ÇÖL MÜ? GÖL MÜ? damlaya... damlaya. Mavi Altınımız: SU. Acı Gerçek: Çölleşiyoruz! Su Ayak İzinizi Biliyor musunuz?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÇÖL MÜ? GÖL MÜ? damlaya... damlaya. Mavi Altınımız: SU. Acı Gerçek: Çölleşiyoruz! Su Ayak İzinizi Biliyor musunuz?"

Transkript

1 05 YAZ 2014 ÜCRETSİZ Doğa Dostlarının Dergisi damlaya damlaya... GÖL MÜ? ÇÖL MÜ? Mavi Altınımız: SU Acı Gerçek: Çölleşiyoruz! Su Ayak İzinizi Biliyor musunuz? Çevre Elçilerimiz: 4 Şehir - 4 Portre Suyun Hafızası Var mı?

2 Yeşil Çember in Aktiviteleri: Yeşil Takvim Mayıs/Haziran Sebze Bahçesinin Açılışı, Berlin-Rudow Yeşil Çember-Greenpeace Buluşması, Berlin Tabiat projesinin konferansı, Bonn Mersin den Gelen Çevrecilerin Yeşil Çember i Ziyareti, Berlin Stuttgart 3. Çevre Günü, Stuttgart-Wangen Yeşil Çember Eko-Gala, Berlin Orman da Yenebilecek Bitki Ve Baharatları Toplama Turu, Berlin Brandenburger Tor da Çevre Festivali, Berlin Partizipation & Umweltwahrnehmung konferansında sunum, Bremen Lange Nacht der Stadtnatur, Berlin Erlangerstraße Şenliği, Berlin-Neukölln Duisburg Çevre Şenliği, Duisburg Eylül/Ekim Hamburg 1. Çevre Günü, Hamburg-Wilhelmsburg Mannheim 2. Çevre Günü, Mannheim-Jungbusch Yeşil Çember in Ücretsiz Yayınları Bu Derginin Basılmasını Destekleyen:

3 B Bu Dünya herkesin ihtiyacını karşılar, ama bazılarının ihtirasına yetmez! (M. Gandhi) Weissblick - Fotolia.com İçİndekİler 4 Yeşil Çember Nerede Neler Yaptı? 6 Çevre Elçilerimiz: 4 Şehir 4 Portre 7 Yeşil Çember e Konuşan Doğa Dostları 8 Mavi Altınımız: SU 10 Su Ayak İzinizi Biliyor musunuz? 11 Acı Gerçek: Çölleşiyoruz! Hidroelektrik Santraller Doğa Dostu Enerji mi? 12 Suyun Hafızası Var mı? 13 Atık Sudan İçme Suyu 14 Suyu, İlkokul Öğrencilerine Sorduk 15 Doğa Dostu Bir Hayata Geçerken Şiir: Balıklar Ağlar mı? 16 Yeşil Çember e Gönül Verenler Değerli Yeşil Çember Okuyucuları ve Destekcileri, sevgili Doğa Dostları, son dergimizin ardından üç sene geçmiş... SU gibi akıveren koca üç yıl... Dergimizin baskısını ücretsiz olarak üstlenen dieumweltdruckerei sayesinde sizlerle tekrar buluşmanın mutluluğu ve heyecanı içindeyiz. Damlaya damlaya... diyerek bu sayıyı sizin için hazırladık ve paha biçilmez kıt bir varlık olan SUyumuzun değerini yazılara ve resimlere dökmeye çalıştık. SU, mutluluk kaynağımız. SU, kutsal bir beslenme, arınma ve dinlenme aracımız. SU, Dünyadaki yaşamın temeli ve toprağın bereketi. SUda, insan kadar tüm canlıların hakkı var. Denizde yaşam temiz tuzlu SUya, karada yaşam temiz tatlı SUya bağlı. Fakat insan, hava ve toprağı olduğu gibi SUyunu da vurdumduymazca kullanıp kirletmekte. Dünya daki SU israfı ve kirliliği her geçen gün inanılmaz bir hızla artmaktadır. Bir zamanların verimli topraklarını çöle çeviren biziz! Anlayacağınız; durum gerçekten kritik! Artık farkındalık yaratma çizgisini çoktan geçip, acilen önlem alma durumuna geldik... Hepimizin gözleri önünde olan senaryo gerçekten içler acısı... Yapabileceğimiz neredeyse tek şey; SUyumuzun her damlasını akıllı kullanmak ve bunu tekrar dönüştürmek! Sözü fazla uzatmadan; Didem arkadaşımızın Akdeniz SUlarını dinlerken tasarladığı dergimizin renkli sayfalarıyla sizi baş başa bırakıyorum... Okurken Yeşil Çember in bir halkası da SİZ oluyorsunuz... Lütfen fikir ve sorularınızı bizimle paylaşın! Bu derginin oluşması için onca değerli zaman ve enerjisini veren tüm gönüllü arkadaşlarıma candan teşekkür ediyorum! Doğa ve SU dostu bir yaz geçirmeniz dileğiyle, SU gibi aziz olun... Gülcan Nitsch Yeşil Çember Kurucusu ve Yönetici Ortağı Yayın Ekibi: Ahmet Tütüncü (öğretmen), Afife Çetintaş (eğitmen), Gülcan Nitsch (biyolog), Güliz Avcı (kimyager, şifalı bitkiler uzmanı), Mehmet Yücel (öğretmen), Onur Kütük (gıda mühendisi) Grafik Tasarım: Didem Şentürk de Jonge, Resimler: Clipdealer, Fotolia, Yeşil Çember ggmbh İletişim adresi: Yeşil Çember ökologisch. interkulturell. ggmbh, c/o BUND Berlin, Crellestr. 35, Berlin Web: Baskı: Adet İklim nötr olan bu dergi, bitkisel bazlı boyalarla %100 geri dönüşümlü kağıda basılmıştır. Kaynaklar: Kapak fotoğrafı: clipdealer

4 Nerede Neler Yaptı? Stuttgart Belediye Başk. F. Kuhn, Yeşil Çember e Trophee de Femmes Çevre Ödülü nü verirken Brandenburger Tor daki Çevre Festivali nde Federal Çevre Bakanı P. Altmaier, Yeşil Çember i ziyaretinde Yeşil Çember, Berlin de TD- IHK üyelerine sürdürülebilir ekonomi üzerine seminer verirken Almanya Çevre Bakanlığı, Yeşil Çember, Yeşilist & Öko-Institut un İstanbul da Konferansı (Ediz Hun ile) Köln de İyi Yaşam Günü etkinliğinde Bisikletin faydaları afişimiz büyük ilgi gördü Yeşil Çember ve Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Tüketici Merkezi basın toplantısında bilgi verirken Çevre Günleri Baden-Württemberg Çevre Bakanı Franz Untersteller in himayesinde gerçekleşen Stuttgart 1. Çevre Günü nde Stuttgart Başkonsolosu, Cem Özdemir, STK temsilcileri ve Yeşil Çember Gönüllüleri birarada NRW 2. Çevre Günü nde Düsseldorf Başkonsolosu, NRW Çevre Bakanı ve Arif Ünal Mannheim da Karlsruhe Başkonsolosu ve Belediye Başkanı Çevre Elçilerine sertifikalarını verirken 4 damlaya damlaya... GÖL MÜ? ÇÖL MÜ?

5 Cumhurbaşkanlığı Sarayı nda yapılan Çevre Haftası nda Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Federal Çevre Bakanı Peter Altmaier Yeşil Çember Gönüllüleri ile sohbet ederken Berlin Kreuzberg de Yeşil Çember Gönüllüleri piknikte sohbet ederken Berlin de Yeşil Çember Sebze Bahçesinde Gönüllüler domates fidelerini dikerken Hamburg da ilk Çevre Elçileri Eğitimi Dortmund Yüksek Okulu nun yaptığı araştırmada, Yeşil Çember in interaktif ve yenilikçi eğitim metotlarının etkisi ispatlanmıştır Çocuklar, veliler ve öğretmenler ile beraber Aziz Nesin Okulu nda Berlin 7. Çevre Günü nde sürdürülebilir yaşam ve tüketim hakkında stantlarda bilgi verilip, okul bahçesinde elma ağacı dikilirken Berlin 6. Çevre Günü nde değişik çevre konuları hakkında interaktif bilgi alışverişi ve Türkiye den gelen Yeşil Çember in onur üyesi change.org Direktörü Dr. Uygar Özesmi, Yeşil Çember Gönüllüleri ile beraber Yeşil Çember 05 YAZ

6 Çevre Elçilerimiz 4 Şehir 4 Portre Berlin den Aysel, 38 Çevre elçisi olduktan sonra hayatım alt üstüne geldi diyebilirim, ör. alış-veriş alışkanlıklarım tamamen değişti, çöp ayrımına çok dikkat ediyorum, klor ve fosfat gibi zararlı maddelere veda ettim. Ama hiç bir değişiklikte zorlanmadım, çünkü hiç bir değişim imkansız değil! En kolayından başlamak işleri daha da kolay hale getiriyor. Şimdiki çevre dostu hayatımızdan ailece çok memnunuz. Stuttgart tan Ayşin, 40 Yeşil Çember eğitimine katıldıktan sonra hayatımda çok şey değişti, ama her şeyden önce vicdanım değişti... Örneğin enerjiyi daha tasarruflu kullanıyorum, organik ürünler alıyorum, çevre dostu elektrik kullanıyorum. Benim sayemde 50 den fazla insan artık doğayla dost bir yaşam sürüyor. Fakat ben çok daha fazla insana ulaşıp, onlara bu yeni bilgilerimi ve hayat felsefemi aktarmak istiyorum. Hamburg dan Belma, 47 Bu kadar kısa zamanda tahmin edemeyeceğiniz kadar çok bilgi, değer ve yeni renkler kattınız hayatıma... Bildiğimi sandığım, ama aslında bilmediğim ne kadar çok şey varmış, meğer bilmeden doğaya ne kadar zarar veriyormuşum... Yeşil Çember e doğayı kucaklayan katkılardan dolayı ne kadar teşekkür etsem azdır, iyi ki Çevre Elçisi eğitimine katılmışım! Mannheim dan Melis, 21 Alışverişten yemek alışkanlığıma kadar çok şey değişti hayatımda, mesela (ne kadar zor olsa da) haftanın bir günü et yememeye başladım. Artık aldığım kıyafetlerin nerede ve hangi koşullarda üretildiğine dikkat ediyorum. Değişimde fazla zorluk çekmedim, ama bazı insanların beni anlamaması biraz üzücü oluyor. Bireylerin bilinçli tüketiminin büyük değişiklerin başlangıcı olacağına tüm yüreğimle inanıyorum! 6 damlaya damlaya... GÖL MÜ? ÇÖL MÜ?

7 Yeşil Çember e Konuşan Doğa Dostları E. Hun C. Özdemir U. Özesmi M. Topal Doğa, bize dedelerimizden kalan bir miras değil, TORUNLARIMIZA bırakacağımız bir emanettir. (Kızılderili Duwanish Aşiret Reisi Seattle) Ediz Hun Biyolog, Çevre Uzmanı, Yazar ve Sanatçı Doğaya sevgiyle yaklaşmak lazım. Sevginin olmadığı hiçbir koruma yöntemi işlevini yapamaz. Doğayı korumak isteyen herkes gönlündeki sevgi pınarından doğaya bir pencere açmalıdır! Birey olarak yapabileceğimiz çok şey var, hepimizin üstüne çok görev düşüyor. Cem Özdemir Yeşiller Partisi Başkanı Toplum standartlarımıza çevre dostu bir yaşam da girmeli. Vazifelerimizden biri de, sırf kendi yaşamımızı düşünmek değil, gelecek yaşamları da düşünmek! Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakabilmek annebabanın görevidir, bunun için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Dr. Uygar Özesmi change.org Türkiye Direktörü Dünyayı cehenneme çevirdik. Gelecek kuşaklar için onurlu bir yaşam ve yeşil bir gezegen bırakmak istiyorsak, şimdi harekete geçmemiz gerekiyor. Toplumun her alanında ve her kesiminde toplumsal dönüşüm yaratmak için hepimizin bir lider olması gerekiyor! Murat Topal Komedyen ve Sanatçı Doğamızı bir aile gibi görmeliyiz. Ailemizi nasıl koruyup, zarar gelmesini istemiyorsak, işte doğamızı da bu titizlikle korumalıyız. Yoksa hesabını gelecek nesillere nasıl vereceğiz. Doğayı kirletmeye ve bozmaya hakkımız yok! Çocuklarımızın temiz bir çevrede büyümesi en önemli önceliğimiz olmalı. Dr. Yekta Arman Berlin Türk Tiyatrosu Tiyatrom un Genel Müdürü Sadece çocuklarımıza değil, bizden sonraki nesillere de örnek olmamız gerekiyor. Hepimiz bu mavi gezegende misafiriz! Bir misafir gibi davranıp, yine bir misafir gibi bu dünyayı terk etmemiz gerekiyor. Sadece bunun bilincinde olsak ve böyle davransak, yeterli olur. Nihat Sorgeç Bildungswerk in Kreuzberg in (BWK) yöneticisi Dünyamıza en çok zarar veren canlı yaratık biz insanlarız! Hepimizin kendi imkanları çerçevesinde yapabileceği çok şey var, yalnız söylemekle olmaz, bütün davranışlarımızla gelecek nesillere iyi örnek olmalıyız. Çocuklarımızı seviyorsak tabiatımıza, çevremize son derece saygı göstermeliyiz. Remzi Kaplan Berlin Türk Alman İşadamları Derneği Başkanı Köyde yaşarsan köyünü korumak zorundasın, şehirde yaşarsan şehrini korumak zorundasın. Çevreciliğin insanlıkla alakası var ister köyde olsun ister şehirde. Bir insan varlıklı olabilir, fakat insanlara ve doğaya zarar veriyorsa, bu insanlık değildir! Kaynak: Bu sayfadaki bütün röportajlar, Yeşil Çember Dergisi nin eski sayılarda çıkan yazılardan alınmıştır. Yeşil Çember 05 YAZ

8 niyazz - Fotolia.com Mavİ Altınımız SU Onur KÜTÜK S usuz bir hayat düşünebiliyor musunuz? Bu soruya herkesin HAYIR diyerek cevap verdiğini duyar gibiyim. Yeryüzündeki canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gereken SU, en büyük besin kaynağımızdır. Dolaşım ve sindirim sistemimiz için temel unsur olup aynı zamanda vücudumuzdan artık ve zehirli maddelerin atılmasında da önemli bir görev alır. Su sadece canlılar için mi gereklidir? Tabii ki hayır. Aklınıza gelebilecek her noktada su olmazsa olmaz. Gerek tarımda, gerekse gıda üretiminde, gerekse çamaşır veya bulaşık yıkanmasında. Dünyamızın dörtte üçünü, vücudumuzun ise %60 nı su oluşturmaktadır. Sizce, dünyadaki suların yüzde kaçı tatlı sudur? Sadece %2.5 i tatlı sudur! Bunun da %70 i kullanılamaz durumda olup buzullarda, toprakta, atmosferde ve yeraltı sularında bulunur. SU KAYNAKLARIMIZ YETERLİ DEĞİL Su kaynaklarının kirletilmesi ve buna karşı önlem alınmaması, su kıtlığını geleceğin en büyük sorunu olarak karşımıza çıkarmaktadır. Zaten mevcut su kaynağının azlığına bir de dikkatsiz su tüketimi eklenince suyun eksikliği kendini şimdiden iyice göstermektedir. RAKAMLARIN DİLİYLE Almanya da her kişi günde ortalama 130 litre su harcıyor, bu rakam Amerika da 300 litre ve Afrika da 5 litredir de 9,4 milyar olması beklenen dünya nüfusunun % 40 ının su sıkıntısı çekeceği söz konusudur. Her yıl çoğunluğu çocuk olmak üzere 2 milyon insan kirli sular neticesinde ortaya çıkan enfeksiyonlardan hayatını yitirmektedir. Eğer tuvalet sifonunuz su akıtıyorsa, bu yılda litre su kaybı demektir. 3 dak. diş fırçalama sırasında, eğer musluk kapatılmazsa, 15 litre su boşa akar. Geri dönüşümlü kağıt (Recylingpapier) üretiminde %90 daha az su harcanıyor. Dünya üzerindeki yaşamın %80 i sularda yaşar İÇME SUYUNUN KALİTESİ VE SAĞLIĞIMIZA ETKİSİ İçme sularında, çözünmüş oksijen konsantrasyonu yüksek ve ph değerinin arasında olmalıdır. Düşük oksijen miktarı, göl ve akarsulardaki canlıların yaşamı için iyi bir ortam oluşturmaz ve bu değer suyun kirli olduğunu gösterir. Suda amonyak olması suyun organik maddelerle kirlendiğini gösterir. Kalsiyum ve magnezyum iyonları suyun sertlik derecesini belirler. Almanya da musluklardan akan su genelde sert olduğu için kireç oluşmasına neden olur. Suyun sertlik derecesi arttıkça midede şişkinlik hissi ve gastrite yol açabilir. Sert suların, yemeklerin geç pişmesine, sabunun zor köpürmesine, boru ve kazanlarda tıkanmalara yol açabildiği bilinmektedir. 8 damlaya damlaya... GÖL MÜ? ÇÖL MÜ?

9 EVLERİMİZDE NASIL SU TASARRUFU YAPABİLİRİZ? Mutfakta Banyoda niyazz - Fotolia.com Sebze ve meyveleri bir kabın içinde yıkayalım. Sonra da bu suyu çiçekleri sulamada kullanabiliriz. Ayrıca yeşil yapraklı sebzelerin yıkama sularına sirke konulduğunda yıkama işlemi kolaylaşır. Elde bulaşık yıkarken, mümkün olduğunca en az miktarda deterjan kullanalım. Musluğun altına yıkadığınız tabakları üst üste koyalım ki, daha az suyla durulama yapmış olalım. Ayrıca bulaşık durulama suyunu tuvaletlere dökebiliriz. İhtiyacımız olduğu kadar su ısıtalım. Bu hem suda hem de elektrik ve gaz masrafından tasarruf sağlayacaktır. Bulaşık makinesini tam dolduğunda çalıştıralım, böylelikle su ve enerji tasarrufunu aynı anda yapmış oluruz. Haşlama sularını dökmeyip, çorbalarımızda kullanırsak daha besleyici ve su tasarruflu yemek pişirmiş oluruz. Donmuş yiyeceklerin buzunu çözdürürken, akar suyun altına değil de, bir gece önceden buzdolabında çözülmeye bırakalım. Tasarruflu duş başlığı ve sifon kullanarak %50 ye kadar su tasarrufu yapabiliriz. Banyo suyunun ısınmasını beklerken, boşa akan suyu bir kovaya dolduralım. Küveti doldurmadan duş yapmayı tercih edelim ve daha kısa duş alalım. Tuvaleti çöp kutusu gibi kullanarak, gereksiz yere sifonu çekmeyelim. Damlayan musluklar günde litre suyun boşa gitmesine neden olur. Musluğun altına kap koyarak, suyu biriktirebiliriz.en iyisi musluğu bir an önce tamir ettirelim. Çamaşır makinesini tam dolduğunda çalıştırırsak her yıkamada 10 litreye kadar su tasarrufu sağlamış oluruz. Mümkünse, en son durulama suyu ile yerleri silebilir veya tuvaletimizi temizlemek için kullanabiliriz. Su tasarrufu etmekle aynı zamanda; hem ENERJİ hem ATIK SU hem de PARA TASARRUFU ederiz! 1 damla petrol, 1 milyon damla suyu kirletiyor Hergün 3 Bin çocuk kirli su nedeniyle ishalden ölüyor Dünyada 800 Milyon insanın temiz içme suyu yok Yeşil Çember 05 YAZ

10 SU AYAK İZİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ? Doğrudan harcadığımız su, içme suyu ve hijyen için kullanılan su miktarıdır. Dolaylı olarak kullandığımız su ise, satın aldığımız her ürün ve hizmetin imalatında ve üretiminde harcanan sudur. Dolaylı kullanım aynı zamanda sanal su olarak da tanımlanır. Bu hesaba göre bazı ürünlerin su maliyeti şöyledir: Örneğin sabah içtiğiniz bir fincan kahve ile bir fincan su tükettiğinizi düşünseniz de, aslında tükettiğiniz miktar 140 litre (sanal) sudur. Bu miktar, kahvenin yetiştirilmesi, işlenmesi ve paketlenmesi için harcanmıştır. Yani tüketimimiz arttıkça, harcanan su miktarı da artmaktadır. 1 kilo sığır eti: 16 Bin litre 1 kilo buğday: litre 1 kilo pirinç: litre 1 kot pantolon: 8 Bin litre 1 paket çikolata: litre Mavİ Su: Yüzeysel ve yer altı suyu (ör. nehirler, göller) Yeşİl Su: Tekrar buharlaşan yağmur suyu Grİ Su: Duştan, küvetten, lavabolardan gelen evsel atık su SU AYAK İZİMİZ Su Ayak İzi, hem doğrudan hem de dolaylı su kullanımını hesaplamak için kullanılan bir göstergedir. Asıl harcadığımız suya (kişi başına günde ortalama 130 litre) sanal su miktarını da ekleyince, Su Ayak İzimiz hemen binlerce litreye ulaşıveriyor. Almanya da günde her bireyin Su Ayak İzi ortalama 5 Bin litre olarak hesaplanmıştır. Bunu düşünerek tüketimimize çok dikkat etmeliyiz! Su Ayak İzi bir ülkenin geneli için de hesaplanabilir ve o ülke içerisinde tüketilen tüm ürün ve hizmetlerin üretimi için kullanılan toplam su miktarını gösterir. Bu hesaplamaya o ülkenin tüketiminin Su Ayak İzi denir. Örneğin Almanya nın yıllık Su Ayak İzi 159,5 Milyar metreküptür. Küresel ölçekte üretimin Su Ayak İzinin %92 si tarım kaynaklı olduğu hesaplanmıştır. Ayrıca Su Ayak İzi hesaplamasında mavi, yeşil ve gri su ayırt edilir. Siz de Su Ayak İzinizi hesaplayın ve bu miktarı azaltmaya çalışın! Bireysel olarak yapacağımız su tasarrufunu çocuklarımıza da öğretebiliriz. Bakın bu konuda Yeşil Çember gönüllüsü Afife Aydın ÇETİNTAŞ ne diyor: Merhaba sevgili okurlar, sizlerle çocuklarımla su tasarrufu hakkında yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum. Ben çalışan bir anneydim ve su ile oynamasını çok seven çocuklarımı kontrol etme şansım yoktu. Fakat elimden geldiğince her fırsatta çocuklarımı bu konuda bilinçlendirmek için elimden geleni yaptım. Örneğin bir gün evde çiçeklerimiz solmuştu, bunu f ark eden kızım Anne, çiçeklerimize bir şeyler olmuş! diyerek ağladı. Çocuklarıma Çiçekler susuz kaldığı için hastalanmışlar, susuz kalan her canlı hastalanır. dedim. Çiçeklerimizi suladık ve çiçekler tekrar canlandı. Böylelikle çocuklarım suyun bütün canlılar için önemini fark etmiş oldular. Sağlıklı ve bol rahmetli bir gelecek için, sevgilerimle. RFsole - Fotolia.com, clipdealer 10 damlaya damlaya... GÖL MÜ? ÇÖL MÜ?

