Şubat 2015, Sayı 3. Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi e-bülteni nin üçüncü sayısı ile karşınızdayız.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Şubat 2015, Sayı 3. Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi e-bülteni nin üçüncü sayısı ile karşınızdayız."

Transkript

1

2 Akdeniz Üniversitesi nin Değerli Mensupları Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi e-bülteni nin üçüncü sayısı ile karşınızdayız. İkinci sayımızın yayınlanmasının ardından geçen üç ay içerisinde Uluslararası İlişkiler Ofisi (UİO) olarak, üniversitemizin uluslararasılaşmasına yönelik çalışmalarımıza artan bir tempo ile devam ediyoruz. Bu çabalarımızın sonucu olarak Üniversitemize Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından Erasmus Kalite Ödülü nü kazandırmış olmanın mutluluğunu sizlerle paylaşmak isteriz. e-bültenimizin bu sayısında, 02 Mayıs 2015 tarihinde, Türkiye saati ile 14:00 de, 12 farklı ülke, 17 merkezde gerçekleştireceğimiz Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (AKUS) nın ayrıntılarını, Almanya nın Landshut Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ile 2015 yılından itibaren başlatma kararı aldığımız ve öğrencilerimize Çift Diploma sahibi olma şansı tanıyacak olan Çift Diploma Programı çalışmalarımızı, Ofisimizin desteği ile Avrupa fırsatlarından yararlanan öğrencimiz Haney Durmuş ve Göynük Fen Lisesi nin hikayesini, Erasmus+ ve Farabi başvurularımız ile ilgili ayrıntıları, Erasmus ve Mevlana öğrencilerimiz için düzenlediğimiz etkinlikleri, dünyanın farklı coğrafyalarından ziyaretçilerin üniversitemizi ziyaretlerini, son yapılan işbirliği anlaşmalarımızı, üniversitemizin Cibuti ye olan desteği ile ilgili bilgileri, Mevlana Programımız kapsamında dünyanın farklı coğrafyalarındaki üniversitelerden gelerek üniversitemizde ders veren öğretim elemanlarının görüşlerini bulabilirsiniz. UİO ile ilgili faaliyetlerimizin gerçekleştirilmesi ve e-bültenin hazırlanması aşamasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, UİO olarak saygılarımızı sunuyoruz. Prof. Dr. Burhan Özkan, Rektör Danışmanı Uluslararası İlişkiler Koordinatörü

3 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS)-2015 Üniversitemizde öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrenci adaylarının girecekleri AKUS başvuruları 30 Mart-17 Nisan 2015 tarihleri arasında akus.akdeniz.edu.tr web adresinden online olarak yapılabilecektir. AKUS, 02 Mayıs 2015 tarihinde Türkiye saati ile 14:00 de 12 farklı ülke, 17 merkezde gerçekleştirilecektir. Sınav soruları YÖS formatına uygun olarak hazırlanacak olup, 45 Genel yetenek, 30 Matematik, 5 Geometri sorusundan oluşacaktır. ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER İÇİN BAŞVURU SÜRECİ BROŞÜRLERİMİZ UİO olarak, Eğitim-Öğretim yılında üniversitemizde eğitim almak isteyen uluslararası öğrenci adaylarını başvuru süreci hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırladığımız Önlisans, Lisans, Lisansüstü Programlar ile Yatay Geçiş Başvuru Süreci broşürleri UİO web sayfamızda Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmıştır. Hazırlamış olduğumuz diğer yayınlara web sayfamızın linkinden ulaşılabilmektedir. RUS UYRUKLU ÖĞRENCİLERİMİZE BİLGİLENDİRME Üniversitemizde eğitim görmekte olan 27 Rus uyruklu öğrencimize yönelik olarak, Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi (UİO) koordinasyonunda, Rusya Federasyonu Antalya Konsolosu Alexey Shiyanov tarafından 05 Aralık 2014 tarihinde Uluslararası İlişkiler Ofisi Toplantı Salonu nda Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.

4 ERASMUS KALİTE ÖDÜLÜMÜZ UİO olarak Erasmus Programı kapsamında gönderdiğimiz üniversitemiz öğrencilerine verdiğimiz hizmetler dolayısıyla, Üniversitemiz,Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından Erasmus Kalite Ödülü (Öğrenci Öğrenim Hareketliliği Faaliyeti Kalite Ödülü) ile ödüllendirilmiştir. ERASMUS+ ÖĞRENCİ SEÇMELERİMİZ TAMAMLANDI Eğitim Öğretim Yılı içinde Erasmus+ Öğrenci Öğrenim ve Staj Hareketliliğinden yararlanmak isteyen 2000 den fazla öğrencimizin başvuruları 26 Ocak 20 Şubat 2015 tarihleri arasında tamamlanmıştır.

5 ERASMUS+ YABANCI DİL SINAVI Ofisimiz Erasmus+ Programı ile öğrencilerimize Avrupa nın kapılarını aralamaya devam ediyor. Erasmus+ yabancı dil sınavı 6 Mart 2015 tarihinde merkez ve ilçe kampüslerimizde gerçekleştirilecektir. Detaylı bilgiye linkinden ulaşılabilmektedir. OFİSİMİZİN DESTEĞİ İLE AVRUPA DA BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ DAHA Erasmus+ Staj Hareketliliği programı kapsamında, akademik yılında, Almanya daki Vivantes Klinikum im Freidricshain - Lnadsberger Allee Eğitim Araştırma Hastanesi Gastroentoloji ve Interventionel Endoskopi ünitesine 5 ay süreyle staj yapmak üzere gönderilen Tıp Fakültesi öğrencilerimizden Haney Durmuş, kariyerine Avrupa da devam edeceğini belirterek desteklerinden dolayı Ofisimize teşekkürlerini iletti. Koordinatörümüz Prof. Dr. Burhan Özkan konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, AB Hibe programlarının üniversitemizde uygulamalarında yeni dönemde, öncelikle Eurodesk Temas Noktası olarak bilgilendirme yapıyoruz. Sonrasında ise, Erasmus+ Programı kapsamında yurtdışına gönderdiğimiz ve ev sahipliği yaptığımız öğrencilerin kazanımlarına yönelik takip çalışmalarını sürdürüyoruz dedi.

6 ERASMUS+ ÖĞRENCİLERİMİZE ORYANTASYON Ofisimiz, Erasmus+ Programı kapsamında Akademik Yılı Bahar dönemi için üniversitemize gelen 82 öğrenciye 10 Şubat 2015 tarihinde Oryantasyon eğitimi ve Hoşgeldin Yemeği düzenledi. Üniversitemiz Akademik Yılında 145 Erasmus öğrencisine ev sahipliği yaptı. ERASMUS ÖĞRENCİLERİMİZ ÜLKE YEMEKLERİNİ TANITTI Eğitim Öğretim Yılı içinde Erasmus kapsamında üniversitemize gelen 143 Erasmus öğrencisi için 24 Aralık 2014 tarihinde Akdeniz Restaurant ta Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığının desteğiyle Kültürlerarası mutfak aktivitesi ve yılbaşı kutlaması düzenlendi. Etkinlik kapsamında SKS de mutfağa girerek kendi ülke yemeklerinden hazırlayan öğrenciler akşam da hazırladıkları yemekler eşliğinde yılbaşını kutladılar. SLOVAKYA DAKI KA1 GENÇLIK ÇALIŞANLARI DEĞIŞIMI EĞITIM KURSUNA KATILIYORUZ Üniversitemiz Avrupa-Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezi nin gönderen ortak olarak yer aldığı Activation Policy and Youth Employment: Competences in Our Hands projesi kapsamında Slovak CVC-RCM (Centrum Volneho Casu - Regionalne Centrum Mladeze) Bölgesel Gençlik Merkezi Nisan 2015 tarihleri arasında Slovakya da gençlik çalışanları değişimi eğitim kursu düzenlemektedir. Eğitime Avrupa-Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezimizden iki gençlik çalışanı katılacaktır.

7 GÖYNÜK FEN LİSESİ OFİSİMİZİN DESTEĞİ İLE AVRUPA YOLUNDA Şubat 2015, Sayı 3 Göynük Fen Lisesi, Ofisimizin desteğiyle hazırladığı Fen Derslerinde Teknoloji Kullanımı Becerilerinin Arttırılması projesi ile Türkiye den başvuran 1658 projeden 93 okul arasına girerek, Ulusal Ajans tarafından hibe almaya hak kazandı Avro bütçeli proje kapsamında Göynük Fen Lisesi ndeki görevli öğretmenler; İtalya, İspanya ve Malta da 4 ayrı kursa katılacaklar. VISCONTI PROJESİNİN İLK TOPLANTISINA KATILDIK Ofisimiz önderliğinde başvurusu yapılan ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulumuzun ortak olduğu Erasmus+ KA2 Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklık Projesi- VISCONTI projesinin ilk koordinasyon toplantısı 9-11 Aralık 2015 tarihinde Valencia/İspanya da gerçekleştirildi. Koordinasyon toplantısında projenin 1. Zihinsel çıktısı üzerinde çalışma yapıldı. BestCARE PROJESİNİN AÇILIŞ KONFERANSINDAYDIK Kısa adı BestCARE olan Tamamlayıcı Terapilerle Avrupa Birliği Standartlarında Hemşirelik Bakımını Geliştirme Erasmus+ KA2 Stratejik Ortaklık Projesi nin Açılış Konferansı Antalya da yapıldı. Konferansa Koordinatörümüz Prof. Dr. Burhan Özkan ve AB Projeleri sorumlumuz Rabia Vezne de katıldı. Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Zeynep Özer konuşmasında proje başvurusunda verdiğimiz destekten dolayı Ofisimize teşekkürlerini ifade etti.

8 AVRUPA AKDENİZ GENÇLİK MERKEZİMİZ e-dergisi 2. SAYISI YAYINLANDI Ofisimiz tarafından hazırlanan ve Avrupa-Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezimizin süreli yayını olan "Paylaşmanın Gücü" e-dergi'sinin ikinci sayısı Türkçe ve İngilizce olarak yayınlandı. Dergimizin 2. sayısının Türkçesine linkinden İngilizcesine ( P.S. Power of Sharing E-Journal) ise linkinden ulaşılabilmektedir. ÇİFT DİPLOMA PROTOKOLÜ ÇALIŞMALARIMIZ SON AŞAMADA Üniversitemiz Alanya İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret lisans programı ile Almanya nın Landshut Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, İşletme Fakültesi Uluslararası İşletme lisans programı arasında 2015 yılından itibaren başlatma kararı aldığımız Çift Diploma Programı çalışmaları tamamlanmak üzere. Koordinatörümüz Prof. Dr. Burhan Özkan konu ile ilgili yaptığı açıklamada; Eğitim-Öğretim Dönemi nde başlatılması planlanan çift diploma programına katılan üniversitemiz lisans öğrencileri, Erasmus Programı kapsamında 1 yıl Almanya'ya giderek Landshut Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde okuyacaklar, program kapsamında alacakları mesleki derslere ilave olarak, bir yıl boyunca Almanca dersi alacaklar sonuçta hem Landshut Uygulamalı Bilimler Üniversitesi hem de Akdeniz Üniversitesinin diplomalarına sahip olma şansını yakalayacaklar. dedi.

9 WORCESTER ÜNİVERSİTESİ HEYETİNİN ZİYARETİ İngiltere'de bulunan Worcester Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Heather Forland, Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Catherine Hyde ve Uluslararası Öğrenciler Koordinatörü Chris Taylor dan oluşan heyet, 5 Aralık 2014 tarihinde Üniversitemizi ziyaret etti. Konuk heyetin ziyareti çerçevesinde üniversitemizin ilgili birimlerinin katılımıyla Ofisimiz Toplantı Salonunda Bilimsel İşbirliği Çalıştayı gerçekleştirilmiştir. Çalıştayda 2015 yılından itibaren Akdeniz Üniversitesi ve Worcester Üniversitesi arasında Erasmus+ Programı kapsamında öğrenci, akademik ve idari personel değişimi ile hareketlilik başlatılacak, bilimsel işbirliği anlaşmasıyla da ortak Ar-Ge çalışmaları konusunda işbirliği yapılmasına karar verilmiştir. WORCESTER ÜNİVERSİTESİNE ZİYARET 31 Ocak-4 Şubat 2015 tarihleri arasında üniversitemizi temsilen Koordinatörümüz Prof. Dr. Burhan Özkan ve Ofisimiz personeli Serap Yeter İngiltere deki Worcester Üniversitesi ni ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında; üniversitemiz ile Worcester Üniversitesi arasında bilimsel ve eğitimsel işbirliği protokolünün yanı sıra Yaşlı Bakım Hizmetleri, Gerontoloji ve Çevre Mühendisliği bölümleri arasında Erasmus ikili anlaşmaları imzalanmıştır.

10 LANDSHUT UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ HEYETİNİN ZİYARETİ Almanya da bulunan Landshut Uygulamalı Bilimler Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Christoph Fedke, Prof. Dr. Dominique Moisl, Prof. Dr. Mihri Özdoğan ve Julia Schmid ten oluşan heyet, 1-3 Aralık 2014 tarihleri arasında üniversitemizi ziyaret etti. Ziyarette iki üniversite arasında Ortak Sosyal Hizmetler Programı açılması konusu görüşüldü. URMİA ÜNİVERSİTESİ HEYETİNİN ZİYARETİ İran da bulunan Urmia Üniversitesi İdari İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Dr. M. Rezazadeh Bari başkanlığındaki heyet, 5 Aralık 2014 tarihinde üniversitemizi ziyaret etti. Koordinatörümüz Prof. Dr. Burhan Özkan ziyaret ile ilgili yaptığı açıklamada uluslararasılaşmaya büyük önem verdiklerini, bu kapsamda İran daki yükseköğretim kurumları ile eğitimsel ve bilimsel alanlarda işbirliği imkanlarını ilerletme arzusunda olduklarını belirtmiştir. URAL FEDERAL ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ Üniversitemiz ile Ural Federal Üniversitesi (Rusya Federasyonu) arasında bilimsel ve eğitimsel işbirliği protokolü imzalanmıştır. Anlaşma kapsamında, her iki üniversite öğretim üyelerinin ortak bilimsel çalışmaları ve ilgili oldukları eğitim alanları üzerine işbirliği yapılması konusunda mutabakata varılmıştır.

11 ABD BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN ZİYARET ABD Ankara Büyükelçiliği Basın, Kültür ve Kamu Diplomasi Müsteşarı Jonathan Henick 27 Ocak 2015 tarihinde Rektörümüz Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'yi makamında ziyaret etti. Koordinatörümüz Prof. Dr. Burhan Özkan ın da katıldığı toplantıda, Jonathan Henick ziyaret amacının büyükelçilik çalışmaları hakkında bilgi vermek ve Akdeniz Üniversitesi ni yakından tanımak olduğunu belirterek ABD de bulunan üniversitelerin Akdeniz Üniversitesi ne ilgilerinin gün geçtikçe arttığını ifade etmiştir. Rektörümüz Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ise yükseköğretimde ABD ile işbirliğine büyük önem verdiklerini bu amaçla ikili temasların artarak devam edeceğini vurgulamıştır. ÜNİVERSİTEMİZİN CİBUTİ YE DESTEĞİ DEVAM EDİYOR Üniversitemiz ile Cibuti Üniversitesi arasında, 2013 yılında başlatılan bilimsel işbirliğinin kapsamı giderek genişliyor. Cibuti Üniversitesi ne verilen akademik desteğin yanında, idari destek de verilmesi amacıyla Cibuti den üniversitemize ilk idari personel ziyareti, 27 Ocak- 7 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Cibuti Üniversitesi nde sağlık, kültür ve spor alanında çalışan Abdourahim Adad Darar Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı (SKS) na çalışma ziyareti için gelmiş, ziyaret kapsamında üniversitemizin işleyişi hakkında bilgi almıştır. Ziyaret kapsamında Abdourahim Adad Darar Rektörümüz Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe yi ziyaret ederek Akdeniz Üniversitesi olarak Cibuti Üniversitesi ne verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. 10 günlük çalışma ziyaretinin çok verimli geçtiğini belirten Sn. Darar, üniversitemizdekine benzer bir idari yapılanmayı Cibuti Üniversitesi nde kurmak istediklerini belirtti. Rektörümüz Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ise Cibuti Üniversitesinin bilimsel ve idari taleplerini karşılamak için gereken desteği vermeye devam edeceklerini ifade ederek, bilgi birikimlerini ve deneyimlerini Cibutili meslektaşlarla paylaşarak, Cibuti Üniversitesi nin akademik ve idari yapılanmasına katkı sağlamaktan duyduğu mutluluğu belirtmiştir.

