Türkiye'nin Lider E-Dönü üm Platformu. Türkiye nin GİB tarafından onaylanan Özel Entegratörü

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Türkiye'nin Lider E-Dönü üm Platformu. Türkiye nin GİB tarafından onaylanan Özel Entegratörü"

Transkript

1 Türkiye'nin Lider E-Dönü üm Platformu Türkiye nin GİB tarafından onaylanan Özel Entegratörü

2 Sizin Büyüklü ünüz

3 Haz r Portfoy Siz Büyüksünüz Siz ve size inanan ve siz olduğunuz sürece siz ve iş ortaklarınızla çalıçan dinamik ve kusursuz bir portfoy. Güçlü leti im Sahanızdaki müşterileri sizden daha iyi anlayan ve daha güçlü iletişim kurabilen sadece sizsiniz...başkalarını düşünmek sadece size haksızlık olur. Yüksek Mü teri Memnuniyeti Sizinle sürekli çalışan müşterilerinizin haklı bir nedeni var. Sürekli ve sürdürülebilir bir müşteri memnuniyeti. Bir müşteri daha fazla ne isterki... Do ru Kanal Sahada sadece siz doğru kanalları bilirsiniz ve doğru stratejiler geliştirirsiniz. Sizi ve sahanızı, sizden daha iyi bildiğini varsaymak sizleri görmemezlikten gelmek demektir. Aktif pazarlamada başarılı olmak için daima sizin fikirlerinizle yol almanın doğruluğuna inanıyoruz.

4 Yeni Bir Ürün E-Fatura

5 E-Fatura Hakk nda Türkiye de 397 sıra no.lu VUK tebliğine ile hayata geçirilen ve 5 Mart 2010 tarihinden itibaren uygulamada olan e- fatura, veri format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen, VUK gereği bir faturada yer alması gereken bilgilerin içerisinde yer aldığı, satıcı ve alıcı arasındaki iletiminin merkezi bir platform (GİB) üzerinden gerçekleştirildiği elektronik bir belgedir. E-fatura yeni bir belge türü olmayıp, kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yönetilen e- fatura uygulamasında amaç tek format ve standarda göre satıcı ve alıcı arasında güvenli, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir sistem oluşturmaktır.

6 E-Fatura leyi emas Mali Mühür UBL - TR Gizlilik ve Değişmezlik Mükellef / E-Fatura Düzenleyen Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Hizmet Sağlayıcısı Elektronik İleti Okundu ve Kabul Edildi Bilgisi Ulaştı Bilgisi Yolda Kaybolmazlık

7 Giden Fatura Yönetimi ERP Fatura Sistemi B2B IDOC EDI XML RFC Fatura 1 Fatura 2 Fatura 3 İzibiz Portal Taslakla veya Giden Kutusu Fatura Gurubu1 Fatura Gurubu2 Ticari Otomatik Manuel N Sistem RFC Fatura Gurubu3 UBL-TR (Web Servis) Genişleyebilir Entegrasyon Genişleyebilir Data Dönüşümü, Genişleyebilir Bağlantı türleri Dinamik Fatura Türü Filtreleme Görüntüleme Yetkisi, Manual Fatura Türü Gönderme Prosesi Otomatik Manual GİB

8 Gelen Fatura Yönetimi İzibiz Portal Gelen Kutusu IDOC ERP UBL-TR (Web Servis) Fatura 1 Fatura 2 Fatura 3 Fatura Gurubu1 Fatura Gurubu2 Fatura Gurubu3 Ticari Otomatik Manuel EDI XML RFC Webservis,R FC,AS2,FTP. Fatura Sistemi B2B RFC N Sistem GİB Dinamik Fatura Türü Filtreleme Görüntüleme Yetkisi, Manual Fatura Türü Yönlendirme Prosesi Otomatik Manual - Farklı sistemlere yönlendirme Genişleyebilir Data Dönüşümü, Genişleyebilir Bağlantı türleri Genişleyebilir Entegrasyon

9 Neden E-Fatura

10 E-Fatura Konusunda Yap lan Tebli ler 397 No lu VUK Genel Tebliği (05 Mart 2010) Anonim ve Limited şirketlerinin elektronik fatura oluşturmalarına izin verilmiştir. Tüzel kişilikler için mali mühür kullanımına izin verilmiştir. 416 No lu VUK Genel Tebliği (28 Haziran 2012) Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilere (Gerçek Kişiler) E-Fatura uygulamasından yararlanma hakkı tanınmıştır. Gerçek Kişiler için E-İmza kullanımına izin verilmiştir.

11 E-Fatura Konusunda Yap lan Tebli ler 421 No lu VUK Genel Tebliği (14 Aralık 2012) Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olanlar ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelle erden 31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla asgari 25 milyon TL brüt satış hasılatına sahip olanlar elektronik fatura düzenlemek zorundadır. Özel Tüketim Vergisi Kanunu na ekli (III) sayılı listedeki kolalı gazozlar, biralar, şaraplar ve diğer alkollü içecekler ile tütün ve tütün mamullerini imal veya ithal edenler ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelle erden 31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla asgari 10 milyon TL brüt satış hasılatına sahip olanlar da E-Fatura ve E-Defter uygulamasına geçmek zorundadır. E-Fatura kapsamına giren mükelle er birbirlerinden mal alıp satarken E-Fatura düzenlemek zorundadır. Mükelle erin, 1 Eylül 2013 tarihine kadar E-Fatura kullanımı ile ilgili olarak GIB e başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapacakları başvuru dilekçesinde, E-Fatura uygulamasını entegrasyon yöntemiyle kullanacaklarını belirtmeleri ve entegrasyon tamamlanana kadar portal hesaplarının tanımlanmamasını talep etmelidirler. Entegrasyon çalışmalarının tarihine kadar tamamlanması gerekmektedir. E-Fatura kapsamındaki mükelle er, elektronik fatura uygulamasına kayıtlı olan diğer mükelle ere kâğıt ortamında fatura düzenleyemeyecektir. Entegratör tanımlaması ve de başvuru koşulları belirtilerek mükelle erin E-Fatura sistemine yetkili kurumlar (entegratör) aracılığıyla da dahil olması sağlanmıştır.

12 E-Fatura Konusunda Yap lan Tebli ler 424 No lu VUK Genel Tebliğ (21 Şubat 2013) Tüzel kişi mükellef olmayan ve elektronik fatura göndermek ve/veya almak isteyen kurum, kuruluş ve işletmelerin uygulama karsısındaki durumu ve uygulamadan yararlanma prosedürleri, Gelir İdaresi Başkanlığı na başvuru esnasında belirtilecektir. E-Fatura uygulamasını özel entegratör vasıtasıyla kullananlar düzenlenecek E-Faturaların özel entegratörün mali mühür sertifikası ile onaylanmasına izin verebilirler.

13 Dünya da E-Fatura Kullan m

14 statistikler Avrupa da yılda yaklaşık 23 Milyar e-fatura düzenlenmektedir. Fortune 500 indeksine giren şirketlerin Amerika sınırları içindeki diğer şirketlerle yaptıkları alışverişlerde kağıt fatura kullanımı giderek azalmaktadır. % yılında dünya fatura hacminin %5 'ini efatura oluşturacaktır. Bu oran avrupada ise %30 şeklinde olacaktır. %25 Türkiye de 2013 yılında efatura hacmi toplam fatura hacmimin %25' ini oluşturacaktır.

15 Dünyada Yayg n Olan Bölgeler ABD Tüketici odaklı B2C Sektör odaklı B2B Tedadik zincirinin optimizasyonu e-fatura piyasasında önemli bir faktördür. Latin Amerika E-fatura kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Servis Sağlayıcılar anahtar rol oynarlar.

16 Dünyada Yayg n Olan Bölgeler Çin Çin KDV kanunlarına uyumu geliştirecek bilgi teknolojilerinin kullanılması zorunlu tutulmaktadır Çin 'de Altın Vergi Projesi hayata geçirilmiştir. Hindistan E-Fatura çalışmaları halen gelişme aşamasındadır. Kağıt faturalar pdf ortamına dönüştürülüp eposta şeklinde iletilme esasına dayanan sistem mevcuttur.

17 Dünyada Yayg n Olan Bölgeler Tunus Mısır Firma ve kurumlar faturalarını pdf ortamında müşterilerine eposta ile ya da portal üzerinden gönderiyor. E-Fatura sağlama ve ödeme sistemleri yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

18 Dünyada Yayg n Olan Bölgeler Avustralya E-Fatura ticari tara arın sorumluluğunda gelişmektedir. Vergi kanunları e-faturayı desteklemektedir. Faturalaşmanın çoğunluğu internet sayesinde doğrudan eposta ile ya da online indirebileceği bir portal ile yapılmaktadır E-ticaret ve B2B elektronik işlemlerinde e-fatura kullanımı artmıştır.

19 zibiz E-Fatura Çözümü

20 Mimari Alt Yap GİB E-Fatura Portal Kullanıcıları ERP Sistemleri Z B Z INTERFACE POINT E-Fatura Dealer Mngmt Sys E-Arşiv Billing Charging E-Portal Promotion Sys Dunning System Collection E-Fatura Dealer Mngmt Sys E-Arşiv Billing Charging E-Portal Promotion Sys Dunning System Collection Veri Tabanı İSTANBUL VERİ MERKEZİ Veri Tabanı Kopya ANKARA VERİ MERKEZİ *GİB: Gelir İdaresi Başkanlığı

21 E-Fatura ve zibiz GIB Onayl İzibiz çözümü Gelir idaresi Başkanlığından testleri geçerek gerekli onayları almış güçlü bir çözümdür. Güçlü Mimari İzibiz e-fatura, çözüm mimarisi olarak eşsiz kullanıcı deneyimi ve kullanıcı dostu bir çözümdür. Ölçeklenebilir Altyap Her ölçekteki kurum için esnek ve büyüyebilir bir altyapı sunar. Mali Mühür E-Fatura servislerinde kullanılması zorunlu olan mali mühür, bir elektronik sertifikadır. Mali mühür, e-faturanın veri bütünlüğünün sağlanması ve kaynağının inkar edilemezlliğinin garanti altına alınmasını sağlar.

22 E-Fatura ve zibiz Tarife ve Bayi yönetimi İzibiz esnek tarife ve bayi yönetimi modülleri ile müşterilerine ve çözüm ortaklarına ekonomik ve yönetilebilir bir süreç sunuyor. ERP Dostu Yaygın olarak kullanılan birçok ERP programı ile uyumludur. H zl Entegrasyon İzibiz çözümünü kullanmak isteyen kurumlar fatura sistemleri ile izibiz entegrasyonunu çok hızlı yapabilirler. Mü teri Hizmetleri 7X24 müşteri destek hattı ile mutlu müşteri hattı.

23 zibiz Gelir Payla m Modeli

24 Modeli %30 %30 A Kadar Yüksek Kar Payla m Gelir Paylaşım Modeli içerisinde üstleneceğiniz rol ve yetkilere göre değişkenlik gösteren yüksek kazanç. Ayl k Türk Liras na Kadar Yüksek Gelir Gelir Paylaşım Modeli içerisinde üstleneceğiniz sorumluluklar çerçevesinde sisteme kattığınız müşteri ve fatura sayısına paralel olarak elde edilen yüksek kazanç. Yeni Katma De erli Servisler E-Fatura ürünü ile beraber müşterilerinize vereceğiniz yeni ve yan servisler doğrultusunda oluşacak yüksek kazanç. Riski Olmayan Yüksek Gücü Hiçbir ticari riski olmaksızın, her yeni müşteri, binlerce sisteme kayit olan fatura ve sürekli artan yüksek kazanç.

25 zibiz Yan n zda...

26 Online Reklam Bas l Materyal Of ine Reklam 360 Derece Destek Bölgenizde e-fatura ile ilgili arama yapıldığında arama motorlarında ilk sıralarda yer alacaksınız. Ornek 'E-fatura Konya' olarak yapılan aramalarda iş ortağımız olarak sizlerin görüntülenmesi ne kadar güzel olurdu değil mi? Böylece bulunduğunuz bölge içerisindeki tüm müşteriler sizlerle temas edecektir. İzibiz ve E-fatura hakkında sınırsız broşür ve katalog desteğimiz hemen yanıbaşınızda... İlerleyen dönemlerde TV, Billboard ve diğer mecralarda sizleri destekleyeceğiz. Marketing (Pazarlama) Sürekli ve güncel bölgesel ve ulusal olarak E- Fatura ve çözümlerimiz hakkında e-posta pazarlama servislerimizi etkin kullanarak sizlere destek olarak yeni pazarlarda aktif rol oynamanızı sağlayacağız. Etkili Sosyal Medya Sosyal medyanın gücü göz ardı edilemeyecek kadar etkilidir. Bu yüzden sosyal medya üzerinde E-Fatura ve Önemini anlatarak ilgili bölgelerdeki talepleri siz değerli iş ortaklarımıza yönlendirmeler yapacağız.

27 Bir Sonraki Yeşil Dostu Sunumda Görüşmek Üzere Teşekkürler

Türkiye'nin Lider E-Dönü üm Platformu

Türkiye'nin Lider E-Dönü üm Platformu Türkiye'nin Lider E-Dönü üm Platformu www.izibiz.com.tr Türkiye nin GİB tarafından onaylanan Özel Entegratörü yiki Vars n z... Siz Olmak, Sizi Örnek Almak. Sadece alanında değil global anlamda da en değerli

Detaylı

Türkiye'nin Lider E-Dönü üm Platformu

Türkiye'nin Lider E-Dönü üm Platformu Türkiye'nin Lider E-Dönü üm Platformu Türkiye nin GİB tarafından onaylanan Özel Entegratörü www.izibiz.com.tr Yar nlar in a etmek... Sizinle büyümek Ülke ekonomisinin dinamiklerini sizler harekete geçirdiniz.

Detaylı

Türkiye'nin Lider E-Dönüşüm Platformu. www.izibiz.com.tr

Türkiye'nin Lider E-Dönüşüm Platformu. www.izibiz.com.tr Türkiye'nin Lider E-Dönüşüm Platformu www.izibiz.com.tr E- Fatura Nedir? E-Fatura Hakkında Türkiye de 397 sıra no.lu VUK tebliğine ile hayata geçirilen ve 5 Mart 2010 tarihinden itibaren uygulamada olan

Detaylı

Halihazırda Anonim Şirket ve Limited Şirket statüsünde olan tüzel kişiler yararlanabilmektedir.

Halihazırda Anonim Şirket ve Limited Şirket statüsünde olan tüzel kişiler yararlanabilmektedir. E-Fatura Nedir? E-fatura Hizmet Sağlayıcılığı (Entegrasyon Hizmeti), elektronik belge biçiminde düzenlenen faturaların taraflar arasında dolaşımını güvenli kılan ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından

Detaylı

Arşivleme maliyetleri, kâğıt, posta vb. giderleriniz büyük oranda düşecektir.

Arşivleme maliyetleri, kâğıt, posta vb. giderleriniz büyük oranda düşecektir. E-Fatura Nedir? E-fatura Uygulaması, mükelleflerin Gelir İdaresi Başkanlığı nın sistemi üzerinden, belirlenen standart ve formata göre birbirlerine fatura alıp göndermelerini sağlayan sistemin genel adıdır.

Detaylı

TABİMnet E-DEFTER ve E-FATURA PROGRAMI

TABİMnet E-DEFTER ve E-FATURA PROGRAMI TABİMnet E-DEFTER ve E-FATURA PROGRAMI Tabim e-defter çözümü ile Yevmiye Defteri ve Defter-i Kebir belgelerini, Gelir İdaresi Daire Başkanlığı'nın belirlediği standartlara uygun olarak hazırlayıp GİB'e

Detaylı

Bilişim. E-Fatura Özel Entegrasyon

Bilişim. E-Fatura Özel Entegrasyon Bilişim E-Fatura Özel Entegrasyon E-Fatura Nedir? Değerli kağıda basılı olan faturanın karşılığı bilgileri içeren, belli bir formatta standart hale getirilmiş, değiştirilemez bir şekilde mühürlenmiş, elektronik

Detaylı

E-Fatura Nedir? E-fatura, yeni bir belge türü olmayıp, kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

E-Fatura Nedir? E-fatura, yeni bir belge türü olmayıp, kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. E-Fatura Nedir? Değerli kağıda basılı olan faturanın karşılığı bilgileri içeren, uluslararası bir formatta standart hale getirilmiş, değiştirilemez bir şekilde mühürlenmiş, elektronik belgedir. E-fatura,

Detaylı

Tel: +90 212 315 3000 Fax: +90 212 234 1067 ey.com

Tel: +90 212 315 3000 Fax: +90 212 234 1067 ey.com Kuzey YMM AŞ Büyükdere Cad. Beytem Plaza No:20 34381 Şişli İstanbul - Turkey Tel: +90 212 315 3000 Fax: +90 212 234 1067 ey.com Elektronik fatura ve elektronik defter uygulaması Aykut Erdoğan I. Giriş

Detaylı

LOGO DA E-FATURA UYGULAMASI

LOGO DA E-FATURA UYGULAMASI LOGO DA E-FATURA UYGULAMASI E-FATURA, GENEL BAKIŞ e-fatura Nedir? Değerli kağıda basılı olan fatura ile aynı bilgileri içeren, belli bir formatta standart hale getirilmiş, değiştirilemez bir şekilde mühürlenmiş,

Detaylı

E-Fatura, yeni bir belge türü olmayıp, kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

E-Fatura, yeni bir belge türü olmayıp, kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. E-Fatura Nedir? Değerli kağıda basılı olan faturanın karşılığı bilgileri içeren, belli bir formatta standart hale getirilmiş, değiştirilemez bir şekilde mühürlenmiş, elektronik belgedir. E-Fatura, yeni

Detaylı

E-Fatura, yeni bir belge türü olmayıp, kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

E-Fatura, yeni bir belge türü olmayıp, kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. E-Fatura Nedir? Değerli kağıda basılı olan faturanın karşılığı bilgileri içeren, belli bir formatta standart hale getirilmiş, değiştirilemez bir şekilde mühürlenmiş, elektronik belgedir. E-Fatura, yeni

Detaylı

LOGO DA E-FATURA UYGULAMASI. Ayrıntılı Bilgi için Tel: 0224-224 5646 (224 LOGO) www.gazibilisim.com.tr

LOGO DA E-FATURA UYGULAMASI. Ayrıntılı Bilgi için Tel: 0224-224 5646 (224 LOGO) www.gazibilisim.com.tr LOGO DA E-FATURA UYGULAMASI E-FATURA, GENEL BAKIŞ e-fatura Nedir? Değerli kağıda basılı olan fatura ile aynı bilgileri içeren, belli bir formatta standart hale getirilmiş, değiştirilemez bir şekilde mühürlenmiş,

Detaylı

E-Fatura, yeni bir belge türü olmayıp, kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

E-Fatura, yeni bir belge türü olmayıp, kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. E-Fatura Nedir? Değerli kağıda basılı olan faturanın karşılığı bilgileri içeren, belli bir formatta standart hale getirilmiş, değiştirilemez bir şekilde mühürlenmiş, elektronik belgedir. E-Fatura, yeni

Detaylı

T.C. İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ HUKUKU ENSTİTÜSÜ BİLİŞİM HUKUKU ANABİLİM DALI

T.C. İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ HUKUKU ENSTİTÜSÜ BİLİŞİM HUKUKU ANABİLİM DALI T.C. İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ HUKUKU ENSTİTÜSÜ BİLİŞİM HUKUKU ANABİLİM DALI E-DEVLET UYGULAMALARINDAN E-FATURA (ITL560 E-Devlet Dersi Ödevi) Yiğit Turak Numara: 112692046 Öğretim

Detaylı

Belge Saklama Düzenİnde Dİjİtal DÖNÜŞÜM e-defter ve e-fatura. e-defter, e-fatura VE E- ARŞİV UYGULMALARI

Belge Saklama Düzenİnde Dİjİtal DÖNÜŞÜM e-defter ve e-fatura. e-defter, e-fatura VE E- ARŞİV UYGULMALARI Belge Saklama Düzenİnde Dİjİtal DÖNÜŞÜM e-defter ve e-fatura e-defter, e-fatura VE E- ARŞİV UYGULMALARI SUNUM PLANI 1) E-DEFTER i. E-DEFTER NEDİR? ii. NEDEN E-DEFTER? iii. KİMLER E-DEFTER TUTABİLİR? iv.

Detaylı

e-fatura & e-defter Genel Açıklamalar ve Güncel Gelişmeler

e-fatura & e-defter Genel Açıklamalar ve Güncel Gelişmeler e-fatura & e-defter Genel Açıklamalar ve Güncel Gelişmeler Sunum Planı e-fatura Uygulaması e-defter Uygulaması 1 ve 2 Sıra No lu Elektronik Defter Genel Tebliğleri 421 Sıra No lu VUK G.T. Kayıt Saklama

Detaylı

E-FATURA İLE DAHA DÜZ BİR DÜNYAYA DOĞRU. udogan@gelirler.gov.tr

E-FATURA İLE DAHA DÜZ BİR DÜNYAYA DOĞRU. udogan@gelirler.gov.tr E-FATURA İLE DAHA DÜZ BİR DÜNYAYA DOĞRU udogan@gelirler.gov.tr DÜNYA DÜZDÜR E-FATURA İLE DAHA DÜZ BİR DÜNYAYA DOĞRU KLASÖRLER DOLUSU DEFTER VE FATURALAR CİLTLER VE KLASÖRLER DOLUSU DEFTER VE FATURALAR

Detaylı

Belge Saklama Düzenİnde Dİjİtal DÖNÜŞÜM e-defter ve e-fatura. İLE KAĞITSIZ ŞİRKETLERE DOĞRU Bir adim daha

Belge Saklama Düzenİnde Dİjİtal DÖNÜŞÜM e-defter ve e-fatura. İLE KAĞITSIZ ŞİRKETLERE DOĞRU Bir adim daha Belge Saklama Düzenİnde Dİjİtal DÖNÜŞÜM e-defter ve e-fatura e-defter ve e-fatura İLE KAĞITSIZ ŞİRKETLERE DOĞRU Bir adim daha SUNUM PLANI 1) YASAL DAYANAK 2) YENİ TTK NIN GETİRDİKLERİ 3) YENİ TTK VE

Detaylı

E-FATURA VE E-DEFTER HOŞ GELDİNİZ

E-FATURA VE E-DEFTER HOŞ GELDİNİZ E-FATURA VE E-DEFTER HOŞ GELDİNİZ Antalya 23. Ağustos 2013 YMM. Mevlüt GÜVEN E-FATURA VE E-DEFTER KAĞITSIZ İŞLEMLERE DOĞRU BİR ADIM SUNUM AKIŞI 1- YASAL DAYANAK 2- YENİ TTK NIN GETİRDİKLERİ 3- YENİ TTK

Detaylı

e-fatura: e-defter: Zorunluluk Kapsamına İlişkin Düzenleme:

e-fatura: e-defter: Zorunluluk Kapsamına İlişkin Düzenleme: e-fatura e-fatura: Mevzuat e-fatura: 397 No lu VUK Genel Tebliği e-defter: 1 Sıra No lu Elektronik Defter Genel Tebliği Zorunluluk Kapsamına İlişkin Düzenleme: 421 No lu Tebliğ ile bazı mükelleflere zorunluluk

Detaylı

LOGO e-fatura ile Kağıtsız Şirketlere Doğru...

LOGO e-fatura ile Kağıtsız Şirketlere Doğru... LOGO e-fatura ile Kağıtsız Şirketlere Doğru... 2013 İÇERİK e-fatura nedir? 3 e-fatura Uygulaması 4 Vergi Kanunu Genel Tebliği 5 Muhafaza ve İbraz Yükümlülüğü 8 Uygulamadan Yararlanmak için Neler Yapılmalı?

Detaylı

Elektronik Fatura (e-fatura) uygulaması

Elektronik Fatura (e-fatura) uygulaması Elektronik Fatura (e-fatura) uygulaması I. GİRİŞ Gelir İdaresi Başkanlığı son yıllarda VEDOP un bir alt bileşeni olarak e-fatura Sisteminin hayata geçirilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmış ve teknolojik

Detaylı

2 Temmuz 2013. Varlık barışı

2 Temmuz 2013. Varlık barışı 2 Temmuz 2013 Varlık barışı Varlık barışı Varlık barışı, en basit haliyle, işletmelerin öz kaynakları içinde görünmeyen ancak kayıt dışı olarak sahip olunan para, döviz, altın, menkul kıymet, taşınmaz

Detaylı

e-fatura Uygulaması Uğur DOĞAN* THE PRACTICE OF e-invoice ÖZET ABSTRACT

e-fatura Uygulaması Uğur DOĞAN* THE PRACTICE OF e-invoice ÖZET ABSTRACT Sayı: 300 Eylül 2013 e-fatura Uygulaması Uğur DOĞAN* ÖZET Gelir İdaresi nin hayata geçirdiği en önemli projelerden olan e-fatura projesinin kanuni dayanağı, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu nun Elekronik ortamdaki

Detaylı

TÜRKİYE DE E-DÖNÜŞÜM DÜZENLEMELERİ VE UYUMLULUK

TÜRKİYE DE E-DÖNÜŞÜM DÜZENLEMELERİ VE UYUMLULUK TÜRKİYE DE E-DÖNÜŞÜM DÜZENLEMELERİ VE UYUMLULUK E-Dönüşüm Düzenlemeleri Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), yasal geçerli ve güvenli e-posta olarak, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile 1 Temmuz 2012

Detaylı

e-fatura ve e-defter Uygulamaları

e-fatura ve e-defter Uygulamaları www.pwc.com/tr e-fatura ve e-defter Uygulamaları PwC Türkiye Kasım 2013 Genel Bakış PwC 2 06.11.2013 Nereden Geldik? PwC Planlar 2002 Acil Eylem Planı (Vergide e-dönüşüm / e-beyanname) 2003 2004 e-dönüşüm

Detaylı

e-fatura ve e-defter Uygulamaları

e-fatura ve e-defter Uygulamaları www.pwc.com/tr e-fatura ve e-defter Uygulamaları Türkiye Ekim 2013 Konularımız e mükellef e vergi dairesi e - vergi dünyası e - defter ve e-fatura uygulamalarına genel bakış e - fatura uygulaması ve mali

Detaylı

Hayatınızı TÜRKKEP le kolaylaştırın

Hayatınızı TÜRKKEP le kolaylaştırın Hayatınızı TÜRKKEP le kolaylaştırın e-defter Nedir? Vergi Usül Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu na göre tutulması zorunlu olan defterlerin elektronik ortamda; Oluşturulması Onaylanması Muhafaza edilmesi İbraz

Detaylı

ELEKTRONİK FATURA VE ELEKTRONİK DEFTER UYGULAMALARI. Doç. Dr. Ersan ÖZ Genel Koordinatör

ELEKTRONİK FATURA VE ELEKTRONİK DEFTER UYGULAMALARI. Doç. Dr. Ersan ÖZ Genel Koordinatör ELEKTRONİK FATURA VE ELEKTRONİK DEFTER UYGULAMALARI Doç. Dr. Ersan ÖZ Genel Koordinatör E-FATURA NEDİR? e-fatura kağıt faturaların yerini alsın diye belirlenen standartlara uygun belgelerin, taraflar arasında

Detaylı