MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir?"

Transkript

1 / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir? MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir? Bu sunum sadece cengizpak.com.tr site üyeleri içindir Hazırlayan : Cengiz Pak

2 cengizpak.com.tr Avcının Silahı Kullanılabilir Bilgi / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir?

3 Dikkat : Bu sunumda MRP yönteminin matematiğinin nasıl çalıştığını anlatacağım. Bu sunumu MRP yönteminin tümüne ait bir sunum gibi düşünmemenizi ve MRP konusunun burada anlatılanların ötesinde bir iş sistemi veya çalışma disiplini olduğunu, sadece bir yazılım veya mekanik çalışan bir düzen olmadığını unutmamanızı öneririm. / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir?

4 / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir? Klasik MRP tablosunun satırları neyi gösterir? 1. MRP tablosunun sütunları zaman eksenidir, gün, hafta, ay olabilir, her malzeme veya ürün bu tür bir tabloya sahiptir. 2. Toplam İhtiyaç üretim veya satışın o nesneden o dönem içinde tüketmek istediği miktardır (satış veya üretimde kullanılacak olabilir) 3. Teslimi Beklenen Giriş satırında o nesnenin gelecek zaman içinde depomuza ne zaman gireceğini görürüz, kaynak satınalma veya üretim olabilir 4. Projeksiyonu satırı mevcut stok ile başlayan (parantez içi değer) ve her dönem için giriş çıkış farkı olarak hesaplanan bir satırdır. Bu satır MRP tablosunu süren temel bilgiyi taşır (takip eden sunumda nasıl hesaplandığını izleyeceksiniz)

5 / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir? Klasik MRP tablosunun satırları neyi gösterir? 5. Net İhtiyaç stok projeksiyonu sonrasında elde edilen ve net ihtiyaç miktarını gösteren satırdır 6. Planlanmış Temini Gereken net ihtiyacın parti büyüklüğü veya sipariş politikaları sonucu yorumlanmış halidir. 7. Planlanan Açılacak Sipariş satırı planlanan temini gereken satırının teslim tarihi ile yorumlanmış durumudur ve siparişin hangi dönemde açılarak tedarikçiye bildirileceğiniz gösterir.

6 / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir? MRP matematiğinin kilit taşı olan Dönem Sonu Kalan nasıl hesaplanır? + Girişler (Teslimi Beklenenler) Dönem, 1 hafta, 1 ay Çıkışlar (Toplam İhtiyaç) - Kalan Şimdi problemi görelim >>>

7 FX-01 isimli bir malzememiz için başlangıç tablomuz aşağıdaki gibi olsun FX-01 nin MRP Tablosu Toplam İhtiyaç Teslimi Beklenen Giriş Projeksiyonu (200) Net İhtiyaç dönemler Planlanmış Temini Gereken Planlanan Açılacak Sipariş İlk satırda her dönem tüketilecek olan miktar, ikinci satırda 2. dönem için açılmış bir sipariş olduğunu ve başlangıç stoğumuzun ise 200 adet olduğu görünüyor. / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir?

8 / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir? FX-01 için Projeksiyonu MRP tablosu üzerinde Projeksiyonu satırı ilk negatif ile karşılaşıncaya kadar devam eder Dönem Kalan Tablomuzda ilk dönem 200 adet kullanacağımız yazıyordu, elimizde 200 adet vardı ve hepsini bu dönemde kullanmış olacağımız için ilk dönem sıfır stok ile kapanacaktır...

9 FX-01 için Projeksiyonu... İlk dönemin kapanış stoğu ikinci dönemin açılış stoğudur Dönem 2. Dönem Kalan 300 Kalan İkinci dönem 300 adet tüketeceğiz, aynı dönem içinde adet giriş planlanmış (önceden açılmış ve ikinci dönem terminli satınalma siparişi varmış...). Bu sayede kapanış stoğumuz 150 adet oluyor ve MRP açısından henüz bir ihtiyaç gözükmüyor. / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir?

10 / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir? FX-01 için Projeksiyonu... 3 numaralı dönem 150 adet stok ile başlıyor 1. Dönem 2. Dönem 3. Dönem Kalan 300 Kalan 0 Kalan Üçüncü dönem içinde ne tüketim var ne de planlanmış bir giriş, dolayısı ile başladığı gibi bitiyor.

