Aileler için medya rehberi SOSYAL AĞLAR NE KADAR SOSYAL? Ebeveynler için cevaplar Chat, Communitys & Co. konularında

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Aileler için medya rehberi SOSYAL AĞLAR NE KADAR SOSYAL? Ebeveynler için cevaplar Chat, Communitys & Co. konularında"

Transkript

1 Aileler için medya rehberi SOSYAL AĞLAR NE KADAR SOSYAL? Ebeveynler için cevaplar Chat, Communitys & Co. konularında

2 Aileler için medya rehberi ::: Sayfa 2 ::: GIRIŞ Aileler için medya rehberi ::: Sayfa 3 ::: GIRIŞ AILELER IÇIN MEDYA REHBERI Beş partner, tek hedef SCHAU HIN! IÇIN DESTEK Elçilerimiz devrede Medya çocukların ve gençlerin yaşam dünyasında merkezi bir rol oynamaktadır. Ancak birçok anne ve baba hızlı gelişim ve sürekli büyüyen imkanlar sebebiyle kendilerini çocuklarının medya eğitiminde yeni meydan okumalarla karşı karşıya görüyorlar. Kendilerine soruyorlar: Çocuğumun televizyon, mobil cihazlar, internet & Co. yu yaşına uygun ve güvenli bir şekilde kullanmasına nasıl destek olabilirim? TV-yöneticileri Jörg Pilawa ve Gundula Gause, TV-aşçısı Tim Mälzer ve kabare sanatçısı Fatih Çevikkollu ünlü şahsiyetler olarak SCHAU HIN! için devreye giriyorlar. Bununla birlikte SCHAU HIN! birçok inisiyatifle birlikte çalışmaktadır ve bilimsel bir kurul tarafından uzmanlık alanında desteklenmektedir. Bu sebeple 2003 yılından beri beş partner SCHAU HIN! Was dein Kind mit Medien macht a katılıyorlar: Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanlığı, Telekomünikasyon Girişimi Vodafone, iki resmi televizyon kanalı Das Erste ve ZDF, ayrıca program dergisi TV SPIELFILM (ayrıntılı bilgi sayfa 10 ve 11 de). SCHAU HIN! partnerlerinin müşterek hedefleri çocuklarını medya kullanımında güçlendirmelerinde anne ve babaları desteklemektir. Anne ve babaların çocuklarının medyayı neşeyle, aynı zamanda da risksiz kullanmayı öğrenmelerine fazlasıyla katkıda bulunabilirler. adresinde anne ve babalar yeni gelişimler hakkındabilgilendirilmektedirler ve onlara çocuklarına medya dünyasında nasıl refakat edebileceklerine yönelik somut ve güncele uygun öneriler verilmektedir. Slogan şöyle: Anlamak yasaklamaktan daha iyidir. Jörg Pilawa Gundula Gause Sosyal ağlar çocukların ve gençlerin özellikle ilgilerini çekmektedirler. Burada kişisel haber alışverişinde bulunabilirler, yenilikleri arkadaşlarından öğrenebilirler ve takdirde görebilirler. Anne ve babalar aşağıdaki sayfalarda çocuklarına chat ve topluluk dünyasında nasıl iyi eşlik edebileceklerini öğreniyorlar. Fatih Çevikkollu Tim Mälzer SCHAU HIN! somut olarak! şu şekilde yardım etmektedir Anne ve babalar SCHAU HIN! web sayfasında çocuklar ve medya konusunda güncel bilgiler, öneriler ve yayınlar almakta, uzman medya pedagoglarına sorular sorabilmekte ve yakınlarındaki danışma merkezlerini bulabilmektedirler. Eğlendirici bilgi filmleri, aynı zamanda heyecan verici oyun fikirleri de içeren bir uygulama, ayrıca TV-önerileri, dijital antrenman programı anne ve babalar kendinizi medyaya hazırlayın! ve medya yeterliliği ile ilgili interaktif soru cevap oyunu ile bu olanağı tamamlamaktadırlar. Basitçe tuşlayın ve harekete geçin:

3 Aileler için medya rehberi ::: Sayfa 4 ::: BÜYÜLENME Der Medienratgeber für Familien ::: Seite 5 ::: SPIELREGELN BÜYÜLENME Chat yapmak neden eğlenceli? Çocuklar ve gençler iletişimi ve takdir görmeyi seviyorlar sosyal ağlar ikisini de sunuyorlar. Burada kendilerini deniyorlar ve başkalarının kendilerini nasıl tanıttıklarını görüyorlar. Profil oluşturma ve yapılandırma, arkadaşlarla alışverişte bulunma, yeni arkadaşlıklar kurma imkanına sahipler, metinler, resimler veya videolar oluşturabilirler veya başkalarının yazılarını değerlendir, yorumlar ve paylaşabilirler. Bununla birlikte çocuklar konuşmalara katılmak isterler. Bu sebeple birçok internet ağı gruplar ve forumlarda belirli bir konu üzerinde tartışma, bu esnada aynı ilgiye sahip başkalarıyla tanışma imkanını sunmaktadırlar. Facebook-ayarları için talimatları adresinde sosyal ağlarda ve adresinde bulursunuz. Belirli bir sosyal ağda birçok arkadaşı aktif ise, o zaman çocuklar kendilerini dışlanmış gibi hissetmemek için genellikle bundan şahsen yararlanmak isterler. Dünya çapındaki en büyük sosyal ağ Facebook tur. Kendi belirlemelerine göre bu ağın kullanılmasına ancak 13 yaşından sonra izin verilmektedir. Gençlik ve veri korumadaki yetersiz kurallar sebebiyle Facebook genel olarak reşit olmayanlara tavsiye edilmemektedir. Anne ve babalar yine de üyeliğe izin verirseler, profili onunla birlikte oluşturmaları ve bu esnada mahremiyet ve güvenlik ayarlarına tam olarak dikkat etmeleri önemlidir. Gençler mutlaka gerçek yaşlarını belirtmelidirler, zira reşit olmayanların profillerinde başka ön ayarlamalar geçerlidir. Anne ve babalar ayrıca kullanmasını kabul etmediklerinde çocuklarının profilini sildirme hakkına sahiplerdir. Ancak kati yasaklar pek yardımcı olmazlar. Önemli olan çocuğa neden ve ne için endişelenildiğini açıklamak be birlikte uygun alternatifler aramaktır.

4 Aileler için medya rehberi ::: Sayfa 6 ::: CHAT KURALLARI Aileler için medya rehberi ::: Sayfa 7 ::: CHAT KURALLARI CHAT KURALLARI Toplulukta güvenle anne ve babalar için öneriler Çocuklara uygun ağları seçiniz Eğer çocuğunuz bir sosyal ağa kayıt olmak istiyorsa, en iyisi anne ve babaların onunla birlikte yaşına ve ilgisine uygun bir olanak aramalarıdır. Bu adresler daha sonra çocukların kolayca basabilmeleri için tarayıcıda favoriler listesine kaydedilirler. Uygun ağlar yaşa uygun olarak yapılandırılmışlardır, kullanımları kolaydır, reklamsızdırlar, kişisel verileri yayınlamazlar ve pedagojik olarak refakat edilirler. Yöneticiler gerektiğinde sohbetlere müdahale ederler ve rahatsızlık vereni çıkarırlar. Bununla birlikte çocuklar burada her an kural ihlallerini bildirebilirler ve sorunlarda yardım alırlar. İlk adımlara refakat Bir sosyal ağa kayıt esas itibariyle anne ve baba işidir. Kullanıcı adı olarak gerçek isim ve yaşla bağlantısı olmayan takma ad kullanılması tavsiye olunur, örneğin tatlimelek11 yerine selamdünya gibi. Önemli olan sadece gerekli verilerin belirtilmesidir. Ayarları kontrol ediniz Hemen kayıttan sonra mahremiyet ve güvenlik ayarlarında çocuk için en güvenli varyasyon seçilmelidir ve düzenli olarak kontrol edilmelidir, zira ayarlar sıkça değişmektedir. Profili başka kullanıcının görüşüyle görmeyi sağlamak da yardımcı olmaktadır. Bu adresindeki güvenlik ayarları ile ilgili bilgilerde de açıklanmaktadır. SCHAU HIN!-önerisi Çocuğa uygun ağlar: (hepsi 8 yaş üzeri) veya (10 yaş üzeri) Anne ve babaların pedagojik değerlendirmeleri bulacakları yer adresinde ağ atlası.

