E-TRAC Xchange Kullanım kılavuzu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "E-TRAC Xchange Kullanım kılavuzu"

Transkript

1 E-TRAC Xchange Kullanım kılavuzu

2 Giriş Yeni E-Trac teki önemli bir özellik, optimum performans için detektör Kullanıcı Modlarını, Ayırt Etme Modellerini ve Ayarları indirmek ve yüklemek amacıyla E-Trac i kişisel bilgisayarınıza bağlama olanağı sunan USB kablo içermesidir. Xchange programı detektör ayarlarını değiştirmenizi, kişisel bilgisayarınıza kaydetmenizi ya da E-Trac inize yüklemenizi sağlar. Ayırt Etme Modellerini indirebilir, kaydedebilir ve yükleyebilirsiniz ancak bilgisayarınız üzerinde düzenleyemezsiniz. Alanda tespit yaparken değiştirdiğiniz Kullanıcı Modlarını ve Ayırt Etme Modellerini, E-Trac ten bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Yani en sevdiğiniz arama bölgelerine ait en sevdiğiniz tüm Kullanıcı Modlarını kaydedebilirsiniz. Bu bölgelerde yeniden arama yapmak istediğinizde bu Kullanıcı Modlarını ve Ayırt Etme Modellerinizi detektörünüze yükleyerek arama yapmaya hazır hale gelirsiniz! Ayrıca E-Trac teki tüm Kullanıcı Modlarını, Ayırt Etme Modellerini ve Ayarları kişisel bilgisayarınızda da yedekleyebilirsiniz. Bu yedekleme sayede gerektiğinde tüm detektör ayarlarınızı geri yükleyebilirsiniz. Bilgisayarınıza kaydettiğiniz Kullanıcı Modlarını, Ayırt Etme Modellerini ve Yedekleri Xchange yoluyla diğer detektör kullanıcıları ile paylaşabilirsiniz. Bilgisayarınıza kaydedebileceğiniz Kullanıcı Modu, Genel Ayar ya da Ayırt Etme Modeli dosyalarının sayısıyla ilgili bir sınırlama yoktur. E-Trac Xchange çok yönlüdür ve kullanımı kolaydır, bu harika yeni işlev ile E-Trac inizi en etkin biçimde kullanabilirsiniz. Keyfini çıkarın!

3 İçindekiler 2 Giriş 4 E-Trac Xchange in Kurulumu 5 E-Trac Xchange i Başlatma 6 E-Trac Xchange e Giriş 8 E-Trac Xchange Mod Ayarları 9 Mod Ayarlarını İndirme 10 Mod Ayarlarını Kaydetme ve Açma 11 Mod Ayarlarını Yükleme 12 Mod Modelini Kaydetme 13 E-Trac Xchange Genel Ayarlar 14 Genel Ayarları İndirme 15 Genel Ayarları Kaydetme ve Açma 16 Genel Ayarları Yükleme 17 E-Trac Xchange Tercihler 18 Tercihleri İndirme 19 Tercihleri Yükleme 20 E-Trac Xchange Modeller 21 Modelleri İndirme 22 Modelleri Kaydetme 23 Modelleri Yükleme 24 E-Trac Xchange Yedekleme 24 Yedek dosya oluşturma 24 Yedek dosya açma 25 Yedek dosyayı geri yükleme 26 E-Trac Xchange Yardım 27 Minelab İletişim Bilgileri

4 Sistem Gereklilikleri: Windows 2000, Windows XP ya da Windows Vista Minimum ekran çözünürlüğü: 1024 x 768 USB ya da USB 2.0 port USB Veri Kablosu (E-Trac ile birlikte sunulur) E-Trac Xchange i Bilgisayarınıza Kurmak için: 1. CD yi (E-Trac içeriğindeki) bilgisayarınızın CD/DVD sürücüsüne yerleştirin. 2. CD bilgisayara takıldığında çalışmaya başlar ve Kurulum Sihirbazı başlar. 3. Kurulum bilgilerini izleyerek E-Trac Xchange i bilgisayarınıza kurun. E-Trac Xchange i bilgisayarınıza kurduktan sonra, uygulamanın otomatik olarak başlamasını tercih edebilirsiniz. Ayrıca E-Trac Xchange i, Kurulum Sihirbazını kapatarak Başlat Menüsünden ya da Masaüstündeki kısa yoldan da başlatabilirsiniz.

