Baumit MPI 25. Makine Sıvası. Ürün Đç mekanlarda kullanılan, fabrika karışımı kireç/çimento esaslı kuru hazır makine sıvasıdır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Baumit MPI 25. Makine Sıvası. Ürün Đç mekanlarda kullanılan, fabrika karışımı kireç/çimento esaslı kuru hazır makine sıvasıdır."

Transkript

1 Baumit MPI 25 Makine Sıvası Ürün Đç mekanlarda kullanılan, fabrika karışımı kireç/çimento esaslı kuru hazır makine sıvasıdır. Bileşimi Kalsiyum hidrat, çimento, sıva kumu, perlit, katkı maddeleri. Özellikler Doku verilebilen, boyaya hazır yüzeye sahip ince iç cephe sıvasıdır. Tüm mineral esaslı yüzeyler için uygundur. Kullanım Alanları Endüstriyel ıslak hacimler (nem sınıfı: W4) dahil tüm iç mekanlar için, yüzeyine doku verilebilen makine sıvasıdır, seramik döşenecek alt yüzeylerde harç olarak kullanılabilir, duvardan ısıtma sistemlerine uygundur. Teknik Bilgiler Tanecik büyüklüğü: Basınç dayanımı (28gün): Eğilme dayanımı (28gün): Isı iletkenlik katsayısı λn: 0,6 mm > 2,5 N/mm² > 1,0 N/mm² yaklaşık 0,8 W/mK µ -değeri: yaklaşık 15 Kuru hacim ağırlığı: Tüketim: Minimum sıva kalınlığı: Maksimum Sıva Kalınlığı: yaklaşık 1250 kg/m³ yaklaşık 14 kg/m²/cm Duvarlarda: 10 mm ; Tavanda: 8 mm Her bir aşama için 25 mm (Toplamda azami 50mm)

2 Kimyasal Madde Uyarı Đşaretleri Xi tahriş edici madde R-Uyarıları: R36: Gözleri tahriş edebilir R43: R38: Deriyle temas ettiğinde deride hassasiyete neden olabilir Deriyi tahriş edebilir S-Uyarıları: S 2: Çocuklardan uzak tutun S 24: Deriyle temas etmekten kaçının S 25: Göze temas etmekten kaçının S 26: Temas ederse, suyla yıkadıktan sonra doktora başvurun. S 28: Deriyle temas etmesi halinde hemen yıkayın S 37: Uygun bir eldiven kullanın 2001 yılı çevre değerleri listesinde belirtilmiş olan, toz oluşumu sınır değerine uyulması gerekir.(đnce toz yoğunluğu maksimum 6 mg/m³, toplam toz yoğunluğu maksimum 15 mg/m³) Ürünün priz yapmış, sertleşmiş hali zararsızdır. Depolama Tahta palet üzerinde folyo ambalajlı olarak 6 ay depolanabilir. Kalite Güvencesi Ürünlerin kalite kontrolü kendi fabrika laboratuarlarımızda yapılmaktadır.

3 Ambalaj 40 kg. kraft torba Alt Yüzey Alt yüzey; temiz, kuru ve sağlam olmalı; donmuş, tozlu, su itici ve tuz/kireç kusmuş olmamalı ve üzerinde gevşek parçalar bulunmamalıdır. Ürünün Uygulanabileceği Alt Yüzeyler Verilen bilgiler standartlara uygun olarak örülmüş duvarlar için geçerli olup, tüm derzlerin kapanmış olması şarttır (gerekiyorsa uygun bir süre önce kapatılmalıdırlar). Tuğla (düşey delikli tuğla / normal boyutlu tuğla) Her iki katın uygulanmasında da aynı kıvamın tutturulması önerilmektedir. (Dikkat: Sıva, alt kat kurumadan önce hemen yapılmalıdır) Hafif veya normal agrega ve çimento ile örülmüş tuğla duvarlarda, ve entegre ısı yalıtımlı çimento ile örülmüş tuğla duvarlarda Astar uygulamasına gerek yoktur. Odun talaşından tek katmanlı yalıtım plakaları Astar uygulamasına gerek yoktur Đlave uygulama: Harçla sabitlenmiş Baumit ProfiTex cam tekstil dokuma donatı filesi Odun talaşından çok katmanlı yalıtım plakaları Baumit VorSpritzer Astar ile takviye edilmiş ve harçla sabitlenmiş Baumit ProfiTex Bekleme süresi: 14 gün Tüketim: yaklaşık 20 kg/m³ Odun yününden tek veya çok katmanlı yalıtım plakaları

