Advertising Creativity is the ability to generate fresh, unique, and appropriate ideas that can be used as solutions to communications problems.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Advertising Creativity is the ability to generate fresh, unique, and appropriate ideas that can be used as solutions to communications problems."

Transkript

1 CHAPTER 8 CREATIVE STRATEGY: PLANNING & DEVELOPMENT Advertising Creativity is the ability to generate fresh, unique, and appropriate ideas that can be used as solutions to communications problems. Creativity p

2 Advertising Planning Process Brand Positioning Target Market Advertising Objectives Budget Decisions Creative Strategy Media Strategy Campaign Evaluation

3 CREATIVE STRATEGY: PLANNING & DEVELOPMENT ADVERTISING CAMPAIGN A set of interrelated and coordinated marketing communication activities that center on a single theme or idea that appears in different media across a specified time period.

4 CREATIVE STRATEGY: PLANNING & DEVELOPMENT ADVERTISING CAMPAIGN Determining the unifying theme around which the campaign will be built is a critical part of the creative process. A campaign theme should be a strong idea; the central message that will be communicated in all the advertising and other promotional activities.

5 CREATIVE STRATEGY: PLANNING & DEVELOPMENT ADVERTISING CAMPAIGN The creative aspect of advertising and the development of the campaign theme is guided by specific goals and objectives.

6 The creative strategy is based on several factors including identification of the target audience; the basic problem, issue or opportunity the advertising must address; the major selling idea or the key benefit the message needs to communicate; any supportive information that needs to be included in the ad Client gives the agency a brief that explains the above factors.

7 Once these factors are determined, a creative strategy statement should describe the message appeal and execution style that will be used. MANY AGENCIES OUTLINE THESE ELEMENTS IN A DOCUMENT KNOWN AS: THE COPY PLATFORM or THE CREATIVE PLATFORM or WORK PLAN or CREATIVE BLUEPRINT or CREATIVE CONTRACT

8 COPY PLATFORM OUTLINE 1.Basic problem or issue the advertising must address. 2.Advertising and communications objectives. 3.Target audience. 4.Major selling idea or key benefits to communicate 5.Creative strategy statement (campaign theme, appeal, execution technique). 6.Supporting information and requirements.

9 CREATIVE STRATEGY: PLANNING & DEVELOPMENT Preparation Research Learn as much as possible about the client, client s products and services, the specific product or service you will promote, the target market, the competition and any other background information.

10 CREATIVE STRATEGY: PLANNING & DEVELOPMENT Objectives Clear and specific aim of an advertising or commercial, such as to compare, to gain attention, to inform, to persuade, or to remind.

11 Setting Objectives Advertising Objectives Specific Communication Task Accomplished with a Specific Target Audience During a Specific Period of Time Informative Advertising Build Primary Demand Persuasive Advertising Build Selective Demand Comparison Advertising Compares One Brand to Another Reminder Advertising Keeps Consumers Thinking About a Product.

12 Persuasive Advertising seeks to entice consumers into purchasing specific goods or services, often by appealing to their emotions and general sensibilities. is different from informative advertising, which essentially provides the customer with hard data about the nature and function of the product. the assumption is that the consumer already understands the basic nature of the product, but needs to be convinced of the desirability and the benefits that set a particular product apart from the competition.

13

14

15

16 Reminder Advertising Keeps Consumers Thinking About a Product. Reminder advertising is an advertising strategy aimed at reminding the audience that the product or service still exists, rather than promoting it for the first time or adding a new theme to an existing campaign. The OUTDOOR medium is often seen as an ideal vehicle for reminder advertising campaigns.

