Sağlık İşleri 2011 / ÖZEL. Beyo lu Belediyesi nin Ücretsiz Yayınıdır

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sağlık İşleri 2011 / ÖZEL. Beyo lu Belediyesi nin Ücretsiz Yayınıdır"

Transkript

1 2011 / ÖZEL Beyo lu Belediyesi nin Ücretsiz Yayınıdır

2 2 Sağlık İşleri Sağlık İşleri Müdürlüğü, koruyucu hekimlik çerçevesinde düzenlediği çeşitli seminerlerle halkı bilinçlendiriyor; semt konaklarında tansiyon, kalp ve diyabet taramaları yapıyor; cenaze hizmetleriyle de vatandaşların her daim yanında yer alıyor. 365 gün hizmet veren Sağlık İşleri Müdürlüğü, ilçe halkına koruyucu hekimlik çerçevesinde birçok seminer ve tarama programı düzenliyor. Bu çerçevede ilçedeki bütün semt konaklarına uzman hekimler davet edilerek ilçe halkı hastalık ve tedavisi konusunda bilinçlendirilirken ücretsiz olarak tansiyon, kalp ve diyabet taramaları da yapılıyor. Gezici ekipleriyle doktor kontrolünde göz taraması hizmetleri de sunan Sağlık İşleri Müdürlüğü, cenaze hizmetleriyle de halkın yanında yer alıyor. 1 müdür, 3 doktor, 5 veteriner hekim, 2 portör yönetmeni, 2 portör uzmanı, 1 zabıta memuru, 3 memur personel, 1 ofis çalışanıyla Sağlık İşleri Müdürlüğü Beyoğlu halkına haftanın yedi günü hizmet veriyor. Sağlık İşleri Müdürlüğü cenaze hizmetleriyle de yanınızda İlçe sınırları içerisinde vefat eden vatandaşlara haftanın yedi günü doktorlarıyla hizmet veren Sağlık İşleri Müdürlüğü, ilçe sakinlerinin evlerine giderek ölü muayeneleri yapıyor, Gömme İzin Belgeleri tanzim ediyor, nüfustan düşme işlemleri yerine getiriyor. Bu zor günde ihtiyaç duyulacak her türlü yardımı karşılamaya çalışan Sağlık İşleri Müdürlüğü Hizmet Ekibi, Başkan adına taziye ziyaretlerinde bulunurken cenaze evlerine sıcak yemek hizmetleri vermeyi de ihmal etmiyor. Müdürlük, vatandaşın isteği doğrultusunda cenaze merasimi için otobüs de tahsis ediyor.

3 3 Sigaranın zararlarının içen içmeyen herkes tarafından kabullenildiğini, kampanyanın bırakmak isteyip de kendi başına başaramayanlar ve nasıl bırakacaklarını bilemeyenlere yol göstermeyi, işlerini kolaylaştırmayı hedeflediğini belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, bu kampanyayla Beyoğlu nda yaşayan vatandaşlara bağımlılığın derecesini ölçen testler yapılarak sigarayı bırakmak isteyenlerin teşvik edileceklerini söyledi. Beyoğlu nda bulunan 9 semt konağında yer alan Sigara Bırakma Danışma Merkezleri nin doktorları, vatandaşlara sigara bırakma süreci ve yöntemleri hak- Beyoğlu Belediyesi, ilçe sakinlerinin sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak, sigara bağımlılığına dikkat çekmek ve zararlarına vurgu yapmak amacıyla Haydi Beyoğlu, sen de bırakabilirsin sloganıyla bir kampanya başlattı. kında bilgiler veriyor ve sorularını yanıtlıyor. Haydi Beyoğlu Sen de Bırakabilirsin kampanyası, önemli bir kamu sağlığı sorunu olan sigara bağımlılığına dikkat çekmeyi, bağımlı olan fakat bundan kurtulmak isteyen, ancak sigarayı nasıl bırakacağını bilemeyen Beyoğlu sakinlerine yol göstermeyi amaçlıyor.

4 4 Sağlık İşleri Beyoğlu Belediyesi Türkiye de kullanım yaşı 13 e inen madde bağım lılığı tehlikesine karşı ilçedeki liselerde eğitim gören gençlere yönelik bilgilendirme seminerleri düzenliyor. Konunun uzmanlarının katıldığı seminerlerde ayrıca, rehber kitap niteliğindeki Madde Bağımlılığı Tedavi ve Yöntemleri konulu kitapçıklar dağıtılıyor. Madde bağımlılığında esas olan gençlerin madde bağımlısı haline gelmeden önce bilgilendirilerek bilinçli hale getirilmesi... Beyoğlu Belediyesi bu anlayışla yola çıkarak ilçe sınırları içerisinde öğretim gören lise öğrencilerini madde bağımlılığı ve tehlikeleri konusunda bilgilendirmek için bir dizi seminer başlattı. Beyoğlu Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından organize edilen bu seminerlerin ilki Dilnihat Özyeğin Anadolu Lisesi nde düzenlendi. Bağımlılık yapan maddeler ve bunların ortaya çıkardığı zararların anlatıldığı seminere öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Madde bağımlılığında alt yaş sınırı 13 e kadar indi Okulun konferans salonunu dolduran gençler kendileri için düzenlenen semineri Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Kaymakamı Hasan Şenses, Dilnihat Özyeğin Anadolu Lisesi Müdürü Kenan Turan ve öğretmenleri ile birlikte takip etti. Seminerde konuşan İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü nden ve Alman Hastanesi Psikiyatri Bölümü nden uzmanlar, biyolojik, sosyal ve ruhsal boyutları ile bir sağlık sorunu olan madde bağımlılığının Türkiye de kullanma yaşının 13 e indiğine dikkat çekerek, öğrencilere bağımlılık yapan maddelerden korunmanın yöntemlerini anlattılar. Gençleri madde bağımlılığından korumalıyız Beyoğlu Belediye Başkan Ahmet Misbah Demircan, günümüzde sınır tanımaksızın, bir toplumdan diğerine, bir virüs gibi yayılan madde bağımlılığından gençleri korumak için belediyelere görev düştüğüne dikkat çekti. Beyoğlu Belediyesi nin ilçedeki gençlerin isteklerine, yeteneklerine, kendilerini ifade etmelerine imkân hazırladıklarını belirten Demircan şunları söyledi; Beyoğlu Belediyesi olarak, yıllardır bu sorumlulukla çalışıyoruz. Gençlerimizin damarlarındaki enerjiyi, kültür ve sanata, bilim ve spora yönlendiriyoruz. Gençliği, belediyemizin temel hizmet alanlarından biri olarak görüyoruz. Bu özverili çalışmalarımızı, bilgilendirici kitapçıklarla destekliyoruz. Bu konuda, İlköğretim Sağlık Rehberi, Anne-Babalar için Çocuğun Ergenlik Rehberi ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Yöntemleri konulu üç kitapçık hazırladık. Bu kitapçıkların gençlerimiz ve ebeveynleri için bir rehber ve başucu kitabı olacağına inanıyorum. Özel olarak tasarlanan ve içeriği dikkatlice hazırlanan kitapçıkları ilçemizdeki okullarımıza dağıtacağız. Ayrıca, uzman rehber ve doktorların katılımıyla seminerler gerçekleştireceğiz. Seminerde ayrıca, Beyoğlu Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından öğrenciler ve Anne-Babaları için rehber niteliğinde hazırlanan Uyuşturucu Bağımlılığı Tedavi ve Yöntemleri kitapçığı dağıtıldı.

5 5 Çocuk sahibi olmak her anne-babanın hayali Herhangi bir problemi olmayan sağlıklı anne ve babalar doğal olarak çocuk sahibi olabilirler. Erkek veya kadın faktörlerinden birinde bir rahatsızlık bir problem varsa doğal yolla hamilelik oluşmaz ve bu konunun uzmanlarından yardım almak gerekir. Sağlık problemlerine bağlı olarak çocuk sahibi olamayanlar için çözüm yollarından biri tüp bebek yöntemidir. Beyoğlu Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü nün İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi ile yürüttüğü çalışma ile tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyenler bilgilendiriliyor, bu amaçla Beyoğlu Belediyesi Semt Konaklarında bilgilendirme seminerleri veriliyor. Beyoğlu Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Semt Konakları bünyesinde gerçekleştirilen sağlık taramaları ve bilgilendirme faaliyetleri, Tüp Bebek Seminerleri ile devam ediyor. Hepatit-B Seminerleri devam ediyor... Beyoğlu Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, Alman Hastanesi ile ortaklaşa olarak gerçekleştirilen bir çalışma ile Hepatit-B hastalığı konusunda vatandaşlar uyarılıyor. Hastalıkla ilgili seminer ve sağlık taraması semt konakları bünyesinde gerçekleştiriliyor. Hepa tit-b hastalığı kronikleşen ve zaman içinde karaciğerde siroz ve kansere yol açan bir hastalık türü. Hastalıktan aşı ile korunmak ise mümkün. Sağlık Bakanlığı, yeni doğan bebekleri aşılama programına aldı. Toplumda Hepatit-B taşıyıcılığı oldukça yüksek oranda bulunuyor. Bu taşıyıcıların, kandaki hepatit markalarına bakılarak tespit edilmesi, koruyucu önlemle rin ve aşılama programlarının yapılması gerekiyor. Bu anlamda da Beyoğlu Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Alman Hastanesi ortak bir çalışma ile Beyoğlu ilçe halkına ücretsiz Hepatit-B taraması yapıyor. Beyoğlu Belediyesi Semt Konakları nda ücretsiz olarak vatandaştan kan alınıyor; sonuçlar Alman Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü tarafından değerlendiriliyor ve sonuçlar yine semt konakları aracılığı ile vatandaşa veriliyor. Seminer tarih ve yer bilgilerine den ulaşabilirsiniz.

