MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ SINIFLARIN DERS KAYITLARI VE EKLE-SİL İŞLEMLERİ HAKKINDA DUYURU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 1.-4. SINIFLARIN DERS KAYITLARI VE EKLE-SİL İŞLEMLERİ HAKKINDA DUYURU"

Transkript

1 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ SINIFLARIN DERS KAYITLARI VE EKLE-SİL İŞLEMLERİ HAKKINDA DUYURU Bu DUYURU, HAZIRLIK okuyacak öğrencilere yönelik DEĞİLDİR. Hazırlık programına tabi olan öğrenciler 1. sınıf DERSLERİNE KAYIT yap-ma-yacaklardır. Kayıt yenileme aşağıda belirtilen işlemlerden oluşmaktadır: 1) ESOGÜ Lisans Yönetmeliğine göre, her dönem başında ilan edilen kayıt tarihlerinde, ders kaydınızı kendiniz yapmak ve yenilemekle yükümlüsünüz. Kayıtlardaki ihmal ve yaptınız yanlışlıklardan öncelikle siz sorumlusunuz! Bu nedenle, kayıtlar başlamadan önce ilan ettiğimiz tüm duyurulardaki "açıklama" ve "talimat"ları, DİKKATLE okuyunuz. Anlamadığınız veya tereddüt ettiğiniz konularda, danışmanınıza danışınız. Facebook'da ESOGÜ Makine Mühendisliği Bölümü Öğrencileri isimli gurubumuzda da güncel duyurular ve sorularınıza toplu yanıtlar verilmektedir. Bu guruba henüz üye olmamış öğrencilerimizi, üye olmaya davet ediyoruz. İnternet ve benzeri platformlarda, yetkili olmayan kişiler tarafından yapılan açıklamalara güvenmeyiniz! EKLE-SİL haftasında şahsen kayıt yaptırmaya gele-me-yecekler, kayıt yapacak kişi adına NOTER TASDİKLİ VEKALETNAME düzenletmeleri gerekir; vekaletname olmaksızın Bölüm Kayıt Büromuza gelenlerin kayıtları yapılmayacaktır. 2) Derslere ÖN-KAYITLAR, tabi olduğunuz Mezuniyet Şablonuna göre 10 Eylül 2015 Perşembe günü 13: 00-23: 00 saatleri arasında, Perşembe günü kayıt yaptıramayanlar için 11 Eylül 2015 Cuma günü 08: 30-17: 30 saatleri arasında yapılacaktır. 3) öğretim yılı güz yarıyılı ders ön-kayıt prosedürü aşağıdaki adımlardan oluşmaktadır: Öğrenim ücreti ve katkı payı ödemesi: İkinci öğretim öğrencileri ve birinci öğretim öğrencilerinden normal öğrenim süresini aşan öğrencilerin ilgili yarıyılın katkı payını ödemeleri gerekmektedir. Ödemeler İŞ BANKASI şubelerinden, ATM lerden kartlı ödeme ve İnternet bankacılığından Üniversite Harç Ödeme Menüsü ile yapılabilir. Katkı payı ödemek zorunda olan öğrenciler 10 Eylül'den tarihinden önce Katkı Payını bankaya yatırmalıdır. Posta havalesi, EFT veya Banka havalesi ile ödemeler kabul edilmemektedir! Öğrenci numaranızı bankaya verdiğinizde yatacağı hesap ve tutarı banka kayıtlarında gözükmektedir.

2 Güz yarıyılında ödenmesi gereken katkı payı miktarı OGUBS'ye giriş yapılarak öğrenilebilir; bu kısımda belirtilen "katkı payını" ilgili banka hesabına yatırmalısınız. Katkı payları henüz sisteme işlenmemiş olup, 3 Eylül'den sonra sisteme girilecektir. Hem OGUBS'de hem de Banka kayıtlarında yatıracağınız meblağ görülecektir. ESOGÜ Önlisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliği nin 6. maddesine göre katkı payını ödeyemeyen öğrencilerin ders kaydı yapılmaz! Web üzerinden Öğrenci Bilgi Sistemi (OGUBS) ile ön kayıt yapılabilir; Katkı payını önceden yatırmış olmanız koşuluyla, 10 Eylül 2015 günü 13: 00-23: 00 veya 11 Eylül 2015 günü 08: 30-17: 30 saatleri arasında, OGUBS üzerinden üniversiteye gelmeden, bulunduğunuz yerden (http:// :7777/pls/osmangaziuniversitesibilgisistemi/asp.home) adresindeki Öğrenci Bilgi Sistemi bağlantısını kullanarak, ders seçiminizi (yani, derslere ÖNKAYIT) yapabilirsiniz. Bu belgenin sonunda, OGUBS'yi ilk kez kullanacak 1.ci sınıf öğrencileri için ek açıklamalar yapılmıştır! Web üzerinden (OGUBS ile) Ders seçiminizi yaptıktan sonra Danışman ONAY'ının alınması ŞART'tır; Danışmanlar, ders kaydınızı onaylarken, tabi olduğunuz Mezuniyet Şablonuna ve Lisans yönetmeliğin Madde 10. Ders Yükü ve Ders Kaydı ile Madde 19. Başarılı ve Başarısız Öğrenciler başlıklı maddelerine göre ders seçimi yapmış olmanıza dikkat etmektedir. Ders seçimi yapmakla, önkaydın tamamlandığı anlamına gelmez!!!!!! Danışman, sizin ön-kayıt yaptığınızı OGUBS üzerinden görecek ve kontrol edecektir; HATA YOKSA ön kaydınız ONAY'lanır HATA VARSA kaydınızdaki hata size bildirilerek RED edilecektir; Danışman, ön-kayıt hatasız gerçekleşene kadar ders seçiminize ONAY VERMEYE- CEKTİR! Bu nedenle, Danışmanınızın size yaptığı uyarıları dikkate alınız. Düzeltme yapmazsanız ve kaydınız RED statüsünde kalırsa, kendi hatanızdan dolayı GEÇ KAYIT ÜCRETİ yatırmak zorunda kalacaksınız. Ders Kayıt Formunun İmzalanarak Kayıt Bürosuna Teslimi. Bölüm Kayıt Bürosu'ndan şahsen alacağınız Ders Kayıt Formu'nu en geç EKLE-SİL süresi sonuna (17 EYLÜL Perşembe akşamı mesai sonuna) kadar imzalayarak (ve ayrıca danışmanınıza imzalatarak) Bölüm Kayıt Bürosu'na TESLİM etmeniz şarttır. Böylece kayıt işlemi tamamlanmış olur. EKLE-SİL işlemi, sadece Eylül 2015'de OGUBS üzerinden ön-kayıt yapan ve ONAY almak suretiyle veya bizzat Bölüm Kayıt Bürosuna gelerek kesin kayıt yapmış olan öğrencilere tanınan bir haktır. Bu sürede ders kaydı yap-ma-mış öğrencilerin, EKLE-SİL tarihleri içinde, ders kaydının yapılabilmesi için, Fakülte Yönetim Kurulu nun mazeretle ilgili "olumlu" kararı çıkması halinde, Üniversite

3 Yönetim Kurulunca belirlenen 50 TL Geç Kayıt ücretini İŞ BANKASI nolu hesabına yatırmanız şartıyla, ders kaydınız alınabilir. Aldığınız/Almadığınız/Almanız gereken dersleri, yani tâbi olduğunuz Mezuniyet Şablonununuzu (ders eşdeğerlikleri) ve OGUBS deki akademik başarı durumunuzu ANCAK kendi DANIŞMANINIZ görebilmektedir. İleride MAĞDUR duruma düşmemek için, Kayıt Bürosundan çıktısını alacağınız DERS KAYIT FORMU'nu MUTLAKA kendi DANIŞMAN'ınıza İMZALATMALISINIZ!.. Başka öğretim üye ve elemanlarından Ders Kayıt Formu'na imza istemeyiniz; çünkü Danışmanı olmayan öğrencinin formu imzalanmayacaktır! ÇOK ÖNEMLİ! Ön kaydı danışman tarafından OGUBS üzerinden ret edildiği için kaydı tamamlanmayan ve EKLE-SİL haftasında da danışman ONAY'ı ve ıslak imzalı Ders Kayıt Formu'nu almayan öğrencilerin yapmış oldukları ders seçimleri EKLE-SİL haftası sonunda OGUBS'den SİLİNECEK'tir. Yukarıdaki işlemlerden birini eksik yapan öğrencinin kaydı tamamlanmamış olacaktır. KAYITLAR İLE İLGİLİ DİĞER ÖNEMLİ HUSUSLAR 1) BİRİNCİ SINIFA BU YIL BAŞLAYAN ÖĞRENCİLER! Derslere OGUBS üzerinden ÖN KAYIT yapmak için aşağıdaki adımları izleyiniz. Bu öğretim yılı başında 1.ci sınıfa başlayan öğrenciler, OGUBS web sayfasını kullanarak KULLANICI (öğrenci numarası), PAROLA (ilk kullanım için Baba adı, ilk girişten sonra parolanızı değiştiriniz) giriniz. Açılan sayfanın en üstündeki satırda gözüken, aşağıda verilen menüdeki Parola bağlantısını kullanarak parolanızı değiştiriniz. Üniversiteye ilk kaydınızı yaptırdığınızda kişisel Özlük bilgileriniz girmemişseniz, belgesinde açıklandığı gibi, menüdeki Özlük bağlantısını kullanarak bu eksikleri tamamlayınız. Aşağıdaki menüden, Akademik bağlantısından kayıt günü aktif olan Kayıt bağlantısı ile Kayıt günü aktif hale gelen, kayıt sayfası görüntüsü aşağıda verilmiş olup, dikkat etmeniz gereken önemli yerleri işaretlenmiştir.

4 .. Bölüm Öğretim yer aldığı seçenekten 1.sınıfta açılan derslerinizi (Bölüm web sayfamızda bulunan 2015 MEZUNİYET ŞABLONU bağlantısı 1.ci yarıyılda açılan tüm dersleri (ders kodlarına dikkat ederek) seçiniz. GÜZ YARILIYILINDA AÇILAN DERSLER altındaki dersleri seçip Önkayıt'a Ekle butonu ile alt pencereye aktaracaksınız. Yanlış tercihlerinizi Önkayıt'tan Sil butonu ile kaldırabilirsiniz. En sonunda sayfanın en altında Kaydet butonuna tıklayarak seçiminizi sisteme göndermiş olacaksınız. Normal öğretim İkinci Öğretim Dersleri seçtikten sonra, danışman ONAY'ını bekleyiniz. Danışmanınız, kayıt yaptığınız anda meşgul olabilir; belki 1-2 saat sonra kaydınızı inceleme olanağı bulabilir. Danışman ONAY vermez ise, Danışman uyarıları doğrultusunda düzeltme yapınız. Ön-kayıt onayını web'den sıklıkla kontrol ederek, kaydınızın ONAY 'landığından emin olunuz. Derslere Danışman ONAY'ı alamazsanız kaydınız TAMAMLANMAZ!

5 2) ÖN VE KESİN KAYITTA ÇOK DİKKATLİ OLMALISINIZ! DERS seçimi yaparken MEZUNİYET ŞABLON'unuzda Sınıf/Yarıyıl a ait uygun dersleri almalısınız. Aynı isimle birden fazla ders olabilmektedir. Bu durumda, dersin 1518 ile başlayan koduna ÇOK DİKKAT ediniz. BU SORUMLULUK ÖNCELİKLE SİZE AİTTİR! Bölümünde halen 5-farklı MEZUNİYET ŞABLONU bulunmaktadır: 1.ci sınıfa (1) 2007 ve öncesi, (2) 2008 de, (3) 'da, (4) 2011 ve sonrası, ve (5) 2015'de başlayan öğrenciler. (Bazı mezuniyet şablonları ayrıca web sayfamızda detaylandırılmıştır.) MEZUNİYET ŞABLON'unuz, üniversiteye kayıt yaptırdığınız yıl DEĞİL, 1.ci sınıfa başladığınız YIL'dır. Her yarıyıl, yukarıdaki bahsedilen Mezuniyet Şablonlarına ait tüm dersler açılmaktadır ve bu dersler AÇILAN AKTİF DERSLER gurubu içinde gözükür. Ancak bu derslerin tümünden sorumlu değilsiniz! Aldığınız derslerin, ALMAK VE BAŞARMAK zorunda olduğunuz derslerden olup olmadığını, OGUBS deki üstte yer alan menüden Mezuniyet bağlantısından da kontrol edebilirsiniz. Üstteki menüde yer alan "Mezuniyet" bağlantısına tıkladığınızda aşağıdaki kısmi görüntüsü verilen sayfa açılır: Bu sayfada, henüz alınmayan dersler (ders gurupları) KIRMIZI zemin üzerinde, alıp da BAŞARILAN dersler YEŞİL zemin üzerinde belirtilir. Mezuniyet Şablonlarına OGUBS den Bölüm/Ders bağlantısından MAKİNE MÜHENDİS- LİĞİ (ve/veya İKİNCİ ÖĞRETİM) bağlantısıyla açılan sayfadan ulaşılabilmektedir. Yukarıda kısmi görüntüsü verilen sayfada yer alan, Mezuniyet Değerlendirme Bilgileri için tıklayınız bağlantısı ile erişeceğiniz sayfada, aşağıda görülen, açılır-menüden tabi olduğunuz Mezuniyet şablonunu seçebilirsiniz. Yaptığınız seçime göre, her yarıyılda almanız gereken derslerin listesi (her dersin gurubu ve eşdeğerleri menünün alt kısımlarında yer almaktadır) gözükecektir.

6 3) Bölüm öğrencilerimiz öncelikle 1518xx kodu ile başlayan dersleri almak zorundadır. Ders çakışması yaşanması halinde, dersi NORMAL öğrenimler İKİNCİ öğrenimden veya İKİNCİ öğrenimler BİRİNCİ öğrenimden ders alabilirler. Bu durumda da, halen ÇAKIŞMA oluşuyorsa, dersin (varsa) diğer bölümlerdeki EŞDEĞER ini alabilirler. Ders Çakışması halinde DIŞ BÖLÜM'lerden ders almak durumnda kalırsanız, İNGİLİZCE dilinde açılan dersin yerine yine İNGİLİZCE dilinde açılmış olan bir dersi alabilirsiniz. 4) Daha önce alıp BAŞARISIZ olduğunuz dersi TEKRAR alırken, ders seçiminde (aynı kodlu ve zorunlu dersler olsa dahi) bu dersi kayıt sayfasında YERİNE kontrol kutusunu işaretleyerek, HANGİ DERSİN YERİNE aldığınızı belirtiniz. 5) SON SINIF SEÇMELİ DERSLERİ. 