BİLGİSAYARA GİRİŞ. 2. Internete erişim sağlamak için aşağıdakilerden hangisi kesinlikle bulunmalıdır? C ) USB Giriş D) Modem

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİLGİSAYARA GİRİŞ. 2. Internete erişim sağlamak için aşağıdakilerden hangisi kesinlikle bulunmalıdır? C ) USB Giriş D) Modem"

Transkript

1 BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Aşağıdakilerden hangisi işletim sistemini ifade eder? A) Yazılan kaynak programı makina diline çevirmek için kullanılır. B) Bir problemin çözümü için hazırlanan programdır. C) Bilgisayar ile kullanıcı arasındaki iletişimi sağlar. D) Bilgilerin kalıcı olarak depo edilmesini sağlar. 2. Internete erişim sağlamak için aşağıdakilerden hangisi kesinlikle bulunmalıdır? A ) Grafik Kartı B ) Ses Kartı C ) USB Giriş D) Modem 3. Aşağıdakilerden hangisi sadece giriş amaçlı kullanılır? A ) Işıklı Kalem B ) USB Disk C ) Ram Okuyucu D ) Flash Disk 4. Bilgilerin manyetik ortamda bulundukları adrese hangi isim verilir? A ) Disket B ) Harddisk C ) Dosya D ) Bellek 5. Aşağıdakilerden hangisinin bilgiye erişim hızı diğerlerinden yüksektir? A ) Slot B ) FDD C ) RAM D ) Flash Disk 6. Aşağıdakilerden hangisi doğrudan çalışabilir bir dosya türüdür? A ) Belge. BAT B ) Belge. XLS C ) Belge. BMP D ) Belge. DOC 7. Aşağıdakilerden hangisi bir yan bellek değildir? A ) USB Disk B ) Hard DISK C ) RAM D ) Floppy Disk 8. Aşağıdakilerden hangisi ekran kartıdır? A ) ALU B ) AGP C ) AnaKart D ) Cpu (1)

2 WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ VE BELLEK HİZMET PROGRAMI 9. Aşağıdakilerden hangisi Windows un genel özelliklerindendir? A) Görsel bir işletim sistemi olması. B) Grafik tabanlı bir işletim sistemi olması C) Herhangi bir işlemin birden çok yöntemle yapılabilmesi. D) Hepsi 10. Aşağıdakilerden hangisi aksi belirtilmedikçe görev çubuğu üzerinde bulunmaz? A) Başlat menusu düğmesi. B) Açık olan programların ismi. C) Denetim masası simgeleri. D) Tarih/saat göstergesi 11. Paint programı aşağıdaki menülerden hangisinde bulunur? A) Başlat - Programlar-Donatılar Sistem Araçları B) Başlat Programlar Donatılar C) Başlat-Belgeler D) Başlat - Belgeler-Donatılar 12. Aşağıdakilerden hangisi dosya veya klasörlerin kopyalanması için geçerli bir yöntem değildir? A) Sağ tuş-kopyala B) Düzen menüsü- Kopyala C) Araç çubuğu- Kopyala D) Dosya menusu- Kopyala 13. Windows gezgini penceresini açmak için aşağıdakilerden hangisi kullanılmalıdır? A) Başlat-sağ tuş-windows gezgini B) Başlat-Belgeler- Windows gezgini C) Başlat-Programlar- Donatılar Windows Gezgini D) Bilgisayarım-Sağ tuş- Windows Gezgini 14. Bir Dosya veya klasöre ait konum, içerik ve öz niteliği ile ilgili bilgileri öğrenebilmek için hangisi kullanılmalıdır? A) Sağ tuş-özellikler C) Dosya Menüsü-Yeni - özellikler B) Sağ tuş-araştırılıyor D) Sağ tuş-aç (2)

3 15. Bir pencerede bulunan sıralı olmayan birden çok dosyayı seçebilmek için hangi yardımcı tuş kullanılır? A) Alt B) Ctrl C) Shift D) Caps Lock 16. Geri dönüşüm kutusunda bulunan herhangi bir dosyayı silindiği yere geri almak için hangisi kullanılır? A) Dosya Seçilir-Sağ tuş - Geri yükle B) Dosya Seçilir Görünüm - Geri Yükle C) Dosya Menüsü Gönder D) Dosya Seçilir - Sağ tuş Gönder 17. Klavye ayarlarını değiştirmek için izlenmesi gereken yol aşağıdakilerden hangisidir? A) Başlat-Programlar-Ayarlar-Klavye B) Belgelerim - Denetim Masası Klavye C) Başlat-Ayarlar- Denetim Masası - Klavye D) Bilgisayarım-Ayarlar-Klavye 18. Farenin çift tıklama hızı gibi, fare ayarlarında değişiklik yapılabilmesi için hangi yolu izleriz? A) Başlat Programlar Donatılar - Fare B) Başlat - Ayarlar - Fare C) Bilgisayarım - Özellikler - Fare D) Başlat Ayarlar - Denetim Masası Fare 19) Windows ortamında, kayıtlı herhangi bir dosyayı bulmak için aşağıdakilerden hangisi kullanılmalıdır? A) Başlat-Ayarlar-Ara C) Başlat-Ara-Tüm Dosya ve Klasörleri B) Başlat-Programlar-Ara D) Başlat -Programlar- Dosya ve Klasörler 20) Paint programındaki bir resmi masa üstüne arka plan olarak ayarlamak için aşağıdakilerden hangisi kullanılmalıdır? A) Dosya Gönder - Masa üstü B)Düzen - Yapıştır - Masa üstü C) Düzen - Arka Plan Olarak Ayarla D) Dosya - Arka Plan Olarak Ayarla 21) Bir pencerede sıralı birden çok dosyayı seçebilmek için hangi yardımcı tuş kullanılır? A) Alt Gr B) Tab C) Shift D) Caps Lock (3)

4 22) Bir pencerede bulunan bütün dosyaları seçili hâle getirmek için aşağıdakilerden hangisi kullanılır? A) Dosya-Tümünü Seç B) Düzen- Tümünü Seç C) Görünüm- Tümünü Seç D) Sağ Tuş- Tümünü Seç 23) Windows masaüstünde yer alan ve çift tıklandığında ilişkili olduğu uygulamayı başlatan simgelere ne denir? A) Kısayol B) Masaüstü C) Görev çubuğu D) Kanal çubuğu 24) Windows ta Fare Klavye Sistem - Program Ekle / Kaldır vb. gibi uygulamaların yer aldığı bölüm aşağıdakilerden hangisidir? A) Windows Gezgini B) Bilgisayarım simgesi C) Geri Dönüşüm Kutusu D) Denetim Masası 25) Bir dosyayı manyetik ortamdan tümüyle kaldırmak için kullanılan kısayol tuşu hangisidir? A) Shift+Delete B) Ctrl+Delete C) Delete D) Alt+Delete 26) Simgenin anlamı aşağıdakilerden hangisidir? A) Sil B) Yinele C) Özellikler D) Geri al 27) Yandaki masaüstü öğesinin görevi nedir? A) Bilgisayarım B) Belgelerim C) Geri dönüşüm kutusu D) Internet Explorer 28) I II III IV Yandaki simgelerin hangisi ağ paylaşımına açılmıştır A) I-II B) II-III C) I-IV D) II-IV (4)

5 29) I II Yukarıdaki yazıcı simgeleri için aşağıdakilerden hangisi söylenebilir? A) I. yazıcı paylaşıma açılmış, II. Yazıcı paylaşıma açılmamış B) I. Yazıcı paylaşıma açılmamış, II. Yazıcı paylaşıma açılmış C) I. Yazıcı varsayılan olarak atanmış, II. Yazıcı varsayılan olarak atanmamış D) I. Yazıcı varsayılan olarak atanmamış, II. Yazıcı varsayılan olarak atanmış 30) yandaki simgenin anlamı aşağıdakilerden hangisidir? A) Kapat B) Yardım C) Çalıştır D) Ara 31) Aşağıdakilerden hangisinde Not defteri ve Paint Programlarında hazırlanan dosyaların uzantıları doğru olarak belirtilmiştir? A) TXT (Not Defteri),BMP (Paint) B) DOC (Not Defteri), TXT (Paint) C) DOC (Not Defteri),XLS (Paint) D) EXE (Not Defteri), BMP (Paint) 32) Windows tan Komut İstemi ne aşağıdakilerden hangisi ile geçilir? A) Başlat Programlar Windows Gezgini B) Başlat Programlar Donatılar- Komut İstemi C) Başlat Programlar Komut İstemi D) Bilgisayarım Denetim Masası Komut İstemi 33) Ekran Koruyucu hangi seçenek ile ayarlanır? A) Denetim Masası Görüntü B) Başlat Bul Görüntü C) Denetim Masası Ayarlar D) Başlat Çalıştır 34) Aşağıdaki seçeneklerden hangisi Windows un renk ayarlarını değiştirmek için kullanılır? A) Denetim Masası Görüntü Artalan Ekran Koruyucu B) Denetim Masası Görüntü Ekran Koruyucu C) Denetim Masası Görüntü - Artalan D) Denetim Masası Görüntü Görünüm Gelişmiş (5)

6 35) Bir dosya üzerinde aşağıdaki işlemlerden hangisi yapılamaz? A) Dosya kopyalanır B) Dosya Bilgisayarım simgesine kopyalanır. C) Dosya silinebilir. D) Dosya başka bir klasörün içerisine taşınabilir 36) Bilgisayarın RAM i, İşlemcisi ve kurulu cihazların neler olduğu nereden görülebilir? A) Denetim Masası Görüntü B) Denetim Masası Program Ekle/Kaldır C) Denetim Masası Sistem D) Denetim Masası Yeni Donanım Ekle 37) Yukarıdaki (Hızlı Başlat) simgeleri eklemek veya kaldırmak için aşağıdaki seçeneklerden hangisi kullanılmalıdır? A) Masaüstünde sağ tuş Özellikler B) Dosya menüsü Özellikler C) Görev Çubuğu sol tuş Özellikler D) Görev Çubuğu sağ tuş Araç Çubukları 38) Bir pencerenin araç/durum çubuğu nereden iptal edilir? A) Dosya B) Düzen C) Görünüm D) Araçlar 39) Windows da yeni bir yazıcı ekleme işlemi nereden yapılır? A) Başlat Ayarlar Yazıcılar ve Fakslar Yazıcı ekle B) Denetim masası Program Ekle/Kaldır Yazıcı Ekle C) Başlat Programlar Yazıcılar Yazıcı ekle D) Başlat Programlar Donatılar Yazıcı ekle 40) Windows da ALT+TAB tuşunun görevi aşağıdakilerden hangisidir? A) Denetim Menüsünü açar. B) Başlat Menüsünü açar. C) Çalışan programlar arası geçişi sağlar. D) Açık olan tüm programları kapatır. 41) Açık olan herhangi bir program nasıl kapatılır? A) Ctrl +Tab B) Alt + Tab C) Ctrl + F4 D) Alt + F4 (6)

7 42) Biçimlendirme işlemi yapılmış bir manyetik ortam için aşağıdakilerden hangisi söylenemez? A) Sistem dosyaları yüklenmiştir B) Sectorler oluşturulmuştur C) Windows açılış için gerekli dosyalar yüklenmiştir. D) Trackler oluşturulmuştur 43) Hard disk in etiket ismini nasıl değiştirebiliriz? A) Bilgisayarım Denetim Masası Sistem Genel B) Bilgisayarım Klasöründe sürücü üzerinde sağ tıklanır Özellikler Genel C) Bilgisayarım Klasöründe sürücü üzerinde sol tıklanır Özellikler Genel D) Bilgisayarım Denetim Masası - Özellikler Genel 44) Aşağıdakilerden hangisi aynı türdeki dosyaları bir araya getirir. A) Farenin sol tuşu simgeleri diz Türe göre B) Farenin sağ tuşu özellikler Türe göre C) Farenin sağ tuşu Yeni Türe göre D) Farenin sağ tuşu simgeleri yerleştir Türe göre 45) Windows işletim sistemi açıldığında bir uygulamanın otomatik olarak çalışabilmesi için o uygulamanın nerede bulunması gerekmektedir? A) Başlat Programlar- Donatılar - Başlangıç B) Başlat Başlangıç C) Başlat Programlar Başlangıç D) Başlat Ayarlar 46) 2. Karakteri e olan çalıştırılabilir program dosyalarını aramak için arama bölümüne aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır? A) *e.com B)??e*.com C)?e*.exe D)?e*.dll 47) Aşağıdakilerden hangisi rakamları arttırıp azaltmak için kullanılır? A) B) C) D) (7)

8 48) Internet Explorer penceresinde yandaki adres çubuğunun görevi nedir? A) Formül yazmamızı sağlar. B) Web sayfasının adresini yazmamızı sağlar. C) Açmak istediğimiz programın adını yazmamızı sağlar. D) Hiçbir işe yaramaz. 49) Aşağıdakilerden hangisi web sayfasına örnek teşkil eder? A) B) ftp://meb.gov.tr C) D) 50) Aşağıdakilerden hangisi devlet kurumuna ait bir sayfa ifadesidir? A) B) C) D) 51) Windows ta Film veya müzik dosyaları hangi programla çalıştırır? A) Windows Media Player B) Ses Denetimi C) Ses Kaydedicisi D) Ses Değiştirici 52) Dosyaları gizlemek / göstermek için aşağıdaki seçeneklerden hangisini çalıştırmalıyız? A) Denetim Masası Bölge ve Dil Seçenekleri Diller Tüm Dosyaları Göster B) Denetim Masası Klasör Seçenekleri Görünüm C) Denetim Masası Klavye / Hız Görünüm D) Denetim Masası Klasör Seçenekleri / Genel 53.) Hangisi geri al işleminin kısayol tuşudur? A) Ctrl + E B) Alt + Z C)Shift + Yön tuşları D)Ctrl + Z 54) Bir program simge durumuna getirildiğinde aşağıda verilen seçeneklerden hangisi olur? A) Program tamamen kapanır B) Program geçici olarak kaybolur C) Program simge durumunda masaüstüne yerleşir D) Program simge durumunda görev çubuğuna yerleşir (8)

9 55) Windows işletim sisteminde çözünürlüğü 1024x768 olarak değiştirmek için aşağıdaki seçeneklerden hangisi kullanılır? A) Başlat\Ayarlar\Denetim Masası\Sistem B) Başlat\Ayarlar\Denetim Masası\Görüntü\Görünüm C) Başlat\Ayarlar\Denetim Masası\Görüntü\Ayarlar D) Başlat\Ayarlar\Denetim Masası\Tarih ve Saat 56) Aşağıdakilerden hangisi bilgisayarın işlem hızını etkiler? 1. Disk Birleştirme İşlemi 2. Bilgisayarın RAM i 3. Ekran Kartı Özellikleri A ) 1, 2 B) 1, 2, 3 C) 2 D) 1,3 57) Windows Gezgininde Araç Çubuğundaki düğmesi ne amaçla kullanılır? A) Dosya ve Klasörlerin tümünü seçer. B) Dosya ve Klasörleri büyük simge olarak gösterir. C) Bir üst Klasöre (seviyeye) çıkar. D) Dosya ve Klasörleri özelliklerini gösterir. 58. Windows ortamında bir klasörün görünümünü değiştirmek için aşağıdakilerden hangisi kullanılır? A) Dosya/Değiştir B) Düzen/Özellikler C) Dosya/Özellikler D) Görünüm/Özelleştir WORD 59. H2SO4 metnine H 2 SO 4 biçimini verebilmek için hangi komut kullanılır? A) Biçim Menüsü Paragraf B) Biçim Menüsü Yazı Tipi C) Biçim Menüsü Metin Yönü D) Biçim Menüsü Madde İşaretleri ve numaralandırma 60. Yandaki simge için aşağıdakilerden hangisi söylenebilir? A) Belgede üç sütunlu bir tablo oluşturur B) Belgeyi üç kolona ayırır C) Belgeyi çerçevelendirir D) Hiçbiri (9)

10 61. F4 kısa yol tuşunun görevi aşağıdakilerden hangisidir? A) Son yapılan işlemi geri alır. B) Son yapılan işlemi yineler C) Bloklu alanı siler D) Kopyalama işlemi yapar. 62. Belirtilen metni veya ifadeyi bulmak için kullanılan kısayol tuşu hangisidir? A) Ctrl+F B) Ctrl+G C) Ctrl+A D) Ctrl+D 63. Aşağıdakilerden hangisi word için hatalı bir ifadedir? A) Hatalı yazılan bir ifadenin doğrusu ile değiştirilmesi B) Belge içine otomatik metin yerleştirilmesi C) Belgeye klavyede olmayan bir simgenin yerleştirilmesi D) Word tablosu içinde bir formülü etkileyen hücrelerin gösterilmesi 64. Belge içinde seçim işlemleri yaparken aşağıdakilerden hangisi kullanılamaz? A) Shift+ Ctrl+End B) Shift + Aşağı ok C) Shift+tab+sol ok D) Ctrl + shift + home 65. Birden fazla belge ile çalışırken tüm belgeleri ekranda görebilmek için aşağıdakilerden hangisi yapılmalıdır? A) Pencere menüsü kullanılır. B) Dosya menüsü kullanılmalıdır. C) Görünüm menüsü kullanılmalıdır. D) Yardım menüsü kullanılmalıdır 66. Bir tablo üzerinde aşağıdakilerden hangisi yapılamaz? A) Tabloyu metne çevirme B) Hücre yükseklik ve genişlik tanımlama C) Hücre biçimleme D) Formül kullanılmaz 67. Ekle / Resim seçeneği ile aşağıdakilerden hangisi yapılamaz? A) Belgeye manyetik ortamdan resim ekler B) Belgeye grafik ekler C) Belgeye tarayıcıdan resim ekler D) Belgeye klavyeden resim ekler 68. Hazırlanmış bir macro işlemi aşağıdakilerden hangisine atanamaz? A) Forum B) Klavye tuşları C) Menü Çubuğu D) Simge (10)