5 E-Trac Xchange i Başlatma E-Trac Xchange uygulamasını başlatmak için: 1. Masaüstündeki E-Trac Xchange uygulama simgesinin üzerine çift tıklayın ya da Başlat Menüsüne girin. Tüm Programlar Minelab - E-Trac Xchange sekmesine girin E-Trac i Bilgisayarınıza bağlamak için: 1. USB kabloyu E-Trac a takın. 2. USB kablonun diğer ucunu bilgisayarınıza takın. 3. E-Trac Xchange i bilgisayarınızda başlatın 4. Bilgisayar bağlantısı sırasında E-Trac vericisi kapalı olsa da halkanın metal nesnelere yakın olmadığından emin olduktan sonra E-Trac i açın. Yine de halka, bilgisayarınıza bağlıyken çevreden gelen sesleri alabilir. Detektör bunu hedef tespiti olarak işleme alabilir. E-Trac in Bilgisayar bağlantısını kesmek için: 1. Ekranın üst kısmındaki açılan File (Dosya) menüsü ile E-Trac Xchange ten çıkın. 2. E-Trac i kapatın 3. USB kabloyu bilgisayardan çıkarın 4. USB kabloyu E-Trac'ten çıkarın

6 E-Trac Xchange e Giriş Dosya, Yedekleme ve Yardım E-Trac Xchange uygulaması açılan menüler. File (Dosya) ile çıkabilir, Backup (Yedekleme) ile Modları, Ayarları ve Modelleri yedekleyebilir ve Help (Yardım) ile Kullanım Kılavuzuna, E-Trac Kullanım Kılavuzuna, Minelab web sitesine ve e-posta hesabınıza erişebilir Minelab ile iletişime geçebilirsiniz. Mod Ayarları E-Trac Kullanıcı Modları bu ayarlar ve düğmelerle indirilebilir, kaydedilebilir, değiştirilebilir ve yüklenebilir. E-Trac ayarları üç sınıfa ayrılabilir: Mod Ayarları, Genel Ayarlar ve Tercihler. Ayarın ait olduğu grubu kolaylıkla belirleyebilmenizi sağlamak amacıyla bu ayarlar, E-Trac Xchange ekran yerleşiminde gruplandırılır. E-Trac Xchange i başlattığınızda ilk bu ekran görüntülenir. Genel Ayarlar E-Trac Ayarları, bu ayarlar ve düğmelerle indirilebilir, kaydedilebilir, değiştirilebilir ve yüklenebilir. Tercihler E-Trac Tercihleri, bu ayarlar ve düğmelerle indirilebilir, kaydedilebilir, değiştirilebilir ve yüklenebilir.

7 E-Trac Xchange e Giriş Bu düğme ile E-Trac ten Xchange e bilgi indirilebilir. Download (İndir) düğmesine bastığınızda Xchange te görüntülenen ayarlar E-Trac inizdeki ayarları görüntülemek üzere güncellenir. Bu düğme ile Xchange ten E-Trac e bilgi indirilebilir. Upload (Yükle) düğmesine bastığınızda E-Trac te görüntülenen ayarlar Xchange teki ayarları görüntülemek üzere güncellenir. Bu düğme ile Xchange teki bilgileri bilgisayarınızdaki bir dosyaya kaydedebilirsiniz. Bu düğme ile bilgisayarınızdaki dosyada bulunan verileri Xchange te açabilirsiniz. Bilgileri E-Trac e yüklemek için örneğin Mod, Genel ya da Tercihler gibi ayarlara ait ilgili talimatları izlemelisiniz. Bu düğme ile Xchange ayarları Fabrila Ayarlarına geri döner. Xchange Fabrika Ayarları, E-Trac Fabrika Ayarları ile aynıdır. Not: E-Trac Fabrika Ayarları hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa teki Fabrika Ayarları Tablosuna bakınız.

