Yaşanan%Sorunlar%Ve%Çözümleri% Windows 8. Blog%Yazılarımızın%Toparlandığı%Bir%E;Kitap% Tamindir.com da yayınlanmıştır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Yaşanan%Sorunlar%Ve%Çözümleri% Windows 8. Blog%Yazılarımızın%Toparlandığı%Bir%E;Kitap% Tamindir.com da yayınlanmıştır."

Transkript

1 Yaşanan%Sorunlar%Ve%Çözümleri% Windows 8 Blog%Yazılarımızın%Toparlandığı%Bir%E;Kitap% Tamindir.com da yayınlanmıştır.

2 İçindekiler Giriş Windows 8 Fabrika Ayarlarına Nasıl Dönülür? Windows 8 Lisans Anahtarınızı Bulmanın 3 Yolu Windows 8 Başlangıç Onarma Ayarları Nasıl Yapılır? Windows 8 Mavi Ekran Verince Yapılması Gerekenler Windows 8.1 USB Diski Hazırlama

3 Giriş Tamindir.com da Windows 8 ile ilgili çoğunlukla kullanıcıların yaşadığı problemlerin çözümleri için kolay yöntemler sunan blog yazıları paylaşıyorduk. Windows 8 ile ilgili Nasıl Yapılır? sorusu üzerine yoğunlaşan bu blog yazılarımız artık belirli bir olgunluğa erişmiş ve sizlere birer e- kitap olarak sunulmaya hazır hale gelmiştir. Tüm bu anlatılanların haricinde yaşadığınız sorunları bizimle paylaşmaktan lütfen çekinmeyin. Tamindir.com Ekibi

4 Windows 8 Fabrika Ayarlarına Nasıl Dönülür? 4%Yöntem% Bilgisayarınızdan aşırı talepkar davranmanızın sonucu bazen ağır olabiliyor. Denemek için kurulan ve sonradan silinen onca programdan sonra Windows 8'in daha yavaş çalışması yada bir virüsün bulaşmış olması yüksek bir ihtimal. Eğer mevcut durum size fazlasıyla yük olmaya başladıysa hızlı bir çözüme ulaşmanın yollarından biri de fabrika ayarlarına geri dönmek. Bu sayede bilgisayarınızı temizlemekle kalmayacaksınız, satın almış olduğunuz bilgisayar için vaadedilen en uygun performans koşullarına ulaşacaksınız. Sırasıyla anlattığım 4 farklı seçenek ile bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün olacak.

5 Fabrika%Ayarlarına%Nasıl%Dönülür?% 1. BELLEĞİN ONARMA PARTİSYONUNU KULLANIN Günümüzde bilgisayarların çoğunda hazır kurulu bir işletim sistemi ve fabrika ayarlarına geri dönmenizi sağlayan bir onarma partisyonu mevcut. Partisyon olarak adlandırdığımız şey, dahili belleğinizde kendi alanına sahip olan kısım. Bu kısımda belli başlı dosyaları muhafaza etmek mümkün. Bunun haricinde, özellikle film ve müzik arşivlerini muhafaza etmek için, dahili bellekte bir partisyon oluşturmak yaygın oldu. Belleğin onarma partisyonunu kullanabilmeniz için bilgisayarınızın güç düğmesine basar basmaz kullandığınız bilgisayarın üreticisine göre basmanız gereken butonlar mevcut. Aşağıda listelenen üreticilere göre yapmanız gereken işlemler mevcut: ACER Alt + F10 veya Ctrl+F10 ASUS F9 veya F8 BENQ F11 CASPER F11 COMPAQ F11 CREA F8 DATRON F11 F10 veya Ctrl+F11 DELL Ctrl+F11 EXPER F8 FUJITSU SIEMENS F8 GIGABYTE F9 GATEWAY F11 veya R tuşu HP F11 veya F10 LENOVO F11 LG F11 MSI F3, F8 veya F11 PACKARD BELL F11 veya Alt+F10 SAMSUNG F4 SONY F10 TOSHIBA F8 veya bilgisayar kapalıyken 0 (Sıfır) tuşunu basılı tututarak başlatın VESTEL F8, F10 veya F11 Bu işlemi gerçekleştirmeniz bilgisayarınıza bir komut veriyor. Bu komuta göre BIOS'a, işletim sisteminin derhal açılmasını istemeyip onarma ayarlarına ulaşmak istediğinizi iletiyorsunuz. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken şey, ekrandaki komut dizinlerini sırasıyla takip etmeniz. Karşılaşacağınız görüntünün normal bir yazılım kurma ekranına benzer olması gerekiyor. Bu işlemi tamamladığınızda bilgisayarınız kullandığınız ilk günden farksız olacaktır.

