Hareket Planlarının Hazırlanması

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Hareket Planlarının Hazırlanması"

Transkript

1 Hareket Planlarının Hazırlanması Temel Hareket Planlarının Gözden Geçirilmesi Restoran yöneticiliği olan önceki görevinizden dolayı, hareket planları geliştirme konusuna aşinasınız. Ancak, burada bir hareket planının unsurlarını tekrar gözden geçireceğiz. Bir hareket planı, amaçlarınıza ve hedeflerinize ulaşmanızda size yardımcı olan gerekli eylemleri, kaynakları ve tarihleri belgeleyen detaylı bir "şablon"dur. Hareket planları amaçlara ve hedeflere dayanır. Hedefler Hedefler genellikle kuruluş, ülke, şube veya bölge tarafından belirlenir. Bir hedef, şirketin sahip olduğu geniş kapsamlı istikameti belirtir. Bir hedef, uzun vadede nerede olmak istediğinizi söyler. Bir hedefe dair bir örnek verelim: 2013 yılı sonunda, % 34 veya daha iyi bir PAC oranına ulaşacağım. Amaçlar Bir amaç, daha büyük bir hedefe ulaşmak için, kısa bir zaman periyodunda (üç aydan fazla olmamak üzere), neyin başarıyla tamamlanması gerektiğini belirten belirgin bir ifadedir. Amaç, beklediğiniz sonuçları tanımlar. İyi yazılmış bir amaç SMART olmalıdır yani Belirgin, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, İlgili ve Zaman sınırlı olmalıdır. Akıllıca amaçlar başarıyı garantileyen bir yöntemle, neyi başarıyla tamamlamanız gerektiğine odaklanmanıza yardım eder. Smart - Spesific: Spesifik olmak, yani belirgin olmak neyi başarıyla tamamlamak istediğinizi herkesin anlamasına yardımcı olur. Mesurable - Ölçülebilir: Belirigin olduğunuzda, elde ettiğiniz sonuçlarınızı ölçebiliyor olmalısınız. Attainable - Ulaşılabilir: Amaç sizin başarıyla tamamlama gücünüz dahilinde yazılmalıdır, veya üzerinde birden fazla kişinin çalışması gereken bir şeyse herkes bunun hakkında bilgi sahibi olmalı ve de kendini hedefe ulaşmaya adamış olmalıdır. Relevant - İlgili: Hareket planı adımlarınız neyi değiştirmek istediğinize odaklanır. Eğer hareket adımı olarak belirlediğiniz konuları düzeltir ve/veya bu konuda gerekli adımları atarsanız, mevcut durumla, varmak istediğiniz nokta arasındaki mesafeyi kapatabilir veya mevcut sorunu çözebilirsiniz. Zaman sınırlı: Amaca ulaşmak için belirlediğiniz zaman dilimi aynı zamanda makul ve de sizin veya söz konusu kişinin başarma gücü dahilinde olmalıdır. Alıntı: OCC 2. Gün Katılımcı Rehberi Uluslararası versiyon 2.5 English Versiyon 2 NCDP Franklin Covey Ön Çalışma: Hareket Planı_1 Yayınlanma Tarihi: 31 Ocak 2011

2 Örnek Sistem Hareket Planı Belirgin, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, İlgili ve Zaman sınırlı (SMART) olan amaçları yazın. En iyi 3 Sistem için gelişim hedefleri incelemede tanımlanmıştır. Sistem #1 Amaç: Kökteki sebeplerin düzeltildiğinden emin olmak için kararlaştırılan Hareket adımı(ları) Sorumlu Kişi(ler) Bitiş Tarihi Ölçüm Sistem #1 Amaç: Kökteki sebeplerin düzeltildiğinden emin olmak için kararlaştırılan Hareket adımı(ları) Sorumlu Kişi(ler) Bitiş Tarihi Ölçüm Sistem #1 Amaç: Kökteki sebeplerin düzeltildiğinden emin olmak için kararlaştırılan Hareket adımı(ları) Sorumlu Kişi(ler) Bitiş Tarihi Ölçüm Alıntı: OCC 2. Gün Katılımcı Rehberi Uluslararası versiyon 2.5 English Versiyon 2 NCDP Franklin Covey Ön Çalışma: Hareket Planı_1 Yayınlanma Tarihi: 31 Ocak 2011

3 Hareket Planlarının Ortaklaşa Geliştirilmesi Bir operasyon danışmanı olarak karşılaşacağınız zorlu görevlerinizden biriside, restoran yöneticilerinize hareket planlama süreci boyunca rehberlik etmektir. Bu süreç, koçluk etmek etme, dinleme ve geri bildirimde bulunma becerilerine sahip olmanızı gerektirir. Bir Hareket Planının Ortaklaşa Geliştirilmesinde Ana Esaslar Amaçların anlaşılır olduğundan ve şirket, ülke ve/veya bölge ile aynı eksene getirildiğinden emin olun. Amaçları destekleyen SMART hedefleri tanımlayın. Planınız için patronunuzun desteğini kazanın. Planlama süreci boyunca restoran yöneticilerinizle birlikte çalışın. Aynı zamanda hem gerçekçi hem de mücadeleci olun.

4 Aktivite: Bir Hareket Planı Tartışmasının Ortaklaşa Geliştirilmesi Amaç Bu aktivitenin amacı, Restoran Yöneticilerinizle gerçekleştireceğiniz Hareket Planlama tartışmasının alıştırmasını yapmanızdır. Yönlendirmeler İki ekip halinde çalışın. Bir sonraki sayfada bulunan Hazırlık Kurallarını kullanarak, partnerinizle birlikte Hareket Planlama tartışmanıza hazırlanmak için 10 dakikanız olacak. Her biriniz paylaşım için 10 dakikası olacak. Restoran Yöneticiniz ile bu konuşmanın nasıl geçeceğine dair görüşlerinizi partnerinizle tartışın. Özellikle de: o Ne söyleyeceğinizi. o Restoran yöneticinizin nasıl reaksiyon gösterebileceği hakkındaki düşüncelerinizi. o Restoran Yöneticinizin neler söyleyebileceğini belirleyin. Biraz rol yapabilirsiniz, ancak bu aktivite sizin için aslında, resmi olmayan bir ortamda bir alıştırma yapma fırsatı sunmaktadır.

5 Aktivite: Bir Hareket Planı Tartışmasının Ortaklaşa Geliştirilmesi Restoran Yöneticiniz ile yapacağınız Hareket Planlama toplantısının hazırlığına yardımcı olması için aşağıdaki soruları kullanın. Global Veri Toplama Aracından (GDCT) edindiğiniz raporları nasıl kullanacaksınız? Hedefleri ve toplantının beklenen sonuçlarını anlaşılır bir biçimde anlattığınızdan nasıl emin olacaksınız? Restoran yöneticisinin hareket planı ile ilgili fikir ve önerileri satın almasının (kabul edip, benimsemesi) bazı yolları nelerdir? Yöneticinin ihtiyaçlarını dikkate aldığınızı nasıl göstereceksiniz? Yöneticinin kendi sorunlarını ifade etmesi için zaman ayırmak üzere ne yapacaksınız? Amaçlarınız SMART mı ve bir hedefi destekliyor mu? Nasıl aynı anda hem gerçekçi hem de mücadeleci olacaksınız? Ne tür engeller öngörüyorsunuz?

6 Notlar

7 Uygulama Uygulama, hareket planlarının bir gerçekliğe dönüştüğü Temel Danışmanlık Süreci'nin bir safhasıdır. Bu bölüm, insanların hareket planında bahsedildiği şekilde işlerini gerçekten yaptığı noktadır. Amaç Temel Danışmanlık Süreci'nin uygulama safhası, hareket planlarınızın başarısını garantilemenize yardımcı olacaktır. Başarılı hareket planları, bir Operasyon Danışmanı olarak sizin amaçlarınıza ulaşmanıza yardım edecektir. Bu amaçların temel etkeni olarak başarılı olan bir hareket planında sizin de payınız vardır. Bu safhaya dikkatinizi vermezseniz, restoran yöneticiniz ile birlikte geliştirmiş olduğunuz hareket planının yerine getirilememesi muhtemeldir. Ayrıca, hareket planını geliştirmeden önce harcadığınız zaman ve çaba boşa gidecektir. Eğer hareket planlarınız yerine getirilmezse amaçlarınıza da ulaşamayabilirsiniz.

8 Aktivite: Uygulama Galerisinde Gezinti Amaç Bu aktivitenin amacı, restoranlarınızda hareket planlarının uygulanması sürecindeki rolünüz ile ilgili bilgi kazanmanızı sağlamaktır. Yönlendirmeler Her ekibin farklı renkte bir keçeli kalemi olacak. Masa takımları bir duvar şemasında yazılı olan 1 ila 2 soruya cevap verecek. Yardımcı görevli süreyi başlattığında ekibiniz, kendi keçeli kalemini de getirerek, bir sonraki ekibin duvar şemasına doğru saat yönünde ilerleyecek. Bu dönüşümlü yer değişimi, her bir ekip tüm duvar şemalarını inceleyene kadar devam edecek. Ekiplerin her biri yanıtları inceleyecek ve her soru için kendi ekiplerinin rengini kullanarak öneriler ekleyecek. Her ekipten bir kişi ekibinin bakış açısını açıklamak üzere duvar şemasının yanında duracak. 1. Ekibin sorusu: Hareket planı hakkında neyi, ne zaman ve kiminle iletişimde bulunuyorsunuz? 2. Ekibin sorusu: Hareket planını düzenleme ihtiyacını ne zaman duyuyorsunuz? Bu düzenleme sırasında, neleri göz önünde bulundurmalısınız? 3. Ekibin sorusu: Hareket planının başarıyla uygulanmasını garantilemek için neleri planlamaya ihtiyacınız var? 4. Ekibin sorusu: Hareket planının unsurları ile ilgili olan spesifik görevleriniz nelerdir?

9 Gözlemlemek ve Ölçmek Amaç Temel Danışmanlık Süreci'nin bu safhası size hareket planının yerine getirilip getirilmediğini söyleyecektir. Sonuçları ölçmeye yardımcı olabilecek araçlar Niceliksel Veri Analiz Şeması Global Veri Toplama Aracı Raporları FOR/SOR Sonuçları Niteliksel Karşılıklı Konuşmalar Gözlemler Sonuçları Gözlemleme Hazırlığı Görev hakkında açık olun Takip edin Sonuçları ölçün ve beklentilerle karşılaştırın Değişiklikleri kolaylaştırın Çelişkileri yönetin Sonuçları gözlemlemeye ve ölçmeye yardımcı olabilecek beceriler Fikirlerinizi verilerle desteklemek McDonald's sistemi dahilinde geliştirmiş olduğunuz değerlendirmeler Bilgi toplamak Geribildirim Çatışma yönetimi Koçluk İlişkiler

10 Kapanışın İncelenmesi / Yansıtılması Aktivitesi Amaç Bu aktivitenin amacı Temel Danışmanlık Süreci'nin incelenmesidir. Bölüm 1: Süreci İnceleyin Her grupta, Temel Danışmanlık Süreci'nin bölümlerinden bir tanesi bulunacak. Hazırlamak için 2 dakikanız, sunmak için 2 dakikanız olacak. Notlar: