Halil ÖZTÜRKCİ Microsoft MVP CISSP, GPEN, GCFA, CEH, CHFI Security Labs, 2014

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Halil ÖZTÜRKCİ Microsoft MVP CISSP, GPEN, GCFA, CEH, CHFI twitter.com/halilozturkci. @ADEO Security Labs, 2014 www.adeosecurity."

Transkript

1 Halil ÖZTÜRKCİ Microsoft MVP CISSP, GPEN, GCFA, CEH, CHFI twitter.com/halilozturkci

2 Adli Bilişim Uzmanı Beyaz Şapkalı Hacker Adli Bilişim Derneği & USMED Microsoft MVP, Enterprise Security ADEO Kurucu Ortak&Güvenlik Birimi Yöneticisi Güvenlik TV Yapımcısı ve Sunucusu SANS Mentor (www.sans.org) CISSP, GPEN, GCFA, CHFI, CEH... halilozturkci

3 Olay Müdahalesi (Incident Response) Nedir

4 Olay müdahalesi (Incident Response) bir güvenlik ihlali sırasında ve sonrasında hangi eylemlerin gerçekleştirilmesi gerektiğine ilişkin organize yaklaşıma verilen isimdir. Olay müdahalesinde amaç olası zararı en aza indirmek ve normal duruma dönmek için gerekli zamanı ve maliyeti azaltmaktır. Yukarıdaki şartları sağlamak adına olası bir olay gerçekleştiğinde hangi adımların izlenmesi gerektiği olay müdahale planı nda yer alır.

5 Web Defacement Stolen Laptop Theft of Proprietary Information Accidents Denial of Service System Failure Fire! Malicious active content Back door attacks

6 Web sayfası deface edilmiş ve bir mesaj bırakılmış olabilir.(son bir ayda hangi kurum ve şirketlerin sayfası hacklenmişti J ) Bilgisayarların ekranına mesaj bırakılmış olabilir (bknz Sony J ) Sunucular servis vermiyordur (birileri DDoS saldırısı gerçekleştiriyor olabilir mi. Bknz Londra havasahasının kapatılmasıj ) Çalışanlarımızdan birisi laptopunu çaldırmıştır. Rutin kontroller sırasında web sunucusunda illegal içeriğe rastlanmıştır.(web server loglarında gözüken en çok istekde bulunulan dosya da neyin nesi böyle?j ) IDS (Saldırı Tespit Sistemi) yada Antivirüs alarm üretmiştir. Şirkete ait kritik dosyalar internette dolaşmaya başlamıştır. (Müşteri bilgilerimizin pastebin de ne işi varj ) Twitter da hacklendiğimize dair haberler dolaşıyordur. (Yeni mi hacklendik yoksa çok mu eski bir olay bu J ) Kullanıcılar hesaplarına erişemiyorlardır. Polis kapıya dayanmıştır (Emekli öğretmen banka hesabı boşaltıyorj )

7 Hazırlık Olay öncesinde mutlaka plan yapılmalı Alınan Dersler Prosesi İyileştir Tanımlama Meydana gelen olayın ne olduğunu tanımla Onar Operasyonu normale döndür Kapsamı Belirle & Yükseltme Olayın sınırlarını belirle Analiz Et & Kökünden Çöz Temel sebebi bul ve ortadan kaldır Bildir Eğer veri sızması olduysa paydaşları bilgilendir

8 Herhangi bir olayla karşılaşılmadan önce aşağıdaki soruların yanıtları mutlaka verilmelidir. Her bir olay türüne göre ne şekilde davranılacağı (örneğin bir zararlı kod tespitinde ya da web defacement olayında nasıl davranılacağ, hangi birimlerin olaya dahil edileceği vb açıkça belirlenmeli) Her bir olay türü için olay müdahalesi sırasında ekipman olarak nelere ihtiyaç duyulacağı Üçüncü partilerin haberdar edilmesi gerekiyorsa bunu kimin ne şekilde yapacağı. (Örneğin USOM (Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi nin bildirilmesi) Polisin veya adli makamların hangi olay türlerinde bilgilendirileceği ve bu bilgilendirmeleri yapmakla kimin sorumlu olacağı

