EVLERİMİZDE GÜVENLİK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "EVLERİMİZDE GÜVENLİK"

Transkript

1 EVLERİMİZDE GÜVENLİK ITALIANO - TURCO

2

3 EVLERİMİZ GÜVENLİ Mİ? Düşündüklerimizin aksine evlerimiz kazaların en çok meydana geldiği yerlerdir. Bu kazalar muhtemelen bizi incitebilen, yaralayan ve üzebilen olaylardır. Her sene İtalya da yaklaşık talihsiz kazalar olmaktadır (evlerde zeminden dolayı kaymalar veya banyoda oluşabilecek tehlikeler, raflardan kaynaklanan kazalar, dolap kapaklarından kaynaklanan kazalar, gaz tesisatından oluşabilecek kazalar, yıpranmış elektirik tesisatından doğan kazalar, ilaçlardan olan kazalar, çamaşır suyundan kaynaklanan kazalar vb.). Bu olaylar gösteriyor ki gerçekten yaşadığımız alanlarda güvende değiliz. Evlerimizde ki bu şanssızlıklar küçük travmalarla karşımıza çikabilir. Bu travmaları,kendimiz tedavi edebiliriz; yeter ki bu kazalar karşısın da ne şekilde yol izleyeceğimiz hakkında bilgi sahibi olalım. Kazalardan kaçınmak için doğabilecek tehlikelerin ilk önce önlemini alıp kaza riskini en aza indirmek gereklidir. Bir de kazalar ile ilgili bilgiler edinip, ne şekilde hareket edeceğimizi bilmemiz önemlidir. Gerçekten her seferinde oluşan kazalar dikkatsizlikten, makinelerin yanliş kullanılmasından, acelecilikten meydana gelmektedir. Bu kitapçık bizlere gösteriyor ki ev kazaları bizim için poroblem olmaktadır. Bunun yanında evlerimizdeki tehlikeleri bildirmekte, gerekli olduğunda ne şekilde hareket edileceğini sunmakta ve ilk yardım bilgilerini vermektedir. Bütün bu bilgiler dahilinde eğer bir yaralanma veya kaza karşısında müdahale etmekte bir şüphe duyulursa konu ile ilgili doktorunuza veya 118 acile danişilmasi gerekmektedir. Çünkü yanliş yapılacak bir müdahale kazaya uğrayan kişiyi daha kötü bir duruma sokabilir.

4

5 YARALANMA VE KESİKLER Kesikler, ucu sivri ve keskin olan aletlerin uygunsuz, dikkatsizce kullanılması sonucu meydana gelmektedir (iğne,biçak,çatal vb.). Aletlerin yanlış kullanılması farklı tehlike derecesi olan yaralanmalar meydana getirebilir. Bu yaralanmalar bizlerde bazı izler bırakabileceği gibi ölüme de sebebiyet verebilir. Bütün keskin alet ve sivri cisimler çocukların erisemiyeceği yerlerde bulunması gerekir. Bu tür alet ve cisimleri dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu tür sivri ve kesici aletler (bıçak,çatal) dolapların kapılarına asılmamalıdır. Çünkü kapıların açılması sonucu aletler ve cisimler düşebilir. YARALANMALARDA......NE YAPMALIYIZ 1. Sabun ile ellerimizi yıkamalıyız. 2. Elastiki eldiven giymek gerekir (elleri koru yara mikrop almasın diye). 3. Yarayı bol su ile yıkamalıyız. 4. Yaranın biraz kanaması bırakılıp, kirli olan kanın çıkması sağlanmalıdır. 5. Yaralı yer, oksijenli su veya dezenfektanlar ile temizlenmelidir. 6. Yaranın üzerine gazlı bez ile kapatılmalı, kanı durdurmak için yaranın üzeri bastırılmalıdır. 7. Gazlı bez, yara mikrop almasın diye iyi bir şekilde sarılmalıdır. 8. Yaralanan kişinin hepatit ve tetanoz virus aşılarının olması gerekir. Eğer şuphe var ise aile doktoruna, sağlik takipçisine veya acil servise danışması gerekir. 9. Yara çok derin ise yada kanama durmuyor ise 118 acil servis aranmalıdır. 10. DİKKAT: vücudundan küçük bir parça kopan kişiyi yatırmak gerekir, çünkü aniden bayılma olabilir ve daha çok yaralanabilir. 11. Yaralanan kişi bayılma durumunda olabilir çok kanayan yaralanmalarda, şok geçiren kişilerde, agresiflik olunan durumlarda, 118 acil servisi aranmalı yardımlar gelene kadar yaralının bilinci ve nefes alması kontrol edilmelidir....ne YAPMAMALIYIZ 1. Yaraya kirli ellerle dokunmak. 2. Dezenfektan yerine alkol kullanmak.

