%25 DEVLET KATKISI / anadoluhayat.com.tr

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "%25 DEVLET KATKISI. 444 55 00 / anadoluhayat.com.tr"

Transkript

1 %25 DEVLET KATKISI / anadoluhayat.com.tr

2

3 BES Nedir? Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), aktif çalışma hayatınız süresince yaptığınız tasarrufların uzun vadeli yatırıma yönlendirilmesini sağlayan, Devlet Katkısıyla desteklenmiş, gönüllü katılıma dayalı olan özel bir emeklilik sistemidir. Çalıştığınız dönemde sahip olduğunuz hayat standardınızı, emeklilik döneminizde sadece Sosyal Güvenlik Kurumu ndan alacağınız emekli maaşı ile devam ettirmeniz mümkün olmayabilir. Bu sebeple Bireysel Emeklilik Sistemi ni; emeklilik döneminizde size ek bir gelir sağlayan, o dönemdeki refah seviyenizi artırmayı amaçlayan, sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak görmelisiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi ne fiil ehliyetine sahip olan, 18 yaş üzerindeki herkes katılabilir. Sistemde en az 10 yıl kalıp 56 yaşını tamamlayarak emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

4 BES in Avantajları Bireysel Emeklilik Sistemi, size her aşamada başka hiçbir yatırım aracında bulunmayan avantaj ve teşvikler sunar. Katkı Payı Öderken %25 Devlet Katkısı Bireysel Emeklilik Sistemi nde, (işverenler tarafından ödenenler hariç) bireysel emeklilik hesabınıza ödediğiniz katkı paylarının %25 ine karşılık gelen tutar Devlet Katkısı olarak sizin adınıza ödenir. Düzenli veya toplu olarak yatırdığınız tüm katkı payları için başka hiçbir yatırım aracında bulunmayan Devlet Katkısı avantajından belirlenen limitler dâhilinde faydalanabilirsiniz. - Kimler Devlet Katkısı Alabilir? Sisteme dâhil olan T.C. vatandaşı ve mavi kart sahibi herkes! Mesleğinize ve vergi mükellefi olup olmadığınıza bakılmaksızın Sistem in sunduğu benzersiz Devlet Katkısı avantajından yararlanabilirsiniz. - Devlet Katkısının Üst Sınırı Nedir? Bir takvim yılı içinde yıllık brüt asgari ücretin %25 ine kadar Devlet Katkısı elde edebilirsiniz. Dolayısıyla, katkı payınızı bütçenizin elverdiği en yüksek tutarda belirlemeniz, Sistem in sunduğu benzersiz Devlet Katkısı avantajından azami ölçüde faydalanabilmenizi sağlayacaktır. Devlet Katkısı Örnek Tablo Ödediğiniz Aylık Katkı Payı Elde Edeceğiniz Devlet Katkısı 300 TL 500 TL 800 TL TL 75 TL 125 TL 200 TL 250 TL

5 - Devlet Katkısı Hak Kazanma Süreleri Hesabınızdaki Devlet Katkısı tutarına hak kazanmanız için Bireysel Emeklilik Sistemi nde kalma ile ilgili süre şartları bulunmaktadır. 1 Ocak 2013 tarihinden sonra Sistem de geçirdiğiniz süreye göre Devlet Katkısı ve getirilerine hak kazanma oranları aşağıdaki gibidir: Sistem de Bulunduğunuz Süre Hak Kazanma Oranı* 3 yıldan az %0 3 yıldan 6 yıla kadar %15 6 yıldan 10 yıla kadar %35 10 yıl ve daha fazla (56 yaşından önce) 10 yıl ve daha fazla (56 yaşından sonra) %60 %100 * Sistem den emeklilik hakkı kazananlar ile vefat veya maluliyet nedeni ile ayrılanlar Devlet Katkısı ve getirilerinin tamamına hak kazanırlar. Katkı Paylarınız Değerlenirken Vergi Avantajı Diğer yatırım fonlarından farklı olarak; emeklilik yatırım fonlarının kazançları, kurumlar ve gelir vergisi kesintilerinden istisna edilmiştir. Emekli Olduğunuzda Vergi Avantajı 10 yıl sistemde bulunup 56 yaşını tamamlayarak emekliliğe hak kazandığınızda, elde ettiğiniz birikimin sadece getirisi üzerinden %5 oranında gelir vergisi kesintisi yapılır.

6 Yüz Yüze Bankacılık Emeklilik Planı Sizin için geliştirdiğimiz, ayrıcalıklarla dolu Yüz Yüze Bankacılık Emeklilik Planı ile geleceğiniz için bugünden yatırıma başlayabilirsiniz. Farklı yatırım beklentilerinize özel hazırladığımız bu planda, sadece aylık brüt asgari ücretin %10 u kadar peşin giriş aidatı alınmakta, ödediğiniz katkı paylarına %1 yönetim gider kesintisi uygulanmakta, ayrıca birbirinden farklı ücretsiz hizmetler sunulmaktadır. Size Özel Avantajlar Sunduğu avantajlar ve hizmetlerle kendini ayrıcalıklı hissetmek isteyen tüm müşterilerimizi bu plana davet ediyoruz. - Ücretsiz Acil Ambulans ve Sağlık Danışmanlığı Hizmeti Acil durumlarda, S.O.S. International Ambulans Servisi A.Ş. nin sunduğu kara ambulansı ve sağlık danışmanlığı hizmetinden kendiniz ve/veya eş ve çocuklarınız faydalanabilirsiniz. Bu hizmetin maliyeti Şirketimiz tarafından karşılanır. Acil kapsamına girmeyen, kendiniz ve/veya eş ve çocuklarınız için bizzat ödeme yapmanız gerektiği durumlarda da ambulans hizmetinden %20 indirimli yararlanabilirsiniz. Acil duruma giren vakaların listesi için anadoluhayat.com.tr yi ziyaret edebilirsiniz.

7 - Anlaşmalı Sağlık Kuruluşlarında İndirim Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmanız durumunda, anlaşmalı olduğumuz sağlık kuruluşlarına başvurabilir, indirimli fiyatlardan yararlanabilirsiniz. Anlaşmalı olduğumuz sağlık kuruluşlarının listesi için anadoluhayat.com.tr yi ziyaret edebilirsiniz. - Yatırım Danışmanlığı Bülteni Yüz Yüze Bankacılık Emeklilik Planı kapsamında İş Portföy Yönetimi tarafından hazırlanan Yatırım Danışmanlığı Bülteni e-posta adresinize aylık olarak gönderilir, böylece yatırım kararlarınıza kendiniz yön verebilirsiniz. - İş Kültür Yayınları ndan İndirim Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları kitabevlerinde %30 indirim fırsatına sahip olursunuz. - Katkı Payı Ödemelerinde MaxiPuan Katkı paylarını Türkiye İş Bankası kredi kartları ile ödeyen katılımcılarımız MaxiPuan kazanır. Detaylar için isbank.com.tr yi ziyaret edebilirsiniz.

8 - Farklı Yatırım Tercihlerine Uygun Emeklilik Yatırım Fonları Birikimleriniz, geniş fon yelpazemizden risk alma eğiliminiz ve yatırım stratejinize göre tercih edeceğiniz emeklilik yatırım fonlarında, İş Portföy Yönetimi nin alanlarında uzman profesyonel portföy yöneticileri tarafından değerlendirilir. Risk Kategorisi Düşük Risk Fonlar AHE Likit Fon AHE İstikrarlı Fon AHE Bono Fonu AHE Standart Fon Orta Risk Yüksek Risk AHE Birinci Kamu Dış Borçlanma Araçları Fonu AHE İkinci Kamu Dış Borçlanma Araçları Fonu AHE Gelişmiş Ülkeler Esnek Fon AHE Dengeli Fon AHE Alternatif Kazanç Fonu AHE Karma Fon (TL) AHE Dinamik Esnek Fon AHE Altın Fonu AHE BRIC Plus Fon AHE Hisse Fonu AHE Atak Fon

9 Yüz Yüze Bankacılık Emeklilik Planı nın Özellikleri Asgari Katkı Payı Yüz Yüze Bankacılık Emeklilik Planı na aylık 300 TL den başlayan katkı paylarıyla dâhil olabilirsiniz. Katkı payı ödemelerinizde bir üst limit bulunmamaktadır. Ödediğiniz katkı payının yüksek olması, birikiminizin de daha yüksek olmasını sağlayacaktır. Katkı payı ödemelerinizi, TL olarak ya da ABD doları veya avroya endeksli; aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık sıklıklarda; kredi kartı, otomatik ödeme talimatı ile ya da nakit gerçekleştirebilirsiniz. Dövize endeksli ödemeler, ödeme tarihindeki TCMB efektif satış kuru üzerinden TL olarak tahsil edilir. Yönetim Gider Kesintisi Ödediğiniz katkı payları üzerinden mevzuatta %2 oranında uygulanabileceği belirtilen yönetim gider kesintisi oranı, Yüz Yüze Bankacılık Emeklilik Planı nda %1 olarak uygulanır. Ara verme durumunda ek yönetim gider kesintisi alınır. (Ara verilen her tam ay için 2 TL)

10 Giriş Aidatı Yüz Yüze Bankacılık Emeklilik Planı nda sözleşme başlangıç tarihinde sadece aylık brüt asgari ücretin %10 u kadar giriş aidatı alınıyor. Sözleşme yürürlük tarihinizden itibaren 10 yıl Şirketimizde kalmanız durumunda, ayrıca yaşam kaybı ve sakatlık durumlarına bağlı ayrılmalarda da giriş aidatını hiçbir zaman tahsil etmiyoruz. Şirketten ayrılmanız durumunda ise; giriş aidatı, sözleşmenizin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Şirketimizde kaldığınız süreye göre farklılık gösterir. Başlangıçta 0-36 ay arasında ayrılma halinde ay arasında ayrılma halinde ay arasında ayrılma halinde Aylık Brüt Asgari Ücretin %10 u Aylık Brüt Asgari Ücretin %65 i Aylık Brüt Asgari Ücretin %40 ı Aylık Brüt Asgari Ücretin %15 i 121. aydan itibaren Alınmaz Nasıl Katılabilirim? En yakın İş Bankası şubesine başvurarak bu çok avantajlı plana vakit kaybetmeden dâhil olabilirsiniz.

11

12