11 Visions-AD - Fotolia.com Acı Gerçek: ÇÖLLEŞİYORUZ! Mehmet YÜCEL T arımda yapılan birçok yanlışlıklar, topraklarımızı erozyon ile kaybetmemize neden olurken, küresel ısınmanın etkisiyle de çölleşme çoktan başlamıştır. Gün gelecek, maydanoz bile yetişmeyecek! TEMA Vakfı üyesi Profesör Kenan Demirkol a göre, son 40 yılda Anadolu da Van Gölü nün üç katı büyüklüğünde 1 milyon 250 bin hektarlık bir alan çölleşti. Türkiye nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir in 25 katı büyüklüğünde sulak alan ise yok oldu. Böyle devam ederse 2055 te Anadolu da bırakın tarım yapmayı, bir sap maydanoz bile yetiştiremeyeceğiz. Toprağın 1 cm oluşması 500 yıl sürüyor! Tarım yapabilmek için en az 40 cm kalınlığında toprağa ihtiyaç var. Bu toprak 20 bin yılda oluşuyor. Karbondioksit miktarını çoktan aşmış durumdayız! Atmosferdeki karbondioksit eşik değeri milyonda 350 parçacıktır. Şu anda 400 ppm düzeyindeyiz. Durum kritik! Kuraklık açlık da getiriyor! Şu anda dünyada 500 milyon insan açlık sınırının altında yaşamak zorunda. Küresel ısınmadan dolayı 2050 de açlık sınırı altındaki kişi sayısı 2,5 milyar olacak de Türkiye nin durumu Sıcaklık en az 3-4 derece artacak ve ortalama düşen yağış azalacak. Kıyılarda deniz seviyesi 1 m kadar yükselecek, birçok bölge su altında kalacak. Yeraltı suları tuzlanacak. Kuraklığa bağlı olarak tarım üretimi azalacak ve ciddi şekilde su kıtlığı yaşanacak. Hiç birimiz ülkemizin ve dünyamızın çölleşmesini istemeyiz. Bu nedenle bireysel ve toplumsal yaşamımızda ekolojik değerleri tüketen değil, yeniden üreten olmalıyız. Doğadaki diğer türlerle uyumlu ilişkiler içinde yasamayı öğrenmeliyiz Dünya mızın çölleşmesini istemiyorsak; çocuklarımızı öyle yetiştirelim ki, onlarda gelecek kuşaklara yaşanabilir bir TÜRKİYE ve DÜNYA bıraksınlar. Sevgi ve Dostlukla Hidroelektrik Santraller Doğa Dostu Enerji mi? Güliz AVCI Hidroelektrik Santraller (HES), değirmen taşı yerine bir türbini döndüren modern zaman değirmenleridir. Elektrik üretimi amacıyla akarsuyun bir miktarını nehir yatağından alarak borular içinde yüksekçe bir yere ulaştırmak ve buradan aşağıya su türbini döndürmek üzere bırakmak prensibini taşır. Bu esnada hiçbir kayıp veya kirlenme söz konusu değildir. Ancak denetimsiz bırakıldığında, her konuda olduğu gibi, bu konuda da ülkemizde yanlış uygulamalar olmuştur. Dereden alınan su, doğal yaşamı ve halk ihtiyaçlarını etkilemeyecek kadar olmalıdır ve suyun dere yatağına tekrar bırakılması garanti altına alınmalıdır. Uygulamada sorunlar olmakta ve pek çok firma taahhüt ettiği suyu bırakmak yerine başka amaçla kullanmakta veya satmaktadır. Bunun faturası ülkemizde ne yazık ki ağır olmuş, bilinçsiz yapılan HES inşaatlarının doğaya ve canlı yaşama ciddi zararlar verdiği, nesli tükenmeye yüz tutan balık ve bitki türleri olduğu gözlenmiştir. Bu durum HES lere karşı olmak değil, plansız ve denetimsiz HES yapılmasına karşı olmak sonucunu getirmelidir. HES lerden de vazgeçmeyip standart koymak, denetimi arttırmak, uzman yetiştirmek ve kurallara uymayanlara cezalar vermek gereklidir. Bilinçli vatandaş olmanın gereği buradaki denetimi zorlamaktır. Yeşil Çember 05 YAZ

12 Suyun hafızası Irochka - Fotolia.com var mı? Güliz AVCI S on günlerde gündemi meşgul eden konu, suyun sadece bir kimyasal bileşik olmadığı, aynı zamanda bir belleğinin de olup olmadığıdır. Herşeyin sudan yaratılmış olduğu inancı her devirde ortak nokta olmuş. Yaratılış sırlarını anlamaya çalışan bilim insanları suyla ilgili araştırmalarını yıllardan beri yoğun tartışmaları da beraberinde getirerek sürdürmektedirler. Gelin, isterseniz biraz tarih sayfalarını karıştıralım, herşey nasıl başlamış bir bakalım Sümer Efsanesi nde Su: Sümer efsanesine göre evrende ilk olarak Tanrıça Nammu adında büyük uçsuz bucaksız bir su vardı. Tanrıça, o sudan büyük bir dağ çıkarıyor. Oğlu Hava Tanrısı Enlil, onu ikiye ayırıyor. Üstü gök, altı yer oluyor. Bilgelik Tanrısı ile Hava Tanrısı yeri bitkiler, ağaçlar, sularla donatıyor. Tevrat da Su: Benzer bir ifade Tevrat ta yer alıyor Tekvin 1:2-9. Suların yüzü üzerinde Allahın ruhu hareket ediyordu: Allah, Suların ortasında kubbe olsun, suları ayırsın dedi ve Allah kubbeyi yaptı. Altta olan suyu üstte olan sudan ayırdı ve Allah kubbeye gök ve alttaki kuru toprağa yer dedi. İncil de Su: İncil de Petrus, ikinci mektubunda yerin sudan ve su aracılığıyla şekillendiğini anlatırken, Homeros da başlangıç olarak suyu kabul eder, bir disk şeklinde olan yeryüzünün çevresini, Okeanos denilen bir ırmağın kuşattığını söyler. Kuran-ı Kerim de Su: Kuran-ı Kerim Enbiya Suresi 30. Ayeti Kerimesinde: Semaların ve arzın bitişik olduğunu görmediler mi? Sonra Biz, o ikisini ayırdık. Ve her canlı şeyi sudan yarattık diyor. Furkan Suresi 50. Ayeti Kerimesinde ise daha gizemli bir hale getirip suyu Rahmet fazl ve salavat ile birlikte gökten inen rızık olarak tanımlıyor. Suyun anomalisi: Su +4ºC derecede en yüksek yoğunluğa sahiptir. Donma noktasına kadar soğutulursa, genleşecektir. Kışın izole edilmeyen su borularının patlamasının, buzdağlarının suyun üzerinde yüzebilmesinin, bardağımıza attığımız buz parçasının yukarda kalmasının nedeni de budur. Su biyoloji, fizik ve kimyadaki kurallara uymamakta direnir, kırkın üzerinde fiziksel anomali göstermekte ve bunlar bilimsel olarak açıklanamamaktadır. Su molekülünde özel hidrojen bağlarından (H-H) bahsedilir; bu bağların nasıl bir fonksiyonu olduğu bugüne kadar açıklanamamış ve varlıkları bilimsel olarak kanıtlanamamıştır. Suyun Hafızası: Suyun belleği olduğu ile ilgili bilinen ilk tartışmalar 1988 yılında başlamış, Nature dergisinde çalışan Benveniste bilgisayarındaki bir sound kartı ile saf suyla uğraşmaya başlamıştı ve suyun bir ses alma aygıtı gibi moleküllerin bilgilerini kaydedebildiğinden emindi. Stuttgart Üniversitesinden Prof. Kröplin çeşitli bölge ve renkte su örnekleri almış ve cam üzerinde bunların buharlaşmasını sağlamıştı. Bu artıkların resmi çekildiğinde ise oluşan renk cümbüşünü ve her çeşit suyun başka bir görünüşü olduğunu resmederek belirlemişti. Japon bilim adamı Dr. Masaru Emoto ise, suyun kristal düzeninin değişen frekanslara göre farklılaştığını ve onlara değişik tarz müzik dinletip fotoğraflarla belgelemeyi başarmıştır. Zemzem Suyu: Zemzemin mayalama özelliği bulunduğunu, bir bardağının bir kova şebeke suyunu temizlediğini, bu özelliğiyle bile enerji ve şifa kaynağı olduğunu tespit eden Dr. Pfeiffer, Zemzem de büyük bir enerji var, başkasını değiştirir, ama kendi değişmez diyordu. Bilim, suyun davranışlarını açıklama konusunda araştırmalarına devam etmektedir. Su, sadece doğal ve fiziksel bir varlık değildir, aynı zamanda bizler için doğaüstü bir lütuftur 12 damlaya damlaya... GÖL MÜ? ÇÖL MÜ?

13 _clipdealer Atık Sudan İçme Suyu H er gün sifonu çekerken ortalama 5 litre değerli içme suyunu kanalizasyona gönderdiğinizi düşündünüz mü hiç? Musluğu açtığınızda akan su nereden geliyor ve tekrar bize nasıl geri dönüyor? Almanya daki hanelerin %96 sı Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi ne bağlıdır. Bu kanalizasyon sisteminin uzunluğu yaklaşık 500 Bin kilometreyi buluyor bu sayı Berlin de yaklaşık 10 Bin kilometredir. Berlin de altı Atık Su Arıtma Tesisi bulunmaktadır ve burada her gün metreküp civarında kirli su temizlenip tekrar yeni su kaynağı kazanılmış olur. Arıtma aşamalarında önce mekanik bir işlemle suyun içindeki kaba kalıntılar süzülür. Ardından biyolojik işlemler yapılarak kimyasal maddelerden ve bakterilerden temizlenir. Arıtılmış su, doğal döngüye verilmek üzere göllere ve nehirlere gönderilir ve uzun yıllar süren aşamalarda yer altı suyuna karışır ve sonunda bize içme suyu olarak geriye döner. Suyu neler kirletir? Şehirleşmenin ve sanayileşmenin artması sonucu oluşan çevre kirliliği, akarsularımızı da olumsuz etkilemektedir. Atık suların arıtılmadan akarsulara verilmesi sonucu kirlenme oluşur ve sudaki doğal denge bozulur. Bütün bu kirletici maddeler, denize ulaşan akarsularla birlikte denizlere taşınır ve bütün Dünya da sirkülasyon yapar. Sağlıklı bir akarsuda ekolojik bir denge vardır. Dış ortamdan gelen evsel ve endüstriyel atık sularla ortaya çıkan kirlenme, bu dengenin bozulmasına, hatta tamamen yok olmasına neden olur. Başka bir etken ise tarımda kullanılan kimyasal gübre ve ilaçlardır. Ayrıca denizlerde görülen tanker kazaları da feci bir kirliliğe yol açar. Bazı etkenler, doğrudan kirlilik yaratmayıp suyun geçirgenliğini azaltır. Dolayısıyla suyun altındaki oksijen tedarik eden organizmaların güneşle olan kontağı kesilir ve bu kaynak uzun vadede kullanılamaz hale gelir. Su kirliliğine yol açan etkenlerin hepsi insan elinden çıkmaktadır! Su kirliliği, içme suyu kaynaklarında görüldüğünde ishale ve değişik rahatsızlıklara yol açar ve hayati tehlike söz konusudur. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, her gün binlerce kişi (mecburiyetten) kirli su içtiği için ölmektedir. Su kaynaklarımızı korumak için ne yapabiliriz? Klor, fosfat ve fosfor içermeyen bitkisel tabanlı temizlik malzemeleri kullanmak Bitki özlü doğal şampuanları ve sabunları tercih etmek Atık yağlarınızı bir kavanozda biriktirip, özel toplama yerlerine vermek Tuvalete sigara, hap, atık yağ gibi maddeler atmamak Kimyasal ilaç yerine doğal maddelerle toprağı gübrelemek Tarımsal sulamada damla sulama yöntemini yaygınlaştırmak Doğaya hiçbir çöp atmamak Zehirli maddeleri (ör. piller, enerji lambaları) özel toplama yerlerine vermek 1993 yılından beri 22 Mart Dünya Su Günü kutlanır. Atık Su Arıtma Tesisleri ne düzenlediğimiz gezilere siz de katılabilirsiniz! Yeşil Çember 05 YAZ

