Vertex PolyCure 25 için Kullanım Talimatları. 1.0 Genel Uyarılar:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Vertex PolyCure 25 için Kullanım Talimatları. 1.0 Genel Uyarılar:"

Transkript

1 Vertex PolyCure 25 için Kullanım Talimatları 1.0 Genel Uyarılar: 1.1 Cihaz kullanılmadan önce bu kullanım kılavuzu dikkatle okunur. 1.2 PolyCure 25 kullanan kişinin işinde profesyonel olması gerekir ve sıradan vasıfsız bir çalışan olmamalıdır. 1.3 Cihaza gömülü güvenlik mekanizması sökülmemeli veya modifiye edilmemelidir. 1.4 Yetkisi olmayan kişilerin cihazı tamir etmesine izin verilmez. 2.0 Cihazın Kurulum Talimatları: A Ac güç bağlantısı yapılır (3,5) B Hava girişi için 5x8 hortum bağlanır (3,1) C Su girişi için 10x12 hortum bağlanır (3,4) D Hortumla birlikte su çıkışı bağlantısı yapılır (3,3) 3.0 PolyCure 25 arka kısmın tanımlanması 3.1 Hava girişi 3.2 Hava akım valfı 3.3 Su çıkışı 3.4 Su girişi 3.5 AC güç kodu 4.0 Ön panelin tanımlanması: 4.1 Ekran (Genel 7 segment 4 çeşit basamak) Başlangıç mod unda, ve ısıtma mod unda ekranda sıcaklık ve işaretli sıcaklık görülür.(örn:55 C) Çalışma mod unda, ekranda o anki çalışma süresi ve belirlenen süre görülür. (örn: 1P10.) Kablo uyarı işareti: Err. 4.2 Güç ışığı (yeşil) 4.3 Mode tuşu (kırmızı yuvarlak tuş) çalışma döngüsünü başlatmak için kullanılır. Cihaz açıldıktan sonra Mode düğmesine basarak kullanıcı su sıcaklığının 55 C(ön-ısıtma mod) çıkmasını sağlayabilir. Sıcaklık 55 C olduğunda muflaların olduğu sepet PolyCure 25 içerisine yerleştirilir. Cihazın kapağı kapatılır ve tekrar Mode tuşuna basılır. PolyCure 25 kedisi 2.5Bar basınç altına ayarlayacaktır. ( kompresöre bağlandıktan sonra). Kullanıcı yeniden Mode tuşuna basarak çalışmayı durdurabilir sonrasında cihaz bekleme mod una geçecektir. 4.4 Select tuşu (sarı yuvarlak tuş) çalışma süresini seçmek için kullanılır Bekleme modu/ön-ısıtma modu veya ısıtma mod unda kullanıcı bu tuşa basarak çalışma süresini seçebilir Çalışma modunda, kullanıcı sadece bu tuşa dokunduğunda ekranda sıcaklık değeri görülür. 4.5 Water (su) temini tuşu (yeşil yuvarlak tuş) Bu tuşa basıldığında çalışma haznesine su dolumu sağlanabilir. 4.6 Basınç Ölçer

2 5.0 Su çıkış valfı: Çalışma bittikten sonra cihaz haznesindeki su çıkış valfı açılarak tahliye edilir (yatay pozisyonda). İşlem sırasında valf anahtarı yatay pozisyondadır. (resim 3). 6.0 Cihazın Çalıştırılması: Resim 4 de belirtildiği gibi cihazın kapağı açılır Güç düğmesi ilk şekline getirilir PolyCure 25 in ön panelinde bulunan yeşil güç düğmesine basılır. (I)Sağ güç düğmesine bastıktan sonra sol ekranda PC25 (resim 5) hemen gelir ve sonra sadece sol taraftaki ekranda sıcaklık değeri görülecektir.(resim 6) fakat bu şartlarda ısıtıcı kapalıdır. PolyCure 25 çalışmak için hazırdır ve ilk başlangıç modundadır. NOTE!! Islak elle güç koduna dokunulmaz! Water (su) temini tuşu (yeşil yuvarlak tuş) Water (su) temini tuşuna basılarak cihazın arkasında bulunan su giriş valfından iç hazneye kullanıcının istediği miktarda su dolumu yapılır (resim 1, 3.4) ve su seviyesi iç haznede bulunan cetvelden kontrol edilir. (resim 7)Su seviyesi ölçüm cetveli duplikat tekniği için kullanılan mufla numaralarına uygun (vertex Castaflask) olarak işaretlenmiştir. Kullanıcı dökerek de su dolumu yapabilir Mode tuşu (kırmızı yuvarlak tuş) çalışmayı başlatmak için kullanılır. Kullanıcı Mode tuşuna bastığında cihazın içindeki su ısınmaya başlar. Isınma modu su sıcaklığın 55 C ulaşması işlevi anlamına gelir. Istıcı çalışırken ekranda nokta(.) yanıp sönecektir. (örn: 54 C ). Kullanıcı çalışma haznesinde su yokken ısıtmaya başladığı durumda Err9 uyarı mesajı cihazın ekranında görülür ve Polycure 25 koruyucu sensor aşırı ısındığında otomatik olarak duracaktır. Sıcaklık 55 C ye (çalışma bekleme sıcaklığı), ulaştığında ekranda (55 C) sıcaklık değeri yanıp sönecektir.

3 6.1.4 Select tuşu (sarı yuvarlak tuş) çalışma süresini seçmek için kullanılır. Kullanıcı sıcaklığın 55 C ye ulaştığını kontrol ettikten sonra cihazın içine Vertex Castaflasks muflaların olduğu sepeti yerleştirebilir. Select tuşuna basarak kullanılan materyalin polimerizasyon süresine uygun çalışma süresi seçilir. Bir kez Select tuşuna basıldığında ekranda 1P10 ibaresi görülecektir (=10 dakika). Select tuşuna iki kez basıldığında ekranda 2P20. ibaresi görülecektir (= 20 dakika). Select tuşuna üç kez basıldığında ekranda 3P30. İbaresi görülecektir (= 30 dakika). Çalışma süresi seçildikten sonra ekran noktaları yanıp sönecektir mufla suyun sıcaklığını absorbe edecek, su sıcaklığı düşecek sonuç olarak cihaz sıcaklık seviyesini korumak için otomatik olarak ısıtma moduna geçtiği anlamına gelir Mode tuşu (kırmızı yuvarlak tuş) çalışmayı başlatmak için kullanılır , 6.1.1, 6.1.2, ve basamakları gerçekleştikten sonra Mode tuşuna basılır. The PolyCure 25 kendiliğinden basıncı 2.5Bar altında tutacaktır (kompresöre bağlandıktan sonra). Çalışma döngüsü tamamlandıktan sonra, hava basıncı hava çıkış valfından otomatik olarak dışarı çıkacaktır (resim 1, 3.2) ve PolyCure 25 su sıcaklığını 55 C de tutmak için otomatik olarak ısıtma moduna geçecektir. Çalışma modunda otomatik fonksiyonlar: A. Kapak sensoru Cihazın kapağı açık olduğunda Err1 uyarısı ekranda yanıp sönecektir. Bu durumda kullanıcı kapağı yeniden güzelce kapatır ve Mode tuşuna basar. B. Otomatik basınç sensoru Kullanıcı ısıtma modunda yeniden Mode tuşuna bastığında, PolyCure 25 otomatik olarak çalışma haznesi içine hava dolduracaktır (kompresöre bağlandıktan sonra). Kullanıcı basıncın 2.5Bar a ulaştığını kontrol etmelidir. (resim 2, 4.6). Basıncın 1 dakika içinde 2.5Bar a ulaşmadığı durumda ekranda Err2 uyarı mesajı görülür ve PolyCure 25 otomatik olarak duracaktır. Bu durumda kullanıcı önce yeniden hava girişini kontrol etmelidir. Sonra tekrar Mode tuşuna basar, kullanıcı böylelikle A dan çalışma modunu yeniden başlatabilir. (bu PolyCure 25 kapağı ve hava girişini yeniden kontrol edecek anlamına gelir.) C. Kullanıcı Mode tuşuna yeniden bastıktan sonra, ekran otomatik değişir, sıcaklık yerine çalışma döngüsü ve çalışma süresi görülür. D. Eğer kullanıcı su sıcaklığını yeniden doğrulamak isterse Select tuşuna ekrandaki çalışma süresi değişecek sıcaklık değeri gelecektir ve o anki sıcaklık görülecektir. E. Sıcaklık ayar fonksiyonu Eğer sıcaklık değeri 45 C altına düşerse PolyCure 25otomatik olarak çalışmayı durdurur ve sıcaklık 45 C üzerine çıkar. Bu şartlarda ekranda C iaşreti yanıp sönecektir. Sıcaklık 45 C üzerie ulaştığında PolyCure 25 otomatik olarak son kaldığı noktadan tekrar çalışmaya başlayacaktır.

4 F. Çalışma döngüsünün sonlanması ve uyarı sesi Çalışma süresi bittiğinde PolyCure 25 sesli uyarı verir ve otomatik olarak hava basıncını boşaltır. Sonra PolyCure 25 otomatik olarak çalışma modundan ısıtma moduna geçer Mode tuşu (kırmızı yuvarlak tuş) çalışmayı başlatmak için kullanılır. Eğer çalışma durdurulmak istenirse çalışma modunda, Mode tuşuna bir kez yeniden basılır. PolyCure 25 Bekleme moduna geçecek. 7.0 Cihaz kapatılması: NOT! Çalışma sırasında cihazın kapağını açmayı denemeyin! PolyCure cihazın ön tarafında bulunan yeşil açma kapama düğmesine basılır.(o) Böylelile cihaz tümüyle kapatılmış olacaktır. 8.0 Uyarı mesajı: Err1 Cihazın kapağı düzgün kapatılmaz ise ekranda Err1 uyarı mesajı görülecektir. Kapağın düzgün kapanıp kapanmadığı kontrol edilir Err2 Çalışma modunda Cihazın hava basıncı 1 dakika içinde 2.5 bar a ulaşmaz ise bu mesaj ekranda görülür Err9 Cihazın haznesinde su yoksa ve kullanıcı PolyCure25 i ısıtmayı deniyorsa bu mesaj ekranda görülecektir. 9.0 Sigorta 9.1 sigorta değeri: T12A x Alt sigorta : T0.5A x Cihaz ekipmanları Bir adet sepet (Muflasız) Resim Özellikler: 11.1 cm cinsinden ölçüleri: 55(w) x 51(d) x 42(h) 11.2 Sigorta verileri: T12A x 2 / sub fuse: T0.5A x Voltaj: 230V,10A, 50/60Hz 11.4 Güç tüketimi: 2300W 12.0 Distributor Bilgileri Vertex-Dental B.V. Johan van Oldenbarneveltlaan HJ ZEIST The Netherlands T: +31 (030) F: +31 (030) E: W:

5 12.2 İletişim adresi Vertex-Dental B.V. P.O. Box AA ZEIST The Netherlands T: +31 (030) F: +31 (030) E: W: