VODAFONE FREEZONE 18. TÜRKİYE LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "VODAFONE FREEZONE 18. TÜRKİYE LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI"

Transkript

1 VODAFONE FREEZONE 18. TÜRKİYE LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI A) İl: ŞARTNAME İlçe: Okul Adı: Adres: Telefon: Faks: E-Posta: Tarih: VODAFONE FREEZONE 18. TÜRKİYE LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI nın aşağıda yer alan, 50 madde ve 4 ekten oluşan şartnamesi, tarafımızca incelenmiş ve kabul edilmiştir. Yetkili İsim: İmza / Kaşe :

2 2 B) Yetkili İsim: Görevi: Adres: Telefon: E-Posta: C) Görevli Öğrenci: Telefon Cep: Ev: E-Posta: Ev Adresi:

3 3 BU ŞARTNAME, TÜM SAYFALARI PARAFLANIP, İMZALANDIKTAN SONRA (TOPLAM 11 SAYFA VE 4 EK), ORGANİZASYONA, YARIŞACAK EKİBİN TEMSİLCİSİ TARAFINDAN, ELDEN TESLİM EDİLECEKTİR. ELEME MERKEZLERİ DIŞINDAKİ İLLERDEN KATILACAK OLAN YARIŞMACI EKİPLER, BAŞVURULARI, EK-4 TE BELİRTİLEN TARİHLERE KADAR KARGO İLE END PRODUCTIONS A GÖNDERECEKLERDİR. İLLERE GÖRE FARKLILIK GÖSTERECEK OLAN TARİHLERE AZAMİ DİKKAT GÖSTERİLMESİ GEREKMEKTEDİR. FAKSLA GÖNDERİLEN ŞARTNAMELER KABUL EDİLMEYECEKTİR. END PRODUCTIONS Cemil Topuzlu Cad. İş Bankası Blokları A/ Kadıköy - İSTANBUL Tel:

4 4 VODAFONE FREEZONE 18. TÜRKİYE LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI ŞARTNAME 1. Yarışma, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yer alan tüm ortaöğretim kurumlarına açıktır. KKTC den 1 okul finalde yer alacaktır. 2. Yarışmacılar adına katıldıkları okulun öğrencisi olmak zorundadır. Kayıtlı olduğu okulda dil sınıfı (veya benzeri) açılamadığı için başka okula devam eden öğrenciler, devam ettikleri okulun ekibinde yer alabilirler. Bu öğrencilerin durumu, devam ettikleri okulun idaresi tarafından yazılı olarak belgelenmelidir. 3. Yarışma duyuruları Ekim 2014 te başlayacak, tüm okullara resmi davet yazısı gidecektir. 4. Yarışma ile ilgili yapılacak çalışmaları içeren Çalışma Takvimi organizasyon tarafından düzenlenecek ve yarışmanın resmi internet sitesi üzerinden duyurulacaktır 5. Yarışmanın resmi internet sitesi dur. Yarışma ile ilgili tüm bilgi, bu adreste yer alıp, takip edilebilecektir. 6. Yarışmanın eleme tarihleri ve illeri Ek-3 te yer almaktadır.ayrıca resmi internet sayfası üzerinden de duyurulacaktır. 7. Yarışma ile ilgili evrakların illere göre teslim günleri EK-4 te yer almaktadır. 8. Hazırlıklar sırasında eğitim ve öğretimin aksatılmamasına dikkat edilecektir. 9. Yarışmaya katılım gönüllülük esasıyla olduğundan, okullarla da mutabık kalındığı üzere, yarışmacı öğrenciler, ailelerinden aldıkları izin belgeleriyle, öğrencisi oldukları okulun müdürlerinin izniyle, öğretmenlerin gözetiminde yarışma alanına geleceklerdir.

5 5 10. Müzik alanında profesyonel eğitim veren okullar (Güzel Sanatlar Liseleri) yarışmacı oldukları takdirde, eşitlik ilkelerini korumak amacı ile, kendi aralarında ayrıca değerlendirilebilirler. Bu konuda nihai karar, profesyonel jüri tarafından, finalde performanslar izlendikten sonra verilecektir. 11. Yarışma; icra, beste, orkestra, kız solist, erkek solist, sahne performansı ve enstrüman dallarında yapılacaktır. Yarışma, eleme ve final olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecek, Ankara, İzmir ve İstanbul daki elemelerde başarılı olan okullar, 09 Mayıs 2015 te, İstanbul daki finalde yarışma hakkını elde edecektir. 12. Eserler, çok sesli müzik anlayışının ışığı altında hazırlanacaktır. Ülkemizde ve dünyada geçerli, çok sesli olmak kaydı ile, tüm müzik türleri (Rock, Pop, Türk Müziği, Jazz, Soul, Halk Müziği, R&B, Chill Out, Metal, Funky vs.) yarışmada yer alabilir. Hedef, hangi türde olursa olsun, yarışma şarkısının en iyi şekilde icra edilmesidir. 13. En başarılı icra dalında seçilecek şarkının, bilinen bir grubun ya da sanatçının, daha önce yayınlanmış, popüler bir şarkısı olması gerekmektedir. Seslendirilecek şarkı yerli ya da yabancı olabilir. Dil kısıtlaması yoktur. Şarkı, sözlü olabileceği gibi, enstrümantal bir parça da seçilebilir. Tür kısıtlaması yoktur. Şarkı, orijinaline sadık kalınarak seslendirilecektir. 14. Beste dalı için hazırlanacak şarkının, özgün ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış (kaset, cd, internet vb.) olması gerekmektedir. Şarkı, sözlü ya da enstrümantal olabilir. Beste, okul öğrencilerinden birine ait olmak zorundadır. Sözler için böyle bir zorunluluk yoktur. 15. Beste dalında yarışacak olan ekipler, imzalı EK-1 belgesinde, eserlerinin özgün ve kendilerine ait olduğunu, daha önce hiç bir yerde yayınlanmadığını, önceden düzenlenen yarışmalara katılmadığını, bu şartnamenin hükümlerini aynen kabul ettiklerini belirteceklerdir. Bu şartları taşımayan eserler yarışma dışı bırakılır. Ödül verilmiş ise iptal edilir.

6 6 16. Beste dalında teslim edilen şarkılar, teknik kurul tarafından değerlendirilecek, ön elemeyi aşan ekipler finalde sahne alarak yarışacaklardır. İcra dalında böyle bir gereklilik yoktur. İcra dalında yarışacak tüm okullar, elemelerde sahne alacaklardır. 17. Şarkı sözleri, Anayasa nın dayandığı temel görüş ve ilkelere aykırı olamayacağı gibi, milli iradeyi zedeleyici, moral yıkıcı, müstehcen olamaz ve herhangi bir politik içerik taşıyamaz. Tüm şarkı sözleri ve etkinlikler, Türk Milli Eğitimi nin genel amaçları ve ilkelerine uygun olacak ve katılımcı okulların idarelerinin kontrolü ve onayıyla yarışmada yer alacaklardır. 18. Her eser için sahnede seslendirme süresinin maksimum 4 dakika olması önerilmektedir. Bu sürenin üstüne çıkan performanslardan, 100 puan üstünden yapılan jüri değerlendirmesinde, 15 puan düşülecektir. 19. Topluluklar 3 kişiden az ve 8 kişiden çok olmayacaktır. 20. İcra ve beste dallarında okul, farklı ekiplerle de temsil edilebilir. 21. Finale kalan ekipler, finalde, elemeler sırasında seslendirdikleri şarkıyla yarışacaklardır. Yarışma şarkısı değiştirilemez. Beste dalında finale kalan okullar da ön elemeye gönderdikleri besteyi seslendirmekle yükümlüdür. Sahnede farklı bir şarkı seslendiren ekipler diskalifiye olacaktır. 22. Sahnede, önceden verdikleri bilgiler dışında başka şarkı, kostüm ve içerikle korsan gösteri yapan topluluklar yarışma dışı kalacakları gibi, gelişebilecek her türlü olay karşısında tek sorumluluk kendilerine ve dolayısıyla okullarına aittir. Organizasyon, kendi bilgisi dışında gerçekleşen bu tip olayların sorumluluğunu hiç bir şekilde paylaşmaz. 23. Yarışmanın eleme ve finalindeki değerlendirmeyi, organizasyonun belirleyeceği, profesyonellerden oluşan, Seçici Kurul yapacaktır. Seçici Kurulun kararları kesindir ve değiştirilemez, bu kural katılımcı okullar tarafından kabul edilmiştir.

7 7 24. Yarışmaya beste dalında katılacak okullar bestelerini kaydedip, bu demo kaydı MP3 formatında bir CD ile organizasyona teslim edecektir. 25. Öğrenciler, ailelerinden, yarışmaya katılabileceklerine ilişkin izin belgeleri alacaklardır. 26. Yarışmacı öğrencilerin kişisel bilgilerinin doğru olmaması durumunda doğabilecek aksiliklerden organizasyon sorumlu olmayacağı gibi, organizasyon, bu tip yanlış bildirimlerde bulunan yarışmacıları diskalifiye etme hakkına sahiptir. 27. Başvuru günü organizasyon merkezine getirilmesi gereken belgeler. Başvuru formu Beste dalında yarışılıyorsa, demo CD Bestenin şan melodisinin notaları Bestenin sözleri Okul yönetimince imzalanmış ve her sayfası onaylanmış (paraflanmış) şartname Fotoğraflı öğrenci belgeleri Yarışmacı ekiplerin toplu olarak çekilmiş, jpeg formatında bir resminin ve her yarışmacının jpeg formatında vesikalık resminin yer aldığı CD Ailelerin izin belgeleri 28. Organizasyon, yarışmaya katılan ekiplerin görüntü ve fotoğraflarını, hiç bir izne tabi olmadan, her türlü mecrada yayınlama hakkına sahiptir. 29. Organizasyon, başvuru formları aracılığıyla iletilen datayı, hiçbir izne tabi olmadan kullanma ve paylaşma hakkına sahiptir. 30. Topluluklar, tüm enstrümanlarını kendileri getireceklerdir. Yarışmanın ses düzeni, davul ve enstrüman amplifikatörleri organizasyon tarafından temin edilecektir. Aynı ses düzeni bütün topluluklar tarafından kullanılacaktır.

8 8 31. Aşağıda listesi ve özellikleri bulunan teknik teçhizat, organizasyon tarafından temin edilecek ve tüm okulların kullanımına açık olacaktır. Yamaha Maple Custom Davul ve Twin Pedal 2 adet Marshall MGX100DFX Elektro Gitar Amfisi 1 adet Laney TT50H Elektro Gitar Amfisi 1 adet Laney Bas Amfisi Klavye + Klavye Sehpası Nota sehpası Gitar standı 32. Ses ve ışık düzeni organizasyon tarafından kurulacağı için, hiçbir topluluk, teknisyen, menajer, organizatör ve benzeri adlarla, öğrenci de olsa eleman getiremez. 33. Yarışma sırasında öğretmen ve eğitimciler, öğrencileriyle sahneye çıkamaz, eşitsizlik yaratacağından dolayı kendileri ses kontrolü yapmayı talep edemezler. 34. Soundcheck, yarışmanın yapılacağı alanlarda, daha sonra belirtilecek tarih ve saatlerde gerçekleşecektir. Kendilerine bildirilen saatlerde sahnede yer almayan topluluklar soundcheck yapamayacaktır. Soundcheck, ses kontrolü olup, süresi kısıtlıdır; prova anlamı taşımamaktadır. 35. Soundcheck tarihleri yarışmanın resmi internet sitesi üzerinden duyurulacaktır. 36. Topluluklar, yarışma sırasında akord adı altında sahneyi kesinlikle işgal etmeyecekler ve zaman kaybına neden olmayacaklardır. 37. Ekiplerin sahne üstündeki gösterileri, sahne kıyafetleri Türk Milli Eğitimi nin genel amaçlarına ve ilkelerine, yönetmeliklere uygun olacaktır.

9 9 38. Eleme sonuçları 30 Nisan 2015 Çarşamba günü resmi internet sitesinde açıklanacak, organizasyon merkezi, finale kalan okullarla telefon ve faks aracılığıyla irtibata geçerek, final için resmi davet mektubu gönderecektir. 39. Yarışmanın büyük finali, 09 Mayıs 2015 Cumartesi günü İstanbul da gerçekleşecektir. 40. Finalde yarışmaya hak kazanan,istanbul dışındaki okulların ekiplerinin, İstanbul a gidiş-dönüş yol masrafları ve İstanbul daki konaklamaları, organizasyon tarafından karşılanacaktır. 41. Yarışmada İcra dalında birinciliği alacak okula, tam teçhizatlı bir müzik prova stüdyosu kurulacaktır. 42. Nakit Para Ödülleri : Yarışmanın İcra dalında ilk üçe giren gruplar için: 1.lik ödülü: TL 2.lik ödülü: TL 3.lük ödülü: TL Orkestra / Sahne Performansı dallarında ilk üçe giren gruplar için: 1.lik ödülü: TL 2.lik ödülü: TL 3.lük ödülü: TL Kız Solist / Erkek Solist / Enstrüman / Beste dallarında ilk üçe giren yarışmacılar için: 1.lik ödülü: TL 2.lik ödülü: TL 3.lük ödülü: TL Para ödülleri, kazanan ekibin öğrencileri arasında eşit olarak dağıtılacaktır. Bireysel dalda (Kız Solist / Erkek Solist / Enstrüman / Beste) ödül kazanan öğrenciler ise tek kişi olarak ödüllerini alacaklardır.

10 Sponsor bir üniversite olduğu takdirde, üniversiteden karşılıksız eğitim bursu kazanan öğrenciler, üniversitenin her türlü tanıtım çalışmasında yer almayı taahhüt ederler. Bu şarta uymayan öğrencilerin ödülü iptal edilir. 44. Tüm dallarda, dereceye giren okullara plaket verilecektir. 45. Organizasyon, yarışma yeri ve tarihlerinde, ödüllerde değişiklik yapma hakkına sahiptir. 46. Soundcheck ve yarışma girişinde fotoğraflı kimlik gösterilmesi zorunludur. 47. Sadece yarışmacı öğrenciler ve kendilerinden sorumlu 2 öğretmen görevli kartı alacaktır. 48. Okullarını desteklemeye gelen öğrencilerin başında bulunacak, okul idaresi tarafından görevlendirilmiş iki öğretmen organizasyon tarafından ağırlanacaktır. Bu öğretmenlerin isimlerinin, yazılı olarak faksla organizasyona bildirilmesi gerekmektedir. 49. Yarışmada güvenlik, özel güvenlik şirketleri tarafından sağlanacaktır. 50. Salon içi taşkınlık, uygunsuz davranış ve diğer yarışmacı okulların performansını etkileyecek çirkin tezahürat diskalifiye nedeni sayılacaktır. Bu konuyla ilgili olarak yarışmacılar ve okul temsilcileri gerekli uyarıları yapmakla sorumludur. Yarışma alanlarına girişte uyulması gereken kurallar, bir liste olarak yetkili öğretmenlere yarışma öncesinde teslim edilecektir. Alan içinde tehlike yaratabilecek her türlü delici, kesici, yanıcı, patlayıcı madde, güvenlik tarafından toplanacağından, seyircilerin bu konuda okul tarafından uyarılması ve yarışma alanına bu kurallara uygun olarak gelmesi gerekmektedir. Güvenlik nedeniyle alınan bu önlemlere tüm katılımcılar uymak zorundadır.

11 11 EK-1 VODAFONE FREEZONE 18. TÜRKİYE LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI için bestelediğim bu eser, özgün ve tümüyle kendime ait olup, daha önce hiç bir şekilde yayınlanmamıştır. Bu eseri, daha önce düzenlenen hiç bir yarışmaya göndermediğimi ve bu yarışmaya ait şartname hükümlerini aynen kabul ettiğimi taahhüt ederim..../.../... ESERİN ADI: BESTECİNİN ADI-SOYADI: İL: OKUL: EV ADRES: TELEFON: Cep: Ev: E-POSTA :

12 12 EK-2 İLLERİN ELEME MERKEZLERİNE GÖRE DAĞILIMI Ankara İstanbul İzmir 1 Ağrı Karabük Tunceli Adana Afyon 2 Aksaray Kars Van Adıyaman Aydın 3 Amasya Kastamonu Yozgat Antalya Balıkesir 4 Ardahan Kayseri Bolu Bilecik 5 Artvin Kırıkkale Bursa Burdur 6 Bartın Kırşehir Düzce Çanakkale 7 Batman Malatya Edirne Denizli 8 Bayburt Mersin Eskişehir Isparta 9 Bingöl Muş Gaziantep Karaman 10 Bitlis Nevşehir Kırklareli Kilis 11 Çankırı Niğde Kocaeli Konya 12 Çorum Ordu Sakarya Kütahya 13 Diyarbakır Osmaniye Tekirdağ Manisa 14 Elazığ Rize Yalova Mardin 15 Erzincan Samsun Zonguldak Muğla 16 Erzurum Siirt Uşak 17 Giresun Sinop 18 Gümüşhane Sivas 19 Hakkari Şanlıurfa 20 Hatay Şırnak 21 Iğdır Tokat 22 K. Maraş Trabzon

13 13 EK-3 ELEME İLLERİ : İSTANBUL Mart 2015 Bostancı Gösteri Merkezi ANKARA 4-5 Nisan 2015 Çankaya Hentbol Federasyonu Kapalı Spor Salonu İZMİR Nisan 2015 Atatürk Kapalı Spor Salonu NOT : Eleme tarihleri ve mekanlar adresinde yayınlanacaktır. FİNAL İSTANBUL: 9 MAYIS 2015 CUMARTESİ

14 14 EK-4 EVRAK TESLİM TARİHLERİ Başvuru formu, illere göre farklılık gösteren aşağıda belirtilen tarihlerde, organizasyona elden teslim edilecektir. İSTANBUL İL SINIRLARI İÇİNDEKİ OKULLAR: 7-8 MART 2015 CUMARTESİ - PAZAR, SAAT: 11:00 18:00 ANKARA İL SINIRLARI İÇİNDEKİ OKULLAR: 14 MART 2015 CUMARTESİ, SAAT: 11:00 18:00 İZMİR İL SINIRLARI İÇİNDEKİ OKULLAR: 21 MART 2015 CUMARTESİ, SAAT: 11:00 18:00 Eleme merkezlerindeki elden evrak tesliminin yapılacağı yerler, başvuru yapan okullara ayrıca bildirilecek ve yarışmanın resmi internet sayfası üzerinden de duyurulacaktır. Elemelerin yapılacağı merkezler dışından katılacak olan okullar, başvurularını, en geç aşağıda belirtilen tarihlerde organizasyon merkezinde olacak şekilde, eksiksiz olarak, kargo ile ileteceklerdir. Bağlı oldukları eleme merkezi EK-2 de belirtilmektedir. İSTANBUL DA YARIŞACAK (İSTANBUL DIŞINDAKİ) İLLER: 5 MART 2015 PERŞEMBE ANKARA DA YARIŞACAK (ANKARA DIŞINDAKİ) İLLER: 12 MART 2015 PERŞEMBE İZMİR DE YARIŞACAK (İZMİR DIŞINDAKİ) İLLER: 19 MART 2015 PERŞEMBE