FIAP PATRONAJLI YARIŞMALAR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "FIAP PATRONAJLI YARIŞMALAR"

Transkript

1

2 FIAP PATRONAJLI YARIŞMALAR

3 İÇERİK 1. TFSF 2. FIAP 3. FIAP PATRONAJLI YARIŞMA NEDİR? 4. ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMALARI İÇİN LİNKLER 5. UNVANLAR 6. UNVAN ŞARTLARI 7. ÜLKEMİZDEKİ UNVAN DAĞILIMI 8. ŞARTNAMELERİN GENEL YAPISI 8.1. ŞARTNAMELERE ULAŞIM 8.2. FOTOĞRAF ADEDİ 8.3. BÖLÜMLER 8.4. BOYUTLAR 8.5. YÜKLEME/UPLOAD 8.6. PAY-PAL 8.7. SONUÇ BİLDİRİMLERİ 9. UNVAN BAŞVURULARI 10. PRATİK BİLGİLER

4 TFSF TÜRKİYE FOTOĞRAF SANATI FEDERASYONU Türkiye mizdeki fotoğraf derneklerini temsil eden, bir çatı altında toplayan federasyonumuz.

5 FIAP Federation Internationale De L Art Photographie The International Federation of Photographic Art Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu TFSF nin de aralarında bulunduğu (2004 yılında üye olduk), ülkelerin en üst fotoğraf organizasyonlarının birleşerek (5 kıtada 85 üzerinde ülke federasyonun dahil olduğu) oluşturduğu üst federasyon. UNESCO tarafından da tanınmaktadır. Türkiye nin FIAP kodu: T03

6 FIAP

7 FIAP PATRONAJLI YARIŞMA NEDİR? Uluslararası bir fotoğraf yarışmasının düzenlenebilmesi ve sonuçta katılımcıların aldıkları puanların unvanlara dönüştürülebilmesi için birinci şart; Fotoğraf yarışmasının ülke federasyonu tarafından (TFSF) onaylanmasıdır. Bu onaya «patronaj» denmektedir. İkinci şart ise ülke federasyonu tarafından onaylanan yarışmanın FIAP tarafından da onaylanması, yani ek bir patronaj numarasının daha verilmesidir. Bu patronaj/onay, FIAP tarafından sadece uluslararası özellik taşıyan ve tüm dünyadan fotoğrafçıların katılabilmesine olanak sağlayan bir sistem ile oluşturulan yarışmalara verilir. Unvan başvurularında sadece bu yarışmalardan alınan puanlar geçerlidir! Örnek; 2014 Mayıs da sonuçları açıklanan, İFSAK ın düzenlediği Bridge 2014 Uluslararası Fotoğraf yarışması nın patronaj (onay) numaraları; TFSF 2013/90, FIAP 2014/160

8 TFSF LİNKLERİ TFSF ana sayfasında, menünün sağ üst kısmında YARIŞMALAR bölümüne tıkla, ardından ULUSLARARASI YARIŞMALAR ı seç;

9 TFSF LİNKLERİ ULUSLARARASI YARIŞMALAR bölümünün altında, DEVAM EDEN bölümüne gir. Devam eden yarışmalar ile ilgili TFSF linki:

10 TFSF LİNKLERİ Açılan pencereden istediğin yarışma linkini tıklayarak ilgili başvuru kuralları ve şartnameye ulaş.

11 FIAP LINKLERI FIAP: FIAP PATRONAJLI TÜM YARIŞMALAR:

12 UNVANLAR FIAP, fotoğrafçılık alanının önde gelen isimlerini onurlandırmak için aşağıdaki unvanları tanımlamıştır;

13 UNVANLAR Adaylar arasında amatör ya da profesyonel ayrımı yapılmamaktadır. Yaş sınırı yoktur. FIAP unvanlarının tümü yaşam boyu geçerlidir. Unvan sahipleri, sahip oldukları unvan(lar)ın baş harflerini isimleri ile birlikte kullanma hakkına sahiptirler (örnek, Burak Şenbak EFIAP\b). FIAP unvanı bir hak degil, ayrıcalık olarak değerlendirilir. Bir FIAP unvan sahibinin, FIAP ya da FIAP a bağlı bir ulusal federasyona karşı ciddi bir suç islemesi halinde, söz konusu unvanı FIAP Yönetim Kurulu tarafından geri alınabilir. Böyle bir durumda itiraz hakkı yoktur.

14 UNVAN ŞARTLARI - ÖNŞARTLAR TFSF ÖN ŞARTLARI Herhangi bir fotoğraf sanatı derneğinin en az 1 yıldır üyesi olmak. AFAD (Adana Fot. Amatrlr. Derneği) Atın Kamera fotoğraf yarışmasına (genelde Kasım ayı gerçekleşiyor) en az 1 kez katılmak (derece almak şart değil, katılım önemli). UYARI: YARIŞMAYA KATILIM BELGENİZİ KAYBETMEYİNİZ, İYİ SAKLAYINIZ! FIAP ÖN ŞARTLARI Fotoğrafçı Kartı (Life Card) sahibi olmak. Başvuru yapılan unvan için gerekli şartları sağlamak.

15 UNVAN ŞARTLARI - ÖNŞARTLAR Fotoğrafçı Kartı (Life Card) Başvuru Esasları 1/2 Herhangi bir fotoğraf sanatı derneğinin en az 1 yıldır üyesi olmak. Başvuru için üyesi olunan derneğe gerekli belgelerin verilmesi gerekmektedir. TFSF ye bireysel başvuru yapılmaz, dernekler üyeleri için toplu başvuru dosyasını TFSF na gönderir. FIAP LIFE CARD formu (word dosyası) doldurulmalıdır (sadece kart için başvuru yapılıyor ise distinctions ve No distinction bölümleri boş bırakılmalıdır). 2,7 x 3,4 cm boyutunda vesikalık 2 fotoğraf gereklidir. Fotoğrafların arkasına, sol alt köşeye başvuru yapan kişinin adı-soyadı yazılmalıdır.

16 UNVAN ŞARTLARI - ÖNŞARTLAR Fotoğrafçı Kartı (Life Card) Başvuru Esasları 2/2 TFSF Üyesi derneklere üye olan fotoğrafçılar 225 TL (başvuru, kırtasiye ve posta masrafları için) TÜRKIYE FOTOĞRAF SANATI FEDERASYONU nun banka hesabına T.C. Kimlik Numarası belirtilerek (Vakıfbank, hesap no: , şube kodu: IBAN NO: TR ) yatırılmalıdır. Gönderiler, dernekler tarafından toplu olarak her yılın Ekim ayının ilk 2 haftasında TFSF ye ulaştırılmalıdır yılından itibaren Mayıs ayında da başvuru yapılabilecektir.

17 UNVAN ŞARTLARI Birazdan sıkça bahsi geçecek PUAN kelimesinin anlamı: Herhangi bir uluslararası yarışmada, herhangi bir fotoğraf; Birinci, ikinci, üçüncü, Mansiyon (Mention, Honorable Mention), Salon Grand Prix, Sergileme (Acceptance) derecelerinden hangisini alırsa alsın fotoğraf sahibi 1 (bir) puan kazanmış olur. Alınan ödülün derecesi önemli değildir.

18 UNVAN ŞARTLARI Birazdan sıkça bahsi geçecek CIRCUIT kelimesinin anlamı: Bazen, bir fotoğraf derneği veya kulübü, birden fazla salonda (salon; yarışmalara özel bir jargondur ve farklı şehirler veya farklı kurumların aynı çatı altında düzenledikleri bireysel yarışma bölümleridir, şartnamesi aynıdır, FIAP patronaj numaraları farklıdır, jürileri farklıdır) değerlendirilecek yarışmaları aynı ana çatı altında birleştirir. Katılımcı, aynı fotoğrafları farklı salonlara göndermiş olur ve her salonun jürisi, diğerlerinden bağımsız olarak fotoğrafları değerlendirir, sonuçları açıklar. Örneğin; Germany DVF Cup yarışmalarından birisi 3 farklı salonda gerçekleşti. Aynı şartname içerisinde aşağıda belirtilen salonların bilgisi yer alıyordu; Baden-Württenberg Salonu 2012/060 FIAP patronaj numarası ile, Hessen Salonu 2012/061 FIAP patronaj numarası ile, Niedersachsen Salonu 2012/062 FIAP patronaj numarası ile düzenlendi.

19 UNVAN ŞARTLARI Birazdan sıkça bahsi geçecek CIRCUIT kelimesinin anlamı: Yarışmada Renkli ve Doğa bölümü vardı. Her bölüme en fazla 4 er adet fotoğraf yükleyebiliyordunuz. Farzedelim ki aşağıdaki ödülleri kazandınız; Gördüğünüz gibi, aynı fotoğrafın (örn. b ) farklı salonlarda aldıkları puanlar, puan hanenize ayrı, ayrı eklenecektir.

20 UNVAN ŞARTLARI Birazdan sıkça bahsi geçecek CIRCUIT kelimesinin anlamı: Her salonda kazanılan puanlar, aynı fotoğrafa ait olsa bile, toplama dahil edilirken, bir sonraki sayfada göreceğimiz Yarışma Sayısı Kriteri ne göre bir circuit kaç salondan oluşursa oluşsun tek yarışma sayılır. Bizim örneğimizde AFIAP başvurusu yapacak olan kişi, yarışma sayısına 1 ekleyecek, puan sayısına 11 ekleyecek, ödül alan fotoğraf sayısına ise 8 ekleyecektir (a, b, c, d, e, f, g, h).

21 UNVAN ŞARTLARI AFIAP UNVANI Sanatsal becerileri, tekniği ve yarattığı eserleri FIAP patronajlı uluslararası yarışmalarda kabul edilmiş fotoğraf sanatçılarına verilir. Başvuru şartları; FIAP patronajlı uluslararası yarışmalarda en az 1 (bir) yıl önce başarı ile yer almış olmak (ilk FIAP kabulünün başvuru tarihinden en az 1 (bir) yıl önce gerçeklesmiş olması gereklidir). En az 8 (sekiz) farklı ülkede FIAP patronajlı uluslararası en az 15 (onbeş) yarışmada sergileme / ödül almış olmak. FIAP patronajlı uluslararası yarışmalarda en az 15 (onbeş) farklı eser ile (baskı ya da saydam) en az 40 (kırk) kez sergileme / ödül almış olmak. NOT: Circuitler tek yarışma sayılır (puan olarak değil).

22 UNVAN ŞARTLARI EFIAP UNVANI Mükemmel bir tekniğinin olmasının yanı sıra pek çok eseri ile FIAP patronajlı birçok uluslararası yarışmaya kabul edilmiş olan fotograf sanatçılarına verilir. Başvuru şartları; AFIAP unvanını başvuru tarihinden en az 1 (bir) yıl önce almış olmak. En az 20 (yirmi) farklı ülkede FIAP patronajlı uluslararası en az 30 (otuz) yarışmada sergileme / ödül almış olmak. FIAP patronajlı uluslararası yarısmalarda en az 50 (elli) farklı eser ile (baskı ya da saydam) en az 250 (ikiyüzelli) kez sergileme / ödül almış olmak gerekmektedir. NOT: Circuitler tek yarışma sayılır (puan olarak değil).

23 UNVAN ŞARTLARI EFIAP UNVAN DERECELERİ FIAP, EFIAP unvanı almış, FIAP patronajlı uluslararası yarışmalara aktif bir biçimde katılan ve bu şekilde yeni sanatsal çalışmalarıyla fotoğraf sanatının gelişimine katkıda bulunan fotoğraf sanatçılarını onurlandırmak için dört ayrı EFIAP derecesi belirlemiştir; Excellence FIAP Bronz EFIAP/b Excellence FIAP Gümüş EFIAP/s Excellence FIAP Altın EFIAP/g Excellence FIAP Platin EFIAP/p

24 UNVAN ŞARTLARI EFIAP UNVAN DERECELERİ Başvuru şartları; EFIAP unvanına ya da EFIAP derecelerinden birine başvuru tarihinden en az 1 (bir) yıl sahip olmak. EFIAP unvanı kazanılan tarihten sonra FIAP patronajlı uluslararası yarışmalarda: EFIAP/b için en az 25 farklı eserle 75 kabul EFIAP/s için en az 50 farklı eserle 150 kabul EFIAP/g için en az 100 farklı eserle 300 kabul EFIAP/p için en az 200 farklı eserle 600 kabul Her yıl yalnızca bir EFIAP derecesi için başvurulabilir ve bu derecelere sırayla (Bronz, Gümüs, Altın ve Platin) ulasılabilir.

25 UNVAN ŞARTLARI MFIAP UNVANI Bir fotoğraf sanatçısına fotoğraf sanatı dalındaki tüm başarıları göz önünde bulundurularak verilir. MFIAP, fotoğrafçılıktaki kişisel başarılardan dolayı verilen FIAP unvanları arasında AFIAP ve EFIAP tan sonraki üçüncü aşamadır. Başvuru Koşulları: EFIAP unvanlarından birine en az 1 (bir) yıl sahip olmak. FIAP tarafından belirlenen biçimde ve FIAP resmi dillerinden birinde hazırlanmış bir özgeçmis. 20 (yirmi) adet fotograftan oluşan bir portfolyo (foto seçki) (siyah/beyaz ya da renkli baskılar). Bu koleksiyon kavramı, gerçekleştirilme ve sunum anlamında bir bütünlük içersinde olmalıdır. FIAP ın resmi dillerinden biri ile, fotoğraf sanatçısının konu ve yaratıcı düşüncesini belirten bir giriş metni yazılmalıdır.

26 UNVAN ŞARTLARI ESFIAP UNVANI Uzun süre FIAP yararına sıra dışı hizmetler veren kişilere verilir. Başvuru Koşulları: AFIAP, EFIAP ve MFIAP unvanlarının sahipleri de koşullarının uygun olması halinde ESFIAP unvanına aday gösterilebilirler. ESFIAP unvanı için başvuru dosyasının adayın özgeçmisini ve sunulan hizmetlerin ayrıntılı bir açıklamasını içermesi gerekmektedir. Başvurunun FIAP tarafından hazırlanan bir form ile ve FIAP ın resmi dillerinden birinde (İngilizce, Fransızca) yapılması gerekmektedir. Başvuru FIAP Genel Sekreterliği ne yapılır. ESFIAP unvanı başvuruları için ücret alınmamaktadır.

27 UNVAN ŞARTLARI HONEFIAP UNVANI FIAP tarafından ESFIAP unvanı sahibine verilebilecek en büyük onur ödülüdür. Bu ödüle sahip olan yaşayan kişilerin sayısı FIAP Yönetim Kurulu tarafından belirlenmiş sınırlı bir sayıdan ibarettir. Başvuru Koşulları: HonEFIAP unvanı FIAP Yönetim Kurulu tarafından verilir. Bu karar için Kurulun oy birligi gerekmektedir. Fotoğrafçılık ve fotoğraf sanatının uluslararası yapısına sağlanan her türlü üstün katkı ve FIAP ın gelişmesine katkıda bulunan her türlü sıra dışı hizmet dikkate alınır. HonEFIAP unvanı için başvuru dosyasının adayın özgeçmisini ve adaylığa gerekçe olan hizmetlerin ayrıntılı bir açıklamasını içermesi gerekmektedir. Basvurunun FIAP tarafından hazırlanan bir form ile ve FIAP ın resmi dillerinden birinde yapılması gerekmektedir.

28 UNVAN ŞARTLARI ÖZET Tarihinden itibaren şartlar değişiyor.

29 ÜLKEMİZDEKİ UNVAN DAĞILIMI UNVAN İTİBARI İLE UNVAN SAHİBİ SAYISI AFIAP 229 EFIAP 56 EFIAP\b 6 EFIAP\s 2 MFIAP 1 EsFIAP 8 HonEFIAP 2 HonEFIAP 1983 Yılı - Baha Gelenbevi, Mehmet Bayhan

30 ŞARTNAMELERİN GENEL YAPISI ŞARTNAMELERE ULAŞIM TFSF veya FIAP linklerinden ilgili yarışma sayfasına ulaşıldığında genelde «pdf» formatında (çok az da olsa word formatı da kullanılıyor) hazırlanan şartnamelere ulaşmak ve indirmek (download) mümkün.

31 ŞARTNAMELERİN GENEL YAPISI FOTOĞRAF ADEDİ Genellikle yarışma kapsamı her bölüm için 4 fotoğraf istenir. Bir bölüme verilen fotoğraf, aynı yarışmanın bir başka bölümü için verilemez. Bunun dışında yarışmada renkli ve s/b bölüm varsa bir fotoğrafın renkli ve s/b versiyonlarını farklı fotoğraflar olarak değerlendirip bu 2 farklı bölüme veremeyiz.

32 ŞARTNAMELERİN GENEL YAPISI BÖLÜMLER Yarışmaların... kadar bölümden oluşması gerekliliği konusunda bir kural yoktur. Bir yarışma tek bölümden oluşurken bir başkası 6 bölümden oluşabilir (üst sınır 6). Yarışmalarda karşılaştığımız bölümler genel olarak aşağıdaki gibidir; Open Color; Renkli serbest Open Monochrome; Monochrome serbest Nature; Doğa Travel; seyahat Creative / Digital Manipulation; Manipulasyon Life; Yaşam ve Düzenleyen kuruma ait özel konular

33 ŞARTNAMELERİN GENEL YAPISI FOTOĞRAF BOYUTLARI Yarışmalara katılım web sitesi üzerinden fotoğraf yüklemeye yönelik ise genellikle boyutarın küçük tutulması isteniyor. Hangi boyutta yükleme yapabileceğiniz şartname içinde yazıyor. Bu hususa çok dikkat etmeliyiz, zira yanlış boyutta yükleme yapmamız durumunda sistem otomatik olarak başvuruyu reddedebiliyor. Katılım CD gönderimi ile olacaksa, bu durumda genellikle 300 dpi çözünürlük ve minimum uzun kenar bilgisi şartnamelerde yazılı. Katılım «baskı» ile gerçekleşecekse, en/boy ölçüleri şartnamelerde yazmakta.

34 ŞARTNAMELERİN GENEL YAPISI YÜKLEME / UPLOAD Genellikle bir yarışmaya ait fotoğrafları yüklemeden önce sizin sistemde kendi kişisel bilgilerinizi gireceğiniz bir ekran çıkmakta ve ad/soyad, adres, varsa FIAP unvanınız, , telefon ve benzeri soruları cevaplamanız istenmekte. Bu bilgilerin tamamlanmasının ardından size fotoğraflarınızı yüklemenize olanak sağlayacak pencere açılıyor. Çoğunlukla fotoğrafı yükleme kutucuğunun (browse) yanında «Title» isimli bir kutucuk daha göreceksiniz. Bu kutucuğa ilgili fotoğrafa verdiğiniz ismi yazmanız beklenmekte. Tüm siteler hızlı değil, yükleme uzun sürebilir, beklemekten sıkılmayın! «Save» veya «continue» düğmelerine 1 kez basın (tekrar, tekrar basmayın). Yüklemeler başarı ile tamamlandıktan sonra pek çok kurum size ne yüklediğinize ait özet bildirim gönderiyor. Bunları dikkatle kontrol edin.

35 ŞARTNAMELERİN GENEL YAPISI PAY-PAL Uluslararası fotoğraf yarışmalarına katılım ücretli. Bu ücreti tahsil etmek için kurumlar kredi kartı, çek, pay-pal, vs. uygulamalarını yarışmacılara önermekte. En efektif ve güvenilir olarak kullanılabileni Pay-Pal opsiyonu. Şiddetle tavsiye edilir. Kredi kartınızdan tanımlayacağınız bir limiti Pay-Pal hesabınız ile eşleştiriyorsunuz. Ardından yarışmada fotoğrafları yükledikten sonra karşınıza çıkacak olan seçeneklerden Pay-Pal ı seçtiğinizde otomatik olarak Pay-Pal hesabınıza yönlendiriliyorsunuz ve ilgili şifre girişini yaptıktan sonra ödemeniz tamamlanıyor. Güvenli ve hızlı bir uygulama. Ödeme açıklama penceresine katılımcının ismini yazmayı unutmayın!

36 ŞARTNAMELERİN GENEL YAPISI SONUÇ BİLDİRİMLERİ Yarışmaya katıldıktan sonra sonuçlar iki türlü açıklanmakta; a) Sitede sonuçlar yayınlanmakta b) Katılımcıya e-posta ile bildirim gelmekte Hem sitede açıklama yapan, hem de e-posta gönderen kurumlar da var. Gelen sonuç bildirimlerini bir klasörde, sonradan aradığınızda bulabilecek şekilde kaydetmenizi önemle tavsiye ederim. Zira bunlar, bir anlamda ispat belgeniz olacak.

37 UNVAN BAŞVURULARI Başvurular sırasında istenilen evraklar, TFSF sitesinde mevcut. Lütfen dikkatle inceleyiniz. Tamamlanan formlar bağlı bulunulan derneğe teslim edilmelidir. Dernek, başvuruları TFSF nin belirttiği kurallara uygun olarak bir paket yaparak her yıl Ekim ayı ilk haftasında TFSF ye gönderir. FIAP Türkiye temsilcisi (Dç. Dr. Hüseyin Sarı) başvuruları inceleyerek gerekiyorsa ek belge ve/veya düzeltme talep eder ve tüm derneklerin dosyalarını toparlayıp FIAP a gönderir. FIAP, gerekli incelemeleri yapar ve bir sonraki yılın Ocak ayında unvan onaylarını gönderir.

38 PRATİK BİLGİLER Yarışma Şartnamesi ile ilgili; a. Temayı (temaları) muhakkak çok iyi okuyun. İstenenden farklı bir fotoğraf vermeyin. b. Şartnamenin tamamını olumadan asla yarışmaya vereceğiniz fotoğrafları seçmeyin. c. Teslim edilecek veya yüklenecek fotoğrafların boyutuna dikkat edin. Boyut değişikliğini Photoshop kullanalanlar Image\Image Size bölümünden yapın. d. Boyut değişikliği için açılan pencerede alttaki «Constrain Proportions» seçilmiş olsun. Önce Resolution kısmına istenen değeri girin, ardından istenen uzun kenar bilgisini ( width veya hight kısmında) değiştirin. e. Şartnamede belirtilen sonuçların açıklanma tarihini takviminize işaretleyin. Belirtilen tarih geldiğinde posta kutunuzu (spam klasörü dahil) kontrol edin. Bazen sonuçlar, taahhüt edilen tarihten birkaç gün sonra açıklanabiliyor, panik yok

39 PRATİK BİLGİLER Fotoğrafların adlandırılması; a. Başvuru sırasında sizden doldurulması istenen formlarda fotoğraflara verilen isimlerle ilgili bölümler var. Herhangi bir karışıklık yaşamamak ve başvurunuzu inceleyecek kişilere kolaylık sağlamak için MUHAKKAK AYNI FOTOĞRAFI FARKLI YARIŞMAYA GÖNDERİRKEN AYNI İSİM İLE GÖNDERİN. FARKLI İSİMLER VERMEYİN. b. Fotoğrafların isimlendirilmesi sırasında Türkçe Karakter kullanmayın. c. İngilizce biliyorsanız fotoğraflarınıza İngilizce isim verin. Katılacağınız yarışmaların %90 ı yurt dışı yarışma olacak ve bazen isim önemli olabiliyor. Anlamadıkları bir isim yerine anlayabilecekleri bir eser ismi sunmak daha mantıklı. d. Fotoğrafınıza İngilizce isim verdi iseniz, Türkiye deki yarışmalara da aynı İngilizce isimle verin. e. Fotoğraflarınıza; «untitled 1», untitled 2», «no name 1»,... Gibi isimler vermeyin. Bu artık kuraldışı katılım sayılıyor, yani yasak!

40 PRATİK BİLGİLER Fotoğraflarınız; a. Fotoğraflarınız küçültüp web üzerinden yükleme yapacağınız yarışmalarda küçültülmüş fotoğrafları farklı bir dosya içinde tutun. Aynı yarışma klasörü içerisinde «orjinal» ve «küçültülmüş» fotoğrafları farklı 2 klasör altında saklayın. 4. Yarışma bölümleri; a. Eğer şartnamede 1 bölüme katılım ile birden fazla bölüme katılım için ödenecek ücret aynı ise tüm bölümlere fotoğraf vermeye çalışın. 5. Katılım yapılacak yarışmaları seçme; a. Web sitesi üzerinden yükleme yapılan yarışmaların dışında, sizden sadece CD ile fotoğraf kabul eden yarışmalara katılırken 2 kez düşünün. Katılım masrafları (posta masrafları) bu tür yarışmalarda daha fazla olacak ve son başvuru tarihinden önce paketi göndermek durumunda kalacaksınız. 6. Pay-Pal; a. Muhakkak üye olun.

41 PRATİK BİLGİLER Başvuru; a. TFSF sitesinden indirebileceğiniz Rar formatında verilen klasör içindeki başvuru evraklarını çok iyi okuyun. Tamamen incelemeden asla başvurunuzu hazırlamayın. Örnek formları iyi inceleyin. b. Başvuru dosyanızı derneğinize vereceğinizi ve yılda 1 kez (Ekim) başvuru yapacağınızı unutmayın. 8. Sonuçlar; a. Gelen sonuçları muhakkak ilgili yarışma klasörünüzün içine kaydedin. Başvuru sırasında rahat bulmanızı sağlayacak bir yöntem olacaktır. b. Sonuçlar e-posta ile geliyorsa, gelen e-postayı «farklı kaydet» seçeneği ilşe yine e-posta formatında kaydedin, böylecek ekleri de kaydolacaktır. c. Katılımcılara sonuç bilgilerinin e-posta ile gönderilmediği, web sitesi üzerinden yapıldığı yarışmalarda sonuçlar genellikle «pdf» dökümanı olarak siteye konur. Bu dökümanı indirin ilgili yarışma klasörü içine kaydedin veya «screen shot» ile ekran görüntüsünü kaydedin.

42 PRATİK BİLGİLER Life Card; a. Başvurmadı / almadı iseniz ilk yapmanız gereken bu. b Mayıs ayında veya Ekim ayında başvurabilirsiniz c. Başvuru tarihinize göre kartınız 2015 yıl içinde veya 2016 yıl başında gelecektir. 10. Bölüm Tanımlamaları; a. Özellikle Nature (Doğa), Monochrome ve Photo Travel (Seyahat Fotoğrafları) bölümü için bazen şartnamelerde FIAP ın konu ile ilgili tanımları (Doğa dan kasıt, hangi fotoğrafın «doğa» fotoğrafı olup olmayacağı gibi) verilir. Bunları dikkatle okuyun. 11. Altın Kamera; a. Türkiye için başvuru ön koşulu olan bu yarışmaya muhakkak katılın (AFAD düzenliyor).

43 PRATİK BİLGİLER Baskı; a. AFIAP & EFIAP: Ünvan başvuru dosyasında sizden AFIAP için ödül/sergileme almış 5 fotoğraf istenecek. EFIAP ünvan başvurusu sırasında da 5 fotoğraf istenecek ancak bu fotoğrafların AFIAP için verdiğiniz fotoğraflardan farklı olması bir zorunluluk. Fotoğraflar, dijital olarak teslim ediliyor, artık baskı verilmiyor. Bu fotoğraflar FIAP arşivinde saklanacak. b. EFIAP DERECELERI: Ünvan başvurusu sırasında dijital olarak aşağıdaki özelliklere sahip «ödüllü» (sergileme değil) fotoğraflar gönderilecektir; a. EFIAP\b: Her biri farklı ülkede ödül almış olan 3 Fotoğraf b. EFIAP\s: Her biri farklı ülkede ödül almış olan 4 Fotoğraf c. EFIAP\g: Her biri farklı ülkede ödül almış olan 5 Fotoğraf d. EFIAP\p: Her biri farklı ülkede ödül almış olan 6 Fotoğraf

44 PRATİK BİLGİLER Unvan şartları; a. Tüm ünvanlar için ortak not; Gerekli puanların en az %10 u baskı kabul eden yarışmalardan elde edilmelidir. Örneğin; AFIAP için gerekli olan toplam 40 puanın en az 4 puanı baskı yarışmasından gelmelidir. b. Portfolyo (birden fazla fotoğrafın değerlendirilip ödül dağıtılan) kabul eden yarışmalarda talep edilen portfolyo fotoğraf sayısından bağımsız olarak ödül alan fotoğraf sayısı hanesine «1» yazılır. c. Artık LIFE CARD başvurusu ile ünvan başvurusu aynı anda yapılabiliyor! Ünvan başvurusu için LIFE CARD aldıktan sonra minimum 1 yıl beklenmesi gerekmiyor. d. LIFE CARD ı olan bir fotoğrafçı AFIAP olduktan sonra LIFE CARD ını değiştirirken kart ücreti ödemez. e. LIFE CARD almanız veya ünvan sahibi olabilmeniz için derneğinizin TFSF ye üye olma zorunluluğu bulunmamaktadır. f. Dünya kupası ve/veya bianellerden alınan puanlar, ünvan için gerekli olan toplam puanın %20 sini aşamaz. g. LIFE CARD almadan önce ve/veya dernek üyesi olmadan önce kazandığınız puanları AFIAP başvurusunda kullanabilirsiniz.

45 PRATİK BİLGİLER Unvan şartları; h. Ülkemizdeki yarışmalarda kanıksandığı için derece/puan alamayan fotoğraflar yurt dışına «ilginç» geldikleri için puan alabilmektedir. ı.life CARD ınızı kaybetti iseniz veya soyadı değişikliğiniz varsa ücreti karşılığında yenisini çıkartabilirsiniz. j. AFIAP için kullandığınız puanları EFIAP için de kullanabilirsiniz (EFIAP için kümülatif toplam istenir) k. EFIAP\b\s\g\p dereceleri için daha önceki puanlarınızı kullanamazsınız.

46 PRATİK BİLGİLER Unvan şartları; l. Yarşmalara başvuru sırasında aynı fotoğrafa aynı ismi vermek bir gerekliliktir ancak yanlışlıkla/bilmeyerek aynı fotoğrafa farklı isim verip yarışmaya katıldı iseniz bu durumda başvuru formlarında fotoğrafın daha önce puan alırken kullanılan ismini yeni isminin yanında parantez içinde belirtmeniz gerekir. m. İçinde FIAP patronajı olmayan yarışmalarda (UPI, PSA,... gibi) alınan puanlar FIAP ünvanı için kullanılamaz. n. Hem FIAP, hem de farklı kurumların (UPI, PSA,... gibi) patronajının olduğu yarışmalarda sadece FIAP patronajına ait ödül/sergilemeler puan için saydırılabilir. o. Pays de Galles ve Great Britagne farklı ülkelerdir. p. TFSF nin yasaklılar listesinde iseniz LIFE CARD veya ünvan başvurusunu cezanız bitene kadar gerçekleştiremezsiniz.

47 PRATİK BİLGİLER Türkiye de Uluslararası fotoğraf yarışması düzenleyen kurum/dernekler İFSAK

48 UPI PATRONAJLI YARIŞMALAR

49 UPI HAKKINDA UPI; United Photographers International Uluslararsı alanda yarışmalara katılan fotoğrafçıların bireysel olarak üye olduğu bir organizasyon. UPI 2009 yılında kuruldu. UPI Türkiye temsilcisi Şadiye Yılmaz. UPI üyesi olmak için herhangi bir derneğe üye olma şartı yok. UPI Üyesi olmak için basit bir excel formu doldurulup 3 yıl üyelik için 70 Eur ödemenin ülke temsilcisine gönderilmesi gerekiyor.

50 UPI CROWN ÜNVANLARI Crown 1 Crown 2 Crown 3 Crown 4 Crown puan 600 puan puan puan puan Puan Hesabı: UPI Patronajı olmayan Yarışmalar UPI patronajlı Yarışmalar Sergileme 2 4 Mansiyon \ Diploma 4 8 Madalya 6 12 Puan toplamına göre herhangi bir ünvana doğrudan başvurulabilir. Belirtilen sıra ile başvurulmasına gerek yoktur. Başvurular yılda iki kez gönderilebilir (her yıl 31 Mayıs ve 31 Ekim). Her Crown ünvanı için başvuru bedeli; 30 Eur.

51 UPI PORTFOLYO ÜNVANLARI Aphrodite; 5 Farklı kategoriden 2 şer fotoğraf, toplamda 10 fotoğraflık portfolyo. Hermes; 5 Farklı kategoriden 5şer fotoğraf, toplamda 25 fotoğraflık portfolyo. Zeus; 5 Farklı kategoriden 10 ar fotoğraf, toplamda 50 fotoğraflık portfolyo. Kategoriler: Toplamda 10 adet kategori bulunuyor. Ünvan başvurusunda bulunan fotoğrafçı bu 10 kategoriden 5 tanesini seçer. Kategori listesi; Serbest, Portre, Doğa, Manzara, Deneysel, Sokak Fotoğrafı, Seyahat, Nü\Kurgu, Spor\Journalizm, Mimari. Başvuru sahibi önce Aphrodite kategorisine, sonra Hermes kategorisine ve en sonda da Zeus kategorisine başvurmalıdır.

52 UPI PORTFOLYO ÜNVANLARI Değerlendirme jürisi 5 kişiden oluşur. Aphrodite ve Hermes ünvanı için 5 kişilik jürinin 3 ünün olumlu görüş vermesi yeterli iken Zeus ünvanı için 5 jürinin 4 ünün onayı gereklidir. Portfolyo ünvanları için başvuru yılda 3 kez yapılabilmektedir. Başvuru için katılım ücreti 30 Eur dur. Başvurularla ilgili bilgi sayfası;

53 PSA PATRONAJLI YARIŞMALAR

54 PSA HAKKINDA PSA; Photographic Society of America Bireysel veya dernek olarak üye olunabilecek uluslararası organizasyon. 70 Farklı ülkede e yakın bireysel üyesi, 500 e yakın dernek üyesi var. PSA Ünvanları, bilgi için ilgili link:

55 PSA ÜNVANLARI

56 Burak Şenbak EFIAP\b, UPI Hermes, Hon.SSS Burak Şenbak Burak Şenbak

The International Federation of Photographic Art. FIAP Bilgilendirme. Doç. Dr. Hüseyin Sarı. FIAP Türkiye Temsilcisi

The International Federation of Photographic Art. FIAP Bilgilendirme. Doç. Dr. Hüseyin Sarı. FIAP Türkiye Temsilcisi Federation Internationale De L Art Photographique (FIAP) The International Federation of Photographic Art Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu FIAP Bilgilendirme Doç. Dr. Hüseyin Sarı FIAP Türkiye

Detaylı

FEDERATION INTERNATIONALE DE L ART PHOTOGRAPHIQUE Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP)

FEDERATION INTERNATIONALE DE L ART PHOTOGRAPHIQUE Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) GÜNCELLEME: Hüseyin SARI ÇEVİRİ : Hande ARLI, Yücel DEMİR FEDERATION INTERNATIONALE DE L ART PHOTOGRAPHIQUE Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) BELGE 2013/311 E ULUSLARARASI FOTOĞRAF ETKİNLİKLERİNİN

Detaylı

İHRACATÇI BİRLİKLERİ 5.ULUSAL MOBİLYA TASARIM YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

İHRACATÇI BİRLİKLERİ 5.ULUSAL MOBİLYA TASARIM YARIŞMASI ŞARTNAMESİ İHRACATÇI BİRLİKLERİ 5.ULUSAL MOBİLYA TASARIM YARIŞMASI ŞARTNAMESİ 12 Son yıllarda teknolojinin ev, ofis ve mutfak-banyo ortamlarına getirdiği yeni olanaklar, çalışma, dinlenme ve eğlence biçimlerinin

Detaylı

YARIŞMANIN AMAÇLARI JÜRİ NİN DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ PUANLAMA TABLOSU

YARIŞMANIN AMAÇLARI JÜRİ NİN DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ PUANLAMA TABLOSU 8 DESIGN FOR E XPORT-15 Son yıllarda teknolojinin ev, ofis ve mutfak-banyo ortamlarına getirdiği yeni olanaklar, çalışma, dinlenme ve eğlence biçimlerinin daha esnek ve daha dinamik bir nitelik kazanmasını

Detaylı

Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği

Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği BAŞVURU REHBERİ

Detaylı

Uluslararası İç Denetim Enstitüsü (IIA) Sertifikasyonları

Uluslararası İç Denetim Enstitüsü (IIA) Sertifikasyonları Uluslararası İç Denetim Enstitüsü (IIA) Sertifikasyonları ÖNEMLİ NOT: Bu el kitabında yer alan bilgiler, Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği (TIDE) aracılığıyla kaydolan IIA adayları için başvuru, kayıt

Detaylı

İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM) 1 İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM)... 2 1.1 KARTLAR... 2 1.1.1 Cariler ile ilişkiler (150001)... 2 1.1.2 Cari hesap tanıtım

İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM) 1 İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM)... 2 1.1 KARTLAR... 2 1.1.1 Cariler ile ilişkiler (150001)... 2 1.1.2 Cari hesap tanıtım İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM) 1 İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM)... 2 1.1 KARTLAR... 2 1.1.1 Cariler ile ilişkiler (150001)... 2 1.1.2 Cari hesap tanıtım kartı (041110)... 3 1.1.3 Cari hesap adresleri (41210)...

Detaylı

UYGULAMA YÖNERGESİ. İçindekiler

UYGULAMA YÖNERGESİ. İçindekiler STAJ VE SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ İçindekiler 1. Temel İlkeler... 3 2. Hedefler... 3 3. TESMER Otomasyon Sistemi (TEOS)... 4 4. Aday Meslek Mensubu Olma Koşulları...

Detaylı

ATSO MESEM MESLEKİ SINAV VE SERTİFİKASYON MERKEZİ SINAV VE BELGELENDİRME BİLGİ KILAVUZU

ATSO MESEM MESLEKİ SINAV VE SERTİFİKASYON MERKEZİ SINAV VE BELGELENDİRME BİLGİ KILAVUZU ATSO MESEM MESLEKİ SINAV VE SERTİFİKASYON MERKEZİ SINAV VE BELGELENDİRME BİLGİ KILAVUZU SERVİS GÖREVLİSİ SEVİYE 234 BAR GÖREVLİSİ SEVİYE 4 SERVİS YÖNETİCİSİ SEVİYE 5 SPB2510KLV01 Rev.01 1/26 1. SERTİFİKASYON

Detaylı

Personel Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Personel Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 PERSONEL MODÜLÜ 1 per9000 NT HAKKINDA... 6 2 Programa GİRİŞ... 8 3 SİSTEM Parametreleri... 10 3.1 Şirket Parametreleri... 10 3.1.1 Şirket Tanımı... 10 3.1.1.1 Firma Parametreleri... 10 3.1.1.2 Firma

Detaylı

Kayıt ve Sözleşmenin Tamamlanması. Önemli Tarihlere Genel Bir Bakış. 2016 if TASARIM ÖDÜLLERİ Katılım Koşulları 01

Kayıt ve Sözleşmenin Tamamlanması. Önemli Tarihlere Genel Bir Bakış. 2016 if TASARIM ÖDÜLLERİ Katılım Koşulları 01 2016 if TASARIM ÖDÜLLERİ Katılım Koşulları 01 if TASARIM ÖDÜLLERİ if International Forum Design GmbH (bundan böyle if olarak anılacaktır) tarafından düzenlenmektedir. Katılım Koşulları if TASARIM ÖDÜLLERİ

Detaylı

Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği

Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği BAŞVURU REHBERİ

Detaylı

T.C. YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ 2015-2016 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI

T.C. YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ 2015-2016 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI T.C. YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ 2015-2016 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI Bu Kılavuz T.C. Yeditepe Üniversitesi nin Yönetmelik, Yönerge ve Duyuruları Çerçevesinde, Öğrencilerimizin

Detaylı

ARBELLA 1. ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

ARBELLA 1. ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASI ŞARTNAMESİ 2011/147 L11021 2011/39 ARBELLA 1. ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASI ŞARTNAMESİ KONU Besin ve Beslenme AMAÇ Sağlıklı beslenmenin ve aile olmanın, dolayısıyla ülkeye ve topluma sağlıklı bireyler yetiştirmenin

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ 1 İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ... 2 1.1 SİCİL İŞLEMLERİ... 2 1.1.1 Kartlar Menüsü Yardım Tuşları... 2 1.1.2 Personel Sicil Kartları (111100)... 5 1.1.3 İşten Ayrılan Personelin Sicil

Detaylı

Kıbrıs Türk Toplumuna yönelik AB Bursları Programı Avrupa Birliği tarafından finanse edilmekte ve British Council tarafından uygulanmaktadır

Kıbrıs Türk Toplumuna yönelik AB Bursları Programı Avrupa Birliği tarafından finanse edilmekte ve British Council tarafından uygulanmaktadır Kıbrıs Türk Toplumuna yönelik AB Bursları Programı Avrupa Birliği tarafından finanse edilmekte ve British Council tarafından uygulanmaktadır Yerel Hibe Programı İlgi Beyan Etme Çağrısı 2015/16 Akademik

Detaylı

T.C. KONYA VALİLİĞİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ 9. ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASI-2015 KATILIM KOŞULLARI

T.C. KONYA VALİLİĞİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ 9. ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASI-2015 KATILIM KOŞULLARI T.C. KONYA VALİLİĞİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ 9. ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASI-2015 KATILIM KOŞULLARI YARIŞMANIN KONUSU 1- DÜNYA İNANÇLARI, 2- BACALAR. KONULAR: 1- DÜNYA İNANÇLARI İnsan, tarih boyunca

Detaylı

Çevrimiçi Vize Başvuru Kılavuzu

Çevrimiçi Vize Başvuru Kılavuzu Çevrimiçi Vize Başvuru Kılavuzu Bu belgenin amacı çevrimiçi vize başvurunuzu tamamlamanıza yardımcı olmaktır. Çevrimiçi vize başvurusu hizmeti yalnızca İngilizce olarak mevcuttur ve tüm sorulara İngilizce

Detaylı

Patates Albüm nedir, Güvenlimidir?

Patates Albüm nedir, Güvenlimidir? Patates Albüm nedir, Güvenlimidir? Patates Albüm, size sınırsız sayıda dijital fotoğraflarınızı internet ortamında senelerce saklama imkanı verir. Böylece albümlerinizi veya seçilmiş fotoğraflarınıza dünyanın

Detaylı

TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ

TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ STAJ VE SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ 1. Temel İlkeler 3568 sayılı Yasa

Detaylı

ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Okul Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği)

ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Okul Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği) T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Okul Eğitimi

Detaylı

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI ÖĞRENCİ KİTAPÇIĞI 2015-2016 1 Sevgili Öğrenciler, İzmir Ekonomi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu na hoş geldiniz. Yeni bir öğretim yılına başlarken

Detaylı

T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI

T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2015 YILI TEKNİK DESTEK PROGRAMI Başvuru Rehberi Dönem Referans No Son Başvuru Tarihi Mart-Nisan 02 30 Nisan 2015 / Saat:18:00 Mayıs-Haziran 03 30 Haziran 2015 / Saat:18:00

Detaylı

STAJ ve SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ (TASLAK) EYLÜL 2013 / ANKARA

STAJ ve SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ (TASLAK) EYLÜL 2013 / ANKARA STAJ ve SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ (TASLAK) EYLÜL 2013 / ANKARA İÇİNDEKİLER 1- Amaç ve Kapsam... 1 2- Hedefler... 1 3- TESMER Otomasyon Sistemi ( TEOS )... 2 4- Aday

Detaylı

Başvuru Rehberi. Doğrudan Faaliyet Mali Desteği Programı. Son Başvuru Tarihi 23 Aralık 2010, Perşembe Saat: 17:00. T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı

Başvuru Rehberi. Doğrudan Faaliyet Mali Desteği Programı. Son Başvuru Tarihi 23 Aralık 2010, Perşembe Saat: 17:00. T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Mali Desteği Programı 2010 Başvuru Rehberi Cebrail Mah. Saray Sok. No: 1 37200 KASTAMONU Tel.: +90 (366) 212 58 52 Faks: +90 (366) 212 58 55 E-Posta:

Detaylı

e-baski.com Yönetim Arayüzü V 1.02

e-baski.com Yönetim Arayüzü V 1.02 e-baski.com Yönetim Arayüzü V 1.02 İçindekiler İÇİNDEKİLER... 2 E-BASKİ.COM NEDİR?... 3 E-BASKİ.COM YÖNETİM ARAYÜZÜ... 3 FİRMALAR E-BASKİ.COM SİSTEMİNİ NASIL KULLANABİLİRLER?...3 FİRMA AYARLARI...5 Değiştirilebilen

Detaylı

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİ KİTAPÇIĞI İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI 2014-2015 1 Sevgili Öğrenciler, İzmir Ekonomi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu na hoş geldiniz.

Detaylı

ARBELLA 2. ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

ARBELLA 2. ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASI ŞARTNAMESİ 2012/241 L120047 2012/73 ARBELLA 2. ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASI ŞARTNAMESİ YARIŞMANIN AMACI İnsan yaşamının en önemli olgusu sağlık ve sağlıklı beslenebilmektir. Tarladaki hasattan mutlu ailelerin

Detaylı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1) Okul Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği 2015 YILI BAŞVURU

Detaylı

NETELLER Hesabınızı Kullanma

NETELLER Hesabınızı Kullanma NETELLER Hesabınızı Kullanma NETELLER Hesabımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz! Bu kılavuz, NETELLER Hesabının en kullanışlı ve sık kullanılan özelliklerini kullanmanıza yardımcı olacaktır. Bu

Detaylı