6 Fabrika%Ayarlarına%Nasıl%Dönülür?% 2. ONARMA DİSKİNİ KULLANIN Eğer ki bilgisayarınız bir onarma partisyonuna sahip değilse ancak önceden yüklenmiş bir işletim sistemini barındırıyorsa büyük bir ihtimalle paketininde onarma işlemini gerçekleştirebileceğiniz bir CD veya DVD ile gelmiştir. Bir başka deyişle, az önce bahsettiğim bellekten onarma işleminin aynısına bu disk sayesinde ulaşabiliyorsunuz. Aradaki tek fark, işlemi gerçekleştirebilmeniz için bu disk aracılığıyla aradığınız panele ulaşmanız. Bazı üreticilerin sağlamış olduğu imkanlar, kendi onarma disklerinizi yazdırmanızı sağlıyor. Böylece onarma verilerini başka bir alana depolamanız mümkün oluyor. Bu sayede dahili belleğinizde ayrılmış olan kısmı silip aktif bir şekilde kullanabilmeniz de mümkün. Bu alanın ortalama Gigabyte arası yer kapladığını düşünecek olursak hatırı sayılır bir alanı kazanmış oluyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken husus ise alanı boşalttıktan sonra yukardaki listede belirttiğim ayarları bundan böyle gerçekleştiremeyecek olmanız. Bir anlamda, hazırlamış olduğunuz diske mahkum olacaksınız.

7 Fabrika%Ayarlarına%Nasıl%Dönülür?% 3. WINDOWS 8'İ YENİLEYİN VEYA RESETLEYİN Windows 8 ve sonrasını kullananların sahip olduğu bir ayrıcalık var. Microsoft, yeni işletim sisteminin içersinde yenileme veya resetleme işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz bir panel buluduruyor. Böylece fabrika ayarlarına ulaşımınız daha hızlı ve daha kolay gerçekleşiyor. Üstelik istediğiniz şeye göre tercihte bulunma fırsatınız da işin büyük bir artısı. Yenileme olarak tanımlanan işlem kişisel bilgileriniz ve Metro arayüzünde bulunan uygulamalara dokunmadan geriye kalan her şeyi temizliyor. Resetleme dediğimiz şey ise herşeyi ortadan kaldırıp Windows 8'i yeniden kurma işlemi. Resetleme sırasında kişisel bilgileriniz ve Metro arayüzündeki uygulamalar da silinmiş oluyor ve taptaze bir işletim sistemine geri dönüş yapmış oluyorsunuz. Olur da Windows 8 işletim sisteminize virüs bulaştıysa format atmak zorunda kalmadan resetleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Resetleme işlemi, bilgisayarınızı başka bir insana satmak istiyorsanız, oldukça kullanışlı bir seçenek. İşletim siteminiz kurulu kalmasına rağmen size ait herhangi bir program veya bilgi sizden sonraki kullanıcın eline geçmeyecektir. Windows%8'in%sağ% taralnda%yer%alan% "Ayarlar"%seçeneğini% Okladıktan%sonra% "Bilgisayar%Ayarlarını% DeğişPr"%seçeneğine% ulaşmanız%gerekiyor.%

8 Fabrika%Ayarlarına%Nasıl%Dönülür?% Ardından%ulaşacağınız% "Güncelleme(ve(Onarma"% seçeneğinden%sonra% açılacak%pencerede% soldaki%"onarma"% opsiyonunu%seçpğinizde% ekranın%sağında%yeni% seçenekler%belirecekpr.% Buradaki%seçenekler%arasından%her%şeyi%silip%Windows'u%yeniden% kurma%opsiyonunuzu%gerçekleşprebileceksiniz.%

9 Fabrika%Ayarlarına%Nasıl%Dönülür?% 4. WINDOWS 8'İ BAŞTAN KURUN Ola ki, bilgisayarınızda herhangi bir onarma partisyonu veya diski mevcut değilse yapmanız gereken işlem, bir önceki işletim sistemlerindekilerinden alışık olduğunuz format atmak. Windows 8'i en duru haliyle yeniden yüklemek ve sürücüleri tekrar bulmaya çalışmak elbette sıkıcı bir işlem. Ama yeniden kurulan işletim sisteminiz üzerinde tam kontrol sağlamanız da ancak bu yöntemle mümkün. Bu yöntemle birlikte bilgisayarı ilk kullandığınız gün yüklenmiş olarak bulacaksınız ve kullanmak istemediğiniz programlardan da kurtulmuş olacaksınız. Windows 8'i tekrar kurarken dikkat etmeniz gereken unsurlardan bir tanesi, işletim sisteminizi kurarken seçmiş olduğunuz partisyon. Kurulum sırasında onarma partisyonunu kaybetme ihtimalinizin olduğunu aklınızdan çıkartmadan doğru alana kurulumu gerçekleştirdiğinizden emin olun.

10 Windows 8 Lisans Anahtarınızı Nasıl Bulursunuz? 3%Yöntem% Windows 8 ve Windows 8.1 ile kurulu gelen bilgisayarlar, eski ve alışık olduğumuz, fiyakalı bir sticker ve lisans anahtarı barındıran yetki belgesi (CoA) olmadan bizlere ulaşıyor. Microsoft'un bunu yaparken amacı basit: Yetki belgesini zimmetine geçiren insanların tüketici haklarını gasp etmesine mani olmak! Ne var ki, eskiden bu belge ile format atıp işletim sistemimizi yeniden kurduğumuzda elimizin altındaki şifre bizim işimizi oldukça kolaylaştırıyordu. Yeniden kurmak isteyeceğiniz işletim sisteminiz için lisans anahtarınızın olması şart. Özellikle lisanslı işletim sistemine format atmak isteyip lisans anahtarlarını bulamamaktan mağdur olanlar bu problemin çözümüne buradan ulaşabilirler.