5 Aileler için medya rehberi ::: Sayfa 8 ::: CHAT KURALLARI Der Medienratgeber für Familien ::: Seite 9 ::: SPIELREGELN Güvenlik kurallarının iletilmesi Anne ve babaların bazı temel ve uygulanabilir kuralları çocuklarıyla birlikte belirlemeleri önerilir. Örneğin tanımadığı kişileri asla arkadaş listesine almama, onlarla sohbet etmeme ve buluşmama. Çünkü bir internet tanışmasının arkasında gerçekte kimin saklandığını kimse bilemez, zira profil resimlerinin kopyalanmış olduğu veya profillerin yanlış veriler içerdiği nadir değildir. Anne baba ve çocukların chat yapmak ile ilgili uygun kuralları bulacakları yer ve Verileri koruma Kişisel verilere yaklaşımda dikkat! Buna çocukların isimleri, adresleri, telefon numaralarını veya doğum tarihini korumaları dahildir. Altın kural şudur: Ne kadar az kişisel veriler yayınlanırsa, sosyal ağda kalma o kadar güvenli olur. Bu, en iyisi hiç yüklenmemeleri gereken özel resimler için de geçerlidir. Yine de çocuklar mutlaka istedikleri için yapılırsa, bunlar çocukların tanınamayacağı motifler olmalıdır yani güneş gözlüklü veya şapkalı bir resim. İlgi göstermek ve örnek olmak Önemli olan anne ve babanın kulağının açık olması, yenilikleri çocuklarının göstermesine izin vermeleri ve çocuklarının chat yaparken yaşadıklarıyla ilgilenmeleridir. Böylece gelecekte başından geçen hoş olmayan şeylerde de size gelecektir. Anne ve babaların bir sosyal ağda kendi profilleri varsa, burada da geçerli olan: Profildeki kişisel bilgilere yaklaşımda tasarruflu olmak ve çocuklarıyla ilgili resimler veya bilgileri yayınlamamak. Zira çocuklar anne ve babalarını örnek alırlar bu sosyal ağda da böyledir. İhlallerin ihbarı Birçok sosyal ağ uygunsuz ve hatta müstehcen yazıların doğrudan işletmeciye ihbar edilmeleri imkanını sunmaktadır. Bunun için çocuklar veya anne ve babaları olayı derhal ekran resmi veya Screenshots yardımıyla kayda alırlar ve bununla işletmeciye, ihbar yerine veya emniyete yönelebilirler. Bir Screenshot oluşturulması çok kolaydır: Windows ta resmi bir belgeye veya masa üstüne yerleştirmek için Strg+baskı ve ardından Strg+V tuş kombinasyonu kullanılır. ios de Cmd+Shift+4 tuş kombinasyonu geçerlidir. Bununla birlikte tarih, saat, kullanıcı adı ve chat seyrinin kaydedilmesi de yardımcı olur. SCHAU HIN!-önerisi Çocuklara uygun resim ve video portalları: (6 yaş üzeri) (7 yaş üzeri) (8 yaş üzeri) Anne ve babaların yardım ve danışmanlık alacakları yer ve adresinde gençler eğitimli aynı yaştakiler olabilirler.

6 Aileler için medya rehberi ::: Sayfa 10 ::: PARTNERLER Aileler için medya rehberi ::: Sayfa 11 ::: PARTNERLER BIRLIKTE DAHA FAZLASINA ULAŞMAK SCHAU HIN! partnerleri Das Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Federal Bakanlığı medya rehberi SCHAU HIN! partnerleriyle birlikte çocukların medya yeterliliklerini medyayı yaşlarına uygun olarak kullanmak suretiyle geliştirebilmeleri amacıyla anne baba ve velileri medya eğitimi ile ilgili sorularda bilgi ve danışmanlık hizmetleri ile desteklemek için devreye giriyor. ZDF aileler için medya danışmanı SCHAU HIN! i destekliyor Anne ve babalara medya kullanımında yetiştirme sorumluluklarının farkına varmalarında yardımcı oluyor Televizyon, cep telefonu, bilgisayar oyunu ve internet her yerde vardır çocuklarımızın günlük hayatlarında da. Anne ve babalar çocuklarının bunları doğru ve risksiz kullanmayı öğrenmelerinde fazlasıyla katkıda bulunabilirler. ZDF programda bu konuyla ilgili geniş bir rapor yayınlamanın yanı sıra SCHAU HIN! partneri olarak da kendine bu toplumsal sorumluluğu görev ediniyor. Vodafone Almanya SCHAU HIN! partneridir ve Avrupa nın en büyük iletişim sunucularından biri olarak çocukların ve gençlerin korunması için çaba harcamaktadır. Internet ve mobil telefonun aile günlük hayatında çocuğa uygun kullanılması ve risklerin atlatılmaları olasılıkları Vodafone un katılım hedefidir. Çocuklar aynı hesap yapma ve okuma, yüzme ve bisiklet sürme gibi medyayı doğru kullanmayı da öğrenmek zorundadırlar: Ne yaşa uygundur? Ve ne tehlikelidir? Televizyonu, radyoyu, interneti, bilgisayar oyununu veya mobil cihazı ne kadar süreyle ve ne sıklıkta kullanmalıyım? Anne ve babalar çocuklarının medya yeterliği kazanmalarında çok önemli bir rol oynamaktadırlar. Birinci Alman Televizyonu onları burada güçlerine göre desteklemek istemektedir. Bu sebeple SCHAU HIN! e medya partneri olarak katılıyoruz. TV SPIELFILM, medya olanakları çeşitliliğinden her gün iyi olanı bütünden ayıran ve anlaşılır açma ve kapama önerileri sunan en büyük program dergisi markası olarak kendisini ailelere karşı oldukça yükümlü hissediyor. TV SPIELFILM anne ve babaların televizyon ve internet, cep telefonu ve oyunlar dünyasında çocuklarına yetkin bir şekilde refakat edebilmeleri için SCHAU HIN! i destekliyor. Sadece o zaman çocuklar da medyayı eğlenceli şekilde ve akıllıca kullanırlar.

7 Aileler için medya rehberi ::: Sayfa 12 ::: CHATKURALLARI Der Medienratgeber für Familien ::: Seite 13 ::: RISIKEN Güncel kalma Sosyal ağlar çabuk ve sürekli değişirler yeni versiyonlar ve fonksiyonlar vardır. Anne ve babalar örneğin SCHAU HIN! gazetesi vasıtasıyla yeni gelişmeler hakkında düzenli olarak bilgi ediniyorsalar, sürekli bilgi sahibi olurlar ve çocukları için bu konuda da önemli konuşma partneri olarak kalırlar. Anne ve babalar güncel bilgileri buradan bulabilirler: RİSKLER Neye dikkat edilmeli? Veri koruma Sosyal ağlar ifşalarla ve kişiler bilgilerin değiş tokuşuyla yaşamaktadırlar. Bu risklerle bağlantılıdır. Zira internet unutmaz bir kere yayınlanmış olanın artık kontrol edilmesi veya geri silinmesi zordur. Eğer çocuklar profillerine kişisel veriler yerleştirirlerse diğer üyeler veya internet kullanıcıları bunları ayarlamaya göre görebilirler, yayabilirler ve kendi amaçları için kullanabilirler. Kullanılmaya devam edilmesi artık kontrol edilemez olur. Genellikle Facebook gibi ticari sosyal ağların veya doğrudan sosyal ağ üzerinden oynanan sosyal oyunlar gibi bağlantılı hizmetlerin işletmecileri reklam amacıyla kullanmak için bu verilere ilgi duymaktadırlar. Haklar genellikle daha kayıtla birlikte istenmektedirler. Bu sebeple veri koruma ile ilgili hükümlerin ve ayarların tam olarak bilinmesi de geçerlidir. Veri koruma ekstra konusu adresinde başkaca bilgiler sunmaktadır.

