Adobe Connect. Eğitmen Kullanım Kılavuzu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Adobe Connect. Eğitmen Kullanım Kılavuzu"

Transkript

1 Adobe Connect Eğitmen Kullanım Kılavuzu

2 İçindekiler Tablosu Eğitmenler İçin Moodle Kullanım Kılavuzu... 2 Giriş Ekranı... 2 Ana Sayfa Tanıtımı Ve Kullanımı... 2 Profil Güncelleme... 3 Şifre Değiştirme... 4 Mesajları Görüntüleme... 5 Ders Düzenleme... 5 Yeni Kaynak Ekleme... 6 Etiket... 8 Metin Sayfası/Web Sayfası Oluşturun URL Ekleme Book (Kitap) Ekleme Klasör Ekleme IMS İçerik Paketi Ekleme Dosya Yükleme (Kaynak Ekleme) Yeni Etkinlik Ekleme Ödev ekleme Anket Formu Ekleme Anket Ekleme Forum Ekleme Sözlük Ekleme Wiki Ekleme Veritabanı Ekleme Çalıştay Ekleme Sınav Oluşturma SCORM/AICC Dosyası Ekleme Sohbet Ekleme ve Kullanımı Raporlar Ders Notlarına erişim Haftalık Görünümü Düzenleme

3 Eğitmenler İçin Moodle Kullanım Kılavuzu Giriş Ekranı Sisteme kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Ana Sayfa Tanıtımı Ve Kullanımı Ana sayfaya geldiğinizde Ders Kategorileri dışında Ana Menü, Gezinme, Ayarlar, Takvim, Mesajlar, Çevrimiçi Kullanıcılar ve Yardım ve Teknik Destek panellerini göreceksiniz. 1 numaralı kutucuğun gösterdiği Ana Menü panelinden Site haberlerini görüntüleyebilirsiniz. 2 numaralı kutucuğun gösterdiği Gezinme panelinden profilinizi, mesajlarınızı ve derslerinizi görüntüleyebilirsiniz. 3 numaralı kutucuğun gösterdiği Ayarlar panelinden profil ayarlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Profil resmini değiştirme, şifre değiştirme, mesajlaşma gibi ayarlarınızı yapabilirsiniz. 4 numaralı kutucuğun gösterdiği Takvim panelinden takvimi görebilirsiniz. 5 numaralı kutucuğun gösterdiği Mesajlar panelinden size gönderilen ve sizin gönderdiğiniz mesajları görebilirsiniz. 6 numaralı kutucuğun gösterdiği Çevrimiçi Kullanıcılar panelinden son 5 dakikada sistemde çevrimiçi olan kullanıcıları görebilirsiniz. 7 numaralı kutucuğun gösterdiği Yardım & Teknik Destek panelinden sistemde karşılaştığınız herhangi bir sorunda irtibat kurabileceğiniz kişilerin telefon numaraları ve adreslerini görebilirsiniz.

4 Profil Güncelleme

5 Sistemde, kendinize ait bir profil sayfanız bulunur. Profil fotoğrafı yükleyebilir, şifrenizi değiştirebilir, yaptığınız ilk işlem ve son işlemin zamanlarını görüntüleyebilirsiniz. Ayarlar> Profil Ayarlarım> Profili Düzenle seçeneğine tıklayarak profilinizi güncelleyebilirsiniz. Şifre Değiştirme Şifrenizi değiştirmek için aşağıdaki adımları uygulayınız. Ana sayfada Ayarlar > Profil Ayarlarım > Şifre Değiştir seçeneğine tıklayınız. Burada açılan yeni sayfada mevcut şifrenizi, yeni şifrenizi ve yeni şifrenizin tekrarını girebileceğiniz alanlar bulunur. (Not: Yıldızlı alanlar kesinlikle doldurulmalıdır.) Bu alanları doldurduktan sonra Değişiklikleri Kaydet seçeneğine tıklayarak şifrenizi değiştiriniz.

6 Mesajları Görüntüleme Ana sayfada Gezinme > Profilim > Mesajlar seçeneğine tıklayarak mesajlarınızı görüntüleyiniz. Ders Düzenleme Düzenlemek istediğiniz dersi seçtikten sonra Ayarlar > Ders yönetimi> Düzenlemeyi aç veya ders sayfasında sağ üst köşede bulunan Düzenlemeyi aç seçeneğine tıklayınız. Sonra dersle ilgili yapmak istediğiniz düzenlemeleri yapınız. Her bir haftanın karşısındaki ilgili düzenlemeler sadece o haftaya aittir. Bu sayede her haftanın karşısında o haftayla ilgili düzenlemeleri yapabileceğimiz sekmeleri görebilirsiniz.

7 Yeni Kaynak Ekleme Sistemde öğrenmeyi desteklemek için kaynak olarak dosya, klasör, bağlantı, içerik paketi, etiket ekleyebilirsiniz. Öncelikle kaynak eklemek istediğiniz derse tıklayınız. Derse girdikten sonra Düzenlemeyi aç seçeneğine tıklayınız. Kaynak eklemek istediğiniz hafta/bölümün altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğine tıklayınız.

8 Açılan pencereden eklemek istediğiniz kaynak çeşidini(kitap, etiket, IMS içerik paketi, kaynak, klasör, URL) seçtikten sonra Ekle ye tıklayınız.

9 Açılan sayfada eklemek istediğiniz kaynakla ilgili ayarları yaptıktan sonra Kaydet ve derse dön seçeneğini tıklayınız. Etiket Etiketler oluşturduğunuz dersler için daha kolay kullanım sağlar. Etiketler sayesinde sayfalar görülebilir ya da blog gönderileri etiketlenmiş olabilir. Dersinize Etiket eklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Öncelikle etiket eklemek istediğiniz derse tıklayınız. Derse girdikten sonra Düzenlemeyi aç seçeneğine tıklayınız.

10 Kaynak eklemek istediğiniz hafta/bölümün altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğine tıklayınız. Açılan pencerede Kaynaklar panelinden Etiket seçeneğini seçip Ekle ye tıklayınız.

11 Açılan yeni sayfada Genel panelinde etiket yazısını belirleyiniz. Başlangıç ve bitiş tarihlerini belirlemek isterseniz Erişebilirliği sınırla panelinden yapınız.

12 Son olarak sayfanın en altında bulunan Kaydet ve derse dön seçeneğine tıklayınız. Metin Sayfası/Web Sayfası Oluşturun Bir metin sayfası düz metin kullanılarak yazılmış basit bir sayfadır. Metin sayfaları, bilgi ve talimatları saklamak için uygun bir kaynaktır. Dersinize Metin sayfası eklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Öncelikle metin sayfası eklemek istediğiniz derse tıklayınız. 2. Açılan ders sayfasında sol üstte bulunan Düzenlemeyi aç seçeneğini tıklayınız.

13 3. Metin sayfası eklemek istediğiniz haftanın altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğini tıklayınız. 4. Açılan pencerede Kaynaklar panelinden Sayfa seçeneğini seçip Ekle ye tıklayınız.

14 5. Açılan yeni sayfada Genel panelinde metin sayfasının adını ve açıklamasını belirleyiniz.

15 6. İçerik panelinde metin sayfasının içeriğini ekleyiniz. 7. Görünüm panelinden metin sayfasının açıklamasının görünüp görünmeyeceğini belirleyiniz. 8. Son olarak sayfanın en altında bulunan Kaydet ve derse dön seçeneğine tıklayınız.

16 URL Ekleme URL, bir web sitesi veya çevrimiçi dosya için internet üzerinden bağlantı kurmanızı sağlar. Dersinize URL eklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Öncelikle URL eklemek istediğiniz derse tıklayınız. 2. Açılan ders sayfasında sol üstte bulunan Düzenlemeyi aç seçeneğini tıklayınız. 3. Bağlantı eklemek istediğiniz haftanın altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğini tıklayınız.

17 4. Açılan pencerede Kaynaklar panelinden URL seçeneğini seçip Ekle ye tıklayınız.

18 5. Açılan yeni sayfada Genel panelinde bağlantınızın adını ve açıklamasını belirleyiniz.

19 6. İçerik panelinde Harici URL yazan kısma istediğiniz sitenin URL sini yazabildiğiniz gibi Bir bağlantı seçin seçeneğine tıklayınız. Açılan yeni pencerede Youtube ve Wikimedia ya Moodle üzerinden bağlanıp ve arama yaptırıp URL lerine ulaşabilirsiniz. Wikimedia da arama yapmak için açılan yeni pencerede sol bloktan Wikimedia seçeneğine tıklayınız. Açılan sayda aramak istediğiniz konu ile ilgili anahtar kelimeleri yazarak Gönder seçeneğine tıklayınız.

20 Karşınıza gelen görsellerden URL sini eklemek istediğinizi seçiniz. Açılan pencereden Bu dosyayı seç seçeneğine tıklayınız.

21 Seçtiğiniz görselin URL si otomatik olarak eklenecektir. Youtube da arama yapmak için açılan yeni pencerede sol bloktan Youtube Videoları seçeneğine tıklayınız. Açılan sayda aramak istediğiniz konu ile ilgili anahtar kelimeleri yazarak Ara seçeneğine tıklayınız. Karşınıza gelen videolardan URL sini eklemek istediğinizi seçiniz.

22 Açılan pencereden Bu dosyayı seç seçeneğine tıklayınız. Seçtiğiniz görselin URL si otomatik olarak eklenecektir. 7. Son olarak sayfanın en altında bulunan Kaydet ve derse dön seçeneğine tıklayınız.

23 Book (Kitap) Ekleme Book(Kitap) etkinliği kitap formatında çok sayfalı bir kaynak oluşturma olanağı sağlar. Book(Kitap) etkinliği etkileşimli değildir. Ancak bir kitap içine ses veya forum linkleri ekleyebilirsiniz. Ayrıca flash gibi multimedya araçlarını kitaba dahil edebilirsiniz. Dersinize Book(Kitap) eklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Öncelikle book(kitap) eklemek istediğiniz derse tıklayınız. 2. Açılan ders sayfasında sağ üstte bulunan Düzenlemeyi aç seçeneğini tıklayınız. 3. Book(Kitap) eklemek istediğiniz haftanın altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğini tıklayınız.

24 4. Açılan pencerede Kaynaklar panelinden Book seçeneğini seçip Ekle ye tıklayınız.

25 5. Açılan yeni sayfada Genel panelinde kitabınızın adını ve açıklamasını belirleyiniz. Ders sayfasında açıklama gösterilmesini istiyorsanız Ders sayfasında açıklama göster i seçiniz.

26 6. Genel eklenti ayarları panelinden kitabın gösterilip gösterilmeyeceğini ayarlayınız. 7. Son olarak sayfanın en altında bulunan Kaydet ve derse dön seçeneğine tıklayınız. Book (Kitap) Düzenleme Eklemiş olduğunuz kitabın karşısında Düzenle açılır menüsünden kitabım durumu ile ilgili (sağa taşı, gizle, kopyasını çıkar, rolleri ata, sil gibi)düzenlemeleri yapabilirsiniz.

27 Kitabın içeriği ile ilgili ayarlar için book(kitap) üzerine tıklayınız.

28 Açılan yeni sayfada kitabın ilk başlığını ve içeriğini yazarak Değişikleri kaydet seçeneğini tıklayınız. Açılan sayfada oluşturmuş olduğunuz başlık ve içeriği göreceksiniz. Ana sayfada sol bloğa Table of contents paneli eklenecektir.

29 İçeriğinizde değişiklik yapmak isterseniz bu panelde verdiğiniz başlık yazısının karşısından düzenle, sil, göster/gizle, yeni sayfa ekle simgelerini kullanınız. Bir başlığa alt başlık eklemek isterseniz, alt başlık eklemek istediğiniz başlığın yanındaki + simgesine tıklayınız. Açılan sayfada başlık ve açıklamayı giriniz. Ancak bu içeriğin alt başlık olması için Subchapter seçeneğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

30 Son olarak sayfanın en altında bulunan Değişiklikleri Kaydet seçeneğine tıklayınız.(not: Alt bölümlerin kendi alt bölümleri olamaz.) Klasör Ekleme Moodle birden fazla dosyayı bir klasör içerisine yüklemenize izin vermektedir. Ancak klasörler sadece PDF, Word belgeleri veya görüntü dosyaları gibi dosyaları içerebilir. Moodle da bulunan ödev, sınav, sohbet gibi etkinlikleri içeremez. Bir Moodle Klasörü içerisine bir seferde birden fazla dosya yükleyebilir veya çeşitli dosyalar içeren Zip dosyasını yükleyebilirsiniz. Dersinize Klasör eklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Öncelikle klasör eklemek istediğiniz derse tıklayınız. 2. Açılan ders sayfasında sağ üstte bulunan Düzenlemeyi aç seçeneğini tıklayınız.

31 3. Klasör eklemek istediğiniz haftanın altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğini tıklayınız. 4. Açılan pencerede Kaynaklar panelinden Klasör seçeneğini seçip Ekle ye tıklayınız.

32 5. Açılan yeni sayfada Genel panelinde klasörünüzün adını ve açıklamasını belirleyiniz.

33 6. İçerik panelinden yüklemek istediğiniz dosyayı seçiniz. Dosyayı seçmek için iki yöntem vardır. Bunlar; a. Eklemek istediğiniz dosyaları buraya sürükleyip bırakınız yazan alanın üzerine sisteme yüklemek istediğiniz dosyayı sürükleyip bırakınız. b. Dosya gönderimleri penceresinin sol üst köşesinde bulunan Ekle simgesine tıklayınız.

34 Açılan pencerede Dosya Seç seçeneğine tıklayınız. Bilgisayarınızdan yükleyeceğiniz dosyayı seçiniz. Son olarak Bu dosyayı yükle seçeneğine tıklayınız.

35 7. Klasöre ve içerisindeki dosyalara erişim için tarih sınırlamasını Erişilebilirliği Sınırla panelinden ayarlayınız. 8. Son olarak sayfanın en altında bulunan Kaydet ve derse dön seçeneğine tıklayınız. Klasör Düzenleme Eklemiş olduğunuz klasörün karşısında Düzenle açılır menüsünden klasörümüzün durumu ile ilgili (sağa taşı, gizle, kopyasını çıkar, rolleri ata, sili) düzenlemeleri yapabilirsiniz.

36 Klasör içeriği ile ilgili ayarlar için Klasör e tıklayınız. Açılan yeni sayfada Düzenle seçeneğini tıklayınız.

37 Yapmak istediğiniz değişiklikleri yapıp Değişikleri kaydet seçeneğine tıklayınız. IMS İçerik Paketi Ekleme IMS, teknik standartları e-öğrenmeye uyarlamak için kullanılan bir yapıdır. IMS İçerik Paketleme parçalanmış materyalleri başka karmaşık sistemlerde de tekrar kullanabilmemize olanak sağlar. Dersinize IMS İçerik Paketi eklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Öncelikle IMS İçerik Paketi eklemek istediğiniz derse tıklayınız. 2. Ana sayfanın sağ üst kısmındaki Düzenlemeyi aç seçeneğine tıklayarak düzenlemeyi açınız.

38 3. IMS İçerik Paketi eklemek istediğiniz hafta/konunun altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğine tıklayınız. Açılan pencereden IMS İçerik Paketi ni seçerek Ekle ye tıklayınız.

39 4. Açılan yeni sayfada Genel panelinde IMS içerik paketine bir isim ve açıklama ekleyiniz.

40 5. İçerik panelinde paket dosyasını yüklemek için Dosya Seç e tıklayınız. 6. Açılan pencerede istediğiniz dosyayı yüklemek için Dosya yükle seçeneğine tıklayınız.

41 7. Açılan sayfada Dosya seç e tıklayıp bilgisayarınızdan yüklemek istediğiniz dosyayı seçiniz. 8. Bu dosyayı yükle seçeneğine tıklayınız.

42 9. Son olarak sayfanın en altında bulunan Kaydet ve derse dön seçeneğine tıklayınız. Dosya Yükleme (Kaynak Ekleme) Öğrencilerinizle paylaşmak istediğiniz dosyalarınızı buradan yükleyebilirsiniz. Dersinize Dosya yüklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Öncelikle dosya yüklemek istediğiniz derse tıklayınız. Derse girdikten sonra Düzenlemeyi aç seçeneğine tıklayınız. Dosya yüklemek istediğiniz hafta/bölümün altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğine tıklayınız.

43 Açılan pencereden Kaynak ı seçerek Ekle ye tıklayınız.

44 1 Açılan yeni sayfada Genel panelinde yükleyeceğiniz dosyaya bir isim ve açıklama ekleyiniz.

45 İçerik panelinden yüklemek istediğiniz dosyayı seçiniz. Dosyayı seçmek için iki yöntem vardır. Bunlar; a. Eklemek istediğiniz dosyaları buraya sürükleyip bırakınız yazan alanın üzerine sisteme yüklemek istediğiniz dosyayı sürükleyip bırakınız. b. Dosya gönderimleri penceresinin sol üst köşesinde bulunan Ekle simgesine tıklayınız. Açılan pencerede Dosya Seç seçeneğine tıklayınız ve bilgisayarınızdan yükleyeceğiniz dosyayı seçiniz.

46 Son olarak Bu dosyayı yükle seçeneğine tıklayınız. Son olarak sayfanın en altında bulunan Kaydet ve derse dön seçeneğine tıklayınız.

47 Yeni Etkinlik Ekleme Etkinlikler, bir öğrencinin diğer öğrenciler veya eğitmen ile etkileşimde bulunmasını sağlar. Öncelikle etkinlik eklemek istediğiniz derse tıklayınız. Derse girdikten sonra Düzenlemeyi aç seçeneğine tıklayınız. Etkinlik eklemek istediğiniz hafta/bölümün altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğine tıklayınız.

48 Açılan pencereden eklemek istediğiniz etkinlik çeşidini( ödev, anket, anket formu, sınav, sözlük, sohbet vb.) seçtikten sonra Ekle ye tıklayınız.

49 Açılan sayfada eklemek istediğiniz etkinlikle ilgili ayarları yaptıktan sonra Kaydet ve derse dön seçeneğini tıklayınız. Ödev ekleme Ödev etkinliği eğitmenlere, öğrencilere verilen ödevleri ve diğer aktiviteleri toplama, notlandırma ve geri bildirim verme olanağı sağlar. Dersinize Ödev eklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Öncelikle ödev eklemek istediğiniz derse tıklayınız. 2. Açılan ders sayfasında sol üstte bulunan Düzenlemeyi aç seçeneğini tıklayınız.

50 3. Ödev eklemek istediğimiz haftanın altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğini tıklayınız. 4. Açılan pencerede Etkinlikler panelinden Ödev seçeneğini seçip Ekle ye tıklayınız.

51 5. Açılan yeni sayfada Genel panelinden ödev adı ve ödevin açıklamasını ekleyiniz.

52 6. Uygunluk panelinden ödevin başlangıç tarihi, son teslim tarihi ve ödev yüklemenin sonlandırılacağı tarihi belirleyiniz. 7. Gönderim Türleri panelinden ödevlerin metin veya dosya olarak gönderilme seçeneklerini, dosyanın azami sayısı ve azami dosya boyutunu belirleyiniz. 8. Son olarak sayfanın en altında bulunan Kaydet ve derse dön seçeneğine tıklayınız.

53 Anket Formu Ekleme Anket Formlar Moodle ın kendi sisteminde bulunan anketlerdir. Dersinize Anket Form eklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Öncelikle anket form eklemek istediğiniz derse tıklayınız. 2. Açılan ders sayfasında sol üstte bulunan Düzenlemeyi aç seçeneğini tıklayınız. 3. Anket Form eklemek istediğiniz haftanın altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğini tıklayınız. 4. Açılan pencerede Etkinlikler panelinden Anket Form seçeneğini seçip Ekle ye tıklayınız.

54 5. Açılan yeni sayfada Genel panelinden anket formun adını ve açıklamasını ekleyiniz. Eklemek istediğiniz anket türünü seçiniz.

55 Burada görüntülenen anket türü seçenekleri sistemde bulunan anketlerdir. 6. Anket Forma öğrencilerin hangi tarihler arasında erişebileceğini Erişilebilirliği Sınırla panelinden ayarlayınız. 7. Son olarak sayfanın en altında bulunan Kaydet ve derse dön seçeneğine tıklayınız.

56 Anket Ekleme Moodle ın kendi sisteminde bulunan anketler dışında bir anket oluşturabilmenizi sağlar. Dersinize Anket eklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Öncelikle anket eklemek istediğiniz derse tıklayınız. 2. Açılan ders sayfasında sol üstte bulunan Düzenlemeyi aç seçeneğini tıklayınız. 3. Anket eklemek istediğiniz haftanın altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğini tıklayınız.

57 4. Açılan pencerede Etkinlikler panelinden Anket seçeneğini seçip Ekle ye tıklayınız.

58 5. Açılan yeni sayfada Genel panelinden anket adını ve tanıtım metnini ekleyiniz. Görünüm modundan yatay görüntüle veya dikey görüntüle yi seçiniz.

59 6. Options panelinden anketi tekrar yanıtlama iznini ve izin verilen yanıt sayısını sınırlama ayarlarını yapınız. Ve anket sorunuza uygun seçenekleri Option 1 / Option 2 alanlarına yazınız. Fazladan seçenek eklemek isterseniz Forma 3 alan ekle seçeneğini tıklayınız. 7. Erişilebilirlik panelinden oylama zamanını kısıtlayabilir ve başlangıç, bitiş tarihi belirleyebilirsiniz. 8. Results panelinden sonuçların yayınlanıp yayınlanmayacağını ayarlayınız.

60 9. Son olarak sayfanın en altında bulunan Kaydet ve derse dön seçeneğine tıklayınız. Forum Ekleme Forum Etkinliği, eğitmen ve öğrencilerin konular açabileceği ve açılan konulara yorum yapabileceği ve fikirlerini paylaşabileceği bir ortamdır. Dersinize Forum eklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Öncelikle forum eklemek istediğiniz derse tıklayınız. 2. Açılan ders sayfasında sol üstte bulunan Düzenlemeyi aç seçeneğini tıklayınız.

61 3. Forum eklemek istediğimiz haftanın altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğini tıklayınız. 4. Açılan pencerede Etkinlikler panelinden Forum seçeneğini seçip Ekle ye tıklayınız.

62 5. Açılan yeni sayfada Genel panelinden forum adı ve forumun açıklamasını ekleyiniz ve eklemek istediğiniz forum türünü seçiniz.

63 Sistemde dört forum çeşidi vardır. Bunlar; a. Genel Amaçlı Standart Forum: Bu forumda bir ya da birden çok tartışma konusu olabilir ve gerekli yetkiye sahip kullanıcı birden fazla konu açabilir. b. Herkes tek mesaj gönderebilir: Sınıftaki her bir kişi tek bir tartışma konusu açabilir. Bu özellikle öğrencinin ödev göndermesi ya da bir soru sorması amacıyla kullanılır. Bu soruyu da siz ve diğer öğrenciler yanıtlayabilir. c. Soru/Cevap forumu: Bu forum öğrencinin diğer öğrencilerin yanıtını görmeden önce kendi bakış açısını yazıp yollamasını gerektirir. İlk mesajını yolladıktan sonra öğrenci diğer öğrencilerin mesajlarını görebilir ve bunları yanıtlayabilir. d. Tek bir tartışma: Bu forumda yalnızca tek bir tartışma konusu açılabilir. Bu öğrencinin tek bir konuya odaklanmasını sağlayacaktır. 6. Son olarak sayfanın en altında bulunan Kaydet ve derse dön seçeneğine tıklayınız. Gönderdiğiniz iletilerde ilk 30 dakikadan sonra değişiklik yapamazsınız.

64 Sözlük Ekleme Sözlük aktivitesi ile öğrencilerin ulaşabileceği kelime ve tanımlarının listesi oluşturulur. Ancak bu aktivitenin statik sözlükten farklı olması için eğitmen öğrencilere sözlüğe kelime ve tanım ekleme ve mevcut olanları düzenleme izni verebilir. Bu izin ile sözlük öğrenme için kullanılan bir iş birliği aracına dönüşmüş olur. Dersinize Sözlük eklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Öncelikle sözlük eklemek istediğiniz derse tıklayınız. 2. Açılan ders sayfasında sol üstte bulunan Düzenlemeyi aç seçeneğini tıklayınız. 3. Sözlük eklemek istediğiniz haftanın altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğini tıklayınız.

65 4. Açılan pencerede Etkinlikler panelinden Sözlük seçeneğini seçip Ekle ye tıklayınız.

66 5. Açılan yeni sayfada Genel panelinden sözlük adını ve açıklamasını ekleyip sözlük tiplerini belirleyiniz.

67 Burada sözlük tipleri ana sözlük ve ikinci sözlük olarak ikiye ayrılır. Eğer öğrencilerin sözlüğe veri girmesine izin verilmek isteniyorsa ikinci sözlük seçilmelidir. Ana sözlüğe veri girişini sadece eğitmen yapabilmektedir. Bir ders içerisinde ana sözlük olmadan da ikincil sözlük eklenebilir. Ve yine bir ders içerisine birden fazla ikinci sözlük eklenebilir. Ancak bir ders için sadece bir ana sözlük var olabilir. 6. Kayıtlar panelinde sözlüğün varsayılan olarak onaylı olması, her zaman düzenlenebilmesi, aynı kaydın tekrar girilebilmesi ve yorum izni ayarlarını yapınız. 7. Görünüm panelinde sözlüğün görünüm biçimi, her sayfadaki kayıt sayısı, alfabeyi göster, TÜMÜ linkini göster ve özel karakter linkini göster seçeneklerini belirleyiniz.

68 Burada 6 tip sözlük görünüm biçimi bulunmaktadır. Bunlar; a. Basit sözlük biçimi b. Kayıt Listesi c. SSS d. Yazarsız ardarda e. Yazar olmadan göster f. Yazarıyla göster 8. Dereceler panelinden sözlüğün başlangıç ve bitiş tarihlerini ayarlayınız. 9. Sözlük etkinliğine öğrencilerin hangi tarihler arasında erişebileceğini Erişilebilirliği Sınırla panelinden ayarlayınız.

69 10. Son olarak sayfanın en altında bulunan Kaydet ve derse dön seçeneğine tıklayınız. Wiki Ekleme Temel olarak bir wiki sayfası, katılımcıların herhangi bir programlama becerisi sahibi olmadan beraberce yarattıkları web sayfasıdır. Wiki etkinliğinde dersteki tüm öğrencilerin ortak katkıları ile web dokümanları oluşturulabilir. Bütün sınıfın ortak bir çalışma yürüterek zengin bir içerik hazırlamasına olanak sağlar. Dersinize Wiki eklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Öncelikle wiki eklemek istediğiniz derse tıklayınız. 2. Açılan ders sayfasında sol üstte bulunan Düzenlemeyi aç seçeneğini tıklayınız.

70 3. Wiki eklemek istediğiniz haftanın altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğini tıklayınız. 4. Açılan pencerede Etkinlikler panelinden Wiki seçeneğini seçip Ekle ye tıklayınız.

71 5. Açılan yeni sayfada Genel panelinden wiki adını, açıklamasını, wiki modunu ve ilk sayfa başlığını belirleyiniz.

72 Wiki modu iki çeşittir. Bunlar; -Collaborative Wiki(İşbirlikçi Wiki): Derse kayıtlı herkesin düzenleme yapabildiği wiki modudur. -Individual Wiki(Bireysel Wiki): Herkesin kendi wiki sayfasını oluşturabildiği wiki modudur. 6. Biçim panelinden wiki düzenleme biçimini ve bu biçimi öğrencilerin kendilerinin belirleyip belirleyemeyeceğini( Force Format seçeneğini işaretlerseniz öğrenci wiki düzenleme biçimini kendisi seçemeyecektir.) seçiniz. Burada üç çeşit wiki düzenleme biçimi vardır. Bunlar; -HTML Biçimi: Normal bir metin editörü kullanarak düzenleme biçimidir. -Creole: Popüler bir wiki düzenleme dilidir. Bu seçilirse, küçük bir düzenleme araç çubuğu belirecektir. -NWiki: Wiki düzenleme dilidir. 7. Wiki ye öğrencilerin hangi tarihler arasında erişebileceğini Erişilebilirliği Sınırla panelinden ayarlayınız.

73 8. Son olarak sayfanın en altında bulunan Kaydet ve derse dön seçeneğine tıklayınız. Veritabanı Ekleme Veritabanı etkinliği eğitmenlerin ve öğrencilerin herhangi bir konu hakkında işbirliği ile veritabanı oluşturmasına olanak sağlar. Bilgi metinleri, resimler, dış sayfa bağlantıları, tablolar ve aklınıza gelebilecek diğer yapı ve formatları veritabanına girdi olarak ekleyebilirsiniz. Dersinize Veritabanı eklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Öncelikle veritabanı eklemek istediğiniz derse tıklayınız. 2. Açılan ders sayfasında sol üstte bulunan Düzenlemeyi aç seçeneğini tıklayınız.

74 3. Veritabanı eklemek istediğimiz haftanın altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğini tıklayınız. 4. Açılan pencerede Etkinlikler panelinden Veritabanı seçeneğini seçip Ekle ye tıklayınız.

75 5. Açılan yeni sayfada Genel panelinden veritabanı adı, tanıtımını ve derste gösterilip gösterilmeyeceğini belirleyiniz.

76 6. Kayıtlar panelinde onayın gerekli olup olmadığını (Kayıtlar öğrencilere görünmeden önce bir eğitimci tarafından onaylanmalı mı?), yorum izni verip vermeyeceğinizi, gerekli kayıt sayısını (Buradan bir öğrencinin girmesi gereken kayıt sayısını belirleyebilirsiniz.), bakmadan önce gerekli kayıt sayısının olup olmayacağını (Bir öğrencinin bu veritabanı etkinliğindeki herhangi bir kaydı görebilmesi için göndermesi gereken kayıt sayısını buradan belirleyebilirsiniz.), en fazla girdi sayısını (Bir öğrencinin bu etkinlik için gönderebileceği en fazla kayıt sayısını belirleyebilirsiniz.) belirleyiniz. 7. Erişilebilirlik panelinden etkinliğin başlangıç, bitiş, görünebilme başlangıç ve görünebilme bitiş tarihlerini belirleyiniz. 8. Not panelinden bu etkinliğin notunun, not defterinde nerede yer alacağını belirleme işlemini yapınız. 9. Dereceler panelinden öğrencilerin veritabanındaki girdilerine puan verme izinlerinizi ve puanlama sisteminizi ayarlayabilirsiniz.

77 10. Son olarak sayfanın en altında bulunan Kaydet ve derse dön seçeneğine tıklayınız. Veritabanı Düzenleme -Alan Ekleme: Veritabanına alan eklemek için öncelikle daha önceden oluşturduğunuz veritabanı etkinliğine giriniz. Açılan sayfada Alanlar başlığını altında Seçiniz.. yazan açılır pencereden alan veri tipini belirleyiniz.

78 Açılan yeni sayfada alan adını ve açıklamasını belirleyiniz. Ekle seçeneğine tıklayarak alanınızı oluşturunuz. -Alan Silme: Veritabanı etkinliğine giriniz. Alanlar başlığına tıklayınız. Silmek istediğiniz alanın yanındaki X simgesine tıklayınız.

79 Açılan yeni sayfa da Bu alanı silmek üzeresiniz, emin misiniz? sorusu ile karşılaşacaksınız. Eğer silmek istediğinizden eminseniz Devam seçeneğine tıklayınız. -Kayıt Ekleme: Veritabanına kayıt eklemek için öncelikle daha önceden oluşturduğunuz veritabanı etkinliğine giriniz. Açılan sayfada Kayıt Ekle başlığı altında yeni kayıt için gerekli alanları doldurunuz ve Kaydet ve bak seçeneğine tıklayınız.

80 -Liste Görünümü: Liste görünümünde veritabanındaki kayıtlar alt alta listelenecektir.

81 -Tek Görünüm: Tek görünümde her sayfada bir kayıt gösterilecektir. Diğer kayıtları görmek isterseniz sayfalarda ilerlemeniz gerekmektedir. -Kayıt Silme: Veritabanı etkinliğine giriniz. Kayıt silmek için kayıtları liste görünümde veya tek görünümde görüntüleyiniz. Silmek istediğiniz kayıtın yanındaki X simgesine tıklayınız.

82 Açılan yeni sayfa da Bu kaydı silmek istediğinizden emin misiniz? sorusu ile karşılaşacaksınız. Eğer silmek istediğinizden eminseniz Sil seçeneğine tıklayınız. -Dışa Aktarma: Veritabanı etkinliğine giriniz. Veritabanınızı CSV veya ODS uzantılı olarak dışarı aktarmak istiyorsanız Dışa ver başlığı altında dışarı aktarmak istediğiniz verileri seçtikten sonra Export Entries (Verileri Dışarı Aktar) seçeneğine tıklayınız. Veritabanınızı zip dosyası olarak dışarı aktarmak istiyorsanız Ayarlar başlığı altında Zip olarak çıkart panelinden Dışa ver seçeneğini tıklayınız.

83 -İçeri Aktarma: Veritabanı etkinliğine giriniz. Ayarlar başlığı altında Zip dosyasından al panelinden içeri aktarmak istediğiniz dosyayı seçtikten sonra Al seçeneğine tıklayınız.

84 Çalıştay Ekleme Çalıştay etkinliği öğrencilerin çalışmalarının toplanması, incelemesi ve akran değerlendirmesine olanak sağlar. Öğrenciler bir çevrimiçi metin aracı veya dosya ekleri ile çalışmalarını teslim ederler. Dersinize Çalıştay eklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Öncelikle çalıştay eklemek istediğiniz derse tıklayınız. 2. Açılan ders sayfasında sol üstte bulunan Düzenlemeyi aç seçeneğini tıklayınız.

85 3. Çalıştay eklemek istediğimiz haftanın altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğini tıklayınız. 4. Açılan pencerede Etkinlikler panelinden Çalıştay seçeneğini seçip Ekle ye tıklayınız.

86 5. Açılan yeni sayfada Genel panelinden çalıştay adı, açıklamasını ve derste gösterilip gösterilmeyeceğini belirleyiniz.

87 6. Başarı notu ayarları panelinden derecelendirme stratejilerini(grading strategy) ve notlandırmayı belirleyiniz. Burada dört çeşit derecelendirme stratejileri bulunmaktadır( Not: Bu strateji çalıştay oluşturulduktan sonra değiştirilemez. ). Bunlar; a. Accumulative grading (Birikmiş derecelendirme): Belirtilen çalıştaya ilişkin verilen yorumlar ve notlardır. b. Yorumlar: Belirtilen hususlarla ilgili verilen yorumladır. Ancak not yoktur. c. Hata Sayısı: Evet/ Hayır değerlendirmesi kullanılır. Ve yorumlar belirli savlar için verilir. d. Rubrik (Bölüm): Belirtilen kriterlere ilişkin bölüm değerlendirilmesi verilir. 7. Değerlendirme ayarları panelinde değerlendirme talimatlarını ve öğrencilerin öz-değerlendirme (Öğrencilerin kendi çalışmalarını değerlendirmesidir.) yapıp yapamayacaklarını belirleyiniz.

88 8. Değerlendirme alanının altında bir metin alanın görüntülenmesini ve öğrencilerin genel bir değerlendirmesi için yorum yapmasını veya diğer değerlendirmelere ek açıklama yapmasına izin vermek istiyorsanız geri bildirim panelinde overall feedback mode(genel geribildirim modu) nu etkinleştiriniz. Yine geri bildirim panelinde Conclusion(Sonuç) seçeneğinde yazdığınız sonuç metni etkinlik sonunda öğrencilere gösterilir. 9. Erişilebilirlik panelinden gönderimlerin başlangıç ve son teslim tarihini, değerlendirmenin başlangıç ve bitiş tarihi belirleyiniz. 10. Son olarak sayfanın en altında bulunan Kaydet ve derse dön seçeneğine tıklayınız.

89 Sınav Oluşturma Sınav etkinliği, dersiniz için çeşitli yapılarda sınav hazırlama olanağı sunar. Çoktan seçmeli, doğru- yanlış, eşleştirme veya açık uçlu sorular gibi pek çok farklı soru çeşitlerinin kullanılması büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Dersinize Sınav eklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Öncelikle sınav eklemek istediğiniz derse tıklayınız. Açılan ders sayfasının sağ üst kısmında Düzenlemeyi aç seçeneğine tıklayınız. Sınav eklemek istediğiniz hafta/bölümün altındaki Yeni etkinlik veya kaynak ekle ye tıklayınız.

90 Açılan yeni pencerede Etkinlikler panelinden Sınav seçeneğini seçip Ekle ye tıklayınız.

91 Açılan sayfada Genel panelinden sınav adı ve sınav tanıtım açıklamasını giriniz. Ve ders sayfasında açıklama gösterilip gösterilmeyeceğini ayarlayınız.

92 Timing panelinden sınavın başlama ve bitiş tarihini, sınavın süre aralığını ayarlayınız. Not panelinden Not kategorisini, yapacağınız sınavın tekrar tekrar uygulanmasına izin verilip verilmeyeceğini, notlandırma yönteminizin nasıl olacağını ayarlayınız. Düzen panelinden soru sıralamasının nasıl olacağını ayarlayınız. Soru Davranışı panelinden soruların karışıp karışmayacağını, sorunun nasıl davranacağını(geri bildirimi anında mı versin yoksa sınav sonunda mı versin gibi seçenekler vardır.) ayarlayınız.

93 Seçenekleri İncele panelinden öğrencinin cevabının ne zaman gözükeceğini (cevapladıktan hemen sonra, sınav hala devam ederken) etkin olan işaretleri kaldırarak ayarlayınız. Göster panelinden öğrencinin fotoğrafı varsa gösterilip gösterilmeyeceğini, notların ondalık sayılarının gösterilip gösterilmeyeceğini ayarlayınız. Uygulamalar için ek sınırlamalar panelinden parola (güvenliği arttırmak açısından), Ağ adresi gerekli (ip kısıtlaması, sınava hangi bilgisayarlardan girilebilecek), birinci ve ikinci uygulama arasındaki mecburi bekleme süresini kısıtlama ayarlarını yapınız. Sonuç geri bildirimi panelinden Geri bildirim olarak hangi notu aldığında ne gözükecek öğrenciye (Ör. 100 ile 85 arasındaki not alırsa AA gözüksün) onun ayarlarını yapınız.

94 Otomatik olarak 5 alan çıkıyor eğer sizin için yeterli değilse sayfa sonunda 3 geri bildirim daha ekle tıklayarak alan ekleyiniz. Genel Eklenti Ayarları panelinden görünürlük, id numarası, grup modu ayarlarını yapınız. Sınava öğrencilerin hangi tarihler arasında erişebileceğini Erişilebilirliği Sınırla panelinden ayarlayınız.

95 Son olarak sayfanın en altında bulunan Kaydet ve Göster seçeneğine tıklayınız. Sorular Sorular bölümünde öğretmenler sınavları için soru hazırlayabilirler. Çoktan seçmeli, doğru- yanlış, eşleştirme veya açık uçlu sorular gibi pek çok farklı soru çeşitlerinin kullanılması öğretmenlere soru hazırlamada büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ayrıca sorular soru bankalarında saklanıp farklı farklı sınavlarda kullanılabilirler. Öncelikle soru eklemek istediğiniz sınava tıklayınız.

96 Açılan sınav sayfasında Sınav Düzenle seçeneğine tıklayınız. Açılan yeni sayfada ilk olarak sınavınızda vereceğiniz en yüksek notu yazınız ve Kaydet seçeneğine tıklayınız. Kaydettikten sonra Bir soru ekle seçeneğine tıklayınız.

97 Açılan pencereden eklenecek soru tipini (Basit Hesaplanmış, Çoktan seçmeli, Doğru/Yanlış, Eşleştirme, Hesaplanmış, Kısa Cevap, Yazılı v.b) seçiniz ve Sonraki seçeneğine tıklayınız. Çoktan Seçmeli Genel panelinden Kategori ( Sınav hangi derse ait olacak ) belirleyiniz, soru adı, soru metni, varsayılan not (Soru kaç puan), birden fazla yanıt verilsin mi (Şıklardan iki yanıt doğruysa etkinleştirebilirsiniz), seçenek türü (a,b,c ya da A,B,C şeklinde mi olsun gibi) ayarlarını yapınız.

98 Cevaplar panelinden 1.seçenek (Seçenek metnini yazınız), Not (seçenek kısmına doğru cevap yazdıysanız, bu soru kaç puanlık soruysa o puanı yazınız, seçenek kısmına yanlış cevap yazdıysanız, bu soru kaç puanlık soruysa o puanın eksisini yazınız)ayarlarını yapınız. İlgili ayarları yaptıktan sonra Değişikleri kaydet seçeneğine tıklayınız.

99 Eşleştirme Genel panelinden Kategori, soru adı, soru metni, varsayılan not (Soru kaç puan), genel geri bildirim ayarlarını yapınız. Cevaplar panelinden Soru 1(sorunuzu yazınız), Cevap (Sorunun doğru cevabını yazınız) yazınız.

100 Son olarak Değişikleri kaydet seçeneğine tıklayınız. Doğru/Yanlış Genel panelinden Kategori, soru adı, soru metni, varsayılan not ( Soru kaç puan ), doğru yanıt( açılır menü gelecek, eğer soru metnine yazdığınız yazı doğru ise doğru, yanlış ise yanlış seçeneğini seçiniz), doğru ya da yanlış yanıtlar için geri bildirim metni yazınız.

101 Son olarak Değişikleri kaydet seçeneğine tıklayınız.

102 SCORM/AICC Dosyası Ekleme SCORM, farklı öğrenme yönetim sistemleri arası ders ve içerik paylaşımı ile farklı ortamlarda öğrenme içeriği arama kolaylığı sağlar. Eğer bir öğrenme materyali SCORM standartlarıyla uyuşuyorsa SCORM u destekleyen bir öğrenme yönetim sistemine dahil edilebilir. Dersinize SCORM dosyası eklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Öncelikle SCORM/AICC dosyası eklemek istediğiniz derse tıklayınız. 2. Açılan ders sayfasında sol üstte bulunan Düzenlemeyi aç seçeneğini tıklayınız. 3. SCORM dosyası eklemek istediğiniz haftanın/bölümün altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğini tıklayınız.

103 4. Açılan pencerede Etkinlikler panelinden SCORM/AICC seçeneğini seçip Ekle ye tıklayınız.

104 5. Açılan yeni sayfada Genel panelinden ad ve açıklama ekleyiniz.

105 6. Package panelinden yüklemek istediğiniz dosyayı seçiniz. Dosyayı seçmek için iki yöntem vardır. Bunlar; a. Eklemek istediğiniz dosyaları buraya sürükleyip bırakınız yazan alanın üzerine sisteme yüklemek istediğiniz dosyayı sürükleyip bırakınız. b. Dosya gönderimleri penceresinin sol üst köşesinde bulunan Ekle simgesine tıklayınız. Açılan pencerede Dosya Seç seçeneğine tıklayınız ve bilgisayarınızdan yükleyeceğiniz dosyayı seçiniz.

106 Sonra Bu dosyayı yükle seçeneğine tıklayınız. 7. Son olarak sayfanın en altında bulunan Kaydet ve derse dön seçeneğine tıklayınız.

107 Sohbet Ekleme ve Kullanımı Sohbet odaları ders öğrencileri ile genel veya belirli bir konu üzerinde eşzamanlı olarak sohbet etme ve tartışma olanağı sunar. Dersinize Sohbet eklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Öncelikle sohbet odası eklemek istediğiniz derse tıklayınız. 2. Açılan ders sayfasında sol üstte bulunan Düzenlemeyi aç seçeneğini tıklayınız. 3. Sohbet eklemek istediğiniz haftanın altında bulunan Yeni etkinlik veya kaynak ekle seçeneğini tıklayınız.

108 4. Açılan pencerede Etkinlikler panelinden Sohbet seçeneğini seçip Ekle ye tıklayınız.

109 5. Açılan yeni sayfada Genel panelinden sohbet adı ve sohbetin tanıtım açıklamasını ekleyiniz.

110 6. Sohbet Oturumları panelinden sohbet saatini, sohbetin tekrarlanıp tekrarlanmayacağını, geçmiş oturumların kaydedilip kaydedilmeyeceği ve geçmiş oturumları kimlerin görüp göremeyeceğini belirleyiniz. 7. Sohbet odasına öğrencilerin hangi tarihler arasında erişebileceğini Erişilebilirliği Sınırla panelinden ayarlayınız. 8. Son olarak sayfanın en altında bulunan Kaydet ve derse dön seçeneğine tıklayınız.

111 Sohbet Odasının Kullanımı için; 1. Katılmak istediğiniz sohbet odasına tıklayınız. 2. Açılan sayfada Şimdi sohbete katıl seçeneğine tıklayınız. Açılan sohbet sayfasından öğrencilerinize birebir veya toplu olarak anlık mesaj gönderebilirsiniz.

112 Raporlar Moodle sisteminin raporlama özelliği sayesinde sistemde oluşan her türlü değişiklikler ve istatistikler kayıt altında tutulmakta ve görüntülenebilmektedir. Raporlar üç ana başlık altında toplanmıştır. Bunlar; 1. Logs(Kayıtlar): Kayıt raporları site ve ders düzeyinde alınabilir. Ders düzeyinde rapor almak için, raporlamak istediğiniz dersi seçiniz. Daha sonra Ayarlar>Ders Yönetimi>Raporlar>Logs seçeneğine tıklayınız. Açılan sayfada hangi kayıtları görmek istediğinizi seçiniz. Son olarak Bu kayıtları getir seçeneğine tıklayarak istediğiniz kayıtların raporlarını görüntüleyiniz. 2. Activity Report (Etkinlik Raporu): Etkinlik raporları ile seçtiğiniz derse ait etkinlik veya kaynaklar ile ilgili işlemlerin raporu alınır. Etkinlik raporu almak için, raporlamak istediğiniz dersi seçiniz. Daha sonra Ayarlar>Ders Yönetimi>Raporlar>Activity Report seçeneğine tıklayınız.

113 Açılan sayfada herhangi bir etkinlik veya kaynağı seçerek raporu görüntüleyiniz. 3. Course Participation (Kurs katılımı): Öğretmen belirli bir faaliyet için bir kurs katılım raporu oluşturabilir. Bunun için öncelikle raporlamak istediğiniz dersi seçiniz. Daha sonra Ayarlar>Ders Yönetimi>Raporlar>Course participation seçeneğine tıklayınız.

114 Açılan yeni sayfada rapor almak isteğiniz etkinliği, süre gibi özellikleri belirleyiniz. Sonra Git seçeneğine tıklayınız. Sayfanın altında rapor görüntülenecektir. Ancak burada activity reporttan farklı olarak katılım göstermiş öğrencilere mesaj gönderebilirsiniz.

115 Ders Notlarına erişim Bu sayfada öğrenenlerin notlarını düzenleyebilir, başarı puanını ölçeklendirebilirsiniz. Başarı notunu gerçek not, yüzde, harf notu olarak belirleyebilirsiniz. Öncelikle not eklemek istediğiniz dersi seçiniz. Açılan ders sayfasında Ayarlar > Ders Yönetimi > Notlar seçeneğini tıklayınız.

116 Açılan yeni sayfadan Düzenlemeyi aç seçeneğini tıklayınız. Öğrencilerin notlarını girmek için açılır menüden Öğrenci Raporu seçeneğini seçiniz.

117 Notlarınızı girdikten sonra Güncelle seçeneğini tıklayınız. Eğer herhangi bir öğrencinin bütün etkinliklerden aldığı notları görmek isterseniz açılır menüden Kullanıcı raporu na tıklayınız.

118 Açılan sayfada tablonun sağ üst köşesindeki açılır menüden notlarını görmek istediğiniz öğrenciyi seçiniz. Haftalık Görünümü Düzenleme 1. Açılan ders sayfasında Düzenlemeyi aç seçeneğini tıklayınız.

119 2. Haftaların/Bölümlerin sağ tarafındaki göz simgesine tıklayarak o haftanın öğrenci tarafından görünmesini engelleyebilirsiniz. Ve görünmez yaptığınız haftayı yine göz simgesine tıklayarak görünür yapabilirsiniz. 3. Hafta isimlerinin altında bulunan özeti düzenle simgesine tıklayınız.

120 4. Açılan yeni sayfada haftaya bölüm adı ve açıklaması giriniz. Ancak bölüm adının yanındaki ön tanımlı bölüm adını kullan seçeneği işaretlenmişse sistem değişiklik yapmanıza izin vermeyecektir. Bölüm adında değişiklik yapmak istiyorsanız bu işareti kaldırınız.

121 5. Düzenleme açık iken sayfanın en altında bulunan + ve - simgeleri ile derse bölüm ekleyebilirsiniz veya bölüm çıkabilirsiniz. 6. Bölümler altındaki etkinlik veya kaynakların başında bulunan ok işaretine tıklayarak etkinliği veya kaynağı istediğiniz bir bölüme taşıyabilirsiniz.

122 Atatürk Bulvarı 105 / 914 Kızılay - Çankaya / Ankara 0(312)

4.3.3.5.1.2.5. Soru Oluşturma... 45 4.3.3.5.1.2.5.1. Soru Düzenleme Simgeleri;... 46 4.3.3.5.1.2.5.2. Çoktan Seçmeli Soru Tipi :...

4.3.3.5.1.2.5. Soru Oluşturma... 45 4.3.3.5.1.2.5.1. Soru Düzenleme Simgeleri;... 46 4.3.3.5.1.2.5.2. Çoktan Seçmeli Soru Tipi :... İçindekiler 1. MOODLE HAKKINDA... 3 2. SİSTEME GİRİŞ... 3 2.1. Profil Güncelleme... 6 3. DERSE GİRİŞ... 7 4. DERSİ BİÇİMLENDİRME... 8 4.1. Ders Ayarlarını Düzenleme... 8 4.2. Ders Tasarım Araçlarını Kullanma...

Detaylı

Öğretmenler İçin Moodle Kullanım Kılavuzu

Öğretmenler İçin Moodle Kullanım Kılavuzu Öğretmenler İçin Moodle Kullanım Kılavuzu Birtel İletişim Teknolojileri www.birtel.com.tr İçindekiler Moodle a Giriş...2 Ders Ekleme...3 Yeni Kategori Ekleme:...3 Yeni Ders Ekleme:...4 Genel:...4 Ders

Detaylı

bilgi.ozeldunyakoleji.com Öğretmenler İçin Portal Kullanım Kılavuzu Özel Dünya Eğitim Kurumları Bilgi Sistemleri

bilgi.ozeldunyakoleji.com Öğretmenler İçin Portal Kullanım Kılavuzu Özel Dünya Eğitim Kurumları Bilgi Sistemleri Öğretmenler İçin Portal Kullanım Kılavuzu Özel Dünya Eğitim Kurumları Bilgi Sistemleri İçindekiler Moodle a Giriş...2 Ders Ekleme...3 Yeni Kategori Ekleme:...3 Yeni Ders Ekleme:...4 Genel:...4 Ders Kayıtları:...6

Detaylı

MOODLE 2.6 EĞĠTMEN KILAVUZU

MOODLE 2.6 EĞĠTMEN KILAVUZU MOODLE 2.6 EĞĠTMEN KILAVUZU Ankara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Eylül 2014 Ġçindekiler 1. Moodle Hakkında... 3 2. Sisteme Giriş... 4 3. Derse Giriş... 6 4. Ders İçeriği Ekleme... 6 4.1. Ders Sayfasına

Detaylı

YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU. 4.0 Kullanıcı Kılavuzu

YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU. 4.0 Kullanıcı Kılavuzu YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU 4.0 Kullanıcı Kılavuzu Tüm hakları saklıdır 2010 1 İçindekiler 1 İÇINDEKILER... 2 2 VERSIYONLAR TARIHÇESI... 4 3 KISALTMALAR... 4 4 GENEL SISTEM ÖZELLIKLERI... 5 4.1 AYRINTILI

Detaylı

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu İçindekiler Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu...1 1. HORDE...4 1.1. Horde Nedir?...4 1.2. Horde Kullanımı için Gerekenler...4 1.3. Kök Sertifikasının

Detaylı

YereldeAB İnternet Sitesi İl Sayfalarına Yönelik İçerik Ekleme Kullanım Kılavuzu

YereldeAB İnternet Sitesi İl Sayfalarına Yönelik İçerik Ekleme Kullanım Kılavuzu YereldeAB İnternet Sitesi İl Sayfalarına Yönelik İçerik Ekleme Kullanım Kılavuzu İçindekiler: İnternet Sitesine Kullanıcı Adı ve Şifre ile Giriş sayfa 3 YereldeAB İnternet Sitesi Haberler Sayfası sayfa

Detaylı

WORDPRESS İLE BLOG HAZIRLAMA REHBERİ

WORDPRESS İLE BLOG HAZIRLAMA REHBERİ WORDPRESS İLE BLOG HAZIRLAMA REHBERİ Hazırlayan: Doç. Dr. Yüksel GÖKTAŞ Arş. Gör. Turgay DEMİREL İÇİNDEKİLER Bloga Giriş...3 Blog nedir?...3 Terimler...3 Blog unuzu planlayın...3 Wordpress nedir?...4 WordPress

Detaylı

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrenim Yönetim Sistemi Kılavuzu (Eğitmenler) 2.2

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrenim Yönetim Sistemi Kılavuzu (Eğitmenler) 2.2 Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrenim Yönetim Sistemi Kılavuzu (Eğitmenler) 2.2 2014 1. UZAKTAN EĞİTİM ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VERİ TABANI HAZIRLAMA 481BB0123 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

TRAIN TO CAP EĞİTMENLERİN KLAVUZU

TRAIN TO CAP EĞİTMENLERİN KLAVUZU TRAIN TO CAP EĞİTMENLERİN KLAVUZU Bu yayın Train-To-Cap (Altyapı İnşaat Projelerinin Avrupa Birliği Fonlarından Yararlanma Kapasitesinin Güçlendirilmesi-2010-1-PL1-LEO05-11469) projesinin bir ürünüdür.

Detaylı

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Bilgisayar ortamında Veri tabanı programını kullanarak, istenilen özelliklere göre dosyalama

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Avrasya Üniversitesi. Tuncay AYDEMİR

Avrasya Üniversitesi. Tuncay AYDEMİR Avrasya Üniversitesi Moodle Sistemi Kullanım Klavuzu Hazırlayan Tuncay AYDEMİR Moodle Nedir? Moodle; Öğrenci eğitimci arasında internet ortamında paylaşımların yapılabilmesini sağlayan bir sistemdir. Eğitimci

Detaylı

WebNET Web Site Paketi Kullanım Talimatı Versiyon 2.x

WebNET Web Site Paketi Kullanım Talimatı Versiyon 2.x WebNET Web Site Paketi Kullanım Talimatı Versiyon 2.x YÖNETİM PANELİNE GİRİŞ Şekil 1 - Üstten Kullanıcı veya Yönetici Girişi Şekil 2- Yönetici Paneline Giriş Öncelikle web site paketinizin admin panelinden

Detaylı

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT EXCEL 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 2103571 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ

AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ 1400 Sokak No : 9 D : 7 Alsancak - İZMİR Tel : (232) 463 21 35 Pbx Fax : 463 08 04 web adresi : www.akbimkoc.com mail adresi akbimkoc@akbimkoc.com SDDOP Programı

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIM EDİTÖRÜNDE İLERİ UYGULAMALAR 482BK0174 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIM EDİTÖRÜ İLE VERİ TABANI İŞLEMLERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ (UEYS) ÖĞRENCİ KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... II ŞEKİL LİSTESİ... III SIK SORULAN SORULAR (SSS)...1 Ders Uygulama Usulleri...6

Detaylı

ADOBE CONNECT 9'u Kullanma

ADOBE CONNECT 9'u Kullanma ADOBE CONNECT 9'u Kullanma Yasal bildirimler Yasal bildirimler Yasal bildirimler için, bkz. http://help.adobe.com/tr_tr/legalnotices/index.html. iii İçindekiler Bölüm 1: Adobe Connect 9.4'teki yenilikler

Detaylı

Atıkların arıtımı, yok edilmesi ve geri dönüşümleri için online öğrenim modülleri

Atıkların arıtımı, yok edilmesi ve geri dönüşümleri için online öğrenim modülleri Atıkların arıtımı, yok edilmesi ve geri dönüşümleri için online öğrenim modülleri E-öğrenim sistemi WASTRE kullanım kılavuzu Proje, Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmiştir. Bu yayın (belge) sadece

Detaylı

T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM PLATFORMU KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... ŞEKİL LİSTESİ... II İTİCUUEP'E GİRİŞ...1 Ayarlar Menüsüyle Çalışmak...8 İletişim Menüsünü Tanımak...10

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIMI EDİTÖRÜNE GİRİŞ 482BK0175 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

HAZIRLAYANLAR Genel Sekreterlik Prof.Dr. Özgür Akgün KARABULUT

HAZIRLAYANLAR Genel Sekreterlik Prof.Dr. Özgür Akgün KARABULUT 1 KULLANIM KILAVUZU 2 HAZIRLAYANLAR Genel Sekreterlik Prof.Dr. Özgür Akgün KARABULUT Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Uzman Faik ÖZGÜR Mühendis İlkay ÖZASLAN Programcı Seher GÜNDÜZ Programcı Fahri ÇAVUŞOĞLU

Detaylı

Pamukkale Üniversitesi. Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü. Access2000 e. Başlama Kılavuzu. Yrd. Doç. Dr. E.

Pamukkale Üniversitesi. Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü. Access2000 e. Başlama Kılavuzu. Yrd. Doç. Dr. E. Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Access2000 e Başlama Kılavuzu Yrd. Doç. Dr. E. Şahin Çonkur İçindekiler 1. Giriş... 1 2. Access i Çalıştırmak... 2 2.1. Varolan

Detaylı

Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu

Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu 1 Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu enocta Profilo İş Merkezi, Cemal Şahir Sok. No:26-28 34394 Mecidiyeköy / İstanbul T 0 212 356 13 00 F 0 212 356 13 09 www.enocta.com 2 İÇİNDEKİLER

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 İLERİ SEVİYE EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 İLERİ SEVİYE EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

Kütüphan-e Türkiye Projesi

Kütüphan-e Türkiye Projesi Kütüphan-e Türkiye Projesi Eğitici Kitaplar Serisi: 1 GOOGLE DRIVE GKA, ODTÜ ITS İçindekiler 1. Başlangıç...3 1.1 Google Drive...3 2. Uygulamalar...6 2.1 Form...6 2.1.1 Oluşturma...6 2.2 Sunu...8 2.2.1

Detaylı

Başkent Üniversitesi. Öğrenme ve İçerik Yönetim Sistemi (MOODLE) Başlangıç Kullanım Klavuzu. Hazırlayan : Muhammet Yorulmaz.

Başkent Üniversitesi. Öğrenme ve İçerik Yönetim Sistemi (MOODLE) Başlangıç Kullanım Klavuzu. Hazırlayan : Muhammet Yorulmaz. Başkent Üniversitesi Öğrenme ve İçerik Yönetim Sistemi (MOODLE) Başlangıç Kullanım Klavuzu Hazırlayan : Muhammet Yorulmaz 2010 Ankara İÇİNDEKİLER 1. ÖYS (Öğrenme Yönetim Sistemi) ve Moodle Nedir?... 3

Detaylı