11 Windows%8%Lisans%Anahtarınızı%Bulmanın%3%Yolu% PROBLEMİN TEMELİNE İNİYORUZ Windows 8, Windows 8.1 ve Windows RT kurulu olan cihazlar şifrelenmiş bir lisans anahtarına sahipler ve bu lisans anahtarı UEFI Firmware (Unified Extensible Firmware Interface) içersine gömülü. Eski BIOS menüsünün yerini alan UEFI Firmware, daha fonksiyonel olmasıyla dikkat çekse de şifrenize ulaşmak biraz karışık bir meseleye dönüşüyor. Versiyonu tıpatıp aynı olan işletim sistemini yeniden kurmak isteyenlerin karşısında lisans anahtarı çıkmıyor, çünkü yapılan işlem bir otomasyona bağlanmış. Unutmayın, bahsettiğim otomasyon sadece tıpatıp aynı versiyon olan işletim sistemi yüklenirken meydana geliyor. Bir upgrade, sistem yapılandırıcı veya Windows 8'in başka bir sürümü yüklemek istendiği takdirde durum değişiyor. Windows 8 kuruluyken Windows 8.1 yüklemeye çalışırsanız yine bir otomasyondan bahsetmek söz konusu değil. Bu iki ürünün lisans anahtarları birbirinden farklı. Otomatik kurulum için yapmanız gereken şey önce Windows 8'i kurmak, ardından Windows 8.1'i Windows Store üzerinden güncellemek. Aslında bahsetmiş olduğum bu süreç daha kolay bir kullanımı hedeflemek için tasarlanmış olsa da lisans anahtarınıza ısrarla kavuşmak istiyorsanız hedefinize ulaşmanın 3 yolu mevcut.

12 Windows%8%Lisans%Anahtarınızı%Bulmanın%3%Yolu% 1. KURULU OLAN İŞLETİM SİSTEMİNDEN LİSANS ANAHTARINI BULMAK Windows 8'in arayüzü normalde lisans anahtarını göstermiyor. Ancak üçüncü parti yazılımlar bu sorunu çözebilecek kapasiteye sahipler. Bu vesileyle sizde kurulu olan işletim siteminin lisans anahtarını bulmak saniyeler içersinde mümkün kılınıyor. Size kalan tek iş ise kağıt ve kalem alıp doğru not aldığınızdan emin olmak. Kurulu olan Windows 8 veya Windows 8.1 işletim sistemlerinden lisans anahtarını bulmanın en makul çözümü budur. Peki ne kullanmalı? Etrafta bu işi görebilen birkaç üçüncü parti yazılımı mevcut ancak benim size tavsiyem Produkey. Az yer kaplayan, hızlıca kurulan bu yazılımı açar açmaz şifrelere ulaşıyorsunuz. Aşağıdaki resimde, karşılasacağınız arayüzü size göstereyim. Produkey I Tamindir üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Şu link işinize yarayacaktır:

13 Windows%8%Lisans%Anahtarınızı%Bulmanın%3%Yolu% 2. E-POSTA YOLUYLA LİSANS ANAHTARINI BULMAK Kampanyalardan faydalanıp Windows 8 ve Windows 8.1'i online alışverişle mi satın aldınız? Satın aldığınız paketin lisans anahtarı size e-posta yoluyla ulaştırılıyor. Size aktarılan bu lisans anahtarı, yeniden yükleme işleminde de kullanılabilir. 3. WINDOWS 8 VEYA WINDOWS 8.1 KUTU İÇERİĞİNDEN LİSANS ANAHTARINI BULMAK Eğer işletim sisteminizi kutusuyla satın aldıysanız içinde bulunan bir kartın lisans anahtarını barındırdığını göreceksiniz. Olur da aramalarınız sonuçsuz kaldıysa sakin bir kafayla tekrar göz atmanızı öneririm. Kaybolmasın diye bir yere sakladıysanız ve o yeri unuttuysanız yine ilk aşamaya dönüp üçüncü parti bir yazılımla lisans anahtarınızı bulmanız mümkün. Satın aldığınız kutunun içinden lisans anahtarının çıkmadığını düşünüyorsanız faturasıyla birlikte satın aldığınız kuruma ulaşmanızı tavsiye ederim.

14 Windows%8%Lisans%Anahtarınızı%Bulmanın%3%Yolu% Hala sıkıntı yaşamaya devam ediyor musunuz? Eğer "Evet!" diyorsanız hatırlatmakta fayda görüyorum, Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemleri farklı lisans anahtarlarına sahip. Windows 8.1 güncellemesi yapmış eski bir Windows 8 kullanıcısıysanız yapmanız gereken şey öncelikle Windows 8'i kurmak ve ardından Windows Store üzerinden güncelleme işlemini gerçekleştirmek. Windows 8 kullanan herkes için ücretsiz olan Windows 8.1 güncellemesinin neden bu kadar meşakkatlı olduğu ise bilinmiyor. Bu yazıda sorununuzun çözümünü buldunuz mu? Farklı bir öneriniz var mı? Lütfen bize bildirmekten çekinmeyin.

