Enerji darboğazını aşmanın tek yolu güneş enerjisi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Enerji darboğazını aşmanın tek yolu güneş enerjisi"

Transkript

1 Enerji darboğazını aşmanın tek yolu güneş enerjisi Dünya'daki enerji kaynakları tükendikçe, bilim insanları, şimdi sonsuz enerji kaynağı Güneş'ten yararlanmanın yollarını araştırıyor. Dünya'daki enerji kaynakları tükendikçe, bilim insanları, şimdi sonsuz enerji kaynağı Güneş'ten yararlanmanın yollarını araştırıyor. Uzun vadeli çözümlerin başında, uzayda bir enerji istasyonu kurmak ve burada güneş ışığından elde edilen elektriği lazer ışınları veya mikrodalgalar aracılığı ile Yeryüzü'ne gönderme projesi geliyor. Diğer çözüm ise daha kısa vadeli yılından bu yana üzerinde çalışılan fotovoltaik piller, şu anda gelecek için en fazla umut vaat eden teknoloji. Bu pillerde ışığı elektriğe dönüştürme sürecinde yaşanan tıkanıklık giderildiği takdirde, yüzyılın enerji sorunu büyük ölçüde giderilmiş olacak. Fotovoltaik güneş pillerinde büyük verim artışı %50'ye çıktı ve gelecek için büyük umut ışığı yandı. Kuramsal açıdan dünyanın enerji sorunu kolayca çözülebilirmiş gibi duruyor. Örneğin ABD'nin Teksas eyaletinin yarısı büyüklüğünde, güneş alan bir toprak parçasının üzerine düşen güneş enerjisinin %20'sini yakalayabilirseniz sorunu anında çözmüş olursunuz. Böylece dünyanın tüm enerji gereksinimini karşılayacak yeterli miktarda enerji kaynağına sahip olursunuz. Bu sorunun çözümü gerçekten bu kadar kolay mı? Yıllardır güneş enerjisinin tek çözüm olduğuna inanan bilim insanları, her yeni teknolojiyi bu yolda ileri bir adım olarak değerlendiriyor. Ne yazık ki bu yoldaki girişimler her seferinde başarısızlıkla sonuçlanmak gibi bir talihsizliğe uğradı. Bunun nedeni, büyük ölçüde teknolojinin pahalı ve düşük verimli olmasıdır. Ayrıca alternatif enerji kaynağı olarak bu teknoloji hiçbir zaman nükleer ve rüzgâr enerjileri gibi devletten para yardımı görmedi. Ancak bu sefer durum farklı. Siyasi kararların, ekonomik baskıların ve teknolojik ilerlemelerin aynı noktada kesişmesi, güneş enerjisinden yararlanma döneminin başlatılmasını artık gerekli kılıyor. FOTOVOLTAİK PİLLER İnsanlığın tüm enerji gereksiniminin güneş tarafından karşılanması beklentisi yılında yaklaşık 15 terawatt- artık daha gerçekçi bir zemine oturuyor. Bunun nedenlerinin başında petrol fiyatlarındaki anormal artışlar, fosil yakıtlarının yol açtığı kirlilik ve güneş enerjisi ile çalışan pillerin giderek artan verimliliği geliyor.

2 Güneş ısısından yararlanarak elektrik üretme yöntemleri her geçen gün geliştirilirken, devrim niteliğinde en gerçekçi gelişme fotovoltaik (PV) pillerde yaşanıyor yılında ilk PV pilin Bell Laboratuvarları 'nda geliştirilmesinden bu yana, bir pilin ışığı elektriğe dönüştürme verimliliği, bu teknolojinin en hassas noktası olarak değerlendiriliyor. Sorun PV pillerinin çalışma şeklinden kaynaklanıyor. Bir PV pilinin en önemli parçası yarıiletken malzemesidir. Bir foton bu malzemeye çarptığı zaman bir elektron serbest kalır. Bu elektron bir iletken tarafından devreye doğru yönlendirilir ve arkasında bıraktığı "delik", devrenin diğer ucundaki başka bir elektron tarafından doldurulur. Bu süreç elektrik akımı yaratır. Güneşten yarıiletkene ulaşan fotonlar farklı enerjilere sahiptir ve hepsi elektron çıkartmaz. Her yarıiletken malzemenin kendine özgü bir "bant aralığı" vardır. Fotonlar, yarıiletkenin elektronlarını tamamen yerinden edecekse, bu, enerji değerini aşmak zorundadır. Eğer fotonlar çok zayıfsa malzemenin içinden geçerler; çok enerjik iseler enerjilerinin yalnızca bir kısmı elektriğe, artakalan kısmı ısıya dönüştürülür. Bazılar tam doğru değerdedir. Genel kurala göre fotonlar bant aralığına yakınlaştıkça PV pillerin verimi artar. PV PİLLERDE VERİM ARTTIRIMI Bell Laboratuvar'ları üretimi kolay ve ucuza çıkan silikonun, güneş ışığı altında foton enerji spektrumu için en ideal bant aralığına sahip olduğunu ortaya çıkarttı. Bu durumda dahi, laboratuvarın ürettiği ilk pilin verimi %6 civarındaydı. Uzun süre bu gelişmeler karınca hızında ilerledi. Verim en iyi koşullarda yüzde onlara çıkartıldı ve bütün bu araştırmaların maliyeti ancak uzay araştırmaları ve milli savunma bütçesinden karşılanabiliyordu. Son on yılda %20 verimli pillerin ticari üretimi sağlandı. Bu arada laboratuvarların verim arttırma çabaları kesintisiz devam ediyor. Geçen yıl Newark, Delaware Üniversitesi'nden Allen Barnett ve meslektaşları %42.8 verimli bir tasarım ile yeni bir rekora imza attılar. Barnett, %50 verimli pillerin yakında piyasaya çıkabileceğini müjdeliyor. Modern üretim teknikleriyle birleştirilen bu tür tasarımlar, maliyetlerin giderek düştüğünün sinyallerini veriyor. DÜNYADA PV PİLLERİ Sonuç olarak dünyanın en pahalı elektriğini ödeyen Japonya'nın ve İtalya'nın bazı bölgelerinde, güneş kaynaklı elektrik enerjisinin maliyeti, doğal gaz ve nükleer enerjiden elde edilen elektriğin maliyetine yaklaşıyor. Diğer taraftan ABD'de konvansiyonel yöntemlerle üretilen elektriğin ortalama fiyatı kilowatt saat başına 10 sent.

3 Güneş kaynaklı elektriğin maliyeti bunun iki katına kadar düşüş gösterdi. Bu da PV pilleri için büyük bir hızla gelişen bir piyasa anlamına geliyor. Bu piyasanın büyüme hızı bugün yılda %35 civarında. Bütün bu gelişmeler özel yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Dolayısıyla PV pilleri üreten şirketlerin değerleri de borsada sürekli olarak yükseliyor. Sonuç olarak bugün güneş enerjisi, küresel piyasaların en hızı gelişen sektörü haline gelmiş durumda. ABD'den sonra güneş devrimini yaşama geçiren ülkelerden biri de Almanya. Geçen yıl yükselen petrol fiyatları ve küresel kirlilik gibi konuların tartışıldığı alman Parlamentosu'nda, güneş enerjisi sektörünün desteklenmesi için karar alındı. Güneş enerjisinden yararlanarak elektrik üreten şirketler, elektriği kilowatt saati 0.45 ile 0.57 avroya ulusal elektrik şebekesine satabilecekler. Bu fiyat, tüketicilerin elektriğe ödedikleri fiyatın yaklaşık üç katı (kilowatt saati 0.19 avro). Böylece devlet, enerji üreten şirketleri sübvansiyon ile destekleyerek güneş enerjisine yatırım yapmalarını teşvik ediyor. Bugün PV pilleri üretiminde Almanya en hızlı gelişen piyasaya sahip. Geçen yıl İspanya ve İtalya da Almanya'nın izinden ilerleyerek kendi yasal düzenlemelerini yaşama geçirdiler. ÜRETİMDE ÇIKMAZ SOKAK Hükümetler bu teşvik tedbirleri sayesinde PV araştırmalarının ve üretim teknolojilerinin gelişeceğini, buna bağlı olarak da maliyetlerin düşeceğini umuyor. Bütün bu gelişmeler PV pilleri sanayini bir çıkmaz sokağa yönlendirebilir mi? Burada kaygı uyandıran nokta, silikon PV'lerin kuramsal verimlilik sınırına -%30- çok yakında ulaşma olasılığı. Avustralya'daki Yeni Güney Wales Üniversitesi'nden Martin Green %74 verimlilik sınırına sahip malzemelerden pil üretiminin mümkün olduğunu söylüyor. Ekonomi uzmanları sübvansiyonların piyasayı canlandırma işlevi gördüğünü, ancak halihazırdaki PV pillerinin maliyetinin teknolojinin yaygınlaşmasının önünde çok büyük bir engel oluşturduğuna dikkat çekiyor. SİLİKONA ALTERNATİF İşte bu nedenle bilim insanları alternatif tasarımların peşine düşmüş durumda. Üretilebilecek en ucuz pil, ince-film pilleri. Bu pillerde yarıiletken bileşimler esnek bir yapı (substrat) üzerine spreyle püskürtülüyor. İncefilm pilleri, normal bir PV pili için gereken malzeme hacminin %1'irini kullanıyor ve bant aralıkları da filmi oluşturan hammaddelerin oranlarını ayarlayarak geliştirilebiliyor. Güneş-pili tasarımında devrim niteliğindeki başka bir gelişme de mercek kullanımıdır. Mercekler PV malzemesi üzerine düşen ışık miktarını büyütür. Bu tasarımcıların başında Kaliforniya'da bulunan Soliant Energy geliyor.

4 Bunların geliştirdiği PV modülü kutuya benziyor. Bu tasarım pilin maliyetini büyük ölçüde düşürüyor. Dünyada ucuz ve kolay üretim teknikleriyle PV pilleri üretmek için kolları sıvayan çok sayıda şirket bulunuyor. Bunlardan bazıları kuantum noktaları denilen nanokristallerden yararlanıyor. Bu malzeme PV pillerinin verimini %42'lere taşıyacak.. Nanokristallerin özel nitelikleri bir fotonun dört elektron salgılaması anlamına geliyor. Santa Barbara'daki Kaliforniya Üniversitesi'nden Allen Heeger başka bir yaklaşım deniyor. Gelen fotonların elektronları serbest bırakmasına izin veren yepyeni bir plastik geliştiren Heeger, bu özel plastiğin silikon ve diğer fotovoltaik malzemeler gibi elektriği ilettiğini söylüyor. Güneş enerjisinin esas geleceği pek çok uzmana göre PV pilleri sektöründe gizli. Akıllı yeni tasarımlar sayesinde yüksek verimli, ucuz PV pillerinin üretiminin gerçekleşmesi an meselesi. Güneş enerjisini "ehlileştirme" yolundaki uzun ancak inatçı çabaların çok yakında meyvelerini vermesi bekleniyor. UZUN VADELİ ÇÖZÜM Uzay enerji istasyonu yaşama geçirildiği takdirde, bugüne kadar yörüngede insan elinden çıkmış en büyük yapı olma özelliğini kazanacak. Uluslararası Uzay İstasyonu bunun yanında cüce kalacak. Hepsinden öte, bu yapı insanoğlunun enerji darboğazını aşmasında kilit bir rol oynayacak. Uzay enerji istasyonu mühendislik açısından devasa ölçekte olmakla birlikte, uzay güneş enerjisinin ardında yatan fikir oldukça basit. Özetle devasa güneş panelleri yörüngeye yerleştirilecek ve daha sonra bunların ürettiği elektrik,yeryüzü'ne yoğun lazer ışınları veya mikrodalgaların ışınlanmasında kullanılacak. Yeryüzü'ne gelen bu ışınlar elektrik akımına dönüştürülerek şebekeye aktarılacak. Böylece bir çırpıda CO 2 emisyonu ortadan kalkacak ve fosil yakıtlarına olan bağımlılığımız sona erecek. Bu ışınlar ücra köşelerdeki yerleşim alanlarına pahalı nakil hatları döşemeye gerek kalmadan elektrik sağlayacak. Hatta askerlerin istedikleri an, istedikleri yerde, elektrik ihtiyacını karşılayacak. Bir gün bu ışınlar, yeni nesil uzay araçlarına yakıt veya hava kontrol merkezlerine enerji sağlayabilecek. UZAY ENERJİ İSTASYONU Elektriğimizi uzaydan elde etme rüyası yeni bir proje değil. Onlarca yıldır üzerinde spekülasyonlar yapılmasına karşın çok pahalı olduğu gerekçesiyle bugüne dek yaşama geçirilmesi için somut bir girişimde bulunulmadı. Ancak bu tutumun yakında değişmesi bekleniyor.

5 Enerji fiyatlarının artması ve yakıt kaynaklarının güvenliği öncelik kazanmaya başladıkça geçen mayıs ayında Massachusetts Institute of Technology'de toplanan bilim insanları bu projenin yaşama geçirilmesinin yararlı olacağına karar verdiler. Ayrıca Pentagon da projenin askeri yararlarının maliyet faktörünün önüne geçmesi gerektiğini vurguladı. Bu proje ilk kez 1968 yılında Massachusetts'deki Arthur D. Little Danışmanlık Şirketi'nden mühendis Peter Glaser tarafından ortaya atıldı. Glaser'ın tasarımında 1 kilometre uzunluğunda bir mikrodalga anteni Dünya'ya enerjiyi ışınlarken, güneş panelleri güneşe yüzünü dönecekti. Yerdeki alıcı anteni uzaydaki kadar devasa boyutta olmak zorundaydı. Bu gerçekten çok iddialı proje, öngörüldüğü şekilde çalışması durumunda dünyanın enerji sorununa kesin çözüm getirebilirdi. Dünya atmosferinin ötesine yerleştirilen güneş panelleri yerde üretilebilecek elektrik miktarının 20 mislini üretebilir. Geceler ve bulutlu günler için yerde bir de depolama ünitesi bulundurulması planlanıyordu. Proje 1970'li yıllarda, teknik açıdan uygulanabilir bulunmakla birlikte, maliyetinin çok yüksek olması nedeniyle rafa kaldırıldı. Bugünkü fiyatlarla ilk uyduyu üretip yörüngeye yerleştirmek 1 trilyon dolar tutuyordu. Uzay güneş enerjisi projesi üzerinde çalışan NASA eski araştırmacısı John Mankins, o günden bu güne çok şeyin değiştiğini, yeni bilimsel gelişmelerin yardımıyla maliyetlerin ve boyut sorununun gerçekçi ölçülere indirilebileceğini ileri sürüyor. Değişen koşulların başında güneş pillerinin güneş enerjisini elektriğe dönüştürme verimliliğinin 1970'lere göre 4 misline çıkması ve bu nedenle panellerin küçültülebilmesi geliyor. Katı-hal cihazlarının mikrodalga ışınlarını, anten yerine elektronik olarak odaklayabilmesi, 1 km. uzunluğundaki antenleri de gereksiz kılıyor. Ayrıca inşaat işlerini de artık insanlar yerine robotlar üstlenebilecek. Ne var ki 1995 yılında proje bu kez başka bir rafa kaldırıldı, çünkü projenin mali yükünü karşılaması düşünülen NASA, yeni enerji kaynaklarının geliştirilmesinin kendi işi olmadığına karar verdi. Japonya'da Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlıklarının mali desteği ile Kobe Üniversitesi'nden bilim insanları bu projenin maliyetinin düşürülmesi yolunda sıkı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Geçen yıl 210 kilometre yükseklikte yörüngeye 130 metre kare genişlikte bir ağ yerleştirdiler. Bu ağ bir mikrodalga göndericiyi, ağ içinde gezinen iki robota bağlıyordu. Burada nihai amaç güneş panelleri ile donanmış yüzlerce robotun, güneş enerjisi ışınlarını Dünya'ya geri göndermeleriydi. Öncü niteliğindeki deneme başarıyla sonuçlanmasına karşın sonuçlar henüz yayımlanmış değil.

6 Bu konu yakında M.I.T.'de toplanması planlanan uzay güneş enerjisi panelinde tartışmaya açılacak. Projenin önündeki en önemli engeller, yüksek kurulum maliyeti ve uzaydan gönderilen ışınların ticari uçaklara zarar verme olasılığı. M.I.T. raporu olumlu çıkarsa uzay güneş enerjisi projesi gündeme girecek; olumsuz çıkarsa bu 40 yıllık fikir raflarda tozlanmaya devam edecek. Cumhuriyet / Bilim Teknik Kaynak: New Scientist, 8 Aralık 2007 ve 24 Kasım 2007 Derleyen: Reyhan Oksay

Güneş-Enerjili Klavyeler Logitech Termo-Kimyasal Güneş Enerjisi Güneş Rüzgar Enerjisi: Geleceğin Enerji Kaynağı

Güneş-Enerjili Klavyeler Logitech Termo-Kimyasal Güneş Enerjisi Güneş Rüzgar Enerjisi: Geleceğin Enerji Kaynağı GELECEĞİN ENERJİSİ İstanbul Aydın Üniversitesi Enerji Politikaları ve Piyasaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EPPAM) ın enerji, kaynaklarının kullanımı ile ilgili gelişmeler hakkında yaptığı araştırmaya

Detaylı

türkiye enerji [d]evrimi sürdürülebilir bir türkiye İÇİn enerji Yol haritasi

türkiye enerji [d]evrimi sürdürülebilir bir türkiye İÇİn enerji Yol haritasi türkiye enerji [d]evrimi sürdürülebilir bir türkiye İÇİn enerji Yol haritasi evrim uzunboylar/gp turkey IrIshka/dreamstIme Yana makarova/dreamstime avrupa YenIlenebIlIr enerji birliği rapor ulusal enerji

Detaylı

İÇİNDEKİLER. İÇİNDEKİLER... ii TABLO LİSTESİ... v ŞEKİL LİSTESİ... vii YÖNETİCİ ÖZETİ... ix

İÇİNDEKİLER. İÇİNDEKİLER... ii TABLO LİSTESİ... v ŞEKİL LİSTESİ... vii YÖNETİCİ ÖZETİ... ix Bu fizibilite çalışması, Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Teknik Destek Programı çerçevesinde Karar Destek Eğitim hizmetleri Danışmanlık Mühendislik Limited Şirketi tarafından hazırlanmıştır. i İÇİNDEKİLER

Detaylı

Güneşin Önündeki. Ege Güneşi Parlayacak mı? ENGELLER - ÇÖZÜMLER Sektör temsilcileri, uzmanlar, analistler ve yatırımcılar yanıtlıyor

Güneşin Önündeki. Ege Güneşi Parlayacak mı? ENGELLER - ÇÖZÜMLER Sektör temsilcileri, uzmanlar, analistler ve yatırımcılar yanıtlıyor Yıl: 2 Sayı:6 Kasım -Aralık 2014 GÜNDER in yayın organıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Ücretsizdir. Güneşin Önündeki ENGELLER - ÇÖZÜMLER Sektör temsilcileri, uzmanlar, analistler ve yatırımcılar yanıtlıyor

Detaylı

İ Ç İ NDEK İ LER 1-G İ R İŞ 1

İ Ç İ NDEK İ LER 1-G İ R İŞ 1 İÇİNDEKİLER 1-GİRİŞ 1 1.1- Güneş Enerjisi Uygulamalarının Tarihsel Gelişimi 1.2- Güneş Pili Sisteminin Yapısı ve Sistemin Gelişimi 2- GÜNEŞ PİLİ SİSTEMLERİNİN SINIFLANDIRILMASI 2.1- Şebeke Bağlantılı Güneş

Detaylı

DÜNYA DA VE TÜRKİYE DE GÜNEŞ ENERJİSİ

DÜNYA DA VE TÜRKİYE DE GÜNEŞ ENERJİSİ DÜNYA DA VE TÜRKİYE DE GÜNEŞ ENERJİSİ HAZİRAN 2009 ISBN: 978-605-89548-2-3 DEK-TMK YAYIN NO: 0011/2009 Baskı: EKC FORM OFSET - (0312) 342 16 16 Bu rapor Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi ne ait

Detaylı

S E T A S i y a s e t, E k o n o m i v e T o p l u m A r a ş t ı r m a l a r ı V a k f ı w w w. s e t a v. o r g A r a l ı k 2 0 1 0

S E T A S i y a s e t, E k o n o m i v e T o p l u m A r a ş t ı r m a l a r ı V a k f ı w w w. s e t a v. o r g A r a l ı k 2 0 1 0 seta Analiz. S E T A S i y a s e t, E k o n o m i v e T o p l u m A r a ş t ı r m a l a r ı V a k f ı w w w. s e t a v. o r g A r a l ı k 2 0 1 0 TÜRKIYE NIN ENERJİDEKI DURUMU VE GELECEĞI YUSUF YAZAR S

Detaylı

Eylül - Ekim 2014 Sayı: 3

Eylül - Ekim 2014 Sayı: 3 Eylül - Ekim 2014 Sayı: 3 Atık Isıdan Elektrik Üretimi İlave enerji harcamadan atık sıcak gazlardan %27 ye varan verim ile elektrik üretimi. Elektrik üretimi kapasitesi 200 kw-15 MW. Tipik Uygulamalar:

Detaylı

AKILLI ENERJİ SİSTEMİ

AKILLI ENERJİ SİSTEMİ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü AKILLI ENERJİ SİSTEMİ 228396 S.Serdar SEYMEN 238315 Gökhan AÇIKGÖZ 210223 İhsan TUNÇBİLEK Cemil GÜRÜNLÜ

Detaylı

Güneş enerjisi. Güneş Işınları

Güneş enerjisi. Güneş Işınları Güneş enerjisi güneşin çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışıma enerjisidir, güneşteki hidrojen gazının helyuma dönüşmesi şeklindeki füzyon sürecinden kaynaklanır. Dünya atmosferinin dışında

Detaylı

TÜRKİYE DE YENİLENEBİLİR ENERJİ NİN MEVCUT DURUMU VE AR- GE ÇALIŞMALARI RENEWABLE ENERGY CURRENT SITUATION OF TURKEY AND R&D ACTIVITIES

TÜRKİYE DE YENİLENEBİLİR ENERJİ NİN MEVCUT DURUMU VE AR- GE ÇALIŞMALARI RENEWABLE ENERGY CURRENT SITUATION OF TURKEY AND R&D ACTIVITIES TÜRKİYE DE YENİLENEBİLİR ENERJİ NİN MEVCUT DURUMU VE AR- GE ÇALIŞMALARI RENEWABLE ENERGY CURRENT SITUATION OF TURKEY AND R&D ACTIVITIES Orkun TEKE* Özet Yenilenebilir enerji konusunun bir ihtiyaçtan öte

Detaylı

Türkiye nin Enerji Stratejisi ve 2023 Hedefleri Enerji Yatırımlarının Boyutu ve Teşvikler. Taner Yıldız T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

Türkiye nin Enerji Stratejisi ve 2023 Hedefleri Enerji Yatırımlarının Boyutu ve Teşvikler. Taner Yıldız T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı İçindekiler Yıl: 19 Sayı: 56 Eylül 2011 MÜSİAD Adına Sahibi Ömer Cihad VARDAN Araştırmalar ve Yayından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet DEVELİOĞLU Genel Yayın Yönetmeni Ergun KONT Sorumlu Yazı İşleri

Detaylı

Ülkemizde yakın bir gelecekte enerji darboğazına girileceği yönündeki endişeler sık sık dile getirilmektedir. Bunun yanı sıra artan

Ülkemizde yakın bir gelecekte enerji darboğazına girileceği yönündeki endişeler sık sık dile getirilmektedir. Bunun yanı sıra artan FORUM FORUM Ülkemizde yakın bir gelecekte enerji darboğazına girileceği yönündeki endişeler sık sık dile getirilmektedir. Bunun yanı sıra artan enerji fiyatları da enerjide ağır bir biçimde dışarıya bağımlı

Detaylı

enerji [d]evrimi TÜRKİYE NİN SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ GÖRÜNÜMÜ rapor 2015 Türkiye enerji senaryosu

enerji [d]evrimi TÜRKİYE NİN SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ GÖRÜNÜMÜ rapor 2015 Türkiye enerji senaryosu enerji [d]evrimi TÜRKİYE NİN SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ GÖRÜNÜMÜ rapor 5 Türkiye enerji senaryosu Paydaşlar Greenpeace Uluslararası tarih Mayıs 5 proje Yöneticisi & lider yazar Sven Teske, Greenpeace Uluslararası

Detaylı

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI ZAFER KALKINMA AJANSI 2013 DFD PROGRAMI

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI ZAFER KALKINMA AJANSI 2013 DFD PROGRAMI AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI ZAFER KALKINMA AJANSI 2013 DFD PROGRAMI Afyonkarahisar daki İşletmeler Gücünü Güneş Enerjisinden Alıyor Projesi 100 kwp, 50 kwp, 25 kwp, Güçlerde Güneş Enerjisinden

Detaylı

GÜNEŞ ENERJİSİ VE GÜNEŞ PİLLERİ

GÜNEŞ ENERJİSİ VE GÜNEŞ PİLLERİ T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GÜNEŞ ENERJİSİ VE GÜNEŞ PİLLERİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Elektronik Öğretmeni Mustafa KARAMANAV Enstitü Anabilim Dalı : ELEKTRONİK BİLGİSAYAR EĞİTİMİ Tez Danışmanı

Detaylı

Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği. WWF-Türkiye

Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği. WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği 3 Metin: Ceren Ayas, WWF-Türkiye Editörler: Deniz Tapan ve

Detaylı

SiemensWorld Türkiye 2010-01 / Şubat İç İletişim Yayını

SiemensWorld Türkiye 2010-01 / Şubat İç İletişim Yayını SiemensWorld Türkiye 2010-01 / Şubat İç İletişim Yayını www.siemens.com.tr Çevreci Portföy Siemens e ödül getiren tesis Siemens Gebze tesisleri, Türkiye nin ilk altın yeşil bina sertifikalı (LEED Gold)

Detaylı

2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir.

2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. Bu çalışma, Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği

Detaylı

PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR

PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR YÖNETİCİ ÖZETİ Parça sektörü, genel olarak çalıştıkları ana sanayii müşterilerine bağımlı bir sanayi koludur. Parça sektöründe faaliyet gösteren

Detaylı

AB öncülüğünde İklim değişikliği ile mücadele

AB öncülüğünde İklim değişikliği ile mücadele AB öncülüğünde İklim değişikliği ile mücadele Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Avrupa Komisyonu AB öncülüğünde İklim değişikliği ile mücadele 2008 24 sayfa 16.2 x 22.9 cm Bu kitapçığa ve AB hakkındaki

Detaylı

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ...

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... 2 BÖLÜM 1 1 GÜNEŞ... 4 1.1 Güneş Enerjisi... 4 1.2 Türkiye de Güneş Enerjisi Potansiyeli...

Detaylı

Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Türkiye Enerji Sorunu açısından Potansiyeller ve Olanaklar üzerine kısa bir analiz

Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Türkiye Enerji Sorunu açısından Potansiyeller ve Olanaklar üzerine kısa bir analiz 1 Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Türkiye Enerji Sorunu açısından Potansiyeller ve Olanaklar üzerine kısa bir analiz Giriş Zeki Alptekin Eylül 2014, Krefeld-Almanya 1. Dünyada Enerji Sorunu S.2 2. Türkiye

Detaylı

Milas'ta Yenilenebilir Enerji Kaynakları Fizibilitesi

Milas'ta Yenilenebilir Enerji Kaynakları Fizibilitesi Milas'ta Yenilenebilir Enerji Kaynakları Fizibilitesi Milas Ticaret ve Sanayi Odası, 2015 Bu rapor, T.C. Güney Ege Kalkınma Ajansı nın desteklediği Milas'ta Yenilenebilir Enerji Kaynakları Fizibilitesi

Detaylı

Rapor No: 13 BUZULDAKİ PETROL. Paylaşımı. Ağustos 2013

Rapor No: 13 BUZULDAKİ PETROL. Paylaşımı. Ağustos 2013 1 Rapor No: 13 BUZULDAKİ PETROL Paylaşımı Ağustos 2013 2 RAPOR NO: 13 Raporun Adı Denizi : Buzuldaki Petrol Paylaşımı. Enerji Jeopolitiği ve Kuzey Buz Raporu Hazırlayan : Topraksuenerji ÇalıĢma Grubu Editör

Detaylı

YENİLENEBİLİR ENERJİ RAPORU

YENİLENEBİLİR ENERJİ RAPORU YENİLENEBİLİR ENERJİ RAPORU 2012 YENİLENEBİLİR ENERJİ Araştırma Raporu 2012 / 03 Bu rapor, hazırlayan uzmanın ilgili konuda yapmış olduğu genel değerlendirmeleri içermekte olup, nı kurumsal olarak bağlayıcı

Detaylı

Fotovoltaik sektörü için çözümler

Fotovoltaik sektörü için çözümler Omron magazin Technology&Trends 15 Yatırım Geri Dönüşünden Karbon Geri Dönüşüne Technology&Trends, Taisuke Tateishi ile Omron un CO 2 salımlarını karlı bir şekilde azaltma çabası hakkında konuştu Daha

Detaylı

21. YÜZYILDA KÜRESEL EKONOMİYİ ŞEKİLLENDİRECEK TEMEL EĞİLİMLER

21. YÜZYILDA KÜRESEL EKONOMİYİ ŞEKİLLENDİRECEK TEMEL EĞİLİMLER 21. YÜZYILDA KÜRESEL EKONOMİYİ ŞEKİLLENDİRECEK TEMEL EĞİLİMLER 1. Giriş: Oxford Üniversitesi bünyesindeki Martin School Enstitüsü ile dünyanın önde gelen bankası Citi GPS işbirliği tarafından Gelecek Fırsatları,

Detaylı

Enerji Panorama dergisinin okuyucularına hediyesidir. ENERJİ AKADEMİ I

Enerji Panorama dergisinin okuyucularına hediyesidir. ENERJİ AKADEMİ I ENERJİ AKADEMİ I Enerji Panorama dergisinin okuyucularına hediyesidir. Elektrik Tedarikinde Rekabetin Doğası ve Geleceğe Yönelik Beklentiler 2030 lara Doğru Türkiye nin Enerji Görünümü Enerji Piyasalarında

Detaylı

KAYA GAZININ DÜNYA ENERJİ PİYASASINDAKİ YERİ VE TÜRKİYE NAZLI ÜSTÜN

KAYA GAZININ DÜNYA ENERJİ PİYASASINDAKİ YERİ VE TÜRKİYE NAZLI ÜSTÜN 1. GİRİŞ KAYA GAZININ Petrol ve doğalgaz üretiminin yetersizliğinden dolayı neredeyse %92 oranında dışa bağımlı olan Türkiye nin acilen kendi enerjisini kendi üretmesi gerekmektedir. Son dönemde yerli

Detaylı