Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi E-Hizmet Sitesi (ehizmet.tekirdag.bel.tr) İş Başvurusu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi E-Hizmet Sitesi (ehizmet.tekirdag.bel.tr) İş Başvurusu"

Transkript

1 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi E-Hizmet Sitesi (ehizmet.tekirdag.bel.tr) 1 - Sisteme Giriş İş Başvurusu Bu kılavuzda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine e-hizmet üzerinden nasıl iş başvurusunda bulunulacağı anlatılacaktır. Bu işlemi gerçekleştirmek için E-hizmet servisine önceden kayıt olunması gerekmektedir. Sisteme kayıt olunmadıysa Sisteme Giriş Kılavuzunu takip ederek sisteme kayıt olabilirsiniz. E-Hizmet sitesinde oturum açtıktan sonra karşımıza Resim 1 deki ekran gelecektir. Resim 1 - Oturum Ekranı Oturum ekranının solunda yer alan menünün yardımıyla aşağıdaki listede belirtilen ekranlara ulaşılabilir ve ilgili işlemler gerçekleştirilebilir:

2 a. İlan-Reklam Beyan Kaydı: Bu özellik İlan-Reklam Kullanım Kılavuzunda anlatılmıştır. b. İlan-Reklam Beyan Listesi: Bu özellik İlan-Reklam Kullanım Kılavuzunda anlatılmıştır. c. Gerçek Kişi Bilgi Edinme Başvurusu: Bu özellik Bilgi Edinme Başvurusu Kullanım Kılavuzunda anlatılmıştır. d. Tüzel Kişi Bilgi Edinme Başvurusu: Bu özellik Bilgi Edinme Başvurusu Kullanım Kılavuzunda anlatılmıştır. e. Bilgi Edinme Başvuru Sorgulama: Bu özellik Bilgi Edinme Başvurusu Kullanım Kılavuzunda anlatılmıştır. f. Özgeçmiş: Belediyemize iş başvurusunda bulunabileceğimiz sayfa bağlantı. g. Kişisel Bilgileri Düzenle: Bu özellik Sisteme Giriş Kılavuzunda anlatılmıştır. h. Parola Güncelleme: Bu özellik Sisteme Giriş Kullanım Kılavuzunda anlatılmıştır. i. Oturumu Kapat: Bu özellik Sisteme Giriş Kullanım Kılavuzunda anlatılmıştır. 2 İş Başvurusu Menüde yer alan Özgeçmiş bağlantısına tıklanarak Resim 2 de gösterilen Özgeçmiş Listesi Ekranına ulaşıyoruz. Bu ekranda oluşturduğunuz özgeçmişlerinizin listesini göreceksiniz. Herhangi bir özgeçmiş oluşturulmadıysa bu liste boş gözükecektir. Resim 2 - Özgeçmiş Listesi Ekranı

3 Yeni bir özgeçmiş oluşturmak için Yeni Özgeçmiş Oluştur bağlantısına tıklıyoruz ve Resim 3 te gösterilen Yeni Özgeçmiş Oluşturma Ekranına ulaşıyoruz. Resim 3 - Yeni Özgeçmiş Oluşturma Ekranına Bu sayfa gösterilen ve aşağıdaki listede açıklanan alanları eksiksiz olarak doldurup Oluştur bağlantısına tıklıyoruz ve Resim 4 te gösterilen Özgeçmiş Hazırlama Ekranına ulaşıyoruz. a. Özgeçmiş Adı: Oluşturduğunuz özgeçmişin adıdır. b. Onaylama Kutucuğu: Özgeçmişimde vereceğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyorum ve bu bilgilere göre bir işe yerleştirilmemi talep ediyorum. sözünü onaylamak için onay kutucuğunu işaretlemek gerekmektedir. Eğer bu sözü onaylamıyorsanız özgeçmiş oluşturma işlemine devam edemezsiniz.

4 Resim 4 - Özgeçmiş Hazırlama Ekranı

5 Bu sayfadaki işlemler sekiz alt konuya ayrılmaktadır. Bunlar aşağıda listelenmektedir. a. Fotoğraf Yükleme Alanı: b. Kişisel Bilgiler Alanı: c. İş Deneyimi Alanı: d. Eğitim Bilgileri Alanı: e. Yabancı Dil Bilgisi Alanı: f. Referans Alanı g. Ek Bilgi Alanı: h. PDF Formatında Özgeçmiş Ekleme Alanı: a. Fotoğraf Yükleme Alanı: Bu alan sayfamızın en üst kısmında yer almaktadır. Bu alanda fotoğraf yükleme ve görüntüleme işlemi yapılmaktadır. Fotoğraf yüklemek için Dosya Seç butonuna basıp açılan pencereden dosyamızı seçiyoruz. Seçtiğimiz fotoğraf en fazla 4 megabayt boyutunda ve jpg formatında olmalıdır. Belirtilen özelikleri taşımayan fotoğraf sisteme yüklenmeyecektir. b. Kişisel Bilgi Alanı: Bu alanda sizinle ilgili kişisel bilgiler istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz doldurup Kişisel Bilgileri Kaydet butonuna basarak kişisel bilgilerinizi özgeçmişinize ekleyebilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi özgeçmişe eklemezseniz özgeçmişiniz sistem tarafından listelenmeyecektir. Sizden istenilen kişisel bilgiler aşağıdaki gibidir. b.1. Cinsiyet: Kadın veya Erkek seçeneklerinden biri seçilmelidir. b.2. Medeni Durum: Evli veya Bekâr seçeneklerinden biri seçilmelidir. b.3. Doğum Tarihi: Doğum tarihiniz seçilmelidir. b.4. Doğum Yeri: Doğum yeriniz Türkiye Cumhuriyeti yse hangi ilde doğulmuşsa o il eğer doğum yeriniz başka bir ülkeyse o ülke seçilmelidir. b.5. Meslek: Mesleğiniz seçilmelidir. b.6. Eğitim Durumu: Okur- Yazar, İlkokul, Ortaokul, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora seçeneklerinden biri seçilmelidir. b.7. Engel Durumu: Herhangi bir engeliniz varsa var seçilmelidir. b.8. Askerlik Durumu: Yapıldı, Muaf, veya Tecilli seçeneklerinden biri seçilmelidir. Kadın adaylar tarafından boş bırakmalıdır. b.9. Sürücü Belgesi: Sürücü belgelerinden biri seçilmelidir. b.10. Sigara Kullanma Durumu: Sigara kullanıyorsanız Kullanıyorum seçeneği seçilmelidir. c. İş Deneyimi Alanı: Bu alanda kişinin daha önceden çalıştığı yerleri listelendiği yerdir. Yeni bir iş deneyimi eklenmesi için bu alanda bulunan İş Deneyimi bağlantısına tıklıyoruz ve Resim 5 te gösterilen İş Deneyimi Ekleme Ekranına ulaşıyoruz.

6 Resim 5 - İş Deneyimi Ekleme Ekranı İş deneyimi eklemek için aşağıdaki listede belirtilen bilgilerin eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması gerekmektedir. c.1. Firma Adı: Çalıştığınız yerin adı yazılmalıdır. c.2. Firma Sektör: Çalıştığınız yerin faaliyet gösterdiği iş sektörü seçilmelidir. c.3. Pozisyon: İşteki pozisyonu yazılmalıdır. c.4. Çalışma Şekli: Dönemsel / Proje Bazlı, Gönüllü, Serbest, Stajyer, Tam Zamanlı veya Yarı Zamanlı / Part Time seçeneklerinden biri seçilmelidir. c.5. İşe Başlama Tarihi: İşe başlama tarihi seçilmelidir. c.6. İşten Ayrılma Tarihi: İşten ayrılma tarihi seçilmelidir. Eğer işte çalışmaya devam ediliyorsa boş bırakılmalıdır. Bilgilerin ilgili kutucuklara girilmesinin ardından Kaydet tuşuna basılarak iş deneyimi kaydı tamamlanır. Kaydet tuşuna bastıktan sonra Özgeçmiş Hazırlama Ekranına geri dönülecektir. İş deneyimini silmek veya düzenlemek için iş deneyimi alanında iş deneyimi listesinde ilgili iş deneyiminin karşısındaki sil veya düzenle bağlantılarına tıklayarak bu işlemler yapılabilir. d. Eğitim Bilgileri Alanı: Bu alan kişinin eğitim geçmişinin listelendiği yerdir. İki tip eğitim bilgisi girişi yapılabilmektedir. Bunlar lise ve üniversite bilgisidir. Lise bilgisi eklemek için Lise Bilgisi Ekle bağlantısına tıklıyoruz ve Resim 6 da gösterilen Lise Bilgisi Ekleme Ekranına ulaşıyoruz.

7 Resim 6 - Lise Bilgisi Ekleme Ekranı Lise Bilgisi eklemek için aşağıdaki listede belirtilen bilgilerin eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması gerekmektedir. d.1. Okul Adı: Mezun olunan lisenin adı yazılmalıdır. d.2. Okul Türü: Mezun olunan lisenin tipi seçilmelidir. d.3. Bölümü: Lisede okunulan bölüm seçilmelidir. d.4. Eğitim Dili: Eğitim gördüğünüz dil seçilmelidir. d.5. Bitiş Tarihi: Liseden mezun olma tarihinizin yılı ve ayı seçilmelidir. d.6. Diploma Not Sistemi: 4 luk, 5 lik, 10 luk veya 100 luk not sistemlerinden biri seçilmelidir. d.7. Diploma Notu: Diploma notunuz yazılmalıdır. Küsurat noktayla ayrılmalıdır. Bilgilerin ilgili kutucuklara girilmesinin ardından Kaydet tuşuna basılarak Lise bilgisi kaydı tamamlanır. Kaydet tuşuna bastıktan sonra Özgeçmiş Hazırlama Ekranına geri dönülecektir. Üniversite bilgisi eklemek için Üniversite Bilgisi Ekle bağlantısına tıklıyoruz ve Resim 7 da gösterilen Üniversite Bilgisi Ekleme Ekranına Ulaşıyoruz.

8 Resim 7 - Üniversite Bilgisi Ekleme Ekranı Üniversite Bilgisi eklemek için aşağıdaki listede belirtilen bilgilerin eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması gerekmektedir. e.1. Eğitim Seviyesi: Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora seçeneklerinden biri seçilmelidir. e.2. Öğretim Tipi: Örgün Öğretim, İkinci Öğretim, Açık Öğretim veya Uzaktan Öğretim seçeneklerinden biri seçilmelidir. e.3. Öğrenim Dili: Eğitim gördüğünüz dil seçilmelidir. e.4. Üniversite: Eğitim gördüğünüz üniversite seçilmelidir. e.5. Bölüm: Eğitim gördüğünüz bölüm seçilmelidir. e.6. Başlangıç Tarihi: Üniversiteye başlama tarihinin yılı ve ayı seçilmelidir. e.7. Bitiş Tarihi: Üniversiteyi bitirme tarihinin yılı ve ayı seçilmelidir. Mezun durumda değilseniz boş bırakınız. e.8. Diploma Not Sistemi: 4 luk, 5 lik, 10 luk veya 100 luk not sistemlerinden biri seçilmelidir. Mezun durumda değilseniz boş bırakınız. e.9. Diploma Notu: Diploma notunuz yazılmalıdır. Küsurat noktayla ayrılmalıdır. Mezun durumda değilseniz boş bırakınız. Bilgilerin ilgili kutucuklara girilmesinin ardından Kaydet tuşuna basılarak üniversite bilgisi kaydı tamamlanır. Kaydet tuşuna bastıktan sonra Özgeçmiş Hazırlama Ekranına geri dönülecektir. Eğitim bilgisini silmek veya düzenlemek için eğitim bilgisini alanında eğitim listesinde ilgili eğitim bilgisi karşısındaki sil veya düzenle bağlantılarına tıklayarak bu işlemler yapılabilir.

9 e. Yabancı Dil Bilgisi Alanı: Bu alanda kişinin bildiği yabancı dilleri listelendiği yerdir. Yeni yabancı dil bilgisi eklenmesi için bu alanda bulunan Yabancı Dil Bilgisi Ekle bağlantısına tıklıyoruz ve Resim 8 te gösterilen İş Deneyimi Ekleme Ekranına ulaşıyoruz. Resim 8 Yabancı Dil Bilgisi Ekleme Ekranı Yabancı dil bilgisi eklemek için aşağıdaki listede belirtilen bilgilerin eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması gerekmektedir. e.1. Yabancı Dil: Eklemek istediğiniz dil seçilmelidir. e.2. Dil Seviyesi: Başlangıç, Temel, Orta, İyi veya İleri seçeneklerinden biri seçilmelidir. e.3. Öğrenildiği Yer: Okul, Kurs, Kişisel veya Anadil seçeneklerinden biri seçilmelidir. Bilgilerin ilgili kutucuklara girilmesinin ardından Kaydet tuşuna basılarak yabancı dil bilgisi kaydı tamamlanır. Kaydet tuşuna bastıktan sonra Özgeçmiş Hazırlama Ekranına geri dönülecektir. Yabancı dil bilgisini silmek veya düzenlemek için yabancı dil bilgisini alanında yabancı dil listesinde ilgili yabancı dil bilgisi karşısındaki sil veya düzenle bağlantılarına tıklayarak bu işlemler yapılabilir. f. Referans Alanı: Bu alanda kişinin referanslarını listelendiği yerdir. Yeni bir referans eklenmesi için bu alanda bulunan Referans Ekle bağlantısına tıklıyoruz ve Resim 8 te gösterilen Referans Ekleme Ekranına ulaşıyoruz.

10 Resim 9 Referans Ekleme Ekranı f.1. Referans Tip: İş Hayatıyla İlgili Ref., Akademik Ref., Aile Bireylerinden Ref., Kamu Çalışanlarından Ref. veya Sosyal Faaliyetlerinizle İlgili Ref. Seçeneklerinden biri seçilmelidir. f.2. Referansın Adı/Soyadı: Referansın adı ve soyadı yazılmalıdır. f.3. Telefon(): Referansın telefon numarası yazılmalıdır. f.4. E-posta: Referansın e-posta adresi yazılmalıdır f.5. Çalıştığı Yerin Adı: Referansın çalıştığı yerin adı yazılmalıdır. f.6. Çalıştığı Yerdeki Pozisyonu: Referansın çalıştığı yerdeki iş pozisyonu yazılmalıdır. Bilgilerin ilgili kutucuklara girilmesinin ardından Kaydet tuşuna basılarak referans kaydı tamamlanır. Kaydet tuşuna bastıktan sonra Özgeçmiş Hazırlama Ekranına geri dönülecektir.

11 Referans bilgisini silmek veya düzenlemek için referans alanında referans listesinde ilgili referans karşısındaki sil veya düzenle bağlantılarına tıklayarak bu işlemler yapılabilir. g. Ek Bilgi Alanı: Bu alan kişinin özgeçmişine diğer alanlarda yazılamayan Burslar, Projeler, Yetkinlikler ve Sosyal Faaliyetler gibi bilgilerin yazıldığı yerdir. h. PDF Formatında Özgeçmiş Ekleme Alanı: Bu alan daha önceden oluşturduğunuz pdf formatındaki özgeçmişinizi sisteme eklemek için vardır. Yeni bir özgeçmiş eklemek için Dosya Seç butonuna basarak eklemek istediğiniz pdf dosyasını seçilmesi ve daha sonra PDF Ekle butonuna basılması gerekmektedir. Yüklemiş olduğunuz pdf i silmek içim Pdf Sil butonuna tıklamanız gerekmektedir. 3 Özgeçmiş Önizleme ve Silme Yüklemiş olduğunuz özgeçmişin, sistemi kullanan belediye personeli tarafından nasıl görüleceğini görmek için Resim 2 de gösterilen Özgeçmiş Listesi Ekranından ilgili özgeçmişin karşısındaki Önizle bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz özgeçmişinizi silmek isterseniz Resim 2 de gösterilen Özgeçmiş Listesi Ekranından ilgili özgeçmişin karşısındaki Sil bağlantısına tıklayarak özgeçmişinizi silebilirsiniz.