" 'Bu süpürmenin en iyi yolu değil/ diye sözümü Kesti. 'Siz onun süpürülmesini istiyorsunuz. Ben onun nasıl yapılacağını biliyorum.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "" 'Bu süpürmenin en iyi yolu değil/ diye sözümü Kesti. 'Siz onun süpürülmesini istiyorsunuz. Ben onun nasıl yapılacağını biliyorum."

Transkript

1 3.9. Tarzlarından Haberdar Olmak Forbes dergisi bir sayısında yönetim kademesinde bulunan kişilerin kendini adamalarını ve heyecan içinde katılımda bulunmalarını yererken, bir başka sayısında "diktatörce davranmak yerine, kendini çalışanların yerine koyan CEO'ları övmektedir. Acaba hangi tarz en iyisidir? Duruma uygun olan tarz. Bir CEO bana "Günümüz liderlik eğitim seminerlerinde on dört farklı kurs görürsünüz ve onlar yarının liderlerinin on iki farklı tarzda olacaklarını ifade etmektedir. Her üç ayda bir yeni bir yönetim trendi benim masama gelmektedir. Ben kariyerimin ilk yıllarında eğer CEO olursam en son eğilimleri izlemeyeceğime dair kendime söz vermiştim. Yeni olduğu için uygulama yapmak bana doğru gelmiyordu," diye anlatmıştı. Başarılı bir tırmanışçı etrafındaki bilgiye gereksinim duyan insanların isteklerini bilmelidir; ne, ne zaman ve nasıl. O bunları sağlamalıdır. Motivasyona ihtiyacı olan insanları bilmelidir; ne, ne zaman ve nasıl. O, bunları sağlamalıdır. Ve o artık gerekli olmadığı zaman sağladıklarını bilmelidir. Ardından gerekli olanları sağlamaya yeniden başlamalıdır. Mission Bay Yatırımları CEO'su Curt Carter bana şu öyküyü anlatmıştı: "Ben hangi seviyede olursa olsun her yeni çalışanın ilk günlerinde onlarla tanışmaya özen gösterdim. Biz yeni olarak bir bakım elemanı işe almıştık. Biz karşılaştığımızda ben ona batı park alanının temizlenmesi gerektiğini söylemiştim. O ayrılırken, "Oraya git!" dedim. Bir buçuk saat sonra parktan geçiyordum ve onun orada durduğunu gördüm. Elinde bir süpürge ve tava bulunuyordu ancak görevini tam olarak yapmamıştı. Ben ona doğru yürüdüm ve "köşeye git ve oradan başla. Önce yaprakları süpür. Bir taraf boyunca süpür, hepsini ortaya topla ve bu noktada onları poşete koy," dedim. "Anladım, patron" dedi heyecanlı bir gülümsemeyle. O işini tam olarak benim tarif ettiğim gibi yapmıştı. Ben çalışanların özellikle yönlendirilmeye gereksinimleri olduğunu öğrenmiştim. O ondan hoşlanmıştı ve onu istemişti. Böylece ben ona istediğini vermiştim. "Bir süre sonra işi yapmak için yeni bir işe alınmıştı. Benim giriş konuşmamdan sonra ondan batı park alanını süpürmesini istedim. Park alanına gittim ve ona dedim ki, "Köşeye git ve buradan başla. Önce yaprakları süpür. Onları bir çizgi boyunca topla " " 'Bu süpürmenin en iyi yolu değil/ diye sözümü Kesti. 'Siz onun süpürülmesini istiyorsunuz. Ben onun nasıl yapılacağını biliyorum.' "O yaptı ve en iyi şekilde yaptı. Bazı insanlar iş yapmaları gerektiğinin kendilerine söylenmesini isterler, bazıları istemezler." Etkili tarz belirli bir zaman içinde uygun bir davranış olarak en iyi şekilde tanımlanmıştır. Etkin olmayan bir tarz herkes ile her zaman yapılabilecek bir tarzdır.

2 Siz farklı tarzlarda şeyler yapmış olabilirsiniz. Onların bir tanesi en iyi değildir. Jack Welch- (QE) ile Bob Allen (AT & T) karşılaştırın. Onlar çok farklıdır, fakat çok etkindir.- ALEX MANDL CEO, Communications Services Group / AT & T- Siz belli bir tarza sahip olduğunuz için işe alınmış olabilirsiniz. Bu şirketin o dönemde ihtiyacı olan bir tarzdır. Çok iyi. Ancak eğer sürekli olarak kendi tarzınıza bir şeyler katmazsanız sonunda koyulabilirsiniz. Eğer şirketin ihtiyacı olan tarzı sürekli olarak yerine getirme yeteneğini ortaya koyamazsanız, yönetim bunu yapabilen birini bulacaktır. CEO'lar kişileri dengelemek ve çok sayıda tarz niteliklerinden faydalanma konusunda başarılıdırlar. Onlar şirket gelişimi ve dengenin sağlanması konusunda nihai hedefe ulaşmada onlara yardımcı olacaktır. Açık bir şekilde işe yaramayan biçemler bulunmaktadır: kaba olmak, dinlemeye isteksiz olmak, insanlara karşı düşmanca tavır içinde olmak, başkalarına karşı hiç empati yapmamak, vb. Ve işe yarayan tarzlar ise: kararlı olmak, işbirliği içinde olmak, dürüst olmak, ekibi dinlemek. Tarzınızdan haberdar olun. Fakat bunu davranışınızın bir bahanesi olarak kullanmayın, bundan ailenizi ilkokul öğretmeninizi ya da ilk eşinizi sorumlu tutun. Davranışınızı değiştirin ve böylece tarzınızı değiştirmiş olursunuz. Bu kadar basit. Eğer kendiniz için bir bahaneye sahip olursanız -"ben böyleyim ve ben şöyleyim"- siz doğru yolda olursunuz. Başkalarının tarzlarından haberdar olun. Etkin olan tarzları belirleyin ve etkin olmayan tarzların ne olduğunu öğrenin. Her çalışan, müşteri, tedarikçi ve patron en iyi olanlarla çalışmak isteyecektir. Hiç kimseyi belli bir tarza sahip olarak belirlemeyin. Akıllıca bir şekilde gözlemleyin ve daha sonra öngörülerinizi onaylatmak için sorun. Eğer siz üç ya da dört seviye aşağıdaysanız, işlemlerin tarzı açısından etrafta neler olup bittiğini öğrenebilirsiniz. Üst noktadan uzak olduğunuzda bunu daha açık bir şekilde görebilirsiniz. Yanlış olarak konuya uzak olduğunuzu düşünmeyin. Organizasyon için ve boşlukları doldurmak için neye gereksinim olduğunu görebilirsiniz. Yeni davranış yollan geliştirin ve yeni bir kişisel işleyiş biçimi geliştirin. Onları farklı insanlar ve durumlar ile sınayın. Farklı zamanlarda farklı nitelikler üzerinde yoğunlaşın. İçini doldurun, karıştırın ve belgeleyin. Eğer bir alanda rahatsız iseniz, o alanda gelişim sağlamak için yoğunlaşın. İyi yöneticiler kendi zayıf alanlarını düzeltmek için insanlar işe alırlar. Onlar etraflarında iyi görünümlü insanlar toplarlar. Şirket içinde şefin en zayıf alanlarına bakın ve bu alanlarda kendinizi geliştirmeye çalışın. Amaç bu alanlarda tamamlayıcı olmaktır.

3 Başka bir baskın bir tarz tahmininde bulunmayın. Sorun. Anlayın. Başkalarına tarzları hakkında sorduğunuz zaman, onların dürüstçe ve açık bir şekilde yanıt vermemiş olabileceklerini hatırlayın. Ya da onlar kendileri hakkında herhangi bir şeyin açığa çıkmasını tercih etmeyebilirler. Ancak sormak, tahmin etmekten daha iyidir ve siz bazı ipuçları elde edersiniz. Aşağıdaki gibi sorular sorabilirsiniz. şeylerin nasıl olmasından hoşlanırsınız? buna nasıl yaklaşırsınız? burada en iyisinin nasıl olacağını düşünüyorsunuz? bu durumda işe yarayacak şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz? İnsanlar temel olarak genler, yetişme ve iş deneyimi aracılığı ile elde edilmiş baskın bir tarza sahiptir: fakat onlar hâlâ onu değiştirirler', onun üzerine çalışırlar. Onu tamamen değiştirmek zordur, fakat ona adapte olmak olanaklıdır. Tarz üzerinde planlama ve yönlendirme yapılabilir.-tim DAY CEO ve Başkan, Bars Foods- Bazen kariyeriniz sırasında, kuşku duyulmayacak bir şekilde belli bir konunun "uzmanı" olarak etiketlendirilebilirsiniz. Aşağıda bu etiketlerden bazıları yer almaktadır: patron, mükemmeliyetçi, romantik, gözlemci analitik, pahalı, sevecen baskın karakterli, dışadönük, sabırsız, konformist sadık, inançlı, arayış sahibi general, büyükelçi, vali, senatör Bu testler birincil ve ikincil Kişisellik eğilimlerini belirlemek için sizin tarzınızın yalnızca bir parçasıdır. Bir defa siz kendi tarzınızı teorik olarak bildiğiniz zaman, kendinizi daha iyi anlayabilirsiniz, başkalarını daha iyi anlayabilirsiniz, değişim gerekli olduğu zaman, kendinizi değiştirin, sizin başarılı olmanıza yardımcı olacak kişisel nitelikleriniz üzerine değer katın, ve başkalarını yeniden yönlendirmek için girişimde bulunun. Pek çok bilgi gibi belli popüler etiketlerden haberdar olmak değerlidir. Bu, kendiniz hakkında yeni bir şeyler öğrenmek için bir armağandır. O bazı önemleri taşımaktadır, fakat en önemlisi kendiniz hakkında daha gerçek bir dünyanın keşfi için ipuçları içermektedir. Sınav ile ilgili sorun bir şef tarafından açıklanmıştır. "Ben testin amacını biliyorum ve kendi deneyimim ile onları kolayca bozabilirim." Bazı şefler, kayıtsız bir şekilde, astları üzerine bir etiket yapıştırma konusunda kendilerini daha rahat hissetmektedir (bu belki de onlara daha fazla yönetim havası

4 vermektedir). Siz etiketlenmekten kaçınmaya çalışmalısınız. Etiketler sınırlandırıcıdır. Siz etiketin sınırlarına karşın etkin olmayı istemelisiniz. Tarz testleri genellikle bir aldatmacadır. Ben etiketlemeden nefret ederim. Bazı etiketlemeler insanları köpekleştirmektedir. Bu tür etiketlemeler sizi olumsuz olarak etkileyebilin sizi tembelleştirebilir. Herkes kendisini zenginleştirmeyi öğrenebileceği tarzlara sahiptir. Ve siz ister üniversiteden yeni mezun olun, isterse yükseklerde bir yerlerde olun, çok sayıda farklı tarz kullanabilirsiniz. Her zaman için tek tarza sahip olmazsınız.-paula AMCONA, ScrippHoward Mews- Sizin görsel tarzınız fiziksel görünümünüzdür. San Francisco Examiner gazetesinde "Amerikalılar Kendi politik adaylarını, kozmetik ürün seçtikleri l.ırzda - görünümlerine bakarak- seçmektedir şeklinde bir yazı yayınlanmıştır Oy verenler adayları herkesin sahip olduğu bir deneyime göre, görünüşe bakarak, değerlendirirler." Kaliforniya Üniversitesi'nden profesör Shawn Kosenburg yaptığı araştırmaların sonucu olarak iyi görünümlü insanların daha fazla "güven verdiklerini" ve "yeterliliğe sahip olduklarını" söylemiştir. Fiziksel imaj seçimlere ilişkin durumlarda etkili olmasının yanı sıra kariyer konusunda da etkilidir. Kişinin uzun boylu, beyaz, saçları dökülmemiş, obez olmayan birisi olması kariyer elde etme konusunda önem taşımaktadır. Doğal olarak, ideal fiziksel tanımlamalara uymayan CEO'lar vardır. Bunun nedeni fiziksel görünümün "güven ve yeterlilik" konusunda tek ölçü olmamasıdır. Bu sadece aynı seviyeye sahip kişiler arasında bir öncelik sağlayabilmektedir. Kişisel tarzınızı geliştirmek için burada Aslanlar Kükremeye Gereksinim Duymaz(Lions Don't Need to Roar, Warner Books, 1992) kitabımdan bir alıntı yaptım: DAHA İYİ BİR İZLENİM OLUŞTURABİLMEK İÇİN Kendinizi ifade edebilmek için tüm fiziksel varlığınızı kullanın (Fiziksel varlığınız sizin güvenilirliğiniz üzerine kurulacak yapıyı belirler. Yavaş, kontrollü ve amaca yönelik bir tarzda davranın. Fiziksel bir oyun planına sahip olun (Fiziksel olarak bir amacı gerçekleştirmek için zamanından önce karar vermeye yönelik bir amaca sahip olun). Birbiriyle bağlantılı söz ve davranışlarınızın ne anlama geldiğini insanlara gösterin. Şaşkınlığa uğrayarak yanıt vermeyiniz. Olumsuzluklarınızı geliştirin. İnsanların çoğunun yaptığı şeyin tersini yapın.

5 Esnek olun. İstekli olun. Dört-dakika kuralını hatırlayın (karşılaştığınız ilk dört dakikada davranışlarınızın bilinçli olarak kontrolünü yapın). İYİ BİR ŞEKİLDE EL SIKIŞIN İnsanların selamlaşma tarzlarına saygı duyun. Avuç içinden parmaklara değil, avuç içinden avuç içine el sıkışın. Elini sıktığınız insanla konuşun. Gerektiğinden bir saniye daha fazla elinizi tutun. Sıkı olun fakat rahatsızlığa neden olacak şekilde kuvvet uygulamayın. Daha fazla sıcaklık aktarmak istiyorsanız iki elinizi kullanın. Elinizi geri çekerken kısa ve bu amaca yönelik olarak davranın. İNSAFLARIN İSİMLERİNİ HATIRLAYIN Rahatlayın; siz rahat olduğunuz zaman bellek daha iyi çalışacaktır. Hemen ismi yüksek sesle tekrarlayın, kişiyle yapacağınız bir sonraki konuşmada ismi mutlaka kullanın. Mümkün ve uygun ise, birkaç dakika içinde ismi tekrar kullanın. İlk fırsatta, ismi bir yerlere yazın. İŞYERİNDE DOKUNMA 1. Erkeklere ve kadınlara aynı şekilde dokunun. Tutarlı olun. 2. Destekleyici, cesaret verici ve özenli olun. (Tacizkar bir şekilde dokunmak hiçbir iş durumu için uygun davranış olmayacaktır) 3. İnsanlara dokunduğunuz zamanki tepkilerine karşı duyarlı olun.

6 4. Başkasının arkasından sessizce yaklaşmayın. Diğer insanların sizin varlığınızdan haberdar olduklarından emin olun. 5. Elinizi bir elin, kolun ya da omzun üzerine sıkı bir şekilde koyun (Dirseğe dokunmak evrensel olarak en fazla kabul edilebilir gözükmektedir) 6. Fiziksel temasınızı yalnızca bir saniye için sürdürün. 7. Elinizi sabit ve sağlam tutun. 8. Elinizi belli bir amaç ve belli bir tarzda koyun ve kaldırın. 9. Gülümseyin, rahatlayın ve Karşı taraftan sizin temasınıza karşılık beklediğinizi belli edecek şekilde bakın. 10. Eğer fiziksel olarak temasta bulunamıyor- sanız, yüz ifadeniz, ses tonunuz ve sözcüklerinizle karşı tarafa bunu hissettirin. 11. Uygulama yapın, uygulama yapın, uygulama yapın. İŞYERİNDE UYGUN DAVRANIŞ (Bunun uygun ve cinsel istismar davranışı olmadığını varsayarak) 1.Bir sığır damgalama çubuğu değmiş gibi davranmayın. 2.Dokunmaya izin verin. Ondan haberdar olun. Onu kabul edin. Ya da bazı nedenlerle istemiyorsanız ona karşı koyun. 3.Dokunmaktan olmayan bir anlam çıkarmayın (kişi cüzdanınıza ya da daha kötü bir yere dokunmuyorsa). 4.Ona doğru yaklaşın. 5.Mümkünse (ve sizin için uygunsa) ona karşılık verin. İŞYERİ KUCAKLAŞMASI 1.İlk kez kucaklaşacaksanız, kabul etmeye karşı kuşku içindeyseniz, bunu sözlü olarak belirttikten sonra kucaklaşın. 2.Sağ elinizle kavrayın ve sol elinizi kişinin omzunun kenarına yerleştirin, daha sonra üst bedeninizi ona doğru yaslayın.

7 3.Dudaklarınızı karşı karşıya gelmemesi için diğer kişinin yanağına, ya da yakasına doğru başınızı çevirin. 4.Tipik bir el sıkışmasından bir ya da iki saniye daha fazla olarak sarılın. 5.Kalçaya dokunmayın. 6.Sarıldığınız kişiyi bırakın, kişinin gözlerine bakın, gülümseyin ve bir adım geri gidin. Kısa bir aradan sonda konuşmanızı sürdürün, ya da sarılma sonrasında planladığınız şeyi yapın. PROFESYONEL ORTAMLARDA BULUNMAK 1.Rahatlamış ve enerjik bir şekilde göz ve baş seviyesini koruyun. 2.Serbest bir duruşa sahip olabilmek için doğal ve "hazır" bir konum belirleyin. 3.Karşı tarafa yeterince yakın olun fakat rahatsız edecek şekilde yaklaşmayın. 4.Bir kapı, duvar, kürsü ya da mobilyaya dayanmak yerine dimdik ayakta durun. 5.Gömlek kollarını katlamayın; kemerinizi sıkıca ayarlayın; kravatınızı gevşetmeyin; saçınızla oynamayın. KONTROLLÜ BİR ŞEKİLDE OTURMAK 1.Sandalyeye yaklaşın. 2.Durun. 3.Bedeninizin üst ve alt kısmını dengeli bir şekilde tutun. 4.İyi görünümünüzü koruyarak dizlerinizi kırın ve bedeninizi aşağı doğru bırakın. 5.Önce sandalyenin kenarına oturun. 6.Ellerinizi kullanarak kendinizi arkaya doğru itin. 7.Kontrollü bir şekilde ayağa kalkmak için, aynı sırayı tersten izleyin.

8 VARLIĞINIZI ZENGİNLEŞTİRMEK İÇİN DAVRANIŞ 1.Her zaman belli bir durum için uygun ve kabul edilebilir davranışlarda bulunun. Ayrıca başka ülkelerde farklı anlamlara gelebilecek davranışlardan kaçının. 2.Ellerinizi ve kollarınızı kullandığınız zaman, onları belli bir uzaklıkta tutun. 3.Her bir hareketi bir saniye için yapın ve her hareketi mümkün olduğunca yumuşak bir şekilde yapın. 4.Sözleriniz ve davranışlarınız eşzamanlı olsun: ne söyleyeceğinizi düşünün; onu gösterin ve söyleyin. Söyleyeceğiniz şeyi düşünmeyin; onu söyleyin ve daha sonra onu göstermeyi hatırlayın. Bu sizin seçeneğinizdir. Disney'in CEO'su Michael Eisner'in herhangi bir engelin aşılması konusunda söyleyecekleri vardır: "Siz kanonuzu sudan daha hızlı ya da daha yavaş kullanabilirsiniz. Siz yalnızca suyun istediğiniz yere gitmesini sağlayamazsınız." Mükemmele yakın olanlar birine karşı geliştirilebilecek genel eğilimi bertaraf etmek için birden daha fazla tarz geliştirirler. Bu, büro için, golf için, bir kamp gezisi için, bir parti için, ya da bir cenaze için elbise değiştirmek gibidir. Onlar durumun gereklerine göre değişiklik yaparlar. Onun görünümü ya da kişiliği ne olursa olsun, mükemmele yakın şefler ayrı tarzlar üzerinde çalışmaktadır. Packaging Systems International'in emekli başkanı Ernest Hovvell'in söylediği gibi "Ben bir personel toplantısına gelirim ve ondan hoşlanmaya çalışırım. Ben karizmatik bir tarza kolayca ayak uyduramaya- cak birisine iyi bir örneğim. Ben gerçekten onun üzerinde çalışmalıyım. Ancak bu şekilde başarılı olabilirim!" Mükemmele yakın şefler kendi baskın özelliklerinden haberdar olurlar fakat onu ön plana çıkarmamaya çalışırlar.