PROMİSE BILGISAYAR (PCI) KARTI MODEL: TÜM MODELLER

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "PROMİSE BILGISAYAR (PCI) KARTI MODEL: TÜM MODELLER"

Transkript

1 PROMİSE BILGISAYAR (PCI) KARTI MODEL: TÜM MODELLER

2 ÖNEMLİ PCI kartınızı kurmadan önce lütfen bu kılavuzu okuyunuz. Ü ÜRETİCİ FİRMA: Promise USA 580 Cottonwood Dr Milpitas, CA , United States Tel: or 8095 İTHALATÇI FİRMA: ANIXTER İLETİŞİM SİSTEMLERİ PAZ.VE TİC.A.Ş. Şehit Mehmet Fatih Öngül sokak Eskiyapanlar Is Mrk. No:1 Kat:4 Kozyatağı/İSTANBUL Tel : Faks:

3 1. PROMİSE e hoş geldiniz! PROMİSE PCI kart, sizin diz üstü bilgisayarınıza ve diz üstü bilgisayarınızdan hızlı veri iletişimini ISDN veya BT Ana yol servis yolu ile mümkün kılan bir karttır. Siz, Internet ve yükleme dosyalarını, görüntüleri ve programları analog ağa bağlı PC modem yolları ile mümkün olmayan hızlarda tarama imkanınız olacaktır. Ayrıca hem ISDN ve uyumlu terminal ekipmanına erişimi olan diğer uzak yerleşkelere de bağlanabilirsiniz. PROMİSE PCI kartınız 128 Kbps hıza kadar veri sağlamak için her iki ISDN kanallarını birleştirebilir. İpuçları Elde edilen esas veri hızı, sizin Internet servis sağlayıcınız veya bağlandığınız uzak yerleşke tarafından önerilen veri hızına bağlıdır. Sağlanan yazılımı Windows 95,98 ve NT de kurabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen ilgili kurulum bölümlerine bakınız. Ayrıca, dahil bir entegre edilmiş iletişim paketini oluşturan uygulamaların bir takımıdır; PROMİSE! Bu programlar sizin PROMİSE PCI kartınız en iyi şekilde kullanmanızı mümkün kılar: PROMİSE! Veri ISDN e erişimi olan ve bir uyumlu terminal adaptörü ve yazılımı olan diğer PC kullanıcılarına/dan yüksek hızda veri transfer etmenizi sağlar. PROMİSE! Faks faksların bir kelime işleme programından direk ve çok hızlı bir şekilde iletimini sağlar. PROMİSE! Telefon PC nizin ses kart yolu ile ISDN ses iletişimini sağlayan sanal bir masa üstü telefondur PROMİSE! Cevap PROMİSE! Terim eğer bir kurulu ses kartınız var ise size PC nizde bir ISDN cevaplama makinesi sağlar. bir ISDN Duyuru Tahtası Hizmetlerinden hızlı bir şekilde bilgi yüklemenizi sağlar. PROMİSE PCI ve PROMİSE! uygulamalarının tipik kullanım örneklerini daha sonra bu kılavuzda bulabilirsiniz. 2.Başlamadan Önce..

4 Bu kılavuzu okumak için ve hem kurulum işlemi hem de kartınızın özellikleri ile tanışmış olmak için birkaç dakika ayırın. Kurulum basittir fakat PROMİSE PCI kartınızdan en iyi verimi almak için talimatları dikkatlice izlemelisiniz. İpuçları Bu kılavuz sizin PC ve MS Windows hakkında temel bir bilginizin olduğunu varsayar. Eğer PC ler ile yeni tanışmış iseniz, makineniz ile birlikte size teslim edilen dokümantasyonu anladığınızdan emin olun. Eğer MS Windows ile yeni tanıştıysanız, kurulumlara teşebbüs etmeden önce çeşitli Windows eğitmenini denemekten emin olun. 2.1 İçindekileri kontrol edin Kutuyu açtıktan sonra aşağıdaki parçaları göreceksiniz: PROMİSE PCI kart ISDN kablo PROMİSE PCI kart CD-ROM PROMİSE PCI kart Kurulum Kılavuzu (bu doküman). 2.2 PC Sistem Gereksinimleri Kuruluma teşebbüs etmeden önce lütfen PC nizin aşağıdaki gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını kontrol ediniz: Bir tavsiye edilen minimum 16 Mb RAM ile bir Pentium işlemci. Bir Microsoft Windows 95,98 veya NT (İşistasyonu i386) işletim sistemi. 10 Mb hard disk boş alan. Bir CD-ROM sürücü. Bir serbest PCI takılabilir yuva. Eğer PC nizin teknik özellikleri veya uyumluluğu konusunda emin değilseniz lütfen PC kılavuz veya ekipman sağlayıcınıza başvurun. İpuçları Eğer PC niz çoktan bir ISDN adaptör ile donatılmış ise, PROMİSE PCI kart ve onun yazılımını başarılı bir şekilde kurmadan önce onu ve onun sürücülerini çıkarmanız gereklidir. ISDN adaptörlerinin çıkarma işlemleri üreticiye göre değişebilir. Çıkarma için lütfen üreticinin kılavuzunu takip edin.

5 2.3PROMİSE! CD hakkında CD, kartınızı Windows 95,98 veya NT de onun kurulumu ile ilgili içindekiler ve yardımlar hakkında bilgi sağlayan bir giriş içerir. CD diskin içindekilere bir pencere sağlamalıdır. Eğer bu hemen göstermiyor ise, CD içeriklerine yönelmek için masa üstünüzdeki Bilgisayarım simgesini tıklayın. Intro.doc adlı bir dosya diskte mevcut olan yazılıma kısa bir giriş sağlar. CD, Windows 95,98 ve NT için PROMİSE PCI kart kurulum programını içerir. O, ayrıca gerekli olabilecek ek yazılımın yanında PROMİSE! uygulamaları için kurulum programını içerir. İpuçları CD deki dokümanların bazıları pdf dosyalardır. Adobe Acrobat Reader i kullanarak bu dokümanları okuyabilirsiniz, arayabilirsiniz ve yazdırabilirsiniz. Eğer PC nizde Adobe Acrobat yüklü değil ise, CD de kurulabilir bir kopyasını bulacaksınız. 3.Kurulum Kurulum beş basamaktan oluşur: 1.Windows un hangi sürümünü kullandığınızı belirleyin. 2 PROMİSE PCI kartınızın Fiziksel Kurulumu 3 Cihaz Sürücü Kurulum 4 PROMİSE i Kurma! uygulamalar ve CAPI Port Sürücü 5 Internet Erişimini Kurmak Lütfen Dikkat Edin Kurulum basamaklarının sıralarını belirtildiği gibi takip etmek önemlidir. Eğer bu talimatları takip etmede başarısız olursanız kartınızı başarılı bir şekilde kuramayabilirsiniz. Yukarıdaki sırayı 1 den 5 e kadar tamamlayana kadar Internet e erişemeyebilirsiniz. İpuçları Kartınızı son ürün bilgi ve kurulum tavsiyeleri için kurmadan önce CD deki Beni Oku dosyalarını görmeniz iyi olur. 3.1 Windows un hangi sürümünü kullandığınızı belirleyin Eğer Windows 95 kullanıyorsanız, PCI kartınızı fiziksel olarak kurmadan önce hangi sürümü kullandığınızı belirlemeniz gereklidir.

6 Bilgisayarım a çift tıklayın, Denetim Masası na çift tıklayın ve daha sonra Sistem simgesine çift tıklayın. Genel sekmesi altında Windows un hangi sürümünün kurulu olduğunun bir tanımı olacaktır. Örneğin: Microsoft Windows B Aşağıdaki Bölüm ü 3.3 teki kullanım için bunu not edin. Eğer Windows 98 veya Windows NT kullanıyorsanız, bu Windows önyükleme ekranlarından belli olur. 3.2 PROMİSE PCI kartınızın fiziksel kurulumu PC nizi kapatın. Uygun bir PCI yuvasını seçin. Kartı, kartın isim plakası yukarı gelecek biçimde nazikçe yuvaya sokun. Kart yuvaya tamamen yerleşinceye kadar içeri basın. Eğer kart tamamen girmiyorsa, kartı döndürün ve tekrar yerleştirmeye çalışın. Hem PC nize hem de kartın kendisine zarar vereceği için kartı sokmak için asla aşırı bir güç kullanmayın. Eğer bu kartı fiziksel olarak PC nizin içine kurmada herhangi bir şüphe içindeyseniz, öneri için PC kılavuzunuza veya PC sağlayıcınıza başvurmalısınız. ISDN Bağlantısı Sağlanan ISDN kablosunu alın ve küçük fişi kartınızın açık sonundaki yuvaya dikkatlice sokun. Bu fiş sadece bir yönde bağlanabilir. Fişi kartınıza sokmak için aşırı güç kullanmayın. ISDN kablosunun diğer ucunu mevcut ISDN veya BT Ana yol yuvasına sokun. PC nizi açın. 1 Anten Kablosu 2 Durum LED Gostergesi

7 3 PCI Kart Konnektoru Şimdi PROMİSE PCI kartınızın fiziksel kurulumu tamamdır. 3.3 Cihaz Sürücü Kurulumu Daha evvel Bölüm 1 de belirttiğiniz Windows un sürümüne bağlıdır: Eğer sizde var ise : Windows 95 sürüm A: Tam Bölüm 3.3 Bölüm A & Bölüm E Windows 95 sürüm B: Tam Bölüm 3.3 Bölüm B & Bölüm E Windows 98: Windows NT: Tam Bölüm 3.3 Bölüm C & Bölüm E Tam Bölüm 3.3 Bölüm D & Bölüm E A Windows 95 Sürüm veya a için PC nizi (eğer açmadı iseniz) açın ve Windows, PC niz az önce kurduğunuz kartı otomatik olarak bulur. PROMİSE PCI kartını bir AVM ISDN A olarak tanıdığını ilan eden Yeni Donanım Bulundu ekranı görüntülenir. Eğer bu ekran görüntülenmez ise, Windows u kapatın, PC nizi kapatın ve kartın fiziksel olarak doğru kurulup kurulmadığını kontrol edin. Donanım üreticisi tarafından sağlanan diskten sürücüyü seçin, OK ye tıklayın. Üreticinin kurulum diskinin sokumu için PC, bilgi istemini gösterir. PC nizin CD sürücüsüne BT PROMİSE PCI Kart CD sini yerleştirin. Sürücüler bölümündeki Taramaya tıklatın ve CD ROM sürücü adınızı seçin. Klasörler bölümünde gösterilecek olan Cardware e çift tıklayın ve Windows.95 e çift tıklayın, OK ye tıklayın ve sonraki ekrandaki OK ye tekrar tıklayın. Dosyalar PC nize kopyalandıktan sonra BT PROMİSE ISDN PCI Kart ekranı gösterilecektir (Resim 1). Şimdi aşağıdaki Bölüm E deki talimatları takip edin. B Windows 95 Sürüm b için veya daha sonrası Eğer açmadıysanız PC nizi açın. Windows 95 başladıktan kısa bir süre sonra Windows 95 Yeni Donanım Ekle Sihirbazı Yeni Donanım Cihaz Bulundu ekranını gösterir. Daha sonra Windows 95b Cihaz Sürücü Sihirbazını Güncelleme Bu sihirbaz AVM-ISDN A nın kurulumunu tamamlar. ı gösterir. Sonraki ye tıklayın. Sihirbaz Windows un bir güncellenmiş sürücüyü aradığını gösterir. Windows daha sonra size sürücü bulunamadığını bildirir.

8 Diğer Yerler e tıklayın. Tarama ya tıklayın, daha sonra CD sürücü adınıza çift tıklayın (örnek: F) daha sonra Win95 e tıklayın. OK ye tıklayın, daha sonra Bitti ye tıklayın. Lütfen PROMİSE ISDN PCI kart kurulum Windows 95 etiketli diski sokun mesajı gözükecektir. Bu mesajı reddedin ve OK ye tıklayın. Dosyaları Kopyalama ekranı görünecektir. Bu aşağıdaki hata mesajını içerir BT PROMİSE ISDN PCI kart kurulumu Windows 95 teki avmclass.dl_ dosyası bulunamadı. Tarama ya tıklayın. Dosya listesi gösterilecektir. Sürücüler: işaretli kutudan CD sürücünüzü seçin (Örnek: F). Klasörler: kutusundan win95 e tıklayın. OK e tıklayın. Bir sonraki penceredeki OK e tıklayın ve dosyalar kopyalanacaktır. BT PROMİSE ISDN PCI Kart ekranı gösterilecektir (Resim 1). Şimdi aşağıdaki Bölüm E deki talimatları takip edin. C Windows 98 için *PC nizi (eğer açmadı iseniz) açın ve Windows, az önce kurduğunuz kartı otomatik olarak bulur. *Yeni Donanım Bulundu ekranı gösterildikten hemen sonra Yeni Donanım Ekle sihirbazı başlatılır ve onun ilk ekranı gösterilir. *PROMİSE PCI kart CD sini kendi PC nizin sürücüsüne sokun. *Sonraki ye tıklayın ve yeni pencerede cihazınız için en iyi sürücüyü ara yı seçin ve Sonraki ye tıklayın. *Sonraki pencerede, Bir Yer Belirleyin işaretli kutuya tıklayın. D:\ win98 (D sizin CD sürücünüzü temsil eden sürücü adı ile değiştirilmelidir) ve Sonraki ye VEYA Tarama ya tıklayın ve Sürücüler bölümünde CD ROM sürücü adınızı seçin. Win98 e çift tıklayın, OK e tıklayın ve sonraki ekrandaki Sonraki ye tekrar tıklayın. * Şimdi Windows bu cihaz için en iyi sürücüyü kurmak için hazırdır mesajı ile bilgilendirileceksiniz. Sonraki ye tıklayın. *Windows sizi Windows, donanım cihazınıza gerekli olan yazılım kurulumunu bitirdi ile bilgilendirecektir. Bitti ye tıklayın. *BT PROMİSE ISDN PCI Kart ekranı gösterilecektir (Resim 1). *Şimdi, aşağıdaki Bölüm E deki talimatları takip edin. D Windows NT için

9 Kuruluma başlatmadan önce yönetici haklarına sahip olduğunuzdan emin olun. PROMİSE PCI kart CD yi CD sürücüsüne sokun. winnt klasörüne çift tıklayın. ayar uygulamasına çift tıklayın. BT PROMİSE ISDN PCI Kart ekranı gösterilecektir (Resim 1). Devam a tıklayın. Aşağıdaki ekran size kurulum klasörünü seçmenizi sağlar. Standart varsayılan ayar C:\ SÜRÜCÜ DÜR. Devam a tıklayın. Aşağıdaki pencereler kart için kesme ve adres seçimlerini sağlar. Bir varsayılan ayar yüklendi. Devam a tıklayın. İpuçları Windows NT Tak ve Oynat teknolojisini tam desteklemediğinden ötürü serbest olarak gösterilen kesme ve adresler başka kaynaklar tarafından kullanılıyor olabilir ve bu yüzden sizin kartınız tarafından kullanılamamaktadır. Eğer durum böyle ise, sizin başarılı bir kurulum yaptığınız yanlışlıkla görünebilir. Eğer kurulum başarısız olduysa, CAPI sürücülerinin daha sonra kurulum işleminde ne zaman kurulacağını gösterir. Daha fazla bilgi için bu dokümanın Sorun Giderme bölümüne başvurun. Bir sonraki penceredeki DSS1 i seçin (varsayılan seçenek) ve Devam a tıklayın. Yazılım yüklendi ve bilgi ekranda gösterildi. Devam a tıklayın. Şimdi, aşağıdaki Bölüm E deki talimatları takip edin Devam a tıklayın. Aşağıdaki pencere size kurulum klasörünü seçmenizi sağlar. Varsayılan standart ayarı C:\ IDREIVER dir. Devam a tıklayın. Sonraki pencerede DSS1 i (varsayılan seçenek) seçin ve Devam a tıklayın. Ayar bilgisi gösterilir, Devam a tıklayın. Sürücü daha sonra Windows Kayıt veritabanına girilir. Bir bilgi ekranı gösterilir. Kur a basın. Kart kurulumu şimdi tamamdır ve PROMİSE! uygulamalar karşılama ekran gösterilir. Şimdi PROMİSE! uygulamalarını kurmaya hazırsınız. Öneriler & İpuçları PROMİSE! uygulamalarını ve onların destekleme CAPI Port Sürücüsünü sisteminizi Internet erişimi için ayarlamadan önce kurmalısınız. 3.4 PROMİSE! Uygulamalarını ve CAPI Port Sürücüsünü kurmak.

10 Öneriler & İpuçları Kurma prosedürünü İptal düğmesi ile her an durdurabilirsiniz. Eğer Kurma Cihaz Sürücü Kurma bölümünün sonunda basılmış ise bir PROMİSE! e Hoş geldiniz ekranını göreceksiniz. Eğer Bitti, Cihaz Sürücü Kurma bölümünün sonunda basılmış ise CD yi önceki kurulum bölümünden sonra makineden çıkartın, CD yi PC nize tekrar sokun. CD otomatik olarak yüklemeli ve siz CD nin içindekileri görürsünüz. Yazılım a çift tıklayın, PROMİSE e çift tıklayın, Disk 1 e çift tıklayın ve Setup.exe ye çift tıklayın. Şimdi siz bir PROMİSE! Hoş Geldiniz ekranı göreceksiniz. Eğer CD otomatik olarak yüklenmez ise CD deki Yazılım-PROMİSE-Disk 1- Setup.exe dosyasını açmak için Windows Explorer i kullanın. Sonraki ye tıklayın. Burada siz uygulamaların Tarama düğmesi ile hangi sürücüde kurulacağını belirleyebilirsiniz. Varsayılan C:\PROGRAMFILES\PROMİSE!\ DİR. Sonraki ye tıklayın. Gösterilen sonraki pencerede, uygulamalarınız için bir program klasörü seçin. Varsayılan PROMİSE! dir. Sonraki ye tıklayın Şimdi size bir varsayılan kurulum mu yoksa bir konfigürasyon ile kurulum mu lazım olduğuna karar verin: Seçenek 1 Eğer siz sadece Kurulum u seçerseniz, uygulamalar belirlenen sürücü/ klasörde varsayılan ayarlar ile kurulur. Uygulamalar için tüm konfigürasyon parametreler sizin belirli gereksinimlerinizi karşılaması için daha sonra değiştirilebilir ve isteğe uyarlanabilir. Bu seçenek eğer siz ayarları bütünüyle anlamadığınız durumlarda önerilir. İlgili bilgi için çevirim içi yardımdaki denk düşen bölümlere bakınız. Seçenek 2 Eğer siz Kurma ve Konfigürasyon u seçerseniz ayarları isteğe uyarlayabilirsiniz, örneğin, faks istasyon kod numarası gibi girişler, PROMİSE! veri ve bir PBX ile işlemle ilgili bilgi için bilgisayarınızın adı. Her iki seçeneği de seçin ve Sonraki ye tıklayın. Sistem dosyaları şimdi PC nize kopyalanacaktır. Kurma CAPI Port Sürücü kontrol kutuyu seçilebilir olarak bırakın ve Sonraki ye tıklayın.

11 Öneriler & İpuçları Windows NT bazen CAPI sürücüleri doğru kurmada başarısız olabilir çünkü o tak ve kullan ı tamamen desteklemez. Eğer bu aşamada CAPI nin yüklenmediğini ifade eden herhangi bir hata mesajı gösterilirse kart sürücü yazılımını yeniden kurmak gereklidir. Daha fazla bilgi için bu dokümanın Sorun Gider bölümüne başvurun. Kurulacak olan sanal modemlerin bir listesi gösterilir. Varsayılan ayar tüm seçenekleri seçer. Öneriler & İpuçları Sizin modem protokolleri hakkında mükemmel bir bilginiz olmadıkça varsayılanı (tüm modemleri kur) kullanmak tavsiye edilmez. OK e tıklayın. En son bilgi vermenin elde edilebilmesi için Beni oku kontrol kutusu seçilir olarak bırakılmalıdır. Sonraki ye tıklayın. Bu Beni oku dosyasını Notebook da gösterir. Notebook dan çıktığınızda son kurulum ekranı gösterilir. Şimdi programlar kuruldu ve PROMİSE! program grubu Windows Başlat Menü de oluşturuldu. Bu aşamada sizden PC nizi yeniden başlatmanız istenecektir. Bitti ye tıklayın. Öneriler & İpuçları PROMİSE! uygulamalarını nasıl etkili kullanmak konusunda talimatlar için çevirim içi yardıma başvurun. PROMİSE! uygulamalarının kurulumu şimdi tamamlandı. 3.5 Internet erişimini kurmak Windows 95/98 64 Kbps te Internet erişimi: Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra masa üstündeki Bilgisayarım a çift tıklayın. Çevirmeli Ağ a çift tıklayın. Yeni Bağlantı Kur a çift tıklayın. Yen bağlantı sihirbazınız için isim seçiminizi yazın.

12 Modem listesi seçin den ISDN Internet (ISND üzerinden PPP) sanal modemi seçin. Sonraki ye tıklayın. Internet servis sağlayıcınızın telefon numarasını girin. Sonraki ye tekrar tıklayın ve Bitti ye tıklayın. Yeni Bağlantı sihirbazınız şimdi Çevirmeli Ağ pencerede gösterilir. Şimdi ISS nize 64 Kbps te bağlanmaya hazırsınız. Öneriler & İpuçları Eğer bağlantı Internet tarayıcı uygulamadan direk olarak yapıldıysa, yeni yaratılmış Çevirmeli Ağ bağlantınızı kullanmak için tarayıcınızı yeniden ayarlamak gereklidir. 128 Kbps te Internet erişimi: Kurulması için Windows 95 MSDUN13 (MS Çevirmeli Ağ) gereklidir (Windows 98 de bu gerekli değildir). Msdun13 yazılımı CD de yazılım klasörü altında olan Araçlar klasöründen bulunabilir (veya PROMİSE web sitesinden). Msdun13 klasörünü açın ve Msdun13.exe dosyasına çift tıklayın ve kurulumu tamamlamak için verilen talimatları takip edin. Şimdi bir yeni çevirmeli ağ bağlantısını oluşturmak için hazırsınız. Yukarıdaki 64Kbps te Internet erişimini Ayarlamadaki talimatları takip edin. Bir az evvel oluşturduğunuz yeni sihirbaz üzerine sağ fare tuşuna tıklayın ve Özellikleri seçin. Ek aygıt ayarlardan Ayarlar a tıklayın. Ek aygıt kullanımını seçin, Ekle ye tıklayın. Listeden ISDN RAS (ISDN üzerinden PPP) yi seçin, OK e tıklayın. OK e tıklayın, OK e tıklayın. Şimdi ISS nize 128 Kbps te bağlanmaya hazırsınız. Öneriler & İpuçları Hayal kırıklığından kaçınmak için Internet servis sağlayıcınızın bir 128 Kbps bağlantı sağlayabileceğinden emin olun! Windows NT 64 Kbps te Internet erişimi:

13 Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra masa üstündeki Bilgisayarım a çift tıklayın. Çevirmeli Ağ a çift tıklayın. Yeni ye çift tıklayın. Internet Arıyorum u seçin. Sonraki ye tıklayın. Internet servis sağlayıcınızın telefon numarasını girin. Bitti ye tıklayın. Daha Fazla ya tıklayın ve Giriş düzenleme ve modem özellikleri menü öğesini seçin. Çevirme kullanma kutusunda ISDN Internet i (ISDN üzerinden PPP) seçin. OK ye tıklayın daha sonra Kapat a tıklayın. Internet Servis Sağlayıcınızı çevirmek için. Masa üstündeki Bilgisayarım a çift tıklayın. Çevirmeli Ağ a çift tıklayın. Internet Servis Sağlayıcınız için Çevirmek için telefon defteri giriş i seçin. Çevir e tıklayın. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. OK e tıklayın. 128 Kbps te Internet erişimi: Bu talimatlar, bir önceki bölümde olduğu gibi sizin bir tek 64Kbps kanal üzerinden Internet e çoktan bir bağlantı oluşturduğunuzu varsayar. Her iki kanalın eşzamanlı bağlantısını geçerli kılmak için bağlantınızı değiştirmek için aşağıdaki talimatları takip edin. Denetim Masası nı açın. Ağ ı açın Servis sekme sine tıklayın. Uzaktan Erişim Servis ini seçin. Özellikler e tıklayın. Ekle ye tıklayın. ISDN RAS ı (ISDN üzerinden PPP) seçin. Devam a tıklayın. Kapat a tıklayın. İstenildiği gibi PC yi yeniden başlatın. PC tekrar ön yüklendikten sonra- Denetim Masası nı açın. Çevirmeli Ağ ı açın. Telefon rehberi giriş listesinden çoklu bağlanmak için size gerekli olan servisi seçin. Daha Fazla ya tıklayın ve Giriş düzenleme ve modem özellikleri menü öğesini seçin. Temel sekmesinde Çevirme kullanma liste sinden Çoklu hatları seçin. Konfigürasyon a tıklayın. Her iki aygıtı da (kontrol kutu) ISDN Internet (ISDN üzerinden PPP) ve ISDN RAS (ISDN üzerinden PPP) seçin.

14 ISS (Internet servis sağlayıcı) telefon numaranızın her iki aygıtta da aynı olduğundan emin olun. OK e tıklayın ve OK e tekrar tıklayın. Şimdi ISS nize 128 Kbps te bağlanmaya hazırsınız. 4. PROMİSE PCI kart ve Uygulamaları Kaldırma. Windows un tüm sürümleri için Kaldırma işlemi yakındır. Denetim Masası nı açın. Bu, hem masa üstündeki Bilgisayarım a tıklayarak hem de Windows tuşundan (ekranın alt sol tarafında) Başlat-Ayarlar-Denetim Masası na tıklayarak mümkündür. Program Ekle/Kaldır a çift tıklayın. Listede üçe kadar giriş görünebilir; ISDN CAPI Port, PROMİSE PCI ve PROMİSE! (Tümü, eğer tam PROMİSE kurulum işlemi takip edildiyse görülür). Listeden kaldırılacak belirli bir girişe tıklayın ve daha sonra Ekle/Kaldır düğmesine tıklayın. Evet e tıklayarak kaldırmayı teyit edin. Daha sonra PC nizi yeniden başlatmanız istenecektir. Eğer listedeki diğer girişleri kaldırmak istiyorsanız yeniden başlatma seçenek ine tıklayın ve diğer girişi seçin. Tüm girişler kaldırıldığında PC nizi yeniden başlatın. 5. Tipik Kullanım Örnekleri PROMİSE PCI kart ISDN yolu ile çeşitli servisler ve uzaktan siteler ile bağlantıların geniş bir menzilini kurmanızı mümkün kılar. Burada, PROMİSE PCI kartınızı PROMİSE! uygulamaları ile birlikte nasıl kullanabileceğinizin bazı örnekleri mevcuttur. 1 Internet PROMİSE PCI kart, kurmuş olduğunuz sanal modemler beraberinde Internet e ve Internet ten hızlı iletişim sağlar. Bir tıkla erişim sağlamak için PCI kart yazılımınızı tarayıcınız ile bağlayabilirsiniz. Ayarlar ve konfigürasyonlar hakkında daha fazla bilgi sizin Internet sağlayıcınızdan elde edilebilir. 2 ISDN dosya transfer PROMİSE! veri, iki PC arasında çok yüksek hızda bir data transfer yolu sağlar. Bir makineyi sunucu modu ve diğerini bir müşteri modu olarak ayarlayın ve siz 128Kbps a kadar dosya değişimi yapabilirisiniz. PROMİSE! veri bu veriyi hem Idtrans veya Eurofile transfer protokoller ile iletebilir. Her iki terminalde veri sıkıştırması veri hızını önemli ölçüde arttırır. Başarılı uzaktan bağlantılar ve iletim işlemleri için temel ilke: her ikisi de aynı türden veya uyumlu olan uzak yerleşkenin bir terminal aygıtı olma mecburiyetidir.

15 3 Faks Kullanıcı dostu ve kullanışlı PROMİSE! faks önerilen bir PC faks uygulamasıdır. Bizim yazılım, Grup 3 faks standart (telefon ağı üzerinde normal analog standart kullanılır) kullanarak faks aygıtları ile iletişim kurabilir. Bu, CAPI yazılım ile birlikte faks emülasyonu kullanılarak başarıldı. BT ISDN CAPI Port Sürücüsü kurulduktan sonra, siz ISDN FAX (G3) sanal modem ve CAPI 2.0 ı destekleyen faks uygulamalarını kullanarak faks gönderebilir ve alabilirsiniz. Diğer CAPI 2.0 ı desteklemeyi öneren uygulamalar da aynı biçimde kullanılabilir. 4 Cevaplama makinesi PROMİSE! cevap ISDN cevaplama makinesi size gelen sesli mesajları otomatik olarak cevaplama ve kaydetmenize izin verir. Buna ek olarak, CAP 2.0 desteği öneren diğer sağlayıcılardan ses servisleri yazılımını kullanabilirsiniz. Mesajları yeniden çalabilmek için uyumlu bir ses kart ve yazılım destekleme olmak zorundadır. 5 ISDN Telefon PROMİSE! telefon ISDN telefon, size ISDN servisi üzerinden ses kartınız yolu ile sesli aramalar yapmanızı sağlar. Bu olanağı kullanmak için bir telefon kulaklığa (ve/ veya mikrofon ve hoparlör) ihtiyacınız olacaktır. Eğer onun uyumluluğu hakkında herhangi bir şüphe içindeyseniz, ses kart tedarikçiniz ile kontak kurun. 6 BBS (İlan Tahtası Sistemleri) sistemler PROMİSE! terim, BBS sistemlerine erişmek için size olanak tanır. Öneriler & İpuçları PROMİSE! uygulamaları, size uygulamaların kendi yolu ile erişebileceğiniz çevirim içi yardım dosyalarını sağlar. Bu yardım fonksiyonu, uygulamaları nasıl etkili biçimde ayarlama ve kullanma üzerine tam talimatları sağlar. Eğer bu size daha kolay geliyor ise, yardım dosyalarından konuları yazdırabilirsiniz. 6. Sorun Giderme & Destek Öneriler & İpuçları En son ürün bilgisi ve kurulum tavsiyeleri için CD deki Beni oku dosyasına bakmak iyi bir fikirdir.

16 Sorun: Windows NT de açık başarılı kurulum sonrası CAPI Port Sürücüler yüklenmemiş. Windows NT PCI Tak ve Oynat teknolojisini tam desteklemez. Bu kesme ve adresleri tavsiye eden NT deki manifestolar aslında başka işlem tarafından kullanıldığı zaman karta erişebilir olur. CAPI sürücüsü yüklenmediğini ifade eden bir hata mesajı gösterilirse, farklı bir kesme veya adres kullanarak PROMİSE yazılımını boşaltmak ve tekrar yüklemek gerekir. PROMİSE yazılımını boşaltmak için bu adımları takip edin: 1. Denetim Masası için Program Ekle/Kaldır a erişin. 2. BT PROMİSE ISDN PCI Kart Uygulamasını ve ISDN CAPI Port u kaldırın- bu işlemlerin her birinden sonra PC yi yeniden başlatmayın. 3. PROMİSE! i kaldırın (eğer kuruldu ise). 4. PC yi yeniden başlatın. Şimdi, ya bir farklı kesme ya da adres kullanarak PCI kart kurulum işlemini baştan başlayın. Sorun: ISND ye hiçbir bağlantı yok. Eğer ISDN bağlantılarına bağlanmada bir sorun bulundu ise (Çevirmeli bağlantı, PROMİSE! faks vs. kullanılırken), ISDN bağlantı kablosunun hem PROMİSE PCI kart ve ISDN çıkış yuvasında doğru biçimde sokulup sokulmadığını kontrol edin. Çevirmeyi veya bağlantı kumandasını tekrar deneyin. Sorun: Bir Internet Sağlayıcı Servisine bağlanılamıyor. Eğer PROMİSE PCI kart sizin Internet Servis Sağlayıcınıza bağlanmada başarısız oluyor ise, aşağıdakileri kontrol edin: 1. Sizin ISP niz ISDN bağlantısını sağlıyor mu? 2. Çevirmekte olduğunuz telefon numarası, sizin servis sağlayıcınıza ISDN kullanarak bağlanmak için uygun mu? 3. PCI kartı ile kurduğunuz doğru Çevirmeli ağ bağlantısı kullanıyor musunuz? 4. ISP niz tarafından hangi protokoller desteklenir? ISP, kullanılan protokolün v.120 ve asenkron PPP olmasını önermiş olabilir. Eğer durum böyle ise çevirmeli ağ bağlantısı aşağıdaki gibi ayarlanabilir: Internet Erişim Ayarlama da tarif edildiği gibi bir Çevirmeli bağlantı yarat. Modem seçenek seçme gösterildiğinde ISDN Özel Konfig. i seç. Konfigürasyon düğmesine tıkla -> Bağlantı sekmesini seç -> Gelişmis e tıkla. Ekstra ayarlar altında ATS31=7;S51=0 yaz (bu aynen gösterildiği gibi kalın puntolar ile yazılmalıdır). OK ile teyit et ve gösteren pencereyi kapatmak için OK e tekrar tıkla. Sonraki ye tıkla ve ISP telefon numarasını gir. Sonraki ye tıkla ve daha sonra Bitti ye tıkla. Şimdi, bağlantı için yeni ikon gösterilecektir.

17 Yeni ikona sağ fare tuşu ile tıkla ve Özelliklere tıkla. Sekme Sunucu Türlerine tıkla. Açılan menüde Çevirmeli Sunucunun Türüne tıkla, ISP niz tarafından önerilen sunucuyu seçin (CompuServe örnek olarak şu şekilde olacaktır CompuServe ağlarını kullanan CISPPP:PPP bağlantı ). OK e tıklayın. Bu konfigürasyon şimdi Internet erişimi için mevcuttur. Lütfen, sizin ISP niz tarafından hangi protokol kullanıldığı konusunda herhangi bir şüpheniz var ise, tavsiye için ISP niz ile direk olarak kontak kurun. Sorun: 128Kbps kullanan ISP nize bağlanmada başarısızlık. Eğer PROMİSE PCI kart sistemi her iki ISDN B kanallarını kullanmak için ayarladığınızda sadece 64Kbps kullanarak çalıştığından şüphe ederseniz (örnek, Çoklu bağlantı PPP), lütfen aşağıdakileri kontrol edin: 1. ISP niz MPPP yi destekliyor mu?, yani bir eşzamanlı PPP bağlantı 128 Kbps te iki ISDN kanalları üzerinden. 2. Eğer Windows 95 kullanarak MS DUN 13 paketini yüklediyseniz. (kopyası CD de mevcuttur). Bu Internet Erişimi Ayarları bölümde tarif edilmiştir Kbps ta Internet Erişimi-Internet Erişim Ayarında gösterilen talimatları takip ettiniz. Öneriler & İpuçları Bağlantı durumuna hiçbir direk görsel geribildirim olmadığından dolayı, Windows ekranınızın sağ alt köşesindeki Çevirme Bağlantı ikonunu farenizin sağ tuşu ile tıklayarak kontrol etmelisiniz. Bu, Durum ve Bağlantıyı Kesmeyi gösterir. Duruma tıklayın ve durum ekranı belirir. Aygıtların sayıları 2 yi göstermelidir, eğer durum böyle değilse bağlantı 128Kbps te çalışmıyordur. Sorun: Diğer Faks Uygulamaları Çalışmıyor PROMİSE! faks yazılımı özellikle bir ISDN bağlantısı ile çalışmak üzere dizayn edilmiştir. O, bir G3 analog faks ile iletişim kurduğunda, yazılım, faks verisini ISDN üzerinden bir analog faks iletime denk gelen dijital sinyallere çevirir. MS Değiştirme ve Delrina WinFax gibi diğer uygulamalar veri dönüştürmeyi gerçekleştirir. Lütfen yazılım sağlayıcıyı faks yazılımınızın uygunluğu için kontrol edin. Sorun: Hala uygun şekilde çalışmıyor mu? Problemlerin çoğu muhtemelen yanlış kurulum ve ayar sonucu oluşur. Eğer siz kurulum talimatlarını aynen takip ettiyseniz ve önceki çözümler problemi düzeltemiyorsa, son çare olarak PROMİSE yazılımını tamamen kaldırmalısınız ve onu tekrar kurmalısınız. İlk olarak Windows Program Ekle/Kaldır (Denetim Masasında bulunur) uygulamasını kullanarak yazılımı kaldırın. Daha sonra PROMİSE yazılımını Kurulum bölümünde tarif edildiği gibi tekrar kurmanız gereklidir.

18 Yukarıdaki işlemi kullandıktan sonra yeniden kurma sistemi çalıştıramaz ise, bu sizin işletme sisteminizin uygun şekilde temizlenmemesindendir. PROMİSE CD nin tüm PROMİSE sürücü bilgilerini sistemden silecek özel bir uygulaması vardır: clearreg.exe. Siz bu programı CD araçlar dizinde onun doküman dosyası ile birlikte bulabilirsiniz. Ancak onu kullanmadan önce PROMİSE yazılımını yukarıda tarif edildiği gibi kaldırdığınızdan emin olun. Hiçbir Windows programının çalışmadığından emin olun ve daha sonra clearreg.exe programını clearreg.doc dosyasında önerildiği gibi çalıştırın. Uygulamayı kullandıktan sonra PC nizi yeniden başlattığınızdan emin olun. Daha sonra PROMİSE yazılımınızı daha önceki gibi yeniden kurmalısınız. UYARI! Bu işlem sizin Windows işletim sisteminizi kontrol eden Sistem Kayıt ı direk olarak düzenler ve bu yüzden, sadece, eğer Program Ekle/Kaldır fonksiyonu etkili değilse kullanılmalıdır. Lütfen, eğer PROMİSE yazılımını gelecekte yükseltecekseniz programı tamamen kaldırmanız gerekebileceğine dikkat edin. Öneriler & İpuçları PROMİSE ISDN PCI Kart için en son sürücüleri indirmek için PROMİSE in web sitesinden (www.promise.bt.com) bulabilirsiniz. Hala Problem Yaşıyor musunuz? Eğer hala problem yaşıyorsanız PROMİSE Yardım hattı, ile kontak kurabilirsiniz. Bunu yapmadan önce: Kurulum talimatlarını doğru bir şekilde takip ettiğinizden emin olun. PROMİSE PCI kartınızı tekrar kaldırmayı ve daha önce tarif edildiği gibi tekrar kurmayı deneyin. Ekranda görebileceğiniz herhangi bir problemi içeren mesajları not ediniz. Ürün seri numaranızın var olduğundan emin olun. 7. Teknik Bilgi 7.1 CAPI Sürücüler

19 Bu sürücüler, işletim sistem fonksiyonları Windows 95&98 altında ISDN bütünleşmesini sağlar. Onlar ayrıca Uzaktan Erişim Servisini (UES) kullanmanıza izin verir ve PC nizi Internet Servis Sağlayıcının sunucusuna TCP/IP yığın ve Windows 95 ve 98 in Çevirmeli Ağ uygulama yolu ile bağlamanıza izin verir. Windows 95 ve 98 benzer işlevsellik ile iki iletişim modellerini önerir : ISDN CAPI Port Sürücü ve NDIS WAN CAPI Sürücü. Her iki sürücü de, Windows sistem sürücülerinin Çevirmeli Ağ uygulaması arasından adreslendiği fakat işletim sisteminde farklı mekanizmaları ve ara yüzler/protokolleri kullandığı gibi VxD teknolojide gerçekleştirilir. Temel olarak aynı transfer oranları veri iletişimlerinde iki sürücü ile elde edilir. Her iki sürücü de bir sistem üzerinde paralel olarak kurulabilir. BT sistem sürücüleri, sizin için iletişim programlarını (PROMİSE! gibi) CAPI-temelli ISDN yazılımına paralel olarak Windows Çevirmeli Ağ uygulama yolu ile kullanmanızı mümkün kılar, örneğin Internet i çevirmek için. BT ISDN CAPI Port Sürücü BT ISDN CAPI Port Sürücü, programlara uygun bir ara yüz (VCOM/modem) ile izin verir, ayrıca ISDN için Windows un iletişim ara yüzlerini kullanmaya izin verir. BT ISDN CAPI Port Sürücünün fonksiyonlarının bir tam tanımı detaylı kurulum talimatları ile beraberinde CD de WINPORT\CAPIPORT.W95 veya CAPIPORT.NT klasöründe CAPIPORT.HLP dosyasında bulunabilir. BT NDIS WAN CAPI Sürücü BT NDIS WAN CAPI Sürücü Windows 95,98 işletim sistemleri ve ISDN nin birleşimlerine izin verir. BT NDIS WAN CAPI Sürücü ISDN yolu ile Uzaktan Erişim Servisinin kullanımına izin verir. NDIS Network Device Interface in (Ağ Aygıt Arayüz) kısaltımıdır. Teknik özellik, ağ protokollerine (yazılım) ara yüz ağ kartları (donanım) için bir standarttır. NDIS WAN, geniş iletişim ağına (WAN) göre bu standardın bir Microsoft uzantısıdır. Böylece, ISDN için NDIS WAN CAPI Sürücü ISDN denetleyicinin kullanımını, ISDN denetleyicisinin COMMON-ISDN-A yolu ile adreslendiği durumunda bir WAN kart gibi izin verir. Windows 95 ve 98 için BT NDIS WAN CAPI Sürücünün fonksiyonlarının bir tam tanımı detaylı kurulum talimatları ile beraberinde PROMİSE ISDN PCI Kart CD de WINPORT\NDISWAN.W95 klasöründe NDIS_95.HLP dosyasında bulunabilir. Öneriler & İpuçları En son ürün bilgi ve kurulum önerileri için CD deki Beni oku dosyasına göz atmanız iyi bir fikir olabilir.

20 7.2 Internet Erişim Internet veya RAS bağlantılarına başarılı bir erişim için sizin sağlayıcınız veya uzak yerleşke (RAS bağlantıları durumunda) dijital erişim sağlamalılardır ve sizinle aynı protokol mekanizması kullanmalılardır. Özellikle aşağıdaki gereksinimler karşılanmalıdırlar: Internet servis sağlayıcı/ uzak yerleşke ISDN erişimi sağlamalıdır. Erişim eşzamanlı PPP yi (Noktadan Noktaya Protokol) desteklemelidir. Sağlayıcınız ile kayıt telefon numaranızı ve/veya PAP/CHAP onayı kontrol ederek zuhur edebilir. Bir statik veya dinamik Internet adresinin opsiyonlu özgülemesi: Ayrı ayrı sürücü kavramı için yayılma olanakları birleşmiş dokümantasyonda (HLP dosyalarında) detaylı bir biçimde tarif edilmiştir. ISDN ve Windows ile kullanım için aşağıdaki tavsiyeler bir kar odaklı karşılaştırma temel ile başlatmak için yapılabilir: ISDN üzerinden PPP (RFC 1618 e göre eşzamanlı PPP ) öneren Internet servis sağlayıcıları için hem ISDN CAPI Port Sürücü hem de NDIS WAN CAPI Sürücü uygundur. Internet servis sağlayıcınıza ISDN protokolü üzerinden PPP nin desteklenip desteklenmediğini sormalısınız. Internet servis sağlayıcıları ISDN üzerinden PPP önermemesi durumunda, normalde PPP asenkron olarak CAPI Port modem yolu ile çevirmek mümkündür. ISDN CAPI Port Sürücü ile ayrıca, ayarlar kayıt yolu ile özel çözümleri desteklemek mümkündür. Internet servis sağlayıcınıza sormalısınız. Sistem dizaynından ötürü NDIS WAN CAPI Sürücü bu işlevselliği önermez. Her iki sürücüler de MS Money 97 veya terminal gibi RAS sunucuları ve Internet dışı uygulamalara erişim için uygundurlar. 7.3 ISDN Bilgisi PROMİSE PCI kart herhangi bir uygun ISDN son bulmaya bağlanabilir. Tipik olarak bu hem ISDN2e hem de BT Ana yol olabilir. Ağ Sonlandırma Ekipman (NTE) kablo bağlantısı için iki yuvası mevcuttur ve ikisinden herhangi biri kullanılabilir. ISDN servisiniz birkaç birleşmiş MSNleri (Çoklu Abone Numarası )olabilir ve bu yüzden PROMİSE PCI kartın kurulum safhasında PCI Kartınız ile işlem yapmak için istediğiniz MSN e girmeniz gerekebilir. ISDN den gelen tüm aramalar sadece MSN leri ile değil ayrıca servis göstergeleri ile de ayrılmıştır. Analog ağdan gelen çağrılar için, aynı ağ servisini paylaşan ses, veri ve faks çağrılarının bulunduğu böyle farklılaştırma hiç yoktur. Bu yüzden bir uygulama modülü veya bir ISDN telefon tarafından MSN ile hangi çağrının kabul edilmesinin belirtilmesi önemlidir. Daha fazla detay için lütfen PROMİSE çevirim içi yardıma müracaat edin. Eğer PROMİSE PCI kart ile verinin yanında faks almak isterseniz, bu uygulamalara farklı Çoklu Abone Numaraları atamanız gerektirmez çünkü PROMİSE! faks ses ile çağrılardan

21 sorumludur ve PROMİSE! veri de veri göstergeleri ile çağrılardan sorumludur. PROMİSE! faks ve PROMİSE! cevaplama her ikisi de aynı servis gösterge (ses) kullanırlar. Ancak, PROMİSE! faks ve PROMİSE! cevaplamayı aynı anda kullanırsanız, gelen aramaların belirsiz olmadan atana bilmesi için iki modüle farklı Çoklu Abone Numaraları dağıtmalısınız. ISDN servisinizin özellikleri ve fonksiyonları hakkında şüphe ediyor iseniz, lütfen ISDN servis sağlatıcınız ile kontak kurun. 7.4 Ürün Teknik Özellikleri Donanım Özellikleri : Sistem gereksinimleri: D-Kanal Protokol: B-Kanal Protokoller: Uygulama Ara Yüz: II PCI kart türü Pentium işlemci veya daha yüksek. 16 MB Ram veya daha yüksek. 10Mb boş hard disk yer. Windows 95 veya 98 veya NT O.S DSS1 x.75 HDLC transparan X.25 ISO 8208 (X.25 DTE-DTE) T.90 Faks G3 V.120 X.75/V.42 CAPI 2.0 NDIS WAN CAPI Port Hayes AT

22 GENEL TALİMATLAR BAKIM, ONARIM VE KULLANIMDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR ÜRÜN teslim alırken, fiziksel bir hasar olup olmadığını kontrol ediniz. ÜRÜN teslim alırken, ÜRÜN ile birlikte gelmesi gereken aksesuarların tam olup olmadığını kontrol ediniz. ÜRÜN orijinal kutusunu ve paketini, kutu ve paket içindeki köpük, aksesuar vs. daha sonraki servis ihtiyacında kullanmak üzere lütfen saklayınız. ÜRÜN kullanırken ve daha sonra bir yer değişikliği esnasında sarsmamaya, darbe, ısı, rutubet ve tozdan zarar görmemesine özen gösteriniz. ÜRÜN ilk kez çalıştırdığınızda; Kullanım kılavuzlarındaki şartları yerine getirdikten sonra ÜRÜN ilk çalıştırmada, çalışmaz ise bağlantıları kontrol ediniz. Problem devam ederse satıcınız ya da Ithalatçi firma ile iletisim kurunuz. TAŞIMA VE NAKLİYE SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR Cihazı dikkatlice kutusundan çıkarın ve tüm aksesuarların kaybolmamaları için kutunun içinde muhafaza edin. Cihazı nakliye hasarı olasılığına karşı kontrol edin. Eğer cihazınız hasarlıysa ve çalışmıyorsa derhal satın aldığınız yeri bilgilendirin. Eğer doğrudan size gönderildiyse, gecikmeden gönderen firmaya bilgi verin. Yalnızca alıcı (cihazı alan müşteri veya firma) nakliyat zararı için hak talep edebilir. Cihazı ileride taşıma olasılığına karşı orijinal kutuyu ve paket materyallerini saklayın. Ateş ve darbelerden koruyunuz,ıslak ve rutubete maruz bırakmayın. Yüksek dereceli sıcaklıklardan uzak tutunuz. Ürün orijinal kutusu içerisinde yada koruyucu köpük maddelerle taşınmalıdır. Merdiven, kaygan yüzey gibi zeminlerde aşırı dikkat ediniz. Paketten Çıkarma Dikkatli bir şekilde paketi açınız. Urunun paketlerini ve kartonunu saklamanızı tavsiye ederiz. Taşımanız sırasında size yardımcı olacaktı. Hasarı önlemek için radyatör yanına ya da kalorifer önüne koymayınız, güneş ısıgından, fazla nem ve su olan yerlerden uzak tutunuz.

23 KULLANIM SIRASINDA İNSAN VEYA ÇEVRE SAĞLIĞINA TEHLİKELİ VEYA ZARARLI OLABİLECEK DURUMLARA İLİŞKİN UYARI VE UYARI İŞARETLERİ Ürün çevresinde manyetik Ürünler çalışırken kullanmayın. Ürün radyatör, soba yada ısı üreten kaynaklardan uzağa yerleştirilmelidir. Direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Başka bir objenin üstüne yada sabit olmayan bir masanın üstüne Ürünleri koymayınız Ürünü suya yakın yerlerde kullanmayınız. Örneğin,banyo,mutfak lavabosu ve sıvıya yakın yerlerde bulundurmayınız. Açıklıklarından Ürün içine obje sokmayınız. Ürünün üzerine sıvı dökmeyiniz. Ürünün kullanımı sırasında; insan veya çevre sağlığına zararlı bir etkisi yoktur. ÇEVRE KORUMA Kullanılmış ve ömrünü tamamlamış elektronik Ürünlerin bir bölümü geri dönüşümlüdür ve bu tür atıklar ilgili elektrikli / elektronik donatı atığı geri dönüşüm ve yeniden değerlendirme mevzuatlarına tabidir. Lütfen kaynakların ve çevrenin korunması için bize destek olun ve bu Ürünü (mevcut ise) geri toplama merkezlerine teslim edin. Bu hususta yerel Belediye Makamlarınıza ve/veya T.C. Çevre ve Sehircilik Bakanlığına, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığına başvurunuz. Bakınız BU KILAVUZ İÇİNDEKİ UYARI İŞARETİ İLE MARKALANMIŞ UYARILAR SADECE ÜRÜN İÇİN DEĞİL ÜRÜNLE BİRLİKTE KULLANILACAK DİĞER EK KRİTİK NOKTALARI İŞARET ETMEKTEDİR NOT: Yangın yada şok ihtimalini önlemek için, cihazı yağmur yada nemden uzak tutunuz. Bu Ürün kapalı mekanlar içerisinde kullanılacak şekilde üretilmiştir. Eşkenar içerisindeki yanıp sönen oklu sembol kullanıcıyı izole edilmemiş voltaja karşı uyarmaktadır. Bu voltaj seviyesi kullanıcı için elektrik şoku riski taşımaktadır. Eşkenar üçgen içerisindeki ünlem işareti sembolü kullanıcıya önemli çalışma ve bakım talimatlarını belirtmede kullanılır. UYARILAR (ÖNEMLİ GÜVENLİK TALİMATLARI) 1. Kullanma kılavuzunu saklayınız, Kullanma kılavuzu saklanmalı ve en uygun danışma için el altında tutulmalıdır. 2. Cihazın temizlenmesi, Temizliğe başlamadan önce baglantilarini cikartin. Temizlemek için sert, aşındırıcı ve kimyasal maddeler kullanmayınız, yüzeye zarar verebilir. Sadece yumuşak bir bez kullanınız. 3. Aksesuarlar,Lütfen cihazın aksesuarlarını kullanınız. Tavsiye edilmeden veya belirtilmeyen aksesuarlar cihaza zarar verebilir. 4. Yerleştirme,Üniteyi su yanında kullanmayın.

24 Hasar ve yaralanma riskini düşürmek için üniteyi düzgün bir yüzeye yerleştirin. Bakım Ürün herhangi bir periyodik bakim-onarim gerektirmez. Talimatları oku : Ürün çalıştırılmadan önce tüm güvenlik uyarıları ve kullanım talimatları okunmalıdır. Yerleştirme : Başka bir objenin üstüne yada sabit olmayan bir masanın üstüne Ürünü koymayınız. Ürün düşebilir, zarar görebilir. Sıvı ve nem : Ürünü suya yakın yerlerde kullanmayınız. Isı : Direk güneş ışığında maruz bırakmayınız. Obje ve sıvı girişi : Ürün içine obje sokmayınız. Ürün üzerine sıvı dökmeyiniz. KULLANIM HATALARINA İLİŞKİN BİLGİLER ÜRÜNÜN kurulumunu bayilerimizin uzman personeline yaptiriniz. ÜRÜNÜN kullanırken ve daha sonra bir yer değişikliği esnasında sarsmamaya, darbe, ısı, rutubet ve tozdan zarar görmemesine özen gösteriniz. Bu sebeplerden ortaya çıkacak problemler cihazıniza zarar verebilir. ÜRÜNÜN üzerine sıvı dökmeyin. Almış olduğunuz Ürünu başka bir amaçla kullanmayiniz. ÜRÜNÜN üzerinde tadilat, tamir, oynama veya herhangi bir fiziksel müdahalede bulunmayın. ÜRÜNÜN bar kodunun, model ve seri numarasının zarar görmemesine dikkat ediniz. ÜRÜNÜN düzgün olmayan fiziksel koşullarda saklanması cihaza zarar verir. Olağandışı fiziksel veya elektriksel koşullara, yükleme maruz bırakılması, elektrik arızaları veya kesintileri, yıldırım, statik elektrik, yangın veya diğer doğal afetler sonucu meydana gelebilecek sorunlar Ürününüze zarar verir. KULLANIM HATALARINA İLİŞKİN ÖRNEKLER: 1. Ürünün kullanma kılavuzunda belirtilen şekilde kullanılmamasından kaynaklanan hatalar. 2. Ürün sıcak ve aşırı nemli ortamlarda çalıştırıldığı zaman kısa devre yapabilir. 3. Ürün kutusu içinde üretici firma tarafından verilen bağlantı kabloları dışında ek bağlantı kabloları kullanmak. 4. Sonradan yapılan müdahaleler veya parça eklenip yada çıkarılması. 5. Cihazlara dışarıdan yapılan fiziksel darbeler ve kırılma gibi hasarlar. 6. Cihazın seri numarasının tahrip edilmesi yada sökülmesi. 7. Yangın, yıldırım, sel, su basması, deprem gibi doğal afetlerden oluşan hasarlar.

25 Aşağıdaki durumlardan herhangi birisinin olması durumunda cihaziniz zarar gorur : 1) Bağlantı kablosu zarar gördüğünde, 2) Sıvı dökülüp yada içine obje kaçtığında, 3) Suya maruz kaldığında, 4) Urunun dusurulmus olmasi durumunda TÜKETİCİNİN KENDİ YAPABİLECEĞİ BAKIM VE ONARIM VEYA ÜRÜNÜN TEMİZLİĞİNE İLİŞKİN BİLGİLER ÜRÜN için yapabileceğiniz bakım, onarım bulunmamaktadır. Cihazın temizlenmesi; Temizliğe başlamadan önce Ürünun butun bağlantılarini kesin. Elektrik şebekesi ile herhengi bir irtibatinin olmadigindan emin olun. Temizlemek için sert, aşındırıcı ve kimyasal maddeler kullanmayınız, yüzeye zarar verebilir. Sadece yumuşak bir bez ile temizlik işlemini yapin. Sıvı temizleme malzemeleri kullanmayınız. Önlemler Tehlike yada ateşe karşı önlemek için, Ürünü ıslak yada nemli ortamda açmayınız Doğrudan güneş alan ortamlardan uzak tutunuz Bağlantıları kurarken vidaların doğru şekilde takılı olduğundan emin olunuz

26 Garanti belge zorunluluğu olmayan ürünler için Tüketici Hakları TÜKETİCİNİN SEÇİMLİK HAKLARI Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 11 inci maddesinde yer alan; a Sözleşmeden dönme, b Satış bedelinden indirim isteme, c Ücretsiz onarılmasını isteme, ç Satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme, haklarından birini kullanabilir. Tüketicinin bu haklardan ücretsiz onarım hakkını seçmesi durumunda satıcı; işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin malın onarımını yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür. Tüketici ücretsiz onarım hakkını üretici veya ithalatçıya karşı da kullanabilir. Satıcı, üretici ve ithalatçı tüketicinin bu hakkını kullanmasından müteselsilen sorumludur. Tüketici, çikabilecek uyusmazliklarda sikayet ve itirazlari konusundaki basvurulari yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki Tüketici Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesine başvurabilir

GE SECURITY TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SWITCH MARKA: GE SECURITY GE SERİSİ TÜM MODELLER

GE SECURITY TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SWITCH MARKA: GE SECURITY GE SERİSİ TÜM MODELLER GE SECURITY TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SWITCH MARKA: GE SECURITY GE SERİSİ TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir.

Detaylı

ZOOMSWITCH TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SWITCH MARKA: ZOOMSWITCH ZMS SERİSİ TÜM MODELLER

ZOOMSWITCH TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SWITCH MARKA: ZOOMSWITCH ZMS SERİSİ TÜM MODELLER ZOOMSWITCH TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SWITCH MARKA: ZOOMSWITCH ZMS SERİSİ TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir.

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SWITCH MARKA: IFS D SERISI TUM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz olarak basımı,

Detaylı

OSU SERİSİ TÜM MODELLER ODT SERİSİ TÜM MODELLER

OSU SERİSİ TÜM MODELLER ODT SERİSİ TÜM MODELLER OSU SERİSİ TÜM MODELLER ODT SERİSİ TÜM MODELLER ÜRETİCİ FİRMA: Uluslararası Merkez Kudüs, İsrail Tel: + 972 2 535 9666 minicom@minicom.com w w w. m i n i c o m. c o m Kuzey Amerika Merkez Linden, NJ, ABD

Detaylı

PCI KARTI. Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu TÜM MODELLER

PCI KARTI. Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu TÜM MODELLER PCI KARTI BİLGİSAYAR KARTLARI Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu TÜM MODELLER Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu PCI KARTI TÜM MODELLER GĠRĠġ ÜRÜN TANITIMI PCI Express Kart, 3 Gb/s, SAS, 8-bağlantı noktalı

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: ÇOKLAYICI HUB MARKA: AXİS 8 PORT / 16 PORT MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: ÇOKLAYICI HUB MARKA: POWERDSINE MODELLER PD SERİSİ TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir.

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SINYAL CEVIRICI MARKA: IFS Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz olarak basımı, çoğaltılması,

Detaylı

GE SECURITY TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MARKA: GE SECURITY S SERİSİ TÜM MODELLER

GE SECURITY TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MARKA: GE SECURITY S SERİSİ TÜM MODELLER GE SECURITY TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SİNYAL ÇEVİRİCİ MARKA: GE SECURITY F SERİSİ TÜM MODELLER S SERİSİ TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: AĞ ADAPTORU MARKA: VERACITY TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz olarak basımı,

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: ROUTER MARKA: ALLIED TELESIS MODELLER AT / AR SERİSİ TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir.

Detaylı

PROMISE STORAGE (DEPOLAMA BİRİMİ) MODEL: VessRAID Serisi Tüm Modeller VessJBOD Serisi Tüm Modeller. Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu

PROMISE STORAGE (DEPOLAMA BİRİMİ) MODEL: VessRAID Serisi Tüm Modeller VessJBOD Serisi Tüm Modeller. Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu PROMISE STORAGE (DEPOLAMA BİRİMİ) Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu MODEL: VessRAID Serisi Tüm Modeller VessJBOD Serisi Tüm Modeller İTHALATÇI FİRMA: ANIXTER İLETİŞİM SİSTEMLERİ PAZ.VE TİC.A.Ş. Şehit

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: AĞ GEÇİDİ MARKA: NOMADIX MODEL AG SERİSİ TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz

Detaylı

PLANTRONICS KULAKLIK MODEL

PLANTRONICS KULAKLIK MODEL PLANTRONICS KULAKLIK TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU MODEL VOYAGER LEGEND İTHALATÇI FİRMA BİLGİLERİ Anixter İletişim Sistemleri Pazarlama ve Ticaret A.Ş. Şehit Mehmet Fatih Ongül S. No:1 Esliyapanlar

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SINYAL CEVIRICI MARKA: TYCO Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz olarak basımı, çoğaltılması,

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SİNYAL ÇEVİRİCİ MARKA: NVT NV SERİSİ MODELLER TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir.

Detaylı

WD (WESTERN DIGITAL) HARD DİSK SÜRÜCÜ Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu TÜM MODELLER

WD (WESTERN DIGITAL) HARD DİSK SÜRÜCÜ Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu TÜM MODELLER WD (WESTERN DIGITAL) HARD DİSK SÜRÜCÜ Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu TÜM MODELLER İTHALATÇI FİRMA: ANIXTER İLETİŞİM SİSTEMLERİ PAZ.VE TİC.A.Ş. Şehit Mehmet Fatih Öngül sokak No:1 Eskiyapanlar Is Mrk.

Detaylı

ALLIED TELESIS AĞ (NETWORK) KARTI

ALLIED TELESIS AĞ (NETWORK) KARTI AĞ (NETWORK) KARTI Türkçe Tanıtma ve Kullanım Kılavuzu Tüm Modeller ÜRETĠCĠ FĠRMA: Allied Telesis Inc. 3200 North First Street San Jose, CA 95134 Allied Telesis International SA Via Motta 24 6830 Chiasso

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: AXIS KAMERALAR İÇİN AYDINLATICI MARKA: AXİS TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz

Detaylı

TÜRKÇE TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: POE (ÇOKLAYICI) MARKA: ALLIED TELESIS MODELLER TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir.

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: AĞ GÜVENLİK CİHAZI MARKA: PUSHKABLUE F SERİSİ TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir.

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: AĞ MODÜLÜ MARKA: ALLIED TELESIS MODELLER AT SERİSİ TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir.

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: GÜVENLİK AMAÇLI EL MONITORU MARKA: AXİS Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz olarak basımı,

Detaylı

PANASONIC. GÜVENLİK AMAÇLI VİDEO KAYIT CiHAZI Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu. WJ Serisi Tüm Modeller

PANASONIC. GÜVENLİK AMAÇLI VİDEO KAYIT CiHAZI Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu. WJ Serisi Tüm Modeller PANASONIC GÜVENLİK AMAÇLI VİDEO KAYIT CiHAZI Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu WJ Serisi Tüm Modeller ÜRETİCİ FİRMA: PANASONIC CORPORATİON Panasonıc Way, Secaucus, New Jersey 07094 U.S.A Tel: 1-201-348

Detaylı

TÜRKÇE TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA MARKA: AXİS MODELLER 221, 212PTZ/212PTZ-V, 214PTZ, F Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SWITCH MARKA: MOTOROLA Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz olarak basımı, çoğaltılması,

Detaylı

PANASONIC. GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu. WV Serisi Tüm Modeller BB Serisi Tüm Modeller

PANASONIC. GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu. WV Serisi Tüm Modeller BB Serisi Tüm Modeller PANASONIC GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu WV Serisi Tüm Modeller BL Serisi Tüm Modeller BB Serisi Tüm Modeller ÜRETİCİ FİRMA: PANASONIC CORPORATİON Panasonıc Way, Secaucus, New

Detaylı

Pantum P2200/P2500 Serisi Pantum P2500W Serisi

Pantum P2200/P2500 Serisi Pantum P2500W Serisi KULLANIM KILAVUZU Pantum P2200/P2500 Serisi Pantum P2500W Serisi Tek renkli Lazer Yazıcı Bu yazıcıyı kullanmadan önce bu kılavuzu dikkatle okumanızı tavsiye edilir Taşıma ve Nakliye Sırasında Dikkat Edilecek

Detaylı

Pantum P3000 Serisi PCL

Pantum P3000 Serisi PCL Kullanım Kılavuzu Pantum P3000 Serisi PCL P3100D & P3100DL & P3100DN & P3105D & P3105DN & P3200D & P3200DN & P3205D&P3205DN & P3255DN Model Tek renkli yüksek hızlı lazer yazıcı Bu yazıcıyı kullanmadan

Detaylı

Aspire one Serisi. Kullanım kılavuzu

Aspire one Serisi. Kullanım kılavuzu Aspire one Serisi Kullanım kılavuzu Copyright 2009 Acer Incorporated. Tüm Hakları Saklıdır. Aspire one Serisi Kullanım kılavuzu Orijinal İhraç: 03/2009 Bu yayındaki bilgilerde yapılan değişiklikleri herhangi

Detaylı