Salı günü, Japonya dan faiz kararı açıklanacak, değişiklik beklenmiyor. Ayrıca,Salı günü İngiltere den enflasyon verisi gelecek,%2 beklentisi var.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Salı günü, Japonya dan faiz kararı açıklanacak, değişiklik beklenmiyor. Ayrıca,Salı günü İngiltere den enflasyon verisi gelecek,%2 beklentisi var."

Transkript

1 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta kısmen karışık seyir izlendi. Geçen haftanın en önemli olayı Janet Yellen in FED Başkanı olarak yaptığı ilk konuşma ve sonrasında gelen olumlu hava oldu. Yellen in konuşma metinlerinde belirttiği başlıklar: Piyasa beklentilerinden çok farklı olmayan konuşma metninde Yellen varlık alımlarında azaltıma ölçülü adımlarla devam edileceğine, işsizlik oranının %6.5 altına inmesi sonrası da faizlerin düşük seviyelerde kalacağını belirtti. Yellen istihdamdaki iyileşmenin hedeften uzakta olduğunu ve gerçekleşmediğini belirtti. Yellen, enflasyonun son zamanlarda baskı altında kalmasını ise geçici faktörlere bağladı ve uzun vadede %2 lik hedefe yakın seyredeceğini belirtti. Gevşek para politikasına devam edilme sinyali de Yellen in konuşmasında ortaya çıkan başlıklardı. Çin den gelen olumlu ihracat rakamlarının etkisiyle gelişmekte olan ülkelerde artan iyimserlik yurt içi piyasalara da yansıdı. Liradaki güçlenme nispeten bu hafta devam etti. Genel olarak haftaya bakıldığında USD tarafında zayıflama, EURO ve Altın tarafında güçlenme sözkonusuydu. Önümüzdeki Haftanın Gündemi Pazartesi günü, Saat 1.50 da Japonya dan büyüme verileri gelecek, beklenti %0.7 Salı günü, Japonya dan faiz kararı açıklanacak, değişiklik beklenmiyor. Ayrıca,Salı günü İngiltere den enflasyon verisi gelecek,%2 beklentisi var. Almanya (beklenti 61.3) ve Euro Bölgesi (beklenti 73.9) ZEW ekonomik güven endeksleri açıklanacak. Salı günü, TCMB den para politikası kararları açıklanacak. TCMB den yeni bir faiz artışı beklenmiyor. Çarşamba günü, İngiltere den işsizlik başvuruları gelecek, Kasım ayında beklenenden fazla düşen işsizlik oranı %7.1, bu ay da %7.1 düzeyinde kalması beklenmekte. İşsizlik başvurularında ise düşüş beklenmekte. Çarşamba günü ayrıca, ABD den Üretici Fiyatları Endeksi ve yapı-inşaat verileri gelecek. İnşaat izinlerinde düzeyinde düşüş beklentisi var, konut başlangıçlarında milyonluk bir piyasa beklentisi var. Enflasyon beklentisi çekirdek ÜFE de %0.4, ÜFE de ise %0.6 lık artış bekleniyor. Ayrıca, Çarşamba günü, FED Toplantı Tutanakları yayınlanacak, Ocak sonundaki toplantı sonucundaki tutanakların açıklanacağı tutanaklarda Fed varlık alımlarınının 10 milyar daha düşürülmesi ve faiz seviyelerinin uzun süre düşük kalacağı konusu ön plandaydı. Perşembe günü, Çin imalat PMI rakamları açıklanacak. Geçtiğimiz ay 50.0 altına inen endeksin bu ay da 49.4 seviyelerinde gerçekleşmesi bekleniyor. Cuma günü, İngiltere den perakende satışlar datası gelecek. (Beklenti %-0.9).Ayrıca ABD den ikinci el konut satışları gelecek, bu ay 4.73 Milyon beklenti olan datada geçen yıl %19.5 gibi büyük bir artış gerçekleşmişti. Bu sene ise yıllık %5 düzeyinde artış bekleniyor.

2 ABD Genel olarak ABD tarafında olumsuz verilerin geldiği bir hafta yaşadık bununla beraber yeni FED Başkanı Yellen ın yaptığı konuşma global piyasalarda olumlu hava estirdi fakat kalıcı olamadı. Yellen Fed Başkanı olarak yaptığı ilk konuşmada, varlık alımlarında azaltıma ölçülü adımlarla devam edileceğine, işsizlik oranının %6.5 altına inmesi sonrası da faizlerin düşük seviyelerde kalacağını belirtti. Yellen istihdamdaki iyileşmenin hedeften uzakta olduğunu ve gerçekleşmediğini belirtti. Yellen, enflasyonun son zamanlarda baskı altında kalmasını ise geçici faktörlere bağladı ve uzun vadede %2 lik hedefe yakın seyredeceğini belirtti. Gevşek para politikasına devam edilme sinyali de Yellen in konuşmasında ortaya çıkan başlıklardı St. Louis Fed Başkanı James Bullard, enflasyon yüzde 2.5 i aşmadıkça ve işsizlik yüzde 6.5 in üstüne çıkmadıkça Fed in faiz oranını rekor düşük seviyede tutma durumunu devam ettireceğini belirtti. Haftalık İşsizlik Başvuruları ve Perakende Satışları Olumsuz Geldi, işsizlik başvuruları yapan Amerikalıların sayısı 8 Şubat ile biten haftada, bir önceki dönemdeki 331,000 den 8,000 artarak 339,000 e çıktı. Beklenti düzeyindeydi. Perakende satışları ise Ocak ayında beklenti olan %0 düzeyinin aşağısında %-0.4 olarak açıklandı. Böylece perakende satışlar Aralık ayındaki revize rakamla yüzde 0.1 düşüşün ardından yüzde 0.4 geriledi. ABD de soğuk hava şartlarının dataları olumsuz etkilediği savunuluyor. Dataların yayınlanmasının ardından Dolar da değer kayıpları gözlendi. ABD borsaları açılışta eksiyle açıldı. S&P DOW NASDAQ Cuma günü, açıklanan verilere göre Sanayi üretimi düştü, Tüketici Güveni beklenenden olumlu geldi. ABD de sanayi üretimi Ocak ayında beklenmedik bir şekilde düşmesinden sonra, kötü hava koşullarının ekonomi üzerinde baskı oluşturduğuna ilişkin işaretlere katkıda bulunduğu işaret etti. Açıklanan tüketici güveni endeksi ise beklenti olan 80.6 yerine 81.2 olarak geldi. % 2.3 1, % , % , Yıllık ABD Tahvili 2.74% -0.01%

3 AVRUPA Salı günü, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney faiz artırımı için Nisan 2015 i işaret etti. İşsizlik oranındaki hızlı düşüş sonrası ileriye dönük faiz yönlendirmesi için belirlenen %7.00 lik işsizlik oranı eşiğinde yenileme yaparak faiz politikası belirlenirken yeni kriterlerin göz önüne alınacağını açıkladı. Buna göre kapasite kullanım oranları, atıl kapasiteyi dikkate alacağı açıklandı. İngiltere Merkez Bankası nın (BOE) enflasyon raporu ve Banka nın Başkanı Mark Carney nin konuşması sonrasında GBPUSD hızlı yükseldi. Salı günü açıklanan verilere göre, Euro Bölgesi nde sanayi üretim Aralık ayından bir önceki aya göre yüzde 0,7 düşüş gösterdi. Euro Bölgesi nde sanayi üretim Aralık ayından bir önceki aya göre yüzde 0,7 düşüş gösterdi. Aralık ayında 28 AB üyesi ülkeden 10 unda sanayi üretimi 2012 nin aynı dönemine göre artarken, 13 ilkede ise düşüş yaşandı. EURUSD, beklenti altında gelen veriyle düşüş gösterdi. DAX CAC 20 FTSE 100 Index % ,662.4 % , %2.15 6, Almanya da gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH) mevsimsel etkilerden arındırılmış öncü verilere göre geçen yılın dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.4 ile beklentilerin üzerinde büyüme kaydetti. Almanya da GSYH mevsimsel etkilerden arındırılmamış verilere göre ise 2012 nin aynı dönemine göre yüzde 1.3 büyüme kaydetti. Almanya da GSYH nin çeyreklik bazda yüzde 0.3, yıllık bazda yüzde 1.3 büyümesi bekleniyordu. Almanya da gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH) geçen yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.3 büyüme kaydetmişti. Fransa ekonomisi öncü verilere göre geçen yılın son çeyreğinde artan özel yatırımların etkisiyle beklentilerin üzerinde yüzde 0.3 büyüdü. Gayrı safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 0.2 arttığı tahmin ediliyordu. Fransa istatistik kurumu INSEE, geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0.1 olarak açıklanan GSYH deki daralmayı değişim olmadığı şeklinde revize etti. Fransa da GSYH geçen yılın tümünde yüzde 0.3 büyüdü. Alman Hükümeti Almanya Ekonomi Raporunu Açıkladı, rapora göre Almanya nın ekonomisinin bu yıl yüzde 1,8 büyümesi, istihdamın ise rekor seviyelere ulaşması bekleniyor. Ekonomi Bakanı Gabriel, bu gelişmelerin sadece Almanya değil, tüm Avrupa için iyi haber olduğunu söyledi. Rapora göre duraklama dönemini geride bırakan Alman ekonomisi bu yıl yüzde 1,8 lik bir büyüme kaydedecek. Gelecek yıl ise Gayri Safi Yurtiçi Hasıla nın yüzde 2 ye yükselmesi öngörülüyor.

4 TÜRKİYE Yurtiçinde Salı günü cari işlemler açığı rakamı açıklandı. Aralık ayında cari açık 8,32 milyar dolar ile 7,6 milyar dolar olan beklenti üzerinde geldi yılının tamamında ise cari açık 65 milyar dolar oldu Yayınlanan TCMB Beklenti Anketinde Yıl Sonu Ve Ay Sonu Tüfe Beklentileri Arttı, yılı ocak ayı için tüketici enflasyonu (tüfe) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 0,68 iken, bu anket döneminde yüzde 1,06 oldu. Cari yıl sonu tüfe beklentısi bu anket döneminde yüzde 7,44 oldu. yılı cari işlemler açığı beklentisi, bir önceki anket döneminde 60,2 milyar ABD doları iken, bu anket döneminde 55,8 milyar abd doları oldu yılı carı işlemler açığı beklentisi ise 58,4 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. GSYH yılı büyüme beklentisi yüzde 3,2, 2015 yılı büyüme beklentisi ise yüzde 3,9 olarak gerçekleşti.

5 ASYA Asya borsaları bu hafta dalgalı seyirde devam etti. Çin den bu hafta olumlu veriler geldi. Çin de dış ticaret fazlası beklenenden fazla geldi. Çin den gelen verilerde, dış ticaret fazlası beklenti olan Milyar doların oldukça üstünde Milyar Dolar olarak geldi. Asya piyasaları, gelen olumlu Çin verilerine paralel olarak alıcılı seyre döndü. Salı günü gelen verilere göre, Çin de dış ticaret fazlası beklenenden fazla geldi. Gelen verilerde, dış ticaret fazlası beklenti olan Milyar doların oldukça üstünde Milyar Dolar olarak geldi. Japonya nın cari açığı Aralık ta artan ithalatın etkisiyle rekor düzeye çıktı. Japonya nın cari açığı Kasım daki milyar yen düzeyinden Aralık ta milyar yene çıktı. NİKKEİ Hang Seng , % , Shanghaı Composıte %2.34 2, Çin MB 4.çeyrek para politikası raporunu yayımladı 4. çeyrek para politikası raporunu yayınlayan Çin Merkez Bankası Likiditedeki dengesizliklerin kontrol altına alınıp, kredi büyümesini azalttıkça, para piyasasının bu oranları da yansıtacağını belirtirken aynı zamanda para piyasası oranlarındaki makul ölçüdeki volatilitenin tolere edilmesi gerektiğini savundu.

6 GBPUSD Paritede yukarı yönlü güçlülük geçen hafta devam etti. Teknik Analiz Paritede desteğinde tutunmaya çalışan paritede bu seviyede fiyatların tutunması durumunda ilk direnç olarak gözlenmekte. Fiyatların bu seviyede tutunamaması durumunda ise ve destekleri gündeme gelebilir. Genel olarak bakıldığında seviyesinin üzerindeki kalıcılığın devam etmesi durumunda yeni zirve hareketleri gözlenebilir. Aşağıda ise desteğinin altındaki kalıcılıkta satış baskısı oluşabilir ve fiyatlar hızlıca aşağıya çekilebilir. USDTRY USDTRY de kurda referans rakamımızın seviyesi olduğunu belirtelim. Gün içinde bu seviye kalıcı kapanışlar görülmediği sürece liranın güç kazanabileceğini düşünmekteyiz. Bu durumda ve desteklerini izliyor olacağız. Aşağıda ise desteği trend değiştirici seviye olarak gözükmekte.

7 EURCHF seviyesinden başlayan toparlanma hareketi direncini yukarı yönlü kırdı ve haftanın son günü seviyesinden gerçekleşti seviyesi üzerinde direnci takip edilebilir. Geri çekilişlerin devamı halinde desteği önemli seviyesi üzeri kalıcılıkta ise alım iştahı artabilir. EURUSD Euro ise Almanya ve Fransa dan gelen olumlu büyüme haberlerinden sonra yükseldi. Euro dolar karşısında 1.37 ye kadar çıktı. Teknik Analiz Pariteye genel olarak bakıldığında ise direncinin yukarı yönlü kırılmasıyla birlikte haftayı desteğinin üzerinde kapattı Burada önemli direncini takip ediyor olacağız direncinin yukarı doğru kırılması olasılığında alım iştahının kuvvetlenebileceğini ve bandının ilk hedef olabileceğini düşünüyoruz. Bu seviyenin yukarı yönlü kırılamaması durumunda ise desteğinin altında ve destekleri dikkat çekmekte.

8 DAX Teknik Analiz 9540 üzeri kalıcılık sonrası alışların hızlandığını gördüğümüz kontratta bu destek korunduğu sürece alış iştahının devam etmesini beklemekteyiz ve 9675 izleyeceğimiz ilk direnç seviyeleri. Geri çekilmelerde 9615 ve 9575 izleyeceğimiz ilk destekler altı kalıcılık halinde ise geri çekilmelerin hzı kazanabileceğini belirtelim. USDJPY desteğinin aşağı yönlü kırılmasıyla başlayan geri çekilmeler ile birlikte parite desteğinde de tutunamadı ve Asya seansı sırasında seviyesi görüldü. Paritede bandı ilk önemli desteklerimiz. Yukarıda ise bandının tekrar yukarı yönlü aşılması halinde ara dirençler olmak üzere direnci ilk hedef olarak gözükmekte. Genel anlamda desteği korunduğu müddetçe yukarı yönlü hareketlerin devam edeceğini düşünmekteyiz desteğinin tutunamaması olasılığında ise satış baskısı artabilir ve ara destek olmak üzere ve desteklerine hızlı bir geri çekilme görülebilir.

9 ALTIN 1320 desteğinin üzerindeki kalıcılık ile birlikte 1329 test edildi ve teknik açıdan güçlü duruş devam etmekte. Yukarıda 1333 direncini takip ediyoruz. Eğer bu seviye yukarı yönlü kırılır ve bu seviye üzerinde kalıcı kapanışlar görülürse alım iştahı artabilir ve yeni seviyeler gündeme gelebilir.1333 direncinin geçilememesi durumunda ise 1322 ara destek olmak üzere 1313 desteğini izliyor olacağız. Aşağıda ise 1303 desteği ise burada önemli bir seviye olarak gözüküyor. Fiyatların bu seviyede tutunamaması olasılığında ise satış baskısının artabileceğini fiyatların sert bir şekilde geri çekilebileceğini belirtelim GÜMÜŞ direnci denemelerinin yapıldığı Emtiada eğer bu seviye yukarı doğru kırılır ve üzerinde kalıcılık sağlanabilirse ara direnç olmak üzere seviyesi hedef olabilir. Fiyatların bu seviye üzerine atamaması durumunda ise ara destek olmak üzere desteği izlenebilir. Uzun vadede desteği tutunduğu müddetçe yukarı yönlü algının devamını bekliyoruz.

10 S&P 500 FUTURES Kontratta, 1832 üzeri kalıcılık sürdüğü sürece yeni hedeflere hareketlilik beklenebilir. Bu durumda 1844 direnci geçilebilirse ilk hedef fiyatımız altı kalıcılık halinde ise ve 1818 desteklerini izleyeceğiz pozitif algının korunması adına üzerinde kalıcılık aradığımız önemli desteğimiz.

21 Şubat 01 Mart 2014

21 Şubat 01 Mart 2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta FED Toplantı Tutanaklarının sonucunda oluşan ABD faizlerinde yükselişlerin erken gelme ihtimalleri ön plana çıktı. Bununla birlikte

Detaylı

Bu hafta da TCMB nin politika tepkisi vermeyeceği endişesiyle dolar/tl yeni tarihi zirvesini 2.23 seviyesi olarak bu haftada gördü.

Bu hafta da TCMB nin politika tepkisi vermeyeceği endişesiyle dolar/tl yeni tarihi zirvesini 2.23 seviyesi olarak bu haftada gördü. PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta kısmen karışık seyir izlendi. ABD verileri ve FED den gelen açıklamaların global düzeyde yine yön tayin edici olduğun bir hafta daha

Detaylı

10-14. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr

10-14. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta EURO nun Draghi nin konuşmalarıyla güçlenmesi ve haftanın bekleneni Tarımdışı İstihdam rakamının beklenenden olumlu gelmesiyle oluşan

Detaylı

Salı günü, İngiltere enflasyonu açıklanacak, %2.1 ile değişiklik beklenmemekte, GBPUSD ye hareket getirebilir.

Salı günü, İngiltere enflasyonu açıklanacak, %2.1 ile değişiklik beklenmemekte, GBPUSD ye hareket getirebilir. PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta da veri akışlarına dayalı oluşan hareketlerin görüldüğü kısmen dalgalı bir seyir vardı. Bu haftanın şüphesiz en önemli olayı Tarımdışı

Detaylı

30 Aralık 2013 03 Ocak 2014

30 Aralık 2013 03 Ocak 2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta başında da önce olumlu seyir ve yeni rekorlar fakat haftanın ortasında ise Çin den gelen olumsuz büyüme rakamlarına bağlanabilecek

Detaylı

17 Kasım - 21 Kasım 2014

17 Kasım - 21 Kasım 2014 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta global bazda ekonomik veri trafiğinin yoğun olmadığı bir hafta geçirdik. Açıklanan veriler arasında ABD den açıklanan verilere

Detaylı

OCAK 27-31. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr

OCAK 27-31. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta olumsuzluk yaratan iki faktör ortaya çıktı Çin deki büyüme endişeleri ve FED in QE azaltımıyla birlikte artan siyasi ve finansal

Detaylı

ARALIK 16-20. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA

ARALIK 16-20. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Geçtiğimiz hafta beklenen FED toplantısı sonucunda alınan kararlar ile varlık alımlarında azaltım ve yurtiçinde ise rüşvet ve yolsuzluk operasyonlar neticesinde

Detaylı

28 Nisan - 2 Mayıs 2014

28 Nisan - 2 Mayıs 2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçen hafta ABD den açıklanan bilançolar ve ekonomik veriler takip edildi. Apple, Facebook ve Amazon.com un açıkladıkları bilançolar beklentileri

Detaylı

10-14 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA

10-14 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta EURO nun Draghi nin konuşmalarıyla güçlenmesi ve haftanın bekleneni Tarımdışı İstihdam rakamının beklenenden olumlu gelmesiyle oluşan

Detaylı

GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA...

GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda veri trafiğinin yoğun geçtiği bir haftayı geride bıraktık. Teker teker bölgelere kısaca değinecek olursak; ABD tarafında,

Detaylı

14 Temmuz - 18 Temmuz 2014

14 Temmuz - 18 Temmuz 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo krizi yaşandı. Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo'nun

Detaylı

22 Eylül - 26 Eylül 2014

22 Eylül - 26 Eylül 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta açıklanan verilere baktığımızda FED in 2 gün süren FOMC Toplantı Sonuçları, İskoçya da yapılan Bağımsızlık Referandumu ve

Detaylı

05 Ocak - 09 Ocak 2015

05 Ocak - 09 Ocak 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda geçtiğimiz hafta noel ertesi ve yılbaşı olduğu için hacmin düşük olduğunu gördük. Veri akışı açısından ise çok önemli

Detaylı

26 Mayıs - 30 Mayıs 2014

26 Mayıs - 30 Mayıs 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global Piyasalarda geçtiğimiz hafta açıklanan verilere baktığımızda öne çıkanlar FED toplantı tutanakları, Öncü PMI lar ve Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının

Detaylı

1 Eylül - 5 Eylül 2014

1 Eylül - 5 Eylül 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta ABD tarafından açıklanan verilere baktığımızda haftaya beklentilerin altında kalan Yeni Konut Satışları verisiyle

Detaylı

13 Nisan- 17 Nisan 2015

13 Nisan- 17 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda geçtiğimiz hafta birbirinden önemli gelişmeler yaşandı. ABD tarafında, Çarşamba akşamı FOMC tutanakları açıklandı. Dolar

Detaylı

30 Mart- 03 Nisan 2015

30 Mart- 03 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalar yine yoğun sayılabilecek bir haftayı geride bıraktı. Hiç kuşkusuz haftanın flaş gelişmesi Suudi Arabistan ın ABD nin lojistik

Detaylı

16 Şubat - 20 Şubat 2015

16 Şubat - 20 Şubat 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta uluslar arası piyasalarda hangi gelişmelerin yaşandığını kısaca özetleyelim. ABD tarafı daha önceki haftalara göre sakin

Detaylı

08 Haziran - 12 Haziran 2015

08 Haziran - 12 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; Tüm gün Avustralya Piyasalar Kapalı 02:50 Japonya Cari Denge, GSYİH, 05:10 Çin Ticaret Dengesi, İthalat ve İhracat hacmi 09:00 Almanya Ticaret Dengesi,

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 07 Ağustos 2015 19:00. Lockhart: Faiz artışı için Eylül uygun

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 07 Ağustos 2015 19:00. Lockhart: Faiz artışı için Eylül uygun HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 07 Ağustos 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Lockhart: Faiz artışı için Eylül uygun Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart faiz artışı için Eylül ayının uygun olacağını

Detaylı

SABAH BÜLTENİ GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 30 Eylül 2015 Saat 08:30. ABD'de tüketici güveni beklentileri aştı

SABAH BÜLTENİ GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 30 Eylül 2015 Saat 08:30. ABD'de tüketici güveni beklentileri aştı SABAH BÜLTENİ Destek FX Piyasa Gözlemi 30 Eylül 2015 Saat 08:30 GENEL HAFTA ÖZETİ ABD'de tüketici güveni beklentileri aştı ABD'de tüketici güven endeksi 103 ile Ocak 2015'ten bu yana en yüksek seviyesini

Detaylı

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 06 Temmuz 2009

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 06 Temmuz 2009 HAFTALIK GÖRÜNÜM T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O. HAZİNE BAŞKANLIĞI EKONOMİK ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ 06 13 Temmuz 2009 YURTİÇİNDE GEÇEN HAFTA Küresel krizin etkisiyle 2008 in son çeyreğinde %6.2 küçülen Türkiye

Detaylı

25 Mayıs - 29 Mayıs 2015

25 Mayıs - 29 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *Tatil ABD Anma Günü *Tatil İngiltere *02:50 Japonya Ticaret Dengesi, İhracat ve İtlahat Hacmi Salı; *01:45 Yeni Zelanda Ticaret Dengesi, İhracat ve İthalat

Detaylı

olarak katkısı (TÜFE ye Ev eşyası (TÜFE ye katkısı: yükselişe enflasyonda grubun artışı Manşet çekirdek dikkati görülen içinde ettiği bulunan, bu 0.

olarak katkısı (TÜFE ye Ev eşyası (TÜFE ye katkısı: yükselişe enflasyonda grubun artışı Manşet çekirdek dikkati görülen içinde ettiği bulunan, bu 0. T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O. EKONOMİK ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ HAFTALIK GÖRÜNÜM 08 15 Şubat 2010 8 Şubat 2010 TÜFE Ocak ayında yıllık bazda %8.20 ye yükseldi... Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinee

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 25 Eylül 2015 19:00. Fitch not ve görünümü sabit tuttu

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 25 Eylül 2015 19:00. Fitch not ve görünümü sabit tuttu HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 25 Eylül 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Fitch not ve görünümü sabit tuttu Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye nin kredi notunu ve görünümünü

Detaylı

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 12 Ocak 2009

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 12 Ocak 2009 T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O. HAZİNE BAŞKANLIĞI EKONOMİK ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ HAFTALIK GÖRÜNÜM 12-16 Ocak 2009 YURTİÇİNDE GEÇEN HAFTA Sanayi Üretimi Kasım da %13.9 düştü... TCMB: Gelecek dönemde enflasyonun

Detaylı

Günlük Bülten 12 Şubat 2014

Günlük Bülten 12 Şubat 2014 PİYASALAR Döviz Piyasası Yurtiçi ve yurtdışı piyasalar, FED Başkanı Janet Yellen'ın Kongre'de yapacağı ilk yarı yıl para politikası konuşmasının beklenmesi üzerine artan risk iştahıyla pozitif bir seyir

Detaylı

Strateji Planlama ve Kurumsal Performans Yönetimi. Aylık Ekonomi Bülteni

Strateji Planlama ve Kurumsal Performans Yönetimi. Aylık Ekonomi Bülteni Strateji Planlama ve Kurumsal Performans Yönetimi Aylık Ekonomi Bülteni Ocak, 2015 Öne Çıkanlar İçindekiler Sayfa Öne Çıkanlar 1 Öne Çıkanlar 2 3 Dünya Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Piyasa Gelişmeleri Makroekonomik

Detaylı

Günlük Bülten 17 Şubat 2014

Günlük Bülten 17 Şubat 2014 Bülten 1 Şubat 01 PİYASALAR Döviz Piyasası Yurtiçinde lokal kurumların taleplerinin sınırlı olması ve EUR/USD paritesindeki yükselişe paralel USD/TL kuru gün içinde,1 seviyesine geriledi. Gelişmekte olan

Detaylı