6 6 Sağlık İşleri El kitapçıkları ile Sağlık İşleri Müdürlüğü, temizlikten sağlığa, cenaze hizmetlerinden uyuşturucu kullanımına kadar pek çok alanda verdiği sağlık hizmetlerinde anlattığı bilgileri el kitapçıklarıyla daha kalıcı hale getiriyor. Semt merkezleri, okullar, semt konakları gibi mekânlarda vatandaşa verilen bilgilendirme hizmetlerine ilgi oldukça yoğun. Uzman ekipler tarafından verilen bilgilendirme seminerlerinde vatandaşlar, mevzu ile ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olurken konunun uzmanlarına bire bir sorularını sorma şansı da yakalıyor. Bunun yanı sıra yapılan çalışmanın kalıcı ve daha verimli olmasını isteyen Beyoğlu Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü hazırladığı el kitapçıklarıyla da konuyla alakalı genel bilgileri ve yapılması gerekenleri anlatıyor. Başucu kaynak kitabı niteliği taşıyan el kitapçıkları bugüne kadar binlerce vatandaşa dağıtıldı. Seminere ya da programa katılamayanlar ya da belediyenin ücretsiz olarak vatandaşa verdiği hizmetlerden yaralanmak isteyenler, bu el kitapçıklarından bilgi edinebilecekler. 13 farklı başlıkta hazırlanan el kitaplarının bazıları şunlar: Beyaz Zambak Hizmeti Kitapçığı Beyaz Zambak projesinin ne olduğunu, hotspots programını, gıda işletmelerinin hijyen açısından uluslararası standartlara kavuşma koşullarını, projenin simgesi olan Beyaz Zambak bayrağının ne anlama geldiğini açıklayan bu el kitapçığı işletmelere projeye katılmaları için neler yapmaları gerektiğini anlatan rehber kitap özelliği taşıyor. Uyuşturucu Bağımlılığı Tedavi Yöntemleri Kitapçığı Çocuğunuzun uyuşturucu aldığını gösteren belirtiler neler, uyuşturucu alan çocuğa nasıl davranılmalı, tedavi şekli nasıldır? sorularını cevaplayan kitapçık, anne babalara çok önemli bilgiler sunuyor. Cenaze ve Taziye Hizmetleri Kitapçığı Cenazesi olan vatandaşın bu üzüntülü günlerinde ev ziyaretleriyle acılarını paylaşan Cenaze ve Taziye Hizmetleri Birimi,

7 7 otobüs temini, yemek servisi gibi da vatandaşın yanında yer alırken, cena- konularze işlemleri konusunda yapılacakları da tek tek anlatıyor. Anne-Babalar için Çocuğun Ergenlik Dönem Rehberi Onlar eski kafa, Sanki onlar hiç genç olmadı, Onlarla aramızda kuşak çatışması var, Büyükler bizi hiç anlamıyorlar diyen ergenleri nasıl anlamalı, çatışmaya girmeden orta yolu nasıl bulmalı? Sağlıklı bireyler için atlatılması gereken en önemli dönem için yapılacaklar, Anne babalar için çocuğun ergenlik dönem rehberi kitapçığıyla bilginize sunuluyor. Hasta Nakil Ambulans Hizmeti Kitapçığı Yaşlı, sosyal güvencesi olmayan, acil bir müdahale gerektirmeyen hastaları bir yerden bir yere ücretsiz olarak nakleden hasta nakil ambulansının ne koşullarda kullanabileceğini ve nasıl ulaşılacağını anlatan bu kitapçık, pek çok insanın başına gelebilecek bu sağlık sorununa çözüm yollarını sunuyor. Beyoğlu Portör Kitapçığı Daha sağlıklı ve hijyen bir Beyoğlu için el ele başlığı ile ön plana çıkan portör kitapçığı gıda ve hizmet sektöründe, sıhhi işletme ve işyerlerinde çalışanların bula- şıcı hastalık taşıyıp taşımadıklarının kont- rol edildiği portör muayenelerinin nasıl yapıldığını ve bu muayene için yapılma- sı gerekenleri anlatıyor. İlköğretim Sağlık Rehberi Kitapçığı İlkokul döneminde karşılaşılabilecek sağlık sorunlarından; bağırsak paraziti nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır? Korunma yöntemleri nelerdir? İshal hastalığı, göz tembelliği, dikkat eksikliği, çocuklarda karşılaşılan psikolojik rahatsızlıklar gibi genel problemlere yönelik çözüm tavsiyeleriyle ebeveynler için başvuru kaynağı olacak.