4 Baumit VorSpritzer Astar ile takviye edilmiş Bekleme süresi: 14 gün Tüketim: Yaklaşık 20 kg ürün ile 1 m² alan kaplanır. Nokta kaynaklı, galvanizli kafes tel, 20 x x 25 mm aralıklı, 1 mm. veya harçla sabitlenmiş Baumit ProfiTex Dahili ısı yalıtımlı veya yalıtımsız odun talaşından dolgu taşları Astar uygulamasına gerek yoktur Gazbeton Yüzeyler önceden iyice ıslatılmalıdır. Baumit VorSpritzer Serpme Astar uygulanmalıdır. Bekleme süresi: 3 gün Tüketim: Yaklaşık 10 kg ürün ile 1 m² alan kaplanır. Beton (emici) Baumit VorSpritzer Astar Bekleme süresi: Tüketim: 3 gün Yaklaşık 10 kg ürün ile 1 m² alan kaplanır. Uygulama Baumit MPI 25, alışılagelmiş her tür sıva makinesi ile (örneğin, PFT G4, S48, S58, M3 veya benzeri sıva makineleri) uygulanabilir. Çalışmaya (serpme) başlamadan önce, sıva makinesinin içinde alçı içeren malzeme bulunmamalıdır! Kolay çalışılmasını sağlamak amacıyla, uygulamadan önce; dış cephelerde paslanmaz kenar takviye profili yerleştirilmelidir. Banyolar ve seramik döşenecek alanlarda, ano olarak hızlı sıva mastarı kullanılmalıdır.

5 Baumit MPI 25 normalde sıva makinesiyle tırtıllı şekil verilerek, iki aşamada arada kurumaya izin vermeden serpilmeli, yüzey H profil mastar kullanılarak düzeltilmeli ve sertleştikten sonra uygun bir rende malası (keçeli/süngerli) ile rendelenmelidir. Đlk sıva katı (maksimum 25 cm.) uygulanırken, örneğin düz olmayan alt yüzeylerde 30 mm daha kalın aşırı kalınlıkta bir sıva katının oluşmamasına dikkat edilmesi, yüzeye sıva eleği ile yatay olarak bastırılarak yüzeyin pütürlü bir hale getirilmesine dikkat edilmesi gerekir. En az 24 saatlik bir bekleme süresinden sonra 2. kat sıva 5 7 mm kalınlıkta uygulanmalı ve yüzey düzeltilmelidir (Yüzeyin en az 2 gün boyunca nemli tutulması ve son kat atılmadan önce karbonatlaşma olup olmadığının kontrol edilmesi gereklidir). 30 mm üzerindeki sıva kalınlıklarında MPI 25 çalışılması önerilmemektedir (çok uzun bekleme süreleri için bayiinize danışınız). Daha ayrıntılı bilgi için sıva makinesinin kullanma talimatına bakın. Yönlendirici ve Genel Bilgiler Uygulama ve priz süresince hava, malzeme ve alt yüzey sıcaklığı +5 C üzerinde olmalıdır. Yeni sıva uygulanmış yüzeyler en az 2 gün boyunca nemli tutulmalıdır. Isıtma cihazlarının özellikle gaz ile çalışanların kullanılması halinde, enine doğru iyi bir havalandırma sağlanmalıdır. Sıvanın doğrudan ısıtılmasına izin verilmemelidir. Yüzeyin düzlüğü uygun olmalıdır. Elektrik ve tesisat derzleri uygun bir kireç/çimento esaslı harç ile kapatılmalıdır. Duvara veya tavanlara başka yapı malzemeleri uygulanırken, sıva zeminine kadar mala ile kesit yapılmalıdır. Seramik döşenecek yüzeylere doku verilmemeli ve perdahlanmamalıdır. Her bir ilave kat atılmadan önce, her 1 cm sıva kalınlığı için 10 gün beklenmelidir. Son kat kaplamalar: Baumit MPA 25 Makine Sıvasının üzeri düzeltildikten sonra: Alışılagelmiş her tür boya ve kaplamanın uygulanması mümkündür örneğin, Baumit SilikatColor Boya ve Baumit UniPrimer Astar Baumit GranoporColor Boya, Baumit SilikonColor Boya