T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI"

Transkript

1 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI (M H R S) Merkezi Hastane Randevu Sistemi MERSĠN SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 15 AĞUSTOS 2011

2 MHRS Nedir? Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS); Vatandaşların Sağlık Bakanlığına bağlı 2 ve 3. basamak Hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri için 182 MHRS Çağrı Merkezini arayarak canlı operatörlerden kendilerine istedikleri hastane ve hekimden randevu almalarını sağlayan bir uygulamadır.

3 MHRS Tarihçesi Ekim 2009 tarihlerinde Erzurum ve Kayseri illerindeki hastane ve HBYS firmalarına yönelik 1. MHRS Entegrasyon çalıştayı yapıldı. T.C. Sağlık Bakanlığı ile Türk Telekom arasında MHRS Çağrı Merkezi protokolü imzalandı. 15 Aralık 2009 da Erzurum ve Kayseri illerinde MHRS test uygulamasına başlanıldı. 23 Şubat 2010 da Erzurum ve Kayseri illerinde MHRS üzerinden vatandaşlar randevu verilmesiyle MHRS pilot uygulamasına başlanıldı.

4 MHRS Tarihçesi Haziran 2010 tarihlerinde Türkiye geneli HBYS firmalarına yönelik 2. MHRS Entegrasyon çalıştayı yapıldı. 01 Haziran 2010 da; Yalova, 01 Temmuz 2010 da; Eskişehir, 26 Temmuz 2010 da; Bilecik, Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde MHRS uygulamasına geçildi. 01 Aralık 2010 da Türkiye geneline hizmet verecek Çağrı Merkezi ihalesi yapıldı.

5 MHRS Tarihçesi Ocak 2011 de Ankara Hekimevi inde 72 İl Sağlık Müdürlüğüne ve HBS firmalarına MHRS eğitimi verildi. 24 Ocak 2011 de; Burdur ve Düzce 07 Şubat 2011 de; Ağrı, Bartın Giresun ve Karaman 21 Şubat 2011 de; Gümüşhane, Karabük, Kilis, Niğde ve Osmaniye illerinde MHRS uygulamasına geçildi. 21 Şubat 2011 de Türkiye geneli için MHRS Çağrı Merkezi kuruldu.

6 MHRS Tarihçesi Mart 2011 de; Ardahan, Balıkesir, Bayburt ve Tunceli 14 Mart 2011 de; Bingöl, Çankırı, Iğdır, Kırşehir ve Sinop 21 Mart2011 de; Siirt 28 Mart 2011 de; Artvin, Bitlis, Isparta, Kastamonu ve Kırıkkale 04 Nisan 2011 de; Bolu, Çorum, Nevşehir, Rize ve Elazığ illerinde MHRS uygulamasına geçildi. 23 Mayıs 2011 de; Ankara ilinde MHRS uygulamasına geçildi. 25 Temmuz 2011 de; Konya, Amasya, Erzincan ve Hakkari illerinde MHRS uygulamasına geçildi. Diğer illerin MHRS ye geçiş planı yapıldı yılı içinde ülke genelinde MHRS uygulanacaktır. Vatandaşların web üzerinden de randevu alabilmeleri için yazılım geliştirme devam etmektedir.

7 MHRS Tarihçesi * SAĞLIK BAKANLIĞININ 08 AĞUSTOS 2011 TARİH VE SAYILI YAZILARI İLE; 15 Ağustos da 2011 de; MERSİN, Adana, Kütahya, Manisa ve Şanlıurfa illerinde MHRS uygulamasına geçileceği bildirilmiş olup, Bu durum Mersin Sağlık Müdürlüğü tarafından SB 2., 3. basamak hastane ve ADSM lere tarih ve sayılı yazı ile , fax ve posta yoluyla bildirilmiştir.

8 Plan 2011 yılı içinde ülke genelinde MHRS uygulanacaktır. MHRS de danışman hekimler de görev alacaktır. Vatandaşların web üzerinden de randevu alabileceklerdir. Bunun için yazılım geliştirme devam etmektedir. Aile hekimleri de vatandaşlara randevu alabileceklerdir.

9 MHRS Nasıl Çalışıyor 1. HBYS Entegrasyonu: Hastane Bilgi Sistemlerine ilgili firma tarafından MHRS entegrasyonu yapılıyor. 2. Hekim Çalışma Cetveli: Hastaneler kendi HBS leri üzerinden hekim çalışma cetvellerini tanımlıyorlar. 3. Çağrı Merkezi: Vatandaşlar 182 Randevu Merkezini arayarak istedikleri hastane ve hekimden randevu alırlar.

10 HBYS-MHRS Entegrasyonu MHRS ye entegre olmuş hastaneler; HBYS lerinde MHRS web servislerini tanımlamış ve işler durumda bulundururlar Güncel olarak 30 günlük hekim çalışma cetvelleri bulundururlar HBYS üzerinden otomatik olarak düzenli randevu sorgulamaları yaparlar Yukarıdaki entegre kriterleri yanısıra düzenli ve otomatik olarak randevu durumu güncellerler. sayfasından MHRS Entegrasyon Tanımı indirilebilir.

11 HBYS-MHRS Entegrasyonu Bir hastanenin MHRS YE entegre kabul edilebilmesi için aşağıdaki kriterleri yerine getirmiş olması gerekmektedir: Güncel olarak 30 günlük hekim çalışma cetvelleri bulundurmak. HBYS lerinde EK 1 de belirtilen MHRS web servislerini tanımlamış ve işler durumda bulundurmak. HBYS üzerinden otomatik olarak düzenli randevu sorgulamaları yapmak. HBYS üzerinden otomatik olarak randevu zamanından sonra aynı gün içerisinde hasta muayenesine geldi veya gelmedi şeklinde randevu durumu güncellemek.

12 Hastane Ġşleyişinin MHRS ye Entegrasyonu Hekim Çalışma Cetvelleri; Hastaneler, düzenli olarak birer aylık (1 ay) güncel çalışma cetvellerini, sisteme girmekle yükümlüdür. MHRS de hekimlerin sürekli olarak birer aylık(1 ay) güncel çalışma cetvelleri bulunması zorunludur. Hekim çalışma cetveli ile ilgili hastane, hekimlerinin o çalışma cetvelinin geçerli olduğu tarih ve saat aralığında çalışacağını taahhüt etmektedir. MHRS iş planı, hastanenin bu taahhüdüne dayanılarak hazırlanmaktadır. Dolayısıyla hastane taahhüdünü yerine getirmekle yükümlüdür. Bu nedenle hastane idaresi, çalışma cetvelinde bildirilen tarih ve saat aralığında hekimlere mücbir sebepler dışında izin vermeyecektir.

13 Hekim Çalışma Düzeni Kaynaklı Randevu Ġptal ve Değişiklikleri Hastaneler, hekimlerin çalışmaları ile ilgili mücbir sebepler nedeniyle randevu iptal ve değişiklik taleplerini (çakışmaları) randevu tarihinden en geç 48 saat önce sisteme girmek suretiyle bildireceklerdir. 48 saatten az süre kalan durumlarda randevu iptal ve değişiklik talepleri için MHRS Koordinatörlüğü ne başvuru yapılacak, talep uygun görülürse, değişiklik Koordinatörlük tarafından yapılacaktır. Bu tür durumlarda mücbir sebebin belgelendirilmesi gerekli olup gerektiğinde ibraz etmek üzere o takvim yılı boyunca saklanacaktır. Hastaneler randevu iptali ve değişikliklerini hastalarla doğrudan iletişim kurarak yapamaz.

14 Anlık Mecburiyetler Nedeniyle Randevu Değişikliği Anlık Mecburiyetler, randevunun olduğu gün içinde, randevuya birkaç saat kala hekimin acil olarak başka hasta/ameliyat vb sebepler ile ilgili çalışma planını değiştirmeyi gerektirecek durumlardır. Bu tür durumlarda Hastane MHRS Sorumlusu ilgili hekimden randevusu olan vatandaşlara geri bildirim yaparak, hastanede karşılayıp yönlendirerek, başka bir hekime muayene olmasını sağlayarak, ya da hastanın tercihine göre farklı yönde çözümler geliştirerek gerekli müdahalede bulunmak ve vatandaşların sorun yaşamasını önlemekle yükümlüdür. Randevulu Hastalara Hizmet Sunumu Hastane idaresi, randevulu hastaların sorunsuz bir şekilde randevu verilmiş olan saatte hizmet almasını sağlayacak organizasyonu oluşturmak ve yönetmekle sorumludur.

15 Hastanelerde MHRS için gerekli organizasyon; Hastane MHRS Ekibi aşağıdakilerden oluşur : Başhekim MHRS den Sorumlu Başhekim Yardımcısı Çalışma Cetvelleri Sorumlusu HBYS-MHRS Yazılım Sorumlusu(Teknik Sorumlu) MHRS Kabul Servisi Elemanları Hastanelerde çalışma cetvellerini düzenlemek, değişiklikleri yapmak ve takip etmekle yükümlü, bir ÇALIŞMA CETVELİ SORUMLUSU olacaktır. Çalışma cetveli sorumlusu Başhekimin koordinasyonunda hekimlerin çalışma planlarını yapmakla yükümlüdür. Hastanenin bilgi işlem biriminde MHRS den sorumlu teknik donanıma sahip bir teknik sorumlu olmalıdır. TEKNİK SORUMLU, sistemin işleyişi ve sorun durumunda aktif olarak görev almalı ve teknik süreçteki her aşamadan sorumlu olmalıdır. Gerektiğinde Firma ve Bakanlıkla iletişim kurmalı, karşılıklı bilgi akışını sağlamalıdır. Hastanelerde, hasta kabul birimlerinde ayrıca MHRS KABUL SERVİSİ oluşturulacaktır. Burada görevlendirilen personel MHRS ve hedefleri konusunda eğitilerek, herhangi bir aksaklığa mahal vermeden hizmet sunmaları sağlanacaktır.

16 Hastane Ġşleyişi ve MHRS Organizasyonu -1 Hastaneler, poliklinikte çalışan her hekim için sistemde güncel olarak birer aylık hekim çalışma cetveli bulunduracaktır. Hekim çalışma cetvelleri planlanırken tüm işleyiş, izin, eğitim, kongre, geçici görevlendirme ve benzeri durumlar dikkate alınarak planlama yapılmalı ve bu planlamalar yapılırken olabildiğince MHRS öncelikli kriter olarak değerlendirilecektir. Randevulu hastaların kayıt işlemleri için bekletilmemeleri için hastane işleyişine uygun bir şekilde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.

17 Hastane Ġşleyişi ve MHRS Organizasyonu Randevulu hastaların, randevu saatinde, randevu aldığı hekim tarafından muayeneye alınması zorunludur. Bunun dışına sadece anlık mecburiyetler olarak tanımlanan durumlarda çıkılabilir. Anlık mecburiyetler dışında, herhangi bir sebeple randevulu hastalar, randevu verilmiş olan hekim dışında bir hekime muayene ettirilmeyecektir. Hastaneler MHRS ile ilgili olarak tüm personeline gerekli eğitimleri vermekle yükümlüdür. Başhekimler, her tür izin başvurusunu cevaplanmadan önce, hekimin randevulu hastası olup olmadığı kontrol edecektir. Öncelikli olarak izin talepleri çalışma cetveli yapılmamış ileri tarihler için değerlendirilmeli ve çalışma cetvelleri buna göre planlanmalıdır. Hekimin randevulu hastaları olması durumunda hekimlere izin verilmeyecek, geçerli bir mazereti var ise randevulu hastaların durumu bu yönergede belirtilen yöntemlerle çözüldükten sonra izin verilecektir.

18 Hastane Ġşleyişi ve MHRS Organizasyonu Hastane MHRS Sorumlusu güncel iletişim bilgilerini MHRS İl Sorumlusuna ve Koordinatörlüğe bildirmekle yükümlüdür. MHRS İl Sorumluları da ilindeki MHRS Sorumlularının güncel iletişim bilgilerini kontrol ve takip etmekle yükümlüdür. Hastane MHRS Sorumlusu 24 saat telefonla iletişime açık olmak ve gerektiğinde doğabilecek sorunlara müdahale etmekle yükümlüdür.

