GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ"

Transkript

1 GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ MİMARLIK BÖLÜMÜ MİM 142 YAPI BİLGİSİ I Doç.Dr.Nilay COŞGUN Yrd.Doç.Dr.Cahide AYDIN İPEKÇİ Arş.Gör. Nurşah SERTER Arş.Gör. Elif YÜKSEL Arş.Gör. Seher GÜZELÇOBAN MAYUK Arş. Gör. Fazilet TUĞRUL Arş. Gör. Selin ÖZTÜRK

2 DÖŞEMELER Binayı katlarına ayıran ve üzerine gelen yükleri taşıyarak mesnetlere ileten yapı elemanlarıdır. Kullanıldığı malzemeye göre döşemeler; Betonarme yerinde yapım, prekast Çelik çelik kirişler + çelik iskelet döşemesi/prekast beton plak Ahşap ahşap kirişler + strüktürel plak/iskelet döşeme

3 Konumuna göre döşemeler; Çatı kat tavanı/döşemesi (binayı üstten örten döşeme) Ara kat döşemesi Alt döşeme (binanın toprak ile temasta olan döşemesi)

4 Döşemelerin görevleri Taşıyıcılık görevleri: Tüm döşemeler taşıyıcılık görevi yapar. ÇATI DÖŞEME DUVAR DÜŞEY TAŞIYICI Kendi yüklerini ve üzerlerine gelen hareketli ve hareketsiz yükleri taşıyarak, ya kirişler aracılığı ile veya doğrudan kolon, taşıyıcı duvar gibi düşey taşıyıcılara aktarırlar. DUVAR DÜŞEY TAŞIYICI TEMEL DUVARI SÖMEL TEMEL DÖŞEME DÖŞEME

5 Döşemelerin görevleri Ses Denetimi; En alt kat döşemeleri, ses yalıtımı yönünden normal koşullar altında büyük sorun yaratmazlar. Buna karşılık, ara kat ve üst kat döşemeleri, özellikle farklı aile birimlerinin yaşadığı durumlarda, önlem alınmasını zorunlu kılmaktadır. Ara kat döşemelerinde sorun yaratacak en büyük gürültü kaynağı darbe sesidir.

6 Alınabilecek önlemler; döşeme üstü ses yalıtıcı, yumuşak bir kaplama malzemesi uygulamak, iki kat arasında devam eden tüm tesisat boruları hem darbe, hem de hava sesine karşı yalıtılmak, yüzen şap uygulamak,

7 Yüzen şap uygulaması; Taşıyıcı betonarme plak üzerine ve duvar kenarlarına ses yalıtım malzemeleri konulup üzerine 4-5 cm kalınlığında bir koruyucu beton tabaka (şap) dökülerek darbe sesinin yayılacağı ortam kesilmiş olur. Böylece yürünen yüzey ile betonarme döşeme arasında, sesi yalıtacak yumuşak bir tabaka oluşturularak döşemenin duvarlar, tesisat boruları ile bağlantıları kesilmektedir.

8 Döşemelerin görevleri Isı ve Buhar Denetimi; Ara kat döşemeleri ile en alt ve en üst döşeme arasında farklılıklar vardır. Özellikle düz çatı döşemelerinde, altları açık döşemeler ile altları ısıtılmayan döşemelerde ısı ve buhar geçirgenliği önem kazanmaktadır.

9 Döşemelerin görevleri Su ve Rutubet Yalıtım; Zemine oturan döşemelerde, ıslak hacim döşemelerinde ve çatıda yapılmalıdır. ıslak hacim Zemine oturan döşemelerde, yükselen zemin suyuna ve kılcal ilerleyen neme karşı bir önlem olarak rutubet yalıtımı gereklidir.

