T B M M Tutanak Müdürlüğü

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T B M M Tutanak Müdürlüğü"

Transkript

1 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 1 DÖRDÜNCÜ OTURUM 26 Haziran 2012 Açılma Saati: BAŞKAN : Enver YILMAZ BAŞKAN Değerli milletvekili arkadaşlarım, şimdi de 1960 darbesi ve 71 muhtırasına yönelik, özelinde, ama genelinde Türkiye de darbelere ilişkin kurulan komisyonumuzda bilgisine başvurulmak üzere Komisyonumuza davet ettiğimiz Sayın Talat Turhan la beraberiz. Kendisine hoş geldiniz diyorum. TALAT TURHAN Çok teşekkür ederim efendim. BAŞKAN Talat Bey, biz gelen konuklarımızdan öncelikle çok kısa bir öz geçmiş ve süreçle ilgili bir değerlendirme istiyoruz. Sonra, bizim arkadaşlarımızın, Komisyondaki arkadaşlarımızın o döneme ilişkin sizin bilginize, görgünüze başvuracağız. Kısaca kendinizi bir takdim ederseniz sonrasına yönelik soru-cevaplarla süreci götürelim. TALAT TURHAN Şimdi, efendim, benim bir web sitem var: Orada altı ay bile kalınabilir, bütün benimle ilgili bilgiler orada var. Bu arada da biyografim de var. BAŞKAN O biyografi var bizde fakat o biyografiyi biz kısaca sizin ağzınızdan duymak istedik. TALAT TURHAN Ben 1924 yılında Elâzığ da doğdum. Babam oranın savcısıydı, müdde-i umumiydi. Babamla annem orada evlendiler cumhuriyetin ilan günü; ben bir cumhuriyet çocuğuyum. Sonra, babam memur olduğu için yurdun çeşitli yerlerinde dolaştık. Sonra ben 1944 yılında subay oldum, ben de dolaştım. Dolayısıyla, Anadolu nun görmediğim yeri kalmadı. Bu arada, bazı birinciliklerim var. Kuleli Lisesinin tarih birincisiyim Kara Harp Akademisinin giriş birincisiyim, bütün subaylar içinde birinci oldum, objektif kriterler esastır orada, sübjektif değer yargıları yoktur. Kore de bulunduğum batarya Birleşmiş Milletler birincisi oldu. On beş ülkenin uçaksavar birliği içinde birinci oldu benim birliğim ve de o zamanki 8 inci Ordu Komutanı Lemser bizim Genelkurmaya bir yazı yazdı Böyle bir birliğe sahip olduğunuz için iftihar edebilirsiniz. Böyle bir numarayı -92 numara aldık biz Amerika nın atış kampında- sekiz seneden beri Amerika nın hiçbir birliği almamıştır. diye.

2 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 2 Ondan sonra, arasında Millî Savunma Özel Kalem Müdürlüğünde görev yaptım. 22 Şubat olayları nedeniyle Afyon a sürgün edildim. Afyon da bir yıl sonra Genç Kemalistler Ordusu denilen bir dava nedeniyle altı ay Mamak Cezaevinde kaldım. O dava üç buçuk yıl sürdü, sekiz mahkeme birbirine pas verdi, selbi ihtilaf, hukuki ihtilaf Aslında dava bitmişti, yani soruşturma olmadığına karar verilmişti, o gece 21 Mayıs oldu, Talat Aydın ve ayaklanması, dolayısıyla, Bu adamı da bağlayın buna, bunun da hesabını görün. diye bu dava sürdü gitti. Neyse, orada siyaset yapmaktan beş ay mahkûm oldum, Mamak Cezaevinde kaldım. Daha sonra da yılında da bomba davası adlı bir davada Selimiye Ceza ve Tutukevinde kaldım. 65 yılından beridir yazıyorum. 86 yılından beri kitap üretiyorum, 30 kitabım var. 2 kitabım Amerikan Kongre Kütüphanesine girdi. Bir tanesi, 11 Eylül Baskın ; ikincisi de Bohemian Club adlı kitabım girdi; bir de Mehmet Eymür adlı kitabım girdi. Bohemian Club da mevcut zihin kontrol kitapları arasında 17 nci seçildi evvelki hafta. BAŞKAN Evet, teşekkür ederiz. Bu girişten sonra TALAT TURHAN Yazdıklarım süreç içinde büyük bir haklılık kazandı. Tarihî bir haklılık üzerinde oturuyorum. Bu arada bomba davasının sonucunda sayfalık bir savunma yaptım. Bu savunma, maalesef, elimde kaldı. Sadece giriş kısmını kapsayan böyle bir kitap yayınladım, diğerleri bende duruyor. İstanbul Üniversitesine vermek istedim, Alemdaroğlu oralı olmadı. Barolar Birliği Genel Başkanı dostumdu, ona vermek istedim; o da oralı olmadı. Böyle bir ülkede yaşıyoruz. BAŞKAN Evet. Şimdi, 27 Mayıs 60 darbesinin olduğu gün siz Ankara da Millî Savunma Bakanlığında Özel Kalem Müdürlüğü görevini yapıyordunuz. TALAT TURHAN Hayır. 27 Mayıs darbesi olduğu gün Ben zaten darbe demiyorum, devrim diyorum çünkü etimolojik olarak baktığımız vakit, devrimin tarifi ani bir değişim demektir. O ani değişim oldu çünkü bir parlamentoyu olduğu gibi kaldıran bir hareket, devrimdir. Artı, yüzde 62 kamuoyu desteğiyle bir Anayasa çıktı, 61 Anayasası. Ki o zamanki anayasa profesörlerinin kitaplarını okursak, hatta dünyadaki bütün kitapları okumuşsak, hatta bu konuda çok yetkin bir kitap var, Christian Rumpf un Almanca bir doktora tezi var. Orada Türkiye de gelmiş geçmiş, hatta dünyada gelmiş geçmiş en iyi anayasa olarak 61 Anayasası gösterilir.

3 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 3 geçti. BAŞKAN O zaman, 12 Eylül daha güzel bir devrim sizin kritere göre, yüzde 92 yle TALAT TURHAN Hayır, hayır. Şimdi, şöyle düşünelim: Yüzde 62, yüzde 92. Şimdi, tabii, baskılar var, falan filanlar onlar söylenebilir ama halk iradesine saygı duyuyorsak Bu devirde yine baskı var, öbür devirde yoktur. diyemeyiz. Bugün böyle söylenir, yarın gelir, başkası da başka söyler, başka türlü söyler. Onun için, yani kuramsal olarak bir şeyle geçmiştir, yüzde 62 oyla geçmiştir. BAŞKAN Şimdi, bende kronolojik duruma göre bir üç-beş soruyu ben arka arkaya size TALAT TURHAN Ben şeydeydim, İskenderun 39 uncu Tümen Harekâtı Eğitim Şube Müdürüydüm. 27 Mayısı yapanların tümüyle çok yakın dostluklarım vardı fakat onlar beni haberdar etmediler, haberim yoktu. Niye haberdar etmediler? derseniz, benim gibi bir adamı istemezler, ben kellem de gitse doğruyu söylerim. Fakat 27 Mayıs gününün şartlarını bilmek lazım. O yani bir meyve ağaçta olduğu vakit düşer. O tarihte kim ihtilal yapmaya kalksaydı o grup ihtilal yapardı. Şartlar öyleydi. Ben o şartlar içinde yaşadım, biliyorum, oradan geliyorum. Şimdi, görevim icabı o bölgeye ben müdahale ettim. Neresi o bölge? Toros Dağları nın güneyi, Göksu Deresi, Fırat Nehri. Tabii, bölgeden rapor almam gerekti. O zaman, muhabere şartları yok, jandarma hattı var. Sekiz saat, durmaksızın, yerleşim birimlerinden rapor aldım, tıs yoktu. Yani şunu söylemek istiyorum: Halk seçmişti, halkın oylarıyla gelmişti Demokrat Parti fakat seçen kişilerin, seçmenlerin bir direnci yoktu, direnmesi yoktu. Bu arada, sanıyorum mart sonları yahut nisan ayı başlarında Menderes İskenderun u ziyarete gelmişti, akıl almaz bir kalabalık vardı meydanda, belediye meydanında. Hatta inşaat hâlinde bir bina vardı, karkas duruyor, insanlar orayı doldurmuştu, anons ediyorlar: İndirin, yıkılır, altta kalırsınız. İnsanlar orayı terk etmediler. Yani o kadar yakın görünen insanlar iki ay sonra tıs çıkarmadılar. Dolayısıyla, böyle bir sessizlik oldu. Ne yaptık biz orada, İskenderun da? Millî Birlik Komitesinden gelen emirleri uyguladık. Zaten görevimiz, hiyerarşide bunu yapmak zorundayız. 4 kişinin gözaltına alınma kararının uygulamasını bana emrettiler. Bunlar kimlerdi? Bir tanesi o dönemin Adana Valisi; ikincisi, o dönemin Adana Emniyet Müdürü Zülfü Ağar, Mehmet Ağar ın babası; o bölgede Alevi cemaatin lideri Abdullah Çilli; bir de Kuseyri ailesinden bir kişi. Bunları gayet insani şartlar altında, hatta uçak vererek gönderdim gittiler.

4 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 4 SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Kuseyri aşiretinden birisi TALAT TURHAN Kuseyri ailesinden bir tanesi, evet. BAŞKAN Buyurun siz. TALAT TURHAN Şimdi, o bölgede 27 Mayısa karşı ordu içinde bazı infialler oldu. Mesela 28 i 29 a bağlayan gece bir grup genç subay, başta Turgut Sunalp olmak üzere, öldürme kararı aldılar. AHMET TOPTAŞ (Afyonkarahisar) Ne kararı? TALAT TURHAN Öldürme kararı aldılar, evet, o şartları bilmek lazım. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Kimi öldürme kararı aldılar efendim? TALAT TURHAN Başta Turgut Sunalp olmak üzere, 27 Mayısa karşı gelen bir kısım insanları öldürme kararı aldılar. Ben bunu engelledim. Çünkü kişiler? CENGİZ YAVİLİOĞLU (Erzurum) Bunlar kimlerdi efendim, öldürülmek istenen TALAT TURHAN Başta Turgut Sunalp. CENGİZ YAVİLİOĞLU (Erzurum) Kim öldürmek istediği TALAT TURHAN Turgut Sunalp albaydı. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Kim mi öldürmek istiyor diyorsunuz? CENGİZ YAVİLİOĞLU (Erzurum) Evet. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Kimler öldürmek istiyordu? TALAT TURHAN Bir grup genç subay. Turgut Sunalp albaydı ve de Kıbrıs Birlik Komutanıydı. NATO subayı olduğunu kendisi söyler, Amerikancı olduğu söyler. Demokrat Parti döneminde yedi yılını yurt dışında geçirmiştir. Onun gibi ayrıcalıklı bir adam yok. Tüm hayatının da on yedi yılını yurt dışında geçirdi. Yetmedi, aldılar götürdüler, büyükelçi yaptılar Moskova'da çünkü Ben Amerikancıyım, NATO cuyum, Amerika yı çok severim, kucak kucağa otururum. filan diyen bir adam. BAŞKAN Husumetiniz mi var Turgut Bey le? TALAT TURHAN Efendim? BAŞKAN Turgut Bey le bir husumetiniz yok değil mi? TALAT TURHAN O günden başlamak üzere husumetim var. Yani orada bana BAŞKAN Yok, ifade tarzınızdan o çıkıyor da o yüzden sordum. TALAT TURHAN Hayır. Orada hiç tanımadığım bir adam, orada bir toplantıda bana biraz sert yapmaya kalktı, ağzının payını verdim, ondan sonra husumetimiz devam etti.

5 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 5 Ziverbey işkence köşküne geldim, seyretti beni, oraya kadar getirdi şeyini, kinini, tatmin için oraya kadar getirdi. Şimdi, ben önledim. Nasıl önledim? Önledim, gücüm müsaitti. Genelkurmaydan bir heyet geldi. Bir hafta bir askerî hâkim -yüzbaşı rütbesindeydi o tarihte, sonra amiral oldu- Turgut Akan bu olayı inceledi, bana teşekkür etti, gitti. BAŞKAN Evet TALAT TURHAN Neden? Çünkü Ankara kan dökmemişti. Ankara nın kan dökmediği dönemde ben İskenderun da kan dökülmesine izin verseydim, bu Türkiye ye teşmil olurdu. Bunu engelledim. Sonra, Ankara ya atandım. Ankara da Genelkurmay Harekât Eğitim Daire Başkanlığı Plan Daire Şube Müdürü oldum. Nedir orası? Bütün NATO nun planları benden geçiyor, bütün NATO devletlerinin planları benden geçiyor, onların koordinasyonu benden geçiyor. Aslında, 30 kişinin yapacağı yeri 1 kişiye vermişler. Başka yerde bir sürü insan var, iş yapmıyor. Gece burada kalacağım, çalışacağım. Kalamazsın, burası yasak bölgedir. dediler. Eve dosya götüreceğim, Götüremezsin. O zaman, orada benim durmamın bir manası kalmadı, oradan Millî Savunma Özel Kalem Müdürlüğüne geçtim. 4 Millî Savunma Bakanıyla çalıştım. Fahri Özyürek, Muzaffer Alankuş, Sancar SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Çok önemli değil efendim bunlar. TALAT TURHAN Evet, onlarla çalıştım. Burada, tabii, bir şey söylemek istiyorum: Demokrat Partiden kalma lira örtülü ödenek aldım. Aşağı yukarı 28 Nisan olaylarından önce Millî Savunma Bakanlığı, Başbakanlık falan 60 bin lira talep etmiş, bu 60 bin liranın 55 bin lirasını Ankara Sıkıyönetim Komutanı Namık Argüç e vermiş, 5 bin küsur lira da bana geçti. Normalde Millî Savunmanın örtülü ödeneği o zamanki parayla 500 bin lira, iki sene çalıştım, 1 milyon lira; daha da yetmezse Başbakanlık Özel Kaleminden isteyebilirsiniz. Ben bu iki yıllık süre zarfında lira sarf ettim, 4 bakana çünkü Devlet malı deniz, yemeyen domuz. bizim felsefemizde yok ve her bakan başına bin lira sarf ettim, hepsi de kayıtlı. Nihayet beni Afyon a sürgün ettiler, Gelmiyorum, buyurun kasayı sayın, bana ibraname gönderin. dedim. Bir ibraname geldi, lira almış, 4 bin lira sarf edilmiş, lira kasada Öyle bir ahlaksız ülkede yaşıyoruz ki, ahlaksız insanların olduğu cemiyette yaşıyoruz ki benim ahlakımı tescil etmekten adam çekiniyor. Diyecek ki BAŞKAN Ahlaksız ülke demeyelim de ahlaksızların olduğu ülke diyelim. TALAT TURHAN Ahlaksızların olduğu ülke liramı almış, makbuz vardı, sarf etmiş; geri kalan 4 bin sarf etmiş, lira kasada bulunmuştur. diyecekken onu