12 AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ HEYETİNİN ZİYARETİ Üniversitemiz ile Kazakistan da bulunan Ahmet Yesevi Üniversitesi arasında imzalanan işbirliği anlaşması kapsamında, Ahmet Yesevi Üniversitesi Şubat 2015 tarihleri arasında üniversitemize çalışma ziyaretinde bulunmuşlardır. KAZAK ULUSAL TARIM ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ Üniversitemiz ile Kazakistan da bulunan Kazak Ulusal Tarım Üniversitesi arasında 21 Ocak 2015 tarihinde bilimsel işbirliği protokolü imzalanmıştır. Anlaşmanın konusu, uzmanların eğitimi, ortak bilimsel ve araştırma faaliyetlerinin ve akademik hareketliliğin gelişimi, aynı zamanda eğitimsel ve bilimsel süreçlerde ilerleme sağlamak, farklı işbirliği formları vasıtasıyla taraflar arasında ortaklık ilişkisi tesis etmektir. Veda Yemeği, Mevlana Değişim Programı kapsamında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi nden gelen ve üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümünde eğitim gören Muhammed Çelebi nin müzik dinletisi ile son bulmuştur. MEVLANA ÖĞRENCİLERİMİZE VEDA YEMEĞİ Mevlana Değişim Programımız kapsamında üniversitemizde Güz döneminde eğitim görmek üzere yurtdışından gelen öğrenciler için Ofisimiz tarafından 20 Ocak 2015 tarihinde Üniversitemiz Sosyal Tesislerinde Veda Yemeği düzenlenmiştir.

13 MEVLANA PROGRAMI PROTOKOLÜ SAYIMIZ İKİ KAT ARTTI Akademik yılı Mevlana Değişim Programı kapsamında imzalanan protokol sayısı 12 farklı ülke ile 20 iken; bu sayı akademik yılında 22 farklı ülke ile 47 ye yükselmiştir. MEVLANA ÖĞRENCİLERİMİZ ÜNİVERSİTEMİZDE Mevlana Değişim Programımız kapsamında Akademik Yılında bahar döneminde üniversitemize Bosna-Hersek, Japonya, Kazakistan ve Kırgızistan dan gelen 25 öğrenci üniversitemizdeki eğitimlerine başladılar. MEVLANA ÖĞRENCİLERİMİZE ORYANTASYON PROGRAMI DÜZENLEDİK Ofisimiz tarafından Mevlana Değişim Programı kapsamında üniversitemize Bahar döneminde gelen öğrenciler için 20 Şubat 2015 tarihinde Oryantasyon Programı düzenlenmiştir. MEVLANA PROGRAMI İLE DÜNYANIN FARKLI COGRAFYALARINDAN ÖĞRETİM ELEMANLARI ÜNİVERSİTEMİZDE Prof. Dr. Yasuo Ohe (Japonya-Chiba Üniversitesi) 7-13 Aralık 2014 tarihleri arasında, Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünde ders veren Prof. Dr. Ohe, öğretim elemanı hareketliliğini sağlayan Tarım Ekonomisi Bölümü ve Ofisimize teşekkürlerini dile getirdi.

14 Doç. Dr. Lokesha Veerabhadraiah (Hindistan- Vijayanagara Sri Krishnadevaraya Üniversitesi) Kasım 2014 tarihleri arasında, Fen Fakültemiz Matematik Bölümünde ders vermiştir. Doç. Dr. Veerabhadraiah Program hakkındaki olumlu düşüncelerini, edindiği bilgi ve deneyimleri kendi üniversitesindeki öğrenci ve akademisyenler ile paylaşacağını ve iki üniversite arasındaki işbirliğini bilimsel projeler ile daha da güçlendirmeye çalışacaklarını dile getirmiştir. Doç. Dr. Rehman Seferov (Azerbaycan-Azerbaycan Turizm Enstitüsü) Kasım 2014 tarihleri arasında, Turizm Fakültemiz Turizm İşletmeciliği Bölümünde ders veren Doç. Dr. Seferov, Mevlana Değişim Programının bilgiyi paylaşmanın en iyi yollarından biri olduğunu ifade etmiştir. Öğr. Gör. Anar İskandarov (Azerbaycan-Qafqaz Üniversitesi) 24 Kasım -1 Aralık 2014 tarihleri arasında, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz Uluslararası İlişkiler Bölümü nde ders vermiştir. Öğr. Gör. İskandarov Akdeniz Üniversitesi nde edindiği bilgi ve deneyimleri kendi üniversitesinde paylaşacağını ve Mevlana Değişim Programının uygulanmasına katkıda bulunacağını dile getirmiştir. IAESTE PROGRAMI İLE ÖĞRENCİMİZİ ALMANYA YA GÖNDERDİK Ben Meryem Ürün, Akdeniz Üniversitesi Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümü nde okuyorum. Almanya nın Technical University of Dresden üniversitesinde IAESTE Programı ile staj yapabildiğim için mutluyum. Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Ofisi çalışanları staj başvurum süresince gerçekten çok yardımseverdi ve benim için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Ayrıca bana şu anda herkese teşekkürlerimi iletme şansı verdikleri için teşekkür ederim.

15 Bu staj programı hayatım boyunca yakaladığım en harika şanstı. Dresten deki LC IASTE grubu ile düzenli olarak gezebildim ve Dresten in sunduğu sayısız tarihi ve kültürel mekanları keşfedebildim. Bütün dürüstlüğüm ile LC Dresten in alanında gördüğüm en iyisi olduğunu söyleyebilirim. Onlar yeni gelen herkese çok yardımcı oldular. Bu arada, staj programına katılmak benim için çok değişik bir deneyim oldu çünkü çalışmayı seviyorum ve bütün bu aşamalar iş hayatına atılmadan önce kesinlikle gerekli. Aynı zamanda ben, IASTE Erlangen üyeleri ile birlikte Erlangen Adventure Weekend için Erlangen e gittim. Onlar oldukça naziklerdi ve kendimi evimde hissetmemi sağladılar. Orada tanıştığım herkes bana yardım etmek, benim için bir şey yapmak, beni özel hissettirmek için ellerinden geleni yapıyorlardı. Dresden de kaldığım sürece boyunca kendimi evimde gibi hissettiğimi bütün samimiyetim ile söyleyebilirim. Kendime yaşamak istediğim yeni bir yer bulduğumu söyleyebilirim. Sonuç olarak üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Ofisi ne bana bu şansı verdiği için tekrar teşekkürlerimi iletmek istiyorum. FARABİ BAŞVURULARIMIZ BAŞLIYOR Eğitim-Öğretim Yılı Farabi Değişim Programı başvurularımız 23 Şubat -13 Mart 2015 tarihleri arasında alınacaktır. Ön kayıtlar Şubat 2015 tarihleri arasında alınacak olup bu tarihlerde elektronik başvurusunu yapmış olan öğrencilerimizden ıslak imzalı resmi başvurular Mart ayının ilk iki haftası içinde Uluslararası İlişkiler Ofisi Farabi Değişim Programı Ofisi 6.Kat 606 no lu odaya teslim edilerek gerçekleştirilebilecektir. Öğrencilerimiz 2015-Nisan ayının son haftası içerisinde KABUL/RED sonuçlarını öğrenebilecekler.

16