6 YANIKLAR Dikkatsizlik sonucu ateş ve sıcak sulardan ağır yanıklar ölümcül yaralanmalar olabilir. O halde dikkatli davranarak, tedbirler almamız gerekir: ocağımızda en uzakta olan kısımları kullanmalı, tencerelerin saplarını tezgahımızın iç tarafında kalacak şekilde bırakmalıyız. Çocuklarınız varsa, evde kayganlığı önleyici bantlar kullanılmalı. Çocuklar için ayrıca daha fazla dikkat edilmesi gerekir. BİR YANIK DURUMUNDA......NE YAPMALIYIZ 1. Yanık olan yeri, soğuk su ile soğutmak (buz konulmamalıdır). 2. Yanık çok ağır veya geniş ise 118 acil servis aranmalıdır.... NE YAPMAMALIYIZ 1. Yanığın olduğu yerde ki giysilere dukunulmamalıdır (sıcaklıktan deri, giysiye yapışmış olabilir). 2. Yanmadan sonra su kabarcıkları kesinlikle patlatılmamalıdır.

7 BİLİNMEYEN MADDELERDEN OLAN KAZALAR Aşındırıcı sıvılar, zehirli maddeler, zirai ilaçlar, ot ilaçları farkında olmadan içildiğinde bizleri zehirler hatta ölüme sebebiyet verebilir. Bu sıvılar çok tehlikelidir. Bu tür maddeler çocukarın erişemiyeceği yerlere konmalıdır. Bu maddeler kesinlikle kendi ambalajları dışında başka ambalajlara konup saklanmamalıdır (su şişesi, kola ve bira şişesi gibi). Çünkü kariştırılıp yanlışlıkla içilebilir. Doktorunuzun verdiği ilaçlar haricinde ilaç kullanmak, yada yazılan miktardan fazla ilaç alınması bizim için çok tehlikeli olabilir. İlaçlar çocuklarımızın ulaşamıyacağı yerlerde bulunması gerekir. ZEHİRLENME KAZALARINDA......NE YAPMALIYIZ 1. Hangi sıvı madde içildi ise onu bilmek gerekir. 2. Kişinin bilinci nefes alması ve kalp atışı kontrol edilmelidir acil servis aranmalıdır.... NE YAPMAMALIYIZ 1. Kazaya uğrayan kişiyi zorla kusturmak. 2. Su ve yiyecek verilmemelidir.

8

9 ELEKTİRİK ÇARPMALARI Elektirik çarpmaları, ya elektirik ile temastan yada dolaylı yoldan bizlere zarar verebilir. Genelde kazaya uğrayan kişi nefes alma ve kalp kasları çalışması durabilir. Bu kişilerin hızlı bir şekilde müdehale edilmesi gerekir. Yoksa kaza ölüm ile sonuçlanabilir. Evdeki bütün elektirikli aletler elektirik ile çalışır. Bu aletleri yanlış ve kötü kullanmak bir çok tehikeyi bize yaşatabilir. Kazalar ile karşılaşmamak için bazı kurallara uymamız gerekir Aletlerin elektirik kabloları çok iyi durumda, açık noktalarının olmaması gerekir. Aletlerin elektirik kablolarını plastik olan, prize giriş kısmından çıkarmak gerekir. Kesinlikle kablosundan çekerek prizden çıkartılmamalıdır. Elektirik çarpmasını önlemek için ütüye su konulurken kesinlikle elektirik ile bağlantısı kesilmelidir. Ütünüzü kullandıktan sonra ütünün soğmasını bekleyip, soğuduktan sonra elektirik kablosunu alete sarın. Ütü masasının tahtadan olması kaza olma riskini azaltır. Banyoda elektiriğe bağli aletler olmaması gerekir. (Radyo, teyp, abajur, ısıtıcı vb..) Bu aletler elektiriğe bağlı iken banyodaki küvete düşme ihtimalinden dolayı bizler için tehlike oluşturur. Hatta ölüme kadar götürebilir. Saç kurutma makinesını kullanırken, eller ve ayaklar ıslak olmamalıdır. Ayaklarınıza tabanlı çorap veya takunya giyilmesi tavsiye edilir. Elektirik ile ilgili her hangi bir tamirat yapılacağı zaman elektirik ana sigortadan kapatılmalıdır. (Ampul değiştirmede sanırız ki elektirik düğmesini kapatmamız yeterlidir, fakat elektiriği düğmeden kapatmak bizim için her zaman risk taşır.) Kullandığımız elektiriğin mutlaka topraklaması olmalıdır. (Aksi taktirde elektirikli aletlerden her an kaçağı olup bizi çarpabilir.) Elektirik prizlerinin kapaklı olması kaza riskini azaltır. Uzatma kablolu elektirik prizlerini kullanırken çok yüksek elektirik çeken, birden çok alet bağlamak, kablonun ısınıp yangın çıkarmasına sebep olabilir. ELEKTİRİK ÇARPAN BİR KİŞİ OLAYINDA......NE YAPILAMALI 1. Elektirik çarpan kişinin elektirik ile bağlantısı kontrol edilir. Bulunduğu yerde ki makinalar durdurulur. Veya ana sigorta kapatılır. Eğer bunları yapamıyorsak kazaya uğrayan kişiyi tahtadan bir parça ile elektirikten uzaklaştırmalıyız. 2. Kişinin bilincini nefes almasını ve kalp atıslarını kontrol etmeliyiz acil servisi aramalıyız....ne YAPMAMALIYIZ 1. Elektirik çarpan kişiye halen elektirkle bağlantısı var ise kesinlikle elle temas edilmemelidir. (Eğer dokunursanız elektirik sizide çarpar.)

10 ALKOL VE ÇÖZÜCÜ MADDE KAZALARI Alkol ve çözücu maddeler zehirlenme ve yanmalar yapabilir. Dikkat ile kullanılmadığında bazen ölüme sebebiyet verebilir. Kazalar ile karşılaşmamak için bazı kurallara uymamız gerekir Kullanacağımız maddelerin ne olduğu bilgisini ve nasıl kullanılacağının bilgisinin dikkatlice okunup bilgi edinilmelidir. Her tehlikeli maddeleri kendi ambalajında bırakılmalı ve ambalajın sağlam olduğu kontrol edilmeli. Kapaklarının iyi kapalı oldugu kontrol edilmeli. Bu maddeler kaza ile dökülebilir. Temizlik yapılırken değişik maddeler birbirleriyle karıştırılmamalı çünkü karışımdan tehlikeli gazlar oluşabilir. Şömine yada sobalari alkol ile direk olarak yakma amaçlı kullanmayınız. Genelde ateş sıçraması ve patlama olabilir (tehlikeli yanıklar ve ölümcül yaralanmalar olabilir).

11 GAZ Kazaların çoğunluğu beklenmedik bir anda yanan gazın sonmesi ile meydana gelmektedir. Gaz tesisatlarında mutlaka ana vana bulunması gerekir. Gaz kullanılmadığında mutlaka bu vanadan kapatılması güvenliği arttırır. Kötü bir tesisat ve kullanılan aletlerin bakımlı olmaması kaza riskimizi arttırır. Bu yüzden evlerde kullanılan gazlı aletlerin her yıl bakımlarını yaptırmamız gerekir. Gaz tüpleri evin içinde değil evin dışında ve kapalı sıcaktan uzakta bir yerde tutulmalıdır. Evinizde kullandığınız ocağınızda güvenlik subapı bulunması gerekir. Çünkü ateş kaza ile söner ise gaz otamatik olarak kapatır. Buda tehlikeyi ortadan kaldırır. GAZ KAÇAĞI OLMA DURUMUNDA NE YAPMALIYIZ 1. Kapa ve pencereleri ardına kadar açın. 2. Ana vanadan gazı kapatın. 3. Kazaya uğrayan kişiler var ise bu kişileri olay yerinden uzklaştırın. 4. Kişinin bilincini, nefes alma ve kalp atışlarını kontrol edin acil servisi arayın.... NE YAPMAMALIYIZ 1. Kibrit, çakmak yakmak, sigara içmek. 2. Elektirik düğmelerini açmak. 3. Kapı ve pencereleri zorlayarak açmak (zorlama sırasında kıvılcım oluşup gazın alev almasına sebep olabilir).

12

13 DÜŞME VE TRAVMALAR Yaşlılar, çocuklar ve ev hanımları için merdiven ve fayanslar kazalara sebep olmaktadır. Genelde düşmeler sabit veya seyyar merdivenerde, kaygan veya düz zeminlerde yer nüşanbası ve halılara ayakların takılması ile olmaktadır. Çogu taravmalar acı vericidir, sakat bırakabilir hatta ölüme sebebiyet verebilir. Kazalar ile karşılasmamak için bazı kurallara uymamız gerekir Zeminde kullanılan temizlik maddelerinde kayganlaştırmayı arttıran maddelerden vazgeçilmeli. Az parlak yapsada, daha güvenlik sağlayan maddeler kullanılmalı. Merdivenlerden inerken yan korkuluklara tutunarak inmeliyiz. Ev içinde küçük parçalı halılar kullanılmamalı, eğer kullanılacaksa altı yapıştırıcı ile sabitlenmelidir. Küvetlerin yanlarında elle tutma yerleri bulunmalıdır. Çocukların veya yaşlıların odasında kazaları önlemek için ucu sivri mobilyaları koymamak, yada köşeleri için önlem almak gerekir. DÜŞME VE KIRIKLAR KARŞISINDA......NE YAPMALIYIZ 1. Düşmüş kişinin yanına yaklaşırken dikkat etmeliyiz. Çünkü aynı şekilde bizde düşebiliriz. 2. Düşmüş kişiyi kıpırdatmayınız. 3. Kişinin bilincini, nefes alma ve kalp atışını kontrol ediniz acil servisi arayın. 5. Acil servis gelene kadar kişiyi gerekli ise soğuktan korumak için örtün ve kıpırdatmadan bekleyiniz....ne YAPMAMALIYIZ 1. Kazaya uğrayan kişiyi kıpırdatmayınız ve yer değiştirmeyin. 2. Kişiyi kaldırmayınız.

14

15 SAĞLIKLA İLGİLİ ACİL DURUMLARDA NE YAPMALIYIZ 1. Sakin olun. 2. Kaza ile karşılaştığımızda kazada ne olduğunu nasıl olduğunu anlamak 3. Tehlikelere tedbir almalıyız (gaz kaçaği, yangın vb.). 4. Kazaya uğrayan kişilerin kaç kişi olduğuna bakmak ve onların sağlıklarını kontrol etmek acil servisi arayınız sağlıkla ilgili acil durumlarda kullanılan ulusal bir numaradır. Bu kurumda acil durumlarda müdahale edebilecek, eğitimli doktorlar, uzman hemşireler bulunmaktadır. 118 acil servisi aradığınızda, sağlıkla ilgili gerek kendiniz ile veya diğer kişiler ile ilgili gerekli yardımı bulabilirsiniz (kaza, ani rahatsızlanma vb.). Acil servis 118 in müdahalesinin hızlı ve etkili oabilmesi için arayan kişinin vereceği bilgiler önemlidir: Ad ve soyadınız. Kaza olan yerin bilgileri: cadde, kapı numarası, şehrin ismi, köy kasaba, kaza ile ilgili bazı detaylar. Yaralı sayısı. Kazanın türü (ev kazası, trafik kazası, rahatsızlanma vb.). Kaza yerinde bulunan bir kişinin acil durumda ulaşabilmek için telefon numarası. Kaza ile ilgili bilgileri veren kişinin telefonu kapatmaması gerekir, 118 acil servisin ihtiyac duyacağı bazı ekstra bilgiler olabilir veya 118 acil servis bu kişiden olay yerine gelene kadar bazi şeyleri yapmasını isteyebilirler. ÖRNEK: 118 acil servis arama Günaydın, benim adım Mario Rossi. Bir kadın merdivenlerden düştü ve inliyor sağ ayağında ağrı var. Bulunduğum yer via dei Glicini, 14 Campogalliano Modena da spor salonu karşısı. Size numaramı veriyorum ihtiyacınız olursa arayabilirsiniz:

16

İLK YARDIM TALİMATI A-

İLK YARDIM TALİMATI A- İlk Yardım Talimatı İLK YARDIM TALİMATI A- İlk Yardımın Genel Maksadı: Ani olarak hastalanan veya kazaya uğrayan kimseye tıbbi tedavisi yapılana kadar kaza yerinde anında yapılan, hayat kurtarmaya yönelik

Detaylı

Deprem Eğitimi El Kitabı

Deprem Eğitimi El Kitabı Deprem Eğitimi El Kitabı İletİşİm Hayattır, Geleceğİmİzİ Bİrlİkte Kurtaralım Projesine Katkılarından Dolayı Türkiye Vodafone Vakfı na Teşekkür Ederiz. AKUT ARAMA KURTARMA DERNEĞİ AKUT KİTAPLIĞI YAYIN NO:4