9 Bu aşamada temel amaç olayı tanımlamak, kategorize etmek ve önceliklendirme yapmaktır. Bu bağlamda aşağıdaki soruların cevapları aranır. Ne tür bir olayla karşı karşıyayız? Olayın ciddiyeti ne boyutta? Kimi aramalıyız? Delil toplama işlemine bir an önce başlamak gerekiyor mu? Kurumsal yada Sektörel SOME(Siber Olaylara Müdahale Ekiplerinin) kapsamında bu adımı sizin yapmanız bekleniyor.

10 Bu aşamada olay müdahale ekipleri devreye sokulur (sadece teknik ekipler değil, hukuk, halkla ilişkiler vb ekiplerden de ilgili kişiler) Problem izole edilir. (Örneğin virüs bulaşmış sunucu ağdan izole edilir, saldırganın IP si firewall a yazılarak erişimi engellenir vb.) Deliller belirlenir ve delillere el konulur&toplanır

11 Saldırının nasıl meydana geldiğini ortaya çıkar: Kim, Ne Zaman, Nasıl ve Neden sorularının yanıtlarını bulmaya çalış. (Forensics daha çok burada devreye giriyorj ) Problemin ana sebebini ortadan kaldır. Sistemi yeniden kur Yönetici hesapları ele geçirilmişse bütün şifreleri yenile Eksik yamaların tamamını yükle Zafiyet taraması yap Koruma kontrollerini gözden geçir ve gerekiyorsa katman ekle

12 İşleyişi normale döndürün Web sitesi yayına devam etsinj Müşteriler servis alabilsin Onarımın sorunsuz gerçekleştiğini mutlaka test edin.

13 Olay müdahalesi başarılı şekilde gerçekleştikten sonra; Bir olay raporu yazın ve bu raporda Nelerin doğru nelerin yanlış gittiği Prosesi iyileştirmek için nelerin yapılabileceği Olayın kuruma&şirkete yaklaşık maliyeti gibi konu başlıkları olsun Bu raporu yetkili kişilerce paylaşın Eksiklerinizi iyileştirecek adımları tespit edine ve Olay Müdahale Planınızı güncelleyin.

14

15 Yapılan Yanlışlar

16 Dahil olduğumuz bir çok olay bize kurumların ve şirketlerin bir Olay Müdahale Planı na (Incident Response Plan) sahip olmadığını göstermiştir. Kurumlar veya şirketler başlarına kötü bir olay gelmeden önce mutlaka bir Olay Müdahale Planı oluşturmalıdırlar. Olay sırasında mutlaka hazırlanan bu plan çerçevesinde hareket edilmelidir. Bu plan canlı bir plan olmalı ve meydana gelen ve çözülen olaylar sonunda elde edilen bilgiler bu planı iyileştirmek adına kullanılmalıdır.

17 Olay Müdahale Planı hazırlama noktasında yardımı dokunacak bir kaç whitepaper; An Incident Handling Process for Small and Medium Businesses (http:// handling- process- small- medium- businesses_1791) The Incident Handlers Handbook (http://www.sans.org/reading_room/ whitepapers/incident/incident- handlers- handbook_33901) Incident Management 101 Preparation & Initial Response (aka Identification) (http://www.sans.org/reading_room/whitepapers/incident/ incident- management preparation- initial- response- aka- identification_1516) NIST Computer Security Incident Handling Guide (http:// csrc.nist.gov/publications/nistpubs/800-61rev2/sp800-61rev2.pdf) NIST Guide to Integrating Forensic Techniques into Incident Response (http://csrc.nist.gov/publications/nistpubs/800-86/sp pdf)

18

19 Kurum veya şirkette bir Olay Müdahale Planı olsa dahi, olay sırasındaki karmaşa anında genellikle bu plan göz ardı ediliyorj Bu karmaşanın yaşanmaması için mutlaka çok iyi bir iletişim matrisi oluşturulmalı ve olay müdahale takımında yer alan herkesi bu matrisi çok iyi bilmeli. Bu matris hangi durumlarda, kimlere, nasıl bir raporlama yapılacağını adreslemeli. Olay müdahalesi mutlaka tek bir merkezden ve tek bir yönetici tarafından yönetilmeli. Bütün birimler mutlaka önemli/önemsiz bütün ayrıntıları merkeze aktarmalı. Önemsiz gözüken bir bilgi, olayın çözümünde kilit rol oynayabilir.