14 Christian-Morgenstern İlkokulu Türkçe dersine katılan öğrencilere sorduk: Su senin için ne ifade ediyor? 1. ve 2. sınıf öğrencileri Su olmazsa dünya da olmaz. Su olmazsa ağzımız kurur. Su olmazsa banyo yapamayız, tuvaletimizi yapamayız. Su olmazsa deniz olmaz, balıklar yaşayamaz. 3. sınıf öğrencileri Su olmasa dünyada canlılar olmazdı. Suyu boşa harcarsak dünyada su kalmaz. Birde yüzeceğimiz deniz veya havuz olmazdı. İnsanlar suyu korumalı, yoksa suyumuz tükenir. Suyla bir çok şey yapıyoruz. Örneğin ellerimizi ve yüzümüzü yıkıyoruz, banyo yapıyoruz, suyu içiyoruz, bitkileri suluyoruz sınıf öğrencileri Suyu yanlış kullanmamalıyız... Su olmadan yaşamın sürmesi düşünülemez. İçmesi cok keyif verici ve rahatlatıcı bir İçecektİr. Dünyamızda suyun var olması biz insanlar için büyük bir şanstır, bunu iyi kullanalım; buna göre suyu boşa harcamayalım. 5. sınıf öğrencileri Su bütün canlıların hayatı için gereklidir. Bu nedenle susuz bir DÜNYA düşünülemez. Suyu dikkatli kullanarak, ziyan etmemeliyiz. 6. sınıf öğrencileri Su hayattır. Vücudumuzun %70 i sudan oluşur. Su yaşamımızın sürdürülmesi için gerekli bir besindir. 14 damlaya damlaya... GÖL MÜ? ÇÖL MÜ?

15 Doğa Dostu Bir Hayata Geçerken volkerladwig - Fotolia.com ENERJİ KÜÇÜK & KOLAY ADIMLAR Yıllık elektrik, su ve kalorifer giderlerinizi iyice gözden geçirin (tam anlamıyorsanız, bize yazın) Enerji tüketiminizi en az %5 azaltmaya çalışın Evinizdeki bütün elektronik eşyalarınızı bir sayın Sadece gerçekten ihtiyacınız olanları kullanın Aletlerinizde yanan tüm kırmızı ışıklara dikkat edin Kullanmadığınız zaman tüm aletlerinizi fişten çekin ya da daha kolayı; kapama düğmesi bulunan priz duyu kullanın Şu soruyu cevaplayın: Nükleer enerjiye HAYIR mı diyorsunuz? O zaman hemen doğa dostu bir elektrik şirketine geçin: TÜKETİM Satın aldığınız her ürünü sorgulayın ve çevre etiketlerine dikkat edin: Gerçekten ihtiyacınız var mı? Yerel ve mevsimlik mi? Gereksiz ambalajı var mı? Fairtrade (Adil Ticaret) simgesi var mı? (yiyecek, tekstil ve çiçeklerde) MSC (Sürdürülebilir Balıkçılık) simgesi var mı? (deniz ürünlerinde) Blauer Engel (Mavi Melek) simgesi var mı? (özellikle kağıt ürünlerinde) BDIH ve Natrue (Doğal Kozmetik) simgesi var mı? (kozmetik ürünlerinde) FSC (Sürdürülebilir Ormancılık) simgesi var mı? (tahta mobilyalarda) Eşyaların Hikayesi adlı 21 dakikalık şu filmi izleyin: UCUZA SATIN ALDIKLARIMIZIN GERÇEK DEĞERİNİ KİMLER ÖDÜYOR? Yıllık Karbon Ayak İzinizin kaç ton olduğunu hesaplayın: Bu sayıyı en az %10 azaltmaya çalışın B BALIKLAR AĞLAR MI? Dün yine aktım Düşen yapraklar gibi Yorgun köyümün Yıllara meydan okuyan Azgın derelerinden Yokuş aşağı Menekşe kokan Yaylalarında geçti Çocukluğum. Dar ama gür akan Dere kıyıları Karşılardı beni hep Çocuksu yalnızlığımda Ürperirdi yüreğim Her ıslanışında Kuşlar gibi Karadeniz imin Sahile ıslık çalan Dalgalarına biner Bende gelir giderdim Birlikte Önce köpük sesleri Ardından minik çakıl taşlarının, Şıkırtısıydı bestelerim Al beni götür uzaklara derdim, Dertleşirdim ufkuna bakarak Sonra da sorardım kendi kendime Balıklar ağlar mı? Sahi balıklar ağlar mı? Ahmet TÜTÜNCÜ

16 BAĞIŞ SPENDE Banka : GLS Bank BIC : GENODEM1GLS IBAN : DE Gelin, Yeşil Çember e Siz de Destek Verin! Her küçük bağış ve gönüllü destek çalışmalarımızı devam ettirebilmemiz için çok önemlidir! YEŞİL ÇEMBER E GÖNÜL VERENLER Afife Ahmet Ali Ayça Aysel Ayşe Ayşen Arzu Ayfer Aynur Belgin Belma Beste Bülent Canan Ceylan Derya Didem Dilan Ebru Eda Elif Emine Esra Eslem Eyüp Fatih Gizem Gonca Gönül Gül Gülhanım Gülseren Gülsüm Gülten Güliz Hale Halil Handan Havagül Havva Hediye Hülya Melis Kübra İlhami Meral Medine Haydi Yeşil Çember e SEN de katıl! Mehmet Jülide Meryem Melek Kamile Mesude Mine Nazan Nesrin Nuran Onur Ömer Öykü Özge Özlem Öznur Pınar Rabia Rahime Remziye Sabine Sakine Selçuk Selma Selvihan Semra Serap Seval Sevilay Sevim Sinap Songül Suat Sultan Süheyla Süleyman Şahinde Şehriban Şeyma Şükran Tevide Tülay Türkan Yasemin Zeliha Zeynep Zuhal Zülfiye Lütfen bu dergiyi okuduktan sonra arkadaşlarınıza veriniz!

ANKARA İLİ T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ANKARA İL MÜDÜRLÜĞÜ. Ankara da bilinçli. Çevre Gönüllüleri Yetişiyor

ANKARA İLİ T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ANKARA İL MÜDÜRLÜĞÜ. Ankara da bilinçli. Çevre Gönüllüleri Yetişiyor ANKARA İLİ T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ANKARA İL MÜDÜRLÜĞÜ 1923 Ankara da bilinçli Çevre Gönüllüleri Yetişiyor BOYAMA KİTABI İdris GÜLLÜCE Çevre ve Şehircilik Bakanı Çevreye yapılan yatırımın aslında

Detaylı

3. SU TASARRUFU SAĞLAMANIN YOLLARI

3. SU TASARRUFU SAĞLAMANIN YOLLARI 3. SU TASARRUFU SAĞLAMANIN YOLLARI Su tasarrufu sağlamanın yolları üç grup içerisinde değerlendirilir. Birincisi; musluk suyunun yerine yağmur suyu ve arıtılmış su gibi suların kullanımın sağlanması, ikincisi;

Detaylı

SU VE SU TÜKETİMİ. Dünyanın yıllık yağış ortalaması 1000 mm olup, Türkiye'nin yıllık yağış ortalaması ise 643 mm. dir.

SU VE SU TÜKETİMİ. Dünyanın yıllık yağış ortalaması 1000 mm olup, Türkiye'nin yıllık yağış ortalaması ise 643 mm. dir. SU VE SU TÜKETİMİ Su canlıların yaşaması için hayati öneme sahiptir. En küçük canlı organizmadan en büyük canlı varlığa kadar, bütün biyolojik yaşamı ve bütün insan faaliyetlerini ayakta tutan sudur. Dünyamızın

Detaylı

Su ayak izi ve turizm sektöründe uygulaması. Prof.Dr.Bülent Topkaya Akdeniz Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü

Su ayak izi ve turizm sektöründe uygulaması. Prof.Dr.Bülent Topkaya Akdeniz Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Su ayak izi ve turizm sektöründe uygulaması Prof.Dr.Bülent Topkaya Akdeniz Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Kapsam Ayak izi kavramı Türkiye de su yönetimi Sanal su Su ayak izi ve turizm Karbon ayak

Detaylı

Atıklarınızı lütfen ayırınız!

Atıklarınızı lütfen ayırınız! Atıklarınızı lütfen ayırınız! Aşağıdaki atıklar çöp konteynerine ait değillerdir. Bunları ayrışmış şekilde biriktirmek için varolan düzenekleri kullanınız! Atık madde ayrışımı = Çevre sağlığı Atık kağıt,

Detaylı

Küresel İklim Değişikliği ve Ülkemize Etkileri

Küresel İklim Değişikliği ve Ülkemize Etkileri Küresel İklim Değişikliği ve Ülkemize Etkileri Küresel İklim Değişikliği Nedir? Çeşitli gaz ve çevre kirliliği gibi olaylar sonucu atmosfer incelmeye başlamıştır.böylece güneş ışınları dünyaya daha fazla

Detaylı

Termik santrallerinin çevresel etkileri şöyle sıralanabilir: Hava Kirliliği Su Kirliliği Toprak Kirliliği Canlılar üzerinde Yaptığı Etkiler Arazi

Termik santrallerinin çevresel etkileri şöyle sıralanabilir: Hava Kirliliği Su Kirliliği Toprak Kirliliği Canlılar üzerinde Yaptığı Etkiler Arazi Termik santrallerinin çevresel etkileri şöyle sıralanabilir: 1. 2. 3. 4. 5. Hava Kirliliği Su Kirliliği Toprak Kirliliği Canlılar üzerinde Yaptığı Etkiler Arazi Kullanımı Üzerindeki etkileri ASİT YAĞMURLARI

Detaylı

Değerlendirilebilir atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerle ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dahil edilmesine

Değerlendirilebilir atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerle ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dahil edilmesine GERİ DÖNÜŞÜM Değerlendirilebilir atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerle ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dahil edilmesine geri dönüşüm denir. Geri dönüşebilen maddeler;

Detaylı

Çevremizdeki Kimyasal Maddeler

Çevremizdeki Kimyasal Maddeler Çevremizdeki Kimyasal Maddeler Ana Tema Önerilen Süre Kazanımlar Öğrenciye Kazandırılacak Beceriler Yöntem ve Teknikler Araç ve Gereçler Kimyasal maddeler, çevreyi ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Detaylı

Okullarda Su Tüketimi %40 Azaltılabilir

Okullarda Su Tüketimi %40 Azaltılabilir Okullarda Su Tüketimi %40 Azaltılabilir Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK TBMM Çevre Komisyonu Başkan Vekili Su en temel ihtiyaç maddelerimizden biridir. Susuz hayat olmaz. Küresel ısınmanın, sanayileşmenin ve

Detaylı

Küresel. İklim değişikliği

Küresel. İklim değişikliği Küresel İklim değişikliği ÇEVRE KORUMA ve KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI 1 nedir? Küresel iklim değişikliği Çeşitli gaz ve çevre kirliliği gibi olaylar sonucu atmosfer incelmeye başlamıştır. Böylece güneş

Detaylı

Ekosistemi oluşturan varlıklar ve özellikleri

Ekosistemi oluşturan varlıklar ve özellikleri On5yirmi5.com Ekosistemi oluşturan varlıklar ve özellikleri Bir bölgedeki canlı varlıklarla cansız varlıkların oluşturduğu bütünlüğe ekosistem denir. Ekosistemdeki canlı ve cansız varlıklar birbiriyle

Detaylı

BAŞKA BİR OKUL MÜMKÜN DERNEĞİ EKOLOJİK EKSEN DEĞERLENDİRME FORMU

BAŞKA BİR OKUL MÜMKÜN DERNEĞİ EKOLOJİK EKSEN DEĞERLENDİRME FORMU BAŞKA BİR OKUL MÜMKÜN DERNEĞİ EKOLOJİK EKSEN DEĞERLENDİRME FORMU Tarihi Okulun İsmi Formu Dolduranın Adı Soyadı Formu Dolduranın Asli Görevi : / / : : : Bu form Başka Bir Okul Mümkün Derneği ne protokolle

Detaylı

İKLİM VİDEO 3 Sera etkisi ne demek? Sera gazları hangileri? Sera gazı nedir? karbondioksit metan diazot monoksit

İKLİM VİDEO 3 Sera etkisi ne demek? Sera gazları hangileri? Sera gazı nedir? karbondioksit metan diazot monoksit İKLİM VİDEO 3 Sera etkisi ne demek? Güneşten dünyaya belli bir miktar enerji geliyor. Bu enerji dünyanın atmosferi olmayacak olsa dışarı kaçacak ve dünya şimdi olduğundan çok daha serin olacaktı. Fakat

Detaylı

Artan Küresel ısınma bilinci..

Artan Küresel ısınma bilinci.. ENVER Artan Küresel ısınma bilinci.. Enerji ve yiyecek krizinin Türkiye yansımaları.. Hangisi Enerji Tasarruflu ampul? Evinizde 10 adet Ampulünüzü enerji tasarruflu ampul ile değiştirseniz? Yılda 200 YTL

Detaylı

SUDAN TASARRUF EDİN PARADAN TASARRUF EDİN VE ÇEVRENİN KORUNMASINA YARDIMCI OLUN TÜRKÇE

SUDAN TASARRUF EDİN PARADAN TASARRUF EDİN VE ÇEVRENİN KORUNMASINA YARDIMCI OLUN TÜRKÇE SUDAN TASARRUF EDİN PARADAN TASARRUF EDİN VE ÇEVRENİN KORUNMASINA YARDIMCI OLUN TÜRKÇE 1 DAHA MUTLU BİR CÜZDAN VE ÇEVRE İÇİN SUYU AKILLICA KULLANIN Musluğu açtığımızda, çamaşır yıkadığımızda veya duş aldığımızda,

Detaylı

İKLİM DOSTU ŞİRKET MÜMKÜN MÜ?

İKLİM DOSTU ŞİRKET MÜMKÜN MÜ? İKLİM DOSTU ŞİRKET MÜMKÜN MÜ? Gülçin Özsoy REC Türkiye Proje Uzmanı İklim Platformu Program Yöneticisi 22 Mart 2012, İzmir REC Türkiye REC Kuruluş Sözleşmesi Ekim 2002 de imzalandı; Ocak 2004 te yürürlüğe

Detaylı

http://www.haber18.com

http://www.haber18.com http://www.haber18.com Haberin Ayrıntıları: 5 Haziran Dünya Çevre Günü Karatekin Parkı nda Çankırı Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen programla kutlandı. Programa Valimiz Vahdettin

Detaylı

Çevre ve sürdürülebilirlik koordinatörlüğü

Çevre ve sürdürülebilirlik koordinatörlüğü Çevre ve sürdürülebilirlik koordinatörlüğü Hakkımızda: İstanbul Aydın Üniversitesi Çevre ve Sürdürülebilirlik Koordinatörlüğü, çevre kirliliğinin önlenmesi alanında sosyo-ekonomik faktörleri de ele alarak;

Detaylı

SULAMA VE ÇEVRE. Küresel Su Bütçesi. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com. Yrd. Doç. Dr. Hakan BÜYÜKCANGAZ

SULAMA VE ÇEVRE. Küresel Su Bütçesi. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com. Yrd. Doç. Dr. Hakan BÜYÜKCANGAZ Sulama? Çevre? SULAMA VE ÇEVRE Yrd. Doç. Dr. Hakan BÜYÜKCANGAZ SULAMA: Bitkinin gereksinimi olan ancak doğal yağışlarla karşılanamayan suyun toprağa yapay yollarla verilmesidir ÇEVRE: En kısa tanımıyla

Detaylı

Okuma- Yazmaya Hazırlık. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim. Fen Ve Doğa Etkinlikleri. Sohbetler

Okuma- Yazmaya Hazırlık. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim. Fen Ve Doğa Etkinlikleri. Sohbetler Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim Sohbetler *19-22 Nisan Dünya Kitap Günü hakkında sohbet ediyoruz. *Kitap nedir? *Kitap ne işe yarar? Faydaları nelerdir? *23 Nisan tarihi

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Öğretmenler için Eğitim

Öğretmenler için Eğitim Öğretmenler için Eğitim 24.-25.6.2008 Ankara, Turkey Neden çocuklar için enerji eğitimi veriyoruz? Enerji üretimi ve kullanımı, %80 CO 2 in açığa çıkmasına ve bu da iklim değişikliğine neden olur. Enerji

Detaylı

2. SINIF TÜRKÇE. Muhammed DURDUBAŞ. www.ilkogretimkalbi.com

2. SINIF TÜRKÇE. Muhammed DURDUBAŞ. www.ilkogretimkalbi.com 2. SINIF TÜRKÇE Muhammed DURDUBAŞ www.ilkogretimkalbi.com Kutunun içinde ne var? Zihinsel Hazırlık * Her sabah aksatmadan yaptığınız neler var? * Gün içerisinde dişlerinizi ne zaman fırçalarsınız? * Vücut

Detaylı

Okuma- Yazmaya Hazırlık. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim. Fen Ve Doğa Etkinlikleri

Okuma- Yazmaya Hazırlık. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim. Fen Ve Doğa Etkinlikleri Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim Sohbetler *Tatilde neler yaptık? *Hava nedir? Hangi duyu organımızla hissederiz? *Tatildeyken hava nasıl değişimler oldu? *Müzik dendiğinde

Detaylı

24.03.2015. Sevgili Anneciğim,

24.03.2015. Sevgili Anneciğim, Sevgili Anneciğim, Bugün yapmış olduğumuz etkinlikte atık yağların sıvı, katı, erimiş hayvansal yağların olduğunu öğrendik. Mesela tereyağı, fıstık yağı, zeytinyağı, salata sosları, et yağı vb. İşte bu

Detaylı

ÇALIŞMA YAPRAĞI KONU ANLATIMI

ÇALIŞMA YAPRAĞI KONU ANLATIMI ÇALIŞMA YAPRAĞI KONU ANLATIMI HATUN ÖZTÜRK 20338647 Küresel Isınma Küresel ısınma, dünya atmosferi ve okyanuslarının ortalama sıcaklıklarında belirlenen artış için kullanılan bir terimdir. Fosil yakıtların

Detaylı

ĞİŞİKLİĞİ. Yeni Mücadele ile Yüzleşmek. Kasım 2006

ĞİŞİKLİĞİ. Yeni Mücadele ile Yüzleşmek. Kasım 2006 İKLİM M DEĞİŞİ ĞİŞİKLİĞİ Yeni Mücadele ile Yüzleşmek Kasım 2006 WWF Kimdir? WWF 5 kıtada, 50 den fazla ülkede temsilciliği bulunan dünyanın en büyük ve saygın doğa kuruluşlarındandır. 100 den fazla ülkede

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ANADOLU İLKOKULU. Eko - OKULLAR 1. DÖNEM FAALİYET RAPORU

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ANADOLU İLKOKULU. Eko - OKULLAR 1. DÖNEM FAALİYET RAPORU 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ANADOLU İLKOKULU Eko - OKULLAR 1. DÖNEM FAALİYET RAPORU Anadolu İlkokulu nu temsilen bu yıl ilk kez eko- okul projesinde görev alacak bir grup olarak büyük bir heyecan ve

Detaylı

İklim Değişikliğinin Sanayiye Etkileri

İklim Değişikliğinin Sanayiye Etkileri İklim Değişikliğinin Sanayiye Etkileri Sadi SÜRENKS RENKÖK İnşaat Müh. ADASO Yönetim Kurulu Üyesi 20 Aralık 2006 İklim Değişikliğinin Nedenleri Fosil Yakıtlar (kömür, petrol, doğal gaz) Enerji Üretimi

Detaylı

Doğal Su Ekosistemleri. Yapay Su Ekosistemleri

Doğal Su Ekosistemleri. Yapay Su Ekosistemleri Okyanuslar ve denizler dışında kalan ve karaların üzerinde hem yüzeyde hem de yüzey altında bulunan su kaynaklarıdır. Doğal Su Ekosistemleri Akarsular Göller Yer altı su kaynakları Bataklıklar Buzullar

Detaylı

Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Bilim Etkinlikleri

Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Bilim Etkinlikleri Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Bilim Etkinlikleri Sohbetler *Kendimi tanıyorum (İlgi ve yeteneklerim, hoşlandıklarım, hoşlanmadıklarım) *Arkadaşlarımı tanıyorum *Okulumu tanıyorum

Detaylı

DENİZİN SİHİRLİ YÜZÜNÜ KEŞFEDEN PROJE

DENİZİN SİHİRLİ YÜZÜNÜ KEŞFEDEN PROJE DENİZİN SİHİRLİ YÜZÜNÜ KEŞFEDEN PROJE SORUMLU BALIKÇILIK PROJESİ DENİZ KORUMA ALANLARI TÜRKİYE DE SORUMLU BALIKÇILIĞA GEÇİŞ DENİZ AMATÖR BALIKÇI, GELENEKSEL KIYI BALIKÇISI, RESTORAN VE TÜKETİCİLERLE EL

Detaylı

Doğayla Uyumlu Yaşamın Adresi:

Doğayla Uyumlu Yaşamın Adresi: Özlem İkinci Dr, Bilimsel Programlar Başuzmanı, TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Doğayla Uyumlu Yaşamın Adresi: Ekolojik Köyler Büyük şehirlerde yaşayan pek çok kişinin hayalidir köy yaşamı. Gürültüden

Detaylı

ENERJİ AKIŞI VE MADDE DÖNGÜSÜ

ENERJİ AKIŞI VE MADDE DÖNGÜSÜ ENERJİ AKIŞI VE MADDE DÖNGÜSÜ Ekosistem, birbiriyle ilişkili canlı ve cansız unsurlardan oluşur. Ekosistem, bu unsurlar arasındaki madde ve enerji dolaşımı ile kendini besler ve yeniler. Madde döngüsü

Detaylı

UCPA / KİRKİT HOTEL / HİSARÖNÜ

UCPA / KİRKİT HOTEL / HİSARÖNÜ UCPA / KİRKİT HOTEL / HİSARÖNÜ MAVİ SINIF NEDİR? Hedefler / amaçlar : Öğrencilere farklı bir çalışma ve okul kavramı sunmak. Aynı seviyedeki öğrenci grupları arasında birlik ve dayanışma ruhu oluşturmak.

