BİYOTEKNOLOJİK ÜRÜN GELİŞTİRME SÜRECİNDE KLİNİK DENEYİMLER. Prof. Dr. Kaan Kavaklı Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi Hematoloji Bölümü İZMİR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİYOTEKNOLOJİK ÜRÜN GELİŞTİRME SÜRECİNDE KLİNİK DENEYİMLER. Prof. Dr. Kaan Kavaklı Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi Hematoloji Bölümü İZMİR"

Transkript

1 BİYOTEKNOLOJİK ÜRÜN GELİŞTİRME SÜRECİNDE KLİNİK DENEYİMLER Prof. Dr. Kaan Kavaklı Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi Hematoloji Bölümü İZMİR

2 Anlatım Planı «Sorumlu Araştırmacı gözüyle» Günlük pratikte «Hemofili Tedavisi» ve «Tedavide güncel standartlar» ve Ege ekibi Biyofarmasötiklerle yapılan Klinik Araştırmalar Klinik Araştırmalarda Ege Deneyimi Biyobenzerlerle yapılan çalışmalarda standartlar ve Batıdan örnekler Klinisyen ve Araştırıcı gözüyle Biyobenzerler Öneriler

3 «Hemophilia Care» Güncel Hemofili bakımı ve Tedavisi HEMOFİLİ x-resesif geçişli hayat boyu süren kanama eğilimi ile karakterize ciddi bir kan hastalığıdır. Yeterince tedavi alamayan hastalar erken yaşlarda hayatlarını kaybedebilir ve kalıcı eklem sakatlıkları gelişebilir. Dünyada Türkiye de kayıtlı Hemofili hastası var. Tedavi maliyeti çok yüksek. Diyaliz sonrası 2. sırada. ÖZEL HEMOFİLİ KARNESİ ile ilaç alabilir.

4 Hemofili «yetim hastalık» (Orphan Disease) YETİM HASTALIK (EU Tanımı); > 1 / (Klinik Araştırma regülasyonları da farklı oluyor) Hemofili Prevalansı: 1 / İnsidansı: Her erkek bebekte 1 yeni hasta

5 Hemofilide Kafa Travmaları ölümcüldür

6 HEMOFİLİDE EKLEM İÇİ KANAMA SAĞ DİZDE HEMARTROZ

7

8 Hemofili Tedavisi Standartları Faktör VIII genindeki kusur nedeniyle FVIII düzeyi % 1 in altında seyretmektedir. Tedavide FVIII konsantreleri kanamaları durdurmak için veya önlemek için verilir. İdeali daha kanama olmadan haftada 3 kez FVIII ilacının IV yolla verilmesidir (Profilaksi). Damar yolu problemleri nedeniyle zor Ev Tedavisi çok önemli (Self-infüzyon eğitimi)

9 Ev Tedavisi için Hemofili Yaz okulunda «Self-Infüzyon Dersleri»

10

11 Tedavide Biyofarmasötikler HEMOFİLİ-A (FVIII eksikliği): Plazma kaynaklı FVIII konsantreleri (10 ayrı ithal ürün) Rekombinant FVIII konsantreleri (2 ayrı ürün; 4 yıldır) BATIDA 1.5 KAT PAHALI OLAN rekombinantlar AYNI FİYATTAN... HEMOFİLİ-B (F IX eksikliği): Plazma kaynaklı F IX (TR de 5 ayrı kan ürünü mevcut) Rekombinant F IX (aynı fiyat bandına rağmen; ruhsat için 3 yıldır bekleyen bir firma var) FAKTÖR VII EKSİKLİĞİ ve inhibitör tedavisi: Rekombinant F VIIa (NOVO SEVEN) apcc konsantresi (FEIBA)

12 Batı Standartları «kan ürünü» değil «rekombinant faktör konsantreleri» kullanmak (Kobay hücre hattında insan FVIII üretimi) 1. nesil rfviii: RECOMBINATE (20 yıl önce)(fviii + albumin) 2. nesil FVIII: KOGENATE-FS (FVIII + sucrose) 3. nesil FVIII: REFACTO-AF / ADVATE (3 yıl önce)(hayvan proteinlerinden tamamen arındırıldı)(tr de yok) Aynı fiyattan satacağını taahüt ettiği halde 3 yıldır SB da ruhsat ta HİÇBİRİSİ BİYOBENZER İLAÇLAR DEĞİL. TAMAMEN FARKLI İLAÇLAR FVIII ÜRETİMİNDEKİ FARKLILIKLAR VE FVIII BAĞLAMA TEKNİĞİ FARKLI ÜRETİM TEKNOLOJİLERİ FARKLI

13 Türkiye de Hemofili Merkezleri Sadece 10 merkez «Hemofili Merkezi» Ege Hemofili Merkezi en kapsamlı çalışanı Toplamda 600 hasta ayaktan takip ediliyor. Ağır hastaların % 80 i «Ev Tedavisi» formatında Ege Çocuk Hematoloji Ortopedi Nükleer Tıp koordinatörlüğünde yapılan «eklem içi izotop tedavisinde» referans merkezi Türkiye de Hemofili ilgili dış yayınların % 80 i Ege Üniversitesi Hematoloji bölümünden (Pubmed).

14 Literatürde 3 ayrı «İzmir protokolu» var. Ama «en hayırlısı» Sünnette «İzmir Protokolu»

15 15 Yıllık deneyim 1 profesör 2 doçent 2 uzman 2 hemşire 1 laborant

16 HEMOFİLİDE KLİNİK ARAŞTIRMALARDA MEVZUAT (EMA FDA regulasyonları) Yeni FVIII ilacı adayları (araştırma ürünleri) için; FAZ-1 çalışmalar: Sağlıklı gönüllülerde değil; Hasta grubunda başlar (n=24)(> 18 yaş) Tek doz çalışma ile FARMAKO-KİNETİK bakılır. FAZ-2 / Faz-3 çalışma: Öncelikle erişkin grupta 50 hastada güvenliği ve etkinliği araştırılır. Kanama tedavisinde ve korumada etkin olmalı Yaş sınırı: > 12 yaş (erişkin grup) TEMEL GÜVENLİK KRİTERİ: İNHİBİTÖR GELİŞMESİ Daha sonra: <12 yaş (3-12 yaş) pediatrik çalışma; 50 çocukta en az 6 ay profilakside etkin olması Onay için başvuru ve onay sonrası Faz-4 takipleri PUP çalışması adıyla yeni tanı bebeklerde zorunlu çalışma.

17 BIYOBENZER İLAÇLAR MEVZUATI EMA ve FDA regulasyonları ve TR-Sağlık Bakanlığı Kılavuzu mevcut. HEMOFİLİ de biobenzer çalışma hiç yapılmadı. Regülasyonların temel çerçevesi; Kimyasal moleküllerdeki gibi BE çalışması yetmez. Öncelikle pre-klinik (toksisite) çlş tamamlamalıdır. Ürün öncelikle sağlıklıda tek doz PK-PD yapılmalı Ayrı FAZ-3 çalışmalarda güvenlilik (en az 6 aylık immunojenisite) ve etkililik referans ilaçla karşılaştırılmalı çalışma gerekir. Ayrıca PD çalışma gerekebilir. Faz-4 çalışma planı da yapılmalıdır.

18 BIOBENZER ONAYI ALAN İLAÇLAR (Genellikle Jenerik İlaç şirketleri: Sandoz, Teva, Biocon, Reddy s) EMA 1- Growth Hormon (2006)(Omnitrope)(Sandoz) TÜRKİYE DE DE İLK KEZ ONAY ALAN BİOBENZER İLAÇ ÖRNEĞİ 2- EPO (2007) 3- G-CSF (2008) Kabul edilmeyenler: a-ifn / b-ifn- Insulin FDA 1- Growth Hormon 2- Glukagon 3- Hyaluronidaz YENİ FDA BIOSIMILAR KILAVUZU (9 Şubat 2012)(USA) Hedef: Ucuz biyobenzerler bir an önce piyasaya çıkabilsinler. Rekabet olsun Sağlık Geri ödeme sisteminin yükü azaltılsın.. (PİYASAYA ÇIKABİLME SÜRECİNİN 2 YILDA TAMAMLANABİLMESİ OLASI)

19 «Korsan çalışmalar» ve üretim» RUSYA da bir devlet kuruluşu rfviia (NovoSeven kopyası) üretmeye başladı. Kendi iç piyasasına satıyor). (NO BIOSIMILAR STUDY!) HİNDİSTAN ve ÇİN: Rekombinant FVIII konsantresi üretmeye başlayacaklarını açıkladılar. (NO BIOSIMILAR STUDY!) KORE: rfviii üretimi anonsu ***Dünya nüfusunun 2/3 ünün günümüzde tedavi imkanından mahrum durumda

20 HEMOFİLİDE KLİNİK ARAŞTIRMALAR İNSAN HÜCRE HATTINDA İLK KEZ rfviii: Octapharma (İsviçre): Erişkin faz-3 tamamlandı. Çocuk Faz-3 bitmek üzere. TR den 10 hasta (Ege den 3 hasta kullanıyor) *Uzatma çalışması 6 aydır SB da bekliyor. İLK KEZ SAF FAKTÖR X KONSANTESİ (BPL)(UK): Faz-3 Faktör X çalışmasında Toplam 12 hasta 4 Türk: 1 Ege + 3 Van 100. Yıl Üniversitesinde.

21 HEMOFİLİDE KLİNİK ARAŞTIRMALAR YENİ TREND: UZUN ETKİLİ rfviii ÜRETMEK: «Koruma tedavisinde haftada 1 kez rfviii vermek» A- LİPOZOMAL FVIII (Bayer): Faz-2 aşamasında durdu. Haftada 1 kullanım yetmedi (Ege: 2 hasta) B- PEG-FVIII (Novo Nordisk): Faz-1 aşaması tamamlandı. Ege den 2 hasta alındı (2011). Faz-3 aşaması başladı. 6 aydır SB dan onay bekliyor. 2 hasta hazır C- FVIII-Ig G fuzyonu (Biogen): Erişkin faz-3 çalışması bitmek üzere. Çocuk çalışması başlamak üzere Ege Etik Kurul onayı bekleniyor. D- FVIII ALBUMİN füzyonu (Behring): Almanyada.

22 HEMOFİLİ ALANINDA ÜLKEMİZDE SON 10 YILDA 18 ÇALIŞMANIN 15 İNDE KOORDINATÖR MERKEZ HALEN 6 AYRI SPONSORLE 10 AYRI ÇALIŞMADA TOPLAM 15 HASTA (1-25 Y.) DENEYSEL ÜRÜN (rf VIIa rfviii- rfix F X) KULLANIYOR. SGK NIN YAPTIĞI TASARRUF > 1 MİLYON TL

23 Uluslararası, çok merkezli randomize çift-kör, çapraz geçişli çalışma (Faz 3) Thromb Haemost Apr;95(4): Home treatment of haemarthroses using a single dose regimen of recombinant activated factor VII in patients with haemophilia and inhibitors. A multi-centre, randomised, doubleblind, cross-over trial. Kavakli K, Makris M, Zulfikar B, Erhardtsen E, Abrams ZS, Kenet G; NovoSeven trial (F7HAEM- 1510) investigators. University of Ege, Izmir, Turkey.

24 ULUSLARARASI, ÇOK MERKEZLİ, ÇAPRAZ GEÇİŞLİ, RANDOMİZE, FAZ-4 İLAÇ ARAŞTIRMASI 3 yıl sürdü.türkiye den 3 merkez.2011 de yayınlandı

25 ULUSLARARASI, ÇOK MERKEZLİ, RANDOMİZE, ÇİFT KÖR FAZ-2 İLAÇ ARAŞTIRMASI Journal of Thrombosis and Hemostasis (2012)

26 3 hastada 3 yıl süren Faz-2 (doz bulma) İlaç araştırması Hastaların «deneysel ilaçla» kanama tedavileri hastane şartlarında yapıldı. Kanama olduğunda 3 saat içinde hastaneye geldiler. Personel de gelmek zorundaydı (en az 1 doktor, 1 hemşire ve 1 laborant). 9 saatlik izlem, tedavi ve kan örnekleri 3 yılda 12 ayrı kanama atağı (8 gece yarısı) Ege + Çukurova + Akdeniz ile toplam 6 hasta Dünya da toplam: 51 hasta

27 Faz-3 Çalışması daha maceralı oldu. Faz-3 çalışması 2011 yılında tüm dünyada başladı. Türkiye ye ye 3 merkez ve 5 hasta ayrılmıştı. Ancak «BİYO-BENZER İLAÇ ÇALIŞMASI» olduğu gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı izni 9 ay sürüncemede kaldı Dünyadaki çalışmanın bitmesine tam 3 ay kala onay alındı. 3 merkezde 5 hasta tarandı. Ege 2 hasta ilk tedavilerini aldılar. Artık «Ev tedavisi» oluyor.

28 Klinik Faz-1 Çalışması (2012 de yayınlanacak ) Hemofili hastasında ilk kez PEG-rFVIII uygulaması / Dünyada 24 hastada / 2 Türk Partnerler: Japonya- Almanya-Italya-Isviçre- İngiltere-TÜRKİYE (Sponsor: Novo Nordisk). Başarıyla tamamlandı. Hastalar dozlama sırasında 24 saat süreyle hastanede izlendi. TEK DOZ 25/75 IU/kg PEG-IFN uygulandı (PK). EKİBE DESTEK: Farmakoloji Kardiyoloji Yoğun bakım öğretim üyeleri de katıldı.

29 SB Regülasyonları değişti (2011 sonu) Artık Faz-1 için ruhsat almak zorunlu Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi Hematoloji bölümü olarak 19 Şubat 2012 de başvuru yapıldı. Faz-1 ekibimiz 12 kişiden oluşuyor Sağlık Bakanlığının 3 kişilik ekibi 25 Nisan 2012 tarihinde gün boyu denetlemesini tamamladı. Resmi raporu ve Sonucu bekliyoruz.

30 Sorumlu Araştırıcı ve Ülke Koordinatörlüğünden «Steering Commitee» üyeliğine (Artık protokol tartışmaları) 1-ONE STUDY (NovoNordisk) (Gözlemsel İlaç Araştırması)(Steering Komite üyesi)( ) 2-LEOPOLD-2 ÇALIŞMASI (Bayer) (ULUSLARARASI FAZ-3 İLAÇ ARAŞTIRMASI): Steering Komitesi Bşk. 3- SMART-7 GÖZLEMSEL İLAÇ ARAŞTIRMASI (Novo Nordisk) Steering Komite Başkanı ( )..Henüz TR de SB izni alma süreci devam ediyor.

31 ARAŞTIRICININ SORUNLARI Hemofilide rutin klinik pratikte de Klinik Araştırmalarda da hastalar ve aileleri 24 saat ekibe ulaşabilir. Bütçede iletişim masrafları olamadığı için kişisel yük getiriyor «ARAŞTIRICI ÜCRETİ» mevcut ancak. Araştırıcı net olarak % 30 alıyor. Bu sorun çözülmeli.. Etik Kurul onayları ve Sağlık Bakanlığı izni işlemleri çok uzun sürüyor. Yabancı ortaklarımızın sabrı tükenmek üzere YÖK performans sisteminde araştırma para getirmiyor. Akademik dosyalarda katkı sağlamıyor. Performans aynı SB gibi «ayaktan hasta bakmaya» dayanıyor. Üniversite nin görevi: Eğitim ve Araştırma?

32 Hepinizi bekliyoruz 29 MAYIS 2012 SALI Saat 14:00 16:00 Ege Tıp Fakültesi Muhittin Erel Amfisi EGE ETİK KURULUN KURULUŞUNUN 20. YILI KUTLAMA TOPLANTISI (İZMİR)( )

Hemofili-B ve Profilaksi KAAN KAVAKLI

Hemofili-B ve Profilaksi KAAN KAVAKLI Hemofili-B ve Profilaksi KAAN KAVAKLI Hemofili-B ile Hemofili-A farklı mı? Türkiye -2014 hasta sayıları; HEMOFİLİ-A: 4.369 HEMOFİLİ-B: 819 2015 yılında >5.000 hastamız var. Hemofili-B daha ılımlı bir hastalık

Detaylı

Bu yazıda hemofili hastalığının toplumda taşıdığı

Bu yazıda hemofili hastalığının toplumda taşıdığı HEMOFİLİ Kaan Kavaklı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Hematoloji Bilim Dalı, İzmir Bu yazıda hemofili hastalığının toplumda taşıdığı önem vurgulandıktan sonra hastalığın tedavisi hakkındaki en

Detaylı

HEMOFİLİDE İNHİBİTÖR SORUNU TANI VE TEDAVİ-ULUSAL KILAVUZ

HEMOFİLİDE İNHİBİTÖR SORUNU TANI VE TEDAVİ-ULUSAL KILAVUZ HEMOFİLİDE İNHİBİTÖR SORUNU TANI VE TEDAVİ-ULUSAL KILAVUZ 1. Hemofilide İnhibitör Kavramı ve Önemi Hemofili hastalarında tedavide uygulanan FVIII veya FIX proteinine karşı antikor-alloantikor gelişebilir.

Detaylı

Hemofili Tedavisinde Profilaksi ve Güvenlik

Hemofili Tedavisinde Profilaksi ve Güvenlik Hemofili Tedavisinde Profilaksi ve Güvenlik Prof. Dr. Saadet Akarsu Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Hematoloji BD ELAZIĞ 1 HEMOFİLİ TARİHİ Kraliyet Hast.: 19. yüzyıl, İngiltere Kraliçesi Victoria

Detaylı

EYLÜL EKİM KASIM 2014 12 TL (KDV DAHİL) SONBAHAR

EYLÜL EKİM KASIM 2014 12 TL (KDV DAHİL) SONBAHAR EYLÜL EKİM KASIM 2014 12 TL (KDV DAHİL) SONBAHAR 32 S A Ğ L I K D Ü Ş Ü N C E S İ V E T I P K Ü L T Ü R Ü D E R G İ S İ PROF. DR. AHMET GÜL ÜLKEMİZDE SAĞLIK BİLİMLERİNDE BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR VE BEKLENTİLER

Detaylı

25 Eylül Dünya Eczacılık Günümüz Kutlu Olsun

25 Eylül Dünya Eczacılık Günümüz Kutlu Olsun 25 Eylül Dünya Eczacılık Günümüz Kutlu Olsun Değerli meslektaşlarım, Eylül ayında gerçekleşen ve sektörümüz adına çok önemli konu başlıklarının ele alındığı 12. Türkiye Eczacılık Kongresini ilgiyle izledik.

Detaylı

İLAÇ SEKTÖRÜ GELECEK ARAŞTIRMASI 2015 2023 HEDEFLER - STRATEJİLER SONUÇ RAPORU

İLAÇ SEKTÖRÜ GELECEK ARAŞTIRMASI 2015 2023 HEDEFLER - STRATEJİLER SONUÇ RAPORU İLAÇ SEKTÖRÜ GELECEK ARAŞTIRMASI 2015 2023 HEDEFLER - STRATEJİLER SONUÇ RAPORU 23-24 ŞUBAT 2013, Antalya ÖNSÖZ Bu rapor, T.C. Ekonomi Bakanlığı ve İKMİB organizasyon ve desteğinde düzenlenmiş olup, ilaç

Detaylı

TÜRK HEMATOLOJİ DERNEĞİ BÜLTENİ Mayıs-Haziran 2010 Sayı 3

TÜRK HEMATOLOJİ DERNEĞİ BÜLTENİ Mayıs-Haziran 2010 Sayı 3 TÜRK HEMATOLOJ DERNEĞ TÜRK HEMATOLOJİ DERNEĞİ BÜLTENİ Mayıs-Haziran 2010 Sayı 3 THD İLKLERE İMZA ATMAYA DEVAM EDİYOR TOPLANTI SUNUMLARI WEB SAYFASINA YÜKLENDİ ARTIK BİR UZLAŞI METNİMİZ VAR EHA İLE BAĞLARIMIZ

Detaylı

Faz 0,I, II, III,IV İlaç Araştırmaları ve Biyobelirteçler

Faz 0,I, II, III,IV İlaç Araştırmaları ve Biyobelirteçler Faz 0,I, II, III,IV İlaç Araştırmaları ve Biyobelirteçler Prof. Dr. Yağız ÜRESİN Dr. Belen TERLEMEZ İTF Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Klinik Farmakoloji Bilim Dalı Ekim 2014 KLİNİK ÇALIŞMA DÖNEMLERİ

Detaylı

İlaç Endüstrisinde AR-GE. Prof.Dr.A.Yağız ÜRESİN Orçun ORHUN

İlaç Endüstrisinde AR-GE. Prof.Dr.A.Yağız ÜRESİN Orçun ORHUN İlaç Endüstrisinde AR-GE Prof.Dr.A.Yağız ÜRESİN Orçun ORHUN AR-GE Nedir? "bilgi dağarcığını artırmak amacıyla sistematik olarak sürdürülen yaratıcı çalışma ve bu bilginin yeni uygulamalar yaratmak için

Detaylı

KLİNİK ARAŞTIRMALARDA FARMAKOLOGLARIN ROLÜ. Dr. Oğuz Akbaş MONİTOR Medikal Araştırma ve Danışmanlık Ltd.Şti, İstanbul

KLİNİK ARAŞTIRMALARDA FARMAKOLOGLARIN ROLÜ. Dr. Oğuz Akbaş MONİTOR Medikal Araştırma ve Danışmanlık Ltd.Şti, İstanbul KLİNİK ARAŞTIRMALARDA FARMAKOLOGLARIN ROLÜ Dr. Oğuz Akbaş MONİTOR Medikal Araştırma ve Danışmanlık Ltd.Şti, İstanbul Kütüphanemde bulunan en eski tarihli (1984, üçüncü baskı, yazarın imzalı kopyası) Rasyonel

Detaylı

S A Ğ L I K S E K T Ö R Ü N Ü N Ö N C E L İ K L İ S O R U N L A R I N A İ L İ Ş K İ N G Ö R Ü Ş V E Ö N E R İ L E R GİRİŞ

S A Ğ L I K S E K T Ö R Ü N Ü N Ö N C E L İ K L İ S O R U N L A R I N A İ L İ Ş K İ N G Ö R Ü Ş V E Ö N E R İ L E R GİRİŞ S A Ğ L I K S E K T Ö R Ü N Ü N Ö N C E L İ K L İ S O R U N L A R I N A İ L İ Ş K İ N G Ö R Ü Ş V E Ö N E R İ L E R İÇİNDEKİLER: GİRİŞ Giriş s. 1 1. İlaç Sektörü s. 2 2. Hizmet Sunumu s. 6 3. Tıbbi Teknoloji

Detaylı

II.YÖNETİCİ ÇALIŞTAYI EĞİTİM ve AR-GE DAİRE BAŞKANLIĞI TÜNAY ŞAHİN DAİRE BAŞKANI

II.YÖNETİCİ ÇALIŞTAYI EĞİTİM ve AR-GE DAİRE BAŞKANLIĞI TÜNAY ŞAHİN DAİRE BAŞKANI II.YÖNETİCİ ÇALIŞTAYI EĞİTİM ve AR-GE DAİRE BAŞKANLIĞI TÜNAY ŞAHİN DAİRE BAŞKANI Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanlığı Daire başkanlığımız; 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında teşkilatlandırılan,

Detaylı

6308 sayılı yasa Eczacılar ve eczaneler hakkındaki yasayı Ecz. Mehmet Domaç anlatıyor.

6308 sayılı yasa Eczacılar ve eczaneler hakkındaki yasayı Ecz. Mehmet Domaç anlatıyor. ANKARA ECZACI ODASI YAYIN ORGANI Mayıs - Haziran 2013 Sayı: 1 6308 sayılı yasa Eczacılar ve eczaneler hakkındaki yasayı Ecz. Mehmet Domaç anlatıyor. Hukukçu gözüyle Prof. Dr. Yahya Zabunoğlu, 6308 sayılı

Detaylı

İLAÇ SEKTÖRÜ RAPORU (2013/1)

İLAÇ SEKTÖRÜ RAPORU (2013/1) T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI 1 İLAÇ SEKTÖRÜ RAPORU (2013/1) Sektörel Raporlar ve Analizler Serisi 2 İÇİNDEKİLER Tablolar Listesi... 3 Şekiller Listesi... 4 Kısaltmalar Listesi... 5 YÖNETİCİ

Detaylı

SAĞLIK HİZMETLERİ VE ETİK

SAĞLIK HİZMETLERİ VE ETİK Yolsuzluğun Önlenmesi İçin Etik Projesi AKADEMİK ARAŞTIRMA ÇALIŞMASI SAĞLIK HİZMETLERİ VE ETİK Prof. Dr. Haydar SUR Yrd. Doç. Dr. Murat ÇEKİN Yolsuzluğun Önlenmesi İçin Etik Projesi AKADEMİK ARAŞTIRMA

Detaylı

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK TURİZMİ DAİRE BAŞKANLIĞI Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı I TÜRKİYE CUMHURİYETİ SAĞLIK BAKANLIĞI

Detaylı

KISA KISA... Haberler. Pnömokok Aşısı ile Sakatlık ve Ölümleri Önlemek Mümkün

KISA KISA... Haberler. Pnömokok Aşısı ile Sakatlık ve Ölümleri Önlemek Mümkün Pnömokok Aşısı ile Sakatlık ve Ölümleri Önlemek Mümkün Pnömokok bakterisinin sağlık açısından önemi, geliştirilen aşılarla ilgili güncel durum ve gelişmeleri tartışmak, konu ile ilgili sağlık çalışanlarını

Detaylı

SAGLIK TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU

SAGLIK TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU SAGLIK TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 1 1. GİRİŞ Sağlık hizmetlerinin uluslararası düzeyde üretimi, tüketimi ve bu bağlamda hastaların uluslararası düzeyde dolaşımı tarih boyunca her zaman var olan bir olgu

Detaylı

TürkHematolojiDerneği

TürkHematolojiDerneği TürkHematolojiDerneği BÜLTEN / Ocak-Şubat 2013 Kasım-Aralık 2013 Sayı 6 İki ayda bir yayımlanır. B Ü LT E N İ DÜNYANIN ÖNDE GELEN TRANSPLANTASYON KONGRELERİNDEN 8. KİTKHT YE HAZIR MISINIZ? Kemik iliği

Detaylı

2013 FAALİYET VE MALİ RAPORU İLE 2014 BÜTÇE TASARISI

2013 FAALİYET VE MALİ RAPORU İLE 2014 BÜTÇE TASARISI 2013 FAALİYET VE MALİ RAPORU İLE 2014 BÜTÇE TASARISI 0 2013 FAALİYET RAPORU BAŞKAN IN MESAJI 2 SENDİKANIN 18 AĞUSTOS 1964 TARİHLİ İLK GENEL KURULU NA AİT BELGELER 5 1. SENDİKAMIZ 16 2. SEKTÖRDEKİ GELİŞMELER

Detaylı

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM POLİTİKALARI VE TIP MERKEZLERİ

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM POLİTİKALARI VE TIP MERKEZLERİ TÜM SAĞLIK KURULUŞLARI DERNEĞİ YAYINIDIR HAZİRAN 2011 SAYI:1 SAĞLIK ARAŞTIRMA VE HABER DERGİSİ SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM POLİTİKALARI VE TIP MERKEZLERİ Sağlık Bakanı Prof.Dr. Recep AKDAĞ: SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM SÜRECEK

Detaylı

Biyolojik ajanlar ilaç dünyasının en hızlı gelişen sektörünü

Biyolojik ajanlar ilaç dünyasının en hızlı gelişen sektörünü güncel gastroenteroloji 18/3 Biyobenzerler Erhan ERGİN 1, Nevin ORUÇ 2 Manisa Devlet Hastanesi, 1 Gastroenteroloji Kliniği, Manisa Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2 Gastroenteroloji Bilim Dalı, İzmir Biyolojik

Detaylı

TürkHematolojiDerneği

TürkHematolojiDerneği BÜLTEN / Ocak-Şubat 2013 TürkHematolojiDerneği Ocak-Şubat 2014 Sayı 1 İki ayda bir yayımlanır. BÜLTENİ EN İYİ MARKA TÜRK HEMATOLOJİ DERNEĞİ T.C. Türk Patent Enstitüsü nden Türk Hematoloji Derneği ve THD

Detaylı

SIKÇA SORULAN SORULAR. 1- Gönüllü insanlar üzerinde yapılması planlanan klinik araştırma için izin alınması gerekir mi?

SIKÇA SORULAN SORULAR. 1- Gönüllü insanlar üzerinde yapılması planlanan klinik araştırma için izin alınması gerekir mi? 1- Gönüllü insanlar üzerinde yapılması planlanan klinik araştırma için izin alınması gerekir mi? Evet, Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, Türk Ceza Kanunu 90. maddesi ve ilgili yönetmelik gereğince izin alınması

Detaylı

OCAK-ŞUBAT-MART 2015 EDİTÖRDEN

OCAK-ŞUBAT-MART 2015 EDİTÖRDEN OCAK-ŞUBAT-MART 2015 EDİTÖRDEN Bültenimizin 6. Sayısında Bilimsel Araştırmacı Görüşünde Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Gümüşel ile Eczacılık Fakültesi nin çalışmaları

Detaylı

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KÜLTÜRÜ OLUŞTURMAK ROCHE TA KANSER ARAŞTIRMASININ 50. YILI UYUM ALANINDA YENİ YAPILANMA DAHA FAZLA ŞEFFAFLIK VE HESAP VERE- BİLİRLİK SAĞLIK

Detaylı

Program ve süreç: 13 Eylül 2012 Perşembe Günü Yanıtları aranan sorular BEKLENTİLER:

Program ve süreç: 13 Eylül 2012 Perşembe Günü Yanıtları aranan sorular BEKLENTİLER: Sağlık Çalışanlarının Sağlığı Çalıştayı: Çalışan Sağlığı Birimlerinin Organizasyonu, İşlevleri ve Finansmanı (13-15 Eylül Adrasan /Antalya) Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi HASUDER İSÇG Katılımcılar:

Detaylı

7. ULUSAL KEMİK İLİĞİ TRANSPLANTASYONU VE KÖK HÜCRE TEDAVİLERİ KONGRESİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI

7. ULUSAL KEMİK İLİĞİ TRANSPLANTASYONU VE KÖK HÜCRE TEDAVİLERİ KONGRESİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI Mart - Nisan 2012 Sayı 2 İki ayda bir yayımlanır. 7. ULUSAL KEMİK İLİĞİ TRANSPLANTASYONU VE KÖK HÜCRE TEDAVİLERİ KONGRESİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI Türk Hematoloji Derneği, 7. Ulusal Kemik İliği Transplantasyonu

Detaylı