9-3. betonun bakımı (kür) sıcak havalarda beton yapımı. Paki Turgut

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "9-3. betonun bakımı (kür) sıcak havalarda beton yapımı. Paki Turgut"

Transkript

1 betnun bakımı (kür) sıcak havalarda betn yapımı 9-3 Paki Turgut Kaynaklar 1) Turhan Y. Erdğan, Betn 2) İlker Bekir Tpçu, Betn Teknljisi, ) Hewlett PC, Cement Admixture: uses and applicatins, Cement Admixture Assciatin 4) Dmne P, Illstn J, Cnstructin Materials, 4th Editin 5) Mindess S et al., Cncrete, 2nd Editin 6) Hewlett P, Lea's Chemistry f Cement and Cncrete, 5th Editin 7) Mehta PK, Mnteir PJM, Cncrete: Micrstructures, prperties, and materials 8) Prtland Cement Assciatin

2 Sıcak havalarda betn yapımıyla ilgili larak bilinmesi gereken önemli knu, sıcak hava kşullarının ne lduğunu tanımlamaktır. ACI Betn Kmitesi sıcak hava kşullarını şöyle tanımlamaktadır: Aşırı yüksek sıcaklık, Düşük bağıl nem, Yüksek rüzgar hızı kmbineznları. Sıcak hava kşulları taze ve sertleşmiş betnun özelliklerini etkilemektedir. Sıcak hava kşullarının lumsuz etkileri; İşlebilirlik (çökme) kaybı, Platik rötre çatlağı, Priz sürelerinin kısalması, Nihai betn dayanımında azalma

3 Sıcak havalarda betn yapımı Kuru ve sıcak hava kşulları taze betna zarar verir. Aşırı derecede plastik büzülmeye müsade edilmemelidir. Taze betn, kuru şartlar, direkt güneş ışığı ve rüzgardan krunmalıdır. Perdahlama işleminden snra, ıslak kür uygulanmadan önce yüzey geçiçi larak örtü ile kapatılmalıdır. Güneşi yansıtacak ve böylece betn sıcaklığını yükseltmeyecek kür malzemeleri tercih edilmelidir. Betnda parazit gerilmeler luşturan ıslanmakuruma tekrarlarının luşmaması için sürekli ıslak tutulmalıdır. Sıcak lan betn yüzeyine sğuk su ile kür yapılmamalıdır.

4 Sıcak havalarda betn yapımı Betn imalatının yapıldığı şantiye kşullarındaki hava kşulları, betn karışımının tasarlandığı, saklandığı ve test edildiği labratuar kşullarından farklıdır. Sıcak havalar betnun hidratasyn ve nem kaybı hızını artırarak betnun kalitesini lumsuz yönde etkiler. Olumsuz sıcak hava kşulları şunlardır ; Çevre sıcaklığının yüksek lması, Betn sıcaklığının yüksek lması, Bağıl nemin düşük lması, Rüzgar hızının yüksek lması, Güneş ışınımı.

5 Sıcak hava kşulları taze betnda şu lumsuzluklar luşturur; Karışım suyu ihtiyacı artar, Betn dökümünün yapıldığı yerde, betna su katılmasına neden lan çökme kaybında artış, Priz süresinde kısalma: yerleştirme ve perdahlamayı zrlaştırır, Plastik rötre çatlakları luşması, Kürün erken başlamasına neden lur, Hava sürükleyici katkı miktarı ayarı kntrlü zrlaşır, Taze betn sıcaklığının artması, nihai dayanımı azaltır, Ptansiyel ısıl genleşme çatlakları luşması.

6 Betn dökümünün yapıldığı yerde, betna su katılması, sertleşmiş betnun özelliklerini lumsuz yönde etkiler. Bu lumsuzluklar; W/C ranı artırılırsa, dayanım azalır, Yüzeyde kusulmuş su Çatlamalardan dlayı, dayanıklılık azalır, Betnun geçirgenliği (permabilitesi) artar, Ünifrm lmayan bir yüzey luşur, Kuruma büzülmesi artar, Taze betn su kusar ve yüzeydeki betnun W/C ranı artar, bu kısımdaki betnun aşınma direnci azalır.

7 Sıcak hava kşullarında yapılmış taze betnun sıcaklığının C lması en uygun durumdur, fakat pratikte bu mümkün değildir. Yönetmeliklerde, yerine yerleştirilmiş taze betnun sıcaklığının C den daha az lması gerektiği belirtilmektedir. Hazır betnlarda sıcaklığın 32 C ulaşması durumunda birçk güçlük rtaya çıktığı belirtilmektedir. Sıcak havalarda betn yapımında alınacak önlemler şunlardır; Taze betnu sğutmak ya da betnu luşturan bileşenleri birini veya birkaç tanesini sğutmak, Hızlı bir şekilde yerleştirme ve sıkıştırmaya sağlayan taze betn kıvamı seçmek, lanak Taşıma, yerleştirme ve perdahlama süresini mümkün lduğu kadar hızlı yapmak,

8 En uygun hava kşullarını seçmek (gece veya uygun hava), Yerleştirme ve perdahlama esnasında su kaybını önlemek için gölgelik, rüzgar bariyerleri, su püskürtme yöntemleri kullanmak, Mastarlama işleminden snra, buharlaşmayı engellemek için geçici örtü uygulamak,

9 Betn sıcaklığının artmasıyla meydana gelen çökme (işlenebilirlik) kaybını önlemek için, taze betna şantiyede su katılması yluna gidilmektedir. Yüksek sıcaklıklarda çökme miktarını sabit tutmak için daha fazla suya ihtiyaç duyulmaktadır. Taze betna çiment eklenmeden su eklenmesi, W/C ranını artırır. Bu durumda, sertleşmiş betnun dayanımı azalır. W/C ranının değişmemesi için karışıma çiment eklenmesi dğru bir davranış değildir. Çünkü ilave çimet eklenmesi takrar vetn sıcaklığını artıracak ve yine su ihtiyacını artıracaktır. Şekilde görüldüğü gibi, taze betnun sıcaklığı 10 C den 38 C ye yükseldiğinde 75 mm lik çökmeyi sağlamak için (aynı 3 işlenebilirliği sağlamak için) 20 kg/m ilave suya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ilave su miktarı betn dayanımında %12-15 arasında bir dayanım kaybı luşturur. 3 Su ihtiyacı kg/m Çökme: 75 mm En büyük agrega çapı: 37.5 mm Betn sıcaklığı C

10 Her 25 mm çökme değişimi için gerekli lan su miktarındaki değişim % Su ihtiyacı Çökme Çökme, mm Betn sıcaklığı C Tip I ve Tip II çiment Çiment miktarı 300 kg/m3 Agreganın en büyük tane byutu 38 mm Hava miktarı (hacim) % 4.5 Diğer önemli bir knu da, süperakışkanlaştırıcı kullanılan betnların sıcaklığı arttığında, çökme kaybı fazla lmaktadır. Ancak süperakışkanlaştırıcılar başlangıçtaki çökme değerini artırdığından bu prblem lmayacaktır.

11 Taze betnun karışım sıcaklığının çk yüksek lması, priz süresini kısaltır böylece taşıma, yerleştirme ve mastarlama yapılabilmesi için gerekli lan süreyi de kısaltır. sğuk derz Betnda süreksizlikler ve sğuk derzlerin luşmaması için, taze betnun uzun süre plastik kalması gerekir. Priz geciktirici katkıların kullanılması, yüksek sıcaklıktan kaynaklanan erken priz alma prblemlerini rtadan kaldırır. Betn dökümünden snra ilk 24 saatlik kür 38 C sıcaklıkta yapılırsa, C sıcaklıkta kür edilen betna kıyasla 28 günlük basınç dayanımda %10-15 azalma meydana gelir.

12 Sıcak hava kşullarında, betnda taze veya sertleşmiş durumdayken çatlaklar luşabilir. Taze betn karışımı içerisindeki suyun çk hızlı buharlaşması snucunda plastik büzülme çatlakları luşur. W/C ranı yüksek betnlarda, kuruma büzülmesinin aşırı lması nedeniyle sertleşmiş betnda da çatlaklar luşur. Betnun sğuması esnasında da ısıl genleşme çatlakları meydana gelir. Taze betnun çk sıcak lması, daha fazla hava sürükleyici katkı miktarı gerektirir.

13 Betnu luşturan malzemelerin sğutulması Taze betn sıcaklığını düşürmenin yöntemi, karıştırma işleminden önce malzemeleri sğutmaktır. Sıcak havalarda, agregalar ve karışım suyu mümkün lduğu kadar serin rtamda tutulmalıdır. Karışım suyu sğuk bir kaynaktan alınmalı, Su tankları direkt güneş ışığına maruz kalmamalı, Su tankları ve brular tprağa gömülmelidir, Su tankları ve brular gölgelik altında lmalı veya beyaza byanmalıdır, Mümkünse su buzdlabında sğutulmalı, sıvı azt veya buz kullanılabilir, Pratik larak suyun sıcaklığını 2 C düşürmek, betn sıcaklığını 0.5 C düşürür, Sadece suyu sğutarak betn sıcaklığı en fazla 4.5 C düşürülebilir. Karışım suyunda kullanılan buz miktarı, karışım suyuna dahil edilmelidir ve karışım tamamlandığında tamamen eritilmelidir.

14 Betn karışımı için gerekli malzemeler kamyn mikseri içerisine dldurulmadan önce buz dldurulmalıdır. Betn döküm işlemi yapılmadan önce, buzun tamamı erimiş lmalıdır ve bu nedenle betnu karıştırma süresi yeterli lmalıdır. En fazla 11 C sıcaklık düşümüne müsade edilmelidir. Sıvı azt gazı kullanılıyrsa, bu gaz dğrudan betn mikseri içine ya da kamyn mikserine verilmelidir. Agrega sıcaklığını C azaltmak, betn sıcaklığını 0.5 C kadar azaltır. Agrega sıcaklığının azaltılması, agreganın sürekli ıslatılması veya sundurma altına bulundurulmasıyla sağlanabilir. Suyun tuzlu lmamasına dikkat edilmelidir. Sğuk su tankları içine yerleştirilerek te sğutulabilir. Çiment sıcaklığının taze betn sıcaklığına etkisi azdır. Çünkü diğer malzemelere kıyasla miktarı azdır. Çiment sıcaklığında 5 C lik bir değişim taze betn sıcaklığını sadece 0.5 C değiştirir.

15 Çimentnun sıcak lmasının nedeni, üretim esnasındaki öğütmeden kaynaklanır. Çiment sıcaklığı taze betn sıcaklığını çk fazla etkilememesine rağmen, bazı yönetmelikler betnda kullanılacağı esnada çiment sıcaklığını sınırlamaktadır. Bu sınır değeri 66 C ile 82 C arasındadır (ACI Kmitesi 305). Mineral Katkıların Kullanılması Birçk betn üreticisi sıcak havalarda betn üretiminde bağlayıcı özellikte mineral katkı kullanımı knusunda hemfikirdir. Uçucu kül ve diğer puzlanlardan başka granüle curuf kullanımı da önerilmektedir. Bu malzemeler hem priz süresini uzatır hem de çökme kaybı hızını azaltır. Ancak kullanımlarında bazı önlemler alınması gerekir. Çünkü taze betnda su kusma hızı buharlaşma hızından düşüktür. Bu durumda plastik rötre çatlakları ya da mzaik görünümlü çatlaklar luşur.

16 Taze betn başlangıç sıcaklığı Taze betnun başlangıç sıcaklığının bileşen sıcaklıklarına bağlı larak hesaplanması T = 0. 22( T M + T M ) + T M + T M a a c c w w wa wa 0. 22( M + M ) + M + M a c w wa Malzeme Çiment Su Agrega Ağırlık (M), kg Özgül ısı Sıcaklığı 1 C Malzemenin Malzemenin kj/kg.k değiştirmek için başlangıç sıcaklığı tplam ısısı, gerekli ısı, kj (T), C kj (1) (2) (3) (4) (5) (1x2) (3x4) ,328 13,905 45,684 79,917 Taze betnun başlangıç sıcaklığı= 79,917/2515=31.8 C Taze betnun başlangıçta sıcaklığını 1 C düşürmek için; Çimentnun sıcaklığı= 2515/308= 8.2 C düşürülmeli ya da Suyun sıcaklığı= 2515/515= 4.9 C düşürülmeli ya da Agreganın sıcaklığı= 2515/1692= 1.5 C düşürülmelidir.

17 Buz kullanılması durumunda Füzyn ısısı nedir? Katı bir maddenin sıcaklığı değişmeden, katı durumdaki bir birimlik kütleyi sıvı hale dönüştürmek için gereken ısı miktarıdır. Taze betnun başlangıç sıcaklığının bileşen sıcaklıklarına bağlı larak rtamda buz lması durumunda hesaplanması T 0. 22( TaMa + Tc M c) + Tw Mw + Twa M wa - 80Mi = 0. 22( M + M ) + M + M + M a c w wa i Malzeme Çiment 335 Su 79 Agrega 1839 Buz 44 =44x335(füzyn ısısı)= Ağırlık (M), kg Özgül ısı Sıcaklığı 1 C Malzemenin Malzemenin kj/kg.k değiştirmek için başlangıç sıcaklığı tplam ısısı, gerekli ısı, kj (T), C kj (1) (2) (3) (4) (5) (1x2) (3x4) ,328 8,937 45, ,740 60,209 Taze betnun başlangıç sıcaklığı= 60,209/2515= 23.9 C

18 Betn Dökümünden Önceki Hazırlıklar Betn yerine yerleştirilmeden önce bazı önlemler alınmalıdır. Bu önlemler sıcak havalarda taze betnun sıcaklığını sabit tutmak ya da betn sıcaklığını düşürmek için gereklidir. Güneş ışığı kaynaklı ısı etkisini azaltmak için mikserler, kızaklar, taşıyıcı bantlar, sillar, pmpa bruları ve diğer ekipmanlara mutlaka gölgelik yapılmalı, beyaza byanmalı ve ıslak çuval bezi ile sarılmalıdır. Kalıplar, dnatılar ve zemin betn dökümünden önce su ile sğutulmalıdır. Betnun döküleceği muhitin su ile sislenmesi sadece temas yüzeylerini sğutmakla kalmayıp ayrıca bağıl nemi de artırır. Böylece betnun sıcaklığında meydana gelecek yükselme ve betndan suyun buharlaşması betnun yerleştirimesi esnasında en aza indirilmiş lur. Zemin üzerine betn dküleceği zaman sulama yapılması gerekir. Ancak döküm esnasında kalıp veya zeminde su birikintileri lmamalıdır. Çk sıcak havalarda, sabahın erken saatlerinde ya da geceleri betn dökümü önerilmektedir. Böylece plastik rötre çatlakları azaltılmış lur.

19 Betnun su ile sislendirilmesi Betnun su ile sislendirilmesi

20 Taşıma, Yerleştirme, Perdahlama Sıcak havalarda betnun taşınması ve yerine yerleştirilmesi mümkün lan en kısa sürede yapılmalıdır. Gecikme lması durumunda hem çökme kaybı hem de taze betn sıcaklığında yükselme meydana gelir. Bu nedenle, yeterli sayıda işçi ve ekipman bulunması işleri hızlandırır. Karıştırma süresi fazla lmalalıdır. Şayet gecikme lursa, mikser durdurulmalıdır böylece karıştırmadan kaynaklanan betn sıcaklığındaki artış engellenmiş lur. ASTM C 94 göre 1.5 saat içinde betnun mikserden alınması gerekir. Çk sıcak havalarda bu süre 1 saat ya da 45 dakika ile sınırlandırılmıştır. Örnek numune üzerinde karışım süresi ve betn sıcaklığı test edilmelidir. Sıcak havalarda betn çk hızlı priz aldığından, sğuk derz luşumunu önlemeye yönelik önlemler alınmalıdır. Özellikle perdelerde üstteki betnun alttaki betn ile birlikte sıkıştırılması için yeterli süre sağlanmalıdır (tabakalı betn dökümü). Geçici gölgelik ve rüzgar bariyerleri önlem için kullanılabilir. Betn yüzeyindeki ıslaklık kayblmadan perdahlama işlemi yapılmalıdır. Kuru ve rüzgarlı havalarda perdahlama yapılıyrsa, mutlaka önem alınmalıdır. Betn yüzeyinde meydana gelmesi muhtemel hızlı kuruma plastik rötre çatlaklarının luşmasına neden labilir.

21 Plastik Rötre Çatlakları Taze betn yerine yerleştirildikten snra plastik rötre (büzülme) çatlakları hemen luşabilir. Yatay yüzeylerde luşan bu çatlakların luşumu, önlem alınırsa azaltılabilir. Genellikle sıcak havalarda betn yapımı esnasında luşur, ancak kötü çevre kşullarında da hızlı buharlaşmadan dlayı luşması muhtemeldir. Bu durumda taze betn yüzeyinde kurumadan kaynaklanan çekme gerilmeleri meydana gelir. Düzensiz çatlaklar luşur. Aşağıdaki nedenler taze betn yüzeyindeki nemin hızlı bir şekilde buharlaşmasına neden lur; Düşük rtam (hava) sıcaklığı Yüksek betn sıcaklığı Ortam neminin düşük lması Rüzgar hızının yüksek lması Plastik rötre çatlaklarınının luşmasının nedeni, taze betn yüzeyindeki suyun hızlı buharlaşmasıdır. Yani su kusma layının buharlaşmaya kıyasla daha yavaş lmasıdır. Plastik rötre çatlaklarının uzunluğu 5 cm ile 100cm arasında değişebilir. Bu çatlakların aralarındaki mesafe 5 cm ile 70 cm arasındadır. Plastik rötre çatlağının luşup luşmayacağını belirleyen gerhangi bir yöntem bulunmamaktadır.

