Bilişim Uzmanları Bülteni

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bilişim Uzmanları Bülteni"

Transkript

1 Bilişim Uzmanları Bülteni Cilt 2, Sayı 3 6 Ağustos 2012 Sunuş Bir Başkadır İstanbul da Ramazan Plastik Kaplar Teorisi Emre nin Rotası Ayın Konuğu: Ahmet E. Çavuşoğlu Ramazan Bayramınız kutlu olsun! Bu bültende yer alan yazılarda ifade edilen yorum ve görüşler yazarlarına ait olup, Bilişim Uzmanları Derneği nin görüşlerini yansıtmamaktadır. 15 inci sayımızla merhaba, Çöl sıcaklarının hakimiyetinde tamamladık Temmuz ayını. Sıcaklar Ramazan ayıyla birleşince, iftar saatini dört gözle bekler olduk. Akşama kadar çeşit çeşit yiyeceklerin hayalini kurduk, sofralarımızı dört başı mamur donattık ama iftarda bir tabak çorbayla doyduk. Bu yıl iftar sofralarının vazgeçilmezi ise su ve karpuz oldu hiç kuşkusuz. Bu ayki konuğumuz Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanımız Sayın Ahmet Çavuşoğlu oldu, kendisini yakından tanıdık bu vesileyle. Özellikle ITU Konsey Başkanlığı tecrübesi hakkında konuştuk. Ahmet Bey BTK ailesinin bir üyesi ve Derneğimizin onursal üyesi olmaktan duyduğu gururu üstüne basa basa ifade etti röportaj sırasında. Bu sahiplenme duygusunun çok önemli olduğunu özellikle kurumsal kimliğimizin oluşması açısından temel bir husus olduğunu düşünüyorum. Sizlerle de paylaşmak istedim. Hayata dair tüm paylaşımları için sevgili yazarlarımıza teşekkür ediyor, ayrıca bu ay doğan Zeynep ve Basri ye nice güzel yaşlar diliyorum. Ağustos ayını bizim için değerli kılan iki olay var, ilk olarak 15 Ağustos ta Kurumumuzun 12 nci kuruluş yıldönümünü kutlayacağız. Biz de Bilişim Uzmanları Derneği olarak bu güzel günü fotoğraf sergisi etkinliğiyle kutlayalım istedik. Fotoğraf sergisi davetimize gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederiz. Özellikle Yöneticilerimizin ve Bölge Müdürlüklerinde görev yapan arkadaşların katkısına minnettarız. Çok sayıda fotoğraf geldiği için, fotoğrafçılık kulübümüzün değerli eğitmenleri bu fotoğrafları inceleyip, sergi için bir eleme yapacaklar. Çağrımıza cevaben gönderilen tüm fotoğrafları ise, yine 15 Ağustosta yapacağımız bir sanal sergi ile beğeninize sunmayı planlıyoruz. Bu ay ikinci olarak Ramazan Bayramını kutluyor olacağız. Sıcaklardan sonra bu bayramın daha keyifli geleceğine inanıyorum. Bu güzel günlerde, ihtiyaç sahiplerini de unutmayacağınızı biliyorum. Yapacağınız yardımların, ihtiyaç sahiplerine bir tas çorbanın yanı sıra bir kucak umut Elif Özdemir, BiliĢim Uzmanları Derneği BaĢkanı olması dileğiyle. Son olarak Bilişim Başuzmanlığına atanan Sayın Cengiz Eken, Sayın Dr. Erdinç Tekbaş, Sayın Köksal Özenç, Sayın Dr. Nur Saygı ve Sayın Tuncay Sürücü yi tebrik ediyoruz. Umarım bu sayımızı da beğenirsiniz, şimdiden iyi okumalar ve iyi bayramlar.

2 Sayfa 2 Bir Başkadır İstanbul da Ramazan AyĢe Gül Mirzaoğlu, BiliĢim Uzmanı BTD, BTK Ben Müslümanı camide, Hıristiyanı kilisede, Museviyi Böylesine sıcak ve uzun gündüzler nasıl geçecek derken, Ramazan ayını yarıladık bile İş ortamında yaz sıcaklarından ve Ramazana denk getirilen izinlerden kaynaklı hissedilir bir dinginlik, evlerde kısa gecelere sığdırılmaya çalışılan iftar ve sahur telaşları yaşanıyor Ankara da. Günler böylece geçerken, gerek iftar programlarının, gerekse birkaç yıl önce Ramazana denk gelen seyahatimizin etkisiyle, son birkaç yıldır olduğu gibi bu yıl da duyduğum İstanbul özlemi bu yazıyı kaleme almama neden oldu. Pek çok kaynakta maneviyatın tarih ile yoğrulduğu kutlu bir kent olarak ifade edilen İstanbul a -özellikle de tarihi yarımada veya suriçi olarak adlandırılan bölgeye- en az bir kez gitme fırsatı bulanlar, sanıyorum bu ifadenin ne kadar isabetli olduğunu hissetmişlerdir. Osmanlı döneminde Dersaadet (saadet kapısı) olarak nitelendirilen İstanbul un tarihi yarımadası, Haliç, İstanbul Boğazı ve Marmara Deniziyle çevrili olan bölgedir. Bu bölge 1985 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. İstanbul un en turistik bölgesi de diyebileceğimiz bu bölgedeki gezimiz esnasında yerliden çok yabancı turiste rastlamıştım Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında bazı bölümleri yenileme amaçlı kapatılmış olsa da bu bölgede bulunan Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet, Süleymaniye, Fatih, Eyüp Sultan Camilerinin yanı sıra Bizans ve Osmanlı döneminden kalma pek çok eseri görme fırsatı bulmuştum. Fetih sonrasında camiye çevrilen Ayasofya ya yerleştirilen Allah ve Muhammed yazılı tabloların arasında Bizans döneminden kalan Hz. Meryem ve Hz. İsa mozaiklerinin tahrip edilmeden korunmuş olması beni fazlasıyla etkilemişti. havrada görmek isterim. İnancından dolayı hiç kimseye baskı yapılmayacaktır. (Fatih Sultan Mehmet) Ayasofya Müzesi*, Soldan sağa: Muhammed, Hz. Meryem ve Hz. Ġsa mozaiği, Allah Ayasofya çıkışında bizleri karşılayan bir başka dev eserdi Sultanahmet Cami Bugüne kadar sadece caminin Padişah I. Ahmet tarafından yaptırıldığını biliyordum. Ancak bu yazı için yaptığım kısa araştırmada Sultanahmet Camii nin diğer büyük selâtin camilerden (sultanlar camileri) bir farkı olduğunu öğrendim. Şöyle ki; I. Ahmet öncesindeki Osmanlı sultanları önemli bir zafer elde ettiklerinde, masraflarının tamamı kendi servetlerinden ve savaş ganimetlerinden karşılanmak kaydıyla birer cami inşa ettirmişler. Ancak Sultanahmet Camii nin I. Ahmet tarafından herhangi bir zafer kazanılmaksızın yaptırılmasından sonra bu gelenek değişmiş. Genellikle camiyi yaptırmış olan padişah ve aile fertlerinin türbeleri, o padişahın yaptırdığı caminin avlusunda bulunur. İlki fetih sonrasında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve en az 2 olmak üzere çift sayıda minaresi bulunan selâtin camilerin minareleri arasına Ramazan ayında mahya adlı ışıklı yazılar asılır.

3 Cilt 2, Sayı 3 Sayfa 3 Bir Başkadır İstanbul da Ramazan Osmanlı döneminde yağlı kandillerle günümüzdeyse ampullerle süslenen mahyalar, esasında çift sayıda minareli camileriyle meşhur bir siluete sahip İstanbul a özgü bir Ramazan geleneğidir. AyĢe Gül Mirzaoğlu, BiliĢim Uzmanı BTD, BTK Ġstanbul silueti** Ayasofya ve Sultanahmet Cami sonrasında yaklaşık 4 asır boyunca Osmanlı padişahlarının ikametgâhı ve devletin yönetim merkezi olan Topkapı Sarayı açar kapılarını İstanbul da Ramazan denince ilk akla gelen yerlerden biri de Topkapı Sarayında bulunan Mukaddes Emanetler Dairesidir. Bu dairede, 1517 yılında Halifeliğin Osmanlılara geçmesi ile İstanbul a gönderilen kutsal eşyalar bulunmaktadır. Bu dairede, İslam dinine ilişkin kutsal eşyaların yanı sıra Hz. Musa nın asası, Hz. İbrahim in yemek yediği kap gibi eşyaları yakından görmek de oldukça anlamlıydı. Mukaddes Emanetler Dairesinde Yavuz Sultan Selim in emriyle 4 asır boyunca 24 saat kesintisiz olarak Kuran-ı Kerim tilavet edilmiş ve bir süre ara verilen bu gelenek son 20 yıldır tekrar sürdürülmektedir. Evlerden sokaklara taşan ve halkın kaynaşmasına vesile olan sokak iftarlarının yanı sıra Sultanahmet Meydanı, Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı başta olmak üzere pek çok yerde düzenlenen müzik, eğlence, şiir dinletisi vb. etkinlikler ise Ramazan da İstanbul halkını bekleyen bir başka güzelliktir. Kırk hafız gece gündüz huzur-u mukaddesede Kuran tilavet ede. Ve kıyamete kadar Kuran sesi susmaya. (Yavuz Sultan Selim) Ġstanbul da bir sokak iftarı** Velhasıl, diğer zamanlarda olduğu gibi iftar vakitlerinde de yaşanması muhtemel trafik sıkıntısı ve tüm karmaşasına rağmen, görkemli camilerinden yükselen fasılalı akşam ezanları eşliğinde iftar sevincini yaşamak isterseniz, Ramazan da bir hafta sonunuzu mutlaka İstanbul da geçirmenizi tavsiye ederim. Kaynaklar: * Çekildiği tarih: Ağustos 2009, Çeken: İ.Mirzaoğlu ** Anonim

