Proje Türü. Proje Numarası Projenin Adı. Koordinatör Kurum Ortak Ülkeler

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Proje Türü. Proje Numarası Projenin Adı. Koordinatör Kurum Ortak Ülkeler"

Transkript

1 Proje Türü Proje Numarası Projenin Adı Koordinatör Kurum Ortak Ülkeler AVRUPA BİRLİĞİ HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMLARI LEONARDO DA VİNCİ HAREKETLİLİK (IVT) PROJESİ TR1-LEO ENDÜSTRĠYEL TEKNĠK ALANDA UZMANLAġMAKTA OLAN MESLEKĠ EĞĠTĠM ÖĞRETĠM GÖREN STAJYERLERĠN AVRUPA ÜLKELERĠNDE YETERLĠLĠKLERĠNĠ GELĠġTĠRME VE BECERĠLERĠNĠ ĠLERLETME PROJESĠ Kısa adı: skillsvettrainees ANTALYA TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ Almanya, Belçika, Finlandiya, Macaristan ALMANYA-BERLİN PROJE HAREKETLİLİĞİ FAALİYET RAPORU 17 Nisan- 14 Mayıs 2011 Bu proje, Avrupa Topluluğu nun desteğiyle gerçekleştirilmiştir. Bu yayının içeriklerinin sorumluluğu proje sahibine aittir ve hiç bir şekilde Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmamaktadır. 1. PROJE ORTAĞI OKUL: Oberstufenzentrum Technische Informatik Industrie Elektronik Energie Management (OSZ TIEM). Goldbeckweg 8-14, Berlin-GERMANY Bir hafta eğitim ve inceleme bu meslek okulunda yapılmıģtır. Öğrencilerin üç hafta pratik iģ eğitimi (staj) yapması için, yetiģkinlere mesleki eğitim veren Ausbildungszentrum OTA GmbH mesleki eğitim merkezine gitmiģlerdir. 1

2 2 2. PROJE KATILIMCILARI Refakatçi Öğretmen: Tarık ÖZTAġ (BiliĢim Teknolojileri Alan ġefi) Gözlem ve Kontrol: Okul Müdürü Ramazan KATKICI (17-24 Nisan 2011) ÖĞRENCĠ ADI 1- Gürkan ġġmġek 2- Anıl SEZEREL 3- Yusuf Kenan ORDU 4- Devran DÜNDAR 5- Mustafa ġahġntürk 6- Meryem YILDIRIM 7- Melike KIRCAER ALAN / DAL Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Endüstriyel Bakım Onarım Dalı Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Tesisat ve Pano Montörlüğü Dalı BiliĢim Teknolojileri Alanı Veri Tabanı Programcılığı Dalı 3. PROJE FAALĠYETLERĠ A) YABANCI DĠL HAZIRLIK KURSU: Projenin sadece Almanya hareketliliğine katılan öğrencilerinin katıldığı 100 saatlik Ġngilizce kursu, Antalya Özel Dilport Yabancı Dil Öğretim Merkezinde yapılmıģtır. B) KÜLTÜREL HAZIRLIK: Proje katılımcılarının yurt dıģına çıkmadan önce genel bilgilendirilmesi amacı ile Agne Tours ve proje ekibi tarafından hazırlanan kültürel hazırlık programı yapılmıģtır. Bu programda katılımcılara, pasaport, harç, sigorta, uçuģ ve bagaj iģlemleri, tax free, yurt dıģında iletiģim, kültürler arası etkileģim, çalıģma Ģartları, öğrenci staj iģlemleri hakkında bilgiler verildi. Ayrıca okul proje ekibi ve öğrencilerin hazırladığı kültürel

3 hazırlık programlarında, hareketlilik yapılacak ülkenin coğrafik Ģartları, siyasi yapısı, yaģam biçimi, yemek kültürü, konaklama Ģartları, yerel ulaģım ve ücretler hakkında bilgiler paylaģılmıģtır. Proje ortağı kurum hakkında da ön bilgiler verilmiģtir. 3 C) YURT DIġI HAREKETLĠLĠK FAALĠYETLERĠ: Pazar: Sabah 06:00 da Antalya Havalimanından Sun Express uçağına bindik. 08:30 da Almanya- Berlin Tegel Havalimanına vardık. Bizi, proje ortağı kurum irtibat kiģisi olan öğretmen Andrea Gottschalk karģıladı. Havalimanından ayrılmadan önce Andrea ile birlikte kullanacağımız biletleri aldık ve ulaģım haritaları verdi. Konaklayacağımız hostele (Sunshinehouse) geldik. Bavulları bir odaya bıraktıktan sonra City Tour bus ile Ģehir turuna çıktık. Berlin in önemli merkezlerinden bir çok yeri tanıdık ve genel bir bilgi aldık.

4 Pazartesi: Sabah, proje irtibat kiģisi Andrea geldi ve bizi üç hafta staj yapacağımız mesleki eğitim merkezi Ausbildungszentrum OTA GmbH a götürdü. Bu merkezdeki Türk yetkililerden Ertuğrul Bey ile Erkan Bey bize yardımcı oldular, OTA da atölyeleri gezdik ve incelemeler yaptık. Burada çalıģırken giyeceğimiz iģ elbiseleri verildi. ĠĢyeri güvenlik kuralları, iģ disiplini, uygulama saatleri, giriģ çıkıģ saatleri vb. genel kurallar hakkında bilgiler verildi. OTA nın tanıtımından sonra, çevreyi tanımak amacıyla, yaya olarak kısa bir çevre turu yaptık. ġehir içi ulaģım ve bizim kullanacağımız güzergah hakkında bilgiler verildi Salı: Ġlk iģ günümüzde geç kaldık. OTA ya geldiğimizde kapıda bizi Erkan Bey karģıladı ve bir toplantı yaptık. Bize mesleki uygulamalarımızı yaptıracak olan Alman eğitmen Hr. Peippelmann, yapacağımız çalıģmalar hakkında bilgiler verdi. Erkan Bey tercüme etti. Hr.Peippelmann çizmemiz için proje getirdi. Projeyi çizdik ve çizdiğimiz elektrik tesisatlarını uygulamak amacıyla elektrik atölyesine geçerek tasarımını yaptık. Tasarlama iģlemini yaptıktan sonra diğer elektrik atölyesine geçip pano üzerinde uygulamasını yaptık. ÇalıĢma saati sona erdiği zaman iģlerimizi olduğu gibi bıraktık ve etrafı temizleyip düzenledik. Ġlk iģ günümüz çok heyecanlıydı Çarşamba: Ġkinci iģ günümüzde, dünden kalan iģlerimizi tamamladık, devreleri test ettik ve herkes çalıģtırdıktan sonra devreleri ve malzemeleri söküp her Ģey yerli yerine yerleģtirdik. Malzemelerin depolandığı yerde, çok çeģitli elektir malzemeleri vardı ve onları kısaca tanıttılar.

5 Öğlen yemekten sonra, teknik gezi için hazırlandık ve Techische Universität Berlin e gittik. Çok büyük bir üniversiteydi. Ortam o kadar sessiz ki, boģ bir bina gibi. Daha sonra derslikleri ve üniversitenin içini, bölümlerini gezdik. Oradaki ders anlatımlarını bizim Türkiye de olduğundan çok daha farklı gördük. Hoca dersi anlatıyor en az 300 öğrencinin bulunduğu amfilerde hiç ses çıkarmadan dikkatli bir Ģekilde dersi dinliyorlar. Üniversiteden ayrıldık sonra Fraunhofer e gittik. Orada ise makineleri inceledik. Makinelerin çalıģmalarını, özelliklerini ve programlanmaları vb özellikleri anlatıldı Perşembe: OTA ya gittik ve yeni bir elektrik devresi projesi çizdik, tasarladık ve uyguladık. Lamba devreleri üzerinde çeģitli ölçümler yaptık ve devrenin çalıģmasını eğitmenle birlikte yorumladık. Almanca bilmesek te tanıdığımız konularda teknik dille daha kolay anlaģabiliyorduk. Ölçü aletlerinin kullanmasını önceden biliyorduk. Bu yüzden teknik ölçümlerde hiç zorlanmadık.

6 Öğlen yemeğinden sonra tarihi teknik müzeye gittik. Müzede tarihi ve ilginç eserler gördük. Eserler ile fotoğraf çekindik. Müzede gezimiz 3-4 saat sürdü. Müzede bulunan eserler arasında, trenler, gemiler, güverteler, uçaklar, ilk bilgisayarlar, trafolar, zindana atılmıģ iģkence yapılan insan siluetleri ve birçok teknolojik cihaz gördük. 6 katlı müzenin her katında birbirinden farklı eserler vardı. Müzeden çıktığımızda saat 17:00 olmuģtu ve müzenin kapanma zamanıydı. Müzeden çıktıktan sonra Berlin in merkezinde o kadar çok gezilmeye değer yerler var ki, birkaç saat daha gezdikten sonra otele döndük. Bu gün yorgunluğun tadını erken yatarak çıkardık ve dinlendik Cuma: Bugün paskalya bayramı nedeniyle tatildi. Biraz geç kalktık ve kahvaltıdan sonra Cuma Namazı kılmak için Berlin ġehitler Camii ne gittik. Meryem ve Melike hostelde kalmıģtı.

7 Diğerleri Cuma namazından sonra, öğrencilerden Mustafa ġahintürk ün akrabasının yanına gidip Türk yemekleri yediler. Öğleden sonra, Ģehir merkezinde paskalya bayramı etkinliklerinden bazılarını izledik. Bu fırsatla Ģehir merkezinde önemli yerler gezdik. Bunlardan birisi de Berlin in simgelerinden olan Brendenburg Kapısı ydı. (Brandenburger Tor) Cumartesi: 7 Berlin Hayvanat Bahçesine gittik. Bütün hayvanları tek tek gezdik gördük. Hayvanat Bahçesi o kadar büyük ki neredeyse 6-7 saatte ancak bitirebildik, ama çok yorulduk. Hayvanat Bahçesini gezerken, OTA dan Ertuğrul Bey bize rehberlik etti. Hayvanat bahçesinin içi o kadar güzel ve her yer yemyeģildi. Daha sonra 23 Nisan Ģenliklerine gittik. Orada baģka bir projeden dolayı Berlin de bulunan Fatih Sapmaz hocamızla karģılaģtık. Birlikte Ģenlikleri izledik ve gezdik. Berlin Zoolojik Bahçesi (Almanca: Zoologischer Garten Berlin) Almanya'daki en eski ulusal hayvanat bahçesidir. 35 hektar alan kaplayan park 1844 yılında Berlin'de açılmıģtır farklı tür ve civarı memeli bulundurmasıyla, Dünya'da en ayrıntılı tür barındıran hayvanat bahçesidir. Yılda ortalama 3-3,5 milyon arasında ziyaretçisi vardır. Hayvanat bahçesinin içinde ayrıca Dünyanın en büyük akvaryumlarından biri mevcuttur. Burada her türlü deniz canlısını görmek mümkündür. Deniz canlılarını sanki gerçek ortamında yaģatıyorlardı. Bu canlıların hayvanat bahçesindeki yaģamlarını sağlamak için, giriģ bilet fiyatları pahalı denecek değerlerde. Ancak öğrenci gruplarına indirimli fiyatlar var.

8 Pazar: Bugün hostelde kalarak bir haftanın yorgunluğunu attık. Projemize katılan okul müdürümüz Ramazan Katkıcı, staj yapacağımız kurumlarla görüģmelerini yaptı, gözlem ve kontrollerini tamamlayarak Antalya ya geri döndü. Refakatçi öğretmenimiz ve öğrenciler bir haftanın değerlendirmesini yaptık. Bazı arkadaģlarımız öğleden sonra kısa bir Ģehir turu yaptılar Pazartesi: Buün staj çalıģmalarımız devam etti. Yeni bir elektrik projesi çizimi yaptık ve uygulamasını yaptık. Bugünkü iģimizde bir grup elektik tesisat iģleri yaparken, bir grubumuz özel bir rölenin kullanımını öğrendik. Bu röleye program yapılarak, devrede özel görevler yüklenebiliyor. Diğer aygıtlarla birlikte çalıģtırılabiliyor. ĠĢlerimizi tamamlayamadan biraz erken olmasına rağmen ortalığı toplayıp, devreyi olduğu gibi bırakıp, Ģehir dıģında göl ve ağaçlarla süslü güzel bir bölgeye gidecektik. Öğleden sonra Wannsee ye gittik. Wannsee de gemi turu yaptık, oldukça süper bir doğa manzarası izledik. Gidip gelirken ise baģka yerler de gördük Salı: OTA da dünden yarım kalan iģlerimizi yaptık. Devreleri test ettik. Kontrolleri tamamladıktan sonra devrelerimizi söküp, malzemeleri yerine yerleģtirdik. Her defasında değiģik bir iģ yaparak farklı devre tasarımları kuruyoruz. Öğlen yemeğini yedikten sonra OTA nın yetkililerinden Erkan Beyle Üniversite gezisine gittik. Freire Universität Berlin ve Humbolt Universitaet adında iki ayrı üniversite ziyareti gerçekleģtirdik. Bizim için çok farklı ortamlar oldu. Yükseköğretime olan ilgi ve motivasyonumuz arttı.

9 Çarşamba: Bugünkü iģimizde de grupları değiģtirerek, bir grup elektik tesisat iģleri yaparken, bir grubumuz özel bir rölenin kullanımını öğrendik. Aynı iģleri farklı gruplar yaparak, her öğrencinin rahat malzeme ve yer kullanımını sağlamıģ oldular. Öğlene kadar çalıģtıktan sonra, öğleden sonra kilise ziyaretine gittik ve balona bindik. Kilise ortamının havası bize çok değiģik gelmiģti ve farklı dinlerin ibadethanelerini tanımıģtık. ArkadaĢlarla birlikte karar alıp balona bindik. 15 dakika süresince 150 metre havadan Berlin i izleme fırsatı oldu ve yüksekte heyecan yaģadık Perşembe: OTA da bugün Easy programlamayı öğrendik. Cihazın tanıtımı yapıldıktan sonra, nasıl programlanacağı anlatıldı. Örnek bir program uygulaması yaptık ve sonra kendimizin yapması için biraz değiģik bir program verildi ve onun üzerinde çalıģtık. Bazı arkadaģlar öğleden sonra da çalıģtılar fakat, bugün programlamayı yetiģtiremediği için yarım kaldı Cuma: Bugün sabah acele ile istasyonda yanlıģ trene binmiģiz. YanlıĢlığı fark edince inip, tekrar doğru hattın trenine bindik. Bu bizim geç kalmamıza neden oldu. OTA da bugün Easy programlama iģlerine devam ettik. ĠĢlerimizi tamamladıktan sonra eğitmen bizi sınav yaptı. Sınavda öğrendiğimiz bilgilerden sorumlu olduk. Soruların tercümesinde ve teknik detaylarında Oliver ile Ġsmet çok yardımcı oldular. Sınavımız iyi geçmiģti ve eğitmenlerimiz bizi tebrik ettiler.

10 Cumartesi: Bugün kaldığımız yerde (Sunshinehouse) mangal keyfi yaptık. OTA dan Erkan Bey, Ertuğrul Bey ve baģka projeden dolayı Berlin de bulunan Fatih hocamızı da çağırdık. AkĢama kadar hep beraber güzel bir gün geçirdik Pazar: Bugün iki haftayı tamamlamıģtık ve öğretmenimizle birlikte proje değerlendirmesi yaptık. Proje günlüklerimizi kontrol ettik, mali durumumuzu gözden geçirdik. Kalan iki hafta için bütçemizi planladık. Günümüzü daha çok haftanın yorgunluğunu atmak için dinlenerek geçirdik. ġehirde 1 Mayıs kutlamaları için etkinlikler vardı. Bu günün kutlamalarında hep olaylar aklımızda kaldığı için, yabancı yerde bulunduğumuzdan dolayı tedirgin olduk ve Ģehir de dolaģmadık Pazartesi: 10 Bugün OTA da yeni iģler yapmaya baģladık. Endüstriyel motor devrelerinin tanıtımı yapıldı. Programlı cihazla motor devrelerinin çalıģtırılması açıklandı. Örnek uygulama devresi için malzemeleri temin ettik. Elektik alanındaki arkadaģlarımız devrenin montajını yaptılar, daha sonra hep birlikte programlama üzerinde çalıģtık. Bugün yeni malzemeler tanıdık, bağlantılarını öğrendik. Malzemelerin montajını delikli saç pano üzerine yaptığımız için kolay montaj yapılabiliyordu. Bazı malzemelerin montajı tamamlanamadan zamanımız dolmuģtu. Ġki grup Ģeklinde yaptığımız iģe, ertesi gün devam edecektik.

11 Salı: Dünden yarım kalan iģlerimizi tamamladık. Panodaki tüm malzemeleri bağladık, motorlu devreyi test edip çalıģtırdık. Aynı devreyi bilgisayarla programlayıp çalıģtırmasını da öğrendik ve uygulamasını yaptık. Öğlene kadar iģlerimizi bitirdik. Öğleden sonra OTA dan baģka öğrencilerin de katıldığı teknik geziye gittik. Elektrik enerji santraline gitmiģtik. Ġçeri girmeden önce iģ güvenlik donanımları olan gözlük ve baret dağıtıp giymemizi sağladılar. Önce simülasyonla enerjinin elde ediliģini anlatıp, sonra da gerçek makinelerin üzerinde enerji üretimini açıkladılar. Çok ilginçti ve fazla çalıģan yoktu. Birkaç elektrik mühendisi ve otomatik çalıģan sistemler sayesinde her Ģey hatasız bir Ģekilde çalıģıyordu. ÇalıĢanlar çok ciddi ve kurallara uygun davranıyorlardı. Bizden de teknik gezi esnasında nasıl davranmamız gerektiğinde bilgiler vermiģlerdi. Bir termik santralın çalıģmasını çok güzel bir Ģekilde anladık ve gördük. ArkadaĢlarımızdan bazıları, simülasyon gösterisinin videosunu çektiler Çarşamba: Bugün iģe gitmeden önce parlamento binasını ziyarete gittik. Çünkü, günün diğer saatlerinde binaya girmek için çok sıra oluyor, kuyrukta beklemek gerekiyor. Dem Deutschen Volke isimli binayı ziyaretimiz bir saat kadar sürdü. GiriĢte kulaklık veriliyor ve gezi süresince önceden kaydedilmiģ çeģitli dillerden tanıtımı dinleyebiliyoruz. Binadaki cam kubbe etrafında yukardan dolaģarak parlamento salonunu görebiliyoruz. Reichstag denilen bu bina, Almanya Parlamentosu'nun toplandığı yerdir. Binanın ilk yapılıģı 1894 yılı olmasına rağmen, 20 Haziran 1991 tarihinde Berlin in yeniden Almanya Cumhuriyeti nin baģkenti olmasıyla, Reichstag da yeniden Almanya Federal Meclis binası oldu. Nisan 1999 da yeniden restore edilen bina meclis binası olarak kullanıma açılmıģtır. Parlamento binasını ziyaret ettikten sonra, OTA ya giderek yeni bir iģ projesi aldık. Bu projeyi Cuma gününe kadar bitirmemiz istendi. Önce istenilen Ģartlara göre devre çizimi yaptık. Devrenin doğru Ģemasını elde edene kadar birkaç devre denemesi yaparak, projede istenen Ģartları elde ettik ve çizimi bugün tamamladık. Bizim ülkemizde kullanılan TSE standartlarındaki sembollerle, Alman standartlarındaki semboller çok benzer olduğundan proje devre çizimlerinde fazla zorlanmıyorduk.

12 Perşembe: Dün verilen projenin Ģemasına göre, devre tasarımını yaptık. Malzemeleri yerleģtirme ve kablolama iģlerini yaptık. Devrenin montajını yaparken çok özen gösterdik ve doğruluğun yanında göze hoģ görünmesini de sağladık. Öğleden sonra mesleklerin tanıtıldığı fuara gittik. Meslek fuarına giderken bize OTA dan Erkan Bey rehberlik etti. Meslek fuarında çok ilginç araçlar, malzemeler ve meslekler tanıdık. Meslek stantlarından bir çok promosyon hediyeler aldık.

13 Cuma: Bugün OTA daki son günümüzdü. En son verilen projeyi tamamladık ve Alman eğitmenimiz Hr. Peippelmann la birlikte devre kontrollerini yaptık. Sınav iģi sayılan bu devrelerden iyi notlar aldık. Projede kullandığımız tüm malzemeleri özenle söküp yerlerine yerleģtirdik. ÇalıĢma ortamımızı temizleyip düzenledik ve iģ elbiselerimizi teslim ettikten sonra yönetim binasına gidip, katılım sertifikalarımızı aldık. Bizim için küçük bir sertifika töreni hazırlamıģlar ve özel ikramlarda bulundular. Çok anlamlı ve güzel bir gündü Cumartesi: Bugün öğlen sonuna kadar hostelde dinlendik. Öğleden sonra iki gruba ayrıldık. Bir grup arkadaģlar hayvanat bahçesi ve Ģehir turuna gittiler. Refakatçi öğretmen Tarık ÖztaĢ ile 2 kız öğrenci, OTA dan Ertuğrul Bey in evine ziyarete gittik. Yeni doğacak bebekleri için hediye alıp gittik. Evleri küçük fakat Ģirin bir yapısı vardı. Çok beğendik.

14 Pazar: Bu günü genellikle dinlenerek geçirdik. ġehir gezisi yaptık. Berlin de çok görkemli yapılar ve tarihi binalar var. Bu yapıların çevresindeki açık alanlar geniģ bırakılarak, halkın gezip eğleneceği alanlar oluģturulmuģ ve yapıların görkemli hale gelmesi sağlanmıģtır. AkĢam yemeği için restorana gittik. Yemekten sonra Brandenburger Tor a (Brandenburg Kapısı na) gittik. Soğuk savaģ boyunca, Reichstag Batı Berlin'de, Brandenburger Kapısı Doğu Berlin'de bulunmuģtur. Birbirine yakın mesafede bulunan bu binalar, Berlin in simgelerindendir. Berlin, 1989 dan önce Doğu Berlin ve Batı Berlin olarak bir duvarla ikiye ayrılıyordu. 9 Kasım 1989 da Berlin i ikiye ayıran duvar yıkılmıģtır Pazartesi: Bugün proje ortağımız kurum olan Oberstufenzentrum Technische Informatik Industrie Elektronik Energie Management (OSZ TIEM) e gitmek için hazırlandık. Okuldan iki öğrenci geldi ve bizi okula götürdü. Okulda bizi, proje irtibat kiģisi olan Andrea karģıladı. Okulu ve bölümleri tanıttılar. Okuldaki Türk öğrenciler bize tercümanlık yaptılar.

15 OSZ TIEM: Bu meslek okulu, Enformasyon Teknolojisi, Endüstriyel Elektronik, Enerji Yönetimi alanlarında eğitim vermektedir. Goldbeckweg caddesinde bulunan bu okulun binası 1981 yılında kurulsa da bu meslek lisesinin geçmiģi 1905 e dayanıyor, profesyonel anlamda metal tekniği eğitimi veren okul, Ġkinci Dünya SavaĢı ndan sonra elektronik eğitimi vermeye baģlamıģ yılında ise elektrik alanında elektroteknik ve elektrokimya branģlarında profesyonel eğitim verilmeye baģlanmıģ. Okul sürekli olarak geliģmiģ ve 1984 te ilk zincir okulunu açmıģ, okul bugün, 140 personelle, 2700 öğrenciye enerji teknikleri konusunda yetenek kazandırmakta ve endüstride uygulama imkânı tanımaktadır. Endüstriyel elektronik ve mekatronik alanlarda dual profesyonel eğitim sistemi devlet tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Üniversiteye yönelik profesyonel formasyon sağlayan ve elekroteknik ve enformatik teknikleri temel eğitimli lise (Berufsausbildung Gymnasium ve Berufsoberschule) ve meslek yüksek okulu (Berufsoberschule) ve meslek lisesinden (Hochschulreife) oluģur. Ġleri teknik eğitim sertifikası kazandırır. Elektroteknik ve mekanik temel eğitimli meslek lisesi (Fachoberschule) elektroteknik ve mekatronik eğitimi bazlı meslek eğitimi (Fachochschulreife) sertifikası kazandırır. 3 yıllık teknik okul (Berufsfachschule), profesyonel formasyon (Berufsausbildung) ve meslek eğitimi sertifikası (Fachochschulreife) verir. Ġki ayrı profesyonellik kazandıran sistemde 1 yıllık eğitimle iģ hayatına hazırlık (meslek edindirme) (Berufsfachschule) ve kalifiye meslek edindirme (Berufsvorbereitende Qualifizierungsbausteine) eğitimi veriliyor Salı: Bugün hostelden kendimiz OSZ TIEM e gittik. Fakat zamanlamayı ayarlayamadık ve biraz geç kaldık. Okula geldiğimizde farklı alanlardaki arkadaģlarımız farklı sınıflarda derslere girdik. Elektrik ölçme laboratuvarında ve programlama atölyelerinde derslere girdik. Labotatuvarda elektronik devreler kurarak bu devreler üzerinde çeģitli ölçümler yapıldı. Bu okulda çeģitli seviyelerde birçok gruplara dersler veriliyordu. Bize uygun derslere girerek bugün okula ve derslere alıģmıģ olduk. Bugün ayrıca projemizi yerinde kontrol etmek amacıyla Türkiye Ulusal Ajansından iki yetkili kiģi okula ve hostele gelerek proje yetkilileri ve öğrencilerle görüģmeler yaptılar. Projenin tüm basamaklarındaki iģ ve iģlemlerle ilgili akģam hostelde sohbet ettik.

16 16 Proje grubumuz Türk Ulusal Ajansı yetkilileriyle Berlin de (LLP / Leonardo Programı uzmanları) Projedeki ilk planlamaya göre OSZ TIEM de iki hafta derse girecek olmamıza rağmen, projedeki ilk planlanan Almanya hareketlilik tarihinin ertelenmesi ve Paskalya tatili nedeniyle, önce üç hafta boyunca OTA da staja gittik. Son bir hafta OSZ TIEM de eğitime katılabildik. Bizim için iki farklı kurumda, farklı ortam ve öğretmenlerle eğitim yapmak avantajlı oldu. Proje yetkilisi kiģilerin verdiği bilgiye göre, projeye katılan öğrencilerin iyi derecede yabancı dil bilmemesi nedeniyle, Türk olmayan Alman iģyerlerinde staj yapması mümkün olmamıģ. Bu yüzden, Türk çalıģanı olan iģletmede (OTA da) staj yapmamız kolay olmuģtu. OSZ TIEM deki girdiğimiz mesleki dersleri ve uygulamalar.

17 Çarşamba: Bugün uygulamalı meslek derslerine devam ettik. Programlanabilir Lojik kontrol cihazı ile programlama uygulamaları yaptık. Kendi okulumuzda öğrendiğimiz programlamaları farklı bir program dili kullanarak burada uyguladık. 17 Bugün, OSZ TIEM deki bir grup öğrenciyle futbol maçı yaptık ve Türk proje grubu olarak galip geldik. Aynı zamanda onlarla yabancı dil bilgimizi kullanarak konuģma fırsatımız oldu Perşembe: Bugün programlama dersine ve elektrik fiziği dersine girerek farklı bilgiler öğrendik. Fizik dersinde teorik hesaplamaları deneyle de yaparak sonuçları görsel olarak incelemiģ olduk Cuma: OSZ TIEM deki son günümüzdü. Bilgisayar Laboratuvarında derslere girdik, bazı uygulamaları izledik. Kendimiz bir süre çalıģmalar yaptık. Bu arada refakatçi öğretmenimiz ve proje irtibat kiģisi katılım belgelerimizi hazırladılar. Belgelerimizi alırken değerlendirme toplantısı yaptık. Dört hafta boyunca yaptığımız çalıģmaları değerlendirdik. Bizim için olumlu ve olumsuz görüģlerimiz soruldu. Olumsuz bir durum belirten olmadı. Her Ģey çok güzeldi. Berlin de 4 hafta boyunca yeni bilgiler, yeni malzemeler ve yeni yaģamlar tanımıģtık. Berlin in her gün farklı mekanlarını ziyaret ettik ve hayatımıza çok Ģey katmıģtık. Alman öğretmen bazı öğrencilerin Türkiye ye (Antalya ya) Ekim 2011 de 6 hafta süreli staj için geleceklerini belirtti. O öğrenciler için de bu kurum ayrı bir LdV projesi hazırlamıģ. Bizim okulumuz da onlara ev sahipliği yapacağını öğrendik.

18 18 ArkadaĢlarımız son hatıra fotoğraflarını çektirdiler. Öğleden sonra bazı hediyeler almak üzere Ģehir merkezinde daha önceden belirlediğimiz bazı yerlere uğradık. Küçük alıģveriģler yaptık ve akģamdan dönüģ için hazırlıklarımızı yaptık Cumartesi: Berlin deki son günümüzde sabah erkenden kalktık. Kahvaltımızı yapıp, oteldeki odalarımızı boģalttık. Tegel Havaalanından saat 09:25 teki uçuģla Antalya ya geri döndük.

19 D) DEĞERLENDĠRME VE YAYGINLAġTIRMA: Projemizin diğer ülkelerdeki hareketliliğine katılan arkadaģlarımızla ve proje yönetim ekibi öğretmenlerimizle Antalya da okulumuzda değerlendirme toplantısı yaptık. Bu toplantıda üç farklı ülkeye giden grup, yaģadıklarını ve kazanımlarını diğer arkadaģlara açıkladılar. Çok ilginç anılar anlatıldı. Macaristan a Eylül 2011 de gidecek dört kiģilik gruptaki arkadaģlarımız da bu toplantıya katıldılar ve bazı konularda önceden bilgilenmiģ oldular. Değerlendirme raporlarımız proje yönetimi tarafından incelendi. Olumsuz bir durum yaģanmamıģ ve sonuçlar projenin çok verimli geçtiğini gösteriyordu. Katılım belgelerinin fotokopileri proje dosyasına alındıktan sonra, asıl belgeler herkese dağıtıldı ve hatıra fotoğrafları çekindik. 19

20 Projemizin yaygınlaştırılması amacıyla yapılan çalışmalar: 1-) 15 Haziran 2011 tarihinde okulumuzda proje değerlendirme toplantısı yapılmıģ ve okulumuzun uyguladığı uluslararası proje sergisi açılmıģtır. Bu sergi, Haziran 2011 tarihleri arasında açık kalarak, okulumuz öğretmen, veli ve öğrencileri ile diğer kurum personelleri tarafından ziyaret edilmiģtir. 20 Proje hareketlilikleri sonrası değerlendirme toplantısı. 2-) Okulumuzun internet sitesinde (www.antalyaeml.k12.tr), 20 Haziran 2011 tarihinden itibaren ANTALYA TEKNĠK VE ENDÜSTRĠ MESLEK LĠSESĠ, ULUSLARARASI PROJE SERGĠSĠNĠ AÇTI baģlığı ile haber yapılmıģ; bu haberde, okulumuzun 2005 yılından bu yana uyguladığı projelerden söz edilmiģ ve projemizle ilgili geniģ açıklama ve fotoğraflara yer verilmiģtir.

21 21 Okulumuzda yapılan Uluslararası Proje Sergisi 3-) Projemizle ilgili yapılan değerlendirme toplantısı, sergi ve faaliyetlerin yer aldığı haber, tarihli Hürriyet Akdeniz de yayımlanmıģtır. 4-) Projemizle ilgili yapılan değerlendirme toplantısı, sergi ve faaliyetlerin yer aldığı haber, tarihli Milliyet Akdeniz de yayımlanmıģtır.

MESLEKİ EĞİTİM GİRİŞİMLERİ PROGRAMI ALT PROJESİ

MESLEKİ EĞİTİM GİRİŞİMLERİ PROGRAMI ALT PROJESİ TC. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI PROJELER KOORDİNASYON MERKEZİ BAŞKANLIĞI ORTA ÖĞRETİM PROJESİ 2008-2009 MESLEKİ EĞİTİM GİRİŞİMLERİ PROGRAMI ALT PROJESİ Antalya Endüstri Meslek Lisesi Öğretmenlerinin Yabancı

Detaylı

Proje Çalışma Grubu I. Toplantısı 25-29 KASIM 2008 BERLİN / ALMANYA. Proje Türü Proje Numarası Projenin Adı. Koordinatör Kurum. Yerel Ortak Kurumlar

Proje Çalışma Grubu I. Toplantısı 25-29 KASIM 2008 BERLİN / ALMANYA. Proje Türü Proje Numarası Projenin Adı. Koordinatör Kurum. Yerel Ortak Kurumlar Proje Türü Proje Numarası Projenin Adı Koordinatör Kurum Yerel Ortak Kurumlar Ortak Ülke ve Kurumlar 2008 YILI AVRUPA BİRLİĞİ LEONARDO DA VINCI ORTAKLIK PROJESİ 2008-1-TR1-LEO04-03103-1 MESLEKİ EĞİTİMDE

Detaylı

BÜLENT KORUCU İLE RÖPORTAJ KÜLTÜR SANAT 11. dereceye giren öğrenciler, ödüllerini Kaymakam Bey in elinden aldılar. Dereceye giren öğrencilerimiz;

BÜLENT KORUCU İLE RÖPORTAJ KÜLTÜR SANAT 11. dereceye giren öğrenciler, ödüllerini Kaymakam Bey in elinden aldılar. Dereceye giren öğrencilerimiz; YAZ MEVSİMİ Nİ PASTELLE BOYADIK! EĞİTİM 05 BÜLENT KORUCU İLE RÖPORTAJ KÜLTÜR SANAT 11 CAPRICE TE 5 GÜN GEZİLERİMİZ 15 EĞİTİM OKULUM ÖZEL SİLİVRİ FATİH İLKÖĞRETİM OKULU YAYIN ORGANIDIR. MAYIS 2010 YIL:2

Detaylı

Teknoloji 101 - Sayı 4

Teknoloji 101 - Sayı 4 3 Şubat 2010 Teknoloji 101 - Sayı 4 http://www.teknoloji101.com Bu sayımızda neler var? Sayfa -3 Sayfa -9 Sayfa -11 Sayfa -14 Kendimiz Yapalım KöĢesi: Elektronik Devre Kartları 2010 Opel Astra Elektrikte