Detaylı

PİNOKYO EĞİTİM KURUMLARI MART AYI AYLIK EĞİTİM PROGRAMI 1. HAFTA

PİNOKYO EĞİTİM KURUMLARI MART AYI AYLIK EĞİTİM PROGRAMI 1. HAFTA 1. HAFTA TARİH : 01 MART 2016 04 MART 2016 KONU : YEŞİLAY 1- Yeşilay nedir? Ne işe yara? Faaliyetleri nelerdir? Nefes akciğer yapalım. Vücudumuzu 2- Sigara ve alkolün zararlarını hep birlikte öğrenelim

Detaylı

İsim İsim İsimlerin Tamamlanmış Hali

İsim İsim İsimlerin Tamamlanmış Hali Aşağıda verilen isimleri örnekteki gibi tamamlayınız. Örnek: Ayakkabı--------uç : Ayakkabının ucu İsim İsim İsimlerin Tamamlanmış Hali Kalem sap Çanta renk Araba boya Masa kenar Deniz mavi Rüzgar şiddet

Detaylı

1. Kanalizasyondan gelen kötü kokuların çözümü (boruların iç çeperlerin temizliği)

1. Kanalizasyondan gelen kötü kokuların çözümü (boruların iç çeperlerin temizliği) miler Benz İstasy in a onl rı uran a t s r tla Re Ca nkala Ba ullar M'l AV er denc esi e R Ok KÖTÜ KOKULARA SON! ast anel er H r Evler Doğanın Çözümü! Referans edinmiş olduğumuz ilke doğanın kendini temizlemesi

Detaylı

Çorbada tuzunuz olsun Dünyamız kurtulsun

Çorbada tuzunuz olsun Dünyamız kurtulsun ATIK YAĞLAR Atık deyip geçmeyelim Tüm söylenenleri dinleyelim Işıtalım dünyamızı yeniden Kârlı çıksın herkes bu işten Yapamayız demeyin Atmayın biriktirin Çorbada tuzunuz olsun Dünyamız kurtulsun 1 ATIK

Detaylı

NDS ÇEVRE ANKETİ SONUÇLARI, NİSAN 2013

NDS ÇEVRE ANKETİ SONUÇLARI, NİSAN 2013 NDS ÇEVRE ANKETİ SONUÇLARI, NİSAN 13 Not aldığım kağıdı yeniden kullanırım. 25 SIK SIK 47 BAZEN 24 NADİR 3 92 7 1 9 8 7 5 3 1 Not aldığım kağıdı yeniden kullanırım. Kopya ya da çıktı alındığında kağıdın

Detaylı

Dünyadaki toplam su potansiyeli. Dünyadaki toplam su miktarı : 1,4 milyar km 3 3/31

Dünyadaki toplam su potansiyeli. Dünyadaki toplam su miktarı : 1,4 milyar km 3 3/31 İçerik Dünyadaki su potansiyeline bakış Türkiye deki su potansiyeline bakış Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Görevleri Mevzuat Çalışmaları Yapılan Faaliyetler Su Tasarrufu Eylem Planı Su Ayakizi Çalışmaları

Detaylı

Fen Bilimleri Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm

Fen Bilimleri Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm Fen Bilimleri Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm M.İSMAİL SAHİN FURKAN CANAL FATİH BACAK CENGİZ KİLİÇ KONU: Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm Atık: Bir işlem sonucu çevreye bırakılan her türlü maddeye atık denir.

Detaylı

Biyogaz Temel Eğitimi

Biyogaz Temel Eğitimi Biyogaz Temel Eğitimi Sunanlar: Dursun AYDÖNER Proje Müdürü Rasim ÜNER Is Gelistime ve Pazarlama Müdürü Biyogaz Temel Eğitimi 1.Biyogaz Nedir? 2.Biyogaz Nasıl Oluşur? 3.Biyogaz Tesisi - Biyogaz Tesis Çeşitleri

Detaylı

Prof.Dr.İlkay DELLAL

Prof.Dr.İlkay DELLAL TUSAF 2013 Buğday, Un, İklim Değişikliği ve Yeni Trendler Kongresi İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ve ENERJİ KISKACINDA TARIM ve GIDA SEKTÖRÜ Prof.Dr.İlkay DELLAL 9 Mart 2013, Antalya GÜNDEM 9 Mart 2013 1. GÜNEŞ (%40)

Detaylı

Sayın Okul Müdürüm, Saygıdeğer Basın Mensupları, Değerli Misafirler, Sevgili Öğrenciler,

Sayın Okul Müdürüm, Saygıdeğer Basın Mensupları, Değerli Misafirler, Sevgili Öğrenciler, Sayın Okul Müdürüm, Saygıdeğer Basın Mensupları, Değerli Misafirler, Sevgili Öğrenciler, Azıcık duyarlılık, birazcık özveri! düşüncesiyle 10-16 Mayıs Engelliler Haftasında; farklılıklarımızı değil bizi

Detaylı

%78 Azot %21 Oksijen %1 Diğer gazlar

%78 Azot %21 Oksijen %1 Diğer gazlar Küresel Isınma MMO LPG Personel Eğitimi Çalışma Notlarından Geliştirilerek Tanzim Edilmiştir. İklim Nedir? iklim sözcüğü dilimize Arapça dan girmiştir. Aynı sözcük Latince klimatis ve Yunanca klima sözcüklerinden

Detaylı

KIRMIZI YENGEÇLER SINIFINDANHERKESE MERHABA;

KIRMIZI YENGEÇLER SINIFINDANHERKESE MERHABA; 08.01.2016 KIRMIZI YENGEÇLER SINIFINDANHERKESE MERHABA; Haftaya kar oynayarak başladık. Bahçemize bir kardan adam yaptık ve çook eğlendik. Tasarruf ve Geri Dönüşüm konumuz ve eğitim hedeflerimiz doğrultusunda

Detaylı

CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI

CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI Dünyamızda o kadar çok canlı türü var ki bu canlıları tek tek incelemek olanaksızdır. Bu yüzden bilim insanları canlıları benzerlik ve farklılıklarına göre sınıflandırmışlardır.

Detaylı

KİŞİSEL TEMİZLİK ÜRÜNLERİ TAVSİYE EDİLEN PERAKENDE SATIŞ FİYAT LİSTESİ

KİŞİSEL TEMİZLİK ÜRÜNLERİ TAVSİYE EDİLEN PERAKENDE SATIŞ FİYAT LİSTESİ KİŞİSEL TEMİZLİK ÜRÜNLERİ TAVSİYE EDİLEN PERAKENDE SATIŞ FİYAT LİSTESİ Hijyenmax Sıvı Sabunlar ve El Dezenfektanları 9225375 Hijyenmax Antibakteriyel Köpük Sabun SIVI 5,00 5,27 4 117,02 TL 22,23 TL 468,08

Detaylı

DETERJAN VE DEZENFEKTANLAR. Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi 2006

DETERJAN VE DEZENFEKTANLAR. Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi 2006 DETERJAN VE DEZENFEKTANLAR Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi 2006 ÖNEMLİ! Gıdaları insanların sağlıklarını çok ciddi şekilde etkiler. Bu nedenle, gıda üreten kişilerin temizlik kurallarına uyması çok önemlidir.

Detaylı

ENERJİ TASARRUFU VE ENERJİ ETKİNLİKLERİ YEŞİL BİNALAR M.ERDİNÇ VARLIBAŞ / CEO FORUM İSTANBUL 2023 E DOĞRU-IX / SWISSOTEL 21 MAYIS 2010

ENERJİ TASARRUFU VE ENERJİ ETKİNLİKLERİ YEŞİL BİNALAR M.ERDİNÇ VARLIBAŞ / CEO FORUM İSTANBUL 2023 E DOĞRU-IX / SWISSOTEL 21 MAYIS 2010 ENERJİ TASARRUFU VE ENERJİ ETKİNLİKLERİ YEŞİL BİNALAR M.ERDİNÇ VARLIBAŞ / CEO FORUM İSTANBUL 2023 E DOĞRU-IX / SWISSOTEL 21 MAYIS 2010 Gelecek kuşakların ihtiyaç duyacağı kaynakların varlığını ve kalitesini

Detaylı

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ KAMU YÖNETİMİ LİSANS PROGRAMI TÜRKİYE'DE ÇEVRE SORUNLARI DOÇ. DR.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ KAMU YÖNETİMİ LİSANS PROGRAMI TÜRKİYE'DE ÇEVRE SORUNLARI DOÇ. DR. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ KAMU YÖNETİMİ LİSANS PROGRAMI TÜRKİYE'DE ÇEVRE SORUNLARI DOÇ. DR. SEVİM BUDAK Katı Atıklar Dünya nüfusu gün geçtikçe ve hızlı bir şekilde artmaktadır.

Detaylı

TOPRAK TOPRAK TEKSTÜRÜ (BÜNYESİ)

TOPRAK TOPRAK TEKSTÜRÜ (BÜNYESİ) TOPRAK Toprak esas itibarı ile uzun yılların ürünü olan, kayaların ve organik maddelerin türlü çaptaki ayrışma ürünlerinden meydana gelen, içinde geniş bir canlılar âlemini barındırarak bitkilere durak

Detaylı

OKULLAR ENERJİ VERİMLİLİĞİ İÇİN YARIŞTI, EN İYİLER ÖDÜLLERİNİ VİKO DAN ALDI

OKULLAR ENERJİ VERİMLİLİĞİ İÇİN YARIŞTI, EN İYİLER ÖDÜLLERİNİ VİKO DAN ALDI BASIN BÜLTENİ 17 Haziran 2015 OKULLAR ENERJİ VERİMLİLİĞİ İÇİN YARIŞTI, EN İYİLER ÖDÜLLERİNİ VİKO DAN ALDI Doğal kaynaklarımız hızla tükeniyor, çevre kirliliği her geçen gün artıyor ve ülkemiz enerji için

Detaylı

Kari m ve eşi Kelly alti sonra çocuk sahi bi olmak i sti yor

Kari m ve eşi Kelly alti sonra çocuk sahi bi olmak i sti yor Kari m ve eşi Kelly alti sonra çocuk sahi bi olmak i sti yor Karim in eşi Kelly altı ay sonra hamile olmak istiyor 1. Karim in eşi Kelly altı ay sonra hamile olmak istiyor Karim in eşi Kelly hamile olmak

Detaylı

TEST. 7. Dişer ne zaman fırçalanmalıdır? A. Yemeklerden sonra B. Okuldan gelince C. Evden çıkmadan önce

TEST. 7. Dişer ne zaman fırçalanmalıdır? A. Yemeklerden sonra B. Okuldan gelince C. Evden çıkmadan önce ÖDEV- 3 ADI SOYADI:.. HAYAT BİLGİSİ Tırnaklar, el ve ayak parmaklarının ucunda bulunur. Tırnaklar sürekli uzar. Uzayan tırnakların arasına kir ve mikroplar girer. Bu yüzden belli aralıklarla tırnaklar