8 8 Sağlık İşleri ÇOCUKLAR GÖZ TARAMASINDA Sağlık taraması çerçevesinde Beyoğlu Belediyesi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Toplum Des tekli Polislik Şube Müdürlüğü ile ortaklaşa göz taraması projesini gerçekleştirdi. Beyoğlu nda bulunan okullarda öğrenciler göz taramasından geçti. Geleceğe Güvenle Bakan Sağlıklı Gözler başlığı ile gerçekleştirilen etkinlik çerçevesinde Beyoğlu Hüviyet Bekir İlköğretim Okulu ve Beyoğlu Sururi İlköğretim Okulu ndan yaş gurubundaki çocuklar göz muayenesinden geçti. Gerçekleştirilen proje çerçevesinde özel bir hastane tarafından yapılan göz taramaları sırasında, Trafik Şube Müdürlüğü trafik konusunda, Çocuk Şube ve Personeli Kan ka projesi ile ilgili, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ise polisi tanıtan sunumlar gerçekleştirdi. Çocuklar konusunda hassasiyeti ile bilinen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan; Çocuklarımızın sağlığı için gerek tarama çalışmalarımız, gerekse temizlik çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecek dedi.

9 9 Şimdiye kadar Kızılay, Marmara Üniversitesi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, Medical Park Hastanesi gibi kurumlarla işbirliği ile gerçekleşen taramalarda ilçe halkına ücretsiz diyabet, tansiyon, kalp, göz taraması yapıldı. Yüzlerce kişiye ulaşılan tarama çalışmaları ilçe meydanlarında, okullarda, semt konaklarında ve gezici araçlarda yapılmaya devam ediyor. Yüzlerce kişiye erken tanı testleri yapıldı Sağlık hizmetlerinin bundan sonraki süreçlerde daha da hızlanacağını belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, sağlık taramalarıyla ilgili şöyle bilgi verdi: Beyoğlu Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğümüz ilçe halkına koruyucu Sağlık İşleri Müdürlüğü, çeşitli kurumlarla yaptığı işbirliğiyle ilçe halkına ücretsiz diyabet, tansiyon, göz ve kalp taraması; kadınlar için göğüs, kemik yoğunluğu ve SİMİR tarama testi yapmaya devam ediyor. Semt konaklarında uzman hekimlerce yapılan taramalardan sonra ücretsiz dağıtılan bilgilendirme broşürleriyle de daha sağlıklı bir toplum oluşmasına katkı sağlanıyor. hekimlik çerçevesinde birçok seminer ve tarama programı düzenledi. İlçedeki bütün semt konaklarında ve birçok okulda grip seminerleri yaptık. Bu seminerlerde uzman hekimler davet edilerek bilgiler verildi ve burada bin 273 kişiye ulaşıldı. Yine 9 semt konağında tansiyon, kalp ve diyabet taramaları yapıldı. 2 bin 98 kişiye hizmet götürüldü. Türkiye çapında önemli ve tıp alanında etik kurallara göre hareket eden birçok hastane ve doktor ile ortak çalışmalar gerçekleştirildi. Yine ilçemizde gezici araçlarla meydanlarda göz taraması yapıldı. Bu taramalarda da 781 kişiye ulaşıldı. Vatandaşlarımızın sağlığı ve bu anlamda bilinçlenmesi öncelikli görevlerimiz arasında. Çeşitli zamanlarda yaptığımız sağlık taramaları sayesinde birçok vatandaşımızın hastalığı erken teşhis sayesinde tedavi ediliyor. Halkımız, semt konaklarımız aracılığıyla sunduğumuz hizmetlere büyük ilgi gösteriyor kadın taramadan geçti Beyoğlu Belediyesi ne bağlı olarak yürütülen Semt Konakları projesi dâhilinde ücretsiz kadın sağlığı taramaları yapılmaya devam ediyor. Her gün 30 kadın semt konaklarında kemik yoğunluğu, SİMİR ve göğüs taraması testlerinden geçiyor, gerekli görüldüğü takdirde de Taksim Göğüs Kanseri Derneği ile işbirliği yapılarak ücretsiz mamografi çekiliyor. Bugüne kadar 5000 e yakın kadının yararlandığı bu hizmetler, bölgedeki sağlık kuruluşlarının desteği ile ücretsiz olarak semt konakları bünyesinde verilmeye devam ediyor. Seminerler ve hastalıklar hakkında dağıtılan bilgilendirme broşürleri ile de vatandaşın bilinçlenmesine katkı sağlanmaya devam ediyor.

10 10 Sağlık İşleri Beyoğlu Belediyesi nden işletmelere Hijyen semineri Beyoğlu Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Portör Birimi ilçemizde bulunan işletmelere Gıda Hijyeni konulu bir dizi seminer düzenledi. Seminere katılan işletmelere ve katılımcılara seminer sonunda Hijyen Sertifikası verildi. Hayatımızın temel maddesi olan gıdalar, bazı durumlarda kirlenebilmekte, beklenmedik bir şekilde zararlı hale gelebilmekte ve sağlığımız için gizli bir tehlike oluşturabilmektedir. Bu nedenle temiz, yani hijyenik gıdaların tüketilmesi sağlıklı beslenme açısından da son derece önemlidir. Bu hassasiyetle başlatılan gıda hijyeni seminerlerinin ilki Beyoğlu Belediyesi Şişhane Evlendirme Dairesi nde gerçekleştirildi. Bu seminere 50 işletmeden 80 kişi katıldı. Seminerde; Gıda Hijyeni Nedir?, Hijyen Neden Gereklidir?, Hijyenik Koşulların Oluşması için Mutfak Nasıl Olmalıdır?, Üretim Bölümünde Nelere Dikkat Edilmelidir?, Sağlıklı Gıda Depolama Nasıl Olmalıdır?, Besinleri Hazırlamada ve Pişirmede Nelere Dikkat Edilmelidir?, Besinlerin Sağlıklı Bir Şekilde Saklanması için Yapılması Gerekenler Nelerdir?, Gıda Zehirlenmesi, Personel Hijyeni Nasıl Sağlanır?, El Hijyeni ve El Yıkama Şekli Nasıl olmalıdır? ana başlıkları altında bilgiler veriliyor. Alman Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzm. Dr. Cengiz Uzun tarafından verilen hijyen semineri önümüzdeki günlerde de devam edecek. Beyoğlu Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Portör Birimi tarafından gerçekleştirilen seminerlerin yer ve tarihlerini öğrenmek için adresini takip edebilirsiniz.

11 11 Beyoğlu Belediyesi ilçe halkının sağlığını yakından ilgilendirecek önemli bir hizmete daha imza attı. İlçede yaşayan yaşlı, sosyal güvencesi olmayan, acil müdahale gerektirmeyen hastaların ücretsiz yararlanacağı Beyoğlu Belediyesi Hasta Nakil Ambulansı hizmet vermeye başladı. Beyoğlu Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde hafta içi her gün saatleri arasında hizmet verecek ambulans, özellikle ihtiyaç sahibi ilçe halkının hastalarının gerektiğinde bulundukları yerden İstanbul sınırları içinde nakledilmelerini sağlıyor ambulansa ulaştırır Hasta Nakil Ambulansı, ilçede yaşayan yaşlı, sosyal güvencesi olmayan, acil müdahale gerektirmeyen hastaların hafta içi her gün saatleri arasında ücretsiz olarak bulundukları yerden nakledilmelerini sağlıyor. Acil müdahale ambulanslarından farklı hizmet verecek ambulanstan randevu sistemi ile yararlanmak mümkün. Beyoğlu Belediyesi nin numaralı çağrı merkezini arayan ihtiyaç sahipleri ambulanstan yararlanabiliyor. Talepleri alan doktorlar bilgiler doğrultusunda ambulansı hastanın adresine yönlendiriyor ve hasta nakledilmesi gereken adrese sağlıklı bir şekilde ulaştırılıyor. Randevu alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında görevli doktorlara bilgileri eksiksiz ve net bir şekilde iletmek geliyor. Bir diğer önemli husus ise iç donanımı nakil aracı olarak düzenlenen ambulansın acil müdahale talepleri için kullanılamaması. Ayrıca, diyaliz hastalarının nakli, hasta nakil ambulansı ile değil Beyoğlu Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından sağlanan servislerle yapılıyor. Diyaliz hastalarının nakli yönündeki talepler numaralı çağrı merkezinden Sosyal İşler Müdürlüğü aranarak yapılabiliyor.

12 12 Sağlık İşleri Beyoğlu nun okulları dezenfekte ediliyor Kış döneminde artan grip salgını tehlikesine karşı önlem almak amacıyla İstanbul genelinde başlatılan Okulların Temizleme ve İlaçlama Çalışması na Beyoğlu Belediyesi, farklı ve özel bir yöntemle katkı sağladı. Beyoğlu Belediyesi çocukların daha sağlıklı ortamlarda eğitim görebilmelerini sağlamak amacıyla özel donanımlı Hijyenmobil araçarınlarıyla yaptığı okul temizlik çalışmalarını tüm dönem boyunca sürdürdü. Beyoğlu Belediyesi; ilçe sınırları içerisinde bulunan 43 okulun 1150 sınıf ve bağımsız bö- lümünde (idari birimler, laboratuarlar, ridorlar, spor salonları, bekleme odaları vb.) ilaçlama ve duman yoluyla dezenfekte ve aynı zamanda ilaçlama çalışmasko- yaptı. Hijyenmobil lerle temizlik yapılıyor Beyoğlu Belediyesi tarafından özel do- nanımlı 4 Hijyenmobil aracı ve özel eği- timli 27 temizlik personeli, ilçe okulları-larına uygun temizlik maddeleri ve vakumlu araçlarla toz ve bakteriden arındırma çalışması yaptı. Hijyenik bir ortam sağlanması hizmeti, dumanlama çalışmalarıyla ıyla da genişletildi. Grip salgınına karşı yürütülen ilaçlama çalışmalarında; 4 veteriner, 8 ilaçlama ekibi, 2 doktor, 4 firma görevlisi olmak üzere 18 personel görev aldı. İlaçlamalar 15 günde bir tekrarlanıyor Beyoğlu Belediyesi ilaçlama çalışmalarını farklı bir yöntemle gerçekleştiriyor. Sağlık Bakanlığı tarafından kapalı yaşam alanlarında güvenle kullanımı onaylanan Fumıspore OPP isimli ithal ilaç kullanılıyor. Hava ve yüzeyleri aynı anda ve tek bir işlemle dezenfekte edebilen toksin olmayan tek dezenfektan ilaç; en ücra noktalara kadar etkili

13 13 Okullar nano-teknolojik hijyen çalışmalarıyla mikroplardan korunuyor olabiliyor. Sahip olduğu fungisit, bakterisit ve virütik etkisini 1 ay kadar devam ettirebiliyor. Beyoğlu Belediyesi grip sal- gını tehdidi devam ettiği dönemlerde okullarda ilaçlama çalışmalarını her 15 günde bir tekrar ediyor. Beyoğlu Belediyesi ve Sabancı Üniversitesi ortaklığında düzen li olarak yürütülen nanoteknolojik hijyen çalışmaları sayesinde ilçedeki öğrenciler mikrop, virüs ve enfeksiyon riskine karşı artık çok daha korunaklı olacak. Beyoğlu Belediyesi nin her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği ve bu yıldan itibaren Sabancı Üniversitesi ortaklığında yürüttüğü nano-teknolojik hijyen çalışmaları ilçedeki tüm okullarda hijyenli eğitimi sağlıyor. Okullardaki hijyen çalışmalarında kullanılan antibakteriyel malzeme Sabancı Üniversitesi nin şirketi Inovent ile üniversitenin nanoteknoloji konusunda çalışmalar yapan öğretim üyelerinin ortaklığında kurulan Nanotego tarafından üretildi. Bu teknoloji sayesinde artık tüm öğrenciler, mikrop, virüs ve enfeksiyon riskine karşı daha korunaklı olacak. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Çocuklarımızın eğitimi kadar sağlıklarına da çok önem veriyoruz. Nano-teknolojik hijyen çalışmasını her yıl okullarımızda uyguluyoruz. Bu sayede çocuklarımız daha sağlıklı ve güvenle eğitim alıyor diyerek hijyen çalışmalarının sürekliliğini de müjdeliyor.

14 14 Sağlık İşleri Beyoğlu işletmeleri portör muayenesiyle kontrol ediliyor İşletmelerin portör muayenelerini ve takiplerini gerçekleştirmek, hizmeti kolaylaştırmak, kaliteyi yerinde sunmak için kurulan Beyoğlu Portör Birimi, işyerleri ve çalışanlarını daha temiz, hijyenik, sağlıklı ve güvenilir hizmet vermeye yönlendiriyor. Gıda ve Hizmet sektöründe her üç ayda bir yapılması gereken sıhhi işletme ve işyerlerinde çalışanların bulaşıcı hastalık taşıyıp taşımadıklarını kontrolü Beyoğlu Belediyesi Portör Birimi gezici portör aracıyla yapılıyor. İşyerlerinin daha güzelleşmesi ve hijyenik olması için portör muayenelerinden geçen işletmeler, bunu belgeleyen evraklarıyla diğer müesseselere göre de daha itibarlı kabul ediliyor. Sağlıklı mekânlar için gezici portör araçları Çalışmalarını bir program çerçevesinde randevu sistemiyle yürüten Beyoğlu Belediyesi Portör Birimi, randevu alan işyerlerini Gezici Portör Aracı ile yerinde ziyaret edip tetkiklerde bulunuyor. Teknolojinin son sürümlerinin kullanıldığı Beyoğlu Belediyesi Gezici Portör Aracı işletmelerde portör muayenelerini tam donanımlı yaptıktan sonra muayenelerden geçen işletmelere ruhsat belgesini andıran ve o işletmenin portör muayenelerinin yapıldığını gösteren bir belge veriyor. Adım adım portör muayenesi; no lu telefonla aranabilir ya da Beyoğlu Portör Birimi ziyaret edilerek müracaatta bulunulabilir. Dağıtılan personel listesi doldurulur. Beyoğlu Belediyesi Ek Hizmet Binası nda bulunan Gelirler Müdürlüğü ne ücret yatırılır. (Ücret; işyeri hekimi olan işyerleri için kişi başı yıllık 35 TL + KDV, İşyeri hekimi olmayan işyerleri için ise kişi başı yıllık ücret 45 TL + KDV ) Beyoğlu Portör Birimi ile işyeri ortak kararıyla randevu tarihi belirlenir. Belirlenen randevu tarihinden bir gün önce gaita tüpleri işyerleri çalışanlarına teslim edilir. Randevu tarihinde işyeri çalışanlarının doldurulmuş gaita tüpleri ile birlikte muayene aracında muayene+ tetkikleri yapılır. Tetkikler iki hafta süreyle hastanede incelenir, raporlar hazırlanır ve karneler düzenlenir. Düzenlenen karneler Beyoğlu Portör Birimi tarafından işyerlerine 20 gün içerisinde teslim edilir. İncelemelerde hasta olarak tespit edilen çalışanlar işyerlerine bildirilir. Tedavi edilebilecek olanlara yol gösterilir, tedavisi uzun süreceklerin ise geçici olarak işten el çektirilmesi sağlanır. 1. Muayeneyi takip eden 3 er aylık periyotlarda 2., 3. ve 4. muayene randevuları Beyoğlu Portör Birimi tarafından takip edilerek muayenelerin tamamlanması sağlanmış olur.