11 69. Herhangi bir blok üzerinde iken blok, Ctrl tuşu ile beraber mouse sol tuşuna basılarak sürüklenirse aşağıdakilerden hangisi gerçekleşir? A)Blok kopyalanır B)Blok silinir C)Blok taşınır D) Blok kalkar 70. Aracının görevi aşağıdakilerden hangisidir? A) Metin kutusu ekler B) Bloklu alanın altını çizer C) WordArt ekler D) Yazı tipi rengini değiştirir 71. Adres mektup birleştirme işleminde aşağıdakilerden hangisi doğrudur? A) Veri tabanı olarak Excel kullanılamaz. B) Veri alma işleminde koşul kullanılamaz. C) Veriler word tablosundan alınamaz. D) Alınan veriler koşullu biçim içerebilir. 72. Kullanıcı tanımlı şablon dosyalarının uzantısı aşağıdakilerden hangisidir? A).TMP B).DOT C).TMM D).DOC 73. Düzen / Git seçeneği ile aşağıdakilerden hangisine gidilemez? A) Sayfa B) Satır C)Dipnot D) Üst-Alt bilgi 74. simgesinin işlevi aşağıdakilerden hangisidir? A) Çift çizgi B) Çizgi Modu aç/kapa C) Çizgi Sil D) Çizgi Kopyala 75. simgesinin işlevi aşağıdakilerden hangisidir? A) Paragraf girintisini arttır. B) Paragraf girintisini azalt. C) Paragrafı ortalar. D) Paragrafa para formatı verir. 76. İmlecin bulunduğu bölümden itibaren, belgenin sonuna kadar seçim işlemi yapan tuş kombinasyonu aşağıdakilerden hangisidir? A) Shift Ctrl Aşağı ok B) Shift Ctrl End C) Shift End D) Shift Aşağı ok End (11)

12 77. simgesinin işlevi aşağıdakilerden hangisidir? A) Seçili hücreleri böler B) Seçili hücreleri siler C) Seçili hücreleri biçimlendirir D) Seçili hücreleri birleştirir 78. Dosyayı kaydetmek için aşağıdakilerden hangisi kullanılamaz A) Dosya Menüsü- Kaydet B) Ctrl + S C) F12 D) Ctrl + F2 EXCEL 79. Hücre içindeki veriyi 45 0 lik bir açıyla yazmak için aşağıdakilerden hangisi kullanılır? A) Biçim/Hücreler/Hizalama/Yönlendirme C) Ekle/ İşlev B) Biçim/Hücreler/Yazı Tipi /Yönlendirme D) Araçlar/Seçenekler 80 den 85 e kadar olan sorularınızı aşağıdaki tabloya göre cevaplayınız. A B C D E F G H 1 Sicil No Brüt Maaş Fazla Mesai Saati Birim mesai ücreti Toplam Maaş Sınıfı Hizmetli Muhasebe Hizmetli Hizmetli Muhasebe Satış Satış (12)

13 80. E2 Hücresindeki değeri aşağıdaki hücrelere kopyalamak için hangi yöntem kullanılmalıdır? A) E2 hücresinin sınır çizgisinden farenin sol tuşuyla tutularak aşağıya doğru sürüklenir B) E2 hücresinin ortasından farenin sol tuşuyla tutularak aşağıya doğru sürüklenir C) E2 hücresinin sağ alt köşesindeki siyah kutucuktan farenin sol tuşuyla tutularak aşağıya doğru sürüklenir D) E2 hücresinin sınır çizgisinden farenin sol tuşuyla tutularak yukarıya doğru sürüklenir 81. Tablo üzerinde Toplam maaş alanındaki F2 hücresinin %5 farkını bulmak istersek kullanacağımız formül aşağıdakilerden hangisi olamaz? A) =125*F2-5% B) =F2-F2*0,5 C) = F2-5*100% D) =F2-(F2*5%) 82. Sınıfı alanında Hizmetli hücrelerini süzmek için yapılması gereken işlem aşağıdakilerden hangisidir? A) Veri menüsü - filtre Uygula otomatik filtre uygula B) Araçlar menüsü -Tabloyu Sınıf alanına göre sırala C) Veri menüsü - Tabloyu Biçimlendir D) Veri menüsü Tabloda sınıf alanına isim vermek 83. =EĞER(G2="Muhasebe";D2*2;E2*5) işlevi uygulandığında H2 hücresine yazılacak değer aşağıdakilerden hangisidir? A) 250 B) 550 C) 25 D) F2 hücresindeki Toplam Maaş ücretini hesaplayan formül aşağıdakilerden hangisidir? A ) =F2*D2+C2 B ) =topla(c2;d2;e2) C) =Topla(C2;(D2*E2)) D) =C2+E2;D2 85. A8 hücresinde MİLLİ EĞİTİM ifadesi varken, =BUL("E";A8) fonksiyonu uygulandığında aşağıdaki sonuçlardan hangisi elde edilir? A ) 3 B) 7 C) E D) e (13)

14 86. Aşağıdaki tablo için =BÜYÜK(B2:G2;3) fonksiyonu uygulandığında hangi sonuç elde edilir? B C D E F G 2 Ciro A) 32 B ) 45 C) 65 D) simgesinin işlevi aşağıdakilerden hangisidir? A) Gruplandırılmış nesnelerin grup işlemini iptal eder. B) Gruplandırılmış dosyaların grup işlemini iptal eder. C) Seçili nesneleri gruplandırır. D) Seçili dosyaları gruplandırır. 88. simgesinin işlevi aşağıdakilerden hangisidir? A) Çok kullanıcı ortamlarda dosyanızın paylaşılmasını ve korunmasını sağlar B) Çok kullanıcılı ortamlarda Excel ortamında yazıcınızın paylaşılmasını sağlar C) Çok kullanıcılı ortamlarda yeni bir çalışma grubu oluşturur. D) Çok kullanıcılı ortamlarda dosyanızın sadece paylaşılmasını sağlar. 89. Aşağıdaki seçeneklerden hangisi Karşılaştırmalı Grafik çiziminde kullanılmalıdır? A) B) C) D) 90. I1 hücre adresinde güncel tarih ve saatin sürekli görüntülenmesi için aşağıdaki fonksiyonlardan hangisi kullanılmalıdır? A) = Tarih ( ) B) = Şimdi( ) C) = Gün( ) D) = TarihSaat( ) (14)

15 91. B15 hücresinde yazılı olan =TOPLA(A5:B10) formülünü C15 hücresine kopyaladığımızda ne olur? A) Değişiklik olmaz.işlev =TOPLA(A5:B10) olarak kalır B) İşlev = TOPLA(C5:C15) olarak değişir C) Hücre hata verir D) İşlev =TOPLA(B5:C10) olarak değişir 92. B1 hücresine formül yazıldıktan sonra aşağıdaki hücrelere kopyalanacaktır. Buna göre A sütunundaki değerlerin hepsini sırasıyla C6 hücresindeki sayıyla toplamak istersek B1 hücresine yazılması gereken formül aşağıdakilerden hangisidir? A) =TOPLA(A1:B1) B) TOPLA(A1:C6) C)= A1+C6 D) =A1+$C$6 93. Aşağıdakilerden hangisi Excel uygulaması için doğru bir ifade değildir. A) Excel veri tabanı uygulaması olarak kullanılabilir B) Excel de SQL kullanılarak sorgulamalar yapılabilir. C) Excel ile hesap tabloları ve grafik işlemleri yapılabilir. D) Excel ile veri tabanı animasyon uygulaması hazırlanabilir. 94. =SOLDAN("ANKARA";7)&SAĞDAN("kursları") ifadesinin sonucu aşağıdakilerden hangisidir? A) ANKARAkursları B) ANKARAk C) ANKARAı D) HATA 95. Aşağıdakilerden hangisi sayfa2 sayfasından A3 hücresinin değerini getirir (Kopyalar)? A) =Sayfa2!A3 B) =Sayfa2! C) =Sayfa!2A3 D) =A3Sayfa2! 96. Ardışık olan bir grup hücre adresi belirtilirken arada kullanılması gereken ayraç aşağıdakilerden hangisidir? A) : (İki nokta üst üste) B) ; (Noktalı virgül) C), (Virgül) D) / (bölme) (15)

16 97. Aşağıdaki ifadelerden hangisi Excel uygulaması için doğrudur? A) & işleci metinsel iki veri arasında birleştirme işlevini gerçekleştirebilir. B) + işleci formül son eki olarak kullanılabilir C) = işleci sadece sayısal formül ve fonksiyonlarda kullanılır D) / işleci sayısal iki veri arasında tamsayı bölme işlevini gerçekleştirir. 98.Aşağıdaki ifadelerden hangisi Excel uygulaması için hatalıdır? A) Bir hücre ya da hücre aralığına girilecek verinin sınırlandırılması B) Bir hücre ya da hücre aralığına veri girişini engelleme C) Bir hücre ya da hücre grubunu gizleme D) Aynı anda bir veya birden fazla hücre seçme 99.Aşağıdakilerden hangisi mantıksal bir fonksiyon değildir? A) Ortalama B) Değil C) Ve D) Veya 100.Aşağıdakilerden hangisi sayfa sekmesi işlemleri için geçerli bir ifade değildir? A) Sayfayı adlandır B) Sekme rengini değiştir C) Kod görüntüle D) Veri tabanı al 101.Aşağıdakilerden hangisi yeni çalışma kitabı açmak ile ilgili seçeneklerden biri olamaz? A) Boş Çalışma Kitabı B) Çalışma Kitabı Seç C) Paylaşımlı Çalışma Kitabı Aç D) Web sitelerindeki Şablonlar 102. =PARÇAAL("HİPOKRAT";1;4)&23 işlemi sonucunda hangi değer üretilir? A) HİPO B)HİPO23 C)KRAT23 D)#AD 103. Aşağıdaki ifadelerden hangisi sistem tarihini gösterir? A) =ŞİMDİ() B) =BUGÜN() C) =TARİH() D) =SAAT() 104.=KÖPRÜ("http://ornek.Sinav.com/sonuclar.xls";"sonuçlar için tuşlayın ) ifadesi üzerine tuşlandığında aşağıdakilerden hangisini gerçekleşir? A ) İnternette bulunan ornek.sinav.com alanından sonuclar.xls dosyasını açar. B ) İnternet ortamında bulunan ornek.sinav.com alanından sonuclar.xls dosyasını aktif Excel sayfasına yapıştırır. C ) Aktif Excel uygulamasını kapatarak İnternet adresi belirtilen konuma geçer ve ilgili web sayfasını açar D ) Komut hatalı işlemle sonuçlanır. (16)