Detaylı

ORGANİKÇİ AMCADAN GELECEĞİN BÜYÜKLERİNE

ORGANİKÇİ AMCADAN GELECEĞİN BÜYÜKLERİNE T.C. Samsun Valiliği İl Tarım Müdürlüğü ORGANİKÇİ AMCADAN GELECEĞİN BÜYÜKLERİNE Mehmet Ali YETGİN Ziraat Mühendisi Samsun / 2010 Dizgi/Baskı *********** Ofset Samsun İl Tarım Müdürlüğü Çiftçi Eğitimi ve

Detaylı

TED ANKARA KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ANAOKULU 2011-2012 EĞĠTĠM ÖĞRETĠM YILI 2. DÖNEM SU KONULU EKO OKULLAR RAPORU

TED ANKARA KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ANAOKULU 2011-2012 EĞĠTĠM ÖĞRETĠM YILI 2. DÖNEM SU KONULU EKO OKULLAR RAPORU TED ANKARA KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ANAOKULU 2011-2012 EĞĠTĠM ÖĞRETĠM YILI 2. DÖNEM SU KONULU EKO OKULLAR RAPORU ġubat Su kirliliği, su döngüsü, çevre kirliliği gibi konularla ilgili yapılan projeler okula getirildi

Detaylı

4. YAPILARDA SU TASSARUFU SAĞLAYAN TEKNOLOJİK ÜRÜNLER

4. YAPILARDA SU TASSARUFU SAĞLAYAN TEKNOLOJİK ÜRÜNLER 4. YAPILARDA SU TASSARUFU SAĞLAYAN TEKNOLOJİK ÜRÜNLER Evinizde hergün ne kadar su tükettiğinizi biliyor musunuz? Evinizde su israfına son vermek için öncelikle nerede ne kadar su tükettiğinizi bilmelisiniz.

Detaylı

ATIK YÖNETĠMĠ VE ÇEVRE EĞĠTĠM PROJESĠ AYÇEP

ATIK YÖNETĠMĠ VE ÇEVRE EĞĠTĠM PROJESĠ AYÇEP ATIK YÖNETĠMĠ VE ÇEVRE EĞĠTĠM PROJESĠ AYÇEP ÇEVRE NEDĠR? İçinde bulunduğumuz canlı, cansız tüm varlıkların birbirleri ile ilişki içerisinde bulunduğu ortamdır. Bu nedenle, canlıların sağlıklı bir yaşam

Detaylı

GÜNLÜK OLARAK NEDEN YETERLİ MİKTARDA KALSİYUM ALMALIYIZ?

GÜNLÜK OLARAK NEDEN YETERLİ MİKTARDA KALSİYUM ALMALIYIZ? GÜNLÜK OLARAK NEDEN YETERLİ MİKTARDA KALSİYUM ALMALIYIZ? Kalsiyum bir çok kişinin bildiği gibi kemik ve dişlerin yapı, oluşum ve sürdürülmesinde temel bir gereksinimdir. Kemik erimesini azaltmada yardımcı

Detaylı

DÜNYA TARIMININ BAŞLICA SORUNLARI

DÜNYA TARIMININ BAŞLICA SORUNLARI DÜNYA TARIMININ BAŞLICA SORUNLARI Dünya tarımındaki başlıca sorunlar Nüfus artışı ve kişi başına tüketim miktarındaki artış. Tarımsal üretimin dengesiz dağılımı. Az gelişmiş ülkelerde kullanılan tarımsal

Detaylı

Toplama önerileri. Atık kağıt ve kartonlar. Beyaz cam. Renkli cam

Toplama önerileri. Atık kağıt ve kartonlar. Beyaz cam. Renkli cam Toplama önerileri Toplama alanları bölgesel olarak çok farklı olabileceğinden, burada, atık maddelerin toplanmasıyla ilgili, en çok kullanılan yöntemler hakkında ve bölgenin şartlarına uygun olarak birleştirilebilecek

Detaylı

4. Ünite ÜRETTİKLERİMİZ

4. Ünite ÜRETTİKLERİMİZ 4. Ünite ÜRETTİKLERİMİZ Ekonomi: İnsanların geçimlerini sürdürmek için yaptıkları her türlü üretim, dağıtım, pazarlama ve tüketim faaliyetlerinin ilke ve yöntemlerini inceleyen bilim dalına ekonomi denir.

Detaylı

1. DOĞAL ÜZERİNDEKİ ETKİLER. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com

1. DOĞAL ÜZERİNDEKİ ETKİLER. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com SULAMANIN ÇEVRESEL ETKİLERİ SULAMANIN ÇEVRESEL ETKİLERİ Doğal Kaynaklar Üzerindeki Etkiler Biyolojik ve Ekolojik Kaynaklar Üzerindeki Etkiler Sosyoekonomik Etkiler Sağlık Etkileri 1. DOĞAL KAYNAKLAR ÜZERİNDEKİ

Detaylı

İSTEK ÖZEL BARIŞ İLKÖĞRETİM OKULU 2010-2011 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI I.DÖNEM EKO OKUL PROGRAMI BÜLTENİ

İSTEK ÖZEL BARIŞ İLKÖĞRETİM OKULU 2010-2011 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI I.DÖNEM EKO OKUL PROGRAMI BÜLTENİ İSTEK ÖZEL BARIŞ İLKÖĞRETİM OKULU 2010-2011 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI I.DÖNEM EKO OKUL PROGRAMI BÜLTENİ EKO İLKEMİZ ATIKLARI AYRIŞTIRALIM DÜNYAMIZA SAHİP ÇIKALIM GELECEĞİMİZİ HAZIRLAYALIM Eko-Okullar Programı

Detaylı

2014 «Su Gelecektir» Sosyal Sorumluluk Projesi

2014 «Su Gelecektir» Sosyal Sorumluluk Projesi 2014 «Su Gelecektir» Sosyal Sorumluluk Projesi Geberit Hakkında 1874 yılında Albert Geberit tarafından İsviçre de kurulan Geberit; rezervuar, boru gibi duvar arkasındaki teknolojiler konusuna odaklanmış

Detaylı

76% 5- Çok önemli 4 - Önemli 3- Ne önemli ne değil 2- Pek önemli değil 1- Hiç önemli değil

76% 5- Çok önemli 4 - Önemli 3- Ne önemli ne değil 2- Pek önemli değil 1- Hiç önemli değil Tarih 0 Mart 009 Daha fazla bilgi için: Hande Akdağ Kurumsal İletişim Yöneticisi Tel: +90 68 07 00 Fax: +90 68 07 99 E-mail: handeakdag@gfkturkiye.com GfK Türkiye Sıracevizler Cad. Çiftecevizler Deresi

Detaylı

2011 2012 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YAVRU VATAN ANAOKULU OKULLARDA ORMAN PROGRAMI YILLIK EYLEM PLANI

2011 2012 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YAVRU VATAN ANAOKULU OKULLARDA ORMAN PROGRAMI YILLIK EYLEM PLANI 2011 2012 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YAVRU VATAN ANAOKULU OKULLARDA ORMAN PROGRAMI YILLIK EYLEM PLANI AYLAR HAFTA EYLEM VE ETKİNLİKLER UYGULAMALAR 3 Türkiye Çevre Eğitim Vakıf (TÜRÇEV) sitesinin incelenmesi,

Detaylı

USB - Ulusal Sistem Belgelendirme İTU (İYİ TARIM UYGULAMALARI) NESRİN SERİN Genel Müdür

USB - Ulusal Sistem Belgelendirme İTU (İYİ TARIM UYGULAMALARI) NESRİN SERİN Genel Müdür USB - Ulusal Sistem Belgelendirme İTU (İYİ TARIM UYGULAMALARI) NESRİN SERİN Genel Müdür 13 Aralık 2012 TARİHSEL SÜREÇ 1 MÖ 8000 Tarımın Başlangıcı MÖ 1200 İlk Herbisid Kullanımı MÖ 1000 İlk Kükürt Kullanımı

Detaylı

Yaşar Topluluğu nda Su Riski ve Verimlilik Çalışmaları

Yaşar Topluluğu nda Su Riski ve Verimlilik Çalışmaları Yaşar Topluluğu nda Su Riski ve Verimlilik Çalışmaları 16 Aralık 2015/İZMİR Dilek EMİL Kurumsal İlişkiler Koordinatörü Birleşmiş Milletler Çevre Programı na göre dünyada 1.400 milyon km 3 su bulunuyor.

Detaylı

GE Power & Water Water & Process Technologies. Değerli Kaynaklar, Baskı Yaratan Zorluklar, Daha Net Çözümler.

GE Power & Water Water & Process Technologies. Değerli Kaynaklar, Baskı Yaratan Zorluklar, Daha Net Çözümler. GE Power & Water Water & Process Technologies Değerli Kaynaklar, Baskı Yaratan Zorluklar, Daha Net Çözümler. Değerli Kaynaklar Su tüketimi aynı oranda artmaya devam ederse istatistikler uyarı sinyalleri

Detaylı

Neden Daha Fazla Satın Alalım?

Neden Daha Fazla Satın Alalım? Neden Daha Fazla Satın Alalım? Ana Tema Önerilen Süre Kazanımlar Öğrenciye Kazandırılacak Beceriler Yöntem ve Teknikler Araç ve Gereçler Giderek artan bilinçsiz tüketim ve üretim çevreyi olumsuz etkiliyor.

Detaylı

ÇEVREYI DIKKATE ALARAK TEMI ZLI K YAPMAK

ÇEVREYI DIKKATE ALARAK TEMI ZLI K YAPMAK Almanya da yıllık olarak yakla sık 220.000 ton ev temizlik ürünleri ve yakla sık 260.000 ton bula sık deterjanı satılmaktadır. Deterjanların hayatın her alanında yaygın bir sekilde kullanılmalarından dolayı

Detaylı

Ekosistem ve Özellikleri

Ekosistem ve Özellikleri Ekosistem ve Özellikleri Öğr. Gör. Özgür ZEYDAN http://cevre.beun.edu.tr/zeydan/ Ekosistem Belirli bir bölgede yaşayan ve birbirleriyle sürekli etkileşim halindeki canlılar (biyotik faktörler) ve cansız

Detaylı

KÜRESELLEŞEN DÜNYA GERÇEKLERİ TÜRKİYE NİN ENERJİ GÖRÜNÜMÜ VE TEMİZ TEKNOLOJİLER

KÜRESELLEŞEN DÜNYA GERÇEKLERİ TÜRKİYE NİN ENERJİ GÖRÜNÜMÜ VE TEMİZ TEKNOLOJİLER KÜRESELLEŞEN DÜNYA GERÇEKLERİ TÜRKİYE NİN ENERJİ GÖRÜNÜMÜ VE TEMİZ TEKNOLOJİLER Prof.Dr. Hasancan OKUTAN İTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü okutan@itu.edu.tr 24 Ekim 2014 29. Mühendislik Dekanları Konseyi Toplantısı

Detaylı

İYİ TARIM UYGULAMALARI ve BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK

İYİ TARIM UYGULAMALARI ve BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK BİOÇEŞİTLİLİK - GELECEĞİMİZDİR İYİ TARIM UYGULAMALARI ve BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK Prof. Dr. Hüseyin ÖNEN Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü - TOKAT BİOÇEŞİTLİLİK - GELECEĞİMİZDİR

Detaylı

AÇLIĞIN ÖNLENMESĠ ve GIDA GÜVENCESĠNĠN SAĞLANMASI

AÇLIĞIN ÖNLENMESĠ ve GIDA GÜVENCESĠNĠN SAĞLANMASI AÇLIĞIN ÖNLENMESĠ ve GIDA GÜVENCESĠNĠN SAĞLANMASI Yrd. Doç. Dr. Mustafa ERBAġ Sultan ARSLAN A. Nur DURAK Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü erbas@akdeniz.edu.tr Sunum Planı

Detaylı

LAND DEGRADATİON. Hanifi AVCI AGM Genel Müdür Yardımcısı

LAND DEGRADATİON. Hanifi AVCI AGM Genel Müdür Yardımcısı ARAZİ BOZULUMU LAND DEGRADATİON Hanifi AVCI AGM Genel Müdür Yardımcısı LAND DEGRADATİON ( ARAZİ BOZULUMU) SOİL DEGRADATİON (TOPRAK BOZULUMU) DESERTİFİCATİON (ÇÖLLEŞME) Arazi Bozulumu Nedir - Su ve rüzgar

Detaylı

Gıda işletmeleri diğer işletmelerden farklıdır. Bu nedenle belli kurallara uymak ve bu kuralları sürekli işletmek zorundadırlar.

Gıda işletmeleri diğer işletmelerden farklıdır. Bu nedenle belli kurallara uymak ve bu kuralları sürekli işletmek zorundadırlar. Biyolog Bahattin Karlankuş 1 Gıda işletmeleri diğer işletmelerden farklıdır. Bu nedenle belli kurallara uymak ve bu kuralları sürekli işletmek zorundadırlar. Bu eğitimde hjyen olarak tanımlanan sağlık

Detaylı

Termik Santrallerden Çıkan Atık Enerji ile Isıtılan Seralarda Sebze Yetiştirilmesi

Termik Santrallerden Çıkan Atık Enerji ile Isıtılan Seralarda Sebze Yetiştirilmesi Termik Santrallerden Çıkan Atık Enerji ile Isıtılan Seralarda Sebze Yetiştirilmesi Prof. Dr. H. Yıldız DAŞGAN Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü dasgan@cu.edu.tr Elektrik enerjisi elde etmek

Detaylı

OKUL SAĞLINDA SU. Tacettin İnandı, Prof. Dr. Halk Sağlığı, Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi 12.11.2015 16:08 1

OKUL SAĞLINDA SU. Tacettin İnandı, Prof. Dr. Halk Sağlığı, Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi 12.11.2015 16:08 1 OKUL SAĞLINDA SU Tacettin İnandı, Prof. Dr. Halk Sağlığı, Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi 12.11.2015 16:08 1 Sunum İçeriği 1. Okul Sağlığı, Su ve Güncel Konular 2. Okul Sağlığında Suyun Önemi

Detaylı

ENERJİ VERİMLİLİĞİ EĞİTİMİ KİTAPÇIĞI

ENERJİ VERİMLİLİĞİ EĞİTİMİ KİTAPÇIĞI ENERJİ VERİMLİLİĞİ EĞİTİMİ KİTAPÇIĞI KORKUTELİ CUMHURİYET ORTAOKULU 2016 DERS: ENERJİ NEDİR? KONU: ENERJİ NASIL OLUŞUR DÜNYADAKİ ENERJİ KAYNAKLARININ ÇOĞUNA GÜNEŞ SAYESİNDE SAHİBİZ... GÜNÜMÜZDE, KÖMÜR

Detaylı

ÖZEL EFDAL ANAOKULU 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ DENIZYILDIZI GRUBU KASIM AYI BÜLTENİ

ÖZEL EFDAL ANAOKULU 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ DENIZYILDIZI GRUBU KASIM AYI BÜLTENİ ÖZEL EFDAL ANAOKULU 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ DENIZYILDIZI GRUBU KASIM AYI BÜLTENİ BU AY ÖĞRENDİKLERİMİZ ATATÜRK Atatürk kim olduğunu hatırladık Atatürk ün hayatını inceledik. Atatürk ün kişisel

Detaylı

Evimi misafirlerim gidince temizlemek için saatlerce uğraşıyorsam birçok arkadaşım

Evimi misafirlerim gidince temizlemek için saatlerce uğraşıyorsam birçok arkadaşım Yeni evli bir çift vardı. Evliliklerinin daha ilk aylarında, bu işin hiç de hayal ettikleri gibi olmadığını anlayıvermişlerdi. Aslında birbirlerini sevmiyor değillerdi. Son zamanlarda o kadar sık olmasa

Detaylı

Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU

Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU 173 Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU Hiçbir canlının beslenmeden yaşamını sürdürmesi mümkün değildir. Bu, her yaşta olmak üzere, insanlar için de geçerlidir. Özellikle bebekler ve

Detaylı

SÖZLÜK KELİME-KELİME GRUBU

SÖZLÜK KELİME-KELİME GRUBU SÖZLÜK Aşağıda proje araştırmanızda karşılaşabileceğiniz kelime ve kelime grupları listelenmiştir. Anlayamadığınız yeni kelimeleri koçunuza ya da başka bir yetişkine sormayı lütfen unutmayın. KELİME-KELİME

Detaylı

BALÇOVA AKD KİDS KASIM AYI EĞİTİM PROGRAMI

BALÇOVA AKD KİDS KASIM AYI EĞİTİM PROGRAMI BALÇOVA AKD KİDS KASIM AYI EĞİTİM PROGRAMI 6 YAŞ KASIM AYI EĞİTİM BÜLTENİ BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR *29 EKİM -4 KASIM KIZILAY HAFTASI *10-17 KASIM ATATÜRK HAFTASI *14-18 KASIM DÜNYA ÇOCUK KİTAPLARI HAFTASI

Detaylı

Enerji Tasarrufu Haftası (Ocak ayının 2. haftası)

Enerji Tasarrufu Haftası (Ocak ayının 2. haftası) Enerjinin insan hareketinde, insanın günlük yaşantısında çok büyük bir yer tuttuğu muhakkaktır. Bu önemli ihtiyacın bilinçsiz kullanılması, insan geleceğine bir çok olumsuz etkiyi de beraberinde getirecektir.

Detaylı

Gerçek yaşam, minik minik değişiklikleri hayata geçirmeyi başardığınızda yaşanmaya başlanır. - Leo Tolstoy

Gerçek yaşam, minik minik değişiklikleri hayata geçirmeyi başardığınızda yaşanmaya başlanır. - Leo Tolstoy Gerçek yaşam, minik minik değişiklikleri hayata geçirmeyi başardığınızda yaşanmaya başlanır. - Leo Tolstoy YENİ BİR YIL YENİ BİR SİZ Kendimizde dahil, birçok kişi, yeni bir yıla birçok yeni kararla başlar.

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL BEYLERBEYİ ORTAOKULU 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI OKULLARDA ORMAN PROGRAMI ORMAN VE SU TEMASI EYLEM PLANI

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL BEYLERBEYİ ORTAOKULU 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI OKULLARDA ORMAN PROGRAMI ORMAN VE SU TEMASI EYLEM PLANI EKİM EYLÜL İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL BEYLERBEYİ ORTAOKULU 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI OKULLARDA ORMAN PROGRAMI ORMAN VE SU TEMASI EYLEM PLANI AYLAR EYLEM VE ETKİNLİKLER UYGULAMA Türkiye Çevre

Detaylı

Watersmart Pisuvar 1

Watersmart Pisuvar 1 Watersmart Pisuvar 1 2 İçindekiler Blue Life: Mavi gezegenimiz için 2 Yeşil banyo çözümleri 3 Watersmart: Ekonomik, hijyenik, çevre dostu 4 Çalışma prensipleri 6 Karşılaştırmalı ürün performans tablosu

Detaylı

ÖZEL İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ VAKFI ADIGÜZEL ANAOKULU GÖKYÜZÜ SINIFI KASIM AYI KAVRAM VE ŞARKILAR

ÖZEL İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ VAKFI ADIGÜZEL ANAOKULU GÖKYÜZÜ SINIFI KASIM AYI KAVRAM VE ŞARKILAR RENKLER Ben bir küçük ressamım Pembe sarı boyarım Yeşil yeşil ormanlar Mavi mavi denizler Turuncudur portakal Gökte sarı güneş var Fırça kalem ve kağıt Olmazsa resim olmaz Reklerle oynamaktan Hiç bir çocuk

Detaylı

www.terbo.com.tr TERLEYEN BORU TOPRAK ALTI SULAMA BORUSU

www.terbo.com.tr TERLEYEN BORU TOPRAK ALTI SULAMA BORUSU www.terbo.com.tr TERLEYEN BORU TOPRAK ALTI SULAMA BORUSU Tasarrufun önemi Su kaynakları bakımından çok zengin olmayan Türkiye de de suyun bütün sektörlerde tasarruflu kullanımını özendirici yeni tedbirler

Detaylı

6 YAŞ NİSAN AYI BÜLTENİ .İLKBAHAR HAFTASI .SAĞLIK HAFTASI .POLİS TEŞKİLATI HAFTASI .23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

6 YAŞ NİSAN AYI BÜLTENİ .İLKBAHAR HAFTASI .SAĞLIK HAFTASI .POLİS TEŞKİLATI HAFTASI .23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 6 YAŞ NİSAN AYI BÜLTENİ.İLKBAHAR HAFTASI.SAĞLIK HAFTASI.POLİS TEŞKİLATI HAFTASI.23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI YARATICI ETKİNLİK: İlkbahar konumuz ile ilgili artık malzemelerden(su şisesi,pul,boncuk

Detaylı

Okuma- Yazmaya Hazırlık. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim. Fen Ve Doğa Etkinlikleri

Okuma- Yazmaya Hazırlık. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim. Fen Ve Doğa Etkinlikleri Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim Sohbetler *İşbirliği yapmayı öğreniyorum. *Arkadaşlarımla işbirliği yapıyorum. *Çevremle iş birliği yapıyorum. *Yardımlaşmayı öğreniyorum.

Detaylı

Forum Katılımcıları için Yeşil Rehber. Ne yapabilirsiniz?

Forum Katılımcıları için Yeşil Rehber. Ne yapabilirsiniz? Forum Katılımcıları için Yeşil Rehber Çevre Dostu Forum İnisiyatifi tüm forum paydaşlarının, sponsorlarının ve katılımcılarının Forum organizasyonunun tüm aşamalarında yaptıkları işlerde çevreye duyarlı

Detaylı

I. Evsel atıklar Günlük hayatta ve sanayide kullanılan milyonlarca çeşit madde vardır. Bu maddelerin büyük çoğunluğu bir süre kullanıldıktan sonra

I. Evsel atıklar Günlük hayatta ve sanayide kullanılan milyonlarca çeşit madde vardır. Bu maddelerin büyük çoğunluğu bir süre kullanıldıktan sonra I. Evsel atıklar Günlük hayatta ve sanayide kullanılan milyonlarca çeşit madde vardır. Bu maddelerin büyük çoğunluğu bir süre kullanıldıktan sonra fiziksel ve ekonomik ömrünü tamamlar ve artık kullanılamaz

Detaylı

Su Yapıları I Su Kaynaklarının Geliştirilmesi

Su Yapıları I Su Kaynaklarının Geliştirilmesi Su Yapıları I Su Kaynaklarının Geliştirilmesi Yrd. Doç. Dr. Burhan ÜNAL Bozok Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yozgat Su, tüm canlılar için bir ihtiyaçtır. Su Kaynaklarının

Detaylı