Elektrik sayaçlarında RS485 çıkışının kullanılamadığı durumlarda optik port üzerinden elektrik sayacı ile haberleşebilme olanağına sahiptir.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Elektrik sayaçlarında RS485 çıkışının kullanılamadığı durumlarda optik port üzerinden elektrik sayacı ile haberleşebilme olanağına sahiptir."

Transkript

1 CGG 100 GPRS GATEWAY GEPA GPRS GATEWAY, RS485 Haberleşme çıkışına sahip, enerji analizörü,reaktif güç rölesi,aşırı akım rölesi,elektrik sayacı ve benzeri cihazların (hepsinin birden) ADSL modem üzerinden internet erişimi olanağı bulunmayan yerlerde, GSM Şebekesi üzerinden İnternete erişimlerini sağlamaktadır. CGG 100 GPRS GATEWAY Herhangi bir elektrik tesisinde bulunan reaktif güç rölesi, aşırı akım rölesi,enerji analizörü, elektrik sayacları, kesici ve arıza ihbar sistemini, uzaktan izlemek, kumanda etmek, ayar değerlerini değiştirmek(elektrik sayaçları hariç) Trafo merkezlerinde bulunan aşırı akım rölelerinin kaydettiği arıza kayıtları ve osilografik kayıtları bulunduğunuz yerdeki bilgisayarınızın ekranında görüp incelemek kaydetmek olanağını sağlar. Elektrik sayaçlarında RS485 çıkışının kullanılamadığı durumlarda optik port üzerinden elektrik sayacı ile haberleşebilme olanağına sahiptir. Elektrik sayacı için RS485 çıkışı ya da optik port 'tan hangisi kullanılacaksa,sipariş esnasında, bu iki seçenekten bir tanesi tercih edilir. CGG100 GPRS GATEWAY üzerinden internete bağlanan bu cihazları, internet erişimi olan her yerden izlemek, ölçülen büyüklükleri kaydetmek ve uzaktan kumanda etmek, ayar değerlerini değiştirmek mümkündür. Kullanıma hazırlama: CGG 100 GPRS GATEWAY yardımıyla uzaktan izleme yapabilmek için yapılması gereken işlemler sırası aşağıda ki gibidir. 1.USB-RS485 dönüştürücü temini ve bilgisayara yüklenmesi. 2. GEPA PC SUIT Programının bilgisayara yüklenmesi ve seri port bağlantı ayarları. 3.CGG 100 GPRS GATEWAY ayarları 4.İzlenecek cihazların CGG 100 GPRS GATEWAY'e bağlantısı. 5.GEPA PC SUIT Programının izlenecek cihazlarla ilgili ayarları ve İzlenecek cihazların haberleşme ayarları 6.CGG100 GPRS GATEWAY üzerindeki LED lerin görevleri. 7. ADSL Modemlerde port yönlendirme. CGG 100 GPRS GATEWAY hem "Server" hem de "Client" olarak kullanılabilir. Bu tamamen kullanıcının tercihine kalmıştır. Server olarak kullanımda: CGG 100 GPRS GATEWAY'e ait data hattı için "SABİT IP" adresi gereklidir.server olarak kullanımda aynı anda 3 ayrı yerden izleme yapılabilir. Client olarak kullanımda ise, CGG 100 GPRS GATEWAY'e ait data hattı için "SABİT IP" adresi gerekli değildir. Ancak, İzleme yapılan yerdeki bilgisayarın bağlı olduğu ADSL Modem için hem "SABİT IP" adresi hem de Modemde PORT YÖNLENDİRMESİ gereklidir.

2 1.USB-RS485 dönüştürücü temini ve bilgisayara yüklenmesi. CGG 100 GPRS GATEWAY ayarları için bir adet USB-RS485 dönüştürücüye ihtiyaç vardır.dönüştürücüyü ister piyasadan isterseniz şirketimizden temin edebilirsiniz. Dönüştürücüye ait sürücü yazılımı bilgisayarınıza yüklenir. USB-RS485 dönüştürücünün bilgisayarın hangi COM PORT una yerleştiğini Bilgisayarımızın aygıt yöneticisine bakarak öğrenmemiz gereklidir. (Windows işletim sistemi ile çalışan bilgisayarımızda, Denetim masası / Sistem / Donanım / Aygıt yöneticisi / Bağlantı noktalarına erişilir ve aygıt Yöneticisi penceresi ekrana gelir.) Aşağıdaki örnekte USB-RS485 dönüştürücünün COM 4 'e yerleşmiş olduğu görülmektedir. Bu bilgi bir tarafa kaydedilir. Sizin bilgisayarınızda başka bir COM PORT a yerleşebilir Örnek olarak COM6 olabilir. Daha sonra şekil :1 de görüldüğü gibi CGG 100 GPRS GATEWAY 'in "1" ve "2" no lu klemenslerine sırasıyla,usb/rs485 çeviricinin "B "ve "A "uçları bağlanır.burada bağlantıya dikkat edilmelidir.eğer A,B uçları ters bağlanırsa, GPRS GATEWAY le bağlantı kurulamaz. CGG 100 GPRS GATEWAY in 220V AC besleme girişine, 220V AC gerilim uygulanır. CGG 100 GPRS GATEWAY ayarlanmaya hazırdır.

3 2. GEPA PC SUIT Programının bilgisayara yüklenmesi ve seri port bağlantı ayarları: Gerek CGG 100 GPRS GATEWAY 'in ayarlarını yapmak gerekde RS485 Haberleşme portuna sahip, enerji analizörü, reaktif güç rölesi,aşırı akım rölesi,elektrik sayacı ve benzeri cihazları (hepsini birden) hem Uzaktan hemde yakından izlemek ölçülen büyüklükleri kaydetmek ve uzaktan kumanda etmek, ayar değerlerini değiştirmek için GEPA PC SUIT yazılımına ihtiyaç vardır. GEPA PC SUIT programının en yeni versiyonunu internet adresimizden indirebilirsiniz. GEPA PC SUIT programı bilgisayarınıza kurulup çalıştırılır. Aşağıda görülen sayfa ekrana gelir. Bağlantı menüsünde Bağlantılar simgesi tıklanır.ekrana aşağıdaki pencere gelir.1. Seri-1 yazısı tıklanır.

4 Sonra Düzenle butonuna tıklanır.aşağıda görülen Bağlantı Düzenle penceresi ekrana gelir. Baud 9600, parite çift, COM PORT değeri olarak aygıt yöneticisinden bakılarak öğrenilen COMPORT numarası yazılır. Örnekte COM4 olduğu için resimde COM PORT numarası:com4 olarak görülmektedir.ismi yerine "seri1" yazılır. Sonra "Değiştir" butonuna basılarak yazılan değerler kaydedilir, "seri1" bağlantısı tanımlanmış olur. Böylelikle, GEPA PC SUIT programının seri port ayarları yapılmış olup, Programın yüklü olduğu bilgisayarın USB portuna bağlı USB/RS485 çevirici yardımıyla GPRS GATEWAYin ayarlarını yapabilme olanağına sahip oluruz. 3.CGG 100 GPRS GATEWAY ayarları : CGG 100 GPRS GATEWAY in çalışabilmesi için bir adet data hatlı SIM kartına ihtiyaç vardır.sim kartı cep telefonu operatörlerinden (Turkcell,Avea,Vodafone) temin edilir. Şimdi,Data hatlı SIM kart,cihazın anteninin altındaki dikdörtgen yuvadan, içeriye doğru itilir, kartın yuvaya tam oturduğu çıt sesinin duyulması ile anlaşılır. Kart yuvaya girdikten sonra bir tornavida ile itilerek "çıt" sesi duyulur. Kartı yuvadan çıkartmak için de yine bir tornavida ile içeriye doğru itilip bırakılır.kart kendiliğinden dışarıya çıkar.(kartın takılış yönü yuvanın yanındaki resimde gösterilmiştir.) Bilgisayar, USB/RS485 çevirici ve CGG 100 GPRS GATEWAY şekil 1 deki gibi bağlı iken, GEPA PC SUIT yazılımı ile GPRS GATEWAY'i ayarlamak için, GEPA PC SUIT programında "cihazlar" sütununun altında,direkt bağlantı kümesinde

5 "GPRS GW" yazısı çift tıklanır. Aşağıdaki pencere ekrana gelir. CGG 100 GPRS GATEWAY Server olarak kullanılacaksa Server seçeneği işaretlenir. Aşağıdaki pencere ekrana gelir. Bu pencere yardımıyla,seri port ayarları, GPRS ayarları ve Güvenli bağlantı ayarları yapılmaktadır. Seri port ayarları: Adres,Baud ve parite ayarlarıdır.cgg 100 GPRS GATEWAY in RS 485 çıkışının ayarlarıdır. CGG 100 GPRS GATEWAY'in RS485 çıkışından haberleşirken kullandığı ve rölelerin bağlantısını sağlayan ayarlardır.

6 Bu pencere aşağıdaki gibi doldurulur. Adres: 223 Baud: 9600 Parite: çift olarak doldurulur. Röleler üzerinde baud ve parite ayarlarının CGG 100 GPRS GATEWAY 'in varsayılan ayarlarına göre ayarlanması tavsiye edilir.( baud:9600 ve parite çift) Hız performansını artırmak için baud hızı artırılabilir. Seri ayarlar değiştirilirse, PC yazılımı üzerinden GPRS GATEWAY e tekrar bağlanmak için, GPRS GATEWAY için kullanılan seri bağlantı ayarı yeniden yapılıp, PC yazılımı kapatılıp yeniden açılması gerekir. Güvenli bağlantı ayarları: Süreklilik zaman aşımı: Bağlantıların askıda kalmasını önlemek için kullanılmalıdır. Röle veya sayaçların sorgulama peryodundan büyük seçilmelidir. Örneğin PC programında röle ve sayaçların, 60 saniyede bir güncellenmesi seçilmişse: Süreklilik zaman aşımı 150 saniye girilebilir. Örneğin PC programında röle ve sayaçların, 10 saniyede bir yada daha hızlı güncellenmesi seçilmişse: Süreklilik zaman aşımı 30 saniye girilebilir. Örneğin PC programında röle ve sayaçların, 15 dakikada bir güncellenmesi seçilmişse: Süreklilik zaman aşımı 1000 saniye girilebilir. PC programında seçilen otomatik sorgu peryodu, GPRS GATEWAY e kaç saniye de bir sorgu gönderecekse bu sürenin biraz üzerinde bir değer, saniye olarak süreklilik zaman aşımı olarak girilmelidir. En iyi değer izleme sisteminin özelliklerine göre belirlenir. Peryodik yeniden başlatma: Bu ayar değeri ile GPRS GATEWAY in olası kilitlenmelere karşı, belli sürelerde GSM modülü kapatıp açması sağlanır. 0 değeri girilirse bu özellik kapatılmış olur. İşletme deneyimine ve özelliklerine göre kapatılabilir veya 15,60,720 dakika gibi değerlere ayarlanabilir. Girişim zaman aralığı:

7 GEPA PC SUIT programının (veya özel yazılımın) kurulu olduğu bilgisayar sürekli açık olmayacaksa; kapalı olduğu zamanlarda GPRS GATEWAYyin data limitini boşa harcamaması için bu süre istenilen saniye değerine ayarlanabilir. Aylık 100MB kotalı data hatları için girişim zaman aralığı en küçük 30sn seçilmesi tavsiye edilir.süreklilik zaman aşımı: Bağlantıların askıda kalmasını önlemek için kullanılmalıdır. Röle veya sayaçların sorgulama peryodundan büyük seçilmelidir. Örneğin PC programında röle ve sayaçların, 60 saniyede bir güncellenmesi seçilmişse: Süreklilik zaman aşımı 150 saniye girilebilir. Örneğin PC programında röle ve sayaçların, 10 saniyede bir yada daha hızlı güncellenmesi seçilmişse: Süreklilik zaman aşımı 30 saniye girilebilir. Örneğin PC programında röle ve sayaçların, 15 dakikada bir güncellenmesi seçilmişse: Süreklilik zaman aşımı 1000 saniye girilebilir. PC programında seçilen otomatik sorgu peryodu, GPRS GATEWAY e kaç saniye de bir sorgu gönderecekse bu sürenin biraz üzerinde bir değer, saniye olarak süreklilik zaman aşımı olarak girilmelidir. En iyi değer izleme sisteminin özelliklerine göre belirlenir. GPRS ayarları: APN, IP ve Port ayarlarıdır. APN: GPRS GATEWAY e takılan "sim kartın" alındığı GSM operatörünün data hattı için verdiği erişim noktası ismidir. Örnek Turkcell data hatları için verilmiştir.turkcell için APN adı "mgbs"dir IP: Data hattının sabit IP si dir. İşte bu IP numarası ne ise o numara IP no: olarak ilgili kutucuğa yazılır. Örnek: gibi Port: Server olarak çalışmada port yönlendirmeye ihtiyaç yoktur. YAZ butonu ile GPRS GATEWAY e yeni ayarlarını göndeririz. Yazma işlemi sonunda İşlem Tamam mesajı ekrana gelir. Yaklaşık 10 saniye sonra OKU butonu ile GPRS GATEWAY in mevcut ayarlarını okuruz ve bağlantıların doğru yapıldığını test ederiz. Artık CGG 100 GPRS GATEWAY' imiz Server olarak kendisine bağlı olan cihazların internet erişimlerini sağlayarak bu cihazları GEPA PC SUIT programının yüklü olduğu ve internet erişimi olan bir bilgisayar üzerinden,dünyanın herhangi bir yerinden izleme ve kontrol etme olanağı sağlar.(aynı anda 3 bilgisayardan izlenebilir. İzleme yapılacak yerde ADSL modem kullanılıyorsa burada port yönlendirme gerekli değildir.sadece GEPA PC SUIT programında bazı ayarlar gereklidir İzleme yapılacak tarafta kullanılan bilgisayarda GEPA PC SUIT programı çalıştırılr. Yukarıdaki şekilde görülen bağlantılar simgesi tıklanır. Aşağıda görülen pencere ekrana gelir.

8 "5. server gprs1 Şeffaf Server" seçeneği işaretlenir. Düzenla Butonu tıklanır. Aşağıdaki pencere ekrana gelir. Port olarak 5001 değeri IP olarak CGG 100 GPRS GATEWAY e ait data hattının sabit IP adresi ne ise o adres yazılır.örnekte " " değeri yazılmıştır. İsmi yerinede "server gprs1" yazılır Değiştir butonuna tıklanır. Yazılan değerler GEPA PC SUIT programına kaydedilir. Haberleşme için gerekli alt yapı hazır halegelmiştir. Haberleşme uygulamasını anlatmaya başlamadan önce, CGG 100 GPRS GATEWAY' in "Client" olarak kullanımını görelim. CGG100 GPRS GATEWAY' in "Client" olarak kullanılması: GEPA PC SUIT programında "cihazlar" sütununun altında,direkt bağlantı kümesinde "GPRS GW" yazısı çift tıklanır.

9 Açılan pencere "Server" olarak çalışmada anlatıldğı gibi gibi doldurulur.yalnız iki fark vardır. Birincisi IP adresi olup, CGG 100 GPRS GATEWAY "Client" olarak kullanıldığında izlemenin yapılacağı yerdeki ADSL modem için sabit IP adresi ve port yönlendirmesi gerekmektedir. IP: GEPA PC SUIT yazılımının çalıştığı uzaktan izlemenin yapılacağı bilgisayarın global IP si dir. Uzaktan izlemenin yapılacağı bilgisayarın internet erişiminin sabit IP li olması gerekmektedir. İşte bu IP numarası ne ise o numara IP no: olarak ilgili kutucuğa yazılır. Örnek: gibi Port: GEPA PC SUIT yazılımının çalıştığı bilgisayarda GPRS bağlantısı için açılmış ya da yönlendirilmiş port numarasıdır. APN: GPRS GATEWAY e takılan "sim kartın" alındığı GSM operatörünün data hattı için verdiği erişim noktası ismidir. Örnek Turkcell data hatları için verilmiştir.turkcell için APN adı "internet"dir "YAZ" butonuna tıklanarak,gprs GW penceresine yazılan değerler CGG 100 GPRS GATEWAY'e kaydedilir. Kayıt işlemi 5-10 saniye sürer. Kayıt işlemi bittikten sonra "OKU" tuşuna basılır. Yapılan kayıt kontrol edilir. Böylece, CGG100 GPRS GATEWAY "Client" olarak ayarlanmıştır. Artık CGG100 GPRS GATEWAY' imiz "Client" olarak kendisine bağlı olan cihazların internet erişimlerini sağlayarak bu cihazları GEPA PC SUIT programının yüklü olduğu ve internet erişimi olan bir bilgisayar üzerinden,dünyanın herhangi bir yerinden izleme ve kontrol etme olanağını sağlar. İzleme yapılacak yerde ADSL modem kullanılıyorsa burada port yönlendirme gereklidir. Eğer internet erişimi için USB Modem, Kablonet modem,3g Mobil Modem kullanıyorsanız, port yönlendirmesine ihtiyaç yoktur CGG 100 GPRS GATEWAY "Client" olarak kullanıldığında GEPA PC SUIT programında bazı ayarlar gereklidir. İzleme yapılacak tarafta kullanılan bilgisayarda GEPA PC SUIT programı çalıştırılr. Yukarıdaki şekilde görülen, bağlantılar simgesi tıklanır.

10 Aşağıda görülen pencere ekrana gelir. "2. gprs1 Şeffaf GW" satırı işaretlenir. Düzenle butonuna basılır. Aşağıdaki pencere ekrana gelir. Açılan pencerede port numarası olarak "5001" yazılır. Ya da sizin atadığınız port numarası. İsmi yerine " gprs1" yazılır. Değiştir butonuna tıklanarak gprs1 bağlantısına ait bilgiler kaydedilir. Bu şekilde gprs1 bağlantısı düzenlenmiş olur.haberleşme için gerekli alt yapı hazır hale gelmiştir.

11 4.İzlenecek cihazların GPRS GATEWAY'e bağlantısı. CGG 100 GPRS GATEWAY ayarları tamamlandıktan sonra artık cihazlarımızı uzaktan izleyebiliriz. Örnek olarak 3 adet ROC 200 aşırı akım rölesini, 3 adet AN96 LH enerji analizörünü 1adet elektrik sayacını 1adet de reaktif güç rölesini uzaktan izlemek isteyelim.(aynı CGG 100 GPRS GATEWAY ile) Bunun için gerekli bağlantı şekil :2 de görülmektedir. 3 adet ROC 200 Aşırı Akım rölesinin,3adet AN96LH enerji analizörünün ve 1 adet RQ30H reaktif güç rölesinin RS 485 haberleşme portlarına ait "A" uçları kendi aralarında birleştirilerek CGG 100 GPRS GATEWAY'in "2" nolu klemensine "B" uçları kendi aralarında birleştirilerek CGG 100 GPRS GATEWAY'in "1" nolu klemensine bağlanır. Elektrik sayacının RS485 haberleşme portuna ait "A" ucu GPRS GATEWAY'in "4" nolu klemensine Elektrik sayacının RS485 haberleşme portuna ait "B" ucu GPRS GATEWAY'in "3" nolu klemensine bağlanır. GPRS GATEWAY'in, RÖLE RS 485 portuna, her 32 cihazda bir kuvvetlendirici kullanmak şartıyla toplam 247 cihaz bağlanabilir. GPRS GATEWAY'in SAYAÇ RS 485 portuna 32 adet sayaç,optik BAŞLIK çıkışına ise 1 adet sayaç bağlanabilir. 5.GEPA PC SUIT Programının izlenecek cihazlarla ilgili ayarları ve İzlenecek cihazların haberleşme ayarları: Yukarıda bağlantısı anlatılan cihazların GEPA PC SUIT yazılımına tanıtılması ve bu cihazların haberleşme ayarlarının yapılması gereklidir. Önce ROC200 aşırı akım rölelerini tanıtalım. GEPA PC SUIT programında "cihazlar" yazısının altındaki beyaz renkli boş bölgeye fare imleci getirilerek fare nin sağ tuşu tıklanır. Açılan pencerede "yeni cihaz ekle satırı tıklanır.cihaz ekle penceresi ekrana gelir.

12 Ekle butonuna basılır.işlem tamam mesajı alınır. Tamam butonuna basılır."cihaz ekleme" işlemi tamamlanmış olur.daha sonra cihaz ekle penceresi kapatılır.

13 GEPA PC SUIT programında "cihazlar" penceresinde yeni eklenen cihazın adı ve simgesi görülecektir. Yukarıdaki örnekte gateway Server olarak seçilmişti Client olarak kullanılsaydı,cihaz ekle penceresinde, "Client Şeffaf GW (GPRS, Ethernet )" seçeneği seçilir. Aşırı akım F1 rölesinin bağlantısında bir değişiklik yapmak gerekirse, GEPA PC SUIT programında "cihazlar" penceresinde AŞIRI AKIM F1 simgesi üzerine önce sol sonra sağ tıklanır. Aşağıdaki pencere ekrana gelir. "Cihazı Düzenle" satırı tıklanır. Aşağıdaki pencere ekrana gelir. Cihaz düzenle penceresi ile,bağlantı şekli, kimlik no değişiklikleri yapılabilir. AŞIRI AKIM F1 olarak kullanılacak röleyi GEPA PC SUIT yazılımının tanıyabilmesi için adı geçen röleye, düğüm adresinin yazılması gereklidir. Yukarıda cihaz ekle sayfasında IEC Node olarak "1" yazmıştık,bu nedenle aşırı akım rölesinin düğüm adresine de "1" yazmalıyız. Bu işlemi yapmak için,aşırı akım rölesi enerjili iken "Set" tuşuna basılır, aşağı veya yukarı tuşları na ekranda "ileri ayarlar" yazısı çıkana kadar basılır. "Set" tuşuna basılarak "ileri ayarlar" menüsüne girilir. Aşağı veya yukarı tuşları na ekranda "haberleşme ayarları" yazısı çıkana kadar basılır. "Set" tuşuna basılarak "haberleşme ayarları" menüsüne girilir. Aşağı veya yukarı tuşları na ekranda aşağıdaki yazı çıkana kadar basılır. P - n o d e : Sonra "Set" tuşuna basılır. Röle şifrenin girilmesini ister. Şifre girilir. şifre kabul edilmişse tekrar "Set" tuşuna basılır. Ekrandaki rakam yukarı tuşuna basılarak 001 yapılır. Tekrar "Set "tuşuna basılarak bilgi kaydedilir.

14 P - n o d e : Daha sonra baud rate :9600 parite çift olarak ayarlanır,ard arda "Sil" tuşuna basılarak menülerden çıkılır. Diğer iki röleden AŞIRI AKIM F2 ye "002", AŞIRI AKIM F3 e "003" düğüm numaraları verilir GEPA PC SUIT programında Yeni cihaz ekle özelliği kullanılarak AŞIRI AKIM F2 ve AŞIRI AKIM F3 "2" ve "3" düğüm numaralarıyla GEPA PC SUIT yazılımına tanıtılır. Kullanılan aşırı akım röleleri daha fazla sayıda ise yukarıda yapılan işlemler benzer şekilde tekrarlanır. Şimdi enerji analizörlerini tanıtalım. GEPA PC SUIT programında "cihazlar" yazısının altındaki beyaz renkli boş bölgeye fare imleci getirilerek fare nin sağ tuşu tıklanır. Açılan pencerede "yeni cihaz ekle satırı tıklanır.

15 Açılan pencere aşağıdaki gibi doldurulur. Ekle butonuna basılır.işlem tamam mesajı alınır.tamam butonuna basılır. "cihaz ekleme" işlemi tamamlanmış olur.daha sonra cihaz ekle penceresi kapatılır. GEPA PC SUIT programında "cihazlar" penceresinde yeni eklenen ANALİZÖR F1 in adı ve simgesi görülecektir. Aynı şekilde ANALİZÖR F2 ve ANALİZÖR F3 yeni cihaz ekleme işlemi ile GEPA PC SUIT programına tanıtılır. Modbus RTU Slave Address olarak sırasıyla, "004", "005", "006" numaraları verilir. Bu tanıtımlardan sonra GEPA PC SUIT programı nın cihazlar bölümünde eklenen tüm cihazlar görülür.

16 GEPA PC SUIT yazılımının Analizörler ile iletişim kurması için Analizörlerin haberleşme ayarları menüsüne Düğüm adreslerinin yazılması gerekir. Bunun için Önce SET tuşuna daha sonra ardarda AŞAĞI tuşuna basılır. Ekranda, mesajı görüldüğünde. tekrar SET tuşuna basılır. Ekranda, değeri görülür. AŞAĞI YUKARI tuşları ile adres istenilen değere ayarlanır. Burada ANALİZÖR F1 için "4" ANALİZÖR F2 için "5 " ANALİZÖR F3 için "6 " değeri ekranda görüldüğünde SET tuşuna basılır. Ekranda, kaydedildi mesajı çıkar ve kaybolur. Adres ayarlanmış demektir.daha sonra baud rate:9600 parite:çift olarak ayarlanır ve menülerden çıkılır. Şimdi de RQ30 Reaktif güç Rölesini GEPA PC SUIT yazılımına tanıtalım. GEPA PC SUIT programında "cihazlar" yazısının altındaki boş bölgeye fare imleci getirilerek fare nin sağ tuşu tıklanır. Açılan pencerede "yeni cihaz ekle satırı tıklanır. Açılan pencere aşağıdaki gibi doldurulur. Ekle butonuna basılır.işlem tamam mesajı alınır.tamam butonuna basılır."cihaz ekleme" işlemi tamamlanmış olur.daha sonra cihaz ekle penceresi kapatılır.

17 GEPA PC SUIT yazılımının RQ30 reaktif güç rölesi ile iletişim kurması için rölenin haberleşme ayarları menüsüne düğüm adresinin yazılması gerekir. İleri ayarlar menüsünde iken aşağı yukarı tuşlarına aşağıdaki mesaj gözükene kadar basılır. H a b e r l e ş m e A y a r l a r ı Bu konumda iken SET tuşuna basılır.ekranda, A d r e s = Yazısı görülür.yukarı tuşuna basılarak ekrandaki rakam 007 yapılır,baud rate :9600 parite çift A d r e s = SET tuşuna basılır seçilen değer kaydedilir. Sil tuşuna ard arda basılarak menülerden çıkılır. RQ30 rölesinin haberleşme ayarı tamamlanmıştır. Şimdi Elektrik sayacını GEPA PC SUIT yazılımına tanıtalım. GEPA PC SUIT programında "cihazlar" yazısının altındaki boş bölgeye fare imleci getirilerek fare nin sağ tuşu tıklanır.açılan pencerede "yeni cihaz ekle satırı tıklanır. Açılan pencere aşağıdaki gibi doldurulur.

18 Ekle butonuna basılır.işlem tamam mesajı alınır.tamam butonuna basılır."cihaz ekleme" işlemi tamamlanmış olur.daha sonra cihaz ekle penceresi kapatılır. Bu tanıtımlardan sonra GEPA PC SUIT programı nın cihazlar bölümünde eklenen tüm cihazlar görülür. Böylelikle, 3adet ROC200 aşırıakım rölesi,3 adet AN96LH Enerji analizörü, 1 adet RQ30 Reaktif güç rölesi,1 adet Elektrik sayacı nın hepsini birden uzaktan izleme için gerekli ayarlar yapılmıştır. Tarama ayarları : Bütün bu ayarlamalardan sonra,söz konusu cihazları uzaktan,bulunduğumuz yerden izleyebiliriz.bunun için önce tarama ayarlarını yapmamız gerekir. GEPA PC SUIT programında,aşağıda görülen, tarama ayarları simgesi tıklanır. Aşağıda görülen pencere açılır.

19 Bu pencerede ismi görülen cihazlardan taramaya dahil edilmek istenenler çift tıklanarak aşağıda görüldüğü gibi taramaya dahil edilirler.tarama aralığı istenen sıklığa göre seçilir. İstenilirse Data logger fonksiyonu işaretlenerek,ölçülen değerler kaydedilir. Kaydedilecek bilgilerin hangi klasöre kaydedileceği "Gözat" butonunun yanındaki kutuya yazılır. Önce "Uygula" sonra "çık" butonuna

20 basılır. Tarama ayarları tamamlanmıştır. Uzaktan izleme: GEPA PC SUIT programında,aşağıda görülen, Taramayı başlat simgesine tıklandığında tarama başlar. GEPA PC SUIT programında sol alt köşede "tarama aktif" mesajı görülür. Tarama listesinde bulunan cihazlar sırayla taranır.eğer herhangi bir sorun yoksa,uzaktan izlenen cihazlarla ilgili bilgiler alınmaya başlar. Şimdi AŞIRI AKIM F1 rölesini izlemek isteyelim. GEPA PC SUIT programında,cihazlar sütunundaki "AŞIRI AKIM F1"Yazısı çift tıklanır,ekranda aşağıdaki pencere açılır. Eğer iletişimde bir sorun yok ve iletişim sağlandıysa,sol alt köşede "İletişim başarılı"mesajı gözükür.ve alınan bilgiler ekranda görülmeye başlar. Aşırı akım rölesi ile ilgili bütün bilgilere,ayarlara,arıza kayıtlarına, sinyallerin durumuna,bu sayfalardan erişilebilir. Benzer şekilde, "AŞIRI AKIM F2", "AŞIRI AKIM F3", yazıları çift tıklanarak bu rölelerle ilgili bilgiler ekrana getirilerek izlenebilir.

21 Şimdide, Cihazlar sütununda "ANALİZÖR F1" yazısına çift tıklayalım. Aşağıda görülen pencere ekrana gelir. Enerji analizörünün ölçtüğü tüm bilgiler ekranda izlenmeye başlar Benzer şekilde"analizör F2" "ANALİZÖR F3" yazıları çift tıklanarak,bu analizörlerle ilgili bilgiler ekrana getirilerek izlenebilir.

22 Benzer şekilde GEPA PC SUIT programında,cihazlar sütununda,"reaktif" yazısı çift tıklanır. Aşağıda görülen pencere ekrana gelir. Bu sayede reaktif güç rölesinin bağlı olduğu şebeke ile ilgili elektriki büyüklükler ve kondansatör kademelerinin değerleri,hangi kademe kaç kere devreye girmiş çıkmış, kaç dakika devrede kalmış,enerji sayaçlarının kaydettiği değerler,akım ve gerilimdeki harmoniklerin yuzdesi,endüktif ve kapasitif reaktif enerilerin aktif enerjiye oranları,her faz için ayrı ayrı ve toplam olarak izlenebilir.istenilirse kondansatör grupları röle manuel mod 'a geçirilerek uzaktan devreye alınıp çıkartılabilir.ayar değerleri değiştirilebilir. Ölçülen büyüklükler, istenilen bir dosyada exel formatında kaydedilebilir. Ledlerin Görevleri: CGG 100 GPRS GATEWAY üzerinde 6 adet Led bulunmaktadır.bunlar: 1."GPRS GW" Ledi Bu LED normalde Flaş yapmaktadır. SAYAÇ LEDİ yandığında bu LED sönmektedir. Cihaz normal çalışırken bu LED sürekli flaş yapacaktır. 2. "SAYAÇ" Ledi Bu LED de normalde Flaş yapmaktadır. GPRS GW LEDİ yandığında ve SAYAÇ OKUNUYOR LEDi yandığında bu LED sönmektedir.cihaz normal çalışırken bu LED sürekli flaş yapacaktır. 3."SAYAÇ OKUNUYOR"Ledi Sayaçla haberleşilirken yanmaktadır. 4."ŞEBEKE" Ledi,GPRS GATEWAY GSM Şebekesi ile iletişim kurmaya başladığında yanmaya başlar ve iletişim sürdüğü sürece yanık kalır. 5."LİNK" Ledi GPRS GATEWAY in İnternet erişimi sağlandığı zaman yanar.gprs GATEWAY GSM şebekesine bağlandığı halde internet erişimi bazen geç sağlanmaktadır.biraz beklemek gerekmektedir. Bazen de hemen bağlanmaktadır. 6."CONNECT"Ledi İzlemenin yapıldığı tarafta GEPA PC SUIT programında tarama aktif iken yanmaktadır.

23 Port Yönlendirme: Port yönlendirme işlemi,çok kullanıcılı ADSL modemlerde gerekli olan bir işlemdir.çok kullanıcılı modemler aynı anda birden fazla bilgisayarın internet erişimlerini sağlarlar. Aynı anda birden fazla bilgisayarın internet erişimlerini "NAT" (Network Address Translation ) özelliği sayesinde sağlarlar. NAT, Ancak, sizin bilgisayarınızdan daha önceden yapılmış bir isteğe cevap olarak gelen veriyi yalnızca sizin bilgisayarınıza aktarır. Eğer dışarıdan gelen bir bağlantı isteği sizin bilgisayarınızdan daha önceden istenilen bir isteğe cevap değilse bu bağlantı isteği sizin bilgisayarınıza aktarılmaz. Çok kullanıcılı modemler kendisine bağlı her bilgisayara bir local IP adresi atar. Bu IP adresini şu şekilde öğrenebiliriz. Uzaktan izlemeyi yapacağımız bilgisayarın internet erişimi var iken,bilgisayar da Windows işletim sisteminde "Başlat" butonuna basılır. Açılan pencerede "Çalıştır" simgesi tıklanır.aşağıdaki pencere ekrana gelir. "cmd" yazılıp tamam butonuna tıklanır. Açılan pencerede "ipconfig" yazılıp ENTER tuşuna basılır. Ekranda aşağıdaki gibi bir pencere açılır Yukarıda IP adres olarak " "değeri görülmektedir.bu adres adsl modeme bağlı olan bizim bilgisayarımızın IP adresidir.port yönlendirmede gerekecektir. ADSL Modemde örnek olarak "5001" no lu portu bizim IP adresli bilgisayarımıza yönlendirdiğimizde, bundan sonra modemimizin 5001 nolu portuna gelen bağlantı isteklerini modemimiz bizim IP adresli bilgisayarımıza iletecektir. Bu GPRS Gateway "Client" olarak kullanıldığında,modemden bilgisayara doğru yapılacak port yönlendirmede kullanılacak IP adresidir. Gprs Gateway "server olarak kullanıldığında port yönlendirme gerekli değildir.

24 Port yönlendirme için modeme verilecek bilgiler port numarası ve IP adresidir. Aynı modeme bağlı birkaç bilgisayar olduğunda,modemin sizin bilgisayarınıza atadığı IP adresi,her açılış kapanışında,farklı olabilir.ip adresinin sabit kalması gerekir bunun için aşağıdaki işlemler yapılır. Denetim masasında,ağ bağlantıları simgesi tıklanır,aşağıdaki pencere açılır, Açılan pencerede Yerel Ağ Bağlantısı simgesi tıklanır. Aşağıdaki pencere açılır Açılan pencerede Özellikler kutusu tıklanır.

25 Aşağıdaki pencere açılır. Bu pencerede önce, İnternet iletişim Kuralları (TCP/IP) satırı tıklanır Sonra Özellikler kutusu tıklanır. Aşağıdaki pencere açılır.

26 Bu pencerede "Aşağıdaki IP adresini kullan " yazısının yanındaki kutucuk işaretlenir. Aşağıdaki pencere açılır. Bu pencere aşağıdaki gibi doldurulduktan sonra "Tamam" kutusuna tıklanır.sabit IP işlemi tamamlanmıştır.

27 Şimdi Bir ADSL Modem üzerinde port yönlendirmesinin nasıl yapıldığını inceleyelim. Piyasada çok sayıda marka ve modelde ADSL modem bulunmakla birlikte pek çoğu birbirine benzer özelliktedir.bura da iki farklı marka ve model üzerinde port yönlendirmesi nin nasıl yapılacağı anlatılacaktır. Öncelikle Zoom marka ADSL X5 Modemde port yönlendirmesini inceleyelim. Öncelikle İnternet tarayıcısı çalıştırılır ( İnternet explorer veya firefox) Adres satırına adresi yazılır,enter tuşuna basılır, Açılan pencerede kullanıcı adı : olarak "admin " şifre olarak : "zoomadsl" yazılır, Tamam tuşuna basılır, Aşağıdaki pencere ekrana gelir.

28 Bu pencerede "Advanced Setup" düğmesi tıklanır. Aşağıdaki pencere ekrana gelir. Bu pencerede "Virtual Server"düğmesi tıklanır. Aşağıdaki pencere açılır.

29 Açılan bu pencere aşağıdaki gibi doldurulur. "Add This Setting" düğmesi tıklanır. Aşağıdaki pencere ekrana gelir.

30 "Write Settings to Flash and Reboot "Düğmesi tıklanır 5001 no lu port Modemin Flash belleğine kaydedilir,modem kendiliğinden kapanıp yeniden açılır no lu port hizmete açılmıştır. Bundan böyle modem 5001 no lu porta gelen istekleri sizin no lu IP adresli bilgisayarınıza aktaracaktır. Sizin bilgisayarınıza modeminiz hangi IP adresini atadı ise sizin o IP adresini yazmanız gerekir,bunun yanında bu IP adresi önceki bölümlerde anlatıldığı gibi sabit IP olmalıdır.yoksa modeminiz her açılıp kapandığında farklı IP adresleri atayabilir. IP adresi değişincede modeminiz 5001 no lu porta gelen istekleri sizin bilgisayarınıza aktaramayacaktır. Bu port yönlendirme CGG 100 GPRS Gateway Client olarak çalışma durumunda yapılır. Server olarak çalıştığında ise Port yönlendirmeye ihtiyaç yoktur. INCA IM 204 ADSL Modem de Port Yönlendirme Bilgisayarınızın İnternet tarayıcısı çalıştırılır ( İnternet explorer veya firefox) Adres satırına adresi yazılır,enter tuşuna basılır, Açılan pencerede kullanıcı adı : olarak "admin " şifre olarak : "admin"yazılır, Tamam tuşuna basılır,aşağıdaki pencere açılır.

31 Bu pencerede "Gelişmiş" yazısı tıklanır. Aşağıdaki pencere açılır. Bu pencerede,"sanal sunucu" düğmesi tıklanır. Aşağıdaki pencere açılır.

32 Bu pencere aşağıdaki gibi doldurulur. Ekle butonuna basılır. Aşağıdaki pencere ekrana gelir.

33 "Uygula/Yeniden yükle" Düğmesi tıklanır.aşağıda görülen pencere ekrana gelir. "Sistemi Yeniden Yükle" butonu tıklanır. Aşağıdaki dialog kutusu ekrana gelir. Tamam butonuna tıklanır. Aşağıdaki pencere ekrana gelir. Port yönlendirme ile ilgili kayıtlar Modemin belleğine kaydedilir.modem kendiliğinden kapanıp yeniden açılır.

34 5001 no lu port hizmete açılmıştır. Bundan böyle modem 5001 no lu porta gelen istekleri sizin IP adresli bilgisayarınıza aktaracaktır. Sizin bilgisayarınıza modeminiz hangi IP adresini atadı ise sizin o IP adresini yazmanız gerekir,bunun yanında bu IP adresi önceki bölümlerde anlatıldığı gibi sabit IP olmalıdır.yoksa modeminiz her açılıp kapandığında farklı IP adresleri atayabilir. IP adresi değişincede modeminiz 5001 no lu porta gelen istekleri sizin bilgisayarınıza aktaramayacaktır. Bu port yönlendirme CGG 100 GPRS GATEWAY Client olarak çalışma durumunda yapılır. Server olarak çalıştığında ise Port yönlendirmeye ihtiyaç yoktur.

CEG 100 ETHERNET GATEWAY

CEG 100 ETHERNET GATEWAY CEG 100 ETHERNET GATEWAY GEPA CEG 100 ETHERNET GATEWAY, RS485 Haberleşme çıkışına sahip, enerji analizörü,reaktif güç rölesi,aşırı akım rölesi,elektrik sayacı ve benzeri cihazların (hepsinin birden) ADSL

Detaylı

BFT10 AKÜ TEST CİHAZI*

BFT10 AKÜ TEST CİHAZI* BFT10 AKÜ TEST CİHAZI* TANITIM DÖKÜMANI *Bu dokümanda verilen resim,çizim ve diğer teknik bilgiler cihazların temel ortak özellikleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır ve modelden modele değişiklik

Detaylı

V R X SES KAYIT YAZILIMI Kullanım Klavuzu (Version: 1.4 r1) www.teknikom.com

V R X SES KAYIT YAZILIMI Kullanım Klavuzu (Version: 1.4 r1) www.teknikom.com V R X SES KAYIT YAZILIMI Kullanım Klavuzu (Version: 1.4 r1) www.teknikom.com VRX SES KAYIT YAZILIMI HAKKINDA...1 NELER YAPILABİLİR...2 ÖNEMLİ UYARILAR...3 YASAL UYARI...3 GÜVENLİK UYARISI...3 GEREKLİ BİLGİSAYAR

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ SORUNLARINI GİDERME Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

ORISOFT V.36/V.37/V3.8 KULLANMA KILAVUZU

ORISOFT V.36/V.37/V3.8 KULLANMA KILAVUZU ORISOFT V.36/V.37/V3.8 KULLANMA KILAVUZU - PROGRAMIN BİLGİSAYARA KURULUMU - BİLGİSAYAR BAĞLANTISI VE PROGRAMA GİRİŞ a) Kullanıcı Ayarları AYAR MENÜSÜ A) FABRİKA AYARLARI a) Alıcının Vericiye bağlanarak

Detaylı

ENERJİ TAKİP YAZILIMI. elektrometre, elektropan ın tescilli markasıdır.

ENERJİ TAKİP YAZILIMI. elektrometre, elektropan ın tescilli markasıdır. ENERJİ TAKİP YAZILIMI elektrometre, elektropan ın tescilli markasıdır. Giriş Değerli Müşterimiz, Yazılımınızı verimli bir şekilde kullanmak için bu kılavuzun tamamını dikkatle okumanızı ve bir başvuru

Detaylı

OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ. (Sim kart takılabilir, Sadece Turkcell)

OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ. (Sim kart takılabilir, Sadece Turkcell) OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ Web Server OZS164... Sadece 1 adet cihaz kontrolü Web Server OZW672... 1, 4 ya da 16 adet cihaz kontrolü

Detaylı

Akim 5-1211 Programın Kullanma Kılavuzu

Akim 5-1211 Programın Kullanma Kılavuzu Akim 5-1211 Programın Kullanma Kılavuzu İçindekiler 1. Giriş.. 2 2. Programın ilk defa Çalıştırma.... 3 3. RS232 ve USB ile haberleşme... 5 4. Program Kullanım arayüzü... 6 5. Veri aktarımı.. 11 6. Flash

Detaylı

Güvenlik Şartları. Uyarılar GEM-15 RTU

Güvenlik Şartları. Uyarılar GEM-15 RTU Güvenlik Şartları DİKKAT: Bu kullanım kılavuzuna uyulması, cihazın arızasız çalışması ve garanti haklarının kaybolmaması için şarttır. Bu nedenle, cihaz devreye alınmadan önce bu kullanma talimatı dikkatlice

Detaylı

EKOM-FPLC-X KULLANMA KILAVUZU. İçindekiler :

EKOM-FPLC-X KULLANMA KILAVUZU. İçindekiler : EKOM-FPLC-X KULLANMA KILAVUZU İçindekiler : 0. Giriş 1. Ön Bilgiler 1.1 Kullanıcı Giriş Ekranı 1.2 Nümerik Giriş Ekranı 1.3 Alfanümerik Giriş Ekranı 1.4 Mesaj Ekranı 1.5 Ana Ekran 2. Ayarlar Menüsü 2.1

Detaylı

ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U Model 5590 İçindekiler Genel Bakış...5 1. Kurulum Talimatları...6 Ürün Kutusunda Bulunanlar... 6 Başlamadan Önce... 7 X6 nın Kurulması... 8 1. Adım: Yazılımın Kurulması...

Detaylı

EMG Modbus Gateway Kullanım Kılavuzu

EMG Modbus Gateway Kullanım Kılavuzu EMG Modbus Gateway Kullanım Kılavuzu Rev 2.2 07/2010 İÇİNDEKİLER 1. Giriş 1.1. Genel Özelliler 1.2 Sürücülerin Yüklenmesi 2. Yapılandırma 2.1 Temel Cihaz Parametreleri 2.1.1 RS485 Seri Haberleşme Parametreleri

Detaylı

MG-7200 / MG-7400 Serisi MaviGard Akıllı Analog Adresli Sistem Yangın Alarm Santralları Kullanma Kılavuzu

MG-7200 / MG-7400 Serisi MaviGard Akıllı Analog Adresli Sistem Yangın Alarm Santralları Kullanma Kılavuzu TDD-278 Rev.6 Harezmic Kullanma Kılavuzu Sayfa 1 / 32 MG-7200 / MG-7400 Serisi MaviGard Akıllı Analog Adresli Sistem Yangın Alarm Santralları Kullanma Kılavuzu İÇİNDEKİLER No Bölüm Sayfa 1 Giriş 3 2 Uyarılar

Detaylı

Kurulum ve Kullanım Kılavuzu

Kurulum ve Kullanım Kılavuzu PC TABANLI GÖRÜNTÜ KARTI (GÜVENLİK AMAÇLI) Görüntü Kartları Model: VG4C-RT4 VG8C-RT4 VG4C-XP VG8C-EXP VG8C-XP-TV VG4C+ (Plus) VG8C-MPIV Kurulum ve Kullanım Kılavuzu UYARI! Kurulum işlemine geçmeden önce

Detaylı

RS-232 TEKNİK ÖZELLİKLERİ

RS-232 TEKNİK ÖZELLİKLERİ R electrosec electrosec AC-062 ÖZELLİKLERİ * WINDOWS 98/XP Uyumlu Software * 5000 Personel Kart Kapasiteli * Minimum Konfigrasyon; Pentium II / 300 Mhz. 64 Mbyte Ram, 10 Gbyte Hard Disk * 99 Kart Okuyucu

Detaylı

ACP-4096 PANEL TEKNİK ÖZELLİKLERİ

ACP-4096 PANEL TEKNİK ÖZELLİKLERİ R electrosec ÖZELLİKLERİ * WINDOWS 98/XP Uyumlu Software * Minimum Konfigrasyon; Pentium II / 300 Mhz. 64 Mbyte Ram, 10 Gbyte Hard Disk * Anti-pass Back Özelliği * Belirlenen Kapılar Haricinde Diğer Kapılara

Detaylı

LOG. Kullanım Kılavuzu. Özel Asistanınız. Sürüm: 1.1. www.teknikom.com

LOG. Kullanım Kılavuzu. Özel Asistanınız. Sürüm: 1.1. www.teknikom.com my LOG Özel Asistanınız Kullanım Kılavuzu Sürüm: 1.1 www.teknikom.com MYLOG KİŞİSEL SES KAYIT CİHAZI HAKKINDA...1 ÖNEMLİ UYARILAR...1 YASAL SORUMLULUK... 1 GÜVENLİK UYARISI... 1 SAYISAL TELEFONLARIN KAYDEDİLMESİ...

Detaylı

Mobile Mapper 6 MakroPAD Mobile MakroMAP Mobile Kullanıcı Başvuru Rehberi

Mobile Mapper 6 MakroPAD Mobile MakroMAP Mobile Kullanıcı Başvuru Rehberi Mobile Mapper 6 MakroPAD Mobile MakroMAP Mobile Kullanıcı Başvuru Rehberi İÇİNDEKİLER 1. Mobile Mapper 6... 3 1.1. Paket İçeriği ve Teknik Özellikler... 3 1.1.1. Paket İçeriği... 3 1.1.2. Opsiyonel Aksesuarlar...

Detaylı

VGUARD KARTLAR & CHATEAU XP YAZILIMI KULLANMA KILAVUZU

VGUARD KARTLAR & CHATEAU XP YAZILIMI KULLANMA KILAVUZU >> VGUARD KARTLAR & CHATEAU XP YAZILIMI KULLANMA KILAVUZU INFOMET Güvenlik Sistemleri Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat:12 No:1865 34384 Okmeydanı, İstanbul Tel: 0 (212) 320 08 80 pbx Faks: 0 (212) 320

Detaylı

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U AÇIKLAMA Bu kullanım kılavuzu telif hakkı ile güvence altına alınmış bazı bilgiler içermektedir. Söz konusu kitapçık ve beraberindeki tüm donanım, yazılım ve ilgili

Detaylı

Programlanabilir Lojik Kontrolör

Programlanabilir Lojik Kontrolör 1 Programlanabilir Lojik Kontrol Ailesi MP200G PLC Programlanabilir Lojik Kontrolör MP200G PLC Kullanım Kılavuzu [Rev_1.0_MP200G] 2 Programlanabilir Lojik Kontrol Ailesi MP200G PLC İÇİNDEKİLER 1. GENEL

Detaylı

Programlanabilir Lojik Kontrolör

Programlanabilir Lojik Kontrolör 1 Programlanabilir Lojik Kontrol Ailesi MP201GPLC Programlanabilir Lojik Kontrolör MP201G PLC Kullanım Kılavuzu [Rev_1.0_MP201G] 2 Programlanabilir Lojik Kontrol Ailesi MP201GPLC İÇİNDEKİLER 1. GENEL ÖZELLİKLER...

Detaylı

Teknotel. Genişbant Kablolu RTA230 ADSL Router Ürün Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu

Teknotel. Genişbant Kablolu RTA230 ADSL Router Ürün Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Teknotel Genişbant Kablolu RTA230 ADSL Router Ürün Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu GÜVENLİK TALİMATLARI Kurulum Olası tehlikeleri önlemek üzere aşağıdaki hususları mutlaka okuyun 1. Cihazı kendi güç adaptörü

Detaylı

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler.

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler. 0 İçindekiler 1.EkipMobil i Tanıyalım...2 2.EkipMobil Abonelik Bilgileri...2 3.EkipMobil i Kullanmaya Başlarken...3 3.1. EkipMobil Giriş... 3 3.2. Şifremi Unuttum... 4 3.3.EkipMobil Ana Sayfa... 6 4.EkipMobil

Detaylı

Sayfa 1 / 57. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com

Sayfa 1 / 57. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com WDS-540 Kablosuz AP-Router Sayfa 1 / 57 Sayfa 2 / 57 İçindekiler Bölüm 1 Giriş... 4 1.1 Hoşgeldiniz... 4 1.2 Bu Kılavuz Hakkında... 4 1.3 Telif Hakkı Bildirisi... 4 Bölüm 2 Kablosuz Ağınızın Tasarımı...

Detaylı

Kurulum ve Kullanım Kılavuzu

Kurulum ve Kullanım Kılavuzu VGUARD PC TABANLI KARTLAR Görüntü Kartları Model : VG4C-RT4 VG4C-EXP VG8C-EXP VG4C + VG8C-VG8C-EXP-TV Kurulum ve Kullanım Kılavuzu UYARI! Kurulum işlemine geçmeden önce kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyunuz.

Detaylı

KULLANIM KLAVUZU (v. 2.1.1)

KULLANIM KLAVUZU (v. 2.1.1) KULLANIM KLAVUZU (v. 2.1.1) 1592028000 XWEB300D_500_500D opr GB r2.1.1 2012.11.05.docx XWEB500/300 1 / 108 DİKKAT: YANGIN VE ELEKTRİK ÇARPMALARINDAN KORUNMAK İÇİN CİHAZI YAĞMUR VE NEME MARUZ BIRAKMAYIN

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI (DENETİM MASASI)

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI (DENETİM MASASI) BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI (DENETİM MASASI) 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU... 1 1.1 GİRİŞ BÖLÜMÜ... 2 1.1.1 Giriş:... 2 1.1.2 İşlem:... 2 1.1.3 Bellek:... 2 1.1.4 Çıkış:... 2 1.1.5

Detaylı

NETCAD Bu belgedeki tüm bilgiler önceden uyarı yapılmadan değiştirilebilir ve Ulusal CAD ve GIS Çözümleri Mühendislik Bilgisayar A.Ş. adına verilmiş herhangi bir taahhüt niteliği taşımaz. Bu belgede açıklanan

Detaylı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft Word Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft Word Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Microsoft Word Ders Notları Doç.Dr. Yaşar SARI www.yasarsari.com Eylül-2013 I İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa No GİRİŞ - 1-1. MS-WORD UN GENEL YAPISI - 3-1.2.

Detaylı