20 Olay müdahalesinin eksik veya yanlış bilgiye sahip personel tarafından yapılması yine çokça karşılaştığımız durumlar arasında. Çok hassas olan sayısal delillerin bozulmadan muhafaza edilmesi çok önemli. Bilgisini aşan personeller tarafından yapılan ilk müdahalede çoğu kez sayısal deliller zarara uğruyor. İlk müdahaleyi yapacak birimdeki çalışanların tamamına İlk Müdahale eğitimi verilmeli. İlk müdahale eğitimi için referans alınabilecek "First Responders Guide to Computer Forensics" dokümanı adresinden indirilebilir.

21 Şirketler ve kurumlar karşılaştıkları bir incident sonrasında hemen aksiyon alıp ilgili olayı tez elden kapatmayı amaçlıyor. Bu durum mevcut olayın kapsamını gözden kaçırmaya sebep olabiliyor. Olay sonrasında mutlaka mevcut yapının sahip olduğu izleme (monitoring) yapısından daha güçlü bir izleme yapısı kurularak olayın devam edip etmediği yada başka sistemlerin ilgili olaya dahil olup olmadığı izlenmelidir. Bir çok şirket monitoring, loglama vb yapılarının düzgün çalışmadığını olay sırasında öğreniyorj

22 Bir çok olayda, olayın ana sebebi tespit edilmeden olay kapatılıyor. Örneğin, zafiyet barındıran bir temel kurulum CD si üzerinden yapılan yeniden bir kurulum, zafiyeti beraberinde getirecek ve sonrasında gerçekleşecek olası bir olay tekrarına sebebiyet verebilecektir. Ana sebep mutlaka tespit edilmeli ve olay tekrarının önüne geçilmelidir.

23 Olay sıcakken planlanan bir çok iş, olay biraz soğuduktan sonra operasyonel işlere kurban ediliyorj Bu durum tekrardan aynı yada benzer olaylar ile karşılaşılmasına davetiye çıkartıyor. Bunun için mutlaka güvenlik zafiyetlerinin ortaya çıkartılmasına yardımcı olacak Penetrasyon Testi, Risk Analizi gibi çalışmalar yapılmalı, yapılıyorsa da sıklığı arttırılmalı. (3 yılda bir penetrasyon testi olmazj )

24 Olayı gerçekleştiren kişi müdahale ekibinde olursa ne olacağını düşünün J Şimdiye kadar müdahalede bulunduğum olayların çoğunda IT den birilerinin müdahil olduğu olaylar vardı. Özellikle içerden birilerinin karıştığı olaylarda delil karartma işleminin çokça yapıldığını şahit olabilirsiniz. Logların silinmesi, bilgisayarların wipe edilmesi, sahte izler oluşturulması gibi delil karatma yöntemlerinin hepsi ile karşılaştım.j Delil karartmanın önüne geçmek için mutlaka merkezi bir loglama yapısı kurulmalı. IT den birilerinin olaya karıştığından şüpheleniliyorsa mutlaka inceleme bitene kadar bütün sistemlerden uzak tutulmalı.

25 Mutlaka bir bilene sorun. Müdahale sırasında yapacağınız en ufak bir hata, sayısal delillerin bir daha geri dönülemez şekilde yok olmasına sebep olabilir.

26 Teşekkürler

SIZMA TESTİ HİZMETİ VEREN PERSONEL VE FİRMALAR İÇİN YETKİLENDİRME PROGRAMI

SIZMA TESTİ HİZMETİ VEREN PERSONEL VE FİRMALAR İÇİN YETKİLENDİRME PROGRAMI SIZMA TESTİ HİZMETİ VEREN PERSONEL VE FİRMALAR İÇİN YETKİLENDİRME PROGRAMI İlk yayınlanma: 01.10.2013 R2: 05.01.2014 R3: 24.03.2014 R4: 15.04.2014 R5: 02.05.2014 R6: 16.05.2014 R7: 28.05.2014 Bu dokümana

Detaylı

SIZMA TESTİ, EĞİTİM VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VEREN PERSONEL VE FİRMALAR İÇİN YETKİLENDİRME PROGRAMI

SIZMA TESTİ, EĞİTİM VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VEREN PERSONEL VE FİRMALAR İÇİN YETKİLENDİRME PROGRAMI SIZMA TESTİ, EĞİTİM VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VEREN PERSONEL VE FİRMALAR İÇİN YETKİLENDİRME PROGRAMI 01.10.2013 Bu dokümana aşağıdaki web sayfasından erişilebilir: - Türk Standardları Enstitüsü Resmi web

Detaylı

Haberleşme Genel Müdürlüğü

Haberleşme Genel Müdürlüğü Haberleşme Genel Müdürlüğü Kurumsal SOME Kurulum ve Yönetim Rehberi Sürüm 1 Temmuz 2014 1 İÇİNDEKİLER 1 Giriş... 8 1.1 Amaç... 8 1.2 Kapsam... 8 1.3 Tanımlar ve Kısaltmalar... 8 1.4 Dayanak... 9 1.5 İlgili

Detaylı

ULUSAL SİBER GÜVENLİK TATBİKATI SONUÇ RAPORU. 25-28 Ocak 2011

ULUSAL SİBER GÜVENLİK TATBİKATI SONUÇ RAPORU. 25-28 Ocak 2011 ULUSAL SİBER GÜVENLİK TATBİKATI SONUÇ RAPORU 25-28 Ocak 2011 ISBN: 978-605-62506-1-3 içindekiler KISALTMALAR...3 YÖNETİCİ ÖZETİ...4 1. TATBİKAT İHTİYACI VE İLGİLİ KURUMLAR...10 1.1. Amaç... 13 1.2. Kapsam...13

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI

BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI 2012 BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI GELDİ Mİ? TOKENIZATION NEDİR? Ağustos 2012 beyazşapka

Detaylı

SİBER ŞANTAJ ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI UNDERGROUND ACTIVE DIRECTORY RIGHTS MANAGEMENT SERVICES (AD RMS) İLE BİLGİ GÜVENLİĞİ

SİBER ŞANTAJ ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI UNDERGROUND ACTIVE DIRECTORY RIGHTS MANAGEMENT SERVICES (AD RMS) İLE BİLGİ GÜVENLİĞİ 2013 SİBER ŞANTAJ ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI UNDERGROUND ACTIVE DIRECTORY RIGHTS MANAGEMENT SERVICES (AD RMS) İLE BİLGİ GÜVENLİĞİ WATCHGUARD HIZ VE YÜKSEK ERİŞİLEBİLİRLİK VERİ DEPOLAMA

Detaylı

Bilgi Güvenliği Açısından Sızma Testleri

Bilgi Güvenliği Açısından Sızma Testleri BGA Bilgi Güvenliği Açısından Sızma Testleri Proaktif Güvenlik Yaklaşımı Olarak Penetrasyon Testleri Huzeyfe ÖNAL 11/21/2012 [Bu yazı bilgi güvenliğinde sızma testlerinin yeri ve önemine ait teknik olmayan

Detaylı

Bilişim Sistemlerinde Adli Bilişim Analizi ve Bilgisayar Olayları İnceleme - 101. Huzeyfe ÖNAL Bilgi Güvenliği AKADEMİSİ Huzeyfe.onal@bga.com.

Bilişim Sistemlerinde Adli Bilişim Analizi ve Bilgisayar Olayları İnceleme - 101. Huzeyfe ÖNAL Bilgi Güvenliği AKADEMİSİ Huzeyfe.onal@bga.com. Bilişim Sistemlerinde Adli Bilişim Analizi ve Bilgisayar Olayları İnceleme - 101 Huzeyfe ÖNAL Bilgi Güvenliği AKADEMİSİ Huzeyfe.onal@bga.com.tr Açıklama Bu sunum Computer Forensic ile ilgili detaylara

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU HİZMETE ÖZEL T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU V.1 2014 I Bu kılavuz çevre duyarlılığı kapsamında kâğıt ortamda basılmayarak; elektronik

Detaylı

Bilgi güvenliği temelde aşağıdaki üç unsuru hedefler:

Bilgi güvenliği temelde aşağıdaki üç unsuru hedefler: 1 S a y f a 1.Amaç ve Hedef Bu kılavuz Bakanlık Makamının 28.02.2014 tarih ve 5181,1272 sayılı onayı eki ile yürürlüğe konulan Bilgi Güvenliği Politikaları Yönergesinin ilgili hükümleri çerçevesinde Sağlık

Detaylı

RTSO BILGI GUVENLIGI POLITIKASı

RTSO BILGI GUVENLIGI POLITIKASı RTSO BİLGİ Doküman No RTSO Ya ın Tarihi 01.07.2011 GÜVENLİGİ Revi on Tarihi 01.01.2013 Rev on No 01 Sa fa 1-26 RTSO BILGI... ~ GUVENLIGI POLITIKASı. MsİLCisİ ONA YLA YAN/GENEL SEKRETER ~-~~ - RTSO BİLGİ

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU T.C SAĞLIK BAKANLIĞI SAMSUN SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ARAŞTIRMA, BİLGİ SİSTEMLERİ VE SAĞLIĞIN GELİŞTİRLMESİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU V.1 2014 Bu Kılavuz, Sağlık Bakanlığının; Eylül 2007

Detaylı

BGYS - RİSK YÖNETİM SÜRECİ KILAVUZU

BGYS - RİSK YÖNETİM SÜRECİ KILAVUZU ULUSAL ELEKTRONİK VE KRİPTOLOJİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ Doküman Kodu: BGYS-0004 BGYS - RİSK YÖNETİM SÜRECİ KILAVUZU SÜRÜM 1.00 17.08.2007 Hazırlayan: Doğan Eskiyörük P.K. 74, Gebze, 41470 Kocaeli, TÜRKİYE

Detaylı

4. Ağ ve Bilgi Güvenliği Sempozyumu BİR KURULUŞUN BİLGİ SİSTEMİ GÜVENLİĞİ İÇİN BİR YAKLAŞIM

4. Ağ ve Bilgi Güvenliği Sempozyumu BİR KURULUŞUN BİLGİ SİSTEMİ GÜVENLİĞİ İÇİN BİR YAKLAŞIM 4. Ağ ve Bilgi Güvenliği Sempozyumu BİR KURULUŞUN BİLGİ SİSTEMİ GÜVENLİĞİ İÇİN BİR YAKLAŞIM Hakan Tan 1 Prof. Dr. A. Ziya Aktaş 2 1 Barikat İnternet Güvenliği Bilişim Tic. Ltd. Ankara 2 Bilgisayar Mühendisliği

Detaylı

Bilgisayar Mühendisliği alanındaki teknolojik gelişmeler

Bilgisayar Mühendisliği alanındaki teknolojik gelişmeler BİR KURULUŞUN BİLGİ SİSTEMİ GÜVENLİĞİ İÇİN BİR YAKLAŞIM Hakan TAN Bilgisayar Mühendisi hakan.tan@barikat.com.tr Ziya AKTAŞ Başkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı zaktas@baskent.edu.tr

Detaylı

HOŞGELDİN 2013 VE TEHDİTLERİ VERİTABANINIZ GÜVENDE Mİ? SED (SELF ENCRYPTING DISCS): KENDİNDEN ŞİFRELEMELİ DİSKLER UNDERGROUND FIREEYE: GELİŞMİŞ SİBER

HOŞGELDİN 2013 VE TEHDİTLERİ VERİTABANINIZ GÜVENDE Mİ? SED (SELF ENCRYPTING DISCS): KENDİNDEN ŞİFRELEMELİ DİSKLER UNDERGROUND FIREEYE: GELİŞMİŞ SİBER 2013 HOŞGELDİN 2013 VE TEHDİTLERİ VERİTABANINIZ GÜVENDE Mİ? SED (SELF ENCRYPTING DISCS): KENDİNDEN ŞİFRELEMELİ DİSKLER UNDERGROUND FIREEYE: GELİŞMİŞ SİBER ATAKLARA EN İYİ CEVAP CYBEROAM UTM NEXT GENERATION

Detaylı

Kurumsal Bilgi Güvenliği: Güncel Gelişmeler

Kurumsal Bilgi Güvenliği: Güncel Gelişmeler Kurumsal Bilgi Güvenliği: Güncel Gelişmeler Yılmaz VURAL, Şeref SAĞIROĞLU Özet Bilgi güvenliğindeki yeni gelişmelerin bilinmesi, güvenlikle ilgili yeni tehditlerin azaltılması ve kurumsal bilgi varlıklarının

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (DONANIM)

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (DONANIM) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (DONANIM) ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

5018 SAYILI KANUN VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ DENETİMİ

5018 SAYILI KANUN VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ DENETİMİ 5018 SAYILI KANUN VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ DENETİMİ Özcan Rıza YILDIZ Sayıştay Uzman Denetçisi GİRİŞ Belirlenen politika ve hedefler doğrultusunda, kaynakların etkin, ekonomik ve verimli şekilde elde edilmesi

Detaylı

ARAġTIRMA BĠLGĠ SĠSTEMLERĠ VE SAĞLIĞIN GELĠġTĠRĠLMESĠ ġube MÜDÜRLÜĞÜ BĠLGĠ GÜVENLĠĞĠ POLĠTĠKALARI KILAVUZU 2015

ARAġTIRMA BĠLGĠ SĠSTEMLERĠ VE SAĞLIĞIN GELĠġTĠRĠLMESĠ ġube MÜDÜRLÜĞÜ BĠLGĠ GÜVENLĠĞĠ POLĠTĠKALARI KILAVUZU 2015 ARAġTIRMA BĠLGĠ SĠSTEMLERĠ VE SAĞLIĞIN GELĠġTĠRĠLMESĠ ġube MÜDÜRLÜĞÜ BĠLGĠ GÜVENLĠĞĠ POLĠTĠKALARI KILAVUZU 2015 Dr. Şükrü ARPACI İl Sağlık Müdürü ARAŞTIRMA BİLGİ SİSTEMLERİ VE SAĞLIĞIN GELİŞTİRİLMESİ ŞUBE

Detaylı

TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ

TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ SIZMA TESTİ TEKNİK KRİTERLERİ PROGRAMI Sürüm 1.0 01.12.2013 Revizyon Tarihçesi Sürüm Tarih Güncelleme 1.0 01.12.2013 İlk sürüm Bu dokümana aşağıdaki Web sayfasından erişilebilir:

Detaylı

TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ

TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ SIZMA TESTİ TEKNİK KRİTERLERİ PROGRAMI Sürüm 1.0 01.12.2013 Revizyon Tarihçesi Sürüm Tarih Güncelleme 1.0 01.12.2013 İlk sürüm Bu dokümana aşağıdaki Web sayfasından erişilebilir:

Detaylı

TBD Kamu-BĐB. Bilişim Platformu VIII

TBD Kamu-BĐB. Bilişim Platformu VIII TBD Kamu-BĐB Bilişim Platformu VIII 4. ÇALIŞMA GRUBU SONUÇ RAPORU E-DEVLET UYGULAMALARINDA GÜVENLĐK VE GÜVENĐLĐRLĐK YAKLAŞIMLARI Raporu Hazırlayanlar ÇG Başkanı : Murat Tora Hazırlayanlar : A.Şükrü Ohri

Detaylı

Bilgi Teknolojileri Risk Yönetimine Genel Bakış. Barış Bağcı, CISA

Bilgi Teknolojileri Risk Yönetimine Genel Bakış. Barış Bağcı, CISA Bilgi Teknolojileri Risk Yönetimine Genel Bakış Barış Bağcı, CISA Günümüzde bireysel ya da kurumsal ekonomik her türlü gelişme internet ve bilgi teknolojileri sistemlerine daha da fazla bağlı hale gelmektedir.

Detaylı

1. BĐLGĐ GÜVENLĐĞĐ 1.1. BĐLGĐ GÜVENLĐĞĐ NEDĐR?

1. BĐLGĐ GÜVENLĐĞĐ 1.1. BĐLGĐ GÜVENLĐĞĐ NEDĐR? 1. BĐLGĐ GÜVENLĐĞĐ 1.1. BĐLGĐ GÜVENLĐĞĐ NEDĐR? Bilgi, bir organizasyonun diğer önemli ticari varlıkları gibi önemli bir varlığıdır, dolayısıyla iş ihtiyaçlarına uygun korunmuş olması gerekmektedir. Globalleşen

Detaylı

Hazırlayan : Mustafa DEMİRCİ Adli Bilişim Uzmanı AĞUSTOS 2015-ANKARA. Tüm yayın hakları, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna aittir. www.tkhk.gov.

Hazırlayan : Mustafa DEMİRCİ Adli Bilişim Uzmanı AĞUSTOS 2015-ANKARA. Tüm yayın hakları, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna aittir. www.tkhk.gov. Hazırlayan : Mustafa DEMİRCİ Adli Bilişim Uzmanı Tüm yayın hakları, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna aittir. www.tkhk.gov.tr AĞUSTOS 2015-ANKARA SUNUŞ Günümüzde gelişen bilişim teknolojileri sayesinde

Detaylı

BİLGİ SİSTEMLERİ KABUL EDİLEBİLİR KULLANIM POLİTİKASI OLUŞTURMA KILAVUZU ÖNSÖZ

BİLGİ SİSTEMLERİ KABUL EDİLEBİLİR KULLANIM POLİTİKASI OLUŞTURMA KILAVUZU ÖNSÖZ ULUSAL ELEKTRONİK VE KRİPTOLOJİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ Doküman Kodu: BGYS-0007 BİLGİ SİSTEMLERİ KABUL EDİLEBİLİR KULLANIM POLİTİKASI OLUŞTURMA SÜRÜM 1.00 18.04.2008 Hazırlayan: Doğan Eskiyörük P.K. 74, Gebze,

Detaylı

Dr.İ.SOĞUKPINAR G.Y.T.E. Bil.Müh.Böl.

Dr.İ.SOĞUKPINAR G.Y.T.E. Bil.Müh.Böl. Veri ve Ağ Güvenliği Ders Notları(içindekiler) 1 VERİ VE AĞ GÜVENLİĞİNE GİRİŞ(IntroductIon to data and network security)... 3 1.1 Bazı Güvenlik Tecavüzleri... 3 1.2 Saldırılar servisler ve Mekanizmalar....

Detaylı

ISO 27001 STANDARDI ÇERÇEVESİNDE KURUMSAL BİLGİ GÜVENLİĞİ MESLEKİ YETERLİK TEZİ. Hazırlayan. Fulya DOĞANTİMUR Maliye Uzman Yardımcısı.

ISO 27001 STANDARDI ÇERÇEVESİNDE KURUMSAL BİLGİ GÜVENLİĞİ MESLEKİ YETERLİK TEZİ. Hazırlayan. Fulya DOĞANTİMUR Maliye Uzman Yardımcısı. ISO 27001 STANDARDI ÇERÇEVESİNDE KURUMSAL BİLGİ GÜVENLİĞİ MESLEKİ YETERLİK TEZİ Hazırlayan Fulya DOĞANTİMUR Maliye Uzman Yardımcısı Danışman İsmail ERASLAN Daire Başkanı Ankara-2009 ÖNSÖZ Günümüzde ticari

Detaylı