8 E-Trac Xchange Mod Ayarları Mod Ayarları Bu ayarlar, E-Trac in (kumsal gibi) belirli bir bölgedeki ya da define avının türüne (madeni para ya da kalıntılar gibi) ilişkin performansını belirler. E- Trac, bu Mod Ayarlarını Kullanıcı Modu olarak kaydetmenize olanak tanıyacak şekilde tasarlandı. Kullanıcı Modu, E-Trac hafızasına kaydedilebilir, yeniden kullanılabilir ya da Xchange yoluyla başka bir E-Trac kullanıcısı ile paylaşılabilir. Ayırt Etme Modeli Ayırt Etme Modeli bir dosyadan ya da E-Trac ten indirdiğiniz Kullanıcı Moduna bağlıdır. Bir dosyaya Model Kaydetmek için Model üzerine sağ tıklayın. Derin Tespit Derin Tespit açılan seçenekleri için "Off (Kapalı) seçeneğine tıkayın. Derin Tespit hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 70 e bakınız. Hızlı Tespit Hızlı Tespit açılan seçenekleri için "Off (Kapalı) seçeneğine tıkayın. Hızlı Tespit hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 71 e bakınız. Çöp Yoğunluğu Çöp Yoğunluğu açılan seçenekleri için "High (Yüksek) seçeneğine tıkayın. Çöp Yoğunluğu hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 72 ye bakınız. Zemin Zemin açılan seçenekleri için "Neutral (Nötr) seçeneğine tıkayın. Zemin hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 74 e bakınız. Ses Kazanımı Farklı bir Ses Kazanım değeri girmek için 24 e tıklayın (aralık: 1-30). Ses Kazanımı hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 61 e bakınız. Sesli Yanıt Yanıt ile ilgili açılan seçenekler için "Normal tıkayın. Yanıt hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 62 ye bakınız. Tonların Ses Numaraları Ton Numaraları ile ilgili açılan seçenekler için "Multi (Çoklu) seçeneğine tıkayın. Ton Numaraları hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 64 e bakınız. Ton Tespit Sesleri Sesler ile ilgili açılan seçenekler için "Conduct (Yürüt) seçeneğine tıkayın. Sesler hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 65 e bakınız. Sesli Ton Tespiti Değişkenliği Farklı bir Değişkenlik değeri girmek için 25 e tıklayın (aralık: 1-30). Değişkenlik hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 67 ye bakınız. Sesli Ton Tespit Limitleri Farklı Limitler girmek için 30 e tıklayın (aralık: 1-30). Limitler hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 68 e bakınız.

9 Mod Ayarlarını İndirme Xchange, mevcut Kullanıcı Modunu, kaydedilen Modlarım dan birini ya da Minelab Kullanıcı Modlarından birini indirmenize olanak tanır. E-Trac tan Kullanıcı Modu ayarlarını indirmek için: 1. E-Trac Xchange i başlattığınızdan emin olun 2. E-Trac i USB kablo ile bilgisayarınıza bağlayın 3. E-Trac i açın 4. Xchange te I want to: açılır menüsüne ve Download Mode from E-Trac (Modu E- Trac ten İndir) seçeneğine tıklayın. 5. İndirmek istediğiniz Modu seçmenizi isteyen yeni bir açılır menü görüntülenir 6. İstediğiniz Modu seçin 7. Download (İndir) seçeneğine tıklayın Kullanıcı Modu ve Ayırt Etme Modeli E-Trac ten indirildiğinde Xchange Mod Ayarları bölümü güncelleme yapar. E-Trac Xchange, Mod Ayarlarınızı E-Trac inizden indirdiğinde, çeşitli işlemler yapabilirsiniz. Bu ayarları bir dosyaya kaydedebilir ya da ayarları değiştirerek E-Trac inize yükleyebilirsiniz.

10 Mod Ayarlarını Kaydetme ve Açma Mod Ayarlarını Kişisel Bilgisayara Kaydetme E-Trac inizden Kullanıcı Modu indirdiğinizde bu Modu dosya olarak kaydedebilirsiniz. Bilgisayarınıza dosya olarak kaydettiğiniz Mod, Kullanıcı Modlarını yedeklemek için harika bir yoldur. Böylece gelecekte bunlardan herhangi birini E-Trac inize yükleyebilirsiniz. Bilgisayarınıza kaydedebileceğiniz Kullanıcı Modu dosyalarının sayısıyla ilgili bir sınırlama yoktur. Kaydedilen tüm Kullanıcı Modlarında dosya adının sonunda.mode dosya uzantısı bulunur. Mod Ayarlarını Kaydetmek İçin: 1. Mod Ayarlar bölümünde I want to: açılır menüsüne ve Save Mode to a file (Modu dosyaya kaydet) seçeneğine tıklayın 2. Save (Kaydet) e tıklayın 3. Modunuzu belirterek bilgisayar üzerinde kaydetmek istediğiniz yeri seçmenize olanak tanıyan Save diyalog kutusu görüntülenir. 4. Save seçeneğine tıklayın Xchange e kaydedilen Mod Ayarlarını açma E-Trac Xchange e kaydedilen Mod Ayarlarından herhangi birini istediğiniz zaman açabilirsiniz. Kaydedilen tüm Kullanıcı Modlarında dosya adının sonunda.mode dosya uzantısı bulunur. Kaydedilen Mod Ayarlarını Açmak İçin: 1. Mod Ayarlar bölümünde I want to: açılır menüsüne ve Save Mode to a file seçeneğine tıklayın 2. Open (Aç) seçeneğine tıklayın 3. Bilgisayarınıza kaydettiğiniz Mod Ayarlarınızın yerini belirlemenize olanak tanıyan Open diyalog kutusu görüntülenir. 4. Open seçeneğine tıklayın

11 Mod Ayarlarını Yükleme Xchange mevcut Mod Ayarlarını E-Trac inize yükleme olanağı tanır. E-Trac e yükleme yapmadan önce Xchange de Mod Ayarlarını değiştirmeniz ya da Xchange de kaydedilen bir Kullanıcı Modunu açmanız gerekir. Mod Ayarlarının E-Trac e Yüklenmesi: 1. E-Trac Xchange i başlattığınızdan emin olun 2. E-Trac i USB kablo ile bilgisayarınıza bağlayın 3. E-Trac i açın 4. Xchange te I want to: açılır menüsüne ve Upload Mode from E-Trac (Modu E-Trac ten Yükle) seçeneğine tıklayın. 5. İndirmek istediğiniz yeri seçmenizi isteyen yeni bir açılır menü görüntülenir. Current Mode (Mevcut Mod) alanına ya da dört My Mode (Modlarım) alanından birine yükleyebilirsiniz. 6. İstediğiniz Kullanıcı Modu alanını seçin 7. Upload (Yükle) seçeneğine tıklayın Mod alanı doluysa yükleme işlemini onaylamanızı isteyen bir uyarı mesajı görüntülenir; işlemi onaylamak için Yes (Evet) ya da iptal etmek için Cancel" (İptal Et) seçeneğine tıklayın. E-Trac bilgisayarınıza bağlıyken E-Trac e yüklenen Kullanıcı Moduna bakabilirsiniz. Current Mode dışında bir alana yükleme yaparsanız, ilgili ayarlara bakmak için E-Trac te söz konusu Kullanıcı Modunu seçebilirsiniz. Böylece Kullanıcı Modunun doğru yüklendiğinden emin olabilirsiniz. E-Trac Xchange; Mod Ayarlarını bilgisayarınızdan E- Trac e yüklediğinde, E-Trac ile yapacağınız gelecek aramalarda bu Kullanıcı Modunu kullanabilirsiniz.

12 Mod Modelini Kaydetme E-Trac inizden Kullanıcı Modu ayarları indirdiğinizde, bu Kullanıcı Moduna bağlı Ayırt Etme Modeli de indirilir. Ayırt Etme Modeli, Mod Ayarlarının üst kısmında küçük resim formatında görüntülenir. Mod Modleini genel Mod Ayarları dosyasından ayrı bir dosyaya kaydedebilirsiniz. Bilgisayarınıza kaydettiğiniz Ayırt etme Modeli dosyalarının sayısıyla ilgili bir sınırlama yoktur. Kaydedilen tüm Ayırt Etme Modeli dosya adının sonunda.ptrn dosya uzantısı bulunur. Mod Modelini Kaydetme: 1. Mod Ayarları kısmında küçük Pattern resmine sağ tıklayın 2. Görüntülenen Save Pattern (Modeli Kaydet) seçeneğine tıklayın 3. Ayırt Etme Modelini belirterek bilgisayar üzerinde kaydetmek istediğiniz yeri seçmenize olanak veren Save Pattern diyalog kutusu görüntülenir. 4. Save seçeneğine tıklayın Not: Bkz. E-Trac Xchange de modellerle ilgili yapabileceğiniz işlemler hakkında daha fazla bilgi için sayfa e bakınız.

13 E-Trac Xchange Genel Ayarlar Genel Ayarlar Bu ayarlar E-Trac in performansını etkilemekle birlikte bulunduğunuz bölgeye ve arzu edilen define türüne bakmaksızın ayarlanabilir. Genel Ayarlar, kişisel arama seçeneklerinize (örn. Hassasiyet, Ses İptali ve Eşik Noktası) göre belirlenir ve Mod Ayarlarınızdan bağımsız olarak değiştirilir. Hassasiyet Hassasiyet ile ilgili açılan seçenekler için "Auto (Otomatik) seçeneğine tıkayın. Hassasiyetle ilgili daha fazla bilgi için E- Trac Kullanım Kılavuzu sayfa 54-56'ya bakınız. Manüel Hassasiyet Seviyesi Farklı bir Manüel Hassasiyet Seviyesi girmek için 22 e tıklayın (aralık: 1-30). Manüel Hassasiyet Seviyesi hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 56 ya bakınız. Otomatik Hassasiyet Seviyesi Farklı bir Otomatik Hassasiyet Seviyesi girmek için A ya tıklayın (aralık: ). Otomatik Hassasiyet Seviyesi hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 55 e bakınız. Ses Eşik Seviyesi Farklı bir Otomatik Eşik Seviyesi girmek için 30 a tıklayın (aralık: 1-50). Otomatik Eşik Seviyesi hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 58 e bakınız. Ses Limiti Farklı bir Ses Limiti girmek için 30 a tıklayın (aralık: 0-30). Ses Limiti hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 60 a bakınız. Ses Eşik Noktası Farklı bir Eşik Noktası girmek için 15 e tıklayın (aralık: 1-30). Eşik Noktası hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 69 a bakınız. Ses Kesme Farklı bir Ses İptal kanalı girmek için 6 ya tıklayın (aralık: 1-11). Ses İptali hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 31 ve 74 e bakınız.