15 Windows 8 Başlangıç Onarma Nasıl Yapılır? Bilgisayarınız sabit sürücünüz üzerinden önyükleme gerçekleştirdiği zaman kayıtlı olan MBR (Master Boot Record) inceleniyor. Bunlar önyüklemenin kurulmasını ve işlemin başlamasını sağlıyor. MBR, sabit sürücünüzün ilk sektörüdür ve bu sektörde oluşabilecek bir arıza, işletim siteminizin açılmasına mani olacaktır. Bunun sebebi, MBR'nin üzerine yazılmış olan başka veriler olabilir veya Windows'un önyükleme verilerinde bir arızanın meydana gelmiş olması da mümkün. Windows 8, önyükleme işlemini gerçekleştiremiyorsa, önyükleme yapabilen bir Windows 8 diski ile durumu kurtarmanız mümkün. Öte yandan, Windows 8 için de kullanılabilen Windows 7 USB/DVD Download Tool da işinizi görür. ( Şuradan:

16 Windows%8%Başlangıç%Onarma%Nasıl%Yapılır?% BAŞLANGIÇ(ONARIMI(İÇİN( ATILMASI(GEREKEN(ADIMLAR% % Windows%8%diski%veya%USB% belleği%yerleşprdikten%sonra% bilgisayarı%yeniden%başlaon.% Windows%8%yükleme%ekranı%ile% karşılaşacaksınız.%kullanmak% istediğiniz%dili%ve%klavye% ayarlarını%seçpkten%sonra% devam%edince%pencerenin%sol; alt%kısmında%"bilgisayarı(onar"% seçeneğiyle%karşılaşacaksınız.% Bu%ekrandan%sonra%"Sorun( gider"%seçeneğine% ulaşoktan%sonra%"gelişmiş( Seçenekler"%kısmını% seçiniz.%

17 Windows%8%Başlangıç%Onarma%Nasıl%Yapılır?% Bu aşamadan sonra kolaya kaçma ihtimaliniz var. "Otomatik onarım" seçeneğinde şansınızı deneyin. Eğer işlem başarılı olursa tüm sorunlar kendiliğinden çözülecek ve bilgisayarınızın önyükleme işlemi bundan böyle sorunsuz gerçekleşecektir.. Olur da bu işlem sizi bir sonuca ulaştırmadıysa tekrar aynı menüye ulaşıp "Komut Satırı" isimli seçeneği tıklamanız gerekiyor. Şu aşamadan sonra yarı profesyonel bir kodlama işi sizi bekliyor. Neyse ki gireceğiniz komutlar bizde hazır. Komut satırında gireceğiniz bu komutların her biri için "Enter" tuşuna basın: bootrec /fixmbr bootrec /fixboot Gireceğiniz ilk komut yukarda belirtmiş olduğum MBR'nin onarılmasını sağlıyor. İkinci komut ise sabit sürücünüzde ikinci bir sektörün açılmasını sağlıyor. Ancak bazı durumlarda girmeniz gereken iki komut daha mevcut

18 Windows%8%Başlangıç%Onarma%Nasıl%Yapılır?% Bunlar da şu şekilde: bootrec /scanos bootrec /rebuildbcd İlk komuttan sonra olurda Windows 8 bulunamıyorsa ikinci komut yardıma yetişiyor. İkinci komut da bilgisayarınızda işletim sistemini bulmaya yarıyor. Bununla birlikte eklemek istediğiniz işletim sistemini seçmenizi sağlıyor. Bu işlemi tamamladıktan sonra bir sıkıntıyla karşılaşacak olursanız bizi bilgilendirin.

19 Windows 8 Mavi Ekran Verince Yapılması Gerekenler Windows 98'in canlı tanıtımında Bill Gates'in bile yaşadığı mavi ekran sorunu elbette günümüz işletim sistemi olan Windows 8'de daha az rastlanır oldu. Ve Windows 8'de meydana gelen mavi ekran sorunu veya uygulamaların çökmesi -inanın- çoğu kez hatalı donanımlardan meydana geliyor. Bununla birlikte üçüncü parti yazılımlar ve hatalı sürücüler de bu problemin baş aktörü. Bu yazıdan elde edebileceğiniz çıkarım, bilgisayarınızda sorunun nereden kaynaklandığını anlamak.

20 Windows%Mavi%Ekran%Verince%Yapılması%Gerekenler% PROBLEMİ ANLAMAK ÇÖZMENİN YARISIDIR Windows 8'in mavi ekranı bir eski işletim sistemlerine oranla olabildiğince sadeleşmiş ve sizi anlaşılması güç bir kelime yığınından arındırıyor. Bizim için en önemli metin olan hata bildirimi ise olması gerektiği gibi yerinde duruyor. İşte tam da bu bildiri, Windows 8'in tuhaf davranışını anlamanızı sağlayacak bilgiyi ihtiva ediyor. Hatta ve hatta mesajını kağıda, kaleme veya aklınıza yazmak burada çok önemli.