4 Sayfa 4 Plastik Kaplar Teorisi İnsan yaşamını kolaylaştıran ürünler hiç şüphesiz daha çok rağbet görüyor. Petrol çağının ürünü olan plastik, kullanım kolaylığının yanında düşük maliyeti, hızlı tüketimi ile artık modern hayatın her alanında bizimle birlikte. Plastik ürünlerin özellikleri, gıdalarla ilgili kullanıldığı durumlar dışında pek dikkatimizi çekmiyor ancak bir gıdanın yanında, içinde veya muhafazası için dışında gördüğümüzde plastik kaplara daha yakından bakmak gerekiyor. Nigar Samsa B. Uzmanı, SDD, BTK Plastik kapların üzerinde geri dönüştürülebilir olduğunu simgeleyen dönüşüm ok işaretlerini görürüz. Bu işaretlerin genellikle içinde bazen de yanında malzemeyi simgeleyen 1 ila 7 arasında rakamlar veya malzemenin hangi mamulden imal edildiğini belirten kodlar yer alır. Bu rakamları ve kodları bilmek, şayet vaktimiz varsa alacağımız ürüne ilişkin seçim yaparken veya kullanımı konusunda bize yardımcı olacaktır. İsterseniz bu işaretlere yakından bakalım: Plastik kapların üzerinde geri dönüştürülebilir olduğunu simgeleyen dönüşüm ok işaretlerini görürüz. 1 / PETE veya PET (Polyethylene Terephthalate): Su ve meşrubat gibi içecek şişeleri için kullanılmaktadır. Bu malzeme tek kullanımlık ürünler için üretildiğinden, defalarca kullanılmamalı, dondurulmamalı, bulaşık makinesinde yıkanmamalı ve mikrodalga fırında kullanılmamalıdır. 2 / HDPE (High-Density Polyethylene): Süt, yoğurt, reçel gibi ürünlerin satışında kullanılmaktadır. Birden fazla kullanıma uygundur. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir. 3 / V veya PVC (Polyvinyl chloride): Boru, profil gibi sanayi malzemelerinin imalatında kullanılır. Gıdalarla kullanılmamalıdır. 4 / LDPE (Low-Density Polyethylene): Özellikle dondurulmuş veya ısıya dayanaklı gıdalar için kullanılabilir. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir. Geri dönüşüme 1 ve 2 kodlu plastikler kadar elverişli değildir. 5 / PP (Polypropylene): Yoğurt, dondurma, ketçap gibi gıdalar için kullanılabilir. En güvenli plastik türü olarak kabul edilir. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir. Geri dönüşüme 1 ve 2 kodlu plastikler kadar elverişli değildir. 6 / PS (Polystyrene): Köpük plastik malzemelerin imalatında, yalıtımda yani sıklıkla sanayide kullanılmaktadır. Fakat köpük bardaklar, tabaklar olarak da kullanılmaktadır. Bu tür plastiklerin sıcak gıdalar ile birlikte kullanımından mümkün olduğu ölçüde kaçınılmalıdır. Soğuk kullanılmalı, işi bitince dönüşüm için hemen atılmalıdır.* * *http://www.herbal-howto-guide.com/plastic.html *www.who.int/entity/ifcs/documents/forums/forum6/roomdoc_hmfood.pdf

5 Cilt 2, Sayı 3 Sayfa 5 Plastik Kaplar Teorisi ( ) 7/ OTHER : Diğer plastik türleri için kodlama yapılmamış, belirli olmayan plastikler 7 kodlu olarak anılmaktadır. Genellikle sağlığa zararlı olduğu kabul edilen BPA maddesini içerdiğinden ve içerdiği plastik türleri kesin bilinmediğinden, gıdalar ile kullanımdan kaçınılmalıdır. (Tabi, 21. yüzyılda plastikten kaçmak ne kadar mümkün olursa.) Hayatımız ve Bu Nedenle Geri DönüĢüm Ġçin Çok Değerli Ülkemizde plastik ambalajlar dahil olmak üzere ambalaj atıklarının oluşumunun önlenmesi, önlenemeyen ambalaj atıklarının tekrar kullanım, geri dönüşüm ve geri kazanım yolu ile bertaraf edilecek miktarının azaltılmasına yönelik prensip, politika ve programlar ile hukuki, idari ve teknik esasların belirlenmesini teminen geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren ( tarihli Resmi Gazete) Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ile plastik malzemelerin yıllık geri kazanım hedefi belirlenmiştir. Plastiklerin ısı değeri kömürle neredeyse eşittir ve daha az karbon dioksit açığa çıkarır. Kullanılmış bir plastik poşetin sahip olduğu enerji, bir odayı 60 w ampulle 10 dakika boyunca aydınlatmaya yeterlidir. Kodlarını ve kullanım alanlarını özetlediğimiz plastik malzemeler geri dönüşüm için çok değerlidir. Plastiklerin geri dönüştürülebilen ürünler olduğunu akılda tutarak, varsa kamu kurumlarının, belediyelerin ve sivil toplum kuruluşlarının geri dönüşüm imkânları kullanılmalıdır. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi nin öncülük yaptığı plastik kapak toplama kampanyası ile tekerlekli sandalyeye kavuşan binlerce vatandaşımız oldu, üstelik Kampanya toplanan kapak sayısı ile Guinness Rekorlar Kitabı na da aday. Nigar Samsa B. Uzmanı, SDD, BTK Plastik Malzemelerin Yıllara Göre Geri Dönüşüm Hedefi (%) Yıl Plastik Kaynaklar:

6 Sayfa 6 Şiir Bir Nefretin Anatomisi Bekir Öztürk B. Uzman Yrd., YED, BTK YOKLUĞUNDA Her Ģey ne kadar da güzel görünüyor insanın gözüne. Herkes daha rahat ediyor. Kimse Ģikayet etmiyor koģuģturduğu için, aksine iģler bir an önce bitsin geriye de tatlı muhabbet kalsın istiyor. KuĢlar bile daha özgür ötüyor, kanatlarını daha da gererek uçuyor. Özgürlüğü eline yeniden verilmiģ gibi ya da yeniden doğmuģ gibi. Trafik çilesi, havanın sıcağı, bölgenin nemi bile sorun olmaktan çıkıyor. Neden biliyor musun? Çünkü yokluğunda ben ne olduğumu anlıyorum ve senin ne olmadığını. Çünkü yokluğunda ne olduğumu anlıyorum ve senin ne olmadığını. VARLIĞINDA (ASLINDA NE VAR NE YOKSUN O ZAMAN ) Kararıyor bahtım gecenin kara perdesine nazire yaparcasına. Nefes alamadığımı hissediyorum. Soluk alıp vermeye çalıģıyorum ancak ba- Ģaramıyorum. Sonradan anlıyorum ki oksijen tüpüm senin elinde. Sen nefes al deyince alacağımı, ver deyince vereceğimi unutuyorum. Aslında insanlığımı unutuyorum ancak senin ne olduğunu hatırlıyorum. Bu bana acı veriyor, üzülüyorum, ağlıyorum ne fayda Hadi beni geçtik. Ġnsanlar içinde bir tehlike olduğunu hissediyorum. Çünkü onlarda benim gibi çaresiz ve elleri mahkum; varlığında. Tıpkı yokluğunda nasıl mutlular ise varlığında bir o kadar üzüntülü ve çaresiz.

7 Cilt 2, Sayı 3 Sayfa 7 Şiir Bir Nefretin Anatomisi HĠÇLĠĞĠNDE Bekir Öztürk B. Uzman Yrd., YED, BTK Hayat benim için daha da anlam kazanacak. Dünyaya farklı pencerelerden bakacak ve sürekli kendimi yenileyeceğim. Acı konuģuyorsun diyeceksin ama hayatı bana zehir eden de sensin. Ben sadece ağızda acı bir lezzet bırakırken, sen ise o lezzeti tadacak bir ağız bırakmıyorsun; yani beni hiç ediyorsun. Gelme gittiğin yerde kal. Biz senin yokluğunun keyfini çıkaralım sen ise bizim yokluğumuz da bir hiç olduğunu hatırla. ÖZÜR DĠLEDĠĞĠNDE Bilmem ama muhtemelen affederim çünkü ben sen değilim ki sürekli etrafa kötülük saçayım. Çünkü yokluğunda ben ne olduğumu anlıyorum ve senin ne olmadığını. Özür dilediğinde Senin ile ilgili önyargılarım bir nebze kırılır, utanırım belki derim ya buda insani özelliklere sahipmiģ hala. En sonunda bende özür dilerim; ancak yaptığım güzel Ģeyler için değil, yapacak olduğum kötülükler için NOT: Tamamen anlık gelen bir iç karartısı olan bu yazıyı yazdıktan sonra okurken kendimden şüphe etmedim değil. Batman Kara Şövalye yi izlemedim daha ama galiba sistemin zifte bulanmış çarkı bir nebzede olsa almış beni çeviriyor da çeviriyor Şimdiden çevreye verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.

8 Sayfa 8 30 Ağustos 30 Ağustos için bir yazı düşünmüştük ama 5 Ağustos günü şehit olan askerlerimizin fotoğraflarına yer vermek daha anlamlı geldi. Hazırlayan: Editör

9 Cilt 2, Sayı 3 Sayfa 9 30 Ağustos 30 Ağustos için bir yazı düşünmüştük ama 5 Ağustos günü şehit olan askerlerimizin fotoğraflarına yer vermek daha anlamlı geldi. Hazırlayan: Editör

10 Sayfa 10 Yurtdışında Hesaplı Gezmek Mümkün mü? - 2 Yavuz Göktaylar BiliĢim BaĢuzmanı SAD, BTK Uçak biletlerini mümkün olduğunca önceden ayarlamak ulaşım masraflarını ciddi ölçüde azaltacaktır. Bazı durumlarda zaman farkı uçak masrafını %50 ye yakın düşürme imkânı sağlayabilir. Önceden promosyonlu uçak bileti satın alınabilir. Ancak bu biletlerde tatil planının suya düşmesi durumunda geri iade olmaz. Bu kapsamda, THY nın internet sitesinde 2-3 ay öncesinden uçak bileti takip etmek faydalı olur. Özellikle uzun mesafe (benim açımdan 3 saat üzeri) söz konusuysa biraz fazla para ödemeyi göze alıp THY ile aktarmasız uçmak bana göre daha uygundur. Aksi bir durumda kıymetli gezi zamanınızın bir iki gününü dinlenmekle geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Özellikle yakın mesafelerde, düşük ücretli havayolu şirketlerini kullanabilirsiniz. Özellikle yakın mesafelerde, düşük ücretli havayolu şirketlerini kullanabilirsiniz. Bu şirketlerin politikası ücretleri düşük tutmak ancak her türlü konfor için ek ücret talep etmektir. Ayrıca bagaj miktarı oldukça kısıtlıdır. Büyük bir bavul fiyatları çok zıplatabilir. Ayrıca, bu şirketler maliyetlerini kısmak için büyük metropollerin (örneğin Paris) inmek için biraz uzak havaalanlarını tercih edebilir. Biletleri alırken tüm bunları araştırmakta fayda var. Sabiha Gökçen Havaalanının internet sayfasında orayı kullanan ucuzcu firmaların internet sitelerine bağlantı var. Bu siteleri kontrol etmenizde büyük fayda var. Örneğin, İtalya için Blue-Express oldukça hesaplı bir seçim olabilir. Ayrıca, sitesinde Explore sekmesine girerseniz önümüzdeki bir yıl boyunca seçtiğiniz başlangıç noktasından dünyanın dört bir yanına alternatif uçuşları ve fiyatları görebilirsiniz. Eğer varış noktası olarak Türkiye ye uzak bir yer seçerseniz, THY nın doğrudan uçtuğu bir noktaya hesaplı bir gidiş dönüş bileti alın. Daha sonra düşük ücretli havayolları ile civardaki görmek istediğiniz ülkelere o noktadan gidip gelin. Tabi uzak bir noktaya seyahat edecekseniz gezi sürenizi uzun tutmakta örneğin günden az tutmamakta fayda var. Ne kadar hesaplı olursa olsun uzak mesafe ulaşım ücretleri yüksek bir meblağ tutacaktır. Bu nedenle, bir kere uçak bileti aldığınızda gezinizi uzun tutup gittiğiniz yerdeki ve civarındaki ülkeleri mümkün olduğunca uzun gezmeniz gün başına gezi maliyetlerinizi önemli ölçüde azaltacaktır. Hayatınızda bir kere daha aynı bölgeye gitme şansı bulamayabilirsiniz. Bu çerçevede, Asya yı gezmek istediğinizi düşünelim. Gezi takvimini belirleyin. İstanbul - dan Bangkok veya Singapur a gidiş-dönüş bilet alın. Daha sonra bu tarihleri referans alarak gezinizi ayrıntılı olarak planlayın (örneğin Excel ile) ve Asya da faaliyet gösteren düşük ücretli havayolları ile görmek istediğiniz varış noktalarına önceden promosyonlu olarak bilet satın alın. Ne kadar önce o kadar iyi.

