KARSILIKSIZ BURS VEREN KURUM KURULUSLAR TÜM GÜNCEL GERI...

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KARSILIKSIZ BURS VEREN KURUM KURULUSLAR 2015 - TÜM GÜNCEL GERI..."

Transkript

1 KARSILIKSIZ BURS VEREN KURUM KURULUSLAR TÜM GÜNCEL GERI... Portal : İçeriği : Gündem Tarih : Adres :

2 ÇANAKKALE VALILIGINE HAMZA ERKAL ATANDI Portal : İçeriği : Haber Adres : Çanakkale Valiliğine Hamza Erkal Atandı Bu haber 25 Ağustos 2015, Salı 09:10:12 tarihinde eklendi İçişleri Bakanlığı nın 3 Ağustos 2015 tarihli ve sayılı yazısı üzerine gerçekleştirilen vali atamaları Resmi Gazete de yayımlandı. Çanakkale Valisi Ahmet Çınar Bitlis valiliğine atanırken Çanakkale ye İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Hamza Erkal atandı. İçişleri Bakanlığı nın 3 Ağustos 2015 tarihli ve sayılı yazısı üzerine gerçekleştirilen vali atamaları Resmi Gazete de yayımlandı. Atama kararlarına göre, Bitlis Valisi Orhan Öztürk ve Muş Valisi Vedat Büyükersoy merkeze alındı. Çanakkale Valisi Ahmet Çınar Bitlis Valiliğine, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Hamza Erkal Çanakkale Valiliğine, Uşak Valisi Seddar Yavuz Muş Valiliğine, Osmangazi Kaymakamı Ahmet Okur ise Uşak Valiliğine atandı. Hamza Erkal kimdir? yılında Hatay ın Reyhanlı ilçesinde doğdu. İlk öğrenimini Reyhanlıda, Lise öğrenimini İskenderun Lisesinde tamamladı yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü kazandı. 4 yıllık eğitim dönemi sonunda 1990 yılında mezun oldu. Daha sonra Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Politikası Bölümünde mastır yaparken Kaymakamlık sınavını kazanıp, Bolu Kaymakam adayı olarak göreve başladı. Düzce ve Bakırköy Kaymakam Refikliği Stajını tamamlayarak, Yabancı dil eğitimi için 1 Yıllık süre ile İngiltere Oxford ve Bornemonthe şehirlerinde bulundu. Daha sonra Mülkiye Müfettişi refakatinde Gaziantep ve İlçelerinde 45 günlük teftiş stajını tamamladı, Akabinde Aksaray ili Eskil ilçesi, Düzce ili Çilimli ve Gölyaka ilçelerinde vekaleten görev yaptı. 84. dönem Kaymakamlık kursunu tamamlayarak 1997 de Balıkesir Balya da göreve başladı yılında kısa dönem askerlik görevini havacı olarak Ankara da bitirdi. Daha sonra Bingöl Adaklı da mecburi 2 yıllık hizmetini tamamlayıp, 20 Ekim 2002 tarihinde Düzce ili Kaynaşlı ilçesinde görevine başlayıp,19 Ekim 2007 yılına kadar burada görev yaptı.2007 yılında Kandıra Kaymakamlığına atanan Erkal 2012 yılı Temmuz kararnamesi ile Siverek Kaymakamlığına atandı. Vesayet Denetimi ve 3091 Sayılı Yasa, Alexander Von Hayek in Anayasal İktisadı ile ilgili çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca 2004 yılında A.İ.B.U. Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Son olarak İller Bankası Genel Müdür Yardımcılığı yapan Erkal, evli ve 2 çocuk babası.

3 BASARILI ÖGRENCILERE TABLET ÖDÜLÜ Portal : İçeriği : Haber Adres : Başarılı Öğrencilere Tablet Ödülü Kütahya nın Pazarlar ilçesinde, üniversite sınavında başarı gösteren 3 öğrenci İlçe Kaymakamı Ahmet Karaaslan tarafından tablet bilgisayar ile ödüllendirildi.ösym tarafından gerçekleştirilen 2015 YGS ve LYS e göre Pazarlar Anadolu... SON BÜLTENLER- Kütahya nın Pazarlar ilçesinde, üniversite sınavında başarı gösteren 3 öğrenci İlçe Kaymakamı Ahmet Karaaslan tarafından tablet bilgisayar ile ödüllendirildi. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen 2015 YGS ve LYS e göre Pazarlar Anadolu Öğretmen Lisesinden 35 öğrencinin 4 yıllık fakültelerden birine 2 öğrenci de ön lisans programlarına yerleştiği ve Pazarlar Kaymakamı Ahmet Karaaslan ın başarılı 3 öğrenciye tablet bilgisayar ile ödüllendiği bildirildi. Kaymakamlık makamında düzenlenen törene İlçe Kaymakamı Ahmet Karaaslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Sevgi, Pazarlar Anadolu Lisesi Müdürü Ömer Duran ve öğrenciler katıldı. Kaymakamlık Makamında gerçekleştirilen programda Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesini kazanan Perihan Gürsel, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanan Nagehan Demirboğa ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Öğretmenliğini öğrencisi Merve Bodur, İlçe Kaymakamı Ahmet Karaaslan tarafından tablet bilgisayarlarla ödüllendirildi.(mb-efe)

4 BITLIS VALISI ORHAN ÖZTÜRK MERKEZE ALINDI Portal : İçeriği : Gündem Adres : Bitlis Valisi Orhan Öztürk Merkeze Alındı Bitlis te, yaklaşık iki yıldır görev yapan Vali Orhan Öztürk, Resmi Gazete de yayınlanan kararla merkeze alındı.resmi Gazete de yayımlanan karara göre, valisi değişen illerden birisi de Bitlis oldu. Karara göre, Bitlis Valisi Orhan Öztürk... Bitlis te, yaklaşık iki yıldır görev yapan Vali Orhan Öztürk, Resmi Gazete de yayınlanan kararla merkeze alındı. Resmi Gazete de yayımlanan karara göre, valisi değişen illerden birisi de Bitlis oldu. Karara göre, Bitlis Valisi Orhan Öztürk merkeze alınırken, yerine Çanakkale Valisi Ahmet Çınar atandı. VALİ AHMET ÇINAR IN ÖZGEÇMİŞİ 1966 yılında Kahramanmaraş ın Göksun ilçesinde doğdu yılında Kahramanmaraş Endüstri Meslek Lisesi ve 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Memuriyet hayatına gümrük muayene memuru olarak başladı yılında 79. Dönem Kaymakam Adayı olarak atandı. Sırasıyla Antalya, Mardin, Afyon, Diyarbakır ve Adana da kaymakamlık yaptı. Siirt Vali Yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği, yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kontrol Daire Başkanlığı, Kültür Daire Başkanlığı, İGDAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği ve BİMTAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı, yılları arasında Başbakan Yardımcısı Özel Kalem Müdürlüğü, yılları arasında TİKA Ukrayna Program Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. Anılarını yazdığı 'Herşeyi Yazamadım' adlı bir kitabı ve 'Surhay' adlı bir romanı yayınlanmış olup tiyatro eserleri de bulunuyor. Ahmet Çınar evli ve iki çocuk babasıdır.

5 BTK BASKANI BELLI OLDU Portal : İçeriği : Bilişim/Teknoloji Adres : BTK Başkanı belli oldu Tayfun Acarer ile boşalan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulunda ( BTK ) Başkanlığı görevine, üyeliğinin kalan süresinde görev yapmak üzere Dr. Ömer Fatih Sayan getirildi. Sayanın atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayınlandı. Sayan, Almanya Münih Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Haberleşme Mühendisliği nde İnsan Makine Haberleşmesi alanında master, İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyomedikal Mühendisliği nde Duygusal Zeka Modeli oluşturulması konusunda doktora yaptı. Sayan, İngiltere Oxford Üniversitesinde ise `Diplomasi eğitimi aldı. Sayan, Türkiye, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri nde sektörle ilgili özel şirketlerde çip üretimi, cep telefonu dizaynı ve AR-GE alanlarında çalıştı. Silikon Vadisi İnsiyatifinde görev alarak girişimcilik konusunda çalışmalarda bulundu. Türkiye ve Almanya da çeşitli üniversitelerde Bilişim Hukuku ve Bilişimde Yeni Trendler konularında dersler veriyor. Sayan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın Başbakan olduğu dönemde Başbakan Başmüşavirliği görevinde bulundu.

6 KUTAY LI MILLILER TOPLANDI Portal : İçeriği : Gündem Adres : Kutay lı milliler toplandı Kadrosunda Boluspor lu Kutay ın da yer aldığı U17 Milli Takımımız, Ağustos 2015 tarihleri arasında İngiltere'de düzenlenecek U17 St. Georges Park Turnuvası için hazırlıklarına başladı. Teknik direktör Mehmet Hacıoğlu yönetiminde, TFF Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde toplanan U17 Milli Takımı, U15 Milli Takımımıza fiziksel performans testleri yapıldı. Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde gerçekleşen testleri İstanbul Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğretim üyeleri ve öğrencileri ile Milli Takımlar performans antrenörü Muratcan Üner yaptı. Çalışmada oyunculara esneklik, çabukluk, patlayıcı kuvvet, sürat ve dayanaklılık testleri uygulandı. Haber Merkezi

7 MUHAFAZAKà R KADINLARDA BÜYÜK GÖGÜS VE BASEN AMELIYATLARI PATL... Portal : İçeriği : İletişim Teknolojileri Adres : Muhafazakà r kadınlarda büyük göğüs ve basen ameliyatları patlaması Muhafazakà r kadınların 'kocam beni aldatmaz' anlayışı değişti: Operasyonları Çevrelerinden gizliyorlar Muhafazakà r camianın estetik operasyonları konusuna tercih ettiği isimlerden Dr. Rabiye Haydin, kadın estetiğinde değişen algılar ve muhafazakã r kadınların estetik tercihini anlattı. Muhafazakà r kadınların Çevreye güzel görünmek için değil zamanla deforme olan bölgeleri için estetik operasyon geçirdiklerini söyleyen Haydin, bu tip kadınların daha Çok büyük göğüs, basen gibi bölgelerini düzeltmek için ameliyat olduklarını ifade etti.?estetik operasyon için gelen tesettürlü kadınlar diğer kadınlara göre daha kilolu olduğunu belirten Haydin, bunun nedeni olarak?daha Çok Çocuk doğurmaları ve aldıkları kiloları kolay kamufle etmelerini gösterdi. Muhafazakà r Çevrede?kocam beni aldatmaz algısının değiştiğini ifade eden Haydin?15-20 yıl önce kadınlar?ben Çocuk doğurdum, kilolu olmam normal diye düşünürdü. Muhafazakà r kadının?nasılsa kocam beni aldatmaz, inançlı diye. düşüncesi vardı. Ama zamanla etrafta bakımlı kadınların Çoğalması, sağlıkla kilonun uyuşmadığının farkına varılması kadını da bakımlı olmaya itti dedi. Haydin, tesettürlü kadınların hastanelere eşleri ve Çocuklarıyla birlikte geldiğini ancak bunu Çevrelerinden gizlediklerini söyledi. Rabiye Haydinin Hürriyetten Ayşe Baykalın sorularına verdiği yanıtlar şöyle: Dünden bugüne kadınların estetik anlayışında neler değişti? Öncelikle Türk kadınının yapısını var olduğu tarih boyunca özgür bulurum. Yaşam tarzı ne olursa olsun baskı altında dahi olsa kadınımız ruhundaki özgür yapısını hã len korumakta. Beden estetiği konusunda son yıllarda ciddi şekilde değişiklikler söz konusu, örneğin orta yaşın beklentileri eskisi gibi değil. Bu grup kendini yaşlı hissetmiyor artık orta yaş anlayışı değişti. Tıp fakültesine başladığımda orta yaş 60lar civarındaydı ama bugün 70'li yaşları orta yaş olarak kabul ediyoruz. Böyle olunca kadınların daha sağlıklı ve daha güzel olma arzusu değişti, artık daha sağlıklı ve daha güzel görünmek istiyorlar. Kadınlar eskiye nazaran daha mı bilinçliler? Elbette. Kadınlar artık bilgiye daha Çabuk ve kolay ulaşabiliyorlar. Yalnız bilgiye ulaşıp bilinçlenmekle her şeyi bildiğini düşünmek arasında önemli bir fark var. Nasıl bir fark var? Bizler plastik cerrahi uzmanı olabilmek için lise sonrası 12 yıl eğitim aldık. Ama bazen bir hasta gelir?internette şunu okudum bu böyleymiş, şu böyleymiş... diyerek her şeyi bildiğini düşünür; işte bu tarz hastalar bizim için zordur. BilinÇli hasta ise internette bilgileri okur?ben şunları okudum ama hangisinin benim için doğru olduğuna emin değilim, sizin yardımınıza ihtiyacım var. der. İşte bu hastalarımız bizim daha Çok ve daha rahat yardımcı olabileceğimiz kişilerdir. Çünkü bu işte bizim yıllarımızın ve emeğimizin birikimine güvenirler ve böylelikle birlikte onlar için en doğru olana karar veririz. Eğitimli kadın sayısı fazla ama eğitim kalitesiz Bilgiye kolay ulaşmak arsızlaştırıyor mu? Biraz. Eskiye nazaran eğitimli kadın sayısı daha fazla ama üzülerek belirtmeliyim ki eğitimin kalitesizliği nedeniyle eskiye nazaran daha boş olduğumuzu düşünüyorum. Şöyle söyleyeyim bizim zamanımızdaki lise mezunu kadınların bugünün üniversite mezunu kadınların bir kısımdan daha dolu olduğunu düşünüyorum. İnternetin artı ve eksisi var. Bilgiye kolay ulaşabiliyoruz ama kitap açmıyoruz, araştırmıyoruz ve hazıra konmaya alışıyoruz. Çok kolaylıkla internetteki bilgilerle herkes her şeyi bildiğine inanıyor. Oysa o konularda uzman olmuyor sadece farkında oluyoruz. Her hastanın tarzı farklıdır Muhafazakà r kadınlar estetik ameliyat için sizi tercih ediyor? Ben hastalarım arasında muhafazakã r veya değil diye bir ayrım yapmıyorum. Her biri benim için özel ve yaşamlarını tercih ettikleri şekilde yaşıyorlar. Her insanın bir tarzı vardır. Bu doktor seçerken de geçerlidir. Doktorunun bilgisi, konuşma tarzı, giyim tarzı kendi arzu ettiği Çizgiye yakınlığı önemlidir. Tüm bunların yanı sıra kadın cerrah olmamın da etkenlerden biri olduğunu düşünüyorum. Mutlaka onları anlamam konusunda kendilerine yakın görenler de var tabi. Ayrıca önceden yapılmış olan ameliyatların da doktor seçiminde referans olarak önemi var. Muhafazakar kadınlar estetik operasyonları gizliyorlar Kadınlar birbirlerini yönlendiriyorlar mı? Muhafazakà r kadınların birçoğu genellikle estetik operasyon geçirdiklerini Çevrelerinden gizliyorlar. Evlilerse genellikle eşleri bilir sadece. Ailelerinden dahi gizliyorlar. Son zamanlarda bunu aşmaya başladılar. İletişim daha rahat artık. Neden gizliyorlar peki? En önemli etken, yadırganma korkusu.?sen neden güzel olmak istiyorsun, neden dünyalık şeylere bu kadar takıyorsun? ithamına maruz kalmak istemiyorlar. Muhafazakar kadın?estetik günahtır algısını nasıl aştı? Kadın, estetik ameliyat günahtır algısını nasıl aştı sizce? Bunu bilemiyorum. Ama tesettürlü kadınlar estetik ameliyatlarını sergilemek, başkasına göstermek amacıyla yaptırmıyorlar zaten. Daha güzel olmak için, zamanla deforme olan vücudunu düzeltmek istedikleri için geliyorlar. Hastalarımın bir kısmı da vücudunun dikkat Çeken bölgelerinden rahatsız oldukları için geliyorlar. Mesela büyük göğüs, basen gibi bu kısımlarını düzeltmek için başvuruyorlar. Tesettürlü hastalarımın dikkatimi Çeken başka bir ortak özellikleri birkaç ameliyatı bir anda olmak istemeleri. Kadın kendi için güzel olmak ister Kadınlar genel olarak kendileri için mi, eşlerine güzel görünmek için ameliyatı tercih ediyor? Buna Çok emin olarak?kendileri için cevabını verebilirim. Bir kadının özellikle vücudunu kendisi mi, eşi mi daha Çok görür? Her kadın aynada kendini güzel görmek ister ve bu da estetik operasyonlar için önemli bir etkendir.?eşim istediği için olmak istiyorum. diyen hastaların bir kısmı da aslında kendi istekleri için gelmiştir. Muhafazakar erkek, estetik operasyon için eşini destetliyor Muhafazakà r erkek estetiğe nasıl bakıyor? İlginÇtir ki, kadın hastalarımın eşleri ile gelenlerinin büyük kısmı tesettürlü olanlardır. Beyler hanımlarına müthiş destek oluyorlar. Aynı zamanda sadece eşler değil Çocuklar da annelerine destek oluyorlar. Eşler diğerini kendi istediği formata dönüştürmek isteyebiliyor Plastik cerrah olarak geri Çevirdiğiniz hasta oldu mu? Elbette oldu. Bize gelen tüm hastalarla önce görüşme yaparız. Sağlık, istek, motivasyon ve psikolojik olarak hazır olup olmadıklarını değerlendiririz. Örneğin herhangi bir ağır problem sonrası depresyon yaşayan -sevdiğinin kaybı, boşanma veya aldatılma gibi- ya da ağır bir hastalık sonrası nekahat döneminde olan biri gibi, mutsuzluklarının sebebini vücuduna yönlendirmiş -bedenselleştirmiş- olan hastalarımı bu dönemlerinde ameliyat yapmam, konuşur psikoloğa yönlendiririm. Doğru kararlar alabildikleri dönemde operasyon veya diğer minimal invaziv işlemleri planlarız. Bir de bir eşlerin diğerini kendi istediği formata dönüştürmek üzere olan isteklerine izin vermem olası değildir. Kişi değişikliği kendi arzu etmelidir. Biraz açar mısınız? Kadın ya da erkek bazen eşini estetik ameliyatla kendi istediği formata d

8 MUHAFAZAKà R KADINLARDA BÜYÜK GÖGÜS VE BASEN AMELIYATLARI PATL... Portal : İçeriği : İletişim Teknolojileri Adres : önüştürmek istiyor. Olması gereken değil de kendi kafasındaki şekle sokmak istiyor. O zaman ben de diyorum ki? Sizi de eşinizin istediği şekle dönüştüreceksem kabul. O zaman kişi yaptığı yanlışın farkına varıyor. Genellikle birlikte gülüyoruz, gülmeyen zaten devam etmiyor. Bu da bir aldatma değil mi? Söz konusu erkek olduğunda bu değişimi dışarıdaki birinde değil de eşinde görmek istiyorsa aldatma olarak görmüyorum. Sadece öncelikli olarak kadının isteğini önemsiyorum. Söz konusu kadın olursa derinde daha farklı şeylerin olduğunu düşünüyorum. Her erkek ve kadın eşini güzel ve bakımlı görmek ister, bu doğal bir haktır. Her arzu ve istek gibi bunun da sınırları vardır.?kocam beni aldatmaz Muhafazakà r erkekler eskiye nazaran kadında güzelliği mi önceliyor? Aslında bu hep böyleydi ama bunu ifade etmekte zorlanıyorlardı. Bir erkeğin eşini güzel ve bakımlı istemesi Çok doğal. Bu kadın için de geçerli. Erkek veya kadın hepimiz eşlerimizi hoş görmek isteriz yıl önce kadınlar?ben Çocuk doğurdum, kilolu olmam normal diye düşünürdü. Muhafazakà r kadının?nasılsa kocam beni aldatmaz, inançlı diye. düşüncesi vardı. Ama zamanla etrafta bakımlı kadınların Çoğalması, sağlıkla kilonun uyuşmadığının farkına varılması kadını da bakımlı olmaya itti. Kadınlar mı tetikliyor diğer kadınları? Kısmen tabii. Erkekler erkekleri rakip olarak görür. Kadınlar da kadınları. Her ne kadar ilkel bir yaklaşım olsa da işin özü böyledir. Güzel kadın Çirkin kadınla aldatılır Peki, eşi güzel olmayan bir erkek mi daha Çok aldatır? Kesinlikle hayır, böyle bir kural yoktur. Dikkat edin Çok güzel bir kadını aldatan erkeğin gittiği kadın genellikle daha Çirkindir. Mesele güzellik değil, bir sohbeti paylaşabilmektir, anlaşabilmektir. Bizim kültürümüzde erkek ve kadın küçük yaşlarda evlendiriliyorlar. Kendini keşfetmeden, yine kendini tanımayan biri ile hayatlarını birleştirmek zorunda kalıyorlar. Devam eden evlilik sürecinde taraflar aynı oranda kendini geliştirmezse, hayata bakış açıları aynı yönde olmazsa farklı kişilikler ortaya Çıkıyor. Anlaşamazlıklar ortaya Çıktığında da evliliklerini devam ettirme zorunluluğunda hissediyorlar. Boşanmaktan mı korkuyorlar? Bizim ülkemizde gerek arkadaşlıklar olsun, gerek evlilikler olsun hayat boyu devam etme zorunluluğu var gibi görülür. HiÇbir şeyin devam etme mecburiyeti yoktur hã lbuki. Bu, boşanma taraftarıyım şeklinde anlaşılmasın lütfen. Güzel giden her şeyin daha da güzel olmasını temenni ederim ancak Çirkinleşebilir bir şeyin devam etme zorunluluğu nadir durumlar hariç yoktur. Kadının vücuduna güvensizliği onu evlilikten alıkoyar Estetik operasyon geçiren bir kadının ameliyat öncesi ve sonrasını nasıl değerlendirirsiniz? Ameliyat öncesi ve sonrası arasındaki en büyük fark kadının kendine olan güvenindeki artıştır. Bu güvensizlik zaman zaman kişiyi sosyal ortamdan uzaklaştırırken zaman zaman da cinsel hayatına kadar yansır. Hatta bazen de bu güvensizlik zaman zaman kişiyi evlilikten dahi alıkoyar. Vücut estetiği kadını bu kadar mı etkiliyor? Tabii ki. Çok büyük bir burnu varsa veya iki göğüs arasında asimetri şikã yeti varsa kısacası birinin karşısına Çıkmaya kendini hazır hissetmiyorsa etkilidir. Ben bu tarz şikã yetleri olan hastalarımla Çok detaylı konuşur ve altta yatan sebep psikolojik değil sadece estetik kaygıysa ameliyatı yaparım. Estetik ameliyat sonrası kadın hastalarımın mutluluğunu görmek Çok güzel bir histir. Özellikle göğüs protezi yaptıran hastalarım kendilerini kadın gibi ve göğüslerini küçülten hastalarım da hafiflemiş ve yaşam kaliteleri artmış olarak hissettiklerini tanımlarlar. Erkeklerin güzellik arayaşı bizim suçumuz İyi bir evlilik için fiziken güzel mi olmak gerekiyor? Aslında erkeğe ne verirseniz onu alırsınız. Biz erkek Çocuklarımızı yetiştirirken kadınları sadece güzelliği için tercih edilen bireyler olarak lanse edersek; erkek, kadının kalçasının, göğsünün, bacağının güzel olmasıyla ilgilenir. Biz erkek Çocuklarımıza kadının değerinin; eğitimiyle, ailenin sevgi merkezini oluşturacak yapısıyla, toplumdaki tüm faydalı bireylerin ana merkezi odağı ile değerlendirmesini öğretebilirsek Çok daha farklı olur. Her kadının ideal bir manken ölçülerinde olması zorunluluğu yoktur.. Hatta birkaç kilo fazlası olması normaldir bakımlı olmak şartıyla. Tesettürlü hastalarınızla diğer hastalarınız arasında ne gibi fark var? Böyle bir ayrım yapmam zor. Sadece şunu söyleyebilirim. Estetik operasyon için gelen tesettürlü kadınlar diğer kadınlara göre daha kilolu. Bunun da sebebinin daha Çok Çocuk doğurmaları ve aldıkları kiloları kolay kamufle etmeleri olarak görüyorum. Ama son zamanlardaki en olumlu gelişme artık Doğu bölgemizdeki kadınların da estetik operasyon için bizlere geliyor olmaları. Doğu kadınının öncesinde estetik anlayışı mı değişti? Kadının estetik isteği hep vardı ama erkeğin yoktu, kadına bakış açısı faklıydı ve baskıcı bir yaklaşımı vardı. Aslında bu anlamda değişen Doğu erkeği, isteklerinin de hakkı olduğunu fark eden Doğu bölgelerimizin kadınları. Rabiye Haydin kimdir? 1970, Adapazarı doğumluyum. İlköğretim ve lise eğitimimi Adapazarı'nda yaptım. Tıp Fakültesi'ni İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde bitirdikten sonra uzmanlığımı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğinde tamamladım. Özel hastane deneyimlerim sonrasında da 2 yıl önce kliniğimi açtım. Evliyim üç Çocuğum var. Söyleşinin tamamını okumak için tıklayın Tweet

9 ORGANLARIYLA HAYAT VERECEK Portal : İçeriği : Haber Adres : Organlarıyla hayat verecek Bursa'nın İnegöl İlÇesinde geçirdiği beyin kanaması sonrasında sevk edildiği Bandırma Devlet Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen 36 yaşındaki E.A'nın bağışlanan kalbi, akciğeri, karaciğeri, böbrekleri organ bekleyenlere hayat verecek. E.A.'nın korneaları da Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastahanesi'ne gönderildi. video haber Nakliyeciye İran dopingi İnegöl'de önceki gün geçirdiği beyin kanaması sonucu bilinci kapanan E.A., Bursa'daki yoğun bakım ünitelerinde yer olmayınca, Bandırma Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Bu gece beyin ölümü gerçekleşen E.A.'nın ailesi, Hastanesi Başhekimi Muzaffer Şenveli'in organ nakli teklifini kabul etti. Bunun üzerine E.A.'nın kalbi Ankara BAakent Üniversitesi, akciğeri İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, karaciğeri Bursa Acıbadem ve böbrekleri ise Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde organ bekleyen hastalara nakledilecek. E.A.'nın korneaları ise Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yollanacak. Yarbay Mehmet Alkan hakkında soruşturma başlatıldı Hastane Başhekimi Muzafer Şenveli yaptığı açıklamada, E.A.'nın kalbi ve akciğerinin İstanbul ve Ankara'ya, Bandırma 6. Jet Hava Üs Komutanlığı'nda hazır bekletilen Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçak ile önce İstanbul'a ardından da Ankara'ya gönderileceğini söyledi. Dakika dakika neler oluyor? Öğrenmek için hemen tıklayın.

10 BASARILI ÖGRENCILERE TABLET ÖDÜLÜ Portal : İçeriği : Gündem Adres : Başarılı Öğrencilere Tablet Ödülü Kütahya nın Pazarlar ilçesinde, üniversite sınavında başarı gösteren 3 öğrenci İlçe Kaymakamı Ahmet Karaaslan tarafından tablet bilgisayar ile ödüllendirildi. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen 2015 YGS ve LYS e göre Pazarlar Anadolu Öğretmen Lisesinden 35 öğrencinin 4 yıllık fakültelerden birine 2 öğrenci de ön lisans programlarına yerleştiği ve Pazarlar Kaymakamı Ahmet Karaaslan ın başarılı 3 öğrenciye tablet bilgisayar ile ödüllendiği bildirildi. Kaymakamlık makamında düzenlenen törene İlçe Kaymakamı Ahmet Karaaslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Sevgi, Pazarlar Anadolu Lisesi Müdürü Ömer Duran ve öğrenciler katıldı. Kaymakamlık Makamında gerçekleştirilen programda Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesini kazanan Perihan Gürsel, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanan Nagehan Demirboğa ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Öğretmenliğini öğrencisi Merve Bodur, İlçe Kaymakamı Ahmet Karaaslan tarafından tablet bilgisayarlarla ödüllendirildi.(mb-efe)

11 ENEZ'DEKI ARKEOLOJIK KAZILAR YARIM ASRA YAKLASTI Portal : İçeriği : Gündem Adres : Enez'deki arkeolojik kazılar yarım asra yaklaştı EDİRNE (AA) - Edirne'nin Enez ilçesindeki arkeolojik kazılar 1971'den bu yana devam ediyor.istanbul Üniversitesi emekli öğretim üyesi ve Kazı Başkanı... EDİRNE (AA) - Edirne'nin Enez ilçesindeki arkeolojik kazılar 1971'den bu yana devam ediyor. İstanbul Üniversitesi emekli öğretim üyesi ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Sait Başaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1971'den bu yana Enez Kalesi ve ilçenin çeşitli yerlerinde kazı çalışması yürütüldüğünü söyledi. Çalışmaların 'Su terazi nekropolisi ve Kral Kızı bazalikası' mevkisinde yoğunlaştığını aktaran Başaran, 'Su terazisindeki kazılar henüz yeni olmasına rağmen bazı tahribatlara rastladık ve 1970 yıllarında yapılmış su borusu alanın ortasından geçmekte. Buradaki üst tabaka mezarları tahrip etmiş durumda' diye konuştu. Uzman arkeologların daha önce çıkarılan keramik ve metal objelerin konservasyonunu yaptığını anlatan Başaran, şöyle devam etti: 'Ayrıca kazı sırasında bulunan kemiklerin tasnifi, temizliği ve DNA çalışmaları arkadaşlarımız tarafından yapılıyor. Öte yandan, kazı alanlarında da çeşitli çevre düzenleme çalışmaları yapıldı. Kalıntıların daha iyi görülmesi için otlar temizlendi ve birikmişler ortadan kaldırıldı. Bir diğer çalışmamız olan Has Yunus Bey Türbesi ve çevresindeki mezarların çevre düzenlemesi yapıldı.' Başaran, kazılarda çıkartılan tarihi mermer taşların ocak araştırmasının yapılacağını belirtti. İlçe merkezindeki Üç Kızlar Hamamı'ndaki çalışmaların da devam ettiğini vurgulayan Başaran, bu yılki programları içerisinde Enez Kalesi'nin aydınlatma projesinin yer aldığını kaydetti. Başaran bu yılki kazı döneminin eylül ayında sona ereceğini ifade etti. - Pek çok medeniyetin izleri var İlk çağlarda Ainos olarak bilinen Enez, Balkanlar'ı Ege ve Anadolu'ya bağlayan önemli bir liman şehri olarak kayıtlarda yer alıyor. Pers, Makedon, Hellenistik çağda Ptolemaios, Seleukoslar daha sonra Roma, Bizans medeniyetlerinin hakimiyetlerini yaşayan Enez, Geç Bizans çağında Cenovalıların hakimiyetine girdi. Fatih Sultan Mehmet'in komutanlarından Has Yunus Bey donanmayla Enez limanına demirlemesinin ardından şehrin anahtarı savaşmadan Fatih Sultan Mehmet'e teslim edildi.

12 SÖYLESILERLE LÜLEBURGAZ GEZI NOTLARI Portal : İçeriği : Gündem Adres : SÖYLEŞİLERLE LÜLEBURGAZ GEZİ NOTLARI 0 Adet Yorum günü hemşehrim Çok değerli arkadaşım Orhan Yavaşoğlu'nun oğlu SEZGİN YAVAŞOĞLU ile güzel bir söyleşi yaptım. TRT Müzikte sabah şarkılarını dinlerken yazımı bir Cumartesi günü yazıyorum. Selim İleri'nin İstanbul'da Yaşamak Kitabını günü Kırklareli İl Halk Kütüphanesi'nde iki saat okudum. İstanbul anılarımda yaşıyor. SEZGİN YAVAŞOĞLU: 'Lüleburgaz İNG BANK müdürüyüm. Lüleburgaz Çok güzel bir memleket. Kırklareli'ye dönmekten son derece memnunum. İş potansiyeli yüksek bir yerdir Lüleburgaz. Bilgi ve iş tecrübemizi katarak İNG BANK şubesini daha iyi yerlere getirmek istiyoruz' dedi. 'Avrupa'yı Balkan Ülkelerini gezdiniz mi?'sezgin YAVAŞOĞLU: 'Hollanda özgürlükler ülkesidir. Su kanallarıyla Çevrili bir başşehir Amsterdam'da iki hafta bankanın eğitim seminerine katılmıştım. Hayat standartları yüksek bir ülkedir. Ekonomisi ticaret ve tarıma dayanan bir ülkedir. Kişi başına düşen geliri 50 bin dolardır. Makedonya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Yunanistan, Hırvatistan, Karadağ, BelÇika güzel memleketler. Bosna Hersek'te turizm gelirleri var. Boşnak böreği Çok güzeldir. Sarayova ve Mostar'a gittim. Cami ve parklarda, yeşil alanlarda Müslüman Bosna Hersekliler'in (Boşnakların) şehitlikleri var. Evlerde mermi izlerini gördüm. Sırpların katliam yaptığının derin izleri var.' dedi. Balkanlarda katliama uğrayan Müslümanlar kardeşimizdir. Lüleburgaz Eski Sanayide Makine Mühendisi YILMAZ GÜLER: '1970 yılında Bulgaristan Kırcaali den Lüleburgaz'a geldik doğumluyum. KIRCAALİ dağlık Arda nehri kıyısında kurulmuş bir Türk şehridir. Kırcaali Çataklar köyünden Kırcaali'ye babamlar gelmiş. Karaman Yörüklerindeniz. Aile arasında TürkÇe konuşulurdu. Bulgaristan'da Pomak Türkleri de yaşıyor. Bulgarların bir kolu yukarı Saksonya'dan gelmişler. Çekoslavakya tarafından da Bulgaristan'a gelenler olmuş. 1.5 milyon roman var. Bulgaristan'da kalan Türkler oraya uyum sağlamışlardır. Bulgaristan nüfusu 7-7,5 milyondur. Dışarıda yaşayan 1,5 milyon Bulgar var. Bulgaristan'da Rus teknolojisi eskiden hã kimdi. Bulgarlar Rus hakimiyeti altındaydı.'dedi. TRT Müzik'te Müşfik Kenter Anısına programını izliyorum. Kenterler Tiyatrosundaki Pembe Kadın piyesini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde okurken izlemiştim yılları İstanbul da yaşarken Beyoğlu'ndaki tiyatrolara gittiğim olmuştur. Güzel filmleri kaçırmazdım. Müşfik Kenter'in, Orhan Veli Kanık'ın şiirlerinden oluşan güzel bir şiir kasetini dinlemiştim. Ablası Yıldız Kenter ve Müşfik Kenter'in şiirsel, duygusal sesleri kalbime seslenir gibiydi. Pembe Kadında Cahit Irgat ve Sema Özcan'ın olduğunu da anımsadım. Eski sanatçılar entellektüel insanlardır. 8 Mart 1994 gününden beri şiirle ilgileniyorum. Şiirli köşe yazılarımı Çok severim. Eski sanayide Çay içerken bir simitçinin tiyatrodaki bir sahneden seslenir gibi: 'Pırrr Pırrr ' sesi gülümsetir gönülleri. Balabanın Balaban Boza, Dondurma, Limonata, Tatlı üretilen binası Lüleburgaz bayırındadır. SelÇuk Balaban bir fotoğraf sanatçısıdır. Kula köyünü LAFOD beraber gezerken kilim dokuyan Pomak köylü kadını hayatından memnundur. LAFOD fotoğrafçıları kilim dokuyan Pomak Türk kadının fotoğraflarını Çektiler. PeÇkada köy ekmekleri vardı. 'Köy ekmeğini Çok severim. Bir parça ekmek verirmisiniz?' köy ekmeği yanında keçi peyniri de veren köylü kadını halkımızın insanlığını, misafirine karşı saygısını göstermesi bakımından gelenekseldir. TRT FM'de güzel şarkılar Safiye Ayla'nın sesini özlemişim. Kadırga yurdunda Safiye Ayla gençlere Atatürk'ü anlatmış en güzel şarkılarını okumuştu. Yıl 1968 olabilir. İnsanlığın varlığı dostluğa sevgiye muhtaçtır. SelahattinDEMİRACO

13 150 FENILKETONÜRI HASTASI ÇOCUK KAMPTA BULUSTU Portal : İçeriği : İletişim Teknolojileri Adres : 150 Fenilketonüri Hastası Çocuk Kampta Buluştu Ülkemizde, doğan her bebekten biri fenilketonüri hastası. Hastalığın ülkemizde yüksek sıklıkta izlenmesinin nedeni akraba evlilikleridir. Türkiye nin dört bir yanından 150 fenilketonürili (PKU lu) çocuk, bu yıl ikincisi düzenlenen, Fenilketonüri (PKU) Kampı nda buluştu. Fenilketonüri ve diğer Kalıtsal Metabolik Hastalıklı Çocuklar Vakfı (METVAK) ile Geleceğin Yıldızları tarafından düzenlenen, PKU Aile Derneği ile Fenilketonürili Çocukları Tarama ve Koruma Derneği nin destek verdiği kamp, Ağustos 2015 tarihleri arasında Uludağ da gerçekleştirildi. Nutricia Medikal Beslenme nin koşulsuz desteği ile düzenlenen kampa, Türkiye nin farklı yerlerinden yaş arası yaklaşık 150 PKU lu çocuk, çeşitli hastanelerden doktor ve diyetisyenler katıldı. PKU ya özel yemek tariflerinden sosyal hayat içinde kendilerini ifade etme becerilerine kadar pek çok alanda deneyimlerini paylaşan çocuklar, tıpkı diyetleri gibi ömür boyu sürecek dostlukların da temelini attı. FENİLKETONÜRİ (PKU) NEDİR? Doğumsal metabolik hastalıklardan biridir, genetik (otozomal resesif) geçişli bir hastalıktır. Bu hastalıkla doğan çocuklar, karaciğerde bulunan fenilalanin hidroksilaz enzimi çalışmadığı ya da az çalıştığı için, yaşam boyu fenilalaninden kısıtlı bir diyet uygulamak zorundadırlar. Fenilalanin protein yapı taşıdır, vücuta sentezi yoktur, diyetteki protein kaynakları ile alınır. Diyetle alınan ve vücudun fenilalanin gereksinimi karşılandıktan sonar arda kalan kısmı feilalanin hidroksilaz enzimi tarafından diğer bir protein yapı taşı olan tirozine çevrilir. Ancak enzim görevini yerine getirmediği için, alınan fenilalanin kande yükselir ve beyine ciddi derecede kalıcı hasar verir. Hastalıklı bireylerin ağır derecede zihinsel özürlü olmaması hastalığın erken dönemde tanımlanıp, yaşam boyu kan fenilalanin düzeyinin güvenli sınırın altında tutulması ile sağlanabilir. Bu da vakaların tamamına yakınından yaşam boyu uygulanan düşük proteini diyet ile sağlanmaktadır. NASIL TEŞHİS EDİLİR? Hastalık her doğan bebeğe uygulanacak 'Yenidoğan Tarama Testi' ile hastalığa ait beyin hasarı oluşmadan teşhis edilmelidir. Ülkemizde yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından başlatılan ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi nin katılması ile yürütülen tarama programı 2006 Aralık ayından itibaren Sağlık Bakanlığı tarafından üstlenilmiş ve ücretsiz olarak yapılmaktadır. Konjenital hipotiroidi ve biyotinidaz eksikliği hastalıklarının da arandığı bu tarama programında özel bir kağıda, bebek doğumdan sonra saat anne sütü ile beslendikten sonra, birkaç damla kan alınmaktadır KALITSAL METABOLİK BİR HASTALIK Kalıtsal metabolik bir hastalık olan Fenilketonüri (PKU) ile doğmuş çocukların hem kendilerini yalnız hissetmemesi, hem de konu ile ilgili bilgileri, diyet uygulamalarına yardımcı ip uçlarını paylaşmaları amacıyla, bu yıl ikincisi düzenlenen PKU Kampı, tüm Türkiye den 150 çocuğu buluşturdu. Geçen yıl PKU Kampı na katılan, çoğu kendi gibi ilk defa ailesinden ayrılan PKU lu arkadaşlarıyla bir araya gelen Yasemin, 'Hep kendimi diğer çocuklardan farklı hissederdim, ama burada böyle değil, herkes fenilketonürili. Kampta fenilketonürinin bir hastalık olmadığını ve pek çok fenilketonürili olduğunu öğrendim. Bundan sonra fenilketonürili olduğumu saklamayacağım' sözleriyle anlatıyor bu unutulmaz deneyimini. Kampta yaş aralığındaki fenilketonürili çocuklar çeşitli fiziksel aktiviteler yaparken bir yandan da kendi özel yaşamları için ipuçlarını paylaşıyorlar. Mutfağa girip diyetisyen gözetiminde yaşam boyu uyguladıkları diyetlerine uygun yiyecekler hazırlayan çocuklar, sosyal hayat içerisinde kendilerini ifade etme becerilerini de geliştiriyorlar. YAŞAM BOYU DİYET NASIL OLMALI? Her çocuk, kan fenilalanin seviyesine, yaşına ve kilosuna göre farklı bir diyet programı uygular. Hekim tarafından günlük alması gereken fenilalanin miktarı hesaplanır ve bu miktarlar doğrultusunda ölçülü olarak tüketeceği bitkisel proteinli gıdalar (sebze -meyve) diyetisyen tarafından belirlenir. Bu diyetin uygulanması ile fenilalanin düzeyi istenen sınırlarda tutulmakta, beyinde hasar oluşumu engellenmektedir. Diyet yaşam boyu uygulanmalıdır. Diyet uygulayan bireyler aralıklarla fenilalanin kan seviyelerini takip etmek ve kontrole gitmek zorundadır. PKU lu bireyin fenilalanin içeriği yüksek proteinli gıdaları tüketmemelidir. Yasak Gıdalar Nelerdir? Et ve et ürünleri (tavuk, balık, hindi, kırmızı et, salam, sosis, sucuk, sakatat vb...) Süt ve süt ürünleri (yoğurt, ayran, cacık, peynir) Kuruyemişler (fındık, leblebi, fıstık, ceviz, badem vb.) Kurubaklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek, bakla, soya çeşitleri, barbunya vb.) Unlu mamüller (makarna çeşitleri, ekmek, poğaça, yumurta, simit, kraker, bisküvi) Serbest Gıdalar Nelerdir? Mısır nişastası, sade lokum, sade akide şekeri, çay, ıhlamur, adaçayı, sıvı yağ, çay şekeri, elma suyu, aspartam içermeyen içecekler (gazoz, kola, meyve suyu) Ölçülü Gıdalar Nelerdir? Sebze, meyve, tereyağ, margarin, bal, zeytin, pekmez ve tüm düşük proteinli gıdalar.?kampin ÇOCUKLAR ÜZERİNDE ETKİSİ OLUMLU METVAK Yönetim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalından Prof. Dr. Serap Sivri, Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu olarak yapılan PKU taramasının büyük önem taşıdığını vurgulayarak PKU Kampının da çocuklar üzerinde olumlu etkisini şöyle ifade etti;?geçen yıl ilkini düzenlediğimiz kampa bu yıl aileler daha fazla ilgi göstermeye başladı. Bu kamp dünyada örneği olmayan çok güzel bir aktivite ve bu sayede bu çocuklar kendileri gibi başka hasta çocukların olduğunu öğreniyorlar ve yaşadıkları zorlukları birbirleriyle paylaşıyorlar. Bu kamp sayesinde ilk kez normal ve eşit hissettiler?çocuklar ÖMÜR BOYU KULLANABİLECEKLERİ TARİFLER ÖĞRENDİ Kampın tüm mutfak eğitiminden ve yönetiminden sorumlu METVAK-MUTFAK diyetisyeni Uzman Diyetisyen Elif Figen Kutluay da çocuklarla beraber mutfağa girip yiyeceklerini kendilerinin nasıl hazırlayacağını birebir gösteriyor. Kampta ömürleri boyunca kullanabilecekleri pratik tarifleri öğreterek çocukları geleceğe hazırladıklarını vurgulayan Kutluay,?Kampa gelene kadar ömründe hiç dondurma yememiş bir çocuğun ilk defa o tadı aldığında yüzünde oluşan mutluluğu görmek eşsiz bir deneyim dedi. DİYETLERİ GİBİ ÖMÜR BOYU SÜRECEK DOSTLUKLARIN TEMELİ ATILIYOR Türkiye de her 6500 doğumdan birinde görülen PKU kalıtsal metabolik bir hastalıktır. Bu hastalıkta karaciğerde fenilalanin hidroksilaz enzimi yetersiz olduğu için, diyetle alınan proteinlerin yapı taşlarından biri olan fenilalanini vücut kullanamaz. Biriken fenilalanin beyine zarar verir. Diyetteki protein kaynakları ile vücuda giren bu yapı taşı, vücutta oluşmadığı için, diyetle protein alımı kısıtlanarak kan fenilalanin düzeyi kontrol edilebiliyor. Yaşamın ilk günlerinde tanımlanmamış, diyet tedavisi başlanmamış ya da yaşamın özellikle ilk yıllarında diyet tedavisi iyi uygulanmamış fenilketonürililerde, beynin yüksek kan fenilalanin düzeyi nedeni ile etkilenmesi ve ağır zihinel özür gelişmesi kaçınılmaz oluyor. Klasik tedavisi yaşam boyu proteinden çok kısıtlı diyet uygulaması olan fenilketonüri ile doğan çocukların sosyal hayatları da bu diyet uygulaması nedeni ile etkileniyor. Fenilketonürinin toplum genelinde farkındalığı oldukça düşük olduğu için, yaşanacak sorunlar okuldaki ilk günden başlıyor. 'Bulaşıcı mı?'sorusuyla karşılaşan çocukların/ailelerin çektikleri güçlüğü 'Hastalığımı altı senedir okulda sayılı kişiler dışında kimseye anlatmıyorum, biri bana bir yemek ikram ettiğinde ise tek dediğim şey 'Hayır, sağol!' oluyor' diye özetliyor bir PKU lu kampçı. Kamptaki en büyük kazanımlarının sosyalleşme yönünde olduğunu genç kampçılardan birisi de şöyle ifade ediyor: 'Şu günlere kadar dış çevreye karşı gayet çekingen olan ben, bu kamp sayesinde kendimi buldum. Bir sürü yeni insanla tanıştım ve bu benim eskisine göre çok daha dışa dönük bir insan olmamı sağladı.'?kamp AİLELER İÇİN DE ÖNEMLİ BİR DENEYİM 'Bu kampta ilk kez yalnız, aileden uzak ama bir arada yaşamanın ne olduğunu anladım. Kampta kendi ayaklarımız üzerinde durabilmeyi öğrendik. Umarım kampta geçirdiğimiz bu bir hafta hepimize, annemizin ve babamızın bizimle birlikte olamayacağı, yalnız yaşamamız

14 RAMIS ÇINAR'DAN YETMISLER KITABI Portal : İçeriği : Gündem Adres : Ramis Çınar'dan Yetmişler Kitabı Tarih hepimiz için tutku dolu ve merak uyandıran anılarla dolu Bu durumu keşfetmiş yazarlardan biri de Ramis Çınar! `Aşk, Hayat ve Arayış kitabı ile bizi 70 li yılların büyülü günlerine götürüyor.kitapta, çok küçük yaşta hem öksüz hem de yetim kalmış bir gencin iç burkan öyküsü anlatılıyor. Annesini hiç görmemiş, babası da onu bırakıp gitmiş... Edirne de dedesinin yanında büyümüş. 70 li yılların parasız pulsuz yıllarında, büyük bir azim göstermiş ve Türkiye nin en iyi üniversitelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ni kazanmış. Bu kadar acının ve yalnızlığın içinde, bazı şeylerin, istenildiğinde başarılabileceğini kanıtlamış. Herkesin itip kaktığı, `Ondan hiçbir şey olmaz! dediği bir çocuğun akıl almaz azminin kitabı bu... Birçok kişi kendi hayatından kesitler bulacak içinde. Zira yazar, yapmış olduğu betimlemelerle okuyucusunu bir yandan tarihin derinliklerine batırıyor, diğer yandan hüznün ve coşkunun doruklarına çıkarıyor. Romanın başkahramanı olan Mustafa, dedesi Niyazi Bey in yanında büyüyor. Okul zamanında ise teyzesi Emine ve eniştesi Necat ın yanında yaşamak zorunda kalıyor, ama bu yıllar onun için pek de kolay geçmiyor. Çünkü onların yanında kendini `misafir gibi hissediyor. Ona böyle hissettiriliyor. Ama onu tek etkileyen şey bu değil. Mustafa nın çocukluk arkadaşı Ayhan ın ölüm haberi de onu derinden sarsıyor. Ev, okul, sokaklar, arkadaşlar, akrabalar, İstanbul, Edirne ye özlem... Birçok hayat içinde yalnızlık, kalabalık içinde ıssızlık ve umut! Ramis Çınar ın kendi ifadesiyle `anlam arayışı içeren `Aşk, Hayat ve Arayış, insanı içine çekmeyi ustalıkla başaran, sürükleyici ve zaman zaman kendinizi sorgulatan, bazen hüzün, bazense mutluluk veren, beğenerek okunacak türden bir roman. İşte kitaptan küçük bir kesit: 'Bu mahallede Osmanlı dönemi ve sonrasında yapılmış evler bir aradaydı. Uzun yıllar doğanın yıpratıcı etkilerine maruz kalan ahşap evler çürüyor, çatıları çöküyor, eğriliyor ve dağılıyordu... Çöken, yıkılan veya yanan bir evin yerine yığma tuğladan derme çatma binalar inşa ediliyordu... Yapılaşma anlayışının değişmesinde 93 Harbi nde Rus, Balkan Savaşı nda Bulgar, 1. Dünya Savaşı sonrasında Yunan işgaline uğramasının payı büyüktü.'

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Beş doğru beslenme alışkanlığı

Beş doğru beslenme alışkanlığı Yaz 2014 Gezelim Görelim Fresenius Hasta Okulu Birlikte Yaşamak İstanbul un manevi merkezi: Eyüp Sultan Beş doğru beslenme alışkanlığı Erdal Tosun: Elimden oyunculuktan başka bir şey gelmiyor Editör İçindekiler

Detaylı

HACI BEŞİR AĞA YENİDEN CANLANIYOR

HACI BEŞİR AĞA YENİDEN CANLANIYOR Temmuz Marmara da Ağustos Eylül 2010 U N I O N O F M U N I C I P A L I T I E S MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ MARMARA DA BİRLİK DERGİSİ Yıl 35 Sayı 70 HACI BEŞİR AĞA YENİDEN CANLANIYOR TEMMUZ - AĞUSTOS -

Detaylı

Çetin Osman BUDAK. Odamızın Sevgili Üyeleri ve ATSOVİZYON Okuyucuları,

Çetin Osman BUDAK. Odamızın Sevgili Üyeleri ve ATSOVİZYON Okuyucuları, Çetin Osman BUDAK ATSO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Eğitim sistemimizde reformun her tür siyasi yaklaşımdan uzak biçimde, uzmanların görüş ve raporlarıyla desteklenerek, herkesin içine

Detaylı

Bakan Kılıc: Gencler siyaseti sahiplenmeli

Bakan Kılıc: Gencler siyaseti sahiplenmeli Türkiye nin ilk Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Doçenti: Candan Algun Fizyoterapi ve Rehabilitasyon alanında Türkiye de doçentlik cübbesini ilk giyen kişi olan Prof. Dr. Candan Algun un okul dışında da oldukça

Detaylı

İLK ÇİZİM DERSİ BAKAN AVCI DAN KIRKINCI YILLARI KIZ KULESİ NDE KUTLANDI İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ NE 20 EKİP OTOSU BAĞCILAR BELEDİYESİ HİZMET BÜLTENİ

İLK ÇİZİM DERSİ BAKAN AVCI DAN KIRKINCI YILLARI KIZ KULESİ NDE KUTLANDI İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ NE 20 EKİP OTOSU BAĞCILAR BELEDİYESİ HİZMET BÜLTENİ Bağcılar ŞUBAT 2015 www.bagcilar.bel.tr BAĞCILAR BELEDİYESİ HİZMET BÜLTENİ İLK ÇİZİM DERSİ BAKAN AVCI DAN İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ NE 20 EKİP OTOSU KIRKINCI YILLARI KIZ KULESİ NDE KUTLANDI Bağcılar ŞUBAT

Detaylı

Özgecan için Pendik tek yürek

Özgecan için Pendik tek yürek Kadın Yıl: 8 Sayı: 163 8 MART 2015 Özgecan için Pendik tek yürek Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan ın vahşi cinayetine tepki göstermek amacıyla Pendik te açılan taziye defterini imzalayan Başkan Dr. Kenan

Detaylı

Medipol e bahar erken geldi

Medipol e bahar erken geldi Ben öğrencinin iyi rol model olanını severim! Tepsilere bakarım, yemeğin beğenilip beğenilmediğini anlarım! Hemşirelik Bölümü Başkanımız Nihal Sunal a iyi öğrenci nin nasıl bir şeye benzediğini sorduk,

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

'GÖKYÜZÜ MERAKLILARI' KOCAELI'DE BULUSTU

'GÖKYÜZÜ MERAKLILARI' KOCAELI'DE BULUSTU 'GÖKYÜZÜ MERAKLILARI' KOCAELI'DE BULUSTU Portal : www.haberpress.net İçeriği : İletişim Teknolojileri Tarih : 13.08.2015 Adres : http://www.haberpress.net/gokyuzu-meraklilari-kocaelide-bulustu-361937h.htm

Detaylı

TÜRK HEPATO-PANKREATİKO-BİLİER CERRAHİ

TÜRK HEPATO-PANKREATİKO-BİLİER CERRAHİ Haftalık Tıbbi Haber Derginiz GAP www.saglikilan.com facebook.com/gapsaglikdergisi saglikilan@hotmail.com saglikilan27@hotmail.com YIL : 11 SAYI : 495 05 KASIM 2014 Çarflamba Fiyatı : 3 TL TÜRK HEPATO-PANKREATİKO-BİLİER

Detaylı

İTO, Van da hayatını kaybeden Japon Doktor Miyazaki adına ilköğretim okulu yaptıracak

İTO, Van da hayatını kaybeden Japon Doktor Miyazaki adına ilköğretim okulu yaptıracak Kelepçeleme Sözleşmeler başlıklı konferansa akademik çevreden ve sinema dünyasından çok sayıda isim katıldı. T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı nın İllerimiz AB ye Hazırlanıyor programı kapsamında, İstanbul

Detaylı

SAYFA 01 SİYAH MAVİ KIRMIZI SARI. 4 Ağustos 2012 Cumartesi SAYFA 4 TE

SAYFA 01 SİYAH MAVİ KIRMIZI SARI. 4 Ağustos 2012 Cumartesi SAYFA 4 TE SAYFA 01 Konak Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Sağlıkta Buluşma Günleri kapsamında Kadifekale bölgesinde yaşayan kadınlara Kadın Hastalıkları ve Üreme Sağlığı üzerine bilgilendirme semineri düzenledi.

Detaylı

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet E. Eroğlu

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet E. Eroğlu NİSAN - MAYIS - HAZİRAN 201 3 içindekiler İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına Derginin Sahibi Prof.Dr. Mustafa Güden Rektör Editör - Genel Yayın Yönetmeni Prof.Dr.

Detaylı

SOKAK NE DIYOR? İçimdeki tek ukde; Kudüs ve Mekke ye vizesiz gidebilmek

SOKAK NE DIYOR? İçimdeki tek ukde; Kudüs ve Mekke ye vizesiz gidebilmek 15-31 MAYIS 2015 \\ www.212haber.com // Yıl:5 Sayı: 77 Fiyatı: 1 SOKAK NE DIYOR? İçimdeki tek ukde; Kudüs ve Mekke ye vizesiz gidebilmek milletvekili adayı ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdurrahim Boynukalın,

Detaylı

Dali yi ö renciler de çok sevdi!

Dali yi ö renciler de çok sevdi! Dali yi ö renciler de çok sevdi! SAYFA 02 SİYAH MAVİ KIRMIZI SARI Altındağ Atatürk Kültür Merkezi inşaatı tam gaz Altındağ Atatürk Kültür Merkezi nin 2013 yılı içinde hizmete gireceğini açıklayan Başkan

Detaylı

Yılında Anma Töreni Düzenlendi

Yılında Anma Töreni Düzenlendi Naci Topçuoğlu na, Ölümünün Birinci Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu nun toplam altı dönemden oluşması nedeniyle Türkiye de bir ilk olduğunu belirten Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç.

Detaylı

bağışlayın! YAŞATMAK İÇİN Her Yönüyle Organ Nakli ve Bağışı > 14 Deniz Uğur:

bağışlayın! YAŞATMAK İÇİN Her Yönüyle Organ Nakli ve Bağışı > 14 Deniz Uğur: Sayı : 4 / Nisan 2012 YAŞATMAK İÇİN bağışlayın! Her Yönüyle Organ Nakli ve Bağışı > 14 Deniz Uğur: > 46 İhtiyacınız Olan Gücün Kendi İçinizde Olduğunu Aklınızdan Hiç Çıkarmayın Günümüz ve Geleceğimizin

Detaylı

Öğrencilerin tercihi Bulgaristan

Öğrencilerin tercihi Bulgaristan 1913 te Sofya Aylık Siyasi Aktüel Gazete Yıl: 10 Sayı: 71 Nisan - 2013 Bilgi Ordusu Bizim Ordumuz, Bilip Öğretmek Bizim Borcumuz Çanakkale deki Anma Töreninde ÖSO Bayrağı Öğrencilerin tercihi Bulgaristan

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunu terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk Öğretmenler!

Detaylı

5 Yıl Sonra Gelen Sağlık

5 Yıl Sonra Gelen Sağlık Neslihan Eryıldır, gazetemiz İmtiyaz Sahibi Emre Kaynak ile dünya evine girdi. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi ve aynı zamanda AK Parti Sivas Gençlik Kolları Başkan Vekili Emre Kaynak, Neslihan Eryıldır ile hayatlarını

Detaylı

SERÇEV Serebral Palsili (Beyin Felçli) Çocukar Derneği SERÇEV YÖNETİM KURULU

SERÇEV Serebral Palsili (Beyin Felçli) Çocukar Derneği SERÇEV YÖNETİM KURULU Bu Sayıda Künye 24 16 06 04 10 18 20 30 34 38 44 32 02 Merhaba Bizden Sizden Gökkuşağı ndan Hukuk Köşesi Sağlık Köşesi SERÇEV Köşesi Kolay Hayat Çok Güzel Hareketler Bunlar Başarı Hikayeleri Röportaj /

Detaylı

Zıtlıklardaki Mükemmellik Prof. Beril Anılanmert. Övünülecek Bir Endüstri Yarattık Ecz. Lale Barlas. Güneşin Kenti; Van

Zıtlıklardaki Mükemmellik Prof. Beril Anılanmert. Övünülecek Bir Endüstri Yarattık Ecz. Lale Barlas. Güneşin Kenti; Van Selçuk Ecza ve As Ecza Depolarının ücretsiz kurumsal yayınıdır. Yıl:10, Sayı:39/2014-2 Zıtlıklardaki Mükemmellik Prof. Beril Anılanmert Övünülecek Bir Endüstri Yarattık Ecz. Lale Barlas Güneşin Kenti;

Detaylı

Medipol ün ilk mezuniyet töreni

Medipol ün ilk mezuniyet töreni Kara: İnsan, ölümlü olduğunu bilen hayvandır Üniversitemizde bu sene açılan Psikoloji Bölümü öğrencileri olarak ilk psikoloji sayfamızda pek sevdiğimiz hocamız Prof. Dr. Hayrettin Kara ile keyifli ve ufkumuzu

Detaylı

Bir liderin. Sanayiciler Living Lab da buluştu. Başakşehir Belediyesi Nikâh Salonu açıldı. Abdullah Avcı: İlk geldiğimden daha heyecanlıyım

Bir liderin. Sanayiciler Living Lab da buluştu. Başakşehir Belediyesi Nikâh Salonu açıldı. Abdullah Avcı: İlk geldiğimden daha heyecanlıyım Eylül 2014 I Yıl: 5 I Sayı: 54 Başakşehir Belediyesi nin Ücretsiz Yayın Organıdır. BAŞAKŞEHİRSPOR POSTERİ HEDİYE Bir liderin Başakşehir Belediyesi Nikâh Salonu açıldı Abdullah Avcı: İlk geldiğimden daha

Detaylı

ve ölçüm sistemi Başakşehir Belediyesi nden Türkiye de bir ilk daha: Mobil sağlık tarama Türkiye nin ilk ücretsiz Özel Meslek Lisesi açıldı Kutlama

ve ölçüm sistemi Başakşehir Belediyesi nden Türkiye de bir ilk daha: Mobil sağlık tarama Türkiye nin ilk ücretsiz Özel Meslek Lisesi açıldı Kutlama Aralık 2013 I Yıl: 4 I Sayı: 45 Başakşehir Belediyesi nin Ücretsiz Yayın Organıdır. Başakşehir Belediyesi nden Türkiye de bir ilk daha: Mobil sağlık tarama ve ölçüm sistemi Öğretmenler Gününe Coşkulu Kutlama

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Ben yaşayabilmek için, kesin olarak bağımsız bir ulusun evladı kalmalıyım. Bu yüzden ulusal bağımsızlık bence bir hayat sorunudur. Mustafa Kemal Atatürk Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir

Detaylı

İYTE Yaşam Merkezi. İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları. Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart 2014 Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır.

İYTE Yaşam Merkezi. İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları. Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart 2014 Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. İYTE Yaşam Merkezi İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. 2 SAYI 17 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek

Detaylı

ANKA B I L G I N I N K A N A D I

ANKA B I L G I N I N K A N A D I OKULUMUZUN YENİ PENCERESİ Merhaba Anka Merhaba Bağcılar. Eğitimin nabzını tutan, bağcıların en iyi okul gazetesi olmayı hedefleyen, farklı bakış açılarıyla gündemi takip eden gazetemiz yayında. Okul gazetesi

Detaylı

21 Mart 2012 Çarşamba. EGELi YE YOK!

21 Mart 2012 Çarşamba. EGELi YE YOK! SAYFA 01 2 yaşında 4 can aldı Çivril Devlet Hastanesi'nde tedavi gören 2 yaşındaki Aydoğan'ın, Denizli Devlet Hastanesi'ne sevki 4 cana mal oldu. Çal kavşağında meydana gelen kazada 2 yaşındaki Mert ve

Detaylı