10 Döşemelerin görevleri Yangın Denetimi; Döşemelerde yanarken aşırı sıcaklık veren kaplama malzemelerinden kaçınılması yangın etkisiyle döşeme bileşenlerinde oluşan hasarlar sonucu çökmeyi geciktirmesi açısından önemlidir. Gerekirse yağmurlama sistemi yapılmalıdır. BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Döşemeler MADDE 26- (1) Bütün döşemelerin yangın duvarı niteliğinde olması gerekir. Döşemelerin yangına dayanım sürelerine Ek- 3/B de yer verilmiştir. (2) Döşeme kaplamaları en az normal alevlenici, yüksek binalarda ise en az zor alevlenici malzemeden yapılır. (3) Döşeme üzerinde kolay alevlenen malzemeden ısı yalıtımı yapılmasına, üzeri en az 2 cm kalınlığında şap tabakası ile örtülmek şartı ile müsaade edilir. (4) Ayrık nizamda müstakil konutlar dışındaki binaların tavan kaplamaları ve asma tavanlarının malzemesinin en az zor alevlenici olması gerekir. (5) (Ek: 10/8/ /15316 K.) Su, elektrik, ısıtma ve havalandırma tesisatı ile benzeri tesisatların döşemeden geçmesi hâlinde, tesisat çevresi, açıklık kalmayacak şekilde en az döşeme yangın dayanım süresi kadar, yangın ve duman geçişine karşı yalıtılır.

11 BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Döşeme Malzemeleri İçin Yanıcılık Sınıfları Malzemenin Yanıcılık Özelliği Hiç Yanmaz Zor Yanıcı Zor Alevlenici (en az) Normal Alevlenici TS EN e göre (2) A1 FL A2 FL - s1 B FL - s1 C FL - s1 A2 FL - s2 B FL - s2 C FL - s2 D FL - s1 D FL - s2 (en az) Kolay Alevlenici E FL F FL (1) Bu tablolar, TS EN e göre malzemelerin yanıcılık sınıflarını göstermektedir. TS 1263 de verilmiş olan yanıcılık sınıflarına sahip yapı malzemelerinin, TS EN de verilen yanıcılık sınıflarına denkliği için, söz konusu yapı malzemelerinin TSE EN de belirtilmiş olan ilgili sınıfa ait test standardları şartlarını sağlaması gerekir. (2) Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (89/106/EEC) kapsamında, Avrupa Birliği Komisyonunun ilgili kararları ile ortaya konulmuş, uyumlaştırılmış standardlara tabi yapı malzemelerinin uyacakları Avrupa Sınıflarıdır.

12 Döşeme Çeşitleri: Zemine Oturan Döşemeler Betonarme Döşemeler Plak Döşeme Nervürlü (dişli) Döşeme Kaset Döşeme Asmolen Döşeme Mantar Döşeme Prefabrike Plak Döşeme Çelik Profilli Döşemeler Adi Volta Döşeme Volta Döşeme Beton, B.A. Dolgulu Döşemeler

13 6.1 Zemine Oturan Döşemeler A2 6 B3 7 A 8 C 4 B A D E C B F 1' C G 2' 3' 4' 1' 5' 1' 6' 2' 2' 7' 3' 3' 8' 4' 4' D 6 D 5' E E 7 7 F 8 G F 8 6 GROBETON 7' BLOKAJ DOSEME KAPLAMASI 1 DOSEME KAPLAMASI 7 BLOKAJ 1' 8' TOPRAK ZEMIN A AHSAP PARKE DOSEME KAPLAMASI DOSEME KAPLAMASI 1' 1 SAP MIN 5 CM 2 SAP MIN 5 CM8 TOPRAK ZEMIN 2' B AHSAP KOR DOSEME SAP MIN 5 CM SAP MIN 5 CM 2' 2 SU YALITIM MEMBRANI BIR KAT SERBEST SU YALITIM MEMBRANI 3' 3 C AHSAP KADRONLAR ARASI ISI YALITIMI SU YALITIM MEMBRANI BIR KAT SERBEST SU YALITIM MEMBRANI 3' 3 (XPS KULLANILIRSA AYIRICI KECE TABAKASI) 4' CURUF VEYA PERLIT DOLGU (XPS KULLANILIRSA AYIRICI KECE TABAKASI) D SU YALITIM MEMBRANI 4' CURUF VEYA PERLIT DOLGU 4 ISI YALITIMI 5' SU YALITIM MEMBRANI E 4 GROBETON (MALA PERDAHLI) ISI YALITIMI 5' SU YALITIM MEMBRANI 5 SU YALITIM MEMBRANI 6' GROBETON (MALA PERDAHLI) BLOKAJ 6.2 F SU YALITIM MEMBRANI GROBETON (MALA PERDAHLI) 6 GROBETON 7' BLOKAJ 6' G TOPRAK ZEMIN GROBETON 7' BLOKAJ 7 BLOKAJ 8' AHSAP PARKE TOPRAK ZEMIN A 1' DOSEME KAPLAMASI 7 BLOKAJ 8' AHSAP PARKE TOPRAK ZEMIN 8 TOPRAK ZEMIN A B AHSAP KOR DOSEME E KAPLAMASI 1 DOSEME KAPLAMASI 2 SAP MIN 5 CM 3 BIR KAT SERBEST SU YALITIM MEMBRANI (XPS KULLANILIRSA AYIRICI KECE TABAKASI) 4 ISI YALITIMI SU YALITIM MEMBRANI D 6.2 E F G ' 6' 7' DOSEME KAPLAMASI 6' 1' G 8' 2' SAP MIN 5 CM 7' 8' 3' SU YALITIM MEMBRANI 4' CURUF VEYA PERLIT DOLGU 5' SU YALITIM 5' MEMBRANI 6' 6' GROBETON (MALA PERDAHLI) 6.3 7' 8'

