DERİN KAZI İSTİNAT YAPILARI. İnş. Müh. Ramazan YILDIZ Genel. Müdür.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DERİN KAZI İSTİNAT YAPILARI. İnş. Müh. Ramazan YILDIZ Genel. Müdür."

Transkript

1 DERİN KAZI İSTİNAT YAPILARI İnş. Müh. Ramazan YILDIZ Genel. Müdür.

2 İSTİNAT YAPISINA NEDEN GEREK VAR? Şehir Merkezilerinde, Göçler, şehirleşme, Kentin daha değerli olması, Nüfus yoğunluğu ile yerin üstündeki yükselme ile, yerin altına da inilmesi (bodrum) ihtiyacı Ayrıca, Endüstriyel Amaçlı Yapılar, Enerji Sanralleri,. ve benzeri nedenler ile derin kazı için İSTİNAT YAPILARINA ihtiyaç duyulmaktadır.

3 İSTİNAT YAPISININ AMACI, Temel gereklilik, kontrollü derin kazı yapılmasıdır. Açık alanlarda, şev güvenliğinin sağlanması, buna bağlı can ve mal korunmasıdır. Yerleşim bölgelerinde, Kazı çevresi, stabilitenin sağlanması, Çevre üst yapıları korumak, çevre alt yapıları korumak olarak tanımlanabilir.

4 İSTİNAT YAPISININ AMACI, İstinat yapısı tasarımında: Çevre Alt Yapı Kazı Alanı Çevre Yapı - Çevre yapıların durumu, - Deplasman kriteri - Kazı çukuruna göre konumu son derece önemlidir.

5 İSTİNAT YAPILARI - Kargir Yapılar, - BA İstinat Duvarları, - Esnek İstinat Yapıları, - Palplanş - Berlin Duvarı vb. - Ankastre konsol İstinat Yapıları - Ankrajlı İstinat Yapıları - Göğüsleme Kirişli İstinat Yapıları vb. olarak sınıflandırılabilir. Uygulama şekli bu kapsama girmekle birlikte ayrık, perde şeklinde, ankrajlı, çelik destekli ve sair kullanımı mümkündür.

6 KARGİR, BETONARME İSTİNAT DUVARLARI Taş Duvar veya BA olarak yapılabilmektedir.

7 PROFİL İKSA, BERLİN DUVARI Birkaç metrelik kazılarda (3-4m) kullanılır. NPI vb. kesitte çakılan profil aralarında 5/10, 10/10cm ahşap takviye edilir. Gerekir ise içten göğüsleme kirişi ile desteklenir veya ankraj yapılabilir. DİKKAT! ŞEHİR İÇİNDE, SU ALTINDA KAZI İÇİN GÜVENİLİR BİR İKSA ŞEKLİ DEĞİLDİR.

8 PALPLANŞ UYGULAMALARI Sığ Kazılarda yaygın olarak kullanılır. Birbirine geçmeli yüksek mukavemetli (ST52) çelik ile geçmeli olarak kullanılır. - Kanal kazılarında, - İlerleyici sistemlerde, - Kazı derinliği genellikle 2-3m yi geçmeyen sığ kazılarda, - 3m kısmen geçen kazılarda içten göğüsleme kirişi ile destekleyerek kullanılır. Çakım, özel vibro çekiçler ile yapılır.

9 MODERN DERİN KAZI İSTİNAT YAPILARI - Teknolojinin gelişmesi, - şehir merkezlerinde otopark, müştemilat bodrum ihtiyacı, - Çevre güvenliği! Asgari yer kaybı ve azami güvenlik ile istinat yapılarının inşasını gerekli kılmıştır.

10 MODERN DERİN KAZI İSTİNAT YAPILARI Bu yapılar - Kesişen Fore Kazıklı Sistemler - BA Diyafram Duvar, - Ba Mini Kazıklı İstinat Yapıları olarak Konsol veya Ankrajlı, göğüsleme kirişli olarak yapılabilir. BU kapsamda İzmir şehir merkezindeki zemin koşulları dikkate alınarak; KESİŞEN FORE KAZIKLI İKSA ve DİYAFRAM DUVAR TASARIM, YAPIM, GÜVENLİK AÇISINDAN KARŞILAŞTIRILACAKTIR.

11 İZMİR KENT MERKEZİ ZEMİN KOŞULLARI

12 İZMİR KENT MERKEZİ ZEMİN KOŞULLARI

13 İZMİR KENT MERKEZİ ZEMİN KOŞULLARI

14 İZMİR KENT MERKEZİ ZEMİN KOŞULLARI

15

16 FORE KAZIK GEÇİCİ KLAVUZ DUVARI KAZIK KESİŞME FORMUNDA 5CM ÇALIŞMA PAYI VERİLEREK YAPILIR. GENELLİKLE 50CM YÜKSEKLİĞİNDE DAİRESEL BİR BOŞLUKTAN İBARETTİR. ÇELİK KALIP İLE İMAL EDİLİR.

17 KESİŞEN FORE KAZIKLI SİSTEMDE KESİŞEN SÜREKLİ PERDE KALINLIĞI YAKLAŞIK 53 CM OLMAKTADIR. BU KALINLIK BA (C30) FORE KAZIK + PLASTİK KAZIK (C16) KESİŞMESİ İLE OLUŞMAKTADIR.

18

19 DİYAFRAM DUVAR ANO YERLEŞİMİ - ANOLAR 250CM, 280CM - VEYA KATLARI ŞEKLİNDE YAPILIR. - DUVAR KALINLIĞI, 60, 80,100CM YOĞUN KULLANILAN ÇAPLARDIR. 2 CİL NO 1 CİL NO 1 CİL NO

20 KESİŞEN FORE KAZIKLI İKSA SİSTEMİ YER KAYBI Kazık imalatı arsa sınırı içinde Kazık çapına bağlı olarak, 65cm +(10-20cm) ile 150 cm e kadar yer kaybına neden olur. Bu kayıp KAZIK İÇİN aşağıdaki şekilde modellenebilir : Mevcut Bina Yanında = YanaşmaPayı + KazıkÇapı + (10-20cm) Komşu Yol ve Bahçelerde= KazıkÇapı + (10-20cm) olarak alınabilir. Aynı Hesap Diyafram duvar için.

21 DİYAFRAM DUVAR İKSA SİSTEMİ YER KAYBI Diyafram duvar kalınlığı 60,80,100 cm genellikle, 120 cm e kadar yer kaybına neden olur. Bu kayıp KAZIK İÇİN aşağıdaki şekilde modellenebilir : Mevcut Bina Yanında = YanaşmaPayı + Duvar Kalınlığı+ (10-20cm) Komşu Yol ve Bahçelerde= Duvar Kalınlığı + (10-20cm) olarak alınabilir. Tasarım aşamasında bu kalınlıkların dikkate alınması ile proje müellif(ler)i - uygulayıcı arasındaki unutulan, dikkate alınamayan, yer kaybı anlaşmazlıkları da ortadan kalkacak veya azalacaktır.

22 İKSA NEDENİYLE YER KAYIPLARI - BU YER KAYIPLARI MEVCUT YAPI YANLARINDA İKSA KALINLIĞI VE YANAŞMAYA BAĞLI ARTMAKTADIR. - DİĞER CEPHELERDE YANAŞMA SORUNU OLMADIĞINDAN KALINLIK VE SAĞMALARDAN OLUŞAN KAYIP OLUŞMAKTADIR. - DİYAFRAM DUVAR İÇİN YER KAYBI DAHA AZDIR. Oluşan yer kayıpları MEVCUT YAPI Daha Fazla Yer Kaybı Derin Kazı Yapılacak Arsa

23 FORE KAZIK DİYAFRAM DUVAR MUKAYESESİ SİSTEM MUKAYESE EDİLDİĞİNDE DİYAFRAM DUVARIN AŞAĞIDAKİ ÜSTÜNLÜKLERİ BELİRGİN OLARAK GÖRÜLMEKTEDİR. FORE KAZIK 65, 80, 100 CM UYGULANDIĞINDA, 45, 60, 80CM DE BİR DÜŞEY EK (BİRLEŞİM) YAPILMASI GEREKMEKTEDİR. DİYAFRAM DUVAR KALINLIKTAN BAĞIMSIZ OLARAK 250, 280CM, 600CM ANOLAR HALİNDE YAPILABİLMEKTEDİR. ZEMİN GRANÜLER (KUMLU) YAPIDA İSE TEK ANO İLE ÇALIŞILMALI, KOHEZYONLU (%30, 40 KİL) İSE 6M LİK ANOLAR HALİNDE İMALAT YAPILABİLMEKTEDİR.

24 FORE KAZIK DİYAFRAM DUVAR MUKAYESESİ BÖYLECE EK YERLERİ; 250CM, 280 CM, 600CM DİYAFRAM DUVAR İÇİN 1 EK VARKEN, 80CM FORE KAZIK İÇİN KIYASLANIR İSE ; 250CM /60 CM = 4.2 EK 280 CM /60 CM = 4.7 EK, 600CM /60 CM = 10 EK BULUNMAKTADIR. ANO UZUNLUĞUNA GÖRE, DİYAFRAM DUVARIN DÜŞEY BİRLEŞMEDEN DOLAYI KAT DAHA GÜVENLİ OLDUĞU GEVŞEK-YUMUŞAK-SU ALTINDAKİ ZEMİN KOŞULLARI İÇİN KOLAYLIKLA SÖYLENEBİLİR.

25 FORE KAZIK DİYAFRAM DUVAR MUKAYESESİ AYRICA TSE STANDARTLARINDA ULUSLARARASI NORMLARDA DA İSTNAT YAPILARINDA, TEMEL KAZIKLARINDA DÜŞEYDEN SAPMA 1/75 DEN DAHA FAZLA OLMASI İSTENMEZ. BU NEDENLE 1M DUVAR İNŞA ETMEK İÇİN DİYAFRAM DUVARLI BİR İKSA SİSTEMİ SON DERECE GÜVENLİDİR. EKLERİN ARTMASI İLE DÜŞEYDEN SAPMA VE EK YERLERİNDEN KAYNAKLI ÇEVRE GÜVENLİĞİ SORUNLARI ARTMA OLASILIĞI ÇOK YÜKSEKTİR.

26 KAZIKLI VEYA DİYAFRAM DUVARLI ANKRAJLI İSTİNAT YAPISI BİR KAÇ BODRUM TİP KESİTİ.

27 UYGULAMA MAKİNE EKİPMAN

28 UYGULAMA BA KLAVUZ DUVARI

29 UYGULAMA 80CM FORE KAZIKLI İKSA

30 UYGULAMA FORE KAZIKLI İKSA

31 UYGULAMA FORE KAZIKLI İKSA

32 UYGULAMA FORE KAZIKLI İKSA

33 UYGULAMA FORE KAZIKLI İKSA

34 UYGULAMA DİYAFRAM DUVAR

35 UYGULAMA DİYAFRAM DUVAR

36 UYGULAMA DİYAFRAM DUVAR

37 UYGULAMA DİYAFRAM DUVAR

38 UYGULAMA DİYAFRAM DUVAR

39 UYGULAMA DİYAFRAM DUVAR

40 UYGULAMA DİYAFRAM DUVAR

41 UYGULAMA DİYAFRAM DUVAR

42 UYGULAMA DİYAFRAM DUVAR

43 UYGULAMA DİYAFRAM DUVAR

44 UYGULAMA DİYAFRAM DUVAR

45 UYGULAMA DİYAFRAM DUVAR

46 UYGULAMA DİYAFRAM DUVAR

47 UYGULAMA DİYAFRAM DUVAR

48 UYGULAMA DİYAFRAM DUVAR

49 UYGULAMA DİYAFRAM DUVAR

50 UYGULAMA DİYAFRAM DUVAR

51 SONUÇ - YERALTI SU SEVİYESİ YÜKSEK, - GEVŞEK KUMLU, - YUMUŞAK KİLLİ ZEMİN KOŞULLARINDA DİYAFRAM DUVAR İKSA OLARAK ÇOK DAHA GÜVENLİ VE İMALATI HIZLIDIR. - DAHA STABİL ZEMİN KOŞULLARINDA AYRIK KAZIK SİSTEMLERİ DAHA EKONOMİK BİR ALTERNATİFTİR.

52 DEĞERLİ KATILIM VE SABRINIZA TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILARIMLA RAMAZAN YILDIZ

Derin Kazılar, İksa Sistemleri ve Dayanma Yapıları

Derin Kazılar, İksa Sistemleri ve Dayanma Yapıları İMO İzmir Şubesi Derin Kazılar, İksa Sistemleri ve Dayanma Yapıları Doç. Dr. Selim ALTUN Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 10/03/011 Sunum İçeriği Yanal Toprak Basıncı Teorileri Derin Kazıların

Detaylı

25.10.2010 YAPI TEKNOLOJİSİ DERS NOTLARI. İçindekiler. Arş. Gör. Zeynep ALGIN. Yapı Planının Zemine Uygulanması (Aplikasyonu)

25.10.2010 YAPI TEKNOLOJİSİ DERS NOTLARI. İçindekiler. Arş. Gör. Zeynep ALGIN. Yapı Planının Zemine Uygulanması (Aplikasyonu) YAPI TEKNOLOJİSİ DERS NOTLARI Arş. Gör. Zeynep ALGIN Harran Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 2010 İçindekiler 1. Yapının Tanımı ve Sınıflandırılması 2. Yapıya Hazırlık 6. Temeller 7. Duvarlar 8.

Detaylı

YAPI TEKNOLOJİLERİ-I I Dersi Konu-3 a) Planın Zemine Aplikasyonu. Öğr. Gör. Cahit GÜRER. Afyonkarahisar Ekim-2007 ÖZET

YAPI TEKNOLOJİLERİ-I I Dersi Konu-3 a) Planın Zemine Aplikasyonu. Öğr. Gör. Cahit GÜRER. Afyonkarahisar Ekim-2007 ÖZET YAPI TEKNOLOJİLERİ-I I Dersi Konu-3 a) Planın Zemine Aplikasyonu b) Kazı ve Tahkimat İşleri Öğr. Gör. Cahit GÜRER Afyonkarahisar Ekim-2007 ÖZET Bu derste planın zemine aplikasyonu ve birçok inşaatta kullanılan

Detaylı

İstinat Duvarlarının Spread Sheet (Excel) Programı ile Çözümü ve Maliyet Analizi ile Uygun Duvar Tipinin Belirlenmesi

İstinat Duvarlarının Spread Sheet (Excel) Programı ile Çözümü ve Maliyet Analizi ile Uygun Duvar Tipinin Belirlenmesi İstinat Duvarlarının Spread Sheet (Excel) Programı ile Çözümü ve Maliyet Analizi ile Uygun Duvar Tipinin Belirlenmesi Devrim Alkaya* Giriş İstinat duvarları fazla göz önünde olmazken eksikliği, devrilmesi

Detaylı

ATIKSU ARITMA TESİSLERİNİN İNŞAATI. CONSTRUCTION of WASTEWATER TREATMENT PLANTS

ATIKSU ARITMA TESİSLERİNİN İNŞAATI. CONSTRUCTION of WASTEWATER TREATMENT PLANTS ATIKSU ARITMA TESİSLERİNİN İNŞAATI Nilgün BALKAYA * ve Müge BALKAYA ** * İstanbul Ünv, Çevre Müh. Böl., İstanbul ** İTÜ., İnş. Fak., İstanbul ÖZET Bu makalede, arıtma tesislerinin inşaatı ve inşaatında

Detaylı

DEPREME DAYANIKLI YAPILARDA TÜNEL KALIP SİSTEMİNİN KULLANILMASI

DEPREME DAYANIKLI YAPILARDA TÜNEL KALIP SİSTEMİNİN KULLANILMASI DEPREME DAYANIKLI YAPILARDA TÜNEL KALIP SİSTEMİNİN KULLANILMASI Ahmet APAY 1, Emine AYDIN 1, Pelin YILMAZ 1 aapay@sakarya.edu.tr, emineb@sakarya.edu.tr, pozgun@sakarya.edu.tr Öz: Türkiye, içinden çok sayıda

Detaylı

BİNA VE BİNA TÜRÜ YAPILAR (KATEGORİ 2 ve 3) İÇİN PARSEL BAZINDA DÜZENLENECEK ZEMİN VE TEMEL ETÜDÜ (GEOTEKNİK) DEĞERLENDİRME RAPORU FORMATI

BİNA VE BİNA TÜRÜ YAPILAR (KATEGORİ 2 ve 3) İÇİN PARSEL BAZINDA DÜZENLENECEK ZEMİN VE TEMEL ETÜDÜ (GEOTEKNİK) DEĞERLENDİRME RAPORU FORMATI TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI Necatibey Cad. No:57 Kızılay / Ankara Tel: (0 312) 294 30 00 - Faks: (0 312) 294 30 88 www.imo.org.tr imo@imo.org.tr BİNA VE BİNA TÜRÜ YAPILAR (KATEGORİ 2 ve 3) İÇİN PARSEL

Detaylı

T.C. OSMANİYE VALİLİĞİ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

T.C. OSMANİYE VALİLİĞİ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü T.C. OSMANİYE VALİLİĞİ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü 2012 DEPREM NEDİR? Yer kabuğu içerisindeki kırılmalar nedeniyle, ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları

Detaylı

YAPI TEKNOLOJİSİ DERS NOTLARI

YAPI TEKNOLOJİSİ DERS NOTLARI YAPI TEKNOLOJİSİ DERS NOTLARI Arş. Gör. Zeynep ALGIN Harran Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 2010 İçindekiler 1. Yapının Tanımı ve Sınıflandırılması 2. Yapıya Hazırlık 3. Zemin Çalışmaları 4. Tahkimat

Detaylı

BÖLÜM I 6. DEPREM ETKİSİNDEKİ YIĞMA BİNALAR

BÖLÜM I 6. DEPREM ETKİSİNDEKİ YIĞMA BİNALAR BÖLÜM I 6. DEPREM ETKİSİNDEKİ YIĞMA BİNALAR 6.. YURDUMUZDAKİ YIĞMA BİNALAR I.6/2 6.2. DEPREM YÖNETMELİĞİNDE YIĞMA BİNA I.6/2 6.2.. Genel Kurallar I.6/3 6.2.2. Düşey ve Deprem Yükü Altında Duvar Gerilmeleri

Detaylı

TEMELLER. Farklı oturma sonucu yan yatan yapılar. Pisa kulesi/italya. İnşa süresi: 1173 1370

TEMELLER. Farklı oturma sonucu yan yatan yapılar. Pisa kulesi/italya. İnşa süresi: 1173 1370 TEMELLER Temeller yapının en alt katındaki kolon veya perdelerin yükünü (normal kuvvet, moment, v.s.) yer yüzeyine (zemine) aktarırlar. Diğer bir deyişle, temeller yapının ayaklarıdır. Kolon veya perdeler

Detaylı

13. ORMAN YOLU SANAT YAPILARI 2. LİTERATÜR ÖZETİ. 2.1. Tanımlar

13. ORMAN YOLU SANAT YAPILARI 2. LİTERATÜR ÖZETİ. 2.1. Tanımlar 13. ORMAN YOLU SANAT YAPILARI 2. LİTERATÜR ÖZETİ 2.1. Tanımlar Genel anlamda yolları korumak amacıyla yapılan büz, menfez ve köprü gibi hidrolik yapılarla herhangi bir nedenle kazı ve dolgu şevlerinin

Detaylı

STructural Analysis For Computer Aided Design

STructural Analysis For Computer Aided Design STructural Analysis For Computer Aided Design Sta4CAD Teknik Özellikleri Çok katlı yapıları, betonarme yapılara özgün davranışlarını dikkate alarak 3 boyutlu çözümü. Rijit diyafram tanımı ile kat yatay

Detaylı

KANALİZASYON SİSTEMLERİ

KANALİZASYON SİSTEMLERİ B Ö L Ü M 6 KANALİZASYON SİSTEMLERİ Su temini tesisleri ile yerleşim merkezlerine dağıtılan sular çeşitli şekillerde kullanıldıktan sonra başka bir sistemle uzaklaştırılır. Meskun bölgelere düşey yağış

Detaylı

BÖLÜM 1: ULAŞTIRMA SİSTEMLERİ

BÖLÜM 1: ULAŞTIRMA SİSTEMLERİ BÖLÜM 1: ULAŞTIRMA SİSTEMLERİ 1.1 GİRİŞ Bir ülkenin kalkınmasında, iyi tasarlanmış ulaştırma sistemlerinin varlığı hayati öneme sahiptir. Ulaştırma sistemleri deyince aklımıza ilk gelen sistem elbette

Detaylı

Temelin Yapımında Uygulanacak Kurallar

Temelin Yapımında Uygulanacak Kurallar TEMELLER Üst yapıyı etkileyen, sabit ve hareketli, yatay ve düşey yükleri taşıyan, kolon ve taşıyıcı duvarların altına inşa edilen ve bu yükleri emniyetle taşıyarak üniform bir şekilde zemine aktaran yapı

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İnşaat Mühendisliği Bölümü. TÜNEL DERSİ Ergin ARIOĞLU

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İnşaat Mühendisliği Bölümü. TÜNEL DERSİ Ergin ARIOĞLU YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ İ 6. Bölüm Klasik kazı yöntemleri (Kazı şekilleri, iksa sistemleri ve kazı makinelerinin kollu ve hidrolik kırıcılar kapasiteleri) Prof. Dr. Müh. Yapı

Detaylı

Prefabrike Yapıların Başlıca Tasarım İlkeleri

Prefabrike Yapıların Başlıca Tasarım İlkeleri Atatürk Üniv. Ziraat Fak. Derg. 35 (3-4), 235-240, 2004 Prefabrike Yapıların Başlıca Tasarım İlkeleri Ayla P. AMİL, Abdulkadir Cüneyt AYDIN Atatürk Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği

Detaylı

YÜKSEK LİSANS TEZİ HIZLI DURUM TESPİT (DURTES) YÖNTEMİ VE BİLGİSAYAR PROGRAMININ GELİŞTİRİLMESİ

YÜKSEK LİSANS TEZİ HIZLI DURUM TESPİT (DURTES) YÖNTEMİ VE BİLGİSAYAR PROGRAMININ GELİŞTİRİLMESİ İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ HIZLI DURUM TESPİT (DURTES) YÖNTEMİ VE BİLGİSAYAR PROGRAMININ GELİŞTİRİLMESİ İnş. Müh. Rasim TEMÜR İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Yapı

Detaylı

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ PROJE KONTROL LİSTESİ AÇIKLAMALI EL KİTABI

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ PROJE KONTROL LİSTESİ AÇIKLAMALI EL KİTABI TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ PROJE KONTROL LİSTESİ AÇIKLAMALI EL KİTABI -v02.01- Son Güncellenme: 17.02.2012 İçindekiler I. ÖNSÖZ... 8 A. GENEL BİLGİLER... 9 A.100. SUNUM BİLGİLERİ... 9

Detaylı

Kayar Kalıp ve Uygulamaları

Kayar Kalıp ve Uygulamaları Mustafa Selmanpakoğlu İnşaat Yüksek Mühendisi MİMAG Makine ve İnş. San. Ltd. Şti. Kayar Kalıp ve Uygulamaları Özet Kayar kalıp Türkiye de yaklaşık olarak 60 yıldır kullanılmaktadır. İlk uygulamaları TMO

Detaylı

YÖNETMELĐK. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından:

YÖNETMELĐK. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından: 6 Ocak 2011 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 27807 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından: YÖNETMELĐK BORU HATLARI ĐLE PETROL TAŞIMA A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (BOTAŞ) HAM PETROL VE DOĞAL GAZ BORU HATTI TESĐSLERĐNĐN

Detaylı

ADANA TİCARET ODASI YENİ HİZMET BİNASI STATİK / ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ / MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ / PEYZAJ MÜHENDİSLİĞİ UYGULAMA PROJELERİ GENEL ŞARTNAMESİ

ADANA TİCARET ODASI YENİ HİZMET BİNASI STATİK / ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ / MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ / PEYZAJ MÜHENDİSLİĞİ UYGULAMA PROJELERİ GENEL ŞARTNAMESİ ADANA TİCARET ODASI YENİ HİZMET BİNASI STATİK / ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ / MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ / PEYZAJ MÜHENDİSLİĞİ UYGULAMA PROJELERİ GENEL ŞARTNAMESİ PROJE BİLGİLERİ Toplam İnşaat Alan: 15.000 m² (Yaklaşık)

Detaylı

DÜŞEY SİRKÜLASYON ARAÇLARI

DÜŞEY SİRKÜLASYON ARAÇLARI DÜŞEY SİRKÜLASYON ARAÇLARI Sirkülasyon, kelime anlamı olarak; insan akımı, deveran, gidip gelme hareketlerini ifade etmektedir. Düşey sirkülasyon ise insanların bir noktadan farklı bir kottaki noktaya

Detaylı

İÇİNDEKİLER SULAMA TESİSLERİNDE SANAT YAPILARI... 1 1 KAPSAM... 1 2 REGÜLATÖR YAPILARI... 2. 2.1 Genel... 2

İÇİNDEKİLER SULAMA TESİSLERİNDE SANAT YAPILARI... 1 1 KAPSAM... 1 2 REGÜLATÖR YAPILARI... 2. 2.1 Genel... 2 İÇİNDEKİLER SULAMA TESİSLERİNDE SANAT YAPILARI... 1 1 KAPSAM... 1 2 REGÜLATÖR YAPILARI... 2 2.1 Genel... 2 2.2 Suyun Derivasyonu ve Drenaj... 2 2.2.1 Batardo Seddeleri... 2 2.2.2 Derivasyon Kanalı... 2

Detaylı

KARAYOLU YOLBOYU MÜHENDİSLİK YAPILARI İÇİN AFET YÖNETMELİĞİ

KARAYOLU YOLBOYU MÜHENDİSLİK YAPILARI İÇİN AFET YÖNETMELİĞİ KARAYOLU YOLBOYU MÜHENDİSLİK YAPILARI İÇİN AFET YÖNETMELİĞİ Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı karayolu yolboyu mühendislik yapılarının afete karşı dayanıklı olacak şekilde projelendirilmesi, imal

Detaylı

KIYI VE LĐMA YAPILARI, DEMĐRYOLLARI, HAVA MEYDA LARI Đ ŞAATLARI A ĐLĐŞKĐ DEPREM TEK ĐK YÖ ETMELĐĞĐ (2008)

KIYI VE LĐMA YAPILARI, DEMĐRYOLLARI, HAVA MEYDA LARI Đ ŞAATLARI A ĐLĐŞKĐ DEPREM TEK ĐK YÖ ETMELĐĞĐ (2008) KIYI VE LĐMA YAPILARI, DEMĐRYOLLARI, HAVA MEYDA LARI Đ ŞAATLARI A ĐLĐŞKĐ DEPREM TEK ĐK YÖ ETMELĐĞĐ (2008) Yayın tarihi: 18.08.2007, Resmî Gazete o.:26617 Değişiklik : 26.12.2008, Resmî Gazete o.:27092

Detaylı

Tesisatlarda Sismik Koruma

Tesisatlarda Sismik Koruma Tesisatlarda Sismik Koruma Eren KALAFAT, Makine Mühendisi, MBA 1. Deprem Nedir? Depremin sözlük anlamı Yer kabuğunun derin katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi veya yanardağların püskürme durumuna geçmesi

Detaylı

BETON BARİYERLER (OTOKORKULUKLAR)

BETON BARİYERLER (OTOKORKULUKLAR) BETON BARİYERLER (OTOKORKULUKLAR) Beton Bariyerler 1 Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir. Hazırlayanlar: Prof. Asım Yeğinobalı, TÇMB Prof.Dr. Ali Osman Atahan,

Detaylı