21 Windows%Mavi%Ekran%Verince%Yapılması%Gerekenler% Windows 8'in otomatik ayarları hatanın üstünü mü örtmeye çalışıyor bilinmez, ama siz ayarları değiştirmediğiniz vakit bilgisayarınız hızlı bir yeniden başlama işlemine girişmeye kalkacaktır. Bu sebepten ötürü siz etrafta kağıt kalem bulacağım diye evin altını üstüne getirirken hata bildiriminin artık ekranda olmadığını farkedeceksiniz. Peki, her daim mavi ekran hatası oluşacak diye Windows 8'in önünde kağıt kalemle bekleyen komandolar gibi mi yaşamalıyız? Tabii ki hayır! Windows 8, yeniden başlamış olsa da yaşanan mavi ekran sorununu belirten veri kaydedilmiş oluyor. Fakat standart olarak sunulan Windows 8 araçları bu sorunları tekrar görüntülemek konusunda marifetli sayılmazlar. Bu işlemi daha verimli kılacak bir araç kullanmak istiyorsanız BlueScreenView benim özellikle tavsiye ettiğim bir program. (İndirmek için:

22 Windows%Mavi%Ekran%Verince%Yapılması%Gerekenler% Bu programda dikkat etmeniz gereken şey "Bug Check String" isimli başlığın altında yazan bildirimler. Olur da programı açtığınızda karşınıza bir mavi ekran uyarısının kaydı bile çıkmıyorsa Windows 8, üstüne düşen kaydetme görevini yapmamış demektir. Bunu değiştirmek için yapmanız gereken şeyleri size adım adım açıklayacağım. Windows 8'i türkçe kullananların zorlanmaması adına, yukarda 1 numaralı adım olarak işaretlediğim kısmı "Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Sistem" olarak kabul etmeleri gerekiyor. Buradan 2'nci adıma geçmek için ekranın solunda yer alan "Gelişmiş Sistem Ayarları" kısmını tıklarsanız ufak bir pencere açılacaktır.

23 Windows%Mavi%Ekran%Verince%Yapılması%Gerekenler% Açılan%pencerede%3'üncü% aşamaya%ulaşabilmeniz%için% "Başlangıç(ve(Kurtarma"% seçeneği%alondaki% "Ayarlar"%butonuna% Oklamalısınız.%Bundan% sonra%yeniden%bir%pencere% açılacak%ama%endişe% etmeyin,%bu%son!% Bu%penceredeki%işlemleri% sırasıyla%ayarladığımızda%güzel% şeyler%olacak,%ama%önce% yapılması%gerekenlerden% bahsedeyim.%4'üncü%aşamada% gösterdiğim%"otomaik( olarak(yeniden(başlatma"% kısmını(etkisiz(hale( geirmenizi(öneriyorum.% Hemen%ardından%5%numarada% "OtomaIk(bellek(dökümü"% seçili%olmalı.%ardından% "Tamam"%butonuna%Oklayın% ve%onaylayın.%

24 Windows%Mavi%Ekran%Verince%Yapılması%Gerekenler% PROBLEMİ ANLADIKTAN SONRA NE YAPMAMIZ LAZIM? Hata bildirimini not aldığınıza göre sorunun yarısını çözmüş oluyorsunuz. Bundan sonra da yeni dünyalar keşfetmenize gerek kalmayacak. Ne var ki, mavi ekran sorununa neden olabilecek nedenler parmakla sayılabilecek kadar az değil. Bu sebepten genel anlamda her mavi ekran sorununu çözen bir uygulama da mevcut değil. Ama internet zengin bir dünya ve aradığınız şeyi bulmak için güvenilir bir arama motoru kullanarak ulaşmanız kolay. Konumuza dolaylı olarak girmiş "DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" adlı hata bildirimi Google arama motoruna girdiğimde oldukça tatmin eden sonuçlar çıkarıyor. Burada karşılaşacağınız rehberlerin adımlarını izlerseniz çözüm kısmının detaylarını belki çok anlamak zorunda da kalmadan işletim sisteminizin onarımını temiz bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

25 Windows%Mavi%Ekran%Verince%Yapılması%Gerekenler% Aslında Windows 8, bünyesinde barındırdığı Eylem Merkezi (Action Center) ile teorik olarak sorunlarınızı çözmeyi hedefliyor. Fakat bugüne kadarki tecrübelerime dayanarak elle tutulur bir kurtarma operasyonuyla karşılaşmadığımı söyleyebilirim. Çoğu zaman, Eylem Merkezi, çözülemeyen sorunlarınızı sadece dinlemek için yanınızda oturan bir arkadaş gibi davranıyor. Hatanızı raporluyorsunuz ve işlem bu şekilde çözümlenmemiş oluyor. UYARI:( Eğer%bilgisayarınız%neredeyse%açılır%açılmaz%mavi%ekran%vermeye% başlıyorsa%ediyorsa%windows(8'i(güvenli(modda(açmanızı( öneririz.%

26 Windows 8 USB Kurulum Diski Hazırlama Windows 8.1 güncellemesi geçtiğimiz günlerde Windows Mağazası aracılığıyla yayınlandı. Windows 8 kullanıcı iseniz Windows Mağazasına giriş yaparak Windows 8 li cihazınızı Windows 8.1 e başarılı şekilde ücretsiz olarak yükseltmeniz mümkün. Ancak güncellemeyi başka bir cihaza kurmak istediğinizde ISO dosyasına ihtiyacınız olacaktır. Windows 8.1 ISO dosyasını indirebilmeniz için MSDN veya Technet hesabınızın olması gerekiyor. Bu rehberimizdeki basit adımları takip ederek Technet veya MSDN hesabınız olmadan Windows 8.1 ISO dosyasını elde edebileceksiniz.

27 Windows%8%USB%Kurulum%Diski%Hazırlama% Windows 8.1 güncellemesini Windows Mağazası aracılığıyla indirmek her ne kadar basit bir işlem olsa da çeşitli nedenlerle indirmenin yarıda kesilme ve uzun süren indirmenin ardından kurulumun başarılı ile tamamlanmaması ihtimali vardır. Kendi Windows 8.1 kurulum diskinizi oluşturarak güncellemeyi dilediğiniz zaman dilediğiniz bilgisayara sorunsuzca kurabilirsiniz. Bunun için Microsoft un sunduğu Windows 8 yükseltme aracı işinizi görecektir. Aşağıdaki basit adımları takip ederek Windows 8 PC nizi Windows 8.1 e güncellemek için ihtiyacınız olacak DVD veya USB medyanızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Sadece ürün anahtarı ile Windows u yükseltme sayfasına gidin. (http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-8/ upgrade-product-key-only) Sayfanın aşağısında bulunan "Windows 8 yükleme" butonuna tıklayarak Windows 8 yükseltme aracını indirin.

28 Windows%8%USB%Kurulum%Diski%Hazırlama% Windows8-Setup.exe dosyasını açın ve Windows 8, Windows 8 Pro veya Windows 8 yükseltme ürün anahtarınızı girin. Windows 8 indirme işlemi başlayana kadar kurulum işlemine devam edin.

29 Windows%8%USB%Kurulum%Diski%Hazırlama% Windows 8 kurulum penceresini kapatın ve kurulumdan çıkmak istediğinizi onaylayarak Windows 8 yükseltme aracını kapatın. Sadece ürün anahtarı ile Windows u yükseltme sayfasına geri dönün. Bu sefer "Windows 8.1 yükleme" butonuna tıklayın.

30 Windows%8%USB%Kurulum%Diski%Hazırlama% WindowsSetupBox.ex e%dosyasını% çalışordığınızda% Windows%8.1%için% indirme%işleminin% otomaik(olarak% başladığını% göreceksiniz.% Windows%8.1%indirme% işlemi% tamamlandığında% Ortam(Oluşturarak( Yükle %seçeneğine% OklaOn.%

31 Windows%8%USB%Kurulum%Diski%Hazırlama% Karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Dilerseniz USB fllash sürücü seçeneğine tıklatarak Windows 8.1 USB kurulum diskinizi oluşturabilir (En az 3GB depolama alanı gerektirir.) Dilerseniz de ISO dosyası seçeneğine tıklatarak dilediğiniz zaman DVD ye yazdırmak üzere- ISO dosyanızı elde edebilirsiniz. Windows 7 USB/DVD indirme aracını kullanarak ta USB medyanızı oluşturmanız mümkün. Tüm adımları tamamladığınızda Windows 8.1 kurulum diskiniz hazır olacaktır.

32 Bizi Sosyal Medya Üzerinden Takip Edebilirsiniz! Türkiye nin En Büyük Program Ve Uygulama İndirme Sitesi Tamindir.com da yayınlanmıştır.

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FATİH EĞİTİM FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ ÖRGÜN ÖĞRETİM 3-B

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FATİH EĞİTİM FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ ÖRGÜN ÖĞRETİM 3-B KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FATİH EĞİTİM FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ ÖRGÜN ÖĞRETİM 3-B İŞLETİM SİSTEMLERİ VE UYGULAMALARI DERS SORUMLUSU: Alper ŞİMŞEK GRUP ÜYELERİ:

Detaylı

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü www.linuxmint.org.tr Resmi Kullanıcı Kılavuzu Linux Mint 16 Mate Sürümü TÜRKÇE TERCÜME : BAKİ ALPERTÜRK, YUSUF BOLU, İREM HARMANCI KILAVUZ TASARIMI : EREN KOVANCI, YUSUF BOLU, ERDAL DEMİRAY HATA DÜZELTİMİ

Detaylı

Ubuntu ile Linux Kurulumu & Kullanımı

Ubuntu ile Linux Kurulumu & Kullanımı Ubuntu ile Linux Kurulumu & Kullanımı AKİZA BİLİŞİM AKADEMİSİ LINUX TEMEL EĞİTİMİ KURS NOTLARI Bu dökümanın şu andaki ve daha yeni sürümünü http://akiza.com/kursegitimnotlar/linuxtemelnotlari.pdf Yazan:

Detaylı

Mehmet PARLAKYİĞİT www.parlakyigit.net

Mehmet PARLAKYİĞİT www.parlakyigit.net Mehmet PARLAKYİĞİT www.parlakyigit.net ÖNSÖZ Merhabalar yine bir pdf kitap serisi ile devam ediyorum. Bu kitap serimizin konusu olan Windows 8.1 versiyonunu ele almış bulunmaktayım. Bugünlerde Windows

Detaylı

Resmi Kullanıcı Kılavuzu

Resmi Kullanıcı Kılavuzu www.linuxmint.org.tr Resmi Kullanıcı Kılavuzu Linux Mint Asıl Sürüm TÜRKÇE TERCÜME BAKİ ALPERTÜRK DÜZENLEME VE GÖRÜNTÜLER EREN KOVANCI İçindekiler LINUX MINT TANITIMI... 3 Tarihi... Amaç... Versiyon numaraları

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ KURULUMU 482BK0129

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ KURULUMU 482BK0129 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ KURULUMU 482BK0129 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

ADIM I: Sanal Disk Oluşturmak

ADIM I: Sanal Disk Oluşturmak ADIM I: Sanal Disk Oluşturmak 1- Programı çalıştırın ve sol üstteki New(Yeni) butonuna tıklayın. 2- Next butonuna tıklayın. 3-Sanal makinenize bir isim verin ve misafir işletim sisteminiz seçeneğini, 64

Detaylı

A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER

A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER 06...İçerik yönetim sistemi (CMS) nedir? 09...Joomla tarihçesine kısa bir bakış 12...Joomla nın özellikleri ve faydaları 15...30 dakikada Joomla kurulumu 22...Joomla

Detaylı

Windows 7 nin potansiyelinden sonuna kadar yararlanın

Windows 7 nin potansiyelinden sonuna kadar yararlanın r r r EDİTÖRDEN Windows 7 nin potansiyelinden sonuna kadar yararlanın Daha fazla performans: Windows Vista piyasaya çıktığında, çoğu eleştirmen öncülü Windows XP den daha yavaş olduğu konusunda Vista yı

Detaylı

AVG Anti-Virus 2013. Kullanıcı Kılavuzu. Belge revizyonu 2013.01 (30.8.2012)

AVG Anti-Virus 2013. Kullanıcı Kılavuzu. Belge revizyonu 2013.01 (30.8.2012) AVG Anti-Virus 2013 Kullanıcı Kılavuzu Belge revizyonu 2013.01 (30.8.2012) Telif Hakkı AVG Technologies CZ, s.r.o. Tüm hakları saklıdır. Tüm diğer ticari markalar ilgili sahiplerine aittir. Bu ürün, RSA

Detaylı

Başlarken. İş Amaçlı HP Bilgisayarlar

Başlarken. İş Amaçlı HP Bilgisayarlar Başlarken İş Amaçlı HP Bilgisayarlar Copyright 2013 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Buradaki bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Windows, Microsoft Corporation kuruluşunun

Detaylı

3) Windows XP kullanıyorum ve sistemimde bolca RAM var. Bu belleğin bir kısmını sabit disk gibi kullanabilir miyim?

3) Windows XP kullanıyorum ve sistemimde bolca RAM var. Bu belleğin bir kısmını sabit disk gibi kullanabilir miyim? BĐLGĐSAYAR PROBLEMLERĐ VE ÇÖZÜMLERĐ * 180 SORU 180 CEVAP * Bilgisayarlar, donanım ve kullandığımız yazılımların bütününden oluşuyor. Bir bilgisayarın donanımı kusursuz çalışsa bile, yüklenen yazılımların

Detaylı

S U N UŞ. Kitabın, bilgisayarı yakından tanımanızı sağlamanın yanı sıra, sizlere gereken bilgileri de öğrenmenize yardımcı olacağını umut ediyorum.

S U N UŞ. Kitabın, bilgisayarı yakından tanımanızı sağlamanın yanı sıra, sizlere gereken bilgileri de öğrenmenize yardımcı olacağını umut ediyorum. ANKARA 2015 S U N UŞ Bilgisayar, günümüz bilgi toplumu insanının vazgeçilmez bir parçası durumuna gelmiştir. Günlük yaşamda bilgiye kolayca ulaşabilmek, bilgiyi depolamak, internet üzerinden kimi hizmetleri

Detaylı

AVG Internet Security 2013

AVG Internet Security 2013 AVG Internet Security 2013 Kullanıcı Kılavuzu Belge revizyonu 2013.01 (30.8.2012) Telif Hakkı AVG Technologies CZ, s.r.o. Tüm hakları saklıdır. Tüm diğer ticari markalar ilgili sahiplerine aittir. Bu ürün,

Detaylı

ÖZEL WEB SİTESİ KURMA REHBERİ

ÖZEL WEB SİTESİ KURMA REHBERİ ÖZEL KOLEKSIYON 2009 WEB SİTESİ KURMA REHBERİ BİLGİSAYAR KİTAPLIĞI SERİSİ - 03 Yayıncı Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Mehmet Y. YILMAZ Yayın Direktörü M. Rauf ATEŞ Yazı

Detaylı

Norton Security. Ürün Kılavuzu

Norton Security. Ürün Kılavuzu Norton Security Ürün Kılavuzu Çevremizi koruyalım, 'Doğru olan bu. Symantec, ürünlerimizin çevreye verebileceği zararı azaltmak için bu el kitabının kapağını çıkardı. Bu kılavuz geri dönüşümlü malzemeler

Detaylı

Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu

Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu Yazıyı PDF Yapan : Seyhan Tekelioğlu seyhan@hotmail.com http://www.seyhan.biz Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu Her nekadar başlık "Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu" dese de, biz sadece W2k

Detaylı

Pardus Kurulum ve Kullanım Kılavuzu. Sürüm 1.0 22 Ağustos 2006 2006 TÜBİTAK UEKAE

Pardus Kurulum ve Kullanım Kılavuzu. Sürüm 1.0 22 Ağustos 2006 2006 TÜBİTAK UEKAE Sürüm 1.0 22 Ağustos 2006 2006 TÜBİTAK UEKAE İçindekiler Önsöz...8 1. Pardus'a giriş...11 Özgür Yazılım: yenilikçi bir yaklaşım...11 Pardus'un GPL lisansı...11 Pardus GPL ilişkisi...12 İlk defa başlayanlar...12

Detaylı

www.internetdergisi.com

www.internetdergisi.com www.internetdergisi.com SAYI 2 ARALIK 2004 "YAZILIM > PHP" Php`de Değişkenler ve Veri Türleri Programlama dillerinin vazgeçilmezi ve yapı taşı değişkenler Php programlarını yazarken de oldukça önemlidir.

Detaylı

Sanal Makine VirtualBox kurulumu

Sanal Makine VirtualBox kurulumu LİNUX-PARDUS Sanal Makine VirtualBox kurulumu İnternet üzerinden indirdiğimiz VirtualBox setup'una tıklayarak kurulumu başlatıyoruz. 3 kere next dedikten sonra Install diyoruz. Bir süre sonra kuracağı

Detaylı

MEMET ALİ ALABORA SÖYLEŞİSİ 1- USB FLASH DİSKE UBUNTU KURULUMU UBUNTU TÜRKİYE 3-OPENSHOT İLE MÜZİKLİ KLİP HAZIRLAMA

MEMET ALİ ALABORA SÖYLEŞİSİ 1- USB FLASH DİSKE UBUNTU KURULUMU UBUNTU TÜRKİYE 3-OPENSHOT İLE MÜZİKLİ KLİP HAZIRLAMA MEMET ALİ ALABORA SÖYLEŞİSİ / Kadir TUTAR 1- USB FLASH DİSKE UBUNTU KURULUMU / Abbas DEHMEN 2-SOUND JUICER / Abbas DEHMEN 3-OPENSHOT İLE MÜZİKLİ KLİP HAZIRLAMA / Abbas DEHMEN 4-OPENSHOT İLE VİDEO KLİP

Detaylı

3. YENİ LINUX KULLANICISI...

3. YENİ LINUX KULLANICISI... İ Çİ NDE Kİ L E R Önsöz Lisans Bilgileri... 3 1. TANIŞMA... 4 "Özgürlük Pardus Bunun anlamı nedir?... 4 Peki Linus Torvalds neden böyle şey yapmak istemiş? 'u nasıl ortaya çıkarmış?...4 Pardus, Ubuntu

Detaylı

için d ek Sayı40 1 5 Nisan 201 2 İşlemciler LibreOffice -3 owncloud SEO Üzerine Bir Deneme

için d ek Sayı40 1 5 Nisan 201 2 İşlemciler LibreOffice -3 owncloud SEO Üzerine Bir Deneme il için d ek Yıl: 3 er Sayı40 1 5 Nisan 201 2 Öne Çıkanlar 30 web: sudo.ubuntu-tr.net e-posta: sudo@ubuntu-tr.net İşlemciler "Bilgisayarımızda gerçekleştirdiğimiz her işlemin LibreOffice -3 17 durağı:

Detaylı

Norton Security with Backup

Norton Security with Backup TM Norton Security with Backup Ürün Kılavuzu Çevremizi koruyalım, 'Doğru olan bu. Symantec, ürünlerimizin çevreye verebileceği zararı azaltmak için bu el kitabının kapağını çıkardı. Bu kılavuz geri dönüşümlü

Detaylı

Kullanım Kılavuzu - 1

Kullanım Kılavuzu - 1 Kullanım Kılavuzu - 1 2-2014. Tüm Hakları Saklıdır. Iconia Tab 8 Bunları kapsar: Iconia W1-810 Bu değişiklik: 10/2014 Bir Acer ID'ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın Bir Acer ID'ye kayıt olmak

Detaylı

Bir Acer ID ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın!

Bir Acer ID ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın! Kullanım Kılavuzu 2-2014. Tüm Hakları Saklıdır. Aspire V 17 Nitro Bunları kapsar: Aspire VN7-791 Bu değişiklik: 07/2014 Bir Acer ID ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın! Bir Acer ID'ye kayıt olmak

Detaylı

ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U Model 5590 İçindekiler Genel Bakış...5 1. Kurulum Talimatları...6 Ürün Kutusunda Bulunanlar... 6 Başlamadan Önce... 7 X6 nın Kurulması... 8 1. Adım: Yazılımın Kurulması...

Detaylı

Bu bölümde, ZoomTextʹin temellerini öğreneceksiniz:

Bu bölümde, ZoomTextʹin temellerini öğreneceksiniz: Bölüm 2 Başlarken Bu bölümde, ZoomTextʹin temellerini öğreneceksiniz: ZoomTextʹin nasıl kurulup, aktive edileceği. ZoomTextʹi nasıl başlatılacağı ve sonlandırılacağı. ZoomTextʹi etkinleştirip, devredışı

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. Telif Hakkı 2008 BitDefender

Kullanıcı Kılavuzu. Telif Hakkı 2008 BitDefender Kullanıcı Kılavuzu Telif Hakkı 2008 BitDefender BitDefender Antivirus 2008 Kullanıcı Kılavuzu Yayımlanma 2008.06.20 Telif Hakkı 2008 BitDefender Yasal Uyarı Tüm hakları saklıdır. Bu kitabın hiç bir kısmı,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1 ANKARA, 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı