ZKSOFTWARE THE ADVANCED BIOMETRIC SOLUTIONS. GENEL OLARAK KART KAYDI ve ŞİFRE KAYDI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ZKSOFTWARE THE ADVANCED BIOMETRIC SOLUTIONS. GENEL OLARAK KART KAYDI ve ŞİFRE KAYDI"

Transkript

1 ZKSOFTWARE THE ADVANCED BIOMETRIC SOLUTIONS GENEL OLARAK KART KAYDI ve ŞİFRE KAYDI Kart ve Şifre Kayıt Menüsünü Tanıma Öncelikle cihazın üzerindeki menü tuşuna basılır.şekil 1.1 de ekran belirir.[ok] Tuşuna bastığımızda Şekil 1.2 deki ekran gelir. Normal kullanıcı kaydı yapılacaksa Kullanıcı Kaydı seçeneği, İdareci kaydı yapmak için İdare Kaydı seçeneği.mevcut kaydı silmek için ise Sil seçeneğine ilerleyip [OK] tuşuna basılır. Menü Kullanıcı yönet Opsiyon Sis bilgisi Kullanıcı yönet Kullanıcı kaydı İdare kaydı Sil (şekil 1.1) (şekil 1.2) A. 1. Kullanıcı RFID Kart Kaydı Şekil 1.2 deki ekrandan sonra [OK] tuşuna bastığımızda RFID Kart Kaydı, Şifre Kaydı ve RFID & Şifre Kaydı (şekil 2.1) olarak 3(üç) seçenekler çıkacaktır. [OK] e basılırsa bize Yeni Kayıt adı altında açılan ekran çıkacaktır (şekil 2.2). Yeni kayıt yapılacağı için [OK] tuşuna basılır. Şimdi bizden kartı kaydedeceğimiz kullanıcıya ait ID numarası girmemizi isteyecektir (şekil 2.3). Tuş takımından 1 den e kadar olan ID numaralarından birisi ekrana yazılır ardından [OK] tuşuna basılır. Örnek olarak biz i girelim. Artık ekranda çıkan yönergeler takip edilir (şekil 2.4). Tanıtmak istediğimiz kartı cihaza okuttuktan sonra [OK] tuşuna basılır. Daha sonra ekranda Yeni Kayıt Devam (şekil 2.5) adı altında seçenek çıkacaktır [OK] denirse yeni bir kişinin kart kaydını isteyecektir(şekil 2.6). ESC(çık) denirse başka bir kartı kaydetmemizi isteyecektir. (şekil 2.7 ve 2.8).Duruma göre iki seçenekten birisi seçilir. Kulla kaydı Kart Kaydı Yeni kayıt Yeni kayıt RFID kaydı Yeni kayıt? C Şifre kaydı Kulla ID Kart Göster RFID & Şifre ESC OK ESC OK ESC/çık Şekil 2.1 Şekil 2.2 Şekil 2.3 Şekil 2.4 Yeni kayıt Yeni kayıt Kaydı sakla Kaydı sakla Devam? C Kulla ID Kart Değiştir. ESC OK(Skl) ESC OK ESC OK ESC/ çık Şekil 2.5 Şekil 2.6 Şekil 2.7 Şekil 2.8 Bu işlemlerden sonra kart kaydı gerçekleştirilmiştir.

2 1 A. 2. İdare Kart Kaydı İdare kaydına da kullanıcı kaydına girdiğimiz ekrandan erişilir(şekil 3,1). İdare kaydı na yön tuşlarıyla ilerleyip [OK] tuşuna basınız. Yine karşımıza çıkan ekrandan RFID, şifre ve RFID & şifre seçenekleri olan ekran çıkacaktır (bkz sayfa1, şekil 2.1). Bu 3(üç) seçenekten RFID ye yön tuşlarıyla ilerleyip [OK] tuşuna basınız. Ekrana (şekil 3.2) gelen ekranda Süpervizör, Kayıtlı ve İdare seçeneklerinden yön tuşlarıyla İdare seçeneğine ilerleyin (şekil 3.3) ve [OK] tuşuna basınız. [OK] tuşuna bastığımızda Kullanıcı kaydında olduğu gibi ID numarası girmemizi isteyecektir (bkz sayfa 1,şekil 2.3). Bu işlemden sonra ki aşamalar Kullanıcı Kaydı nda olduğu gibidir. Kull yönet Kull kaydı İdare onaylandı İdare onaylandı İdare kaydı Süpervizör İdare Sil ESC OK ESC OK Şekil 3.1 Şekil 3.2 Şekil 3.3 A. 3. Mevcut Kartı Silme Mevcut Kartı silmek için Kullanıcı Yönet seçeneğinden yön tuşlarıyla Sil e ilerleyip (şekil 4.1), [OK] tuşuna basınız. Sil seçeneğine bastığımızda bize sileceğimiz kişinin ID numarasını isteyecektir (şekil 4.2). Tuş takımından sileceğimiz kişinin ID numarasını girip [OK] tuşuna basınız. [OK] tuşuna bastığımızda ardı ardına onaylamamızı isteyecektir (şekil 4.3 ve 4.4), [OK] tuşuna bastığımızda bizden sildiğimiz kişinin varsa şifresini de silmemizi isteyecektir (şekil 4.5), onayları doğrulamak için tekrar [OK] tuşuna basınız. Başka kayıt eğer tekrar Kullanıcı Yönet ekranına geri dönecektir. Çıkmak için ana ekrana gelene kadar ESC ye basınız. Kayıtlı kişinin parmak izi silinmiş olacaktır. Kull yönet Sil Kartı sil Kull. Sil Kull kaydı C İdare kaydı Kull ID Sil ESC OK ESC OK ESC OK Şekil 4.1 Şekil 4.2 Şekil 4.3 Şekil 4.4 Şifreyi Sil P ESC OK Şekil 4.5

3 2 B. 1. Kullanıcı Şifre Tanımlama Kullanıcı ve idare şifresine de aynı kartı tanıttığımız menü ekranından erişebiliriz (bkz sayfa 1, şekil 2.1). Ekrandaki Şifre kısmına yön tuşlarıyla ilerleyin ve [OK] tuşuna basınız. Bize Yeni Kayıt seçeneği sunacaktır (şekil 5.1), ESC denirse mevcut kayıtlı kişiye şifre tanıtmak ister ve kayıtlı kişinin ID numarası girilip [OK] tuşuna basılır (şekil 5.2). OK denirse aynı kart kaydındaki gibi yeni bir ID numarası isteyecektir (şekil 5.3), yeni bir ID numarası girilip [OK] tuşuna basılır. Her iki seçeneğe de cevap verildiğinde bizden şifre girmemiz için açılan bir ekran çıkacaktır (şekil 5.4). Şifre minimum 4 haneli olmalıdır. Şifre girilip [OK] tuşuna basınız. Girilen şifrenin onaylanması istenecektir için yine şifre sorulacaktır (şekil 5.5). Şifre tekrar girilip [OK] tuşuna basıldığında ekrana girilen şifreyi kaydetmemiz için ardı ardına seçenekler çıkacaktır (şekil 5.6), ikisinde de [OK] e basıp şifre kaydetmiş oluruz. Şifre kaydı Kaydı sakla Yeni kayıt Yeni kayıt Yeni kayıt? Kull ID Kull ID Şifre gir ***** ESC OK ESC OK ESC OK ESC OK Şekil 5.1 Şekil 5.2 Şekil 5.3 Şekil 5.4 Yeni kayıt Yeni kayıt P Şifre gir ***** Şifre onayla ***** ESC OK(Skl) Şekil 5.5 Şekil 5.6 B. 2. İdare Şifre Tanımlama İdare kaydında aynı İdare parmak izinde olduğu gibi Süpervizör, Kayıtlı ve İdare seçenekleri çıkacaktır (bkz sayfa 2, şekil 3.2). Yön tuşlarıyla İdare seçiniz ve [OK] tuşuna basınız. Kalan işlemler Kullanıcı Şifre Kaydının aynısı olacaktır (bkz sayfa 3 kullanıcı şifre kaydı ).

4 KURULUM AÇIKLAMALARI Cihazınızı monte ederken dikkat etmeniz gereken yükseklik göğüs hizasında olmalıdır. Yani ortalama yükseklik 1.3 m olmalıdır. Cihazın Ön Yüzü Cihazın Basit bağlantı şeması aşağıdaki gibi gösterilmiştir. Kullanılması gereken adaptör cinsi DC 12V 3A olmalıdır. NO KİLİT BAĞLANTISI

5 NC KİLİT BAĞLANTISI OFİS TEKNİK OFİS : PERPA TİCARET MERKEZİ KAT:2 B BLOK NO:40 : PERPA TİCARET MERKEZİ KAT:4 B BLOK NO:356 OKMEYDANI/ŞİŞLİ/İST.