15 15 Gıda ve Hizmet sektöründe sıhhi işletme ve işyeri çalışanlarının bulaşıcı hastalık taşıyıp taşımadıklarının kontrol edildiği portör muayeneleri yasa gereği her 3 ayda bir tekrarlanıyor.

16 16 Sağlık İşleri Beyoğlu nun simgesi simitçilere düzenli sağlık muayenesi Beyoğlu nun simgesi haline gelen seyyar simit satıcıları, Beyoğlu Belediyesi tarafından özel olarak tasarlanan simit arabalarına ve kıyafetlerine kavuştuktan sonra şimdi de düzenli olarak Beyoğlu Portör ün sağlık muayenesinden geçiyor. Beyoğlu Belediyesi yeni başlattığı çalışmayla vatandaşlarımızın daha sağlıklı, güvenli ve gönül rahatlığı içerisinde alışveriş yapabilmeleri için bulaşıcı hastalık riskine karşı ilçedeki tüm simit satıcılarını portör muayenesinden geçirdi. Sağlık İşleri Müdürlüğü ne bağlı Beyoğlu Portör birimi bu muayeneleri ücretsiz olarak gerçekleştirdi. 3 ayda bir yenilecek Beyoğlu nda çalışan toplam 51 noktada bulunan simit arabalarında satış yapan 85 simit satıcısının portör muayeneleri tamamlandı ve sağlıklı olduklarına dair belgeleri kendilerine teslim edildi. Ayrıca simit satıcılarının simitlerini aldıkları fırınlarda da denetim ve portör muayeneleri gerçekleştirildi. Portör muayeneleri her 3 ayda bir yenilenecek.

17 17 Beyoğlu nun manevi zenginliği ibadethanelerimizi de unutmadık Bugüne kadar önemli dini günler ve bayramlarda ibadetlerini yerine getiren cemaate kandil simidi, aşure, lokum ve çikolata, paskalya çöreği gibi ikramlarda bulunan Beyoğlu Belediyesi Cenaze ve Taziye Hizmetleri Birimi, bunun yanı sıra sabah namazı, Cuma namazı, Bayram namazı, Teravih namazı, Kandil programları gibi etkinlikler düzenleyerek, özel aylardan biri olan Muharrem ayında camii ve cemevlerinde aşure dağıtımı yapıyor. Cenaze ve Taziye Hizmetleri Birimi, gerçekleştirdiği organizasyonlarla farklı dinlere inanan insanları da unutmayarak asırlardır barış içinde bir arada yaşayan Beyoğlululara dini mekânları ziyaret ve özel günleri kutlama hizmetleri sunuyor. İlaçlama Ekibimiz haşerelere karşı koruyor Haşere türlerine karşı savaşmak ve vatandaşın sağlığını korumak için kurulan İlaçlama Ekibi, gece gündüz sağlıklı bir Beyoğlu için çalışıyor. Özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı yapılan ilaçlamada, teknolojinin gelebildiği son imkânlar ve uzman ekipler, özel ilaçlarla mahalleleri, iş yerlerini, evleri, toplu mekânları ve haşerelerin çok görüldüğü tüm kamu mekânlarını ilaçlıyor. Uzman ekibi ve özel aracıyla hizmet veren Sağlık İşleri Müdürlüğü ne bağlı İlaçlama Ekibi, ilçeyi her türlü haşere türlerine karşı koruyor numarasından ulaşılan İlaçlama Ekibi, vatandaşa bireysel hizmet de veriyor. Evinizi veya işyerinizi bir telefonla ilaçlatın Beyoğlu Belediyesi nin vatandaş sağlığı açısından hassasiyetle üzerinde durduğu ilaçlama çalışmalarıyla bugüne kadar ilçede pek çok mekân ilaçlandı. İlaçlama Ekibi, vatandaşa bireysel hizmet de veriyor ve belirli bir ücret karşılığında işyerlerini ya da evleri ilaçlıyor.

18 18 Sağlık İşleri Temizliğe ve hijyene verdiği önemle bilinen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Gıda işletmelerini hijyen açısından uluslararası standartlara ulaştırmak amacıyla Beyaz Zambak projesini başlattık diyor. Dünyanın önde gelen markası Diversey ve belediyelerin ortak çalışmalarıyla yürütülen Beyaz Zambak projesi, profesyonel hijyen sektöründe oldukça ilgiyle takip ediliyor. Projeye katılan gıda işletmeleri, HotSpots programının öngördüğü hijyen kontrollerinden geçiyor, başarılı olanlara bir hijyen ve prestij sembolü olan Beyaz Zambak bayrağı veriliyor. HotSpots nedir? HotSpots dünya çapında uygulanan mutfak hijyeni ölçme, değerlendirme ve geliştirme sistemidir. Bu sistemi uygulayarak müşterilerine gıda güvenliği standartlarına uygun hizmet verdiklerini kanıtlayan kuruluşlar Beyaz Zambak Bayrağı almaya hak kazanıyor. Tüm dünyada kabul gören *HAACP in (Kritik Kontrol Noktalarının Risk Analizi) öngördüğü kurallar doğrultusunda hazırlanan HotSpots programı bir bilgisayar yazılımı yardımıyla işletmelerin gıda güvenliği standartlarına uygunluğunu denetliyor. Beyoğlu HotSpots ile denetleniyor HotSpots, önce işletmenizin hijyen konusundaki mevcut durumunu belirliyor. Daha sonra gelişime açık noktaları tespit ederek eksikliklerin giderilmesi konusunda işletmecilere yol gösteriyor. Diversey in HotSpots programı müşterilerinizin nezdinde sizi yüceltiyor, ticari itibarınızı güçlendirerek işletme kârlılığınızı arttırıyor. Gıda işletmelerinde personelden ekipmana, hammaddeden üretim alanına kadar sağlıklı gıda üretimi için gereken hijyen koşullarını oluşturan ve riskleri önceden belirleyerek gerekli önlemlerin alınmasını sağlayan HACCP standartları Beyoğlu nda Beyaz Zambak projesiyle hayata geçiriliyor. Beyaz Zambak projesine nasıl katılacaksınız? Bu program için özel olarak eğitim gören Beyoğlu Belediyesi yetkilileri ve Diversey ekibi işyerinizi ziyaret ederek size detaylı bilgi veriyor. Beyaz Zambak projesine katılan kuruluşlar, belirli bir süre içinde Beyoğlu Belediyesi ve Diversey yoluyla HotSpots programı kapsamında denetleniyor ve başarı gösterenlere Beyaz Zambak bayrağı veriliyor. İşletmelerin hijyen güvencesi Bugüne kadar yapılan denetimler ve eğitimlerle Beyoğlu nda 200 ün üzerinde işletme Beyaz Zambak sertifikası ve bayrağı almaya hak kazanırken bu proje sayesinde Beyoğlu nun hijyen kalitesinin yükseltiliyor ve işletmelerin hijyen bilinci duyarlılığı arttırılıyor.

19 19 Beyoğlu nda 200 ün üzerinde işletme Beyaz Zambak bayrağı aldı. BEYOĞLU BELEDİYESİ İ SAĞLIK İŞLERİ İ BÜLTENİ 2011

20 20 Sağlık İşleri Cenaze ve Taziye Hizmetleriyle de Beyoğlu Belediyesi hizmetleri arasına bir yeni birim olarak Cenaze ve Taziye Hizmetleri nin de eklendiğini söyleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Sağlık İşleri Müdürlüğümüz bünyesinde Cenaze ve Taziye Hizmetleri ile ilgili bir birim oluşturduk. Bu sayede bugüne kadar cenazelerde verdiğimiz hizmetleri bir çatı altında topladık. Artık bu konudaki çalışmalarımızı daha koordineli ve düzenli şekilde yürütüyoruz diyor. Ölüm raporu veriliyor Vefat edenler için nöbetçi doktorlarıyla rapor çıkarma hizmeti de sunan Sağlık İşleri Müdürlüğü, kış aylarında her sabah 08.30, gece saatleri arasında yaz aylarında ise sabah 08.30, gece saatleri arsında hizmet veriyor. Törene otobüslerle taşınıyor Beyoğlu Belediyesi tarafından cenazesi olan vatandaşa sunulan hizmetlerden biri de cenaze yakınları için otobüs temini. Cenaze merasimine katılanları camiden alarak kabre kadar götüren otobüsler, daha sonra vatandaşları aldığı yere tekrar bırakıyor. Acılar paylaşılıyor Cenaze ve Taziye Hizmetleri Birimi sizi en zor gününüzde de yalnız bırakmayarak, vefatla ilgili tüm resmi işlemlerinizde yardımcı oluyor, cenaze evine sıcak yemek götürüyor, cenaze yakınlarını törene otobüslerle taşıyor. Cenaze ve Taziye Hizmetleri Birimi nde çalışan görevliler, vefat eden vatandaşın evlerine ve yakınlarına taziye ziyaretinde bulunuyor ve istek olması halinde dini vecibeleri de yerine getiriyorlar. Bu zor günde Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da başsağlığı mektubuyla cenaze yakınlarının acılarını paylaşıyor. Cenaze evlerine sıcak yemek hizmeti veriliyor Cenaze ve Taziye Hizmetleri nden biri de cenaze evine gönderilen yemek. Bu hizmetleri koordine ederek yerine getiren Beyoğlu Belediyesi Cenaze ve Taziye Hizmetleri Birimi; cenaze evlerini ziyaret ederek yemek ikram ediyor.