SPoD İnsan Hakları Örgütlerinin Kasım Ayı Buluşmasına Katıldı. SPoD Nefret Suçları Yasa Kampanyası Platformu nun Basın Açıklamasındaydı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SPoD İnsan Hakları Örgütlerinin Kasım Ayı Buluşmasına Katıldı. SPoD Nefret Suçları Yasa Kampanyası Platformu nun Basın Açıklamasındaydı"

Transkript

1 SPoD İnsan Hakları Örgütlerinin Kasım Ayı Buluşmasına Katıldı İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Af Örgütü ve Hakikat Adalet Hafıza Derneği'nin her ay düzenledikleri toplantıya SPoD adına katılan Mehmet Tarhan; derneğin faaliyetlerini ve Kasım ayı planlarını aktardı. İnsan hakları alanında çalışan örgütlerin birbirinden haberdar olmalarını sağlamak ve ilişkileri geliştirmek için bir yıldır düzenli olarak yapılan toplantılarda örgütler çalışma alanlarına dair fikir alışverişinde bulunuyor. İnsan hakları örgütleri Aralık buluşması SPoD ofisinde gerçekleşecek. SPoD Nefret Suçları Yasa Kampanyası Platformu nun Basın Açıklamasındaydı Nefret Suçları Yasa Kampanyası Platformu nun uzun bir süredir nefret suçlarına ilişkin yasal mevzuat konusunda yürüttüğü çalışma sonucu ulaşılan nefret suçları yasa taslağı metni Taksim Hill Oteli nde 5 Kasım da yapılan bir basın toplantısı ile açıklandı. SPoD bu platforma görüş ve öneri sunan örgütler arasında yer alıyor. Nefret Suçları Yasa Taslağı na aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

2 SPoD 90 lardan Günümüze LGBT ve Öğrenci Hareketi Etkinliğine Katıldı Boğaziçi Üniversitesi LGBTT topluluğu LuBUnya nın düzenlediği 90'lardan günümüze LGBT ve Öğrenci Hareketi söyleşisine SPoD adına katılan Sinan Birdal ve İdil Engindeniz in aktarımıyla; 90'ların kitlesel eylemlerinden öğrenci hareketi deneyimlerine, LGBT hareketinin tarihçesine, günümüz lgbt-öğrenci topluluklarına ve toplumsal hareketlerle ilişkisine dair birçok konunun konuşulduğu bir söyleşi gerçekleşti. SPoD LGBT Bireylerle Çalışan Terapistlere yönelik Eğitim Önçalışmasına Başladı SPoD Lezbiyen Gey Biseksüel ve Transseksüel (LGBT) bireyler ile çalışan Psikolog, Psikiyatr, Rehberlik Danışmanı ve Sosyal Hizmet Uzmanlarına yönelik eğitim programları için hazırlık çalışmalarına başladı. İlk etapta klinik psikolog ve psikiyatristler için tasarlanacak olan eğitim programının ön sunuşu 11 Kasım Pazar günü SPoD Dernek ofisinde gerçekleşti. Uzman Psikiyatrist Seven Kaptan ın sunumu ile başlayan toplantıda Psikolog, Psikiyatr, Rehberlik Danışmanlığıı ve Sosyal Hizmet Uzmanlığı alanlarında çalışan uzmanların katılımı ve geri bildirimleri ile bu alanda çalışan uzmanların ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap olabilecek bir eğitim tasarısı oluşturulması amaçlanıyor.

3 SPoD, İstanbul LGBTT ve Lambdaistanbul Ortaklığında LGBT Sığınak Projesi İçin Mor Çatı İle Görüşüldü 6 Kasım Salı günü SPoD,İstanbul LGBTT, Lambdaistanbul ve Mor Çatı nın katılımıyla gerçekleşen toplantıda;neden LGBT sığınağı açılmak istendiği ve nasıl bir süreçten gelip böyle bir ihtiyacın oluştuğu konuşuldu.lgbt'ler için bir sığınak modeli oluşturmanın amaçlandığı ve bunun çok zorlu,uzun bir süreç olduğuna değinildi. LGBT Sığınak Projesi için bir sonraki toplantı Aralık ayında gerçekleşecek. SPoD Pembe Hayat ın Düzenlediği Transfobik Nefretle Mücadele Forumu na Katıldı SPoD, 20 Kasım Nefret Mağduru Transları Anma Günü vesilesiyle Transfobik Nefretle Mücadele Forumu adı altında Kasım da Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneğinin Ankara da düzenlediği etkinliğe katıldı. SPoD adına Hayat Çelik in katıldığı nefret suçları alanında çalışan sivil toplum örgütlerinin yer aldığı forumda; 2012 de yaşanan transfobik olaylar,transfobik nefretin farklı alanlara yansıması, nefret suçlarıyla mücadele için neler yapılabileceği ve katılımcı örgütlerin çözüm önerileri konuşuldu. Forum sonucunda medyadaki nefret suçlarıyla ortak mücadele kararı alındı.

4 SPoD Yeni Sendikalar Yasasını Tartışmaya Açtı SPoD un 24 Kasım Cumartesi günü Cezayir Restoran Toplantı Salonu nda düzenlediği etkinlikte,çeşitli sendikalar ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılımıyla Yeni Sendikalar Yasası tartışıldı. Açılış konuşmasını SPoD Yönetim Kurulu Başkanı Sedef Çakmak ın yaptığı etkinlikte Yard. Doç. Dr. Aziz Çelik in moderatörlüğünde; Dr. M. Görkem Doğan, SGBP Yürütme Kurulu Üyesi / Belediye-İş 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Gülüm, Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Barış Uluocak ın aktarımlarıyla; yeni yasanın neler getirdiği ve ortak mücadele hattının genişletilmesi için işçi deneyimlerinden yola çıkılarak neler yapılabiceği tartışıldı. Etkinliğin işçi forumunda ise; Tekstil İşçisi Mehmet Emin Yılmaz, Bilgi Üniversitesi Çalışanlarından Beyhan Demir, İnşaat İşçileri Derneği nden Mustafa AKYOL, Ev İşçileri Derneği nden Gülhan Benli, İTÜ Araştırma Görevlilerinden Aykut Kılıç; yaşadıkları sorunlarla ilgili paylaşımda bulundular.

5 SPoD ve Lambdaİstanbul temsilcileri Front Line Defenders ile görüştü Front Line Defenders adlı örgütten Andrea Rocca, 28 Kasım'da SPoD ofisinde SPoD ve Lambdaİstanbul temsilcileriyle bir araya gelerek Türkiye'deki LGBT aktivistlerin güvenlik sorunları üzerine görüştü. Dünyanın farklı bölgelerinde mücadele veren insan hakları savunucularının maruz kaldıkları şiddet ve tehditlere karşı koruma sağlamayı hedefleyen Front Line Defenders, Türkiye'de konuyla ilgili neler yapılabileceğini araştırmak üzere bir çalışma başlatmış durumda. Bu çerçevede Andrea Rocca LGBT hakları alanında çalışan kişilerin de karşılaştıkları sorunlarla ilgili nasıl önlemler alınabileceğini belirlemek üzere Türkiye'nin farklı illerinden LGBT örgütleriyle görüşerek alandaki sorun ve ihtiyaçlarla ilgili bilgi aldı. SPoD Toplum Gönüllüleri Vakfı 11. Üreme Sağlığı Akran Eğitici Eğitimine Katıldı Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ortaklığı ile gerçekleştirilen Üreme Sağlığı Akran Eğitimleri Projesi (ÜSAEP); cinsel sağlık ve üreme sağlığı konularında gençlere doğru ve güvenilir bilgileri akran eğitimi metotlarıyla ulaştırmayı hedefliyor. 17 Kasım Cuma günü gerçekleştirilen eğitime, SPoD adına katılan Mehmet Tarhan LGBT ve Ayrımcık Oturumu'nu yönetti.