11 FX-01 için Projeksiyonu... Nihayet negatif stok değeri ile karşılaşıyoruz 1. Dönem 2. Dönem 3. Dönem 4. Dönem Kalan 300 Kalan 0 Kalan 500 Kalan Dördüncü dönemde tüketileceği söylenen rakkam 500 adet, bir giriş ise planlanmamış. Dolayısı ile dönem -350 ile kapanacak. Eksi stok olmayacağına göre bu hafta için bir giriş planlamamız gerekiyor... İşte MRP algoritmasının aksiyon üretmeye başladığı nokta budur. / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir?

12 Projeksiyonu (-) oldu ve Net İhtiyaç Ortaya Çıktı, tablomuz şu anda aşağıdaki gibi ama bizim işimiz bitmedi... FX-01 in MRP Tablosu Toplam İhtiyaç Teslimi Beklenen Giriş Projeksiyonu (200) Net İhtiyaç dönemler 350 Planlanmış Temini Gereken Planlanan Açılacak Sipariş projeksiyon satırında negatif belirince bunu kapatmak için Net İhtiyaç satırı sinyalimizi üretti... / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir?

13 Ne kadar ihtiyacın var ise o kadar temin et... LOT for LOT yolunu izliyor isek... FX-01 in MRP Tablosu Toplam İhtiyaç Teslimi Beklenen Giriş Projeksiyonu (200) Net İhtiyaç Planlanmış Temini Gereken Planlanan Açılacak Sipariş dönemler LOT for LOT Planlanmış Temini Gereken (Planlanan Sipariş) Net İhtiyaç ile aynı döneme yazılır, şimdilik miktarı Net İhtiyaç ile aynı (farklı olduğu durumu bir sonraki sayfada işleyeceğiz) / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir?

14 Lot for Lot yerine Parti Büyüklüğü kullanıyoruz ve Parti Büyüklüğümüz Adet FX-01 in MRP Tablosu Toplam İhtiyaç Teslimi Beklenen Giriş Projeksiyonu (200) Net İhtiyaç dönemler Parti Planlanmış Temini Gereken = Planlanan Açılacak Sipariş Artık Planlanmış Temini Gereken değerini Parti Büyüklüğü ile hesaplamamız gerektiğini biliyoruz, şimdi hesabımızı tamamlayacağız >>> / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir?

15 Şimdi hesaplamamıza Planlanmış Temini Gereken ekleniyor, sanki açılmış sipariş gibi... FX-01 in MRP Tablosu Toplam İhtiyaç Teslimi Beklenen Giriş dönemler Projeksiyonu (200) Net İhtiyaç Planlanmış Temini Gereken Planlanan Açılacak Sipariş Devreden 150, girişi planlanmış ve tükenecek olan 500 adet ise kalan 100 olur. Bir sonraki dönemde (5. dönem) kullanım yok, 6 numaralı dönemde ise 300 adetlik ihtiyaç gene adetlik planlanan giriş ile kapatılmalı... / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir?

16 Tablomuzu tamamlıyoruz çünkü FX-01 için Toplam İhtiyaç satırında değer kalmadı FX-01 in MRP Tablosu Toplam İhtiyaç Teslimi Beklenen Giriş dönemler Projeksiyonu (200) Net İhtiyaç Planlanmış Temini Gereken Planlanan Açılacak Sipariş 6 numaralı dönem için devreden 100, gelecek olan ve tüketilecek 400 hesaplamasının sonucunda 150 adet kalacaktır. / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir?

17 Şimdi de son satırımızı hesaplıyoruz, ihtiyacımız olan temin süresi ve diyelim ki FX-01 in temini 2 dönem sürüyor FX-01 in MRP Tablosu Toplam İhtiyaç Teslimi Beklenen Giriş dönemler Projeksiyonu (200) Net İhtiyaç Planlanmış Temini Gereken Planlanan Açılacak Sipariş Örneğin 4 numaralı dönem için gerekli olan adet ancak 2 numaralı dönemde sipariş edilirse gelecektir. Dolayısı ile son satır bize en geç ne zaman siparişi tedarikçiye iletmemiz gerektiğini söyler. / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir?