Detaylı

TÜRKĠYE CUMHURĠYETĠ ESKĠġEHĠR OSMANGAZĠ ÜNĠVERSĠTESĠ EĞĠTĠM FAKÜLTESĠ

TÜRKĠYE CUMHURĠYETĠ ESKĠġEHĠR OSMANGAZĠ ÜNĠVERSĠTESĠ EĞĠTĠM FAKÜLTESĠ TÜRKĠYE CUMHURĠYETĠ ESKĠġEHĠR OSMANGAZĠ ÜNĠVERSĠTESĠ EĞĠTĠM FAKÜLTESĠ ÖĞRETMEN ADAYLARI ĠÇĠN MĠLLĠ EĞĠTĠM BAKANLIĞINA BAĞLI EĞĠTĠM-ÖĞRETĠM KURUMLARINDA YAPILACAK: OKUL DENEYĠMĠ ÖĞRETMENLĠK UYGULAMASI TOPLUMA

Detaylı

ADAPAZARI ÖZEL ENKA ANADOLU LĠSESĠ VELĠ ÖĞRENCĠ EL KĠTABI

ADAPAZARI ÖZEL ENKA ANADOLU LĠSESĠ VELĠ ÖĞRENCĠ EL KĠTABI ADAPAZARI ÖZEL ENKA ANADOLU LĠSESĠ VELĠ ÖĞRENCĠ EL KĠTABI ĠÇĠNDEKĠLER SAYFA NO KuruluĢ ve Organizasyon. 1 Misyonumuz. 1 Vizyonumuz. 1 Felsefemiz. 1 Ġlkelerimiz. 1 Öğrenci Profilimiz. 2 Okulda YaĢam 2 Ofis

Detaylı

EASA PART 66. Gold Air Training Center

EASA PART 66. Gold Air Training Center EASA PART 66 Gold Air Training Center BAĞCILAR ANADOLU TEKNİK LİSESİ HAVACILIK DERGİSİ editör B Kapısı Bağcılar ATL Adına Sahibi Arkın POLAT Okul Müdürü Yayına Hazırlayan Dr. Nebiye YAŞAR EUROBA Editörü

Detaylı

Bilişim Uzmanları Bülteni

Bilişim Uzmanları Bülteni Bilişim Uzmanları Bülteni Cilt 2, Sayı 2 3 Temmuz 2012 Sunuş Sosyal Medya PGM SAR Labaratuvarı Emre nin Rotası Ayın Konuğu: Atilla Öztürk Elif ÖZDEMĠR, BiliĢim Uzmanları Derneği BaĢkanı yan tüm arkadaģlarımıza,

Detaylı

aysedemir_canay@hotmail.com

aysedemir_canay@hotmail.com Editörden Ayşe DEMİR aysedemir_canay@hotmail.com KEŞKE ÇOCUK OLSAK Geçirdiğimiz günler bugün ve sonrası Yaşanmışlıkların içinde onlarca mutluluk, belki bir o kadar da üzüntüyle, kederle neşeyle geçirdiğimiz

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Program boyunca eğitim ve seminerleri göreceğimiz mekanlar tanıtıldı.

Program boyunca eğitim ve seminerleri göreceğimiz mekanlar tanıtıldı. RAPOR TÜRKİYE TEKNİK ELEMANLAR VAKFI OSTİM ŞUBESİ Ulusal ajans tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği fonlarıyla desteklenen 2009-1-TR- LEO02-06942 sözleģme no lu Temelden Çatıya Yapı Modern Tekniklerinin

Detaylı

JURNAL. Chemfleet Haber Bülteni 2011 Ocak / Sayı 4. Dokuz Eylül Üniversitesi 15 nci Geleneksel Kış Kariyer Günlerinde

JURNAL. Chemfleet Haber Bülteni 2011 Ocak / Sayı 4. Dokuz Eylül Üniversitesi 15 nci Geleneksel Kış Kariyer Günlerinde JURNAL Chemfleet Haber Bülteni 2011 Ocak / Sayı 4 Dokuz Eylül Üniversitesi 15 nci Geleneksel Kış Kariyer Günlerinde İçerik DENİZCİLİGİ TÜRK ÜN BÜYÜK MİLLİ ÜLKÜSÜ OLARAK DÜŞÜNMELİ VE ONU AZ ZAMANDA BAŞARMALIYIZ

Detaylı

UMKE BÜLTENİ MAYIS 2013 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE

UMKE BÜLTENİ MAYIS 2013 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE UMKE BÜLTENİ MAYIS 2013 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE Dr. Mesut YILMAZ'a GeçmiĢ Olsun Dileklerimizle.. Bursa Afetlerde Sağlık Hizmetleri ġube Müdürü Dr. Mesut Yılmaz, Ġzmir Urla'da 112 ile ilgili

Detaylı

Strateji GeliĢtirme BaĢkanlığı

Strateji GeliĢtirme BaĢkanlığı Strateji GeliĢtirme BaĢkanlığı ÖZÜRLÜ VE YAŞLILARA İLİŞKİN YURT DIŞI RAPORLARI Editör: Doç. Dr. Mustafa CAN Alaattin DeĢdemir Adana Huzurevi Slovakya Öninceleme Raporu ADANA HUZUREVĠ YAġLI BAKIM VE REHABĠLĠTASYON

Detaylı

kasım 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Damien Hirst

kasım 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Damien Hirst kasım 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Damien Hirst yasemin ne der Merhaba Bu ay ne çok yaşadık, ülke olarak ne çok üzüldük, üzülüyoruz.

Detaylı

2013-2014 E BAġLARKEN

2013-2014 E BAġLARKEN 2013-2014 E BAġLARKEN Özel Ege Lisesi öncü bir kurum olmanın bilinciyle kaliteli bir eğitim- öğretim ortamı oluģturma adına, alanındaki geliģmeleri ve yenilikleri yakından takip etmiģ, yoğun bir çalıģma

Detaylı

Bilişim Uzmanları Bülteni

Bilişim Uzmanları Bülteni Bilişim Uzmanları Bülteni Cilt 1, Sayı 12 3 Mayıs 2012 Sunuş Yeni Hizmet Binası Anneler Günü Emre nin Rotası Ayın Konuğu: Fethi ġimģek 2012 nin beģinci sayısıyla merhaba; Bir, iki, üç derken nihayet bültenimizin

Detaylı

FAKÜLTELERĠ DEKANLARI TOPLANTISI

FAKÜLTELERĠ DEKANLARI TOPLANTISI 18. ĠLETĠġĠM FAKÜLTELERĠ DEKANLARI TOPLANTISI KONUġMALAR Hazırlayan: Prof. Dr. Asaf Varol Fırat Üniversitesi 2010 ĠLDEK Yürütme Kurulu Üyeleri (2009-2010) Prof. Dr. Asker KARTARI, Prof. Dr. Asaf VAROL,

Detaylı

Yenilenen Aksa web sitesi modern tasarımıyla rahat erişim sunuyor

Yenilenen Aksa web sitesi modern tasarımıyla rahat erişim sunuyor 5 kıtada 50 den fazla ülkeye ihracat, dünya çapında %16 lık pazar payı, 1.200 ü aşkın çalışan, giyim, ev tekstili, endüstriyel ve dış mekan kullanımlarına kadar uzanan bir tedarik yelpazesi... Dünyanın

Detaylı

Ocak-Şubat-Mart 2014 Sayı: 2

Ocak-Şubat-Mart 2014 Sayı: 2 Ocak-Şubat-Mart 2014 Sayı: 2 BİZDEN HABERLER Sevgili çalışma arkadaşlarım ve değerli Aksa Haber okuyucuları, Öncelikle hepinize sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, mutlu ve başarılarla dolu bir yıl diliyor,

Detaylı

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2011

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2011 T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK ULUSAL AJANSI HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2011 T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM VE GENÇLİK

Detaylı

EĞİTİMİN LİDERİ ÇÖZÜM

EĞİTİMİN LİDERİ ÇÖZÜM YOZGAT Sayı : 4 Bilgi ile Yıldızlaşan Nesiller www.yozgatcozumkoleji.com Tel : 0354 333 33 66 Aylık Okul Gazetesi Okulumuzun Hediyesidir. 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılına hızlı bir giriş yapan Çözüm Eğitim

Detaylı

Millî Eğitim Bakanlığından: MĠLLĠ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETĠM KURUMLARI YÖNETMELĠĞĠ. BĠRĠNCĠ KISIM Genel Hükümler

Millî Eğitim Bakanlığından: MĠLLĠ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETĠM KURUMLARI YÖNETMELĠĞĠ. BĠRĠNCĠ KISIM Genel Hükümler Millî Eğitim Bakanlığından: MĠLLĠ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETĠM KURUMLARI YÖNETMELĠĞĠ Resmi Gazete Tarih: 07.09.2013 Sayı: 28758 BĠRĠNCĠ KISIM Genel Hükümler BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ GENÇLİK VE EĞİTİM PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK ULUSAL AJANSI

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ GENÇLİK VE EĞİTİM PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK ULUSAL AJANSI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ GENÇLİK VE EĞİTİM PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK ULUSAL AJANSI HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2012 HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE

Detaylı

BÖLÜM II FİKİRDE VE HİZMETTE ÖNCÜ İZMİR TİCARET ODASI

BÖLÜM II FİKİRDE VE HİZMETTE ÖNCÜ İZMİR TİCARET ODASI BÖLÜM II FİKİRDE VE HİZMETTE ÖNCÜ İZMİR TİCARET ODASI 1. 1885 ten Günümüze İzmir Ticaret Odası Ġzmir Ticaret Odası, 1884 yılında baģlatılan iģlemler sonunda 1885 te kurularak Ġzmir in ticaret hayatına

Detaylı

ULUSLARARASI DOSTLUK KONSEYİ (CIF) İSVEÇ MESLEKİ VE KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMI RAPORU (08 NİSAN 10 MAYIS 2010) ONUR UÇAR

ULUSLARARASI DOSTLUK KONSEYİ (CIF) İSVEÇ MESLEKİ VE KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMI RAPORU (08 NİSAN 10 MAYIS 2010) ONUR UÇAR ULUSLARARASI DOSTLUK KONSEYİ (CIF) İSVEÇ MESLEKİ VE KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMI RAPORU (08 NİSAN 10 MAYIS 2010) ONUR UÇAR İSVEÇ HAKKINDA GENEL BİLGİ İsveç (İsveçce: Sverige) veya resmi olarak İsveç Krallığı

Detaylı

KAVAKÇILIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ 1962-2014

KAVAKÇILIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ 1962-2014 KURULUŞUNDAN GÜNÜMÜZE KAVAKÇILIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ 1962-2014 Mehmet ERCAN Orman Yüksek Mühendisi T.C. Orman ve Su ĠĢleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Kavak ve Hızlı geliģen Orman Ağaçları AraĢtırma

Detaylı

UMKE BÜLTENĠ HAZĠRAN 2012 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ BURSA'DA AFET MÜDAHALE EKĠPLERĠNDEN ORTAK TATBĠKAT

UMKE BÜLTENĠ HAZĠRAN 2012 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ BURSA'DA AFET MÜDAHALE EKĠPLERĠNDEN ORTAK TATBĠKAT UMKE BÜLTENĠ HAZĠRAN 2012 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ BURSA'DA AFET MÜDAHALE EKĠPLERĠNDEN ORTAK TATBĠKAT Bursa'da, itfaiye, UMKE ve AFAD birimleri ortak bir tatbikat düzenledi. Ġznik ilçesindeki tatbikata

Detaylı

BAŞLARKEN... Yrd.Doç.Dr. M.Necdet YILDIZ

BAŞLARKEN... Yrd.Doç.Dr. M.Necdet YILDIZ Değerli HANGAR okuyucuları; BAŞLARKEN... Yrd.Doç.Dr. M.Necdet YILDIZ Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojisi Programı Koordinatörü Ege Meslek Yüksekokulu ailesi olarak, Üniversitemiz bünyesinde

Detaylı