14 Zemine oturan döşemelerde nem yalıtımının uygulanma olanakları ve dış duvarla birleşim detayları

15 BETONARME DÖŞEMELER B.A. Plak Döşemeler Tek doğrultuda çalışan plak döşemeler (Hurdi Döşemeler) Lk Lu Uzun kenarının kısa kenara oranı ikiden fazla (Lu/Lk 2) veya kısa kenarın uzun kenara oranı yarımdan az (Lk/Lu 1/2) Kısa kenar doğrultusunda çalışır. Ana donatı kısa doğrultuda yerleştirilir. Uzun yönde dağıtma donatısı bulunur. Dağıtma donatısı ana donatının 1/5 i kadardır. En az kalınlık 8 cm. 6 cm; üzerine çıkılmayan çatı plakları için, 12 cm; taşıt geçen döşemeler için.

16 İki doğrultuda çalışan plak döşemeler (Dal Döşemeler) Lk Lu Uzun kenarının kısa kenara oranı ikiden az (Lu/Lk<2) veya kısa kenarın uzun kenara oranı yarımdan fazla (Lk/Lu>1/2) İki doğrultuda çalışır. Çizgisel olarak taşıyıcı duvarlara, ana veya tali kirişlere, noktasal olarak da kolonlara mesnetlenir. Kirişli veya kirişsiz uygulanır. En az kalınlık 8 cm. 6 cm; üzerine çıkılmayan çatı plakları için, 12 cm; taşıt geçen döşemeler için.

17 Serbest Oturan Döşemeler Yapılarda yalnız bir bölümün üzerine yapılan, kenarları kagir duvar üzerine oturtulan veya gömülen, basit ve sabit döşemelerdir.mesnet tarafında üzerine bindirilmiş başka bir yük yoktur. Ankastre Döşemeler Betonarme iskeletli yapılarda kirişler üzerine oturtulduğunda, döşeme çelik donatısı kiriş donatısına bağlanır ve her iki elemanın betonları aynı anda dökülür. Bu durumda döşeme serbest oturan gibi görünürse de ankastre şeklinde çalışır. Eğilmeye karşı serbest oturan döşemelere oranla daha dirençlidir. kiriş

18 Konsol Döşemeler Bir ucu askıda, diğer ucu ankastre olan betonarme döşemeler binalarda iç veya dış çıkıntıları meydana getirmek üzere yapılır. Döşemenin bir ucu duvara gömülecek ise duvar kalınlığının en az 20 cm olması ve hatıl yapılması gerekir.

19 Konsol Döşemeler Gerektiğinde döşemenin alt kenarı eğik yapılır ve askıda olan ucu 7 cm kadar inceltilir. Balkon, saçak, açık/kapalı çıkma gibi yerlerde uygulanır. 7 cm

20 Hotel JOULE Dallas-Texas/Amerika yılında Dallas Ulusal Banka Binası olarak inşa edilmiş. Havuz, derinliği 2.4 metre olacak şekilde otelin 10.katında planlanmıştır.

21 Hollanda Amsterdam/Almere alışveriş merkezi

22 İstanbul, Cevizlibağ

23 Sürekli (Mütemadi) Döşemeler Kagir yığma veya betonarme iskeletli yapılarda yan yana ve birden fazla bölümlerin üst taraflarını aynı seviyede kapatmak, üzerlerine gelen yükleri taşıyarak mesnetlere nakletmek üzere yapılan döşemelerdir. Betonarme karkas veya kagir yığma yapıların üst katlarında yapılan mütemadi döşemelere çatı altı plakası da denilir.