17

18

19

20 Two critical components of the copy platform: 1. the major selling idea 2. creative strategy statement (theme, appeal, execution style)

21 TEMEL SATIŞ FİKRİ: MAJOR SELLING IDEA Yaratıcı stratejinin en önemli bölümü temel temayı yani reklam kampanyasının temel satış fikri olacak temel temayı oluşturmaktır. A.Jerome Jeweler; Creative Strategy in Advertising kitabındaki tanımı: Temel satış fikri sizin ürününüz veya servisiniz hakkında söyleyebileceğiniz en güçlü ve tekil konudur. Hedef kitlenizin ilgisini çekecek en anlamlı ve geniş iddadır. Bir kez bu mesaja karar verildiğinde bunun ile yaşayabileceğinize emin olmalısınız ve bunun kampanyanızdaki her reklamda temel konu olarak sürüdürülebilecek kadar güçlü olduğuna emin olmalısınız. Bazı reklam uzmanlarına göre bir reklam kampanyasının etkili olabilmesi için müşterinin ilgisini çekecek, bir reaksiyon alacak ve rakiplerden ayrılacak big idea büyük bir fikri olması gerekmektedir. Bu nedenle bu büyük fikri bulabilmek yaratıcı ekibi zorlayan en gerçek etkendir. Birçok ürün ve servis için eşsiz ve değişik bir şey söylemek çok zordur Başarılı bazı büyük fikir örnekleri olarak: We try harder : Avis firmasını Hertz e karşı konumlandırma için yapılmış. Biz daha iyi hizmet sağlıyoruz. It keeps going on and on : Energizer piller Intel inside : Intel firmasının kişisel bilgisayarlarda bulunan mikro işlemciler yapılmış.

22 THE MAJOR SELLING IDEA *******Definition p. 264******* The big idea to use in the ad It is difficult to find a good idea; several approaches can help us to find one: USP Brand İmage Finding the inherent drama Positioning

23 UNIQUE SELLING PROPOSITION Eşsiz satış önermesi; Rosser Reeves tarafından geliştirilmiştir. Bu kavramın 3 karakteristik özellikleri aşağıda belirtilmiştir. 1.Her reklamın müşteriye bir önermesi olmak zorundadır. Her rekalm okuyucuya mutlaka şunu söylemelidir bu ürünü al ve şu yararları gör: buy this product and you will get this benefit. 2.Önerme mutlaka rakibin öneremeyeceği veya sahip olamayacağı olmalıdır. Markada veya iddada eşsiz olmalıdır. 3.Önerme milyonları harekete geçirecek, markaya yeni müşteriler çekmeye yetecek kadar güçlü olmalıdır. USP nin belirtilen bu özellikleri reklamı domine etmeli ve tekrarlanan reklamlarda vurgulanmalıdır. Örnek: Colgate reklamı: Yeni diş macununu reklamı: Eşsiz içeriği sayesinde uzun vadeli koruma sağlayan tek diş macunu. Aynı zamanda etkisi kanıtlanmıştır. Reeves in bu çalışmasına göre gerçek anlamda eşsiz bir ürün/servis, yarar, avantaj olmalıdır. Bunun içinde marka ve müşteri üzerine çok çeşitli araştırmaların olması gerekmektedir. Ayrıca reklamcılar şunu göz önünde bulundurmalıdırki USP sürdürülebilir rekabep avantajına sahip olmalıdır ki rakipler kolaylık ile kopyalamayasın. Örnk : p&g failure Şampuan ve saç kremi içeren yeni bir şampuan buluyor. Bundaki amaçları var olan Pert markasını yenilemekti bu nedenle Pert Plus adı ile raflarda yeri aldı. Pazar payı 2 den 12 ye yükseldi. Ancak kısa sürede formulü rakipler tarafından kullanıldı.

24 USP P. 265

25

26 CREATING A BRAND IMAGE Bir çok ürün ve servis kategorisinde rekabetçi markalar o kadar benzerki bunların arasından ayrılmak ve USP de kullanmak için yaratıcı eşsiz bir özellik veya yarar bulmak oldukça zor. Bu ürünlerin satılmasında yaratıcı strateji; güçlü, markayı akılda kılan bir marka kimliği oluşturularak kullanılmaktadır. David Ogivly, Confessions of an Advertising Man adlı kitabında marka imajı kavramını popülarize etmiştir. Ogivly e göre bütün reklamlar karmaşık bir sembol olan marka imajına karkı sağlama olarak düşülmelidir. Imaj reklamları artan bir popülerlik kazanmakta ve temel satış fikri olarak çeşitli ürün ve servislerde (içecek, likör, sigara, araba, havayolu, finansal servis, parfümi ve giyim ) kullanılmaktadır. Örn: Birçok müşteri Ralph Lauren marka kot pantalonu sadece marka imajı için giyiyor.

