X-Trade Brokers Menkul Değerler A.Ş. MetaTrader 4 Builder. Kurulum ve Kullanım Kılavuzu. Michał Zabielski

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "X-Trade Brokers Menkul Değerler A.Ş. MetaTrader 4 Builder. Kurulum ve Kullanım Kılavuzu. Michał Zabielski 2011-07-27"

Transkript

1 X-Trade Brokers Menkul Değerler A.Ş. MetaTrader 4 Builder Kurulum ve Kullanım Kılavuzu Michał Zabielski

2 İçerik Kurulum... 3 Yasal Uyarı... 6 İlk ayarlar / Tercihler... 7 Dil... 7 Platform klasörü... 7 Vista/Windows 7 İzin Problemi... 7 Ana Ekran... 9 Araç Çubuğu... 9 Sol Panel... 9 Araçlar Paneli Değişkenler Paneli Blokları hareket ettirme Blokları bağlama Expert Advisor ın ana seçenekleri Start Bloğu Pozisyonun kontrolü İşlem açma İşlem kapama Logic (mantık) Bloğu And (ve) Bloğu Or (ya da ) Bloğu Not (değil) Bloğu Condition (koşul) Bloğu Shift parametresinin önemi Örnekler Basit strateji nasıl yazılır? Shift parametresi nasıl kullanılır? Çalıştırma Stratejisi... 24

3 Kurulum MetaTrader 4 Builder ın kurulumu oldukça basittir. Sadece kurulum dosyasına çift tıklayın ve aşağıdaki adımları takip edin: 1) Kurulum sihirbazının dilini seçin. Kurulum sihirbazı bir çok dil versiyonuna sahiptir. Sizin için en kullanışlı olan dili seçebilirsiniz. 2) Lisans sözleşmesini okuyun. Eğer sizin için tüm lisans şartları uygunsa, Lisans sözleşmesini kabul ettiğinizi belirten kutucuğu işaretleyin. Bilinmelidir ki lisans sözleşmesi kabul edilmezse kurulum başlamaz. 3) Yükleme yapılacak klasörü seçin. MetaTrader4 Builder programının nereye kurulacağını seçebilirsiniz. Program her klasörde çalışır fakat size kurulum sihirbazının belirlediği konumu öneririz.

4 4) Bir masaüstü kısayolu oluşturun. MetaTrader 4 Builder a daha kolay erişebilmek için masaüstünüze bir kısayol oluşturabilirsiniz. Bu sayede programı daha kolay ve daha hızlı başlatabilirsiniz.

5 5) Yüklemeyi bitirin ve programı çalıştırın. Program başarıyla yüklendi ve kullanıma hazır. MetaTrader 4 Builder programını kurulumdan hemen sonra başlatmayı seçebilirsiniz. Programı başlatmak için tabii ki Başlat menüsünü ya da masaüstündeki kısayolu da kullanabilirsiniz. Tebrikler! Artık MetaTrader4 Builder ın kolaylığını keşfetmeye hazırsınız.

6 Yasal Uyarılar MetaTrader 4 Builder ın ne kadar etkili bir program olduğunu anlamak çok önemlidir. Bu yüzden programa her girişinizde karşılaşacağınız bir lisans sözleşmesi hazırladık. I AGREE (kabul ediyorum) butonuna basarak ilerleyebilirsiniz.

7 İlk Ayarlar / Tercihler MetaTrader 4 Builder ı ilk çalıştırdığınızda iki seçeneği ayarlamanız gerekir. Bu seçeneklerin ikisi de sözleşme ekranının alt kısmında Options (ayarlar) kısmından değiştirilebilir. Bu iki tercih: Dil ve MetaTrader 4 platform klasörüdür. Dil Size en uygun olan dil seçeneğini listeden seçebilirsiniz. Dili değiştirip OK butonuna tıkladığınızda, yaptığınız değişiklik programa etkiyecektir. Platform klasörü En önemli şeylerden bir tanesi MetaTrader 4 platform klasörü seçimidir. Bu seçimi yapmadan, oluşturduğunuz Expert Advisor ı (uzman danışman) çalıştıramazsınız. MetaTrader 4 normal şartlarda: C:\Program Files\MetaTrader FIX\ klasör klasör dizinine yüklenmiştir. Sadece butonuna tıklayıp, MetaTrader 4 platform klasörünü seçmeniz ve ardından OK a basmanız gerekir. Vista/Windows 7 İzin Problemi Platform klasörünü seçme işlemi sırasında bazen bir hata oluşur. MetaTrader 4 platform klasörü içerisine uzman danışmanları yükleyebilmek için klasör içine uygulama yükleme izniniz bilgisayar tarafından engellenmiş olabilir. Çözüm ise MetaTrader 4 platform klasörünün izinlerini değiştirmektir. Bunu değiştirmek için: - MetaTrader 4 Platform klasörünü çift tıklayın ve Tercihler i (preferences) seçin. - Güvenlik sekmesine tıklayın - Düzenle butonuna tıklayın - Kullanıcı grubunu listeden seçin. - Tam kontrol onay kutusunu işaretleyin. - OK a tıklayın. - Klasörü seçmeyi tekrar deneyin.

8 Çeşitli sebeplerden dolayı bu çözüm yolu da işe yaramazsa, sistem yöneticinize başvurabilirsiniz. Eğer yine olmazsa (ya da halen problem çözülmemişse), tüm bilgisayarlarda çalışacak son bir çözüm yolu daha vardır. MetaTrader 4 platform belgelerim klasörüne yükleyin. MetaTrader 4 Builder ın Tercihler (preferences) penceresinden yeni platform klasörünü seçin (Belgelerim klasöründe).

9 Ana Ekran Araç çubuğu Araç çubuğu, ana menüden ulaşılabilen bir kısayoldur. Araç çubuğu ile yapabileceğiniz işlemler: - New Yeni bir strateji diyagramı oluşturabileceğiniz bir sayfa açar. - Open Daha önceden oluşturulan Strateji diyagram dosyasını açar. Bu dosyalar.xtb uzantılıdır. - Save Strateji diyagramını kaydeder. - Compile Oluşturduğunuz dosyayı Expert Advisor içine derler. Daha önceden anlatılan Meta Trader 4 platform klasörünün seçiminin önemi burada ortaya çıkmaktadır. Sol Panel Bu panelde stratejinize yeni bloklar ekleyebilir veya oluşturduğunuz stratejinin değişkenlerini düzenleyebilirsiniz. - Variables Stratejinin değişkenlerinin bulunduğu paneli açar. - Tools Araçlar (Blocks) panelini açar.

10 Araçlar paneli Bu panelde, başarılı bir strateji oluşturabilmeniz için gereken tüm öğeleri bulabilirsiniz. Öğeleri seçmek için sadece tıklayıp stratejiyi oluşturacağınız alana sürüklemeniz yeterlidir. Öğeler daha sonra tek tek tanıtılacaktır.

11 Değişkenler Paneli Değişkenler paneli, daha sonra değiştirebileceğiniz ve Meta Trader 4 platformunuza göre optimize edilebilir değişkenler içerir.örneğin bunlar, Stop Loss (zararı durdur) değeri veya Moving Average (hareketli ortalama) değişkenleri olabilir. Değişkenler sayesinde stratejinizi rahatlıkla optimize edebilirsiniz. Bu panel sayesinde zarar ettiren bir stratejiyi kar edein bir stratejiye dönüştürebilirsiniz. Bunların tamamı Değişkenlerin değerlerini değiştirmekle yapılabilir. Yeni bir değişken eklemek isterseniz, sol tarafa ismini, sağ tarafa ise değişkenin değerini yazabilirsiniz. (bu değeri daha sonra MetaTrader 4 üzerinden de değiştirebilirsiniz). Değişkenin ismi sadece harflerden oluşabilir (büyük ve küçük harflerden). Numara veya boşluk kullanılamaz. Değişken ismi 30 karakter ile sınırlandırılmıştır. Program yanlış bir değişken ismi girmenizi önleyecektir. Daha sonra Condition bloğundan ya da Open/Close bloğunda kullanmak üzere bir değişken değeri seçebilirsiniz. Fakat bu değerde virgül kullanılamaz. Değişkenler tam sayı olmalıdır.

12 Blokları hareket ettirme Bloklar, tıkla ve sürükle yöntemi ile kolayca hareket ettirilebilir. Lütfen blokları hareket ettirme ile onları birbirine bağlamanın aynı yöntemle çalıştığını (tıkla ve sürükle) unutmayınız. Eğer bloğun kenarlarına yakın bir yerden tıklarsanız blok hareket eder. Fakat bloğu merkezinden tıklarsanız bu sefer bağlantı kurmak için özel bir çizgi görürsünüz. Blokları birbirine bağlama önümüzdeki bölümde anlatılacaktır.

13 Blokları bağlama Expert Advisor ın çalışma şartlarını belirleyebilmek için tüm bloklar birbirine bağlanmalıdır. Blokların bağlanmasına ilişkin çeşitli kurallar bulunmaktadır. Bazı bağlantı konfigürasyonlarına izin verilmez (çünkü yanlış bir bağlantı kurmak çoğunlukla programın mantığı açısından anlamsız olur). Bağlantıların kuralları aşağıda tanımlanmıştır: - Bağlantılar START bloğuyla başlar fakat, tersi istikameti mümkün değildir (bağlantılar START bloğuna gidemez) - START bloğu sadece OPEN (açma) ve CLOSE (kapama) bloklarına bağlanabilir. - START bloğuyla bağlanan OPEN ve CLOSE blokları, mantık bloklarına bağlanmalıdır (Condition, And, Or, Not) - AND (ve), OR (ya da) ve NOT (değil) blokları, open close veya herhangi bir mantık bloğuna bağlanabilir. - CONDITION strateji için sadece bir tanım olabilir. Stratejinin kaynağı olamaz. CONDITIONS, basitçe diyagramın sonudur denilebilir. Blokları birbirine bağlayabilmek için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekir: - Bize kaynak olacak olan bloğun tam ortasına tıkladığınızda aşağıdaki resimdeki gibi bloğun çevresinde yeşil bir dikdörtgen görünecektir. - Ortasına tıkladığımız kaynak bloğunu, istediğimiz bloğa bağlamak için Mouse ile istenen bloğa sürüklemek gerekir. Yeşil dikdörtgen hedef bloğun çevresinde görünecektir (aşağıdaki resimdeki gibi). - DİKKAT: Eğer bağlantıyı uygun olmayan bir bloğa eklemek isterseniz bloğun çevresindeki dikdörtgen kırmızı renge dönüşecektir. - İstenen bloğa geldikten sonra mouse u bıraktığımızda bağlantı kurulmuş olur..

14

15 Expert Advisor ın ana seçenekleri START Bloğu START bloğu, stratejinin ana ayarlarından sorumludur. Bu ayarlar, - Lots Stratejideki her işlemin büyüklüğü (hacim) - Size Automanagement bu seçenek açıldığında emir büyüklüğünün hesaplanması sırasında önceki hacim (LOTS) ayarlarını ihmal eder. Bu seçenek her açılan pozisyonun büyüklüğünü otomatik olarak hesaplar. Bunu da Free Marjin inizin (serbest teminat) teminatınıza oranına göre yapar. - Free Margin Fraction Teminat-Free Margin oranı - Trading mode- Expert Advisor ın modunu seçer. Kullanılabilir modlar şunlardır: o Trade Expert Advisor alım satım yapacaktır. o o Alert Expert Advisor alım satım yapmayacaktır fakat sadece kullanıcıya uyarı olarak mail (Meta Trader 4 platform tercihlerindeki adres), gönderecektir. Both Expert Advisor hem alım satım yapacaktır hem de uyarı verecektir. - Trailing Stop Eğer TRUE olarak ayarlanırsa,trailing stop (izsüren stop) modu etkinleşir ve stratejiye bağlı tüm emirler girilen değer üzerinden izsüren stop a göre çalışır. - Trailing Points Trailing Stop un değeridir. - Arrow color MT4 grafiği üzerinde emrin açıldığını gösteren okun rengidir. - MAGIC Strateji tarafından açılan emirleri tanımlayan özel bir sayıdır. Eğer numara sıfırdan farklıysa, stratejiler sadece numaralarına göre kapanacaktır (eğer aynı MAGIC numaralı iki strateji varsa, onlar da her birinin emir şartlarına göre kapanır). Bu ayarı yaptığınız her strateji için değiştirmenizi öneririz.

16 Pozisyonların kontrolü Bir işlemi açmak veya kapatmak için uygun bloklara ihtiyacınız vardır. Bu iki blok açma ya da kapatma bloklarıdır. Blokların içindeki değerleri ayarladıktan sonra pozisyonun nasıl açılıp kapanacağını belirlemiş olacaksınız. OPEN ve CLOSE blokları mutlaka mantık bloklarına bağlanmalıdır. İşlem açma OPEN bloğu işlem açmanıza yaramaktadır. İşlem tipini (Uzun veya kısa pozisyon), stop loss (zararı durdur) değerini ve take profit (kar al)değerlerini belirleyeilirsiniz. Bunun dışında emir listesinde görünecek bir yorum da ekleyebilirsiniz. Şunu bilmek çok önemlidir ki, Meta Tader 4 Builder ile yapılan her strateji aynı anda yalnızca bir pozisyon açar. Bunun anlamı, yeni bir pozisyon açabilmek için önceki pozisyonun kapanmış olmasıdır. (Strateji emir açabilir, kapatabilir ve sonra diğerini açabilir). İşlem kapama CLOSE bloğunda gereken tek şey hangi emrin kapatılacağını seçmektir (kısa veya uzun pozisyon)

17 Mantık Blokları Mantık blokları tüm stratejilerin özüdür. Ana mantık bloğu CONDITION bloğudur fakat örneğin size sinyal gönderecek bir mantık oluşturmak isterseniz başka mantık bloklarına da ihtiyacınız olacaktır. Her blok, birbirlerine bağlanmalarına göre doğru ya da yanlış sinyaller gönderebilir. Sinyal, diyagram yapısının en alt kısmında bulunan condition bloğunda üretilir ve diğer mantık bloklarından gelen bilgilerle birlikte Open ya da Close bloklarına gelir. Eğer bu bloklara doğru bir sinyal gelmişse Expert Advisor bloktan gelen bilgiye göre pozisyonu açacak veya kapatacaktır. And (ve) Bloğu Bu blok, iki mantık bloğunu birbirine bağlar. AND bloğu altındaki tüm mantık blokları doğruysa sinyal AND bloğundan geçerek open veya close a ulaşır. Or (ya da) Bloğu Bu blok, iki blok arasında alternatif oluşturur. OR bloğuna bağlı olan bloklardan en az biri doğruysa, sinyal open veya close bloklarına ulaşır. Not (değil) Bloğu Bu blok sadece bir mantık bloğuna bağlanabilir. Matık bloğundan gelen sinyal doğruysa buradan yanlış olarak geçer. Eğer sinyal yanlışsa, bu bloktan doğru olarak geçer. Condition Block Condition mantık blokları içerisinde en önemli bloktur. Blok yapısının en altından gelir. Bu temel, yapnın en üstündeki start bloğuna etki eden, stratejinin kalbidir. Her Condition bloğu iki teknik analiz indikatörünün birbirlerine göre durumları ile çalışır. Daha sonra iki indikatör, blok içerisinde birbiri ile karşılaştırılır.

18 Aşağıda iki Moving Average indikatörünün karşılaştırılması gösteriliyor.bu örnekte, iki MA indikatörü birbirine eşit olduğunda sinyalin doğru olacağı anlaşılır (Grafikte iki indikatörün kesiştiği görülecektir). Karşılaştırma işaretleri: - == - sol ve sağ indikatör eşitse -!= - sol ve sağ indikatör eşit değilse - > - sol indikatörün değeri, sağ indikatörden büyükse - < - sağ indikatörün değeri, sol indikatörden büyükse - >= - sol indikatörün değeri, sağ indikatörden büyük veya eşitse - <= - sağ indikatörün değeri, sol indikatörden büyük veya eşitse MetaTrader 4 platformunda bir çok teknik analiz indikatörü bulunmaktadır. Her birinin özelliğini öğrenmek isterseniz siteyi ziyaret edebilirsiniz: Shift parametresinin önemi Shift parametresinin anlamı çok basittir. İndikatörün hesaplandığı barların numaralarıdır. Buradan, barları saymamız gerektiği sonucuna ulaşabiliriz. Bu tam olarak şu anlama gelir, en son bar (anlık olarak çizilmeye devam eden, henüz kapanmamış olan bar) 0 numarası ile sayılır. Eğer indikatör bu bara göre hesaplanacaksa SHIFT değeri 0 olmalıdır. Buna rağmen çoğu strateji kapanmış olan barlara güvenir çünkü onlar değişemezler). Artık değişmeyen son barın numarası ise 1 dir. Eğer indikatör bu bara göre hesaplanacaksa SHIFT değeri 1 olmalıdır.

19 Resimde shift parametresinin nasıl sayıldığı ile ilgili bir örnek görebilirsiniz. Tabii ki tamamlanan her yeni bar sonrasında barların shift numaralarının değişeceğini unutmamalıyız.

20 Örnekler Basit bir strateji nasıl yazılır? Bu örnek, blokların nasıl bağlandığını göstermektedir. Lütfen okların uçlarına dikkat ediniz. Bu strateji bize aşağıdaki durumları anlatır: 1) Eğer 1 VE 2 durumları (condition) doğruysa yeni bir pozisyon açılır. 2) Eğer 3 durumu doğruysa YA DA 4 durumu doğru DEĞİL ise pozisyon kapatılır. Tabii ki bu durumlar kullanıcı tarafından ayarlanabilir (Moving Average ilk deneme için en iyisidir). Shift parametresi nasıl kullanılır? Moving Average ile bir strateji yazacağımızı düşünelim. Burada önemli olan durum, indikatörlerin kesişme yönüdür. Strateji, daha hızlı olan moving average ın daha yavaş olan moving average ı aşağıdan yukarı veya yukarıdan aşağı kesmesine göre şekillenecektir.

21 Yukarıdaki resimde iki tane MA çizgisi bulunmaktadır. Çizgi, iki indikatörün birbirine göre durumuna göre değişmektedir. Kesişmeden önce, bir indikatörün değeri diğerinden daha büyüktür ve kesişme sonrasında yine bir indikatör diğerinden daha büyük olacaktır. Burada kesişme sonrasında hangi indikatörün yüksek, hangi indikatörün düşük değerde olduğu çok önemlidir. Örnek resimdeki ilk kesişme pozisyonun açılmasından, ikinci kesişme ise açılmış olan pozisyonun kapanmasından sorumlu olabilir. Ama bu kesişmeyi MetaTrader 4 Builder mantığına nasıl çevireceğiz? Oldukça basit bir yöntemi bulunmaktadır. Zamanın ki farklı noktasında karşılaştırılacak iki farklı indikatöre ihtiyacımız vardır. Eğer zamanın bir noktasında (bar) bir indikatörün değeri, diğerinden yüksek olacaksa ve yeni barda aralarındaki ilişki zıt hale gelecekse burada çizgilerin kesiştiğini açıkça söyleyebiliriz. Yukarıdaki resim, kesişme mantığının nasıl kurulacağını bize gösterir.pozisyonu kapatmak için de aynı mantık geçerlidir ama kesişmeden önceki ve sonraki değerlerden hangisinin daha büyük veya küçük olduğuna dikkat etmemiz gerekir

22 Aşağıdaki resimde ikinci kapalı bar (shift parametresi 2 olan kapanmış bar) üzerinde daha hızlı olan MA, daha yavaş olan MA ya göre küçük olduğunda bu condition (durum) devreye girecektir. Aşağıdaki resimde shift parametresi 1 olan bar üzerinde hızlı olan MA, daha yavaş olan MA dan büyükse bu condition devreye girecektir.

23 Bu iki Condition ı AND bloğu ile birleştirdiğimizde (ilk resimde olduğu gibi) bir yönde kesişme mantığını gerçekleştirmiş oluruz. Tabii ki kesişim çoğu diğer indikatör için de mümkündür.

24 Çalıştırma Stratejisi 1) Araç çubuğunda bulunan COMPILE (derle) butonuna tıklayın 2) Eğer her şey tamamsa, aşağıdaki mesaj görünecektir. 3) Meta Trader 4 ü baştan başlatın ve Navigator penceresinde Expert Advisor başlığını kontrol edin. (Eğer derlemeden önce stratejinizi kaydetmediyseniz, stratejiniz Untitled olarak isimlendirilecektir. 4) Expert Advisor ı çalıştırın. Daha fazla bilgi için lütfen sitemizdeki MQL Beginner Book u kontrol ediniz.

MetaTrader 4 Kullanım Kılavuzu

MetaTrader 4 Kullanım Kılavuzu MetaTrader 4 Kullanım Kılavuzu FOREX PİYASASI Forex Piyasası,iki ülke parasının birbirine ya da petrol,altın gibi emtia ve kıymetli maden değerlerinin bir ülke parasına göre alım satımının yapıldığı piyasadır.

Detaylı

FOREKS PİYASASININ ÖZELLİKLERİ

FOREKS PİYASASININ ÖZELLİKLERİ Kullanıcı Kılavuzu FOREKS PİYASASININ ÖZELLİKLERİ Foreks (forex), döviz değişimi anlamına gelen foreign exchange kelimelerinin kısaltmasıdır. Foreks piyasası, bir ülke para birimini satıp; başka bir ülke

Detaylı

MetaTrader4 Kurulumu...1

MetaTrader4 Kurulumu...1 İçindekiler MetaTrader4 Kurulumu...1 MetaTrader4 Bilgilendirici İşlem Terminali...4 Çizelgeler...6 Pozisyon Açma/Kapama... 12 Zarar Durdur ve Kâr Al Emirleri... 16 Bekleyen Emirler... 19 Takip eden zarar

Detaylı

METATRADER Kullanım Kılavuzu

METATRADER Kullanım Kılavuzu METATRADER Kullanım Kılavuzu 1/99 İÇERİK Yeni Hesap Kaydı (Demo hesabına ilk giriş).4 Program Kurulumu.7 Mevcut Hesaba Giriş..11 MetaTrader Çalışma Alanı.14 Piyasa Gözlemi..16 Sembol Pencereleri 17 İzleme

Detaylı

MATRİKS GRAFİK MENÜLERİ

MATRİKS GRAFİK MENÜLERİ MatriksMatriksMatriksMatriksM atriksmatriksmatriksmatriksmat riksmatriksmatriksmatriksmatrik smatriksmatriksmatriksmatriks MatriksMatriksMatriksMatriksM atriksmatriksmatriksmatriksmat riksmatriksmatriksmatriksmatrik

Detaylı

Finansonline FX Kullanım Klavuzu

Finansonline FX Kullanım Klavuzu Finansonline FX - Bize Ulaşın 0212 336 72 72 Forex piyasalarda işlem ve her türlü sorularınız için: fx@finansinvest.com Finansonline FX Kullanım Klavuzu 1. Finansonline FX Kurulumu Finansonline FX setup

Detaylı

Versiyon FOREXSTARTING.COM. Forex Marketing Ltd. KULLANIM KILAVUZU

Versiyon FOREXSTARTING.COM. Forex Marketing Ltd. KULLANIM KILAVUZU Versiyon 3 FOREXSTARTING.COM Forex Marketing Ltd. KULLANIM KILAVUZU FOREXSTARTING YAZILIMLARI Kullanıcı Rehberi Forex Marketing Ltd. Sofiysko Shose 38-4 2307 Pernik İçindekiler Kurulum Programı... 1 Kurulum

Detaylı

Pamukkale Üniversitesi. Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü. Access2000 e. Başlama Kılavuzu. Yrd. Doç. Dr. E.

Pamukkale Üniversitesi. Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü. Access2000 e. Başlama Kılavuzu. Yrd. Doç. Dr. E. Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Access2000 e Başlama Kılavuzu Yrd. Doç. Dr. E. Şahin Çonkur İçindekiler 1. Giriş... 1 2. Access i Çalıştırmak... 2 2.1. Varolan

Detaylı

FXBOX METATRADER4 KULLANIM KILAVUZU. Mart 2012

FXBOX METATRADER4 KULLANIM KILAVUZU. Mart 2012 FXBOX METATRADER4 KULLANIM KILAVUZU Mart 2012 İçerik Tablosu 1. Oturum Açma, Kapatma ve Şifre Değiştirme 2. Çalışma Alanı 3. İşlem Yapma 4. Emir Türleri 5. Hesap Bilgileri 6. Grafik 1. Oturum Açma, Kapatma

Detaylı

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ BÖLÜM 1: MICROSOFT OFFICE 2003 PROGRAMLARINI YÜKLEME Microsoft Office 2003 Programlarını Değiştirme - Kaldırma Uygun Office 2003 Paketini Belirleyin BÖLÜM

Detaylı

1. Demo hesap oluşturma... 2. 2. Hesap ve ticaret sunucusu ayarları... 4. 3. Piyasa gözlemi penceresi... 6. 4. Kılavuz penceresı...

1. Demo hesap oluşturma... 2. 2. Hesap ve ticaret sunucusu ayarları... 4. 3. Piyasa gözlemi penceresi... 6. 4. Kılavuz penceresı... İçindekiler 1. Demo hesap oluşturma... 2 2. Hesap ve ticaret sunucusu ayarları... 4 3. Piyasa gözlemi penceresi... 6 4. Kılavuz penceresı... 8 5. Araçlar penceresi... 10 6. Grafikler... 14 7. Grafik araçları...

Detaylı

NTEGRAL MENKUL DEĞERLER A.Ş. META TRADER. Kullanıcı El Kitabı

NTEGRAL MENKUL DEĞERLER A.Ş. META TRADER. Kullanıcı El Kitabı NTEGRAL MENKUL DEĞERLER A.Ş. TRADER META Kullanıcı El Kitabı İÇİNDEKİLER BÖLÜM KURULUM İŞLEMLERİ. Progamı temin etmek. Programı indirme. Kurulum 4. İlk çalıştırma 5. Güncelleme 4 4 5 BÖLÜM GENEL GÖRÜNÜM.

Detaylı

CKEditor Kullanım Kılavuzu

CKEditor Kullanım Kılavuzu CKEditor Kullanım Kılavuzu İçerik Kullanım Kılavuzuna Giriş CK Editor 3X Kullanım Kılavuzu na Giriş Kullanım Kılavuzu, CK Editor un nihai kullanıcıya yönelik bilgileri içerir. Kılavuz, uygulamadaki özellik

Detaylı

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT EXCEL 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 2103571 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ

OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ UYARILAR : Uygulama esnasında dikkat etmeniz gereken ama gözünüzden kaçabilecek / farkına varmayabileceğiniz bazı detayları öncelikle sıralamayı tercih ediyoruz. Bu uyarılar

Detaylı

Yükleme ve Kurulum. www.probina.com.tr

Yükleme ve Kurulum. www.probina.com.tr İçindekiler Yükleme ve Kurulum... 2 Teşekkür... 3 Başlarken... 4 Kullanıcı Arayüzü... 4 İlk Adımlar... 6 Proje Parametreleri... 7 Pafta Çerçevesi Seçimi... 9 Kat Bilgilerinin Girilmesi... 9 Yeni Kat Ekleme...

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 İLERİ SEVİYE EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 İLERİ SEVİYE EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

Kurulum, Kullanım Klavuzu ve Garanti Belgesi. P-660HW-T1 Kablosuz 4 Port Modem. ADSL 2+ Kablosuz 802.11 b/g

Kurulum, Kullanım Klavuzu ve Garanti Belgesi. P-660HW-T1 Kablosuz 4 Port Modem. ADSL 2+ Kablosuz 802.11 b/g 0212 444 11 50 P-660HW-T1 Kablosuz 4 Port Modem ADSL 2+ Kablosuz 802.11 b/g Kurulum, Kullanım Klavuzu ve Garanti Belgesi TEKNİK SERVİS ADRESİ: ZyXEL İletişim Teknolojileri A.Ş. Kaptanpaşa Mahallesi Piyalepaşa

Detaylı

Adobe Fireworks CS3 Yardımcı El Kitabı

Adobe Fireworks CS3 Yardımcı El Kitabı Adobe Fireworks CS3 Yardımcı El Kitabı 1 İçindekiler Bölüm 1 Genel Bilgiler... 3 Bölüm 2 Bitmap Düzenleme... 5 Bölüm 3 Vektörel Araçlar... 25 Bölüm 4 Katmanlar ve Sayfalarla Çalışmak... 35 Bölüm 5 Metin

Detaylı

NoorCM MT4 İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu

NoorCM MT4 İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu NoorCM MT4 İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu 1 2 Öncelikle yeni bir deneme hesabı oluşturmak için www.noorcm.com.tr adresine girerek deneme hesabı oluşturalım. Gerçek hesabınız var ise giriş yapmak için

Detaylı

1.Adım: TradeAll masaüstü uygulamasını indirmek için, TradeAll web sitesine girip TradeAll Platformları butonuna tıklayın.

1.Adım: TradeAll masaüstü uygulamasını indirmek için, TradeAll web sitesine girip TradeAll Platformları butonuna tıklayın. KURULUM YÜKLEME VE SİSTEM GİRİŞ TradeAll ile Forex, Futures, CFD, Hisse Senedi ve EFT gibi tüm yatırım işlemlerinizi tek bir platform üzerinden hızlı, güvenli ve kesintisiz olarak gerçekleştirmek mümkün!

Detaylı

İçindekiler. - Pozisyon açma 14. - Emir türleri 15. - Stop ve Limit emri yerleştirme 16. - Hareketli Stop Loss 17. - Emir değiştirme 17

İçindekiler. - Pozisyon açma 14. - Emir türleri 15. - Stop ve Limit emri yerleştirme 16. - Hareketli Stop Loss 17. - Emir değiştirme 17 İçindekiler 1. Platform hakkında 3 2. Platformu yükleme 4 3. Platforma giriş 5 - Sıkça öne gelen sorunlar 5 4. Güvenlik şifresi değişimi 6 5. Çalışma alanını özelleştirme 7 -Araçlar penceresi 8 - Grafikler

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER WORD İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 1. BÖLÜM...5 MICROSOFT WORD XP...5 GİRİŞ...5 MICROSOFT WORD'Ü BAŞLATMAK...6 ÇALIŞMA ORTAMI...6 ÇALIŞMA ORTAMININ ELEMANLARI...6 GÖRÜNÜM MENÜSÜ...8 EKLE MENÜSÜ...12 YARDIM

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI A. İÇİNDEKİLER TABLOSU A. İÇİNDEKİLER TABLOSU... 1 GİRİŞ BÖLÜMÜ... 3 A.1 Giriş:... 3 A.2 İşlem:... 3 A.3 Bellek:... 3 A.4 Çıkış:... 3 A.5 Donanım (Hardware):... 3 A.6

Detaylı

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU B2K03: Veritabanı Programlama FileMaker Pro VERİTABANI Veritabanı (DB-Dbase-Datasbase), mevcut durumu göstermeye yönelik enformasyon üretmek için düzenlenmiş veri yığınıdır.

Detaylı

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU B2K01: Microsoft Excel'e Giriş HESAP TABLOSU PROGRAMLARI 1 EXCEL İN TARİHİ 1 EXCEL KULLANIMI 2 SEÇME İŞLEMLERİ 3 GİRİŞ SEKMESİ 4 Giriş Sekmesi: Pano grubu 4 EGZERSİZ 4

Detaylı

ELEKTRONİK TABLOLAMA MICROSOFT OFFICE EXCEL 2010

ELEKTRONİK TABLOLAMA MICROSOFT OFFICE EXCEL 2010 İLERİ MODÜL 4 ELEKTRONİK TABLOLAMA MICROSOFT OFFICE EXCEL 2010 Bölüm Amaçları Elektronik tablolama veya hesap tablosu olarak adlandırılan programlar rakam, sözcük ve tarih gibi verilerle, amaca uygun olarak

Detaylı

MURATPAŞA BELEDİYESİ BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ MICROSOFT OFFİCE EXCEL 2010 DERS NOTLARI

MURATPAŞA BELEDİYESİ BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ MICROSOFT OFFİCE EXCEL 2010 DERS NOTLARI ÇALIŞMA ALANI: 1 Bir elektronik tablolama yazılımını açtığınızda göreceğiniz şey, kutularla dolu bir pencere olacaktır. Satırlar ve sütunların kesişmesiyle oluşan bu kutulara hücre adı verilir.hücreleri

Detaylı

MetaTrader 4. Kullanım Kılavuzu

MetaTrader 4. Kullanım Kılavuzu MetaTrader 4 MetaTrader 4 İçerik İçerik 01 MetaTrader 4 Kurulumu 02 Mevcut Hesaba Giriş (Demo / Real) Şifre Değiştirme 03 Emir Giriş Bekleyen Emir Girme Zarar Durdur ve Kar Al Emirleri 01 MetaTrader 4

Detaylı

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU SUNUCU KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Docsvault Sunucu Yöneticisini Başlatma...3 Sunucu Girişi...3 Hizmetler...4 Depolama Seçenekleri...6 Veritabanı Yedekleme...7 Yerel/Ağ Konumunda Elle Yedekleme...8 Otomatik

Detaylı