6 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 6 bile demiyor. Neyse, Afyon a sürgün gittim. İnsanlara da haksızlık yapmayacaksınız. Eğer haksızlık tevali ederse, çoğalırsa isyan tohumu olur, o da çoğalırsa devrime sebep olur. Haksızlık yapmayacaksınız. Şimdi, beni tayin ederken Millî Savunma Bakanı diyor ki: Bütün silahlı kuvvetlere imza atarım, Talat Turhan a atmam. Benim en yakın elemanımı nasıl bana sormadan atarsınız? Neyse, pazarlıklar falan filan, emekliye sevk ediyorlar daha doğrusu beni. Neyse, Afyon a sürgün gittik. O arada, ordu dil okulunda kursiyerim. Dediler ki: Talat Turhan ın Ankara da durması sakıncalıdır, kursu bırakacak, terk edip gidecektir. Gittim, dava açtım, dediler ki: Haklısın, bir dahaki sene kaldığı yerden devam edeceksin. Sen mi dava açıyorsun? Genelkurmaya dava açılır mı? Memduh Dalmaç a, Cevdet Sunay a dava açılır mı? Ertesi sene de genç Kemalistler davasından içeri aldılar beni. Şimdi, o süreç de geçti, bu sefer de 72 de içeri aldılar, iki sene kaldım, ağır işkence gördüm. O hapishane şartları dünyanın hiçbir yerinde yok, şu anda da yok. CENGİZ YAVİLİOĞLU (Erzurum) O zaman niçin aldılar efendim? TALAT TURHAN Niçin aldılar? ŞİRİN ÜNAL (İstanbul) 71 mi, 72 mi? CENGİZ YAVİLİOĞLU (Erzurum) 72 de TALAT TURHAN Şimdi, MİT yazıyor: Talat Turhan ve şu kişiler, Türkiye deki anarşinin planlayıcılarıdır ve bir darbe faaliyeti içinde oldukları tespit edilmiştir. Alın, büromuza getirin. diyor. Bir kere MİT böyle bir şey yazamaz demokratik hukuk devletinde. Sorgulama hakkı yok. Sıkıyönetim emrinde olduğu için sıkıyönetime emir verme hakkı yok ama Türkiye burası, yazıyor. Ondan sonra, ben içerideyken Genelkurmay şöyle bir paçavra çıkarıyor. Beni daha sorgu yapmadan suçlu ilan ediyor. Andıç deniliyor ya hani Türkiye de ilk andıçların adamı benim ki silah arkadaşım bunlar benim. AHMET TOPTAŞ (Afyonkarahisar) Hangi tarih efendim o? TALAT TURHAN 30 Haziran 1973, yıkıcı faaliyetler. Burada diyor ki utanmadan Tabii, bunu yazanın ismini bilmiyorum, küfredemiyorum onun için. Bir kere, 61 Anayasası nı komünizmin başlangıcı olarak gösteriyorlar. Genç Kemalistler ordusu adlı bir gizli örgüt kurmuştur. Hayır. Siyaset yapmaktan mahkûm oldum, yalan. 21 Mayıs olaylarına katılmıştır. 21 Mayıs olaylarında hapisteyim, yalan. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Siyaset yapmaktan mı yargılandınız? TALAT TURHAN Evet, siyaset yapmaktan mahkûmum. Türkiye de

7 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 7 SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Ne siyaseti efendim? TALAT TURHAN Siyaset yapmak diye bir suç var. Askerî Ceza Kanunu nun 148 inci maddesi. Dolayısıyla, oradan beş ay mahkûm oldum. Türkiye de, siyaset yapmaktan mahkûm olan tek kişiyim. Türk Silahlı Kuvvetleri hiç siyaset yapmıyor! Sonra 10 bin tane bastılar, bölüklere kadar dağıttılar AHMET TOPTAŞ (Afyonkarahisar) O kaç tarihli? TALAT TURHAN O tarihlerde. İmza yok, imza yok. Benim içeride olduğum tarihlerde, şimdi belki bulabilirim, belki bulamam; o tarihlerde. Bedava dağıtıldı, bölüklere kadar. Yani hükümden evvel sizi medya suçluyor, bir medya infazından geçiyorsunuz; bir de Genelkurmayın infazından geçiyorsunuz. Zaten hâkimler Genelkurmayın emrinde. Burada o zaman nasıl adalet bekleyeceksiniz? Onun için, iki yıl içeride yattım, hiç tahliye talebinde bulunmadım. Bu demin bahsettiğim MİT emri okundu, dedim ki: Bu yazıyı yazan Turhan Deniz de şeref haysiyet varsa burada ispatını bekliyorum. Tabii, ispat edilmedi, kararda da bu doğrulanmadı. Kitap yazdım, Turhan Deniz, öleceğiz hepimiz. dedim. Turhan Deniz diyor ki benim avukatıma: Bana Nurettin Ersin e emir verdim, Talat Bey üstüme gelmesin. Meclisteydi. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Ordudan kaç yılında ayrıldınız efendim? TALAT TURHAN Ben 64 yılında ayrıldım. Ayrıldığım vakit 220 kurmay subay SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) 64 te ordudan ayrıldınız. TALAT TURHAN Müspet sicilim vardı. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) 72 de ise tutuklandınız. TALAT TURHAN Tutuklandım. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Tutuklanmanızın gerekçesi, siyaset yapmak diye söylediniz. TALAT TURHAN Hayır, hayır. Tutuklanmamın gerekçesi. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Ben 73 ü sordum, ü sordum. TALAT TURHAN Tutuklanmamın gerekçesi SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) İki yıl tutuklu kaldım. dedi. TALAT TURHAN Tutuklanmamın gerekçesi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Faruk Gürler, Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Muhsin Batur, Deniz Kuvvetleri Komutanı Kemal Karacan Marksist, Leninist bir cunta kurmuşlar, ben de bu cuntanın üyesiyim.

8 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 8 SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) O cuntanın üyesi iddiasıyla yargılandınız. TALAT TURHAN Evet ve de mahkemenin sonucunda dedim ki: Af kanunu çıkıyor, af kanununu kabul etmiyorum ve lehimde olan hiçbir hükmü de kabul etmiyorum. Ona rağmen, Affı kabul etmeye mecbursun. dediler. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Mecbursunuz, evet. TALAT TURHAN E, nasıl hakkınızı arayacaksınız? Neyse, yani böyle devrelerden geçiyorsunuz, yaşıyorsunuz. 54 metre bir koğuş, ranzaları çıkın, 35 kişi kalıyor, masayı da çıkın; adam başı 1 metrekare düşmüyor ve yedi yüz gün ayağımız toprağa değmedi, güneş görmedik. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Çok özür dilerim, Sayın Başkandan da özür dileyerek söylüyorum. Bu Komisyonun bir, psikolojik; iki, siyasi; üç, hukuki boyutları var. İnşallah, eğer yapabilirsek bu araştırmalardan sonra 60 ın, 70 in ve 80 in mahkeme kararlarını, siyasi suçlarla ilgili, kaldırtmak gibi bir düşüncemiz var. Ama tabii bunun hukuki boyutları nasıl, nasıl başarılır bilemiyorum ama bir diğer husus da iadei muhakeme talebimiz olacak, o zaman sizler de iadei muhakeme talebinde bulunabileceksiniz. TALAT TURHAN Tabii, işiniz çok zor çünkü tarih yargılaması lazım bunları. Zamanınız da çok sınırlı. Bakın, bu, Meclis Faili Meçhul Araştırma Komisyonu Raporu, 93. Sonuç bölümünde diyor ki: Başta Sayın Talat Turhan ın bomba davası, bir; iki, Doruk Operasyonu, Kontrgerilla Cumhuriyeti, Özel Savaş ve Kontrgerilla kitaplarını okuyun. Yani Bu işleri çözmek için okuyun. diyor, hiç kimse okumadı. AHMET TOPTAŞ (Afyonkarahisar) Okuyoruz. BAŞKAN Hiç kimse demeyelim de TALAT TURHAN Hayır, şu anlamda SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Az sayıda okunmuştur. BAŞKAN Süreç okunmadığını gösteriyor. TALAT TURHAN Bir Elif Şafak değilim ben. Medya pompalıyor kendi adamını. Anlatabildim mi? BAŞKAN Başlayalım, soru-cevap ÖZCAN YENİÇERİ (Ankara) Efendim, Allah uzun ömürler versin. TALAT TURHAN Teşekkür ederim. Seksen sekiz yaşındayım, bugüne kadar geldik. ÖZCAN YENİÇERİ (Ankara) Ben Milliyetçi Hareket Partisi Ankara Milletvekiliyim.

9 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 9 TALAT TURHAN Biliyorum efendim. ÖZCAN YENİÇERİ (Ankara) İdealiniz ve kendi davanız ve inandıklarınız için kesintisiz bir mücadele vermişsiniz. Bu, her şeyden evvel saygıya değer. Şimdi, birinci sorum benim 27 Mayıs ve 12 Martta Masonların etkisi ne olmuştur? Ve Doktor Şekür Ökten olayını anlatabilir misiniz? TALAT TURHAN Şimdi, efendim, bir kere, şurada bir resim var, bakın. Bu benim bir ay evvel çıkan kitabım. Şu bölme de darbeler hakkındadır. Eski yazdığım kitapları güncelleştirdim. Kitaplar, 92 de yazmışım mesela bunu, darbeler hakkında söyleyeceklerimi söylemişim. Şimdi, bu kitabın sonunda da Bütün kitaplarımda Türkiye de ilk defa ben koydum, ilk defa şunu ben koydum. Bilderberg lerin listesini veriyorum. Türkiye de 104 Bilderberg var, aşağı yukarı; bunun yarısı öldü, yarısı sağ. Maalesef, Türkiye yi bunlar idare ediyor, bunlar üst mason örgütü. Mason, Rotary, Lyons bunun altındaki örgütler. Onlar da çok etkin konumlarını devam ettiriyorlar. Şimdi, şurada bir resim var, İngiliz Kraliçesiyle beraber çekilmiş bir resim var. Cemal Gürsel arkasında, sağında başyaver var, mason; solunda Dışişleri Bakanı var, mason. Şimdi, bir ülkede kabine oluştuğu vakit mason locaları toplanır. Acaba bu kabinenin ne kadarı bizden, ne kadarı değil? Dolayısıyla, ne kadar mason bir kabinenin içinde varsa, o kabine o kadar enternasyonalisttir bana göre, ne kadar mason yoksa o kadar millîdir. Bunlara gelince, buradaki ismini yazdığım insanlara gelince, bunlar küresel sistemin parçaları yani Amerikan derin devletinin Türkiye ayağı bunlar. Bunlar düzende ne kadar etkiliyse o düzen o kadar dışarıya hizmet eder, emperyalizme hizmet eder. Yazıyorum, iddia ediyorum. Bunu iddia ederken de bu kitaba vasiyetname olduğu için 850 kaynak koydum. Şimdi, dolayısıyla, masonlar her zaman etkilidirler ve de biliyorsunuz, 12 Eylülün Başbakanı mason. Krallar gibi büyük kulüpte ağırlanıyor. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Bülent Ulusu mu? TALAT TURHAN Evet. Krallar gibi ağırlanıyor. Ondan sonra, ona böyle 480 metrekare dayalı döşeli bir daire verdiler, Göztepe Yeşiltepe sokakta. Orada da sermayeye yapmış olduğu hizmet karşılığında ağırlanıyor. Geliyor, ondan sonra diyor ki: Bazı sırları kendime sakladım. ÖZCAN YENİÇERİ (Ankara) Efendim, şurada şöyle bir şeyiniz var, belki unutmuş olabilirsiniz, onun için ben

10 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 10 TALAT TURHAN Şimdi Şekür Ökten e geliyorum. Şimdi, Şekür Ökten Orhan Kabibay denilen ihtilalci Ömrünün sonuna kadar, işte, Halkımız arpalık. diyor, ihtilalcilik yaptı, Halk Partisi milletvekilliği yaptı, sonra yönetim kurullarında sebeplendi ve öldü gitti, hepimiz gibi. O 27 Mayısta bir mason evinde kaldı. Yani Ankara da evi yoktu, mason da Millî Eğitim Bakanlığında çalışıyordu, orada kaldı. Ondan sonra, 12 Mart döneminde Şekür e gittim, Şekür e geldim, Şekür e gittim, Şekür e gittim. falan filan diye Şekür le irtibattaydı. Eğer 1968 yılında Yeni İstanbul gazetesinde yayımlanan mason listesine bakarsanız, orada Süleyman Demirel in altında Şekür Ökten var. Orada Nizamettin Nazif Tepedelenlioğlu masonların isimlerini yayınladı, hatta bazıları para vererek kendi isimlerini yazdırmadılar. Şimdi, kitaplarımda diyorum ki: 1615 yılında kurulmuş, en büyük mason locası var, Gül-Haç Örgütü. İzmir Apartmanında oturuyor, niye orayı kimse basmıyor da bizim evlerimizi gelip basıyorsunuz? basın. AHMET TOPTAŞ (Afyonkarahisar) Nerede oturuyor dediniz efendim? TALAT TURHAN İzmir Apartmanında, Teşvikiye de. Orayı basın, bizim evi de ÖZCAN YENİÇERİ (Ankara) Efendim, ikinci bir soru da bu kontrgerillayla ilgili, biliyorsunuz, ilk açıklamalar sizden gelmişti. TALAT TURHAN Benden geldi, evet. ÖZCAN YENİÇERİ (Ankara) Konuyla ilgili biraz daha bize bilgi verebilir misiniz? TALAT TURHAN Şimdi, ben biraz evvel sözünü ettiğim, çok ağır şartlardan geçtikten sonra, dedim: Ya, bir güç benim bu ordumun niteliğini bozmuş. Kim bozdu? Niye bozdu? Üsteğmen bana Kıçın kalktı. diyor. Ya, yirmi beş sene sonrasının geleceğinim ben, geleceğine küfrediyor herif yani. Bunu şikâyet ediyorum Genelkurmay Başkanına, onun örgüt üyesiyim ben sözde, ses çıkmıyor. Çıktım hapishaneden, ne kadar kitap varsa Genelkurmayda, poliste, şurada burada, topladım önüme; üç kitap yakaladım ve o demin söz ettiğim sayfa savunmanın esası o kitaptan oluştu. Türkiye de kontrgerillayla öyle tanıştım. Birincisi: ST Gayrinizami Kuvvetlere Karşı Harekât. Şimdi, o talimnameye baktığınız vakit, varsa o talimname hiçbir ülkede -bütün NATO ülkelerinde geçerli- ne demokrasi vardır ne demokratik hukuk devleti vardır ne insan haysiyet ve onuru vardır. Talimname bunu böyle yazıyor, Amerikan talimnamesi. Şu örgüt şeması, resmî talimname, resmî belge. Ne yaparmış bu? Adam öldürme, bombalama, silahlı soygunculuk, işkence,

