INFOPEN PRESENTER KURULUMU ve KULLANICI TALİMATI. Kurulum prosedürleri : Infopen programına çift tıklayınız ve ekran talimatlarını takip ediniz.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "INFOPEN PRESENTER KURULUMU ve KULLANICI TALİMATI. Kurulum prosedürleri : Infopen programına çift tıklayınız ve ekran talimatlarını takip ediniz."

Transkript

1 INFOPEN PRESENTER KURULUMU ve KULLANICI TALİMATI 1. INFOPEN KURULUMU 1.1 INFOPEN PRESENTER KURULUMU SİSTEM GEREKSİNİMLERİ 1. Infopen Presenter sistem gereksinimleri OS: Windows 2000/Windows XP/Vista x86/vista x KURULUM PROSEDÜRLERİ KURULUM PROSEDÜRÜ Kurulum prosedürleri : Infopen programına çift tıklayınız ve ekran talimatlarını takip ediniz. 1.Adım:Kuruluma hazırlık,sistem otomatik olarak uygulama ortamını kontrol edecektir ve bundan sonra next tıklayınız.

2 2.adım:lisans anlaşması. I agree ondan sonra next tıklayınız kabul etmiyorsanız bir önceki adıma geri dönünüz. 3.adım:Klasörünüzü belirleyiniz.farklı kaydetmek istediğiniz taktirde, browse... tıklayınız,seçiminizi yaptıktan sonra install tıklayınız.

3 4.adım:Sistem kurulumu başlatacaktır.bittikten sonra sihirbazı başlatmak için finish tıklayınız. 1.3 INFOPEN KALDIRILMASI Sisteminizden InfoPen uygalamasını kaldırabilrisiniz. Uninstall InfoPen steps:infopen kaldırma adımları 1.Denetim masasına gidiniz 2.Ekle/kaldıra çift tıklayınıız 3.Listeden InfoPeni seçiniz, kaldır tıklayınız. 4.Ekran talimatlarını takip ediniz. 2.InfoPen Presenter kullanım talimatları 2.1 Infopen Başlama Start menüsüne tıklayınız,program daha sonra Infopen Presenter seçiniz Kurulumdan sonra ürünü tescil etmeyecek olursanız 30günlük deneme süreniz olacaktır. 2.2 Infopen Presenter Arayüzü Görev çubuğu fonksiyonları.simgeler sisteminizin sağ alt köşesinde belirecektir. Görev çubuğu:

4 Simge Icon: Fare sağ alt düğmesini tıklayınız Click right mouse button: About(hakkında)Infopen presenter versiyon ve telif hakkı içeriği Help:Infopen presenter yardım sistemi Options:Program tarafından genelde kullanılan seçimleri ayarlar Minimize:Görevçubuğunu simge duruma küçültür 3.Araç çubuğu: (bazı araçların fonksiyonları farklılık gösterebilir,lütfen kurulmuş olan versiyona bakınız) Infopen presenter görev çubuğu aşağıdaki kısımlara bölünebilir: :Araç çubuğunu gizlemek için bu simgeye tıklayınız. Araç çubuğunu şeffaflaştırır. : Araç çubuğunun boyutunu ayarlar. : Başka uygulamalara geçebilmeniz için araç çubuğunu simge durumuna küçültür. Mevcut uygulamadan çıkış yapar. Infopen araç çubuğu 6 katagoriye ayrılabilir: Biçimler: Yazı yazma,karalama(çiziktirme) Kalem rengi ve kalem kalınlığı Genel araç çubuğu Diğer araç çubukları

5 3.1 Biçimler(çalışma biçimleri arasında geçiş yapma) Fare biçimi :Mevcut sayfada normal biçimi uygular.infopen uygulamasına geçtikten sonra,uygulama normal cursor biçimindedir.bu biçimde iken,kullanıcı herzamanki şekilde kontrol edebilir. Yazı yazma/çiziktirme biçimi :Mevcut masaüstü ekrandan enstantane yakalar ve kullanıcı remi çekilmiş olan mevcut masaüstü görüntüsünün üzerine yazı,çizim yapabilir ve kullanıcı masaüstü ekranını yada çizmiş veya yazmış olduğu yazıyı bir resim olarak kaydedebilir veya bunları olarak gönderebilir Beyaz tahta biçimi Kara tahta biçimi : Kullanıcı beyaz tahta arka planına yazabilir. : Kullanıcı kara tahta arka planına yazabilir. Cam tahta biçimi :Kullanıcı cam tahta arka planına yazabilir,bununla birlikte,masaüstü resmi yada bilgiler dondurulmuş değildir. 3.2 Yazı yazma-çiziktirme araçları (Elyazısı kullanmak ve Edit etmek ) Mürekkepli kalem :Mürekkepli kalemle Yazı yazma,çizim yapma vs. için İşaretleme(fosforlu marker)kalem :önemli bir yazıyı işaretlemek dikkat çekmek için kullanılır,bu kalem yarı şeffaftır ve işaretlenmiş olan yazının görünmesini sağlar. Çoklu araçlar Silgi :ilgili biçim ve tablolar ekler :Yazılmış,çizilmiş ve işaretlenmiş olanları siler Grupla ve Grup boz :Bütün elyazılarını tek bir şekilde gruplar yada yapılan her bir düzenlemeyi gruptan kaldırır.group Resimler :Kendi dosyalarınızdan resim seçer ve resmi ekler. Yazı stili ve Yazı biçimlendirmeleri Enstantanesi alınan ekran görüntüsünde yazı yazılacak olan bölgeyi seçer.yazılacak yazının fontunu,yazı büyüklüğünü,yazı stilini değiştirir. Rasgele seçim Random ve dikdörtgen seçim ve tümünü seç düzenleme yapmak için elyazısını seçer Kes :Seçilen içeriği keser. Kopyala ve yapıştır :kesilmiş olan objeyi kopyalar ve yapıştırır. Sil Geri al ve ileri al :Birönceki işlemi geri yada ileri al. Yeniile :Bütün elyazılarını yeniler. Not: Çoklu araçlar : Daha fazla şekil görebilmek için ok işaretine tıklayınız(lütfen aşağıda şekillere bakınız)click on the arrow to see more tool functions (see figure below). Çoklu araçlar hem mürekkepli kalem marker işaretleme kalemi içindir.tablo ve şekiller girilmesini sağlar. hemde

6 o o o o o o çizgiler,dikey çizgiler,yatay çizgiler çift taraflı oklar, sağ ok sol oklar rters çift taraflı oklar,ters sağ oklar,ters sol oklar dikdörtgen,dolgulu dikdörtgen daire,dolgulu daire Bboş tablo,arkaplansız tablo,arka planı olan tablo 3.3 Sayfa araçları (sayfanın tamamını düzenleme) Yeni sayfa ekle : Elyazısı ile yazma,beyaz tahta,siyah tahtada yeni sayfa ekler. Sayfa sil :Elyazısı ile yazma,beyaz tahta,siyah tahtada mevcut sayfayı siler. Önceki sayfa (veya Sonraki sayfa ):Elyazısı ile yazma,beyaz tahta,siyah tahtada bir önceki yada bir sonraki sayfa. 3.4 Genel araçlar(yazı-çiziktirme dosyasında düzenleme değişiklik yapmak) Kayder Mevcut sayfayı veya başka sayfları kaydedebilirisiniz yada veya istenilen sayfayı bir klasöre kaydedebilirsiniz. Mail Mevcut sayfayı veya başka sayfaları seçerek mail gönderebilirsiniz.

7 Kopyala :Ekranı başka uygulamalara yapıştırmak için kopyalar PYazdırrint :Mevcut sayfayı yazıcıda yazdırır. Yakala :Ekranın bir parçasını veya tamamını keser Yakala tekrar seçt : Ekranın dikdörtgen olarak seçer 3.5 Diğer araçlar Seçimler :Program taraffından kullanılan seçimleri düzenler. Genel tercihler(common option) : Diğer tercihler(other options):

8 Kısayol tercihler(hotkey) :

9 Cam pencere tercihleri (Glass Window Option): Hesap makinası :Hesap makinasını gösterir. Havuz izleme(pool viewer) :Resim havuzundaki resmleri düzenler. : Havuzu çizim modunda açma :Havuzu beyaz tahta modunda açma :Havuzu kara tahta modunda açma PowerPoint Hakkında :Telif hakkı bilgilerini gösterir. 4 Uygulama rehberi Kalem özellikleri nasıl düzenlenir Infopen Presenter mürekkepli kalem ve işaretleme kalemi için 4kalem ucu seçeneği sunar. Renk ve kalınlık düzenleme : a. Mürekkep kalem yada işaret kaleminin ucunu seçiniz. b. Renk tahtasından rengi seçiniz yada kendi renginizi oluşturun c. Renk düzenlemesini yaptıktan sonra çizgi kalınlığıda değiştirilebilir.

10 Düzenlemeyi bitirmek için çizgi kalınlıklardan birini seçiniz. Yazı yazmak veya çizim yapmak için Mürekkep kalemi(veya işaret kalemi) nasıl kullanılır. a. Mürekkep kalemini veya işaretleme kalemini tıklayın,fonksiyon başlatın, renk ve kalınlığı düzenleyin. b. Elyazısı veya çizim yapacağınız başlama noktasına kalemi hareket ettirin. c. Fare sol tuşunu basılı tutun ve yazı yazmaya başlayın bitirmek veya durmak için tuşu serbest bırakınız. Bu yugulamayı yazı yazmayı ve çizimi bitirinceye kadar devam ediniz.veya interactive whiteboard kalemini (PGM Kalemini) kullanarak ekrana dokununuz. Elyazısının veya çizimin rengi nasıl değiştirilir. a. Araç kutusundan tıklayınız ve renk değişikliüği yapmak için bir bölge veya tüm alanı seçiniz. Yada el yazısı üzerine direkt olarak tıklayınız. b. Örnek olarak: pen yazısını değiştirmek istiyorsanız,fare sol tuşuna basınız ve rengini değiştirmek istediğiniz bölgeyi sürükleyiniz. c. Fare tuşunu bırakınız,seçmiş olduğunuz alan beyaz gölgeli hale gelecektir,seçilmş olan alan etrafında kesik çizgiler görünecektir. d. Renk tahtasından istediğiniz rengi seçin,mesela :kırmızı,seçmiş olduğunuz alan kırmızı duruma gelecektir. 4.1 Seçim araçları nasıl kullanılır

11 Elyazısına bağlı olarak,düzenleme yapmak için aşağıda gösterilmiş olan çeşitli seçim araçları kullanılabilir: Grup Elyazıları (Group) Yazı yazma araçlarına,grup olarak)düzenelenebilir işaretine tıklayınız.ekranda görünen elyazısının tamamı artık (bir şekil Elyazılarında grup bozma (Ungroup) Yazı yazma araçlarından Grup boz (Ungroup) işaretine tıklayınız.artık bütün elyazıları kalem darbelerine göre ayrılmıştır ve bireysel düzenleme yapılabilir(bir şekil olarak). El yazısının bir parçasını seçmek a. Araç kutusundan tıklayınız yada,seçim fonksiyonu başlatınız,fare körsürü şu şekle gelecektir b. Düzenlemek istediğiniz el yazısı parçası üzerine tıklayınız,seçilmiş alan etrafında çizgili dikdörtgen çizgiler oluşacaktır,seçilen parça beyaz gölge halini alacaktır ve parça seçilmiş olacaktırr. Elyazısının bir bölgesinin seçilmesi a. Araç kutusundan tıklayınız yada,seçim fonksiyonu başlatınız,fare körsürü şu şekle gelecektir b. Fare sol tuşunu basılı tutunuz,istediğiniz alanı seçerek sürükleyiniz,fare tuşunu bırakınnız, seçilmiş alan etrafında çizgili dikdörtgen çizgiler oluşacaktır,seçilen parça beyaz gölge halini alacaktır ve parça seçilmiş olacaktırr. Bütün alanın seçilmesi Araç kutusundan tıklayınız,elyazısının tamamını seçiniz,ve elyazısı beyaz gölgeli hale gelecektir,böylece bütün alan seçilmiş olacaktır. 4.2 resim nasıl eklenir a. Klasörden seçmek için Resimler (Images) üzerine tıklayınız b. Fare işaretçisi bu şekle geldikten sonra,resmi eklemek istediğiniz ye rüzerine gelerek tıklayınız. 4.3 Nasıl yazı eklenir (metin ekleme)

12 a. Yazı girmek için Klavyenizi yada ekran klavyesini kullanınız seçiniz b. Araç kutusundan üzerine tıklayınız,fare sol tuşunu basılı tutunuz ve metin ekleme bölgesini c. Fare sol tuşunu basılı tutunuz ve bölgeyi sürükleyiniz,seçilmiş olan alan tersyüz renli olacaktır d. Araç kutusundan tıklayınız,yazı tipini,boyutunu,stili seçim yapınız. El yazısı veya çizim biçimi nasıl kullanılır : a. simgesine tıklayınız,uygulama, kullanıcın elyazısı yazması veya çizim yapabilmesi için mevcut ekrandan bir enstantane yakalar veya alt-araç çubuğundan herhangi birine tıklayınız. b. Kullanıcı,enstantane üzerine kolayca yazı yazabilmek,çizim yapabilmek için,çizim araç çubuğunu tıklayınız.

13 Servis ve teknik destek Kullanıcı arayüz programı ile ilgili olarak herhangi bir problemle karşılaşır veya önerisi olursa aşağıdaki irtibat bilgilerinden herhangi birisi ile iletişim kurabilir.??????????????????????