8 Aileler için medya rehberi ::: Sayfa 14 ::: RISKLER Aileler için medya rehberi ::: Sayfa 15 ::: RISKLER Çocuk ve gençlik koruması Yetişkinlere yönelik olan denetimsiz olanaklar çocuklar için uygun değillerdir, zira burada kolaylıkla yaşlarına uygun olmayan içeriklerle karşılaşabilirler ve hatta yabancı bağlantılar tarafından taciz edilebilirler. Sosyal ağlarda zafiyet, kendini yaralamalar ve tehlikeli cesaret denemeleri gibi kendini tehlikeye sokucu davranışların veya örneğin aşırı sağcılık ile ilgili sorunlu görüşlerin propagandasını yapan kullanıcılar da vardır. Böylesi yazılar gençleri etkilemektedirler, çünkü bunlar bir biz-duygusunu aktarabilmekte ve katılmaya teşvik edebilmektedirler. Cybermobbing Alay, dalga geçme, taciz mobing çocuklar arasında da yeni bir fenomen değildir. Bilhassa sosyal ağlar mobingçilere başkalarını hedefli olarak taciz edebilecekleri resmi bir platform sunmaktadırlar. Aşağılayıcı ifadeler bir kez yayınlandıktan sonra genellikle hızla yayılırlar ve artık geri kaldırılmaları çok zordur. Anne ve babalar bu sebeple dikkatli olmalıdırlar ve ve çocuktaki olası değişikliklere karşı hassas tepki vermelidirler. Yetişmekte olanlar anne babalarıyla her an böylesi olaylar hakkında konuşabileceği ve destek görebileceği duygusuna sahip olmalıdırlar. Anne ve babalar çocuklarıyla bu konu hakkında konuşmak ve onların özgüvenlerini güçlendirmek suretiyle çocuklarını gerekli kritik mesafeyi korumaya ve kendi görüşünü oluşturmaya cesaretlendirirler. Sanal mobing ekstra konusu adresinde başkaca bilgiler sunmaktadır.

9 Der Medienratgeber für Familien ::: Seite 16 ::: SPIELREGELN Der Medienratgeber für Familien ::: Seite 17 ::: SPIELREGELN SÖZLÜK Bir bakışta önemli kavramlar Avatar Bir sembol veya çeşitli büyüklüklerde küçük bir figür (hareketli) olabilir ve örneğin kişisel bir resim yerine profil resmi olarak kullanılabilir. Chat Başkalarıyla tuşlar ve ekran üzerinden online sohbet etmek için web sitesi veya program. Genellikle çeşitli alt kanallara ayrılmaktadır, yani sanal odalar ve konu forumları. Chat kavramı görüşmenin kendisini de tanımlamaktadır. Bir chat deki belirli kurallara ve kullanım şekillerine Chatiquette denilmektedir. Cyberbullying Internet üzerinden ve cep telefonu yoluyla mobing, örneğin hakaret içeren mesajlar, utanç verici resimlerin yüklenmesi veya bir ya da daha çok kişiye karşı saldıran grupların kurulması veya arkalarında belirtilenden başka kişinin bulunduğu iftira edici sahte -profillerin oluşturulması suretiyle. Ignore/blok/ihbar fonksiyonu Başkalarını ignore etmeye, bloklamaya ve ihbar etmeye izin vermektedir. Bununla chat veya özel mesaj yoluyla bağlantı kurma teşebbüsleri önlenir. Instant Messenger Internet yoluyla gerçek zamanlı iletişim programı. Chat partnerleri bir bağlantı listesine kaydedilirler. Dosyaların ve Webcam-yayınlarının takası da yine mümkündür. Takma ad (kısaca: Nick) Bir chat e kaydolurken verilen takma isim. Her kullanıcı adı sadece bir kez verilebilir. Gülücükler Online-iletişimde az işaretle duygu ve kavramları anlatmak için sıkça gülücükler, kısaltmalar (örneğin *lol* İngilizce laughing out loud sesli gülmek) veya taklit sesler (örneğin *öpücük*) kullanılır. Spam yoluyla istenmedik reklam postası, chat veya ziyaretçi defterlerinde kısmen ücrete tabi veya çocuklar ve gençler için uygunsuz sunumlar. Destek Bir sayfanın iletisinin teknik soru ve sorunlarda yararlanılabilecek yardım arzı (genellikle veya telefon yoluyla).

10 Aileler için medya rehberi ::: Sayfa 18 ::: EBEVEYN SORULARI Der Medienratgeber für Familien ::: Seite 19 ::: SPIELREGELN Medya koçu Kristin Langer e 3 soru Sonunda 5 öneri Çocuğumun sosyal ağda ne yaşadığını bilmek istediğimde ne yapmalıyım? Bugün kimlerin on olduğu ve nelerin konu edildiği hakkında konuşun. Kendi yaşadıklarınızı da anlatın. Çocuğunuz ilginizin gerçek olduğunu anlarsa, kendisini açmayı tercih eder ve sorunlarda da size gelir. Arkasından casusluk yapmak veya doğrudan kontrol etmek sadece güvene zarar verir. Çocuğuma kişisel verileri nasıl kullanması gerektiğini anlatmak istediğimde ne yapmalıyım? Çocuğun daha ağa ilk adımlarında birlikte itinalı bir kullanma hakkında konuşulması önerilir. Kişisel verilerin kullanılmasında genel olarak geçerlidir: Daha azı çoktur! Veri koruma çocuklara önce anlamsız gelir: Hiç kimseyi ilgilendirmeyen kişisel şeylerin var olduğunu göstermek için görsel kıyaslardan yararlanın. Bu bağlamda kimse kamuya açık meydanlara özel resimler ve yazılar içeren plaketler asmaz, yabancı kişiler karşısında gizli şeyler konuşmaz veya rahat bırakılmak istediğinde kapıyı açık bırakmaz. Çocuğum ağda başkalarına hakaret ederse ne yapmalıyım? Adsız olmanın sözde koruyuculuğu bazı kişileri başkalarına karşı saygısızca davranmaya yönlendirir. Çocuklar internette de kuralların olduğunu ve her profilin arkasında duyguları olan gerçek insanların bulunduğunu öğrenmek zorundadırlar. Adil ve saygılı bir kullanmanın nasıl göründüğü konusunda çocuğunuza yaşam tarzınızla örnek olun. Başkaca ebeveyn soruları ve Öneriler Günlük durumlar için öneriler bulacağınız adres 1 2 Çocuğunuzla yaşına uygun olan ağlar hakkında konuşun ve bazı ağların neden çocuklara uygun olmadığını açıklayın. İhbarı birlikte gerçekleştirin. Olası riskleri de konuşun. Güvenlik ayarlarını düzenli olarak kontrol edin ve lüzumu halinde bunları uyarlayın. Çocuğunuza sadece online olarak tanıdığı yabancıları asla arkadaş listesine almamayı veya onunla buluşmamayı önerin. Çocuğunuzla kişisel verilerin önemi ve bunların internette yayınlanmaması veya yabancılara iletilmemesi gerektiği hakkında konuşun. Kulağınız çocuğunuzda olsun ve çocuğunuzun bir sosyal ağda ne yaşadığıyla ilgilenin. Çocuğunuz ilginizin gerçek olduğunu fark ederse, gelecekte yardıma ihtiyaç duyduğunda veya örneğin hoş olmayan yaşanmışlıklar sebebiyle sorunları olduğunda size yönelir. Şayet çocuğunuz sorunlu içeriklerle yüz yüze gelirse veya yabancılarca rahatsız edilirse, o zaman delilleri kayda alın ve ihbarda bulunun.

11 Bir SCHAU HIN! hizmeti Daha fazla bilgi ve sizin ve çocuklarınızın televizyon, oyunlar, internet, sosyal ağlar ve mobil cihazların kullanımında nasıl formda olacağınıza yönelik önerileri bulacağınız yer Download-alanında birçok önemli konuyla ilgili bütün SCHAU HIN!-bilgi-broşürleri ve medya rehberleri hizmetinizde: Basitçe tuşlayın rahatça ekrana bakın ve gerektiğinde tekrar kapatın. TV ve Film İnternet Oyunlar Mobil Cihazlar Sosyal ağlar SCHAU HIN!-danışma-hattımız iş günlerinde saat arasında hizmetinizde: 030/ Künye Yayınlayan: Proje bürosu SCHAU HIN! Çocuğunun medya ile ne yaptığına (bir bak) c/o WE DO communication GmbH GWA Chausseestraße 13, Berlin Tasarım, yazı işleri ve yapılandırma: WE DO communication GmbH GWA Sipariş etmek i Bilgi broşürleri ve Rehberler /service GIRIŞIM ÜYELERI