18 Lİ TEK DEVRELİ ELEME FİKSTÜRÜ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "18 Lİ TEK DEVRELİ ELEME FİKSTÜRÜ"

Transkript

1 Lİ T VRLİ LM İSTÜRÜ 9 L M N 0 O P R S T U

2 Lİ T VRLİ LM İSTÜRÜ 0 9 L M N O P R S T

3 LI T VRLİ LM İSTÜRÜ 9 0 L M N O P R S

4 Lİ T VRLİ LM İSTÜRÜ 9 0 L M N O P R

5 LÜ T VRLİ LM İSTÜRÜ 9 L M 0 N O P

6 LÜ T VRLİ LM İSTÜRÜ 0 9 L M N O

7 Lİ T VRLİ LM İSTÜRÜ 9 L 0 M N

8 Lİ T VRLİ LM İSTÜRÜ 0 L M 9

9 0 LU T VRLİ LM İSTÜRÜ 9 L

10 9 LU T VRLİ LM İSTÜRÜ

11 Lİ T VRLİ LM İSTÜRÜ

12 Lİ T VRLİ LM İSTÜRÜ

13 LI T VRLİ LM İSTÜRÜ

14 Lİ T VRLİ LM İSTÜRÜ

15 LÜ T VRLİ LM İSTÜRÜ

16 İSTÜR ÜZNLM Okul spor kulüpleri okulun imkan ve şartlarına göre fer türlü spor organizasyonları yapabilirler.u organizasyonların düzenli yürütülebilmesi için iyi bir planlama yapılması gerekmektedir. -Lig Usulü a) Tek devreli lig usulü b) Çift devreli lig usulü -leme Usulü a) Tek devreli eleme usulü b) Çift devreli eleme usulü -arma Sistem -Lig Usulü a) Tek devreli lig usulü er takımın ve sporcunun turnuva süresince birbirleri ile bir kez karşılaşma yapmasına dayanır.yapılan maç sayısını tespit etmek için şu formül kullanılır; (Takım sayısı) X (Takım sayısı - ):=Maç sayısı b) Çift devreli lig usulü er takımın ve sporcunun turnuva süresince birbirleri ile her devrede bir kez olmak üzere toplam iki kez karşılaşma yapmasına dayanır.yapılan maç sayısını tespit etmek için şu formül kullanılır; Takım sayısı X Takım sayısı - =Maç sayısı Yarışmalar takım sayılarına göre gruplara ayrılabilirler, Örneğin; takım yarışmalara katılmışsa ve gruplarına ayrılabilir.er grup takım olur. takım yarışmalara katılmışsa ve gruplarına ayrılabilir. grubu, grubu takım olur. ve daha az takım katılmışsa yarışmalar tek devreli lig usulüne göre yapılır. ikstür ün Yapılması ikstür ün yapılmasında takım sayısının tek veya çift olmasına dikkat edilir.takım sayısının tek olması halinde eşleştirmenin yapılabilmesi için x kullanılır. Örnek-,,,9, gibi tek sayılı takım olduğu zaman x kullanılır..,,,0,,.gibi çift rakamlı takım bulunduğunda x kullanılmaz.ikstür düzenlenirken prensip olarak takım sayısının tek olduğu hallerde x çift olduğu hallerde rakamı sabit kalır.iğer rakamlar saat yelkovanının tersi istikametinde döndürülür..

17 Lig Usulü ikstür Örnekleri (ruplarda Yapılacak) takımlı lig usulü fikstür. gün.gün.gün x- x- x gün.gün.gün x- x- x takımlı lig usulü fikstür. gün.gün.gün gün.gün.gün takımlı lig usulü fikstür. gün.gün.gün.gün.gün x- x- x- x- x gün.gün.gün.gün.gün x- x- x- x- x takımlı lig usulü fikstür. gün.gün.gün.gün.gün

18 Not: Nolu takım hareket etmediğinden her zaman ilk maça rast gelmektedir.u durumun telafisi için proğram yapılırken o gün için maç sıraları değiştirilebilir.. Yarışma ün Ve Sayılarının Tespiti Yarışma proğramları zaman dikkate alınarak yapılacağından takım sayısına göre kaç güne ihtiyaç olduğu,kaç maç yapılacağı,bir günde kaç maç olacağı önceden belirlenmelidir.unun için aşağıdaki formül uygulanır. N (N-) Örnek takım sayısı olsun N: demektir. x(-):: Maç Tek devreli lig usulüne göre oynansaydı x: Maç ün Sayısının Tespiti ir günde yapılan maç sayısı belirlenir.toplam maç sayısına bölünür.öylece kaç yarışma gününe ihtiyaç olduğu bulunur. Örnek takım katılıyor. x(-):: Takım olduğuna göre bir günde maç yapılıyor demektir.:: güne ihtiyaç vardır.. -leme Usulü Yenilen takımların elenmesi ve yenen takımların birbirleri ile karşılaşması esasına dayanan sistemdir.u sistemde yenilen takımlar elenir ve yenen takımlar tur atlamış olurlar en son bir takım kalıncaya kadar yarışmalar devam eder.yarışmalar bir takımın galibiyeti diğer takımın mağlubiyeti ile sonuçlanır beraberlikle biten müsabakalar kurallara uygun olarak beraberlik ortadan kalkıncaya kadar devam eder. a) Tek devreli eleme usulü Tek eleme usulünde dikkat edilmesi gereken kısım ve sayısının katlarıdır.örneğin; şeklinde devam eder ve takım sayısı hangi aralıkta ise o aralığın üst kısmındaki sayıdan çıkarılarak bay takım sayısı belirlenir.müsabakaya takım katılmışsa -= takım bay olacaktır. takım yukarıda bay olacak takım aşağıda bay olacaktır.

19 Lİ T VRLİ LM İSTÜRÜ 9 L M N O P R S T U 0 Ü V Y 0 9

20 Z