf 2 Matematik Doğal Sayılarla Çarpma İslemi 5. Çarpma isleminde çarpanların yerleri değistirildiğinde çarpımın değismeyeceğini gösterir. 2. sınıf 3 Matematik Doğal Sayılar 9. İki basamaklı doğal sayıların hangi onluğa daha yakın olduğunu belirler. 2. sınıf 4 Matematik Doğal Sayılarla Çıkarma İslemi 6. Doğal sayılarla toplama ve çıkarma islemlerini gerektiren problemleri çözer ve kurar. 2. sınıf 5 Matematik Doğal Sayılarla Toplama İslemi 3. İki doğal sayının toplandığı islemde verilmeyen toplananı belirler. 2. sınıf 6 Matematik Paralarımız 1. Paralarımızı tanır. 2. sınıf 7 Matematik Sıvıları Ölçme 1. Standart olmayan sıvı ölçme birimlerini kullanarak sıvıların miktarını ölçer. 2. sınıf 8 Matematik Uzunlukları Ölçme 4. Uzunlukları metre ve santimetre birimleriyle tahmin eder ve tahminini ölçme sonucuyla karsılastırır. 2. sınıf 9 Matematik Kesirler 1. Bütün, yarım ve çeyrek arasındaki iliskiyi açıklar. 2. sınıf 10 Matematik Simetri 1. Bir seklin iki es parçaya ayrılıp ayrılamayacağını belirler, uygun sekilleri iki es parçaya ayırır.

3 2. sınıf 1 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Atatürk'ün önderliğinde Türk milletinin sahip olduğu hak ve hürriyetleri araştırır. 2. sınıf 2 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM İnsanların niçin tasarruf yaptıklarını araştırır ve yeterli para biriktirinceye kadar isteklerini erteler. 2. sınıf 3 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Evde belli bir iş yaparken kullanılan alet ve teknolojik ürünler hakkında sorular sorarak, bunların hayatımızı kolaylaştıran işlevleri olduğunu fark eder. 2. sınıf 4 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Evdeki kaynakları bilinçli olarak tüketir. 2. sınıf 5 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Yetişkinleri gözlemleyerek para harcamayı gerektiren bir amaç belirler ve bunu gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini tartışır. 2. sınıf 6 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Ülkemizde meydana gelen doğal afetlere örnekler vererek, doğal afetlerin yaşanmasında hem doğanın hem de insanların rolü olduğunu kavrar ve bunlardan korunma yollarını açıklar. 2. sınıf 7 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM "Benim Eşsiz Yuvam" temasında geçen kavramları yerinde ve doğru bir biçimde kullanır. 2. sınıf 8 Hayat Bilgisi DÜN, BUGÜN, YARIN Önceki yıllarda ve şimdi tek başına yapabildiği ve yapamadığı davranışları karşılaştırarak zaman içinde nasıl bir değişim geçirdiğini fark eder. 2. sınıf 9 Hayat Bilgisi DÜN, BUGÜN, YARIN Aile büyüklerinin küçükken oynadığı oyunları araştırır, bu oyunlarla kendisinin ve arkadaşlarının oynadığı oyunları karşılaştırarak değişimi fark eder. 2. sınıf 10 Hayat Bilgisi DÜN, BUGÜN, YARIN Farklı ülkelerdeki çocukların beslenme, giyim ve oyun tarzlarındaki değişiklikleri araştırır ve sunar.

4 2. sınıf 1 İngilizce Colors Making simple inquiries 2. sınıf 2 İngilizce Colors Naming colors 2. sınıf 3 İngilizce Colors Naming numbers 2. sınıf 4 İngilizce At the Playground Making simple inquiries 2. sınıf 5 İngilizce At the Playground Making simple suggestions 2. sınıf 6 İngilizce Body Parts Making simple inquiries 2. sınıf 7 İngilizce Body Parts Talking about possessions 2. sınıf 8 İngilizce Body Parts Telling someone what to do 2. sınıf 9 İngilizce Pets Making simple inquiries 2. sınıf 10 İngilizce Pets Talking about locations of things

5 3. sınıf 1 Türkçe 3. sınıf 2 Türkçe 3. sınıf 3 Türkçe 3. sınıf 4 Türkçe 3. sınıf 5 Türkçe 3. sınıf 6 Türkçe 3. sınıf 7 Türkçe 3. sınıf 8 Türkçe 3. sınıf 9 Türkçe 3. sınıf 10 Türkçe Okuduğunu Anlama Okuduğunu Anlama Tür, Yöntem ve Tekniklere Uygun Okuma Okuduğunu Anlama Söz Varlığını Geliştirme Tür, Yöntem ve Tekniklere Uygun Okuma Okuduğunu Anlama Söz Varlığını Geliştirme Söz Varlığını Geliştirme Görsel Okuma Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinle ilgili soruları cevaplandırır. Okuduklarında ne, nerede, ne zaman, nasıl, niçin ve kim (5N 1K) sorularına cevap arar. Eğlenmek için fıkra, bilmece, tekerleme, masal vb. okur. Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinle ilgili soruları cevaplandırır. Kelimelerin eş ve zıt anlamlılarını bulur. Anlama tekniklerini kullanır. Bir etkinliğin veya işin aşamalarını anlatan yönergeleri uygular. Yazılarında kelime türlerini işlevine uygun kullanır. Ekleri kullanarak kelimeler türetir. Grafik ve tablo ile verilenleri yorumlar.

6 3. sınıf 1 Matematik Doğal Sayılarla Bölme İslemi 1. İki basamaklı doğal sayıları bir basamaklı doğal sayılara böler. 3. sınıf 2 Matematik Doğal Sayılarla Çarpma İslemi 3. Çarpımları 1000 den küçük olacak sekilde en çok üç basamaklı iki doğal sayıyla çarpma islemi yapar. 3. sınıf 3 Matematik Doğal Sayılarla Çıkarma İslemi 4. Doğal sayılarla toplama ve çıkarma islemlerini gerektiren problemleri çözer ve kurar. 3. sınıf 4 Matematik Uzunlukları Ölçme 5. Metre ve santimetre birimlerinin kullanıldığı problemleri çözer ve kurar. 3. sınıf 5 Matematik Üçgen, Kare, Dikdörtgen ve Çember 4. Üçgen, kare, dikdörtgen ve çemberi köse ve açı sayısına göre sınıflandırır. 3. sınıf 6 Matematik Açı 4. Açıları dar açı, dik açı, genis açı ve doğru açı olarak sınıflandırır. 3. sınıf 7 Matematik Paralarımız 1. Paralarımızla ilgili problemleri çözer ve kurar. 3. sınıf 8 Matematik Tartma 2. Kilogram ve gramla ilgili problemleri çözer ve kurar. 3. sınıf 9 Matematik Uzunlukları Ölçme 2. Metre ve santimetre arasında ondalık kesir yazımını gerektirmeyen dönüsümler yapar. 3. sınıf 10 Matematik(MEB/LİDER) Çevre/Kesirler 3. Düzlemsel sekillerin çevre uzunlukları ile ilgili problemleri çözer ve kurar./3. Paydası en çok iki basamaklı doğal sayı olan en çok üç kesri karsılastırır ve sıralar.

7 3. sınıf 1 Fen Bilgisi Çevremizdeki Işık ve Sesler Çevresindeki ses kaynaklarını doğal ve yapay ses kaynakları şeklinde sınıflandırır. 3. sınıf 2 Fen Bilgisi Çevremizdeki Işık ve Sesler İşitme duyusunu kullanarak ses kaynağının yaklaşıp uzaklaşması ve ses kaynağının yeri hakkında çıkarımlarda bulunur. 3. sınıf 3 Fen Bilgisi Canlılar Dünyasına Yolculuk Çevresindeki örnekleri kullanarak varlıkları canlı ve cansız olarak sınıflandırır. 3. sınıf 4 Fen Bilgisi Canlılar Dünyasına Yolculuk Yaşadığı çevreyi tanır ve bu ortamların temizliğinde aktif görev alır. 3. sınıf 5 Fen Bilgisi Canlılar Dünyasına Yolculuk Doğal ve yapay çevre arasındaki farkları açıklar. 3. sınıf 6 Fen Bilgisi Canlılar Dünyasına Yolculuk Doğal çevrenin canlılar için önemini kavrar ve doğal çevreyi korumak için tedbirler alır. 3. sınıf 7 Fen Bilgisi Canlılar Dünyasına Yolculuk Elektrik ve su gibi kaynakların tasarruflu kullanılmasının önemini kavrar ve bu kaynakların kullanımında tasarruflu davranır. 3. sınıf 8 Fen Bilgisi Canlılar Dünyasına Yolculuk Sağlıklı yaşam için gerekli olan durumların önemini kavrar ve günlük yaşamında uygular. 3. sınıf 9 Fen Bilgisi Yaşamımızdaki Elektrikli Araçlar Elektrikli araç gereçlere yakın çevresinden örnekler vererek elektriğin günlük yaşamdaki önemini açıklar. 3. sınıf 10 Fen Bilgisi Yaşamımızdaki Elektrikli Araçlar Elektrikli araç gereçleri, kullandığı elektrik kaynaklarına göre sınıflandırır.

8 3. sınıf 1 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Atatürk ün insan hak ve hürriyetlerine verdiği önemi açıklar. 3. sınıf 2 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Çeşitli ortamlarda liderlerin gruplar ve toplumlar üzerindeki etkilerini araştırır. 3. sınıf 3 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Kişisel eşyalarını ve başkalarının eşyalarını özenli kullanmadığında ortaya çıkan sorunları çözer. 3. sınıf 4 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Evde meydana gelebilecek tehlikeli ya da acil durumlarda ne yapması gerektiğini uygulayarak gösterir. 3. sınıf 5 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Doğal afetler sırasında evinde yapılması gerekenleri, yetişkinler eşliğinde uygulayarak gösterir. 3. sınıf 6 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM İnsanların mutluluğunun, bireylerin aile içerisinde ve ülke genelinde üzerlerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmelerine bağlı olduğunu kavrar. 3. sınıf 7 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Benim Eşsiz Yuvam temasında geçen kavramları yerinde ve doğru bir biçimde kullanır. 3. sınıf 8 Hayat Bilgisi DÜN, BUGÜN, YARIN Önceki yıllarda tek başına yapamadığı halde şimdi yapabildiği davranışları ayırt eder ve zaman içinde ortaya çıkan bu değişimin nedenlerini açıklar. 3. sınıf 9 Hayat Bilgisi DÜN, BUGÜN, YARIN Kendisinin veya anne babasının hayatında zaman içinde oluşan değişiklikleri fark eder ve bunları sözlü ya da yazılı olarak sunar. 3. sınıf 10 Hayat Bilgisi DÜN, BUGÜN, YARIN Gelecekte, mesleğini seçerken göz önünde bulundurması gereken noktalar hakkında sorular sorar.

9 3. sınıf 1 İngilizce My House Describing sizes and shapes 3. sınıf 2 İngilizce My House Making simple inquiries 3. sınıf 3 İngilizce My House Talking about locations of things 3. sınıf 4 İngilizce In My City Apologizing 3. sınıf 5 İngilizce In My City Describing places 3. sınıf 6 İngilizce In My City Making simple inquiries 3. sınıf 7 İngilizce In My City Talking about locations of things 3. sınıf 8 İngilizce Transportation Making simple inquiries 3. sınıf 9 İngilizce Transportation Talking about locations of things 3. sınıf 10 İngilizce Transportation Telling people what we know

10 4. sınıf 1 Türkçe 4. sınıf 2 Türkçe 4. sınıf 3 Türkçe 4. sınıf 4 Türkçe 4. sınıf 5 Türkçe 4. sınıf 6 Türkçe 4. sınıf 7 Türkçe 4. sınıf 8 Türkçe 4. sınıf 9 Türkçe 4. sınıf 10 Türkçe Sözcükte Anlam Cümlede Anlam Sözcükte Anlam Kelime Türleri Kelime Türleri Noktalama İşaretleri Kelime Türleri Cümlede Anlam Paragraf Bilgisi Deyim ve Atasözlerinde Anlam Söz ve söz gruplarının anlam özelliklerine göre (eş anlam, zıt anlam, gerçe anlam vb.) farklı bağlamlarda kullanır. Konuşma kurallarını uygular. Söz ve söz gruplarının anlam özelliklerine göre (eş anlam, zıt anlam, gerçe anlam vb.) farklı bağlamlarda kullanır. Yazılarında kelime türlerini işlevine uygun kullanır Yazılarında kelime türlerini işlevine uygun kullanır Yazılarında noktalama işaretlerini doğru yazar ve yerinde kullanır. Yazılarında kelime türlerini işlevine uygun kullanır Okuduklarından çıkarımlarda bulunur. Cümlenin ifade ettiği anlam özelliklerini fark eder. Metnin ana fikrini/ana duygusunu belirler. Yeni öğrendiği kelime, kavram, atasözü ve deyimleri kullanır. Kalıplaşmış söz yapılarının kuruluş ve kullanım özelliklerini kavrar.

11 4. sınıf 1 Matematik Uzunlukları Ölçme 3. Milimetre santimetre, santimetre metre ve metre kilometre arasındaki iliskileri açıklar. 4. sınıf 2 Matematik Uzunlukları Ölçme 6. Uzunluk ölçme birimlerinin kullanıldığı problemleri çözer ve kurar. 4. sınıf 3 Matematik Ondalık Kesirler 3. Ondalık kesirlerin tam kısmını, kesir kısmını ve basamak adlarını belirtir. 4. sınıf 4 Matematik Ondalık Kesirler 4. İki ondalık kesri karsılastırarak aralarındaki iliskiyi büyük, küçük veya esit sembolüyle gösterir. 4. sınıf 5 Matematik Alan 3. Karesel ve dikdörtgensel bölgelerin alanlarını birim kareleri kullanarak hesaplar. 4. sınıf 6 Matematik Kesirler 6. Bir çokluğun belirtilen bir basit kesir kadarını belirler. 4. sınıf 7 Matematik Kesirlerle Çıkarma İslemi 1. Paydaları esit kesirlerle çıkarma islemi yapar. 4. sınıf 8 Matematik Sıvıları Ölçme 4. Litre ve mililitre ile ilgili problemleri çözer ve kurar. 4. sınıf 9 Matematik Tartma 3. Ton, kilogram, gram ve miligramla ilgili problemleri çözer ve kurar. 4. sınıf 10 Matematik Zamanı Ölçme 3. Yıl ay hafta gün arasındaki iliskileri açıklar.

12 4. sınıf 1 Fen Bilgisi Çevredeki ışık kaynakları 2.2. Farklı ışık kaynaklarına örnekler verir. 4. sınıf 2 Fen Bilgisi Sesin işitmedeki rolü 8.4. Ses şiddeti ile uzaklık arasındaki ilişkiyi açıklar. 4. sınıf 3 Fen Bilgisi Ses kirliliği 9.5. Yaşadığı çevredeki ses kirliliğini azaltmak için alınabilecek önlemleri araştırır. 4. sınıf 4 Fen Bilgisi Dünya nın yapısında bulunan maddeler 2.6. Mineral, kayaç ve maden arasında ilişki kurar. 4. sınıf 5 Fen Bilgisi Dünya nın yapısında bulunan maddeler Dünya yüzeyinin derinliklerindeki katmanları temsil eden ateş küre ve ağır kürenin (çekirdek) belirgin özelliklerini ifade eder. 4. sınıf 6 Fen Bilgisi Dünya nın yapısında bulunan maddeler Dünya nın yapısındaki katmanları genel özelliklerine göre karşılaştırır. 4. sınıf 7 Fen Bilgisi Canlı ve cansız varlıklar 1.3. Bitki ve hayvanları canlılık özellikleri açısından karşılaştırır 4. sınıf 8 Fen Bilgisi Canlı ve cansız varlıklar 1.6. Uyku halindeki canlı varlıkların uygun koşullar oluştuğunda canlılık özelliği gösterdiği çıkarımını yapar 4. sınıf 9 Fen Bilgisi Canlı ve cansız varlıklar 1.1.Gözlemleri sonucunda çevresinde bulunan canlı ve cansız varlıklara örnekler verir. 4. sınıf 10 Fen Bilgisi Canlı ve cansız varlıklar 1.5. Mikroskop kullanarak gözle görülemeyecek kadar küçük bazı canlıları gözlemler.

13 4. sınıf 1 Sosyal Bilgiler İYİ Kİ VAR 4. Teknolojik ürünlerin hayatımızda ve çevremizde yaptığı değişiklikleri dikkate alarak geçmişle bugünü karşılaştırır. 4. sınıf 2 Sosyal Bilgiler İYİ Kİ VAR 5. Çevresindeki ihtiyaçlardan yola çıkarak kendine özgü ürünler tasarlar. 4. sınıf 3 Sosyal Bilgiler İYİ Kİ VAR 6. Teknolojik ürünleri kendisine, başkalarına ve doğaya zarar vermeden kullanır. 4. sınıf 4 Sosyal Bilgiler HEP BİRLİKTE 1. İnsanların belli bir amaç çerçevesinde oluşturdukları sosyal örgüt, resmî kurum ve grupları fark eder. 4. sınıf 5 Sosyal Bilgiler HEP BİRLİKTE 2. Ön bilgi ve yaşantısını kullanarak çevresindeki belli başlı sosyal problemler ya da ihtiyaçlarla grup, kurum ve sosyal örgütleri ilişkilendirir. 4. sınıf 6 Sosyal Bilgiler HEP BİRLİKTE 3. Kendisi ile çevresindeki gruplar, kurumlar ve sosyal örgütler arasındaki etkileşime örnekler verir. 4. sınıf 7 Sosyal Bilgiler HEP BİRLİKTE 4. Okulunda ve yakın çevresinde katılacağı sosyal ve eğitsel etkinliklere karar verir. 4. sınıf 8 Sosyal Bilgiler HEP BİRLİKTE 5. Okul yaşamında gerekli gördüğü eğitsel sosyal etkinlikler önerir. 4. sınıf 9 Sosyal Bilgiler İNSANLAR VE YÖNETİM 1. Yaşadığı yerin yerel yönetim birimlerini tanır. 4. sınıf 10 Sosyal Bilgiler İNSANLAR VE YÖNETİM 2. Kamu hizmetlerinin yürütülmesinde yerel yönetimlerin rolünü açıklar.

14 4. sınıf 1 Din Kültürü KUR AN I KERİM İ TANIYALIM 3. Kur an ın kitap hâline getirilmesi ve çoğaltılması ile ilgili süreci açıklar. 4. sınıf 2 Din Kültürü KUR AN I KERİM İ TANIYALIM 4. Kur an ın iç düzenine ilişkin ayet, sure ve cüzün anlamlarını kavrayarak Kur an dan bunlara ilişkin örnekler gösterir. 4. sınıf 3 Din Kültürü KUR AN I KERİM İ TANIYALIM 5. Hz. Lokman ın öğütlerinden çıkarımlarda bulunur. 4. sınıf 4 Din Kültürü SEVGİ, DOSTLUK VE KARDEŞLİK 1. Sevmenin ve sevilmenin bir ihtiyaç olduğunu fark eder. 4. sınıf 5 Din Kültürü SEVGİ, DOSTLUK VE KARDEŞLİK 2. Sevginin, yaratılmışların hayatlarını sürdürmedeki önemini açıklar. 4. sınıf 6 Din Kültürü SEVGİ, DOSTLUK VE KARDEŞLİK 3. Sevginin Allah tarafından insanlara verilen bir nimet olduğunu örneklerle açıklar. 4. sınıf 7 Din Kültürü SEVGİ, DOSTLUK VE KARDEŞLİK 4. Sevgi ifadesi olan davranışlara örnekler verir. 4. sınıf 8 Din Kültürü SEVGİ, DOSTLUK VE KARDEŞLİK 5. Allah ın, yarattıklarını sevdiğine dair örnekler verir. 4. sınıf 9 Din Kültürü SEVGİ, DOSTLUK VE KARDEŞLİK 6. Sevginin, dostluk ve kardeşlik bakımından önemini irdeler. 4. sınıf 10 Din Kültürü SEVGİ, DOSTLUK VE KARDEŞLİK 7. İslam da sevgi ve barışın önemini örnekleri ile açıklar.

15 4. sınıf 1 İngilizce Doing Experiments Telling someone what to do 4. sınıf 2 İngilizce Jobs Describing what people do regularly 4. sınıf 3 İngilizce Jobs Expressing likes and dislikes 4. sınıf 4 İngilizce Jobs Making simple inquiries 4. sınıf 5 İngilizce My Clothes Accepting and refusing 4. sınıf 6 İngilizce My Clothes Describing the weather 4. sınıf 7 İngilizce My Clothes Expressing basic needs 4. sınıf 8 İngilizce My Clothes Making simple inquiries 4. sınıf 9 İngilizce My Clothes Making simple requests 4. sınıf 10 İngilizce My Clothes Naming common objects

16 5. sınıf 1 Türkçe 5. sınıf 2 Türkçe 5. sınıf 3 Türkçe 5. sınıf 4 Türkçe 5. sınıf 5 Türkçe 5. sınıf 6 Türkçe 5. sınıf 7 Türkçe 5. sınıf 8 Türkçe 5. sınıf 9 Türkçe 5. sınıf 10 Türkçe 5. sınıf 11 Türkçe 5. sınıf 12 Türkçe Cümlede Anlam Kelime Türleri Cümlede Anlam Noktalama İşaretleri Ek Bilgisi Kelime Türleri Cümlede Anlam Cümlede Anlam Paragraf Bilgisi Paragraf Bilgisi Kelime Türleri Cümlede Anlam Metni oluşturan unsurlar arasındaki geçiş ve bağlantıları fark eder. Metindeki ipuçlarından hareketle metne yönelik tahminlerde bulunur. Yazılarında kelime türlerini işlevine uygun kullanır Metni oluşturan unsurlar arasındaki geçiş ve bağlantıları fark eder. Metindeki ipuçlarından hareketle metne yönelik tahminlerde bulunur. Yazılarında noktalama işaretlerini doğru yazar ve yerinde kullanır. Seslerden heceler, hecelerden kelimeler, kelimelerden cümleler oluşturarak okur. Yazılarında kelime türlerini işlevine uygun kullanır Metni oluşturan unsurlar arasındaki geçiş ve bağlantıları fark eder. Metindeki ipuçlarından hareketle metne yönelik tahminlerde bulunur. Metni oluşturan unsurlar arasındaki geçiş ve bağlantıları fark eder. Metindeki ipuçlarından hareketle metne yönelik tahminlerde bulunur. Okuduğunun ana fikrini belirler. Okuduğunun ana fikrini belirler. Yazılarında kelime türlerini işlevine uygun kullanır Okuduklarından farklı sonuçlar çıkarır.

17 5. sınıf 1 Matematik Temel Geometrik Kavramlar ve Çizimler 5. sınıf 2 Matematik Üçgen ve Dörtgenler 5. sınıf 3 Matematik Kesirler 5. sınıf 4 Matematik Kesirler 5. sınıf 5 Matematik Kesirlerle Toplama ve Çıkarma 5. sınıf 6 Matematik Ondalık Gösterim 5. sınıf 7 Matematik Ondalık Gösterim 5. sınıf 8 Matematik Yüzdeler 5. sınıf 9 Matematik Yüzdeler 5. sınıf 10 Matematik Yüzdeler 5. sınıf 11 Matematik Kesirler 5. sınıf 12 Matematik Ondalık Gösterim Kareli veya noktalı kâğıt üzerinde 90 lik bir açıyı referans alarak dar, dik ve geniş açıları oluşturur; oluşturulmuş bir açının dar, dik ya da geniş açılı olduğunu belirler Kareli, noktalı ya da izometrik kâğıtlardan uygun olanlarını kullanarak açılarına göre ve kenarlarına göre üçgenler oluşturur; oluşturulmuş farkl üçgenleri kenar ve açı özelliklerine göre sınıflandırır Tam sayılı kesrin, bir doğal sayı ile bir basit kesrin toplamı olduğunu anlar ve tam sayılı kesri bileşik kesre, bileşik kesri tam sayılı kesre dönüştürür Sadeleştirme ve genişletmenin kesrin değerini değiştirmeyeceğini anlar ve bir kesre denk olan kesirler oluşturur Paydaları eşit veya birinin paydası diğerinin katı olan kesirlerle toplama ve çıkarma işlemleri gerektiren problemleri çözer Ondalık gösterimleri verilen sayıları sıralar Ondalık gösterimleri verilen sayılarla toplama ve çıkarma işlemleri yapar Bir yüzdelik ifadeyi aynı büyüklüğü temsil eden kesir ve ondalık gösterimle ilişkilendirir;bu gösterimleri birbirine dönüştürür Kesir, ondalık ve yüzdelik gösterimle belirtilen çoklukları karşılaştırır Bir çokluğun belirtilen bir yüzdesine karşılık gelen miktarı bulur Bir çokluğun istenen basit kesir kadarını ve basit kesir kadarı verilen bir çokluğun tamamını birim kesirlerden yararlanarak hesaplar Ondalık gösterimde virgülün işlevini, virgülden önceki ve sonraki rakamların konumlarının basamak değeriyle ilişkisini anlar; ondalık gösterimdeki basamak adlarını belirtir.

18 5. sınıf 1 Fen Bilgisi Isı ve Sıcaklık Isı ve sıcaklık arasındaki temel farkları açıklar. 5. sınıf 2 Fen Bilgisi Isı Maddeleri Etkiler Günlük yaşamdan örneklerle genleşme ve büzülme olayları arasındaki ilişkiyi fark eder. 5. sınıf 3 Fen Bilgisi Işığın Maddeyle Karşılaşması Maddeleri, ışığı geçirme durumlarına göre sınıflandırır ve örnekler verir. 5. sınıf 4 Fen Bilgisi Tam Gölge Tam gölgenin durumunu etkileyen değişkenlerin neler olduğunu tahmin eder ve tahminlerini test eder. 5. sınıf 5 Fen Bilgisi Sesin Yayılması Sesin yayılabildiği ortamları tahmin eder ve bu tahminlerini test eder. 5. sınıf 6 Fen Bilgisi Sesin Farklı Ortamlarda Farklı Duyulması Farklı cisimlerle üretilen seslerin farklı olduğunu deneyerek keşfeder. 5. sınıf 7 Fen Bilgisi Sesin Farklı Ortamlarda Farklı Duyulması Aynı sesin, farklı ortamlarda farklı duyulduğunu keşfeder. 5. sınıf 8 Fen Bilgisi Canlıları Tanıyalım Canlılara örnekler vererek benzerlik ve farklılıklarına göre gruplandırır. 5. sınıf 9 Fen Bilgisi İnsan ve Çevre İlişkisi İnsan faaliyetleri sonucunda oluşan çevre sorunlarını araştırır ve bu sorunların çözümüne ilişkin önerilerde bulunur. 5. sınıf 10 Fen Bilgisi İnsan ve Çevre İlişkisi Yakın çevresindeki bir çevre sorununun çözümüne ilişkin proje tasarlar ve sunar. 5. sınıf 11 Fen Bilgisi Basit Bir Elektrik Devresinde Lamba Parlaklığını Etkileyen Değişkenler Bir elektrik devresindeki lamba parlaklığını etkileyen değişkenlerin neler olduğunu tahmin eder ve tahminlerini test eder. 5. sınıf 12 Fen Bilgisi Devre Elemanlarının Sembollerle Gösterimi ve Devre Şemaları Bir elektrik devresindeki elemanları sembolleriyle gösterir.

19 5. sınıf 1 Sosyal Bilgiler GERÇEKLEŞEN DÜŞLER 2. Buluşların ve teknolojik ürünlerin toplum hayatımıza etkilerini tartışır. 5. sınıf 2 Sosyal Bilgiler GERÇEKLEŞEN DÜŞLER 3. Buluş yapanların ve bilim insanlarının ortak özelliklerinin farkına varır. 5. sınıf 3 Sosyal Bilgiler GERÇEKLEŞEN DÜŞLER 5. Bilim ve teknoloji ile ilgili, düzeyine uygun süreli yayınları tanır ve izler. 5. sınıf 4 Sosyal Bilgiler GERÇEKLEŞEN DÜŞLER 4. Kanıtlara dayanarak, Atatürk ün bilim ve teknolojiye verdiği önemi gösterir. 5. sınıf 5 Sosyal Bilgiler GERÇEKLEŞEN DÜŞLER 6. Yaptığı çalışmalarda yararlandığı kaynakları gösterir. 5. sınıf 6 Sosyal Bilgiler TOPLUM İÇİN ÇALIŞANLAR 1. Toplumun temel ihtiyaçlarıyla bu ihtiyaçlara hizmet eden kurumları ilişkilendirir. 5. sınıf 7 Sosyal Bilgiler TOPLUM İÇİN ÇALIŞANLAR 2. Kurumların insan yaşamındaki yeri konusunda görüş oluşturur. 5. sınıf 8 Sosyal Bilgiler TOPLUM İÇİN ÇALIŞANLAR 3. Sivil toplum kuruluşlarını etkinlik alanlarına göre sınıflandırır. 5. sınıf 9 Sosyal Bilgiler TOPLUM İÇİN ÇALIŞANLAR 4. Sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerinin sonuçlarını değerlendirir. 5. sınıf 10 Sosyal Bilgiler TOPLUM İÇİN ÇALIŞANLAR 5. Bireylerin rolleri açısından sivil toplum kuruluşlarını resmî kurum ve kuruluşlarla karşılaştırır. 5. sınıf 11 Sosyal Bilgiler BİR ÜLKE, BİR BAYRAK 1. Toplumsal yaşamı düzenleyen yasaların varlığını ve önemini fark eder. 5. sınıf 12 Sosyal Bilgiler BİR ÜLKE, BİR BAYRAK 3. Merkezî yönetim birimlerini tanıyarak bu birimleri temel görevleriyle ilişkilendirir.

20 5. sınıf 1 Din Kültürü KUR'AN I KERİM'İN TEMEL EĞİTİCİ NİTELİKLERİ 2. Kur an ın hayatımızdaki yeri ve önemini fark eder. 5. sınıf 2 Din Kültürü KUR'AN I KERİM'İN TEMEL EĞİTİCİ NİTELİKLERİ 3. Kur an ın iyiye ve güzele yönlendirip kötülüklerden sakındırdığını örneklerle açıklar. 5. sınıf 3 Din Kültürü KUR'AN I KERİM'İN TEMEL EĞİTİCİ NİTELİKLERİ 4. Kur an ın yol göstericiliğinin ne anlama geldiğini açıklar. 5. sınıf 4 Din Kültürü KUR'AN I KERİM'İN TEMEL EĞİTİCİ NİTELİKLERİ 5. Hz. İbrahim in Allah a inanç konusunda ne tür çabalar gösterdiğini fark eder. 5. sınıf 5 Din Kültürü KUR'AN I KERİM'İN TEMEL EĞİTİCİ NİTELİKLERİ 6. Fil suresini ezbere okur ve anlamını söyler. 5. sınıf 6 Din Kültürü SEVİNÇ VE ÜZÜNTÜLERİMİZİ PAYLAŞALIM 1. Paylaşmanın insan için bir ihtiyaç ve erdem olduğunun farkında olur. 5. sınıf 7 Din Kültürü SEVİNÇ VE ÜZÜNTÜLERİMİZİ PAYLAŞALIM 2. Dinî ve millî bayramların ne zaman ve nasıl kutlandığını açıklar. 5. sınıf 8 Din Kültürü SEVİNÇ VE ÜZÜNTÜLERİMİZİ PAYLAŞALIM 3. Sevinç ve üzüntülerin paylaşılmasında millî ve dinî bayramlarımızın önemini yorumlar. 5. sınıf 9 Din Kültürü SEVİNÇ VE ÜZÜNTÜLERİMİZİ PAYLAŞALIM 4. Cuma gününün Müslümanlar için önemini yorumlar. 5. sınıf 10 Din Kültürü SEVİNÇ VE ÜZÜNTÜLERİMİZİ PAYLAŞALIM 5. Ramazan ayının sevinç ve heyecanla karşılandığını fark eder. 5. sınıf 11 Din Kültürü SEVİNÇ VE ÜZÜNTÜLERİMİZİ PAYLAŞALIM 6. Toplumumuzda önem verilen bazı gün ve geceleri açıklar. 5. sınıf 12 Din Kültürü SEVİNÇ VE ÜZÜNTÜLERİMİZİ PAYLAŞALIM 7. İnsanları iyilikle anmaya, zor durumda olanlara yardıma, hastaları ziyaret etmeye istekli olur.

21 5. sınıf 1 İngilizce Party Time Expressing and responding to thanks 5. sınıf 2 İngilizce Party Time Expressing basic needs 5. sınıf 3 İngilizce Party Time Expressing likes and dislikes 5. sınıf 4 İngilizce Party Time Expressing obligation 5. sınıf 5 İngilizce Party Time Greeting and meeting people 5. sınıf 6 İngilizce Party Time Making simple inquiries 5. sınıf 7 İngilizce Party Time Telling the time, days and dates 5. sınıf 8 İngilizce Fitness Expressing ability and inability 5. sınıf 9 İngilizce Fitness Expressing obligation 5. sınıf 10 İngilizce Fitness Making simple inquiries 5. sınıf 11 İngilizce Fitness Making simple requests 5. sınıf 12 İngilizce Fitness Making simple suggestions

22 6. sınıf 1 Türkçe 6. sınıf 2 Türkçe 6. sınıf 3 Türkçe 6. sınıf 4 Türkçe 6. sınıf 5 Türkçe 6. sınıf 6 Türkçe 6. sınıf 7 Türkçe 6. sınıf 8 Türkçe 6. sınıf 9 Türkçe 6. sınıf 10 Türkçe 6. sınıf 11 Türkçe 6. sınıf 12 Türkçe 6. sınıf 13 Türkçe Cümlede Anlam Sözcük Türleri Sözcük Türleri Paragrafta Anlam Sözcük Türleri Paragrafta Anlam Paragrafta Anlam Paragrafta Anlam Ses Bilgisi Cümlede Anlam Cümlede Anlam Yazım Kuralları Noktalama İşaretleri Aynı anlama gelen cümleleri ayırt eder. Sözcük türlerini ayırt eder. Sözcük türlerini işlevine uygun kullanır. Verilen metinle ilgili sorulara cevap verir Sözcük türlerini işlevine uygun kullanır. Verilen metinle ilgili sorulara cevap verir. Verilen metinle ilgili sorulara cevap verir. Verilen cümlelerle anlamlı bir bütün oluşturur. Ses olaylarını fark eder. Okuduklarında karşılaştırma unsurlarını belirler. Sözcükleri anlamına uygun kullanır. Yazım kurallarına uygun yazar. Noktalam işaretlerini doğru kullanır.

23 6. sınıf 1 Matematik Ondalık Gösterim 6. sınıf 2 Matematik Ondalık Gösterim 6. sınıf 3 Matematik 6. sınıf 4 Matematik Veri Analizi 6. sınıf 5 Matematik Veri Analizi 6. sınıf 6 Matematik Tam Sayılar 6. sınıf 7 Matematik Cebirler İfadeler 6. sınıf 8 Matematik Cebirler İfadeler 6. sınıf 9 Matematik Cebirler İfadeler 6. sınıf 10 Matematik Alan Ölçme 6. sınıf 11 Matematik Alan Ölçme 6. sınıf 12 Matematik Alan Ölçme 6. sınıf 13 Matematik Alan Ölçme Araştırma Soruları Üretme, Veri Toplama, Düzenleme ve Gösterme Ondalık gösterimleri verilen sayılarla bölme işlemi yapar Ondalık ifadelerle dört işlem yapmayı gerektiren problemleri çözer Araştırma sorusuna uygun verileri elde eder Bir veri grubuna ait açıklığı hesaplar ve yorumlar İki gruba ait verileri karşılaştırmada ve yorumlamada aritmetik ortalama ve açıklığı kullanır Tam sayılarla toplama ve çıkarma işlemlerini yapar; ilgili problemleri çözer Cebirsel ifadenin değerlerini değişkenin alacağı farklı doğal sayı değerleri için hesaplar Cebirsel ifadelerle toplama ve çıkarma işlemleri yapar Bir doğal sayı ile bir cebirsel ifadeyi çarpar Paralelkenarın alan bağıntısını oluşturur; ilgili problemleri çözer Üçgende bir kenara ait yüksekliği çizer Alan ölçme birimlerini tanır, m2 km2, m2 cm2 mm2 birimlerini birbirine dönüştürür Üçgenin alan bağıntısını oluşturur; ilgili problemleri çözer.

24 6. sınıf 1 Fen Bilgisi Maddenin Tanecikli Yapısı Fiziksel ve kimyasal değişim arasındaki farkları, çeşitli olayları gözlemleyerek açıklar. 6. sınıf 2 Fen Bilgisi Maddenin Tanecikli Yapısı Tasarladığı deneyler sonucunda çeşitli maddelerin yoğunluklarını hesaplar. 6. sınıf 3 Fen Bilgisi Maddenin Tanecikli Yapısı Suyun katı ve sıvı hâllerine ait yoğunlukları karşılaştırarak bu durumun canlılar için önemini sorgular. 6. sınıf 4 Fen Bilgisi Işık ve Ses Işığın yansımasında gelen ışın, yansıyan ışın ve yüzeyin normali arasındaki ilişkiyi açıklar. 6. sınıf 5 Fen Bilgisi Işık ve Ses Ses yalıtımının önemini açıklar ve ses yalıtımı için geliştirilen teknolojik ve mimari uygulamalara örnekler verir. 6. sınıf 6 Fen Bilgisi Bitki ve Hayvanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişme Bitki ve hayvanlardaki üreme çeşitlerini karşılaştırır. 6. sınıf 7 Fen Bilgisi Bitki ve Hayvanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişme Bitki ve hayvanlarda büyüme ve gelişmeye etki eden faktörleri açıklar. 6. sınıf 8 Fen Bilgisi Madde ve Isı Maddeleri, ısı iletimi bakımından sınıflandırır. 6. sınıf 9 Fen Bilgisi Madde ve Isı Binalarda kullanılan ısı yalıtım malzemelerinin seçilme ölçütlerini belirler. 6. sınıf 10 Fen Bilgisi Madde ve Isı Yakıtları, katı, sıvı ve gaz yakıtlar olarak sınıflandırarak yaygın olarak kullanılan yakıtlara örnekler verir. 6. sınıf 11 Fen Bilgisi Madde ve Isı Farklı türdeki yakıtların ısı amaçlı kullanımının, insan ve çevre üzerine etkilerini araştırır ve sunar. 6. sınıf 12 Fen Bilgisi Işık ve Ses Sesin yayılmasını önlemeye yönelik tahminlerde bulunur ve tahminlerini test eder. 6. sınıf 13 Fen Bilgisi Madde ve Isı Soba ve doğal gaz zehirlenmeleri ile ilgili alınması gereken tedbirleri araştırır ve rapor eder.

25 6. sınıf 1 Sosyal Bilgiler ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI Ülkemizin kaynaklarıyla ekonomik faaliyetlerini ilişkilendirerek, bunların ülke ekonomisindeki yerini ve önemini değerlendirir. 6. sınıf 2 Sosyal Bilgiler ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI Türkiye nin coğrafî özelliklerini dikkate alarak, yatırım ve pazarlama proje önerileri tasarlar. 6. sınıf 3 Sosyal Bilgiler ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI Vatandaşlık sorumluluğu ve ülke ekonomisine katkısı açısından vergi vermenin gereğini ve önemini savunur. 6. sınıf 4 Sosyal Bilgiler ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI Doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesinin insan yaşamına etkilerini tartışır. 6. sınıf 5 Sosyal Bilgiler ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI İlgi duyduğu mesleklerin gerektirdiği eğitim, beceri ve kişilik özelliklerini araştırır. 6. sınıf 6 Sosyal Bilgiler ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI Nitelikli insan gücünün Türkiye ekonomisinin gelişmesindeki rolünü değerlendirir. 6. sınıf 7 Sosyal Bilgiler ÜLKEMİZ VE DÜNYA Görsel materyalleri ve verileri kullanarak dünyada nüfus ve ekonomik faaliyetlerin dağılışının nedenleri hakkında çıkarımlarda bulunur. 6. sınıf 8 Sosyal Bilgiler ÜLKEMİZ VE DÜNYA Ülkemizin diğer ülkelerle olan ekonomik ilişkilerini, kaynaklar ve ihtiyaçlar açısından değerlendirir. 6. sınıf 9 Sosyal Bilgiler ÜLKEMİZ VE DÜNYA Türk Cumhuriyetleri, komşu ve diğer ülkelerle olan kültürel, sosyal, siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi Atatürk ün milli dış politika anlayışı açısından değerlendirir. 6. sınıf 10 Sosyal Bilgiler ÜLKEMİZ VE DÜNYA Ülkemizin diğer ülkelerle doğal afetlerde ve çevre sorunlarında dayanışma ve işbirliği içinde olmasının önemini fark eder. 6. sınıf 11 Sosyal Bilgiler ÜLKEMİZ VE DÜNYA Uluslararası kültür, sanat, fuar ve spor etkinliklerinin toplumlar arası etkileşimdeki rolünü değerlendirir. 6. sınıf 12 Sosyal Bilgiler DEMOKRASİNİN SERÜVENİ Demokrasinin temel ilkeleri açısından farklı yönetim biçimlerini karşılaştırır. 6. sınıf 13 Sosyal Bilgiler DEMOKRASİNİN SERÜVENİ Değişik dönem ve kültürlerde demokratik yönetim anlayışının tarihsel gelişimini tartışır.

26 6. sınıf 1 Din Kültürü SON PEYGAMBER HZ. MUHAMMED 7. Bedir, Uhut ve Hendek savaşlarının neden ve sonuçlarını açıklar. 6. sınıf 2 Din Kültürü SON PEYGAMBER HZ. MUHAMMED 8. Hz. Muhammed in Hudeybiye Antlaşması nda ve Mekke nin fethinde sergilediği tavrı barış açısından değerlendirir. 6. sınıf 3 Din Kültürü SON PEYGAMBER HZ. MUHAMMED 9. Veda Hutbesi nde yer alan mesajların evrensel değerini yorumlar. 6. sınıf 4 Din Kültürü SON PEYGAMBER HZ. MUHAMMED 10. Hz. Muhammed in vefatının sahabe üzerinde bıraktığı tesiri yorumlar. 6. sınıf 5 Din Kültürü SON PEYGAMBER HZ. MUHAMMED 11. Nasr suresini ezbere okur ve anlamını söyler. 6. sınıf 6 Din Kültürü KUR AN I KERİM İN ANA KONULARI 1. Kur an ı Kerim in temel konularını açıklar. 6. sınıf 7 Din Kültürü KUR AN I KERİM İN ANA KONULARI 2. Kıssa kavramını açıklar. 6. sınıf 8 Din Kültürü KUR AN I KERİM İN ANA KONULARI 3. Kur an da kıssalara yer verilmesinin nedenlerini belirtir. 6. sınıf 9 Din Kültürü KUR AN I KERİM İN ANA KONULARI 4. Hz. Eyyüp kıssasından hareketle sabrın güçlükler ve olumsuzlukları aşmadaki rolünü açıklar. 6. sınıf 10 Din Kültürü KUR AN I KERİM İN ANA KONULARI 5. Kureyş suresini ezbere okur ve anlamını söyler. 6. sınıf 11 Din Kültürü İSLAM IN SAKINILMASINI İSTEDİĞİ BAZI DAVRANIŞLAR 1. İslamiyetin sakınmamızı istediği bazı kötü davranışları belirterek ayet ve hadislerden örnekler verir. 6. sınıf 12 Din Kültürü İSLAM IN SAKINILMASINI İSTEDİĞİ BAZI DAVRANIŞLAR 2. İslamiyetin sakınmamızı istediği bazı kötü davranışların bireysel ve toplumsal zararlarını irdeler. 6. sınıf 13 Din Kültürü İSLAM IN SAKINILMASINI İSTEDİĞİ BAZI DAVRANIŞLAR 3. Kötü davranışlardan sakınmaya istekli olur.

27 6. sınıf 1 İngilizce Vacation Talking about past events 6. sınıf 2 İngilizce Occupations Describing what people do regularly 6. sınıf 3 İngilizce Occupations Expressing ability and inability 6. sınıf 4 İngilizce Occupations Making simple inquiries 6. sınıf 5 İngilizce Occupations Naming the days 6. sınıf 6 İngilizce Occupations Telling the time, days and dates 6. sınıf 7 İngilizce Detectives at Work Describing what people are doing now 6. sınıf 8 İngilizce Detectives at Work Expressing quantity 6. sınıf 9 İngilizce Detectives at Work Making simple inquiries 6. sınıf 10 İngilizce Detectives at Work Talking about locations of things 6. sınıf 11 İngilizce Detectives at Work Talking about past events 6. sınıf 12 İngilizce Saving the Planet Describing what people are doing now 6. sınıf 13 İngilizce Saving the Planet Giving and responding to simple instructions

28 7. sınıf 1 Türkçe 7. sınıf 2 Türkçe 7. sınıf 3 Türkçe 7. sınıf 4 Türkçe 7. sınıf 5 Türkçe 7. sınıf 6 Türkçe 7. sınıf 7 Türkçe 7. sınıf 8 Türkçe 7. sınıf 9 Türkçe 7. sınıf 10 Türkçe 7. sınıf 11 Türkçe 7. sınıf 12 Türkçe 7. sınıf 13 Türkçe 7. sınıf 14 Türkçe 7. sınıf 15 Türkçe Cümlede Anlam Sözcükte Anlam Eylem bilgisi Cümlede Anlam Cümlede Anlam Eylem bilgisi Eylem bilgisi Sözcükte Anlam Paragraf Bilgisi Sözcükte Anlam Paragraf Bilgisi Ekler Paragraf Bilgisi Paragraf Bilgisi Noktalama İşaretleri Cümlede anlam ilişkileri kurar. Aynı kavram alanına giren kelimeleri, anlam farklılıklarını dikkate alarak kullanır. Farklı yapı özelliklerinde fiilleri anlam özelliklerini dikkate alarak kullanır. Cümlede anlam ilişkileri kurar. Aynı anlama gelen farklı cümleleri belirler. Farklı yapı özelliklerinde fiilleri anlam özelliklerini dikkate alarak kullanır. Farklı yapı özelliklerinde fiilleri anlam özelliklerini dikkate alarak kullanır. Aynı kavram alanına giren kelimeleri, anlam farklılıklarını dikkate alarak kullanır. Okuduklarıyla ilgili sorulara cevap verir. Aynı kavram alanına giren kelimeleri, anlam farklılıklarını dikkate alarak kullanır. Okuduklarıyla ilgili sorulara cevap verir. Ekleri ayırt eder ve uygun şekilde kullanır. Okuduklarını anlam akışına göre sıralar. Okuduklarında duyu organlarıyla ilgili ayrıntıları tespit eder. Noktalama işaretlerini yerinde ve doğru kullanır. 7. sınıf 1 Matematik Açıları Ölçme 4. Bir çember veya dairede merkez açının belirlediği minör (küçük) ve majör (büyük) yayların ölçüsünü hesaplar. 7. sınıf 2 Matematik Açıları Ölçme 5. Merkez açının ve çevre açının ölçüsünü hesaplar. 7. sınıf 3 Matematik Bilinçli Tüketim Aritmetiği 2. Basit faiz hesaplamalarını yapar. 7. sınıf 4 Matematik Çember ve Daire 5. Aynı yayı gören merkez açının ölçüsü ile çevre açının ölçüsü arasındaki ilişkiyi belirler. 7. sınıf 5 Matematik Çemberin ve Çember Parçasının Uzunluğu 2. Çemberin ve çember parçasının uzunluğu ile ilgili problemleri çözer ve kurar. 7. sınıf 6 Matematik Çokgenler 1. Çokgenlerin köşegenlerini, iç ve dış açılarını belirler.

29 7. sınıf 7 Matematik Dairenin ve Daire Diliminin Alanı 2. Dairenin ve daire diliminin alanı ile ilgili problemleri çözer ve kurar. 7. sınıf 8 Matematik Doğrular ve Açılar 6. Paralel iki doğrunun bir kesenle yaptığı açıların eş olanlarını ve bütünler olanlarını belirler. 7. sınıf 9 Matematik Eşlik ve Benzerlik 2. Çokgenleri karşılaştırarak benzer olup olmadıklarını belirler ve bir çokgene benzer çokgenler oluşturur. 7. sınıf 10 Matematik Oran ve Orantı 2. Doğru ve ters orantıyla ilgili problemleri çözer ve kurar. 7. sınıf 11 Matematik Örüntü ve Süslemeler 2. Düzgün çokgensel bölge modelleriyle oluşturulan süslemelerdeki kodları belirler. 7. sınıf 12 Matematik Bilinçli Tüketim Aritmetiği 1. Alışveriş ve ticarette kullanılan yüzde hesaplamalarını yapar. 7. sınıf 13 Matematik(MEB/ADA) Tam Sayılarla İşlemler/Dairenin ve Daire Diliminin Alanı 4. Doğal sayıların faktöriyellerini bulur./2. Dairenin ve daire diliminin alanı ile ilgili problemleri çözer ve kurar. 7. sınıf 14 Matematik(MEB/ADA) Merkezî Eğilim ve Yayılma Ölçüleri/Geometrik Cisimler 2.Verilerin merkezî eğilim ölçülerini ve çeyrekler açıklığını yorumlar./1. Dairesel silindirin temel elemanlarını belirler, inşa eder ve açınımını çizer. 7. sınıf 15 Matematik(MEB/ADA) Tablo ve Grafikler/Geometrik Cisimler 4. Verilere dayalı tahminler yürütür./2. Yüzlerinin farklı yönlerden görünümlerine ait çizimleri verilen yapıları, birim küplerle oluşturur ve izometrik kâğıda çizer.

30 7. sınıf 1 Fen Bilgisi Kimyasal bağ 4.3. Elektron ortaklasma yolu ile yapılan bağı kovalent bağ olarak adlandırır. 7. sınıf 2 Fen Bilgisi Bileşikler ve formülleri 5.1. Farklı atomların bir araya gelerek yeni maddeler olusturabileceğini fark eder. 7. sınıf 3 Fen Bilgisi Bileşikler ve formülleri 5.4. Moleküllerde; her elementin atom sayısının, örgü yapılarda; elementlerin atom sayılarının oranını belirler. 7. sınıf 4 Fen Bilgisi Karışımlar 6.6. Çözünenin tane boyutu küçüldükçe çözünme hızının artacağını kesfeder. 7. sınıf 5 Fen Bilgisi Karışımlar 6.8. Çözeltilerin nasıl seyreltileceğini ve/veya deristirileceğini deneyle gösterir 7. sınıf 6 Fen Bilgisi Karışımlar Yağmur ve yüzey sularının kısmen iletken olmasının sebebini ve doğurabileceği tehlikeleri açıklar 7. sınıf 7 Fen Bilgisi Işığın Soğurulması 1.4. Koyu renkli cisimlerin ısığı, açık renkli cisimlere göre daha çok soğurduğunu kesfeder. 7. sınıf 8 Fen Bilgisi Işığın Soğurulması 1.7. Isık enerjisinin baska bir enerjiye dönüsebileceğini ifade eder. 7. sınıf 9 Fen Bilgisi Cisimlerin renkli görülmesi 2.3. Cisimlerin siyah, beyaz veya renkli görünmelerini, ısığın yansıması ve soğurulmasıyla açıklar. 7. sınıf 10 Fen Bilgisi Cisimlerin renkli görülmesi 2.4. Cisimlerin beyaz ısıkta ve renkli ısıklarda neden farklı renklerde göründüklerini açıklar 7. sınıf 11 Fen Bilgisi Isığın saydam bir ortamdan baska bir saydam ortama geçmesi 3.5. Isığın hem kırıldığı hem de yansıdığı durumlara örnekler verir. 7. sınıf 12 Fen Bilgisi Isığın saydam bir ortamdan baska bir saydam ortama geçmesi 3.9. Isığın kırılmasıyla açıklanabilecek olaylara örnekler verir. 7. sınıf 13 Fen Bilgisi Mercekler 4.1. Isığın ince ve kalın kenarlı merceklerde nasıl kırıldığını kesfeder. 7. sınıf 14 Fen Bilgisi Mercekler 4.6. Isığın yansıması ve kırılması olaylarının benzerlik ve farklılıklarını karsılastırır 7. sınıf 15 Fen Bilgisi Organizmaların yasadıkları alanlar ve bu alanlara insan etkisi 1.1. Tür, habitat, populasyon ve ekosistem kavramlarını örneklerle açıklar.

31 7. sınıf 1 Sosyal Bilgiler TÜRK TARİHİNDE YOLCULUK Seyahatnamelerden hareketle Türk kültürüne ait unsurları örneklendirir. 7. sınıf 2 Sosyal Bilgiler TÜRK TARİHİNDE YOLCULUK Osmanlı Devleti nde ıslahat hareketleri sonucu ortaya çıkan kurumlardan hareketle toplumsal ve ekonomik değişim hakkında çıkarımlarda bulunur. 7. sınıf 3 Sosyal Bilgiler ZAMAN İÇİNDE BİLİM İlk uygarlıkların bilimsel ve teknolojik gelişmelere katkılarına örnekler verir. 7. sınıf 4 Sosyal Bilgiler ZAMAN İÇİNDE BİLİM İlkyazı örneklerinden yola çıkarak yazının kullanım alanlarını ve bilgi aktarımındaki önemini fark eder. 7. sınıf 5 Sosyal Bilgiler ZAMAN İÇİNDE BİLİM Türk ve İslam devletlerinde yetişen bilginlerin bilimsel gelişme sürecine katkılarını değerlendirir. 7. sınıf 6 Sosyal Bilgiler ZAMAN İÇİNDE BİLİM Rönesans ve Reformla birlikte Avrupa da başlayan gelişmelerin günümüz bilimsel birikiminin oluşmasına etkisini tartışır. 7. sınıf 7 Sosyal Bilgiler ZAMAN İÇİNDE BİLİM Tarihsel süreçte düşünceyi ifade etme ve bilim özgürlüklerini bilimsel gelişmelerle ilişkilendirir. 7. sınıf 8 Sosyal Bilgiler EKONOMİ VE SOSYAL HAYAT Üretimde ve yönetimde toprağın önemini tarihten örneklerle açıklar. 7. sınıf 9 Sosyal Bilgiler EKONOMİ VE SOSYAL HAYAT Kaynakların, ürünlerin ve ticaret yollarının devletlerin gelişmesindeki önemine tarihten ve günümüzden örnekler verir. 7. sınıf 10 Sosyal Bilgiler EKONOMİ VE SOSYAL HAYAT Tarihten ve günümüzden örnekler vererek üretim teknolojisindeki gelişmelerin sosyal ve ekonomik hayata etkilerini değerlendirir. 7. sınıf 11 Sosyal Bilgiler EKONOMİ VE SOSYAL HAYAT Vakıfların çalışmalarına ve sosyal yaşamdaki rolüne tarihten ve günümüzden örnekler verir. 7. sınıf 12 Sosyal Bilgiler EKONOMİ VE SOSYAL HAYAT Tarih boyunca Türklerde meslek edindirme ve meslek etiği kazandırmada rol oynayan kurumları tanır. 7. sınıf 13 Sosyal Bilgiler EKONOMİ VE SOSYAL HAYAT Eğitimin meslek edindirme hedefini kavrayarak ilgi ve yetenekleri doğrultusunda meslekî tercihlerine yönelik planlama yapar. 7. sınıf 14 Sosyal Bilgiler YAŞAYAN DEMOKRASİ Tarihsel süreçte Türk devletlerinde yönetim şekli ve egemenlik anlayışındaki değişim ve sürekliliği fark eder. 7. sınıf 15 Sosyal Bilgiler YAŞAYAN DEMOKRASİ Anayasamızın 2. maddesinde yer alan Türkiye Cumhuriyeti Devleti nin nitelikleri ile ilgili uygulamalara toplum hayatından örnekler verir.

32 7. sınıf 1 Din Kültürü BİR İNSAN VE PEYGAMBER OLARAK HZ MUHAMMED Hz Muhammed in görevlerinden birisinin Kur an ı açıklamak olduğunu söyler 7. sınıf 2 Din Kültürü BİR İNSAN VE PEYGAMBER OLARAK HZ MUHAMMED Hz Muhammed in insanları baskı ve zor kullanmadan uyarma ve aydınlatma görevinin olduğunu fark eder 7. sınıf 3 Din Kültürü BİR İNSAN VE PEYGAMBER OLARAK HZ MUHAMMED Hz Muhammed in insanlık için niçin bir rahmet olarak gönderildiğini fark eder 7. sınıf 4 Din Kültürü BİR İNSAN VE PEYGAMBER OLARAK HZ MUHAMMED Hz Muhammed in tutumlarından hareketle kendi davranışlarını değerlendirir 7. sınıf 5 Din Kültürü İSLAM DÜŞÜNCESİNDE YORUMLAR Din ve din anlayışı arasındaki farklılığı ayırt eder 7. sınıf 6 Din Kültürü İSLAM DÜŞÜNCESİNDE YORUMLAR Din anlayışındaki yorum farklılıklarını fark eder 7. sınıf 7 Din Kültürü İSLAM DÜŞÜNCESİNDE YORUMLAR İslam düşüncesindeki yorum biçimlerini sınıflandırır 7. sınıf 8 Din Kültürü İSLAM DÜŞÜNCESİNDE YORUMLAR İslam düşüncesindeki tasavvufi yorum biçimlerini tanır 7. sınıf 9 Din Kültürü İSLAM DÜŞÜNCESİNDE YORUMLAR Alevi Bektaşi geleneğindeki temel kavramları açıklar 7. sınıf 10 Din Kültürü İSLAM DÜŞÜNCESİNDE YORUMLAR Din anlayışındaki farklılıkların niçin birer zenginlik olduğunu açıklar 7. sınıf 11 Din Kültürü İSLAM DÜŞÜNCESİNDE YORUMLAR Din anlayışındaki yorumların vukufla olabileceğinin farkında olur 7. sınıf 12 Din Kültürü İSLAM DÜŞÜNCESİNDE YORUMLAR Dinde zorlama olmadığını ayet ve hadislerden örneklerle açıklar 7. sınıf 13 Din Kültürü DİN VE GÜZEL AHLAK Bireyin güzel ahlaklı olmasında dinin rolünü açıklar 7. sınıf 14 Din Kültürü DİN VE GÜZEL AHLAK İslam da övülen ahlaki tutum ve davranışlara Kur an dan ve Hz Muhammed in hayatından örnekler verir 7. sınıf 15 Din Kültürü DİN VE GÜZEL AHLAK Ahlaklı olmanın birey ve toplum hayatındaki önemini yorumlar

33 7. sınıf 1 İngilizce Television Talking about past events 7. sınıf 2 İngilizce Parties Accepting and refusing 7. sınıf 3 İngilizce Parties Expressing basic needs 7. sınıf 4 İngilizce Parties Expressing quantity 7. sınıf 5 İngilizce Parties Giving and responding to simple instructions 7. sınıf 6 İngilizce Parties Making simple suggestions 7. sınıf 7 İngilizce Superstitions Making predictions about the future 7. sınıf 8 İngilizce Superstitions Making simple inquiries 7. sınıf 9 İngilizce Superstitions Making simple suggestions 7. sınıf 10 İngilizce Superstitions Talking about possessions 7. sınıf 11 İngilizce Public Buildings Describing what people do regularly 7. sınıf 12 İngilizce Public Buildings Giving explanations/reasons 7. sınıf 13 İngilizce Public Buildings Making simple suggestions 7. sınıf 14 İngilizce Public Buildings Talking about plans 7. sınıf 15 İngilizce Public Buildings Talking about past events

34 8. sınıf 1 Türkçe 8. sınıf 2 Türkçe 2. Okuduğu metni anlama ve çözümleme 7. Olay, yer, zaman, şahıs, varlık kadrosu ve bunlarla ilgili unsurları belirler. 2. Okuduğu metni anlama ve çözümleme 8. Metindeki sebep sonuç ilişkilerini fark eder. 8. sınıf 3 Türkçe 8. sınıf 4 Türkçe 8. sınıf 5 Türkçe Cümleyle ilgili bilgi ve kuralları kavrama ve uygulama Cümleyle ilgili bilgi ve kuralları kavrama ve uygulama Cümleyle ilgili bilgi ve kuralları kavrama ve uygulama Cümleye hâkim olan duyguyu fark eder. Cümledeki fiillerin çatı özelliklerini kavrar. Cümlede, fiilimsiye bağlı kelime veya kelime gruplarını bulur. 8. sınıf 6 Türkçe 8. sınıf 7 Türkçe 8. sınıf 8 Türkçe 8. sınıf 9 Türkçe 8. sınıf 10 Türkçe 8. sınıf 11 Türkçe 8. sınıf 12 Türkçe 8. sınıf 13 Türkçe 8. sınıf 14 Türkçe 8. sınıf 15 Türkçe 8. sınıf 16 Türkçe 8. sınıf 17 Türkçe 8. sınıf 18 Türkçe 8. sınıf 19 Türkçe 8. sınıf 20 Türkçe 2. Okuduğu metni anlama ve çözümleme 13. Metne ilişkin sorulara cevap verir. 2. Okuduğu metni anlama ve çözümleme 14. Metne ilişkin sorular oluşturur. 2. Okuduğu metni anlama ve çözümleme 18. Metindeki söz sanatlarının anlatıma olan katkısını fark eder. 2. Okuduğu metni anlama ve çözümleme 19. Metinde yararlanılan düşünceyi geliştirme yollarının işlevlerini açıklar. 2. Okuduğu metni anlama ve çözümleme 24. Metnin öncesi ve/veya sonrasına ait kurgular yapar. 3. Okuduğu metni değerlendirme 1. Metni dil ve anlatım yönünden değerlendirir. 4. Söz varlığını zenginleştirme 1. Kelimeler arasındaki anlam ilişkilerini kavrayarak birbiriyle anlamca ilişkili kelimelere örnek verir. 1. Fiilimsiler ile ilgili bilgi ve kuralları kavrama ve uygulama Fiilimsilerin işlevlerini ve kullanım özelliklerini kavrar. 4. Söz varlığını zenginleştirme 3. Okuduğu metinde geçen kelime, deyim ve atasözlerini cümle içinde kullanır. 1. Yazma kurallarını uygulama 6. Yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin yerine Türkçelerini kullanır. 1. Yazma kurallarını uygulama 5. Türkçenin kurallarına uygun cümleler kurar. 2. Planlı yazma 5. Konunun özelliğine uygun düşünceyi geliştirme yollarını kullanır. 3. Farklı türlerde metinler yazma 3. Bildirme yazıları yazar. 4. Kendi yazdıklarını değerlendirme 3. Yazdıklarını yazım ve noktalama kurallarına uygunluk yönünden değerlendirir. 1. Fiilimsiler ile ilgili bilgi ve kuralları kavrama ve uygulama 3. Fiilimsileri özelliklerine uygun biçimde kullanır.

35 8. sınıf 1 Matematik Tablo ve Grafikler 1. Histogram oluşturur ve yorumlar. 8. sınıf 2 Matematik Üslü Sayılar 2. Ondalık kesirlerin veya rasyonel sayıların kendileriyle tekrarlı çarpımını üslü sayı olarak yazar ve değerini belirler. 8. sınıf 3 Matematik Üslü Sayılar 3. Üslü sayılarla çarpma ve bölme işlemlerini yapar. 8. sınıf 4 Matematik Köklü Sayılar 5. Kareköklü sayılarla çarpma ve bölme işlemlerini yapar. 8. sınıf 5 Matematik Köklü Sayılar 6. Ondalık kesirlerin kareköklerini belirler. 8. sınıf 6 Matematik Olay çeşitleri 2. Bağımlı ve bağımsız olayların olma olasılıklarını hesaplar. 8. sınıf 7 Matematik Gerçek sayılar 2. Gerçek sayılar kümesini oluşturan sayı kümelerini belirtir. 8. sınıf 8 Matematik Merkezi eğilim ve yayılma ölçüleri 1.Standart sapmayı hesaplar. 8. sınıf 9 Matematik Üçgenler 3. Üçgenin kenar uzunlukları ile bu kenarların karşısındaki açıların ölçüleri arasındaki ilişkiyi belirler. 8. sınıf 10 Matematik Üçgenler 5. Üçgende kenarortay, kenar orta dikme, açıortay ve yüksekliği inşa eder. 8. sınıf 11 Matematik Üçgenler 8. Pythagoras (Pisagor) bağıntısını oluşturur. 8. sınıf 12 Matematik Üçgenlerde Ölçme 3. Dik üçgendeki dar açıların trigonometrik oranlarını problemlerde uygular. 8. sınıf 13 Matematik Örüntüler ve İlişkiler 1. Özel sayı örüntülerinde sayılar arasındaki ilişkileri açıklar. 8. sınıf 14 Matematik Cebirsel İfadeler 4. Rasyonel cebirsel ifadeler ile işlem yapar ve ifadeleri sadeleştirir. 8. sınıf 15 Matematik Olası Durumları Belirleme 2. Permütasyon ve kombinasyon arasındaki farkı açıklar. 8. sınıf 16 Matematik Denklemler 1. Bir bilinmeyenli rasyonel denklemleri çözer. 8. sınıf 17 Matematik Denklemler 2. Doğrunun eğimi ile denklemi arasındaki ilişkiyi belirler. 8. sınıf 18 Matematik Geometrik Cisimler 2. Piramidi inşa eder, temel elemanlarını belirler ve yüzey açınımını çizer. 8. sınıf 19 Matematik Geometrik Cisimler 7. Çizimleri verilen yapıları çok küplülerle oluşturur, çok küplülerle oluşturulan yapıların görünümlerini çizer. 8. sınıf 20 Matematik Geometrik Cisimler 5. Bir düzlem ile bir geometrik cismin ara kesitini belirler ve inşa eder.

36 8. sınıf 1 Fen Bilgisi HÜCRE BÖLÜNMESİ VE KALITIM 4.4. Nukleotit, gen, DNA, kromozom kavramları arasında ilişki kurar. 8. sınıf 2 Fen Bilgisi HÜCRE BÖLÜNMESİ VE KALITIM 5.3. Canlıların çevresel değişimlere adaptasyonlarının biyolojik çeşitliliğe ve evrime katkıda bulunabileceğine örnekler verir. 8. sınıf 3 Fen Bilgisi KUVVET VE HAREKET Bir cisme etki eden kaldırma kuvvetinin, cismin yer değiştirdiği sıvının ağırlığına eşit büyüklükte ve yukarı yönde olduğunu keşfeder 8. sınıf 4 Fen Bilgisi KUVVET VE HAREKET 2.6.Sıvıların ve gazların, basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanlarını araştırır. 8. sınıf 5 Fen Bilgisi MADDENİN YAPISI VE ÖZELLİKLERİ 1.2. Periyodik sistemde grupları ve periyotları gösterir; aynı gruplardaki elementlerin özelliklerini karşılaştırır. 8. sınıf 6 Fen Bilgisi MADDENİN YAPISI VE ÖZELLİKLERİ 2.5. Verilen basit yapılarda hangi tur bağların (iyonik bağ veya kovalent bağ)bulunduğunu tahmin eder 8. sınıf 7 Fen Bilgisi MADDENİN YAPISI VE ÖZELLİKLERİ 4.3. ph ın, bir çözeltinin ne kadar asidik veya ne kadar bazik olduğunun bir ölçüsü olduğunu anlar ve asitlik bazlık ile ph skalası arasında ilişki kurar 8. sınıf 8 Fen Bilgisi MADDENİN YAPISI VE ÖZELLİKLERİ 4.9. Asitlerin ve bazların günlük kullanımdaki eşya ve malzemeler üzerine olumsuz etkisinden kaçınmak için neler yapılabileceğini açıklar 8. sınıf 9 Fen Bilgisi MADDENİN YAPISI VE ÖZELLİKLERİ 5.1. Sert su, yumuşak su kavramlarını anlar ve sertliğin neden istenmeyen bir özellik olduğunu açıklar 8. sınıf 10 Fen Bilgisi SES 2.5. Çeşitli sesleri birbirinden ayırt edilebilmesini, ses dalgalarının frekans ve genliklerinin farklı olmasıyla açıklar 8. sınıf 11 Fen Bilgisi SES Ses dalgalarının belirli bir yayılma hızının olduğunu ve bu hızın, sesin yayıldığı ortamın yoğunluğuna bağlı olarak değiştiğini ifade eder 8. sınıf 12 Fen Bilgisi MADDENİN HALLERİ VE ISI 2.4. Farklı maddelerin öz ısılarının farklı olduğunu (öz ısının ayırt edici bir özellik olduğunu) belirtir. 8. sınıf 13 Fen Bilgisi MADDENİN HALLERİ VE ISI 3.4. Erimenin ve buharlaşmanın ısı gerektirmesini, donmanın ve yoğuşmanın ısı açığa çıkarmasını bağların kopması ve oluşması temelinde açıklar 8. sınıf 14 Fen Bilgisi MADDENİN HALLERİ VE ISI 4.5. Saf olmayan suyun donma noktasının, saf sudan daha düşük olduğunu fark eder. 8. sınıf 15 Fen Bilgisi MADDENİN HALLERİ VE ISI 5.2. Kütlesi belli suyun, kaynama sıcaklığında tamamen buhara dönüşmesi için gerekli ısı miktarını hesaplar. 8. sınıf 16 Fen Bilgisi MADDENİN HALLERİ VE ISI 6.2. Isınan soğuyan maddelerin, sıcaklık zaman grafiklerini yorumlar; hal değişimleri ile ilişkilendirir 8. sınıf 17 Fen Bilgisi CANLILAR VE ENERJİ İLİŞKİLERİ 1.1. Besin zincirlerinin başlangıcında üreticilerin bulunduğu çıkarımını yapar 8. sınıf 18 Fen Bilgisi CANLILAR VE ENERJİ İLİŞKİLERİ 1.7. Üreticilerin fotosentez ile güneş enerjisini kullanılabilir enerjiye dönüştürdüğünü ifade eder. 8. sınıf 19 Fen Bilgisi CANLILAR VE ENERJİ İLİŞKİLERİ 1.9. Besin zincirindeki tüketicilerin enerji ihtiyacını üreticilerden karşıladığını açıklar. 8. sınıf 20 Fen Bilgisi CANLILAR VE ENERJİ İLİŞKİLERİ Gözlemleri sonucunda oksijenli solunumun denklemini tahmin eder

SİS 5 (Nisan 2015) SINIF A DERS ÜNİTE KAZANIM. 2. Okuduğunu Anlama Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinle ilgili soruları cevaplandırır.

SİS 5 (Nisan 2015) SINIF A DERS ÜNİTE KAZANIM. 2. Okuduğunu Anlama Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinle ilgili soruları cevaplandırır. 2. sınıf 1 Türkçe 2. sınıf 2 Türkçe 2. sınıf 3 Türkçe 2. sınıf 4 Türkçe 2. sınıf 5 Türkçe 2. sınıf 6 Türkçe 2. sınıf 7 Türkçe 2. sınıf 8 Türkçe 2. sınıf 9 Türkçe 2. sınıf 10 Türkçe 2. Okuduğunu Anlama

Detaylı

OYD Okul Yayın Danışmanlık A.Ş.

OYD Okul Yayın Danışmanlık A.Ş. 2. sınıf 1 1. tema 4 Okuduğunu Anlama Okuduklarında karşılaştırmalar yapar. 2. sınıf 2 1. tema 4 Okuduğunu Anlama Okuduklarında sebep sonuç ilişkileri kurar. 2. sınıf 3 2. tema 1 Okuduğunu Anlama Okuduklarında

Detaylı

I 5. SINIF ÖĞRENME ALANI ALT ÖĞRENME ALANI KAZANIM I- 01 I- 02 II- 01 II- 02 II- 03

I 5. SINIF ÖĞRENME ALANI ALT ÖĞRENME ALANI KAZANIM I- 01 I- 02 II- 01 II- 02 II- 03 TÜRKÇE 2. Metinde verilen ipuçlarından hareketle, karşılaştığı yeni kelimelerin anlamlarını tahmin eder. 4. Metnin giriş, gelişme ve sonuç bölümleri hakkında tahminlerde bulunur. 6. Okuduklarındaki duygusal

Detaylı

4. Sınıf - Hazır Bulunuşluk Sınavı

4. Sınıf - Hazır Bulunuşluk Sınavı 4. Sınıf - Hazır Bulunuşluk Sınavı Bölüm Adı Kazanımlar Soru Sayısı Türkçe (3. Sınıf) Matematik (3. Sınıf) Okuduğunu Anlama: 3. Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinle ilgili soruları cevaplandırır.

Detaylı

SİS 3 2012 (OCAK.2013) 2.SINIFLAR

SİS 3 2012 (OCAK.2013) 2.SINIFLAR SİS 3 2012 (OCAK.2013) 2.SINIFLAR SINIF A KTB DERS ÜNİTE KAZANIM 2. sınıf 1 Türkçe 2. Okuduğunu Anlama Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinle ilgili soruları cevaplandırır. 2. sınıf 2 Türkçe

Detaylı

ÖZEL MERSİN GELECEK ORTAOKULU TEOG ÖĞRENCİ KONU KILAVUZU 2014-2015 ÖĞRETİM YILI. http://www.meb.gov.tr

ÖZEL MERSİN GELECEK ORTAOKULU TEOG ÖĞRENCİ KONU KILAVUZU 2014-2015 ÖĞRETİM YILI. http://www.meb.gov.tr ÖZEL MERSİN GELECEK ORTAOKULU TEOG ÖĞRENCİ KONU KILAVUZU 04-05 ÖĞRETİM YILI http://www.meb.gov.tr OKUL MÜDÜRLÜKLERİNİN YAPACAĞI İŞLEMLER a. Okulda kayıtlı 8 inci sınıf öğrencilerine ait bilgileri, e-okul

Detaylı

Les superlatifs simples. Les adverbes de fréquence (souvent, toujours, quelquefois, jamais..)

Les superlatifs simples. Les adverbes de fréquence (souvent, toujours, quelquefois, jamais..) Avril Mars Février Janvier Décembre Novembre Octobre Septembre 0 0 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF FRANSIZCA DERSİ KONULARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ Mois Semaine La grammaire - Les superlatifs

Detaylı

T.C. MILLI EGITIM BAKANLlGI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı

T.C. MILLI EGITIM BAKANLlGI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı T.C..,......... MILLI EGITIM BAKANLlGI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Sayı : 6880/80660 Konu: Merkezi Sistem Ortak Sınav Çalısma Takvimleri... VALİLİGİNE (Milli Eğitim Müdürlüğü) /09/0 Ortaokulların

Detaylı

PESA-1 (05.11.2014) - Ortaokul Konu Dağılımları

PESA-1 (05.11.2014) - Ortaokul Konu Dağılımları 5. sınıf 1 Türkçe (1.TEMA) 2. Okuduğunu Anlama 1.Metinde verilen ipuçlarından hareketle karşılaştığı yeni kelimelerin anlamlarını tahmin eder. 5. sınıf 2 Türkçe (1.TEMA) 2. Okuduğunu Anlama 2.Okuma öncesi,

Detaylı

9. Sınıf Hazır Bulunuşluk Sınavı

9. Sınıf Hazır Bulunuşluk Sınavı 9. Sınıf Hazır Bulunuşluk Sınavı Bölüm Adı Kapsadığı Üniteler Soru Sayısı Türkçe Gerçek, Mecaz, Terim ve Yan Anlam:. Aynı kavram alanına giren kelimeleri, anlam farklılıklarını dikkate alarak kullanır.

Detaylı

İLKÖĞRETİM 4-8. SINIF ÖĞRETİM PROGRAMLARININ ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜREÇLERİNDE GAZETE KUPÜRLERİNDEN YARARLANMA

İLKÖĞRETİM 4-8. SINIF ÖĞRETİM PROGRAMLARININ ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜREÇLERİNDE GAZETE KUPÜRLERİNDEN YARARLANMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı İLKÖĞRETİM 4-8. SINIF ÖĞRETİM PROGRAMLARININ ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜREÇLERİNDE GAZETE KUPÜRLERİNDEN YARARLANMA ANKARA - 2008 ÖĞRENME-ÖĞRETME ARACI

Detaylı

2013 2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ KAZANIMLARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ SÜRE. D.Saati ÖĞRENME ALANI

2013 2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ KAZANIMLARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ SÜRE. D.Saati ÖĞRENME ALANI 0 0 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ KAZANIMLARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ SÜRE Ay EYLÜL EKİM Hafta D.Saati ÖĞRENME ALANI 5 ÜNİTE KAZANIMLAR. Mitoz ile ilgili olarak

Detaylı

2015 2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ KAZANIMLARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ SÜRE HÜCRE BÖLÜNMESİ VE KALITIM

2015 2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ KAZANIMLARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ SÜRE HÜCRE BÖLÜNMESİ VE KALITIM SÜRE Ay Hafta D. Saati ÖĞRENME ALANI ÜNİTE KAZANIMLAR EYLÜL 5. ÜNİTE:. Mitoz ile ilgili olarak öğrenciler;.. Canlılarda büyüme ve üremenin hücre bölünmesi ile meydana geldiğini açıklar... Mitozu, çekirdek

Detaylı

2013 2014 ÖĞRETİM YILI ÖZLE BAHÇELİEVLER İHLAS ORTAOKULU 8. SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLAN TASLAĞI

2013 2014 ÖĞRETİM YILI ÖZLE BAHÇELİEVLER İHLAS ORTAOKULU 8. SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLAN TASLAĞI EYLÜL 3. 2013 201 ÖĞRETİM YILI ÖZLE BAHÇELİEVLER İHLAS ORTAOKULU 8. SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLAN TASLAĞI SÜRE ÖĞRENME ALANI: CANLILAR VE HAYAT 1. ÜNİTE: HÜCRE BÖLÜNMESİ VE

Detaylı

FEN BİLİMLERİ DERSİ (3, 4, 5, 6, 7 ve 8. SINIFLAR)

FEN BİLİMLERİ DERSİ (3, 4, 5, 6, 7 ve 8. SINIFLAR) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı İLKÖĞRETİM KURUMLARI (İLKOKULLAR ve ORTAOKULLAR) FEN BİLİMLERİ DERSİ (3, 4, 5, 6, 7 ve 8. SINIFLAR) ÖĞRETİM PROGRAMI ANKARA 2013 İÇİNDEKİLER

Detaylı

2013 2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF ALMANCA DERSİ KONULARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ

2013 2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF ALMANCA DERSİ KONULARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ 0 0 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF ALMANCA DERSİ KONULARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ Aylar Haftalar ÖNERİLEN TEMALAR KONU Eylül - Freundschaft /In der Klasse / Gesprӓch auf dem Schulhof

Detaylı

MATEMATİK DERSİ (5, 6, 7 ve 8. SINIFLAR)

MATEMATİK DERSİ (5, 6, 7 ve 8. SINIFLAR) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ORTAOKUL MATEMATİK DERSİ (5, 6, 7 ve 8. SINIFLAR) ÖĞRETİM PROGRAMI ANKARA 2013 İÇİNDEKİLER MATEMATİK DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMININ GENEL AMAÇLARI...

Detaylı

Bir arka planı ve sistematiği olan ürünler hemen fark edilir.

Bir arka planı ve sistematiği olan ürünler hemen fark edilir. ... 15... y l 20 nda ciddi m a t r o m i - lam bir egit ag S. r a v r e degisiml iyaç yulan iht yay na du.. ne art yor günden gü ÜRÜN KATALOĞU 2015-2016 Bir arka planı ve sistematiği olan ürünler hemen

Detaylı

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ ĠÇĠNDEKĠLER TÜRK EĞĠTĠM DERNEĞĠ TANITIM Misyon-Vizyon Tarihçe Türk Eğitim Derneği Okulları Türk Eğitim Derneği Neden Okul Açar? Türk

Detaylı

11. Sınıf Hazır Bulunuşluk Sınavı

11. Sınıf Hazır Bulunuşluk Sınavı . Sınıf Hazır Bulunuşluk Sınavı Bölüm Adı Kapsadığı Üniteler Soru Sayısı Dil Anlatım (0. Sınıf) Sunum-Tartışma-Panel: Sunum:.Sunumun özelliklerini belirler. Tartışma:. Tartışmaları, toplumla iletişim imkânlarını

Detaylı

2013 2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF ALMANCA DERSİ KONULARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ. Haftalar ÖNERİLEN TEMALAR

2013 2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF ALMANCA DERSİ KONULARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ. Haftalar ÖNERİLEN TEMALAR 0 0 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF ALMANCA DERSİ KONULARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ Aylar Haftalar ÖNERİLEN TEMALAR KONU Eylül - Freundschaft /In der Klasse / Gesprӓch auf dem Schulhof

Detaylı

Tüm Detaylarıyla ÖABT. Kılavuzu

Tüm Detaylarıyla ÖABT. Kılavuzu İçindekiler Nedir?......4 Ne Zaman Yapılacak?...4 Hangi Branşlara Uygulanacak?...4 nin Öğretmen Atamaya Esas Olan KPSS Puanına Etkisi Ne Kadar Olacak?...4 Hangi Kurum Tarafından Uygulanacak?...4 ye Girmeyecek

Detaylı

( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç)

( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç) BU SAYIDA: Müdür Mektubu..3 1. sınıflar bülteni..4-19 ( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç) 2.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU ANKARA 2009 1 İÇİNDEKİLER Sayfa TÜRK MİLLÎ EĞİTİMİNİN GENEL

Detaylı

ÖZEL BAHÇELİEVLER İHLAS İLKOKULU 2012-2013 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI 4.SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANLARI

ÖZEL BAHÇELİEVLER İHLAS İLKOKULU 2012-2013 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI 4.SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANLARI 8 EYLÜL 01 AÇI VE AÇI ÖLÇÜSÜ GEOMETRİ AÇI VE AÇI ÖLÇÜSÜ 17 1 EYLÜL 01 ÜÇGEN, KARE VE DİKDÖRTGEN ÜNİTE 1 : 01-013 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI.SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANLARI GEOMETRİYE YOLCULUK

Detaylı

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ BUCA EĞİTİM FAKÜLTESİ-SINIF ÖĞRETMENLİĞİ ÖĞRETİM PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ BUCA EĞİTİM FAKÜLTESİ-SINIF ÖĞRETMENLİĞİ ÖĞRETİM PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ BUCA EĞİTİM FAKÜLTESİ-SINIF ÖĞRETMENLİĞİ ÖĞRETİM PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL SNÖ 1001 Temel Matematik I (2-0-2) Matematiğin tanımı, diğer bilimlerle ilişkisi, kümeler ve

Detaylı

YURT DIŞINDAKİ TÜRK ÇOCUKLARI İÇİN TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜRÜ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI (1-10. SINIFLAR)

YURT DIŞINDAKİ TÜRK ÇOCUKLARI İÇİN TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜRÜ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI (1-10. SINIFLAR) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı YURT DIŞINDAKİ TÜRK ÇOCUKLARI İÇİN TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜRÜ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI (1-10. SINIFLAR) ANKARA, 2006 TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI

Detaylı

2013-2014 ÖĞRETİM YILI ÖZEL BAHÇELİEVLER İHLAS ORTAOKULU FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 6.SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI

2013-2014 ÖĞRETİM YILI ÖZEL BAHÇELİEVLER İHLAS ORTAOKULU FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 6.SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI EYLÜL 1. (16 EYLÜL 20 EYLÜL) 4 1.Hücre ile ilgili olarak öğrenciler; 1.1. Bir hayvan hücresi ve bitki hücresini mikroskopta gözlemleyerek çizer (BSB-1,2,3). 1.2. Hücrenin temel kısımlarını levha, model

Detaylı

Matematiğin tanımı, diğer bilimlerle ilişkisi, kümeler ve kümelerle işlemler, sayı sistemi kurma, doğal sayılar, değişik tabanlı

Matematiğin tanımı, diğer bilimlerle ilişkisi, kümeler ve kümelerle işlemler, sayı sistemi kurma, doğal sayılar, değişik tabanlı DERS İÇERİKLERİ I.YARIYIL Temel Matematik I (2-0-2) Matematiğin tanımı, diğer bilimlerle ilişkisi, kümeler ve kümelerle işlemler, sayı sistemi kurma, doğal sayılar, değişik tabanlı sayılar, tam sayılar,

Detaylı

T.C. MiLLi EGiTiM BAKANLIGI Talim ve Terbiye Kurulu Ba~kanhg1. ve 11. Smdlar) Ögretim Program1

T.C. MiLLi EGiTiM BAKANLIGI Talim ve Terbiye Kurulu Ba~kanhg1. ve 11. Smdlar) Ögretim Program1 T.C. MiLLi EGiTiM BAKANLIGI Talim ve Terbiye Kurulu Ba~kanhg1 SAYI: 323 1 TARiH : 25 0~ Wl KONU: Ortaögretim Sosyal Bilim

Detaylı