24 Düşük Döşemeler Islak veya sulu hacimlerde atık su borularının gizlenmesi amacıyla uygulanan döşemedir. Tesisat döşendikten sonra boşluk cüruf veya kumla doldurulur üzerine 8-10 cm. grobeton dökülür.

25 Mantar Döşemeler Açıklığı fazla olan döşemelerde, betonarme kiriş kullanılmadan yükü kolonlara iletmek üzere yapılan betonarme döşemelerdir. Bu döşemelerin; kalınlığı en az 15 cm (d 15 cm), kolon çapı veya dar kenarı en az, yüksekliğinin onbeşte biri (a H/15) veya kolon aks açıklığının yirmide biri (a L/20) veya a 30 cm. olmalıdır.

26 Mantar Döşemeler Kolon üzerine döşemenin oturtulduğu yerde alanı genişletmek üzere guse ve başlık yapılır. Döşemenin kolon üzerindeki donatısı sık düzenlenir ve gizli kiriş gibi çalıştırılır. Başlık kolon eksenleri arasındaki açıklığın en fazla onda dördü genişlikte (b<0.4 L) ve en az 45 o yapılır.

27

28

29 Kirişli Betonarme Döşemeler Döşemelerin taşıdıkları yük fazlalaştıkça veya mesnet arasındaki açıklık arttıkça, döşemenin kalınlığı da artar. Binalarda betonarme döşeme kalınlığı 15 cm.yi geçerse ekonomik olmaz. Bu durumda döşemenin altında kirişler konularak, döşeme daha küçük alanlara bölünür. Kirişler kısa doğrultuda düzenlenir. Gerektiğinde döşeme altında ana kirişler ve aralarına ara kirişler konularak döşeme yükleri bu kirişlere iletilir. Kirişlerin yerleri diğer yapı elemanlarının yerlerine ve tavan görünümüne göre belirlenir. Kiriş aks aralıkları en az 90 cm alınır.

30 Nervürlü (Dişli) Betonarme döşemeler Nervürlü sistem; düz döşeme kalınlığı artığı, tavanın süslü ve güzel olması istendiği, ses ve ısıya karşı yalıtım gerektiği durumlarda kullanılır. Dişlerin kenarları eğik veya köşeleri profilli olarak yapılabilir. Kalıp ahşaptan yapıldığında işçiliği zor ve masraflı olur. Bu nedenle özel olarak hazırlanmış metal kalıplar kullanılır. 5 x 6m döşeme açıklıklarına kadar uygulanılabilir.

31 Nervürlü (Dişli) Betonarme döşemeler de betonarme kirişler ile binaların tesisat boruları kolaylıkla gizlenebilir. Bu döşemelerin düz döşemeye kıyasla sakıncalı olan yönü nervürle birlikte döşeme elemanı kalınlığının düz betonarme döşemeye kıyasla daha fazla ve pahalıya mal olmasıdır. Döşemenin yükü nervürlerle taşınarak mesnetlere iletildiğinden, nervürler arası döşeme tablasının kalınlığı, normal döşeme kalınlığından daha az olur.

32 Bağlantı Kirişli Nervürlü Betonarme Döşeme Nervürler genellikle döşemenin kısa kenar doğrultusunda yapılır. Açıklık 4.00 m. den fazla olduğunda aynı boyutta ve aynı donatıya sahip nervür kirişlilerine dik doğrultuda bir diş yapılmalı. Açıklık 7.00 m. den fazla olduğunda enine diş sayısı ikiye çıkartılmalı.

33 Bloklu (Asmolen) Döşemeler Nervürlü döşemelerde dişlerin arasındaki boşluklar asmolen adı verilen dolgu malzemesiyle doldurulduğundan bu döşeme tipine asmolen döşeme denir. Asmolen adı verilen bloklar kullanılarak yapılan nervürlü betonarme döşemeler, ses ve ısıyı kısmen önler, düz bir tavan elde edilmesine olanak sağlar. Bu döşemelerin dişli olanlardan farkı, nervürler arasında blokların yerleştirilmiş olmasıdır.

34 Kullanılan bloklar: beton, tuğla, gazbeton, sert köpük

35

36 Asmolen döşemede oluşturulan dişler kiriş değildir. Deprem yönetmeliğindeki kiriş şartlarını sağlamaz.

37

38

39

40

41

42 Asmolen döşemeler 32 cm. ince olmamalı (25+7 cm. basınç tablası). 6x9 m. açıklık geçebilir.

43

44 Kaset Döşemeler İki yönde dişlerle güçlendirilmiş çift doğrultulu B.A. plaktır. Dişler yerine normal boyutlu kirişler kullanılır. Kirişler arası cm civarındadır. Hacim ortasında kolon istenmeyen çok büyük (sinema salonu, otopark gibi) hacimlerin kapatılmasında kullanılır. Açıklık 15-25m olabilir. Geçilecek açıklığı boyutları kare veya kareye yakınsa kaset döşeme uygulanabilir.

45

46

47 HAZIR KİRİŞLİ DÖŞEMELER FİLİGRAN DÖŞEME SİSTEMİ 5 ~ 7 cm B.A. plak cm

48

49

50

51 Hazır Plak Döşemeler

52 Volta Döşemeler Çelik profiller ve eski tip dolu tuğla kullanılarak uygulanan eski bir döşeme tekniğidir. Çelik I profil kirişler arasının tuğla tonozlarla örüldüğü volta döşeme, tek doğrultuda çalışan döşemelerdendir. Düşey döşeme yüklerini, basınca çalışan tuğla tonoz kemerleri aracılığıyla uzun doğrultudaki çelik kirişlere, kirişler de üzerine oturduğu duvarlara ya da kirişlere aktarır.

53

54

55 DİŞLİ DÖŞEME - KASET DÖŞEME 55

56 Döşeme Kaplamaları Döşeme kaplamalarında aranan özellikler Dayanıklılık (Doğa etkilerine, aşınmaya vb.) Ses, ısı, su yalıtımı Hafiflik Bakım onarım kolaylığı Yürüme emniyeti Sıhhilik Ekonomik

57 Döşeme Kaplamaları - Doğal Taş cm 3-5 cm 3 cm 10 cm

58 Döşeme Kaplamaları Çimento esaslı kaplama

59 Döşeme Kaplamaları Seramik kaplama

60 Döşeme Kaplamaları - Ahşap kaplama Lamba-zıvanalı ahşap döşeme kaplaması Darbe sesi yalıtımlı ahşap döşeme uygulamasında katmanlar

61 Kör döşeme üzerine ahşap parke uygulaması Çimento şap üzerinde ahşap parke yapıştırılmasında katmanlar

62 Döşeme Kaplamaları Esnek malzemeler Termoplastik malzeme (marley) Linolyum Kauçuk Mantar Bitümlü harçlar, karolar Plastik esaslı harç, macun Halı PVC döşeme karoları uygulamasında katmanlar

63 Döşeme Kaplamaları Metal Çelik saç plaka uygulamasında katmanlar

64 Döşeme Kaplamaları Cam Cam parke döşeme Pano cam parke uygulaması

65 Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri İş merkezi, ofis katları, banka binaları, bilgi işlem merkezleri, laboratuarlar, alışveriş merkezleri, showroom, üniversitelerde ve benzeri birçok alanda flexible kullanım sağlayan bir sistemdir. Elektrik, telefon, data, ısıtma, soğutma, havalandırma, yangın tesisatları gibi sistemler için döşeme altında hacim yaratarak hızlı ve etkin müdahale olanağı sağlar.

66

67

Yalıtımın En Dogal Hali

Yalıtımın En Dogal Hali Yalıtımın En Dogal Hali İçindekiler sayfa Yalıtım hakkında 3 Neden DragonBoard? 6 DragonBoard un özellikleri 7 DragonBoard Sistemleri 9 Yükseltilmiş Zemin Sistemi 20 Diğer ürünler 21 DragonBoard teknik

Detaylı

MERDİVEN ÇEŞİTLERİ. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi

MERDİVEN ÇEŞİTLERİ. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi MERDİVEN ÇEŞİTLERİ Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi MERDİVEN ÇEŞİTLERİ Merdivenler aşağıdaki şekilde sınıflandırılır.

Detaylı

YAPI TEKNOLOJİSİ DERS NOTLARI

YAPI TEKNOLOJİSİ DERS NOTLARI YAPI TEKNOLOJİSİ DERS NOTLARI Arş. Gör. Zeynep ALGIN Harran Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 2010 İçindekiler 1. Yapının Tanımı ve Sınıflandırılması 2. Yapıya Hazırlık 3. Zemin Çalışmaları 4. Tahkimat

Detaylı

YALITIM MALZEME TANITIMI

YALITIM MALZEME TANITIMI YALITIM MALZEME TANITIMI ÇATI ŞİLTESİ İzocam Çatı Şiltesi, çıplak veya bir yüzünde buhar kesici alüminyum folyolu olarak imal edilir. Faydaları şu şekilde özetlenebilir : İzocam Çatı Şiltesi hafif olduğundan,

Detaylı

Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri

Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri NevPanel Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde 15.000 m 2 toplam alan ve 9.250 m 2 kapalı alanda kurulmuş olan 2.250.000 m 2 /yıl üretim kapasitesine

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ ÇATILARDA ISI YALITIMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ ÇATILARDA ISI YALITIMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ ÇATILARDA ISI YALITIMI Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

Prof.Dr.Nilay COŞGUN Arş.Gör. Seher GÜZELÇOBAN MAYUK Arş.Gör. Fazilet TUĞRUL Arş.Gör.Ayşegül ENGİN Arş.Gör. Selin ÖZTÜRK

Prof.Dr.Nilay COŞGUN Arş.Gör. Seher GÜZELÇOBAN MAYUK Arş.Gör. Fazilet TUĞRUL Arş.Gör.Ayşegül ENGİN Arş.Gör. Selin ÖZTÜRK Prof.Dr.Nilay COŞGUN Arş.Gör. Seher GÜZELÇOBAN MAYUK Arş.Gör. Fazilet TUĞRUL Arş.Gör.Ayşegül ENGİN Arş.Gör. Selin ÖZTÜRK Yapının Tanımı Tüm canlıların beslenme barınma ve diğer doğal gereksinimlerini sağlamak

Detaylı

6. YAPILARDA ISI YALITIMI VE ISI YALITIM MALZEMELERĐ

6. YAPILARDA ISI YALITIMI VE ISI YALITIM MALZEMELERĐ 6. YAPILARDA ISI YALITIMI VE ISI YALITIM MALZEMELERĐ Isı, bir enerjidir ve farklı sıcaklıklara sahip mekânlarda; sıcaklığın yüksek olduğu taraftan düşük olduğu tarafa doğru geçme eğilimi gösterir. Isı,

Detaylı

YAPI TEKNOLOJİLERİ-I. Konu-6 Beton ve Betonarme Kalıpları. Öğr. Gör. Cahit GÜRER. Afyonkarahisar 8 Kasım-2007. Özet

YAPI TEKNOLOJİLERİ-I. Konu-6 Beton ve Betonarme Kalıpları. Öğr. Gör. Cahit GÜRER. Afyonkarahisar 8 Kasım-2007. Özet YAPI TEKNOLOJİLERİ-I Konu-6 Beton ve Betonarme Kalıpları Öğr. Gör. Cahit GÜRER Afyonkarahisar 8 Kasım-2007 Özet Bu haftaki dersimizde, hem malzemelerine göre hem de yapım yöntem ve tekniklerine göre kalıpların

Detaylı

Kullanım kılavuzu ve uygulama kitapçığı

Kullanım kılavuzu ve uygulama kitapçığı Kullanım kılavuzu ve uygulama kitapçığı İçindekiler 1. Giriş 4 1.1 Çimentolu yonga levha 6 1.2 Malzemenin özellikleri 7 1.3 Betopan ve Plus grubu* levhaların teknik özellikleri 9 2. Ürünlerimiz 10 2.1

Detaylı

Isı Yalıtım Malzemeleri ve Uygulama Detayları

Isı Yalıtım Malzemeleri ve Uygulama Detayları Isı Yalıtım Malzemeleri ve Uygulama Detayları 24 Ekim 2014 Dr. Hüseyin ONBAŞIOĞLU Proje Yöneticisi İZODER Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İÇERİK 1 Çağdaş yapı konsepti ve Yalıtım 2 Malzeme ve

Detaylı

Öğr. Gör. Cahit GÜRER

Öğr. Gör. Cahit GÜRER YAPI TEKNOLOJİLERİ-II Konu-3 SIVALAR Öğr. Gör. Cahit GÜRER Afyonkarahisar 14 Mart 2008 SIVALAR Duvarın ısı geçirgenlik direncini azaltarak dışarıdaki soğuk veya sıcağın içeri girmesini ve içerdeki sıcağın

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler, Tanımlar, Binaların Kullanım Sınıfları ve Bina Tehlike Sınıflandırması BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler 1.1 Genel hükümler 1.1.1

Detaylı

Duvar, Zemin, Prefabrik ve Çeşitli Kullanım Alanları İçin Teknik Bilgi, Detay Ve Montaj Kılavuzu

Duvar, Zemin, Prefabrik ve Çeşitli Kullanım Alanları İçin Teknik Bilgi, Detay Ve Montaj Kılavuzu Duvar, Zemin, Prefabrik ve Çeşitli Kullanım Alanları İçin Teknik Bilgi, Detay Ve Montaj Kılavuzu İçindekiler 1. Giriş 6 1.1 Dünyada ve Türkiye de Çimentolu Yonga Levhanın Tarihçesi ve Gelişimi 7 1.2 Malzeme

Detaylı

ÇELİK TAŞIYICI SİSTEMLERDE YANGIN YALITIMI VE ALÇININ KULLANIMI

ÇELİK TAŞIYICI SİSTEMLERDE YANGIN YALITIMI VE ALÇININ KULLANIMI ÇELİK TAŞIYICI SİSTEMLERDE YANGIN YALITIMI VE ALÇININ KULLANIMI NİLÜFER AKINCITÜRK 1, CAHİDE AYDIN İPEKÇİ 2 ÖZET Yangın insanlar için sürekli bir tehlike oluşturmaktadır. Tarih içinde şehir dokularının

Detaylı

YAPI TEKNOLOJİLER. Konu-9: YAPILARDA YALITIM-3 (Ses-Yangın ve Tesisat Yalıtımı)

YAPI TEKNOLOJİLER. Konu-9: YAPILARDA YALITIM-3 (Ses-Yangın ve Tesisat Yalıtımı) YAPI TEKNOLOJİLER LERİ-II Konu-9: YAPILARDA YALITIM-3 (Ses-Yangın ve Tesisat Yalıtımı) Öğr. Gör. Cahit GÜRER Afyonkarahisar 2 Mayıs 2008 İnsan yaşamı için sesin çok önemli olduğu bilinmektedir. Yüksek

Detaylı

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI 2013 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... 2 GİRİŞ... Error! Bookmark not defined. ÖĞRENME FAALİYETİ 1... 2 1. SU YALITIM MALZEMESİNİ HAZIRLAMAK... 2 1.1. Su Yalıtım Malzemeleri...

Detaylı

2. DUVAR YALITIM UYGULAMASI

2. DUVAR YALITIM UYGULAMASI İÇİNDEKİLER KONULAR Sayfa ÖZET 1 AÇIKLAMALAR 2 ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 3 1. ÇATI YALITIMI 3 1.1. Kullanılan Çatı Arası Yalıtımı 3 1.2.Kullanılmayan Çatı Arası Yalıtımı 4 1.3. Ters Teras Çatı Yalıtımı 5 ÖĞRENME

Detaylı

DYNAFOAM BOARD XPS ISI YALITIM LEVHALARI. RoHS

DYNAFOAM BOARD XPS ISI YALITIM LEVHALARI. RoHS Enerji Tüketimini Azaltır. Isıl Konfor Sağlar. Sağlıklı Yaşam Sunar. İlk Yatırım ve işletme Maliyetlerini Azaltır. Çevrenin Korunmasına Katkı Sağlar. CFC-HCFC FREE RoHS TARİHÇE 20 yıllık tecrübesiyle,

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 01 Dow Türkiye Dow Bina Çözümleri. 02 SHAPEMATE IB BLUE SAFE Mavi Kale Mantolama Sistemleri. 03 STYROFOAM IB İçten Duvar

İÇİNDEKİLER. 01 Dow Türkiye Dow Bina Çözümleri. 02 SHAPEMATE IB BLUE SAFE Mavi Kale Mantolama Sistemleri. 03 STYROFOAM IB İçten Duvar İÇİNDEKİLER 01 Dow Türkiye Dow Bina Çözümleri 02 03 02 SHAPEMATE IB BLUE SAFE Mavi Kale Mantolama Sistemleri 04 05 03 STYROFOAM IB İçten Duvar Yalıtımı 06 07 04 ROOFMATE SL Teras Çatılarda ve Temellerde

Detaylı

YAPI MALZEMELERİNİN YANICILIK SINIFLARI

YAPI MALZEMELERİNİN YANICILIK SINIFLARI YPI MLZEMELERİNİN YNICILIK SINIFLRI 1 2 3 4 EK-1 Yanıcılık Sınıfı Yapı Malzemelerinin Tanımı Yangında Davranış Gözlenen 1 Yanmaz 2 1 Hiç Yanmaz lev almaz, yanmaz, kömürleşmez (Elektrikli tüp fırın deneyi

Detaylı

Öğr. Gör. Cahit GÜRER

Öğr. Gör. Cahit GÜRER YAPI TEKNOLOJİLERİ-II Konu-2 a)çatılarda Yağmur Suyu Tesisatı (Tenekecilik İşleri) b) Bacalar Öğr. Gör. Cahit GÜRER Afyonkarahisar 7 Mart 2008 Çatılarda Yağmur Suyu Tesisatı (Tenekecilik İşleri) Binalarda

Detaylı

YAPI ELEMANLARI DERS NOTLARI

YAPI ELEMANLARI DERS NOTLARI T. C. OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ ESKİŞEHİR TEKNOLOJİ EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YAYIN NO: TA 97 002 İÖ YAPI ELEMANLARI DERS NOTLARI Prof. Dr. İlker ÖZDEMİR Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği

Detaylı

Binalarda kullanılan GenleĢtirilmiĢ Polistiren Köpük (EPS) ile Isı yalıtımı uygulama kuralları

Binalarda kullanılan GenleĢtirilmiĢ Polistiren Köpük (EPS) ile Isı yalıtımı uygulama kuralları Binalarda kullanılan GenleĢtirilmiĢ Polistiren Köpük (EPS) ile Isı yalıtımı uygulama kuralları 1 Kapsam Bu standard, binalarda ısı yalıtımında yazın sıcağa, kışın soğuğa karşı kullanılan EPS (Genleştirilmiş

Detaylı

SAĞLIK BAKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ

SAĞLIK BAKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ SAĞLIK BAKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler, Tanımlar, Binaların Kullanım Sınıfları ve Bina Tehlike Sınıflandırması BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç: Madde 1-Bu Yönergenin

Detaylı

Dış Cephe Yalıtım Sistemi (mantolama) neden gereklidir?

Dış Cephe Yalıtım Sistemi (mantolama) neden gereklidir? Dış Cephe Yalıtım Sistemi (mantolama) neden gereklidir? Binalarda ısı yalıtımı sağlamak amacıyla önerilen duvarların içeriden yalıtımı veya sandviç duvar sistemi gibi yöntemlerle, ısı köprülerinin engellenmesi

Detaylı

Avrupa Birliği Bakanlığı Mali İşbirliği Başkanlığı

Avrupa Birliği Bakanlığı Mali İşbirliği Başkanlığı Türkiye nin katılım sağladığı sınır ötesi işbirliği programlarından biri olan Bulgaristan-Türkiye IPA Sınır Ötesi işbirliği programı 2014-2020 döneminde de devam edecektir. Bir önceki dönemde olduğu gibi,

Detaylı

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ ISI YALITIMI

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ ISI YALITIMI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ ISI YALITIMI 2013 1 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... Error! Bookmark not defined. GİRİŞ... Error! Bookmark not defined. ÖĞRENME FAALİYETİ 1... 3 1. ISI YALITIM MALZEMELERİNİ UYGULAMAYA HAZIRLAMAK...

Detaylı

YÖNETMELİK C. ÇİÇEK B. ARINÇ A. BABACAN M. AYDIN. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd.

YÖNETMELİK C. ÇİÇEK B. ARINÇ A. BABACAN M. AYDIN. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. 9 Eylül 2009 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 27344 YÖNETMELİK Karar Sayısı : 2009/15316 Ekli Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik in yürürlüğe konulması;

Detaylı

T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ

T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ I. KISIM Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak, Tanımlar, İlkeler, Görevler, Yetkiler, Sorumluluklar ve Yasaklar BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı