2014 yılı birinci çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuza, Darüşşafaka Giriş Sınavı yla ilgili gelişmelerle başlıyoruz.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2014 yılı birinci çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuza, Darüşşafaka Giriş Sınavı yla ilgili gelişmelerle başlıyoruz."

Transkript

1 İstanbul, Mayıs 2014 Sayı: 394 Değerli Üyemiz, 2014 yılı birinci çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuza, Darüşşafaka Giriş Sınavı yla ilgili gelişmelerle başlıyoruz. Darüşşafaka olarak eğitim ve öğretim yılında bünyemize katacağımız yeni öğrencilerimizi, 1 Haziran Pazar günü 20 ilde düzenleyeceğimiz sınavla seçeceğiz. 6 Ocak ta başlayan başvurularımız, 28 Mayıs ta sona erecek. Her yıl olduğu gibi bu yıl da eğitimde fırsat eşitliği ilkesi doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı nın verilerine göre Türkiye genelinde koşullarımıza uyan 13 bin 900 çocuğun hepsine ulaşarak, sınava girmelerini sağlamak için yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Tüm adayların ismine özel sınav davetiyeleri, okul tanıtım dosyasıyla birlikte şubat ayında adaylara gönderildi Nisan tarihleri arasında Darüşşafaka da görev yapan eğitmenler, Darüşşafakalılar ve dostları, potansiyel öğrencilere, öğretmenlerine ve velilerine birebir ulaşabilmek için yollara düştü ve 26 ilde sınav tanıtım toplantısı düzenledik. Daçkalı Kızlar, özel olarak Siirt e giderek Siirt Merkez de ve Şirvan, Pervari ile Kurtalan ilçelerinde Darüşşafaka nın yaşamları nasıl değiştirdiğini anlatıp daha fazla çocuğun Darüşşafaka ya gönderilmesini sağlamaya çalıştı. Sınavımızı tüm Türkiye ye duyurma çabalarımız kapsamında, ocak ayından bu yana yoğun bir sınav tanıtım kampanyası yürütüyoruz. Sizleri de babası veya annesi hayatta olmayan, maddi koşulları iyi bir eğitim almasına olanak tanımayan, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin katılabildiği 1 Haziran daki Darüşşafaka Giriş Sınavı için yürüttüğümüz tanıtım kampanyasına destek olmaya çağırıyorum. 29 Mart ta Olağan Genel Kurul Toplantımızı 94 üyemizin katılımıyla gerçekleştirdik. Toplantı sonunda yapılan seçimlerde, görev sürelerinin dolması nedeniyle boşalan Yönetim Kurulu üyelikleri için yeni üyeler seçildi. Cemiyetimizin Yönetim Kurulu aşağıdaki şekilde oluştu: Yönetim Kurulu Asil Üyeleri: M. Talha Çamaş, B. Fırat Tekin, Adnan Dovan, Orhan Cem, Tunçer Gömeçli, Beşir Özmen, R. Engin Akçakoca, Davut Ökütçü, Lütfü Telci, Sertaç Ökten, Mükremin Altuntaş O. Reha Yolalan, Mustafa U. Demirci, Z. Batuhan Aydagül ve Güniz Çelen. Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri: M. Hakan Tahiroğlu, Murat Dayanıklı, Bülent Topbaş, Feza Koca ve Mehmet Erktin. Olağan Genel Kurul toplantısından sonra yapılan ilk Yönetim Kurulu Toplantısı nda, görev dağılımı için kurulun kendi içinde gizli oyla yaptığı seçimler sonucunda, M. Talha Çamaş Yönetim Kurulu Başkanlığına, B. Fırat Tekin ve Adnan Dovan Başkan Vekilliklerine, Orhan Cem de Sayman Üyeliğe yeniden seçildiler te bağımsız kurumsal yönetim derecelendirme çalışması yaptırarak yönetiminin şeffaflığını, hesap verebilirliğini ve sürdürülebilirliğini belgeleyen ve T.C. Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Derecelendirme Notu (10 üzerinden 8,4) alan ilk sivil toplum

2 kuruluşu unvanını kazanan Cemiyetimiz, 15 Ocak ta Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği tarafından 4. Kurumsal Yönetim Ödülleri kapsamında ödüle layık görüldü. Yedi yıldır sürdürdüğümüz kurumsallaşma çalışmalarımızın karşılığında bu ödülü almak bizi çok mutlu etti. Bu sene de aynı çalışmayı yaptırdık ve bu kez Cemiyetimiz notunu 10 üzerinden 8,64 e yükseltti. Şubat ayında Cemiyetimiz, Kariyer.net tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve insan kaynakları alanında verilen en prestijli ödüllerden biri olan İnsana Saygı Ödülü'ne layık görüldü. İş başvurularını adaylara özel olarak en hızlı ve yüksek oranda yanıtlayan kurumlara verilen İnsana Saygı Ödülü ne layık görülen ilk sivil toplum kuruluşu olduk. Reklamcılar Derneği ve Reklamverenler Derneği tarafından düzenlenen 2014 Effie Türkiye Reklam Etkinliği Yarışması nda Cemiyetimiz ve Var Ettiniz, Var Olun temalı 150. Yıl kampanyamızın hazırlanmasına gönüllü destek veren Grey İstanbul, 13 Mayıs ta Sivil toplum kuruluşları kategorisinde Altın Effie Ödülü nün sahibi oldu. DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen Darüşşafaka Tekno Girişimcilik Gençlik Merkezi projesi kapsamında 2013 Ekim ayından beri kendi iş fikirlerini geliştirmek üzerine eğitim alan 9. ve 10. sınıf seviyesindeki 167 öğrencimiz, Özyeğin Üniversitesi, Uluslararası Girişimciler Derneği ve Intel in desteğiyle geliştirilen girişimcilik uygulama modelinin ilk bölümünü başarıyla tamamladı. Darüşşafakalı genç girişimciler, 23 Ocak ta çalıştıkları iş fikirlerini farklı sektörlerden gelen jüri üyelerine sundu. Jüri tarafından değerlendirilen 11 iş fikrinden 3 ü ( BujuMuju isimli iş fikirleri ile Aleyna İnanç ve Hande Dayanış, SıkıldıkçAL isimli iş fikirleri ile Bengül Dağdagül ve Nisanur Köşgen, Çarçabuk Çorba isimli iş fikirleri ile Seher Kurtuluş ve Rana Çelik) ödüllendirildi. Teknoloji tasarım ve inovasyon eğitiminin yaygınlaştırılması için ortaokul 7. ve 8. sınıflarda işlenen Teknoloji ve Tasarım dersinde her yıl öğrenciler, projeler geliştiriyor ve proje maketleri gerçeğe en yakın şekilde oluşturuluyor. Bu eğitim çerçevesinde İstanbul il genelinde düzenlenecek olan "Küçük Hayaller Büyük Projeler" yarışmasına katılacak projeler, Mayıs ta Darüşşafaka'da sergilenecek. Bu yarışma ve sergi öncesi "Küçük Hayaller Büyük Projeler" İstanbul projesi tanıtım toplantısı, 2 Nisan da Darüşşafaka'da gerçekleştirildi. Darüşşafaka Eğitim Kurumları 2. Geleneksel Satranç Yarışması, Türkiye Satranç Federasyonu İstanbul İl Temsilciliği ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları iş birliğiyle 5 6 Nisan da Darüşşafaka'da yapıldı. Darüşşafaka dan bu sene mezun olacak 140. Dönem Öğrencilerimiz, 9 Nisan da biyoloji dersi kapsamında geliştirdikleri projeyi hayata geçirdi. 81 fidanı okul bahçesine dikti, kendilerini yansıtıp yaşatacak fidanları toprakla buluşturdu.

3 Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Üyeleri, ocak ayından bu yana öğrencilerimizle sohbet toplantıları gerçekleştiriyor. Haluk Bal, 22 Ocak; Dr. Cem M. Kozlu, 13 Şubat; Dr. Murat Dayanıklı, 17 Şubat; Levend Kokuludağ, 27 Şubat; Ömer Kaymakçalan ise 25 Mart ta öğrencilerle buluşarak bilgi ve deneyimlerini paylaştı, öğrencilerimizin sorularını yanıtladı. Atamızın çocuklara armağanı, dünyadaki ilk çocuk bayramı ve TBMM nin açılışının yıldönümü olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, öğrencilerimizin çeşitli performans ve gösterileriyle renklenen törende coşkuyla kutlandı. Darüşşafaka mezunu gazeteci yazar Ahmet Rasim in anısını yaşatmak amacıyla Darüşşafaka Ortaokulu tarafından düzenlenen geleneksel Ahmet Rasim Yaşıyor! Köşe Yazısı Yazma Yarışması nın yedincisi Mayıs ayında sonuçlandı. İstanbul genelinde 41 ortaokuldan, 98 köşe yazısının katıldığı yarışmada derece alanlar, 7 Mayıs da TİM Maslak Gösteri Merkezi nde düzenlenen törenle açıklandı. Birincilik ödülünün sahibi, TEOG Mu Dediniz? başlıklı yazısında değişen sınav sistemini eleştirel bir dille kaleme alan Özel Büyük Çamlıca Ortaokulu öğrencisi Zehra Özdemir olurken Darüşşafaka Ortaokulu birincisi ise Doğu da Kız Çocuğu Olmak başlıklı yazısıyla Nida Nur Ergen oldu. DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI VE DİĞER KURUMLARIMIZA İLİŞKİN GELİŞMELER 3 Nisan da Darüşşafaka Felsefe Kulübü öğrencileri, Şenesenevler Rezidans'ta yaşayan değerli bağışçımız İstanbul Üniversitesi Emekli Felsefe Profesörü Bedia Akarsu yu ziyaret etti. Ziyaret sırasında Akarsu nun yeni çıkan söyleşi kitabı "Felsefe, Eğitim ve Toplum Üzerine Mukadder Özgeç" ile çok önemsediği dil ve kültür üzerine bir sohbet gerçekleştirildi. 12 Mayıs ta gazeteci, yazar ve televizyoncu Aynur Tartan, Darüşşafaka Urla Rezidans ta Burada Hayat Var Hayat ve Mutfak sohbetlerinin ilkini gerçekleştirdi. İLETİŞİM VE KAYNAK GELİŞTİRME FAALİYETLERİ 22 Ocak ta Darüşşafaka Ailesi olarak Darüşşafaka Cemiyeti, Darüşşafakalılar Derneği ve Darüşşafaka Spor Kulübü nün ortaklaşa düzenlediği gecede bir araya geldik. 28 Mart ta kuruluşumuzun 151. Yılını törenle kutlarken, kurucularımızı ve Darüşşafakamıza emeği geçenleri kabirleri başında andık. 22 Şubat ta Darüşşafaka yı geleceğe daha güçlü taşımak amacıyla görüşlerinden yararlanılan iş, siyaset, eğitim ve medya dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getiren Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu, 14. toplantısını gerçekleştirdi. Kurul un 15. toplantısı ise 24 Mayıs ta yapılacak.

4 27 Mart ta Ankara Cer Modern Sanatlar Merkezi'nde tanıtım etkinliği düzenleyerek Ankaralı hayırseverlerle buluştuk. 10 Nisan da İstanbul İl Dernekler Müdürü Eyüp Dursun Ergür, Cemiyetimizi ziyaret ederek bir teşekkür belgesi takdim etti. 11 Nisan'da 150. Yılımızda 150 Darüşşafakalı tarafından sahneye konulan "Kapının Önünde" müzikali, İş Sanat Kültür Merkezi'nde yeniden seyirciyle buluştu. 10 Mayıs ta eserlerinin telif haklarını Cemiyetimize bağışlayan Türk hikâyeciliğinin öncü yazarı Sait Faik Abasıyanık'ın anısına her yıl Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlediğimiz Sait Faik Hikâye Armağanı'nın 60.'sı, Burgazada da düzenlenen törenle, Olduğu Kadar Güzeldik adlı öykü kitabının yazarı Mahir Ünsal Eriş in oldu. 14 Şubat Sevgililer Günü ne özel hazırladığımız "Sevgi Sertifikası" ve Bardak Altlıkları ile 11 Mayıs Anneler Günü ne özel hazırladığımız Anneler Günü Bağış Sertifikası büyük ilgi gördü. 23 Nisan da kurumsal destekçimiz Kahve Dünyası, öğrencilerimizle el ele verdi ve onların çizdiği birbirinden güzel desenleri çikolata kutularına taşıdı. Yıl sonuna kadar Kahve Dünyası mağazalarında satışı devam edecek olan çikolataların gelirinin bir kısmı Darüşşafaka ya bağışlanıyor. Darüşşafakamızın 150. yılı şerefine Coşkun ve Müge Aral tarafından geçen sene hazırlanan Ben Bir Daçkalıyım filminin DVD sinin satışı devam ediyor. GittiGidiyor.com'daki Darüşşafaka Dükkanı'ndan 100 TL karşılığında satın alabileceğiniz DVD nin diğer satış noktaları hakkında ise Ümit Kıvman dan bilgi alınabilir (Tel: , / 419, Sizlere duyurmak istediğimiz bir diğer önemli projemiz de Rota Atlantik Cesur denizci Dilek Ergül, Mayıs 2014 Ağustos 2015 tarihleri arasında Symina adlı 9 metre boyundaki yelkenli teknesiyle Darüşşafakalı kız öğrencilerimiz yararına Atlantik Okyanusu nu tek başına geçerek bir ilki gerçekleştirecek. Denizci bir aileden gelen ve sekiz yaşından beri denizde olan Dilek Ergül, daha önce hiçbir Türk kadınının tek başına denemediği bu zorlu yolculuğa çıkarak Darüşşafaka da okuyan 10 kız öğrencinin 10 yıllık eğitim gideri olan TL lik bir fon yaratmayı hedefliyor. Dilek Ergül ün bu hayaline destek olmak isteyenler, online bağış menümüzden "Rota Atlantik Bağış Fonu"nu seçerek katkıda bulunabilir TL ve üzeri bağış yapan destekçilerimizin, kurumlarının veya sevdiklerinin isimleri de tekneye yazılacak ve Dilek Ergül le birlikte yolculuk edecek. Symina ya isminizi yazdırmak ve Atlantik Okyanusu nun serin sularını geçerken Dilek Ergül e yoldaşlık etmek istiyorsanız bağışlarınızı bekliyoruz. 5 Mayıs 2014 itibarıyla fonumuz TL ye ulaştı. Daha önümüzde uzun bir yolumuz var! Yedinci yılını geride bırakan Darüşşafakalılar Yıllık Bağış Kampanyası nın sonuçlarını içeren kataloğumuzu bu yıl da sizlerle buluşturduk yılında 346 Darüşşafakalı yetiştikleri yuvaya 1.679,107 TL bağış yaptı. Bir önceki yıla kıyasla bağış tutarında %110, bağışçı sayısında ise %5'lik bir artış yaşandı. Bağış Toplamı En Yüksek Dönem 1941'liler, Bağışçı Sayısı En Yüksek Dönem

5 1979'lular, En Yüksek Tutarda Bağış Yapan Darüşşafakalı ise 1941 yılı mezunu Mustafa Lütfullah Güvenç oldu. Bağış Konserleri Mayıs ayının son iki gününde Darüşşafaka yararına peş peşe düzenlenecek iki konser, müzikseverleri eğitimde fırsat eşitliği misyonu çerçevesinde buluşturacak. Konserlerin ilkinde, Nâzım Hikmet'i, vefatının 51. yılında Boğaziçi Mezunları Korosu'yla anacağız. 30 Mayıs Cuma günü saat 20:00 de Şef Mahmut Abra yönetimindeki Boğaziçi Mezunları Korosu, Süreyya Operası nda Darüşşafakalı öğrenciler için sahne alacak. Bu özel etkinliğin 50 TL ve 100 TL den satılan biletleri Biletix ten temin edilebilir. Doktor kimliğinin yanı sıra opera sanatçısı da olan Karin Bozkurt ise, 31 Mayıs Cumartesi günü saat 20:00 de Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi nde Cemiyetimiz yararına konser verecek. Darüşşafakalı öğrencilerden oluşan koronun da sahne alacağı Karin Bozkurt Konseri davetiyelerinin temini için, Mehmet Terzi yle irtibata geçilebilir. (Mehmet Terzi Tel: , Darüşşafaka nın bu özel etkinliklerine ilginizi bekliyor, daha çok çocuğumuzun yaşamını hep birlikte değiştirmeyi diliyoruz. Ayrıca şimdiden aşağıdaki etkinlikleri ajandanıza not almanızı rica ediyorum. 18 Mayıs Pilav Günü, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Kampüsü 26 Mayıs Genç Sait Faik Ödül Töreni, TİM Maslak Gösteri Merkezi Fettah Aytaç Salonu, Saat: Mayıs Darüşşafaka Ortaokulu Tiyatro Gösterisi, TİM Maslak Gösteri Merkezi Fettah Aytaç Salonu, Saat: Haziran Darüşşafaka Sanat Gecesi, TİM Maslak Gösteri Merkezi Ana Salon, Saat: Haziran Drama Fest Yabancı Diller Performansı, TİM Maslak Gösteri Merkezi Fettah Aytaç Salonu, Saat: Haziran Darüşşafaka Kültür Sanat Haftası Etkinliği Kent Orkestrası Performansı, TİM Maslak Gösteri Merkezi Ana Salon, Saat: Haziran 8. Sınıflar Liseye Geçiş Töreni, Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu, Saat: Haziran Eğitim ve Öğretim Yılı Kapanış Töreni, TİM Maslak Gösteri Merkezi Ana Salon, Saat:

6 23 Haziran Darüşşafaka Lisesi Mezuniyet Töreni, TİM Maslak Gösteri Merkezi Ana Salon, Saat: , Life GYM'de Kokteyl: Saygılarımla, M. Talha Çamaş Yönetim Kurulu Başkanı EK1: 1. ÇEYREK DÖNEM MALİ GÖSTERGELER EK2: DARÜŞŞAFAKA VELİLERİNİ ARIYOR PROGRAMI EK3: OCAK MAYIS 2014 ÖĞRENCİ BAŞARILARI