Araçlar > İnternet Seçenekleri > İçerik > Sertifikalar adımları takip edilerek sertifikanın yükleneceği sayfa açılır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Araçlar > İnternet Seçenekleri > İçerik > Sertifikalar adımları takip edilerek sertifikanın yükleneceği sayfa açılır."

Transkript

1 UYAP AVUKAT PORTAL KULLANIMI HAKKINDA BİLGİ NOTU 1-Sertifika Kurulumu: Avukatların UYAP Avukat Portalına (https://avukat.uyap.gov.tr)giriş yaparak vekaleti olan dosyaları ve bu dosyalarda kayıtlı belgeleri görüntüleme, yeni dava açma ve duruşma günlerinin takibi gibi işlemlerin yapılabilmesi için Adalet Bakanlığı tarafından her avukat için ayrı ayrı üretilen ve Barolar kanalı ile avukatlara teslim edilen Sunucu Kimlik Doğrulama Sertifikasının web tarayıcısına (İnternet Explorer, Firefox, Netscape vs.) kurulmuş olması gerekmektedir. Sertifikanın web tarayıcısına kurulumu (Örnekte İnternet Explorer kullanılmıştır) aşağıda resimli olarak anlatılacaktır. Araçlar > İnternet Seçenekleri > İçerik > Sertifikalar adımları takip edilerek sertifikanın yükleneceği sayfa açılır. Sertifikalar penceresinde Al butonu tıklanarak sertifika yükleme sihirbazını çalıştırın.

2 İleri butonunu tıklayarak açılan penceredeki Gözat butonunu tıklayın. Bilgisayarınıza kopyaladığınız veya taşınabilir bellek üzerinde sertifikanın bulunduğu dizini / klasörü seçin. Açılan pencereden All Files (Tüm Dosyalar) seçeneğini işaretlediğinizde size verilen ve AV**** ile başlayan sertifika görüntülenecektir. Sertifikayı seçip Aç butonunu tıklayın. Dosya adı kısmında sertifika adı ve dosya yolu görüntülendikten sonra İleri butonunu tıklayarak Parola kısmına gelin ve sertifika ile birlikte verilen şifre dosyasında şifreyi kopyalayarak parola kısmına Ctrl+V tuşlarını kullanarak yapıştırın.

3 Parola kısmı doldurulduktan sonra Alma Başarılı penceresi çıkıncaya kadar İleri butonları tıklayın ve Tamam diyerek pencereleri kapatın. Bu surette Sunucu Kimlik Doğrulama Sertifikanız bilgisayarınıza kurulmuş olur ve sertifikalar penceresinde yüklediğiniz sertifika görüntülenir. UYAP Portalının kullanılacağı tüm bilgisayarlarda aynı işlemin yapılması gerekmektedir. 2-Java Yazılımının ve Evrak Editörünün Yüklenmesi ve Kurulumu: UYAP Avukat Portalı kullanılarak dosyalarınızdaki belgelerin görüntülenmesini sağlayan UYAP Doküman Editörü programı Java platformunda çalışan bir yazılımdır. Bunun için sisteminizde Javanın kurulu olması gereklidir. UYAP Doküman Editörü yalnızca, Java 1.4 sürümü ile çalışmaktadır. Bu nedenle UYAP Avukat Portalı kullanımı için kullanılacak Java kütüphaneleri kurulmadan önce sisteminizde daha önceden kurulmuş Java var ise kurulumdan önce sistemden tamamen kaldırılmasını tavsiye ediyoruz. Başlat > Denetim Masası > Program Ekle Kaldır adımlarını izleyerek bilgisayarınızda kurulu Java sürümleri ve güncellemeleri var ise (Yukarıdaki resimde J2SE isimli programlar) sistemden Kaldır seçeneği ile tümünü kaldırınız.

4 Java SE 1.4 versiyonunu kurulum dosyasını bilgisayarınıza indirmek için https://avukat.uyap.gov.tr adresinden avukat Portalına giriş yapılması gerekmektedir. Sistem, bağlantı için kimlik sertifikası seçmenizi isteyecektir. Açılan pencerede ise daha önceden kurulan Sunucu Kimlik Doğrulama Sertifikası gözükecektir. Sertifika seçilerek Tamam butonu ile devam ediniz ve karşınıza gelen güvenlik uyarısında Evet seçeneğini seçiniz.

5 Kimlik doğrulama adımından sonra karşımıza gelen giriş ekranında kullanıcı adı kısmı sistem tarafından otomatik olarak doldurulacaktır. Şifre ise portala ilk girişte tüm kullanıcılar için standart olarak adalet tir. İlk girişten sonra şifrenin mutlak surette değiştirilmesini tavsiye ediyoruz.. Avukat Portala giriş yapıldıktan sonra üst kısımdaki sekmelerden Program Yükle kısmı tıklandığında karşınıza yukarıdaki ekran gelecektir. Buradan öncelikle UYAP Evrak editörü kurulum

6 dosyasını bilgisayarınıza indiriniz. Daha sonra Java kütüphaneleri kurulum dosyasını bilgisayarınıza indiriniz.

7 Açılan yükleme sayfasından Download J2SE JRE sürümünü seçip yukarıdaki resimlerdeki talimatlara göre yükleme dosyasını bilgisayarınıza indiriniz. Öncelikle sisteme Java nın kurulması gerekmektedir. İndirdiğiniz Java yükleme dosyasını çift tıklayarak açınız ve talimatlara göre kurulumu tamamlayınız. Kurulum tamamlandığında sistemi yeninde başlatmanız gerektiği (Restrat Windows) gibi bir uyarı çıkması halinde bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Java kütüphanelerinin bilgisayarınıza kurulumunu tamamladıktan sonra önceden indirdiğiniz UYAP Evrak Editörü UKI (Uyap Kelime İşlemci) yükleme dosyasını çift tıklayarak ve talimatları izleyerek bilgisayarınıza kurulumunu yapınız. Kurulum tamamlandığında masaüstünde Evrak Editörü kısayolları gözükecektir. Kurulumun doğru olup olmadığını kontrol etmek isterseniz masaüstündeki kısayollardan Uyap Doküman Editorü nü çift tıklayarak çalıştırınız. MS Word benzeri boş sayfalı editörün açılması halinde kurulum doğru yapılmış demektir. Uyap Doküman Editorünün açılması bilgisayarınızın hızına göre biraz zaman alabilir, lütfen birazcık sabırla bekleyiniz. Not: UYAP Evrak Editörü java tabanlı bir yazılım olup java platformunda çalıştığı için olası hatalara karşı önce Java kurulumunu ardından Evrak Editörü kurulumunu yapmanızı tavsiye ediyoruz.

8 3-UYAP taki Dosyaların ve Dosyalarda Bulunan Belgelerin Görüntülenmesi: UYAP Avukat Portala giriş için web tarayıcınızın adres satırına mutlaka https://avukat.uyap.gov.tr adresini yazarak giriş yapınız. Portala giriş, yukarıda anlatıldığından burada tekrar değinilmemiştir. UYAP a kayıtlı dosyaların ve dosyadaki belgelerin görüntülenmesi için üst kısımda bulunan Dosya takip sekmesini tıkladığınızda karşınıza vekaletiniz bulunan dosyaların bulunduğu mahkemelerin ve icra dairelerinin listesi çıkacaktır. Sol kısımdaki listeden, işlem yapmak istediğiniz mahkemeyi seçtiğinizde hemen sağ kısımda bu mahkemede vekaletiniz bulunan dosya numaraları listelenecektir. Dosya numaraları yazılı listeden işlem yapmak istediğiniz dosyayı seçin ve sol kısımda beliren Getir butonunu kullanarak dosyayı ekrana getiriniz.

9 Açılan ekranda dosyaya ait kayıtlı tüm bilgiler ve kayıtlı belgeler sol kısımdaki liste kullanılarak açılabilir. Dosyada bulunan birtakım belgeler(tebligat, harç ve tahsilat makbuzları gibi) tıklandığında tarayıcı üzerinde (sağ kısımda veri ve görüntü olarak belirir) görüntülenebilmektedir. Bunların yanı sıra müzekkere, duruşma tutanağı gibi belgeler ise UYAP Evrak Editörü kullanılarak açılabilmektedir. Bu tür belgelerin görüntülenmesi için ilgili belge (örn. Duruşma zaptı) tıklandığında açılır pencere engelleyicisi aktif ise tarayıcının üst kısmında bir uyarı belirerek yüklemenin güvenlik nedeniyle durdurulduğu çıkacaktır. Yalnızca ilk kullanıma mahsus olmak üzere bu kısım tıklanarak yüklemenin devam ettirilmesi sağlanmalıdır. Güvenlik uyarısı sonrasında yükleme devam ettirildiğinde ilgili dosya (yukarıdaki resimde olduğu gibi) belirecek ve ne yapmak istediğinizi soracaktır. Yalnızca ilk kullanıma mahsus olmak üzere, açılan belgeyi masaüstüne kaydediniz. Bu işlem ilk kullanım için ve bir defaya mahsus olmak üzere yapılacaktır.

10 Portaldan masaüstüne kaydedilen belgeyi sağ tıklayarak Birlikte Aç > Program Seç adımlarını takip ediniz. Program Seçme kısmını tıkladığınızda karşınıza çıkan listede Doküman Editör çıkmadığı için alt kısımdan Göz at butonu tıklanarak sırasıyla Bilgisayarım > C > Uyap > Uyap kelime İşlemci adımlarını takip ederek açılan listeden Doküman Editör ü seçiniz ve Aç ı tıklayınız. Ve (yukarıda sağdaki resimde) ekranında Bu tür belgeleri açmak için her zaman seçili programı kullan kısmını işaretleyerek Tamam ı tıklayınız. Bu şekilde Avukat Portalda kayıtlı belgeler ile bu belgeleri açmakta kullanılan Uyap Evrak Editörünü ilişkilendirmiş oluyoruz. Eğer UYAP belgesi ile Doküman Editörü ilişkilendirilmeden söz konusu belge açılmak istendiğinde başka programlarla açılmaya çalışma riski bulunduğundan görüntülenmeyebilecektir. Bu nedenle, görüntüleme sorunlarının yaşanmaması için mutlaka ilk kullanıma mahsus olmak üzere bu ilişkilendirme işleminin yapılması gerekmektedir.

11 Portaldaki belgeler tıklandığında yukarıdaki gibi bir Dosya Yükleme penceresi çıkacaktır. İlişkilendirme işlemi yapıldıktan sonra bu tür belgeler isteğe bağlı olarak bilgisayara kaydedildikten sonra görüntülenebileceği gibi doğrudan Aç kısmı tıklanmak suretiyle de görüntülenebilecektir. UYAP ta kayıtlı bir dosya tıklandığında açılan Dosya yükleme penceresinden Aç seçildiğinde kısa bir süre sonra ilgili belge (yukarıdaki resimde görüldüğü gibi) ekranda görüntülenecektir. UYAP Evrak Editörü Türkçe dir ve pencere üzerindeki butonlar kullanılarak gerekli diğer işlemleri (yazdırma, kopyalama vb) yapabilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle. Av. Muammer YILANCIOĞLU

UYAP AVUKAT PORTAL ÜZERİNDEN E-DAVA AÇILMASI HAKKINDA BİLGİ NOTU A-)

UYAP AVUKAT PORTAL ÜZERİNDEN E-DAVA AÇILMASI HAKKINDA BİLGİ NOTU A-) UYAP AVUKAT PORTAL ÜZERİNDEN E-DAVA AÇILMASI HAKKINDA BİLGİ NOTU A-) Genel Bilgi: Bu yazıda, UYAP, Avukat Portal tanımı ve kullanımı ile NES (Nitelikli Elektronik Sertifika) tanımı, fonksiyonları, kullanım

Detaylı

İSTANBUL BAROSU UYAP EĞİTİM KİTAPÇIĞI

İSTANBUL BAROSU UYAP EĞİTİM KİTAPÇIĞI İSTANBUL BAROSU UYAP EĞİTİM KİTAPÇIĞI 1 UYAP PROJESİ GENEL TANITIMI Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) Nedir? Adalet Bakanlığı e-devlet sisteminin bir parçası olacak olan e-adalet sisteminin kurulması için,

Detaylı

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ KABLOSUZ AĞ ERİŞİM SİSTEMİ KABLOSUZ AĞ İÇİN 802.1X YÜKLEME VE YAPILANDIRMA TALİMATLARI (WINDOWS XP)

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ KABLOSUZ AĞ ERİŞİM SİSTEMİ KABLOSUZ AĞ İÇİN 802.1X YÜKLEME VE YAPILANDIRMA TALİMATLARI (WINDOWS XP) SELÇUK ÜNİVERSİTESİ KABLOSUZ AĞ ERİŞİM SİSTEMİ KABLOSUZ AĞ İÇİN 802.1X YÜKLEME VE YAPILANDIRMA TALİMATLARI (WINDOWS XP) İÇİNDEKİLER 1- ÖN GEREKSİNİMLER 2- BİR SEFERE MAHSUS YAPILACAK İŞLER 2.1- Kablosuz

Detaylı

İSTANBUL ECZACI ODASI BİLGİ İŞLEM BİRİMİ - 2010 -

İSTANBUL ECZACI ODASI BİLGİ İŞLEM BİRİMİ - 2010 - İSTANBUL ECZACI ODASI BİLGİ İŞLEM BİRİMİ - 2010 - İnternet Explorer sayfasını açınız. Adres çubuğuna http://arsiv.ieo.org.tr adresini yazarak klavyeden Enter tuşuna basınız. (1) Açılacak olan sayfadan

Detaylı

ĐÇĐNDEKĐLER. 3.1 Ana Pencere... 7 3.2 Menü Çubuğu... 10. 3.2.1 Dosya... 11 3.2.2 Düzen... 17. 3.2.3 Görünüm... 19. 3.2.4 Resim Đşleme...

ĐÇĐNDEKĐLER. 3.1 Ana Pencere... 7 3.2 Menü Çubuğu... 10. 3.2.1 Dosya... 11 3.2.2 Düzen... 17. 3.2.3 Görünüm... 19. 3.2.4 Resim Đşleme... ĐÇĐNDEKĐLER BÖLÜM I TEMEL ÖZELLĐKLER... 2 1.1 Ambalaj... 2 1.2 Görünüm... 2 1.3 Önerilen Sistem Özellikleri... 2 1.4 Başlıca Özellikler ve Kullanım Alanları... 3 BÖLÜM II PROGRAM KURULUMU... 5 BÖLÜM III

Detaylı

Ecza Depolarına Ait E-Fatura Aktarım Modülü

Ecza Depolarına Ait E-Fatura Aktarım Modülü Bilge Elektronik Ltd. Şti. Eczanem Otomasyon Sistemi Ecza Depolarına Ait E-Fatura Aktarım Modülü 1 1. SELÇUK/AS/NEVZAT/DİLEK Ecza Depoları E-Fatura Aktarımı.. 3 2. HEDEF Ecza Deposu E-Fatura Aktarımı..

Detaylı

VİO kuruluş İŞLEMLERİ

VİO kuruluş İŞLEMLERİ VİO kuruluş İŞLEMLERİ Doküman Kodu : RVK-01 Açıklama : Vio Kuruluş Kapsam : Vio Ticari Program Kuruluş Revizyon No : 1 Yayın Tarihi : Şubat 2013 BAŞLARKEN Vio Ticari Programlarını bilgisayara kurmak için

Detaylı

DOKÜMAN ARŞİV VE ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI GİRİŞ KILAVUZU

DOKÜMAN ARŞİV VE ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI GİRİŞ KILAVUZU DOKÜMAN ARŞİV VE ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU DOKÜMAN ARŞİV VE ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI GİRİŞ KILAVUZU Oluşturma Tarihi:07.12.2011 Revizyon No : 2012 Sürüm 4 İÇERİK

Detaylı

TL-WPS510U PRINT SERVER KURULUM DÖKÜMANI

TL-WPS510U PRINT SERVER KURULUM DÖKÜMANI TL-WPS510U PRINT SERVER KURULUM DÖKÜMANI 1 Başlarken Satın almış olduğunuz TL-WPS510U nun kullanım diagramı aşağıdaki gibidir. Cihazınızı bir ağ yazıcısı değilse veya kablolu ağ yazıcınızı kablosuz olarak

Detaylı

E-FATURA UYGULAMASINI GİB-PORTAL YÖNTEMİ İLE KULLANAN MÜKELLEFLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

E-FATURA UYGULAMASINI GİB-PORTAL YÖNTEMİ İLE KULLANAN MÜKELLEFLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR e-fatura ile ilgili sorularınız için http://forum.efatura.gov.tr adresini kullanabilirsiniz! E-FATURA UYGULAMASINI GİB-PORTAL YÖNTEMİ İLE KULLANAN MÜKELLEFLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR 1. E-Fatura

Detaylı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Masaüstü Kavramı Burada anlatılan tüm bilgiler Windows XP işletim sistemi kullanılmazı baz alınarak bir araya getirilmiştir. Eğer, Windows kelimesi kullanılırsa bu Windows

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI (DENETİM MASASI)

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI (DENETİM MASASI) BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI (DENETİM MASASI) 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU... 1 1.1 GİRİŞ BÖLÜMÜ... 2 1.1.1 Giriş:... 2 1.1.2 İşlem:... 2 1.1.3 Bellek:... 2 1.1.4 Çıkış:... 2 1.1.5

Detaylı

Kurs Otomasyonu Programı

Kurs Otomasyonu Programı Kurs Otomasyonu Kullanım Kılavuzu İçindekiler 1. Genel Bilgiler... 6 1.1. Kurs Otomasyon Programının Kurulumu... 6 1.2. Kurs Otomasyon Programının Çalıştırılması... 8 2. Tabim Kurs Otomasyonu ve Kullanım

Detaylı

Kurulum, Kullanım Kılavuzu ve Garanti Belgesi. P-660W-T1 Kablosuz 1 Port Modem. ADSL 2+ Kablosuz 802.11 b/g

Kurulum, Kullanım Kılavuzu ve Garanti Belgesi. P-660W-T1 Kablosuz 1 Port Modem. ADSL 2+ Kablosuz 802.11 b/g 444 11 50 P-660W-T1 Kablosuz 1 Port Modem ADSL 2+ Kablosuz 802.11 b/g Kurulum, Kullanım Kılavuzu ve Garanti Belgesi TEKNİK SERVİS ADRESİ: ZyXEL İletişim Teknolojileri A.Ş. Kaptanpaşa Mahallesi Piyalepaşa

Detaylı

Cihazınızın İnternet ayarlarını yapabilmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz;

Cihazınızın İnternet ayarlarını yapabilmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz; Kurulum WEB UI Değerli Müşterimiz, Cihazınızın İnternet ayarlarını yapabilmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz; Öncelikle modem ve bilgisayarınız arasına lütfen bir Ethernet (LAN) kablosu takınız.

Detaylı

Versiyon FOREXSTARTING.COM. Forex Marketing Ltd. KULLANIM KILAVUZU

Versiyon FOREXSTARTING.COM. Forex Marketing Ltd. KULLANIM KILAVUZU Versiyon 3 FOREXSTARTING.COM Forex Marketing Ltd. KULLANIM KILAVUZU FOREXSTARTING YAZILIMLARI Kullanıcı Rehberi Forex Marketing Ltd. Sofiysko Shose 38-4 2307 Pernik İçindekiler Kurulum Programı... 1 Kurulum

Detaylı

(Kullanım Kılavuzu) Kasım 2013 ANKARA. e-fatura Portalı Kullanım Kılavuzu Kasım 2013 Versiyon : 1.5 1/41

(Kullanım Kılavuzu) Kasım 2013 ANKARA. e-fatura Portalı Kullanım Kılavuzu Kasım 2013 Versiyon : 1.5 1/41 e-fatura PORTALI (Kullanım Kılavuzu) Kasım 2013 ANKARA Versiyon : 1.5 1/41 GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI Denetim ve Uyum Yönetimi Daire Başkanlığı (I) Versiyon : 1.5 2/41 İÇİNDEKİLER Tanımlar ve Kısaltmalar...

Detaylı

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ Zimbra Webmail GENEL ÖZELLİKLER Zimbra yüksek performanslı bir e-posta programı olup, e-posta, adres defteri, takvim, görev listeleri ve web dokümanları gibi özelliklere sahip bir uygulamadır. e-posta

Detaylı

1.5. Başvuru formundaki bilgileri aşağıdaki şekilde doldurunuz. Kart Okuyucu Tipi: Mini Kart Okuyucu Sertifika Süresi: 3 Yıl

1.5. Başvuru formundaki bilgileri aşağıdaki şekilde doldurunuz. Kart Okuyucu Tipi: Mini Kart Okuyucu Sertifika Süresi: 3 Yıl 1. E-imza bulunmayan personelin e-imza alması gerekmektedir. 1.1. https://portal.kamusm.gov.tr/bp/ws.go internet adresine giriniz. 1.2.Girdiğiniz internet sayfasında Nitelikli Elektronik Sertifika Başvurusu

Detaylı

TEBEOS Kullanım Kılavuzu

TEBEOS Kullanım Kılavuzu TEBEOS Kullanım Kılavuzu Türk Eczacıları Birliğinin Meslektaşlarına Ücretsiz Hizmetidir. TeBEoS Sayfa 1 1. Sayım İşlemleri Stok sayım işlemlerinin yapılabilmesi için tebeos programından muhasebe ve stok

Detaylı

OpenOffice.org Türkiye www.openoffice.org.tr. OpenOffice.org 2.0 Kurulum Kılavuzu

OpenOffice.org Türkiye www.openoffice.org.tr. OpenOffice.org 2.0 Kurulum Kılavuzu OpenOffice.org 2.0 Kurulum Kılavuzu OpenOffice.org Türkiye www.openoffice.org.tr i Giriş Giriş Bu doküman, OpenOffice.org 2.0 ve sonraki sürümlerin Windows ve Linux altında kurulumunu anlatır. Telif hakkı

Detaylı

YABANCILARA İLİŞKİN ONLİNE ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURUSUNUN YAPILMASI

YABANCILARA İLİŞKİN ONLİNE ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURUSUNUN YAPILMASI YABANCILARA İLİŞKİN ONLİNE ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURUSUNUN YAPILMASI 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzni Kanunu uyarınca Ülkemizde çalışmak isteyen yabancıların çalışma izni alması gerekmektedir. Türkiye de

Detaylı

TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU KOZMETİK FAALİYETLERİ ELEKTRONİK UYGULAMALAR KILAVUZU SÜRÜM 3.0

TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU KOZMETİK FAALİYETLERİ ELEKTRONİK UYGULAMALAR KILAVUZU SÜRÜM 3.0 TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU KOZMETİK FAALİYETLERİ ELEKTRONİK UYGULAMALAR KILAVUZU SÜRÜM 3.0 Amaç MADDE 1- Bu Kılavuz, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Elektronik Uygulamalar Projesi kapsamında

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DASDIFFUSION DEPARTMENTAL EDITION 1. FAZ TARAMA PC KURULUM KILAVUZU

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DASDIFFUSION DEPARTMENTAL EDITION 1. FAZ TARAMA PC KURULUM KILAVUZU TÜRKİYE CUMHURİYETİ ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DASDIFFUSION DEPARTMENTAL EDITION 1. FAZ TARAMA PC KURULUM KILAVUZU Hazırlayan: DAS A.Ş. 1 S a y f a D A S R & D Amaç ve Kapsam Bu doküman ile, Türkiye Cumhuriyeti

Detaylı

DOCSVAULT KURULUM KILAVUZU

DOCSVAULT KURULUM KILAVUZU DOCSVAULT KURULUM KILAVUZU İÇİNDEKİLER İstemci ve Sunucunun Yüklenmesi...2 Docsvault Sunucu Yükleme...4 Bölüm 1 Program Dosyalarının Yüklenmesi...4 Bölüm 2 Docsvault Sunucu nun Yapılandırılması:...8 Docsvault

Detaylı

MS Excel Mesaj Gönderim Eklentisi

MS Excel Mesaj Gönderim Eklentisi MS Excel Mesaj Gönderim Eklentisi Kurulum ve Kullanım Kılavuzu Sürüm: 1.0.1 2013 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...2 Başlangıç...3 Kurulum Yardımcısı...3 Güvenlik Uyarıları...4 MS Excel Kontrolü...5.Net Framework

Detaylı

EDL103 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

EDL103 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ 2. HAFTA EDL103 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Öğr. Gör. S. M. Fatih APAYDIN apaydin@beun.edu.tr EMYO Bülent Ecevit Üniversitesi Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulu GİRİŞ TEMEL BİLGİLER Bir bilgisayar temel olarak

Detaylı

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ BÖLÜM 1: MICROSOFT OFFICE 2003 PROGRAMLARINI YÜKLEME Microsoft Office 2003 Programlarını Değiştirme - Kaldırma Uygun Office 2003 Paketini Belirleyin BÖLÜM

Detaylı

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu İçindekiler Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu...1 1. HORDE...4 1.1. Horde Nedir?...4 1.2. Horde Kullanımı için Gerekenler...4 1.3. Kök Sertifikasının

Detaylı

1. Yardım Masası 3. 2. SWEP Web Uygulaması Ayarları 3. 3. Güvenlik Ayarları 3. 3.1. Açılır Pencere Engelleyicisi 3

1. Yardım Masası 3. 2. SWEP Web Uygulaması Ayarları 3. 3. Güvenlik Ayarları 3. 3.1. Açılır Pencere Engelleyicisi 3 1 1. Yardım Masası 3 2. SWEP Web Uygulaması Ayarları 3 3. Güvenlik Ayarları 3 3.1. Açılır Pencere Engelleyicisi 3 3.2. Güvenilen Sitelere Anadolu Sigorta Adresini Tanıtmak 5 4. IE İndirilmesi ve Kurulumu

Detaylı