11 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 11 kötürüm hâle getirmek, adam kaçırma, misilleme, kundakçılık, sabotaj, propaganda, zorbalık, şantaj. Şimdi, devletin, 1965 yılında yürürlüğe konulmuş olan devletin resmî talimnamesinde Bir örgüt bunları yapar. diyor. Bu örgütün başkanlığını yapmış olan adam, Sabri Yirmibeşoğlu, yazmış olduğu bir makalede Bizim örgüt bunları yapar. diyor. Kaldı ki biliyorsunuz, 6-7 Eylül olaylarında bu örgütün parmağı olduğu ortaya çıktı, hatta kendileri ifade ettiler. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Biz yaptık. dediler. TALAT TURHAN Evet. Ondan sonra, o işi yapan adam valilik yaptı ömrünün sonuna kadar. Sonra, 1966 yılında bu örgüt Cemal Tural ın aleyhinde yazıyor diye kaçırdı, götürdü, öldürdü, vurdu, parçaladı, attı öldü. diye. İlhami Soysal ölmedi. Bu işi yapanlar kimdi? Örgütün başında Recai Engin diye bir adam vardı, kurmay albay, hiç lisan bilmediği hâlde ataşeliğe, Londra ya tayin ettiler. Oradan geldi, Kenan Evren in darbesi oldu, köşkte oldu. Köşkten bitti, bir yerde yönetim kurulu üyesi oldu, bankada. Orada suistimal ortaya çıktı, o suistimalda suçlu görüldü, Kenan Evren in emriyle suçu da kaldırıldı. Recai Engin. Öbür adam, döven adam, aldılar götürdüler Kıbrıs a tayin ettiler. Kıbrıs ta biraz para falan bol, imkân daha bol. Şimdi, böyle bir ülke yani şimdi, vatandaşı da dövüyorsunuz, sokağa çıkarıyorsunuz Ben ne yapıyorum? Ben şimdi 1965 yılında -sitemde var- Cemal Tural a açık mektup yazıyorum. Cemal Tural, böyle, bütün her yeri teftiş ediyor, herkes tir tir titriyor, sivili askeri falan filan, darbe yapacak diye. Ben canına okuyorum. Bavulumu da alıp Ankara ya gidiyorum beni tutuklasın diye. Şimdi, yani Cemal Tural la benim bir alışverişim yok. Ama yani böyle aptalca broşürler yazarsanız, yayınlarsanız falan filan, böyle, demir adamlarla hayat boyunca demir bunlar. Bunları okuyorum yani ben, o kadar şey okuyorum, bunları da okuyorum. Neyse, uzatmayalım, birincisi: Ayaklanmaları bastırma harekâtı. Orada Cumhurbaşkanına bile görev veriliyor yılında Nokta dergisine demeç verdim. Yalan söylüyorsunuz, Kontrgerilla yoktur. diyor herkes, siyasisi, askeri, paşası Yoktur. diyor, ya var işte Amerikan talimnamesi. Ama yöntem bu, teorik değil o, yöntem. Burada Cumhurbaşkanına görev yüklüyor. Bunu da yazdım, yayımlandı, bugüne kadar hiç kimseden ses seda çıkmadı. Kaç Cumhurbaşkanı değişti o günden bu yana. Şu anda anayasa yapılıyor. Anayasa Komisyonu böyle bir talimnamenin Cumhurbaşkanına görev verdiğinden haberdar, olmaz böyle bir şey. Biz yazıyoruz ki buradan faydalansınlar.

12 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 12 Şimdi, 12 Marta gelelim. 12 Mart hakkında, ben mesela bir kanala on saat konuştum. Oradan on cümle falan aldılar. Ama o konuşmayı yapmak için üç ay çalışma yaptım. Tarif, ağyarını mâni, etrafını cami olmalıdır. Bu işleri anlamak için bu tip çalışmalar yapmak lazım. Yoksa sübjektif değer yargılarıyla günün modası içinde kalır gideriz. Bu tamamen objektif, bir yıllık aktüaliteyi koydum oraya ki oradan yorumumu doğru yapayım. BAŞKAN Evet. Mukayeseli bir çalışma yapmışsınız. TALAT TURHAN Başka türlü olmaz. Şimdi, birinci kitap: ST Amerika dan aynen tercüme edilmiş. Bulduğum ikinci kitap: Ayaklanmaları Bastırma Harekâtı. Genelkurmay tercüme etmiş, dağıtmış. Orada da bir sahtekârlık var, David Galula diyor ismine, hayır David Galula değil. Aslını getirdim Amerika dan, CIA denetiminde Harvard Üniversitesi basmış kitabı, başında Kissinger var. Bir darbenin manifestosu, Darbeden evvel nasıl anarşi yapacaksınız? Darbeden sonra ne yapacaksınız? Kimi ne yapacaksınız? Kime ne yapacaksınız? orada belli. Hatta öldürüleceklerin sırası da var. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Bizim darbelere benziyor. TALAT TURHAN Bizim darbeler oradan geçiliyor, tamamen o. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) 60 a devrim dediniz. TALAT TURHAN 60 ta yok, bu 65 te çıkmış. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) 65 ten itibaren TALAT TURHAN Yani bu özel savaş yöntemleri 63 yılında Amerika da başladı. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Buna 71 de dâhil mi efendim? BAŞKAN Bunu kitaplarınızda yayınladınız mı? TALAT TURHAN Hayır, bende duruyor. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) 71 de dâhil buna. BAŞKAN Bunun suretini alma imkânımız var mı? TALAT TURHAN Tabii, alırsınız. BAŞKAN Biz bunu CD ortamı da olur, bir TALAT TURHAN Bana da gönderirseniz sevinirim. BAŞKAN Bunu biz alalım. TALAT TURHAN Acaba bir fotokopi yok mu? BAŞKAN Fotokopisi çekilmez burada da

13 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 13 TALAT TURHAN Şimdi, efendim, birinci kitap bu. İkinci kitap, Ayaklanma Bastırma Harekâtı Orada darbenin öncesinde, sonrasında ne yapılacak yazılı. Hatta Adam öldürmeye başladığınız vakit polisten başlayın. diyor. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Polisten TALAT TURHAN Polisten başlayın. diyor çünkü Büyük adamı zaten halk sevmez. diyor. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Kime veriyor bu talimatı efendim? TALAT TURHAN Darbe yapacaklara veriyor. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Türkiye de bazı böyle aşırı uç örgütler sürekli polis öldürüyorlar. Onlar da böyle talimat almış olabilirler mi? TALAT TURHAN Şimdi, mesela TİKKO SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Evet, asker ve polis öldürür sürekli. TALAT TURHAN TİKKO yla beraber içeride yattım. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Ben de kaldım, evet, asker ve polis öldürür sürekli. TALAT TURHAN Niye bekçiyi öldürüyorsun, garibanı? diyorum, diyor ki: Yahu, bu düzenden en az yararlanan bu, düzene en fazla çomar köpekliği yapan bu. Bu ölecek ki iş olsun. Bu da bir mantık tabii, felsefe. Ama işin arkasına bakarsanız, bir de azmettirme var. Yani şimdi, Özel Harp Dairesinin Başkanı Cihat Akyol diyor ki: Sahte operasyon yapın, başkasına mal edin. O zaman, yapılan eylemin hangisi sahte, hangisi doğru; nereden bileceğiz? Hangisini devlet yaptı, hangisini anarşist yaptı? Bilemeyiz. Dolayısıyla, bu ortamdan arınmak lazım. Şimdi SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Tüm illegalitelerin arkasında iç ve dış istihbarat örgütleri vardır. derler. Doğru mudur? TALAT TURHAN Kesinlikle var. Çünkü mesela Süleyman Demirel geldi, dedi ki: CIA yoktur. Şu kitapta da resmini koydum. Kendi Dışişleri Bakanı -toplumsal bellek bu kadar şey değil ki, geri zekâlı değil ki- Çağlayangil Politika gazetesine vermiş olduğu demeçte 12 Martta CIA vardı dedi, CIA gelir, ağaç kurdu gibi koltuğunuzu kemirir, fark etmezsiniz. dedi. Buraya girmeye lüzum yok. Graham Fuller diye bir CIA ajanı var, burada herkesin bağrına bastığı bir adam, televizyonlara çıkar, konuşur, geberdi gitti. Bir kitap yazdı bundan dört beş sene evvel, Yeni Türkiye Cumhuriyeti. Türkiye de ne olacağını yazıyor. Adam bizi yönlendiriyor yani. Yeni Türkiye Cumhuriyeti SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Manipülasyon yapıyor.

14 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 14 TALAT TURHAN Üçüncü kitap: FM Counter Guerilla Operation, şu, İngilizce. Şimdi, burada öyle bir örgütlenme içinde sanıyor ki bizde askerler var. Hayır, asker yok. Savcı da var, polis de var, hâkim de var, iş adamı da var, medya patronu da var, yani ne kadar katakulli varsa onların hepsi var. Dolayısıyla, bunların hepsini komuta eden bir derin devlet var. İşte, bu masonik bir devlet. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Demirel de şöyle söyledi: Derin devlet Türkiye de askeriyedir. TALAT TURHAN O, tabii, hep saptırdığı için orada da saptırıyor. Şimdi, Demirel 12 Martın rövanşını aldık. dedi. Nasıl aldı? Adam on sene Bu Anayasa yla devlet devrilmez. dedi, askerlere bunu yaptırdı bir kere. Ona destek öyle verdi, onun için destek verdi. Ondan sonra da hasımlarını bertaraf etmek için Ziverbey e aldı, işkence yaptırdı bize Faik Türün e. Faik Türün ona hizmet etti, devlete hizmet etmedi. Nasıl etti? Çünkü oradan çıkar çıkmaz Cumhurbaşkanı yaptı. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Neyle yargılanıyordunuz? TALAT TURHAN İdam talebiyle yargılanıyordum. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Suçunuz neydi? TALAT TURHAN Söyledim işte. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Sadece siyaset miydi? TALAT TURHAN Yahu, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları bir cunta kurmuş, Marksist, Leninist; hayatta Marksizm in, Leninizm in m sini bilmezler bu adamlar, ben o örgütün İstanbul Başkanıyım. Bütün buradaki patlama çatlamayı ben yapıyorum. Onları iktidara taşımak için. Bu mahkeme sonucunda tamamen bunun gerçek olmadığı karara bağlandı ama bu da yaşandı yani bu ülkede. Şimdi, mason locasının dünyadaki etkisini tanımak için bu adamı tanımak lazım. Bu adam, İtalya P2 Mason Locasının Başkanı. Bologna katliamı oldu 70 li yıllarda, 80 kişi öldü, altından bu çıktı. Yanında Askerî İstihbarat Şefi General çıktı. Aldılar, yargıladılar, bunlara ceza verdiler. Kendini savunurken dedi ki: Benden ne istiyorsunuz ya? Ben bu işleri CIA den her ay 10 bin dolar alarak yaptım. Ondan sonra, bana talimat verdiler, bilmem ne, Leone yi 1980 yılında İtalya ya Cumhurbaşkanı seçtirdim. Gene bana talimat verdiler, gittim, Arjantin de Peron u Cumhurbaşkanı seçtirdim. AHMET TOPTAŞ (Afyonkarahisar) Nasıl oluyor efendim yani bu? Arjantin de Peron u İtalya dan birisi gidiyor, Cumhurbaşkanı seçtiriyor.

15 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 15 TALAT TURHAN Mason locası Derin dünya devletinin bir adamı bu. AHMET TOPTAŞ (Afyonkarahisar) Yani insanların iradelerinin, dünya görüşlerinin, okumuş yazmışlarının, dünya fark edişlerinin hiç mi etkisi olmuyor yani? TALAT TURHAN Herhâlde oluyor da AHMET TOPTAŞ (Afyonkarahisar) Bir mason locası gidiyor, İtalya dan kalkıyor, Arjantin de Cumhurbaşkanı seçiyor. TALAT TURHAN Kendisi söylüyor, ben onu naklediyorum. AHMET TOPTAŞ (Afyonkarahisar) Yani onun söylemesi TALAT TURHAN Ama somut olarak da onlar orada Cumhurbaşkanı olmuş. Dahası var, Yaptığım hizmet karşılığında Reagen beni çağırdı, Beyaz Saray da ödül verdi. diyor. alıyordur. AHMET TOPTAŞ (Afyonkarahisar) E, bir hizmet ediyordur mutlaka yani karşılığını TALAT TURHAN Yani Beyaz Saray bu adama yani Bologna da katliam yapmış bir adama niye ödül veriyor? ÖZCAN YENİÇERİ (Ankara) Tabii, tek faktör değil o da birçok faktör AHMET TOPTAŞ (Afyonkarahisar) Hayır, şimdi, bunu, böyle bir olguyu böyle koyduğumuz zaman yani Masonlar her şeye o zaman o kadar egemen ki biz ne yaparsak yapalım bunlar isterse Türkiye ye de gelir, bilmem ne de yaparlar; Arjantin e gider, bilmem ne de yaparlar. noktasında bir şey TALAT TURHAN Yok. Mesela şimdi SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Sizi hiç tehdit ettiler mi masonlar? TALAT TURHAN Beni herkes tehdit eder, ben bir şeyden korkmam ki. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Masonlar tehdit ettiler mi sizi hiç? Somut belgeli çalışmalarınızın karşılığında bir engellemeyle karşılaştınız mı? TALAT TURHAN Masonlar bana masonluk teklif ettiler 65 yılında. ŞİRİN ÜNAL (İstanbul) Kabul etmediniz mi? TALAT TURHAN Camianıza layık gördüğünüz için teşekkür ederim. Ne yazık ki, Türk üm, kabul edemeyeceğim. dedim. Ne demek o? dediler, Siz orada locada oturuyorsunuz, elinde de Rum, Fransız, İngiliz kardeş diyorsunuz. Dışarı çıkarsınız, kendi kardeşinize onlar kadar itibar etmiyorsunuz. Ne işim var benim burada! dedim. ÖZCAN YENİÇERİ (Ankara) Efendim, bir de bu, Talat Aydemir le sizin bir görüşmeniz, konuşmanız var. Onunla ilgili bir bilgi verir misiniz?

16 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 16 TALAT TURHAN Peki efendim. Şimdi, o, biraz evvel yıkıcı faaliyetler diye bir şey verdim ya, orada diyor ki: Talat Turhan 21 Mayıs olayına katılmıştır. Ben 21 Mayısta hapisteydim. Artı, Aydemir in 21 Mayıs harekâtının Türkiye için başarılı olmadığını bildiğim için üç ay çok yoğun çabayla engellemeye çalışmışımdır. 21 Mayıs duruşma zabıtlarında bunlar var. Şimdi, buna rağmen, Genelkurmay bir şey çıkardı. Talat Aydemir i ben tanımam. Tesadüf, Ankara da aynı lojmanda oturduk, o tesadüfle tanıştık. Arkadaşlık yaptık. Namusuna, şerefine, haysiyetine bugün de yemin ederim. Çünkü mahkemede, ilk duruşmada Bu adamı çekin buradan. dedi. Sanıyorum, Ali Cesur diye bir hâkimdi. Kore de kaçakçılık yapmış, mahkemeye vermiş. Yani siz eğer yurtseverseniz sizin kaçakçılık yapan hasmınızı karşınıza getirebilirler ve o oradan kalktı gitti. Ama, tabii, 21 Mayısın hiçbir mantığı yoktu. Zaten 27 Mayıstan sonra çok dalgalar var, buna artçı sarsıntılar diyebilirsiniz. Nedir onlar? 13 Kasım, 14 lerin sürülmesi, 6 Haziran 6 Haziranda masonlar iktidara el koymak istedi, Hava Kuvvetleri Komutanını sürgün ettiler, kendi adamlarını getirdiler Hava Kuvvetlerine, Agasi Şen. Buna karşı başka bir grup onu oradan attı AHMET TOPTAŞ (Afyonkarahisar) Tansel i getirdi. TALAT TURHAN Tanseli attı, yerine başka birisini getirdi masonlar. AHMET TOPTAŞ (Afyonkarahisar) Tekrar Tansel mi geldi? TALAT TURHAN Tekrar atıldı, o geldi. İşte, bunlar hep artçı sarsıntılar ve ondan sonra, Çankaya protokolü, artçı sarsıntı. 20 Şubat artçı sarsıntı, 21 Mayıs artçı sarsıntı. Bir hareket olduğuna göre bir dakikada bitmiyor, sosyal olayların bir süreci var, o sürece bütün içinde bakmak lazım. Ne yapıyor bunlar? Makam, mevki mi falan istiyorlar? Bir yere mi gelmek istiyorlar? Cep mi doldurmak istiyorlar? Yani o kendi şeyine göre, kafasına göre vatanseverliği böyle algılıyor, ona göre Bir yere katkıda bulundum. diyor. Yanlış katkıda bulunuyor, doğru bulunuyor; ayrı mesele. Şimdi, Talat Aydemir itilmiştir yani itilmiştir, oraya doğru itilmiştir. ÖZCAN YENİÇERİ (Ankara) Olayların içerisine TALAT TURHAN Yani başındaki adamlar onu sıvazladılar, sıvazladılar, sıvazladılar; ondan sonra yalnız bıraktılar. ÖZCAN YENİÇERİ (Ankara) Siz konuşurken hiç bahsetti mi? Yani ikna edememe nedeni bu muydu?

17 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 17 TALAT TURHAN Şimdi, mesela o dönemde Cevdet Sunay a devlet başkanlığı teklif ediyor bu cunta yahut da o zamanki adıyla Silahlı Kuvvetler Birliği. Cevdet Sunay diyor ki: Ben içi boş bir kabağım. Kandilimin yağı çoktan tükendi. Siz kendinize başka birisini seçin. Bu adam bu tarihten dört sene sonra Cumhurbaşkanı oldu. Ben bunu yazdım, 70 yılında yazdım. Sitemde var: Cevdet Sunay a açık mektup. Ya, sen filan tarihte kandilden şundan bundan bahsediyordun. Şimdi nasıl oldu da oluyorsun? dedim. ŞİRİN ÜNAL (İstanbul) Yeni bir ikmal yapılmıştır. TALAT TURHAN Ve orada bir şey daha yazdım: Şimdi, Erdelhun suçlanıyor, sen ondan daha suçlusun, sen onun ikinci başkanısın. Ve de Erdelhun un bir sözü var, 58 yılında... NATO karargâhında söylenmiş, 60 NATO generaline söylenmiş bir sözü var, Bu vatan bizim değildir, sizindir. diyor Erdelhun. ÖZCAN YENİÇERİ (Ankara) Kime? TALAT TURHAN 60 NATO generaline. Şimdi, ben bunu yazdım, yayınlandı bu mektup, açık mektup, Erdelhun bana cevap verdi. O da benim yazdığıma belge değeri kazandırdı yani. Sayın Yazarın hassasiyetine teşekkür ederiz. diyor. Ben bu lafı söyledim ama hava savunması sadedinde söyledim. ÖZCAN YENİÇERİ (Ankara) Aşağısı bizim, yukarısı sizin. TALAT TURHAN Bakın, yani Memduh Tağmaç la beraber çalıştım, IQ su en düşük adamdır. Geldi Türkiye yi idare etti. Nereden biliyorsun? Tekâmül kısmında 14 numara aldı atıştan, topçular, en temel atış. den 40 aldı. Öğretim kurulu kararıyla çıktı, adam geldi, Genelkurmay Başkanı oldu Amerikancı olduğu için, oradan darbe başkanı oldu adam yahu. Şimdi, bu adamlarla nereye götürürüz biz ülkeyi? BAŞKAN Bu çerçevede, şu isimleri bir irdeleyebilir miyiz Hızlı bir şekilde okuyacağım size. Cevdet Sunay la ilgili bir değerlendirme yaptınız. TALAT TURHAN Mektup yazdım. Şimdi, niye ben Cevdet Sunay a karşıyım? Genç subayım, idealistim, en tepemde olan insan, saygı duyuyorum BAŞKAN Memduh Tağmaç la ilgili yaptığınız değerlendirme tipinde, şöyle kısaca bir isimler var, onları hızlı hızlı okuyayım ben. TALAT TURHAN Şimdi, saygı duymam gereken bir adam değil mi? Yani benim mesleğimin en tepesindeki adam. Cumartesi günü bir araba geliyor, saat de. Bir şey çıkıyor, Amerikan subayı, pick up la, bir şişe viski, bir kutu puro getiriyor. Yani şimdi, benim

18 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 18 zirvedeki adamım Amerikan subayından rüşvet olarak bir viskiyle bir puro alırsa ben ona karşı gelirim, hayat boyu da geldim. BAŞKAN Memduh Tağmaç, Faruk Gürler TALAT TURHAN Faruk Gürler i hiç tanımadım, aynı örgüt üyesi olarak yargılandım. BAŞKAN Muhsin Batur... TALAT TURHAN Muhsin Batur çok kıvrak hareket etti, ona da bir açık mektup yazdım, yirmi bir gün sonra kalp krizi geçirdi, kitaplarımda var. BAŞKAN Celal Eyiceoğlu... TALAT TURHAN Celal Eyiceoğlu, altı tane kotrası olan bir mutlu amiraldi, öldü. Kitaplarımda yazıyorum, vaktiniz var mı? BAŞKAN Yani çok yok. O zaman devam edelim biz. TALAT TURHAN Celal Eyiceoğlu Tokyo ya Büyükelçi gönderildi. Giderken talimatı Sabancı dan aldı Atlı Köşk ten. Aldığı komisyon karşılığında bunları tabii ben söylüyorum ama Sabancı Grubuyla Japon ilişkisi başladı. Gittikten üç ay sonra 300 bin Toyota lastiği girdi, sonra devam etti. BAŞKAN Kemal Karacan... TALAT TURHAN Kemal Karacan, mert, dürüst bir adamdır, babayiğit bir adamdır ama babayiğitlik yetmiyor, emekli olduktan sonra bir evde, bir kokteylde kitaplarında Türkiye'nin tehlike alanı olarak yazıyorum Selahattin Beyazıt çünkü İngiliz ayağını temsil ediyor Bilderbergci ve 30 uncu derece mason, İskoç locasında kraliyet davetlisidir. BAŞKAN Galatasaray Eski Başkanı mı? TALAT TURHAN Eski Başkanı, Bilderberglerin de başkanı. BAŞKAN Turgut Sunalp. TALAT TURHAN O diyor ki: Ya, Paşam emekli olduk bir arabamız bile yok. Diyor ki: Paşam ne demek? Ertesi gün bir araba gidiyor. Yani insanları bir yerden yakalamak mümkün. Şimdi Turgut Sunalp... BAŞKAN Onu değerlendirmiştiniz ilk başta, ilave varsa... TALAT TURHAN Turgut Sunalp, açıkça demeçleri var, ben de kitaplarıma alıyorum. Ben NATO subayıyım, 40 kişi gitti NATO kurulurken. diyor. Amerikalıları çok

19 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 19 severim, içli dışlıyımdır, onların içerisinde arkadaşlarım vardır. diyor. Dolayısıyla, o sistemin adamı, korundu Demokrat Parti döneminde. Neden korundu? Çünkü Mükerrem, galiba Sağlık Bakanının akrabasıydı, hısmıydı, korundu, yurt dışında geçirdi hayatını. BAŞKAN Celil Gürkan... TALAT TURHAN Celil Gürkan, benim tanıdığım en namuslu, şerefli adam, en dürüst adam. O kendi kuşağının yetenekli adamı; iki lisan bilir, kafası çok çalışır. O dönemde öne çıktı ve maalesef harcandı. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Yaşıyor değil mi? TALAT TURHAN Çok yaşlandı. BAŞKAN Vedii Bilget... TALAT TURHAN Vedii Bilget de amiraldir, çok dürüsttür, hiç ödün vermemiştir, ödün vermeden ölmüş gitmiştir. BAŞKAN Aydın Kirişoğlu... TALAT TURHAN Aydın Kirişoğlu, Hava Kuvvetlerinin beyniydi. O, 12 Martın sola evrilmesinde başat rol oynayacak kabiliyette bir adamdı, süratle gönderdiler. Galiba bir kansere yakalattırdılar, öldürdüler. BAŞKAN Mehale Akar... TALAT TURHAN Tanımıyorum. BAŞKAN Ömer Çokgör... TALAT TURHAN Ömer Çokgör, o dönemde Tuğgeneraldi Hava Kuvvetlerinde ve de Hava Kuvvetlerine sormadan 12 Mart gecesinde Hava Kuvvetlerine alarm veren kişidir ama emekli olduktan sonra bir hafta sonra Cevdet Sunay ın karşısına çıkmış, tazallümi hâlde bulunmuştur eski tabirle. İşte ben şu kadar para alacağım da, karımın kuaför parası şu kadar da makyaj parası bu kadar da falan filan... İş istemiştir. BAŞKAN Memduh Ünlütürk... TALAT TURHAN Memduh Ünlütürk, affedersiniz ben öyle tabir ediyorum birisinin kıçına yapışanları hemoroididir, Faik Türün ün. O sayede tümgeneral rütbesine kadar gelmiştir. Binlerce kişiye, on binlerce aydına, yurtsever gence işkence edilmesine fiilen nezaret etmiştir. BAŞKAN İlyas Albayrak...

20 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 20 TALAT TURHAN İlyas Albayrak, Hava Kuvvetlerinde bir albay, işte orada o günün hevesatı içinde olayın içinde gözükmüştür ama işte bir içeri aldılar beş-altı gün, ondan sonra işi bitti. BAŞKAN Fakih Özfakih... TALAT TURHAN Fakih Özfakih bir madrabaz, Orhan Kabibay ın hemoroidi oldu. Yani demek ki Parlamentoda iş görmedi, dedi ki: Hani ihtilalciler öne çıkıyor, ben de bunlara katılayım, bir şey yapayım falan... BAŞKAN Numan Esin... TALAT TURHAN Ondan sonra Fakih Özfakih, 3 Mart günü evinde yapmış olduğu bir toplantıda bu işlerin tersine dönmesine katkı vermiştir. Numan Esin, genç bir 27 Mayısçı, daha sonra yurt dışına gitti, Madrid e gitti galiba. Geldi, ticaret hayatına atıldı, bir ara MHP de çalıştı. Ondan sonra bu 12 Martta bizim grubun içinde gözüktü. Ondan sonra da iş hayatına atıldı. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) On ay kadar hapis yattı. TALAT TURHAN Yani aynı örgütten yatıyoruz, o benim bir üst örgüt üyesi, benden bir sene sonra geldi, altı ay evvel çıktı. BAŞKAN Doğan Avcıoğlu... TALAT TURHAN Doğan Avcıoğlu kendisini kanıtlamış, eserler bırakmış, eserleri yankı bırakmış bir yazardır ama o zamanki düzen onu tehlikeli gördüğü için içeri aldı, sorguladı ama Doğan Avcıoğlu nun ihtirası da vardı iktidar için. O dönemde, yani Orduda bir kıpırdama var, ben de fikir üreterek böyle bir paralellik içinde acaba orada bir şey olabilir miyim? diye düşünmüş olabilir. BAŞKAN İlhan Selçuk... TALAT TURHAN İlhan Selçuk, o da eser bırakmış, kendini kanıtlamış, benim gibi her devirde içeri girmiş bir kişidir. BAŞKAN Son, İlhami Soysal... TALAT TURHAN İlhami Soysal, işte biraz evvel de söyledim Cemal Turan aleyhinde yazı yazıyor. diye dövüldü, içeriye atıldı ve her dönemde de içeri atılan bir kişidir. BAŞKAN Bu kontrgerillayla ilgili kitaplarınız dışında bize verebileceğiniz bir mesaj, bir bilgi, not... TALAT TURHAN Şimdi, efendim, bir kere darbeyi ve kontrgerillayı bilebilmek için bu mekanizmayı bilmek lazım.

21 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 21 Şimdi, dünyada kontrgerilla okulları var, bu okulları ve bu okulların faaliyetlerini bilmeden bunları incelemek biraz havada kalır. Nedir bu okullar? 1945 yılında Panama da Amerikan okulu kurulmuş, SOA, The School of the Americas. Bu okul ne yapıyor? Darbe öğretiyor, işkence öğretiyor, cinayet öğretiyor, provokasyon öğretiyor, propaganda öğretiyor, işte bu biraz evvel söylediğim şeyleri öğretiyor. İlk alanı neresi? Güney Amerika. Neden Güney Amerika? Çünkü Monroe demiş ki 19. yüzyılın başında Amerika Amerikalılarındır. Monroe doktrini. Yani bütün Amerika bizim olacak demiş ve onun için de... Zaten orada bir örnek var Simon de Bolivar Bolivya da darbe yapmış, İspanyol Genel Valisi, o darbe geleneğini oraya yaymak için okul açıldı Panama da ve Şili, Arjantin, Brezilya, oradaki bütün darbelerin liderleri bu okulda yetişmiştir. Bunları kitaplarımda ismen yazıyorum. Şimdi, o okulun işlevi bitti, ondan sonra Amerika aldı ama 1963 yılında Kennedy Amerika da Fort Bragg ta aynı maksatla bir okul kuruyor, özel savaş okulu, Kennedy Özel Savaş Okulu, 75 kilometrekarelik bir alanda. Bütün dünyanın özel savaşçılarını yetiştiriyor ve tek amaç Bize hizmet edecek. Hangi ülkede olursa olsun Amerikan emperyalizmine hizmet edecek adam yetiştirecek. Sonra Panama daki okul 1984 yılında Fort Benning e geliyor. Amerikan piyade okulunun olduğu yer, Georgia eyaletinde. Dolayısıyla bir darbecilik okulu var. Amerika da bazı senatörler falan önerge veriyor Meclise kitaplarımda var- Amerikan yüksek menfaatleri bu okulun varlığını gerektirir. diyor, hatta papazlar falan başkaldırıyorlar ama o cinayet, hıyanet, sabotaj her şey orada var. Şimdi, bunun ayağı bizi... Burada da bizim adamlar gidiyor. Yani şimdi eğer darbeleri inceleyeceksek bu işi bileceksek, buradaki hangi adamlar gitti, kimler gitti, ne öğrendi, hangi eylemde bulundu? Çorum da bunların hangisi vardı, bilmem Maraş ta hangisi vardı, bunları bilmeden doğrulara varamayız, mümkün değil. SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Sizin var mı bilginiz? TALAT TURHAN Şimdi, arz edeceğim, bir örnek arz edeceğim. Dolayısıyla, bunun Alman ayağı da var, Almanya da. Kalktım, gittim, filmlerini çektim falan filan.. Oberammergau denir, kitaplarımda isimleri var. Almanya da Münih civarında Oberammergau denilen bir yerde... ŞİRİN ÜNAL (İstanbul) NATO Okulu olarak geçen yerde mi? TALAT TURHAN Şimdi, üzerinde levhalarda bazı yerde NATO Okulu yazıyor, NATO School yazıyor. Resimlerini çektim hepsinin. ŞİRİN ÜNAL (İstanbul) Ben gittim, orada iki hafta kaldım.

22 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 22 TALAT TURHAN Bazı yerlerde NATO Schule yazıyor, bazı yerlerde Yönetim Okulu yazıyor, bazı yerde de Chief School yazıyor. Şimdi, aslında istihbarat okulu ama istihbarat okulu adı altında bu bahsettiğim her işi yapıyor. İçinde bir tünel var, Hitler den kalma, orada da her türlü vurma, kesme, öldürme, sessiz adam öldürme, falan filan... Bunların kitapları da var, onların. ŞİRİN ÜNAL (İstanbul) Biz hepsini görmedik tabii... TALAT TURHAN Evet. ÖZCAN YENİÇERİ (Ankara) Sessiz adam öldürme. TALAT TURHAN Evet, Bıçakla öldürün. diyor, kitabı var bende. Şimdi, yani NATO yu sorgulayacağız, Pentagon u sorgulayacağız, Amerika yı sorgulayacağız bir yere varmak için, başka türlü olmaz bu işler. Şimdi, ben bir konferans verdim, 12 Ekim 1992, Kissinger in iç yüzü. Kissinger i tanımadan dünyayı tanımak mümkün değil. Enteresandır, bizim liderlerimizin hepsi onun tezgâhından geçiyor, resimlerini de koyuyorum. Bizim liderlerimizden onun tezgâhından geçmeyen adam yok. Şimdi bu adam kadar ahlaksız bir adam yok, niye çağırıyorsunuz TÜSİAD a diyorum. Dolayısıyla yani etkin olmak için de bir saate 98 de dipnotu koydum. Kissinger o okulda müdürlük yapmış, Oberammergau da tarih doçentliği yapmış. Kissinger ı her yerde, dibinde bulabilirsiniz bu tezin. Yıldız. Şimdi, ben araştırdım, araştırdım, Fort Bragg ta okumuş bir adam yakaladım, Ahmet SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) Milli Birlik Komitesi üyesi, 14 lerden değildi değil mi? TALAT TURHAN 14 lerden değil. Yakaladım, rica ettim, dedim: Ya, Ahmet benim bir konferansım var gel de şu okulu anlat. Ahmet, bu Fort Bragg ta 1958 yılında psikolojik savaş kursuna gitmiş. Psikolojik savaş dediğiniz anda şu anda hepimiz savaş altındayız, yani sivil-asker yok. Yirmi dört saat bizim beynimizi yıkamak için o medyayı yöneten güçler bizle uğraşıyorlar. Ahmet Yıldız, orada kurs görmüş ama dörtte 3 sokmuyorlar Amerikalılar. Bir yerden bir yere otobüsle gidiyorsun kapıya only US officer sadece Amerikan subayları giriyor, diğerleri kapıda bekliyor. Ona rağmen Ahmet Yıldız o kursta birinci olmuş. Ahmet Yıldız a demişler ki: Sen gel, Amerikan vatandaşı ol, Amerikan yüzbaşısı ol, burada çalış. Ahmet reddetmiş. Sonra, 27 Mayıs olunca, Amerikalılar geliyorlar, bizim adamımız diye

23 Komisyon : Dar.Ar.Kom Giriş :11.00 Tarih : 26/6/2012 Grup : Yunus Sayfa : 23 Ahmet Yıldız a temas ediyorlar. Ahmet Yıldız dan hiç ses alamayınca bu sefer de çekip gidiyorlar. Yani Ahmet Yıldız orada okumuş, onu tespit ettim, o kadar. Bir de, bir komiserle konuşuyorum, Ben Münih e gittim. dedim, benim yanımda. Yok ya, Münih e gitmedin, Oberammergau ya gittin. Nereden biliyorsun dedim, demek ki o da Oberammergau dan geçmiş. Yani bizim güvenlik işlerimizin seçilmiş insanları oradan geçiyor. Bir de CIA in ve AID nin yönettiği Uluslararası Washington Polis Akademisi var. Seksen dört ülkenin polisleri orada aynı metotları öğrenerek yetişiyorlar. Şimdi, bizim polislerimizin hangisinin Uluslararası Polis Akademisinden geçmişi, geçmemişi bilmemiz lazım ki bu işlerin altındaki şeyi çözelim. BAŞKAN Şimdi, isterseniz biraz toparlayalım, iki saate yakın oldu. Soru var mı? AHMET TOPTAŞ (Afyonkarahisar) Ben şeyi merak ediyorum Sayın Turan, bu kontrgerillayı anlatıyorsunuz. İşkencesini de gördünüz bunun, Ziverbey Köşkü nde sizinle birlikte yüzlerce insan da gördü, değil mi? TALAT TURHAN Ben, şimdi, bu kitabımda hangi gün, ne işkence gördüm, yazıyorum. Şimdi, bak, insanlar havadan dolayı birbirini öldürdüler Şanlıurfa da. Beni temmuz ayında bir köşke koydular. Elim kolum zincirli, kıpırdamak yok, kapı pencere kilitli, gece mi gündüz mü bilmiyorsunuz. Böyle bir şey olabilir mi ya? Amerikan işkencesi bu, bu metotlar Amerika dan geliyor. Şimdi, yani, orada hava alamıyorum yani boğulacağım. Bir ara tuvalete götürdüler, orada soba vardı, sobanın kapısını açtım, bir hava sirkülasyonu mutlu etti beni. Yani, şimdi, burada yazıyorum, ne gün ne yaptılar, yazıyorum. Olmaz böyle bir şey. AHMET TOPTAŞ (Afyonkarahisar) Peki bir de şeyi soracağım size: Bu bomba davalarında, ben aslında geçmişte yazdığınız kadar kısmını okudum. O serüveni de okudum ama sizin kendinizden dinlemek istiyorum. Yani bu senaryolar nasıl yazılmış? Kimler yazıyor bu senaryoları? TALAT TURHAN Şimdi, bakın, Cevdet Sunay ve Memduh Tağmaç benim hasmım, bu yetti benim hayatımın kararmasına. Millî Savunma Özel Kalem Müdürüyüm, Memduh Tağmaç, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı, yanıma geldi, dedi ki: Filanı nöbete yazmışsın, kadın, bu kadını nöbetten çıkart. dedi. Dedim: Komutanım, siz benim amirim değilsiniz, muhatabım da değilsiniz, Müsteşara gidin söyleyin, Müsteşar bana söylesin. Müsteşara söyledi, yaptığım şey yasal yani maiyetindeki bir adama nöbet yazıyorum. Bu benim yasal hakkım. Müsteşar bana bir şey söylemedi. Bakana söylemişler, Bakan bir şey söylemedi. Bir

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik KISKANÇLIK KRİZİ > > ADAM - Kiminle konuşuyordun? > > KADIN - Tanımazsın. > > ADAM - Tanısam sormam zaten. > > KADIN - Tanımadığın birini neden soruyorsun? > > ADAM - Tanımak için. > > KADIN - Peki...

Detaylı

Cumhuriyet Halk Partisi

Cumhuriyet Halk Partisi 1 Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu: Gezi Parkından dünyaya yansıyan ses daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi sesidir. Tarih : 15.06.2013 Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye de görev yapan yabancı

Detaylı

Asker hemen komutanı süzerek cevap vermiş; 1,78! Komutan şaşırmış;

Asker hemen komutanı süzerek cevap vermiş; 1,78! Komutan şaşırmış; Yemek Temel, Almanya'dan gelen arkadaşı Dursun'u lokantaya götürür. Garsona: - Baa bi kuru fasulye, pilav, üstüne de et! der. Dursun: - Baa da aynısından... Ama üstüne etme!.. Ölçüm Bir asker herkesin

Detaylı

12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-BİROL BAŞARAN

12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-BİROL BAŞARAN 12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-İROL AŞARAN : Efendim : İyiyim sağol sen nasılsın : Çalışıyorum işte yaramaz birşey yok : Kim yazmış bunu : Kim yazmış bunu Milliyet te : Yani sen sen birşey yollamış mıydın

Detaylı

Biz yeni anayasa diyoruz

Biz yeni anayasa diyoruz Biz yeni anayasa diyoruz Ocak 05, 2015-9:32:00 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, "Biz 'anayasa değişikliği' demiyoruz, 'yeni anayasa' diyoruz. Türkiye'nin anayasayla ilgili sorunu ancak

Detaylı

Baki olan Rabbimiz ve davamızdır

Baki olan Rabbimiz ve davamızdır Baki olan Rabbimiz ve davamızdır Eylül 26, 2014-2:33:00 Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Yine böyle bir şölenle inşallah, bir gün biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın bana tevdi ettiği bu görevi bir başka kardeşimize

Detaylı

Aslında bugün İbrahim in Mihrac Ural ın kıçındaki ihanet kılıçları yazısının ikinci bölümü sitede yer alacaktı, ama ne yapayım!

Aslında bugün İbrahim in Mihrac Ural ın kıçındaki ihanet kılıçları yazısının ikinci bölümü sitede yer alacaktı, ama ne yapayım! Aslında bugün İbrahim in Mihrac Ural ın kıçındaki ihanet kılıçları yazısının ikinci bölümü sitede yer alacaktı, ama ne yapayım! Bu Mihrac Ural insanı güldürüyor! Erkan Ulaşan ın yazısını okuyunca, dünyada

Detaylı

Devletin Şefleri Cumhurbaşkanları

Devletin Şefleri Cumhurbaşkanları Devletin Şefleri Cumhurbaşkanları Cumhuriyetin kuruluşu Anadolu insanının iman, namus, bağımsızlık, özgürlük, vatan ve millete sevgi ile bağlılığının inancı ve iradesi ile kendisine önderlik yapan Mustafa

Detaylı

ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Μάθηµα : ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ II ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΝ

ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Μάθηµα : ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ II ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Μάθηµα : ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ II ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟ ΛΟΓΟ (70005Γ) DİNLEME İSTEKLER (9) Metinleri dinleyelim

Detaylı

Kafkasya ve Türkiye Zor Arazide Komfluluk Siyaseti

Kafkasya ve Türkiye Zor Arazide Komfluluk Siyaseti Kafkasya ve Türkiye Zor Arazide Komfluluk Siyaseti Leyla Tavflano lu Çok sıklıkla Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan a gittiğim için olsa gerek beni bu oturuma konuşmacı koydular. Oraların koşullarını

Detaylı

T.C. İSTANBUL 13. AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI (T.M.K. 10. MADDE İLE YETKİLİ) TUTANAK

T.C. İSTANBUL 13. AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI (T.M.K. 10. MADDE İLE YETKİLİ) TUTANAK T.C. İSTANBUL 13. AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI (T.M.K. 10. MADDE İLE YETKİLİ) ESAS N0:2009/191 03.08.2012 TUTANAK 27.07.2012 tarihli oturumda saat 19.27 sıralarında Mahkeme Başkanı tarafından duruşmanın

Detaylı

Müşteri: Üç gece için rezervasyon yaptırmak istiyorum. Tek kişilik bir oda.

Müşteri: Üç gece için rezervasyon yaptırmak istiyorum. Tek kişilik bir oda. TÜRKÇE 12-13: OKUMA - ANLAMA - YAZMA OKUMA - ANLAMA 1: Rezervasyon Müşteri: Üç gece için rezervasyon yaptırmak istiyorum. Tek kişilik bir oda. Duşlu olması şart. Otel görevlisi: Tek kişilik odamız kalmadı

Detaylı

Hüseyin Yıldırım Danıştay şemasına Aslı gibidir' imzası atmıştı.

Hüseyin Yıldırım Danıştay şemasına Aslı gibidir' imzası atmıştı. Sahte Danıştay suikastı şeması, kumpas olduğu ortaya çıkan İstanbul ve İzmir Askeri Casusluk davaları Bu üç davanın altında Genelkurmay eski Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse ve Deniz Binbaşı Hüseyin Yıldırım

Detaylı

Bu haftaki yazımıza geçmişten bir medya kazasıyla giriyoruz Yıl 1983

Bu haftaki yazımıza geçmişten bir medya kazasıyla giriyoruz Yıl 1983 - Turgut Sunalp'e seçim kaybettiren medya kazası - Gaffur'a Vakit zulmü Ve - İki ayrı "KANATLI" kaza RAPORU HAZIRLAYANLAR: Azime Acar & Ender Bölükbaşı * * * Bu haftaki yazımıza geçmişten bir medya kazasıyla

Detaylı

OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJ

OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJ OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJ Kendinizden biraz bahseder misiniz? -1969 yılında Elazığ'da dünyaya geldim. İlk orta ve liseyi orada okudum. Daha sonra üniversiteyi Van 100.yıl Üniversitesi'nde okudum. Liseyi

Detaylı

Giovanni dışında bütün örenciler çok çalışıyor. O hiç çalışmıyor ama sınıfın en başarılı öğrencisi. Çok iyi Türkçe konuşuyor.

Giovanni dışında bütün örenciler çok çalışıyor. O hiç çalışmıyor ama sınıfın en başarılı öğrencisi. Çok iyi Türkçe konuşuyor. OKUMA - ANLAMA: ÖĞRENCİLER HER GÜN NELER YAPIYORLAR? 1 Türkçe dersleri başladı. Öğrenciler her gün okula gidiyorlar, yeni şeyler öğreniyorlar. Öğretmenleri, Nazlı Hanım, her Salı ve her Cuma günü sınav

Detaylı

Başkentteki Yardımcı Kuruluşlar. Türkiye nin Yönetim Yapısı Doç. Dr. Aslı Yağmurlu

Başkentteki Yardımcı Kuruluşlar. Türkiye nin Yönetim Yapısı Doç. Dr. Aslı Yağmurlu Başkentteki Yardımcı Kuruluşlar Türkiye nin Yönetim Yapısı Doç. Dr. Aslı Yağmurlu Yardımcı Kuruluşlar Hükümete veya bakanlıklara görevlerinde yardımcı olmak, belirli konularda görüş bildirmek, bir idari

Detaylı

Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart!

Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart! On5yirmi5.com Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart! Üniversitelerin açılmasıyla birlikte geçen hafta İstanbul Polisi, Beyazıt ve Beşiktaş'ta bir dizi korsan fotokopi baskını gerçekleştirildi.

Detaylı

Tümgeneral Dişli: Görüşmeleri Emirle Yaptım

Tümgeneral Dişli: Görüşmeleri Emirle Yaptım Tümgeneral Dişli: Görüşmeleri Emirle Yaptım Darbe girişimi soruşturmasında tutuklanan ı Tümgeneral Mehmet Dişli'nin verdiği ifade yayımlandı. 27.07.2016 / 10:38 Darbe girişimi suçlamalarını kabul etmeyen

Detaylı

ESAM [Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi] I. Dünya Savaşı nın 100. Yıldönümü Uluslararası Sempozyumu

ESAM [Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi] I. Dünya Savaşı nın 100. Yıldönümü Uluslararası Sempozyumu ESAM [Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi] I. Dünya Savaşı nın 100. Yıldönümü Uluslararası Sempozyumu -KAPANIŞ KONUŞMASI- M. Recai KUTAN 7 Kasım 2014 I. DÜNYA SAVAŞININ 100. YILDÖNÜMÜ ULUSLARARASI

Detaylı

Kazova: Patronsuz üretim devam ediyor; herkes mutlu, herkes çalışmak istiyor.

Kazova: Patronsuz üretim devam ediyor; herkes mutlu, herkes çalışmak istiyor. Kazova: Patronsuz üretim devam ediyor; herkes mutlu, herkes çalışmak istiyor. İşçi Cephesi: Direnişiniz nasıl başladı? Kazova dan bir işçi: Bizim direnişimiz ilk önce 4 aylık maaşımızı, kıdem ve tazminat

Detaylı

Yenilenen Geçici Hayvan Bakım Merkezi açıldı

Yenilenen Geçici Hayvan Bakım Merkezi açıldı Yenilenen Geçici Hayvan Bakım Merkezi açıldı Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, bakım ve rehabilitasyon çalışmaları tamamlanarak dünya standartlarında bir tesis haline getirilen Bodrum Belediyesi

Detaylı

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 Issue #: [Date] MAVİSEL YENER İLE RÖPOTAJ 1. Diş hekimliği fakültesinden mezunsunuz. Bu iş alanından sonra çocuk edebiyatına yönelmeye nasıl karar verdiniz?

Detaylı

DALKARA'DAN PAZARCIK TA GÖVDE GÖSTERİSİ

DALKARA'DAN PAZARCIK TA GÖVDE GÖSTERİSİ DALKARA'DAN PAZARCIK TA GÖVDE GÖSTERİSİ Cumhuriyet Halk Partisi 25.Dönem Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Efsane Başkan Kamil Dalkara memleketi Pazarcık ta Gövde gösteri yaptı. CHP Kahramanmaraş Milletvekili

Detaylı

Başbakan Yıldırım, Piri Reis Ortaokulu nda karne dağıtım törenine katıldı

Başbakan Yıldırım, Piri Reis Ortaokulu nda karne dağıtım törenine katıldı Başbakan Yıldırım, Piri Reis Ortaokulu nda karne dağıtım törenine katıldı Haziran 17, 2016-1:22:00 Başbakan Yıldırım, "Terör örgütünün telkinlerine gençlerimiz asla ve asla itibar etmesinler. Onlar bizim

Detaylı

KILIÇDAROĞLU K.MARAŞ'TA

KILIÇDAROĞLU K.MARAŞ'TA KILIÇDAROĞLU K.MARAŞ'TA Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş ın Elbistan İlçesi nde siyaseti sadece insan için yaptıklarını, iktidara gelmeleri halinde terörü sonlandırıp ülkeye huzuru getireceklerini

Detaylı

1-Hâkim ve Savcılar idari görevleri dolayısıyla aşağıdaki kurumlardan hangisine bağlıdır?

1-Hâkim ve Savcılar idari görevleri dolayısıyla aşağıdaki kurumlardan hangisine bağlıdır? 1-Hâkim ve Savcılar idari görevleri dolayısıyla aşağıdaki kurumlardan hangisine bağlıdır? A) Cumhurbaşkanlığı B) Başbakanlık C) Adalet Bakanlığı D) Halk E) HSYK 3-Aşağıdakilerden hangisi adli yargının

Detaylı

"medya benim ayağımın altına muz kabuğunu biraz zor koyar" vari açıklamalarda bulunuyordu ki Olanlar oldu

medya benim ayağımın altına muz kabuğunu biraz zor koyar vari açıklamalarda bulunuyordu ki Olanlar oldu - Aman ormancı, yaman ormancı Bıraktın bizde derin bir acı - Dua ile bisiklet gider mi?... - Özbek Paşa'dan AKP falı... Ve - Bush'tan "beni kimse sevmiyor" sendromu RAPORU HAZIRLAYANLAR: Azime Acar & Ender

Detaylı

Trinidad ve Tobago 1990: Latin Amerika'nın ilk ve tek İslam devrimi

Trinidad ve Tobago 1990: Latin Amerika'nın ilk ve tek İslam devrimi Trinidad ve Tobago 1990: Latin Amerika'nın ilk ve tek İslam devrimi 1990 yılında Latin Amerika'nın ada ülkesinde bir grup Müslüman ülkedeki yönetimi ele geçirmek için silahlı darbe girişiminde bulunmuştu.

Detaylı

TEMEL HUKUK DERS NOTLARI SON HAFTA. Öğr. Gör. Erkan ÇAKIR

TEMEL HUKUK DERS NOTLARI SON HAFTA. Öğr. Gör. Erkan ÇAKIR TEMEL HUKUK DERS NOTLARI SON HAFTA Öğr. Gör. Erkan ÇAKIR ANAYASANıN TEMEL ILKELERI 2 1. madde Türkiye devleti bir cumhuriyettir. 2. Madde Cumhuriyetin nitelikleri Cumhuriyetçilik Başlangıç ilkeleri Atatürk

Detaylı

CAN ATAKLI SAAT SAAT AÇIKLADI...

CAN ATAKLI SAAT SAAT AÇIKLADI... CAN ATAKLI SAAT SAAT AÇIKLADI... Gazeteci Can Ataklı darbe gecesini aydınlatmaya kararlı. Ataklı yine flaş değerlendirmelerde bulundu. Habertürk TV'de Didem Arslan Yılmaz'ın sunduğu 'Türkiye'nin Nabzı'

Detaylı

Gülmekten Öldüren Fıkralar - Genç Gelişim Kişisel Gelişim

Gülmekten Öldüren Fıkralar - Genç Gelişim Kişisel Gelişim AMİN Çok iyi giyimli bir iş adamı Vatikan'a gelir papayla görüşmek istediğini söyler. Kendisini bir Kardinal'e götürürler. Adam ısrar eder. - Sizinle değil, doğrudan Papa ile ve yalnız görüşmek istiyorum.

Detaylı

Hükümet in TSK İçinde Oluşturduğu Paralel Yapılar; Cumhurbaşkanı ve AYİM nin Konumu..

Hükümet in TSK İçinde Oluşturduğu Paralel Yapılar; Cumhurbaşkanı ve AYİM nin Konumu.. 28 Nisan 2014 Basın Toplantısı Metni ; (Konuşmaya esas metin) Hükümet in TSK İçinde Oluşturduğu Paralel Yapılar; Cumhurbaşkanı ve AYİM nin Konumu.. -- Silahlı Kuvvetlerimizde 3-4 yıldan bu yana Hava Kuvvetleri

Detaylı

yeni kelimeler otuzsekizinci ders oluyor gezi genellikle hoş geldin mevsim hoş bulduk ilkbahar gecikti ilkbahar mevsiminde geciktiniz kış mevsiminde

yeni kelimeler otuzsekizinci ders oluyor gezi genellikle hoş geldin mevsim hoş bulduk ilkbahar gecikti ilkbahar mevsiminde geciktiniz kış mevsiminde otuzsekizinci ders oluyor gezi genellikle hoş geldin mevsim hoş bulduk ilkbahar gecikti ilkbahar mevsiminde geciktin soğuk geciktim kış geciktiniz kış mevsiminde uç, sınır, son, limit bulunuyor/bulunur

Detaylı

RAPORU HAZIRLAYANLAR: Azime Acar & Ender Bölükbaşı

RAPORU HAZIRLAYANLAR: Azime Acar & Ender Bölükbaşı - 'Büyük haber gazetecinin ayağına gelmezse o büyük haberin ayağına nasıl gider? - Söz ağzınızdan bir kez kaçınca rica minnet yemin nasıl işe yaramaz? - Samimi bir itiraf nasıl harakiri ye dönüştü? - Evren

Detaylı

Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri

Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri 1 Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri Bugün kızla tanışma anında değil de, flört süreci içinde olduğumuz bir kızla nasıl konuşmamız gerektiğini dilim döndüğünce anlatmaya

Detaylı

þimdi sana iþim düþtü. Uzat bana elini de birlikte çocuklara güzel öyküler yazalým.

þimdi sana iþim düþtü. Uzat bana elini de birlikte çocuklara güzel öyküler yazalým. Kaybolan Çocuk Çocuklar için öyküler yazmak istiyordum. Yazmayý çok çok sevdiðim için sevinçle oturdum masanýn baþýna. Yazdým, yazdým... Sonra da okudum yazdýklarýmý. Bana göre güzel öykülerdi doðrusu.

Detaylı

Türkiye'de 3 Ay OHAL İlan Edildi

Türkiye'de 3 Ay OHAL İlan Edildi Türkiye'de 3 Ay OHAL İlan Edildi Erdoğan, "OHAL uygulaması kesinlikle demokrasiye, hukuka ve özgürlüklere karşı değildir" dedi. 21.07.2016 / 09:56 Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından

Detaylı

Cumhuriyet Halk Partisi

Cumhuriyet Halk Partisi 1 Kılıçdaroğlu: İş adamı konuşuyor tehdit, gazeteci konuşuyor tehdit, belediye başkanı konuşuyor tehdit, ne olacak tehditlerin sonu? Tarih : 04.06.2011 -BATMAN MİTİNGİ- Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu,

Detaylı

Cumhuriyet Halk Partisi

Cumhuriyet Halk Partisi 1 Cumhuriyet Halk Partisi AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy Türkiye de temaslarına CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile görüşerek başladı. Görüşmeye katılan Loğoğlu açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ TÖMER TÜRKÇE ÖĞRETİM ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ TÜRKÇE SINAVI

ANKARA ÜNİVERSİTESİ TÖMER TÜRKÇE ÖĞRETİM ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ TÜRKÇE SINAVI ANKARA ÜNİVERSİTESİ TÖMER TÜRKÇE ÖĞRETİM ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ TÜRKÇE SINAVI T105004 ADI SOYADI NOSU UYRUĞU SINAV TARİHİ ÖĞRENCİNİN BÖLÜM Okuma Dinleme Yazma Karşılıklı Konuşma Sözlü Anlatım TOPLAM

Detaylı

Biz Fakir Okuluz Bizim Velimiz Bize Destek Olmuyor Bizim Velimizi Sen Bilmezsin Biz Bağış Alamıyoruz Cümlelerini kurarken bir daha düşüneceksiniz.

Biz Fakir Okuluz Bizim Velimiz Bize Destek Olmuyor Bizim Velimizi Sen Bilmezsin Biz Bağış Alamıyoruz Cümlelerini kurarken bir daha düşüneceksiniz. Aşağıda Emek vererek Yazmış olduğumuz yazı ve bilgileri 5 dakika ayırıp okur inceler ve bizden ücretsiz bir örnek kayıt dosyası talep ederseniz. Biz Fakir Okuluz Bizim Velimiz Bize Destek Olmuyor Bizim

Detaylı

Bodrumlu seçmenden yoğun katılım

Bodrumlu seçmenden yoğun katılım Bodrumlu seçmenden yoğun katılım Kocadon ve CHP ye Demir, CHP ye katılan vatandaşlara rozet taktı CHP li Başkan Kocadon: Barışa en yakın parti CHP dir CHP li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, CHP

Detaylı

ISBN : 978-605-65564-3-2

ISBN : 978-605-65564-3-2 ISBN : 978-605-65564-3-2 1 Baba, Bal Arısı Gibi Olmak İstemiyorum ISBN : 978-605-65564-3-2 Ali Korkmaz samsun1964@hotmail.com Redaksiyon : Pelin GENÇ Dizgi/Baskı Kardeşler Ofset Matbaacılık Muzaffer Ceylandağ

Detaylı

Yargıdaki skandallar Kollama-filmindeki Yiğit-in durumunu cazib hale getirmekte, Kurtlar Vadisi Pusu-daki Polat-ın durumuna özendirmektedir.

Yargıdaki skandallar Kollama-filmindeki Yiğit-in durumunu cazib hale getirmekte, Kurtlar Vadisi Pusu-daki Polat-ın durumuna özendirmektedir. YARGI İNTİHAR ETTİ *Sevr-le sınırları tesbit edilen Türkiye,Lozanla geleceği şekilleniyor,elleri kolları bağlanıyordu.şimdiki hukuk ise bunun kollarından biri..ahtapot gibi.. etti *Mailime gelen bir notta;

Detaylı

Süleyman Demirel Hayatını Kaybetti

Süleyman Demirel Hayatını Kaybetti Süleyman Demirel Hayatını Kaybetti Türkiye Cumhuriyeti nin 9. Cumhurbaşkanı, 40 yılı aşkın siyasi hayatında kendi deyimiyle altı kez gittiği başbakanlığa yedi kez gelen parti lideri, Devlet Su İşleri nin

Detaylı

Sanık olarak tutuklandınız ve (polis) büro(sun)(y)a veya başka bir sorgulama yerine götürüldünüz. Haklarınız nelerdir?

Sanık olarak tutuklandınız ve (polis) büro(sun)(y)a veya başka bir sorgulama yerine götürüldünüz. Haklarınız nelerdir? Sanık olarak tutuklandınız ve (polis) büro(sun)(y)a veya başka bir sorgulama yerine götürüldünüz. Haklarınız nelerdir? Bir suçtan dolayı sanık olarak görülmektesiniz ve polis, Kraliyet Askeri Polisi veya

Detaylı

Cumhuriyet Halk Partisi

Cumhuriyet Halk Partisi 1 SÖZCÜ / AKP de bir kişi konuşur, diğerleri asker gibi bekler! Tarih : 06.01.2012 CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu hem AKP deki tek adamlığı hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın üslubunu ve liderliğini

Detaylı

Menümüzü incelediniz mi?

Menümüzü incelediniz mi? by elemeği Menümüzü incelediniz mi? Yılmaz Usta nın hikayesini duydunuz mu? Niçin Nevale? Yılmaz Usta nın hikayesi Bir insan pasta ustası olmaya nasıl karar verir? Yani 1972 yılında Kastamonu da doğduğunuzu

Detaylı

"Satmam" demiş ihtiyar köylü, "bu, benim için bir at değil, bir dost."

Satmam demiş ihtiyar köylü, bu, benim için bir at değil, bir dost. Günün Öyküsü: Talih mi Talihsizlik mi? Bir zamanlar köyün birinde yaşlı bir adam yaşıyormuş. Çok fakirmiş. Ama çok güzel beyaz bir atı varmış. Kral bu ata göz koymuş. Bir zamanlar köyün birinde yaşlı bir

Detaylı

Beyaz Saray'daki Trump-Erdoğan Zirvesinden Ne Çıktı?

Beyaz Saray'daki Trump-Erdoğan Zirvesinden Ne Çıktı? Beyaz Saray'daki Trump-Erdoğan Zirvesinden Ne Çıktı? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Amerika Başkanı Donald Trump ilk kez Beyaz Saray'da biraraya geldi. 22.05.2017 / 10:49 Washington Türk-Amerikan

Detaylı

Soru şudur: 25 yıldan fazla yaşadığınız bir ülkenin insanı olmaz mısınız?

Soru şudur: 25 yıldan fazla yaşadığınız bir ülkenin insanı olmaz mısınız? Soru şudur: 25 yıldan fazla yaşadığınız bir ülkenin insanı olmaz mısınız? Bu ülkenin de insanı olmanız, gelmiş olduğunuz ülkeyle bağınızın kesilmesi, ona yabancılaşmanız anlamına gelmez. Ama eğer 20-25

Detaylı

İÇİNDEKİLER... SAYFA NUMARASI 1. Genelkurmay Başkanlığının Afyon ve Kocaeli mıntıkalarındaki duruma dair 3 Ekim 1921 tarihli Harp BELGELER

İÇİNDEKİLER... SAYFA NUMARASI 1. Genelkurmay Başkanlığının Afyon ve Kocaeli mıntıkalarındaki duruma dair 3 Ekim 1921 tarihli Harp BELGELER İÇİNDEKİLER SUNUŞ İÇİNDEKİLER... BELGELER III SAYFA NUMARASI 1. Genelkurmay Başkanlığının Afyon ve Kocaeli mıntıkalarındaki duruma dair 3 Ekim 1921 tarihli Harp Raporu... 1 2. Ali İhsan Paşa nın Güney

Detaylı

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Kasım 2009 DİKKAT

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Kasım 2009 DİKKAT ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙ ΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı Devlet Dil Sertifikası DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM

Detaylı

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Mayıs 2010 DİKKAT

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Mayıs 2010 DİKKAT ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙ ΕΙΑΣ, ΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ Eğitim, Hayatboyu Öğrenme ve Din İşleri Bakanlığı Devlet Dil Sertifikası DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri

Detaylı

NİSAN 2012 FAALİYET RAPORU. Prof. Dr. Aytuğ ATICI Mersin Milletvekili

NİSAN 2012 FAALİYET RAPORU. Prof. Dr. Aytuğ ATICI Mersin Milletvekili NİSAN 2012 FAALİYET RAPORU Prof. Dr. Aytuğ ATICI Mersin Milletvekili CHP MERSİN İL-İLÇE ÖRGÜTLERİ, BELEDİYELER VE KÖYLERE YÖNELİK YAPILAN ÇALIŞMALAR 1. Yeni Seçilen Tarsus CHP İlçe Yönetimini ziyaret ederek

Detaylı

Sayın Başkanım, Sayın Müdürüm, Protokolümüzün Değerli Mensupları, Çok kıymetli Hocalarım, Değerli Öğrenci Arkadaşlarım, Velilerimiz

Sayın Başkanım, Sayın Müdürüm, Protokolümüzün Değerli Mensupları, Çok kıymetli Hocalarım, Değerli Öğrenci Arkadaşlarım, Velilerimiz Sayın Başkanım, Sayın Müdürüm, Protokolümüzün Değerli Mensupları, Çok kıymetli Hocalarım, Değerli Öğrenci Arkadaşlarım, Velilerimiz ve Özellikle Canım Annem 1 Üniversite tercihlerini yaptığımız zaman,

Detaylı

20 Derste Eski Türkçe

20 Derste Eski Türkçe !! 20 Derste Eski Türkçe Ders Notları!!!!!! Cüneyt Ölçer! !!! ÖNSÖZ Türk Nümismatik Derneği olarak Osmanlı ve İslam paraları koleksiyoncularına faydalı olmak arzu ve isteği île bu özel sayımızı çıkartmış

Detaylı

Başbakan Yıldırım, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu

Başbakan Yıldırım, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu Başbakan Yıldırım, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu Kasım 18, 2016-4:21:00 Başbakan Binali Yıldırım, Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'na ilişkin,

Detaylı

Şimdi olayı şöyle düşünün. Temel ile Dursun iddiaya giriyor. Temel diyor ki

Şimdi olayı şöyle düşünün. Temel ile Dursun iddiaya giriyor. Temel diyor ki Bildiğiniz üzere Deutsche bank'ın arzı ile varantlar İMKB'de işlem görmeye başladı. Bu konuda çok soru gelmiş. Basit bir şekilde ne olduğunu açıklamak da bize farz oldu. Fakat hemen şunu belirteyim ki;

Detaylı

14. ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ KONGRESİ

14. ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ KONGRESİ TÜRK-İŞ Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi 14. ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ KONGRESİ 25-27 Mayıs 2012 Nova, İbis Hotel - İstanbul Oturumlar Panel

Detaylı

HAKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ HAKKINDA BİLGİ NOTU

HAKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ HAKKINDA BİLGİ NOTU HAKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ HAKKINDA BİLGİ NOTU HSYK Teklifi Teklif; 2797 sayılı Yargıtay Kanunu, 6087 sayılı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu, 4954 sayılı Türkiye Adalet

Detaylı

Konumuz sol içi cinayetler, özel olarak da Acilciler bünyesindeki cinayetler

Konumuz sol içi cinayetler, özel olarak da Acilciler bünyesindeki cinayetler Konumuz sol içi cinayetler, özel olarak da Acilciler bünyesindeki cinayetler Bir cinayetin altı elemanı vardır: Öldürülen kimdir, öldüren kimdir, cinayetin yeri, cinayet günü, nasıl öldürüldü, neden öldürüldü?

Detaylı

Başbakan Yıldırım, Ankara Sincan da halka hitap etti

Başbakan Yıldırım, Ankara Sincan da halka hitap etti Başbakan Yıldırım, Ankara Sincan da halka hitap etti Nisan 14, 2017-7:12:00 AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Ankara Sincan ilçesi Lale Meydanı'nda mitinge katılarak vatandaşlara hitap

Detaylı

CİHAN PARTİSİ HAYIR MI, EVET Mİ? REFERANDUM 2017 KATALOĞU. Devlet meseleleri uzun soluklu işlerdir; uzun yola tek şoförle gidilmez..

CİHAN PARTİSİ HAYIR MI, EVET Mİ? REFERANDUM 2017 KATALOĞU. Devlet meseleleri uzun soluklu işlerdir; uzun yola tek şoförle gidilmez.. Devlet meseleleri uzun soluklu işlerdir; uzun yola tek şoförle gidilmez.. Kürşad Emre ÖĞRETMEK Cihan Partisi Genel Başkanı DEĞERLİ VATANSEVERLER! Referandumda oy vermeden önce bu kataloğu mutlaka okuyunuz..

Detaylı

5 soru-cevap:layout 1 4/28/11 12:14 PM Page 201 CEVAPLAR VE PARALEL OTURUM I SORULAR 201

5 soru-cevap:layout 1 4/28/11 12:14 PM Page 201 CEVAPLAR VE PARALEL OTURUM I SORULAR 201 4/28/11 12:14 PM Page 201 PARALEL OTURUM I SORULAR VE CEVAPLAR 5 soru-cevap:layout 1 201 5 soru-cevap:layout 1 4/28/11 12:14 PM Page 202 202 5 soru-cevap:layout 1 4/28/11 12:14 PM Page 203 IX. türkiye

Detaylı

HÜKÜM GİYMEMİŞ BİR TUTUKLUNUN HASTANEYE SEVKİ (KISITLAMALI YA DA KISITLAMASIZ)

HÜKÜM GİYMEMİŞ BİR TUTUKLUNUN HASTANEYE SEVKİ (KISITLAMALI YA DA KISITLAMASIZ) HÜKÜM GİYMEMİŞ BİR TUTUKLUNUN HASTANEYE SEVKİ (KISITLAMALI YA DA KISITLAMASIZ) (1983 Ruh Sağlığı Yasası, Bölüm 48) 1. Hasta Adı 2. Bakımınızdan sorumlu kişinin ismi (sorumlu klinik tedavi uzmanınız ) 3.

Detaylı

TÜRKİYE DE SİYASET VE DEMOKRASİ

TÜRKİYE DE SİYASET VE DEMOKRASİ TÜRKİYE DE SİYASET VE DEMOKRASİ 12 Eylül Darbesi 1973 seçimlerinden 1980 yılına kadar gerçekleşen seçimlerde tek başına bir iktidar çıkmadığından bu dönem hükümet istikrarsızlığı ile geçen bir dönem olmuştur.

