HİZMET BİR ORTAK SAĞLIK Ve GÜVENLİK BİRİMİ. GENEL SAĞLIK ve İLKYARDIM DERSİNE HOŞ GELDİNİZ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HİZMET BİR ORTAK SAĞLIK Ve GÜVENLİK BİRİMİ. GENEL SAĞLIK ve İLKYARDIM DERSİNE HOŞ GELDİNİZ"

Transkript

1 HİZMET BİR ORTAK SAĞLIK Ve GÜVENLİK BİRİMİ GENEL SAĞLIK ve İLKYARDIM DERSİNE HOŞ GELDİNİZ

2 HİZMETBANK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BİRİMİ DERS : GENEL SAĞLIK ve İLKYARDIM

3 1- İLKYARDIM NEDİR?

4 Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, Sağlığı görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar Hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde Tıbbi araç gereç aranmaksızın Mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

5 ACİL TEDAVİ NEDİR? Acil tedavi ünitelerinde, hasta / yaralılara doktor ve sağlık personeli tarafından yapılan tıbbi müdahalelerdir.

6 İlkyardım ve Acil Tedavi Arasındaki Fark İlkyardım Acil tedavi İlkyardım eğitimi almış herkes yapabilir. Özel eğitim almış sağlık personeli ve ambulans ekibi yapar. Acil sağlık hizmeti konusunda eğitim almış uzman personel yapar.

7 İlkyardımcı kimdir? Hasta veya yaralıya tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç gereçlerle, ilaçsız uygulamaları yapan eğitim almış kişi ya da kişilerdir.

8 İlkyardımın öncelikli amaçları nelerdir? Hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak Hasta/yaralının durumunun kötüleşmesini önlemek İyileşmeyi kolaylaştırmak

9 İlkyardımın Temel Uygulamaları Nelerdir? Koruma Bildirme: 112 Kurtarma

10 İLKYARDIM TEMEL UYGULAMALARI K B K KORUMA BİLDİRME KURTARMA

11 Hayat Kurtarma Zinciri Nedir? 111. Halka Sağlık kuruluşuna haber verme (İlkyardımcı) 2. Halka Olay yerinde yapılan Temel Yaşam Desteği (İlkyardımcı) 3. Halka Ambulans ekiplerince yapılan müdaleler 4. Halka Hastane acil servisleridir.

12 İlkyardımın ABC si Nedir? A Hava yolunun açıklığının değerlendirilmesi (Airway) B Solunumun değerlendirilmesi (Bak-Dinle- Hisset) (Breathing) C Dolaşımın değerlendirilmesi (Circulation)

13 İlkyardımın ABC si nedir? Bilinç kontrol edilmeli, bilinç kapalı ise hızla (ABC) değerlendirmesi yapılır A. Hava yolu açıklığı değerlendirilir. B. Solunumu değerlendirilir (Bak- Dinle- Hisset) C. Dolaşımın değerlendirilmesi ( 5 sn. şah damarından nabız alınır)

14 Hasta/yaralının ilk değerlendirilme aşamaları nelerdir? Bilinç kontrolünün yapılması

15 HAVA YOLUNUN AÇILMASI İÇİN YAPILAN UYGULAMALAR Ağzın içinin kontrol edilmesi Hasta veya yaralının ağzında tıkanmaya neden olan yabancı cisim için ağız içi kontrol edilmelidir.

16 Baş-çene pozisyonu verilmesi Alt çenenin yukarı kaldırılması

17 SOLUNUMUN DEĞERLENDİRİLMESİ BAK - DİNLE - HİSSET *SOLUNUM YOKSA!*

18 DOLAŞIMIN DEĞERLENDİRİLMESİ Dolaşımın değerlendirilmesi için ilkyardımcı çocuk ve yetişkinlerde şah damarından, bebeklerde kol atardamarından 3 parmakla 5 saniye süre ile nabız almaya çalışılır. Bu süre içinde nabız alınmıyorsa derhal dış kalp masajına başlanır.

19 KALP MASAJI 1. Kalp masajı noktasının belirlenmesi 2. Ellerin masaj noktasına yerleştirilmesi 3. Kalbe doğru göğsün bastırılması

20 KALP MASAJI Yetişkinde kalp masajı için uygun duruş

21 ERİŞKİNDE KALP MASAJI ERİŞKİNDE SUNİ SOLUNUM

22 Yaşam Bulguları Kan Basıncı: Kalbin kasılma ve gevşeme anında damar duvarına yaptığı basınçtır. Kalbin kanı pompalama gücünü gösterir. Normal değeri 120/80 mm Hg dir. Nabız: Kalp atımlarının damar duvarına yaptığı basıncın vücudun belli bölgelerinde hissedilmesidir. Yetişkin bir kişide -normal nabız sayısı dakikada dür. -çocuklarda dir.

23 Vücutta nabız alınabilen bölgeler Şah damarı (adem elmasının her iki yanında) Ön-kol damarı (Bileğin iç yüzü, baş parmağın üst hizası) Bacak damarı (Ayak sırtının merkezinde) Kol damarı (Kolun iç yüzü, dirseğin üstü) Hasta/yaralıların dolaşımını değerlendirirken, çocuk ve yetişkinlerde şah damarından, bebeklerde kol atardamarından nabız alınır.

24 OLAY YERİNİ DEĞERLENDİRMENİN AMACI Olay yerinde tekrar kaza olma riskini ortadan kaldırmak, Olay yerindeki hasta/yaralı sayısını ve türlerini belirlemek. Olay yerinin hızlı bir şekilde değerlendirilmesinin ardından yapılacak müdahaleler planlanır

25 SOLUNUM ve KALP DURMASI Kalp durması: Bilinci kapalı kişide büyük arterlerden nabız alınamaması durumudur. Kalp durmasına 5 dakika içinde müdahale edilmezse dokuların oksijenlenmesi bozulacağı için beyin hasarı oluşur.

26 HAVA YOLU TIKANIKLIĞI NEDİR? Hava yolunun, solunumu gerçekleştirmek için gerekli havanın geçişine engel olacak şekilde tıkanmasıdır. Tıkanma tam tıkanma yada kısmi tıkanma şeklinde olabilir. Tam Tıkanma Belirtileri Nefes alamaz Acı çeker kollarını boynuna götürür Konuşamaz Rengi morarır Heimlich Manevrası gerekir Kısmi Tıkanma Belirtileri Öksürür Nefes alabilir Konuşabilir Dokunulmaz ve öksürmesi istenir

27 YABANCI CİSİMLER 1. Yemek parçaları 2. Leblebi / Nohut 3. Çengelli iğneler 4. Kolyeler 5. Çiviler 6. Düğmeler

28 İLK YARDIM Öksüren Hastanın Sırtına Vurulmaz!

29 HEMLİK MANEVRASI

30

31 2-KANAMALARDA İLKYARDIM

32 KANAMA NEDİR? Damar bütünlüğünün bozulması sonucu kanın damar dışına (vücudun içine veya dışına doğru) doğru akmasıdır. Kanamanın ciddiyeti aşağıdaki durumlara bağlıdır: Kanamanın hızına, Vücutta kanın aktığı bölgeye, Kanama miktarına, Kişinin fiziksel durumu ve yaşına.

33 KANAMA ÇEŞİTLERİ Vücutta kanın aktığı bölgeye göre 3 çeşit kanama vardır : 1. Dış kanamalar: Kanama yaradan vücut dışına doğru olur. 2. İç kanamalar: Kanama vücut içine olduğu için gözle görülemez. 3. Doğal deliklerden olan kanamalar: Kulak, burun, ağız, anüs, üreme organlarından olan kanamalardır.

34 ARTER-VEN-KILCAL KANAMA Arter kanamaları kalp atımları ile uyumlu olarak kesik kesik akar ve açık renklidir. Ven kanamaları ise koyu renkli ve sızıntı şeklindedir. Kılcal damar kanaması küçük kabarcıklar şeklindedir. Kanamanın değerlendirilmesinde, şok belirtilerinin izlenmesi çok önemlidir.

35 Vücutta baskı uygulanacak noktalar nelerdir? 1-Boyun : Boyun atardamarı (şah damarı) baskı yeri 2-Köprücük kemiği üzeri : Kol atardamarı baskı yeri 3-Koltukaltı : Kol atardamarı baskı yeri 4-Kolun üst bölümü : Kol atardamarı baskı yeri 5-Kasık : Bacak atardamarı baskı yeri 6-Uyluk : Bacak atardamarı baskı yeri

36 Boyun Köprücük kemiği Karın ortası Kasık Koltuk altı Kolun üst bölümü Uyluk

37 Dış Kanamalarda ilkyardım 1- Hasta/yaralının durumu değerlendirilir (ABC), 2- Tıbbi yardım istenir (112), 3- Yara ya da kanama değerlendirilir, 4- Kanayan yer üzerine temiz bir bezle bastırılır, 5- Kanama durmazsa ikinci bir bez koyarak basıncı arttırılır, 6-Gerekirse bandaj ile sararak basınç uygulanır, 7- Kanayan yere en yakın basınç noktasına baskı uygulanır, 8- Kanayan bölge yukarı kaldırılır,

38 9- Çok sayıda yaralının bulunduğu bir ortamda tek ilkyardımcı varsa, yaralı güç koşullarda bir yere taşınacaksa, uzuv kopması varsa ve/veya baskı noktalarına baskı uygulamak yeterli olmuyorsa turnike uygulanır, 10- Yapılan uygulamalar ile ilgili bilgiler (turnike uygulaması gibi) hasta/yaralının üzerine yazılır, 11- Hızla sevk edilmesi sağlanır.

39 İç kanamalarda ilkyardım: 1-Hasta/yaralının bilinci ve ABC si değerlendirilir, 2- Üzeri örtülerek ayakları 30 cm yukarı kaldırılır, 3- Tıbbi yardım istenir (112), 4- Asla yiyecek ve içecek verilmez, 5- Hareket ettirilmez (özellikle kırık varsa), 6- Yaşamsal bulguları incelenir, 7- Sağlık kuruluşuna sevki sağlanır.

40 Doğal deliklerden çıkan kanamalarda ilkyardım: Burun kanamalarında ilkyardım 1- Hasta/yaralı sakinleştirilir, endişeleri giderilir, 2- Oturtulur, 3- Başı hafifçe öne eğilir, 4- Burun kanatları 5 dakika süre ile sıkılır, 5- Uzman bir doktora gitmesi sağlanır.

41 Kulak kanaması: 1- Hasta/yaralı sakinleştirilir, endişeleri giderilir, 2- Kanama hafifse kulak temiz bir bezle temizlenir, 3- Kanama ciddi ise, kulağı tıkamadan temiz bezlerle kapanır, 4- Bilinci yerinde ise hareket ettirmeden sırt üstü yatırılır, bilinçsiz ise kanayan kulak üzerine yan yatırılır,

42 3-YARALANMALARDA İLKYARDIM

43 YARALANMALARDA İLKYARDIM Yara nedir? Bir travma sonucu deri yada mukozanın bütünlüğünün bozulmasıdır. Aynı zamanda kan damarları, adale ve sinir gibi yapılar etkilenebilir. Derinin koruma özelliği bozulacağından enfeksiyon riski artar. Yara çeşitleri; 1. Kesik yaralar 2. Ezikli yaralar 3. Delici yaralar 4. Parçalı yaralar 5. Kirli (enfekte) yaralar

44 Yaraların ortak belirtileri nelerdir? Ağrı Kanama Yara kenarının ayrılması

45 Yaralanmalarda ilkyardım nasıl olmalıdır? Yaşam bulguları değerlendirilir (ABC), Yara yeri değerlendirilir, - Oluş şekli, süresi, yabancı cisim varlığı, kanama vb. Kanama durdurulur,üzeri kapatılır, Sağlık kuruluşuna gitmesi sağlanır, Tetanos konusunda uyarıda bulunulur, Yaradaki yabancı cisimlere dokunulmamalıdır!

46 DELİCİ GÖĞÜS YARALANMALARI Göğsün içine giren cisim, akciğer zarı ve akciğeri yaralar. Bunun sonucunda şu belirtiler görülebilir: 1. Yoğun ağrı 2. Solunum zorluğu 3. Morarma 4. Kan tükürme 5. Açık pnömotoraks (Göğüsteki yarada nefes alıyor görüntüsü) Normal akciğer Delici yara nedeniyle sönmüş akciğer

47 DELİCİ GÖĞÜS YARALANMALARINDA İLKYARDIM 1. Hasta/yaralının bilinç kontrolü yapılır, yaşam bulguları değerlendirilir (ABC), 2. Yara üzerine plastik poşet naylon vb. sarılmış bir bezle kapatılır, 3. Nefes alma sırasında yaraya hava girmesini engellemek, nefes verme sırasında havanın dışarı çıkmasını sağlamak için yara üzerine konan bezin bir ucu açık bırakılır, 4. Hasta/yaralı bilinci açık ise yarı oturur pozisyonda oturtulur, 5. Ağızdan hiçbir şey verilmez, 6. Açık pnömotoraksta şok ihtimali yüksektir. Şok önlemleri alınmalıdır 7. Tıbbi yardım istenir (112).

48 Kafatası ve omurga yaralanmaları neden önemlidir? 1. Darbenin şiddetine bağlı olarak kafatası boşluğunda yer alan merkezi sinir sistemi etkilenebilir. 2. Bel kemiğindeki yaralanmalarda omurgada ani sıkışma yada ayrılma meydana gelebilir. 3. Bunun sonucunda sinir sistemi etkilenerek bazı olumsuz sonuçlar oluşabilir. 4. Trafik kazalarında ölümlerin % 80 i kafatası ve omurga yaralanmalarından olmaktadır Kafatasında çökme kırığı

49 Kafatası ve omurga yaralanmalarında belirtiler nelerdir? Bilinç düzeyinde değişmeler, hafıza değişiklikleri yada hafıza kaybı Başta, boyunda ve sırtta ağrı Elde ve parmaklarda karıncalanma yada his kaybı Vücudun herhangi bir yerinde tam yada kısmi hareket kaybı Baş yada bel kemiğinde şekil bozukluğu Burun ve kulaktan beyin omurilik sıvısı ve kan gelmesi Baş, boyun ve sırtta dış kanama Sarsıntı

50 4-YANIK VE SICAK ÇARPMALARINDA İLKYARDIM

51 Yanık nedir? Herhangi bir ısıya maruz kalma sonucu oluşan doku bozulmasıdır. Yanık, genellikle; 1. Sıcak su veya buhar teması 2. Sıcak katı maddelerle temas, 3. Asit/alkali gibi kimyasal maddelerle temas, 4. Elektrik akımı etkisi yada radyasyon nedeni ile de oluşabilir.

52 Kaç çeşit yanık vardır? Fiziksel yanıklar: -Isı ile oluşan yanıklar -Elektrik nedeni ile oluşan yanıklar -Işın ile oluşan yanıklar -Sürtünme ile oluşan yanıklar -Donma sonucu oluşan yanıklar Kimyasal yanıklar: - Asit alkali madde ile oluşan yanıklar

53 Yanığın ciddiyetini belirleyen faktörler nelerdir? 1.Derinlik 2.Yaygınlık 3.Bölge 4.Enfeksiyon riski 5.Yaş 6.Solunum yoluyla görülen zarar 7.Önceden var olan hastalıklar

54 1. Derece yanıklar Deride kızarıklık, ağrı, yanık bölgede ödem vardır. Yaklaşık 48 saatte iyileşir Ör:Güneş yanıkları

55 ÖRNEK

56 2. Derece yanıklar Deride içi su dolu kabarcıklar (bül) vardır. Ağrılıdır. Derinin kendini yenilemesi ile kendi Kendine iyileşir. Örn. Haşlanmalar, Alev yanığı

57 ÖRNEK

58 3. Derece yanıklar Derinin tüm tabakaları etkilenmiştir. Özellikle de kaslar, sinirler ve damarlar üzerinde etkisi görülür. Beyaz ve kara yaradan siyah renge kadar aşamaları vardır. Sinirler zarar gördüğü için ağrı yoktur.

59 ÖRNEK

60 Isı ile oluşan yanıklarda ilkyardım işlemleri nedir? Kişi hala yanıyorsa paniğe engel olunur, koşması engellenir, Hasta/yaralının üzeri battaniye yada bir örtü ile kapatılır ve yuvarlanması sağlanır, Yaşam belirtileri değerlendirilir (ABC), Solunum yolunun etkilenip etkilenmediği kontrol edilir, Yanık bölge en az 20 dakika soğuk su altında tutulur (yanık yüzeyi büyükse ısı kaybı çok olacağından önerilmez),

61 Isı ile oluşan yanıklarda ilkyardım işlemleri nedir? Ödeme karşı; yüzük, bilezik, saat gibi eşyalar çıkarılır, Yanmış alandaki deriler kaldırılmadan giysiler çıkarılır, Takılan yerler varsa kesilir, temizliğe dikkat edilir, Su toplamış yerler patlatılmaz, Yanık üzerine ilaç yada yanık merhemi gibi maddeler de sürülmemelidir, Yanık üzeri temiz bir bezle örtülür, Hasta/yaralı battaniye ile örtülür,

62 Isı ile oluşan yanıklarda ilkyardım işlemleri nedir? Yanık bölgeler birlikte bandaj yapılmamalıdır, Yanık geniş ve sağlık kuruluşu uzaksa hasta / yaralının kusması yoksa bilinçliyse ağızdan sıvı (1 litre su -1 çay kaşığı karbonat -1 çay kaşığı tuz karışımı) verilerek sıvı kaybı önlenir, Tıbbi yardım istenir (112).

63 Kimyasal yanıklarda ilkyardım nasıl olmalıdır? Deriyle temas eden kimyasal maddenin en kısa sürede deriyle teması kesilmelidir, Bölge bol tazyiksiz suyla, en az dakika yumuşak bir şekilde yıkanmalıdır, Giysiler çıkarılmalıdır, Hasta/yaralı örtülmelidir, Tıbbi yardım istenmelidir (112).

64 Elektrik yanıklarında ilkyardım nasıl olmalıdır? Soğukkanlı ve sakin olunmalıdır, Hemen elektrik akımı kesilmelidir, Hasta/yaralının ABC si değerlendirilmelidir, Hasta/yaralıya kesinlikle su ile müdahale edilmemelidir, Hasta/yaralı hareket ettirilmemelidir, Hasar gören bölgenin üzeri temiz bir bezle örtülmelidir, Tıbbi yardım istenmelidir (112).

65 Sıcak Çarpması Belirtileri Kas Krampları Güçsüzlük, yorgunluk Baş dönmesi Davranış bozukluğu Sinirlilik Bol terleme Mide krampları Kusma, bulantı Bilinç kaybı Hızlı nabız Solgun ve sıcak deri

66 Sıcak çarpmasında ilkyardım nasıl olmalıdır? Hasta serin ve havadar bir yere alınır, Giysiler çıkarılır, Sırt üstü yatırılarak, kol ve bacaklar yükseltilir, Bulantısı yoksa ve bilinci açıksa su ve tuz kaybını gidermek için 1 litre su -1 çay kaşığı karbonat -1 çay kaşığı tuz karışımı sıvı yada soda içirilir.

67 5-KIRIK,ÇIKIK VE BURKULMALARDA İLKYARDIM

68 KIRIKLAR Kırık : Kemik bütünlüğünün bozulmasıdır. Kırıklar darbe sonucu yada kendiliğinden oluşabilir. Yaşlılık ile birlikte kendiliğinden kırık oluşma riski de artar. KIRIK ÇEŞİTLERİ 1. Kapalı kırık 2. Açık kırık

69 Kırık belirtileri neler olabilir? 1. Hareket ile artan ağrı 2. Şekil bozukluğu 3. Hareket kaybı 4. Ödem ve kanama nedeniyle morarma 5. Ağrılı bölgelerin tespiti için elle muayene gereklidir.

70 Kırıklarda İlkyardım Hayatı tehdit eden yaralanmalara öncelik verilir, Hasta/yaralı hareket ettirilmez, sıcak tutulur, Kol etkilenmişse yüzük ve saat gibi eşyalar çıkarılır Tespit ve sargı yapılırken parmaklar görünecek şekilde açıkta bırakılır. Kırık şüphesi olan bölge, ani hareketlerden kaçınılarak bir alt ve bir üst eklemleri de içine alacak şekilde tespit edilir. Açık kırıklarda, tespitten önce yara temiz bir bezle kapatılmalıdır, Kırık bölgede sık aralıklarla nabız, derinin rengi ve ısısı kontrol edilir Tıbbi yardım istenir 112

71 Burkulma nedir? Eklem yüzeylerinin anlık olarak ayrılmasıdır. Zorlamalar sonucu oluşur. Burkulma belirtileri nelerdir? -Burkulan bölgede ağrı -Kızarma, şişlik -İşlev kaybı

72 Burkulmada ilkyardım nasıl olmalıdır? Sıkıştırıcı bir bandajla burkulan eklem tespit edilir, Şişliği azaltmak için bölge yukarı kaldırılır, Hareket ettirilmez, Tıbbi yardım istenir (112).

73 Çıkık nedir? Eklem yüzeylerinin kalıcı olarak ayrılmasıdır. Kendiliğinden normal konumuna dönemez. Belirtileri nelerdir? Yoğun ağrı Şişlik ve kızarıklık İşlev kaybı Eklem Bozukluğu Çıkık omuz eklemi

74 KIRIK, ÇIKIK VE BURKULMALARDA TESPİT

75

76 6- KAN ŞEKERİ DÜŞÜKLÜĞÜ Herhangi bir nedenle vücutta glikoz eksildiği zaman ortaya çıkan belirtilerdir. Kan şekeri düşmesinin nedenleri nelerdir? Şeker hastalığı tedavisine bağlı Uzun egzersizler sonrası Uzun süre aç kalma Barsak ameliyatı geçirenlerde yemek sonrası

77 Kan şekeri aniden düştüğünde hangi belirtiler görülür? Korku Terleme Hızlı nabız Titreme Aniden acıkma Yorgunluk Bulantı

78 Kan şekeri düşüklüğü yavaş ve uzun sürede oluşursa hangi belirtiler görülür? Baş ağrısı Görme bozukluğu Uyuşukluk Zayıflık Konuşma güçlüğü Kafa karışıklığı Sarsıntı ve şuur kaybı

79 Kan şekeri düşmesinde ilkyardım nasıl olmalıdır? Hastanın ABC si değerlendirilir, dakikada belirtiler geçmiyorsa sağlık kuruluşuna gitmesi için yardım çağırılır, Hastanın bilinci yerinde değilse koma pozisyonu verilerek tıbbi yardım çağırılır(112).

80 7-ZEHİRLENMELERDE İLKYARDIM

81 Zehirlenme nedir? Vücuda zehirli (toksik) bir maddenin girmesi sonucu normal fonksiyonların bozulmasıdır. Vücuda dışarıdan giren bazı yabancı maddeler, vücudun yaşamsal fonksiyonlarına zarar verebileceğinden zehirli (toksik) olarak kabul edilirler.

82 Zehirlenmelerde genel belirtiler nelerdir? Sindirim sistemi : Bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal Sinir sistemi : Bilinç kaybı, havale, rahatsızlık hissi, hareketlerde uyumsuzluk Solunum sistemi bozuklukları: Nefes darlığı, morarma, solunum durması Dolaşım sistemi:nabız bozukluğu, kalp durması

83 8-GÖZ, KULAK VE BURUNA YABANCI CİSİM KAÇMASI

84 Göze yabancı cisim kaçmasında ilkyardım nasıl olmalıdır? Toz gibi küçük madde ise; Göz ışığa doğru çevrilir ve alt göz kapağı içine bakılır, Gerekirse üst göz kapağı açık tutulur, Nemli temiz bir bezle çıkarılmaya çalışılır, Hastaya gözünü kırpıştırması söylenir, Göz ovulmamalıdır, Çıkmıyorsa sağlık kuruluşuna gitmesi sağlanır.

85 Kulağa yabancı cisim kaçmasında ilkyardım nasıl olmalıdır? Kesinlikle sivri ve delici bir cisimle müdahale edilmez, Su değdirilmez, Tıbbi yardım istenir (112). Yabancı cisim

86 Buruna yabancı cisim kaçmasında ilkyardım nasıl olmalıdır? Burun duvarına bastırarak kuvvetli bir nefes verme ile cismin atılması sağlanır, Çıkmazsa tıbbi yardım istenir (112).

87 ACİL TAŞIMA TEKNİKLERİ Destek olma İtfaiyeci tekniği Ayak bileklerinden tutarak sürükleme Koltuk altından tutarak sürükleme Sırtta taşıma Kolların üzerinde taşıma

88 Kolların üzerinde taşıma

89

90 Sedye ile taşıma teknikleri nelerdir? 1-Sedyenin iki kişi tarafından taşınması 2-Sedyenin dört kişi tarafından taşınması 3-Bir battaniye ile geçici sedye oluşturma 4-Bir battaniye ve iki kirişle geçici sedye oluşturma

91 Bir battaniye ile geçici sedye oluşturma Tek bir battaniye ile sedye oluşturmada, battaniye yere serilir kenarları rulo yapılır. Yaralı üzerine yatırılarak kısa mesafede güvenle taşınabilir.

92 Bir battaniye ve iki kirişle geçici sedye oluşturma

93 İşyerlerimizde ve gündelik hayatımızda vazgeçilmeyen bir olgu olan temizlikten bahsetmek istiyorum. Sizce neden ve niçin temizlik yaparız? 93

94 9- TEMİZLİK * SAĞLIK * YASAL GEREKLİLİK * EMNİYET * EKİPMANLARIN VE YÜZEYLERİN ÖMRÜ * HAŞARAT * İMAJ 94

95 A-TEMİZLİK Yüzeyleri ve malzemeleri koruma, bakımını yapma ve kullanıma hazır hale getirebilme amacı ile yapılan her tür etkinlik 95

96 B-BAKIM Temizlenmiş yüzeylerde, yüzeyin korunması, temizlik periyodunun uzatılması için yapılan ve estetik açıdan değer katan her türlü işlem 96

97 C- MIKRO-ORGANIZMALAR Çıplak gözle görülmeyecek kadar küçük, ancak mikroskopla görülebilen canlılar Çeşitleri; Bakteriler Virüsler Mantar ve küfler Mayalar 97

98 D- DEZENFEKSIYON Ortamın ve gıdaların zararlı olan mikroorganizmalardan arındırılması işlemi Mikroorganizma sayısının hastalık yapıcı seviyenin altında olması 98

99 DEZENFEKSİYON YÖNTEMLERİ Kimyasal maddelerle (dezenfektan) Yüksek sıcaklık kullanarak Su Buhar 99

100 E- STERILIZASYON Sterilizasyon bir nesne ya da obje üzerinde ki tüm zararlı zararsız mikroorganizmaların yok edilmesidir. Başlıca sterilizasyon yoları şunlardır. 1. ısı ile sterilizasyon basınçlı buhar ile sterilizasyon kuru sıcak hava ile sterilizasyon 2. süzme ile sterilizasyon (filtrasyon) 3. ışınlar ile sterilizasyon (ışınlama) 100

101 F- HİJYENİK ORTAM Gıdanın temas ettiği yüzeylerde Elin temas ettiği yüzeylerde temizlik ve dezenfeksiyon bir arada yapılmalı 101

102 G- SU Temizlik ürünleri ve kirler için çözücü işlevi görür Sıcaklık, mekanik ve kimyasal etkilerin taşıyıcısı Kirlerin yüzeylerden uzaklaştırılmalarında araç 102

103 I- TEMIZLIK YAPARKEN Ürün isimleri öğrenilmeli Etiketler okunmalı, üzerindeki uyarıcı yazı ve işaretlere dikkat edilmeli Ürünler orijinal ambalajları dışında başka kaplarla kullanılmamalı Ürünler birbirleri ile karıştırılmamalı, amacı dışında kullanılmamalı Ürünler koklanmamalı, tadına bakılmamalı ve içilmemeli Cilt mutlaka korunmalı 103

104 İ- BAKTERİLER Yararlı ve Zararlı bakteriler Bölünerek çoğalırlar Üremeleri için gerekli koşullar Gıda Nem Sıcaklık Zaman 104

105 K- SICAKLIK 105

106 L-PERSONEL... her zaman temiz iş giysileri kullanmalı... bone veya kep takmalı... ellerini yıkayıp dezenfekte etmeli... tırnakları kısa ve bakımlı olmalı... mutfak içinde mücevher takmamalı... üretim alanlarında sigara içmemeli 106

107 HİJYENİK EL YIKAMA İŞLEMİ 107

108 10-TOZLAR ÜRETİM SIRASINDA: KAZMA, DELME, KIRMA, KESME, AŞINDIRMA, PARÇALAMA GİBİ İŞLEMLERİN SÜRDÜRÜLMESİNDE ORTAYA ÇIKAR BU İŞLEMLERİN AMACI NEDİR?

109 TOZ: TANE BÜYÜKLÜKLERİ 300 MİKRON VE DAHA KÜÇÜK OLAN, KİMYASAL VE FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ KENDİSİNİ OLUŞTURAN MADDENİN YAPISINA BENZEYEN VE UZUNCA SÜRE HAVADA ASILI OLARAK DURABİLEN MADDECİKLERDİR.

110 TANE BÜYÜKLÜĞÜ mikron mikron 50-5 mikron 5-0,5 mikron < 0,5 mikron ÖZELLİKLERİ Uzun süre havada askıda kalamazlar. Vücuda giremezler Üst solunum yollarında tutulur. Gözle görülebilir Üst solunum yollarında tutulur, Cinsine göre ÜSYE.. Akciğere kadar ulaşır, Alveollerde birikir, tehlikeli? Vücut için zararsız, akciğerlere girip çıkarlar.

111 TEKNİK KORUMA EN ÖNEMLİ OLAN METOD, ORTAMDA BULUNAN TOZ MİKTARINI AZALTMAKTIR. BUNUN İÇİN ORTAMDA BULUNAN TOZUN SAYISI, YAPISI VE ÇAPI ÖLÇÜLMELİDİR. ELDE EDİLECEK SONUCA GÖRE; 1- TOZUN MEYDANA GELİP ÇEVREYE YAYILMASINI ÖNLEMEK. 2- MEYDANA GELEN TOZU ORTAMDAN UZAKLAŞTIRMAKTIR. TEMEL İLKELER -TEKNOLOJİK METODLAR, -HAVALANDIRMA, -TOZSUZLAŞTIRMA (TOZ TOPLAMA), -KİŞİSEL KORUYUCULAR

112 SAĞLIK VE GÜVENLİK TEDBİRLERİ: Eğitim, Kapalı Sistemle Çalışma, İşyeri ortam temizliği-çalışanların temizliği, Aspirasyon Sistemleri, İşe giriş ve periyodik sağlık muayeneleri, Sosyal tesisler,(banyo,soyunma yeri,elbise dol.) Asbest depoları, Atıkların kontrolü, Kişisel koruyucular, İşyeri ortam ölçümleri, Çalışma Süresi.

113 Sağlıklı bir yaşam için, Lütfen; İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURALLARINA UYUNUZ

114 HİZMETBANK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BİRİMİ SUNDU KATILIMCILARIMIZA TEŞEKKÜR EDER, SAĞLIKLI VE KAZASIZ GÜNLER DİLERİZ

115 10 DAKİKA ARA VERİYORUZ...

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLKYARDIM VE ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI Dr. Tacetin KAKİLLİOĞLU* Zülfinaz KURT** Dr.

Detaylı

Genel İlkyardım Bilgileri

Genel İlkyardım Bilgileri Genel İlkyardım Bilgileri İlkyardım nedir? Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini

Detaylı

İlkyardım nedir? Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye. kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun. kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay

İlkyardım nedir? Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye. kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun. kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay 1 İlkyardım nedir? Acil tedavi nedir? İLKYARDIM Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlileri gelene kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek

Detaylı

TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI

TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI İSTANBUL 2013 HAZIRLAYANLAR Medipol Üniversitesi İlkyardım Eğitim Merkezi Eğitimcileri 1 ÖNSÖZ Yaşadığımız sürece çeşitli nedenlerle yaralanmalar veya hastalıklarla

Detaylı

Koruyucu Muayeneler Eldiven kullanımında dikkat edilecekler KORUYUCU GIYSILER

Koruyucu Muayeneler Eldiven kullanımında dikkat edilecekler KORUYUCU GIYSILER Koruyucu Muayeneler İşyeri koruyucu muayeneleri (Örn. Islak çalışmalar ve cilt hastalığı riski taşıyan çalışmalar) uygulanmalıdır. Gerektiğinde branş düzenlemesine uyulmalıdır. Eldiven kullanımında dikkat

Detaylı

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLKYARDIM VE ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI H. Fazıl İNAN* Zülfinaz KURT** İlknur KUBİLAY***

Detaylı

T.C. TEMEL ĠLKYARDIM UYGULAMALARI EĞĠTĠM KĠTABI

T.C. TEMEL ĠLKYARDIM UYGULAMALARI EĞĠTĠM KĠTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ĠSTANBUL ĠL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ACĠL VE AFETLERDE SAĞLIK HĠZMETLERĠ ġubesġ TEMEL ĠLKYARDIM UYGULAMALARI EĞĠTĠM KĠTABI ĠSTANBUL 2011 ÖNSÖZ Yaşadığımız sürece çeşitli nedenlerle yaralanmalar

Detaylı

Acil tedavi, sağlık konusunda yetkili kişilerin gerekli donanımlarla yaptıkları tıbbi işlemlerdir

Acil tedavi, sağlık konusunda yetkili kişilerin gerekli donanımlarla yaptıkları tıbbi işlemlerdir KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI HAVUZ OPERATÖRÜ EĞİTİCİ EĞİTİMİ İLKYARDIM NOTLARI DR. TUĞRUL ŞAHBAZ HALK SAĞLIĞI UZMANI GENEL İLKYARDIM BİLGİLERİ İlkyardım Nedir? Bir hastalık veya kaza sonucu sağlığı tehlikeye

Detaylı

T.C. PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ACİL TIP ANABİLİM DALI TEZİN ADI

T.C. PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ACİL TIP ANABİLİM DALI TEZİN ADI T.C. PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ACİL TIP ANABİLİM DALI TEZİN ADI DENİZLİ İL MERKEZİNDE GÖREV YAPAN POLİSLERİN İLK YARDIM EĞİTİMİ ÖNCESİ VE SONRASI BİLGİ DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ UZMANLIK

Detaylı

3. Hangisi ilkyardımın temel uygulamalarından birisi değildir? A) Koruma B) Bildirme C) Kayıt tutma D) Kurtarma

3. Hangisi ilkyardımın temel uygulamalarından birisi değildir? A) Koruma B) Bildirme C) Kayıt tutma D) Kurtarma GENEL İLKYARDIM BİLGİLERİ 1. İlkyardım Nedir? A) Yardım çağırmaktır. B) Olay yerinde ilaç vererek yapılan müdahaledir. C) Hastanedeki hekimler tarafından yapılan ilk müdahaledir. D) Olay yerinde, hastanın

Detaylı

İLKYARDIM SINAV SORULARI -1

İLKYARDIM SINAV SORULARI -1 İLKYARDIM SINAV SORULARI -1 SORU- 1--Aşağıdaki durumlardan hangisinde turnike uygulanır? a) ilkyardımcı tek ise ve çok sayıda yaralı varsa b) Yaralının güç koşullarda bir yere taşınması gerekiyorsa c)

Detaylı

> Hareket halinde iki aracın çarpışması

> Hareket halinde iki aracın çarpışması İLK YARDIM BİLGİSİ İlkyardımın tanımı KAZA : Hiç beklemediğimiz bir anda meydana gelen, daha önceden olacağı tahmin edilemeyen, önlemler alınarak çoğunun önlenebileceği ölüm, yaralanma ve maddi hasarla

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK İLK YARDIMIN TEMEL İLKELERİ 720S00044

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK İLK YARDIMIN TEMEL İLKELERİ 720S00044 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK İLK YARDIMIN TEMEL İLKELERİ 720S00044 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Bu yararlı bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. İhtiyacımız olmaması dileğiyle.

Bu yararlı bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. İhtiyacımız olmaması dileğiyle. Bu kitapçık İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı / Sağlık Daire Başkanlığı Acil Yardım ve Can Kurtarma Müdürlüğü İlkyardım Gönüllüleri El Kitabı nın, İstanbul-2001 baskısının aynısıdır. 2003 yılında

Detaylı

Atakan Sürücü Kursu 363 97 40 363 96 53 www.atakansurucukursu.com

Atakan Sürücü Kursu 363 97 40 363 96 53 www.atakansurucukursu.com 1 01.Kasıt unsuru olmaksızın meydana gelen, insanları ve çevreyi olumsuz yönde etkileyen, çoğunluğu doğal kaynaklı olan olaylara ne denir? A) İş kazaları B) Felaket C) Trafik kazaları D) Yıkım 02.Aşağıdakilerden

Detaylı

EV KAZALARI VE İLK YARDIM

EV KAZALARI VE İLK YARDIM T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2777 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1735 EV KAZALARI VE İLK YARDIM Yazarlar Yrd.Doç.Dr. Nurdan ACAR (Ünite 1, 2) Yrd.Doç.Dr. Engin ÖZAKIN (Ünite 3, 4) Dr. Davut KAPLAN

Detaylı

LİSE ÖĞRENCİLERİNİN İLK YARDIM TEMEL UYGULAMALARI İLE İLGİLİ BİLGİ VE DENEYİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

LİSE ÖĞRENCİLERİNİN İLK YARDIM TEMEL UYGULAMALARI İLE İLGİLİ BİLGİ VE DENEYİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ T. C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI LİSE ÖĞRENCİLERİNİN İLK YARDIM TEMEL UYGULAMALARI İLE İLGİLİ BİLGİ VE DENEYİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Hemşire

Detaylı

T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KARAMAN İL MERKEZİNDEKİ BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİNİN VE SINIF ÖĞRETMENLERİNİN İLK YARDIM KONUSUNDAKİ BİLGİ DÜZEYLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

Detaylı

TRAFİK KAZALARI VE İLK YARDIMIN ÖNEMİ

TRAFİK KAZALARI VE İLK YARDIMIN ÖNEMİ TRAFİK KAZALARI VE İLK YARDIMIN ÖNEMİ TRAFİK KAZALARI VE İLK YARDIMIN ÖNEMİ KONU 1: GENEL OLARAK KAZALAR VE TRAFİK KAZALARI A- Kaza: Beklenmedik bir anda meydana gelen, daha önceden olacağı tahmin edilemeyen,

Detaylı

İLK YARDIM DERSİ ÖZETİ

İLK YARDIM DERSİ ÖZETİ İLK YARDIM DERSİ ÖZETİ 1.ÜNİTE: TRAFİK KAZALARI VE İLKYARDIMIN ÖNEMİ *Beklenmedik bir anda meydana gelen, daha önceden tahmin edilemeyen, planlanmayan, önlemler alındığı zaman çoğunun önlenebileceği ölüm,

Detaylı

İLK YARDIM TALİMATI A-

İLK YARDIM TALİMATI A- İlk Yardım Talimatı İLK YARDIM TALİMATI A- İlk Yardımın Genel Maksadı: Ani olarak hastalanan veya kazaya uğrayan kimseye tıbbi tedavisi yapılana kadar kaza yerinde anında yapılan, hayat kurtarmaya yönelik

Detaylı

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ DİREĞİ KALDIRMA Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

ĠLK YARDIM DERS NOTU. VÜCUDUN TANIMI, ÖNEMLĠ iġlevlerġ VE ĠLK YARDIM TARĠFĠ

ĠLK YARDIM DERS NOTU. VÜCUDUN TANIMI, ÖNEMLĠ iġlevlerġ VE ĠLK YARDIM TARĠFĠ ĠLK YARDIM DERS NOTU DERSĠN AMACI: Sürücülere sağlıklarını korumayı, olası her hangi bir kaza durumunda yaralananlara ilk müdahalenin nasıl yapılacağı ve neler olacağını, kısaca hayat kurtarmayı öğretmek.

Detaylı

İLK YARDIM MODÜLLERİ

İLK YARDIM MODÜLLERİ E I L D R T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK EĞİTİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Eğitimciler İçin Eğitim Rehberi İLK YARDIM MODÜLLERİ TÝ Ý Ð Ý M GENE L M Ü Ü K L Ð Ü SA Ð Ü ANKARA, 2008 İlk Yardım Modülleri T.C. Sağlık

Detaylı