18 Hesaplama tamamlandı, şimdi yapmanız gereken 2 ve 4 numaralı dönemlerde (en geç) adetlik siparişleri tedarikçiye iletmek... İletmez iseniz MRP bir sonraki çalışmasında son duruma göre tekrar önermeye devam edecektir... Bu noktada aklınıza siparişler değişir ise ne olacak sorusu geliyordur, MRP tekrar çalıştığında yeni veya iptal et önerileri ile yoluna devam edecektir, asıl konu ise sizin ne yapacağınızdır! / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir?

19 / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir? Bu sunumda MRP yönteminde temel matematik döngüsünü anlatmaya çalıştım. Daha sonra sizlere farklı örnekler ile hesaplamanın başka detaylarını da aktaracağım. cengizpak.com.tr AV Olmak İstemiyorsanız AVCI Olmayı Öğrenmelisiniz Ancak MRP sadece hesaplamak değildir. MRP tablosunun satırlarına baktığınızda şirketin depo, satınalma, satış ve üretim bölümlerinin tümünün tek bir tabloda toplandığını görürsünüz. Buna ilaveten ihtiyaçların aşağı doğru indirgenmesi için ürün ağacı veya ürün reçetesi denilen, neyin neler kullanılarak yapıldığını gösteren bilgi kümesine de ihtiyacınız olduğunu ve bu senaryo içine mühendislik bölümününde katılması gerektiğini teşhis etmeniz zor olmayacaktır. Bir de işin içine maliyetler konusunu eklerseniz şirketinizin nerede ise bütün operasyonunun bu tablo ile ilişkili olduğu ortaya çıkacaktır. İşte bu yüzden MRP sadece basit bir tablo değil, bir entegrasyon biçimidir.

20 / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir? Genel Katılıma Açık veya Kurum İçi Seminerlerim 1. Tedarik Zinciri içinde Yönetimi, Yöntemleri ve ERP Uygulaması 2. Tedarik zinciri yöneticilerinin başarılı olmak için bilmesi gerekenler : Yöntemler, Teknoloji, Strateji ve Risk 3. MRP Nasıl Çalışıyor, başarılı bir uygulama için yapmanız gerekenler nedir? 4. Başarılı bir ERP uygulaması için Ürün Ağacınızı Nasıl Hazırlamalısınız ( Sektörel Örnek ve Çözümler )? 5. KANBAN Sistemini Nasıl Kuracak, Nasıl Uygulayacaksınız? (Bütün Yönleri ile KANBAN) 6. Profesyonel Bakım Yönetimi, OEE Analizleri ve Bilgisayar Destekli Çalışma Düzeninin Kuruluşu 7. Maliyet ve İsraf Nasıl Azaltılır, Nasıl Yok Edilir Günde Kayıt Doğruluğu Nasıl Sağlanır, Sayım Teknikleri Nelerdir 9. Nasıl Başarılı Maliyet Sistemi Kurabilirsiniz? Fiili ve Standart Maliyet, Hedef ve Kaizen Maliyet Yaklaşımları, Varyans Analizinin Kullanımı 10. Nasıl Başarılı ERP Projesi Gerçekleştirilir ERP Proje Yöneticilerinin Bilmesi Gerekenler 11. Yeni pazarları nasıl bulacaksınız Mavi Okyanus ve Stratejik Haritalama 12. Müşterinin sesini duymayan gideceği yönü bilemez VOC (Voice Of The Customer) Sadece Kurum İçi Yaptığım Çalışmalar 1. Biraz SWOT herkese iyi gelir SWOT WorkShop 2. Stratejik Planlama Vizyon Misyon SWOT Stratejik Haritalama WorkShop 3. ERP Öncesi veya Sonrası Değerlendirme WorkShop 4. Kayıt Doğruluğunun Sağlanması Mikro Proje 5. Maliyet Düzeninin Oluşturulması Mikro Proje 6. OEE Çalışması Mikro Proje 7. İş süreçlerinden fazlalıkların ayrıştırılması ve yalın iş akışı elde etme WorkShop Yukarıda bulunan liste Eylül 2010 tarihlidir, aktif seminer programım veya diğer servislerime ait güncel bilgi için lütfen web sitemi ziyaret ediniz. Kitaplarım OEE Master El Kitabı ERP Serisi 1 : Başarılı Bir ERP Sisteminin Üretim ve Planlaması Hakkında 12 Performans Ölçeği Nedir ve Nasıl Yönetilir? ERP Serisi -2 : ERP Sisteminin Kuruluşu ve ERP Proje Yöneticisinin Bilmesi Gerekenler

21 / MRP Nasıl Çalışır, İşin Matematiği Nedir? Bu sunum Cengiz Pak tarafından hazırlanmıştır. Bu sunum ile ilgili sormak, düzeltmek, eklenmesini önermek istediğiniz bir konu olduğunda lütfen adresine iletiniz. Bu sunumu kişi veya firmalar sadece kendi iç eğitimleri amacı ile olduğu gibi veya değiştirerek kullanabilirler. Bunun dışında çoğaltılması veya dağıtılması yazarın telif haklarına aykırı olacaktır, lütfen bu konuda hassasiyet gösteriniz. ERP ve Stratejik PlanlamaDanışmanlığı E-Posta :

ERP ve Başarılı Olmanız İçin Gereken 5 Faktör

ERP ve Başarılı Olmanız İçin Gereken 5 Faktör ERP ve Başarılı Olmanız İçin Gereken 5 Faktör Hazırlayan : Cengiz Pak www.cengizpak.com.tr Bu sunum sadece cengizpak.com.tr site üyeleri içindir cengizpak.com.tr Avcının Silahı Kullanılabilir Bilgi Nihayet

Detaylı

Satınalma Yönetiminde 14 adımlık Tasarruf Listesi

Satınalma Yönetiminde 14 adımlık Tasarruf Listesi / Satınalma Tasarruf Listesi 1 Satınalma Yönetiminde 14 adımlık Tasarruf Listesi Bu sunum sadece cengizpak.com.tr site üyeleri içindir Hazırlayan : Cengiz Pak cengizpak.com.tr Avcının Silahı Kullanılabilir

Detaylı

Sizin Şirketiniz Yaşam Döngüsünün Neresinde? Hazırlayan : Cengiz Pak www.cengizpak.com.tr

Sizin Şirketiniz Yaşam Döngüsünün Neresinde? Hazırlayan : Cengiz Pak www.cengizpak.com.tr Sizin Şirketiniz Yaşam Döngüsünün Neresinde? Hazırlayan : Cengiz Pak www.cengizpak.com.tr cengizpak.com.tr Avcının Silahı Kullanılabilir Bilgi Şirketinizin Yaşam Döngüsünün Farkında mısınız? Şirketlerin

Detaylı

5S için kullanıma hazır 12 itiraz

5S için kullanıma hazır 12 itiraz Hazırlayan : Cengiz Pak www.cengizpak.com.tr 5S için kullanıma hazır 12 itiraz Bu sunum sadece cengizpak.com.tr site üyeleri içindir cengizpak.com.tr Avcının Silahı Kullanılabilir Bilgi 1. Ortalığın derli

Detaylı

Ne Kadar Sipariş Edilmeli Ekonomik Sipariş Miktarı (EOQ) Nasıl Hesaplanıyor?

Ne Kadar Sipariş Edilmeli Ekonomik Sipariş Miktarı (EOQ) Nasıl Hesaplanıyor? >>> EOQ Formülünün Ortaya Çıkışı ve Kör Noktası Ne Kadar Sipariş Edilmeli Ekonomik Sipariş Miktarı (EOQ) Nasıl Hesaplanıyor? >>> EOQ Formülünün Ortaya Çıkışı ve Kör Noktası Avcının Silahı Kullanılabilir

Detaylı

ERP WorkShop ve Proje Danışmanlığı. ERP WorkShop ve Proje Danışmanlığı. Cengiz Pak. www.cengizpak.com.tr. www.cengizpak.com.tr

ERP WorkShop ve Proje Danışmanlığı. ERP WorkShop ve Proje Danışmanlığı. Cengiz Pak. www.cengizpak.com.tr. www.cengizpak.com.tr ERP WorkShop ve Proje Danışmanlığı Cengiz Pak İçindekiler Yönetici Özeti, ERP Nedir, Ne Bekleyebilirsiniz, Başarılı Bir Proje İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta WorkShop Seçenekleri ERP Plan : ERP Öncesi

Detaylı

Sürekli İyileştirme, ERP ve Tedarik Zinciri Eğitim ve WorkShop Dosyası Cengiz Pak www.cengizpak.com.tr

Sürekli İyileştirme, ERP ve Tedarik Zinciri Eğitim ve WorkShop Dosyası Cengiz Pak www.cengizpak.com.tr Hiçbir hatanın olmaması bir işi var etmeye yetmez Biraz daha fazlası gerekir Cengiz Pak Seminerleri Sürekli İyileştirme, ERP ve Tedarik Zinciri Eğitim ve WorkShop Dosyası Cengiz Pak Merhaba, Bu dokümanda

Detaylı

dinamo Yan-Sanayi dinamo Yan-Sanayi Otomotiv ve Beyaz Eşya Yan Sanayi Firmalarının ERP & E-Business Yazılımı

dinamo Yan-Sanayi dinamo Yan-Sanayi Otomotiv ve Beyaz Eşya Yan Sanayi Firmalarının ERP & E-Business Yazılımı Ana Sanayi Yan Sanayi Entegrasyonu dinamo Yan-Sanayi Otomotiv ve Beyaz Eşya Yan Sanayi Firmalarının ERP & E-Business Yazılımı dinamo Yan-Sanayi ERP & E-Business Yazılımı ve Açık Çek Uygulaması Yönetici

Detaylı

dinamo / bakım Plansız Periyodik Önleyici - Kestirimci Fabrika Bakım Planlama

dinamo / bakım Plansız Periyodik Önleyici - Kestirimci Fabrika Bakım Planlama dinamo / bakım Plansız Periyodik Önleyici - Kestirimci Fabrika Bakım Planlama 1 Fabrika Bakım Planlama Versiyon 2.0 Bu döküman Fabrika Bakım Planlama yazılımını kullanmak isteyen kişilerin bir senaryo

Detaylı

dinamo KALIP Kalıp Üretim Planlama ve Maliyetlendirme Yazılımı dinamo KALIP dinamo KALIP Bilgi Dosyası

dinamo KALIP Kalıp Üretim Planlama ve Maliyetlendirme Yazılımı dinamo KALIP dinamo KALIP Bilgi Dosyası dinamo KALIP dinamo KALIP Kalıp Kalıp Üretim Üretim Planlama ve Maliyetlendirme Yazılımı Yazılımı Bilgi Dosyası dinamo KALIP Yazılımı Nedir? dinamo KALIP, kalıp üretimi yapan işletmelerin; - imalat aşamalarını

Detaylı

BİLGİSAYARA DAYALI MRPII (İMALAT KAYNAK PLANLAMASI) SİSTEMİ VE BU SİSTEMİN GEREKTİRDİĞİ VERİTABANI YAPISININ ANALİZ EDİLMESİ

BİLGİSAYARA DAYALI MRPII (İMALAT KAYNAK PLANLAMASI) SİSTEMİ VE BU SİSTEMİN GEREKTİRDİĞİ VERİTABANI YAPISININ ANALİZ EDİLMESİ T.C. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI ÜRETİM YÖNETİMİ VE ENDÜSTRİ İŞLETMECİLİĞİ PROGRAMI YÜKSEK LİSANS TEZİ BİLGİSAYARA DAYALI MRPII (İMALAT KAYNAK PLANLAMASI) SİSTEMİ

Detaylı

Kablo Üretenler İçin Özel, Bakır ve Alüminyum u iyi tanıyan Teklif Hazırlama Yazılımı

Kablo Üretenler İçin Özel, Bakır ve Alüminyum u iyi tanıyan Teklif Hazırlama Yazılımı Kablo Üretenler İçin Özel, Bakır ve Alüminyum u iyi tanıyan Teklif Hazırlama Yazılımı LME, Premium, Makara, Nakliye, İhracat Koşulları, Özel Maliyetlendirme Şablonları, Operasyonlar, Analizler... Kopuk

Detaylı

BİLGİSAYARA DAYALI MİP (MRP) SİSTEMİNİN VERİTABANI YAPISININ ANALİZ EDİLMESİ

BİLGİSAYARA DAYALI MİP (MRP) SİSTEMİNİN VERİTABANI YAPISININ ANALİZ EDİLMESİ T.C. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİLİĞİ BÖLÜMÜ BİTİRME PROJESİ BİLGİSAYARA DAYALI MİP (MRP) SİSTEMİNİN VERİTABANI YAPISININ ANALİZ EDİLMESİ HAZIRLAYAN SABRİ ERDEM DANIŞMAN

Detaylı

OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ

OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ UYARILAR : Uygulama esnasında dikkat etmeniz gereken ama gözünüzden kaçabilecek / farkına varmayabileceğiniz bazı detayları öncelikle sıralamayı tercih ediyoruz. Bu uyarılar

Detaylı

ÜRETİM İŞLETMELERİNDE ERP SİSTEMLERİYLE UYUMLU OLARAK ÇALIŞAN VE KENDİNİ YENİLEYEN MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMA SİSTEMİNİN KURULMASI VE BİR UYGULAMA

ÜRETİM İŞLETMELERİNDE ERP SİSTEMLERİYLE UYUMLU OLARAK ÇALIŞAN VE KENDİNİ YENİLEYEN MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMA SİSTEMİNİN KURULMASI VE BİR UYGULAMA V. Ulusal Üretim Araştırmaları Sempozyumu, İstanbul Ticaret Üniversitesi, 25-27 Kasım 2005 ÜRETİM İŞLETMELERİNDE ERP SİSTEMLERİYLE UYUMLU OLARAK ÇALIŞAN VE KENDİNİ YENİLEYEN MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMA SİSTEMİNİN

Detaylı

Özel. Top 20 Raporu. Top 20 Report - Lisans # 49369 1

Özel. Top 20 Raporu. Top 20 Report - Lisans # 49369 1 Özel Top 20 Raporu Top 20 Report - Lisans # 49369 1 Sayın Bay İlgili, Lisans # 49369 Bu rapor isteğiniz üzerine size özel hazırlanmıştır. Raporun içerdiği bilgiler, tamamı ile tedarikçi tarafından sağlanan

Detaylı

MRPII 9000 ÜRETİM MODÜLÜ

MRPII 9000 ÜRETİM MODÜLÜ MRPII 9000 ÜRETİM MODÜLÜ 1 MRPII 9000 HAKKINDA... 6 2 PARAMETRELER... 9 2.1 KURULUŞ PROGRAMINDAN YAPILMASI GEREKEN TANIMLAMALAR... 9 2.2 VARDİYA PARAMETRELERİ (236500)... 12 2.3 ÜRETİM AKIŞ PARAMETRELERİ

Detaylı

MRP II. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

MRP II. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 MRPII-9000 ÜRETİM MODÜLÜ 1 MRPII-9000 Hakkında... 8 2 parametreler... 11 2.1 Standart Direk İşçilik Maliyet Parametreleri (236100)... 11 Önemli Not... 12 2.2 Standart Genel Üretim Maliyet Parametreleri

Detaylı

Özel. Top 20 Raporu. Top 20 Report - Lisans # 49369 1

Özel. Top 20 Raporu. Top 20 Report - Lisans # 49369 1 Özel Top 20 Raporu Top 20 Report - Lisans # 49369 1 Sayın Bay İlgili, Lisans # 49369 Bu rapor isteğiniz üzerine size özel hazırlanmıştır. Raporun içerdiği bilgiler, tamamı ile tedarikçi tarafından sağlanan

Detaylı

ENVANTER YÖNETİMİ. Envanter Modülü INV. Form No. Yayın Tarihi / Revizyon Tarihi 15.07.2005 / 03.08.2012. Revizyon Numarası.

ENVANTER YÖNETİMİ. Envanter Modülü INV. Form No. Yayın Tarihi / Revizyon Tarihi 15.07.2005 / 03.08.2012. Revizyon Numarası. ENVANTER YÖNETİMİ INV Form No Yayın Tarihi / Revizyon Tarihi 15.07.2005 / 03.08.2012 Revizyon Numarası 01 Sayfa Sayısı 78 Hazırlayan / Düzenleyen İlker ER / Sedat BAL 1 İçindekiler 1.İçerik... 3 2.İşlemler...

Detaylı

Minimal. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Minimal. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 Sadeleştirilmiş Üretim Yönetimi Otomasyon Paketi 1 ÜRETİM KONTROL Modülü... 3 2 HAZIRLIKLAR... 5 3 Sİstem ProgramlarI... 6 3.1 Program Akış Parametreleri...6 3.2 Dosya Servis İşlemleri...8 3.2.1 Reçete

Detaylı

dinamo Nakit Akış dinamo / Nakit Akış Kullanıcı Kitabı (Şubat 2005)

dinamo Nakit Akış dinamo / Nakit Akış Kullanıcı Kitabı (Şubat 2005) dinamo / Nakit Akış Kullanıcı Kitabı (Şubat 2005) Nakit Akış - İÇİNDEKİLER Nakit Akış Tablosunun İşleyişi Nakit Akış Tablosunun Elemanları Nakit Akış Tablosu İçin Yapılması Gereken Kodlama ve Hazırlık

Detaylı

Kablo Üretim Çizelgeleme Paketi. dinamo Kablo GANT. dinamo KABLO Kablo Üretim Planlama/Çizelgeleme Paketi Bilgi Dosyası

Kablo Üretim Çizelgeleme Paketi. dinamo Kablo GANT. dinamo KABLO Kablo Üretim Planlama/Çizelgeleme Paketi Bilgi Dosyası dinamo Kablo GANT dinamo KABLO Kablo Üretim Planlama/Çizelgeleme Paketi Bilgi Dosyası KABLO Üretim Planlama ve Maliyetlendirme Yazılımı dinamo Kablo GANT Kimin İçin? dinamo Kablo GANT, kablo üretimi yapan,

Detaylı

Kurumsal. Dönüşüm. M. Göker SARP Koordinatör ERP Committee Turkey & Enterprise Transformation Platform

Kurumsal. Dönüşüm. M. Göker SARP Koordinatör ERP Committee Turkey & Enterprise Transformation Platform Hedefiṁiż Kurumsal Dönüşüm Rekabetçiliğin ve sürdürülebilir ekonomik büyümenin en önemli sağlayıcılarından olan verimlilik artışının yaratılmasında anahtar rol oynayan, bilgi ve iletişim teknolojileridir.

Detaylı

Freedom ERP Barkod Otomasyonu Uygulama Örnekleri

Freedom ERP Barkod Otomasyonu Uygulama Örnekleri Freedom ERP Freedom ERP Barkod Otomasyonu Uygulama Örnekleri Freedom ERP Barkod Otomasyonu Uygulama Örnekleri Temel Teknoloji Barkod Otomasyonu ve Kurumsallaşma İlişkisi Kurumsal olmak nedir? Aşağıda okuyacağınız

Detaylı

vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı

vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı Doküman Yayın Tarihi : 22.04.2011 Revizyon: V01 Copyright 2006 ITG Ltd. Bütün hakları saklıdır. Bu belge ITG Ltd. firmasının özel bilgilerini içermektedir.

Detaylı

Bir projede yaptığınız bütün işler süreçlerden oluşur. Projenizdeki

Bir projede yaptığınız bütün işler süreçlerden oluşur. Projenizdeki 3 Süreç çerçevesi Hepsi birbirine uyar Üzerimize düşeni yapmak için süreç gruplarını ve bilgi alanlarını kullanıyoruz! Bir projede yaptığınız bütün işler süreçlerden oluşur. Projenizdeki tüm süreçlerin

Detaylı

Üretim Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Üretim Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 ÜRETİM MODÜLÜ 1. üretim modülü ne GİRİŞ... 5 2. parametre... 7 2.1 Genel Parametreler... 7 2.2 Eleman Parametreleri... 8 2.3 Enerji Parametreleri... 8 2.4 Öngörülen İş Emri Muhasebe Kodları... 9 2.5

Detaylı

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır.

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. -Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. IAS, ürünü CANIAS ERP ile firmaların iş süreçlerini hızlandırmalarına ve geliştirmelerine yardımcı

Detaylı

SyteLine 7 Genişletilmiş ERP

SyteLine 7 Genişletilmiş ERP SyteLine 7 Genişletilmiş ERP Satış ve tedarikten üretim ve sevkiyat aşamasına kadar MAPICS SyteLine 7, üretim süreçlerini, arzla talebi denkleştirecek ve ürünün müşteriye daima tam zamanında ulaşmasını

Detaylı