19 Hastane Ġşleyişi ve MHRS Organizasyonu -4 MHRS ile ilgili tüm konularda hastaneler, Çağrı Merkezi ile doğrudan iletişim kuramaz. Hastane her türlü konuyu İl MHRS Sorumlusuna ve Koordinatörlüğe e-posta yoluyla bildirmekle yükümlüdür. E-posta yoluyla MHRS ile ilgili olarak yapılan yazışmalar resmi yazışma olarak kabul edilir ve taraflar e-postalardan haberdar olmakla yükümlüdür. Hastane MHRS Sorumlusu tüm hastane personelinin MHRS konusunda gerekli eğitimleri almasını sağlamak ve MHRS ile ilgili iş ve işlemler konusunda gerekenleri yapmalarını sağlamak ve kurallara uymayanlar hakkında gerekli işlemleri uygulamakla yükümlüdür.

20 Hastane Ġşleyişi ve MHRS Organizasyonu -4 Ġl Sağlık Müdürlüklerinin Yükümlülükleri İl Sağlık Müdürü tarafından tercihen Bilgi İşlemden Sorumlu İl Sağlık Müdür Yardımcısı olmak üzere bir Müdür Yardımcısı, İl MHRS Sorumlusu olarak görevlendirilecektir. İl MHRS Sorumlusu, tüm hastanelerin hekim çalışma cetvellerinin birer aylık ve güncel olmak üzere sisteme girilmesinden, çalışma cetveli olmayan hastanelerin takip ve denetiminden ve ilindeki durumun Koordinatörlüğe raporlanmasından sorumludur. İl MHRS Sorumlusu, her pazartesi saat 10:00 a kadar, bir önceki haftanın verilerini içeren il bazlı MHRS doluluk oranları, MHRS randevu oranları ve MHRS randevu gerçekleşme oranları sayısal veri ve grafiklerinin hazırlanarak Koordinatörlüğe raporlanmasından sorumludur. İl MHRS Sorumlusu ildeki hastanelerin, MHRS Sorumlularının ve Başhekimlerinin güncel iletişim bilgilerinin Koordinatörlüğe gönderilmesinden sorumludur. Çeşitli Hükümler MHRS işleyişi ile ilgili tüm yazışmalar mail yoluyla yapılacak, mail yoluyla yapılan bu yazışmalar resmi yazışma olarak kayda alınacaktır.

21 İletişim (0312) MERSİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ MHRS İLETİŞİM adresi : (324) (152;151)

22 T E Ş E K K Ü R L E R!!! MERSİN MHRS İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ Bilgi İşlem ve Sağlık İstatistikleri Şubesi 15 AĞUSTOS 2011

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2010 YILI ÖĞRETMENLERİN ALAN DEĞİŞTİRME KILAVUZU 1 İÇİNDEKİLER 1. İLGİLİ MEVZUAT 3 2. İLKELER 3 3. GENEL AÇIKLAMALAR 3 A. ALAN DEĞİŞTİRMELER 4 1. Başvuru

Detaylı

T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü GENELGE (2009/KUGM - 15 /MYB)

T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü GENELGE (2009/KUGM - 15 /MYB) GENELGE (2009/KUGM - 15 /MYB) Mesleki yeterlilik konusunda bugüne kadar yaşanan tecrübe, Bakanlığımıza intikal eden görüş, öneri, ihtiyaç ve talepler göz önüne alınarak ve bu konudaki mevzuatın amaç ve

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI 1 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2009 YILI ÖĞRETMENLERİN ALAN DEĞİŞTİRME KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 23.12.2009 2 3 İÇİNDEKİLER 1. İLGİLİ MEVZUAT

Detaylı

1- Kadavradan böbrek nakli 2- Canlı vericili böbrek nakli

1- Kadavradan böbrek nakli 2- Canlı vericili böbrek nakli Böbreğinizle ilgili detaylı incelemeler yapılarak böbrek nakli olmanız gerektiğine karar verildi. Merkezimiz böbrek bekleme listesine kaydınız yapıldı. Organ yetmezliklerinin günümüz şartlarında tek tedavisi

Detaylı

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ İŞYÜKÜNE DAYALI PERSONEL İHTİYACI BELİRLEME YÖNTEMİ BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK KURUMLARI UYGULAMASI

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ İŞYÜKÜNE DAYALI PERSONEL İHTİYACI BELİRLEME YÖNTEMİ BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK KURUMLARI UYGULAMASI 2014 DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ İŞYÜKÜNE DAYALI PERSONEL İHTİYACI BELİRLEME YÖNTEMİ BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK KURUMLARI UYGULAMASI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü Telif hakkı sahibi: Türkiye

Detaylı

2009 YILI SİGORTA EKSPERLİĞİ EĞİTİMİ BAŞVURU ve UYGULAMA KILAVUZU

2009 YILI SİGORTA EKSPERLİĞİ EĞİTİMİ BAŞVURU ve UYGULAMA KILAVUZU 2009 YILI SİGORTA EKSPERLİĞİ EĞİTİMİ BAŞVURU ve UYGULAMA KILAVUZU SİGORTACILIK EĞİTİM MERKEZİ 2009 Bu Kılavuz, 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu na dayanılarak çıkartılan Sigorta Eksperleri Yönetmeliği çerçevesinde

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU TIBBİ HİZMETLER KURUM BAŞKAN YARDIMCILIĞI SAĞLIK BAKIM VE HASTA HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI YILDIZ ŞAHİN Daire Başkanı Sağlık Bakım Ve Hasta Hizmetleri

Detaylı

KAMU HASTANELERİNDE SAĞLIK TURİZMİ VE TURİSTİN SAĞLIĞI UYGULAMA REHBERİ

KAMU HASTANELERİNDE SAĞLIK TURİZMİ VE TURİSTİN SAĞLIĞI UYGULAMA REHBERİ KAMU HASTANELERİNDE SAĞLIK TURİZMİ VE TURİSTİN SAĞLIĞI UYGULAMA REHBERİ HAZIRLAYANLAR > Dr. Dursun AYDIN / T.C. Sağlık Bakanlığı (Sağlık Turizmi Koordinatörü) > Süreyya ŞEKER / T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık

Detaylı

T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TELİF HAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İSTATİSTİKSEL BİLGİLENDİRME RAPORU (SERTİFİKA) Hazırlayan: İrfan Taylan ÇOKYAMAN OCAK 2013 ANKARA SERTİFİKA BÖLÜM İSTATİSTİKLERİ 2 1) SERTİFİKA

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü. ... VALİLİĞİNE (İl Sağlık Müdürlüğü) GENELGE 2003/ 124

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü. ... VALİLİĞİNE (İl Sağlık Müdürlüğü) GENELGE 2003/ 124 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü SAYI : B100THG0100002-3120 KONU : Hasta Hakları 15.10.2003 * 19499... VALİLİĞİNE (İl Sağlık Müdürlüğü) GENELGE 2003/ 124 İnsan haklarının sağlık

Detaylı

2014 SERVİS GÖREVLİSİ İŞE ALIM KOŞULLARI

2014 SERVİS GÖREVLİSİ İŞE ALIM KOŞULLARI 2014 SERVİS GÖREVLİSİ İŞE ALIM KOŞULLARI Bankamızın yurt genelinde bulunan şube ve birimlerde görevlendirilmek üzere; 1.000 Servis Görevlisi istihdam edilecektir. Görev Tanımı: Banka ürünlerinin operasyonu,

Detaylı

VODAFONE FREEZONE 17. TÜRKİYE LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI

VODAFONE FREEZONE 17. TÜRKİYE LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI VODAFONE FREEZONE 17. TÜRKİYE LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI A) İl: ŞARTNAME İlçe: Okul Adı: Adres: Telefon: Faks: E-Posta: Tarih: VODAFONE FREEZONE 17. TÜRKİYE LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI nın aşağıda yer

Detaylı

ENGELLİ KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI (EKPSS) KILAVUZU

ENGELLİ KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI (EKPSS) KILAVUZU 2014 ENGELLİ KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI (EKPSS) KILAVUZU 2012-ÖMSS/Kuraya başvuru yapan adayların başvuruları, 2014-EKPSS/kura için geçerli değildir. 2014-EKPSS/kuraya yeniden katılmak isteyen adayların

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI DEFTERDARLIK UZMAN YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI DUYURUSU

T.C. MALİYE BAKANLIĞI DEFTERDARLIK UZMAN YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI DUYURUSU T.C. MALİYE BAKANLIĞI DEFTERDARLIK UZMAN YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI DUYURUSU I-SINAVA İLİŞKİN BİLGİLER: Maliye Bakanlığı taşra teşkilatında Defterdarlıklarda çalıştırılmak üzere sınavla 276 Defterdarlık

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖĞRETMENLERİN ÖZÜR DURUMUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRME KILAVUZU

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖĞRETMENLERİN ÖZÜR DURUMUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRME KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖĞRETMENLERİN ÖZÜR DURUMUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRME KILAVUZU Öğretmenler; Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, yeni nesli sizler yetiştireceksiniz.

Detaylı

Kalkınma Ajanslarına İlişkin Esaslar

Kalkınma Ajanslarına İlişkin Esaslar Kalkınma Ajanslarına İlişkin Esaslar Yavuz AKBULAK SPK Başuzmanı 1. Genel Olarak Bilindiği üzere, kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde

Detaylı

DAHİLDE İŞLEME REJİMİNE İLİŞKİN İŞLEMLERİN BİLGİSAYAR VERİ İŞLEME TEKNİĞİ YOLUYLA YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (İHRACAT: 2007/2) BİRİNCİ BÖLÜM

DAHİLDE İŞLEME REJİMİNE İLİŞKİN İŞLEMLERİN BİLGİSAYAR VERİ İŞLEME TEKNİĞİ YOLUYLA YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (İHRACAT: 2007/2) BİRİNCİ BÖLÜM Dış Ticaret Müsteşarlığından: DAHİLDE İŞLEME REJİMİNE İLİŞKİN İŞLEMLERİN BİLGİSAYAR VERİ İŞLEME TEKNİĞİ YOLUYLA YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (İHRACAT: 2007/2) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

İÇ DENETÇİLERİN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

İÇ DENETÇİLERİN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK 4917 İÇ DENETÇİLERİN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 26/6/2006 No : 2006/10654 Dayandığı Kanunun Tarihi : 10/12/2003 No: 5018 Yayımlandığı R.Gazetenin Tarihi

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE CUMHURİYETİ MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ERKEK TEKNİK ÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

Detaylı

TEBLİĞ TÜRKİYE-AVRUPA BİRLİĞİ KATILIM ÖNCESİ YARDIM ARACI (IPA) ÇERÇEVE ANLAŞMASI GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 2)

TEBLİĞ TÜRKİYE-AVRUPA BİRLİĞİ KATILIM ÖNCESİ YARDIM ARACI (IPA) ÇERÇEVE ANLAŞMASI GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 2) 8 Şubat 2014 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 28907 Maliye Bakanlığından: TEBLİĞ TÜRKİYE-AVRUPA BİRLİĞİ KATILIM ÖNCESİ YARDIM ARACI (IPA) ÇERÇEVE ANLAŞMASI GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 2) MADDE 1 8/5/2009 tarihli

Detaylı

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA YURTİÇİ ÖĞRETİM ELEMANI VE ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARININ DESTEKLENMESİ AMACIYLA YÜKSEKÖĞRETİM KURULUNCA

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA YURTİÇİ ÖĞRETİM ELEMANI VE ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARININ DESTEKLENMESİ AMACIYLA YÜKSEKÖĞRETİM KURULUNCA YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA YURTİÇİ ÖĞRETİM ELEMANI VE ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARININ DESTEKLENMESİ AMACIYLA YÜKSEKÖĞRETİM KURULUNCA YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINA AKTARILACAK TUTARLARIN KULLANIMI, MUHASEBELEŞTİRİLMESİ,

Detaylı

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü AVUÇ İÇİ DAMAR İZİ SİSTEMİYLE KİMLİK DOĞRULAMA SİSTEMİNE AİT KILAVUZ

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü AVUÇ İÇİ DAMAR İZİ SİSTEMİYLE KİMLİK DOĞRULAMA SİSTEMİNE AİT KILAVUZ AVUÇ İÇİ DAMAR İZİ SİSTEMİYLE KİMLİK DOĞRULAMA SİSTEMİNE AİT KILAVUZ Sosyal Güvenlik Kurumu; kaliteli, adil, kolay erişilebilir, insan odaklı hizmet veren ve mali açıdan sürdürülebilir bir sosyal güvenlik

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU BAŞKANLIĞI BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK KURULUŞLARI PLANLAMA VE ORGANİZASYON DAİRE BAŞKANLIĞI

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU BAŞKANLIĞI BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK KURULUŞLARI PLANLAMA VE ORGANİZASYON DAİRE BAŞKANLIĞI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU BAŞKANLIĞI BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK KURULUŞLARI PLANLAMA VE ORGANİZASYON DAİRE BAŞKANLIĞI BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK KURULUŞLARI PROTOTİP PROJE İHTİYAÇ LİSTESİ

Detaylı

TÜRKİYE DE E-DEVLET UYGULAMALARININ SORUNLARI: KARS ÖRNEĞİ HAYDAR EFE * SEBAHATTİN YILDIZ **

TÜRKİYE DE E-DEVLET UYGULAMALARININ SORUNLARI: KARS ÖRNEĞİ HAYDAR EFE * SEBAHATTİN YILDIZ ** ÖZET TÜRKİYE DE E-DEVLET UYGULAMALARININ SORUNLARI: KARS ÖRNEĞİ HAYDAR EFE * SEBAHATTİN YILDIZ ** Bu araştırma, Türkiye deki E-Devlet uygulamalarında yaşanan sorunları Kars taki Kamu Kurumları örneğinden

Detaylı

AVRUPA BĐRLĐĞĐ GENEL SEKRETERLĐĞĐ. Đllerimiz Avrupa Birliğine Hazırlanıyor Programı. Proje Teklif Çağrısı

AVRUPA BĐRLĐĞĐ GENEL SEKRETERLĐĞĐ. Đllerimiz Avrupa Birliğine Hazırlanıyor Programı. Proje Teklif Çağrısı AVRUPA BĐRLĐĞĐ GENEL SEKRETERLĐĞĐ Đllerimiz Avrupa Birliğine Hazırlanıyor Programı Proje Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans: ABGS/2011-PUYB-01 Başvurular için son teslim tarihi: 25 Mart 2011 Proje

Detaylı

21 Mayıs SERTİFİKA BAŞVURUSU YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ SERTİFİKASI BAŞVURU REHBERİ

21 Mayıs SERTİFİKA BAŞVURUSU YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ SERTİFİKASI BAŞVURU REHBERİ YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ SERTİFİKASI BAŞVURU REHBERİ 21 Mayıs 2014 Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası ile bu sertifika kapsamında yararlanılacak yetkiler için Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne yapılacak

Detaylı

H. Abdullah KAYA Milli Emlak Genel Müdürü

H. Abdullah KAYA Milli Emlak Genel Müdürü 1 Gelişen ve dinamik bir ekonomiye sahip olan ülkemizde taşınmaz piyasasının önemi her geçen gün artmaktadır. Geniş bir taşınmaz portföyüne sahip bulunan Milli Emlak Genel Müdürlüğü; Hazineye ait taşınmazları

Detaylı

TÜRKİYE 2012 YILI AKARYAKIT KALİTESİ İZLEME SİSTEMİ (AKİS) YAZ DÖNEMİ RAPORU

TÜRKİYE 2012 YILI AKARYAKIT KALİTESİ İZLEME SİSTEMİ (AKİS) YAZ DÖNEMİ RAPORU TÜRKİYE 2 YILI AKARYAKIT KALİTESİ İZLEME SİSTEMİ (AKİS) YAZ DÖNEMİ RAPORU 1 İÇİNDEKİLER 1. Amaç ve Kapsam... 3 2. Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi... 5 2.1. Örneklem Seçim Yöntemi... 5 2.2 Seçilen Örnek

Detaylı

DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK 1655 DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 19/4/1983, No : 83/6525 Dayandığı Kanunun Tarihi : 14/7/1965, No : 657 Yayımlandığı

Detaylı

YÖNETMELİK. Sağlık Bakanlığından: SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARI ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ. Amaç

YÖNETMELİK. Sağlık Bakanlığından: SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARI ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ. Amaç 26 Mart 2013 SALI Resmî Gazete Sayı : 28599 Sağlık Bakanlığından: YÖNETMELİK SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARI ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; sağlık hizmetlerinin

Detaylı