14 Genel Ayarları İndirme Xchange E-Trac inizden Genel Ayarları indirmenize olanak tanır. E-Trac ten Genel Ayarları indirmek için: 1. E-Trac Xchange i başlattığınızdan emin olun 2. E-Trac i USB kablo ile bilgisayarınıza bağlayın 3. E-Trac i açın 4. Xchange Genel Ayarlar kısmında Download (İndir) seçeneğine tıklatın. E-Trac Xchange, E-Trac inizden Genel Ayarları indirdiğinde, çeşitli işlemler yapabilirsiniz. Bu ayarları bir dosyaya kaydedebilir ya da ayarları değiştirerek E- Trac inize yükleyebilirsiniz.

15 Genel Ayarları Kaydetme ve Açma Genel Ayarları Kişisel Bilgisayara Kaydetme E-Trac inizden Genel Ayarları indirdiğinizde bu ayarları dosya olarak kaydedebilirsiniz. Bilgisayarınıza dosya olarak kaydettiğiniz Genel Ayarlar, Genel Ayarları yedeklemek için harika bir yoldur. Böylece gelecekte kaydedilen ayarlardan herhangi birini E-Trac inize yükleyebilirsiniz. Bilgisayarınıza kaydettiğiniz Genel Ayarlar dosyalarının sayısıyla ilgili bir sınırlama yoktur. Kaydedilen tüm Genel Ayarlarda dosya adının sonunda.glb dosya uzantısı bulunur. Genel Ayarları Kaydetmek İçin: 1. Genel Ayarlar kısmında Save seçeneğine tıklayın. 2. Genel Ayarları belirterek bilgisayar üzerinde kaydetmek istediğiniz yeri seçmenize olanak tanıyan Save diyalog kutusu görüntülenir. 3. Save seçeneğine tıklayın Xchange e kaydedilen Genel Ayarları açma E-Trac Xchange e kaydedilen Genel Ayar dosyalarından herhangi birini istediğiniz zaman açabilirsiniz. Kaydedilen tüm Genel Ayarlarda dosya adının sonunda.glb dosya uzantısı bulunur. Kaydedilen Genel Ayarları Açmak İçin: 1. Genel Ayarlar kısmında Open (Aç) seçeneğine tıklayın. 2. Bilgisayarınıza kaydettiğiniz Genel Ayarlarını yerini belirlemenize olanak tanıyan Open diyalog kutusu görüntülenir. 3. Open (Aç) seçeneğine tıklayın

16 Genel Ayarları Yükleme Xchange mevcut Genel Ayarları E-Trac inize yükleme olanağı tanır. E-Trac e yükleme yapmadan önce Xchange de Genel Ayarları değiştirmeniz ya da Xchange e kaydedilen Genel Ayarları açmanız gerekir. Genel Ayarların E-Trac e Yüklenmesi: 1. E-Trac Xchange i başlattığınızdan emin olun 2. E-Trac i USB kablo ile bilgisayarınıza bağlayın 3. E-Trac i açın 4. Xchange Genel Ayarlar kısmında Upload (Yükle) seçeneğine tıklayın. E-Trac bilgisayarınıza bağlıyken yüklenen Genel Ayarlara bakabilirsiniz. Böylece Genel Ayarların doğru yüklendiğinden emin olabilirsiniz. E-Trac Xchange; Genel Ayarları bilgisayarınızdan E- Trac e yüklediğinde, E-Trac ile yapacağınız gelecek aramalarda bu ayarları kullanabilirsiniz.

17 E-Trac Xchange Tercihler Tercihler Bu ayarlar Tespit Ekranlarının (örn. Kontrast ve Hassasiyeti Göster) görünümünü uyarlamanıza ve Pinpoint Modunu değiştirmenize olanak tanır. Kontrast Farklı bir Kontrast değeri girmek için 15 e tıklayın (aralık: 1-30). Kontrast hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 76 ya bakınız. Pinpoint (Kesin Yer Tespit) Modu Pinpoint Modu ile ilgili açılan seçenekler için "Normal seçeneğine tıkayın. Pinpoint Modları ile ilgili daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu sayfa ye bakınız. Hassasiyeti Göster Hassasiyeti Göster ile ilgili açılan seçenekler için "On (Aç) seçeneğine tıkayın. Hassasiyeti Göster hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 78 e bakınız. Mod Bilgisini Göster Mod Bilgisini Göster le ilgili açılan seçenekler için "Off (Kapat) seçeneğine tıkayın. Mod Bilgisini Göster hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 78 e bakınız. Ekran Zaman Aşımı Ekran Zaman Aşımı ile ilgili açılan seçenekleri için "Off (Kapalı) seçeneğine tıkayın. Ekran Zaman Aşımı hakkında daha fazla bilgi için E-Trac Kullanım Kılavuzu, sayfa 79 a bakınız.

18 Tercihleri İndirme Xchange E-Trac inizden Tercihleri indirmenize olanak tanır. E-Trac ten Tercihleri indirmek için: 1. E-Trac Xchange i başlattığınızdan emin olun 2. E-Trac i USB kablo ile bilgisayarınıza bağlayın 3. E-Trac i açın 4. Xchange Tercihler kısmında Download (İndir) seçeneğine tıklayın. E-Trac Xchange E-Trac inizden Tercihleri indirdiğinde bu ayarları değiştirebilir, E-Trac inize yükleyebilirsiniz.

19 Tercihleri Yükleme Xchange mevcut Tercihleri E-Trac inize yükleme olanağı tanır. E-Trac e yükleme yapmadan önce Xchange deki Tercihleri değiştirmeniz gerekir. E-Trac ten Tercihleri Yükleme İçin: 1. E-Trac Xchange i başlattığınızdan emin olun 2. E-Trac i USB kablo ile bilgisayarınıza bağlayın 3. E-Trac i açın 4. Xchange te Tercihler kısmında Upload (Yükle) seçeneğine tıklayın. E-Trac bilgisayarınıza bağlıyken yüklenen Tercihlere bakabilirsiniz. Böylece Tercihlerin doğru yüklendiğinden emin olabilirsiniz. E-Trac Xchange; Tercihleri bilgisayarınızdan E- Trac e yüklediğinde, E-Trac ile yapacağınız gelecek aramalarda bu ayarları kullanabilirsiniz.

20 E-Trac Xchange Modeller E-Trac Ayırt Etme Modelleri üç gruba ayrılabilir: Mevcut Modeller, Modellerim ve Mod Modellerim. Bu Ayırt Etme Modellerinin ait olduğu grubu kolaylıkla belirleyebilmeniz için bu Ayırt Etme Modelleri, E-Trac Xchange ekran yerleşiminde gruplandırılır. Bu ekran, E-Trac Xchange de Modeller sekmesini seçtiğinizde görüntülenen ekrandır. Dosya, Yedekleme ve Yardım E-Trac Xchange uygulaması açılan menüler. File ile çıkabilir, Backup ile Modları, Ayarları ve Modelleri yedekleyebilir ve Help ile Kullanım Kılavuzuna, E-Trac Kullanım Kılavuzuna, Minelab web sitesine ve e- posta hesabınıza erişebilir Minelab ile iletişime geçebilirsiniz. I want to: Bu açılan menü Ayırt Etme Modellerini E-Trac iniden ya da E-Trac inize yüklemenize olanak tanır. Mevcut Modeller Bu Ayırt Etme Modelleri, E-Trac Smartfind and QuickMask te kullanmakta olduğunuz modellerdir. Smartfind Ayırt Etme Modelleri Tespit, Dijital ya da Düzenleme Ekranlarında aktif olabilir. Modellerim Bu Ayırt Etme Modelleri, E-Trac Save alt menüsünde sakladığınız modellerdir. Fabrika Ayarları Ayırt Etme Modelleri indirilemez ya da yükleme yaptığınızda üzerine yazılamaz. Mod Modellerim Bu Ayırt Etme Modelleri Kullanıcı Modlarınız"a eklediğiniz modellerdir. Fabrika Ayarları Minelab Modları Ayırt Etme Modelleri indirilemez ya da yükleme yaptığınızda üzerine yazılamaz.

21 Modelleri İndirme Xchange, E-Trac inizde saklanan tüm Ayırt Etme Modellerinizi yükleme olanağı tanır. Buna mevcut Smartfind and QuickMask modelleri, Modellerim ve Mod Modellerim dahildir. E-Trac ten Modelleri indirmek için: 1. E-Trac Xchange i başlattığınızdan emin olun 2. E-Trac i USB kablo ile bilgisayarınıza bağlayın 3. E-Trac i açın 4. Xchange de ekranın üst kısmındaki Patterns (Modeller) sekmesine tıklayın 5. Patterns bölümünde I want to: açılır menüsüne ve Download all patterns from E-Trac (E- Trac ten tüm modelleri indir) seçeneğine tıklayın. 6. Dowload All (Tümünü İndir) seçeneğine tıklayın Xchange deki Ayırt Etme Modelleri küçük resim alanları, E-Trac inizde saklanan ilgili Ayırt Etme Modellerini görüntülemek için güncellenir. E-Trac inizde Modellerim ya da Mod Modellerim olarak kayıtlı Ayırt Etme Modeli yoksa Ayırt Etme Modelleri, siz Tümünü İndirdikten sonra görüntülenir. E-Trac Xchange, E-Trac inizden Ayırt Etme Modellerini indirdiğinde bunları bir dosyaya kaydedebilir ya da bilgisayarınıza kaydedilen Modelleri E-Trac'inize yükleyebilirsiniz.

22 Modelleri Kaydetme Ayırt Etme Modellerini E-Trac inizden indirdiğinizde Ayırt Etme Modellerinin küçük resim formatındaki görüntüleri ekrana gelir. İndirdiğiniz Ayırt Etme Modellerini bilgisayarınıza dosya olarak kaydedebilirsiniz. Bilgisayarınıza kaydettiğiniz Ayırt Etme Modeli dosyalarının sayısıyla ilgili bir sınırlama yoktur. Kaydedilen tüm Ayırt Etme Modellerinde dosya adının sonunda.ptrn dosya uzantısı bulunur. Modeli Kaydetmek İçin: 1. Pattern ekranında kaydetmek istediğiniz Modelin küçük resmine sağ tıklayın 2. Görüntülenen Save Pattern (Modeli Kaydet) seçeneğine tıklayın 3. Ayırt Etme Modelini belirterek bilgisayar üzerinde kaydetmek istediğiniz yeri seçmenize olanak veren Save Pattern diyalog kutusu görüntülenir 4. Save seçeneğine tıklayın

23 Modelleri Yükleme Xchange bilgisayarınıza kaydettiğiniz Ayırt Etme Modellerini E-Trac inize yükleme olanağı tanır. Ayırt Etme Modellerini mevcut Smartfind and QuickMask Modelleriniz, Modellerim ve Mod Modellerim'e yükleyebilirsiniz. E-Trac ten Modelleri Yüklemek İçin: 1. E-Trac Xchange i başlattığınızdan emin olun 2. E-Trac i USB kablo ile bilgisayarınıza bağlayın 3. E-Trac i açın 4. Xchange de ekranın üst kısmındaki Patterns (Modeller) sekmesine tıklayın 5. Patterns bölümünde I want to: açılır menüsüne ve Upload a pattern to E-Trac (Modeli E-Trac e yükle) seçeneğine tıklayın. 6. Open (Aç) seçeneğine tıklayın 7. Bilgisayarınıza kaydettiğiniz Ayırt Etme Modellerinin yerini belirlemeniz için Open diyalog kutusu görüntülenir; modelin yerini belirledikten sonra Open (Aç) seçeneğine tıklayın Select the slot and press Upload (2. Alanı seçerek Yükle ye bas) altında görüntülenen açılan menüye tıklayarak E-Trac inizde Ayırt Etme Modelinizi yüklemek istediğiniz alanı seçin 9. Upload (Yükle) seçeneğine tıklayın E-Trac bilgisayarınıza bağlıyken yüklenen Ayırt Etme Modellerine bakabilirsiniz. Böylece Ayırt Etme Modelinin doğru yüklendiğinden emin olabilirsiniz. E-Trac Xchange; Ayırt Etme Modellerini bilgisayarınızdan E-Trac e yüklediğinde, E-Trac ile yapacağınız gelecek aramalarda bu modelleri kullanabilirsiniz.

24 E-Trac Xchange Yedekleme Yedek dosya oluşturma E-Trac Xchange, tüm E-Trac Kullanıcı Modlarını, Ayırt Etme Modellerini ve Ayarlarını Yedekleme olanağı tanır. Yedek, E-Trac Xchange üzerinde açarak E-Trac'inizde geri yükleme yapmak için kullanabileceğiz, bilgisayarınıza kaydedilen bir dosyadır. Bilgisayarınıza kaydedebileceğiniz Yedek dosyalarının sayısıyla ilgili bir sınırlama yoktur. Kaydedilen tüm Yedeklerde dosya adının sonunda.etrac dosya uzantısı bulunur. Yedek dosya oluşturmak için: 1. Ekranın üst kısmındaki "Backup" (yedek) açılan menüye tıklayın. 2. Create a Backup of E-Trac.. (E-Trac Yedek Dosyası Oluştur seçeneğine tıklayın 3. Yedek dosya adını belirterek bilgisayar üzerinde kaydetmek istediğiniz yeri seçmenize olanak tanıyan Save diyalog kutusu görüntülenir. 4. Save seçeneğine tıklayın Yedek dosyayı açma Bilgisayarınıza önceden bir Yedek dosya kaydettiyseniz, bu dosyayı E-Trac Xchange te istediğiniz zaman açabilirsiniz. Böylece Yedek dosyada kayıtlı ayarları E-Trac inize geri yüklemeden ya da yüklemeden önce bu ayarlara bakabilir ve ayarlarda değişiklik yarabilirsiniz. Yedek dosyayı açmak için: 1. Ekranın üst kısmındaki "Backup" (yedek) açılan menüye tıklayın. 2. Open a Backup file... (Yedek dosyayı aç) seçeneğine tıklayın 3. Bilgisayarınıza kaydettiğiniz Yedek dosyanın yerini belirlemenize olanak tanıyan Open diyalog kutusu görüntülenir. 4. Open (Aç) seçeneğine tıklayın

25 E-Trac Xchange Yedekleme Yedeği E-Trac e Geri Yükleme E-Trac ayarlarınızın Yedek dosyasını önceden kaydettiyseniz, bu ayarları E-Trac e geri yükleyebilirsiniz. Not: Minelab, ayarları E-Trac e geri yüklemeden önce Open a Backup file... işlevini kullanarak Yedek dosyaya kaydedilen ayarlara bakmanızı önerir. Böylece Yedek dosyanın istediğiniz ayarları içerdiğinden emin olabilirsiniz. Yedeği E-Trac e Geri Yüklemek için: 1. Ekranın üst kısmındaki "Backup" (yedek) açılan menüye tıklayın. 2. Restore a Backup of E-Trac.. (Yedeği E-Trac e Geri Yükle) seçeneğine tıklayın 3. Bilgisayarınıza kaydettiğiniz Yedek dosyanın yerini belirlemenize olanak tanıyan Open diyalog kutusu görüntülenir. 4. Open (Aç) seçeneğine tıklayın. Yedeğin geri yüklenmesini onaylamanızı isteyen bir uyarı mesajı görüntülenir; geri yüklemeyi onaylamak için Yes (Evet), iptal etmek için "No" (Hayır) seçeneğine tıklayın Yedek dosyayı E-Trac inize geri yüklediğinizde, Kullanıcı Modlarınız, Ayırt Etme Modelleriniz ve ayarlarınızın tümü Yedek dosyada kayıtlı olanlar ile eşleşir. Dikkat: Yedek dosyanın E-Trac inize geri yüklenmesi halinde, Yedek dosyadaki Kullanıcı Modları, Ayırt Etme Modelleri ve Ayarları E- Trac inizde saklananların üzerine yazılır.

26 E-Trac Xchange Yardım E-Trac Xchange Yardım menüsü ile hem bu Kullanım Kılavuzuna hem de E-Trac Kullanım Kılavuzuna erişebilirsiniz. Ayrıca Minelab web sitesini ziyaret edebilir, Minelab e e-posta gönderebilirsiniz. İnternet bağlantınız varsa, Visit Minelab Home Page... (Minelab Ana Sayfasını Ziyaret Et) seçeneğine tıkladığınızda, web tarayıcısı açılarak sizi Minelab web sitesine götürür. Send Minelab USA an ... (Minelab ABD ye E-posta Göder) seçeneğine tıkladığınızda ise e- posta programınızda yeni bir e-posta açılır. Böylece Minelab e e-posta gönderebilirsiniz. E-postalarınızı Minelab ABD, Minelab Avrupa ya da Minelab Avustralya'ya gönderebilirsiniz. E-Trac Xchange User Guide... (E-Trac Xchange Kullanım Kılavuzu) seçeneğine tıkladığınızda bu PDF açılır. E-Trac Instruction Manual... (E-Trac Kullanım Kılavuzu) seçeneğine tıkladığınızda ise detektör ile sunulan E-Trac Kullanım Kılavuzunun PDF versiyonu açılır. About... (Hakkında) seçeneğine tıkladığınızda E-Trac Xchange te yazılımın versiyon numarasını belirten ufak bir pencere açılır. E-Trac Xchange Licence Agreement... (E-Trac Xchange Lisans Anlaşması) seçeneğine tıkladığınızda E-Trac Xchange Lisans Anlaşmasının PDF versiyonu açılır.

27 Minelab İletişim Bilgileri Minelab Electronics Pty Ltd PO Box 537, Torrensville Plaza Adelaide, South Australia, 5031 Avustralya Tel: +61 (0) Faks: +61 (0) E-posta: Minelab International Ltd Laragh, Bandon Co. Cork İrlanda Tel: +353 (0) Faks: +353 (0) E-posta: Minelab USA Inc 871 Grier Drive, Suite B1 Las Vegas, Nevada, ABD Tel: Faks: E-posta: Minelab, fikirlerinize her zaman değer verir. E-Trac ya da diğer Minelab ürünleri hakkında soru ya da yorumlarınız için lütfen doğrudan ya da yerel Yetkili Minelab Bayi aracılığıyla bize başvurmaktan çekinmeyiniz. Ürün hakkında daha fazla bilgi ve ipuçları için: