BİL435 LATEX ile Doküman Hazırlama

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİL435 LATEX ile Doküman Hazırlama"

Transkript

1 BİL435 L A TEX ile Doküman Hazırlama Bölüm 1 Emrah AKYAR Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü, ESKİŞEHİR Öğretim Yılı Bahar Dönemi

2 1 2 3 Neden L A TEX? L A TEX i Nereden Elde Edebilirim? 4 L A TEX in Temelleri Doküman Biçimleme Dili L A TEX Kaynak Dosyaları L A TEX Kaynak Dosyalarını Derleme Derleyici Mesajları Yardımcı Dosyalar Görüntülemek / Yazdırmak

3 İçindekiler Bu dersin genel amaçları, Matematiksel dokümanların yazım prensiplerini, Makale/Kitap/Tez vb. matematiksel dokümanların temel yapılarını, Matematiksel formüller içeren dokümanların hazırlanmasında yaygın olarak kullanılan L A TEX yazılımının temellerini ve Tepegöz, Datashow, vb. cihazlar kullanılarak sunum hazırlamayı öğretmektir.

4 İçindekiler! Sizden kesinlikle burada anlatılacak olan komutların ezberlenmesi beklenmemektedir. Ancak yapmak istediğiniz işe uygun bir komutun var olup olmadığını varsa o komutun ders notları içerisinde bir yerde olduğunu bilmeniz gereklidir. Bu dersde windows üzerinde metin dosyalarının nasıl oluşturulacağı, dosyaların kopyalanması, silinmesi ve dosya isimlerinin değiştirilmesi gibi temel dosya işlemlerinin öğrenciler tarafından bilindiği kabul edilecektir (Bu bilgiler BİL151 Temel Bilgi Teknolojisi dersinde verilmektedir). Öğrenciler derslere gelirken yanlarında disket getirmek mecburiyetindedir.

5 İçindekiler TEX, doküman hazırlamak için kullanılan düşük seviyeli programlama dili olarak da düşünülebilir. TEX ilk olarak 1979 da SAIL (Stanford Artificial Intelligence Language) ile yazılmış, daha sonra bu sürüm 1982 de Pascal ile yeniden yazılmıştır da İngilizce dışındaki diğer dilleri de destekleyen TEX3.0 sürümü ortaya çıkmıştır. Bu gün ise geçerli TEX sürümü dir. TEX sürümleri π sayısına yakınsayacak şekilde numaralandırılmaktadır. TEX ismi ve logosu ise τ (tau) ǫ (epsilon) ve χ (chi) sembollerinden gelmektedir.

6 İçindekiler L A TEX, Leslie Lamport tarafından geliştirilen TEX komutları yardımıyla kullanımı daha kolay komutlar içeren ve sayfa düzeni, otomatik numaralandırma, atıf verme vb. özellikler içeren makro sistemidir. L A TEX aslında bir bakıma TEX dir. L A TEX 1994 de LaTeX 3 ekibi tarafından güncellenmiştir. Eski sürüm L A TEX 2.09 olarak adlandırılırken bu yeni sürüm L A TEX2ε olarak adlandırılmıştır.

7 İçindekiler TEX, in telaffuzu TEK şeklindedir. İngilizce TECHnology kelimesinin okunuşu gibidir. Kesinlikle Texas ın okunuşundaki teks gibi telaffuz edilmez. TEX, L A TEX dokümanlar içerisinde yazılırken \TeX, ASCII karakterle yazılırken ise TeX şeklinde yazılır. L A TEX, ise ingilizce Lay-Tech in okunuşu gibi telaffuz edilir. L A TEX ise L A TEX dokümanlar içerisinde yazılırken \LaTeX, ASCII karakterle yazılırken ise LaTeX şeklinde yazılır.

8 Neden L A TEX? İçindekiler Bedava L A TEX in MikTeX, TeXLive gibi çeşitli sürümleri ücretsiz olarak elde edilebilir. Bunun yanında L A TEX in PCTeX, True TeX gibi ticari sürümleri de mevcuttur.

9 Neden L A TEX? İçindekiler Bedava L A TEX in MikTeX, TeXLive gibi çeşitli sürümleri ücretsiz olarak elde edilebilir. Bunun yanında L A TEX in PCTeX, True TeX gibi ticari sürümleri de mevcuttur. Platformdan bağımsız, L A TEX PC lerde DOS, Windows, Linux işletim sistemleri üzerinde çalışabildiği gibi, Unix iş istasyonları ile Macintosh üzerinde çalışan sürümleri de mevcuttur.

10 Neden L A TEX? İçindekiler Bedava L A TEX in MikTeX, TeXLive gibi çeşitli sürümleri ücretsiz olarak elde edilebilir. Bunun yanında L A TEX in PCTeX, True TeX gibi ticari sürümleri de mevcuttur. Platformdan bağımsız, L A TEX PC lerde DOS, Windows, Linux işletim sistemleri üzerinde çalışabildiği gibi, Unix iş istasyonları ile Macintosh üzerinde çalışan sürümleri de mevcuttur. Taşınabilir, L A TEX kaynak dosyası standart ASCII dosyası olduğundan tüm metin editörleri tarafından işlenebilir.

11 Neden L A TEX? İçindekiler Daha az donanım gereksinimi, L A TEX 486MHz bir PC üzerinde bile çalışabilir.

12 Neden L A TEX? İçindekiler Daha az donanım gereksinimi, L A TEX 486MHz bir PC üzerinde bile çalışabilir. Mükemmel matematiksel yazım, L A TEX düz ve matematiksel formüller içeren metinler için mükemmel bir programdır.

13 Neden L A TEX? İçindekiler Daha az donanım gereksinimi, L A TEX 486MHz bir PC üzerinde bile çalışabilir. Mükemmel matematiksel yazım, L A TEX düz ve matematiksel formüller içeren metinler için mükemmel bir programdır. Yaygın kullanım, Springer, Elsevier, Birkhauser gibi dünyanın en büyük yayınevleri artık dergi ve kitaplar için yazarlardan L A TEX dosyası istemektedir.

14 L A TEX MS Word WYSIWYG Hayır Evet

15 L A TEX MS Word WYSIWYG Hayır Evet Şekiller Evet Evet

16 L A TEX MS Word WYSIWYG Hayır Evet Şekiller Evet Evet Matematik Evet (Evet)

17 L A TEX MS Word WYSIWYG Hayır Evet Şekiller Evet Evet Matematik Evet (Evet) Stil Değiştirme Evet (Evet)

18 L A TEX MS Word WYSIWYG Hayır Evet Şekiller Evet Evet Matematik Evet (Evet) Stil Değiştirme Evet (Evet) Atıf Verme Evet Hayır

19 L A TEX MS Word WYSIWYG Hayır Evet Şekiller Evet Evet Matematik Evet (Evet) Stil Değiştirme Evet (Evet) Atıf Verme Evet Hayır Kaynaklar Dizini Evet Hayır

20 L A TEX MS Word WYSIWYG Hayır Evet Şekiller Evet Evet Matematik Evet (Evet) Stil Değiştirme Evet (Evet) Atıf Verme Evet Hayır Kaynaklar Dizini Evet Hayır Platformdan Bağımsız Evet Hayır

21 L A TEX MS Word WYSIWYG Hayır Evet Şekiller Evet Evet Matematik Evet (Evet) Stil Değiştirme Evet (Evet) Atıf Verme Evet Hayır Kaynaklar Dizini Evet Hayır Platformdan Bağımsız Evet Hayır Ücretsiz Evet Hayır

22 L A TEX i Nereden Elde Edebilirim? L A TEX i dünyanın her yerinde yansısı olan CTAN 1 (Comprehensive TeX Archive Network) arşivlerinden elde edebilirsiniz. Bu arşivlerden bazı iyi bilenenler aşağıdaki tabloda verilmiştir. ftp://ftp.dante.de Almanya ftp://ftp.tex.ac.uk İngiltere ftp://tug.ctan.org Amerika Türkiye Ülkemizde ise Bilkent Üniversitesi bu görevi üstlenmiştir. ftp://sunsite.bilkent.edu.tr/pub/tex/ctan adresinden bu arşive ulaşılabilir. 1

23 L A TEX i Nereden Elde Edebilirim? MikTeX Biz derslerimizde L A TEX i bulunduran ve Windows işletim sistemi üzerinde çalışan MikTeX a yazılımını kullanacağız. Bu sürüm CTAN arşivlerinin ctan/systems/win32/miktex/ dizininden indirilebildiği gibi kurulum esnasında kurulum programı tarafından da indirilebilir. b a b Bunun için aktif internet bağlatınızın olması gereklidir.

24 MiKTeX u İçindekiler MiKTeX yukarıda da belirtildiği üzere önceden indirilip kurulabildiği gibi kurulum esnasında da dosyalar indirilip kurulabilir. Ancak yavaş bir internet bağlantısı ile ikinci yöntem çok uzun zaman alabilir. MiKTeX kurulumu için MiKTeX kurulum sihirbazının (setup wizard) ve comctl32.dll ile wininet.dll sistem dosyalarının bilgisayarınızda mevcut olması gerekir. Eğer bu dosyalar bilgisayarınızda mevcut ise kurulum sihirbazı (setup.exe) çalıştırılarak sırasıyla adımlar takip edilir. Bu adımları ve açıklamalarını adresinde bulabilirsiniz.

25 Doküman Biçimleme Dili Doküman Biçimleme Dili LATEX Kaynak Dosyaları LATEX Kaynak Dosyalarını Derleme Derleyici Mesajları Yardımcı Dosyalar Görüntülemek / Yazdırmak Bir çok kelime işlemci programı WYSIWYG 2 mantığı ile çalışır. TEX, HTML gibi biçimleme (markup) dili kullanılarak yazılan dokümanlar ise keyfi metin editörde normal yazı ile birlikte biçimleme komutları da kullanılarak yazılırlar. Örneğin bu sayfanın ikinci paragrafı, \TeX{}, HTML g i b i \ textbf { biçimleme ( markup ) d i l i } k u l l a n ı l a r a k y a z ı l a n dokümanlar... şeklinde biçimleme komutları kullanılarak yazılmıştır. Burada \textbf yazıların koyu (bold) görünmesini sağlayan bir biçimleme komutudur. 2 What you see is what you get

26 L A TEX Kaynak Dosyaları İçindekiler Doküman Biçimleme Dili LATEX Kaynak Dosyaları LATEX Kaynak Dosyalarını Derleme Derleyici Mesajları Yardımcı Dosyalar Görüntülemek / Yazdırmak L A TEX kaynak (source) dosyası, içerisinde L A TEX biçimleme komutları ve yazdığınız yazıları bulunduran ASCII metin dosyasıdır. L A TEX kaynak dosyalarının uzantısı.tex olmak zorundadır. Dosya isimleri ise işletim sisteminin kurallarına uygun verilmiş herhangi bir dosya ismi olabilir. Örneğin, ornek.tex uygun bir L A TEX kaynak dosyası ismidir. UYARI! Bu dersde windows üzerinde metin dosyalarının nasıl oluşturulacağı, dosyaların kopyalanması, silinmesi ve dosya isimlerinin değiştirilmesi gibi temel dosya işlemlerinin öğrenciler tarafından bilindiği kabul edilecektir (Bu bilgiler BİL151 Temel Bilgi Teknolojisi dersinde verilmektedir.

27 L A TEX Kaynak Dosyalarını Derleme Doküman Biçimleme Dili LATEX Kaynak Dosyaları LATEX Kaynak Dosyalarını Derleme Derleyici Mesajları Yardımcı Dosyalar Görüntülemek / Yazdırmak L A TEX Kaynak dosyasını (kaynak dosyasının isminin deneme.tex olduğunu kabul edersek) derlemek için DOS komut satırında C:\ student> l a t e x deneme yazmak yeterlidir. Kaynak dosyanın uzantısını yazmadan sadece dosya isminin yazıldığına dikkat ediniz. Ancak kaynak dosyanın ismini uzantısı ile birlikte de yazabilirsiniz. C:\ student> l a t e x deneme. tex Bu komutun bilgisayarınızda çalışabilmesi için, MiKTeX in bilgisayarınıza hatasız bir biçimde kurulmuş olması ve MiKTeX program dosyalarına yol tanımlamalarının yapılmış olması gerekir.

28 Derleyici Mesajları İçindekiler Doküman Biçimleme Dili LATEX Kaynak Dosyaları LATEX Kaynak Dosyalarını Derleme Derleyici Mesajları Yardımcı Dosyalar Görüntülemek / Yazdırmak Eğer kaynak dosyanızda hiç bir hata yoksa kaynak dosya derlendikten sonra tekrar DOS komut satırına geri dönülecektir. Eğer derleyici kaynak dosyayı hatasız derlerse kaynak dosya ile aynı dizinde, ismi kaynak dosya ile aynı ancak uzantısı.dvi (DeVice Independent binary file) olan yeni bir dosya oluşturulur.

29 Derleyici Mesajları İçindekiler Doküman Biçimleme Dili LATEX Kaynak Dosyaları LATEX Kaynak Dosyalarını Derleme Derleyici Mesajları Yardımcı Dosyalar Görüntülemek / Yazdırmak Eğer, kaynak dosya içerisinde hatalı komutlar varsa bu durumda derleyici size hatanın hangi satırda olduğunu ve ne tür bir hata yaptığınızı belirten bir mesaj verdikten sonra? simgesiyle birlikte sizden bir girdi bekler. Seçenekler x: Çıkış (exit) h: Hata ile ilgili detaylı bilgi ver Enter: Hataya rağmen devam et r: Tüm hatalara rağmen devam et e: Çık ve düzelt (Edit) i: Komut ekle (Insert)

30 Diğer Dosyalar İçindekiler Doküman Biçimleme Dili LATEX Kaynak Dosyaları LATEX Kaynak Dosyalarını Derleme Derleyici Mesajları Yardımcı Dosyalar Görüntülemek / Yazdırmak Kaynak dosyayı derledikten sonra kaynak dosyanın bulunduğu dizinde kullandığınız komutlara bağlı olarak aşağıdaki dosyalar da oluşabilir..aux Bu dosyalarda kullandığınız atıflar ile ilgili bilgiler saklanmaktadır. Ardışık derlemelerde derleyici tarafından okunarak atıfların kullanılması sağlanır..log Kaynak dosyayı derlerken ekranda görülen tüm mesajlar.log dosyası içerisinde de saklanır..toc İçindekiler dizini (Table of Contents).lof Şekiller Dizini (List of Figures).lot Tablolar Dizini (List of Tables).idx İndex Dizini

31 Görüntülemek / Yazdırmak Doküman Biçimleme Dili LATEX Kaynak Dosyaları LATEX Kaynak Dosyalarını Derleme Derleyici Mesajları Yardımcı Dosyalar Görüntülemek / Yazdırmak Kaynak dosyanızı hatasız derleyip.dvi dosyası oluşturuldıktan sonra yazdığınız yazıyı ekranda görebilir ve yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz. Yazınızı ekranda görüntülemek için DOS komut satırında C:\ student> yap deneme komutunu kullanılmalıdır. Burada kaynak dosyanın isminin deneme.tex ve.dvi dosyanın isminin de deneme.dvi olduğu kabul edilmektedir. Dikkat edilirse.dvi uzantısını yazmaya gerek yoktur. Ancak yap deneme.dvi şeklinde.dvi uzantısı ile birlikte de kullanılabilir.

32 Görüntülemek / Yazdırmak Doküman Biçimleme Dili LATEX Kaynak Dosyaları LATEX Kaynak Dosyalarını Derleme Derleyici Mesajları Yardımcı Dosyalar Görüntülemek / Yazdırmak YAP (Yet Another Previewer) MiKTeX ile birlikte gelen ve.dvi dosyalarını görüntelemek ve yazdırmak için kullanılan bir programdır. L A TEX in diğer sürümlerinde başka programlar kullanılmaktadır. Ekranda gördüğünüz dokümanın yazıcıdan çıktısını almak için File+Print menüsünün kullanılması gerekir. 3 3 Dokümanı ekranda görüntülemek ve yazıcıdan çıktısını almak için YAP ın view+options menüsünde bulunan Display ve Printer ayarlarının doğru olması ve YAP programına yol tanımının bulunması gerekir.

33 TEX sisteminin bileşenleri Doküman Biçimleme Dili LATEX Kaynak Dosyaları LATEX Kaynak Dosyalarını Derleme Derleyici Mesajları Yardımcı Dosyalar Görüntülemek / Yazdırmak.mf METAfont.pk copy... editor spell style.tex... AMS-(La)TEX TEX manmac LATEX.tfm.log.dvi driver printer screen PostScript Fonts Typesetting Bu şekil Kees van der Laan tarafından hazırlanan wots.tex dosyasından alınmıştır.

Akademik Dizayn Dergisi Journal of Academic Design

Akademik Dizayn Dergisi Journal of Academic Design Akademik Dizayn Dergisi Journal of Academic Design LATEX KULLANARAK BİLİMSEL MAKALE HAZIRLAMA WRITING SCIENTIFIC PAPER BY USING LATEX Mahmut SİNECEN*, Metehan MAKİNACI** * Pamukkale Üniversitesi Bilgi

Detaylı

Tezini L A TEX Kullanarak Yazmak İsteyenler Neler Yapmalı?

Tezini L A TEX Kullanarak Yazmak İsteyenler Neler Yapmalı? Tezini L A TEX Kullanarak Yazmak İsteyenler Neler Yapmalı? Metin Özdemir Çukurova Üniversitesi Fizik Bölümü 01330 Adana e-posta: metoz@cu.edu.tr, tel: 2480/113 20 Mart 2006 Özet Yüksek Lisans veya Doktora

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET PROGRAMCILIĞI 1 482BK0094 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET PROGRAMCILIĞI 1

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET PROGRAMCILIĞI 1 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET PROGRAMCILIĞI 1 ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Access bize tablolarımıza bilgi girmek veya bu bilgileri düzenlemek için tablo, sorgu, form, modül ve makro adında araçlar sunar.

Access bize tablolarımıza bilgi girmek veya bu bilgileri düzenlemek için tablo, sorgu, form, modül ve makro adında araçlar sunar. 2. HAFTA ACCESS VERİ TABANI Veri Nedir? Bilgisayara girilen işlenmemiş (ham) bilgilere veri denir. Bilgisayarın alabildiği, işleyebildiği, sonuç üretebildiği ve saklayabildiği her şey veridir. Veriler

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ PLC PROGRAMLAMA TEKNİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

WEB TASARIMI DREAMWEAVER. Hazırlayan: Öğr. Grv. Mahmut KANTAR

WEB TASARIMI DREAMWEAVER. Hazırlayan: Öğr. Grv. Mahmut KANTAR WEB TASARIMI DREAMWEAVER Hazırlayan: Öğr. Grv. Mahmut KANTAR 1 İÇİNDEKİLER 1. WEB... 4 1.1. WWW nedir?... 4 1.2. HTML nedir?... 4 1.3. Web Sayfası nedir?... 4 1.4 Web sitesi nedir?... 4 1.5. Web tasarımı

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK KODLA TEMEL UYGULAMALAR 482BK0135 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ HEDEFLER İÇİNDEKİLER BİLGİ TEKNOLOJİLERİNE GİRİŞ-III Yazılım Uygulama Yazılımları Sistem Yazılımları İşletim Sistemleri Programlama Dilleri Kötü amaçlı yazılımlar TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Bu üniteyi çalıştıktan

Detaylı

AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİNE ÖRNEKLER

AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİNE ÖRNEKLER AĞ İŞLETİM SİSTEMİ AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİNE ÖRNEKLER Tek kullanıcı için tasarlanmış işletim sistemleri bir bilgisayarı kontrol etmekte iken çok sayıda kullanıcı için tasarlanan ağ işletim sistemleri bir

Detaylı

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİK DERS KİTABI İ İ İ İ İ Ö Ş

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİK DERS KİTABI İ İ İ İ İ Ö Ş BİLGİSAYARA GİRİŞ BİLGİSAYAR NEDİR? Tanımı: Kendisine yüklenen programlar aracılığı ile aritmetiksel mantıksal işlemler yapabilen, bilgi depolayan, hatasız ve hızlı işlem yapan, düzenleyen, kullanıcı ile

Detaylı

MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER

MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER Bu modülü bitirdiğinizde; HTML kodları ile WEB sayfaları için işlevselliği ve verimliliği artırıcı basit işlemler yapabileceksiniz. Ayrıca, 1. WEB sayfası oluşturmaya hazırlık

Detaylı

1. HAFTA. Öğr. Gör. KORAY AKİ

1. HAFTA. Öğr. Gör. KORAY AKİ 1. HAFTA Öğr. Gör. KORAY AKİ Bilgisayar Sisteminin İncelenmesi Bilgisayar; Giriş birimleri ile dış dünyadan aldıkları veriler üzerinde, aritmetiksel ve mantıksal işlemler yaparak işleyebilen ve bu işlenmiş

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK DERSLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 7.HAFTA Ms Word (Kelime İşlemciye İlk Adımlar ve Temel İşlemler) Öğr.Gör.

Detaylı

http://alikoker.name.tr FTP

http://alikoker.name.tr FTP FTP FTP Nedir? FTP (File Transfer Protocol) Internete bağlı bir bilgisayardan diğerine (her iki yönde de) dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolü ve bu işi yapan uygulama programlarına

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER WORD İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 1. BÖLÜM...5 MICROSOFT WORD XP...5 GİRİŞ...5 MICROSOFT WORD'Ü BAŞLATMAK...6 ÇALIŞMA ORTAMI...6 ÇALIŞMA ORTAMININ ELEMANLARI...6 GÖRÜNÜM MENÜSÜ...8 EKLE MENÜSÜ...12 YARDIM

Detaylı

Standart araç Çubuğu. Çalışma Alanı

Standart araç Çubuğu. Çalışma Alanı Bölüm 4: Kelime İşlemci Uygulaması Hazırlayan: Emine Cabı Bu konuyu bitirdiğinizde; o Kelime işlemci uygulamasını açabilecek, o Yeni belge açabilecek ve kapatabilecek, o Belgeyi kaydedebilecek, o Belgeyi

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK KELİME İŞLEMCİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK KELİME İŞLEMCİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK KELİME İŞLEMCİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

BÖLÜM 4 4. MS-DOS İŞLETİM SİSTEMİ

BÖLÜM 4 4. MS-DOS İŞLETİM SİSTEMİ BÖLÜM 4 4. MS-DOS İŞLETİM SİSTEMİ Eğer bilgisayar kullanmaya ilk defa Windows 95 veya 98 ile başladıysanız büyük bir ihtimalle DOS kelimesi size yabancı gelecektir. Her PC kullanıcısının yakından tanıdığı

Detaylı

Java ile Programlama

Java ile Programlama TEMEL KAVRAMLAR Java ile Programlama Bilgisayar donanım ve yazılım olmak üzere iki ana bileşenden oluşur. Donanım (Hardware), bilgisayarın fiziksel yapısını ifade eder. Fiziksel yapı, sadece bir metal

Detaylı

Teknohumana Bilişim - 2007

Teknohumana Bilişim - 2007 Bu eğitim dökümanı, Kerem Erzurumlu tarafından Yazılım Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi bünyesinde kullanılmak üzere hazırlanmış olup, bütün hakları saklıdır. Bu dökümanın tüm hakları dökümanın

Detaylı

C Programlama Ders Notları

C Programlama Ders Notları C Programlama Ders Notları Revizyon ve Baskı Bilgisi 21/13.02.2012 13:15:00 İçindekiler İçindekiler... 2 Önsöz... 5 Yaralanılabilecek Diğer Kaynaklar... 5 Program Nedir... 6 Programlama Dili Nedir?...

Detaylı

2. Microsoft Word XP Kelime İşlemci

2. Microsoft Word XP Kelime İşlemci 2. Microsoft Word XP Kelime İşlemci 2.1 Giriş Bilgisayarlar günlük hayatımıza girdikten sonra bir çok alışkanlığımızı bırakmak zorunda kalmaktayız. Önceden kitap olarak okuduğumuz sayfaları artık bir Mouse

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ PROGRAMLAMA TEMELLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

HERKES İÇİN TEMEL BİLGİSAYAR ve İNTERNET KILAVUZU

HERKES İÇİN TEMEL BİLGİSAYAR ve İNTERNET KILAVUZU HERKES İÇİN TEMEL BİLGİSAYAR ve İNTERNET KILAVUZU Kapak: Zafer YILMAZ Dizgi/İç Düzen: Bayrak Matbaası Baskı: Bayrak Matbaası İstanbul, Eylül 2012 Hazırlayan Halil Ünsal NAMAZCI ISBN 978-9944-0865-0-9 Herkes

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 3. Bilgisayarlarda 0 ya da 1 değerini depolayabilen her birime ne denir? A) KB B) Bit C) MB D) Byte

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 3. Bilgisayarlarda 0 ya da 1 değerini depolayabilen her birime ne denir? A) KB B) Bit C) MB D) Byte BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Bilgisayarın çalışmasına zarar verecek şekilde hazırlanmış küçük yazılımlara ne ad verilir? A) Sistem yazılımı B) Virüs C) Uygulama yazılımı D) Küçük yazılım 2. Bilgisayarın yaygın

Detaylı

T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHEDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ CGI PROGRAMLAMA İLE SANAL KÜTÜPHANE VE TELEFON REHBERİ UYGULAMALARI

T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHEDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ CGI PROGRAMLAMA İLE SANAL KÜTÜPHANE VE TELEFON REHBERİ UYGULAMALARI T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHEDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ CGI PROGRAMLAMA İLE SANAL KÜTÜPHANE VE TELEFON REHBERİ UYGULAMALARI Hatice ÖZCAN Mücahit M. YEŞİLKAYA BİTİRME ÖDEVİ DERS SORUMLUSU :

Detaylı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ. OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ. OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları Dr. Hüseyin TOROS İTÜ Bilişim Enstitüsü, Öğretim Görevlisi http://www.huseyintoros.com, huseyintoros@yahoo.com, 555

Detaylı

XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI

XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI Word de bir doküman, tez veya kitap yazarken yapabileceğini bütün işlemleri bulabilirsiniz. Uzun bir dokümanı Word kullanarak hazırlamakla, daktilo kullanarak hazırlamak

Detaylı

3. Araştırma, Bilgiyi Yapılandırma ve İşbirlikli Çalışma

3. Araştırma, Bilgiyi Yapılandırma ve İşbirlikli Çalışma 3. Araştırma, Bilgiyi Yapılandırma ve İşbirlikli Çalışma İnternet ortamında o kadar çeşitli ücretsiz kullanılabilen paylaşımlar ve iletişim araçları vardır ki, bu araçları doğru ve etkili kullanabilmek

Detaylı