Detaylı

Dünyayı Değiştiren İnsanlar

Dünyayı Değiştiren İnsanlar Dünyayı Değiştiren İnsanlar Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim,

Detaylı

ANAYASA HUKUKU (İKTİSAT VE MALİYE BÖLÜMLERİ) 2014 2015 GÜZ DÖNEMİ ARASINAV 17 KASIM 2014 SAAT 09:00

ANAYASA HUKUKU (İKTİSAT VE MALİYE BÖLÜMLERİ) 2014 2015 GÜZ DÖNEMİ ARASINAV 17 KASIM 2014 SAAT 09:00 ANAYASA HUKUKU (İKTİSAT VE MALİYE BÖLÜMLERİ) 2014 2015 GÜZ DÖNEMİ ARASINAV 17 KASIM 2014 SAAT 09:00 A. ANLATIM SORUSU (10 puan) Temsilde adalet yönetimde istikrar kavramlarını kısaca açıklayınız. Bu konuda

Detaylı

ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ

ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΕΛΙΚΕ ΕΝΙΑΙΕ ΓΡΑΠΣΕ ΕΞΕΣΑΕΙ ΥΟΛΙΚΗ ΥΡΟΝΙΑ: 2012-2013 Μάθημα: Σοσρκικά

Detaylı

Yaz l Bas n n Gelece i

Yaz l Bas n n Gelece i Emre Aköz Yeni Okur-Yazarlar ve Gazetelerin Geleceği ABD li serbest gazeteci Christopher Allbritton õn yaşadõklarõ bize yazõlõ medyanõn (ki bu tabirle esas olarak gazeteleri kastediyorum) geleceği hakkõnda

Detaylı

TOPLANTI BİLGİLERİ MUTLU GÜNLERİMİZ KONUKLARIMIZ

TOPLANTI BİLGİLERİ MUTLU GÜNLERİMİZ KONUKLARIMIZ K.R. RAVINDRAN U.R. Başkanı 2015 16 Canan ERSÖZ U.R. 2430. Bölge Guvernörü 2015 16 Firuz Harbiyeli 3. Grup Guvernör Yardımcısı Hüseyin MURSAL (Başkan) Süleyman ÇOLAKOĞLU (Asbaşkan) Okşan HALEFOĞLU (Kulüp

Detaylı

SAMSUN BAHRİYE MEKTEBİ

SAMSUN BAHRİYE MEKTEBİ SAMSUN BAHRİYE MEKTEBİ BAKİ SARISAKAL SAMSUN BAHRİYE MEKTEBİ 1880 yılının başında Samsun da açıldı. Üçüncü Ordu nun sorumluluğu altındaydı. Okulun öğretmenleri subay ve sivillerdi. Bu okula öğrenciler

Detaylı

Cumhuriyet Halk Partisi

Cumhuriyet Halk Partisi 1 Genel Başkan Kılıçdaroğlu Bolu da: (Berkin Elvan ın ölümü) Berkin, bizim oğlumuzdur. O, bir demokrasi şehididir, onu her zaman anacağız Tarih : 13.03.2014 Arkadaş, sen kendine güveniyorsan, senin istediğin

Detaylı

İstanbul 13. Müebbet çıktı

İstanbul 13. Müebbet çıktı 19 MART 2013 www.reisgida.com.tr Müebbet çıktı ERGENEKON davasında Savcı Pekgüzel, mütalaasını mahkemeye sundu. İlker Başbuğ dahil 64 sanık için ağırlaştırılmış müebbet istendi. İstanbul 13. Ağır Ceza

Detaylı

KOPENHAG ZİRVESİ IŞIĞINDA TÜRKİYE AB İLİŞKİLERİ

KOPENHAG ZİRVESİ IŞIĞINDA TÜRKİYE AB İLİŞKİLERİ 16 Prof. Dr. Atilla ERALP KOPENHAG ZİRVESİ IŞIĞINDA TÜRKİYE AB İLİŞKİLERİ Prof. Dr. Atilla ERALP ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Kopenhag Zirvesiyle ilgili bir düşüncemi sizinle paylaşarak başlamak

Detaylı

BÜLTEN İSTANBUL AZİZ BABUŞCU. FİLİSTİN MESELESİ 2 5 te B İ L G İ NOTU. Öğretmenler ile öğrenciler yıllar sonra bir araya geldi

BÜLTEN İSTANBUL AZİZ BABUŞCU. FİLİSTİN MESELESİ 2 5 te B İ L G İ NOTU. Öğretmenler ile öğrenciler yıllar sonra bir araya geldi 2 de Öğretmenler ile öğrenciler yıllar sonra bir araya geldi AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları nda AK Öğretmenler ile öğrenciler yıllar sonra bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadı. 8 de YIL: 2012 SAYI

Detaylı

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç katıyordu. Bulutlar gülümsüyor ve günaydın diyordu. Melek

Detaylı

Başbakan Yıldırım, Keçiören Metrosu nun Açılış Töreni nde konuştu

Başbakan Yıldırım, Keçiören Metrosu nun Açılış Töreni nde konuştu Başbakan Yıldırım, Keçiören Metrosu nun Açılış Töreni nde konuştu Ocak 05, 2017-4:11:00 Başbakan Binali Yıldırım, Keçiören Belediyesi önünde düzenlenen metro açılış töreninde yaptığı konuşmada, nüfusu

Detaylı

Ehliyet Sınav Sonuçları

Ehliyet Sınav Sonuçları Sürücü Belgesi Bilgileri ve Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama hakkında bilgilerin bulunan sayfamızda; belge alacaklarda aranan şartlar, müracat esnasında istenen belgeler, ehliyet sınıfları hakkında detaylara

Detaylı

3.Meclisin faaliyetlerine ara vermemesi şeklinde olan meclisin her zaman açık olması yasamanın hangi ilkesi ile ilgilidir?

3.Meclisin faaliyetlerine ara vermemesi şeklinde olan meclisin her zaman açık olması yasamanın hangi ilkesi ile ilgilidir? 1.Aşağıdakilerden hangisi Anayasa Mahkemesinin sadece şekil olarak incelediği bir konudur? A) Anayasa değişiklikleri B) İç Tüzükler C) KHK D) Kanunlar E) Tüzükler 3.Meclisin faaliyetlerine ara vermemesi

Detaylı

Başbakan Yıldırım, 25. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı sonrası basın çadırını ziyaret etti

Başbakan Yıldırım, 25. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı sonrası basın çadırını ziyaret etti Başbakan Yıldırım, 25. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı sonrası basın çadırını ziyaret etti Ekim 23, 2016-8:39:00 Başbakan Binali Yıldırım, "Peşmerge güçleri Başika kasabasını DEAŞ'tan temizlemek için

Detaylı

KKTC YÜKSEK YÖNETİM DENETÇİSİ OMBUDSMAN

KKTC YÜKSEK YÖNETİM DENETÇİSİ OMBUDSMAN KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ YÜKSEK YÖNETİM DENETÇİSİ (OMBUDSMAN) KKTC YÜKSEK YÖNETİM DENETÇİSİ OMBUDSMAN 1. İlk Ombudsman Nail Atalay 2. Anayasa nın 114. Maddesi 3. Ombudsman Yasası 4. Ombudsman ın atanması

Detaylı

HEM DÜŞÜNECEĞİZ, HEM ÖĞRENECEĞİZ HEM DE SÜRPRİZ HEDİYELER KAZANMA ŞANSINA SAHİP OLACAĞIZ.

HEM DÜŞÜNECEĞİZ, HEM ÖĞRENECEĞİZ HEM DE SÜRPRİZ HEDİYELER KAZANMA ŞANSINA SAHİP OLACAĞIZ. HEM DÜŞÜNECEĞİZ, HEM ÖĞRENECEĞİZ HEM DE SÜRPRİZ HEDİYELER KAZANMA ŞANSINA SAHİP OLACAĞIZ. Sorular her ay panolara asılacak ve hafta sonuna kadar panolarda kalacak. Öğrenciler çizgisiz A5 kâğıdına önce

Detaylı

TÜRKİYE DE CEZA VE ADALET SİSTEMİ

TÜRKİYE DE CEZA VE ADALET SİSTEMİ TÜRKİYE DE CEZA VE ADALET SİSTEMİ TÜRK HUKUK SİSTEMİ İdari Yargı Adli Yargı Askeri Yargı Sayıştay Anayasa Mahkemesi İDARİ YARGI SİSTEMİ İdarenin eylem ve işlemlerine karşı açılan davaların görüşüldüğü,

Detaylı

AYŞEGÜL ARSLAN IN KATİL ZANLISI MÜEBBET YEDİ

AYŞEGÜL ARSLAN IN KATİL ZANLISI MÜEBBET YEDİ AYŞEGÜL ARSLAN IN KATİL ZANLISI MÜEBBET YEDİ Geçtiğimiz 28 Mayıs ta kendisinden ayrılan iki çocuğunun annesi dini nikahlı eşi 29 yaşındaki Ayşegül Aslan ı çalıştığı işyerinde silahla öldüren, işyeri sahibini

Detaylı

Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Merhaba Sevgili Arkadaşlar Sevgili Genç Arkadaşlar, İnternetten yararlanmak sizin temel hakkınızdır. İnternet sizi istediğiniz yere götüren uçan halı

Detaylı

Nasuh Mitap ı Ankara dan tanırım. Kendisi hakkında bir şey yazmayacağım.

Nasuh Mitap ı Ankara dan tanırım. Kendisi hakkında bir şey yazmayacağım. Nasuh Mitap ı Ankara dan tanırım. Kendisi hakkında bir şey yazmayacağım. Cenaze namazıyla yapılan cenaze törenine bir kere daha canım sıkıldı da diyemeyeceğim Devrimcilerin bu türlü davranışlarına alıştık

Detaylı

GÖKYÜZÜNDE KISA FİLM SENARYOSU

GÖKYÜZÜNDE KISA FİLM SENARYOSU GÖKYÜZÜNDE KISA FİLM SENARYOSU 1. DIŞ. CADDE - GECE 1 FADE IN: Saat 22:30. 30 yaşında bir gazeteci olan Eren caddede araba sürmektedir. Bir süre sonra kırmızı ışıkta durur. Yan koltukta bulunan fotoğraf

Detaylı

'Bende dağa çıkmadım'

'Bende dağa çıkmadım' 'Bende dağa çıkmadım' Milletvekili Pervin Buldan'ın yaşadıklarından yola çıkarak açıklamarda bulunan ve 'bende olsa dağa çıkardım' diyen Başbakan Yarsımcısı Bülent Arıç Başbakan recep Tayyip Erdoğan'ın

Detaylı

- Arıtmaların yeri kamu arazisidir bunda indirim yapamayız dediler.

- Arıtmaların yeri kamu arazisidir bunda indirim yapamayız dediler. ÜYELERİMİZE DURURU Milas Belediye Başkanı Sn. Muhammet TOKAT tan 12 gündür randevu almak için çok uğraştık. Ahmet BENCİK hergün Başkanın sekreterine arıyarak randevu saati almaya çalıştı ve randevu alarak

Detaylı

American Tank Company (Ruhi) vs Afrika Schützenkompanie (Levent) 1750 pts & Mid-War Hold the Line

American Tank Company (Ruhi) vs Afrika Schützenkompanie (Levent) 1750 pts & Mid-War Hold the Line American Tank Company (Ruhi) vs Afrika Schützenkompanie (Levent) 1750 pts & Mid-War Hold the Line 25 Ağustos 2013 Pazar Brifing: Görev isminden de anlaşılacağı gibi hattı tutan bir birliğe bir diğerinin

Detaylı

3647 SAYILI ve 2008 (3647/2008) TARİHLİ YUNANİSTAN VAKIFLAR YASASI VE UYGULAMALARI

3647 SAYILI ve 2008 (3647/2008) TARİHLİ YUNANİSTAN VAKIFLAR YASASI VE UYGULAMALARI Yrd. Doç. Dr. Turgay CİN* 3647 SAYILI ve 2008 (3647/2008) TARİHLİ YUNANİSTAN VAKIFLAR YASASI VE UYGULAMALARI Ortodoks Hıristiyanlık hukukunda vakıf var mı, yok mu, bir sorgulayın. Birinci sorum bu Hıristiyan

Detaylı

ABD İLE YAPTIĞIN GİZLİ ANLAŞMAYI AÇIKLA -(TAMAMI) Çarşamba, 03 Temmuz :11 - Son Güncelleme Perşembe, 04 Temmuz :10

ABD İLE YAPTIĞIN GİZLİ ANLAŞMAYI AÇIKLA -(TAMAMI) Çarşamba, 03 Temmuz :11 - Son Güncelleme Perşembe, 04 Temmuz :10 Gül, ABD ile hizmet sözleşmesi yapmıştır İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, dün Ankara da bir basın toplantısı düzenledi ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ü ABD ile yaptığı gizli anlaşmayı

Detaylı

KKTC YÜKSEK YÖNETİM DENETÇİSİ OMBUDSMAN. 5. Ombudsman ın görev ve yetkileri ile yetki devri. 6. Ombudsman ın yetkisi dışında olan konular

KKTC YÜKSEK YÖNETİM DENETÇİSİ OMBUDSMAN. 5. Ombudsman ın görev ve yetkileri ile yetki devri. 6. Ombudsman ın yetkisi dışında olan konular KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ YÜKSEK YÖNETİM DENETÇİSİ (OMBUDSMAN) Adres: 143, Bedrettin Demirel Caddesi, Kat: 4 Lefkoşa Telefon: 22 75 814-22 75 954 Fax: 22 88 907 1. Anayasa nın 114. Maddesi 2. Ombudsman

Detaylı

23 Yılllık Yazılım Sektöründen Yat Kaptanlığına

23 Yılllık Yazılım Sektöründen Yat Kaptanlığına 23 Yılllık Yazılım Sektöründen Yat Kaptanlığına Bodrum da 3 yıl önce kaptanlığa başlayan Gül Yavuz, 23 yıl yazılım sektöründe çalıştıktan sonra nasıl yat kaptanı olduğunu ve denizlerde kadın kaptan olmanın

Detaylı

TV LERDEKİ PROGRAMLARA ÇIKANLAR KURAN OKUMASINI BİLMİYOR

TV LERDEKİ PROGRAMLARA ÇIKANLAR KURAN OKUMASINI BİLMİYOR Site İsmi : Zaman 53 Tarih: 10.05.2012 Site Adresi : www.zaman53.com Haber Linki : http://www.zaman53.com/haber/14544/camilerin-ayaga-kalkmasi-lazim.html ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Detaylı

Necdet Özel: Milletten Özür Dilememiz Gerekiyor

Necdet Özel: Milletten Özür Dilememiz Gerekiyor Necdet Özel: Milletten Özür Dilememiz Gerekiyor Necdet Özel, görev yaptığı dönemde en fazla Gülen örgütü mensubu subayın generalliği yükseldiği dönemin genelkurmay başkanı... 12.08.2016 / 10:27 Eski Genelkurmay

Detaylı