11 Cilt 2, Sayı 3 Sayfa 11 Yurtdışında Hesaplı Gezmek Mümkün mü? - 2 Yavuz Göktaylar BiliĢim BaĢuzmanı SAD, BTK Konaklama da da önceden rezervasyon yaptırmak veya promosyonlu olarak satın almak avantaj sağlayacaktır. Avrupa da kaliteli ve güvenli gençlik hostellerini seçerseniz pişman olmazsınız. Pek çoğu özel oda kiralama hizmeti de sunmaktadır. Konaklama maliyetiniz oldukça hesaplı olur. Üstelik farklı kültürlerden insanlarla haşır neşir olma şansını yakalarsınız. ve siteleri uygun hostel bulma konusunda aklıma gelenler. Aslında bu sitelerdeki bazı hosteller apartman dairesi de kiralayabilmektedir. Kalabalık bir arkadaş grubu ya da aile olarak gezi yapıyorsanız 4-5 kişiyi barındırabilecek şehir merkezinde bir apartman dairesi tutmak çok hesaplıya gelir. Hostelinizi seçerken öncelikle şehir merkezine ve havaalanına ulaşımının kolay olmasına, kalan müşteriler tarafından yapılan değerlendirmelerin olumlu ve yüksek olmasına dikkat edin. Asya tarafındaysa benim size tavsiyem düzgün bir otelde kalmanız. Hostel de kalmaya çalışmayın. Avrupa da ve ABD de uygun fiyata otelde de kalabilirsiniz. Biraz araştırarak seçtiğiniz 3 yıldızlı oteller sağlığa uygunluk, güvenlik ve mekân açısından sizi genellikle hayal kırıklığına uğratmazlar. Avrupa da kamu taşımacılığı yaygın ve ucuz olduğu için şehir merkezine yarım saatlik uzaklıkta ancak metro durağına yakın 2 ya da 3 yıldızlı oteller seçerek konaklama maliyetini ciddi ölçüde kısabilirsiniz. ABD de ise araba kiralamaya mecbur olduğunuz için orta sınıf zincir otellerden birini seçin. Daha da ucuz olsun derseniz arabalı bir motelde pansiyon fiyatına kalabilirsiniz. Ancak güvenliğe özellikle dikkat edin. ve Yahoo Travel internet siteleri otel ayarlarken kullanabileceğiniz internet siteleri. Asya da mümkünse paranıza kıyın lüks otelde kalın. Eşinizle seyahat ediyorsanız tek bir oda tuttuğunuz için kişi başına maliyet düşecektir. Arkadaş grubuyla geziyorsanız mümkünse tek bir odada iki kişi kalın. Konaklama da da önceden rezervasyon yaptırmak veya promosyonlu olarak satın almak avantaj sağlayacaktır. Son olarak, konaklama ve gündelik masraf unsurlarını varış noktası olarak paramızın yerel paraya göre değerli olduğu bir ülke seçerek de ciddi ölçüde kısabilirsiniz. Avrupa tarafında seçenekler bu anlamda sınırlı. Ancak Asya tarafında şansınız daha fazla. Maliyetleri farklı yollarla daha da kısmak mümkün. Ancak konfor ciddi ölçüde düşecektir. Bu yazıda yer alan öneriler gözlemlerimden kaynaklanıyor. Okuyucular arasında bu yazdıklarımın zaten farkında olanlar olduğuna eminim. Hesaplı bir yurt dışı tatil için farklı öneriler veya daha faydalı internet siteleri bilen arkadaşların da tecrübelerini buradan paylaşmalarını diliyorum. Hepinize iyi tatiller!

12 Sayfa 12 Emre nin Rotası: Amazon (10), Brezilya Brezilya nın Amazon bölgesindeki en önemli şehri Manaus u geçen sayıda gezmiştik. Bu sayıdaysa Amazon içerisinde konaklayacağız ve bölgede katıldığımız etkinliklere şahit olacaksınız. Amazon bölgesine gelmek için en kolay yol paket turlardan almak tabiî ki de. Paket turlar Manaus da konaklama ile minimum 1 gece Amazon içerisinde konaklama şeklinde. Manaus da konaklama otelde iken, Amazonda konaklamalar Lodge adı verilen bungalov tarzı evlerde yapılıyor. Amazonda bizim konakladığımız ve oldukça memnun kaldığımız yer ise Amazon Ecopark Lodge du. Sabah otelimizden Ecopark a transferimizi sağlayacak rehberimiz tam vaktinde geldi. Ecopark a gitmek için önce limana arabayla geldik, sonrasında tekneyle nehri geçtik, sonrasında bir kamyonetle araba yolunun gidebildiği yere kadar gittik ve bir yerden sonra da yürüyerek devam ettikten sonra Ecopark a vardık. Maceralı ve meşakkatli bir yolculuk olduğunu, ancak Ecopark ın görevlilerinin her daim bize eşlik ettiğini ve eşyalarımızı taşıdıklarını ifade etmem gerekiyor. Yahya Emre Gülersoy, BiliĢim Uzmanı, PGM, BTK Amazonda konaklamalar Lodge adı Ecopark yolunda Eşyalarımızın taşınması verilen bungalov tarzı evlerde yapılıyor. Muhteşem doğasıyla bizi büyüleyen Amazon da, ağırlıklı olarak nehir ve civarında katıldığımız faaliyetleri fotoğraflar eşliğinde sizinle paylaşmak istiyorum. Bunların başlıcaları şöyleydi: 1- Maymun koruma bölgesinin gezilmesi. 2- Amazon nehrinde Piranha avlama. 3- Ecopark ta doğal havuzun gezilmesi. 4- Amazon yerlilerinin geleneksel törenleri. 5- Gece Timsah yakalama. 6- Gün doğarken Amazon orman gezisi. Maymun koruma bölgesi Kırmızı yüzlü maymun

13 Cilt 2, Sayı 3 Sayfa 13 Emre nin Rotası: Amazon (10), Brezilya Ecopark ta konakladığımız Lodge Dev boyutta bir kelebek Balık avında yakaladığımız bir Piranha Doğal havuzda insanlar yüzüyor Papağanlar her yerde, karpuzumuza ortak olurken Timsah avlama faaliyeti Kökleri devasa uzun bir ağaç Amazondaki yüzer evlerden bir manzara Yerlilerin geleneksel gösterisi Sabah yağmur ormanındaki gezimiz Bu sayıdaki gezimizle birlikte Amazon bölgesinin Atlas Okyanusu na döküldüğü yerden başlayarak, kalbine kadar izlediğimiz Amazon rotamızın sonuna gelmiş olduk. Sonraki rotamız ise Sao Luiz ile başlayıp Salvador a kadar devam edecek olan Brezilya nın Atlas Okyanusu kıyısındaki güzellikler.

14 Sayfa 14 BİLİŞİM BULMACA Soldan Sağa BiliĢim Bulmaca Doğru şifreyi bilisimuzmanlari.org adresine ilk gönderen okuyucumuza sürpriz hediyemiz var Kırgızistan da bir kent / bankalar arası işlemlerde bir gecelik faiz uygulaması / bir nota 8. Acı nidası / siber güvenlik olaylarına müdahale eden birim (kısaltma) / engel 1. Yabancı düşmanlığı / ızdırap 2. İlave / Bir yolu kapatmak için kurulan engel 3. Uganda ya ait ait ülke alan adı (cctld) / bir nota / Jenerikleşmiş bir yapıştırıcı markası 4. Devlete ait / Okulda yiyecek içecek satılan yer. 5. Aklama, temize çıkarma / Fransızca bir artikel 6. Kuzey Afrika da bir nehir / depolama alanı şebekesi (kısaltma ing.) 9. İklim değişikliği ve deprem oluşturmada kullanıldığı iddia edilen proje / Referans ara bağlantı sözleşmesi (kısaltma İng.) / bilişimde girdi/çıktı için kullanılan bir kısaltma (ing.) 10. Güney Kore ye ait ait ülke alan adı (cctld) / Tıp doktorlarının ihtisas yapmak üzere girdiği sınav (kısaltma) / Hong Kong a ait ülke alan adı (cctld) 11. Görme engelli mevlithan ( Karaca) / Log dosyasındaki her bir satır Londra Olimpiyat Oyunları'nda 120 kg da ülkemizi temsil eden son Avrupa ve Dünya şampiyonu milli güreşçimiz Yukarıdan Aşağıya Hazırlayanlar: Gökhan Evren M. Salim Ketevanlıoğlu 1. Azeri ismi (erkek) / Chicago Bulls un pivotu (Joakim ) 2. Gerekli altyapıyı kurmak için kamu veya özel mülkiyet alanlarının altından, üzerinden geçmek için tanınan ayrıcalıklı haklar 3. Bir soru ifadesi / varlık felsefesinde cevhere (töze) ilişen gelip geçici özellik 4. Bir savaş aracı / bir nota / Brezilya ya ait ait ülke alan adı (cctld) / bir şeyin sağlanamıyor olma hali (ing. kısaltma) 5. Verinin ışık yolu ile iletimini sağlayan altyapı 6. Göçebelerin konak yeri / YSK Başkanı (Ali ) 7. Bosna Hersek e ait ülke alan adı (cctld) / Rus güvenlik yazılımları firması 8. Kimya ve matematikte indirgeme / Anonim ortaklığı / Anadolu Ajansı 9. Arapça da bir harf / Ramazanda iki minare arasına asılan ışıklı yazı 10. Kronik olmayan / Amerikan eğlence endüstrisinin konuşlandığı şehir (kısaltma) / Huysuz, geçimsiz kimse (mecazi) 11. Öğrenim görmemiş, okumamış kimse / birdenbire / Doğu Timor a ait ülke alan adı (cctld) 12. Apple ın medya oynatma, medya indirme gibi işlevler için kullanılan uygulaması / Apple ın mobil işletim sistemi Şifre

15 Sayfa 15 Bulmaca BİLİŞİM BULMACA BiliĢim Bulmaca Doğru şifreyi bilisimuzmanlari.org adresine ilk gönderen okuyucumuza sürpriz hediyemiz var S T E V E J O B S C E 2 İ S E T M İ M E C 3 B İ T N O4 N S T O P 4 E K1 O N O M İ P B 5 R A N E I T7 U 6 R Y A N G I G G S L 7 M U A F A Y3 G I T U 8 O S R U E P E R T 9 O I I L E2 T M E 10 R E N K K I A C A 11 E C T6 A A K A I5 S S 12 O P I Z B M I P Geçen Ayın Çözümü Geçen sayıda şifreyi bulup ilk gönderen okuyucu Spektrum İzleme Dairesi Başkanlığı ndan Bilişim Uzman Yardımcısı Ali Kemal ġahġn i tebrik ediyor ve bir kitap hediye ediyoruz. Ayrıca şifreyi gönderen diğer okuyuculara da ilgileri için teşekkürler!

16 Sayfa 16 Ünlü Fotoğrafçıların Eserlerinden Seçmeler Richard Kalvar Ulus Meydanı, Ankara, 1979 As long as you don t manipulate what s going on, through posing or Photoshopping, you can create scenes that are both believable and absurd. Impressions are all. Hazırlayan: Ahmet E. Turgut Ordunun Camiye GiriĢi, Konya, 1979

17 Cilt 2, Sayı 3 Sayfa 17 Ünlü Fotoğrafçıların Eserlerinden Seçmeler Richard Kalvar Diyarbakır, 1979 As long as you don t manipulate what s going on, through posing or Photoshopping, you can create scenes that are both believable and absurd. Impressions are all. Hazırlayan: Ahmet E. Turgut Galata Köprüsü nün Altında Nargile Keyfi, Ġstanbul, 1979

18 Sayfa 18 Ayın Konuğu: Ahmet E. Çavuşoğlu Elif Özdemir BUD BaĢkanı, YED Dai. BĢk.V. BTK Dr. Ahmet E. ÇavuĢoğlu Uluslararası ĠliĢkiler Dairesi BĢk., BTK Editörümüz Yavuz Beyin toplantısı çıkınca, bu ayki röportajı yapmak bana düşüyor. Soruları önceden hazırladığı için Yavuz Beyi minnetle anıyorum. Ahmet Bey denince aklıma gelenler, hukukçu olması, iyi İngilizce konuşması, sınavlardaki zorlu mülakat soruları, bir de Cafer Beyle olan benzerlikleri. Ama daha detayını bugün öğreneceğiz. Hukukçu baba, hukukçu evlat kuralının işleyip işlemediğini de öğrenme fırsatı bulacağız bugün (nitekim, sonradan öğrendiğimize göre kural Ahmet Beyde de işlemiş). Yavuz Göktaylar BiliĢim BaĢuzmanı, SAD, BTK Bu sayımızın konuğu olduğu için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Sayın Dr. Ahmet E. Çavuşoğlu na teşekkür ederiz. Fotoğraflar: Ahmet E. Turgut Ahmet Beyi, önceleri tahkim davalarında ülkemizi savunmasıyla tanıdık Kurumda. Genelde mütevazı bir yapısı var, ama tanıdıkça ne kadar kültürlü bir insan olduğunu anlıyorsunuz. Kültür zenginliği çok gezip, çok okumasına bağlı. Öylesine dolu bir insan ki, Ahmet Beyin karşısında konuşurken bile zaman zaman çekiniyorsunuz. Günlük konuşmalarımızda ya da sınavlarda, Makberden ya da Annebel Bee den bir dörtlük okuyor, ya da aşağıdaki listede yer alan sanatçıları tanıyıp tanımadığımızı soruyor, kem küm diyerek geçiştiriyoruz. Bugün de aynı şeyleri yaşayacağımı düşünerek odasına giriyorum (yanılmıyorum tabii ki), Ahmet Emin Bey fotoğraflar için çoktan hazır. İlerleyen dakikalarda röportajımıza Yönetim Kurulu üyemiz sevgili Mehmet Özcan da katılıyor. Sözü onlara bırakıyorum: Sayın ÇavuĢoğlu Röportaj talebimizi kabul edip bize vakit ayırdığınız için teģekkür ediyoruz. Öncelikle, sizi hiç tanımayan okuyucularımıza kendinizi kısaca anlatır mısınız? Nerede ve hangi yılda doğdunuz ve büyüdünüz? 1969 yılında Malatya da doğdum. Annem sınıf öğretmeni babam da Türkçe- Edebiyat öğretmeniydi. Daha sonra (ben orta-3 deyken) hukuk fakültesini bitirerek avukat oldu. Bir de benden 6 yaş küçük bir erkek kardeşim var. İlköğrenimimi Malatya da yılları arasında tamamladıktan sonra ortaöğrenime 1980 yılında Elazığ Anadolu Lisesi ne başladım. Tabii 1980 yılında tüm Türkiye de sadece 16 tane Anadolu Lisesi vardı ve o yıl 6 tane daha açılarak sayı 22 olmuştu. Geçekten çok kaliteli bir eğitim vardı. Öğretmenlerimiz, öğretmeye çalışan, çok iyi yetişmiş çok saygıdeğer kişilerdi. Aralarında Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi Mezunları da vardı. Hazırlık sınıfının ikinci döneminden itibaren matematik ve fen derslerimiz İngilizce veriliyordu ki ben bu eğitimin çok faydasını gördüm. Şu an bile iyi bir yabancı dil öğrenmek için matematik, fen derslerinin ortaokul seviyesinde yabancı dilde verilmesi gerektiğini hararetle savunurum.

19 Cilt 2, Sayı 3 Sayfa 19 Ayın Konuğu: Ahmet E. Çavuşoğlu Ortaokul 1. Sınıftan itibaren de ikinci yabancı dil olarak Almanca başlamıştı. İngilizceye yakın bir dil olduğu için onu da sınıfın kavraması çok zor olmadı. Bir de gerek İngilizce gerekse Almanca öğretmenlerimiz bizi o lisanı konuşturmaya yönelik aktiviteler yapıyorlardı. Mesela sınıf içerisinde bazı konuları karşılıklı olarak tartışıyor, bazen de tuluatlar yapıyorduk. İngilizce tiyatrolar düzenliyor, bazen diğer öğrencilere bazen de velilere gösteriler yapıyorduk. Almanca derslerinde de sınıf içinde Almanca bazı mizansen canlandırmalar yapıyorduk. Bunlardan birinde ben kaderin bir cilvesi Avukat rolünü oynamış ve Almanya da geçen olayda, suç isnat edilen bir Türk çocuğunu mizansen bir mahkemede savunmuştum li yıllarda yabancı dil bilen kişi sayısı bizim oralarda neredeyse yok denecek kadar az, tüm Türkiye genelinde de çok azdı. Bu nedenle Türkiye ye ferdi olarak gelen turistler iletişim problemi yaşardı. Benim en büyük zevkim bu turistlerle İngilizce konuşmak, onlara yardımcı olmaktı. Malatya da 7. Ana jet üssü vardır yılı haziranında Doğu Anadolu da NATO nun Adventure Express 83 tatbikatı yapılıyordu. Malatya ya çok sayıda Amerikalı asker gelmiş ve çarşıya çıkıp özellikle Bakır eşyalar, altın ve kilim gibi şeyler alıyorlardı. Ben de hem İngilizce pratik yapıyor hem de onlara alışverişlerinde yardımcı oluyordum. Tabii hiç ummadığım şekilde para da kazanarak. İşte benim Orta 2 den 3 e geçtiğim yaz tatilinde henüz 13 yaşındayken kazandığım bu para anlımın terini silerek kazandığım ilk paradır.

20 Sayfa 20 Ayın Konuğu: Ahmet E. Çavuşoğlu Lise 3. sınıftayken Malatya- Elazığ karayolunda çok ağır bir trafik kazası geçirdim. Elazığ a 30 km uzakta oldu sanırım. Önce Elazığ Devlet Hastanesine kaldırmışlar. Daha sonra o dönemde bölgenin en iyi hastanesi olan Diyarbakır Tıp Fakültesi Hastanesine götürdüler. Arabanın halini görenler benim sağ çıkmama çok şaşırıyorlardı. Beyin sarsıntısı geçirmiştim, hayatımın hastanelerde geçen yaklaşık bir ayını hiç hatırlayamıyorum. Kendime geldikten sonra çok uzun süre her şeyi çift görüyordum, denge problemim vardı. Çok uzun süre okula gidemedim. Bu şartlar altında evimden uzakta okumam mümkün değildi. O nedenle lise 3 ün ikinci dönemini 1987 yılında Malatya Lisesinde tamamladım. Aynı yıl üniversite sınavına girdim ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ni kazandım. Hukuk Fakültesinden 1991 yılında mezun olmuştum. Tabii olarak, hem avukatlık stajı yapıyor hem de iş sınavlarını takip ediyordum yılında Savunma Sanayi Müsteşarlığı nın (SSM) açtığı sınavı kazandım ve orada uzman yardımcısı olarak çalışmaya başladım. 8 yıldan biraz daha fazla çalıştığım SSM den 2 Mart 2001 tarihinde ayrılarak Kurumumuza geçtim. O zamandan bu zamana kadar da BTK ailesi içerisinde yer almaktan büyük mutluluk duyuyorum. SSM de işim çok iyi İngilizce konuşup, müzakere yapabilmeyi gerektiriyordu. Yabancı şirket veya devlet temsilcileri ile İngilizce olarak sözleşme ve mutabakat muhtırası görüşmeleri yapıyordum. Tüm bunlar kontrat lisanını, hukuk İngilizcesini öğrenmemi sağlayıp İngilizcemi geliştirdiği gibi, müzakerelerin bazı inceliklerini de; karşı tarafın yaptığı blöfü yutmamayı hatta karşı blöf yapmayı vb. öğrendim. Bir hatıramı paylaşayım isterseniz. Elbette. Almanlarla mayın arama gemisi müzakereleri yürütüyorduk. Proje koordinatörleri genellikle mühendis olur. Gemi mühendisi bir arkadaşımız bunlarda bu tür projelerde teminat mektubu verebilmek için karşı taraftan alacağını temlik etmesi gerekiyormuş dedi. Bunların bankalar kanunu böyleymiş dedi. Yani adamlar neredeyse teminat mektubunu bedavaya getirecekler.

21 Cilt 2, Sayı 3 Sayfa 21 Ayın Konuğu: Ahmet E. Çavuşoğlu Müzakereyi yürütürken karşı taraf - Bizim bankalar kanunu böyle dedi. Bende - Yapma ya. Hangi maddeymiş bu. Ben Alman Bankalar Kanunu çok iyi bilirim. Ben öyle bir madde görmemiştim de dedim. Tabi adam şaşırdı. Aslında ben Türk Bankalar Kanunu bile bilmem ki Alman Bankalar Kanunu nu bileyim. Daha önce de karşıdakilere Almanca bildiğimi biraz ima etmiştim. Adam Almanya yla rahat da konuşamadı. En sonunda dışarı çıktı. Tabi aslında benim Almancam da biraz sokak Almancasıydı. Muhtemelen hukuki jargonu takip edemezdim. Neyse, karşı taraf - Özel bir madde yokmuş sadece cevaz veriyormuş. dedi. Bende - Şimdi bu durum biraz farklı dedim. Neticede iş bizim istediğimiz gibi oldu. Meslek olarak hukuk seçtiğinizi biliyoruz. Bu alanı seçmeniz bilinçli bir tercih miydi? Çocukluğumuzda pilot, astronot vb. olmayı hayal ederiz. Çocukluktan itibaren böyle bir hayaliniz var mıydı? Biraz önce bahsettiğim gibi Lise son sınıfta ağır bir trafik kazası geçirip uzun süre okula gidemedim. Gidebildiğim zaman da okumakta zorluk çekiyordum. Başım ağrıyordu. Üniversite hazırlık dershanesine de gitmemeye karar verdim. Çünkü benim için çok eziyetliydi. Bu şartlar altında sınava iyi hazırlandığım söylenemez. O nedenle dağarcığımdaki bilgileri kullanarak bir yere yerleşmem gerekiyordu. Hazırlık sınıfı okumuş, akranlarıma göre bir yıl geride kalmıştım. O nedenle bir yıl daha beklemeye tahammül edemezdim. Sınavı mutlaka kazanmalıydım. Babam avukat olduğu için biraz hukuk kültürüm vardı. O nedenle ilk tercih İstanbul Hukuk, ikinci Marmara Hukuk, üçüncü tercihten itibaren ise Boğaziçi mütercimtercümanlık, İngiliz Dili Edebiyatı, İngilizce Öğretmenliği gibi bölümleri yazmıştım. İlk tercihime takıldım. Ama şimdi arkama dönüp baktığımda iyi ki öyle olmuş diyorum.

22 Sayfa 22 Ayın Konuğu: Ahmet E. Çavuşoğlu Ama çocukken farklı ideallerim vardı. Denizci olmak istiyordum. Deniz subayı olmayı arzu ediyordum. Ortaokulu bitirince Deniz Lisesi sınavlarına girdim. Sınav esnasında bir subayın sınava giren birkaç öğrenciyi etrafından kalem silgi vb. istedi diye dövmesi (yanlış söylemiyorum çocukları gözlerimin önünde tokatladı) her şeyi değiştirdi. Sınavı kazandığım halde gitmedim. Kamuya baktığımızda hukuk kökenli çok insan görüyoruz. Hukuk eğitimi almanın bürokraside ve kariyerinize ne gibi artılar kattığını düģünüyorsunuz? Sosyal Bilimler için konuşursak Hukuk temel bilimlerden biridir. Değişik bir esprisi vardır. Ben hukuk ilmini temel felsefesinden başlayarak incelemeyi severim. O nedenle hukukilik, kanunilik, meşruiyet, adalet, mülk, devlet, idare kavramlarına hep özel bir önem atfetmişimdir. Yerli ve yabancı düşünürlerin bu konulardaki görüşlerini ilgiyle takip ederim. O nedenle bir başka bilim dalında tedris görmüş kişilerin de bir nebze hukuk bilmesinde fayda vardır. Hatta ben biraz daha ileri gider orta öğretim seviyesinde vatandaşlık bilgisi adı altında anayasa hukuku, idare hukuku, ceza ve borçlar hukuku derslerine ilişkin temel bilgiler verilmesi gerektiğine inanırım. Zira hukuk hayatın içindedir. Malumunuz, olayların ve teknolojik gelişmelerin gerisinden geldiği eleştirisiyle karşılaşır sık sık. Farklı bilimlerin eğitimini almış kişilerle çalışınca (Gerek SSM de gerek BTK da) Hukuk eğitimi almış olmak benim için hep avantaj oldu. Aynı projede birlikte çalıştığım arkadaşlarımın görüşlerinin, ben hukuki bir gözle konuyu farklı değerlendirdiğimde, değiştiğini zaman zaman gözlemledim. Şu an da çalıştığım işlerde yoğun olarak Devletler Hukuku bilgisi gerekiyor. Hukuk Fakültesinde bu konuda aldığımız eğitim görevimizi yerine getirirken önemli bir katkı sağlıyor. Tabii ki bir de bürokrasi de çalışan her kesin ihtiyaç duyduğu idare hukuku bilgisi var. Hemen herkesin özellikle de idarecilerin iyi bir idare hukuku bilgisi ile mücehhez olmaları daima bir artıdır. Türkiye yakın zamanda ITU Konsey BaĢkanlığı yaptı yanılmıyorsam. Bu konuyu biraz açabilir misiniz.

23 Cilt 2, Sayı 3 Sayfa 23 Ayın Konuğu: Ahmet E. Çavuşoğlu ITU 1865 yılında aralarında Osmanlı Devleti nin de bulunduğu 20 devlet tarafından kurulan Birleşmiş Milletlerin devletlerarası hukuk tüzel kişiliğini haiz bir uzmanlık kuruluşudur. Uluslararası organizasyonların en eskisi olup Birleşmiş Milletler den bile daha önce kurulmuştur. Türkiye Konsey üyeliğine ilk kez 2002 de daha sonra 2006 ve 2010 da tekrar seçildi. Ancak bu zamana kadar Konsey e hiç başkanlık yapmamıştı. Türkiye olarak 2010 yılında Meksika da yapılan Tam Yetkili Temsilciler toplantısında Konsey Başkan Yardımcılığına seçildik ve geçen yıl da Başkan Yardımcılığı görevini yürüttük. Bu yıl ise Konsey Başkanlığına seçildik Temmuz 2012 tarihleri arasında İsviçre nin Cenevre kentinde yapılan, Konsey üyesi 48 ülkeden 341 delege, 31 gözlemci ülke temsilcisi ve 7 gözlemci sektör üyesinin katıldığı toplamda 370 kişinin olduğu toplantıya başkanlık yaptık. Başkanlık 1 yıl sürüyor, Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan bir sonraki ITU Konseyi ne kadar Başkanlığı ülkemiz yürütecektir. Başkanın bu sürede de bazı görevleri oluyor, bazı belgeleri imzalaması gerekiyor.

24 Sayfa 24 Ayın Konuğu: Ahmet E. Çavuşoğlu Tüm katılımcıların olduğu bir toplantıyı yönetmek zor, daha doğrusu çok çalışma gerektiren bir iş. Öncesinde uzun süren bir hazırlık çalıģmanız olduğunu biliyoruz. Evet, çok çalıştık, neticede ülkenin temsili ve de Konsey Başkanlığına şahıs değil de ülkenin başkanlık etmesi söz konusu. Dolayısıyla toplantıya ben başkanlık ettim ama sonuçta Türkiye nin temsili söz konusu. O ağırlığı omuzlarımda hissettim. İlk günler oldukça yorucuydu ama sonraki günler alıştık. Hamdolsun bir sıkıntımız olmadı. Aralarında Rusya Bakanın da bulunduğu katılımcılardan altısı Bakan seviyesindeydi. İşte bu toplantı bizim başkanlığımız altında geçekleştirildi. Bu gerçekten çok önemli ve prestijli görevli başarıyla yerine getirdik. Bunun ülkemiz açısından önemi nedir? Ülkemizin genelde uluslararası platformlarda özelde ise ITU içerisindeki etkinliğinin arttırılması ve tanıtımı açısından çok önemli bir fırsattı, hamdolsun iyi değerlendirdik bu fırsatı. Birçok ülke temsilcisinden çok olumlu tepki ve tebrik aldık. Hatta Başkan olarak anons edildikten sonra Ermenistan temsilcisi Nalbantyan bile beni iki kez tebrik etti. Tabi Nalbantyan ITU nun duayenlerinden birisi. Zaman zaman toplantılarda görmüştüm. Gerçi daha çok radyo (ITU-R) kısmıyla ilgileniyor. Ermenistan konsey üyesi değil. Gözlemci üyelerden biri. Başarılı olduğumuza dair olumlu tepkiler aldık.

25 Cilt 2, Sayı 3 Sayfa 25 Ayın Konuğu: Ahmet E. Çavuşoğlu Bazen toplantılarda tansiyon çok yükseliyor, onu da düşürmemiz gerekiyor. Toplantıda birçok kararın alınmasında önemli rol oynadık. Zaman zaman gerilimlerin yaşandığı toplantıda uzlaştırıcı rol de üstlenerek, uzlaşmayı sağladığımız da oldu. Rusya ya Birleşik Arap Emirlikleriydi sanırım. Uzlaşamayınca bana tahsis edilen odaya gittik ve ortak bir metin üzerinde uzlaştılar. Kahve molasında bile hep üyeler yanıma geliyordu, çoğu zaman Türk delegasyonunun yanına gidemedim. Öğlenleri zaman zaman yemek yiyemediğimiz durumlar da oldu. Ad hoc gruplar kuruluyor, uzlaşma prosedürü işletiliyor. Sabah 8 de başlıyor, 9.30 da esas Konsey toplantısı başlıyor da toplantı bitiyor, ancak biz yine ertesi gün için hazırlık toplantısı yapıyoruz. Yoğundu yani. Ama şu açıdan mutluyum. Türkiye yi iyi temsil ettiğimi düşünüyorum. Biz de teģekkür ediyoruz ülkemizi baģarıyla temsil ettiğiniz için. Biraz daha basit ve eğlenceli sorulara gelirsek, burcunuz nedir? Boğa burcu. 18 Mayıs. Benim oğlumda 13 Mayıs. Peki burcunuzun özelliklerini biliyor musunuz? KiĢilik özelliklerinizin burcunuzu yansıttığını düģünüyor musunuz? Doğrusu burcumun özelliklerini pek bilmiyorum. Zaman zaman eşim özelliklerini gösterdiğimi söylüyor ama pek ilgilenmediğim için bilemiyorum. Doğrusu bende pek iyi bilmiyorum. Sanırım boğa burcu olanların biraz Ģanslı olduğu söylenir. Öyle mi?

26 Sayfa 26 Ayın Konuğu: Ahmet E. Çavuşoğlu Evet, Fatih bey (Akpınar) de boğa burcu, ben onu hep Ģanslı bir insan olarak görürüm. Yemek konusuna gelirsek, yemeğe düģkün müsünüz? Memleketinizin yemeklerini arar mısınız? Ben gerçekten güzel ve özenerek yapılan yemekleri severek yerim, yemek ayırmam. Favori mutfağım Antep mutfağıdır. Türkiye nin aşağıda yukarı heryerini gezdim, Hakkari, Şırnak gibi yerler dışında hemen hemen heryeri gezdim. Özellikle Antep ve Elazığ mutfağını beğenirim. Memleketimin, kiraz yaprağında sarma yemeği vardır. Bulgurla yapılır. Kiraz yaprağı küçük olduğu için asma yaprağından yapılan sarmaya göre çok ince olur, serçe parmak kadar. Yoğurtlu yenir ve erik ekşisiyle yapılır. İçli köfteyi de çok severim, bizin orada içli köfteyi haşlarlar, kızartmazlar. Hamur kısmına da kıyma katılır. Onu çok severim, çok ararım, annem çok güzel yapar, zaman zaman yapıp, dondurup bize gönderir. Eşim bilmez bu tür yemekleri, eşim aslen Erzurumlu ama doğma büyüme Ankaralı. Bu tür yemekleri burada bulmak zor. Bir iki tane Elazığ lokantası gördüm, oralarda da bizim bildiğimiz usul içli köfte var ama yine de anneminki gibi değil. Sevdiğimi bildiği için annem bazen gönderir, ya da biz gittiğimizde ya da onlar geldiğinde yapar. EĢinizin en güzel yaptığı yemek nedir diye sorsam? Eşim çok güzel pizza yapar, hiç bir pizzacı o kadar güzel yapamaz.

27 Cilt 2, Sayı 3 Sayfa 27 Ayın Konuğu: Ahmet E. Çavuşoğlu Yemek konusunda tutucu musunuz? Diyelim yurtdıģına gittiniz. Yabancı bir ülkenin oldukça farklı mutfağını dener misiniz? Gittiğimiz yere bağlı tabi, çapraz tatları çok sevmiyorum. Hindistancevizi suyunda pişmiş tavuk gibi şeyleri sevmiyorum. Bize daha yakın tatları denemeyi seviyorum. Dünyada Türk mutfağından sonra Lübnan mutfağı gelir. Eğer etleri uygunsa, Lübnan mutfağını denerim. Suriye ve Lübnan mutfakları Antep mutfağına benzer, onların değişik tatlarını denerim, örneğin vişneli kebap. Bu mutfakların mezeleri de bize yakın olur. Tatillerinizi nasıl geçirirsiniz? Sizin çok yer gezdiğinizi biliyoruz. Ne tür tatiller size ve ailenize hitap eder? Deniz, doğa, kültür gezisi. Çoğunlukla kültür gezilerini seviyorum. Dediğim gibi Türkiyenin hemen hemen her yerini gezdik. Osmanlı coğrafyasını da seviyoruz. Bosna Hersek e, Gürcistan a gittik, bayramdan sonra Yunanistan a gideceğiz kısmet olursa, arabayla Gürcistan a gittik. Çocuklar bazen deniz istiyor, birkaç gün deniz kaçamağı yapıyoruz. Onun dışında ailecek arabayla kültür gezileri yapmayı severiz. Çocuklar da büyüdüğü için tabi arabayla yolculukta sıkıntı olmuyor. (Gülüşmeler) Ülkemizin en çok sevdiğiniz tatil yöreleri nerelerdir?

28 Sayfa 28 Ayın Konuğu: Ahmet E. Çavuşoğlu Fethiye yi özellikle 12 adaları severim, Kleopatra, Yassıada, Tersane Adası vb küçük adalar. orada tekne turları var, tekneyle ulaşılıyor, yüzmek için çok güzel. Fethiye kültür gezisi için de güzel bir yer, kaya mezarlıkları var, kaya köy adında eski bir Rum köyü var, kanyonlar var. Tabiat da çok güzel. Fethiye bir de yeģillik bir yer, çam ağaçları var. KuĢadası, ÇeĢme gibi tatil yörelerine yöre daha yeģil. Evet, oraları ben de gördüm ama Fethiyeyi çok beğenirim, favorim Fethiyedir. Denizden de öte bir kültür gezisi yapılacak, sakin yerler, Kleopatra adasında tarihi bir hamam da var, orada denize giriliyor. Sporla aranız nasıldır? Sevdiğiniz, izlediğiniz veya yaptığınız belirli spor türleri var mı? Rakiple birebir temas gerektirmeyen sporları severim. Müzakerelerden sonra diyorsunuz, karģı karģıya gelmeyelim. Evet, masa tenisi gibi, yüzme gibi sporları severim. İzlediğim spor ise futbolda ancak milli maçlardır. Hayatımda bir kez stada gittim. Stada gidip maç izlemek pek bana göre bir şey değil. BoĢ zamanlarınızı nasıl değerlendirirsiniz? Sevdiğiniz kitap ve müzik türleri, yazar ve sanatçılar nelerdir? Şiir okumayı severim. Divan edebiyatında; Fuzuli, Şeyh Galip, Nedim, Cumhuriyet döneminden; Cahit Sıtkı Tarancı, Abülhak Hamit Tarhan, Necip Fazıl, Yahya Kemal şiirlerini zevkle okuduğum şairlerdir. Mesnevinin ilk 18 beyitinin Farsça orijinalini de çok severim ve sıkılınca sık sık okur veya dinlerim. Cahit Sıtkı Tarancı Edgar Allan Poe Batı edebiyatında ise Edgar Alan Poe nun o muhteşem eseri Annabel Lee, hem İngilizcesini hem de Türkçesini defalarca okuduğum bir şiirdir.

29 Cilt 2, Sayı 3 Sayfa 29 Ayın Konuğu: Ahmet E. Çavuşoğlu Batı edebiyatından John Steinbeck ile Charles Dickens ın romanlarını da severek okumuşumdur. John Steinback Charles Dickens Müzik konusunda ise; Münir Nurettin Selçuk un özellikle Yahya Kemal şiirlerine yaptığı besteler (Rindlerin Akşamı, Aziz İstanbul, Endülüste Raks vb) ve Hafız Burhan ın Makberi ni, Sadi Hoşses in Sabret Gönül şarkısı ile Sadettin Kaynak- ın Muhabbet Bağı şarkılarını çok beğenerek dinlerim. Hafız Burhan ın Boğazın bir yakasından şarkı söylediğinde, Boğazın diğer yakasındaki bülbülleri coşturduğu söylenir. Biraz abartı var mutlaka ama sesi çok güzelmiş. Ayrıca halk müziğinden de beğendiğim bazı türküler vardır. Mesala bir Kerkük türküsü kalenin dibinde bir taş olaydım bir ege türküsü çökertme bir Rumeli türküsü arda boyları sevdiğim türkülerdir. Bir de aslı türkü olup sanat müziği formatında söylenenler var. Azize gibi, Zeki Müren güzel söyler. Yine Zeki Müren in Annem i özellikle yatılı okuduğum yıllarda çok hüzünlenerek dinlerdim. Geceler çok soğuk, ıssız ve karanlık, üşüdüm üstümü örtse anne diye devam eder. Biliyor musunuz? Evet, evet hatırlıyorum. Yabancı müziği Batı ve Doğu olarak ayırırsak Batıda; Phoebe Cates in Paradise şarkısını bize İngilizce öğretmenimiz öğretmişti. O nedenle sözlerinin çoğunu hala ezbere hatırlarım. O yıllardan bu yana severek dinlerim. Bir de Frank Sinatra nın özellikle Strangers in the Night ve New York New York şarkılarını çok beğenirim. Doğuda ise Fairuz u özellikle Li Beyrut şarkısını, çok hüzünlü bir şarkıdır, kalbim Beyrutta kaldı şeklinde, bir de Ümmü Gülsüm ü dinlerim. Ömer Muhtar ın filminde bir şarkısı vardı, vallahi Haram şeklinde, çok etkilenirim. Ahmet bey sınavlarda Makberden ya da Annabel Bee den sorular soruyordu, kaynağını bulduk Ģimdi. Evet, sınavlarda genelde soruyorum. Özellikle sevdiğiniz bir sanatçı var mı? Münir Nurettin Selçuk, Yahya Kemalle ikisine muhteşem ikili derler, kendi sesine göre besteler yapmış. Kalamış gibi. Mesela Endülüste raksı, Yahya Kemal Madrid te büyükelçi iken yazmış bu şiiri. Aslında bir rakkasenin dansını anlatıyor. Ama bu şarkıyı dinlerken kendinizi önce Latin Amerikada hissediyorsunuz. Kürdili hicazkar besteye Latin havasını yedirmiş, çok beğeniyorum. Münir Nureddin Selçuk

30 Sayfa 30 Ayın Konuğu: Ahmet E. Çavuşoğlu Televizyonla aranız nasıl? Ne kadar zaman ayırırsınız? Düzenli bir televizyon izleyicisi misiniz? Takip ettiğiniz diziler ve televizyon programları ile sevdiğiniz film türleri nelerdir? Doğa ve Tarih belgeselleri, gezi programları izlerim. Bir çok kanalda gezi programları var artık. geziyorum, Uçuyorum, ayna, Aş Kendini gibi. Denk gelirse izlerim. Ayna Cumartesi akşamları oluyor, daha rahat bir gün oldu için genelde takip ederim. Tabii çocuklardan kumandayı alabildiğim zaman. Dizi olarak Kurt Kanunu nu takip etmeye çalışırım. Bir de yabancı kanlarlı izlerim, El Cezire gibi, Fransız kanalı var, TV5, France 24 ün İngilizce kanalı var. Olayları özellikle Türkiyede ki olayları, yabancı gözüyle anlatıyorlar. Suriye meselesindeki yorumlarını izliyorum, bahsettiğim Fransız kanalı Türkiye Suriye ile savaşa girsin noktasından olaylara bakıyor. Yabancı kanallara o açıdan bakarım. Araba kullanmayı sevdiğinizi söylemiģtiniz.arabanızın markası nedir? Fiat Marea. Çok mütevazi bir araba, ama artık değiştirmek istiyorum. Herhangi bir arabayı fiyatına bakmadan alabilecek durumda olduğunuzu varsayalım. Hangi marka ve modeli satın almak isterdiniz? Mercedes alırım. Şu anki araba biraz eskidi, 2004 model, artık yenilemek gerekiyor.