Detaylı

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLKYARDIM VE ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI H. Fazıl İNAN* Zülfinaz KURT** İlknur KUBİLAY***

Detaylı

ĠLK YARDIM DERS NOTU. VÜCUDUN TANIMI, ÖNEMLĠ iġlevlerġ VE ĠLK YARDIM TARĠFĠ

ĠLK YARDIM DERS NOTU. VÜCUDUN TANIMI, ÖNEMLĠ iġlevlerġ VE ĠLK YARDIM TARĠFĠ ĠLK YARDIM DERS NOTU DERSĠN AMACI: Sürücülere sağlıklarını korumayı, olası her hangi bir kaza durumunda yaralananlara ilk müdahalenin nasıl yapılacağı ve neler olacağını, kısaca hayat kurtarmayı öğretmek.

Detaylı

Restoranınızda iyi bir iş ortamı sağlanmalıdır

Restoranınızda iyi bir iş ortamı sağlanmalıdır Restoranınızda iyi bir iş ortamı sağlanmalıdır Restoranınızda iyi bir iş ortamı sağlanmalıdır Bu broşür; işverenlere, şef olanlara, işyeri güvenliği temsilcilerine (skyddsombud) ya da orada çalışanlara

Detaylı

Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği. Laboratuvar Eğitim Notları

Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği. Laboratuvar Eğitim Notları Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Laboratuvar Eğitim Notları Her türlü laboratuvar çalıșması risk ve tehlike içermektedir. Laboratuvar çalıșmalarında ortaya çıkan kazalar; bilgi eksikliği,

Detaylı

İNVERTER TİG KAYNAK MAKİNASI

İNVERTER TİG KAYNAK MAKİNASI İNVERTER TİG KAYNAK MAKİNASI MODEL RTM525 TANITMA VE KULLANIM KLAVUZU 8 7 6 CİHAZIN ÜNİTELERİ 1. Akım ayar düğmesi 2. Açma / Kapama anahtarı 3. Taşıma kolu 4. Havalandırma aralıkları 5. Argon kaynak kablo

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ

MARMARA ÜNİVERSİTESİ İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ MARMARA ÜNİVERSİTESİ İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ 1 Bu iç yönetmelik el kitapçığı Marmara Üniversitesi nin uygulama faaliyetlerinde kullanılan büro malzemeleri, makine, ekipman ve diğer çalışma

Detaylı

Yola devam. Moving on up. Kendi evinizde yaşama kılavuzu

Yola devam. Moving on up. Kendi evinizde yaşama kılavuzu Yola devam Moving on up Kendi evinizde yaşama kılavuzu Yola devam Kendi evinizde yaşama kılavuzu Moving on up Íçindekiler Eaves Başkanından Mesaj 5 1. Noktalı bölümün imzalanması 6 2. En baştan doğrusunu

Detaylı

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir.

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. ON ROAD Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. Bu kılavuz ATV150U On Road modelini içermektedir.

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ YÖNERGESİ

İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ YÖNERGESİ İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ YÖNERGESİ 1 İÇİNDEKİLER KONULAR SAYFA NO: BİRİNCİ BÖLÜM v Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar İKİNCİ BÖLÜM v İstatistikler, Formlar ve Bildirimler ÜÇÜNCÜ BÖLÜM v İşverenin Yükümlülükleri

Detaylı

YÜKSEKTE ÇALIŞMALARDA İSG

YÜKSEKTE ÇALIŞMALARDA İSG YÜKSEKTE ÇALIŞMALARDA İSG Dr. Mustafa ONÜÇYILDIZ İnşaat Yüksek Mühendisi m13yildiz@selcuk.edu.tr NEDEN YÜKSEĞE ÇIKARIZ? Bina dış cephelerinin temizliği (çatı, duvar, cam vb.) Bina içi yüksek alan temizlikleri

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen

Detaylı

Su ve Enerji Verimliliği

Su ve Enerji Verimliliği HAYATIN HER NOKTASINDA Su ve Enerji Verimliliği T.C. KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İhtiyacın kadar kullanmak Bu bir dengedir. Aslında tasarruf denge demektir. Bizim

Detaylı

Kimyasalların Güvenli Depolanması

Kimyasalların Güvenli Depolanması T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ Kimyasalların Güvenli Depolanması i T.C ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLĐK BAKANLIĞI

Detaylı

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kılavuzu İçindekiler Önsöz 03 Sunuş 05 Amaç 06 Kapsam 06 Genel Bilgiler 06 I. Bölüm 1. Dayanak 11 2. Tanımlar 11 II. Bölüm 3. Özel Hijyen Kuralları 15 3.1. Genel Şartlar

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ

KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ BU KULLANIM KILAVUZU USS 85 MODELİNİ KAPSAMAKTADIR. BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde büyük bir özenle üretilen, kalite kontrollerinden

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KİMYA METALURJİ FAKÜLTESİ KİMYA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LABORATUVAR GÜVENLİĞİ EL KİTABI

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KİMYA METALURJİ FAKÜLTESİ KİMYA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LABORATUVAR GÜVENLİĞİ EL KİTABI YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KİMYA METALURJİ FAKÜLTESİ KİMYA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LABORATUVAR GÜVENLİĞİ EL KİTABI EKİM 2012 İSTANBUL 01. Laboratuvar Güvenliği Doğru ve güvenilir analiz sonuçları elde etmek,

Detaylı

DİKKAT: MAKİNEYİ KULLANMADAN ÖNCE TALİMATLAR İÇEREN KILAVUZU DİKKATLE OKUYUN.

DİKKAT: MAKİNEYİ KULLANMADAN ÖNCE TALİMATLAR İÇEREN KILAVUZU DİKKATLE OKUYUN. TR DİKKAT: MAKİNEYİ KULLANMADAN ÖNCE TALİMATLAR İÇEREN KILAVUZU DİKKATLE OKUYUN. Gelecekteki her türlü ihtiyaç için saklayın Motor ve bataryaya ilişkin olarak, ilgili talimat kılavuzlarını okuyun. İÇİNDEKİLER

Detaylı

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS AL 422 T AL 423 T AL 423 TS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

TE 30/TE 30-AVR/ TE 30-C-AVR/ TE 30-M-AVR

TE 30/TE 30-AVR/ TE 30-C-AVR/ TE 30-M-AVR TE 30/TE 30-AVR/ TE 30-C-AVR/ TE 30-M-AVR Bedienungsanleitung Operating insuctions Mode d emploi Használati utasítás Insukcja obsługi Инструкция по зксплуатации Návod k obsluze Návod na obsluhu Upute za

Detaylı

İŞÇİ SAĞLIĞI ve İŞ GÜVENLİĞİ REHBERİ İÇİNDEKİLER. (d-is/1)

İŞÇİ SAĞLIĞI ve İŞ GÜVENLİĞİ REHBERİ İÇİNDEKİLER. (d-is/1) İŞÇİ SAĞLIĞI ve İŞ GÜVENLİĞİ REHBERİ İÇİNDEKİLER (d-is/1) ============ İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ Amacı 1. Çalışanları Korumak 2. Üretim Güvenliğini Sağlamak 3. İşletme Güvenliğini Sağlamak İŞ YERLERİNDE

Detaylı

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Sayfa: 1 BÖLÜM I... 4 GİRİŞ... 4 Kaynak nedir... 4 BÖLÜM II... 4 KAYNAK VE KESİM İŞİ TÜRLERİ... 5 1. GAZ KULLANILARAK YAPILAN KAYNAK VEYA KESİM... 5 2. ELEKTRİK KULLANILARAK YAPILAN KAYNAK VEYA KESİM İŞLERİ...

Detaylı

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ ALANINDA TEMEL BİLGİLER

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ ALANINDA TEMEL BİLGİLER İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ ALANINDA TEMEL BİLGİLER Baskı: 500 adet, Ekim 2011 Yayımlayan: TMMOB adına TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreterya: Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Adres:

Detaylı

Açık kasa dizel jeneratör seti. Kullanım Kılavuzu

Açık kasa dizel jeneratör seti. Kullanım Kılavuzu Açık kasa dizel jeneratör seti Kullanım Kılavuzu Tek faz: KDE25E KDE30E KDE35E Üç faz: KDE13E3 KDE30E3 KDE45E3 KDE75E3 KDE20E3 KDE35E3 KDE60E3 KDE100E3 High speed: KDE40E3 Model yapısı(kde60e3 örnek alınmıştır)

Detaylı

İKİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

İKİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin amacı, yapı işlerinin yapıldığı işyerlerinde alınacak asgari

Detaylı