WDS İle Windows XP Pro Image Alma Ve Yükleme Ilbey Ismail UNVER - MCP

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "WDS İle Windows XP Pro Image Alma Ve Yükleme Ilbey Ismail UNVER - MCP"

Transkript

1 1 - WDS ÖN HAZIRLIK İŞLEMLERİ Windows Deployment Services ( WDS ) daha önceden oluşturduğumuz ya da varolan bir DVD içerisinden alabileceğimiz BOOT ve INSTALL dizinlerini sunucu üzerinden dağıtan ve bu client kurulum işlemlerini olduça kolaylaştıran bir servistir. Öncelikli olarak yapılması gereken bu servisin üzerinde çalışacağı sunucuya kurmamız gereken roller ve yapmamız gereken ayarların tamamlanmasıdır. WDS servisi için sunucu üzerinde Active Directory ve DHCP rollerini kurarak bunları çalışır hale getiriyoruz. DHCP servisinin kurulum sebebi, client cihazların boot işlemini PXE üzerinden yapacak olmalarıdır. Bu nedenle hem sunucunun PXEclinet yapısını desteklemesi hemde kurulum yapılacak olan cihazlar üzerinde bulunan network interface card ' ların PXE teknolojisini desteklemesi gerekmektedir. Şimdi öncelikle WDS servisimizin çalışacağı sunucu üzerinde ROLE kurulum ve Configuration işlemlerini tamamlayalım. a ) ACTIVE DIRECTORY KURULUMU Active Directory kurulum işlemi standart olarak yapılacaktır. Bu adımda normalden farklı bir işlem yapmanıza gerek yoktur. AD üzerinde yapılması gereken extra bir tanımlama ve ya değişiklik bulunmamaktadır. AD ' yi kurmadan önce sunucumuza sabit bir IP ve düzgün bir isim veriyoruz. Ve arkasında Active Directory Services ' i yükleyerek AD kurulum işlemini yapıyoruz. Burada AD kurulumunu ayrıntılı olarak anlaymayacağım. Sadece belli başlı adımları göstereceğim.

2

3 Ve AD kurulum işlemi tamamlandı. Aynı zamanda DNS ' te AD ile birlikte kurulduğu için onu ayrıyeten kurmamıza gerek yoktur. Şimdi diğer role kurulumuna geçiyorum... B ) DHCP Kurulumu WDS server üzerinde yapacağımız tüm install ve capture işlemleri network üzerinde olacağı için burada DHCP büyük önem kazanıyor. PXE boot özelliği olan tüm NIC kartları ile uzaktan boot işlemi gerçekleştirilebilir. Şimdi az önce kurduğumuz AD üzerine bir de DHCP kurarak işlemimize devam ediyor. DHCP kurulumyu ve yönetilmesi olduça kolay bir sunucu rolüdür. Bu nedenle AD ' de olduğu gibi çok ince ayarlara girmeden genel olarak anlatarak geçeceğim. Öncelikle Server manager üzerinde DHCP Rolünü seçip install diyoruz.

4 DHCP kuruluyor ve aynı zamanda dağıtacağı IP leri de seçtik.

5 DHCP ' miz hazır ve çalışıyor. şimdi geldi son yüklememiz gereken role. 2 - Windows Deployment Services ( WDS ) WDS bizim şu anki konumuz ve rolün yüklenmesini ayrıntılı olarak anlatacağım. Öncelikle Server Manager ' den WDS ' i seçip install diyoruz. Sunucumuz hem deployment hemde transport işlemi yapacağı için ikiside seçili oluyor ve ileri diyoruz. Install işlemi bittikten sonra servis yapılandırma işlemleri olmadan gelir. Şu an yukarıda da görüldüğü gibi servis aktif olarak çalışmıyor. Bu servisin çalışması için öncelikli olarak aktivasyon ve ayar işlemlerini yapıyoruz.

6 Burada WDS ' e ait olan install dosyalarının nerede bulundurulacağını seçiyoruz. Ben D:\ dizininde bir klasör açarak burada tutmak istiyorum.. ediyoruz. Burada WDS in yayın yapacağı portlar görülmektedir. Bu ayarlar da işaretlendikten sonra devam

7 Burada WDS servisinin kimlere cevap verip vermeyeceğini belirleyebiliyoruz. Ben tüm gelen isteklere cevap vermesini istiyoruz. WDS kurulumunu burada bitiriyoruz. şimdi diğer ayarlara geçiyoruz.

8 * WAIK ile BOOT.WIM içerisine Driver Import Adımları Şimdi sunucu üzerine Windows AIK kurulumunu yapıyoruz. bunun sebebi windows Xp ' nin image'sini alıp yükleyeceğimiz için BOOT.WIM üzerine driver yükleme işlemini yapacağız. WAIK kurulumu bitti. Şimdi bir tane BOOT.WIM dosyasını alıp içerisine VMWARE driver larını yükleyeceğiz. Ben bunun için Windows 7 Ultimate x86 BOOT.WIM ' ini kullanacağım. Bunları c:\temp altına atıyorum. Burada "Mount" ve "Drivers" isimli klasörlerim bulunuyor. Mount klasörü boot.wim 'i içine açacağımız klasör. Şimdi boot.wim dosyasını imagex ile açıp içine driver ları import edeceğim.. Önce "imagex /info c:\temp\boot.wim" komutu ile boot.wim e ait olan image count değerini öğrendim. şimdi bu image count değerini de kullanarak boot.wim dosyasını "mount" klasörüne çıkaracağım.

9 Bu dosya çıkarma işlemi için "imagex /mountrw c:\temp\boot.wim 2 c:\temp\mount" komutunu kullandım. Şimdi açtığımız bu boot.wim dostasının içine driver import işlemini gerçekleştiriyorum. Bunun için DISM komutunu kullanacağım. Görüldüğü gibi bir adet driver yükleme işlemi tamamlandı. Bu işlemi her inf dosyası için tekrarlamamız gerekmektedir. Drivers klasörü içerisinde bulunan network kartlarına ve scsi kartlarına ait tüm driverlerin x86 sürümlerini tek tek import etmemiz gerekmektedir. bunun için "dism /image:c:\temp\mount /add-driver /driver:c:\temp\drivers\vmxnet\win2k\32bit\vnxnet.inf" komutunu kullandım. şimdi diğer inf dosyalarının da import işlemini yapacağım.

10 Bütün driverlar import edildi. şimdi sıra geldi boot.wim dosyamızı kapatmaya. bunun için yine imagex komutunu kullanacağım. Görüldüğü gibi "imagex /unmount /commit C:\Temp\mount" komutu ile boot.wim dosyasını tekrar eski haline getirdik. yukarıda da görüldüğü üzere Boot.wim dosyası ilk başta 141 MB iken şimdi 145 MB oldu. şimdi bu boot.wim i kullanarak install ve capture image yapacağız. bunun için

11 * WDS içerisine Install Image ve Capture Image BOOT Files oluşturma işlemleri Bu işlem için öncelikle WDS i Açıyoruz ve Boot Images kısmında sağ tıklayıp ADD Boot Image diyoruz. Burada önümüze gelen ekrandan Browse ' a tıklayıp driver import işlemi yaptığımız boot.wim dosyasını seçiyoruz. Açıklayıcı bir isim verip ileri diyoruz.

12 Yükleme işlemi bittikten sonra Finish diyip kapatıyoruz. Install işlemi yapacak olan boot file ' ımız artık hazır şimdi birde Capture işlemi yapacak olan boot file hazırlayacağız. Bunun için yaptığımız bu install Client OS x86 boot file ' ı üzerinde sağ tıklayıp Create Capture Image diyoruz. Karşımıza gelen ekranda isim verme işleminden sonra Browse butonuna tıklıyoruz ve açılan pencerede capture image için oluşacak wim dosyasının kayıt yerini seçiyoruz.

13 Ben bunun için D:\ dizininde bulunan WDS klasörümün içine Capture isimli bir klasör açtım ve onun içine CaptureClientOSx86.wim olarak kaydettim. Şimdi next deyip devam ediyoruz. Dosya oluşturma işlemi bittikten sonra finish deyip kapatacağız. Ve bir sonraki adım olan capture image boot files ' ını oluşturacağız.

14 Capture Image için Boot Images bölümü üstünde sağ tıklayıp tekrar Add Boot Image diyoruz. Karşımıza gelen pencereden Browse ye tıklayıp daha önce oluşturduğumuz CaptureClienOSx86.wim dosyasını seçiyoruz ve ileri diyoruz. Karşımıza gelen pencereden isim vererek devam ediyoruz. daha sonra next next finish deyip kapatıyoruz. Artık hem Install için hemde Capture için iki adet boot files ' ımız var. şimdi son olarak Install Images bölümünde bir image group açarak bitiriyoruz.

15 * XP Professional Sysprep ile Kapatma ve Capture Image İşlemi Bu işlem için önceden kurulumunu yaptığımız bir XP Professional SP 3 işletim sistemi olması gerekiyor. Bu işletim sistemi üzerinde gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra ve BIOS ' tan boot bölümünde başlangıca Network kartını getirdikten sonra sysprep işlemini yapmalıyız. Bu ayarlamayı yaptıktan sonra Xp Professional SP3 CD si içerisinde \Support\Tools içerisinde bulunan Deploy.Cab dosyasını c:\sysprep içerisine çıkarıyoruz. Şimdi bu klasörün içerisine giderek bitiriyoruz. işletim sistemini sysprep ile kilitleyerek Shutdown modunda işlemi

16 Sysprep işlemini bitirmek için Reseal seçeneğini seçerek işletim sistemini kilitleyip kapatıyoruz. * WDS ile Image Capture İşlemi Şimdi sıra geldi Image Capture işlemine. Bunun için sysprep ile kilitlediğimiz Xp işletim sistemini tekrar başlatıyoruz fakat önemli olan PXE boot bölümünde F12 ile WDS üzerinden başlatmamız. Eğer bu adımı kaçırır isek işletim sistemini tekrar sysprep yapmak zorunda kalırız. işte görüldüğü gibi oluşturduğumuz Boot image files lar karşımızda. Burada XP nin imajını alacağımız için Capture Client OS x86 seçeneğini seçerek ilerliyoruz.

17 Karşımıza gelen pencerede nerenin image ' sini alacağımızı seçiyoruz. Aynı zamanda image ' ye isim veriyoruz ve bir açıklama yazıyoruz. ileri dedikten sonra karşımıza gelen pencerede Browse deyip image ' yi kaydedeceğimiz yeri seçiyoruz. Ve bir isim veriyoruz. Daha sonra Upload image to a WDS Server ( optional) seçeneğinin başındaki tik i işaretleyerek serverin IP sini girip Connect butonuna basıyoruz.

18 Daha sonra sunucu üzerinde yetkili bir account ile bağlantıyı onaylıyoruz. Image Group ' u da seçtikten sonra ileri diyoruz. image alma işlemi yapılıyor. Capture alma işlemi tamamlandı. Şimdi server ' e bakalım. Image ' miz wim formatı ile aktarılmış mı görelim.

19 Image server üzerine aktarılmış. şimdi bu image ' yi kullanarak bir XP Pro kuralım. getiriyoruz. * WDS ile XP Professional SP3 Kurulumu WDS ile XP kurmak için bir adet sanal pc oluşturuyoruz ve sadece BIOS ' tan PXE boot u aktif hale Karşımıza gelen Boot Manager ' den Install Client OS x86 yı seçerek ilerliyoruz. Karşımıza gelen ilk ekranda dil ve klavye seçmemizi istiyor. Seçip next butonuna tıklıyoruz.

20 Bizden yetkili bir kullanıcı adı ve şifresi istiyor. Bunları girip tamam dedikten sonra ileri diyoruz. Ve işte karşımızda xp sp3 yükleme ekranı.. içerisine import ettiğimiz için herhangi bir sorun yaşamadan devam ediyoruz. Normalde burada driver hatası alınıyordu. ama biz boot.wim Diskimizi seçiyoruz.

21 Yükleme Başladı. :) Herkese hayırlı olsun...

22

23 Kaynaklar : technet.microsoft.com

Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu

Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu Yazıyı PDF Yapan : Seyhan Tekelioğlu seyhan@hotmail.com http://www.seyhan.biz Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu Her nekadar başlık "Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu" dese de, biz sadece W2k

Detaylı

GNOME İNŞAAT SİSTEM KURULUM RAPORU

GNOME İNŞAAT SİSTEM KURULUM RAPORU GNOME İNŞAAT SİSTEM KURULUM RAPORU --------------------------------------------------------------- Bu belgenin içerdiği bilgi, Aşkım GÜRLEK'in yaptığı uygulamaları temsil etmektedir, hiçbir garantisi yoktur,

Detaylı

Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulum Dokümanı

Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulum Dokümanı Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulum Dokümanı Yayın Tarihi : Ağustos 2009 Doküman Sürümü : 1.0 Yazar : Serhat AKINCI serhatakinci@gmail.com Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulumu Sayfa

Detaylı

Argedc 10.0.1.201 Server 2012 std. ArgeSql- 10.0.1.202 Server 2012 std. Sccm 10.0.1.206 Server 2012 std

Argedc 10.0.1.201 Server 2012 std. ArgeSql- 10.0.1.202 Server 2012 std. Sccm 10.0.1.206 Server 2012 std Merhaba, bu yazımda Microsoft un faydalı bulduğum ürünlerinde biri olan SCCM in kurulum adımlarından bahsedeceğim.sccm, merkezi olarak network ve ya forest içerisindeki tüm cihazları uzaktan yönetmek,yazılım

Detaylı

Security Configuration Wizard ile güvenliği artırmak

Security Configuration Wizard ile güvenliği artırmak Security Configuration Wizard ile güvenliği artırmak Bu makalede sizlere Security Configuration Wizard kullanımını, bu tool sunucunun nasıl daha güvenli hale getirildiğini ve bu tool ile hazırlanan xml

Detaylı

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Yazar Mehmet PARLAKYİĞİT Blog www.parlakyigit.net E-Mail mehmetparlakyigit@gmail.com /mparlakyigit /mparlakyigit Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya

Detaylı

02.04.2015 WINDOWS LEGACY SERVER MIGRATION. Hasan Dimdik MCP-MCSA-MS-MCSE-MTTC

02.04.2015 WINDOWS LEGACY SERVER MIGRATION. Hasan Dimdik MCP-MCSA-MS-MCSE-MTTC 02.04.2015 WINDOWS LEGACY SERVER MIGRATION Hasan Dimdik MCP-MCSA-MS-MCSE-MTTC İçindekiler Tablosu Yazar Hakkında... 2 Giriş... 3 Hazırlık Aşaması... 4 DNS Server Migration... 7 DHCP Server Migration...

Detaylı

Acronis Universal Restore

Acronis Universal Restore Acronis Universal Restore Bildiğiniz gibi biz bilgi işlemcilerin en önemli işlerinden biri hatta bence en önemlisi yedek almak ve gerektiği zaman bu yedekten en kısa sürede geri dönerek şirket işlerinin

Detaylı

Exchange Server Migration Senaryoları

Exchange Server Migration Senaryoları Exchange Server Migration Senaryoları 1 İÇİNDEKİLER HAKKIMDA... 3 EXCHANGE SERVER 2010 KURULUMU... 4 EXCHANGE SERVER MİGRATİON SENARYOLARI... 10 EXCHANGE SERVER 2007 DEN EXCHANGE SERVER 2010 A GEÇİŞ...

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİ 481BB0006 Ankara, 2011 İÇİ Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

AWStats ile Web İstatistiklerinin Toplanması

AWStats ile Web İstatistiklerinin Toplanması AWStats ile Web İstatistiklerinin Toplanması By Seyhan TEKELİOĞLU seyhan@hotmail.com http://www.seyhan.biz Bilgi: Web sayfanıza kaç kişi geldi, gelenler hangi işletim sistemini kullanıyorlar, hangi ülkeden

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİ ANKARA 2007 İÇİ Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Office 365 Exchange 2010-2013 Hybrid ve User Move İşlemleri

Office 365 Exchange 2010-2013 Hybrid ve User Move İşlemleri Office 365 Exchange 2010-2013 Hybrid ve User Move İşlemleri İçindekiler: Hakkımda... 2 Exchange 2013 Hybrid Yapılandırması ve Office 365 Migration Bölüm 1... 3 Exchange 2013 Hybrid Yapılandırması ve Office

Detaylı

Yayın No: 1.0.5 Yayın Tarihi: 29.03.2009 Sayfa 1

Yayın No: 1.0.5 Yayın Tarihi: 29.03.2009 Sayfa 1 Yayın Tarihi: 29.03.2009 Sayfa 1 İçindekiler X.0 KONU...4 Y.0 AMAÇ...4 Z.0 YAPI...4 1.0 IQN ISIM FORMATI...4 2.0 VOLUME GROUP NEDIR...4 3.0 iscsi Nedir...4 4.0 Gerekli Donanım ve Yazılım Bileşenleri...5

Detaylı

Outlook Web Access'a Güvensiz Girmeyin

Outlook Web Access'a Güvensiz Girmeyin Outlook Web Access'a Güvensiz Girmeyin Maillerimize her zaman her yerden ulaşmak herkesin istediği bir konu. Bunun için mail serverların sundu çeşitli imkanlar bulunmakta. POP3 bağlantılar, Web mailler,

Detaylı

Sunucumuzu VMware kurulum cd sinden açtığımızda sisteme kurulum dosyaları yüklenip karşımıza aşağıda ki ekran görüntüsü gelecektir.

Sunucumuzu VMware kurulum cd sinden açtığımızda sisteme kurulum dosyaları yüklenip karşımıza aşağıda ki ekran görüntüsü gelecektir. VMware ESXi 4.0 Kurulumunun Yapılması Sanallaştırma günümüzün en popüler trendlerinden birisi. Sağlamış olduğu faydalar nedeniyle de uzunca bir süre popülerliğini yitirmeyecek gibi gözüküyor. Bu yazımda

Detaylı

Windows Server 2012 Active Directory Kurulumu

Windows Server 2012 Active Directory Kurulumu Windows Server 2012 Active Directory Kurulumu Active Directory(A.D): Merkezi yönetim yapmamızı sağlayan servisin adı. Windows 2000 Server ile gelen özelliklerin basında "Active Directory" gelir. Active

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ - 1 481BB0065 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ VERİ TABANI KURULUMU 481BB0042 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ SUNUCU SERVİSLERİ 2 Ankara, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Barva Mobile Kurulum İşlemleri

Barva Mobile Kurulum İşlemleri Barva Mobile Kurulum İşlemleri 1. Server Tarafında Yapılması Gerekenler Öncelikle Sunucularımızdan aşağıdaki dosyaların indirilmesi gereklidir. http://www.barvamobile.com/mobilteg-duyurulari/115-barva-mobile-demo-kurulum

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU Türkçe Versiyon, V7.38

KULLANIM KILAVUZU Türkçe Versiyon, V7.38 KULLANIM KILAVUZU Türkçe Versiyon, V7.38 HDD PROTEK Koruma Yazılımını kurmadan önce, kurulum sırasında meydana gelebilecek olası hataları gidermeniz ve Yazılımı doğru kurmanız için lütfen bu kitapçığı

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU ACTIVE DIRECTORY YAPISI Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Program Kurulum Yardım Dökümanı (DIGUS, SMARTUS,ADSLUS) 01.10.2011

Program Kurulum Yardım Dökümanı (DIGUS, SMARTUS,ADSLUS) 01.10.2011 Program Kurulum Yardım Dökümanı (DIGUS, SMARTUS,ADSLUS) 01.10.2011 N.Ünsal USLUBAŞ www.usus.com.tr unsalu@usus.com.tr 0(216) 489 42 03 Dahili:12 1 İçindekiler GİRİŞ... 3 SİSTEM GEREKSİNİMLERİ... 4 SUNUCU

Detaylı

Sunucu İşletim Sistemleri

Sunucu İşletim Sistemleri Sunucu İşletim Sistemleri 13.03.2015 1 Sunucu İşletim Sistemleri Örnekler Windows Server Sürümleri : Windows Server 2000 Windows Server 2003 Windows Server 2008 Windows Server 2012 2 Windows Server 2003

Detaylı

OFFICE 365 TEMEL KURULUM VE YAPILANDIRMA

OFFICE 365 TEMEL KURULUM VE YAPILANDIRMA OFFICE 365 TEMEL KURULUM VE YAPILANDIRMA Mehmet PARLAKYİĞİT www.parlakyigit.net ÖNSÖZ Merhabalar yine bir pdf kitap serisi ile devam ediyorum. Bu kitap serimizin konusu olan Office 365 Kurulumu ve Yapılandırma

Detaylı

Active Directory Migration

Active Directory Migration Sayfa 1 Active Directory Migration Sayfa 2 1. İÇİNDEKİLER 1 HAKKIMDA... 3 2 TEŞEKKÜRLER... 5 3 ÖNSÖZ... 5 4 ACTIVE DIRECTORY TEMEL KAVRAMLARI... 6 5 FSMO ROLLERİ NEDİR NE İŞE YARAR... 13 6 WINDOWS SERVER

Detaylı

Microsoft Exchange Server 2013

Microsoft Exchange Server 2013 1 P a g e Microsoft Exchange Server 2013 Uğur Demir Sistem Mühendisi 2 P a g e Hakkımda Herşey babamın beni, Lise de Bilgisayar bölümüne yazdırmasıyla başladı. Okula başladığım gün, madem ki bu işte ilerleyeceğim

Detaylı

İnternet Paylaşımı ve Wingate

İnternet Paylaşımı ve Wingate Yazıyı PDF Yapan : Seyhan Tekelioğlu seyhan@hotmail.com http://www.seyhan.biz İnternet Paylaşımı ve Wingate Bu yazıda internet paylaşımın ne ve nasıl olduğunu ve bu işi yapmakta kullanılan popüler programlardan

Detaylı

WINDOWS SERVER 2012 R2

WINDOWS SERVER 2012 R2 WINDOWS SERVER 2012 R2 Mehmet PARLAKYİĞİT www.parlakyigit.net Önsöz Merhabalar yine bir pdf kitap serisi ile devam ediyorum. Bu kitap serimizin konusu olan Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster

Detaylı