31 Cilt 2, Sayı 3 Sayfa 31 Ayın Konuğu: Ahmet E. Çavuşoğlu Son sorumuza geldik. Çoğu insan günümüzde cep telefonsuz ve internetsiz yapamamaya baģladı. ĠĢte kullanıyoruz. Muhtemelen evde internet bağlantısı var. Akıllı telefonlar var. Bilgi teknolojileri ve iletiģim araçlarıyla aranız nasıl? Kendinizi nasıl bir teknoloji kullanıcısı olarak görüyorsunuz. Bir tarafta hiç kullanmıyorum bir tarafta bağımlıyım yazan bir sıkala yapsak kendinizi nereye koyarsınız? Siz akıllı telefonu çok etkin bir Ģekilde kullanıyorsunuz, gördüğüm kadarıyla. İşim gereği yabancı kaynakları sürekli izlemem gerekiyor. Örneğin ITU nun sayfasına her gün girerim. Dokumanları elektronik ortamda takip ediyorum. Interneti çok fazla kullanıyorum. Müzik dinlemek için de cep telefonumu kullanıyorum, etkin olarak kullandığımı söyleyebilirim. Yeni çıkan geliģmiģ ürünleri hemen alır mısınız? Hemen almam, biraz beklerim, piyasada tutacak mı diye bakarım, yaygınlaşınca alırım. Evde internet bağlantısı var mı? Var, tabi var. Günde ortalama ne kadar süre telefonla konuģtuğunuzu düģünüyorsunuz. Yurtdışından bir telefon gelince, uzun sürüyor, bir seferinde dakika sürebiliyor. O tür konuşmalar olmazsa, iş için ve şahsi kullanımım günde 20 dakikayı geçmez. Konuk olduğunuz, bize vakit ayırdığınız ve sorularımıza samimi yanıtlar verdiğiniz için size teģekkür ediyoruz. Son olarak okuyucularımızla paylaģmak istediğiniz bir Ģeyler var mı? Ben çok teşekkür ederim, siz de vakit ayırıp geldiniz. Bilişim Uzmanları Derneği nin fahri üyesi olmaktan mutluluk duyuyorum. Zaten BTK ailesinin bir ferdi olmaktan da büyük mutluluk duyuyorum. Çok teģekkür ederiz, Hayırlı ramazanlar diliyoruz.

32 Sayfa 32 ÇEKTİKLERİMİZ Dr. Erdinç TekbaĢ BiliĢim Uzmanı YED, BTK Ġstanbul AyĢe Gül Mirzaoğlu, BiliĢim Uzmanı BTD, BTK TĠB de yağmur sonrası

33 Cilt 2, Sayı 3 Sayfa 33 DURUP BAKTIKLARIMIZ Alex Goh Chun Seong, Splashing Fun Time, Malezya Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri, 2011 Hazırlayan: Ahmet E. Turgut James Chong, Singapur Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri, Seyahat Dalında Birincilik Ödülü, 2011

34 Cilt 2, Sayı 3 Sayfa 34 Bu Ay Doğan Canlarımız Ġyi ki doğdun Basri! Benim akıllı, çalışkan, vicdanlı canım oğlum, seni çok seviyorum. Nice yıllara. Atilla Öztürk Ġyi ki doğdun Zeynep! Bu ay doğan çocuklarımızı bu köģede konuk etmeye devam ediyoruz. Sevgili Zeynep, doğum günün kutlu olsun, nice mutlu, sağlıklı, huzur ve başarı dolu güzel yıllar dilerim. Herşey gönlünce olsun Özden YumuĢak

35 BĠLĠġĠM UZMANLARI DERNEĞĠ BĠZ KĠMĠZ? Bilişim Uzmanları Derneği, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu nda çalışan bilişim uzmanları tarafından 11 Ekim 2010 tarihinde kurulmuştur. YazıĢma Adresi Anadolu Bulvarı Öz Ankara Toptancılar Sitesi 1. Blok No: 41 Yenimahalle Ankara Telefon 0 (312) (312) Faks 0 (312) (312) E-posta AMACIMIZ NEDĠR? Amacımız, Derneğimiz üyeleri arasında sosyal, kültürel, ekonomik ve mesleki yardımlaşmayı sağlamak; üyelerimizin meslekî gelişmesini teşvik edecek faaliyetlerde bulunmak ve ülkemizde bilgi teknolojileri ve iletişim alanlarında farkındalığın artırılmasını sağlamaktır. BĠLĠġĠM UZMANLARI DERNEĞĠ YÖNETĠM KURULU Elif Özdemir Salim Ketevanlıoğlu Cengiz Eken Ahmet E. Turgut Beytullah Kuşcu Ramazan Yılmaz Mehmet Özcan bilisimuzmanlari.org Editörün Notu Bültene Katkıda Bulunanlar Ahmet Emin Turgut Atilla Öztürk Ayşe Gül Mirzaoğlu Bekir Öztürk Elif Özdemir Erdinç Tekbaş Gökhan Evren M. Salim Ketevanlıoğlu Nigar Samsa Nur Saygı Yahya Emre Gülersoy BİLİŞİM UZMANLARI BÜLTENİ Yazın son ayı... Sözlerime, herkesin Ramazan Bayramı nı kutlayarak başlamak istiyorum. Bayram tatilinin hafta sonuna denk gelmesi bu yıl aile ve akraba ziyaretlerinin biraz daha sıkıştırılmış olmasına yol açacak sanırım. Memleketlerine arabayla gitmeyi düşünen okurlarımızın da yollarda dikkatli olmalarını umuyor ve aşırı sürat yapmamalarını temenni ediyorum. Ağustos ayı yazın son ayı. Aynı zamanda tarihimizi etkileyen büyük savaşların yaşandığı bir ay. Modern teknolojinin getirdiği imkanlar yoksa savaşlarda mevsimlere bağlı olarak yapılıyordu doğal olarak. Bize Türkiye Cumhuriyeti ni armağan eden askeri zaferleri temsil eden 30 Ağustos Zafer Bayram ınızı da kutluyor ve bu savaşların kazanılması mümkün kılan şehit ve gazilerimizi de buradan saygıyla anıyorum. Maalesef bu aralar haberlerde de her gün şehit haberlerine rastlıyorum. Yaşım itibarıyla da kendimi bildim bileli hep bu haberlerle büyüdüm. İnşallah ülkemizin yaşadığı bu sıkıntılar çözülür ve bizden sonraki kuşaklar daha özgür, müreffeh ve huzur içinde yaşarlar... Bu sayımızda ilginç yazılarımız ve keyifli bir röportajımız var. Bende tutumlu okurlarımız için yurtdışı tatili nasıl ucuza getirilir sorusunun cevabına binaen faydalı birkaç öneri yapmayı denedim. Ayrıca, Sayın Gökhan Evren ve Sayın M. Salim Ketevanlıoğlu nun hazırladı- Yavuz Göktaylar BiliĢim BaĢuzmanı SAD, BTK ğı bulmaca ve ödüller sizi bekliyor. Tüm yazarlarımıza harcadıkları emekten dolayı huzurlarınızda teşekkür ediyor ve katkılarınızın devamını diliyorum. Saygılarımla; Yavuz Göktaylar

Bilişim Uzmanları Bülteni

Bilişim Uzmanları Bülteni Bilişim Uzmanları Bülteni Cilt 2, Sayı 2 3 Temmuz 2012 Sunuş Sosyal Medya PGM SAR Labaratuvarı Emre nin Rotası Ayın Konuğu: Atilla Öztürk Elif ÖZDEMĠR, BiliĢim Uzmanları Derneği BaĢkanı yan tüm arkadaģlarımıza,

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Bilişim Uzmanları Bülteni

Bilişim Uzmanları Bülteni Bilişim Uzmanları Bülteni Cilt 2, Sayı 4 7 Eylül 2012 Sunuş Brievik ve hatırlattıkları Sinyal Engelleme ve Karıştırma Cihazları Hücresel Sistemlerin Meskun Mahal Sınırları Dışına Çıkarılması Mümkün mü?

Detaylı

İKÜMED Kuruldu. İKÜMED 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı. Nisan 2014 / Sayı: 1

İKÜMED Kuruldu. İKÜMED 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı. Nisan 2014 / Sayı: 1 Nisan 2014 / Sayı: 1 İKÜMED Kuruldu 8 Ağustos 2012 tarihinde, İstanbul Dernekler Odası na, İstanbul Kültür Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği, yedi kurucusu adına Ali Kaplanoğlu eliyle dernek

Detaylı

ANKA B I L G I N I N K A N A D I

ANKA B I L G I N I N K A N A D I OKULUMUZUN YENİ PENCERESİ Merhaba Anka Merhaba Bağcılar. Eğitimin nabzını tutan, bağcıların en iyi okul gazetesi olmayı hedefleyen, farklı bakış açılarıyla gündemi takip eden gazetemiz yayında. Okul gazetesi

Detaylı

Medipol e bahar erken geldi

Medipol e bahar erken geldi Ben öğrencinin iyi rol model olanını severim! Tepsilere bakarım, yemeğin beğenilip beğenilmediğini anlarım! Hemşirelik Bölümü Başkanımız Nihal Sunal a iyi öğrenci nin nasıl bir şeye benzediğini sorduk,

Detaylı

Bilişim Uzmanları Bülteni

Bilişim Uzmanları Bülteni Bilişim Uzmanları Bülteni Cilt 2, Sayı 11 12 Nisan 2013 Yönetim Kurulu ndan Bu Ay Kayıtlı Elektronik Posta Öyle Bir Gün Olur Ki Aklıma Takılanlar Ayın Konuğu: Abdullah Karakaş Bu bültende yer alan yazılarda

Detaylı

TED ANKARA KOLEJLILER. Üniversitemiz Açılıyor

TED ANKARA KOLEJLILER. Üniversitemiz Açılıyor TED ANKARA KOLEJLILER Üniversitemiz Açılıyor www.kolej.org SAYI 110 TEMMUZ 2012 1 indeks 8 12 16 SÖZ SİZDE Metin ATAMER 61 34-36 BİZİM DÜNYAMIZ Geleneksel Mezunlar Balosu 42 44 BİZİM DÜNYAMIZ Geleneksel

Detaylı

ROBERT KOLEJ MEZUNLAR DERNEĞİNDEN DUYURU

ROBERT KOLEJ MEZUNLAR DERNEĞİNDEN DUYURU 1 ROBERT KOLEJ MEZUNLAR DERNEĞİNDEN DUYURU Derneğimiz tarafından yürütülmekte olan Robert Kolej Belgeseli ve Dijital Arşiv projeleri için tüm mezunlarımızdan, dijital ortama aktarılmak üzere Robert Kolej

Detaylı

Bilişim Uzmanları. Bülteni. Sunuş. Bir Seyyahın Ardından. Fütürizm. Hava Tahmini Nasıl Yapılıyor? Bilişim Uzmanları. Bülteninin İçeriği Hakkında

Bilişim Uzmanları. Bülteni. Sunuş. Bir Seyyahın Ardından. Fütürizm. Hava Tahmini Nasıl Yapılıyor? Bilişim Uzmanları. Bülteninin İçeriği Hakkında Bilişim Uzmanları Bülteni Cilt 2, Sayı 8 10 Ocak 2013 Sunuş Bir Seyyahın Ardından Fütürizm Hava Tahmini Nasıl Yapılıyor? Bilişim Uzmanları Bülteninin İçeriği Hakkında Hayatın Peşinde Ayın Konuğu: Abdullah

Detaylı

Bilişim Uzmanları Bülteni

Bilişim Uzmanları Bülteni Bilişim Uzmanları Bülteni Cilt 3, Sayı 2 1 Ağustos 2013 Bu Ay... Hani Uçacaktık? (2) Ölçüm Belirsizliğinin Tarihsel Gelişimi ve Günlük Hayata Etkileri Ramazan Bayramınız ve 30 Ağustos Zafer Bayramınız

Detaylı

SAYI EYLÜL 2013 K A L E 60 YILDA, BİR YÜREKTEN BİNLERCE EVE

SAYI EYLÜL 2013 K A L E 60 YILDA, BİR YÜREKTEN BİNLERCE EVE SAYI 21 EYLÜL 2013 K A L E 60 YILDA, BİR YÜREKTEN BİNLERCE EVE SUNUŞ YIL 60, HENÜZ YOLUN BAŞI... Yıllar önce oluşturmaya başladığımız hayallerimiz ilk önce ulusal ve bölgesel yatırımları ile Türkiye nin

Detaylı

Vakıf üniversiteleri

Vakıf üniversiteleri İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ DERGİSİ ŞUBAT 2015 İKBU da okumak ayrıcalıktır Koca Kafaları çok sevdik Vakıf üniversiteleri üzerine bir söyleşi Sevgiye, sanata adanmış bir yaşam Dünya sularında güvencenin

Detaylı

Tablo 16 ya yansıyan bulgular yöre halkının turizmin Isparta ekonomisine büyük katkı yapacağına genel anlamda inanmakla (3.78) beraber, turizmin

Tablo 16 ya yansıyan bulgular yöre halkının turizmin Isparta ekonomisine büyük katkı yapacağına genel anlamda inanmakla (3.78) beraber, turizmin Tablo 16 ya yansıyan bulgular yöre halkının turizmin Isparta ekonomisine büyük katkı yapacağına genel anlamda inanmakla (3.78) beraber, turizmin Isparta nın ana gelir kaynağı olabileceği noktasında gerçekten

Detaylı

www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL HAFTALIK İLETİŞİM GAZETESİ SAYI: 700 27 OCAK - 9 ŞUBAT 2014

www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL HAFTALIK İLETİŞİM GAZETESİ SAYI: 700 27 OCAK - 9 ŞUBAT 2014 Ramazan Albayrak Özge Serçeler İrem Temurcan Görkem Gölbaşı Mesude Elif Güngör â Müzik Bölümünden mezuniyet konseri Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü öğrencileri 22 Ocak günü mezuniyet konseri ile dinleyici

Detaylı

İçindekiler SAHİBİ İMKB ZONGULDAK ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ ADINA EROL KOÇ GENEL YAYIN YÖNETMENİ ŞENOL KAYA

İçindekiler SAHİBİ İMKB ZONGULDAK ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ ADINA EROL KOÇ GENEL YAYIN YÖNETMENİ ŞENOL KAYA İçindekiler SAHİBİ İMKB ZONGULDAK ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ ADINA EROL KOÇ GENEL YAYIN YÖNETMENİ ŞENOL KAYA YAZI SEÇME VE İNCELEME KURULU SÜLEYMAN ALTUNAY ÜSTÜNER SEZER AYLA DİLEK PERVİN DEMİREZEN ŞENOL

Detaylı

İNTES in 25. Olağan Genel Kurulu 7 Aralık 2013 Cumartesi günü gerçekleşti. İNTES in her Genel Kurulunda olduğu gibi bu yıl da Genç

İNTES in 25. Olağan Genel Kurulu 7 Aralık 2013 Cumartesi günü gerçekleşti. İNTES in her Genel Kurulunda olduğu gibi bu yıl da Genç Genç Yöneticilere Üstün Hizmet ve Başarı Ödülü... Yenimahalle Belediyesi ev sahipliğinde, Ankara Sivil Toplum Kuruluşları Platformu organizasyonunda Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi nde 5 Aralık "Dünya

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunu terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk Öğretmenler!

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

Portekiz. F-35 - Gelmiş Geçmiş En Büyük Silah Projesi? Prof. Dr. Cevdet Çelenligil. Simülasyon Destekli Pilotaj Kursu

Portekiz. F-35 - Gelmiş Geçmiş En Büyük Silah Projesi? Prof. Dr. Cevdet Çelenligil. Simülasyon Destekli Pilotaj Kursu massdergi ODTÜ Havacılık ve Uzay Topluluğu Havacılık Kültürü Dergisi Röportaj: Prof. Dr. Cevdet Çelenligil F-35 - Gelmiş Geçmiş En Büyük Silah Projesi? Yüz Yılda Havacılığın Kazandığı Boyutlar Gezi Rehberi:

Detaylı

Eylül 2012. Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Hannah Höch

Eylül 2012. Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Hannah Höch Eylül 2012 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Hannah Höch 2 ağustos 2012 yasemin ne der Martı 22.sayısı ile elinizin altında. Her ay binlerce

Detaylı

Mimar Sinan ın 80 yaşında

Mimar Sinan ın 80 yaşında 1 PAYLAŞIMDAN Mehmet Ali Gökçe Medeniyet Simgeleri Mimar Sinan ın 80 yaşında yaptığı ve ustalık eserim dediği Selimiye, Türk İslam tarihinin en ihtişamlı yapısıdır. Sinan ın Selimiye ile ulaştığı mimari

Detaylı

Sayı 16 Eylül-Ekim-Kasım 2012. Süperkız Burcu Esmersoy. Tarih kokan şehir: Edirne. Ve karşınızda Stuff Shop. El emeği, göz nuru kilimler

Sayı 16 Eylül-Ekim-Kasım 2012. Süperkız Burcu Esmersoy. Tarih kokan şehir: Edirne. Ve karşınızda Stuff Shop. El emeği, göz nuru kilimler Sayı 16 Eylül-Ekim-Kasım 2012 Süperkız Burcu Esmersoy Tarih kokan şehir: Edirne El emeği, göz nuru kilimler Ve karşınızda Stuff Shop İçindekiler 02 Lezzet Anadolu yemekleri 04 Sohbet Burcu Esmersoy 16

Detaylı

köprü Tarih bir yerde ayıbınla, eksikliğinle yüzleşme sanatıdır. Okulumuzun efsanelerini öğrenmek için sayfa 14.

köprü Tarih bir yerde ayıbınla, eksikliğinle yüzleşme sanatıdır. Okulumuzun efsanelerini öğrenmek için sayfa 14. köprü Bosphorus Chronicle ın ekidir. Hepsi ve daha fazlası 150. Yıl Özel de Okulumuz hakkında ilginç bilgiler öğrenmek için Mehmet Uysal ile yaptığımız söyleşiyi okumalısınız. Sayfa 4. Bina isimlerinin

Detaylı

Merhaba PAYLAŞIMDAN. İkram Göktaş

Merhaba PAYLAŞIMDAN. İkram Göktaş ı günlerdeyiz. Kuzey Afrika ve Ortadoğu tar ni sayfalar açılırken, bu büyük değişim bir lı oluyor. Öncelikle oralarda yaşayan halkla dişe duyarken, bir yandan da dünya ekon siyasi dengelerin nasıl etkileneceğini

Detaylı

Bilişim Uzmanları Bülteni

Bilişim Uzmanları Bülteni Bilişim Uzmanları Bülteni Cilt 1, Sayı 12 3 Mayıs 2012 Sunuş Yeni Hizmet Binası Anneler Günü Emre nin Rotası Ayın Konuğu: Fethi ġimģek 2012 nin beģinci sayısıyla merhaba; Bir, iki, üç derken nihayet bültenimizin

Detaylı

Potada destan yazdılar

Potada destan yazdılar Beyaz Masa mahallenizde Yıllardan beri vatandaşların belediyede talep ve önerilerini ilettikleri Beyaz Masa, gezici araçlarla mahallelerde de hizmet vermeye başladı. Pendik Belediyesinin 2 Beyaz Masa Aracı,

Detaylı

Bu sayımızda neler var

Bu sayımızda neler var Bu sayımızda neler var 22 7. Bilgiçağı Matematik Olimpiyatları ödülleri 06-08 Akademisyenlerle buluşma 10-19 Sınıflarımızdan haberler 40-41 Değerler eğitimi 34-35 Kopya baba istemiyorum 20 Bilgiçağı nda

Detaylı

aysedemir_canay@hotmail.com

aysedemir_canay@hotmail.com Editörden Ayşe DEMİR aysedemir_canay@hotmail.com KEŞKE ÇOCUK OLSAK Geçirdiğimiz günler bugün ve sonrası Yaşanmışlıkların içinde onlarca mutluluk, belki bir o kadar da üzüntüyle, kederle neşeyle geçirdiğimiz

Detaylı

DİPLOMATLIK MESLEĞİ VE TERCÜMANLIK

DİPLOMATLIK MESLEĞİ VE TERCÜMANLIK DİPLOMATLIK MESLEĞİ VE TERCÜMANLIK 29.03.2011 tarihinde Vehbi Esgel Etensel in gerçekleştirdiği Diplomatlık Mesleği ve Tercümanlık konulu konferans metnidir. Konuşmacı: Vehbi Esgel Etensel (Dışişleri Bakanlığı

Detaylı