17 105. Bir hücrede kullanılan formülü oluşturan/etkileyen hücreleri göstermek için kullanılan komut aşağıdakilerden hangisidir? A) Araçlar/ Formül Denetleme / Etkileyenleri İzle B) Araçlar/ Formül Denetleme / Etkilenenleri İzle C) Araçlar/ Formül Denetleme / Hata İzle D) Araçlar/ Formül Denetleme / Tüm okları kaldır 106. Aşağıdakilerden hangisi hatalıdır? A) Bir hücreye simge girilebilir B) Bir hücreye resim girilebilir C) Bir hücreye isim verilebilir D) Bir hücreye fonksiyon girilebilir Aşağıdaki işlemlerden hangisi mevcut bir grafik üzerinde Excel ortamında gerçekleştirilemez? A) Grafiğe yeni bir veri serisi girilebilir B) Grafik ayrıca saklanabilir C) Grafik için dipnot verilebilir. D) Grafik yazıcıdan alınabilir 108. Kullanıcı tarafından sadece belirtilen sütunların yazdırılabilmesi için aşağıdakilerden hangisinin kullanılması gerekir? A) Dosya / Baskı Ön İzleme B) Dosya / Yazdır C) Dosya / Sayfa Yapısı D) Dosya / Yazdırma Alanı A B Yağış Aylar 1 miktarı 2 aralık ocak şubat mart nisan mayıs Aşağıda bulunan tablo için =EĞERSAY(B2:B7;">9000") formülü uygulandığında hangi sonuç elde edilir? A)3 B) 4 C) 2 D) 0 (17)

18 110. Aşağıdaki süzme işlemi göre matematik notu 25 den büyük olanları süzmek için açılan pencereden hangisi seçilmelidir? A) Özel B) İlk 10 C) Tümü D) A2 hücresinde 50 değeri vardır. Bu durumda herhangi bir hücrede =A2+(A2*10/100) formülü uygulandığında hangi değer elde edilir? A) 52,5 B) 55 C) 50 D) % Aşağıdakilerden hangi şıkta hücre aralığı doğru olarak belirtilmiştir? A) AB:CD B) A1:A5 C) 1A:1B D) A1:1C 113. A2 hücresinde 09 eyl 2005 değeri varken B2 hücresinde =AY(A2) fonksiyonu uygulandığında B2 hücresine hangi değer yazılır? A) 0 B) eyl C) 9 D) EYL 114. Yukarıda bulunan tablo için A B C D =TAMSAYI(ORTALAMA(A1:A2;C1; D2) ) fonksiyonu uygulandığında hangi sonuç elde edilir? A) 2 B) 2,25 C) 3 D) 3, Aşağıdakilerden hangisi hücredeki sayının sağında para birimini de gösterir? A) B) C) D) (18)

19 116. B C D E Tablosunda =YUVARLA(ORTALAMA(B2:E4);-1) fonksiyonu uygulandığında hangi sonuç elde edilir? A) 4,55 B)4,0 C)0 D)4, =TOPLA (A1:A3) =SUM(A1:A3) formülünün açılımı nedir? B) A ) = a1+a2+a3 B ) =a1 C ) =a1+a3 D) =a3+a Aşağıdaki formüllerden birisinde geçersiz fonksiyon adı yada yazım hatası yapılmıştır. Hatalı ifade hangisidir? A ) = TOPLA;(Sayfa1!;B1+Sayfa2!A1)/2) B ) = GÜN(B1)+A1 C ) = TARİH(1967;9;9)-TARİH(2005;B1;A1)*-1 D ) = ORTALAMA(Sayfa2!A1:B1+Sayfa2!D1)-Sayfa2!A Bir Excel dosyasında kullanılacak sayfa sayısı adedi hangi menüden belirlenir? A) Dosya B) Görünüm C) Araçlar D) Pencere 120. Herhangi bir hücre yada hücre grubuna girilecek veri aralığını sınırlandırıp kullanıcıya uyarı mesajları vermek için aşağıdakilerden hangisi kullanılır? A) Veri / Gruplandır Seviyelendir. B) Araçlar / Seçenekler. C) Veri / Doğrulama. D) Böyle bir işlem seçeneği yoktur. Test Bitti. Lütfen kendi bölümünüze ait yanıtları kontrol ediniz (19)

20 2. BÖLÜM LINUX İŞLETİM SİSTEMİ (20)

21 BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Aşağıdakilerden hangisi işletim sistemini ifade eder? A) Yazılan kaynak programı makina diline çevirmek için kullanılır. B) Bir problemin çözümü için hazırlanan programdır. C) Bilgisayar ile kullanıcı arasındaki iletişimi sağlar. D) Bilgilerin kalıcı olarak depo edilmesini sağlar. 2. Internete erişim sağlamak için aşağıdakilerden hangisi kesinlikle bulunmalıdır? A ) Grafik Kartı B ) Ses Kartı C ) USB Giriş D) Modem 3. Aşağıdakilerden hangisi sadece giriş amaçlı kullanılır? A ) Işıklı Kalem B ) USB Disk C ) Ram Okuyucu D ) Flash Disk 4. Bilgilerin manyetik ortamda bulundukları adrese hangi isim verilir? A ) Disket B ) Harddisk C ) Dosya D ) Bellek 5. Aşağıdakilerden hangisinin bilgiye erişim hızı diğerlerinden yüksektir? A ) Slot B ) FDD C ) HDD D ) Flash Disk 6. Aşağıdakilerden hangisi doğrudan çalışabilir bir dosya türüdür? A ) Belge. BAT B ) Belge. XLS C ) Belge. BMP D ) Belge. DOC 7. Aşağıdakilerden hangisi bir yan bellek değildir? A ) USB Disk B ) Hard DISK C ) RAM D ) Floppy Disk 8. Aşağıdakilerden hangisi ekran kartıdır? A ) ALU B ) Agp C ) RamKart D ) Cpu, (21)

22 LINUX İŞLETİM SİSTEMİ 9. Aşağıdaki nesnelerden hangisi masaüstü öğelerinden biri değildir? A) Masaüstü paylaşım B) Pardus C) Aygıtlar D) Komut Satırı 10. Aşağıdaki nesnelerden hangisi standart kurulumda (Linux - Pardus) görev çubuğunda yer almaz? A) Mesajlaşma istemcisi B) Kişisel bilgi yöneticisi C) Yerel ağ D) Mozilla Firefox 11. Aşağıdakilerden hangisi Linus - Paradus uygulama başlatma menüsünde yer alır? A) Güncel oturumu kapat B) Oturumu kilitle C) Bilgisayarı yeniden başlat D) Ayarlar 12. Masaüstü paylaşımında aşağıdaki seçeneklerden hangisi yer almaz? A) Davet oluştur B) Kişisel davet oluştur C) E-posta ile davet oluştur D) Davetli düzenle 13. Bilgisayarım araç çubuğunda yer alan düğmesinin görevi nedir? A) Kök B) Önceki C) Geri D) Yukarı 14. Masaüstünde fare sağ tuşu ile gelen menüden simgeler seçeneği ile aşağıdaki işlemlerden hangisi yapılamaz? A) Simgeleri yatay veya dikey hizalama B) Simgeleri sıralama C) Simge boyutlarının değiştirilmesi D) Simgeleri kılavuza uydurma 15. Aşağıdaki seçeneklerden hangisi masaüstü fare sağ tuşu kısayol menüsünde yer almaz? A) Kaptan masaüstü B) Pencere C) Masaüstünü temizle D) Masaüstünün yapılandır (22)

23 16. Linux de sistem aygıtlarını Belgelerim klasörünü vb. incelememizi sağlayan program aşağıdakilerden hangisidir? A) Kontes B) Ark C) Konquerer D) Kafeine 17. Bilgisayarımıza bağlı saklama aygıtlarına erişebilmek için masaüstündeki öğelerden hangisi kullanılır? A) Yerel ağ B) Masaüstü paylaşımı C) Aygıtlar D) Belgelerim 18. Masaüstü araç çubuğunda aşağıdaki ayar düğmelerinden hangisi yer almaz? A) Ses seviyesini ayarlama B) Ekran boyutunu ayarlama C) Klavye düzenini değiştirme D) Çalışan uygulama simgeleri 19. Masaüstünde yer alan Linux - Pardus logosunun görevi nedir? A) Üretici firma hakkında bilgiler verir ve program tanıtım kılavuzunu görüntüler B) Çalıştırılacak programları seçmeyi sağlar C) Sistem ayarlarını gerçekleştirmeyi sağlar D) İnternete çıkmayı sağlar 20. Linux - Pardus menüsünde yer alan tasmanın görevi nedir? A) Programlar B) Kaplan masaüstü C) Pardus yapılandırma merkezi D) Son kullanılan belgeler 21. Komut çalıştır seçeneği ile çalıştırılmak istenen komut aşağıdaki ortamlardan hangisinde çalıştırılamaz? A) Terminalde çalıştır B) Farklı bir bilgisayarda çalıştır C) Farklı bir kullanıcı olarak çalıştır D) Gerçek zamanlı çalış 22. Çalışılan belgelere ait kısayollar nerede bulunur? A) Başlat/Son Kullanılan Belgeler B) Başlat/Programlar/Son Kullanılan Belgeler (23)

24 C) Başlat/Bul/Son Kullanılan Belgeler D) Başlat/Programlar/Uygulamalar 23. Hesap tablosu nereden çalıştırılır? A) Aygıtlar/Usr/Bin/Oocalc B) Başlat/Çalıştır/calc C) Başlat/Programlar/Ofis/Hesap Tablosu D) Hepsi 24. Son kullanılan belgeler klasörü nereden boşaltılır? A) Başlat/Komut Çalıştır/Temizle B) Başlat/Pardus yapılandırma merkezi/sil C) Başlat/Son Kullanılan Belgeler/Geçmişi Temizle D) Belgelerim/Dosya/Sil 25. Linux ta yazıcı nereden tanıtılır? A) Pardus Yapılandırma Merkezi/Çevre Birimleri/Yazıcılar B) Masaüstü/Aygıtlar C) Pardus masaüstü araç çubuğu/kişisel Bilgi Yöneticisi D) Hiçbiri 26. Aşağıdaki seçeneklerden hangisi Masaüstü çöp simgesi fare sağ kısayol menüsünde yer almaz? A) Aç B) Çöp Kutusunu Boşalt C) Özellikler D) Sil 27. Linux da sıkıştırma amaçlı kullanılan programın adı nedir? A) Ark B) Sys/Sda1 C) Mnt/Hda1 D) Konqueror 28. Dosyaya Yazdır (PDF) seçeneğinin görevi nedir? A) Yazdırılacak belgeyi PDF adlı klasöre kaydeder B) Yazdırılacak belgeyi PDF script özellikli bir yazıcıdan bastırır C) Yazdırılacak belgeyi PDF formatında bir dosyaya kaydedilmesini sağlar D) Yazdırılacak belge Pardus metin belgesi olarak daha sonra kullanılmak üzere saklanır 29. Komut çalıştır penceresi hangi kısayol tuşu ile ekrana gelir? A) F2 B) F5 C) Alt+F2 D) Alt F5 (24)

25 30. Aktif uygulama penceresinin ekran görüntüsünü panoya kopyalamak için hangi kısayol tuşu kullanılır? A) Prtsc B) Ctrl+Prtsc C) Alt+Prtsc D) Shift+prtsc 31. Linux da kullanılan pencere yöneticisi aşağıdakilerden hangisidir? A) Redhat B) Mandrake C) KDE D) Suse 32. Aşağıdakilerden hangisi Başlat/Programlar seçeneklerinden birisi değildir? A) Web arama B) Çoklu ortam C) Ofis D) Ayarlar 33. Yeniden adlandır komutunun kısayolu aşağıdakilerden hangisidir? A) F8 B) F5 C) F3 D) F2 34. Linux de kullanılabilen çoklu masa üstü desteği sayısı kaçtır? A) 1 B) 2 C) 8 D) Linux - Pardusta çoklu masa üstü desteği nerden ayarlanır? A) Pardus araç çubuğu B) Sayfalayıcı menüsü C) Panel menüsü D) Paneli yapılandır 36. Saat ayarı nereden yapılır? A) Pardus görev çubuğu saat imgesi üzerinde fare sol tuşu ile B) Pardus görev çubuğu saat imgesi üzerinde fare sağ tuşu ile C) Pardus görev çubuğu saat imgesi üzerinde fare sol tuşu çift D) Hiçbiri 37. Linux - Pardusta görev çubuğunda yer alan saat simgesi tiplerinden hangisi yanlıştır? A) Düz B) Sayısal C) Analog D) Dijital 38. Aşağıdakilerden hangisi Linux pardus ile gelen metin düzenleyici editör programlarından birisi değildir? A) PS/PDF görüntüleyicisi (GhostView) B) Basit metin düzenleyicisi ( KEdit) C) Gelişmiş metin düzenleyici (Kate) D) Metin düzenleyici (Kwrite) (25)

26 39. Linux de disket biçimlendirme işlemi nerden yapılır? A) Başlat/Programlar/uygulamalar/Disket Biçimlendirme B) Başlat/Programlar/Site/Disket Biçimlendirme C) Başlat/Programlar/Ayarlar/Disket Biçimlendirme D) Başlat/Programlar/Düzenleyici/Disket Biçimlendirme 40. Linux Konqueror görünüm menüsündeki sırala seçeneği hangi amaçla kullanılır? A) Klasör içinden seçilen bir dosyayı içindeki belgeleri sıralı görüntüleme B) Klasör içindeki dosyaları incelemek için C) Klasör içindeki nesneleri sıralı olarak görüntülemek D) Klasör içindeki nesnelerin görünüm biçimlerini belirlemek 41. Linux Konqueror da görünüm menüsündeki önizleme seçeneğinin görevi nedir? A) Seçilen dosyanın ön izlenimini görüntüler B) Gizli dosyaların ön izlenimine izin verir C) Dizin içindeki dosyaların gizlenmesini sağlar D) Hangi türdeki dosyaların ön izleniminin görüntüleneceğini belirlemeyi sağlar 42. Linux Konqueror da git menü seçeneği ne amaçla kullanılır? A) İnternette belirtilen bir adrese gitmeyi sağlar B) Bilgisayarda istenilen herhangi bir konuma gitmeyi sağlar C) Seçili klasörün bir alt klasörüne gitmeyi sağlar D) Seçilen dosyayı çalıştıracak uygulamaya gitmeyi sağlar 43. Linux Konqueror da konum menüsü ne amaçla kullanılır? A) Yeni bir pencere açmak için B) Yeni bir seçme açmak için C) İstenilen bir konumu açmak için D) Hepsi 44. Linux Konqueror da yeni bir dizin nereden oluşturulur? A) Dosya/Yeni Oluştur/Dizin B) Konum/Yeni Oluştur/Dizin C) Düzen/Yeni Oluştur/Dizin D) Düzen/Yeni Oluştur/Dosya/Dizin (26)

27 45. Linux Konqueror da Yer İmi ne amaçla kullanılır? A) Seçilen bir dosya, dizin veya aygıt için kısayol tanımlamayı sağlar. B) Git komutu ile gidilebilmesi için bir konumu işaretler C) Belge içindeki bir konumu işaret eder. D) Yer içi Linux Konqueror da yoktur. Open Office kelime işlemcisinde vardır. 46. Araçlar menüsünde yer alan Terminal Aç komutu ne açamla kullanılır? A) Masaüstü paylaşımına izin ver B) Başla kullanıcının ekranını kullanma imkanı sağlar. C) Bilgisayarı kullanıma açar. D) Konsol kullanımında siyah ekranda verilebilen komutlar için pencere açar Desktop simgesinin anlamı nedir? A) Masaüstü klasörü içinde başka klasör ve dosyalar vardır. B) Masaüstü klasörü içi boştur. C) Masaüstü klasörü içinde başka başka klasör ve dosyalar vardır ve alt klasörleri görülmektedir. D) Masaüstü klasörü içinde başka başka klasör ve dosyalar vardır ve alt klasörleri görülmemektedir. 48. Linux Konqueror da ayrıntılı liste görünümünde aşağıdaki başlıklardan hangisi yer almaz? A) İsim B) Boyut C) Dosya Türü D) Dosya İçeriği 49. Linux Konqueror da araç çubuğunda yer alan + simgesinin anlamı nedir? A) Seçilen klasörü aç B) Simge boyutunu artır C) Simge boyutunu ilk konumuna getir. D) Seçilen klasörü kapat 50. Linux Konqueror da araç çubuğunda yer alan simgesinin anlamı nedir? A) Yeni pencere aç B) Seçili metni/öğeleri panoya kopyala (27)

28 C) Pano içeriğini göster D) Pano içeriğini aç 51. Linux Konqueror da adres çubuğunda yer alan simgesinin anlamı nedir? A) Adres çubuğunda belirtilen adrese git B) Adres çubuğundaki adresleri listele C) Adres çubuğundaki adresler listesini sil D) Adres çubuğunu temizle 52. Dolaşma panelini görüntüleyen veya gizleyen kısayol tuşu aşağıdakilerden hangisidir? A) F2 B) F5 C) F9 D) F Aşağıdakilerden hangisi Linux Konqueror da pencere içindeki simgeleri görüntüleme biçimi değildir? A) Simge Görünümü B) Genel Görünüm C) Bilgi Listesi Görünümü D) Metin Görünümü 54. Linux Konqueror da git menüsünde yer alan Başlangıç seçeneği ne amaçla kullanılır? A) Kök dizine (Root) gitmeyi sağlar. B) Açılışta çalıştırılması istenen başlangıç programlarını çalıştırmayı sağlar. C) Kullanıcı başlangıç klasörüne gitmeyi sağlar. D) Varsayılan web sayfasını açmayı sağlar. 55. Gizli dosyaların görüntülenmesi nereden gerçekleştirilir? A) Konum/Gizli dosyaları göster B) Düzen/Gizli dosyaları göster C) Görünüm/Gizli dosyaları göster D) Git/Gizli dosyaları göster 56. Linux Konqueror da durum çubuğunda aşağıdaki bilgilerden hangisi bulunmaz? A) Seçili dosya adedi B) Toplam büyüklük C) Dizin sayısı D) Toplam boş alan büyüklüğü 57. Linux Konqueror da sıralama işlemi hangi kritere göre yapılamaz? A) İsme göre B) Boyuta göre C) Türe göre D) İçeriğine göre (28)

29 58. Linux Konqueror da pencere arka planı nereden değiştirilir? A) Araçlar/Seçenekler B) Düzen/Arka planı yapılandır C) Görünüm/Arka planı yapılandır D) Ayarlar/Seçenekler LINUX KELİME İŞLEMCİSİ 59. Belgede herhangi bir kelime ya da kelime grubu bloklu (seçili) iken Enter tuşuna basılırsa aşağıdakilerden hangisi gerçekleşir? A) Blok belleğe kopyalanır. B) Blok silinir. C) Blok belleğe taşınır. D) Blok koyu olarak yazılır. 60. Herhangi bir blok üzerindeyken blok, Ctrl ile beraber fare sol tuşuna basılarak sürüklenirse aşağıdakilerden hangisi gerçekleşir? A) Blok kopyalanır. B) Blok silinir. C) Blok taşınır. D) Seçim iptal olur. 61. Herhangi bir blok üzerindeyken blok, fare sol tuşuna basılarak sürüklenirse aşağıdakilerden hangisi gerçekleşir? A) Blok kopyalanır. B) Blok silinir. C) Blok taşınır. D) Seçim iptal olur. 62. Seçili alanın koyu yazdırılması için kullanılan tuş bileşeni aşağıdakilerden hangisidir? A) Ctrl + A B) Ctrl + I C) Ctrl + B D) Ctrl + T 63. Taşıma amaçlı kullanılan tuş bileşeni aşağıdakilerden hangisidir? A) Ctrl + C B) Ctrl + X C) Ctrl + Y D) Ctrl + V 64. Kopyalama amaçlı kullanılan tuş bileşeni aşağıdakilerden hangisidir? A) Ctrl + C B) Ctrl + X C) Ctrl + Y D) Ctrl + V 65. Yapıştırma amaçlı kullanılan tuş bileşeni aşağıdakilerden hangisidir? A) Ctrl + C B) Ctrl + X C) Ctrl + Y D) Ctrl + V (29)

30 66. Yeni dosya açma amaçlı kullanılan tuş bileşeni aşağıdakilerden hangisidir? A) Ctrl + O B) Ctrl + X C) Ctrl + N D) Ctrl + Z 67. Daha önceden oluşturulmuş bir dosyayı açma amaçlı kullanılan tuş bileşeni aşağıdakilerden hangisidir? A) Ctrl + N B) Ctrl Z C) Ctrl + O D) Ctrl + V 68. Geri alma amaçlı kullanılan tuş bileşeni aşağıdakilerden hangisidir? A) Ctrl + C B) Ctrl + X C) Ctrl + Y D) Ctrl + Z 69. Yineleme amaçlı kullanılan tuş bileşeni aşağıdakilerden hangisidir? A) Ctrl + C B) Ctrl + X C) Ctrl + Y D) Ctrl + V 70. Tüm belgeyi seçme amaçlı kullanılan tuş bileşeni aşağıdakilerden hangisidir? A) Ctrl + C B) Ctrl + A C) Ctrl + Y D) Ctrl + V 71. Belge içinde geçen herhangi bir kelimeyi bulma amaçlı kullanılan tuş bileşeni aşağıdakilerden hangisidir? A) Ctrl + A B) Ctrl + O C) Ctrl + F D) Ctrl + Z 72. Open Office Kelime işlemcisinde en fazla % kaç yakınlaştırma sağlanabilir? A) 100 B) 300 C) 400 D) Yazıya madde işareti ya da madde numarası nereden verilir? A) Biçim / Sayfa B) Biçim / Tablo C) Biçim / Numaralandırma ve Madde İşaretleri D) Araçlar / Yazım ve Dilbilgisi 74. İmlecin solunda bulunan karakterleri silmek için kullanılan tuş aşağıdakilerden hangisidir? A) Delete B) Ctrl C) Alt D) BackSpace 75. Açık olan belgeler arasında geçiş yapmak için kullanılan menü hangisidir? A) Format B) Window C) File D) View (30)

31 76. Bilgisayarda kayıtlı herhangi bir dosyayı üzerinde çalıştığımız belgeye eklemek için hangi menü kullanılır? A) Dosya B) Düzen C) Ekle D) Araçlar 77. Paragraf girintisi nereden ayarlanır? A) BiçimParagraf/İlk Satır B) BiçimParagraf/Girinti C) BiçimParagraf/Hizalama D) BiçimParagraf/Boşluk 78. Ekle / Bölüm seçeneğinin görevi nedir? A) Yeni bir bölüm ekler B) Yeni bir sütun ekler C) Yeni bir dipnot ekler D) Hepsi doğru LINUX HESAP TABLOSU 79. Open Office Hesap tablosunda kaç satır bulunur? A) B) C) 256 D) Open Office Hesap tablosunda kaç sütun bulunur? A) B) C) 256 D) Open Office Hesap tablosunda en fazla kaç sayfa açılabilir? A) 255 B) C) D) Open Office Hesap tablosu ilk açıldığında otomatik olarak kaç sayfa olarak karşımıza gelir? A) 3 B) 255 C) 8 D) Open Office Hesap tablosunda en fazla % kaç yakınlaştırma yapılabilir? A) 400 B) 500 C) 800 D) Geri al adım sayısı nereden ayarlanır? A) Araçlar / Makro B) Araçlar / Yazım ve Dilbilgisi C) Araçlar / Seçenekler / Bellek D) Düzenle / Geri Al (31)

32 85. En fazla kaç adımı geri alabiliriz? A) 500 B) 100 C) 3 D) Özel listeler tanıtma işini nereden yapabiliriz? A) Araçlar / Seçenekler / Hesap Tablosu B) Araçlar / Seçenekler / Bellek C) Araçlar / Yazım ve Dilbilgisi D) Araçlar / Otomatik / Filtre 87. =TOPLAB3:C4) formülünün kapsadığı hücreler hangileridir? A) =B3+B4+C3+C4 B) B3+B4+C3+C4 C) =B1+B3+C1+C3 D) =B1+B2+B3+B4+C1+C2+C3+C4 88. Bir hücrenin içerisine aşağıdakilerden hangisini yazamayız? A) Metin B) Sayı C) Tarih D) Grafik 89. Düzenle / Kopya komutu ne iş yapar? A) Seçili alanı kopyalar. B) Seçili alanı keser C) Seçili alanı siler D) Seçili alanı yapıştırır 90. Bir grup işlemin kaydedilerek daha sonra otomatik olarak yapılmasını sağlaya yapı aşağıdakilerden hangisidir? A) Makro B) Excel C) Kelime işlemci D) Hesap tablosu 91. Düzenle / Doldur / Diziler / İstikamet / Başlangıç Değeri= 3, Artan= 5 ise serinin görünümü nedir? A) 5, 8, 11, 14 B) 3, 15, 75, 375 C) 3, 8, 13, 18 D) 1, 2, 3, 4, =Uzunluk ( Bilgisayar ) fonksiyonunun sonucu nedir? A) 1 B) 10 C) 12 D) Bilgi (32)

33 93. Hücre içindeki formülü düzenlemek için hangi tuş kullanılır? A) F12 B) F3 C) F1 D) F2 94. =Soldan( BİLGİSAYAR ;5) fonksiyonunun sonucu nedir? A) BİLGİ B) Sayar C) Bilgisayar D) =EĞER(C2>=50; Geçti ; Kaldı ) fonksiyonunun sonucu nedir? A) C2 deki Değer 50 den büyükse Geçti, değilse Kaldı yazar B) C2 deki Değer 50 den büyük ve eşitse Kaldı, değilse Geçti yazar C) C2 deki Değer 50 den büyük ve eşitse Geçti, değilse Kaldı yazar D) Hata verir 96. =B4+B5+B6+B7 işleminin eşdeğeri aşağıdakilerden hangisidir? A) =TOPLA(B4:B7) B) =ORTALAMA(B4:B7) C) =TOPLA(B4;B7) D) =TOPLA(B4+B7) 97. Bir hücre grubu fare ve Ctrl tuşları kullanılarak sürüklenir ve bırakılırsa yapılan işlem nedir? A) Yapıştırma B) Kopyalama C) Kesme D) Taşıma 98. Bir hücre grubu fare ile sürüklenir ve bırakılırsa yapılan işlem nedir? A) Yapıştırma B) Kopyalama C) Yazım Denetimi D) Taşıma 99. Yüzdesel grafik çizebilmek için hangi grafik tipi seçilmelidir? A) Sütun B) Çubuk C) Pasta D) Radar 100. Ardışık olmayan bir grup hücre adresi belirtilirken arada kullanılması gereken ayraç aşağıdakilerden hangisidir? A) Virgül B) Noktalı virgül C) İki nokta üst üste D) İki nokta yanyana 101. Ardışık bir grup hücre adresi belirtilirken arada kullanılması gereken ayraç aşağıdakilerden hangisidir? A) Virgül B) Noktalı virgül C) İki nokta üst üste D) Nokta (33)

