KİŞİSEL "GÜÇ KİTABINIZ" Güçlenin!

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KİŞİSEL "GÜÇ KİTABINIZ" Güçlenin!"

Transkript

1 KİŞİSEL "GÜÇ KİTABINIZ" Güçlenin!

2 Hangi alanlarda başarılıyım? Ne yapacağım? Okul hayatınız bittiğinde, önünüze gerçekleştirebileceğiniz çok sayıda fırsat çıkar. Kendi iş yerlerini açan insanların ne tür becerileri ve nitelikleri olduğunu düşünüyorsunuz? Örneğin, karar verme konusunda başarılı olmak. Okul hayatınız bittiğinde karşınıza çıkacak olan fırsatlar Çalışmaya başlamak Okul Hayatı Ailevi sorumluluklar Yüksek eğitim / öğrenim Bir iş yeri açmak bunlardan biri, birkaçı, veya hepsi! İşverenlerin çalışanlardan ne tür beceriler ve nitelikler beklediğini düşünüyorsunuz? Örneğin, güvenilir olmak. İş yerlerinde birbirinden farklı çok sayıda beceri gerekmektedir. Herkesin bütün becerilere sahip olması imkansız olduğundan, hangi alanlarda başarılı olduğunuzu bilmek ekip içerisinde nasıl bir pozisyona geleceğinizi anlamak açısından önemlidir.

3 Becerilerime bakın! Bunlar başarılı olduğum konular ve iş hayatında kullanmak istediğim beceriler! ZİHİNSEL BECERİLER Problem çözme (örn. hataların sebeplerini anlamaya çalışmak vb.) PRATİK / FİZİKSEL BECERİLER Yapım işleri (örn. ahşap doğrama, tekstil işleri, çömlek yapımı, aşçılık vb.) Montaj işleri (örn. parçaları bir araya getirmek vb.) Tamir ve onarım işleri (örn. oyuncaklar ve ev aletleri vb.) Bilgi teknolojisi ekipmanlarını kullanmak (örn. bilgisayar vb.) Sanatsal beceriler (çizim, resim, fotoğrafçılık vs.) İNSANİ BECERİLER VE İLETİŞİM Başka insanların bakımını üstlenme Dinleme (örn. sorunları dinleme vb.) Rakamlarla işlem yapma (örn. matematikte veya gıda alışverişinde başarılı olma vb.) Yazılı dökümanları anlama (örn. gazetelerin okunması) Grafik veya haritaların takibi Para idaresi (örn. bütçe çalışması yapmak, harcama önceliklerini belirlemek vb.) DİĞER BECERİLER.... Diğer insanlarla birlikte bir şeyler yapma (örn. spor, kulüp çalışması, komite oluşturma vb.) Sözlü iletişim (örn. bir şeyleri açıklama, gruplarla konuşma) Diğerlerine liderlik etme (örn. saha içerisinde ve dışarısında, okulda veya dışarıda vb.) Yazılı iletişim (örn. Hikaye, şiir yazma vb.)..

4 Kullanmak istediğim beceriler ve nedenleri Not: Başarılı olduğunuz alanlar ve gerçekleştirmek istediğiniz faaliyetler, hangi işi aramanız gerektiğini gösterir. Zihinsel beceriler: Başarılı olduğum alanlar + = Yapmaktan hoşlandığım faaliyetler İş bulmak için yapmam gerekenler Bu becerileri nasıl kullanmak istiyorum: insani beceriler ve iletişim becerileri: Becerilerim Bu becerileri nasıl kullanmak istiyorum: Diğer beceriler: Pratik / fiziksel beceriler: Bu becerileri nasıl kullanmak istiyorum: Bu becerileri nasıl kullanmak istiyorum:

5 Problem çözme Hangi sorunlarla başa çıkıyorum? Sorunları çözmede kullanılacak adımlar Adım 4: Seçenekler nelerdir? Bir şeyleri yapabileceğini düşünen kişilerle yapamayacağını düşünen kişiler aynı ölçüde haklıdır. Peki siz hangisisiniz? Adım 1: Sorunu/sorunları belirleyin... Adım 2: Daha derin düşünün (ne, kim, neden sorularının cevaplarını bulun) Adım 5: Size göre işe yarayacak olanı seçin ve sebebini açıklayın.... Yaratıcı olun ve kazanın! Adım 3: Siz ne olmasını istiyorsunuz? Adım 6: Deneyin Adım 7: Kontrol edin ve açıklayın: İşe yaradı mı? Neden? Adım 8: Çözümlerinizi paylaşın!

6 Ağ kurma Ağ, birbirleri ile bağlantısı bulunan bir grup insan anlamına gelmektedir. Ağ kurmak ise bilgi alışverişi yapmak, mesleki veya sosyal alanda iletişim kurmak için diğer insanlarla etkileşime girmek demektir. Bu benim... için kuracağım ağ Kendi ağımı deniyorum! Eğer. istersem kiminle görüşmem gerekiyor?...kız arkadaşımı / erkek arkadaşımı güzel bir mekana götürmek.. Ben Üzerinde çok çabaladığım matematik ödevlerimi tamamlamak... sigara içmeyi bırakmak Kontrol edin: İletişime geçeceğiniz kişilerin özellikleri birbirleriyle çakışabilir, bunlar güçlü ağ kişileridir. Ağ planlama: - İrtibat kuracağınız kişiyi belirtin - Bu kişi ile neden irtibat kuracağınızı belirtin (bu kişi sizin için ne yapabilir) - Bu kişilerin birbirleriyle olan ilişkilerine bakın (ağda bulunan en önemli kişiler) ve ilişkileri göstermek için çizgiler çizin.

7 İstihdama giden yol Mülakat esnasında işverenin öğrenmek isteyeceği üç şey: Bir iş görüşmesi yapmak üzere şirkete çağırıldığımızda, üç ana konu hakkında bilgi almamız gerekir: Şirket İş İş görüşmesi Şirketin kendisinden de bilgi isteyebiliriz fakat resmi tamamlamak için dış kaynaklardan yardım almamız gerekir. Aşağıda belirtilen noktaları anlamak amacıyla bu bilgileri toplarız: Bir iş görüşmesinde sergilememiz gereken davranışlar nelerdir? İşveren tarafından değerlendirilebilecek hangi güçlü yönlerimi ve faydaları öne çıkarabilirim? "Hazırlık yapmamak, başarısızlığa hazırlık yapmaktır." Benjamin Franklin 3... Peki bu bilgileri işverene vermek için nasıl bir hazırlık yapabiliriz? İş görüşmesi öncesi araştırma Ünlü bir spor kulübünün baş antrenörü size, kulüp ile anlaşma önerisi sundu. İş görüşmesinden önce hangi bilgileri almak istersiniz? Kulüp İş İş görüşmesi Şimdi yetenekleri keşfetme vakti! Sen bir şampiyon musun? Şimdi bağlantıya geç!

8 Kendi işimi kurmaya hazırım! Spor sektörünün haritasını çıkarın. Spor sektöründe bir iş yapmayı neden düşünmüyorsunuz? Spor sektöründe hizmet veren binlerce farklı iş alanı var. Kendi işimi planlama Neden beni tercih etsinler? Benim Özgün Satış Önerim (ÖSÖ) nedeniyle. Özgün Satış Önerisi, aynı müşterilere benzer ürün ve hizmetler sunan diğer şirketler ile benim şirketim arasındaki fark anlamına gelmektedir. Bu fark, ilginç bir fark olmalı, diğer bir deyişle benim şirketime müşterilerimin beğeneceği ve değer vereceği bir özellik katmalıdır. Ben... satacağım. Yaş Bunlar benim müşterilerim İnternet sitesini ziyaret ederek ve caddeleri gösteren haritalara bakarak iş faaliyetlerinin bir listesini çıkarın. Lokasyon Satılan ürün Alıcılar Neden burada Kadın/erkek Yaşadıkları yer sevdikleri spor türleri Benim işim 1.. Bunlar benim satış önerilerim Satın almak istedikleri 2. 3.

9 Hedeflerin belirlenmesi Planlarımı eyleme geçirmek istiyorum. Bu da hedeflerin belirlenmesiyle başlıyor. Hedeflerim: Belirlediğiniz hedeflerin gerçekçi olmasına, planlanması ve uygulanması kolay hedefler olmasına özen gösterin! Önemli olan nokta (SMART) Specific (Spesifik) Bu kesin Measureable Planlanlayabilir ve kontrol (Ölçülebilir) edebilirim Achievable Yapabilirim (Başarılabilir) Relevant (İşle Bu gerçekten işe yarıyor ilgili) Timed (Zamanlı) Sınırlı bir zaman alıyor