22 Ortam sıcaklığı, taze betn sıcaklığı, bağıl nem ve rüzgar hızını esas alan grafik buharlaşma hızının bulunmasında fayda sağlar ve plastik rötre luşumu hakkında yaklaşık bir bir fikir verebilir. 2 Buharlaşma hızı saatte 1 kg/m yi aştığında önlemler alınmalıdır. Rüzgar bariyerlerinin kullanılması zrunlu lur. 2 Buharlaşma hızı saatte 0.5 kg/m yi aşarsa, puzlanlı betn karışımlarında çatlamalar meydana gelebilir. Silis dumanlı betnlarda su kusma hızı yaklaşık larak saatte kg/m dir. Dlayısıyla daha düşük buharlaşma hızlarında erken kruma gerekmektedir. Betn prizini aldıktan snra, su kusma hızı sıfıra düşer. Bu 2 durumda, buharlaşma hızının 1 kg/m den daha düşük lması durumunda dahi yüzey kurumaya başlar. Önlem alınması gerekir.

23 Bağıl nem % Betn sıcaklığı C Hava sıcaklığı, betn sıcaklığı, bağıl nem ve rüzgar hızına bağlı larak betn yüzeyindeki nemin buharlaşma hızı Rüzgar hızı buharlaşma lan yüzeyde ölçülmüştür. Hava sıcaklığı C Rüzgar hızı km/saat Hava sıcaklığı ve bağıl nem değerleri, buharlaşmanın ölçüleceği yüzeyden m yüksekten ölçülmelidir. Buharlaşma hızı 2 kg (m /saat)

24 Plastik rötre çatlaklarının en aza indirilmesi için alınması gereken önlemler sıcak havalarda betn yapımından önce planlamaya alınmalıdır. Bu önlemler; Kuru ve su emme ihtiyacı lan agregaları suya dygun hale getirmek. Agrega ve karışım suyunu sğutarak, betnun sıcaklığını düşürmek, Dökümnden önce kalıpları ya da temelde tprağı nemlendirme, Rüzgar hızını azaltmak için geçici rüzgar bariyerleri kullanmak, Buharlaşmasını azaltmak için betn üzerinde gölgelikler yapmak, Betnun yüzünü geçiçi örtülerle krumak, Betnu yerleştirdikten snra yüzeyinde su sisi luşturmak, Plastik lifler kullanımı plastik rötre çatlaklarının luşumunu azaltır.

25 Betn dökümü ve malalama işleminden snra betn yüzeyini su sisi luşturmak buharlaşmayı azaltır ve plastik rötre çatlağı luşma riskini azaltır. Su sisi luşturulması çevrenin bağıl nemini yükseltir, böylece betndan suyun buharlaşmasını azaltır. Bu sistem bahçe sulamalarında kullanılanlardan farklıdır ve suyu atmize eden bir sistemdir. Bu işlem betnun yüzü ıslak bir örtü malzemesi ile örtülünceye kadar devam edilmelidir. Betndaki nemin buharlaşmasının azaltılmasının başka ylları da vardır. Betn yüzeyinde nemin buharlaşmasını önlemek için bir film tabakası kullanılabilir. Ayrıca betn dökümü ile kürün başlaması arasındaki sürenin kısaltılması da bir çözümdür. Şayet çatlak luşmuşsa, yüzey tekrar malalanmalı ancak bu asıl çatlama nedenini rtadan kaldırmaz.

26 Betnun Bakımı ve Krunması Sıcak havalarda betnun bakımı ve krunması kritik bir öneme sahiptir. Betn elemanları çevreleyen kalıplar betna zarar vermeden biraz gevşetilmelidir ki, bu kısımlar su ile temas etsin. Özellikle betnun açıkta kalan üst kısmının su ile teması kesilmemelidir, böylece üst kısımdan verilen su kalıp içindeki betnun yüzeyi ile temasa geçer, buharlaşmayı azaltır. Betnun sıcaklığı ile kür için kullanılan suyun sıcaklığı arasındaki fark 11 C den fazla lmamalıdır. Betn dökümünden snraki birkaç saatlik nem kürü ldukça önemlidir. Nem kürü ilk 24 saat devam etmelidir. Sıcak havalarda bu işlem kesintisiz larak devam etmelidir. Şayet yapılamıyrsa ve betn yüzeyi de ıslaksa, betn yüzeyi ısıyı yansıtan plastik ya da kağıt örtülerle kapatılmalıdır. Sıcak havalarda betnun yüzeyine kür malzemesi sürülmeden önce betnun yüzeyi 24 saat byunca sürekli ıslatılmalıdır. Eğer bu yapılamıyrsa, malalama işleminden hemen snra kür malzemesi yüzeye uygulanmalıdır. Sıcak havalarda betnun yüzeyinde kümes teli yapısına benzer şekilde çk ince çatlaklar luşabilir.

27 Kimyasal Katkıların Kullanımı Priz geciktirici katkıların kullanımı priz süresini uzatır. Ancak bu tür katkıların kullanımı çökme kaybını artırabilir. Hidratasynu kntrl edebilen bir kimyasal katkının kullanımı, çimentnun hidratasynunu ve priz almayı durdurmak için kullanılabilir. Hidratasynu tekrar başlatmak için ise aktivatör kullanılabilir. Bu tür kimyasal katkılar gerçek uygulamada kullanılmadan önce mutlaka test karışımında kullanılmalıdır. Bu tür kimyasal katkıların kullanılan çiment veya akışkanlatırıcılar ile uyumu mutlaka kntrl edildikten snra uygun ise kullanılmalıdır..

28 Hidratasyn Isısı Çimentnun hidratasyn ısısından dlayı taze betnun sıcaklığı, çevre sıcaklığı ve kullanılan çiment miktarına bağlı larak artar. Pratik larak, her 45 kg Prtland Çimentsu artımı, betn sıcaklığında 5 ile 9 C sıcaklık artışına neden lur. Özellikle sıcak havalarda kütle betnu yapımında bu durum dikkate alınmalıdır.

9-2. betonun bakımı (kür) buhar kürü. Paki Turgut

9-2. betonun bakımı (kür) buhar kürü. Paki Turgut betnun bakımı (kür) buhar kürü 9-2 Paki Turgut Kaynaklar 1) Turhan Y. Erdğan, Betn 2) İlker Bekir Tpçu, Betn Teknljisi, 2006. 3) Hewlett PC, Cement Admixture: uses and applicatins, Cement Admixture Assciatin

Detaylı

9-4. betonun bakımı (kür) soğuk havalarda beton yapımı. Paki Turgut

9-4. betonun bakımı (kür) soğuk havalarda beton yapımı. Paki Turgut betnun bakımı (kür) sğuk havalarda betn yapımı Paki Turgut 9-4 1 Kaynaklar 1) Turhan Y. Erdğan, Betn 2) İlker Bekir Tpçu, Betn Teknljisi, 26. 3) Hewlett PC, Cement Admixture: uses and applicatins, Cement

Detaylı

Sıcak Havada Beton Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi. Kasım, 2015

Sıcak Havada Beton Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi. Kasım, 2015 Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi Kasım, 2015 Sıcak havada beton dökümlerinde; Taze beton sıcaklığı, Rüzgar hızı, Bağıl nem, Ortam sıcaklığı gibi etkenler denetlenmeli ve önlemler bu doğrultuda alınmalıdır.

Detaylı

taze beton işlenebilirlik

taze beton işlenebilirlik 8 taze beton işlenebilirlik Paki Turgut Kaynaklar 1) Hewlett PC, Cement Admixture: uses and applications, Cement Admixture Association 2) Domone P, Illston J, Construction Materials, 4th Edition 3) Mindess

Detaylı

Betonda Çatlak Oluşumunun Sebepleri. Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi

Betonda Çatlak Oluşumunun Sebepleri. Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi Betonda Çatlak Oluşumunun Sebepleri Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi - Prefabrik imalatlarındaki sorunlardan en büyüklerinden biri olan betonun çatlaması kaynaklı hatalı imalatları prefabrik bülteninin

Detaylı

9-1. beton bakımı (kür) Giriş. Paki Turgut

9-1. beton bakımı (kür) Giriş. Paki Turgut betn bakımı (kür) Giriş 9-1 Paki Turgut Kaynaklar 1) Turhan Y. Erdğan, Betn 2) İlker Bekir Tpçu, Betn Teknljisi, 2006. 3) Hewlett PC, Cement Admixture: uses and applicatins, Cement Admixture Assciatin

Detaylı

BETONDA PLASTİK RÖTRE. Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi

BETONDA PLASTİK RÖTRE. Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi BETONDA PLASTİK RÖTRE Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi Plastik Rötre Nedir? Taze betonun yüzeyinde yerleştirildikten hemen sonra oluşan çatlaklardır. Daha çok yatay yüzeylerde oluşur. Genellikle buharlaşma

Detaylı

Tasarım Aşaması. TS EN 934-2 Beton Katkıları

Tasarım Aşaması. TS EN 934-2 Beton Katkıları Tasarım Aşaması TS EN 934-2 Beton Katkıları 1 Tasarım Aşaması TS EN 934-2 Beton Katkıları Betonun karışımına giren ve betona istenilen yönde yön veren hammaddelerdir. TS EN 934-2 göre, Tanım: Taze ve/veya

Detaylı

SOĞUK HAVA KOŞULLARINDA BETON ÜRETİMİ VE UYGULAMASI

SOĞUK HAVA KOŞULLARINDA BETON ÜRETİMİ VE UYGULAMASI SOĞUK HAVA KOŞULLARINDA BETON ÜRETİMİ VE UYGULAMASI 1 SOĞUK HAVA TARİFİ TS 1248 Standardı na göre: Ortalama hava sıcaklığı 3 gün boyunca 10ºC

Detaylı

2.1. Yukarıdaki hususlar dikkate alınarak tasarlanmış betonun siparişinde aşağıdaki bilgiler üreticiye verilmelidir.

2.1. Yukarıdaki hususlar dikkate alınarak tasarlanmış betonun siparişinde aşağıdaki bilgiler üreticiye verilmelidir. Beton Kullanıcısının TS EN 206 ya Göre Beton Siparişinde Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Hazırlayan Tümer AKAKIN Beton siparişi, TS EN 206-1 in uygulamaya girmesiyle birlikte çok önemli bir husus olmıştur.

Detaylı

Betonu oluşturan malzemelerin oranlanması, daha yaygın adıyla beton karışım hesabı, birbirine bağlı iki ana aşamadan oluşur:

Betonu oluşturan malzemelerin oranlanması, daha yaygın adıyla beton karışım hesabı, birbirine bağlı iki ana aşamadan oluşur: 1 BETON KARIŞIM HESABI Betonu oluşturan malzemelerin oranlanması, daha yaygın adıyla beton karışım hesabı, birbirine bağlı iki ana aşamadan oluşur: I. Uygun bileşenlerin ( çimento, agrega, su ve katkılar

Detaylı

YAPI MALZEMESİ II DERSİ BETON TEKNOLOJİSİ YRD.DOÇ.DR. KAMİLE TOSUN FELEKOĞLU

YAPI MALZEMESİ II DERSİ BETON TEKNOLOJİSİ YRD.DOÇ.DR. KAMİLE TOSUN FELEKOĞLU Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü YAPI MALZEMESİ II DERSİ BETON TEKNOLOJİSİ YRD.DOÇ.DR. KAMİLE TOSUN FELEKOĞLU YAPI MALZEMESİ 8 OLUMSUZ İKLİM KOŞULLARINDA BETON DÖKÜMÜ SICAK HAVADA BETON

Detaylı

BETON KARIŞIM HESABI (TS 802)

BETON KARIŞIM HESABI (TS 802) BETON KARIŞIM HESABI (TS 802) Beton karışım hesabı Önceden belirlenen özellik ve dayanımda beton üretebilmek için; istenilen kıvam ve işlenebilme özelliğine sahip; yeterli dayanım ve dayanıklılıkta olan,

Detaylı

MALZEME AMBARLARI Ambarlar şantiye servis yollarından ve tozdan uzak, ancak ilgili birimlere yakın bir yerde kurulmalıdır.

MALZEME AMBARLARI Ambarlar şantiye servis yollarından ve tozdan uzak, ancak ilgili birimlere yakın bir yerde kurulmalıdır. MALZEME AMBARLARI Ambarlar şantiye servis yollarından ve tozdan uzak, ancak ilgili birimlere yakın bir yerde kurulmalıdır. Ambarlarda saklanacak malzemeleri üç grupta sıralayabiliriz; Korunacak, istiflenecek

Detaylı

SICAK HAVADA BETON ÜRETİMİ VE UYGULAMADA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

SICAK HAVADA BETON ÜRETİMİ VE UYGULAMADA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR SICAK HAVADA BETON ÜRETİMİ VE UYGULAMADA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR Mayıs,2013 1 SICAK HAVANIN TARİFİ Sıcak hava, TS 1248 (Anormal Hava Koşullarında Beton Yapım, Döküm ve Bakım Kuralları) standardına göre

Detaylı

ISIDAÇ 40. karo. Özel ürünleriniz için özel bir çimento!

ISIDAÇ 40. karo. Özel ürünleriniz için özel bir çimento! karo Özel ürünleriniz için özel bir çimento! Çimsa Kalsiyum Alüminat Karo Uygulamaları www.cimsa.com.tr, 10 yılı aşkın süredir Çimsa tarafından, TS EN 14647 standardına uygun olarak üretilen Kalsiyum Alüminat

Detaylı

Çizelge 5.1. Çeşitli yapı elemanları için uygun çökme değerleri (TS 802)

Çizelge 5.1. Çeşitli yapı elemanları için uygun çökme değerleri (TS 802) 1 5.5 Beton Karışım Hesapları 1 m 3 yerine yerleşmiş betonun içine girecek çimento, su, agrega ve çoğu zaman da ilave mineral ve/veya kimyasal katkı miktarlarının hesaplanması problemi pek çok kişi tarafından

Detaylı

YAPI MALZEMESİ OLARAK BETON

YAPI MALZEMESİ OLARAK BETON TANIM YAPI MALZEMESİ OLARAK BETON Concrete kelimesi Latinceden concretus (grow together) ) kelimesinden gelmektedir. Türkçeye ise Beton kelimesi Fransızcadan gelmektedir. Agrega, çimento, su ve gerektiğinde

Detaylı

SU ve YAPI KİMYASALLARI

SU ve YAPI KİMYASALLARI SU ve YAPI KİMYASALLARI Betonda su; Betonla ilgili işlemlerde, suyun değişik işlevleri vardır; Karışım suyu; çimento ve agregayla birlikte karılarak beton üretimi sağlamak için kullanılan sudur. Kür suyu;

Detaylı

KİMYASAL KATKILAR Giriş

KİMYASAL KATKILAR Giriş KİMYASAL KATKILAR Giriş, Hazırlayanlar:Tümer AKAKIN,Selçuk UÇAR Bu broşürün amacı TS EN 206 ya geçiş sürecinde betonu oluşturan malzemeler konusunda üreticiye ve son kullanıcıya bilgi vermektir. TS EN

Detaylı

BETON KARIŞIM HESABI. Beton; BETON

BETON KARIŞIM HESABI. Beton; BETON BETON KARIŞIM HESABI Beton; Çimento, agrega (kum, çakıl), su ve gerektiğinde katkı maddeleri karıştırılarak elde edilen yapı malzemesine beton denir. Çimento Su ve katkı mad. Agrega BETON Malzeme Türk

Detaylı

SICAK HAVADA BETON ÜRETİMİ VE UYGULAMADA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

SICAK HAVADA BETON ÜRETİMİ VE UYGULAMADA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR SICAK HAVADA BETON ÜRETİMİ VE UYGULAMADA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR 1 SICAK HAVANIN TARİFİ Sıcak hava, TS 1248 (Anormal Hava Koşullarında Beton Yapım, Döküm ve Bakım Kuralları) standardına göre ard arda

Detaylı

Doç. Dr. Halit YAZICI

Doç. Dr. Halit YAZICI Dokuz Eylül Üniversitesi Đnşaat Mühendisliği Bölümü ÖZEL BETONLAR VAKUMLU BETON Doç. Dr. Halit YAZICI http://kisi.deu.edu.tr/halit.yazici/ VAKUMLU BETON Beton üretiminin en önemli ve zor problemi su miktarının

Detaylı

SÜPER BEYAZ. karo. Yüksek performanslı beyaz çimento!

SÜPER BEYAZ. karo. Yüksek performanslı beyaz çimento! SÜPER BEYAZ karo Yüksek performanslı beyaz çimento! Süper Beyaz Çimento Karo Uygulamaları Beyaz Portland Çimentosu, 100 yılı aşkın süredir dünyada; gerek estetik görüntüler elde etmek için, gerekse yüksek

Detaylı

16.05.2012. Üretim Hazır Beton Nedir - Nasıl Üretilir? Hazır Beton Santralı Üretim Süreci Beton Sınıfları. Betonun Diğer Özellikleri

16.05.2012. Üretim Hazır Beton Nedir - Nasıl Üretilir? Hazır Beton Santralı Üretim Süreci Beton Sınıfları. Betonun Diğer Özellikleri Agrega Beton üretiminde kullanılan kum, çakıl, kırmataş gibi malzemelerin genel adı agregadır. Beton içinde hacimsel olarak %60-75 civarında yer işgal eden agrega önemli bir bileşendir. Agregalar tane

Detaylı

ISIDAÇ 40. yapı kimyasalları. Özel ürünleriniz için özel bir çimento!

ISIDAÇ 40. yapı kimyasalları. Özel ürünleriniz için özel bir çimento! ISIDAÇ 40 yapı kimyasalları Özel ürünleriniz için özel bir çimento! Çimsa ISDAÇ 40 Kalsiyum Alüminat Çimentosu Yapı Kimyasalları Uygulamaları www.cimsa.com.tr ISIDAÇ 40, 10 yılı aşkın süredir Çimsa tarafından,

Detaylı

mineral katkılar Paki Turgut

mineral katkılar Paki Turgut 2 mineral katkılar Paki Turgut Kaynaklar 1) Hewlett PC, Cement Admixture: uses and applications, Cement Admixture Association 2) Domone P, Illston J, Construction Materials, 4th Edition 3) Mindess S et

Detaylı

Türkiye Hazır Beton Birliği İktisadi İşletmesi Deney / Kalibrasyon Laboratuvarı. Deney Listesi

Türkiye Hazır Beton Birliği İktisadi İşletmesi Deney / Kalibrasyon Laboratuvarı. Deney Listesi REVİZYON GÜNCELLEME DOKÜMAN NO YAYIN L27 01.01.2008 13.01.2014-06 08.05.2014 1/8 GÜNCELLEŞTİRMEYİ GERÇEKLEŞTİREN (İSİM / İMZA / TARİH) : DENEYLERİ A01 İri agregaların parçalanmaya karşı direnci Los Angeles

Detaylı

DENEYİN YAPILIŞI: 1. 15 cm lik küp kalıbın ölçüleri mm doğrulukta alınır. Etiket yazılarak içine konulur.

DENEYİN YAPILIŞI: 1. 15 cm lik küp kalıbın ölçüleri mm doğrulukta alınır. Etiket yazılarak içine konulur. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ TAZE BETON DENEYLERİ DENEY ADI: TAZE BETON BİRİM HACİM AĞIRLIĞI DENEY STANDARDI: TS EN 12350-6, TS2941, ASTM C138 DENEYİN AMACI: Taze

Detaylı

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü YAPI MALZEMESİ II DERSİ BETON TEKNOLOJİSİ. PERDAHLAMA ve KÜRK DOÇ.DR. KAMİLE TOSUN FELEKOĞLU

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü YAPI MALZEMESİ II DERSİ BETON TEKNOLOJİSİ. PERDAHLAMA ve KÜRK DOÇ.DR. KAMİLE TOSUN FELEKOĞLU Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü YAPI MALZEMESİ II DERSİ BETON TEKNOLOJİSİ PERDAHLAMA ve KÜRK DOÇ.DR. KAMİLE TOSUN FELEKOĞLU BETON YÜZEYY ZEYİNİN N PERDAHLANMASI Beton yüzeyinin y perdahlanması

Detaylı

PERDAHLANMASI. Yrd. Doç. Dr. Hayri ÜN. Pamukkale Üniversitesi 2007 - BAHAR

PERDAHLANMASI. Yrd. Doç. Dr. Hayri ÜN. Pamukkale Üniversitesi 2007 - BAHAR 8 YAPI MALZEMESİ BETON YÜZEYY ZEYİNİN PERDAHLANMASI Yrd. Doç. Dr. Hayri ÜN Pamukkale Üniversitesi 2007 - BAHAR BETON YÜZEYY ZEYİNİN N PERDAHLANMASI Beton yüzeyinin y perdahlanması işlemi, pürüzsüz z bir

Detaylı

EKOKAT -SP 201- YALITIMLI TERAS ŞAPI

EKOKAT -SP 201- YALITIMLI TERAS ŞAPI EKOKAT -SP 201- YALITIMLI TERAS ŞAPI 1 EKOKAT SP 201 YALITIMLI TERAS ŞAPI ÜRÜN TANIMI : EKOKAT - SP 201 Yalıtımlı Teras Şapı, perlit esaslı, ısı ve ses yalıtımı sağlayan, yanmaz, hafif teras şapıdır. KULLANIM

Detaylı

ÜRÜN TANIMI; arasında olmalıdır.! Derz uygulaması yapıştırma işleminden bir gün sonra yapılmalıdır.!

ÜRÜN TANIMI; arasında olmalıdır.! Derz uygulaması yapıştırma işleminden bir gün sonra yapılmalıdır.! ÜRÜN TANIMI; Granülometrik karbonat tozu, portlant çimentosu ve çeşitli polimer katkılar ( yapışma, esneklik, suya karşı direnç ve aşırı soğuk ve sıcağa dayanmı arttıran ) birleşiminden oluşan, seramik,

Detaylı

SÜPER BEYAZ. prekast. Yüksek performanslı beyaz çimento!

SÜPER BEYAZ. prekast. Yüksek performanslı beyaz çimento! SÜPER BEYAZ prekast Yüksek performanslı beyaz çimento! Süper Beyaz Çimento Prekast Uygulamaları Beyaz Portland Çimentosu, 100 yılı aşkın süredir dünyada; gerek estetik görüntüler elde etmek için, gerekse

Detaylı

CRM ve SMR DENEYSEL ÇALIŞMALARI

CRM ve SMR DENEYSEL ÇALIŞMALARI CRM ve SMR DENEYSEL ÇALIŞMALARI Y.Doç.Dr. Murat KARACASU Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalı Nisan 2011 TÜRKİYE DE SON 6 YILDA

Detaylı

EKOBEYAZ. prekast. Hem ekonomik, hem yüksek beyazlık!

EKOBEYAZ. prekast. Hem ekonomik, hem yüksek beyazlık! EKOBEYAZ prekast Hem ekonomik, hem yüksek beyazlık! Çimsa Ekobeyaz Çimento Prekast Uygulamaları Beyaz Portland Çimentosu, 100 yılı aşkın süredir dünyada; gerek estetik görüntüler elde etmek için, gerekse

Detaylı

Sıcak Havanın Betona Etkileri

Sıcak Havanın Betona Etkileri UYGULAMALAR APPLICATIONS Sıcak Havanın Betona Etkileri İnş.Yük.Müh. Yasin ENGİN Effects of Hot Weather on Concrete TS 1248 defines the hot weather as the average value of the air temperature in three consecutive

Detaylı

AGREGALAR Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi

AGREGALAR Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi AGREGALAR Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi Agregalar, beton, harç ve benzeri yapımında çimento ve su ile birlikte kullanılan, kum, çakıl, kırma taş gibi taneli farklı mineral yapıya sahip inorganik

Detaylı

BETON* Sıkıştırılabilme Sınıfları

BETON* Sıkıştırılabilme Sınıfları BETON* Beton Beton, çimento, su, agrega kimyasal ya mineral katkı maddelerinin homojen olarak karıştırılmasından oluşan, başlangıçta plastik kıvamda olup, şekil rilebilen, zamanla katılaşıp sertleşerek

Detaylı

Derz sızdırmazlığı için PVC esaslı Su Tutucu Bantlar

Derz sızdırmazlığı için PVC esaslı Su Tutucu Bantlar Ürün Bilgi Föyü Düzenleme 06.01.2009 Revizyon no.: 0 Identification no: 01 07 03 01 023 0 000001 Sika -Su Tutucu Bantlar Derz sızdırmazlığı için PVC esaslı Su Tutucu Bantlar Construction Ürün Tanımı Kullanım

Detaylı

KAGİR YIĞMA DUVARLARDA TAŞIYICI MALZEME VE BİLEŞENLER ÖZET. N. Volkan Gür 1 Ömer Ş. Deniz 2 Savaş Ekinci 3

KAGİR YIĞMA DUVARLARDA TAŞIYICI MALZEME VE BİLEŞENLER ÖZET. N. Volkan Gür 1 Ömer Ş. Deniz 2 Savaş Ekinci 3 6. Ulusal Çatı & Cephe Sempzyumu 12 13 Nisan 2012 KAGİR YIĞMA DUVARLARDA TAŞIYICI MALZEME VE BİLEŞENLER N. Vlkan Gür 1 Ömer Ş. Deniz 2 Savaş Ekinci 3 Knu Başlık N: 1 Çatı ve Cephe Sistemleri ve Bileşenleri

Detaylı

Rötre olayı, hem beton tazeyken, hem de sertleşmiş durumdayken oluşabilen bir olaydır.

Rötre olayı, hem beton tazeyken, hem de sertleşmiş durumdayken oluşabilen bir olaydır. RÖTRE ( BÜZÜLME ) Beton içerisindeki suyun fiziksel ve kimyasal nedenlerle azalması ( kaybolması ) sonucunda betonun boyunda ve hacminde yer alan küçülmeye " rötre " denilir. Rötre olayı, hem beton tazeyken,

Detaylı

EKOBEYAZ. karo. Hem ekonomik, hem yüksek beyazlık!

EKOBEYAZ. karo. Hem ekonomik, hem yüksek beyazlık! EKOBEYAZ karo Hem ekonomik, hem yüksek beyazlık! Çimsa Ekobeyaz Çimento Karo Uygulamaları Beyaz Portland Çimentosu, 100 yılı aşkın süredir dünyada; gerek estetik görüntüler elde etmek için, gerekse yüksek

Detaylı

FARKLI BAĞLAYICILARIN KALSİYUM ALÜMİNAT ÇİMENTOSU ESASLI HARÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ. Prof. Dr. İsmail Özgür YAMAN

FARKLI BAĞLAYICILARIN KALSİYUM ALÜMİNAT ÇİMENTOSU ESASLI HARÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ. Prof. Dr. İsmail Özgür YAMAN FARKLI BAĞLAYICILARIN KALSİYUM ALÜMİNAT ÇİMENTOSU ESASLI HARÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Prof. Dr. İsmail Özgür YAMAN SUNUM İÇERİĞİ Kalsiyum Alüminat Çimentosu (KAÇ) PÇ KAÇ KAÇ Uygulama Alanları KAÇ Hidratasyonu

Detaylı

teknik notlar 4 SICAK HAVANIN BETONA ETKİLERİ

teknik notlar 4 SICAK HAVANIN BETONA ETKİLERİ SICAK HAVANIN BETONA ETKİLERİ İLETİŞİM GENEL MÜDÜRLÜK Hüseyin Bağdatlıoğlu İş Merkezi, Kaya Sultan Sok. No:97 Kat:5 Kozyatağı 372 İstanbul Tel:(0216) 571 30 00 Faks:(0216) 571 30 91 www.akcansa.com.tr

Detaylı

Prekast betonun (Ön dökümlü beton) yerinde dökme betona göre avantajları şu şekildedir:

Prekast betonun (Ön dökümlü beton) yerinde dökme betona göre avantajları şu şekildedir: PREKAST (Ön dökümlü Betn): Prekast betnu, tekrar kullanılabilen kalıplar içerisinde kntrllu rtamda kürlenerek üretilip, şantiye alanına taşınıp, rda mnte edilebilen yapı ürünüdür. Prekast betnun (Ön dökümlü

Detaylı

16.05.2012. Üretim Hazır Beton Nedir - Nasıl Üretilir? Hazır Beton Santralı Üretim Süreci Beton Sınıfları. Betonun Diğer Özellikleri

16.05.2012. Üretim Hazır Beton Nedir - Nasıl Üretilir? Hazır Beton Santralı Üretim Süreci Beton Sınıfları. Betonun Diğer Özellikleri Agrega Beton üretiminde kullanılan kum, çakıl, kırmataş gibi malzemelerin genel adı agregadır. Beton içinde hacimsel olarak %60-75 civarında yer işgal eden agrega önemli bir bileşendir. Agregalar tane

Detaylı

Sıcak Havada Beton Dökümü

Sıcak Havada Beton Dökümü APPLICATIONS UYGULAMALAR Sıcak Havada Beton Dökümü İnşaat Mühendisi Yasin Engin GİRİŞ Beton, bilindiği üzere agrega, çimento, su ve duruma göre kimyasal ve mineral katkıdan oluşan bir yapı malzemesidir.

Detaylı

-Teknoser 100, yapısında bulunan kuvars agregadan dolayı yük ve trafik durumuna göre aşınma direnci istenen mahallerde uygulanır.

-Teknoser 100, yapısında bulunan kuvars agregadan dolayı yük ve trafik durumuna göre aşınma direnci istenen mahallerde uygulanır. TEKNOSER 100 Bayındırlık Poz No: 4.613/F04 gri Yüzey Sertleştirici Ürün Tanımı: Taze beton yüzeylere uygulanan, çimento, sert kuvars agrega, kimyasal katkılar, özel renklendirici pigment ve polimer katkılardan

Detaylı

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ATTERBERG LİMİTLERİ DENEYİ Bşluklardaki suyun varlığı zeminlerin mühendislik davranışını, özellikle de ince taneli zeminlerinkini etkilemektedir. Bir zeminde ne kadar su bulunduğunu (ω) bilmek tek başına

Detaylı

KONU: KURUMSAL YÖNETİM İLKELER (KURUMSAL YÖNETİM TEBLİĞİ SERİ II NO:17.1)

KONU: KURUMSAL YÖNETİM İLKELER (KURUMSAL YÖNETİM TEBLİĞİ SERİ II NO:17.1) KONU: KURUMSAL YÖNETİM İLKELER (KURUMSAL YÖNETİM TEBLİĞİ SERİ II NO:17.1) Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 30.12.2011 tarih Seri IV, N: 56 Kurumsal Yönetim İlkelerinin Belirlenmesine ve Uygulanmasına

Detaylı

MasterFiber MAC 2200 CB

MasterFiber MAC 2200 CB TANIMI MasterFiber MAC 2000 CB, kimyasal olarak kuvvetlendirilmiş yapısı sayesinde beton içerisindeki bağlayıcı malzemeler ile daha sağlam bağ yapabilen sentetik bir makrofiberdir. Bu geliştirilmiş bağ

Detaylı

TAZE BETONUN ÜRETİMİ VE TAŞINMASI

TAZE BETONUN ÜRETİMİ VE TAŞINMASI TAZE BETONUN ÜRETİMİ VE TAŞINMASI İstenilen kalitede beton elde edebilmek için, önce beton karışımında yer alacak malzeme özelliklerinin önceden bilinmesi, malzemelerin standartlara uygun olmaları ve bu

Detaylı

Bolomey formülünün gelişmiş şekli; hava boşluğunun dayanıma etkisini vurgulamak

Bolomey formülünün gelişmiş şekli; hava boşluğunun dayanıma etkisini vurgulamak BETON Bolomey formülünün gelişmiş şekli; hava boşluğunun dayanıma etkisini vurgulamak açısından ilginçtir. Bu formülde dayanımı etkileyen en önemli faktör çimento hamuru içindeki çimento miktarıdır.

Detaylı

PROJE SONUÇ RAPORU. Proje Nr TĐDEB 3020213

PROJE SONUÇ RAPORU. Proje Nr TĐDEB 3020213 PROJE SONUÇ RAPORU Proje Nr TĐDEB 3020213 KONSAN ın geliştirdiği polikarboksilat bazlı akışkanlaştırıcıların prefabrike beton üretimlerine uyarlanmasının araştırılması Tarih: 01/07/2004 AGY350 Konsan Bilgi

Detaylı

ÇELİK LİFLERİN TAZE BETON ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ EFFECT OF STEEL FIBERS ON FRESH CONCRETE PROPERTIES

ÇELİK LİFLERİN TAZE BETON ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ EFFECT OF STEEL FIBERS ON FRESH CONCRETE PROPERTIES ÇELİK LİFLERİN TAZE BETON ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Burak Işıkdağ 1, İlker Bekir Topçu 2, Seyfettin Umut Umu 3 Özet Bu çalışmada çelik lifli taze betonlarda (ÇLB) çelik liflerin beton kıvamına etkisi araştırıldı.

Detaylı

BÖLÜM 4. ZEMĐN BETONLARININ ÖZELĐKLERĐ

BÖLÜM 4. ZEMĐN BETONLARININ ÖZELĐKLERĐ BÖLÜM 4. ZEMĐN BETONLARININ ÖZELĐKLERĐ 4.1 ÖNEMLĐ BETON ÖZELĐKLERĐ Başarılı bir endüstriyel zemin döşemesi için uygun beton bileşimi oldukça önemlidir. Beton şartnamesi ve üretim süreci için aşağıdaki

Detaylı

Hazırlayan: İnş.Yük.Müh. Yasin Engin yasin.engin@gmail.com www.betonvecimento.com

Hazırlayan: İnş.Yük.Müh. Yasin Engin yasin.engin@gmail.com www.betonvecimento.com ATIK SU ARITMA TESIİSIİ UÇUCU KUÜ L KULLANIMI Hazırlayan: İnş.Yük.Müh. Yasin Engin yasin.engin@gmail.com www.betonvecimento.com 12/1/2014 1. GİRİŞ Atık su arıtma tesislerinde özellikle atık su ile temas

Detaylı

Baumit MPI 25. Makine Sıvası. Ürün Đç mekanlarda kullanılan, fabrika karışımı kireç/çimento esaslı kuru hazır makine sıvasıdır.

Baumit MPI 25. Makine Sıvası. Ürün Đç mekanlarda kullanılan, fabrika karışımı kireç/çimento esaslı kuru hazır makine sıvasıdır. Baumit MPI 25 Makine Sıvası Ürün Đç mekanlarda kullanılan, fabrika karışımı kireç/çimento esaslı kuru hazır makine sıvasıdır. Bileşimi Kalsiyum hidrat, çimento, sıva kumu, perlit, katkı maddeleri. Özellikler

Detaylı

Kentsel Planlama ve Kentsel Altyapı İlişkisinde Yeni bir Dönem; Kentsel Dönüşüm

Kentsel Planlama ve Kentsel Altyapı İlişkisinde Yeni bir Dönem; Kentsel Dönüşüm Kentsel Planlama ve Kentsel ltyapı İlişkisinde Yeni bir Dönem; Kentsel Dönüşüm.Faruk GÖKSU Kentsel Strateji td.şti. nahtar Kelimeler: Kentsel Planlama, Kentsel ltyapı, kıllı Büyüme (smart grwth), Kentsel

Detaylı

ZENON PANEL YAPI TEKNOLOJİSİ SIVA UYGULAMA KILAVUZU

ZENON PANEL YAPI TEKNOLOJİSİ SIVA UYGULAMA KILAVUZU ZENON PANEL YAPI TEKNOLOJİSİ SIVA UYGULAMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER 1. SIVA İMALATI... 3 1.1. Sıva harcının hazırlanması... 3 1.2. Sıva harcının tatbik edilmesi... 3 1.3. Sıvamada yardımcı makine ve aletler...

Detaylı

SERA TASARIMI ve İKLİMLENDİRME. Cengiz TÜRKAY Ziraat Yüksek Mühendisi. Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Erdemli-Mersin 12 Ekim 2012

SERA TASARIMI ve İKLİMLENDİRME. Cengiz TÜRKAY Ziraat Yüksek Mühendisi. Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Erdemli-Mersin 12 Ekim 2012 SERA TASARIMI ve İKLİMLENDİRME Cengiz TÜRKAY Ziraat Yüksek Mühendisi Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Erdemli-Mersin 12 Ekim 2012 Sera nedir? Bitki büyüme ve gelişmesi için gerekli iklim etmenlerinin

Detaylı

EKOKAT -DS 201- YALITIMLI DEKORATİF SIVA

EKOKAT -DS 201- YALITIMLI DEKORATİF SIVA EKOKAT -DS 201- YALITIMLI DEKORATİF SIVA 1 EKOKAT DS 201 YALITIMLI DEKORATİF ÜRÜN TANIMI : EKOKAT - DS 201 Yalıtımlı Dekoratif Sıva, perlit esaslı son kat dış cephe yalıtım sıvasıdır. KULLANIM ALANLARI

Detaylı

SERALARIN TASARIMI (Seralarda Isıtma Sistemleri) Doç. Dr. Berna KENDİRLİ A. Ü. Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü

SERALARIN TASARIMI (Seralarda Isıtma Sistemleri) Doç. Dr. Berna KENDİRLİ A. Ü. Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü SERALARIN TASARIMI (Seralarda Isıtma Sistemleri) Doç. Dr. Berna KENDİRLİ A. Ü. Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Seralarda Isıtma Sistemlerinin Planlanması Bitki büyümesi ve gelişmesi

Detaylı

BETONUN YERLEŞTİRİLMESİ VE BAKIMI

BETONUN YERLEŞTİRİLMESİ VE BAKIMI BETONUN YERLEŞTİRİLMESİ VE BAKIMI Betonun gerekli dayanımı ve dayanıklılığı kazanması için sadece betonun doğru olarak siparişi ve teslimi değil, ayrıca betonun doğru bir şekilde yerleştirilmesi ve bakımının

Detaylı

EKOBEYAZ. yapı kimyasalları. Hem ekonomik, hem yüksek beyazlık!

EKOBEYAZ. yapı kimyasalları. Hem ekonomik, hem yüksek beyazlık! EKOBEYAZ yapı kimyasalları Hem ekonomik, hem yüksek beyazlık! Çimsa Ekobeyaz Çimento Yapı Kimyasalları Uygulamaları Beyaz Portland Çimentosu, 100 yılı aşkın süredir dünyada; gerek estetik görüntüler elde

Detaylı

Zeminlerden Örnek Numune Alınması

Zeminlerden Örnek Numune Alınması Zeminlerden Örnek Numune Alınması Zeminlerden örnek numune alma tekniği, örneklerden istenen niteliğe ve gereken en önemli konu; zeminde davranışın süreksizliklerle belirlenebileceği, bu nedenle alınan

Detaylı

Betonda Dayanıklılık Sorunları ve Çözümleri Alkali Silika Reaksiyonu (ASR) Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi

Betonda Dayanıklılık Sorunları ve Çözümleri Alkali Silika Reaksiyonu (ASR) Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi Betonda Dayanıklılık Sorunları ve Çözümleri Alkali Silika Reaksiyonu (ASR) Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi Betonda Dayanıklılık - Betonda Dayanıklılık - Alkali Silika Reaksiyonu - Alkali Silika Reaksiyonuna

Detaylı

KÜTLE BETONU VE RADYE TEMELLERDE BETON VE DONATI

KÜTLE BETONU VE RADYE TEMELLERDE BETON VE DONATI TEMELLERDE BETON VE DONATI Abdurrahman GÜNER, Prof. Dr. İnşaat Mühendisliği Bölümü Mühendislik Fakültesi İstanbul Üniversitesi İMO İstanbul Şubesi, 2012 İlkbahar-Yaz Dönemi Meslek İçi Eğitim Seminerleri

Detaylı

YAPI MALZEMESİ YAPI MALZEMESİNE GİRİŞ

YAPI MALZEMESİ YAPI MALZEMESİNE GİRİŞ YAPI MALZEMESİNE GİRİŞ KAYNAK KİTAPLAR 1.) Yapı Malzemesi-II (Bülent BARADAN) DEU 2.) Yapı Malzemesi ve Beton (M. Selçuk GÜNER, Veli SÜME) 3.) Yapı Malzemesi (Bekir POSTACIOĞLU) 4.) Yapı Malzemesi Problemleri

Detaylı

Çimentolu Sistemlerde Geçirgenlik - Sebepleri ve Azaltma Yöntemleri - Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi

Çimentolu Sistemlerde Geçirgenlik - Sebepleri ve Azaltma Yöntemleri - Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi - Sebepleri ve Azaltma Yöntemleri - Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi Geçirgenlik sıvı ve gazların çimentolu sistem içerisindeki hareketinin olasılığını ifade eden bir kavramdır. Geçirimsizlik özellikle

Detaylı

Poliüretan Esaslı, İki Bileşenli, Solventsiz, Yarı Elastik, Self Levelling Kaplama

Poliüretan Esaslı, İki Bileşenli, Solventsiz, Yarı Elastik, Self Levelling Kaplama TANIMI MasterTop BC 375 N, poliüretan esaslı, iki bileşenli, solventsiz, endüstriyel self levelling zemin kaplama malzemesidir. KULLANIM YERLERİ MasterTop BC 375 N, MasterTop 1324 serisi poliüretan kaplama

Detaylı

HAFİF AGREGALARIN YAPISAL BETON İMALATLARINDA KULLANIMI Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi

HAFİF AGREGALARIN YAPISAL BETON İMALATLARINDA KULLANIMI Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi HAFİF AGREGALARIN YAPISAL BETON İMALATLARINDA KULLANIMI Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi Hafif Agrega Nedir? Hafif Agregalar doğal ve yapay olarak sınıflandırılabilir; Doğal Hafif Agregalar: Pomza

Detaylı

MasterSeal P 625. Epoksi Esaslı, İki Bileşenli, Solventsiz, Kuru, Nemli ve Islak Yüzey Astarı TANIMI

MasterSeal P 625. Epoksi Esaslı, İki Bileşenli, Solventsiz, Kuru, Nemli ve Islak Yüzey Astarı TANIMI TANIMI MasterSeal P 625, epoksi esaslı, iki bileşenli, düşük viskoziteli, kuru, nemli, ıslak beton ve çimento esaslı mineral yüzeylerde de kullanılabilen astar malzemesidir. TS EN 13813 ve TS EN 1504-2,

Detaylı

Yrd.Doç.Dr. Hüseyin YİĞİTER

Yrd.Doç.Dr. Hüseyin YİĞİTER Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü İNŞ2024 YAPI MALZEMESİ II BETON KARIŞIM HESABI Yrd.Doç.Dr. Hüseyin YİĞİTER http://kisi.deu.edu.tr/huseyin.yigiter ŞEMATİK BETON YAPISI Boşluklar Katılar

Detaylı

DENEY 3. MADDENİN ÜÇ HALİ: NİTEL VE NİCEL GÖZLEMLER Sıcaklık ilişkileri

DENEY 3. MADDENİN ÜÇ HALİ: NİTEL VE NİCEL GÖZLEMLER Sıcaklık ilişkileri DENEY 3 MADDENİN ÜÇ HALİ: NİTEL VE NİCEL GÖZLEMLER Sıcaklık ilişkileri AMAÇ: Maddelerin üç halinin nitel ve nicel gözlemlerle incelenerek maddenin sıcaklık ile davranımını incelemek. TEORİ Hal değişimi,

Detaylı

Knauf W623 Agraflı Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları:

Knauf W623 Agraflı Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları: Knauf W623 Agraflı Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları: Knauf W623 Duvar Giydirme Sisteminde, Metal Konstrüksiyon tavan U (TU) ve tavan C (TC) profillerden oluşturulur. Duvarın şakülünde ve terazisinde

Detaylı

SBS MATEMATİK DENEME SINAVI

SBS MATEMATİK DENEME SINAVI SS MTEMTİK DENEME SINVI 8. SINIF SS MTEMTİK DENEME SINVI. 4.. Güneş ile yut gezegeni arasındaki uzaklık 80000000 km dir. una göre bu uzaklığın bilimsel gösterimi aşağıdakilerden hangisidir? ),8.0 9 km

Detaylı

Baumit PRIMO 1. Kalın Dokulu Makine Sıvası

Baumit PRIMO 1. Kalın Dokulu Makine Sıvası Baumit PRIMO 1 Kalın Dokulu Makine Sıvası Ürün Đç ve dış mekanlarda kullanılan, fabrika karışımı çimento esaslı kuru hazır makine sıvasıdır. Đç mekanlarda son kat olarak kullanılabilir. Dış mekanlarda

Detaylı

EKOKAT -IS 101- YALITIMLI İÇ SIVA

EKOKAT -IS 101- YALITIMLI İÇ SIVA EKOKAT -IS 101- YALITIMLI İÇ SIVA 1 EKOKAT IS 101 YALITIMLI İÇ SIVA ÜRÜN TANIMI : EKOKAT - IS 101 Yalıtımlı İç Sıva, perlit esaslı iç cephe yalıtım sıvasıdır. KULLANIM ALANLARI : Yalıtımın dış cepheden

Detaylı

BETON YOL Hasdal-Kemerburgaz

BETON YOL Hasdal-Kemerburgaz BETON YOL Hasdal-Kemerburgaz 1 İçerik 1. Beton yol lokasyonu 2. Beton yol özellikleri 2.1) Beton tabaka kalınlığı 2.2) Yolun enkesitinin şematik gösterimi 3. Mevcut beton karışım dizaynı 4. Beton yol yapım

Detaylı

Knauf W625 - W626 Duvar C profilli Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları:

Knauf W625 - W626 Duvar C profilli Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları: Knauf W625 - W626 Duvar C profilli Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları: Knauf W625 - W626 Duvar Giydirme Sisteminde Metal Konstrüksiyon, Duvar U (DU) ve sadece 75mm ve 100mm Duvar U ve Duvar C profiller

Detaylı

SERALARIN TASARIMI (Seralarda Soğutma Sistemleri) Doç. Dr. Berna KENDİRLİ A. Ü. Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü

SERALARIN TASARIMI (Seralarda Soğutma Sistemleri) Doç. Dr. Berna KENDİRLİ A. Ü. Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü SERALARIN TASARIMI (Seralarda Soğutma Sistemleri) Doç. Dr. Berna KENDİRLİ A. Ü. Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Soğutma Sistemleri Seralarda yetiştirme ve üretim sezonunu uzatmak, Birim

Detaylı

Çalışma hayatında en çok karşılaşılan soru işyerinden patlama tehlikesi olup olmadığı yönündedir. Bu sorunun cevabı, yapılacak risk

Çalışma hayatında en çok karşılaşılan soru işyerinden patlama tehlikesi olup olmadığı yönündedir. Bu sorunun cevabı, yapılacak risk Çalışma hayatında en çok karşılaşılan soru işyerinden patlama tehlikesi olup olmadığı yönündedir. Bu sorunun cevabı, yapılacak risk değerlendirmesiyle birlikte aşağıdaki sorularla birlikte basitçe değerlendirilebilir.

Detaylı

Köpük Beton - I. Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi. Kasım, 2015

Köpük Beton - I. Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi. Kasım, 2015 Köpük Beton - I Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi Kasım, 2015 Köpük Beton Köpük betonu basitçe tanımlayacak olursak; içinde %75 e varan oranda hava kabarcıkları olan harçtan yapılmış hafif betonlardır

Detaylı

Elazığ Ferrokrom Cürufunun Betonun Basınç Dayanımı ve Çarpma Enerjisi Üzerine Etkisi

Elazığ Ferrokrom Cürufunun Betonun Basınç Dayanımı ve Çarpma Enerjisi Üzerine Etkisi Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Der. Science and Eng. J. of Fırat Univ. 17 (4), 681-685, 25 17 (4), 681-685, 25 Elazığ Ferrokrom Cürufunun Betonun Basınç Dayanımı ve Çarpma Enerjisi Üzerine Etkisi Salih YAZICIOĞLU,

Detaylı

EKOKAT -DS 101- YALITIMLI DOLGU SIVASI

EKOKAT -DS 101- YALITIMLI DOLGU SIVASI EKOKAT -DS 101- YALITIMLI DOLGU SIVASI 1 EKOKAT DS 101 YALITIMLI DOLGU ÜRÜN TANIMI : EKOKAT - DS 101 Yalıtımlı Dolgu Sıvası, perlit esaslı dış cephe yalıtım sıvasıdır. KULLANIM ALANLARI : Yapıların dış

Detaylı

Prefabrik Beton İmalatında Buhar Kürü. Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi

Prefabrik Beton İmalatında Buhar Kürü. Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi Prefabrik Beton İmalatında Buhar Kürü Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi Basınç Dayanımı (MPa) Basınç Dayanımı (psi) Kürlemenin Beton Dayanımına Etkisi - Betonun prizini alması ve dayanım kazanması

Detaylı

BETON KALİTESİNİN DENETİMİ

BETON KALİTESİNİN DENETİMİ BETON KALİTESİNİN DENETİMİ Halit YAZICI DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ İN AAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ YAPI MALZEMESİ ANABİLİM DALI MALZEMELERİN KALİTE KONTROLÜ BETON DİZAYNI DENEME DÖKÜMÜ AGREGA, SU, ÇİMENTO, MİNERAL

Detaylı

YAPI MALZEMESİ AGREGALAR

YAPI MALZEMESİ AGREGALAR YAPI MALZEMESİ AGREGALAR 1 YAPI MALZEMESİ Agregalar en önemli yapı malzemelerinden olan betonun hacimce %60-%80 ini oluştururlar. Bitümlü yol kaplamalarının ağırlıkça % 90-95, hacimce %75-85 ini agregalar

Detaylı

MS 991 POLYÜREA BAZLI ESNEK MASTİK ÜRÜN AÇIKLAMASI

MS 991 POLYÜREA BAZLI ESNEK MASTİK ÜRÜN AÇIKLAMASI MS 991 POLYÜREA BAZLI ESNEK MASTİK ÜRÜN AÇIKLAMASI MS 991 yapısında solvent ve uçucu bileşen içermeyen 2 kompenantlı 3:1 oranında kullanılan derz, dilatasyon noktaları ve beton çatlakları için tasarlanmış

Detaylı

BRİKET DUVAR. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi

BRİKET DUVAR. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi BRİKET DUVAR Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi BETON BRİKET DUVAR Beton briket bloklar, kum, çakıl, tüf, bims (sünger

Detaylı

Doç. Dr. Halit YAZICI

Doç. Dr. Halit YAZICI Dokuz Eylül Üniversitesi Đnşaat Mühendisliği Bölümü ÖZEL BETONLAR ONARIM VE GÜÇLENDĐRME MALZEMELERĐ-2 Doç. Dr. Halit YAZICI http://kisi.deu.edu.tr/halit.yazici/ İDEAL BİR B R ONARIM / GÜÇG ÜÇLENDİRME MALZEMESİNİN

Detaylı

FİRMA PROFİLİ. geliştirmede yol açan güçlü bir firma olmaktır.

FİRMA PROFİLİ. geliştirmede yol açan güçlü bir firma olmaktır. FİRMA PROFİLİ 2000 yılından beri endüstriyel yapılar, eğitim, sağlık ve turizm tesisleri, açık ve kapalı spr alanları, enerji ve iletişim altyapı tesislerinin inşa işlerinde faaliyet gösteren FGC İNŞAAT,

Detaylı

GÜNEŞ ENERJĐSĐ IV. BÖLÜM. Prof. Dr. Olcay KINCAY

GÜNEŞ ENERJĐSĐ IV. BÖLÜM. Prof. Dr. Olcay KINCAY GÜNEŞ ENERJĐSĐ IV. BÖLÜM Prof. Dr. Olcay KINCAY DÜZ TOPLAYICI Düz toplayıcı, güneş ışınımını, yararlı enerjiye dönüştüren ısı eşanjörüdür. Akışkanlar arasında ısı geçişi sağlayan ısı eşanjörlerinden farkı,

Detaylı

Beton Tasarımında Silis Dumanı Kullanımı. Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi

Beton Tasarımında Silis Dumanı Kullanımı. Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi Beton Tasarımında Silis Dumanı Kullanımı Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi Silis Dumanı (Silika Füme-Mikro Silika) Silis dumanı silikon metal veya ferrosilikon alaşım endüstrisinin yan ürünü olarak

Detaylı

MİNERAL ESASLI SIVALARDA POLİPROPİLEN LİF KATKISININ FİZİKSEL VE MEKANİK ÖZELLİKLERE ETKİSİNİN İNCELENMESİ

MİNERAL ESASLI SIVALARDA POLİPROPİLEN LİF KATKISININ FİZİKSEL VE MEKANİK ÖZELLİKLERE ETKİSİNİN İNCELENMESİ MİNERAL ESASLI SIVALARDA POLİPROPİLEN LİF KATKISININ FİZİKSEL VE MEKANİK ÖZELLİKLERE ETKİSİNİN İNCELENMESİ EROL GÜRDAL 1, SEDEN ACUN 2 ÖZET Yapı kabuğunda koruyucu tabakayı oluşturan sıvaların iyi kalitede

Detaylı

BETONUN BAKIMI (KÜRÜ)

BETONUN BAKIMI (KÜRÜ) Giriş BETONUN BAKIMI (KÜRÜ) Beton, tüm dünyada en çok kullanılan yapı malzemesi olmayı sağlamlığı, ekonomik oluşu, çevre ve yangına karşı direnci, kolay şekil alabilmesi ve kolay temin edilebilmesi ile

Detaylı

Granül PVC Kullanım Alanları

Granül PVC Kullanım Alanları Sanem Makina İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti. Granül PVC Nedir? Plastik sanayi sektöründe yüksek kaliteli bir hammadde larak tanımlanan Granül PVC, plastik malzeme üretiminde kullandığı zaman mükemmel

Detaylı

YÜKSEK FIRIN CURUFU KATKISININ ÇİMENTOYA ETKİSİ

YÜKSEK FIRIN CURUFU KATKISININ ÇİMENTOYA ETKİSİ YÜKSEK FIRIN CURUFU KATKISININ ÇİMENTOYA ETKİSİ T. BULGAN, C.B. EMRULLAHOĞLU, Ö.F. EMRULLAHOĞLU Afyon Kocatepe Üniversitesi, Afyon Mühendislik Fakültesi Seramik Mühendisliği Bölümü/ AFYON ÖZET Bu çalışmada

Detaylı