34 102. Aşağıdaki fonksiyonlardan hangisi belirtilen hücreler içerisindeki en büyük değeri bulmak için kullanılır? A) MAK B) MİN C) UZUNLUK D) TOPLA 103. Herhangi bir hücreye =A1 yazılırsa sonuç ne olur? A) A1 e o hücredeki değer aktarılır B) O hücreye A1 deki değer taşınır C) O hücreye A1 deki değer aktarılır D) O hücreye =A1yazar 104. =EĞER(B3>60; Geçti ; Kaldı ) formülüne göre Geçti yazması için B3 deki değerin en az kaç olması gerekir? A) 60 B) 59 C) B3 D) =ORTALAMA(D13;B21) fonksiyonunun işlevi nedir? A) D13 ve B21 deki hücrelerin ortalamasını alır. B) B21 ile D13 aralığındaki bütün hücrelerin ortalamasını alır. C) D13 ve B21 deki hücreleri toplar. D) B21 ile D13 aralığındaki bütün hücrelerin toplamını alır Tarih formatlı bir hücreye sayısal değer girildiğinde ne olur? A) Hata değeri verir B) Hücreye girilen tarihi sayıya çevirir C) Sayısal değer olarak kalır. D) Hücreye girilen sayının tarih karşılığı yazılır Başlangıç değeri= 4, Artan = 2 olan büyüyen serinin görünümü nedir? A) 8, 12, 14, 18 B) 4, 8,16, 32 C) 2, 4, 6, 8 D) 4, 6, 8, =MAK(2;5;94;13) formülünün sonucu nedir? A) 4 B) 2 C) 94 D) Tek bir hücreyi seçmek için ne yapılmalıdır? A) Sütun adı üzerine tıklanmalıdır B) Satır numarası üzerinde tıklanmalıdır C) Farenin sol tuşuyla bir kere tıklanmalıdır. D) Satır numaraları ve sütun adlarının birleşimindeki kutucuğa tıklanmalıdır. (34)

35 110. Biçim / Hücreler / Yükseklik komut satırının işlevi nedir? A) Satır yüksekliğini ayarlar B) Sütun genişliğini ayarlar C) Satır ekler D) Sütun ekler 111. İki metni birleştiren formül hangisidir? A) =A1&B1 B) =A1;B1 C) =A1+B1 D) =A1:B C3 Hücresindeki değerin %18 ini hesaplaya formül aşağıdakilerden hangisidir? A) =C3*18 B) =C3/100 C) =C3+18/100 D) =C3*18% 113. D1 hücresindeki =TOPLA(A1;B1) formülünü aşağıdaki hücrelere uygulamanın yolu nedir? A) Kes-Yapıştır yapılır B) Seçip sağ alt köşesindeki kutucuktan tutup çekip bırakılır C) Hücrenin ortasından farenin sol tuşuna basılarak çekilir D) Sınır çizgisinden farenin sol tuşuna basılarak çekilir A3 Hücresini sabit hücre olarak tanımlamak için nasıl yazmamız gerekir? A) =A3 B) 3A C) $A$3 D) $3$A 115. Çalışma sayfasını silmek için hangi menü kullanılmalıdır? A) Dosya B) Düzen C) Araçlar D) Biçim 116. Biçim / Hücreler / Kenarlıklar menüsünden aşağıdakilerden hangisi yapılabilir? A) Hücrenin içerisini boşaltır B) Hücreyi siler C) Hücreye kenarlık verir D) Sayıyı metne çevirir 117. Biçim / Hücreler / Numaralandırma menüsünden aşağıdakilerden hangisi yapılabilir? A) Sayıyı para birimine çevirir B) Hücreyi siler C) Hücreye kenarlık verir D) Sayıyı metne çevirir (35)

36 118. Düzenle / Sil / Hücreleri Sola Kaydır menüsünden aşağıdakilerden hangisi yapılabilir? A) Seçili hücreleri siler ve sağındaki hücreler sola kaydırılır B) Seçili hücreleri siler ve altındaki hücreler yukarı kaydırılır C) Seçili hücreleri siler ve solundaki hücreler sağa kaydırılır D) Seçili hücrelerin içi boşaltılır 119. Biçim / Hücreler / Hizalama menüsünün işlevi nedir? A) Hücreleri biçimlendirir B) Hücre içindeki bilginin hizalamasını ayarlar C) Hücre içindeki sayıyı para birimine çevirir D) Hücre içindeki bilgiyi siler 120. Otomatik Süz komutunun işlevi nedir? A) Hücreleri biçimlendirir B) Otomatik metin ekler C) Hazır tablo biçimi verir D) Süzme işlemi uygular (36)

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 5. Kaynak programı makine diline çeviren programa ne ad verilir? A) Derleyici B) Yorumlayıcı C) Uygulama D) Amaç

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 5. Kaynak programı makine diline çeviren programa ne ad verilir? A) Derleyici B) Yorumlayıcı C) Uygulama D) Amaç BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Bilgiler geçici olarak hangi bellek üzerinde tutulur? A) Disket B) Hard disk C) RAM D) ROM 2. Aşağıdakilerden hangisi bilgisayarın çalışması için gerekli değildir? A) Giriş ünitesi

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 3. Bilgisayarlarda 0 ya da 1 değerini depolayabilen her birime ne denir? A) KB B) Bit C) MB D) Byte

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 3. Bilgisayarlarda 0 ya da 1 değerini depolayabilen her birime ne denir? A) KB B) Bit C) MB D) Byte BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Bilgisayarın çalışmasına zarar verecek şekilde hazırlanmış küçük yazılımlara ne ad verilir? A) Sistem yazılımı B) Virüs C) Uygulama yazılımı D) Küçük yazılım 2. Bilgisayarın yaygın

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 1. 2048 byte kaç kilobyte eder? A) 1 KB B) 2 KB C) 3 KB D) 4 KB

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 1. 2048 byte kaç kilobyte eder? A) 1 KB B) 2 KB C) 3 KB D) 4 KB BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. 2048 byte kaç kilobyte eder? A) 1 KB B) 2 KB C) 3 KB D) 4 KB 2. Aşağıdaki işlemcilerden hangisi en gelişmişidir? A) Pentium IV B) Pentium Celeron C) 80386 D) 80486 3. Aşağıdakilerden

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 3. Bir bilgisayar sisteminde aşağıdaki programlardan hangisinin olması zorunludur?

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 3. Bir bilgisayar sisteminde aşağıdaki programlardan hangisinin olması zorunludur? BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Birden fazla bilgisayar arasında telefon hattı aracılığı ile iletişim sağlayan cihaza ne ad verilir? A) Printer B) Modem C) Plotter D) Scanner 2. Aşağıdaki ünitelerden hangisi giriş

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 2. Aşağıdaki depolama birimlerinden hangisi sadece arşiv amaçlı kullanılır? A) Disket B) Hard disk C) Kartuş (Type) D) Ram

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 2. Aşağıdaki depolama birimlerinden hangisi sadece arşiv amaçlı kullanılır? A) Disket B) Hard disk C) Kartuş (Type) D) Ram BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Aşağıdaki ünitelerden hangisi çıkış ünitesi olarak kullanılamaz? A) Keyboard (Klavye) B) Drive (Sürücü) C) Plotter (Çizici) D) Printer (Yazıcı) 2. Aşağıdaki depolama birimlerinden

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 3. Bilgisayarlarda 0 ya da 1 değerini depolayabilen her birime ne denir? A) KB B) Bit C) MB D) Byte

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 3. Bilgisayarlarda 0 ya da 1 değerini depolayabilen her birime ne denir? A) KB B) Bit C) MB D) Byte BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Bilgisayarın çalışmasına zarar verecek şekilde hazırlanmış küçük yazılımlara ne ad verilir? A) Sistem yazılımı B) Virüs C) Uygulama yazılımı D) Küçük yazılım 2. Bilgisayarın yaygın

Detaylı

ÖZEL ANKARA ETKİN Y.DİL, MATEMATİK ve BİLGİSYAR KURSU

ÖZEL ANKARA ETKİN Y.DİL, MATEMATİK ve BİLGİSYAR KURSU BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Aşağıdakilerden hangisi işletim sistemini ifade eder? A) Yazılan kaynak programı makina diline çevirmek için kullanılır. B) Bir problemin çözümü için hazırlanan programdır. C) Bilgisayar

Detaylı

Örnek Bilgisayar Soruları WİNDOWS XP İşletim Sistemi I 1) Görev çubuğunda saat ayarı, denetim masası içerisindeki hangi nesne yoluyla yapılır?

Örnek Bilgisayar Soruları WİNDOWS XP İşletim Sistemi I 1) Görev çubuğunda saat ayarı, denetim masası içerisindeki hangi nesne yoluyla yapılır? Örnek Bilgisayar Soruları WİNDOWS XP İşletim Sistemi I 1) Görev çubuğunda saat ayarı, denetim masası içerisindeki hangi nesne yoluyla yapılır? A) Görüntü B) Klavye C) Tarih/Saat D) Bölgesel Ayarlar 2)

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Nokta Yayılım Bilgisayar ve Muhasebe Kursu BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ SERTİFİKA SINAVI ÖRNEK SORU VE CEVAPLARI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Nokta Yayılım Bilgisayar ve Muhasebe Kursu BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ SERTİFİKA SINAVI ÖRNEK SORU VE CEVAPLARI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Nokta Yayılım Bilgisayar ve Muhasebe Kursu BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ SERTİFİKA SINAVI ÖRNEK SORU VE CEVAPLARI. Aşağıdakilerden hangisi bilgisayar kasasında bulunan ünitelerden

Detaylı

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİK DERS KİTABI İ İ İ İ İ Ö Ş

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİK DERS KİTABI İ İ İ İ İ Ö Ş BİLGİSAYARA GİRİŞ BİLGİSAYAR NEDİR? Tanımı: Kendisine yüklenen programlar aracılığı ile aritmetiksel mantıksal işlemler yapabilen, bilgi depolayan, hatasız ve hızlı işlem yapan, düzenleyen, kullanıcı ile

Detaylı

ÜNİTE 1 BİLGİ TEKNOLOJİSİ TEMEL KAVRAMLARI

ÜNİTE 1 BİLGİ TEKNOLOJİSİ TEMEL KAVRAMLARI ÜNİTE 1 BİLGİ TEKNOLOJİSİ TEMEL KAVRAMLARI Bilgisayarların fiziksel kısımlarına ne denir? a) Ekran c) Yazılım d) Pc Bilgisayarı oluşturan fiziksel parçalara verilen genel ad aşağıdakilerden hangisidir?

Detaylı

Microsoft Word 2010 Soruları

Microsoft Word 2010 Soruları Microsoft Word 2010 Soruları 1) Microsoft Word uygulamasını başlatmanın yolu aşağıdakilerden hangisidir? Başlat Donatılar Microsoft Office Microsoft Word2010 Başlat Microsoft Office Microsoft Word2010

Detaylı

BAŞLANGIÇ 1. ELEKTRONİK TABLOLAMA UYGULAMASIYLA İLK ADIMLAR. Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir?

BAŞLANGIÇ 1. ELEKTRONİK TABLOLAMA UYGULAMASIYLA İLK ADIMLAR. Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir? A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir? Aritmetiksel işlemler ve mantıksal karşılaştırmaların yapıldığı programlar elektronik tablolama programlarıdır. Günümüzde yaygın

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Bilgisayardaki verilerin gösterilmesini sağlayan birimlere çıkış birimleri denir. (Monitör,Hoparlör, Yazıcı, Çizici)

TEMEL BİLGİSAYAR. Bilgisayardaki verilerin gösterilmesini sağlayan birimlere çıkış birimleri denir. (Monitör,Hoparlör, Yazıcı, Çizici) TEMEL BİLGİSAYAR Bilgisayar donanım ve yazılım olmak üzere iki bileşenden oluşur. Donanım gözle görülen tüm fiziki parçaları kapsar. Yazılım ise programlardır. Bilgisayarda olmazsa olmaz yazılım işletim

Detaylı

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ BÖLÜM 1: MICROSOFT OFFICE 2003 PROGRAMLARINI YÜKLEME Microsoft Office 2003 Programlarını Değiştirme - Kaldırma Uygun Office 2003 Paketini Belirleyin BÖLÜM

Detaylı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ. OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ. OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları Dr. Hüseyin TOROS İTÜ Bilişim Enstitüsü, Öğretim Görevlisi http://www.huseyintoros.com, huseyintoros@yahoo.com, 555

Detaylı

Temel Bilgiler. Bilgisayar genel olarak iki bölümden oluşur. Bunlar; Donanım (Hardware) Yazılım (Software)

Temel Bilgiler. Bilgisayar genel olarak iki bölümden oluşur. Bunlar; Donanım (Hardware) Yazılım (Software) Temel Bilgiler Bilgisayarı Tanıyalım Bilgisayar günümüzde teknolojisinde en önemli yeri olan elektronik bir makinedir. Herkesinde bildiği gibi bilgisayar sadece kendisine verilen bilgileri bize geri verebilir.

Detaylı

BAŞLANGIÇ 1. BİLGİSAYARDA İLK ADIM

BAŞLANGIÇ 1. BİLGİSAYARDA İLK ADIM A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Bilgisayarı kapatma yolları hakkında bildiklerinizi söyleyiniz. 2. Flash diskin biçimlendirilmesi hakkında bildiklerinizi anlatınız. 1. BİLGİSAYARDA İLK ADIM Kişisel bilgisayarlar

Detaylı

Çalışma Sayfaları : Çalışma sayfası ile ilgili işlemler için sayfa isminin üzerinde sağ tıklanır ve aşağıdaki işlemler yapılabilir ;

Çalışma Sayfaları : Çalışma sayfası ile ilgili işlemler için sayfa isminin üzerinde sağ tıklanır ve aşağıdaki işlemler yapılabilir ; MICROSOFT EXCEL 2007 Excel, Microsoft Office paketinde yer alan elektronik tablolama programıdır. Office in eski sürümlerinden farklı olarak Office 2007 de menü ve araç çubukları yerine şerit bulunmaktadır.

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER WORD İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 1. BÖLÜM...5 MICROSOFT WORD XP...5 GİRİŞ...5 MICROSOFT WORD'Ü BAŞLATMAK...6 ÇALIŞMA ORTAMI...6 ÇALIŞMA ORTAMININ ELEMANLARI...6 GÖRÜNÜM MENÜSÜ...8 EKLE MENÜSÜ...12 YARDIM

Detaylı

MICROSOFT WORD ÖRNEK SORULAR

MICROSOFT WORD ÖRNEK SORULAR MICROSOFT WORD ÖRNEK SORULAR 1.Microsoft Word uygulamasını başlatmanın yolu aşağıdakilerden hangisidir? A) Başlat Tüm Programlar - Microsoft Office B) Başlat Ayarla r- Microsoft Office C) Başlat Tüm Programlar

Detaylı

Word. Kelime işlemci programı olup, aşağıdaki işlemler yapılabilir;

Word. Kelime işlemci programı olup, aşağıdaki işlemler yapılabilir; Word Kelime işlemci programı olup, aşağıdaki işlemler yapılabilir; 1- Biçimlendirilmiş yazılar yazılır 2- Tablolar hazırlanır 3- Mektup ve zarf hazırlanabilir 4- Tez yazılabilir 5- Makrolar oluşturulur.

Detaylı

MICROSOFT OFFICE WORD 2003

MICROSOFT OFFICE WORD 2003 MICROSOFT OFFICE WORD 2003 Microsoft Word, esas olarak mektup, kısa not ve rapor yazmak için kullandığımız, son derece güçlü bir sözcük işlemci programdır. Bu temel kullanım alanlarından başlayarak formlar,

Detaylı

A- WORD E GİRİŞ VE EKRAN ÖĞELERİ

A- WORD E GİRİŞ VE EKRAN ÖĞELERİ MICROSOFT WORD DERS NOTLARI A- WORD E GİRİŞ VE EKRAN ÖĞELERİ Belge Word, Microsoft Office paketinde yer alan bir kelime işlem programıdır. Bu programın kullanımındaki temel amaç, çeşitli türdeki yazılarımızı

Detaylı

- WORD KELİME İŞLEM PROGRAMI -

- WORD KELİME İŞLEM PROGRAMI - - WORD KELİME İŞLEM PROGRAMI - A. GİRİŞ : Günlük hayatta yapılan her türlü yazışmaların bilgisayar yardımıyla yapılmasını sağlayan programlara editör (kelime işlem) programı adı verilir. Word kelime işlem

Detaylı

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ Windows XP nasıl açılır? Bilgisayarın kasası üzerindeki açma düğmesine basılıp enerji geldiğinde bilgisayar ilk önce kendi kendini test eder. Daha sonra harddisk üzerinde yüklü

Detaylı

Standart araç Çubuğu. Çalışma Alanı

Standart araç Çubuğu. Çalışma Alanı Bölüm 4: Kelime İşlemci Uygulaması Hazırlayan: Emine Cabı Bu konuyu bitirdiğinizde; o Kelime işlemci uygulamasını açabilecek, o Yeni belge açabilecek ve kapatabilecek, o Belgeyi kaydedebilecek, o Belgeyi

Detaylı

ĠĢletim Sistemi Nedir?

ĠĢletim Sistemi Nedir? WINDOWS ĠġLETĠM SĠSTEMĠNE GĠRĠġ ĠĢletim Sistemi Nedir? Bilgisayar ile kullanıcı arasında iletişimi sağlayan aracıya işletim sistemi adı verilir. İşletim sistemi bir tercüman olarak düşünülebilir. Kullanıcının

Detaylı

ĠĢletim Sistemi Nedir?

ĠĢletim Sistemi Nedir? Ġstatistik Bölümü 1. Sınıf Bil.Prog.GiriĢ. Ders Notları---Öğr.Gör.Ali ATALAY(//aliatalay.net) WINDOWS ĠġLETĠM SĠSTEMĠNE GĠRĠġ ĠĢletim Sistemi Nedir? Bilgisayar ile kullanıcı arasında iletişimi sağlayan

Detaylı

Microsoft Office. Excel 2007. Esra Öztürk. Düzelti: C. Banu Üçüncüoğlu. Grafik Uygulama: Tuna Erkan. Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi

Microsoft Office. Excel 2007. Esra Öztürk. Düzelti: C. Banu Üçüncüoğlu. Grafik Uygulama: Tuna Erkan. Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi Microsoft Office Esra Öztürk Düzelti: C. Banu Üçüncüoğlu Grafik Uygulama: Tuna Erkan Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi Copyright 2007, Bilge Adam A.Ş. Kitabın yayın hakları Bilge Adam a aittir. Firmadan

Detaylı