27 Brand image p.266

28

29 FINDING INHERENT DRAMA Temel Satış Fikrini bulmakta kullanılan başka bir yaklaşım inherent (doğal) dramadır. Bu kavramı; müşterinin ürünü almasını sağlayan ürünün karakteristik özelliği olarak tanımlayabiliriz. Leo Burnett it is often hard to find but it is always there and once you found it is the most interesting and believable of all advertising appeals Her zaman hatırlamamız gereken,insanlar kendilerine yarar sağlayacak olanı almak isterler, belirli bir özellik değil. İnsanlar şampuan almazlar, ahenkle dans eden saçlar alırlar. İnsanlar araba almazlar, hız, güç göstergesi ve statü alırlar.

30 inherent drama advertising that emphasises the benefits of purchasing a product or service, such as the speed of a car, the nutritional value of cereals, etc.

31 POSITIONING Konumlandırma; 1970lerin başlarında Jack Trout ve Al Reis tarafından reklam stratejisi için sunulmuş olan bir konsepttir. Temel fikir reklamın bir ürün veya servisin tüketicinin zihninde belirli bir yerde konumlandırması için kullanılmasıdır. Konumlandırma şirketler gibi markalar içinde yapılabilir. Trout ve Reis orijinal olarak konumlandırmayı şu şekilde tanımlamaktadırlar; image consumers had of the brand in relation to competing brands in the producr or service category, but the concept has been expanded beyond direct competitive positioning. Ürünler; ürün özellikleri, fiyat/kalite,kullanım/uygulama, ürün kullanıcısı, ürün sınıfı olarak konumlandırılabilir.

32 Positioning p.266

33 Two critical components of the copy platform: 1. the major selling idea 2. creative strategy statement (theme, appeal, execution style) - go to chapter 9

34 creative strategy statement (theme, appeal, execution style) is the focus of the following chapter implementation

35 CHAPTER 9 CREATIVE STRATEGY: IMPLEMENTATION AND EVALUATION IMPLEMENTATION Turning the Big Idea Into an Actual Ad to Capture the Target Market s Attention and Interest. APPEALS EXECUTION STYLES CREATION OF PRINT ADVERTISING EVALUATION OF THE CREATIVE WORK

36 ADVERTISING APPEALS The advertising appeal refers to the approach used to attract the attention of consumers and to influence their feelings toward the product/service or cause (toward what is being advertised). Informational/ rational appeals Emotional appeals Combining rational and emotional appeals Other

37 ADVERTISING APPEALS: REKLAM ÇEKİCİLİKLERİ Reklam mesajında ilgi çekmek için yüzlerce değişik yöntem kullanılabilir. Yayınlanma seviyesinde bu yöntemler ikiye ayrılır; informational/rational appeal ve emotional appeal. Bu bölümde rational ve emotial ilgi çekme yönteminin yaratıcı stratejinin bir parçası olarak nasıl kullanılacağı üzerinde odaklanılmaktadır.

38 Informational/Rational Appeals provide information about functional and utilitarian aspects of the products.

39 INFORMATIONAL/RATIONAL APPEAL Müşterinin bir ürünün veya servisin pratik, işlevsel ve faydacı ihtiyaçları üzerine odaklanmaktadır. Bir ürünün veya servisin özelliklerinin, ürünü kullanmanın veya o ürüne sahip olmanın faydalarını vurgulamaktadır. Bu tür mesajların içeriği gerçekleri, öğrenmeyi, iknanın mantığını vurgulamaktadır. bilgilendirici olma eğilimindedir ve reklamveren bunu müşteriyi ürün veya servisin belirli özellikleri olduğu veya ihtiyaçlarına karşı belirli bir yarar sağlayacağı konusunda ikna etmektir. Amaç, hedef izleyici kitleyi markayı en uygun veya ihtiyaçlar karşısında işini en iyi yapan olması nedeni ile satınalması gerektiği konusunda ikna etmektir. Birçok rasyonel güdüler advertising appeal temeli olarak kullanılabilir. Bunlar konfor, kolaylık, ekonomi, sağlık ve duyumsal yarar (dokunma, tat alma ve koku) Diğer rasyonel güdüler veya satınalma kriterleri reklamlarda genellikle kullanılanlar; kalite, güvenilirlik, dayanılıklılık, verimlilik, etkililik ve performans.

40 Informational/Rational Appeals many rational aspects can be used as the basis for advertising appeals: Comfort - Health Convenience - sensory benefits Economy (such as taste-smell) Other rational motives: Quality Efficency Performance etc

41 Technical Expertise or Scientific Evidence: (Crest Look ma no cavities ) Comparative: Product features vs. competition (Nike vs. Reebok) Advantages High ability to get attention Helps in competitive positioning Disadvantages Advertise the competition. Makes competition more salient. Can use only if there is clear objective superiority for the advertised attribute.

42 FAVORABLE PRICE APPEAL

43

44 COMPETITIVE ADVANTAGE APPEAL

45

46 PRODUCT/SERVİCE POPULARİTY APPEAL:

47 Emotional Appeals Emotional appeals relate to the customers social and psychological needs for purchasing a product or service. appeal to psychological, social or symbolic needs. Pull at the consumer s heartstrings

48 EMOTIONAL APPEAL Müşterinin bir ürünü veya servis satınalması için neden olan sosyal ve/veya psikolojik ihtiyaçları ile ilgilidir. Bieçok müşterinin satınalma karar güdüsü duygusaldır ve bir marka hakkındaki duyguları o markanın özellik bilgilerinden saha önemli olabiliyor. Birçok ürün ve servis reklamvereni rasyonel, duygusal bazlı appeal i sıkıcı bulmaktadır. Birçok reklamveren müşterinin duygusal olarak ilgisini çekmenin rakiplerinden çok fazla ayrılamayan markalar için daha iyi sonuç aldığına inanmaktadırlar çünkü bu durumda rasyonel ayrışmaları çok zordur. many feelings or needs can be serve as the basis for advertising appeals designed to influence consumers on emotional level. These appeals based on psychological states or feelings directed to the self(pleasue, excitement) and social orientation(status,recognition)

49 There is a shift towards emotional execution strategy in the later part of the product lifecycle

50 BASES FOR EMOTIONAL APPEALS Personal Status or Feelings Safety, Security Fear Love Affection Happinies Joy Nostalgia Sentiment Excitement Arousal/Stimulation Sorrow/Grief Pride Achievement/Accomplishment Self-esteem Actualization Pleasure Ambition Comfort Social-based Feelings Recognition Status Respect Involvement Embarrasment Affiliation/belonging Rejection Acceptance Approval

51 Humor Humor Appeals Memorability device. Humor should not clutter the product benefits. Execution detail: Show consumer how to avoid the problem.

52 Fantasy

53 FEAR Fear appeal can be an effective motivator but has the danger of alienating consumers Show the consumer how to avoid the problem. Provide concrete supporting information

54 SEX APPEAL

55 Kamp and Macinnis e göre; mizah, seks ve diğer ilgi çekici olan eğlence, neşe, heyecan vb. unsurlar ile tüketicinin duygularını etkileyebilir ve tüketicinin zihninde olumlu bir yer edinebilir. Pazarlamacılar duygusal çekiciliği; umut ve olumlu duyguları uyandırmak sonucunda bunları marka ve firmaya transfer etmek için kullanmaktadırlar. Yapılan araştırmalara göre reklamlardan elde edilen pozitif tutum ve duygular tüketiciyi markayı değerlendirirken olumlu yönde etkilemektedir. ÖRNEK. Mcdonalds reklamlarına duygusallığı katarak tüketicinin içinde marka için güzel duygular uyandırmayı amaçlamıştır. Daha önceki reklamlarında kullanılan mizah bakımından başarılıydı ancak duygusallık ve tüketiciye bu yönde ulaşabilmek, onların kalplerine dokunabilmek adına çok fazla çalışılmamıştı.

56 TRANSFORMATIONAL AD TRANSFORMATIONAL ÖRNEĞİ

57 COMBINING RATIONAL AND EMOTIONAL Tüketici satınalma kararları sıklık ile hem duygusal hem de mantıksal motivasyonlar sonucu alınmaktadır. Michael Ray in geliştirdiği emotional bonding adlı araştırma tekniği ile tüketicinin marka ile ilgili ne hissettiği ve duygusal olarak markaya uyumu araştırılmaktadır. Emotional bonding kavramına göre belirlenen tüketinin marka ile kurduğu duygusal bağ için 3 aşamalı bir ilişki belirlenmiştir. EMOTIONS PERSONALITY PRODUCT BENEFITS

58 ADDITIONAL TYPES OF APPEALS Reminder advertising: Marka bilinirliği geliştirmeyi amaçlamaktadır. Örnek: Teaser advertising: Genellik ile yeni çıkacak bir ürün için kullanılır. Amaç ürünü veya markayı göstermeden onun hakkında konuşarak ürün hakkında merak uyandırmak, ilgi çekmek ve heyecan yaratmaktır. Örnek:

59 2- EXECUTION STYLE (ANLATIM FORMATLARI) The creative execution style refers to the way a particular appeal is turned into an advertising message presented to the consumer. An appeal can be executed in a variety of waysan execution style can be applied to a variety of advertising appeals.

60 ANLATIM FORMATLARI Doğrudan satış gerçeklerin sunumu Bilimsel/ Teknik Kanıt Canlandırma Kıyaslama Tanıklık Hayattan örnekler sunma Animasyon Kişilik sembolleri Fantazi Dizi Öykülü anlatım Mizah Kombinasyonlar

F. Özlem GÜZEL Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ortaca Meslek Yüksekokulu, Muğla Türkiye ozlemmguzel@hotmail.com

F. Özlem GÜZEL Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ortaca Meslek Yüksekokulu, Muğla Türkiye ozlemmguzel@hotmail.com Duygusal Arayışların Pazarlamayla Dansı: Deneyim Pazarlaması Kavramsal Bir Analiz The Dance of the Emotional Searches with Marketing: The Experience Marketing a Conceptual Analysis F. Özlem GÜZEL Muğla

Detaylı

KADIN VE ERKEK DERGİLERİNDE EĞLENCE İÇERİKLİ REKLAMLARIN ELM YE GÖRE İÇERİK ANALİZİ

KADIN VE ERKEK DERGİLERİNDE EĞLENCE İÇERİKLİ REKLAMLARIN ELM YE GÖRE İÇERİK ANALİZİ 22 Eken / E-Journal of Intermedia, 20141(1) 22-45 E-journal of Intermedia, Fall 2014 1(1) KADIN VE ERKEK DERGİLERİNDE EĞLENCE İÇERİKLİ REKLAMLARIN ELM YE GÖRE İÇERİK ANALİZİ THE CONTENT ANALYSIS OF THE

Detaylı

SAYI / NR. 8 AĞUSTOS / AUGUST 2014. www.ten.com.tr

SAYI / NR. 8 AĞUSTOS / AUGUST 2014. www.ten.com.tr SAYI / NR. 8 AĞUSTOS / AUGUST 2014 www.ten.com.tr Editörden / Editor Fuarlar ve Body Fashion Fairs and Body Fashion 6 Vitrin / Showcase Sektörden Haberler News from the market 06-14 42 34 Görmeden Geçmeyin

Detaylı

Türkiye de Faaliyette Bulunan GSM İşletmelerinin Sundukları Hizmetlerin Algılama Haritaları Yardımıyla Konumlandırılması

Türkiye de Faaliyette Bulunan GSM İşletmelerinin Sundukları Hizmetlerin Algılama Haritaları Yardımıyla Konumlandırılması Türkiye de Faaliyette Bulunan GSM İşletmelerinin Sundukları Hizmetlerin Algılama Haritaları Yardımıyla Konumlandırılması Placement of the Services with the help of Perception Maps presented by the GSM

Detaylı

WELCOME TO THE CONFERENCE

WELCOME TO THE CONFERENCE 2 nd BİLDİRİ ÖZETLERİ KİTABI ABSTRACT BOOK 3-4 Ekim/October 2013 İstanbul/Türkiye 2 nd 2 nd WELCOME TO THE CONFERENCE In today s global and local markets, reputation has paramount importance for corporations

Detaylı

Web POS. Kasada online servis noktası. Genç nüfus, sektörün en büyük avantajı. Kontör yüklemenin en hızlı ve kolay yolu

Web POS. Kasada online servis noktası. Genç nüfus, sektörün en büyük avantajı. Kontör yüklemenin en hızlı ve kolay yolu SAYI 14 Nisan-Mayıs-Haziran 2010 ISSUE 14 April-May-June 2010 Kasada online servis noktası Web POS Online service point at the cash register KON TÖR KON ON TÖR KONTÖR FATURA ÖDEME PARA TRANFER Genç nüfus,

Detaylı

Şehir Markası Yaratma Süreci ve İstanbul Şehir Markası İçin Bir Model Önerisi

Şehir Markası Yaratma Süreci ve İstanbul Şehir Markası İçin Bir Model Önerisi : 965-966, ISBN: 978-975-96260-3-7 Şehir Markası Yaratma Süreci ve İstanbul Şehir Markası İçin Bir Model Önerisi The Process of Building a City Brand and a Model Proposal for Branding of Istanbul City

Detaylı

ÜRÜN GELİŞTİRME BRIEF FORMATLARI

ÜRÜN GELİŞTİRME BRIEF FORMATLARI ÜRÜN GELİŞTİRME BRIEF FORMATLARI Şirket /Company : Devcon Marka/Brand : Balance Şampuan Parfüm Geliştirme Briefi Tarih/Date : MY : Mark Moonlight Ürün Bilgisi/Product Information Çok üstün kalite standartlarında

Detaylı

PRINCE2 2005 Glossary of Terms - Turkish

PRINCE2 2005 Glossary of Terms - Turkish Acceptance Criteria A prioritised list of criteria that the final product(s) must meet before the customer will accept them; a measurable definition of what must be done for the final product to be acceptable

Detaylı

THINK SIMPLE LIVE LOUD

THINK SIMPLE LIVE LOUD THINK SIMPLE LIVE LOUD 4-5 Aralık LÜTFİ KIRDAR KONGRE ve SERGİ SARAYI December, 4-5 ISTANBUL CONVENTION & EXHIBITION CENTRE Stratejik İş Ortağı Strategic Partner Ana Sponsor Main Sponsor Ana Tekstil Sponsoru

Detaylı

Gietz, Ferrostaal İşbirliği İle Türkiye de Gietz in Turkey by Partnership of Ferrostaal Turkiye

Gietz, Ferrostaal İşbirliği İle Türkiye de Gietz in Turkey by Partnership of Ferrostaal Turkiye Gietz, Ferrostaal İşbirliği İle Türkiye de Gietz in Turkey by Partnership of Ferrostaal Turkiye Hansjörg Gietz: Çikolata yerken kendini rahat hissetmek istersin. Çikolata kilo almanıza neden olabilir,

Detaylı

KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK ve KOBİ ler En İyi Uygulamalar. CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY and SMEs Best Practices

KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK ve KOBİ ler En İyi Uygulamalar. CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY and SMEs Best Practices KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK ve KOBİ ler En İyi Uygulamalar CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY and SMEs Best Practices İçindekiler Önsöz Teşekkür Giriş 4 6 8 1. Bölüm: Genel Bilgi Kurumsal Sosyal Sorumluluk

Detaylı

Seyahat Acenteleri Yöneticilerinin Kalite Algılamaları ve Ege Bölgesi Uygulaması

Seyahat Acenteleri Yöneticilerinin Kalite Algılamaları ve Ege Bölgesi Uygulaması 954 ÖZ Seyahat Acenteleri Yöneticilerinin Kalite Algılamaları ve Ege Bölgesi Uygulaması Quality Perceptions of Travel Agency Managers: A Study in The Aegean Region Yüksek Lisans Tezi Master of Science

Detaylı

KONU 1: MARKA & MARKA YÖNETİMİ CHAPTER 1: BRANDS & BRAND MANAGEMENT

KONU 1: MARKA & MARKA YÖNETİMİ CHAPTER 1: BRANDS & BRAND MANAGEMENT KONU 1: MARKA & MARKA YÖNETİMİ CHAPTER 1: BRANDS & BRAND MANAGEMENT Doç. Dr. Aykan Candemir 1.1 Bu soruların cevabı nedir? Bir kahvehanede 2 YTL na içilebilen bir kahveye karşılık Starbucks marka bir kahve

Detaylı

Neden Atıfta Bulunmak Zorundayım?

Neden Atıfta Bulunmak Zorundayım? Sınavı kazandığınız ve Bilkent Üniversitesi nin bir üyesi olduğunuz için sizi tebrik ediyoruz! Bu başarıyı elde etmek için çok çalıştınız ve bununla gurur duymalısınız. Başarılı bir üniversite öğrencisi

Detaylı

Don t forget! Don t forget! UbD school wide training UbD school wide training Friday June 24 09:30! Friday June 24 09:30! Unutmayın! Unutmayın!

Don t forget! Don t forget! UbD school wide training UbD school wide training Friday June 24 09:30! Friday June 24 09:30! Unutmayın! Unutmayın! Don t forget! Don t forget! UbD school wide training UbD school wide training Friday June 24 09:30! Friday June 24 09:30! Unutmayın! Unutmayın! Okul çapında UbD eğitimi Okul çapında UbD eğitimi 24 Haziran

Detaylı

Doktora Tezi Doctor of Philosophy

Doktora Tezi Doctor of Philosophy 930 Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde Turizme Dayalı Bölgesel Kalkınma: Zeugma ve Çevresi için Bir Örnek Çalışma Tourism Based Regional Development in Southeastern Anatolia: A Case Study in Zeugma Ece ATEŞ

Detaylı

SAYI 19 Temmuz - Ağustos - Eylül 2011 ISSUE 19 July - August - September 2011

SAYI 19 Temmuz - Ağustos - Eylül 2011 ISSUE 19 July - August - September 2011 SAYI 19 Temmuz - Ağustos - Eylül 2011 ISSUE 19 July - August - September 2011 - Ingenico POS-tası, Ingenico yayınıdır. Ingenico Adına Sahibi Alpay Sidal Ingenico Ödeme Sistemleri A.Ș. ITU Teknokent ARI

Detaylı

İÇSEL PAZARLAMA TEMELİNDE İNSAN KAYNAKLARI UYGULAMALARININ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNE ETKİSİNİ BELİRLEMEYE YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA * ÖZET

İÇSEL PAZARLAMA TEMELİNDE İNSAN KAYNAKLARI UYGULAMALARININ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNE ETKİSİNİ BELİRLEMEYE YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA * ÖZET International Periodical For The Languages, Literature and History of Turkish or Turkic, p. 1-30 DOI Number: http://dx.doi.org/10.7827/turkishstudies.7667 ISSN: 1308-2140, ANKARA-TURKEY İÇSEL PAZARLAMA

Detaylı

SAYI 23 Temmuz - Ağustos - Eylül 2012 ISSUE 23 July - August - September 2012

SAYI 23 Temmuz - Ağustos - Eylül 2012 ISSUE 23 July - August - September 2012 SAYI 23 Temmuz - Ağustos - Eylül 2012 ISSUE 23 July - August - September 2012 Tuğla gibi POS taşımaktan yorulmadınız mı? Ingenico nun iwl200 serisi, yükü azaltır, hız kazandırır. Ingenico saha çalışanları

Detaylı

SAYI 26 Nisan - Mayıs - Haziran 2013 ISSUE 26 April - May - June 2013

SAYI 26 Nisan - Mayıs - Haziran 2013 ISSUE 26 April - May - June 2013 SAYI 26 Nisan - Mayıs - Haziran 2013 ISSUE 26 April - May - June 2013 Dünyanın önde gelen POS üreticisi Ingenico iwl serisi ile ödemenin ötesinde bir deneyim sunuyor. Ödeme sistemlerinde dünya lideri Ingenico,

Detaylı

UNDERGRADUATE COURSE CATALOG 2010-2011

UNDERGRADUATE COURSE CATALOG 2010-2011 UNDERGRADUATE COURSE CATALOG 2010-2011 1 LEGEND OF TERMINOLOGY USED Prerequisite: A student can register for the course if he/she has received a passing grade for the prerequisite(s) listed. Special Condition:

Detaylı

KONUMLANDIRMA. Yrd.Doc.Dr. Ferahnur ÖZGÖREN ŞEN 1

KONUMLANDIRMA. Yrd.Doc.Dr. Ferahnur ÖZGÖREN ŞEN 1 ISSN: 2147 3390 DOI: Year: 2014 Summer Issue:7 KONUMLANDIRMA Yrd.Doc.Dr. Ferahnur ÖZGÖREN ŞEN 1 ÖZET İletişim ve ulaşım alanında yaşanan gelişmeler dünyayı açık bir pazaryeri haline getirmektedir. Buna

Detaylı

Proje Yönetiminde Deneyimin Sesi. The Voice of Experience in Project Management. www.siemens.com/answers

Proje Yönetiminde Deneyimin Sesi. The Voice of Experience in Project Management. www.siemens.com/answers Proje Yönetiminde Deneyimin Sesi The Voice of Experience in Project Management www.siemens.com/answers Proje Yönetiminde Deneyimin Sesi The Voice of Experience in Project Management 1 KÜNYE Yayına Hazırlayanlar

Detaylı

SAYI 22 Nisan - Mayıs - Haziran 2012 ISSUE 22 April - May - June 2012

SAYI 22 Nisan - Mayıs - Haziran 2012 ISSUE 22 April - May - June 2012 SAYI 22 Nisan - Mayıs - Haziran 2012 ISSUE 22 April - May - June 2012 Tuğla gibi POS taşımaktan yorulmadınız mı? Ingenico nun iwl200 serisi, yükü azaltır, hız kazandırır. Ingenico saha çalışanları için

Detaylı

SELÇUK İLETİŞİM JOURNAL OF SELCUK COMMUNICATION JANUARY 2012 Volume 7 Number 2

SELÇUK İLETİŞİM JOURNAL OF SELCUK COMMUNICATION JANUARY 2012 Volume 7 Number 2 SELÇUK İLETİŞİM JOURNAL OF SELCUK COMMUNICATION JANUARY 2012 Volume 7 Number 2 SELÇUK ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ AKADEMİK DERGİSİ OCAK 2012 Cilt 7 Sayı 2 ISSN 1302-2865 Sahibi Prof. Dr. Ahmet KALENDER

Detaylı

Oyuncağa Çocuk, Anne ve Öğretmen Bakış Açısı. Child, Mother and Teacher Attitudes towards Toys

Oyuncağa Çocuk, Anne ve Öğretmen Bakış Açısı. Child, Mother and Teacher Attitudes towards Toys Oyuncağa Çocuk, Anne ve Öğretmen Bakış Açısı Atiye ADAK ÖZDEMİR 1, Oya RAMAZAN 2 ÖZET Bu araştırmanın amacı, oyuncaklara ilgili taraflar olan çocukların, annelerinin ve öğretmenlerinin oyuncağa bakış açılarını

Detaylı

Abdullah Okumuş 1 Pazarlama Anabilim Dalı, İşletme Fakültesi,

Abdullah Okumuş 1 Pazarlama Anabilim Dalı, İşletme Fakültesi, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Dergisi Istanbul University Journal of the School of Business Administration Cilt/Vol:40, Sayı/No:2, 2011, 176-194 ISSN: 1303-1732 www.ifdergisi.org Geleneksel ilan

Detaylı

YÜKSEK LİSANS TEZİ. Cumali TÜRKMENOĞLU. Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı. Bilgisayar Mühendisliği Programı

YÜKSEK LİSANS TEZİ. Cumali TÜRKMENOĞLU. Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı. Bilgisayar Mühendisliği Programı İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TÜRKÇE METİNLERDE DUYGU ANALİZİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Cumali TÜRKMENOĞLU Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Bilgisayar Mühendisliği Programı OCAK 2015

Detaylı

Uluslararas Marka Olmak Ne Demek?

Uluslararas Marka Olmak Ne Demek? RÖPORTAJ Bülent Bulgurlu: Uluslararas Marka Olmak Ne Demek? FULYA SARI MA 76 fulya.sari@mac.com Sizce uluslararası marka olmak ne demektir? BB: Kolay bir iş değil uluslararası bir marka olmak. Ama yaptığınız

Detaylı