7. yarıyılda kontenjana bağlı olarak açılan TEKNİK SEÇMELİ (I) ve TASARIM SEÇMELİ (I) dersleri için belirtilen süre içinde DYS üzerinden TERCİH FORMU'nu doldurmalısınız. GNO ve kontenjan göz önüne alınarak derslere atama yapılacak olup, açılacak seçmeli dersler web sayfamızda ilan edilecek ve bu derslere KAYDINIZ EKLE-SİL haftasında ders EKLEME şeklinde yapılacaktır, (Bu konuda ek açıklamalar verilmiştir). Teknik Seçmeli (I), Tasarım Seçmeli (I) ve Mühendislik Araştırmaları derslerinden birini, eğitim-öğretim döneminde veya 2015 Yaz okulunda alıp da BAŞARISIZ olanlar da DYS üzerinden TERCİH FORMU'nu dolduracaktır. Seçmeli guruplardaki derslerden birinden başarısız olanlar, BAŞARISIZ olduğu dersi otomatik olarak, alamayacaktır. Aynı seçmeli ders gurubundan bir başka dersi, EKLE-SİL tarihlerinde AÇIKLAMA (4)'deki belirtildiği şekilde YERINE işlemi ile derse kaydı tamamlanacaktır ve öncesi Mezuniyet Şablonlarında HİDROLİK MAKİNALAR dersi son sınıf ZORUNLU dersleri arasındadır. Bu dersi ALMAK zorunda olanlar ayrıca e-posta ile durumlarını bildirsin. Bu durumdaki öğrencilerin, mezuniyet şablonu kontrol edildikten sonra, GNO'suna bakılmaksızın HİDROLİK MAKİNALAR dersine yerleştirilecektir. 6) MÜHENDİSLİK ÇÖZÜMLEMELERİ. Son sınıf öğrencileri, MÜH. ÇÖZ. isimli Bitirme Projesi dersi için Teknik ve Tasarım Seçmeli derslerinde olduğu gibi, belirtilen süre içinde DYS üzerinden TERCİH FORMU'nu doldurarak, tercih yapmış olması gerekir. Tez danışmanı ataması sonuçları EKLE-SİL haftasından önce Bölüm Web sayfamızdan ilan edilecektir. Müh. Çöz ders kaydı da EKLE-SİL haftasında ilan edilen DANIŞMAN atamasına göre yapılacaktır. Daha sonra DANIŞMAN değişikliği yapılmayacaktır.

7 SON SINIF ÖĞRENCİLERİNİN DİKKATİNE!... Müh. Çöz., Teknik ve Tasarım Seçmeli (I) dersleri için belirtilen süre içinde TERCİH FORMU doldurmayanların bu derslere atanması ve kaydı yapılmayacaktır!!! 7) MÜH. ÇÖZ ve SEÇMELİ DERSLERDE DEĞİŞİKLİK YAPMA VEYA SİLME. Son sınıfta açılan AÇIKLAMA (5) ve (6)'da belirtilen Müh. Çöz., Seçmeli dersler, kontenjan ve GNO'na göre yapılmasından dolayı (sıralama ve sınıfların değişmesi durumu söz konusu olabileceği için) bu derslerden KAYIT SİLME işlemi KESİNLİKLE yapılamayacaktır! 8) TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ (TBTK) dersini almak zorunda olan ve almayan veya alıp da BAŞARISIZ olan 2011 ve öncesi Mezuniyet Şablonlarına tabi öğrenciler; bu dersi almak ve başarmak zorundadır. Enformatik bölümü her eğitim-öğretim yılı başında MUAFİYET sınavı uygulamaktadır. Bu yıl da MUAFİYET sınavı 9 EYLÜL Çarşamba Günü, Saat 14: 00 'de yapılacaktır. Bu sınava dersi HİÇ ALMAMIŞ veya alıp da BAŞARISIZ olanlar da girebilir. Muafiyet sınavına girmek için, sınav tarihinden önce, üzerinden başvuru yapabilirsiniz. TBTK dersinden başarılı olabilecek düzeyde olan öğrencilerimizi, dönem içinde dersi almasına gerek kalmaması için, Muafiyet sınavına girmeye TEŞVİK ediyoruz. 9) SOSYAL SEÇMELİ (I) dersini kendi mezuniyet şablonu gereği, HİÇ ALMAMIŞ veya alıp da BAŞARISIZ olan, normal normal öğretim öğrencileri kodlu, ikinci öğretim öğrencileri kodlu FOTOĞRAFÇILIK (I) dersini almak ZORUNDA'dır. 10) Önceki Mezuniyet Şablolarında bulunan aşağıdaki tabloda verilen dersler ile Sosyal Seçmeli (IV) ders gurubu yeni 2015 Mezuniyet Şablonundaki ders gurupları işe eşdeğer yapılmıştır. Aşağıdaki dersleri alacak öğrenciler bu hususa özellikle dikkat etmelidir! Kodu Önceki Şablondaki Dersler Kodu Yerine Alınacak Eşdeğer Dersler Çevre ve İş Güvenliği Sektörde İş Sağlığı ve Güvenliği xxx Non-Technical Elective Ders Read.&Speak. in Foreign Lang xxx Gurubu'ndan 1 ders alınmalıdır xxx xxx Sosyal Seçmeli (IV) Teknik-Olmayan Seçmeli (II) xxx xxx 11) YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER. Yabancı uyruklu öğrenciler Türk Dili (I) dersi yerine Elektrik-Elektronik Müh. Bölümünde açılan Türk Dili (I) Özel dersine kayıt olmalıdırlar.yabancı uyruklu öğrencilerin Seminer (I) dersini ayrıca eklemeleri gerekmektedir. 12) YATAY VE DİKEY GEÇİŞ ÖĞRENCİLERİ. Yatay veya Dikey Geçiş ile Bölümümüze yerleştirilen öğrencilerin geldikleri üniversitede aldıkları dersler; bu derslerdeki başarıları göz önüne alınarak, Bölümümüzde almaları gereken dersler (yani, İntibak Programı) bir Komisyon tarafından belirlenir ve OGUBS'ye işlenir. Almanız gereken dersler OGUBS'de Mezuniyet bağlantısıyla görülebilmektedir. Her öğrencinin geldiği üniversitede aldığı dersler ile içerikleri, bu derslerdeki başarı durumları farklı olduğu için, her öğrencinin İNTİBAK PROGRAMI da farklıdır! İntibak Programın bir kopyası, eğitim-öğretim yılı başında öğrencilere verilir. Dolayısıyla, İNTİBAK PROGRAMI'nıza uygun şekilde ders almakla yükümlüsünüz.

8 İNTİBAK YAPTIRAN ÖĞRENCİLERİN (Dikey ve Yatay Geçişler) ders seçimlerinde yaptıkları hatalardan kendileri sorumludur. İNTİBAK PROGRAMI size 1 kez verilir, bu çizelgeyi kaybetmeyiniz. 13) Farkında olmadan sorumlu olmadığınız, yani mezuniyet şablonunuzda yer almayan veya eşdeğer olmayan, bir dersi aldığınızda, DERS KAYIT FORMU'nda, aşağıda görüldüğü gibi, dersin yanına MD=Mez-Değ'de olmayan ders var! şeklinde bir not düşülür. MD (Mezuniyet Değerlendirmesine Katılmayan) dersi, "almak ve başarmak" zorunda olmadığınız bir derstir. Bu konuda DANIŞMAN'ınıza danışın ve durumu düzelttiriniz!!! 14) Kayıtlardan sonra DERS YOKLAMA LİSTE'lerinde ismi çıkmayan öğrenciler, SINAVLARA ALINMAZLAR!!! Bu durum, kaydınızda bir soruna işaret ediyor olabilir?!? Yoklama (imza) listelerinde ismi çıkmayan öğrencilerin, öncelikle dersin öğretim elemanı ile görüşmeleri, problem giderilemiyorsa, Dekanlık makamına başvurulmalıdır. HEPİNİZE BAŞARILI VE VERİMLİ BİR ÖĞRETİM YILI DİLERİM. MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM BAŞKANLIĞI